PDA

Prikaži potpunu verziju : Ubuntu 9.04 64 bit


stepanov
9.7.2009, 14:48
imam(imao u stvari, ali to sad nije tema) instaliran ubuntu 9.04 na 32bit. inache imam procesor na 64 bit (amd athlon 2500+ 1.41 ghz) ali i win xp naravno instaliran kao 32bitni sistem...
da li je bolje da sad instaliram ubuntu kao 64bitni sistem, da li cu dobiti na brzini i koliko koji su tu problemi koji ne itd... i da, da li je to uopste moguce??? konfu mi mozete videti u profilu...

Mickie
9.7.2009, 14:52
Koliko ja vidim tamo pise Sempron 2500+:confused:

Kazi koja je ploca i koji socket. Sve mi se cini da taj proc nije 64-bitan:(

PS: Jedan od nacina da proveris je da pokrenes setup nekog 64-bitnog sistema. Izbacice ti gresku na samom pocetku ako nemas 64-bit CPU. Drugi nacin je da skines CPU-Z, i pokrenes ga u vindozu. Ako ne pise nigde x86-64 ili AMD 64, nemas 64-bita.

stepanov
9.7.2009, 14:58
:n-cc2::boodala: da sempron je... udarilo me danas malo sunce, sorry.... 64 bitni je sto posto... nego kako to ide chudo na 64 kako se instalira i to...??

Orvel
9.7.2009, 15:10
Инсталира се исто као и 32-битни. Ако си инсталирао 32-битни Убунту 9.04 онда ћеш знати и 64-битни. Требало би да добијеш на брзини ако ти је процесор 64-битни. Колико ћеш добити то ти не могу рећи, јер имам инсталиран 32-битни Убунту.

Mickie
9.7.2009, 15:17
Ubrzanje je 5-20% na AMD procesorima, zavisi od aplikacije. Ponekad cak i vise. Ne ocekuj da ti se browser ubrza or something... Ali video kompresija, 3d rendering, enkripcija i kompresovanje fajlova (zipovanje i tar.gz-opvanje :D)... to su stvari koje ce se ubrzati.

stepanov
9.7.2009, 15:22
kako ce to uticati na 32bitni rad u windowsu? mislim malo radi na 64 malo na 32... da li postoji neka razlika izmedju ubuntu 32 i 64 mislim prvenstveno na user interface ali i na ostale stvari...

Mickie
9.7.2009, 15:26
Nece nikako da utice na Windows, kao ni sto onaj 32-bitni nije. Razlika u GUI-u ne postoji, sve je isto, samo treba da instaliras ia32-libs da bi ti radili i 32-bitni programi. Jedno je fles plejer mali povuci potegni, ali meni radi dobro. Najbolje instaliraj pa vidi.

stepanov
9.7.2009, 15:30
znao sam da ima neka zavrzlama... kako to da instaliram??? jel mogu onako u live da ga podignem da vidim kako shta??? jel ce onda svi programi raditi kao i na 32??? i da li ce raditi ubudsl?/

Orvel
9.7.2009, 15:47
Нема никакве заврзламе. Инсталира се као и 32-битни. Само може око флеш плејера да буде проблема (а и не мора).

Mickie
9.7.2009, 15:56
znao sam da ima neka zavrzlama... kako to da instaliram??? jel mogu onako u live da ga podignem da vidim kako shta??? jel ce onda svi programi raditi kao i na 32??? i da li ce raditi ubudsl?/
Ovaj ia32-libs intaliras preko sinaptica kao i svaki drugi paketic. A iz fles plejer ima tutorijal, ali me mrzi sad to da ti pisem kad ti mozda nije ni 64-bitan procesor. Instaliraj pa se javi. Ja mogu da ti kazem da meni 64-bitni ubuntu radi super.

I da, sa sviacim postoji neka zavrzlama. I sa softverom i sa salamom, i sa smrdljivim carapama.

stepanov
9.7.2009, 16:10
imam cpu-z i kaze ovako:
name: amd sempron 2500+
codename: palermo
package: socket 754
tecnology: 90 nm

na kutiji je pisalo 64 bit kad sam kupio procesor...

Mickie
9.7.2009, 19:40
Palermo? Ok, ubedio si me, 64-bit it is. Evo ti uputstvo:

1. Skines odavde flash player http://labs.adobe.com/downloads/flashplayer10.html
2. Otpakujes ga u tvoj home direktorium.
3. Otvori terminal i udji u tvoj home direktorium komandom cd.
4. Pastuj ovo mkdir -p .mozilla/plugins pa lupi enter.

