PDA

Prikaži potpunu verziju : Digitalac (fotoaparat)?


hacker_aca
22.11.2005, 3:05
Znate li možda neku digitalnu kameru (ili fotoaparat, nikako da napravim razliku) da mi možete preporučiti za nekih 200-300 evra. Drug mi ima neki od HP 3.2 MP, slika odlična, ali samo mu treba nekih 2 sekunde dok uhvati sliku. Po mogućnosti što brže slikanje, kad se nađem u nekim "ekstremnim" situacijama.

Sasa
22.11.2005, 5:40
Poslednje serije Canona su po mom misljenju najbrzi kada je fokusiranje u pitanju.

IXUS 40 je "tata" za tzv. idiote. Sa cenom od 250-300€ se uklapa u tvoj budzet. Plus izgleda odlicno :).

ZoNi
22.11.2005, 12:31
meni se svidja Canon A520/510

Elementarna Nepogoda
22.11.2005, 17:37
Poslednje serije Canona su po mom misljenju najbrzi kada je fokusiranje u pitanju.

IXUS 40 je "tata" za tzv. idiote. Sa cenom od 250-300€ se uklapa u tvoj budzet. Plus izgleda odlicno :).

Ja imam stariju seriju Ixus 400, i mogu ti reci da malo teze fokusiraju nocu, iako imaju AF beem (lampicu). U odnosu na prethodnu seriju novi Ixus 30/40/50 imaju mnogo kompaktniju optiku (verovatno inspired by Pentax) i primaju SD umesto CF, pa su skoro 2 puta tanji od prethodnoka (imaju oko 2cm). Uglavnom to su vrlo kompaktni modeli i zato kostaju dosta vise od A serije, koju ja licno svima preporucujem za best buy (narocito model A510).

Najbrze fokusiranje (i spremnost za koriscenje od trenutka paljenja) imaju valjda Konica-Minolta serija X, koja ima sistem optike koji ne izlazi iz kucista (ima 3x zum) vrlo zanimljivo resenje:
http://www.dpreview.com/reviews/MinoltaDimageX/Images/foldedoptics.gif
http://www.dpreview.com/reviews/MinoltaDimageX/Images/cutaway.jpg

Meni se najvise svidja Pentax S serija (uglavnom zbog izgleda) iako dosta ljudi tvrdi da su oni za klasu ispod Canon/Konica-Minolta/Fuji/Olimpus u digitalnoj fotografiji/aparatima.

A aparat koji bi ja kupio da imam 400-500 eur je verovatno Konica-Minolta Z5 (mozda i Canon S2 IS).

Sasa
22.11.2005, 19:27
meni se svidja Canon A520/510

Nije covek pitao sta se kome svidja, vec sta brzo fokusira.

A A510 je daleko od najbrzih.

Ja imam stariju seriju Ixus 400, i mogu ti reci da malo teze fokusiraju nocu, iako imaju AF beem (lampicu). U odnosu na prethodnu seriju novi Ixus 30/40/50 imaju mnogo kompaktniju optiku (verovatno inspired by Pentax) i primaju SD umesto CF, pa su skoro 2 puta tanji od prethodnoka (imaju oko 2cm). Uglavnom to su vrlo kompaktni modeli i zato kostaju dosta vise od A serije, koju ja licno svima preporucujem za best buy (narocito model A510).

Ixus 400 je dve generacije iza Ixusa 40, izmedju njih je Ixus 430.
I sem sto se zovu Canon Ixus, nema vise slicnosti.

Ixus 40 je mali i brz, Ixus 400 je za danasnje pojmove aparat srednje velicine i vrlo sporog fokusiranja. Ipak, kvalitet snimka je na strani Ixusa 400, za malo, ali je fotka koju napravi 400/430 bolja od one koju pravi Ixus 40.


