PDA

Prikaži potpunu verziju : Grub


Goblins
26.8.2009, 16:19
Pozdrav
na PC imam WinXP (koristim je zbog faxa) i WinVista (zbog mene xD). zelio bih da dodam i ubuntu(o5 fax)

eto imao sam priliku da imam ubuntu i xp na jedan lap top kada sam uklonio ubuntu (preko administrative tools) pojavila mi se neka GRUB gresla cini mi se posto nisam nasao izlaz iz te situacije radio sam reinstalaciju skroz na skroz.

zamolio bih vas da mi kazete kako bih mogao da napravim na posebnoj particiji grub tako da mogu da instaliram ubuntu na neku drugu particiju i kada mi dune da izbrisem koji zelim OS a da to brisanje ne utice na rad drugih OS

hvala na razumijevanju i odvojenom vremenu da rijesim ovu muku

stepanov
26.8.2009, 16:22
resenje je da nakon uklanjanja ubuntu-a sredis tu "gresku" prilikom loadovanja gruba popravkom mbr-a preko windows-ovog cd-a ili preko hiren's boot cd-a

Goblins
26.8.2009, 16:26
moze li to kako drugacije nesto mi to izgleda komplikovano?

stepanov
26.8.2009, 16:30
mislim da je jednostavnije nego tvoja ideja...

Goblins
26.8.2009, 16:42
resenje je da nakon uklanjanja ubuntu-a sredis tu "gresku" prilikom loadovanja gruba popravkom mbr-a preko windows-ovog cd-a ili preko hiren's boot cd-a


ok onda mozes li mi objasniti ukratko jedan od ova dva postupak\

a ako budem brisao jedan win a ostavim drugi i ubuntu da li cu imati neke probleme kao sto se stvaraju brisanjem ubuntua ?

Neky
26.8.2009, 16:48
Napraviš jednu particiju od 100MB recimo, ext2 fajlsistem. Grub fajlove staviš na nju, izedituješ menu.lst fajl po potrebi i pokreneš iz neke live distribucije:

grub
root (hd0,0)
setup(hd0)
quit

ako su fajlovi na pravom mestu instaliraće se kako treba i obavestiti te o tome. Ako nisu...iskopiraj ponovo ali na pravo mesto ;)

parametar (hd0,0) zavisi od toga koja po redu je ta particija. Brojanje počinje od nule.

Mickie
26.8.2009, 16:50
Kod mene brisanje linuxa ne utice na druga dva OS-a sam sredio na sledeci nacin. Prilikom instalacije Ubuntua, pri zadnjem ili predzadnje kora ne klikne odmah next nego ima da podesis gde ces da instaliras GRUB. Mislim da bese treba da kliknes advanced. Onda mu ne kazes da ne instalira GRUB u MBR nego u / (particiju gde ti je linux, moras da znas koja je po sdx nomenklaturi). Onda linux naravno nece hteti da se bootuje, ali ti udjes u Windows (mora Vista ili 7) i instaliras Easy BCD 2.0 beta (mozda vise nije beta, ali ja i dalje koristim Beta Build 60). Tamo ubacis linux entry i stikliras da GRUB nije na MBR, restartujes i onda imas linux na listi VistaLoadera.

Meni je to jedini nacin da sredim da Darwin loader, Vista Loader i GRUB rade zajedno na jednom hardu bez formatiranja u GPT i instalacije Chameleon-a, ali ti je ovo sto kaze Neky mozda jos bolji izbor. Kod mene to ne moze jer GRUB ne bootuje OS X...

Goblins
26.8.2009, 16:57
Napraviš jednu particiju od 100MB recimo, ext2 fajlsistem. Grub fajlove staviš na nju, izedituješ fajl po potrebi i pokreneš iz neke live distribucije:

grub
root (hd0,0)
setup(hd0)
quitako su fajlovi na pravom mestu instaliraće se kako treba i obavestiti te o tome. Ako nisu...iskopiraj ponovo ali na pravo mesto ;)

parametar (hd0,0) zavisi od toga koja po redu je ta particija. Brojanje počinje od nule.

eto trazim Brate
samo mi reci kako da stavim grub fajlove na nju (tj. odakle mi) i gdje je fajl menu.lst?

holodoc
26.8.2009, 17:45
Po x-ti put ponavljam da je lek za one koji ne žele da se zamlaćaju jurcanjem po konzoli kada je GRUB u pitanju da skinu ISO image SuperGruba (http://www.supergrubdisk.org/) i narežu ga na CD a zatim butuju mašinu sa njim. Sve radi automacki :kreza:

Neky
26.8.2009, 18:55
eto trazim Brate
samo mi reci kako da stavim grub fajlove na nju (tj. odakle mi) i gdje je fajl menu.lst?

Da ne brljavim previše, Ubuntu nisam koristio, na sledećem linku postoji par procedura:

https://help.ubuntu.com/community/RecoveringUbuntuAfterInstallingWindows

Goblins
26.8.2009, 19:21
Po x-ti put ponavljam da je lek za one koji ne žele da se zamlaćaju jurcanjem po konzoli kada je GRUB u pitanju da skinu ISO image SuperGruba (http://www.supergrubdisk.org/) i narežu ga na CD a zatim butuju mašinu sa njim. Sve radi automacki :kreza:
jel ja ovo ubacujem kada ubacim i xp i ubuntu????

GoranSTX
26.8.2009, 19:36
Ne, SuperGrubDisk je butabilni .iso imidž (image ili slika, kao i Ubuntu) koju je potrebno narezati na CD medij sa koga se posle može pokrenuti sistem koji u sebi sadrži alate za rad sa GRUB-om i druge opcije.

holodoc
26.8.2009, 19:39
jel ja ovo ubacujem kada ubacim i xp i ubuntu????Ubaciš kad god hoćeš jer u svakom slučaju onog trenutka kada ga ubaciš počinje popravka GRUBa bez obzira šta imaš sve instalirano na sistemu.

Goblins
26.8.2009, 19:42
ako sam dobro razumio on bi u goree pomenutom slucaju kada sam imao i xp i ubuntu i kada mi se pojavljivala greska on bi to napravio?

onda 1000 hvala

holodoc
26.8.2009, 19:43
ako sam dobro razumio on bi u goree pomenutom slucaju kada sam imao i xp i ubuntu i kada mi se pojavljivala greska on bi to napravio?

onda 1000 hvalaYup :) Turiš, pretisneš i uživaš u muziku :)

Goblins
26.8.2009, 19:44
Ne, SuperGrubDisk je butabilni .iso imidž (image ili slika, kao i Ubuntu) koju je potrebno narezati na CD medij sa koga se posle može pokrenuti sistem koji u sebi sadrži alate za rad sa GRUB-om i druge opcije.

ma znam tolko sto je i kako je no nijesam znao kada ga ubacujum :ciao:

Goblins
26.8.2009, 19:45
Yup :) Turiš, pretisneš i uživaš u muziku :)

eto mi je onda super
sada sam ga ubacio i to ovu 0.97 verziju ima nekih problema :) nadam se da cu se snaci ako mi se javi problem kakvi

Goblins
27.8.2009, 16:10
Kod mene brisanje linuxa ne utice na druga dva OS-a sam sredio na sledeci nacin. Prilikom instalacije Ubuntua, pri zadnjem ili predzadnje kora ne klikne odmah next nego ima da podesis gde ces da instaliras GRUB. Mislim da bese treba da kliknes advanced. Onda mu ne kazes da ne instalira GRUB u MBR nego u / (particiju gde ti je linux, moras da znas koja je po sdx nomenklaturi). Onda linux naravno nece hteti da se bootuje, ali ti udjes u Windows (mora Vista ili 7) i instaliras Easy BCD 2.0 beta (mozda vise nije beta, ali ja i dalje koristim Beta Build 60). Tamo ubacis linux entry i stikliras da GRUB nije na MBR, restartujes i onda imas linux na listi VistaLoadera.

Meni je to jedini nacin da sredim da Darwin loader, Vista Loader i GRUB rade zajedno na jednom hardu bez formatiranja u GPT i instalacije Chameleon-a, ali ti je ovo sto kaze Neky mozda jos bolji izbor. Kod mene to ne moze jer GRUB ne bootuje OS X...

meni ovo ne moze sa 1.7 verzijom
zahtijeva system disk i samo vrti restart
probacu sa super grub pa se javljam:boxing:

Goblins
27.8.2009, 17:09
Po x-ti put ponavljam da je lek za one koji ne žele da se zamlaćaju jurcanjem po konzoli kada je GRUB u pitanju da skinu ISO image SuperGruba (http://www.supergrubdisk.org/) i narežu ga na CD a zatim butuju mašinu sa njim. Sve radi automacki :kreza:


zeza me nesto ne znam sto
1.ne moze da mi nadje particiju
2.nadje onda javlja greske 6 i 15
3. nadje instalira se izvadi se cd i opet nista nema:icon_scra