PDA

Prikaži potpunu verziju : Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste


Strane : 1 [2]

Sass Drake
20.2.2011, 14:52
Ako ti ostane još paste, zatvori tubu.

Aleksandar 91
21.2.2011, 13:02
Koliko moze otprilike da stoji pasta?Ostalo mi je jos u spricu,lepo je zatvorena.Moze li da stoji jos oko 6.meseci?

Beagle
22.2.2011, 18:44
Koliko moze otprilike da stoji pasta?Ostalo mi je jos u spricu,lepo je zatvorena.Moze li da stoji jos oko 6.meseci?

Ja imam jednu belu staru par godina, i jos je sasvim upotrebljiva.

Dokle god se ne stegne, ili se ne razdvoji na komponente - dobra je.

FrankRibery
22.2.2011, 23:26
KOliko ja znam, pasta se već nalazi nanešena na kuleru, samo ubodeš procesor i staviš kuler preko, ništa više...


Nikako pasta na kuler ne ide, to se ne radi. Pasta se stavlja izmedju hladnjaka i procesora a Kuler se srafi gore na hladnjak, nikakva tu ne ide pasta :dedica:

Sass Drake
23.2.2011, 0:29
^ veseliburek misli na termalnu žvaku koja već dođe zalijepljena na hladnjake koji se dobiju uz procesor.

Levčanin
23.2.2011, 1:53
^ pa u svakom slučaju pasta mora da se namaže na kuler i na CPU ne znam šta je tu veseli pogrešio. Tačan mu je post

FrankRibery
23.2.2011, 9:11
Kada se kupi nov procesor obicno je pasta vec stavljena na hladnjak tako da se stavi hladnjak na procesor a na hladnjak dodje kuler i izmedju hladnjaka i kulera ne ide pasta, mislim nema potrebe jer se time nista ne dobija.

Beagle
23.2.2011, 11:01
To što ti zoveš kulerom, mi Srbi zovemo ventilatorom, a narodi sa engleskog govornog područja - fan.

Cooler je strana reč za kompletan rashladni sistem (kombinacija hladnjaka i ventilatora, vodeno hladjenje, peltier i sl).

Čak i da ne znaš sve to, valjda možeš da upotrebiš ganglije i provališ da termalnu pastu nema ama baš nikakakve logike mazati između ventilatora i hladnjaka, i da se burek nije pogrešno izrazio, jer uz fabrički rashladni sistem (box kuler) zaista dolazi prethodno nanesena pasta.

RaKuN_s_NeOnKoM
23.2.2011, 15:03
Ako ti ipak jednom dodje zelja da menjas termalnu pastu, sloj stare ces najlakse otkloniti acetonom. :)

Milan_Silni
28.2.2011, 0:01
a mozda sam ja preskocio-velika je tema- ima li neki odredjen period kada se preporucuje da se skine i zameni stara pasta novom-ili to uopste nije potrebno. I posto mi je na procesoru onaj njegov fabricki kuler, ima li neka posebna filozofija oko zamene istog, jer hocu da stavim malo bolji- jer ovako u idle-drzi 35-40 C- a kada sam ga probao u test stability- sa 100 posto opterecem CPU- izlazio mi je do 60C.
CPU SAM3 AMD X4 Phenom II 925, 2.80GHz/8MB64BitB

dzambo
28.2.2011, 0:21
Imam isti procesor sa box coolerom i kod mene je idle 28*c - 30*c se krece i jos podignut na 3.22GHz. Jedina je razlika sto imam 4 dodatna ventilatora. A pod max opterecenjem (prime95, linx,...) isao je max do 63*c.

flamingos
28.2.2011, 0:28
vrlo dobre temperature dzambo :)

Milan_Silni
28.2.2011, 1:18
Imam isti procesor sa box coolerom i kod mene je idle 28*c - 30*c se krece i jos podignut na 3.22GHz. Jedina je razlika sto imam 4 dodatna ventilatora. A pod max opterecenjem (prime95, linx,...) isao je max do 63*c.

Ja u Dragon II imam dva gore i jenan napred i jedan sa strane, znaci fali mi onaj pozadi sto ce da izvlaci vruć vazduh, mada na ova 2 gornja isto sto izvlace- neprimecujem nikakvu toplinu- ali eto evo sada mi je na 40c i ploca i pocesor.

gogi77
28.2.2011, 1:23
Ja u Dragon II imam dva gore i jenan napred i jedan sa strane, znaci fali mi onaj pozadi sto ce da izvlaci vruć vazduh, mada na ova 2 gornja isto sto izvlace- neprimecujem nikakvu toplinu- ali eto evo sada mi je na 40c i ploca i pocesor.
Montiraj i taj pozadi:D

Crnka RF#1
9.3.2011, 21:46
Imam problem sa računarom, kog i pazim i mazim , ali kad ga uključim, mnogo se čuje, odnosno pretpostavljam da je prljav unutra. Kako da ga očistim, jer me strah da nešto ne crkne, ne daj Bože? Nikada nisam čistila ventilator ili slično, uglavnom mnogo krči kad se uključuje, posle je lakše, ali opet je glasniji nego što treba da bude. Šta da radim? Hvala unapred.

Aleksandar 91
9.3.2011, 21:51
Odnesi kod bilo koga ko ima kompresor,neka izduva prasinu.
Ako nije ciscen bas dugo onda je najbolje da odneses u servis neka oni lepo ociste i zamene termalnu pastu,posto pretpostavljm da nemas iskustva sa takvim poduhvatima.Posto ima vise ventilatora u njemu,a ti nisi navela koji je tacno.

Crnka RF#1
9.3.2011, 21:53
Hvala veliko, pa ni ne znam koji je tačno ventilator u pitanju :(. Tako sam i mislila, da ga odnesem u servis. Hvala. Pozdrav.

DoooX
23.3.2011, 1:47
Valja li ovo
http://www.spirecoolers.com/main/product_detail.asp?ProdID=458 ?

Posto mi trenutno proc radi bez paste pa ide i do 75 u full loadu a ovako na 45 idle :D .. tako da posto mislim da ne mogu da dajem preko 400 din za ovako neku sitnu stvar zanima me da li ce zavrsiti pos'o ?
I jos ovo.. Posto neko pise ovako, neko onako.. Kada budem nanosio pastu da li to da uradim tako sto stavim zrnce paste velicine graska na centar i samo spustim box preko ili da napravim liniju po sredini tanku pa razmazem nekom plasticnom karticom il nesto.. meni ovo prvo deluje kao lakse..ali da li je isto tako efikasno ?

optimus Z600
23.3.2011, 20:39
Valja li ovo
http://www.spirecoolers.com/main/product_detail.asp?ProdID=458 ?

Posto mi trenutno proc radi bez paste pa ide i do 75 u full loadu a ovako na 45 idle :D .. tako da posto mislim da ne mogu da dajem preko 400 din za ovako neku sitnu stvar zanima me da li ce zavrsiti pos'o ?
I jos ovo.. Posto neko pise ovako, neko onako.. Kada budem nanosio pastu da li to da uradim tako sto stavim zrnce paste velicine graska na centar i samo spustim box preko ili da napravim liniju po sredini tanku pa razmazem nekom plasticnom karticom il nesto.. meni ovo prvo deluje kao lakse..ali da li je isto tako efikasno ?

Evo ima test ovde: http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=67201 strana 2/post 35.

Fatamorgana
23.3.2011, 21:24
Posto mi trenutno proc radi bez paste pa ide i do 75 u full loadu a ovako na 45 idle :D .. tako da posto mislim da ne mogu da dajem preko 400 din za ovako neku sitnu stvar zanima me da li ce zavrsiti pos'o ?
I jos ovo.. Posto neko pise ovako, neko onako.. Kada budem nanosio pastu da li to da uradim tako sto stavim zrnce paste velicine graska na centar i samo spustim box preko ili da napravim liniju po sredini tanku pa razmazem nekom plasticnom karticom il nesto.. meni ovo prvo deluje kao lakse..ali da li je isto tako efikasno ?
Evo jednog zanimljivog testa o postavljanju termalne paste, pa ti prosudi koji je najbolji način za to i sa kojom pastom:
http://www.youtube.com/watch?v=EyXLu1Ms-q4&feature=BF&playnext=1&list=QL&index=1
Nadam se da će nekome koristiti :D

DoooX
24.3.2011, 18:40
Ok evo naneo sam neki Titan u obliku krstica na proc spustio hladnjak..ali kako sad da znam dal se lepo rasporedila i da nije sa strane procurelo malo ili sta vec, posto verujem da to ne valja (ili prosto ne mogu da znam) ? I sad otprilike treba da cekam 300 radnih sati da bi pasta u potpunosti bila iskoriscena.. ili tako sam nesto sam procitao na Arctic Silver sajtu.. (posto vazi za njihove paste valjda je slicno i za druge)
p.s. Nisam puno stavio ...
EDIT: Pokazuje mi u ovom Gadgetu na desktopu da je temp sad 101 stepen C o.O .. Sta da radim... ? A sve ok radi :s .. Jel da skidam pa da stavim opet ili ? :S .. pretpostavljam da nije tacno posto bi procesor sam sebe zastitio gasenjem ili restartovanjem.. Nzm zasto je ovo ovako.. Mozda su pogresna ocitavanja sa ploce..
EDIT2: Nisam povezao kuler na plocu.. izvinjavam se :D .. sad je ok..

drale000
23.5.2011, 12:26
Prijatelj mi nudi nov CoolerMaster Hyper TX3, zanima me kakva su iskustva s njim?

