PDA

Prikaži potpunu verziju : Glupi VPN zaključan na Mint Linuxu


Mickie
20.8.2009, 3:00
Danas sam se 4 sata baktao sa wireless podesavanjima na Linux Mint... ustvari podesavanja nisu problem, wireless se konektuje bez problema ali nece da ubaci VPM, te ga provajder ne pusta na mrezu. U VPN settings nikako nemoze da se doda VPN (koji bi trebao da bude korisnicko ime i sifra od provajdera) jer je add dugme zacrnjeno. Prvo sam mislio da to moze da se zaobidje preko terminala ali corak. Izgleda da je razlog za problem nedostatak odgovarajuceg mreznog protokola, jer se jos ljudi zali:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1136378
http://brainstorm.ubuntu.com/idea/20820/

Nasao sam jos gomilu tema sa istim problemom(mrzi me sad da ih trazim), i svi su reseni tako sto je doticni komp prenesen negde gde ima ADSL preko Etherneta, i jednostavno ukucana komanda sudo apt-get install <odgovarajuci-vpn-protokol>. Posle toga bi dugme za dodavanje VPN-a trebalo da prestane da bude crno i dodavanje istog bi trebala da bude boza... ALI, u blizini ovog kompjutera nema nikakve ADSL ili slicne instant konekcije, samo ubogi Wireless. Dakle, morao sam da pribegnem resenju skidanje .deb paketa iz Windowsa (na istom racunaru, Wirelles radi bez problema u Windowsu) i naknadnom instalacijom na Mint. Odavde
http://packages.ubuntu.com/jaunty/amd64/vpnc/download
http://packages.ubuntu.com/jaunty/ebox-openvpn

Ali nijedan od ovih paketa nije hteo da se instalira:(. Neki kaze da je corupted, neki kaze da mu fali keyring, neki opet kaze da mu fali jos medjuzavistnosti. Neznam koji protokol treba ovome cudu ali nijedan nije hteo da se instalira. Mozda nisam bas pokusavao one pakete koje sam linkovao u ovom postu (kasno je malo, vidite da neznam sta pisem:D), ali su bili fajlovi koji bi trebalo da rese stvar.

Mrezna karta je neka Gigabyte, provereno radi sa Linux-om i ifconfig komanda kaze da radi, samo eto Linux Mint nema potreban protokol za komunikaciju sa provajderom te ovaj ne da izlaz na net. Instalacija druge distribucije nije opcije jer je covek naviko i nece da cuje.

Dakle ima li neko ideju kako ovo da resim na sto bezbolniji nacin, tj koje .deb-ove da skinem na mom kompu i da ih stavim na flesku pa da ponesem kad odem za neki dan da konacno resim stvar.

Leonidas
20.8.2009, 7:15
Jesi probao iz Terminala da instaliraš komandom sudo dpkg -i ime_paketa.deb ili si samo dva puta kliknuo na paket pa ti je izbacilo grešku? I da li je u pitanju 64-bit verzija Minta (pošto vidim da si naveo da si skinuo paket koji je za x86_64)?
Nikad se nisam zanimao Mint Linux distibucijom, ali verovatno štuca i zapinje na istim stvarima kao i ostale distribucije bazirane na Debianu.

I wireless sa VPN-om... Majčice, kad se samo setim :paranoia:

GoranSTX
20.8.2009, 8:53
Mickie, ukoliko taj mint koristi Synaptic možeš da probaš varijantu da iz njega generišeš download script, poskidaš pakete sa sve zavisnostima na winu i potom ih ubaciš u Synaptic i instaliraš regularno. Pogledaj ovde za neko kraće uputstvo https://help.ubuntu.com/community/Synaptic/PackageDownloadScript

Inače, ako već pričamo o mukama sa wirelesom, ja sam imao provajdera sa M$ implementacijama mppe/mppc protokola koje ne linu mogu da se izvedu samo pečovanjem na kernelima pre 2.6.12, a nakon toga ne rade iako su pečevi inkorporirani u kernel. Drugim rečima - nema šanse da se namesti, a trebalo mi je dve godine da to saznam...

Mickie
20.8.2009, 13:42
@Leonidas
Jeste 64-bitni Mint, a probao sam i peko terminala i preko grafickog GDebi package instalera. Koje su tacno greske za svaki paket, to ne mogu da se setim.

@GoranSTX
Pa Mint je Ubuntu+ilegal goodies from Medibuntu repos:D. Da, naravno da koristi sinaptic. Smislio sam caku da istaliram kod mene Mint u VBOX i da probam da poskidam te .deb-ove. To sa skriptom mi izgleda da nemogu da uradim jer ovde kaze da treba da stikliram na kompjuteru bez konekcije odgovarajuci deb u sinapticu? Koliko se ja secam, tamo nema nista, jer nema ni konekcije:confused:. Sto se tice prtokola... :paranoia: sad si me uplasio. Ovaj provajder je lokalni, i vrlo je mala mreza, a lik sa cijim kompjuterom se mucim je jedini Linux korisnik kod tog provajdera, pa je veliko pitanje da li linux moze da se namesti da radi na toj mrezi:paranoia:. Pozvacu da pitam koji je tacno protokol.

Mickie
22.8.2009, 17:13
Zaboravih da viknem, problem je resen. Ima deset .deb fajlova koji nisu instalirani po defaultu, ni na Ubuntu ni na Linux Mint. I zbog njih je VPN tab zakljucan.

1.openssl-blacklist_0.4.2ubuntu1_all.deb
2.openvpn-blacklist_0.3_all.deb
3.libpkcs11-helper1_1.05-1_amd64.deb
4.openvpn_2.1~rc11-1ubuntu3_amd64.deb
5.network-manager-openvpn_0.7.1~rc4.1.20090323+bzr27-0ubuntu2_amd64.deb
6.pptp-linux_1.7.2-1_amd64.deb
7.network-manager-pptp_0.7.1~rc4.20090316+bzr23-0ubuntu3_amd64.deb
8.resolvconf_1.43ubuntu1_all.deb
9.vpnc_0.5.3-1_amd64.deb
10.network-manager-vpnc_0.7.1~rc4.20090316+bzr21-0ubuntu2_amd64.deb

Instalirao sam ih kod mene kroz Virtual Box, i VPN se otkljucao pa su mogla da se dodaju sledeca tri protokola:

1.Cisco Compatible VPN (vpnc)
2.OpenVPN
3.Point-to-Point Tuneling Protocol (PPTP)

U pitanju je bio Cisco prtotokol. Tu se ubace parametri od provajdera, i net radi.

@GoranSTX
Bio si u pravu, mogla je da se pravi skripta jer su imena fajlova stajala u sinapticu iako nema neta. Ali sve jedno, i ovako je resen problem. Jednino pitanje je zasto sve ovo nije instalirano po def-u? Mozda zato sto ovi fajlovi nisu pod GPL, pa nesmeju da ih ukljuce u distro? Mada to nije sprecilo Mint developere da ubace javu i flash...:confused: