PDA

Prikaži potpunu verziju : Micro$oft i Prljave Taktike™


bvitnik
9.9.2009, 17:52
Naime, Micro$oft uči zaposlene u Best Buy-u kako je Windows 7 bolji od Linux-a u svakom pogledu. Naravno, prezentacija koja je korišćena u ove svrhe brzo je iscurela na mrežu pa imamo prilike da i sami budemo svedoci ove smejurije.

Link ka članku na ArsTechnica sa sve slikama. (http://arstechnica.com/microsoft/news/2009/09/microsoft-teaches-best-buy-employees-how-to-troll-linux-users.ars)

Ubrzo zatim se ispostavilo da ni Macintosh nije bio pošteđen istog tretmana.

Link ka članku na ArsTechnica sa sve slikama 2. (http://arstechnica.com/microsoft/news/2009/09/microsoft-helps-best-buy-employees-troll-mac-users-too.ars)

U neku ruku se i radujem ovom potezu :rolleyes:... sami sebi kopaju grob :to_care: ... :rofl:.

dare023
9.9.2009, 18:12
Ludilo!!!
A ne rekoše ništa kol'ko koštaju programi koje moraš da dokupiš,pa čak i mac daje dosta više nego win$ !
Očigledno se osećaju nesigurno, ne mislim da će linux skoro da nadmaši win ali ovo mi izgleda kao klasična pljuvačina po konkurenciji zarad uvaljivanja nekog svog proizvoda koji je za klasu lošiji...
Nekako mi se ne čini da billy ima baš puno poverenja u novi os...A verovatno i ne mogu sebi da priušte još jedan promašaj

GoranSTX
9.9.2009, 18:21
FUD taktika koju M$ primenjuje je poznata odavno, sa druge strane plašim se da ova tema ne preraste u opšte prepucavanje pa stoga oprezno sa komentarima, a na prvi znak nevolje ide ključ.

NjegovaWisost
9.9.2009, 18:47
Najnovija prljava taktika - W7 je toliko bolji od Viste:rofl:

DonCorleone91
9.9.2009, 18:49
Pa i nije toliko prljava :) Istom stvari se bavi i apple direktnim prozivanjem Vindoze :)

bvitnik
9.9.2009, 19:01
Pa malo se razlikuje mesto delovanja. Apple pravi TV reklame a Micro$oft ispira mozgove prodavaca kako bi isti mogli tebi da isperu mozak kad budeš kupovao kompjuter. Već sad mogu da zamislim čoveka koji razgleda laptop/netboot računare sa Linux-om i prodavca kako ga vuče za ruku samo da se skloni odatle.

- Želeo bih da kupim Linux netbook...
- Errrr, gospodine, zar niste čuli? Windows 7 je miljama isped Linux-a. Linux ništa ne valja.
- Ali ja bih da kupim Lin....
- Gospodine, bolje pogledajte neki Windows 7 netbook. On vam nudi mnogo više izbora...
- Ali ja bih da kup....
- J***NO SE VIŠE SKLONI ODATLE I IDI GLEDAJ WINDOWS 7 NETBOOK-ove JER NEĆU DOBITI NIKAKVU novčanu NADOKNADU AKO KUPIŠ NETBOOK SA J***NIM LINUX-om!!!!!!!!

voodoo_
9.9.2009, 19:17
Mislim da u realnosti to ne ide tako.

Ketchua
9.9.2009, 19:56
I lol'd... Ovo je definitivan znak da se M$ oseća ugroženo. Ok, znali smo i pre da su gnjide, ali ovo je previše.

Nego, ko bi normalan na netbook stavio plaćen OS? Mislim, to je ionako nabildovani digitron/mobilni/PDA, na kome definitivno ne mogu da se iskoriste pogodnosti, tj. pogodnost Windowsa (mislim na ekskluzivnost profesionalnih alata poput PS, Nuendo, 3ds...).

water wizard
9.9.2009, 20:27
veći je procenat reklamacija netbookova sa linuxom

stepanov
9.9.2009, 20:35
veći je procenat reklamacija netbookova sa linuxom
ево креће расправа... :dzavo:
Па МС је доста изгубио и са вистом и сад је изгубио не само паре већ и популарност office пакета...
поверење у седмицу је такође, барем по мом мишљењу пољуљано...
а "линух" како рече штимац, сваког дана, у сваком погледу, све више напредује... :) и постаје тешко држати корак са њим
док код МС-а расте више хардверска захтевност, код линукца расте употребљивост, квалитет, једноставност...

bvitnik
9.9.2009, 20:37
-> water wizard, to je u najvećem broju slučajeva zbog toga što nisu ni gledali šta kupuju. Kad su videli Ubuntu, iznenadili su se, a većina jednostavno nije htela da uopšte i pokuša da ga koristi jer mora nanovo da uči "korišćenje računara". Dok god se na kursevima za "korišćenje računara" bude učio isključivo Windows, takva će da bude reakcija većine ljudi. Jednostavno, mnogi ne žele da nauče da koriste bilo šta drugo osim Windows-a, koji već "znaju". Između ostalog, ova Micro$oft-ova prezentacija upravo ovo navodi kao prednost Windows-a 7.

Mickie
9.9.2009, 20:41
Microsoft kroz istoriju koristi samo dve strategije Triple E (Embrace, Extend, Extinguish (http://en.wikipedia.org/wiki/Embrace,_extend_and_extinguish)) i FUD. Posto ovo prvo ne pali protiv linux-a (jer je besplatan), moze samo FUD da ih spase. Ali i mi FUD za trku imamo
http://badvista.fsf.org/
http://windows7sins.org/
veći je procenat reklamacija netbookova sa linuxom

Ko ti je to rekao? Neko od onih poducenih prodavaca?

zoran845
9.9.2009, 20:49
Za one koji se (kao ja do maločas) pitaju "WTF is FUD?", evo šta je (http://en.wikipedia.org/wiki/Fear,_uncertainty_and_doubt).
Zorane, samo si trebao da pitaš :)To sam i uradio: pitao sam Gazda Gugla :to_care:.
Što se Windowsa tiče, jes da je žešća blasfemija reći to ovde, ali moram da kažem da mene ("narodna" verzija) odlično služi :).
Neću da se stvari odvijaju meni iza leđa, bez mog pristanka, i sl. a da još plaćam debelo za to. Cela filozofija je da "proizvođač zna najbolje". Ali, ja sam nadžak, i ja mislim da ja znam najbolje, te se držim sistema koji se slaže sa mnome.:DI ja, kao i ti, mislim da znam najbolje šta i kako na svom kompjuteru hoću da radim, a Windows (XP) mi to omogućava. "Vista" se pravi pametna, ne dozvoljava da (odmah) radiš šta hoćeš, pokušava da bude veći katolik od pape, pa je nikad nisam instalirao. Čujem ovde na forumu da je Win 7 i bolji od XP-a, pa onda (po meni) nema razloga za drastične novine i savlađivanje svega iznova. Kad ne budem mogao da podešavam Windows po svojoj volji i potrebama, eto mene sa Linuxom. :D

GoranSTX
9.9.2009, 21:00
Zorane, samo si trebao da pitaš :)

Ukoliko te zanimaju dokazi za ovu tvrdnju potraži po netu dokumentaciju procurelu iz M$-a. Codname: Halloween

voodoo_
9.9.2009, 21:08
док код МС-а расте више хардверска захтевност...
Dok čitam ovo, osećam se ko da sam slučajno upao na neki zilotski forum.

Sa poslednjim Windowsom zahtevnost je opala. Instalirao sam sedmicu na single-core Sempron 2800+ sa giga DDR1 i mašina leti. Čačkao sam neki Asus Eee sa Win7 RC a i tu je sve radilo ko podmazano. Meni se recimo distribucije bazirane na KDE okruženju ič ne sviđaju, jer se KDE pretvorio u sve ono što sam nekada mrzeo kod Windowsa - kljakavi i traljavi bloatware koji pritom nije ni najukusnije dizajniran, već izgleda ko kič parada. Da imam netbuk, debelo bih se dvoumio da li da stavim Win ili običan Ubuntu, čisto zbog navike, tako da ne možeš nekog da osuđuješ što stavlja Windows ako ga koristi 10+ godina i ima bateriju programa koje svakodnevno koristi i ne želi nikakvu alternativu, bez obzira što je bolja, brža, open-source, džabe, štagod. Volim Total Commander i WinRAR (ako se neki program uopšte može "voleti") i način na koji oni rade, i ne prihvatam ništa drugo.

Ketchua
9.9.2009, 21:15
Pa ko te tera da koristiš KDE?:) Za razliku od "nekih(:D)", Linux nije ograničen na samo jedno radno okruženje. A Gnome je definitivno san snova svakog minimaliste.;) Poenta osuđivanja je u tome što ljudi uglavnom koriste ilegalan softver zatvorenog koda, i ono šta ja pokušavam da kažem je, da kad bi morali da daju 150e za OS za digitron na steroidima, dobrano bi se razmislili. A i paleta programa koje evridž juzr koristi se isto tako uglavnom svodi na proprietary softver, tako da evridž juzr treba da da 500e za evridž makinu, i još toliko za evridž paletu alata.:D Mislim, nije realno.;)

E, sad, ja ne probah sedmicu, pa ne mogu da sudim, ali jedno znam. Neću vudu OS (ništa lično:kreza:). Neću da se stvari odvijaju meni iza leđa, bez mog pristanka, i sl. a da još plaćam debelo za to. Cela filozofija je da "proizvođač zna najbolje". Ali, ja sam nadžak, i ja mislim da ja znam najbolje, te se držim sistema koji se slaže sa mnome.:D

GoranSTX
9.9.2009, 21:22
Daleko smo mi od zilotskog foruma, a i mislim da nije tema šta će ko da stavi na svoj komp, svako koristi ono što zna i što mu odgovara. Ovde je u pitanju negativna kampanja koju M$ vodi protiv linuxa. Opet, ni to ne bi bio problem da su malo verodostojniji u tim nastojanjima. Ističu prednost Office 2007, a jel se dobija taj office uz instalaciju sedmice? Sa druge strane OpenOffice dolazi uz većinu distroa i out_of_box otvara office 2007 fajlove...

stepanov
9.9.2009, 21:23
polako ljudi da goran ne izvadi kljuch... :)
to sto se zahtevnost za sedmicu malko smanjila nije nista bitno naspram onoga koliko se povecala kroz zadnjih npr 10 godina... ja sam govorio kroz neki duzi vremenski period... samo sto sedmica uopste ne bi letela na nekoj malo starijoj masini. meni ubuntu leti na 512 rama kako ni xp nije leteo a ne vista koju ni ne mogu da instaliram. mislim mogu ali bi bila funkcionalna...
ups... nadam se da se goran nece naljutiti zbog mog posta... mislim steta rasprava je dobra

dare023
9.9.2009, 21:25
Pa ko te tera da koristiš KDE?:) Za razliku od "nekih(:D)", Linux nije ograničen na samo jedno radno okruženje. A Gnome je definitivno san snova svakog minimaliste.;) Poenta osuđivanja je u tome što ljudi uglavnom koriste ilegalan softver zatvorenog koda, i ono šta ja pokušavam da kažem je, da kad bi morali da daju 150e za OS za digitron na steroidima, dobrano bi se razmislili. A i paleta programa koje evridž juzr koristi se isto tako uglavnom svodi na proprietary softver, tako da evridž juzr treba da da 500e za evridž makinu, i još toliko za evridž paletu alata.:D Mislim, nije realno.;)

E, sad, ja ne probah sedmicu, pa ne mogu da sudim, ali jedno znam. Neću vudu OS (ništa lično:kreza:). Neću da se stvari odvijaju meni iza leđa, bez mog pristanka, i sl. a da još plaćam debelo za to. Cela filozofija je da "proizvođač zna najbolje". Ali, ja sam nadžak, i ja mislim da ja znam najbolje, te se držim sistema koji se slaže sa mnome.:D

E svaka ti je na mestu.Kao da sam ja napisao!
Amin!

RedDevil86
9.9.2009, 22:15
Sto se tice prljave kampanje, mislim da manje vise svi to rade na ovaj ili onaj nacin. Pogledajte samo ovo http://www.saabsunited.com/upload/images2009/07/classic_saab_ad_-_its_safe_to_crash_with_a_volvo/saab_9-5_ad.jpg Znam da nema veze sa os-om niti kompjuterima, al nije los primer :to_care:

Mislim da je i Intel radio nesto na foru sto sad radi MS :icon_scra

Mickie
9.9.2009, 22:49
Mislim da je i Intel radio nesto na foru sto sad radi MS :icon_scra

ZOMG, don't get me started... M$ je malo dete za Intel. Uopste kompanije koje imaju jak brend, ne sticu ga postenim radom i kvalitetom. Sticu ga marketingom. Ne kazem da te kompanije nemaju kvalitet, nego da je on u drugom i trecem planu iza marketnga i kvantiteta. A marketing je najaci kad je zasnovan na psihologiji i kad pogadja one zivce koji su kod svih ljudi isti. Recimo intel je bio u stanju da 6 godina prodaje smece od NetBurst-a (i da zaradjuje ogromne pare) samo zato sto mnogo ljudi voli da ima "procesor sa velikim brojem megaherca". Uspeli su da natuku ljudima u pamet da performanse nisu bitne i da samo megaherci rulaju.

Intel se godinama trudi da favorizuje odredjene novinare koji lepo pisu o njihovim proizvodima tako sto im svoje proizvode dostavi na testiranje mesecima pre od ostalih. Ti novinari uticu na svest kupaca i daju laznu sliku... Sad evo i M$ radi to isto. Provalili su da je mnogo lakse da naprave mrezu trovaca i lazova nego da samo oni lazu centralizovano. Jeftinije i efikasnije im je tako, moraju samo da plate dobre psihologe koji ce da skuju plan tako da vecina i nezna da su deo marketnga neke velike korporacije, ili ako zna da im je dovoljno lepo tako da ne mare.

Zemunelo
11.9.2009, 0:07
Sve se svodi na sledece,
ne mozes nikome prodati za dobre pare nesto sto isti taj moze da dobije za dz.

