PDA

Prikaži potpunu verziju : Java početnik


Pecarošmlad
4.8.2009, 16:17
Pun entuzijazma i želje kakva se još samo kod mladića nailazi krenuh ti ja u istraživanje ovog programskog jezika (JAVA) u kojeg se mngi kunu. Međutim naleteh na prvu prepreku. Koristeći knjigu JAVA2 Tom I osnove izdavač CET na strani 17 dođoh do Instalacije izvornog koda biblioteke i dokumentacije i tu se pojaviše par pitanja:

1. Kaže da bi pristupio izvornom kodu moram da raspakujem datoteku src.zip i objašnjava mi postupak po kojem bi ja trwebao u koraku 2 da otvorim prozor ljuske. Šta je to prozor ljuske i kako se on otvara (piše da zavisi od operativnog sistema ja imam XP) da li treba da vam pomenem i jednu malu sitnicu da ja uopšte pojma nemam gde bih moga da nađem pomenutu src.zip datoteku.

2. pređem ti ja nevoljno preko tog dela (znajući da ću ovde postaviti pitanje) kad već za dokumentaciju mi daje lokaciju sa koje mogu da je preuzmem http://java.sun.com/doc a kad ukucam taj url tamo nema ništa

3. Instalacija primera za Core Java takođe nije na datoj (u knizi) adresi a adresa je http://www.phptr.com/corejava.

Treba li mi sve to ili mogu da nastavim čitanje dotične knjige dalje, ako knjiga nije odgovarajuća (pošto sam početnik) molim vas preporučita mi nešto što bi odgovaralo mom statusu i naravno odgovor ili objašnjenje na bilo koja od 1, 2, 3 pitanja i bio bih vam prilično zahvalan.

irreal
4.8.2009, 16:41
ako imas problema sa koriscenjem gugla (da bi pronasao to sto vise nije na tim linkovima) i otvaranjem zip arhive preko shella (ljuske, lol) onda mozda ne treba da pocinjes sa javom nego sa nekim drugim stvarima.

a to da je knjiga losa valjda mozes i sam da zakljucis.

moj ti je najiskreniji savet da citas knjige na engleskom.
ako ne znas engleski - nauci ga ! dzaba ti sve ako engleski ne znas.

voodoo_
4.8.2009, 17:51
Btw "ljuska" (eng. shell) je terminal u koji se upisuju komande. Na Windowsu to je start > run > cmd

Kurdt
4.8.2009, 17:55
molim vas preporučita mi nešto što bi odgovaralo mom statusu

Java 6 - Naučite za 21 dan
Rogers Cadenhead , Laura Lemay

P.S. Malo "proguglaj", mozda mozes i da je nadjes na RapidShare-u?! Pozdrav,

<Rio_da>
4.8.2009, 18:09
A jesu i ovi likovi sto to prevode bukvalno bezveze, neke izraze ne treba prevoditi...

Pecarošmlad
4.8.2009, 22:13
ako imas problema sa koriscenjem gugla (da bi pronasao to sto vise nije na tim linkovima) i otvaranjem zip arhive preko shella (ljuske, lol) onda mozda ne treba da pocinjes sa javom nego sa nekim drugim stvarima.

a to da je knjiga losa valjda mozes i sam da zakljucis.

moj ti je najiskreniji savet da citas knjige na engleskom.
ako ne znas engleski - nauci ga ! dzaba ti sve ako engleski ne znas.


Ako nemaš konstruktivan odgovor onda možda ne bi trebalo ni da mi se obraćaš...

Pecarošmlad
4.8.2009, 22:13
Ostali hvala!!!

boshkodj
4.8.2009, 23:44
Ako nemaš konstruktivan odgovor onda možda ne bi trebalo ni da mi se obraćaš...
Lepo ti je rekao,najbolje su ti knjige na engleskom , ali verovatno sa tvojih 28 godina znas engleski i radis jos nesto osim sto igras heroje :) Tako da ako znas engleski uzmi knjigu "Thinking in Java". Ima da se nadje besplatno ;)

holodoc
5.8.2009, 0:01
1. Ne znam tačno o kojoj se knjizi radi ali sudeći po tome da se pominje "shell" (ili kako je očigledno prevedeno kao "ljuska") radi se o starijoj knjizi koja ima nameru da nauči apsolutne početnike da kompletan razvoj rade spartanski bez pomoći razvojnih okruženja kakva su Eclipse i NetBeans. Da bi mogao da kompajliraš svoj Java kod potrebno je da sa zvaničnog Sunovog sajta skineš JavaSDK (ili kako se preciznije zove JSE ili još preciznije JDK) i da ga instaliraš na svojoj mašini. Možeš ga skinuti sa ove stranice http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp Nakon toga imaćeš pristup java kompajleru i ostalim alatima za kreiranje Java koda iz "ljuske" kao šti su javac, java itd. Za učenje samog jezika nema boljeg načina.

