PDA

Prikaži potpunu verziju : High Definition era je počela! (Serbian Edition)


dzonihsv
9.9.2009, 13:19
RTS HD! (http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/%D0%94%D1%80%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B2%D0%BE/145621/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC+%D1%83+ %D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D1%98+%D1%80% D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BB%D1%83%D1%86%D0%B8%D1%98%D0 %B8+%D0%BD%D0%B0+%D0%A0%D0%A2%D0%A1-%D1%83.html)

Радио-телевизија Србије прва у земљи почиње са емитовањем ТВ програма у високој (HD) резолуцији. У новом формату прво ће бити преношена фудбалска утакмица између репрезентација Србије и Француске. (bilo bi kul kada bi neko mogao da skimi ovu tekmu)
ostatak teksta na linku iznad

Šta reći, full. Sada mi samo fali digitalni prijemnik i neki dobar (čitaj: LCD) TV ili čak neki tuner za komp (hm). :)
Neki utisci?

PS: Ako se ko razume, želeo bi (naprimer) da gledam HD program na kompu. Šta mi je sve potrebno i koliko bi me izašlo sve to?

Ketchua
9.9.2009, 13:29
Pa kad bi na televiziji bilo nešto vredno gledanja (ne pratim sport:)), sad bih grcao u suzama od sreće. Ovako... Sad je samo pitanje da li će pretplata da poskupi zbog "nove tehnologije".

Marko93
9.9.2009, 13:32
Ni ja ne pratim sport. Trebali su da puste neke snimke prirode, ili mozda jos bolje "Dnevnik".;)


EDIT: Sad samo da SBB ovo hitno ubaci u D3.

EDIT2: A mozda su to napravili samo "za slikanje". Da iskoriste hype oko utakmice da bi mogli da se pohvale. Videcemo kakav ce biti HD program posle utakmice, ako ga uopste bude.

Marti Misterija
9.9.2009, 14:04
Jos kad bi i mi koji gledamo TV preko nesrecnog IKOM-a (a verovatno isto vazi i za ostale kablovske operatere) mogli da iskoristimo te blagodeti nove tehnologije pa pogledamo tu utakmicu u HD bilo bi super ovako...
Inace svi, u ovom slucaju IKOM, najavljuju prelazak na HD (pojedini kanali), a meni je slika sve losija i losija!:mad:

nikola87
9.9.2009, 14:12
Jos kad bi i mi koji gledamo TV preko nesrecnog IKOM-a (a verovatno isto vazi i za ostale kablovske operatere) mogli da iskoristimo te blagodeti nove tehnologije pa pogledamo tu utakmicu u HD bilo bi super ovako...
Inace svi, u ovom slucaju IKOM, najavljuju prelazak na HD (pojedini kanali), a meni je slika sve losija i losija!:mad:

pa to je taktika, unakaze ti sliku do te mere da ti kasnije PAL izgleda kao HD :)

dzonihsv
9.9.2009, 14:13
Obavestenje da ce korisnici Radijus Vektor kablovskog sistema moci da prate vecerasnju utakmicu u HD formatu.

^
RadijusVektor.

Inače, IKOM već par nedelja radi na mreži. Šuška se da je nešto krupno, a ko će ga znati na šta misle. ;)

water wizard
9.9.2009, 14:58
ne vredi ti da kupuješ digitalni tv tjuner i tv zbog jedne utakmice

dzonihsv
9.9.2009, 15:01
Ne vredi sada, ali do 2012 ili 2013 ćemo svi morati da pređeno na ''digitalnu televiziju''.
Ako se navodimo nekim iskustvima iz susednih zemalja, biće neki popusti za kupovinu tunera, neki kuponi i slično. Mada, opet, videćemo, ima još vremena.

Eni
9.9.2009, 15:24
Šta je utakmica? (Serbian Hi-Tech edition era)

dzonihsv
9.9.2009, 15:52
Naslov je čisto bezveze, da izgleda fensi. Glavna je vest da kreće emitovanje HD materijala i kod nas, ubrzo.