Thaedass
23.5.2011, 17:22
Pristojna zamena za Box kuler. Tisi je,bolji,a nudi i solidan prostor za overklok

Belphegor
30.5.2011, 21:49
Jel moze neko da mi objasni zasto je vazno stavljati pastu za hladjenje? I kakav ona uticaj ima?
Evo vec ima ~2 godine kako sam kupio plocu i procesor i kad sam sastavljao komponente nisam stavljao nikakvu pastu.
Po vrelim letnjim danima temperatura u idle je ~45C (nocu za oko 10C nize), a brzina kulera je ~3300 rpm, kod mene je BOX kuler sto je isao uz procesor i nikad nisam OC-ovao. Ako neko moze da kaze da li imam razloga za brigu?
Evo kakve su sad temp. kad je noc:
http://img840.imageshack.us/img840/5838/mtemps.jpg

treci
30.5.2011, 22:10
Pasta se stavlja da bi se ostvario bolji kontakt izmedju procesora i hladnjaka, posto povrsina na procesoru kao i na hladnjaku nije dovoljno ravna i toplota sa procesora na hladnjak se ne prenosi najbolje. Mislim da je tako, ako se ne varam. Sto se tice temperatura nisu lose. Verovatno je na hladnjaku za procesor bila vec naneta pasta.

water wizard
30.5.2011, 22:22
znači nije strašno što mi je core1 5c topliji od core2

Thaedass
30.5.2011, 22:26
Pa neka granica postoji.. Ako je razlika ~10 stepeni mogu da zakljucim tri stvari:
- da kuler nije najbolje nalegao
- da termalna pasta nije ravnomerno nanesena
- da dioda brljavi

treci
30.5.2011, 22:29
Kod mene je razlika bila 10c izmedju jezgara i procesor je radio sasvim normalno. Probao sam ga na jos jednoj ploci i temperatura je bila ista. Kad se optereti onda su se temperature izjednacavale.

water wizard
30.5.2011, 22:44
Pa neka granica postoji.. Ako je razlika ~10 stepeni mogu da zakljucim tri stvari:
- da kuler nije najbolje nalegao
- da termalna pasta nije ravnomerno nanesena
- da dioda brljavi

za prva dva si u pravu, prvo nisam siguran ni da li sam dovoljno nagurao držače u matičnu, ali za veću silu sam se plašio da primenim, a i pastu nije htela da se skine pa sam samo stavio preko ovaj kuler sa njegovom pastom što je bila uz njega, mislim da je vrh bio 55c do sad http://www.itsvet.com/proizvod/lc-power-cosmo-cool-lc-cc-95-lga775-1155-1156/comp_comp_cooler/204/1176

koristim i neke štednje pa se na idle drži 33-40c ono surf i muzika :)

Opet sam zaboravio da slikam kad sam otvarao :(

Belphegor
30.5.2011, 22:52
Kad sam zadnji put cisto, pre mesec dana, kad sam vracao kuler na hladnjak, probao sam komplet da li "klacka" i osecalo se veoma fixno stegnuto. Jedino mozda ta pasta sto je bila, ako je uopste bila kod mene (nisam siguran 100%) mozda skorela...
Videcu i ja neki drugi kuler da uzmem. :facepalm Joj boze, ubicu se zbog kompa, ne moze da radi normalno nikad.

nerro7
30.5.2011, 23:44
Pitaj neku trebu na ulici da ti pomogne :to_care:

LM, novopečeni moderator ;) Thaedass me baš zaintrigirao, šta rasiti ako dioda npr brljavi?

Thaedass
31.5.2011, 2:35
za prva dva si u pravu, prvo nisam siguran ni da li sam dovoljno nagurao držače u matičnu, ali za veću silu sam se plašio da primenim, a i pastu nije htela da se skine pa sam samo stavio preko ovaj kuler sa njegovom pastom što je bila uz njega, mislim da je vrh bio 55c do sad http://www.itsvet.com/proizvod/lc-power-cosmo-cool-lc-cc-95-lga775-1155-1156/comp_comp_cooler/204/1176

koristim i neke štednje pa se na idle drži 33-40c ono surf i muzika :)

Opet sam zaboravio da slikam kad sam otvarao :(

Cekaj ti si ostavio staru termalnu pastu na procesoru,a na kuleru je vec bila nanesena pa si ga tako namontirao? Ako je tako skidaj i delaj :) Uzmi LinX,provrti nekih pola sata,ugasi racunar i skini kuler sa procesora - i najgora termalna pasta ce se lako skinuti. Moguce da zbog toga imas tu razliku u temperaturi. Doduse tih ~5 stepeni nije nesto zabrinjavajuce :) Inace push pinovi su ili zakaceni ili nisu tako da je tesko pogresiti prilikom kacenja kulera sa takvim mehanizmom. Ti sam proceni da li ima potrebe da skidas kuler i termalnu pastu te ponovo da nanosis novu



LM, novopečeni moderator ;) Thaedass me baš zaintrigirao, šta rasiti ako dioda npr brljavi?

Pa realno nista,ako je otisla - otisla je.. Jedino resenje je promena procesora. Mada to i nije neki problem - znam ljude sa C2Q procesorima kojim je jedno jezgro "zaglavljeno" na jednoj temperaturi pa se ne cimaju. Pratis temperature ostalih jezgara pa odredis prosecnu temperaturu

Ivan06
10.6.2011, 14:47
Da ne bih otvarao novu temu ovde cu da pitam! Zanima jel se menja pasta na cipu na maticnoj?

Aibo
24.6.2011, 0:57
Možda je ovo pitanje već bilo ali da ne listam 15 strana. Koliko dugo fabrička pasta na kuleru (žvaka) ostaje upotrebljiva, ako se kuler nikada nije koristio? Zanima me zato što sam pazario polovni 720BE, star dve godine, čiji fabrički kuler nikada nije korišćen. Sad me zanima da li mogu da ga koristim tako ili da oljuštim to i stavim novu pastu?

U svakom slučaju, ne daje mi se ni za kakvu fensi pastu, radiće isključivo na def naponu.

Thaedass
24.6.2011, 7:07
U principu mogu da traju.. Da li ti treba nov sloj termalne paste zavisi od dve stavke:

- kako se kuler ponasa uz fabricku "zvaku"
- da li ti se daju pare za termalnu pastu (ako je nemas)

i to bas tim redom :) Licno nikada nisam gotivio vec nanesena resenja,ali sluze svrsi. Ako ti kuler drzi procesor ispod 50-55 stepeni pod opterecenjem onda nemoj nista dirati. U suprotnom ne bi bilo lose da odstranis "zvaku" i naneses termalnu pastu - ovo ti moze spustiti do 5 stepeni u najboljem slucaju. Preporuka za neki aftermarket kuler stoji ako nista drugo zbog tisine

Bizzare Contact
8.7.2011, 17:14
Je l' je potrebno posle skidanja,a pre ponovnog vracanja kulera ponovo staviti pastu.
Nisam stavio ponovo i od tad su mi temp u idle 50-60c, load ne smem ni da probam,a TX3 nece da mi stigne jos 2-3 dana (problemi sa reklamacijom),ili je moguce da ga samo nisam lepo postavio?

Aibo
8.7.2011, 18:11
Potrebno je. Prvo lepo očisti staru pa nanesi novu. Neka najobičnija noname ima i za 200din.

Levčanin
8.7.2011, 22:48
Ja sam pre mesec dva čistio comp iznerviram se i iščupam kuler i vidim da pasta nije lepo ni stavljena u servisu i da se sva sasušila gotovo je i nema... Vratim lepo očiščen kuler u poteram komp i vidim temp iste ko pre... dakle bez paste, u idle 50 stepeni jezgra na ovu vrućinu... isto kao prošle godine. dobar majstor u servisu. Mora da kupim pastu i da nanesem... Javljam jel se spustile temp kad odradim.

JAZO
11.7.2011, 13:21
Moze neki tekst kako da cistim unutrasnjost kucista,kolko cesto....

JohnnyNT
7.8.2011, 12:29
Možda je glupo pitanje, ali da li je preporučljivo skinuti kuler odmah nakon što je naneta pasta? Video sam da jedan drug radi to da bi video da li je dobro naneta, dok sam na drugom mestu video da to upošte ne rade, dakle samo nanesu (u X ako se dobro sećam), stave i ne gledaju.

Rocker
7.8.2011, 13:05
Neko će ti reći kako se tako zadržavaju sitni mehurići vazduha koji narušavaju performanse, ali to je pros#$%&e.

Skini slobodno i pogledaj da se pasta nije razmazala gde ne treba ili da možda ne fali.

Belphegor
13.8.2011, 13:39
Narucio sam ovaj kuler (http://www.coolermaster-usa.com/product.php?product_id=2923) pa me buni ova povrsina (podnozje) sto ide diretkno na proc:

http://www.dodaj.rs/f/42/v6/331aDADd/kuler-podnozje.jpg

izgleda nekako neravno.:icon_scra
1. Zar ne treba da bude glatko-ravna povrsina?
2. Jel treba da kupujem posebno termalnu pastu kad budem hteo da ga stavljam na proc ili ide nesto uz ovaj kuler?
3. Sto se tice skidanja stare "zvake" od box kulera da li moze sa papirnom maramicom i Merom (ima alkohol)?
Pre par dana sam sastavljao nov proc i plocu pa bi valjda trebalo lako da se skine.

edit:
4. Da li je dobra ideja razmazati pastu po kuleru pa onda to tako samo spustiti na proc ili mora direktno na njega?
Taman lepo da upiju ove supljine sto vidim da ima na ovom kuleru.

SlobaL
13.8.2011, 14:11
1. Zar ne treba da bude glatko-ravna povrsina?
2. Jel treba da kupujem posebno termalnu pastu kad budem hteo da ga stavljam na proc ili ide nesto uz ovaj kuler?
3. Sto se tice skidanja stare "zvake" od box kulera da li moze sa papirnom maramicom i Merom (ima alkohol)?
Pre par dana sam sastavljao nov proc i plocu pa bi valjda trebalo lako da se skine.

edit:
4. Da li je dobra ideja razmazati pastu po kuleru pa onda to tako samo spustiti na proc ili mora direktno na njega?
Taman lepo da upiju ove supljine sto vidim da ima na ovom kuleru.

