PDA

Prikaži potpunu verziju : Izašla Opera 10 RC


Marti Misterija
28.8.2009, 15:33
Juce je izasla Opera 10 RC, instalirao sam je i mogu da kazem da je stvarno fantasticna - daleko je brza od trenutno stabilne verzije 9.64 (prosto leti) i od FF, a do sada mi nije nijednom pukla, sto bi se dalo za ocekivati obzirom da nije final.
Ima dosta novih mogucnosti za podesavanje - kako opcija tako i izgleda, tako da mi se cini da je meta pogodjena tacno u centar.
Jedina mana, bar za sada je sto se postojeca verzija ne moze updateovati, obzirom da je ovo jos uvek RC vec se mora raditi sveza instalacija, ali racunam da ce se izlaskom Opere 10 final i to promeniti.

Viper
28.8.2009, 18:03
Kako, meni je opera 10 danas na poslu presla preko 9.64 sve sa update opcijom, zadrzala skin i sve, sa podesavanjima. Probao sam turbe mod, nije losa fora i malko je brze, ne previse. Probao sam i novi hrom 4, brzi je malo. Bice dobro.

Danijela1
28.8.2009, 18:08
Sad cu da je instaliram, pa cu javiti svoje misljenje :)

jonathan
28.8.2009, 18:10
Pa zar niste krostili Operu 10 beta prije ovog updatea jcuer na Version 10.00 ?

Marti Misterija
28.8.2009, 18:21
@ jonathan
Operu beta da ali ovo sto je juce izaslo je Opera RC, a uvek ima razlike izmedju alfe, bete i RC nekog programa pre nego sto izadje finalna verzija.

@ Viper
Vidi stvarno pokretanjem setupa je odradjen update na nacin na koji je to radjeno i u prethodnim buildovima kod Opere 9.
Ranije je pokretanjem setupa od 10b instalirao skroz ispocetka, uz uklanjanje prethodne verzije a bookmarks nije kopirao sa stare verzije vec je bila bas sveza instalacija sto mi je narocito smetalo. Ovo je vec bolje odradjeno.

jonathan
28.8.2009, 23:32
Meni je sve to beta faza dok ne izadje konacna verzija. Samo zasto ne stoji nista u infu vec samo Opera 10.00, odnosno kao konacna.

NIx Car
29.8.2009, 13:02
meni se katastrasno botuje. kad god bitdefender krene da skenira postu ovaj se zapuca i samo ga preko processa mogu iskljuciti. Chrome je mnogo stabilniji u poredjenju sa operom

Marti Misterija
29.8.2009, 13:16
Ne znam, sa KIS nema nikakvih problema, a treba uzeti u obzir da ce do finalne verzije ipak morati jos malo da je ispeglaju, uostalom kao i RC svakog programa.

NIx Car
29.8.2009, 13:37
beta mi je lepse radila

doctor
29.8.2009, 13:45
Koristio sam betu i odusevio sam se. Ne znam kakva je RC verzija, ali cekacu final da donesem pravi sud. Za sad na lapu i jednon Athlonu na 900MHz furam 9.64 portable verziju, dok je ipak na novoj masini Chrome jednostavno brzi. :) I to, otkako sam presao na betu (odavno, final je trenutno neka v2 a beta je vec v4 ako se ne varam) radi jos bolje :)

Stojke937
29.8.2009, 15:33
Novu operu sam poceo da testiram od bete, a sad sam skinuo RC. Razlike u odnosu na betu nisu velike, ali su ogromne u odnosu na devetku.
Kad sam prvi put instalirao betu bio sam zadivljen, dizajn je mnogo lepsi, a mnoga nova resenja su ubacena kao npr. prosirivi tabovi(znate valjda na sta mislim) koji lepo izgledaju ali kome se ne svidjaju samo ih zatvori i svi su srecni :to_care: Po mom misljenju opera je najprijatniji browser pa zato i najbolji, a taj osecaj prijatnosti su postigli i u desetci. Stvarno, svaka cast!!!

Vule991
29.8.2009, 17:01
Imam jedno pitanje u vezi sa Operom 10. Do sada sam je koristio i bio extra zadovoljan svime što nudi ovaj moćan softver. E sada desio mi se jedan problem.
Danas pokušam da skinem neki album sa rapidshare i uopšte mi ne prikaže onu proceduru downloada već mi ponudi da skiinem rar arhivu od nekih par kilobajta. Nešto očigledno nije oke. Ako neko zna o čemu je reč, molim za pomoć.