Marti Misterija
9.9.2009, 16:11
Inače, IKOM već par nedelja radi na mreži. Šuška se da je nešto krupno, a ko će ga znati na šta misle. ;)

A nista ne oglasavaju na svom sajtu, tako da sam ja pomislio da je nesto do moje instalacije (kabl ili izvod iz zida) medjutim tamo sve OK.
Mogu bar da kazu - "Izvinite nesto se poj**alo, radimo na otklanjanju toga. Radovi ce trajati pola godine.", i da naredne pola godine budem miran jer znam zasto mi je slika takva - kakva je. Ovako ostave te u nedoumici jel' do tebe il' do njih, sto im je sjajna taktika.

LoshMeeBre
9.9.2009, 16:18
Inače, IKOM već par nedelja radi na mreži. Šuška se da je nešto krupno, a ko će ga znati na šta misle. ;)

Znajuci IKOM, mora da nam vracaju Balkanika Music Television kanal :kreza:


E ljudi meni nije jasna jedna stvar. Sta je onaj kanal RTS DIGITAL.. To koliko ja kontam nema veze sa HDom? Samo je signal nesto kvalitetniji i digitalan? Ima zanimljivih muzickih emisija tamo koliko sam (letimicno) video. . :)

Marko93
9.9.2009, 16:22
Pa digitalna televizija podrazumeva samo digitalni nacin prenosa slike, dok HD televizija podrazumeva sliku 1920*1080 rezolucije i kvaliteta na nivou. Trebalo je da citas, bilo je u nekom od zadnjih brojeva SK.

oluja
9.9.2009, 16:24
Nemojte se cuditi, sport je razlog broj jedan u svetu za kupovinu HD televizora. Cak i pre toga je bio #1 razlog za kupovinu satelitske opreme. To sto bi mi radije gledali Discovery, NG ili filmove u HD-u je druga prica :)
Ovo je odlicna vest, drago mi je da se nesto pomera sa mrtve tacke.

Eni
9.9.2009, 16:40
Zavisi koga pitaš, moja keva bi radije gledala CSI i Bones ;) :boodala:

Iskreno, meni je na kompu na 20" i 720p sasvim dovoljno za video. A za HDTV nemam keša, tako da RTS i njegovo "prvi u državi - vi plaćate" reklamiranje... nanana...

Ketchua
9.9.2009, 16:40
Discovery, NG ili filmove u HD-u...

[Steve Irwin] I'm gonna stuck my thumb in his ass. [/Steve Irwin] :D

Naravno da je odlična vest da se bilo šta mrda s mrtve tačke ovde, ali dokle god ne budemo imali kvalitetan TV program (mi koji ne pratimo sport, vi koji pratite, blago vama:)), ništa nam ne znači ni da dele 80" plazma televizore uz Natašu Miljković u HD.:D

dzonihsv
9.9.2009, 16:43
...ništa nam ne znači ni da dele 80" plazma televizore uz Natašu Miljković u HD.:D

Ja ne biram. :D

ivanza
9.9.2009, 20:11
Da li ovo znaci da ce RTS mozda ipak odustati od MPEG 2 i forsirati MPEG 4 ?:)

Ovo sa razloga sto za sada samo 2 predajnika u Srbiji podrzavaju MPEG 2 (Avala i Iriski Venac) i RTS se nije nesto pretrgao da prosiri pokrivenost.