1. Površina je sasvim ok, nema potrebe da se glača ili bili šta drugo.
2. CM 212+ dolazi sa tubom paste.
3. Papirna maramica je dovoljna, ne igraj se sa bilo kakvim sredstvima, osim što možeš da oštetiš procesor, može da se slije i na podnožje procesora
4. Pasta ide na procesor, tamo je razmažeš, ne stavljaj je obrnuto. Pasta će se sama rasporediti u šupljine.

PS. Koje kućište imaš? Kuler je visok 16cm, ako nije dovljno široko, neće ti stati. Na slici ne izgleda velik, ali ćeš se predomisliti kad ga uzmeš u ruke.

Belphegor
13.8.2011, 14:18
Koje kućište imaš? Kuler je visok 16cm, ako nije dovljno široko, neće ti stati. Na slici ne izgleda velik, ali ćeš se predomisliti kad ga uzmeš u ruke.

Na to vec racunam da ce biti knap, ali je na stranici od kucista "resetkast" deo koji ide u pravcu procesora pa mislim da ce uz malo mod-a moci da se ubudzi:

http://www.dodaj.rs/f/1o/DW/4asV2MCL/kuciste.jpg

Belphegor
15.8.2011, 14:33
Namestio sam kuler, mada mislim da sam stavio previse paste jer je pocelo da se sliva sa strane kad sam namestao hladnjak na cpu :facepalm, pa sam brze bolje ocistio sa strane cetkicom, koliko je moglo, nadam se da nece nesto pokarabasiti. Jedva je stalo u kuciste, fali mi 2-3 milimetra, za toliko sam "nategao" stranicu da zatvorim a da ne seckam nista. Moram pod hitno kad budem stigao da uzmem neko novo, sire, mnogo je sve zbijeno pa je i protok vazduha slab.

Ovako mi je sad na "idle":
http://www.dodaj.rs/f/C/T/2odv1t2m/everest-temp.jpg

Sa "box" kulerom je bilo 5 stepeni vise a i mnogo bucnije, mada je ovih par dana mnogo vruce i napolju.

DBrave
15.8.2011, 14:53
pasce za jos par stepeni sigurno ako se otvoris za neko vece i kuciste u koje ces da stavis 2-3 ventilatora...

mart1n88
18.8.2011, 22:45
Imam NZXT tempest kuciste sa 6 Coolera...Phenom II x4 BE na 3.2(Default) na njemu CM Hyper 212 + . . .Stavio sam celu tubicu (Jer sam retardinho) i malo prci pastica sa strane ...Temperatura mi je od 41-43 kad nista ne radim ...Kad je malo opterecen ide do 45,testirao sam sa linX-om ne prelazi 54 % :S Da li da ga vadim i stavljam novu pastu ili da ostane tako jer visak paste mozda utice na temperaturu,ili ne? Unapred hvala. P.S.Radi tako 4-5 meseci :facepalm

Belphegor
18.8.2011, 22:57
Ja sam stavio pola sprica i mislim da je bilo mnogo. Pocelo je da se sliva sa strane kad sam spustio hladnjak, pa sam nekako cetkicom skinuo da ne ide dalje po ploci da pravi sra**. Nisam nista dirao posle. One gore temperature su mi preko dana u neklimatizovanoj sobi (~1100rpm), a nocu je 10C nize(~800rpm). Pri opterecenju ne prelazi 50C u igrama, linx ~10min i bilo je max 52C (~1300rpm).
Ja mislim da ne moras da skidas nista samo da ti se nije slilo mnogo...:paranoia:

mart1n88
19.8.2011, 0:03
Slilo se tako radi dosta vremena ali nista nije osteceno :).Samo me razlika u temperaturi zanimala ali koliko vidim 2-3 % + - nije toliko bitno za mene ;)

evanghelion
15.9.2011, 18:42
1. Kakva je po kvalitetu default pasta koja se dobija uz CM 212+?
2. Da li kod nas moze da se nadje mounting kit za 1155 za XIGMATEK ACK-I5361?
3. Gde moze da se nadje arctic silver 5?
:icon_scra

Beagle
15.9.2011, 19:23
1. Nista spec, ali ce posluziti.
2. Tesko. Eventualno da ti neko naruci iz inostranstva (ili da sam napravis mount kit).
3. Nisam siguran. Video sam da u WW radnjama ima MX-4 i Ceramique. Realno, bilo koja silver pasta zavrsava posao, razlike nisu tako drasticne.

knezevicaca
12.10.2011, 23:30
Treba da promenim box cooler na procesoru AMD Athlon 64 x2 5000+,kupio sam Cooler Master TX3,ako je neko raspolozen da mi napise kako da ocisitm staru pastu sa procesora,kada je cisitm da li da skinem procesor sa ploce ili ne,kako da nanesem novu pastu,...i jos par svarcica koje bi mi bile od koristi.Verovatno je pisano mnogo puta o tome ali me mrzi da listam sad svih 16 strana.Do sada nikad nisam ni cistio staru pastu,ni nanosio novu.Hvala unapred na odgovorima.:)

kapetan_Miki
4.11.2011, 22:27
može li mi neko reći koja je najbolja pasta za amd athlon II x4 2.9ghz procesor?

pošto ne menjam pastu često (ovo je prvi put nakon nekih 13 meseci), preporučite mi neku ili neke baš kvalitetne paste, koje mogu dugo da izguraju.

hvala ;)

Beagle
5.11.2011, 9:11
Realno, bilo koja silver pasta zavrsava posao, razlike nisu tako drasticne.

Znaci sta ti je dostupno, to i kupis. Proizvodjaci preporucuju da se menja na 18 meseci, no neko ih ne menja ni po 10 godina :D. Ne opterecuj se mnogo glupostima, i ne bacaj pare na pastu... Dobici jednostavno nisu vredni novca.

Znaci, bilo koji izvikani proizvodjac (Arctic Cooling, Zalman, Noctua, Cooler Master) odradjuje korektan posao.

kapetan_Miki
5.11.2011, 15:37
Znaci, bilo koji izvikani proizvodjac (Arctic Cooling, Zalman, Noctua, Cooler Master) odradjuje korektan posao.

da ne stavljam ništa drugo osim ta 4 proizvođača koje si naveo?

hvala ;)

C64freak
13.11.2011, 21:40
Treba da promenim box cooler na procesoru AMD Athlon 64 x2 5000+,kupio sam Cooler Master TX3,ako je neko raspolozen da mi napise kako da ocisitm staru pastu sa procesora,kada je cisitm da li da skinem procesor sa ploce ili ne,kako da nanesem novu pastu,...i jos par svarcica koje bi mi bile od koristi.Verovatno je pisano mnogo puta o tome ali me mrzi da listam sad svih 16 strana.Do sada nikad nisam ni cistio staru pastu,ni nanosio novu.Hvala unapred na odgovorima.:)

Nemorash vaditi proc, pre nego sto pocnesh pusti komp da radi minut\dva cisto da bi se smekshala stara pasta onda skini hladnjak i recimo papirnom maramicom\ubrusom ili tolet papirom obrishi i proc i deo hladnjaka na kome se nalazi stara pasta ,zatim kani malko nove paste na proc odokativno zrno pirindza i razmazi prstom po celoj povrshini procesora ,onda vratish hladnjak i viola :opanachke

kapetan_Miki
14.11.2011, 17:55
treba li na grafičkoj kartici skidati cooler, dobro ga iznutra očistiti i mijenjati pastu ili je dovoljno samo površinski dobro i detaljno očistiti hlađenje? grafička u upotrebi 14-15 meseci.

Beagle
15.11.2011, 11:17
U sustini ne treba, ali moze. Zamena paste ce smanjiti temp za koji stepen.

Samo treba biti pazljiv, posto jake kartice imaju termalne podloge na memorijskim cipovima, koje ne bi smele da se ostete.

O kojoj kartici je rec?

kapetan_Miki
15.11.2011, 17:12
U sustini ne treba, ali moze. Zamena paste ce smanjiti temp za koji stepen.

Samo treba biti pazljiv, posto jake kartice imaju termalne podloge na memorijskim cipovima, koje ne bi smele da se ostete.

O kojoj kartici je rec?

gainward nvidia gt240 512mb ddr5.

u zadnjih 2-3 meseca kada igram malo zahtevnije igre, nakon nekih 5-6min igranja, ventilator počne jače da se čuje. nisam je čistio sigurno 7-8 meseci. ako ne i više, ne sećam se.

Beagle
15.11.2011, 18:19
Onda mozes da zamenis pastu, samo pazljivo ;)

gently
23.11.2011, 9:30
Kupujem novi AMD fusion procesor za neki dan pa me zanima da li se dobija pasta uz njega ili moram da je sam kupim, i da li postoji neko uputstvo kako se to radi?Ako treba posebno da se kupi,koju preporucujete?

Btw radih sve sa kompovima za zadnjih 20 godina,jedino nisam stavljao kuler i pastu pa rekoh da je krajnje vreme da naucim.Stoga nema brige da sam neki klinac koji ce da ruinira ono sto su mu roditelji kupili :)

Nutsbre@ker
23.11.2011, 10:00
Pod uslovom da ces koristiti kuler koji dolazi uz procesor ( abricki stock kuler), onda uslovno neces morati da koristis pastu jer je ona vec nanesena na heatsink. tzv zvaka.... Ako hoces neki ozbiljnije akrobacije tipa o.c tada preporucujem zamenu paste nekom kvalitetnijom, ma sta paste celokupnog kulera....:opanachke

gently
23.11.2011, 10:17
To me je zanimalo,hvala!

Setih se jednom da sam video tu zvaku pre montaze,kao klinac sam pomislio ala su neprofesionalni u amdu kada lepe zvake na ventilatore procesora,hehe.

Ne,necu overklovati,naprotiv cu undervoltovati.Dakle necu morati da kupujem pastu,a i sam cu moci da nabudzim sokocalo,superiska.

