PDA

Prikaži potpunu verziju : Šta sve treba za server (web hosting)?


SyoncMaster
8.9.2009, 13:08
Znaci..Sta sve treba da se napravi server pod linuxom ili Windowsom..da bi mogao da se postavi..webh. ali..da ima sve opcije kao pravi placeni..

Znaci..ono
php server, perl...Apache server... spanel.. Sta jos???

pedjastudio84
8.9.2009, 14:05
Skini XAMPP i resio si problem.

SyoncMaster
8.9.2009, 14:36
To je za Windows..A za LinuX.?

Mickie
8.9.2009, 14:39
To je za Windows..A za LinuX.?

LAMP (http://en.wikipedia.org/wiki/LAMP_(software_bundle))

A XAMPP (http://en.wikipedia.org/wiki/XAMPP) radi i na Linux. Dalje za MAC imas MAMP, za Windows WAMP.

holodoc
20.9.2009, 23:17
Znaci..Sta sve treba da se napravi server pod linuxom ili Windowsom..da bi mogao da se postavi..webh. ali..da ima sve opcije kao pravi placeni..

Znaci..ono
php server, perl...Apache server... spanel.. Sta jos???Sigurno je da nećeš na računaru instalirati bilo kakav "all in one" paket ako hoćeš računar koji ćeš koristiti za web hosting usluge. Opšte pravilo je da se na početku prvo izabere operativni sistem koji će biti osnova servera a to može biti ili Windows Server ili neki Linux (Unix) nazirana platforma. Windows Server dolazi u nekoliko varijanti koje manje više zadovoljavaju specifične potrebe a za klasičan web server sasvim je dovoljna Web Server varijanta. IIS (konkretna aplikacija koja igra ulogu servera na Windows hosting platformama) podržava razne tehnologije kao što su recimo PHP, Ruby on Rails itd. i jedini podržava .NET platformu. Za korisnički interfejs klijenata (administracija web servera za korisničke naloge) se koristi neka od popularnih 3rd party aplikacija mada i sam Microsoft nudi solidan broj kvalitetnih rešenja za ovaj posao.

Linux varijante web servera se uglavnom baziraju na stabilnim i proverenim distribucijama kao što su Red Hat, Debian, Gentoo, CentOS i Fedora. Za njih je bitno da se sve stvari moraju podesiti odvojeno tj. nikakvi "all in one" paketi ne dolaze u obzir. Potreban je pre svega web server a to je obično Apache iz game 1.3, 2.x ili 2.2.x, zatim MySQL, eventualno PostgreSQL, za bazu podataka, PHP za dinamički web, mail server kao što su recimo Postfix ili sendmail, zatim FTP server (vsftp je dobar izbor), potencijalno i DHCP i DNS serveri itd. itd. Na Linux (Unix) baziranim sistemima se za administraciju korisnika često koriste rešenja kao što su cPanel i sl. koja su inače komercijalna i relativno skupa a u poslednje vreme veoma popularan postaje ISPConfig (http://www.ispconfig.org/).

Na HowToForgeu se može naći dosta "Perfect server" članaka kao što je recimo ovaj za CentOS (http://www.howtoforge.com/perfect-server-centos-5.3-x86_64-ispconfig-3) ali je generalno pravilo da bilo ko ko ima nameru ozbiljno da se bavi hostingom mora odlično da poznaje poslove kao što su održavanje mreža, bezbednosti itd. Obično to radi više ljudi.