U Hrvatskoj je prosle godine isto emitovan probni signal HDTV-a na HRT televiziji i to je moglo samo u Zagrebu da se uhvati a danas 95% teritorije Hrvatske je pokriveno HDTV signalom.

voodoo_
9.9.2009, 20:15
Imam nekakav LG monitor rezolucije 1680x1050 sa VGA i DVI ulazom, HDCP-om i ugrađenim analognim tjunerom (roditelji na njemu gledaju TV program). Šta mi je potrebno za gledanje HD TV-a (koristim PTT-ov KDS), tj. kolike su cene eksternih digitalnih tjunera i kako se oni uopšte povezuju (preko DVI-ja pa prebacujem na TV-u između TV i DVI ulaza kad biram između analognog i digitalnog TV-a, ili kako)?

oluja
9.9.2009, 20:21
Da li ovo znaci da ce RTS mozda ipak odustati od MPEG 2 i forsirati MPEG 4 ?:)
Bas tako, negde su objavili plan kojim tempom ce se odvijati "tranzicija" ali sad ne mogu da nadjem link :(

Imam nekakav LG monitor rezolucije 1680x1050 sa VGA i DVI ulazom, HDCP-om i ugrađenim analognim tjunerom (roditelji na njemu gledaju TV program). Šta mi je potrebno za gledanje HD TV-a (koristim PTT-ov KDS), tj. kolike su cene eksternih digitalnih tjunera i kako se oni uopšte povezuju (preko DVI-ja pa prebacujem na TV-u između TV i DVI ulaza kad biram između analognog i digitalnog TV-a, ili kako)?
Potreban ti je (kompatibilan) DVB-T tjuner (mpeg-4 ako se ne varam... u prevodu DVB-T2). Ne bi bilo cudno da se emituje i u mpeg2 standardu za vreme eksperimentalnog emitovanja... Bilo bi dobro da ako neko ima HDTV sa DVB-T tjunerom proba da uhvati signal i javi impresije.

ivanza
9.9.2009, 20:33
Imam nekakav LG monitor rezolucije 1680x1050 sa VGA i DVI ulazom, HDCP-om i ugrađenim analognim tjunerom (roditelji na njemu gledaju TV program). Šta mi je potrebno za gledanje HD TV-a (koristim PTT-ov KDS), tj. kolike su cene eksternih digitalnih tjunera i kako se oni uopšte povezuju (preko DVI-ja pa prebacujem na TV-u između TV i DVI ulaza kad biram između analognog i digitalnog TV-a, ili kako)?

WinFast DTV2000 H Plus trebalo bi da radi, podrzava i analogni i digitalni signal + je W7 compatibilna:D i kosta izmedju 5000 i 5500 RSD.

http://www.leadtek.com/eng/tv_tuner/overview.asp?lineid=6&pronameid=458&check=f

Jedan srecnik sa bencha strpljivo ceka da pocne utakmica i da je gleda preko ove tv karte.:D

http://www.benchmark.rs/forum/showpost.php?p=1916833&postcount=107

Nisam upoznat kako se krece cena eksternih tv tunera koji podrzavaju HDTV ali da bi gledao takav signal i kablovski operater bi trebalo da odrati deo svog posla. Ako ne onda usmeri obicnu antenu ka Avali kada kupis tuner.:D

Bas tako, negde su objavili plan kojim tempom ce se odvijati "tranzicija" ali sad ne mogu da nadjem link :(

Lepo od njih, HDTV u startu.:D Moram da planiram kupovinu gore pomenute tv kartice u skorije vreme.

oluja
9.9.2009, 20:36
Lepo od njih, HDTV u startu.:D Moram da planiram kupovinu gore pomenute tv kartice u skorije vreme.

Nezvanicno saznajemo da i ostale televizije sa nacionalnom frekfencijom ne sede skrstenih ruku. Vec neko vreme se snima u visokoj rezoluciji, formira se fonoteka za prelaz na HD.

ivanza
9.9.2009, 20:57
Well, necu sada da trcim pred rudu ali kada budem nacuo da je HDTV signal pusten preko Tupiznice sleduje kupovina gore pomenute Leadtek kartice.:D

Update :