2. Link ka stranici sa dokumentacijom je u redu ali na njoj moraš da se odlučiš za koju varijantu ti je potrebna pomoć (Java SE, Java ME, Java EE...). S obzirom da ćeš raditi sa Java SE mislim da je odgovor logičan.

3. Zaboravi na ovaj korak. Ne treba ti ništa drugo osim knjige koja objašnjava samu suštinu Jave i programiranja u njoj. Da budem iskren sada mi ne pada konkretno nijedna na pamet ali s obzirom da sam upoznat sa kvalitetom Apressovih knjiga mogu da ti preporučim da probaš bilo koju odavde http://www.apress.com/book/catalog?category=32 koja u svom nazivu sadrži "Beginning Java". Knjige su naravno sve na engleskom jeziku.

irreal
5.8.2009, 1:59
Ako nemaš konstruktivan odgovor onda možda ne bi trebalo ni da mi se obraćaš...

odgovor je veoma konstruktivan.

rekao sam ti suvu istinu.

rekao sam ti da ako ti stari linkovi predstavljaju nepremostiv problem
treba da naucis da koristis google - istina.

rekao sam ti da je knjiga losa - i jeste, jer je ocigledno zastarela.

i na kraju sam ti rekao da je mnogo pametnije da citas knjige na engleskom - sto je opet tacno.

ni jednom recju nisam rekao nista ruzno ili potcenjivacki, samo sam izneo korisne cinjenice

mozda bi to i uvideo da si probao da me poslusas umesto da odmah odgovoris i u isto vreme pokazes zavidnu kolicinu ne kulture.

optimus_prime
5.8.2009, 9:46
A cek, sta hoces da pravis u JAvA-i? Mozda kreces sa nekim jezikom koji nije pogodan za ono sto si s,islio da radis, ili mozda gresim, a mozda te cisto znatizelja naterala da ucis? Sve jedno, tu knjigu koju si spomenuo, to je dobra knjiga, ja sam nekada ucio iz nje i nije losa. Mani se svih ostalih dosadnih stvari, tipa kucanja koda u text editor pa posle kroz "shell" da kompajliras. Skini Eclipse, ili Netbeans i kreni da napravis prvi hello world evo ti i code za to:

public static void main()
{
System.out.println("Hello World");
}

kad shvatis kako se sta radi, onda pokusaj da se vratis na onaj korak kompajliranja kroz "shell" i tako napredujes dalje. Srecno.

Poz,

Pecarošmlad
5.8.2009, 13:37
A cek, sta hoces da pravis u JAvA-i? Mozda kreces sa nekim jezikom koji nije pogodan za ono sto si s,islio da radis, ili mozda gresim, a mozda te cisto znatizelja naterala da ucis? Sve jedno, tu knjigu koju si spomenuo, to je dobra knjiga, ja sam nekada ucio iz nje i nije losa. Mani se svih ostalih dosadnih stvari, tipa kucanja koda u text editor pa posle kroz "shell" da kompajliras. Skini Eclipse, ili Netbeans i kreni da napravis prvi hello world evo ti i code za to:

public static void main()
{
System.out.println("Hello World");
}

kad shvatis kako se sta radi, onda pokusaj da se vratis na onaj korak kompajliranja kroz "shell" i tako napredujes dalje. Srecno.

Poz,
Čista znatiželja i pomalo dosada, hvalaaaa!!!!

Pecarošmlad
5.8.2009, 13:46
odgovor je veoma konstruktivan.

rekao sam ti suvu istinu.

rekao sam ti da ako ti stari linkovi predstavljaju nepremostiv problem
treba da naucis da koristis google - istina.

rekao sam ti da je knjiga losa - i jeste, jer je ocigledno zastarela.

i na kraju sam ti rekao da je mnogo pametnije da citas knjige na engleskom - sto je opet tacno.

ni jednom recju nisam rekao nista ruzno ili potcenjivacki, samo sam izneo korisne cinjenice

mozda bi to i uvideo da si probao da me poslusas umesto da odmah odgovoris i u isto vreme pokazes zavidnu kolicinu ne kulture.