Napomena: Ovo se dešava samo u Operi, Firefox i ostali browseri normalno odrade proceduru.

:ciao:

bvitnik
29.8.2009, 18:50
Imam jedno pitanje u vezi sa Operom 10. Do sada sam je koristio i bio extra zadovoljan svime što nudi ovaj moćan softver. E sada desio mi se jedan problem.
Danas pokušam da skinem neki album sa rapidshare i uopšte mi ne prikaže onu proceduru downloada već mi ponudi da skiinem rar arhivu od nekih par kilobajta. Nešto očigledno nije oke. Ako neko zna o čemu je reč, molim za pomoć.

Napomena: Ovo se dešava samo u Operi, Firefox i ostali browseri normalno odrade proceduru.

:ciao:

Da sada sam i ja primetio. Moraš da dodaš ".html" na kraj linka ka fajlu na Rapidshare-u da bi radilo. Tada otvori stranicu sa Free/Premium dugmićima ali opet kad klikneš on ne otvara stranicu pa moraš link da ukucaš ručno i opet dodaš ".html". Jel ti radio Rapid ranije sa Operom 10?

Vule991
29.8.2009, 18:58
Uvek je funkcionisalo oke, skinem ovaj RC i hteo da skinem album kao što rekoh, ono zaglavi. Sad mi nije jasno, pokušao sam i sa system restore, pa onda da promenim podešavanje za download u Operi, ništa. Ovo pali, hvala ti puno. Samo je bezveze što mora tako, ali nije mi ni teško. Ja obično skidam preko Rapid Free programa, tako da nisam baš ovo odmah zapazio. :D

Edit: Evo sada uvideh novi problem, otvori normalno stranicu i ja da skinem to što hoću, ponudi mi tu arhivu od par kilobajta. Da poludi čovek, šta je ovo?:eek: Možda mi se izgubila ekstenzija u Operi, kako da je ponovo namestim?

:ciao:brate

bvitnik
29.8.2009, 19:06
E, upravo sam isprobao i 9.64 pod Linux-om. Takođe je prestalo da radi. Radilo je sasvim normalno ranije. Znači da je Rapid nešto us**o. Verovano ne šalje tip fajla u HTTP header-u pa Opera jedino na osnovu ekstenzije zaključuje koji je tip fajla. Ako ti nije mrsko ili problem, da li bi mogao da probaš da instaliraš stariju verziju Opere, možda na drugo mesto da ne bi morao da pregaziš ovu trenutnu pa ako ne radi onda je definitivno do Rapid-a.

Vule991
29.8.2009, 19:10
Sve sam pokušao i na 9.64 javlja se problem. To sa dodavanjem "html." funkcioniše, ali kad se stisne Free dugme ponudi tu malu RAR arhivu od par kilobajta. Firefox funkcioniše perfektno. Mora da je neka greška u rapidu.:paranoia: Tebi to isto ponudi ili samo prazna strana?

bvitnik
29.8.2009, 19:19
Probao sam ja sad 9.61 na Windows-u, to je verzija koju sam imao pre 10 RC. Do prekjuče sam je koristio i definitivno je radio Rapid, sada više ne radi. Znači gadno su us**li. Opera pokušava da otvori fajlove pomoću plug-ina ako postoji ili prikazuje download dijalog ako ne postoji ali u ovom slučaju nigde Operi nije rečeno da to što dobija je obična .html stranica a ne .mp3/.rar ili nešto treće. Firefox se ne trudi da radi tako nešto. Ako dobije tekstualni fajl, otvara ga, ako ne, prikazuje download dijalog.

Vule991
29.8.2009, 19:31
Probao sam ja sad 9.61 na Windows-u, to je verzija koju sam imao pre 10 RC. Do prekjuče sam je koristio i definitivno je radio Rapid, sada više ne radi. Znači gadno su us**li. Opera pokušava da otvori fajlove pomoću plug-ina ako postoji ili prikazuje download dijalog ako ne postoji ali u ovom slučaju nigde Operi nije rečeno da to što dobija je obična .html stranica a ne .mp3/.rar ili nešto treće. Firefox se ne trudi da radi tako nešto. Ako dobije tekstualni fajl, otvara ga, ako ne, prikazuje download dijalog.