Beagle
23.11.2011, 12:49
Cim undervolt-ujes, onda verovatno trazis tihu masinu.

Kupljena pasta ce ti obezbediti nesto nizu temperaturu, a samim tim i tisi rad. Nov kuler ce jos vise smanjiti buku ;)

Јован
30.9.2012, 20:14
Pošto moram menjam matičnu interesuje me kako najbolje da očistim pastu i nanesem novu. Planiram da je očistim papirnom maramicom i 70% alkoholom. Međutim kako da nanesem novu tj. kojom metodom?

sale89ns
2.10.2012, 18:57
Pozdrav ljudi, treba da kupim novi kuler na procesoru, pa me zanima kako da znam koji pase na moju maticnu? Ovo mi je maticna http://www.gigabyte.rs/products/page/mb/ga-ma770-ds3_20/specs/

Hvala vam unapred!

xandar
2.10.2012, 19:16
Koliko para bi izdvojio i koji procesor imas?

sale89ns
2.10.2012, 20:50
AMD Phenom X3 8450 (Socket AM2+)

Pa ne znam koliko se krecu cene, ali 1000din sigurno. Mozes mi reci nabolju preporuku, pa cu uzeti i neki skuplji.

Uglavnom ne igram zahtevne igre, samo wow, a komp radi ceo dan. Pa na osnovu toga proceni sta je najbolje da uzmem. :)

xandar
2.10.2012, 23:42
Posto sam relativno nedavno bio u istoj poziciji mogu ti reci da ako bi dao samo desetak evra onda je LC Power (http://www.itsvet.com/proizvod/lc-power-cosmo-cool-lc-cc-95-lga775-1155-1156/comp_comp_cooler/204/1176) jedini pristojan izbor, evo ti test http://www.pcaxe.com/forum/showthread.php?t=9431
S druge strane ukoliko bi dao jos hiljadu vise, u tom rangu imas TT contac 21 i CM tx3 evo koji su slicnih perfomansi, ali ti je CM znatno dostupniji. Ja sam uhvatio poslednji voz pred promenu cene CM tx3 evo-a koji me kostao 1800din, i veoma sam zadovoljan jer je far cry od box-a.

vozar.b
3.10.2012, 2:07
Pošto moram menjam matičnu interesuje me kako najbolje da očistim pastu i nanesem novu. Planiram da je očistim papirnom maramicom i 70% alkoholom. Međutim kako da nanesem novu tj. kojom metodom?
dovoljno je ocistiti samo papirnom maramicom a novu pastu nanesi ovako
p8-rfuEn4P4

Pozdrav ljudi, treba da kupim novi kuler na procesoru, pa me zanima kako da znam koji pase na moju maticnu? Ovo mi je maticna http://www.gigabyte.rs/products/page/mb/ga-ma770-ds3_20/specs/

Hvala vam unapred!
dodaj malo para i uzmi CM Hyper TX3 EVO (http://www.itsvet.com/proizvod/cooler-master-hyper-tx3-evo-rr-tx3e-22pk-r1/comp_comp_cooler/54/1350)

Јован
4.10.2012, 8:58
Hvala vozar.b operacija uspela. Možda sam stavio malo više paste al nema nekih velikih problema. Inače temp. su mi:

CPU: 23
CPU Diode: 31
MCP: 45
GPU Diode: 51
Hard: 29

S tim što znaju da budu koji stepen više kada je malo toplije. Jel ovo dobro pošto mi je temp. malo visoka za grafičku i matičnu. Inače i na grafi sam menjao pastu al izgleda da hladnjak ne valja pa ću najverovatnije morati da ga menjam, el ima nešto se nađe za ovu moju Nvidia 8400GS grafičku?

drNesh
3.12.2012, 13:32
Ima da se nadje, nova graficka... :)
Sala, nije ti to losha temp gpu-a, ona je uvek malo veca, kod mene je na svim sistemima preko 45...

SlobodanStojkovic
14.2.2013, 4:59
Pozdrav,imam jedno pitanje:

Da li na ovakav hladnjak default,mogu da menjam samo ventilator?
http://www.piloshop.ca/amd-fhsa7015b1268-socket-fm1am3am3am2am21207940939754-aluminum-heat-sink-275-fan-w4pin-up-to-100w-p-407979.html#.URxQO6U3n84,ovo imam trenutno i on hladi sasvim okej,ali je previse bucan...Gledao sam velicinu njegovu,negde je oko 70mm,a takvih nema nigde u prodaji...Ima li resenja ili se mora uzimati komplet sa aluminijumom?hvala

xandar
15.2.2013, 1:14
Moze ali gde naci od 7cm?
Ako ti je bucan onda je cela promena dobrodosla. Za 1000din imas vec sta da biras po pitanju buke i efikasnosti deepcool, lc power...;)

tiho86
15.2.2013, 1:54
Ja sam se toliko pribojavao da diram bilo sta oko procesora plaseci se da ga ne s***em.Onda je dosao red da se menja pasta na grafickoj,pa rekoh sebi kad sam to uspeo da odradim valjda ce na CPU biti dosta lakse.Posle 2 minuta sam zazalio sto sam uopste i dirao CPU.Veruje te li vi meni da sam ja pola sata pokusavao da otkacim onaj mehanizam od heatsink-a...znaci to je bilo strasno.Skontao sam ja odmah kako se skida,ali ni da makne.To su oni stariji mehanizmi,danas vidim da se ovi noviji dosta lakse skidaju.Toliko sam se mucio da sam srafcigerom par puta odrljao po ploci,bio sam ubedjen da sm je pokvario,ali nisam hteo da odustanem po cenu da ravalim co PC.To je jedino meni zadalo muke,ostalo je veoma lak proces..sto verujem da su mnogi objasnili kroz ovu temu

water wizard
15.2.2013, 2:02
ja sam polomio žabice na kuleru od skidanja i guranja nazad.. a šta ću kad se napuni sa prašinom :mad:

SlobodanStojkovic
15.2.2013, 2:53
http://www.raidmax.com/chassis/super_viper.html

Ovo mi je kuciste,predlozite mi neko tiho i dobro hladjenje procesora koje moze da se montira i da stane u kuciste. Hvala unapred,nekako preferiram cooler master,svi ga hvale pa ako ima neko takvo dobro bi doslo :)

Evo i konfiguracije :

http://www.dodaj.rs/f/V/II/42BVzGxQ/untitled.png

A evo i slike unutrasnjosti kucista,da vam pomognem pri izboru :)

http://www.dodaj.rs/f/1t/vq/Gwz8SKE/1/dsc0017.jpg

Hvala unapred,jos jednom :)
I da dodam ne igram neke zahtevne igrice: CS,PES i to je to,nista preterano :)

i ovo mi je zapalo za oko posto mi je xandar preporucio ovog proizvodjaca:

http://www.itsvet.com/proizvod/deepcool-iceedge-mini-fs/comp_comp_cooler/728/1308

Jel on moze da se montira kod mene?

xandar
15.2.2013, 3:18
Kolko para bi dao? CM tx3 evo je 2200din...

SlobodanStojkovic
15.2.2013, 4:01
Pa neka bude do 2500-3000,sta znam vise ipak ne,jednostavno mi ne treba vise :)
I mene brine mnogo montaza,dal ce stati u kuciste i kako se montira,da slucajno ne pazarim pa da ne moze da se stavi :)

xandar
15.2.2013, 4:57
Taj deepcool moze da se montira kod tebe, uzimaj slobodno;)

Sladjan85
15.2.2013, 18:39
Tx3 ce ti sigurno stati, ja ga imam i nije toliko veliki kao sto izgleda. Sjajan kuler.

SlobodanStojkovic
17.2.2013, 3:40
http://www.itsvet.com/proizvod/cooler-master-hyper-tx3-evo-rr-tx3e-22pk-r1/comp_comp_cooler/54/1350

http://www.itsvet.com/proizvod/cooler-master-hyper-tx3-rr-910-htx3-gp-lga775-1156-am2-am3-940-939-954/comp_comp_cooler/54/726

Koji od ova dva tacno? I ovaj kad trazim cooler z moj procesor,trazim da je kompatibilan sa am3 plocama ili?

Stefan754
17.2.2013, 3:51
Uzmi TX3 Evo, obican TX3 neces ni naci.:)

Pavle Pavlovic
21.2.2013, 17:07
Rakijica nikako zbog voćnog šećera koji može da ostane nakon isparavanja i postoji realna mogućnost da "ulepiš" procesor .


Hahahah pazite da ne popijete chashicu rakije pre spavanja jer postoji realna mogucnost da vam se zalepe usta dok spavate pa necete moci popiti vode ujutru kad se probudite zedni. Ali realna opasnost!!! XDDD

Nutsbre@ker
21.2.2013, 19:25
Samo ti *****avaj coveka koji.je postavio, ocistio, zamenio vise hladnjaka nego sto si ih ti verovatno video u zivotu. Realna opasnost postoji, i nije lep prizor kada cistis tudju kucnu radinost, lenjost, zbog njihovog stekarenja. Govorim iz licnog iskustva.

Sent over section_one subnet :)

planetm
21.2.2013, 20:06
ja sam polomio žabice na kuleru od skidanja i guranja nazad.. a šta ću kad se napuni sa prašinom :mad:


Ja polomio zabicu na ploci,sreca naso nov nosac,kako sam to uspeo nije mi jasno verovatno kuler nije bio u centar a ja zapeo ko

BokiNB
17.3.2013, 1:14
Pozdrav

Hteo bih da kupim kuler za cpu Noctua NH-D14 pa me interesuje da li bi stala u NZXT Guardian 921(napajanje na gornjoj strani) i da li bi mogla da se namontira na ASUS P8Z68-V pro/gen3? Hvala!

culer
12.9.2013, 13:13
Pozdrav , vec sam kacio na forumu , al ovde je prava tema :

Ja od kad menjam te paste stalno kuburim sa njima ...
Imao sam dva celerona stari za socket 486 na 2,4ghz a novi (trenutno ) socket 775 na 2,8 ghz ... i uvek kada stavim novu pastu temperature ostanu iste ili spadnu za 1-2 stepena ako i toliko ...