Izvini ako sam te uvredio ali mislim da svako zaslužuje konstruktivan odgovor na pitanje ako ga je već kulturno postavio. Ja sam pitao kako ti mi odgovaraš bolje nemoj ili bavi se nečim drugim to po meni nije kostruktivno. Možda sam i ja malo preterano reagovao ali stvarno mrzim takve odgovore, zamisli da ti u bilo kom "zanatu" dođe neko ko je početnik i ti uvidevši da ne zna osnovne stvari mu kažeš bolje nemoj... verovatno bi 90% ljudi bilo nepismeno danas. Na svu sreću ima nas malko tvrdoglavijih koje baš briga za takve odgovore :ciao:

boshkodj
5.8.2009, 13:56
Izvini ako sam te uvredio ali mislim da svako zaslužuje konstruktivan odgovor na pitanje ako ga je već kulturno postavio. Ja sam pitao kako ti mi odgovaraš bolje nemoj ili bavi se nečim drugim to po meni nije kostruktivno. Možda sam i ja malo preterano reagovao ali stvarno mrzim takve odgovore, zamisli da ti u bilo kom "zanatu" dođe neko ko je početnik i ti uvidevši da ne zna osnovne stvari mu kažeš bolje nemoj... verovatno bi 90% ljudi bilo nepismeno danas. Na svu sreću ima nas malko tvrdoglavijih koje baš briga za takve odgovore :ciao:
On ti nije rekao da treba da se bavis necim drugim, nego ti je rekao ako ne znas sta je ljuska(shell), da trebas da naucis prvo nesto osnovno sto treba da znas uopste o racunarima..

irreal
5.8.2009, 15:23
upravo tako, nikada nikome ne bi rekao "odustani od toga"

ali ako neko dodje i kaze "hocu da pilotiram najnoviji Boing komercijalni putnicki avion, zasto postoje ovi razni prekidaci ?"

logicno je da ces mu reci, stani malo, prvo provedi dosta vremena citajuci o avionima uopste, pa onda kreni na neke vrlo jednostavne avione, pa predji na neku standardnu cesnu itd.

Kurdt
5.8.2009, 19:18
upravo tako, nikada nikome ne bi rekao "odustani od toga"

ali ako neko dodje i kaze "hocu da pilotiram najnoviji Boing komercijalni putnicki avion, zasto postoje ovi razni prekidaci ?"

logicno je da ces mu reci, stani malo, prvo provedi dosta vremena citajuci o avionima uopste, pa onda kreni na neke vrlo jednostavne avione, pa predji na neku standardnu cesnu itd.

Apsolutno se slazem!!!
Ja sam recimo krenuo prvo sa C-om, pa C++, bio je tu i Matlab (iako ga mnogi ne smatraju za programski jezik, a previse mocna stvar), pa tek onda Java. Moram da napomenem da ne posjedujem neko ogromno programersko znanje iz ovih progr. jezika, ali znam podosta i ne znam kako bi bilo bas da sam prije svega prvo ucio Javu. Mislim da bi to bilo dosta "skakljivo" i da je ipak prvo potrebno dotaci se malo programskog jezika C, pa tek onda preci na Javu ili sta ja znam C# ili...:icon_scra
Elem, da ne duzim. Ono sto me natjeralo da napisem i ja svoj post u okviru ove teme je nekoliko cudnih situacija koje su mi se desile pocetkom ljeta, a vezne su za Javu, ili su barem meni cudne. :confused:
Naime nakon cetri godine "odsluzenih" studija dodjem u rodnu grudu. Naravno sa prvim izlaskom krenu ona pitanja za ubijanje vremena, koja su naravno obavezno vezana za fax.:( Dokle si stigao, kakav je prsosjek, hoces li nastavljati, koje si ispite imao i bla bla bla.
Medju kompletnim setom pitanja, koja se redjaju kao na filmskoj traci, lik me pita: "A jesi li imao Javu". Odgovorim mu pozitivno, a odmah posle ide novo: "A je l bi ti mogao da das meni literaturu, pa da i ja malo ucim Javu". Predjam ja fino preko toga, ali lik uporan, pa mu s tim u vezi, ja popustim i dam mu literaturu. Naravno to nebi bilo sve, da me u istoj sedmici jos dva lika nisu pitala iste stvari. :boodala:
Znaci tako su ozbiljni, da je to... Mislim, nije to kao popiti casu vode.

Naravno nista od ovoga nije napisano kako bi se prozvao autora teme, jer pretpostavljam da covjek posjeduje neko osnovno programersko znanje, makar i u vidu prebacivanja algo sheme u pseudo kod i obratno. Tako da ga sve to stavlja u vidno bolju poziciju od likova koji su mene spopadali sa Javom, imajuci u obzir da dvojica od njih trojice imaju zavrsnu srednju skolu, a ovaj treci studira turizam. Naravno ne zelim da ih omalovazavam, ali ponavljam nije to kao popiti casu vode, ili se ujutro probuditi i odluciti: "E danas krecem da ucim Javu".
Pozdrav, i sorry na malo duzem postu!!!:nov_guita

Mickie
5.8.2009, 20:08
A jesu i ovi likovi sto to prevode bukvalno bezveze, neke izraze ne treba prevoditi...

Ma jok, oni to preko Google Translate.

boshkodj
5.8.2009, 20:51
@Kurdt
Ti kazes da je Java laksa za ucenje od C++ - a ?
U Javi nisam mnogo radio ( 2 nedelje :p ) ali cini mi se da je C++ dosta tezi ;)

optimus_prime
5.8.2009, 22:13
@Kurdt
Ti kazes da je Java laksa za ucenje od C++ - a ?
U Javi nisam mnogo radio ( 2 nedelje :p ) ali cini mi se da je C++ dosta tezi ;)

Ako sam ja dobro shvatio, a valjda jesam, sta si onda hteo ovim da kazes?

optimus_prime
5.8.2009, 22:16
@Kurdt
Ti kazes da je Java laksa za ucenje od C++ - a ?
U Javi nisam mnogo radio ( 2 nedelje :p ) ali cini mi se da je C++ dosta tezi ;)

Ako sam ja dobro shvatio, a valjda jesam, sta si onda hteo ovim da kazes?
edit: Zapamti da ne postoji tezi ili laksi programski jezik, (zavisi kako kome sta lezi i razume), najvaznije je shvatiti i nauciti logiku i nacin programiranja, a koji jezik se skoro pa sve jedno.

Kurdt
5.8.2009, 23:19
Alo bre ljudi, pogresno ste me izcitirali!!! Ja nigdje nisam rekao da je Java teza ili laksa, samo da sam prije Jave radio u C i C++. Naravno radi slicnosti u sintaksi izmedju C, C++ i Jave, rad u Javi mi je bio znatno olaksan. A to je l tezi ili nije, sami odluciti.
Btw, odosmo u off topic, jer smo momku vec u prvim postovima preporucili i knjige i odgovorili na njegova pitanja.

boshkodj
5.8.2009, 23:43
Ako sam ja dobro shvatio, a valjda jesam, sta si onda hteo ovim da kazes?
edit: Zapamti da ne postoji tezi ili laksi programski jezik, (zavisi kako kome sta lezi i razume), najvaznije je shvatiti i nauciti logiku i nacin programiranja, a koji jezik se skoro pa sve jedno.
Napisao sam , tezi programski jezik za ucenje .

optimus_prime
6.8.2009, 13:59
Napisao sam , tezi programski jezik za ucenje .

Nije tezi, samo zavisi samo sta kome lezi, inace nije tezi!

Watex
15.9.2009, 13:59
Nabavio sam knjigu o Javi ali ta knjiga je o javi 2 se 1.4 , a ja koristim java se 1.6. koja je razlika izmedju te dvije?

voodoo_
15.9.2009, 14:32
Pa nije neka drastična, ali bih preporučio da učiš makar iz knjige koja se bavi verzijom 1.5 (odnosno 5.0). Manje su razlike između 1.5 i 1.6 nego između 1.4 i 1.5.

Nikola16789
29.11.2011, 13:39
Da ne otvaram novu temu, koji IDE preporucujete za javu, vidim da se u nekim knjigama preporucuje JCreator, a u nekim drugim NetBeans?

Za sad sam skinuo NetBeans paket samo za java SE, ali se razmisljam oko JCreatora.

Inace, nabavio sam knjige: java for dummies od Barry Burda i Beginning java 7 (Jeff Friesen), da li je ovo dobar izbor ili ima nesto bolje? Uslov je samo da bude na engleskom (iz nekog razloga sve knjige o programiranju prevedene na srpski postaju tesko razumljive).

Nikola16789
30.11.2011, 19:43
Krenuo sam da radim neki primer iz knjige; jedna for petlja da provrti citanje iz .txt fajla i ispise vrednosti na izlaz. Program radi, ali kad se izvrsi, na dnu mi izbacuje neku gresku. Moze li neko da pomogne?

imam klasu "zaposleni" koja izgleda ovako:

import static java.lang.System.out;
class Zaposleni {
private String ime;
private String polozaj;

public void setIme(String imeIn) {
ime = imeIn;
}

public String getIme() {
return ime;
}

public void setPolozaj(String polozajIn) {
polozaj = polozajIn;
}

public String getPolozaj() {
return polozaj;
}

public void cutCheck(double amountPaid) {
out.printf("Pay to the order of %s ", ime);
out.printf("(%s) ***$", polozaj);
out.printf("%,.2f\n", amountPaid);
}

i klasu za izvrsavanje ispisa:
package zaposleni;
import java.util.Scanner;
import java.io.File;
import java.io.IOException;

class IzvrsiIsplatu {

public static void main(String[] args)
throws
IOException {
Scanner citacPodataka = new Scanner(new File("ZaposleniInfo.txt"));

for (int empNum = 1; empNum <= 3; empNum++) {
isplatiZaposlenog(citacPodataka);
}
}
static void isplatiZaposlenog(Scanner noviScanner) {
Zaposleni nekiZaposleni = new Zaposleni();
nekiZaposleni.setIme(noviScanner.nextLine());
nekiZaposleni.setPolozaj(noviScanner.nextLine());
nekiZaposleni.cutCheck(noviScanner.nextDouble());
noviScanner.nextLine();
}}

Kada izvrsim program, dobijem ovo:
run:
Pay to the order of John Doe (CEO) ***$5,000.00
Pay to the order of Jane Doe (Sekretarica) ***$1,000.00
Pay to the order of Jane Doe2 (Cistacica) ***$6,000.00
Exception in thread "main" java.util.NoSuchElementException: No line found
at java.util.Scanner.nextLine(Scanner.java:1585)
at zaposleni.IzvrsiIsplatu.isplatiZaposlenog(IzvrsiIs platu.java:30)
at zaposleni.IzvrsiIsplatu.main(IzvrsiIsplatu.java:22 )
Java Result: 1
BUILD SUCCESSFUL (total time: 0 seconds)

Sta ovo ispisano crvenim slovima znaci i kako da se otarasim istog?

EclipsE
30.11.2011, 19:56
noviScanner.nextLine();

Pretpostavljam da nemaš newline na kraju fajla (posle trećeg zaposlenog) pa da ti zato izbacuje exception. Stavi u try/catch blok.

Nikola16789
30.11.2011, 20:11
Heh, upravo tako, dodao sam newline i radi ok. Mislim da si precenio moje znanje, jos nisam stigao do try/catch bloka.
Sledeca tema su Exceptions, pa ce valjda biti malo jasnije sta se ovde desava.

Miljanic
15.2.2012, 17:55
Da ne bih otvarao novu temu, evo ovde. Prosao sam osnove u Javi, sto bi bilo sledece:

Klase, metode, prosti tipovi...
If, switch, for, while i do while naredbe i petlje
Nizovi
Klasa String
Nasledjivanje
Liste
Nizovi objekata
Nivoi pristupa
Izuzeci
I/O - ucitavanje sa tastature, upis/ispis txt fajla, serijalizacija/deserijalizacija...
GUI - osnovno o GUI-ju

Moje pitanje je, sta dalje? Sta bi trebalo da bude sledece... Ne bi bilo loše, i neki link da okačite, a ako ne, izguglaću tutorijale

korisnickoime
15.2.2012, 19:32
Mozda ne bi bilo lose da pogledas malo i multithreading (http://docs.oracle.com/javase/tutorial/essential/concurrency/index.html) (ako vec nisi).

Posle toga bi moja preporuka bila da krenes sa Androidom.
Android (http://developer.android.com/guide/index.html)
vogella (http://www.vogella.de/tutorials.html)- ovde ima i korisnih tutorijala generalno za Javu i Eclipse

Miljanic
28.3.2012, 0:01
Narode, kako da sakrijem granice JTextFielda? Da se ne vidi ovaj plavi "ram"...

Belphegor
28.3.2012, 0:11
Taj ram se zove "border", posto ne znam Javu probaj ovo (http://stackoverflow.com/questions/2281937/swing-jtextfield-how-to-remove-the-border).