I pri tom najmanje istog kvaliteta (mada po mom misljenju linux je vec uveliko ostavio W$ u blatu ali to je licno misljenje nekoga ko je goooodinama koristio samo W$ i tek nekoliko meseci koristi linux).

I u to ime sto sam rekao na pocetku, reklama je jedini nacin da ipak nekome uvaljas tvoj sve vise sumnjivi i preskupi proizvod koji je sve losijeg kvaliteta.

Zato meni nisu nimalo cudne ovakve reklame (citaj: pljuvacina bez imalo istine) kao i sam sistem kome se podmecu (prodavcima) i to ostaje jedini nacin za ubuduce.

Dodacu da je vec uveliko globalni trend u ljudskoj svesti (ne i medju prodavcima i velikim kompanijama) da se deli i tu se i open source uklapa odlicno tako da je ovo po meni samo pokusaj da se iskamci jos koji $ pre neizbeznog kraja.


I jos nesto, to sve govori koliko je linux postao ozbiljan

Eni
11.9.2009, 2:08
ne mozes nikome prodati za dobre pare nesto sto isti taj moze da dobije za dz.


Na žalost - grešiš. Ne samo da se može, nego se i uveliko radi, plus svaka usijana glava ponosna na potrošnju ogromnih para za praznu kutiju koja realno košta i do 3x manje trči da je nahvali i predloži, kako ne bi ispala jedina blesa u selu... (ne ograničavam izjavu samo na hardver i softver ;) )

Uostalom, da se M$ ne plaši GNU pokreta, ne bi još pre 10 godina subliminalno provlačio parolu da je slobodan softver zapravo pritajeni komunizam, najveći bauk prosečnog američkog radnika (koji paradoksalno, zaboravlja šta je proleterijat i da je baš njihov stvorio praznik rada kroz krvavu borbu sa tadašnjim Majkrosoftima, pa su dočekali da danas žive "skoro pa u Srbiji").

Drugo, zna se kako je Corel od vodeće softverske firme pao na praktičnu nulu i odjednom zaostao decenijama za Adobe korporacijom. Usudili su se da krajem devedesetih naprave komercijalno podržanu GNU/Linux distribuciju sa grafičkim instalerom, podrškom za zatvorene kodeke, "sve na klik" filozofijom... M$ ih je kupio (celu firmu!) mrcvario 3 godine i ispljunuo, uništivši pri tom celu gamu proizvoda koji se tek poslednjih godina oporavljaju... A Ubuntu je tek negde 2004. doneo ponovo ono što je Corel Linux (u principu) nudio svojevremeno.

Poenta? Ništa novo, ništa čudno.

A ako mislite da "korišćenjem njihovih proizvoda ništa ne gubite jer ih i tako ne plaćate", znajte svi da se varate. Potpisujete ugovor sa đavolom stvaranjem zavisnosti za jedan sistem na čiju cenu, dostupnost, osvežavanje, razvoj i karakteristike ne možete da utičete.

Ako vaš omiljeni program ne bude radio na W7, nemoćni ste. Da, možete da se nadate da radi compatibility mod (a šta ako ne radi?) ili da čekate da programeri izdaju novu verziju (koja će biti veći bloat nego ranija i plaćaće se upgrade) ili da prosto nađete drugi program... A šta je sa drajverima? Šta ako niko tamo nije plaćen da napiše drajver, a vi ne smete jer bi prekršili zakon? Čak i ako ne znate, ima neko ko zna i bio bi voljan da to uradi, pa ni on ne sme...

E to je pravi problem sa zatvorenim sistemima. Na stranu sve gluposti tipa hardverska zahtevnost, ograničena aktivacija, maltretiranje korisnika... dobiješ šta želiš. Ali ovo gore...

I svako ko na ovom forumu kaže - zašto bih ja prešao na GNU/Linux kad sam navikao na Windows, i to onako sa ponosom, samo pokazuje da ne shvata u kakvu je zamku uhvaćen i koliko mu je mozak ispran.


ne mozes nikome prodati za dobre pare nesto sto isti taj moze da dobije za dz.

O, i te kako može. I dileri daju drogu besplatno isprva potencijalnim narkomanima, a kad se naviknu, oni nastave da je koriste...

Windows? Uživajte ;)

pivonroll
11.9.2009, 2:55
@Eniaroyah
Brate svaka ti je na mestu. Svaka cast. Srocio si bas onako, ko da si mi procitao misli.

bvitnik
11.9.2009, 4:43
Ovo danas prvi put vidim:

http://img118.imageshack.us/img118/5210/fuck20the20system3lm.jpg

voodoo_
11.9.2009, 9:49
Ako vaš omiljeni program ne bude radio na W7, nemoćni ste. Da, možete da se nadate da radi compatibility mod (a šta ako ne radi?) ili da čekate da programeri izdaju novu verziju (koja će biti veći bloat nego ranija i plaćaće se upgrade) ili da prosto nađete drugi program...
A možemo i da instaliramo stariju verziju u virtuelnu mašinu i da sve radi super. Ko smatra da je ovo preterano cimanje, taj i nije za kompjutere. Virtuelizacija je sadašnjost, cloud computing ulazi na velika vrata, a ja treba da razmišljam "kuku ne radi mi program na ovoj konkretnoj verziji operativnog sistema", paz da neću.

I svako ko na ovom forumu kaže - zašto bih ja prešao na GNU/Linux kad sam navikao na Windows, i to onako sa ponosom, samo pokazuje da ne shvata u kakvu je zamku uhvaćen i koliko mu je mozak ispran.
Mogu i ja sad da kažem da svako ko kaže "zašto bih koristio closed-source kada mogu open-source" živi u iluziji slobode i umesto da se bavi suštinom, a to je računarstvo, razmišlja kao advokat ili menadžer.

Ja ću jednog dana biti nekakav inženjer, i jedini pristup računarstvu koji mene interesuje je taj inženjerski pristup. Dakle mene interesuju bajtovi, instrukcije i procesi, a što se tiče licenci, vlasništva i drugih new-age gluposti koje su izmislili advokati, za to me toliko svrbi lakat da ne mogu da opišem. Pa zaboga, mene je Linux zainteresovao zbog drugačije arhitekture, koncepta i istorije, a ne zato što je "besplatan, slobodan i open-source", jer je to po meni fundamentalno pogrešan stav i argument upoznavanju sa novim i različitim operativnim sistemom. Dokle god kompjuter koristim za lične potrebe, apsolutno niko ne može da mi odredi da li ću neki program da plaćam ili ne i da li ću da poštujem licencu, jer sve to koristim manje-više u edukativne svrhe i naravno da mi ne pada na pamet da se suzdržim od reverznog inženjeringa samo zato što u tamo nekoj licenci piše da to ne sme. Već samim tim drastično minimizujem razliku između open-source i zatvorenih programa.
U enterprise vodama se ionako sve plaća, tako da to što si ti stavio besplatnu Linux distribuciju na servere, umesto nekog Windows ili Unixolikog rešenja koje se plaća, to je neznatan trošak u odnosu na sve ostalo što moraš da platiš, uključujući i ljude koji poznaju materiju i moraju sve da održavaju, a koji koštaju ko svetog Petra kajgana.

