PDA

Prikaži potpunu verziju : Šta je neispravno?


Sam Fisher
14.5.2006, 19:47
Ljudi šta je riknulo kad komp ne zapišti pri podizanju win-a. Naime, uključim komp, prođe onaj crni ekran na kojem piše Windows sa onom plavom linijom što trči dole ali kad treba da da se pojavi plavi welcome screen ekran ostaje crn za uvek ali se komp ne gasi. Napominjem da se ne čuje ono pištanje pri startovanju. Celo vreme svetli zelena power lampica a crvena za HDD se pali povremeno. Ne mogu da uđem ni u safe mod. Mogu sa F8 uđem u meni da izaberem safe ali se on nikad ne podigne. Jel crko hard ili nešto drugo? Komp nije pod garancijom, star je oko 2 god. i HDD je Maxtor 40 GB.

Miloš
14.5.2006, 20:04
Нисам баш стручан, али мени личи на матичну или BIOS.

bojongo
14.5.2006, 20:23
Po ovome što si napisao, tebi se ne učitava Windows. To nema nikakve veze sa "pištanjem" kompa koje se odnosi isključivo na proveru hardverske ispravnosti . Čim upališ računar, detektuje se i proverava prisutan hardver i ako je sve u redu, nastavlja se sa učitavanjem operativnog sistema. Ako nije u redu, čućeš "pištanje" pod uslovom da je ugradjen zvučnik.
Udji u BIOS i pogledaj da li ti se ispravno detektuje HDD. Otvori računar sa strane (naponski kabl IZVUCI sa zadnje strane) i pogledaj da li su svi kablovi u HDD-u u svom ležištu "do kraja". Ako je sve OK, verovatno ti sleduje reinstalacija Windowsa.

Sam Fisher
14.5.2006, 21:08
U međuvremenu sam uspeo, posle nekoliko restarta preko dugmeta da uđem u win. ali se komp restartuje sam od sebe posle par min. rada, a kad uđem u neku 3D aplikaciju onda se upuca odmah i mora da se gasi na dugme. To je počelo da se dešava danas iz čista mira. Evo šta sam dosada probao i nije dalo rezultata:
1. Drugo napajanje
2. Drugu RAM memoriju
3. Reinstal windowsa
4. Promenu svih mogućih drajvera
Ništa od ovoga nije dalo rezultata. Pre bi rekao da je do hardvera nego do softvera ali ne mogu da pronađem šta je od hardvera neispravno.

Staronsky
14.5.2006, 23:43
1. Drugo napajanje
2. Drugu RAM memoriju
3. Reinstal windowsa
4. Promenu svih mogućih drajvera
Ja bih sledece probao sa drugom grafickom,jer mi je sumljivo to sto zakucava na 3D aplikacijama!

Šabanazija
15.5.2006, 13:37
Ako nije crklo nešto na ploči onda je do BIOS-a. Predlažem da skineš najnoviji BIOS za ploču i flešuješ, ako to već nisi uradio. Drugo, predlažem vađenje baterije za BIOS na minut, pa je onda vrati i probaj da učitaš Defoult vrednosti u BIOS-u. Treće, seti se da li ti je kasnila čuka na kompu. 99% nije do baterije, ali nikad se ne zna. Sve ostale komponente možeš slobodno da zanemariš u dijagnostici, jer komp pri uključivanju i kratkoj proveri mora da zapišti. Da nisi slučajno flešovao pogrešan BIOS za ploču pa ti se komp ponaša bolesno? Dešava se da ljudi skinu BIOS za ploču koji izgleda odgovarajuće, ali je zapravo za verziju te ploče v 1.2, 2.0, 3.9 i sl. pa onda flešuju BIOS i komp radi opasno bolesno, slično kao tvoj. Možda si koristio neki automatski način flešovanja BIOS-a iz operativnog sistema, pa je odgovarajuća aplikacija skinula pogrešan BIOS i napravila džumbus (desilo se već sa MSI matičnom pločom). Itd.....