Znači ne postoji nijedan način da se problem otkloni dok oni ne razaberu svoju grešku? Firefox da koristim ne pada mi napamet jer je ovo krajnje gospodski browser.

bvitnik
29.8.2009, 19:44
Za sada nisam pronasao naičin. Može da se natera Opera da otvori taj "fajl" umesto da prikaže download dijalog ali otvori kao tekstualni fajl umesto kao .html pa vidiš .html kod. Valjda će neko Rapidovcima da javi da su us**ali motku :kreza:

Vule991
29.8.2009, 19:49
Ali pazi šta se dešava, kad napraviš tu izmenu, onda više nema te Rar ekstenzije u podešavanjima. Moraš da ideš opciju dodati novu i onda kucaš rar da bi se pronašla ekstenzija.:rofl: Jaooo Valjda će se to srediti jer ja nemam adekvatno rešenje pretraživača koje bi ispunilo sve moje zahteve kao Opera. RULES!

bvitnik
29.8.2009, 19:51
Ne, ne, ne. Tu je i dalje, ne dodavaj ništa, samo ćeš napraviti problem. Odštikliraj "Hide file types opened by Opera" i prikazaće ti sve.

Shonkas
30.8.2009, 15:35
Meni se Opera 10 sama UPDATEovala pre 2-3 dana...
Pse da je verzija -

Browser identification

Opera/9.80 (Windows NT 6.1; U; en) Presto/2.2.15 Version/10.00

'el to to,ili nije ?

Marti Misterija
30.8.2009, 18:30
To'e to.

Marko069
31.8.2009, 7:10
Juce je izasla i RC2

http://my.opera.com/desktopteam/blog/2009/08/28/opera-10-0-release-candidate-2

Shlaymara
31.8.2009, 11:03
Da li neko zna kako da se u ovoj novoj Operi namesti da na vuce sve podatke iz kesa?
Evo u cemu je problem, konkretno sa forumima (dacu primer sa SK foruma). Kliknem na Nove poruke i izbaci mi sve nove poruke, kliknem na temu koja me interesuje, procitam sta ima i kad ponovo kliknem na Nove poruke ne dobijem nove poruke tj ne prosledi se upit serveru nego digne stranicu iz kesa (bez indikacije koje teme su vec procitane i bez eventualnih novih odgovora). Pomaze samo CTRL+R. U verzijama 9.x to nije bio slucaj. Nije mi ukljucen turbo mod.
Siguran sam da se to moze namestiti u opera:configu po stavkom Cache (ili negde drugde), ale ne znam koja tacno opcija:p.

bvitnik
31.8.2009, 16:51
Da li neko zna kako da se u ovoj novoj Operi namesti da na vuce sve podatke iz kesa?
Evo u cemu je problem, konkretno sa forumima (dacu primer sa SK foruma). Kliknem na Nove poruke i izbaci mi sve nove poruke, kliknem na temu koja me interesuje, procitam sta ima i kad ponovo kliknem na Nove poruke ne dobijem nove poruke tj ne prosledi se upit serveru nego digne stranicu iz kesa (bez indikacije koje teme su vec procitane i bez eventualnih novih odgovora). Pomaze samo CTRL+R. U verzijama 9.x to nije bio slucaj. Nije mi ukljucen turbo mod.
Siguran sam da se to moze namestiti u opera:configu po stavkom Cache (ili negde drugde), ale ne znam koja tacno opcija:p.

Tools->Preferences->Advanced->History->Check documents stavi na Always i ako hoćeš stavi isto i za Check images.

To je opcija koja se proteže od najranijih verzija i obično je uvek postavljena na Always ali se iz nekih razloga promeni pri instalaciji/update-u druge verzije.

NOVOST: Rapid je proradio!!!

DArthShone
31.8.2009, 17:43
Skinu sam je. Dobra je, ali cekam da se sutra ili prekosutra pojavi Opera 10 final. Tada ova moja stara dobra 9.64 ide u penziju.:alealeee:

Martok
1.9.2009, 14:03
Instalirao sam 10-ku jutros, krajnje bezbolna insatalcija, cak su i tabovi ostali otvoreni kao treba. Nisam odmah primetio nista posebno, osim dugo ocekivanog spell checker -a sve druge (ocigledne) novine mi nisu preterano znacile (, mozda mi iznenadjejna tek predstoje). Onda sam otisao radi testa na facebook. Do danas FB mi je bio kao kolekcija bagova za Operu, ali ova nova verzija radi ko zmaj i tamo, ni da stucne. I, zaista je brza, stvarno se oseti razlika. Sto se mene tice ispunila je ocekivanja ...