I ne mogu da verujem da o Windowsu pričate kao o nekoj neosvojivoj neprobojnoj tvrđavi koju, jao si ga nama, moramo da koristimo isključivo u out-of-box varijanti, a nad glavom nam visi veliki brat koji prati da li smo možda kliknuli na pogrešno dugme na ekranu. Aman ljudi, pa sistem je provaljen odavno, ljudi su napravili kompletan Wine na konceptu reverznog inženjeringa Windowsa, sam Microsoft nudi obimnu MSDN dokumentaciju koja govori praktično sve o arhitekturi Windowsa, za svaki problem postoji odavno poznat workaround i svaki iskusniji programer poznaje Windows ko svoj džep. Koliko njih koji poznaju Linux u srž možete naći? Znači ne pričam o editovanju /etc fajlova, nego o sistemskom programiranju na Linuxu?

Još jednom, treba da se bavite računarstvom a ne advokaturom. Da su geekovi razmišljali ko advokati pre 15 ili 20 godina, tapkali bismo u mestu.

zoran845
11.9.2009, 10:49
A ako mislite da "korišćenjem njihovih proizvoda ništa ne gubite jer ih i tako ne plaćate", znajte svi da se varate. Potpisujete ugovor sa đavolom stvaranjem zavisnosti za jedan sistem na čiju cenu, dostupnost, osvežavanje, razvoj i karakteristike ne možete da utičete.Možda ti možeš da utičeš na Linux, ali ja ne mogu ni na njega ni na Windows, pa ću i dalje da upotrebljavam onaj (za običnog korisnika) jednostavniji. :dzavo: из мај пел. :opanachke

Ako vaš omiljeni program ne bude radio na W7, nemoćni ste. Da, možete da se nadate da radi compatibility mod (a šta ako ne radi?)...Mislim da grešiš. Compatibility Mode jeste prva instanca kojoj se okrećem(o), ali ako ne radi tu su uvek programi za emuliranje/simuliranje/imitiranje čega god voliš. Zahvaljujući njima pokrećem(o) kojekakve programe (pa i igre, koje obični smrtnici najčešće teraju na kompjuterima) od pre dvadesetak godina.

I svako ko na ovom forumu kaže - zašto bih ja prešao na GNU/Linux kad sam navikao na Windows, i to onako sa ponosom, samo pokazuje da ne shvata u kakvu je zamku uhvaćen i koliko mu je mozak ispran.Uhvaćeni smo u životu u raznorazne zamke. Nešto ne vidim da je ova sa Windowsom (ako je ima) najpogubnija.

Windows? Uživajte ;)Hvala. :opanachke

Ja bih to nekako i mogao, ali da nateraš milione ljudi da se iz jednostavnog "klikastog" okruženja (gde sve komanduješ mišem ili jednostavnim prečicama) vrate na tekstualne naredbe - teško. DOS je bio (i ostao) milion puta stabilniji od Windowsa, ali je (pored ostalog) napušten zbog toga.
O igrama (zbog kojih ogromna većina "običnih korisnika" koristi Windows) da ne počinjemo.
Šta vredi i najbolji "operacijski sustav" na svetu ako za njega nema (bar onoliko dobrih koliko za konkurentni OS) programa?
... pošto sam ja verovatno jedini (ili eventualno, jedan od dvojice) ovde koji... pali XP.:DIzdaja!!! :p Bacite ga lavovima! :opanachke
Kao i obično obe strane su u pravu i kao i obično istina je negde između. ...Hvala na smirujućim (diplomatskim :D) tonovima :).
Nazivanjem neistomišljenika ljudima ispranih mozgova obično se ne postiže otrežnjenje (ako je moguće), već sasvim suprotno. Talibani čoveku mogu samo da ogade islam.

Ketchua
11.9.2009, 11:17
O igrama da ne počinjemo.

Ovo me ubolo u oko, pošto sam ja verovatno jedini (ili eventualno, jedan od dvojice) ovde koji svaku igru prvo propusti kroz WINE, pa tek onda, ako neće, pali XP.:D

Evo, nove igre (http://www.youtube.com/user/DaweyYT). Sve rade, bez problema. A stare... Pa, ScummVM, DosBOX i svi oni emulatori konzola imaju i Linux verzije.:opanachke

Da zanemarimo na trenutak sve te korporativne zezalice. Iz perspektive malkice naprednijeg korisnika (ja:)), sva ta dokumentacija, i činjenica da je Windows "provaljen" i "zaobiđen", ne znači ni pišljiva boba. Jer da bi se provalio i zaobišao, potrebno je ipak neko naprednije znanje. A Linux sve nudi na tacni.

Primera radi, kako ja da obrišem zaraženi fajl koji se zavukao u System Volume Information, kad u Windowsu nema nikakve naznake da taj folder uopšte postoji? Iako sam ulogovan na administratorski nalog... Naravno, neko to ume da zaobiđe, ali ja ne. I sve se nešto skriva od mene, i taji... I ne volim to (ponavljam se). Hoću transparentnost (k'o u skupštini:D).

GoranSTX
11.9.2009, 11:35
Kao i obično obe strane su u pravu i kao i obično istina je negde između.

I vlasnički softver i softver otvorenog koda imaju prednosti i mane i ne treba biti isključiv ni po kom pitanju. Koliko su kompanije gušile razvoj patentnim pravima toliko su svojim novcem omogućile razvoj drugih korisnih i prihvaćenih tehnologija.
Koliko je free (free u smislu slobode) softver doprineo civilizaciji svojim postojanjem i projektima, ipak je pitanje da li bi mogao sam da dođe na nivo u kome su trenutno informacione tehnologije.
Kompromisi su neophodni sa obe strane i nemojte ulaziti u bespotrebne rasprave "šta je bolje" jel je vrlo moguće da će za par godina bilo koji argument sa bilo koje strane biti potpuno - nebitan...

NIx Car
11.9.2009, 12:36
na ovu temu sam slucajno naleteo...iako sam obozavalac windowsa najveca glupost koju je majkrosfot napisao na prvom linku je da je WINDOWS BEZBEDNIJI OD LINUXA:rofl::rofl: pitam se ja onda....ako jeste zasto onda koristimo antiviruse za windows dok linuxu skoro i da ne trebaju

DAKINS
11.9.2009, 13:00
Sta se cudite to je isti onaj microsoft koji je ubedjivao kupce da kupe vistu u vreme kad je izasla a kompjuteri bili slabi nije bilo servis pack a pola programa nije radilo i jos bil gates kao argument kaze da je vista brza od xp. Kad sam to rekao moram da kazem da bez sumnje je windows bolji od svih zbog programa koji rade na njemu . Da li kradu ideje drugima da , jel su monopolisti koji da ima pravde bi bili kaznjeni da ali to nemenja cinjenicu da su best .Moze penzionisani bil gates da sada deli lovu koliko hoce to nemenja cinjenicu kako ju je stekao i da njegova kompanija koju on vise nevodi nastavlja starim metodama. Zelim da jednog dana bude recimo 4 operativna os recimo mac l linux google hrome i windows ujednacene snage.Svi koji misle da je sad dobro bi se iznenadili kako bi tad bilo bolje . Istina svaki novih proizvoda pocne monoplom a zavrsi trzistem .Ali bojim se da ce mo to doziveti tek za 20 god

dare023
11.9.2009, 14:56
@voodoo : a šta misliš koliko će ti trajati to inženjersko radno mesto na kome se ti , kako kažeš , ne suzdržavaš, pa prekršiš licence pa neko za to plati?

voodoo_
11.9.2009, 15:44
Kada me posao ekslpicitno bude terao da o tome pazim, paziću. Do tada, open source, closed source, it's all fine to me.