Najbrze fokusiranje (i spremnost za koriscenje od trenutka paljenja) imaju valjda Konica-Minolta serija X, koja ima sistem optike koji ne izlazi iz kucista (ima 3x zum) vrlo zanimljivo resenje, ne mogu da objasnjavam najbolje da nabavite sliku na netu i ukapiracete o cemu se radi. Meni se najvise svidja Pentax S serija (uglavnom zbog izgleda) iako dosta ljudi tvrdi da su oni za klasu ispod Canon/Konica-Minolta/Fuji/Olimpus u digitalnoj fotografiji/aparatima.

Netacno. Aparati sa periskopskim zoom-om se brze pale, ali nista brze ne fokusiraju. Pri tome, ti objektivi su kvalitativono iza teleskopskih, prednost je dimenzija, ali po cenu kvaliteta.
Periskopski zoom koristi jos mnogo aparata, npr. serija T kod Sony-a i S kod nikona. Olympus takodje ima takav aparat.

ZoNi
22.11.2005, 19:57
Nije covek pitao sta se kome svidja, vec sta brzo fokusira.
A A510 je daleko od najbrzih.
hm... mislio sam da je ocigledno da je taj moj odgovor bio u stilu "meni se svidja brzina fokusiranja kod a520" :) e, sad... da li je to dovoljno aci, ja to ne znam...

Chivan
22.11.2005, 20:31
meni se svidja Canon A520/510
A510/520 padaju na delu "brzina fokusiranja". Kao što je Saša rekao, Ixus 40 bi bio prava preporuka. Svaki put se zapanjim kad ga uzmem u ruke koliko je brži od običnih aparata iz PowerShot serije. Plus je baš kompaktan, a pravi sasvim dobre slike.

Sasa
22.11.2005, 22:36
hm... mislio sam da je ocigledno da je taj moj odgovor bio u stilu "meni se svidja brzina fokusiranja kod a520" :) e, sad... da li je to dovoljno aci, ja to ne znam...

Meni ne smeta kako Canon A40 radi, koristim ga vec godinama, ali nisam dosao ovde da kazem "meni je super A40, mozda ce i tebi biti" jer je pogano spor ;).

Btw. neko kad postavi pitanje, ocekivano je da se jave oni koji imaju iskustva sa vise aparata u ovom slucaju i znaju sta je brzo sta sporo fokusiranje.

Pozdrav!

Elementarna Nepogoda
23.11.2005, 3:32
Ixus 400 je dve generacije iza Ixusa 40, izmedju njih je Ixus 430.
I sem sto se zovu Canon Ixus, nema vise slicnosti.
E pa Sale, nije bas tako. Posle Ixusa 400 je izasao Ixus 500 koji je imao samo dve razlike u odnosu na model 400, a to su 1MPix vise na CCD-u i jedno novo dugme na poledjini aparata (koje sluzi za stampanje fotografija sa aparata direktno na Canon stampace). Sem toga Ixus 400 i 500 su isti modeli. Model Ixus 430 (zasto bas 430, a ne recimo 410 ili mozda 450, boga pitaj) je izasao odmah posle modela 500 da bi nastavio promociju gore opisanog dugmeta (koje verovatno niko normalan ne koristi, al' ajd'), sem koga se nipocemu ne razlikuje od modela Ixus 400, znaci nema tu nikakve smene generacija. Posle njih je izasao i model 700 na istoj osnovi, posle koga su svi noviji Ixusi presli na SD7MMC. (sto je 5.-6. generacija Ixusa, valjda)


Netacno. Aparati sa periskopskim zoom-om se brze pale, ali nista brze ne fokusiraju. Pri tome, ti objektivi su kvalitativono iza teleskopskih, prednost je dimenzija, ali po cenu kvaliteta.
Periskopski zoom koristi jos mnogo aparata, npr. serija T kod Sony-a i S kod nikona. Olympus takodje ima takav aparat.
Ne pricam o svim modelima nego o Konika-Minolta seriji X (tacno je da daju snimke nesto slabijeg kvaliteta), koja je konkurencija Ixusu, proveri podatke na netu. Ovi ostali modeli koje si nabrojao su kopirali taj sistem koji je izmislila Minolta, kao sto recimo neki Fuji i Kodak modeli kopiraju sistem optike Pentaxa S (pod terminom "kopiraju" mislim preuzimaju od inventora uz novcanu naknadu, posto su ti izumi patentirani). Inace brzina/preciznost sistema fokusiranja je uglavnom slican kod svih modela u cenovnom rangu i razlike su po nekoliko % (bar kod trzisnih lidera). Modeli A510/520 i Ixus 30/40 imaju istu vrstu optike, iste CCD, iste 9-point AiAF, iste DIGIC II procesore i prakticno identicna veremena fokusiranja i kvalitet fotografija.