Ne znam sta radim pogresno , citao sam da pravilno postavljena pasta utice na to da temepratura padne za preko 10+ stepeni u zavisnosti od kulera , procesora i same paste itd ... al kod mene se nista ne desava ....

Ja je nanosim ovako : ( DA LI JE OVAKO ISPRAVNO ??? )
1)Demontiram kuler i izvadim procesor i socket-a

2)Prasinu po metalnom delu kulera ocistim cetkicom i usisam usisivacem a ventilator obrisem krpom i usisam ... posle ovoga nema prasine ...

3)Deo koji naleze na procesor i koji pritiska pastu (na procesor ) prebrisem toalet papirom i natopim pamucnu krpu alkoholom i prebirsem tako vise puta (isto uradim i sa pastom na procesoru )

4)Posle alkoholisanja ponovo osusim i prebrisem toalet papirom

5)Montiram procesor na maticnu i kreditnom karticom razmazem pastu po njemu

6)Postavim kuler na procesor i startujem komp ....

Mislim da se problem desava zato sto se pri PRVOM stavljanju kulera na procesor (sa novom pastom ) oni vise ne smeju odvajati jer onda ulazi vazduh izmedju sto ometa ispravno hladjenje ( tako sam procitao ) ...
Ja pri montazi kulera , koji ima 4 stipaljke koje se kace na maticnu , prekinem kontakt vise puta ,pa verovatno vazduh udje izmedju i pasta ne vrsi pravilno fukciju ...

Da li je ovo tacno ?
Kako jos mogu da smanjim buku kucista i komponenti ?
DA li neko ima iskustva sa celeronima i koliko su Vam se grejali ?

Procesor se dosta cuje jer temperature idu preko 60 stepeni pa hladnjak divlja ...
Uvek sam koristio Titan Nano Grease pastu
Hvala

darko31
12.9.2013, 14:41
Nisi napisao koji tačno imaš Celeron, D ili E?

Nisam ima problema sa svojim E3300, ako se dobro sećam temperatura nije prelazila 70 stepeni u full load-u sa box hladnjakom.

Dobro si naneo pastu, eto negde se preporučuje da ne koristiš kreditnu karticu nego samo pritisneš hladnjakom pastu pa se ona ravnomerno rasporedi. Neko preporučuje da se nanese u linijama, neko kaže da treba jedna veća grudva u sredini. Nema neke jako velike razlike.

Ako ti i dalje ne hladi dobro, kakva je provetrenost u kućištu?

Takođe, uvek možeš uzeti neki aftermarket kuler, jeftino a solidno rešenje je LC Power Cosmo Cool LC-CC95.

Vlad Cepesh
12.9.2013, 23:27
A reci ti nama koje su ti temperature kad ti je procesor u idle, i kolke su kada ti je kad je u full load-u. Nisi ni naveo koji model kulera koristis, box ili si uzeo neki poseban. Grubo govoreci, sa box kulerom temperature do 70 stepeni su ok, ali box kuleri znaju da budu bucni. Na kraju krajeve, mozes poslusati darko31. Imam taj kuler, LC Power Cosmo Cool LC-CC95, hladi mi Core I5 2500k i nikad ne prelazi 60ak stepeni pod punim opterecenjem. I jeftin je jako, 1000din, i moze da se montira na raznorazne socket-e. Od 775 do 1550, cak i AM2,AM3 itd.

culer
12.9.2013, 23:55
@darko31
U pitanju je celeron D Prescott (single core ) lga 775...
Znam da su celeroni vruci i da nista preko 70 nije ozbiljna temperatura :D , ali problem je u buci kada je u full loadu a i u idle ...

Kuciste je neko standarno ( kinez , al nije teski ) i nakacio sam mu jednu 8micu pozadi (doduse ima samo jedno mesto za kuler i to pozadi ) ...
Detaljnije :

Maticna : Intel augsburg D915GAG
RAM:2,5gb ddr1
2 Harda
DVD CITAC
Napajanje kinez od 300W

Kuler je box , pasta Titan nano grease . Hvala na predlozima , razmotricu ovaj kuler , mada ne znam kolko je to pametno posto cu mozda morati da mu stavljam i novo napajanje sto je skoro 30e investicije u ovaj komp ...

@Vlad Cepesh

Kacim temperature sutra , kada prikljucim ovu 8micu sto radi pozadi (sad je iskljucen ) ...

Evo bez 8mice pozadi temperatura u idle je :
CPU - 61 (box kuler na 2075-2100rpm )

HDD(oba)- 37 , 38

Maticna ploca - 45



bez 8mice full load je :
Cpu - 69 ( box kuler na -2950rpm)

Sve ostalo isto kao u idle (za po 1 stepen vise )

Vlad Cepesh
13.9.2013, 11:23
Idle temperature su ti jako visoke. To pod opterecenjem moze da ide i na +20 u nekim slucajevima, tako da mozda ne bi bilo lose da odradis neku privremenu intervenciju. Otvoris prednju stranicu, i stavis neki ventilator, ako imas, da duva direktno u maticnu plocu :D. Znam da nije najelegantnije resenje, ali ume dobro da pomogne, dok ne stignes da zamenis taj box kuler. Ti preskoti su furune bili u svoje vreme, tako da buka i temperature nisu tolko iznenadjujuce.

darko31
13.9.2013, 11:57
Ne bi trebalo da su toliko velike temperature u idle-u. Da li si dobro pritisnuo one žabice? Znam da sam pre imao problema s njima.

culer
13.9.2013, 17:48
Hvala momci , stavicu tu 8micu , mada sam je do sad gurao pozadi ..... Ne znam de napred da je stavim ??? :P ...

Eksperminetisacu malo pa cu videti , san mi je da smanjim temperaturu celeronu ispod 50 stepeni u full loadu :D ... oduvek se patim sa njima ...

@darko31
A za zabice , pa i mene uvek muce , nikako lepo da legnu , uvek ih namestam po 10min kada cistim proc , cenim da mozda zato pasta ne vrsi funkciju najbolje ...

Da li je neko imao celeron D (Northwood , Prescott bilo sta ) i da mu je temperatura bila niska ???

culer
25.10.2013, 0:12
Ljudi , da li je neko imao procesor Pentium 4 521J ht ... Stavio sam ga na konfu umesto celerona i ocekivao da ce temperature biti DRASTICNO bolje...

Umesto toga temperature su mi u proseku za 10 stepeni manje ...
U iddle oko 54C , dok su u full -loadu 67C ... Stavio sam novu pastu i sve , al opet nije to to ... Ortaku od koga sam uzeo proc u full load-u ne ide preko 55C :facepalm:facepalm:facepalm

Jel ima neko ideju do cega ovo moze da bude ???

Aibo
25.10.2013, 19:28
Verovatno imaš lošije provetravanje kućišta od njega. Vidim gore da si stavljao neku 8-icu, ne može jedna 8-ica ništa preterano da pomogne. Probaj da skineš celu stranu kućišta pa vidi šta rade temperature...

Vlad Cepesh
25.10.2013, 21:14
AH... to je cuveni Prescott jezgro za Pentium 4. To je furuna bila u svoje vreme koja se posteno grejela. Temperature u Full Load su jos kolko-tolko ok, ali idle ti preveliki. Ili ti je previse slab kuler za taj CPU, ili ti je lose strujanje vazduha u kucistu. A mozda i lose ocitavas temperaturu CPU-a. Iz cega si merio?

culer
26.10.2013, 0:35
AH... to je cuveni Prescott jezgro za Pentium 4. To je furuna bila u svoje vreme koja se posteno grejela. Temperature u Full Load su jos kolko-tolko ok, ali idle ti preveliki. Ili ti je previse slab kuler za taj CPU, ili ti je lose strujanje vazduha u kucistu. A mozda i lose ocitavas temperaturu CPU-a. Iz cega si merio?


Merio sam iz speed fan-a ...

Verovatno imaš lošije provetravanje kućišta od njega. Vidim gore da si stavljao neku 8-icu, ne može jedna 8-ica ništa preterano da pomogne. Probaj da skineš celu stranu kućišta pa vidi šta rade temperature...
Probao sma i tako , temperature su za 2-3 stepena manje u full load-u (orthos) i kuler se vrti na manje obrtaja ...

U IDLE JE UVEK ISTO , KAD NE RADIM BAS NISTA BUDE OKO 51C...
Pa kako da provetrim to kuciste bolje ?
8mica mi se cini ko da nema efekta , slabo duva vazduh na napolje ...Izgleda da cu morati da modujem malo kuciste ... 8mica lezi pozadi skroz , mislio sam da izbusim rupu za tu 8micu na stranici kucista paralelno sa procesorom da bolje izduvava ....

Vlad Cepesh
26.10.2013, 3:57
Proveri ti temperature direktno iz Biosa. Mislim da je tako najmerodavnije resenje.

culer
26.10.2013, 14:00
Proveri ti temperature direktno iz Biosa. Mislim da je tako najmerodavnije resenje.


U BIOS-u su bogami jos vece , za oko 5C vece ... oko 60C !!!

prozor_xp
26.10.2013, 14:17
vidi ako mozes tu 8 icu da zalepis za boks kuler tako da ta dva ventilatora zajedno duvaju i hlade procesor. Tako sam ja uradio i drasticno smanjio temperature na mom desktop racunaru.