Mickie
11.9.2009, 15:52
Ja ću jednog dana biti nekakav inženjer, i jedini pristup računarstvu koji mene interesuje je taj inženjerski pristup. Dakle mene interesuju bajtovi, instrukcije i procesi, a što se tiče licenci, vlasništva i drugih new-age gluposti koje su izmislili advokati, za to me toliko svrbi lakat da ne mogu da opišem.
Ako tako stvarno mislis da radis, moze da se desi da vise "sviras klavir" nego sto ce da programiras. Svako mora da bude svoj advokat da mu pravi advokat nebi trebao. Zasto ja treba da placam nekog debelog**og odvokata, kad mogu lepo da naucim sta se sme a sta se ne sme, i da mi nikakav advokat ne treba.

Vlasnicko i zatvoreno je kakano, no-no, nedodriljivo, nelegano. Nijedan pametan i ozbiljan programer nece to da cacka (iako moze) sem ako mu kompanija koja drzi copyrigt ne plati da "cacka". Ko jos sa zdravim razumom hoce da ulozi vreme i trud u nesto za sta nece dobiti ni hvala (a da ne govorimo o finanskijskoj dobiti) nego ce jos mozda dobiti i tuzbu?

Naravno, niko nece da te goni za sitnice kao sto je pisanje drajvera za neki davno prevazidjen harvder... ali kako to da je projekat "dodavanja DX10" na WinXP tako naprasno zavrsen posle ogromnog pocetnog entuzijazma? Pa ljudi su videli da M$ brise svaki DL link i da mogu da zaglave zatvor... ili mozda nestanu u mraku. Ili im je mozda i placeno da batale XP?

U enterprise vodama se ionako sve plaća, tako da to što si ti stavio besplatnu Linux distribuciju na servere, umesto nekog Windows ili Unixolikog rešenja koje se plaća, to je neznatan trošak u odnosu na sve ostalo što moraš da platiš, uključujući i ljude koji poznaju materiju i moraju sve da održavaju, a koji koštaju ko svetog Petra kajgana.
Nije stvar u placanju, stvar je u tome sto velika firma moze da napravi svoju verziju Linux-a ili BSD-a koja odgovara njihovim potrebama umesto da plati gotov Windows ili UNIX koji nemoze da menja. A u slucaju linux-a, ta izmena ostaje slobodna svim korisnicima da koriste i unapredjuje dalje. Cena je najmanja prednost, RHEL pretplata je ionako vrlo blizu cene Windows Server 2008, ali uz RHEL dobijes i podrsku koja zlata vredi.

Otvoreni kod najveca prednost, ne cena. Otvoreni softver takodje moze da se placa, eto primer Red Hat-a. U buducnosti softver moze da postane toliko komplikovan da nijedna kompanija nema dovoljno resursa da ga odrzava. U takvom svetu, otvoreni model razvoja softvera moze postati jedini izbor. Ima jedna izreka koja u jednoj recenici opisuje prednosti opensource softvera:

Given enough eyeballs, all bugs are shallow

Alternativa slobodnom softveru moze da bude samo totalni monopol, da jedna kompanija naraste tako velika da moze da zaposli sve programere sveta i da samo oni razvijaju jednu jedinu sortu softvera koju je nelegalno ne koristiti. Mislim da niko normalan ne moze ovo da shvati kao zdravorazumsko resenje, i da svako normalan shvata da M$ bas to pokusava.

kosmo
11.9.2009, 16:13
Softver otvorenog koda nema konkurenciju u vlasničkiom zatvorenom kodu. Jedino se mogu porediti u smislu upotrebljivosti. Opet svako ima pravo na reklamu, samo što ova više liči na reklamiranje uzgoja jedne vrste svinja, tako što ćemo ih porediti sa ostalima pa time i ugroziti sve ostale vrste.

Opet linux korisnici treba da znaju, a to je mislim ono što većina korisnika ne znaju, da i sam linux kernel sa kernel.org tzv. vanilla ili linus-tree nije potpuno slobodan jer uključuje i horizontalne firmvere (ucode, microcode...) za sve više
uređaja, o dalje pečovanim koje koriste pa skoro sve distribucije i da ne govorim. Većina "vaših" procesora, tv/sat kartica, wifi, LAN, grafičkih čipova/kartica... nemaju drajvere koji su u potpunosti free ili open source softver. Tako da, iako
neko koristi vanilla kernel, nema potpunu kontrolu nad "svojim" hardverom i softverom. Ponovo ovo su maligni slučajevi jer ukoliko firmver nije dat tako, on već u harveru. Dalje, nagovestiti da npr. nvidia drajver uopšte nije slobodan
(ni horizontalno ni vertikalno ni u kernelu ni u userspace-u) i da potpuno menja barem četrtinu postojećeg MIT xorg-a (jeste vaš xorg je pečovan) da bi nvidia radila i nebitno što taints kernel (jeste i vaš kernel je pečovan) da bi barem
koliko toliko radio bez quirkova.

Pa tako uzimajuću u obzir da ove popularne (brojčane u korisnicima) linux distribucije u svojoj biti (srži) a i dalje trenutno (možda nikad, al možda nekad) nisu potpuno slobodne i ipak želite njihovu popularizaciju treba da znate
da se one ipak plaćaju. Red Hat, SuSe, Ubuntu, postoje prvenstveno zahvaljujući plaćenoj podršci. Na Ubuntu primeru (iako se njegov način razlikuje od uobičajenog modela) 30 miliona dolara od naplaćene podrške i kupovine reklamnog materijala prošle godine prema Markovim rečima je ipak dovoljno samo za održanje apdejt ciklusa, isto tako Mark očekuje da Ubuntu funcioniše u plusu tek za nekih 5 godina ako se uporedi sa periodom razvoja Red Hat-a, do tada će morati da se dotira iz drugih fondova ovog entuzijaziste.

Ono što sam ovim hteo da predočim je da Linux distribucije nikako nisu merilo otvorenosti koda, šta više da bi njihov projekat omasovljenja uspeo, kao što se vidi, mora da se (a što je jelte sve češći običaj) zasniva i na popuštanjima zarad upotrebljivosti.

Ovde mislim da nema potreba da navodim potpuno slobodne distribucije, koje ipak postoje.