Sasa
23.11.2005, 3:56
Dobar deo stvari koji si napisao je netacan, a ja nemam vremena da ti sada quote-ujem sta i kako tacno.

Mislim, izvini, ali.. ajde lepo prouci ponovo malo to ixus 400/500/700, pa onda i to ko je prvi razvio periskospu optiku i konacno sta je slicno sta razlicito kod A510/520 i poslednjih serija Ixusa. Onda se ispravi pa cemo da nastavimo pricu. Ovako ne vredi.

NHF

Pozdrav!

Elementarna Nepogoda
23.11.2005, 4:05
Ixus 40 je mali i brz, Ixus 400 je za danasnje pojmove aparat srednje velicine i vrlo sporog fokusiranja. Ipak, kvalitet snimka je na strani Ixusa 400, za malo, ali je fotka koju napravi 400/430 bolja od one koju pravi Ixus 40.

Uh, ovo sam propustio. Nije mi bas najjasnije sta si hteo da kazes, ali evo ti dimenzije aparata:
Ixus 30/40/50 86 x 53 x 21 mm
Ixus 300/400/500 87 x 57 x 28 mm

Kao sto sam i rekao zbog zamene CF-a sa SD/MMC karticama i kompaktnija optika i baterija cine da je novi model uzi od prethodnika.

Novi Ixus ima noviji/savremeniji softver i procesor (mislim da je CCD isti), ali mu je optika malo losija, uostlom svi kompaktni aparati imaju relativno losu optiku, bas zbog te minijaturizacije. Video mogucnosti su takodje napokon poboljsane (mana svih ranijih Canon aparata).

Btw, Pentax S je izasao pre 5 godina sa dimenzijama manjim od novih Ixusa, a prosle god je izasao i model X debljine 19 mm, mada najgori rezim dijete imaju Casio modeli, narocito oni bez zuma, tanji od 1 cm i manji od kreditne kartice.

Sasa
24.11.2005, 3:14
- A510 nema DIGIC II
- Konica Minolta nema patent za "periskop", mozda samo na neki detalj u celom sklopu.
- Uzmi u ruku Ixus 400 pa Ixus 40 i reci mi da li su to aparati iste klase
- Ixus 700 nema veze sa 500/430/400, to je top aparat sa 7mpixa, posebnim telom i optikom. Ima 1/1.8 cip, 30/40/50 imaju 1/2.5

Pozdrav!

danez
2.12.2005, 21:58
fujifilm finepix S5500
ima 10xopticki zum, 4 megapikxela
oko 260-270 evrica

Elementarna Nepogoda
5.12.2005, 13:29
- A510 nema DIGIC II
- Uzmi u ruku Ixus 400 pa Ixus 40 i reci mi da li su to aparati iste klase
- Ixus 700 nema veze sa 500/430/400, to je top aparat sa 7mpixa, posebnim telom i optikom. Ima 1/1.8 cip, 30/40/50 imaju 1/2.5

Pozdrav!

Ajde da vec jednom zavrsimo pricu sa Canonima: u budzetskoj kompakt klasi sa 3x opt. zumom Canon vec godinama ima dve serije A i Ixus (iliti: S/IXY/SD/ ELPH kako se zove na raznim trzistima). Prva je jeftinija, manje kompaktna sa AA baterijama, druga malo kompaktnija (zato i skuplja) sa li-ion bat. Sem toga to su vrlo slicni modeli koji uglavnom dele istu elektroniku/optiku. Jos od modela od 2Mpix A40/Ixus300 je to postalo praksa (imali su istu elektroniku i ccd). To je isto i sa modelima A510/520 i Ixus 30/40, koji dele i optiku, a izuzetak digic II cpu kod A510 je cena pojeftinjavanja osnovnog modela (preuzeti su neki deovi sa satarijeg A75).