PsyDuck
1.9.2009, 15:35
kao i uvek-opera perfektno shljaka...!

nego-imate li ideju kako se pokrece 'opera unite' na ovoj verziji opere???
ili je to za sada moguce samo na onoj matoroj...!?

Vule991
1.9.2009, 15:36
Ova verzija je rekla Amin Firefoxu i ostalim browserima. A tek naredne, release za Unit.:dedica: O ovim dodacima 10-ke da se ne priča, brzina egzotična.;)

PsyDuck, Unit je na predhodnim verzijama postavljan probno, da se vidi kako funkcioniše, ali eto gore sam pominjao za narednu verziju 10.10 u kojoj će biti dodat ovom novom sadržaju.

Viper
3.9.2009, 11:29
Mislim da je opera 10 final upravo krenula....

Aljosa
3.9.2009, 12:44
Da Opera 10 je izasla i to finalna verzija. Moze se preuzeti na:
http://www.opera.com/browser/download/

Ili ako imate stariju verziju verovatno ste je vec unapredili preko Auto Update opcije.
Koristim Operu od verzije 7 i mogu reci da je ova verzija najkompletnija i najoptimizovanija Opera do sada. Svaka im cast.

NIx Car
4.9.2009, 19:12
al po meni je jedna velika mana zato sto ne prihvataju add-onove i zato je ne koristim prilikom web pretrazivanja vec samo za fejs i forume

Ale[x]andar
4.9.2009, 21:23
Posle jednog od retkih crashova mozille, odluchio sam da probam Operu (skidao sam fajl od 400 MB, i Firefox je zakucao na 91% :S. Posle ponovnog pokretanja, download je krenuo iz pochetka.. tu sam puk'o). Zaista sam odushevljen Operom. Dosta manje memorije koristi od firefox-a, lepshi interfejs. Brzina otvaranja stranica je manje/vishe ista kao na Firefoxu.. Download bar je odlichan.. Jedino mi se ne svidja to shto ne mogu da se obrishu one default bookmarks (e bay, download.com itd...), i shto ne mozhe bookmark da se otvori pomocu desnog klika (levi klik, open in new tab), ali dobro, navici cu se. Sve u svemu, odlichan browser.

bvitnik
4.9.2009, 22:15
^ Kako ne mogu da se pobrišu bookmark-i? Pa ja pobris'o sve što mi nije trebalo...
Bookmark otvaras u novom tabu tako sto drzis SHIFT pa klikneš levim.

Ale[x]andar
4.9.2009, 22:38
Neshto sam se istripovao. Pobrisao sam sve nepotrebne bookmarks... Ma mogu i klikom na tochkic da otvorim u novom tabu, samo shto sam ja navikao onako da otvaram. Navici cu se vec :)

Paladin
5.9.2009, 0:16
Koristim Google Reader za RSS-ove i prije je lijevim klikom na naslov neke vijesti otvarao tu vijest u novom tabu i to u backgroundu, a sada sa Operom 10 otvara u novom tabu ali "u prvom planu". Klik na točkić otvara u backgroundu, to je standardno, ali je do sada (u prethodnoj Operi) i klasični lijevi klik otvarao u backgroundu (samo u Google Readeru) što mi je zgodno i na šta sam navikao. Da li je to možda do neke opcije, ili...?

bvitnik
5.9.2009, 0:48
Probaj sa Tools->Preferences->Advanced->Tabs->Additional Tab Options pa izaberi Always maximize u padajućoj listi.

JovanK
5.9.2009, 1:04
Imal neki fazon da se ogranici koliko rama uzima. Meni se desava da sa otvorenih 5-6 tabova povuce preko 250mb rama. Imal neko podesavanje da se ovo smanji.

PDarko
5.9.2009, 3:55
Опера држи историју отвараних страна у меморији. Уколико нема успорења система немаш о чему да бринеш.

JovanK
5.9.2009, 9:03
Опера држи историју отвараних страна у меморији. Уколико нема успорења система немаш о чему да бринеш.

To znam, ali na laptopu imam gigu rama, upalim PS ili nesto slicno, i tada mi ponestaje rama, tj page fajl se povecava, pa mi onda uspori sistem, nije nesto pretjerano, ali opet osjeti se.

Viper
5.9.2009, 10:06
A jesi probao tools -> preferences -> advanced -> history -> memory cache na off ?