E sad, što se tiče marketniga i u cilju popularizacije komercijalnih igara na Linuxu recimo i u cilju što manje obmane i kreiranje iskrivljene slike javnog mnjenja treba reći i to da mali igrači kao što su Microsoft (mali u smislu da se radi o samo jednoj kompaniji) i SK (mali u smislu da deluju u jednoj i još par manjih država sa
ogromnim brojem pirata respektivno) potpuno jednaki što se kreiranja pomenutog i uopšte svesti tiče. Uzeću primer iz najnovijeg
jubilanog broja. U opisu beta verzije igre Heroes of Newereth se ne navodi da postoje verzije i za Linux, a i MacOS respektivno, ali se navodi da u njoj postoji podrška za DirectX 10, postavlja se pitanje na čemu li rade verzije koje se ne podrazumevaju? Bitno je valjda da se prikaže renderer, koji ne da nije superioran i još manje da sadržaj igara od njega zavisi. Isto tako, za Linux postoje i emulatori koji mogu da pokrenu svaku igru opisanu u rubrici "test of time" koji se i dalje ne navode da postoje i recimo "igra meseca", koja radi perfektno pod Wine - dobro
ovo i ne mora da se navede, ali treba da se zna. A i ovaj novi Batman što još nije opisan će verovatno raditi s obzirom da je rađen u istom engine-u kao i UT 3, itd.

Još samo da kažem da je DirectX one OS only, one console only, one company only, one state only, one life only.

Uh što se ispisah:), nego ne zamerite mi što je izašlo iz "malog mozga":opanachke, jer ako čovek počne stvarno da razmišlja uvideće koliko je čovečanstvo kriminogeno i koliko ima diktature na pretek.

Suzdržavao sam se koliko sam mogao, poštujući ovaj forum i uzevši u obzir da sam kosmi:D:

Zemunelo
12.9.2009, 18:58
Sve se svodi na sledece,
ne mozes nikome prodati za dobre pare nesto sto isti taj moze da dobije za dz.

Na žalost - grešiš. Ne samo da se može, nego se i uveliko radi, plus svaka usijana glava ponosna na potrošnju ogromnih para za praznu kutiju koja realno košta i do 3x manje trči da je nahvali i predloži, kako ne bi ispala jedina blesa u selu...


Tu recenicu sam naveo kao razlog za njihovu takvu prljavu kampanju jer

problem u ovom slucaju je sto ljudi ne znaju ili nisu dovoljno/pravilno informisani da linux moze da zameni njihov w$.

I onda zato ce da plate i da se hvale da su platili itd itd.
Ali kad vecina bude znala istinu, smejace im se,
pa ce ispasti jedina blesa u selu koja je platila w$

Mickie
12.9.2009, 19:16
Opet linux korisnici treba da znaju, a to je mislim ono što većina korisnika ne znaju, da i sam linux kernel sa kernel.org tzv. vanilla ili linus-tree nije potpuno slobodan jer uključuje i horizontalne firmvere (ucode, microcode...) za sve više
uređaja, o dalje pečovanim koje koriste pa skoro sve distribucije i da ne govorim. Većina "vaših" procesora, tv/sat kartica, wifi, LAN, grafičkih čipova/kartica... nemaju drajvere koji su u potpunosti free ili open source softver.

Naravno, prokleti BLOB (http://en.wikipedia.org/wiki/Binary_blob)-ovi su svuda i to nikako nije dobro. NetBSD ih nema, a postoje samo dve blob-free distribucije: UTUTO i gNewSense.


Nego, videh danas da cenjeni CEO M$-a vrsi mobbing nad zaposlenima koji koriste iPhone:kreza:.

Link (http://arstechnica.com/microsoft/news/2009/09/ballmer-makes-a-scene-over-employees-iphone.ars)

Nemoze ni svoje zaposlene da nateraju da koriste WinMobile... aha da, pa oni najbolje znaju o kakvom se crapware-u radi i njih mogu samo na silu da nateraju da to koriste...

Haker95
13.9.2009, 23:15
http://datapodium.com/?p=310

Ketchua
13.9.2009, 23:30
Stara vest (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=824775&postcount=199).;)

GoranSTX
13.9.2009, 23:36
A zanimljiv je i rasplet (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=825434&postcount=201).

Mickie
13.9.2009, 23:47
http://datapodium.com/?p=310

Taj patch treba da omoguci da Linux radi u M$ Virtual PC softveru za virtualizaciju. A bolje je za linux da ne radi nego da radi.

Bolje da ljudi koriste linux na golom gvozdju i da instaliraju Win (ako je potreban) kroz Virtaul BOX. Ko hoce na Windozi da virtalizuje Linux, bolje neka instalira VBOX nego da koristi M$-ovo cudo.

nikolam
3.12.2009, 11:25
U opisu beta verzije igre Heroes of Newereth se ne navodi da postoje verzije i za Linux, a i MacOS respektivno, ali se navodi da u njoj postoji podrška za DirectX 10, postavlja se pitanje na čemu li rade verzije koje se ne podrazumevaju?

Postoji nešto što se zove OpenGL (http://en.wikipedia.org/wiki/Opengl) http://en.wikipedia.org/wiki/Opengl
OpenGL postoji na svim platformama, tako da programi koji ga koriste mogu da se prave za sve operativne sisteme kojiga imaju a ne samo za jedan, kao što je kod DiredtX..

kosmo
3.12.2009, 13:02
Hvala na objašnjenju, čini se onda vrlo najbolji program taj openGL:aplauz:. Znači i program DiredtX će da igre rade svuda ako taj openGL instaliram:eek:?

player1
3.12.2009, 13:09
Ama 3d endzin igre moze da bude uradjen pod DirectX-om ili pod OpenGL-om. Ako je u prvom, moze da radi samo pod Windowsima (jel ostali OSovim nemaju podrsku za isti), ako je u drugom moze da radi bilo gde (ako se portuje, naravno).

Ako neko pita zasto ima tako malo igara pod Mac-om ili Linux-om to je glavni razlog. Skoro sve PC igre se rade pod DirectX-om, tako da ima veoma mnogo posla da se isti zameni drugim resenjem (sem ako je endzin za igru napravljen tako da podrzava oba sistema).

Neke starije igre su imale i oba rezima (npr. originalni HalfLife).

Glavna razlike je da DirectX sistem drzi Microsoft, dok je ovaj drugi ne zavisi od platforme. Zbog toga, na primer, PS3 igre koriste neki varijaciju OpenGLa za svoje igre, dok XBOX kao i vecina PC igara koristi DirectX.

Beagle
3.12.2009, 13:10
OpenGL nije program u pravom smislu te reci, vec API - Aplication Programming Interface. On omogucava da programer pravi igre tako da iskoriscavaju mogucnosti grafickog procesora. OpenGL i DirectX nisu ista stvar, i igra koja je napisana samo za DX ne moze da koristi OpenGL API (i obrnuto). OpenGL nije nesto sto se instalira, to vec dolazi sa drajverima ;)

Takodje OpenGL ima HAL samo za grafiku. DX ima i za zvuk, kontrolere, tastaturu, mrezne uredjaje...

player1
3.12.2009, 13:14
Pa dobro, pravo poredjenje bi bilo OpenGL za Direct3D-om, zar ne (mada, dal i DirectDraw treba tu ubaciti?).

kosmo
3.12.2009, 14:02
Kako god, to vam je sve primer _prljave_taktike, jer su ljudi postali toliko getoizirani i obuzeti bukvalnim tehnikalijama, da više ne vide ni prst pred sobom, a kamo li poentu izraženu u figurativnom obliku.

nikolam
3.12.2009, 14:31
OpenGL nije program u pravom smislu te reci, vec API - Aplication Programming Interface. On omogucava da programer pravi igre tako da iskoriscavaju mogucnosti grafickog procesora. OpenGL i DirectX nisu ista stvar, i igra koja je napisana samo za DX ne moze da koristi OpenGL API (i obrnuto). OpenGL nije nesto sto se instalira, to vec dolazi sa drajverima ;)

Takodje OpenGL ima HAL samo za grafiku. DX ima i za zvuk, kontrolere, tastaturu, mrezne uredjaje...