Naravno da Ixus 30/40/50 pripada istoj kompakt klasi kao i modeli 400/500/700, nadji molim te neku drugu klasu kojoj pripadaju. Vidim da si malo pomesao sve Ixuse, pa da probam da malo razjasnim: modele 400/500 su zamenili noviji (ocigledno:) i bolji modeli 30/40/50. Paralelno sa njima je razvijan i model 700 na bazi modela 400/500, sa elektronikom i CCD-om modela S70 (nije Ixus). Razlog zbog koga je predstavljen u isto vreme kao i modeli 30/40/50 je zato sto je strasno kasnio, inace ima istu optiku i telo (mislim na konstrukciju, ne elektroniku koja je kao sto sam rekao iz S70) kao i modeli 400/500. Nadam se da smo i to napokon raspravili.

BTW: Da li znas sta znaci ono 1/1.8 i 1/2.5 sto si pomenuo? Ne bi trebalo da pricas o stvarima koje ne znas.

Elementarna Nepogoda
5.12.2005, 13:30
- Konica Minolta nema patent za "periskop", mozda samo na neki detalj u celom sklopu.


Neznam da li ima smisla da se po pedeseti put ponavljam, ali evo zadnji put: pre nekoliko godina (pocetkom 2002) je izasao Konika Minolta X sa 2Mpix i 3x opt. zumom u aparatu (prvi aparat sa peroskopskom optikom:) "Malo" kasnije je (krajem 2003) Sony predstavio prvi model fensi T serije (T1 sa 5Mpix i 3x zumom), Dok je Nikon svoje cedo predstavo jos "malo" kasnije. Ovo je zadnji put da ponavljam jedno isto, ali nadam se da je sada jasno da je Konica-Minolta izmislila periskopsku optiku, a oko te cinjenice je bilo toliko rasprave sa tvoje strane.

Sasa
5.12.2005, 14:45
Ajde da vec jednom zavrsimo pricu sa Canonima: u budzetskoj kompakt klasi sa 3x opt. zumom Canon vec godinama ima dve serije A i Ixus ....

Ti "drvis" neku totalno drugu pricu, ja sam samo ispravio ono sto si pogresno rekao. Niko nije pitao za elaborat na temu koji su aparati u kojoj klasi. A510 nema Digic II, prvo si napisao da ima, a rekao si da je Ixus 700 izasao na osnovi Ixusa 30/40/50 sto je netacno jer ima i drugi cip i telo i objektiv. Ne znam sta je onda tu zadrzano :)

A to sto je Minolta (tada je bila sama) prva predtavila aparat sa periskopskim zoomom ne znaci da ga je izmislila, vec samo da ga je prva primenila. ;)

sim.a
5.12.2005, 17:49
Malo da omeksam pricu :rolleyes:
Probajte modele da vam se ne desi kao meni. Kupim IXUS40 pa sad kad ga uzmem u ruku imam osecaj da drzim deciju igracku. Malo za moj ukus. Vise mi se svidjaju oni malo veci po gabaritima ali sad mogu da se slikam ;)

Chivan
5.12.2005, 19:24
Sem toga to su vrlo slicni modeli koji uglavnom dele istu elektroniku/optiku. Jos od modela od 2Mpix A40/Ixus300 je to postalo praksa (imali su istu elektroniku i ccd). To je isto i sa modelima A510/520 i Ixus 30/40, koji dele i optiku, a izuzetak digic II cpu kod A510 je cena pojeftinjavanja osnovnog modela (preuzeti su neki deovi sa satarijeg A75).

Canon Ixus 40 - žižna daljina objektiva 5.8 – 17.4 mm, što će reći 3X
Canon PowerShot A510 - žižna daljina 5.8 – 23.2 mm, odnosno 4X

Ista optika? Ajde, probaj da nas ubediš.