Vlad Cepesh
26.10.2013, 16:50
@culer - 60 stepeni je previse za bilo koji CPU u idle. Mislim da je to zrelo za novi kuler.
@prozor_xp - Kako si zamislio da zalepi ventilator preko drugog i da zajedno hlade?! Bitniji je po meni hladnjak kulera i nacin na koji provodi i rasporedjuje toplotu.

vboba89
23.11.2013, 16:30
E ljudi moze jedna pomoc sada nisam siguran da li je u pitanju procesor ili napajanje?
Do sada mi se ovo nije desavalo ali od danas je bas pocelo nesto da zeza.
Kada udjem u igricu a igrica nije mnogo zahtevna za moj kompijuter,posle nekog vremena igranja nesto mi čvrkne ili pukne kako god komp mi zabaguje?
E sada da li nekako to moze da se sredi i kako? HVALA

Rockstar
23.11.2013, 17:04
e ljudi moze jedna pomoc sada nisam siguran da li je u pitanju procesor ili napajanje?
Do sada mi se ovo nije desavalo ali od danas je bas pocelo nesto da zeza.
Kada udjem u igricu a igrica nije mnogo zahtevna za moj kompijuter,posle nekog vremena igranja nesto mi čvrkne ili pukne kako god komp mi zabaguje?
E sada da li nekako to moze da se sredi i kako? Hvala

Чвркне, пукне? ффс. А шта се дешава када уђеш у неку захтевну ИГРУ (обрати пажњу на деминутиве)? Је л` тада исто престане са радом, тј, "чвркне"? Које то игре играш? Откуд знаш да је процесор или напајање?

pmale
12.10.2014, 15:27
Posedujem Intel G530, i temperatura varira od 45-55 C pri normalnom radu i do 65 C prilikom igranja. Cacko sam u biosu brzinu coolera, i izgleda da sam nesto gadno zeznuo. Ukljucio sam auto na smart fan opciji i stavio min.fan speed na 22%, dok sam trecu opciju( mislim da je neka kriticna temper.) stavio 60 C. Ranije, pre mog cackanja nije bilo problema i procesor je radio na 35-45C . Primetio sam jos i usporavanje-zakucavanje tokom igranja nekih igara, tako kod Divinty-ja tokom video scena dolazi do strasnog seckanja, plantet side 2 nisam mogoa igrati(odjednom pocne da zateze i nemoguce je igrati). Gledo sam temperaturu procesora i onda ide 60+ dok je temp. od grafe max 65 C. Sa drugim igrama kojima sam igrao nije bilo problema(GTA IV, CS:go,Grim Dawn, Dragon Age-tu je temp. 65C ali nije bilo seckanja).U cemu je problem, menjati cooler na procesoru, menjati pastu, ciscenje(cistio sam i nije pomoglo), menjanje sistema?
Evo i slike: http://postimg.org/image/grk082xi7/

analayzer
12.10.2014, 15:52
Svrbelo te da čačkaš a? To podešavanje ventova u biosu nije uvek srećno rešenje. Prvo vrati sve kako je bilo. Drugo povećaj promaju u kućištu dodatnim ventovima. Treće metni neki jači kuler. Nešto od ova tri će ti sigurno pomoći!

pmale
12.10.2014, 16:18
Svrbelo te da čačkaš a? To podešavanje ventova u biosu nije uvek srećno rešenje. Prvo vrati sve kako je bilo. Drugo povećaj promaju u kućištu dodatnim ventovima. Treće metni neki jači kuler. Nešto od ova tri će ti sigurno pomoći!

Kada vratim na default podesavanja jako je bucno jer radi na 2500+ obrtaja. Razmisljo sam da promenim cooler, i naiso sam na ova dva koja se uklapaju u moj budzet :
http://www.itsvet.com/proizvod/lc-power-cosmo-cool-lc-cc95-lga775-1155-1156/comp_comp_cooler/204/1176
http://www.itsvet.com/proizvod/deepcool-iceedge-mini-fs/comp_comp_cooler/728/1308
Sta mislite o njima ?

Stefan754
12.10.2014, 17:57
Ja bih isao na LC Power, jer ima PWM ventilator, sto znci da ga neces ni cuti dok nije pod opterecenjem, a za ovaj Deepcool ispada da radi samo na 2200 obrtaja sto i nije bas tiho.

Aibo
10.2.2015, 12:44
Pogledam slučajno juče temp cpu-a kad ono divlja na 70-80 C. Vidim stvar je alarmantna a mrzelo me da idem u kupovinu po onoj sluti napolju, i tako lepo uzmem da isprobam pastu za zube. Radi ko bombona ceo dan, hladniji CPU nego sa fabričkom žvakom što je ikad bio. :kreza:

Nego, pošto mi se ne čeka da se pasta skameni i potencijalno napravi neki kuršus, zna li neko ima li kakve razlike između:

GIGATECH GC-001, 5g
Titan TTG-G30015 (Nano Grease), 1.5g
SPIRE WhiteGrease Thermal SP-420, 0.3g

Slične cene, oko 150-200din, ali ovog Spire ima ubedljivo najmanje. Ako je SPIRE bolji uzeo bih njega, ako je sve isti k, uzeo bih veću pa nek ima da se nađe...

darko31
10.2.2015, 13:14
Sve je to slično, posebno ako je stock hladnjak.

Ako baš hoćeš malo bolje, ima za 400 dinara Cooler Master IC Essential E1 koja je onako solidna. Jedan špric sam koristio bar desetak puta, što na CPU i GPU na desktopu i laptopu, i još ima ~trećina šprica.

Aibo
10.2.2015, 18:57
Na kraju sam uzeo Titan Nano Grease jer ništa drugo nisu imali u datom lokalu a ja lenj čovek. :D Temperature iste ko pasta za zube, ja zadovoljan. BTW, ne preporučujem duže zezanje sa njom, evo posle jednog dana se već spekla više od fabričke žvake nakon više godina. :opanachke

Srlandand
9.3.2015, 1:52
Nabavio sam novi komp posle milion godina, jedina zamerka sto je procesor Intel e2160. E sad, uzecu sutra Intel Core 2 Duo e8500, i gledao sam neke tutorijale sto se zamene procesora tica, nista komplikovano, jedino me termalna pasta buni. Je l' mogu bilo koju da uzmem, ili sad tu ima nekih razlika prevelikih?

Nashud
9.3.2015, 3:06
Ima razlike u 1-2 stepena u suštini, ali što kvalitetniju pastu uzmeš, to će ti dugovečnija biti i bolje će "držati", bitno je samo da kompletno skineš staru pastu alkoholom pre nego naneseš novu.

Rockstar
9.3.2015, 3:22
Ima razlike u 1-2 stepena u suštini, ali što kvalitetniju pastu uzmeš, to će ti dugovečnija biti i bolje će "držati", bitno je samo da kompletno skineš staru pastu alkoholom pre nego naneseš novu.
I zavisnosti od koja je bila ranije, moze i samo toalet papirom, a kako naknadno kupuje procesor verovatno ce biti "cist". Generalno treba izbegavati tecnosti u racunaru :)

Srlandand
9.3.2015, 14:20
E hvala :D Deset godina koristio amd athlon 2000+ i nikad nisam menjao pastu, tj nisam ni znao da se to radi uopšte hah.

JeSuis
8.7.2015, 18:32
Treba mi pomoc...
Dakle, resih da zamenim pastu na procesoru, leto je i tako to... Otvorim komp, skinem hladnjak, ocistim stari pastu suvom krpom, izvadim proc, ocistim pastu vratim ko sto je bilo... Stavim zrnce nove paste, vratim hladnjak, kljocnu zabice, sve bude kako treba (ko i do sada kad sam menjao pastu, a cinio sam to 2-3 puta)... Ali kad ukljucum komp *****e... Upali se sve, zavrte se ventovi, ali posle par sekundi sve se ugasi... I komp se resetuje i tako ponovo...
Ne razumem u cemu moze da bude problem? Sve sam priverio i sve izgleda OK, tj. kako treba....
Ima li neko neki predlog za mene?

Rockstar
8.7.2015, 19:30
treba mi pomoc...
Dakle, resih da zamenim pastu na procesoru, leto je i tako to... Otvorim komp, skinem hladnjak, ocistim stari pastu suvom krpom, izvadim proc, ocistim pastu vratim ko sto je bilo... Stavim zrnce nove paste, vratim hladnjak, kljocnu zabice, sve bude kako treba (ko i do sada kad sam menjao pastu, a cinio sam to 2-3 puta)... Ali kad ukljucum komp *****e... Upali se sve, zavrte se ventovi, ali posle par sekundi sve se ugasi... I komp se resetuje i tako ponovo...
Ne razumem u cemu moze da bude problem? Sve sam priverio i sve izgleda ok, tj. Kako treba....
Ima li neko neki predlog za mene?

Само не разумем зашто вадиш процесор, нема потреба за тиме. Погледај каблове од напајања, овако из прве бих помислио да ниси вратио 4-пински кабл за напајање процесора.

JeSuis
8.7.2015, 21:15
Taj kabl nisam ni dirao... Sve je ok povezano, proverio sam... Ne znam zasto se resetuje posle jedne sekunde? Sta bude kad rikne procesor? Dal se pali komp?

airforce_on
8.7.2015, 21:25
Да је цркао,комп се не би ни упалио. Јеси ли проверио да можда ниси искривио неки пин на процесору,погледај ближе да ли има неких оштећења. Такође,повади и опет убоди све каблове,евентуално ресетуј cmos.

Rocker
8.7.2015, 22:38
I sa crknutim procesorom ploča će startovati.

Ovde je verovatno problem u lošem kontaktu. Skini ponovo proc, duni malo u socket u slučaju da se neka trunka prašine zavukla i ponovo ga vrati.
Takođe, ako kuler nije lepo legao, proc se pregreje i mašina se ugasi. Intelov BOX je savršen primer kako čovek može da se zezne na osnovu "škljoc" i pomisli da je lepo nalegao na proc. Dešavalo se i meni više puta kad ne obratim dovoljno pažnje. Čak pre mislim da kuler nije lepo legao, nego proc.