Inače, postoji OpenAL (http://en.wikipedia.org/wiki/OpenAL) koji svojom postavkom podseća na OpenGL i služi za zvuk koji ne zavisi od platforme i isto postoji na mnogo platformi kao OpenGL. Mada mislim da se manje koristi. jer ima i drugih zvučnih standarda.

Mesa_3D (http://en.wikipedia.org/wiki/Mesa_3D) je primenjeni proizvod OpenGL standarda, koji ne zavisi od, na primer, zatvorene podrške koja dolazi uz grafičke karte (drivers). Do duše Mesa je sporija ali značajno napreduje, posebno posle promene modela za podršku grafici u Linuksu
koji efikasnije odvaja zatvoreni dao koji neće proizvođači da otvore i samu primenu podrške za karticu.

Međutim, OpenCL (http://en.wikipedia.org/wiki/OpenCL) je nešto jako zanimljivo. Omogućava da se piše kod koji ne zavisi od uređaja na kome će da se izvršava, (pa nije ograničen ni na grafičke karte, kao GPGPU (http://en.wikipedia.org/wiki/GPGPU) koncept) tako da je "sloj" koji se može bezbedno koristiti da se "upregnu" mogućnosti, na primer, Grafičkih procesora iz AMD (Firestream) i Nvidia(CUDA (http://en.wikipedia.org/wiki/CUDA)) , ali i drugih procesora, koliko ih god ima na raspolaganju sistemu, da se raspoređuje obrada, i sve to naravno na više platformi i znači više hardversih platformi i naravno otvoreno kao standard.

Gallium3D (http://en.wikipedia.org/wiki/Gallium3D) je primena OpenCL standarda i sada je uključena unutar Mesa 3D.
I takođe, slobodna Nuvo (Nouveau (http://en.wikipedia.org/wiki/Nouveau_driver)) podrška za Nvidija karte je prešla na korišćenje Gallium 3D za daljnji razvoj.

bvitnik
3.12.2009, 20:02
Gallium3D (http://en.wikipedia.org/wiki/Gallium3D) je primena OpenCL standarda i sada je uključena unutar Mesa 3D.
I takođe, slobodna Nuvo (Nouveau (http://en.wikipedia.org/wiki/Nouveau_driver)) podrška za Nvidija karte je prešla na korišćenje Gallium 3D za daljnji razvoj.

Gallium3D nema veze sa OpenCL direktno. Gallium3D u principu nudi novi model grafičkih drajvera. Cilj mu je da olakša pisanje drajvera i da napravi jasnu podelu u ulozi koji pojedini delovi grafičkog drajvera imaju. Nemojte me držati za reč, ali mislim da je jedan od njegovih ciljeva i da omogući integrisanje vlasničkih drajvera u sve to kako bi bez problema mogli koristiti open source tehnologije. Trenutno vlasnički drajveri koriste samo svoja "in house" rešenja i ne oslanjaju se na stvari kao što su KMS, DRM, DRI itd. Gallium3D između ostalog može da otkrije OpenCL funkcionalnosti grafičkog drajvera korisničkom programu ali ni u kom slučaju nije vezan za OpenCL niti radi njega postoji.

analayzer
9.12.2009, 14:09
Koristiš antivirusne programe zato što se lakše programira za windows i ima moćnijih alata za programiranje pa je stručnjacima lakše da prave viruse jer je i win rasprostranjeniji. Oni nisu budale jer ispituju ciljnu grupu koji se OS koristi za pa za njega prave virus.Kako ćeš ti bilo šta instalirati na linux kada tu i nema nekih programa za instalaciju što dobieš sa os-om to ti je. Zato je i nezanimljivo praviti viruse za linux.ITD.....

Neky
9.12.2009, 14:36
Pa i nije baš, al' dobro... :a_whistli

Beagle
9.12.2009, 14:39
Koristiš antivirusne programe zato što se lakše programira za windows i ima moćnijih alata za programiranje pa je stručnjacima lakše da prave viruse jer je i win rasprostranjeniji. Oni nisu budale jer ispituju ciljnu grupu koji se OS koristi za pa za njega prave virus.Kako ćeš ti bilo šta instalirati na linux kada tu i nema nekih programa za instalaciju što dobieš sa os-om to ti je. Zato je i nezanimljivo praviti viruse za linux.ITD.....

Ovo sa Linuxom nisam razumeo. Kako bre ne dolaze programi uz OS? Nema distroa (sem onih hard kor) koji ne dodju sa gomilom predinstaliranog softvera. Naravno, tu su i repozitorijumi krcati od programa.

Inače, postoji OpenAL (http://en.wikipedia.org/wiki/OpenAL) koji svojom postavkom podseća na OpenGL i služi za zvuk koji ne zavisi od platforme i isto postoji na mnogo platformi kao OpenGL. Mada mislim da se manje koristi. jer ima i drugih zvučnih standarda.

Mesa_3D (http://en.wikipedia.org/wiki/Mesa_3D) je primenjeni proizvod OpenGL standarda, koji ne zavisi od, na primer, zatvorene podrške koja dolazi uz grafičke karte (drivers). Do duše Mesa je sporija ali značajno napreduje, posebno posle promene modela za podršku grafici u Linuksu
koji efikasnije odvaja zatvoreni dao koji neće proizvođači da otvore i samu primenu podrške za karticu.

Međutim, OpenCL (http://en.wikipedia.org/wiki/OpenCL) je nešto jako zanimljivo. Omogućava da se piše kod koji ne zavisi od uređaja na kome će da se izvršava, (pa nije ograničen ni na grafičke karte, kao GPGPU (http://en.wikipedia.org/wiki/GPGPU) koncept) tako da je "sloj" koji se može bezbedno koristiti da se "upregnu" mogućnosti, na primer, Grafičkih procesora iz AMD (Firestream) i Nvidia(CUDA (http://en.wikipedia.org/wiki/CUDA)) , ali i drugih procesora, koliko ih god ima na raspolaganju sistemu, da se raspoređuje obrada, i sve to naravno na više platformi i znači više hardversih platformi i naravno otvoreno kao standard.

Gallium3D (http://en.wikipedia.org/wiki/Gallium3D) je primena OpenCL standarda i sada je uključena unutar Mesa 3D.
I takođe, slobodna Nuvo (Nouveau (http://en.wikipedia.org/wiki/Nouveau_driver)) podrška za Nvidija karte je prešla na korišćenje Gallium 3D za daljnji razvoj.

Ovo sto si ti sve nabacao su SDK-ovi raznih vrsta. Lik je pitao dal ce igre da mu rade brze ako instalira OpenGL, sustina mog posta je bila usmerena na tu stranu.