Elementarna Nepogoda
5.12.2005, 20:25
Canon Ixus 40 - žižna daljina objektiva 5.8 – 17.4 mm, što će reći 3X
Canon PowerShot A510 - žižna daljina 5.8 – 23.2 mm, odnosno 4X

Ista optika? Ajde, probaj da nas ubediš.

Kao sto rekoh, ljudi nebi trebalo da pricaju o stvarima koje neznaju.

Chivan
9.12.2005, 21:50
[/quote=Chivan]Ista optika? Ajde, probaj da nas ubediš. [/quote]

Kao sto rekoh, ljudi nebi trebalo da pricaju o stvarima koje neznaju.

'Ajmo još malo detaljnije:

PowerShot A510 - Lens Construction: 7 elements in 5 groups (2 aspherical elements)
Ixus 40 - Lens Construction: 6 elements in 5 groups (2 UA elements)

Tako da se u potpunosti slažem sa tobom da ljudi ne bi trebalo da pričaju o stvarima koje ne znaju.

Sasa
9.12.2005, 23:04
Kao sto rekoh, ljudi nebi trebalo da pricaju o stvarima koje neznaju.
Ili izkonstatuj da si pogresio, primi k znanju ispravke i nastavi sa zivotom ili cemo te mi resiti muka.
Stvarno nema smisla da ovoliko ispadas glup i tvrdloglav.

Elementarna Nepogoda
10.12.2005, 17:02
PowerShot A510 - Lens Construction: 7 elements in 5 groups (2 aspherical elements)
Ixus 40 - Lens Construction: 6 elements in 5 groups (2 UA elements)

Ja sam imao drugu informaciju, da se citava optika deli sa A i ixus modelima, ako je tvoja tvrdnja tacna znaci postoje neke izmene, medjutim bar 80% optike je identicno, napravljeno po canonovoj novoj tehnologiji (Ultra-high Refractive Index Glass Molded Aspherical lens).


Canon Ixus 40 - žižna daljina objektiva 5.8 – 17.4 mm, što će reći 3X
Canon PowerShot A510 - žižna daljina 5.8 – 23.2 mm, odnosno 4X
Ista optika? Ajde, probaj da nas ubediš.

Na ovaj post je bio odgovor da ljudi nebi trebalo da pricaju o stvarima koje ne poznaju, jer si kao razlog razlicite optike naveo razliku zizine daljine (odnosno zum). Odmah ti na celu pise koliko znas o fotoaparatima.

Sasa
10.12.2005, 17:30
E.... nema smisla sa tobom se ubedjivati. Spadas u onu grupu ljudi koji kad lupe ucine sve da ne priznaju da su pogresili.

Nastavi da pises gluposti (iz glave). Ali ce ti od sada ti netacni postovi biti obrisani, da ne bi ostali korisnici citali pogresne informacije.
Na taj nacin ces samo ti ostati da zivis u neznjanu, ali to je nazalost (po tebe) jedinoi resenje jer drugo ne dozvoljavas.

Z

Chivan
10.12.2005, 20:48
Ja sam imao drugu informaciju, da se citava optika deli sa A i ixus modelima, ako je tvoja tvrdnja tacna znaci postoje neke izmene, medjutim bar 80% optike je identicno, napravljeno po canonovoj novoj tehnologiji (Ultra-high Refractive Index Glass Molded Aspherical lens).

Jeste. 100% optike je identično, pošto su sočiva i na jednom i na drugom aparatu napravljena od stakla i providna su. Tako da si ti u pravu.

Na ovaj post je bio odgovor da ljudi nebi trebalo da pricaju o stvarima koje ne poznaju, jer si kao razlog razlicite optike naveo razliku zizine daljine (odnosno zum). Odmah ti na celu pise koliko znas o fotoaparatima.

Uzmi udžbenik iz fizike iz srednje škole, malko ga prelistaj (kad ga već nisi čitao kad je vreme) i vidi šta je žižna daljina, šta uslovljava različite žižne daljine kod sočiva i tako dalje...