JeSuis
9.7.2015, 2:05
Uf... Koja zjban#%$cija...
Pokusao sam nekoliko puta da bolje namestim kuler, iz 2-3 pokusaja uspelo... Upali se komp, medjutim dodje do ucitavanja vindousa i cvrc... Ni makac. Udjem u bios, temperatura 45 C - i nije bas reprezentativno... Reko sigurno se pasta razdrndala dok sam budzio glupi kuler, pa se verovatno pregreje cim se iole optereti proc... Opet skinuo kuler, obriso pastu, stavio novu "klik" usle zabice kad opet cvrc... Komp radi 2sec i restart... Odustajem, izhleda da nesto radim pogresno, najverovatnije ste u pravu da hladnjak nije dobro lego na proc, ali ja jednostavno ne znam kako da ga namestim da valja (iako mi je ovo treci put da menjam pastu). Jedna od cudnih stvari je to da kad so nem jednu memoriju(ram) pisti tri puta(valjda znak da nema memorije) ali ne gasi se komp...

Plan mi je da odem i da sutra uzmem LC kuler - mislim da bese 95 oznaka, mozda budem imao vise srece sa njim... I onako sam to planirao da uradim ali sam se stiso za 1000 dindzi pa nokako da se resim....

U svakom slucaju hvala na pomoci i podrsci u ovom frustrirajucem poduhvatu :)

JeSuis
9.7.2015, 3:29
Pisem dupli post, ali jbg...

Resio sam problem sa kulerom, nemestio sam ga i ispostavilo se da najverovatnije i nije bilo niakvih problema sa kulerom... Naime, nakon sto sam procitao sta sam napisao u prethodnom postu:
Jedna od cudnih stvari je to da kad sklonim jednu memoriju(ram) pisti tri puta(valjda znak da nema memorije) ali ne gasi se komp...

Padne mi napamet da nesto nije u redu sa memorijom (onom sto je ostala u trecem (B1) slotu za memoriju). I prorade komp najnormalnije sa jednom memorijom u prvom (A1) slotu.

Da skratim pricu - izgleda da obe memorije rade, ali mogu da rade samo kad ih ubacim u prvi i drugi slot i nikako drugacije... Nemam pojma sto se ovo desava i kakve veze ima sa tim sto sam menjao pastu na kuleru... Jedini je bedak ako ovako ostane sto gubim dual channel - ali verujem da to nije strasno? Ili se varam...

Eto, na kraju mogu da kazem jos da sam imao srece da uopste otkrijem u cemu je problem s obzorom da je krajnje neocekivano... I da jos sve radi - osim tog dual channel-a...

Uh, kakva peripetija ispade ovo menjanje paste :)

analayzer
9.7.2015, 13:25
Ako stvari mogu da krenu naopako budi siguran da će krenuti naopako. Gremlini nikada me spavaju..

aleksandrra
12.11.2015, 21:29
Jel ima neko ideju zašto komp bruji malo više, da li je u pitanu ventilator ili nešto drugo, jer ne povećava temperaturu. Bruji više kad se uključi, onda malo manje ali definitivno smeta.

mare037
12.11.2015, 22:01
Do ventilatora je. Proveri da li je onaj na procesoru ili u napajanju, pa ih posle čišćenja podmaži uljem (najbolje za šivaće mašine, jednu-dve kapi). Ako napajanje ima garanciju onda reklamacija, pošto se gubi otvaranjem (isto važi i za kućište).

Steva85
18.4.2016, 17:56
Pozdrav svima :)

Imam Intel i5-4440 na 3,1GHz i stock kuler. Kupio sam CM 212 EVO pa me zanima da li je ok da se stavi termalna pasta koja je dosla uz kuler ili je bolje kupiti neku bolju? Ako treba da se uzme bolja, koju uzeti od dostupnih kod nas?

Citao sam ovde i vecina kaze da je bolje da se uzme neka druga i neko je preporucivao CM pastu. Poenta je sto sam uzeo njihov kuler, pa su stavili svoju pastu... Sada ne znam da li u pakovanje stave neku losiju, a imaju odvojeno u prodaji bolju itd...

Spreman sam da dam i 1.000-2.000 rsd za pastu ako znaci da se uzme bolja.

Inace, temperatura u idle je 29C, a kada se optereti onda ide do 77C.
Opterecenje nisam merio sa programom, vec samo sa jednom igricom (Dota 2).
Overclock me ne zanima.


Hvala

Lex987
18.4.2016, 18:12
Zavrsice posao pasta koja dolazi uz CM 212 EVO. Tvoj i5 4440 nije otkljucan za overklok, pa je ulaganje u skupe paste i kulere nepotrebno.

Steva85
18.4.2016, 20:20
Super, hvala.

makiem
18.4.2016, 20:26
Ukratko, stavi pastu i uzivaj.
Ja sam tu pastu poredio sa Arctic Ceramique II, koja je svojevremeno vazila za jednu od najboljih, razlike nema (ili je na nivou statisticke greske). Isprobavao na nekoliko procesora (overklokovanih i sa drugim kulerima).

cool321
29.4.2016, 9:44
Pozdrav, ovako imam jedno pitanje, koji je cooler bolji za hlađenje FX8300

Cooler Master Hyper T4 ili LC-CC-120

Prvi pik mi je bio LC ali u trgovini u kojoj sam htio uzeti nemaju LC ali imaju Hypera T4 (hyper je skuplji nekih 5€)

mare037
29.4.2016, 12:44
LC Power CC-120.

Juraj
28.5.2016, 17:22
Koji cooler do 50e za 6600k?

mare037
31.5.2016, 20:41
Predloženi LC je best-buy u tom cenovnom rangu. Ako se ima za skuplji, gledao bih Noctua modele.

polarnimeda
6.6.2016, 19:04
juce sam stavio hladnjak sa sve njegovom pastom na procesor (konfa iz opisa), a danas bih da ga ipak rotiram da kuler iyduvava vazduh na drugu stranu, pa me zanima da li je neophodno da zamenim pastu?

Rockstar
6.6.2016, 19:14
juce sam stavio hladnjak sa sve njegovom pastom na procesor (konfa iz opisa), a danas bih da ga ipak rotiram da kuler iyduvava vazduh na drugu stranu, pa me zanima da li je neophodno da zamenim pastu?
Pozeljno - da. Ali posto je pasta sveza, moze i bez toga.

polarnimeda
6.6.2016, 19:43
ok, hvala! :) dal da pokusam da je razmazem (ako ne budem stavljao novu), ili samo da okrenem za 90 stepeni i vratim?

Hedgehog
6.6.2016, 19:48
Pa pogledaj da li negde ima viska ili fali, pa ujednaci.

Rockstar
6.6.2016, 21:15
ok, hvala! :) dal da pokusam da je razmazem (ako ne budem stavljao novu), ili samo da okrenem za 90 stepeni i vratim?
Samo ga stavi, razmazace se to samo pod pritiskom.

JohnnyNT
17.6.2016, 17:39
Valjaju li čemu ove paste što dolaze u malim kesicama, ili je to sve isto?

LoneWolf
17.6.2016, 18:12
Valjaju li čemu ove paste što dolaze u malim kesicama, ili je to sve isto?



Sve dolaze u kesicama ili špricama, nema toga na kg😂

Aibo
17.6.2016, 19:57
Možete da kupite termopastu u radnjama koje drže elektroniku kao što je Kelco, pakovanje je malo okruglo kao za kremu za ruke oko 700din. Ista stvar kao to u špricevima a ima daleko više kome treba.

Ko sumnja u kvalitet, da kažem samo da se ta pasta maže na razne tranzistore koji disipiraju i preko 100W, i to na manjoj povrsini od cpu-a. Po mojoj proceni je čak i bolja od nekih jeftinih žvaka u špricevima.

water wizard
17.6.2016, 21:08
ko kaže da nema na kg :D to možda ti nisi video :p
http://www.halnziye.net/products_detail/&productId=187.html

LoneWolf
18.6.2016, 10:56
Hahahaha genijalno!

JohnnyNT
18.6.2016, 16:35
Da, na kvalitet sam i mislio, znači sve je to isto, hvala :D

water wizard
18.6.2016, 19:53
ne nije isto čitaj specifikacije

s[C]ream Zombi[E]
19.6.2016, 11:21
Noctua NTH1, Arctic MX4, ArcticMX2 itd.
Ja koristim MX2 i sluzi me savrseno. Nije bas sve to isto. Daleko od toga. Da je tako, onda bi svako kupovao najjeftinije, odnosno druge ne bi ni postojale jer bi izgubile smisao.

E sad otprilike razlika izmedju Noctue koja je skuplja i ArcticMX2 je oko 1 stepen, nekad 2.

Ovako se cisti pasta:
https://www.youtube.com/watch?v=SST61g3hnIs

Sto se zamijene kulera tice, skines stari, stavis novi. :D Drzis se uputstva tokom montaze i to je to. :D Nije to nuklearna fizika, sablon je jasan odavno.

brkabre
3.7.2016, 17:31
Da li moze hladnjak sa 1150 na 1155 soket?

EDIT: u pitanju je obican stock hladnjak

Hedgehog
3.7.2016, 18:53
Moze. Iste su rupe.

Iceman_37
5.7.2016, 18:51
Etil-Alkohol 70% + microfiber cloth nije najbolje resenje za ciscenje termalne paste sa CPU-a? Vidim da se preporucuje 90%+. Jel bi imao problema sa 70%?

Trebam da stavim arctic cooling mx-2 na i5 4690k sa LC-CC-120. Stavicu "zrno graska" po sredini, na to cooler, levo desno malo promrdam i to je to? :D

water wizard
5.7.2016, 18:58
pa ako je 30% voda i nije baš pametno :D
uzmi neku krpu i obriši ko čovek

Aibo
5.7.2016, 19:55
Ne fali ništa 70% alkoholu, ne fali ništa posebno ni običnoj vodi.

Samo bez sile, grebanja, sintetičkih krpa koje stvaraju naelektrisanje...