GoranSTX
9.12.2009, 14:54
Koristiš antivirusne programe zato što se lakše programira za windows i ima moćnijih alata za programiranje pa je stručnjacima lakše da prave viruse jer je i win rasprostranjeniji. Oni nisu budale jer ispituju ciljnu grupu koji se OS koristi za pa za njega prave virus.Kako ćeš ti bilo šta instalirati na linux kada tu i nema nekih programa za instalaciju što dobieš sa os-om to ti je. Zato je i nezanimljivo praviti viruse za linux.ITD.....


:eek: taman kad pomislim da me ništa što pročitam na forumima ne može iznenaditi... Čemu li samo služe oni silni online repozitorijumi softvera? Što li Debian dolazi na 3 DVD-a? O čemu se piše u Lakim pingvinima?

Mickie
9.12.2009, 16:46
Koristiš antivirusne programe zato što se lakše programira za windows i ima moćnijih alata za programiranje pa je stručnjacima lakše da prave viruse jer je i win rasprostranjeniji. Oni nisu budale jer ispituju ciljnu grupu koji se OS koristi za pa za njega prave virus.
Linux drzi 50% servera (ostalo su UNIX+M$ a UNIX ima vise nego M$ pa ti vidi), valjda je cyber kriminalcima (izbegavam rec "hakeri" jer se to tako ne zove) najprivlacnije da skokaju servere? Razmisljaj malo svojom glavom, ne citaj M$-ovu propagandu.

I definitivno neces napraviti virus time sto ti zoves "mocni alat" (verovatno mislis na neko RAD okruznje, i linux ima to)...
Kako ćeš ti bilo šta instalirati na linux kada tu i nema nekih programa za instalaciju što dobieš sa os-om to ti je. Zato je i nezanimljivo praviti viruse za linux.ITD.....

Au leba ti... jel si ti nekad uopste seo za racunar pod linux-om? Verovatno si se :bibidu: kad si video da ti ga nema start meni ili ona livada... ili slicno. Necu ni da ti objasnjavam koliko si u krivu, uzmi lepo neku distribuciju pa probaj:D.

Mickie
15.12.2009, 15:09
M$ Rips Off Someone... Again!
http://www.techcrunch.com/2009/12/14/microsoft-plurk-ripoff/

Microsoft China Blatantly Rips Off Microblogging Service Plurk

Microblogging startup Plurk may not have become hugely popular in these parts, where Twitter rules the lands, but it has been making strides in Asia. Recently, the fledgling company has gotten a feared competitor in the space with the launch of MSN Juku in China by the local Microsoft subsidiary, in a country where Plurk has notably been blocked since April this year.

But the software giant may well have cut a few corners here and there to get their service up and running, and has seemingly turned to outright theft of code and design elements of Plurk to launch in a hurry.

The design of MSN Juku sure has the same looks as Plurk, as you can tell from the screenshots below. But according to a blog post by the microblogging startup, there’s more going on than just design inspiration:

- Microsoft China officially launched its own microblogging service, MSN Juku/Hompy/Mclub, some time in November, 2009.
- The service’s design and UI is by and large an EXACT copy of Plurk’s innovative left-right timeline scrolling navigation system. (see screen captures below)
- Some 80% of the client and product codebase appears to be stolen directly from Plurk! (see evidence below).
- Plurk was never approached nor collaborated in any capacity with MS on this service.

As a young startup, we’re stunned, shocked, and unsure what to do next and need your support and suggestions.

Piggybacking off a similar service’s design is one thing, but effectively going in and steal code? MSN Juku looks too similar to be a coincidence, and Plurk most certainly provides some really good evidence of code theft in its post to bargain.

We’ve reached out to Microsoft to get their side of the story and will update when we hear back.

If this is what we think it is, though, shame to Redmond.

Update – for now, this is the statement:

“Microsoft takes intellectual property seriously, and we are currently investigating these allegations. It may take some time due to the time zone differences with Beijing.”



http://cache0.techcrunch.com/wp-content/uploads/2009/12/plurk-code.png

Microsoft Has No Answer To China Plurk Debacle (http://www.techcrunch.com/2009/12/14/microsoft-has-no-answer-to-china-plurk-debacle/)

Mickie
18.1.2010, 0:07
Microsoft je '99-te pokusao da uz pomoc ACPI ekstenzija i patenata onemoguci rad Linux-a na x86 racunarima:
From: Bill Gates
Sent: Sunday, January 24, 1999 8:41 AM
To: Jeff Westorinon; Ben Fathi
Cc: Carl Stork; Nathan Myhrvold; Eric Rudder
Subject: ACPI extensions
One thing I find myself wondering about is whether we shouldn't try and make the "ACPI" extensions somehow Windows specific.

It seems unfortunate if we do this work and get our partners to do the work and the result is that Linux works great without having to do the work.

Maybe there is no way to avoid this problem but it does bother me.

Maybe we could define the APIs so that they work well with NT and not the others even if they are open.

Or maybe we could patent something related to this.

Dokumenti i transkripti ove afere su se pre nekoliko dana pojavili na Groklaw (http://www.groklaw.net/article.php?story=2010011422570951)-u.

holodoc
18.1.2010, 0:36
:rofl::rofl::rofl: Joj majko pući ću :D

Šta sve neće da "izađe na videlo" da ukalja ugled čika Bilija :D Stvarno bre počinjete da smarate sa ovim glupostima :dzavo: Znači borba za nešto je sasvim okej (slobodan softver u ovom slučaju) ali ovo je već pa ajde da kažem u najmanju ruku smešno...Da nije presretnut možda i mail u kome čika Bili pita svog omiljenog pirata za serijski broj za Windows 7 da instalira na svom kućnom računaru? :kreza:

Milos_SD
18.1.2010, 12:29
Napisacu samo ovo:
"First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win."
Ovo boldovano je ono sto se trenutno desava. :) Naredni korak mozete sami da zakljucite. ;)

Mickie
18.1.2010, 17:02
:rofl::rofl::rofl: Joj majko pući ću :D

Šta sve neće da "izađe na videlo" da ukalja ugled čika Bilija :D Stvarno bre počinjete da smarate sa ovim glupostima :dzavo: Znači borba za nešto je sasvim okej (slobodan softver u ovom slučaju) ali ovo je već pa ajde da kažem u najmanju ruku smešno...Da nije presretnut možda i mail u kome čika Bili pita svog omiljenog pirata za serijski broj za Windows 7 da instalira na svom kućnom računaru? :kreza:
Ako ti je smesno ti se smej ali ne lupetaj i ne troluj. Postovao sam ono sto sam postovao jer mislim da nekome moze da bude zanimljivo. Pise ti na linku sta je sve pronadjeno, mozda cak dovoljno da Microsoft ponovo bude osudjen za zloupotrebu monopola. I nije sve i 99-te kao sto sam rekao... ima i mnogo novije. Ako nemas pametnija posla, onda citaj i smej se (ili kukaj). Mene je mrzelo da skidam svaki PDF dokument i citam do kraja. A ti, posto vidim da nemas pametnija posla nego da zapocinjes svadje na forumu, verovatno imas vremena da procitas sve:rolleyes:.

Covenant
16.12.2010, 14:52
Posto je rasprava otisla u tom smeru, ovde se nalazi ja mislim prilicno dobar tekst o tome sta korisnik treba da ocekuje od linux-a :)

http://www.linuxo.org/node/1181