Tip sa Leadtek karticom je potvrdio da su pustili utakmicu u 720p.:)

http://www.benchmark.rs/forum/showpost.php?p=1916879&postcount=110

Marko93
9.9.2009, 23:26
A sta je sa 1080p? Ovo je neki polovican prelaz na HD...:D

water wizard
9.9.2009, 23:32
pa prvo su kupili za 720p, a posle ako se pokaže dobro kupuju profesionalnu opremu za 1080p

oluja
10.9.2009, 0:06
pa prvo su kupili za 720p, a posle ako se pokaže dobro kupuju profesionalnu opremu za 1080p

Skoro sve televizije na satelitu emituju u 1080i (tek poneka 720p), ni jedna ne emituje 1080p.

dzonihsv
10.9.2009, 0:09
Fotka sa kraja tekme! (http://www.benchmark.rs/forum/showpost.php?p=1916975&postcount=120)

Ketchua
10.9.2009, 0:11
Koliko ima smisla hvatati sličicu iz HD snimka kao .jpg?:D Meni izgleda totalno prosečno...

dzonihsv
10.9.2009, 0:11
Pitaj čoveka koji je hvatao sličicu... ;)

Marti Misterija
10.9.2009, 0:49
Jedno malo glupo pitanje kada je vec sve proslo, ali gde i kako je sve mogla da se gleda utakmica u HD formatu? Pod ovim pitanjem mislim da li su to mogli da gledaju samo oni koji hvataju program putem antene ili je i neki kablovski operater to omogucio i ako jeste koji jesu?
Naravno ovo pitam posto, kao sto sam i ocekivao slika na kanalu koji je isao preko IKOM-a je bila srednje zalosna, tako da tamo nije bilo ni h od HD signala!!!:mad:

oluja
10.9.2009, 7:52
Jedno malo glupo pitanje kada je vec sve proslo, ali gde i kako je sve mogla da se gleda utakmica u HD formatu? Pod ovim pitanjem mislim da li su to mogli da gledaju samo oni koji hvataju program putem antene ili je i neki kablovski operater to omogucio i ako jeste koji jesu?
Naravno ovo pitam posto, kao sto sam i ocekivao slika na kanalu koji je isao preko IKOM-a je bila srednje zalosna, tako da tamo nije bilo ni h od HD signala!!!:mad:

DVB-T sa Avale 27.kanal UHF, sada su samo dodali jos jedan kanal u visokoj rezoluciji. Zna li neko da li se emitovalo i sa Fruske Gore u HD-u...
Imas link u prvom postu na RTS sajt.

= IGY =
11.9.2009, 22:02
DVB-T sa Avale 27.kanal UHF, sada su samo dodali jos jedan kanal u visokoj rezoluciji. Zna li neko da li se emitovalo i sa Fruske Gore u HD-u...
Imas link u prvom postu na RTS sajt.

Nije se emitovalo sa Fruske gora,da li neko ima neki info kada tamo krece?

oluja
15.9.2009, 13:12
Nije se emitovalo sa Fruske gora,da li neko ima neki info kada tamo krece?

Trebalo bi tokom sledece godine da pocne, postepeno, emitovanje u celoj zemlji. Zadnji rok za gasenje analognog emitovanja je 2012...

dzonihsv
15.9.2009, 20:33
Liga Šampiona će izgleda biti prenošena u HD formatu, pa ko voli neka izvoli. ;)
Nije 100% sigurno, tako da me nemojte držati za reč.

marko_garfield
11.11.2009, 2:19
OK, i sta bi sad bilo kad bih ja kupio full HD TV od XX inca??

Imam bednu AVcom kablovsku, da li bi se ikakva razlika primecivala (sem u velicini :rolleyes:), dok oni meni serviraju PAL kanale???

:)

oluja
11.11.2009, 13:24
OK, i sta bi sad bilo kad bih ja kupio full HD TV od XX inca??

Imam bednu AVcom kablovsku, da li bi se ikakva razlika primecivala (sem u velicini :rolleyes:), dok oni meni serviraju PAL kanale???