Iceman_37
5.7.2016, 23:23
Koliko jako treba stezati srafove koji drze cooler? Dovoljno blago zategnuti rukom tek da ne mrda ili jace dosta ?

EDIT: 29 ~30c idle, fan na 596 rpm. Sta mislite?, to su prva citanja nakon sto se malo stabilizovao.

polarnimeda
7.7.2016, 17:23
Samo ga stavi, razmazace se to samo pod pritiskom.
hehe, ne javih se da sam zavrsio ovo odavno. tako sam i uradio, obrisao toalet papirom, na sredinu malo paste i pritisao.
sve bez problema, temperatura za 15 stepeni niza pri loadu (cak i kada je toplije u sobi). :D :n_klanja:

@iceman
nije da se razumem, ali ne vidim razlog da ne pricvrstis dobro svaki sraf u kompu, tipa, do trenutka kada ti je potrebno vise sile kako bi ga zavrnuo jos malo. :D
jedino na kucistu ne zatezem, da bi brze odvrnuo ako nesto treba.

Iceman_37
7.7.2016, 19:45
@iceman
nije da se razumem, ali ne vidim razlog da ne pricvrstis dobro svaki sraf u kompu, tipa, do trenutka kada ti je potrebno vise sile kako bi ga zavrnuo jos malo. :D
jedino na kucistu ne zatezem, da bi brze odvrnuo ako nesto treba.

Pa kao ne valja npr kad srafis maticnu u kuciste da stezes skoro uopste zbog pritiska na pcb...pa rekoh da li isto vazi za hladnjak. U svakom slucaju sam na osecaj pa eto kako je tako je xD.

polarnimeda
8.7.2016, 18:51
Pa kao ne valja npr kad srafis maticnu u kuciste da stezes skoro uopste zbog pritiska na pcb...pa rekoh da li isto vazi za hladnjak. U svakom slucaju sam na osecaj pa eto kako je tako je xD.
ma sta ima veze, meni je od tog zatezanja ploce na kuciste (sad nesto razmisljam) crkao samo audio out. :kreza:

mlnmnc
9.7.2016, 23:43
Imao sam Intel Pentium G2030 3.00GHz pa sam kupio Intel i5 3470 3.20GHz, e sad mene interesuje da li treba da kupujem novi hladnjak ili će ovaj stari što je bio na G2030 da radi posao?

water wizard
10.7.2016, 0:44
pa teško ali možeš da probaš, ako se mnogo greje menjaj

Aibo
10.7.2016, 1:08
Bolje kupi odmah neki solidan LC cooler, povoljni su zaista. Stock od pentiuma koji je 55W TDP neće da napravi ništa dobro na i5 koji je 77W.

polarnimeda
10.7.2016, 3:59
Bolje kupi odmah neki solidan LC cooler, povoljni su zaista. Stock od pentiuma koji je 55W TDP neće da napravi ništa dobro na i5 koji je 77W.
jel moguce uopste da je mislio da umesto stock hladnjaka od i5 stavi onaj od pentiuma? :confused:
ja sam po defaultu pomislio da je imao neki aftermarket na pentiumu. :o
mozda je kupio i5 bez ikakvog hladnjaka. :D

mlnmnc
10.7.2016, 20:02
Može neka preporuka, valja li ovaj čemu?

http://www.eponuda.com/kuleri/lc-power-lc-cf-80-pro-airazor-80mm-600-2000rpm-8-4-22-7db-4pin-kuler-cena-385729

Aibo
10.7.2016, 21:09
To je samo ventilator a tebi treba ceo CPU cooler. npr. LC Power Cosmo Cool LC-CC-97 (http://www.itsvet.com/hladnjak_lc_power_cosmo_cool_lc_cc_97-pdaa1-24.i?id=1779) ili Cosmo Cool LC-CC95 (http://www.itsvet.com/hladnjak_lc_power_cosmo_cool_lc_cc95_lga775/1155/1156-pdaa1-24.i?id=1176).

polarnimeda
12.7.2016, 0:42
To je samo ventilator a tebi treba ceo CPU cooler. npr. LC Power Cosmo Cool LC-CC-97 (http://www.itsvet.com/hladnjak_lc_power_cosmo_cool_lc_cc_97-pdaa1-24.i?id=1779) ili Cosmo Cool LC-CC95 (http://www.itsvet.com/hladnjak_lc_power_cosmo_cool_lc_cc95_lga775/1155/1156-pdaa1-24.i?id=1176).
ko sto rekoh, meni 95 skinula load na gta 5 sa 72-73 na 55-56. :D preporuka, a neko mi rece i da bi trebalo da bude bolji od 97 zbog vise pajpova.

Al3k5an9ar
13.7.2016, 22:19
Kakvi su ovi LC Power što se tiče buke? Razmišljao sam o CM Hyper T4 ali sad ste me i sa ovim bacili u rebus jer vidim da je znatno jeftiniji a hvalite ga ovde pa rekoh što da ne prođem sa manje para :)

EDIT: Menja se stock cooler tako da u odnosu na taj koji je preglasan, mada ne bih želeo svejedno da se čuje ako ne mora...

polarnimeda
14.7.2016, 20:21
Kakvi su ovi LC Power što se tiče buke? Razmišljao sam o CM Hyper T4 ali sad ste me i sa ovim bacili u rebus jer vidim da je znatno jeftiniji a hvalite ga ovde pa rekoh što da ne prođem sa manje para :)

EDIT: Menja se stock cooler tako da u odnosu na taj koji je preglasan, mada ne bih želeo svejedno da se čuje ako ne mora...
ja moj ne cujem, stock jesam. :)

kapetan_Miki
11.12.2016, 15:16
jesam li pogrešio što sam stavio pastu samo na sredinu cpu-a, otprilike veličine manjeg zrna graška? jeli to previše?

nisam zadovoljan temperaturama opet, dok ovo pišem temperatura je 33 stepena, samo jedan tab otvoren (ovaj od foruma), a čistio sam i hladnjak i ventilator.

cpu je athlon II X4 635, box cooler, pasta arctic mx2. u stanu (sobi) je centralno grejanje (cca 24-25 stepeni).

Rockstar
11.12.2016, 15:25
To mi deluje kao OK temperatura, pokreni bolje neki load test pa vidi onda sta se desava, tu se pravi razlika.

kapetan_Miki
11.12.2016, 15:32
To mi deluje kao OK temperatura, pokreni bolje neki load test pa vidi onda sta se desava, tu se pravi razlika.

ako se dobro sećam, dok je bio nov, temperature u idle-u su bile oko 27c.

kad izađem iz neke igre, temp. bude oko 51-52 stepena.


p.s. sad sam video na artic uputstvu, za ovaj amd ide samo kap paste na sredinu procesora, samo samo možda malo više stavio (tamo piše veličine zrna riže), a ja sam slučajno malo više stavio.

Rockstar
11.12.2016, 15:34
Pa bio je i kuler nov (cistiji), racunar tek ukljucen, softver nezahtevniji itd itd :) Nema razloga da razmisljas o tome sve ispod 60 stepeni je savrseno u redu, nece biti bolje ako mu je temperatura 15 stepeni :)

Aibo
11.12.2016, 16:40
Za 95W CPU i box cooler to su ti odlične temperature. Samo vozi.

Miki_
8.12.2023, 18:42
Kako da povezem kuler od hladnjaka,u pitanju je artic argb kuler ima 3 pina,a na ploci su 4. Ploca je Asus prime B450
Monitirao sam sve jos juce bojim se da se ne osusi pasta dok sve to povezem.

water wizard
8.12.2023, 19:20
nabodi ga u 4 pina, može samo će ovaj četvrti pin biti slobodan to ti je za pwm
pasta neće da se osuši ni posle godinu dana, možda ako je ne menjaš 10 godine... nije to voda nego termalna pasta

Miki_
8.12.2023, 19:58
Isto da ga zabodem u cpu fan,redosled je nebitan ako su tri pina?
Strah me da ne sprzim plocu sa sve ventilatorima,mada oni su svi spojeni u kucistu.

https://i.ibb.co/YBcppZm/IMG-20231208-184650.jpg

water wizard
8.12.2023, 20:20
ne ja sam mislio da je u pitanju cpu fan konektor, ovo ti je od led svetla verovatno

Miki_
8.12.2023, 21:09
ne ja sam mislio da je u pitanju cpu fan konektor, ovo ti je od led svetla verovatno

Povezao sam ja cpu fan.
Ovo je od kulera drugi.
Samo ne znam gde da ga ubodem.
Kuleri od kucista su povezani medjusobno,ali ovaj ne znam gde se ubada.

water wizard
8.12.2023, 21:13
pa možda nije kompatibilan ako nemaš takav konektor. Možeš da se cimaš sa adapterima i praviš još veću gužvu u kućištu ili ne moraš ni da ga ubadaš radiće kuler i bez svetla

Miki_
8.12.2023, 21:39
pa možda nije kompatibilan ako nemaš takav konektor. Možeš da se cimaš sa adapterima i praviš još veću gužvu u kućištu ili ne moraš ni da ga ubadaš radiće kuler i bez svetla
Znaci ovo je samo od rgb-a ?
Da li bi mogao da se poveze sa ostalim argb kulerima koji su medjusobno povezani u kucistu?

Nes*
13.4.2024, 16:51
Da li skidati procesor radi zamene paste ili ostaviti u maticnoj i tako skinuti?

r5 5500 je u pitanjE

MARE GSX R
13.4.2024, 18:00
Ma ostavi cpu se vadi samo kad moras da ne bi rizikovao da pokrivis pinove prilikom vadjenja ili vracanja... Par stapica sa usi i ocistices... eventualno stavi kuciste vodoravno da ti bude lakse...

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

worstever
13.4.2024, 23:21
Zašto bi skidao procesor? Nema potrebe, procesor vadiš jedino ako ga menjaš.