Sam Fisher
15.5.2006, 17:28
Bios nisam dirao. On je default kako je ploča kupljena. Tu mora da se nešto pokvarilo jer ne bi tek tako iz čista mira počelo da zeza.
@Staronsky
Probaću i sa zamenom grafičke danas čim nađem neku drugu da ubodem, u 3D-u se upuca ali pravi problem i u 2D okruženju. Dovoljno je da sistem stoji ili da nešto čačkam po win-u i on se restartuje sam od sebe.
Palo mi je na pamet i da je do temp. ali nije ni to. Ne verujem ni da je do kompatibilnosti jer su i ploča i graf. ASUS.
Probaću danas sa drugom graf. a ako ni to ne upali onda ću probati sa flešovanjem biosa mada sam ubeđen da je nešto od hardvera neispravno. Prvo što mi je palo na pamet je bio RAM ali sam probao i sa drugim i isto.
I još jedna "zanimljivost", kad zavrnem struju na kompu, nazad ma prekidaču ispod napojnog kabela, kad ponovo uklj. prekidač komp. se odmah startuje a koliko ja znam ne bi trebalo dok ne pritisnem on/off dugme sa prednje strane kućišta!?

Branislav Gavric
15.5.2006, 18:23
Ovo ZADNJE sto si rekao ti je do podesavanja BIOSA sa opcijom resume operation on power loss (ili tako nesto). TO nije nista ozbiljno posto ako si isao na DEFAULT u Biosu moglo je promeniti ovaj, inace manje vise (kako za koga) beznacajan parametar.

Proveri ti RAM memoriju meni se desilo da mi je RAM memorija neispravna, ja otisao do druga, "pozajmio" drugi RAM samo za probu da ustanovim da li je RAM ili nije, stavio taj drugi RAM a i ON je bio NEispravan(!!!) a ja to odmah nisam skontao (!!!) tako sam izgubio NEDELJU dana u dijagnostici a ono samo bio baksuz da je i MOJ i ZAMENJENI ram bio neispravan!!!

(Znam da ovo zvuci gotovo nemoguce ali meni se SKORO stvarno desilo!!!)

Poz.!

VladarTame
15.5.2006, 18:48
E ja sm imao slican problem kada sam tek nabavio racunar.I meni se nije palio vindows dok nisam uhvatio u cemu je kvaka.
Pokusaj da prije nego ga upalis iskuljuciti mu dovod struje mislim skroz ga iskopcaj iz struje jedno 10 sekundi i onda probaj da ga upalis meni je uspjelo.
Pokusaj to pa nam javi kako je proslo:D

Mirun
17.5.2006, 20:20
Ako je lepo radilo pa onda problemi, a ploča ti nezapišti kad se pali to je sigurno ploča. Ako ti fleš biosa ne pomogne iskoristi garanciju ako je imaš.

A ako imaš sreće crklo ti je napajanje, a to je i vrlo verovatno. Imam ja jedno ispravno da ti pozajmim da probaš radi li onda kako valja. Moj drug je imao slične probleme zbog dotrajalog napajanja

gsimon
18.5.2006, 8:46
koji je hard?
DiamondMAx Plus 8 ( slim) ?
ako je on u pitanju mozda je problem do njega....

Sam Fisher
20.5.2006, 15:44
Ne znam ljudi, šta da vam kažem. Digo sam ruke i odneo komp jutros u servis pa ću saznati kad ga naprave. SVE sam probao! I drugu graf. i drugo napajanje, memoriju, drajvere, bios, reinstal win-a,... ništa nije dalo rezultata.

Mirun
22.5.2006, 16:25
Javi šta je pravilo probleme kada poprave računar. Možda će jednog dana nekome tvoje iskustvo zlata vredeti.

Sam Fisher
29.5.2006, 16:50
Doneo sam danas komp kući iz servisa posle "samo" nedelju dana. Riknuo je AGP slot na ploči tako da sam morao da uzmem drugu ploču i procesor.