:)

Dosta toga. Mogao bi da ga povezes na komp i gledas mkv, da se igras, surfujes netom iz fotelje, kupis satelitski HD risiver... ili da cekas HD kanale u kablovskoj (SBB najavljuje uvodjenje HD kanala uskoro, za ostale se jos ne zna ali verujem da ce posle toga poceti da rade na tome).

marko_garfield
11.11.2009, 19:25
Dosta toga. Mogao bi da ga povezes na komp i gledas mkv, da se igras, surfujes netom iz fotelje, kupis satelitski HD risiver... ili da cekas HD kanale u kablovskoj (SBB najavljuje uvodjenje HD kanala uskoro, za ostale se jos ne zna ali verujem da ce posle toga poceti da rade na tome).
Viš, ima tu nečega...
Hvala puno, sad cu malo da razmislim o tome... Sve zavisi od finansijske situacije...

thx ;)

Selver
12.11.2009, 2:54
Trebalo bi tokom sledece godine da pocne, postepeno, emitovanje u celoj zemlji. Zadnji rok za gasenje analognog emitovanja je 2012...
A sto je ta 2012-ta aktuelna u svim,svim mogucim segmentima???Rok za ovo 2012-ta...rok za ono 2012....:confused::confused::confused:

todos
12.11.2009, 13:44
Zbog Majinog kalendara.:D
Nije tačno da je rok 2012, već je 2015. Malko su ovi naši poleteli sa tim. Ali sigurno je da će prvi pravi test HD-a biti World Cup, koji će biti 2014, valjda u Brazilu ako se ne varam.

oluja
12.11.2009, 14:01
Nije tačno da je rok 2012, već je 2015. Malko su ovi naši poleteli sa tim.
Poleteli? Mislis debelo kasne? Ako ne racunamo Bosnu i CG kasnimo za svim zemljama u okruzenju... Cak i Albanija ima lokalizovan paket HD kanala...

marko_garfield
13.11.2009, 3:40
Zbog Majinog kalendara.:D
pa naravno xD :lol:

A nasi jesu poleteli, u smislu da bi tesko oni do 2012 uspeli nesto tako obimno da urade.......

todos
13.11.2009, 13:12
Vidiš kakav nam je standard koji je otišao u PLM. A i dalje klizi nizbrdo. Skoro sam video jednog ženskog stručnjaka kako preporučuje konverter za signal, za one koji ne mogu da kupe novi LCD. A i taj konverter će koštati desetak hiljada. Na kraju kako ubediti redovne gledaoce španskih i domaćih repriznih serija da kupe novi tv, sa naprednim mogućnostima koji njima skoro ništa ne znače.

slobodans86
24.4.2012, 15:22
Jel moze neko da mi kaze da li moze da se nakaci SBB D3 HD i HD DVR receiver na monitor Dell Ultra Sharp 2312(nema HDMI,ali ima dispey port,kupio bi adapter za HDMI)?Hvala

Markonije
26.4.2012, 20:33
Ko jos gleda TV anyway :confused:

HD era je pocela jos od kad se preslo sa 800x600 na 1024x768 (on PC)

StupidBox je na umoru

Ziveo slobodni Internet :alealeee:

comid
10.3.2013, 0:05
Imam ovaj tv http://www.sony.rs/product/tv-102-40-lcd/kdl-40u2000 koristim kablovsku tv,kad skeniram digitalne kanale,nenadje nista,da li bi sa digitalnim risiverom moglo?

Marko93
10.3.2013, 0:51
^Na kom si provideru?

comid
10.3.2013, 11:10
Radijus vektor.

flamingos
11.3.2013, 6:05
Imam ovaj tv http://www.sony.rs/product/tv-102-40-lcd/kdl-40u2000 koristim kablovsku tv,kad skeniram digitalne kanale,nenadje nista,da li bi sa digitalnim risiverom moglo?

Pa bez digitalnog risivera i ne mozes hvatati digitalni signal a kod nas jos uvek nije digitalan u potpunosti vec samo blaga konverzija sa analoga. Tek na hd risiveru je prava digitalna slika uz odgovarajuce pakete.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2