5. Pa onda ovo mv libflashplayer.so .mozilla/plugins i opet enter

6. To je to. Restartuj Firefox. I idi na youtube da vidis jel radi


Meni je ovo radilo bezbroj puta. Sad cu da vidim da nadjem originalni link gde sam ja ovo video prvi put.

PS: Aha evo ga. http://nxadm.wordpress.com/2009/04/26/install-64-bit-adobe-flash-player-on-ubuntu-904/

A za ia32libs kucas sudo apt-get install ia32-libs

lijenština
9.7.2009, 19:56
Evo ja koristim 9.04 64 bit sve šljaka.
Za kopiranje fajlova,raspakovanje možeš da koristiš gnome commander ako te terminal zbunjuje. Možeš i da napraviš launcher na desktopu koji će da podizati sa root privilegijama( meni lično bolja varijanta nego sudo nautilus). :)

stepanov
9.7.2009, 21:36
hvala vam ljudi sag cu da skinem taj 64bitas pa da vidimo... Kad sam sklapao ovu konfu prodavali su mi mu*a za bubrege da je to bolje 64bita kao 32bitni procesori su zastareli itd...:kreza: em sam pljuno pare em dobio sporiji procesor a za istu sumu mogao sam dobiti neki intel 2.0 ghz i vishe... barem je tad tako bilo... sad cu najzad taj potencijal da iskoristim...

ps. jel su i vama ovi smajliji izpomerani ili meni neshto baguje??
jeste off ali...wtf?

Mickie
9.7.2009, 21:45
...:kreza: em sam pljuno pare em dobio sporiji procesor a za istu sumu mogao sam dobiti neki intel 2.0 ghz i vishe... barem je tad tako bilo... sad cu najzad taj potencijal da iskoristim...
Taj tvoj sempron je bolji nego bilo koji tadasnji intel na 2Ghz koji si mogao da dobijes za "te pare" :dedica: Video bi ti sta je sporos' da si uz'o celeronka na 2.0 Ghz:p A i bio bi duplo manje bitan.
ps. jel su i vama ovi smajliji izpomerani ili meni neshto baguje??
jeste off ali...wtf?Meni lepo stoje smajliji. Neznam sta ti vidis...
:ciao:

stepanov
9.7.2009, 22:11
e to mi nikad nije bilo jasno kako to da inteli koji rade na vecem taktu su ekvivalentni amd-ovima sa manjim taktom...
jbg, opet off...
da li ima nekih programa koji su samo za 64 bita? (mislim linux)
zanima me da li ce mi podici grub ako instaliram ubuntu opcijom custom partition (ili kako vec znate na shta mislim) na staru particiju od starog ubuntua ? to me zbunjuje jer tamo ona automatska opcija jedino kaze da cu moci d a biram izmedju dva os-a...?

holodoc
9.7.2009, 22:22
da li ima nekih programa koji su samo za 64 bita? (mislim linux)
zanima me da li ce mi podici grub ako instaliram ubuntu opcijom custom partition (ili kako vec znate na shta mislim) na staru particiju od starog ubuntua ? to me zbunjuje jer tamo ona automatska opcija jedino kaze da cu moci d a biram izmedju dva os-a...?
Sve što iz repozitorijuma dolazi sa ekstenzijom _x64 je po automatizmu maksimalno prilagođeno "šesetčetvorobitnoj" arhitekturi tako da ne moraš da brineš da li radi maksimalno optimizovano za tvoj sistem ;)

Što se tiče Adobe 64 bit Flash plugina on zaista odlično funkcioniše čak i u alpha fazi za većinu fajlova zbog čega sam ga na Fedori 10 dosta dugo koristio. Međutim, u poslednjih par meseci neki servisi su delimično promenili način na koji serviraju sadržaj (posebno streaming) pa se recimo dešava da plugin jednostavno pukne. Zbog toga sam dok ne izađe punokrvna 64-bitna verzija za Lindžu rešio da se vratim na stari nspluginwrapper u kombinaciji sa 32-bitnim flashom. Na Fedori 11 ne postoje problemi sa pulseaudiom kojije recimo u "desetki" ubijao zvuk u Flashu ;)

stepanov
10.7.2009, 10:12
zanima me da li ce mi podici grub ako instaliram ubuntu opcijom custom partition (ili kako vec znate na shta mislim) na staru particiju od starog ubuntua ? to me zbunjuje jer tamo ona automatska opcija jedino kaze da cu moci d a biram izmedju dva os-a...?
jeste opet sam nam napisao al ne znam jel smem custom, jel ce mi instalirati grub onda?
ako budem hteo da proshirim linux particiju to moze posle bez problema gpartedom iz linuxa???
jel 64bitna verzija zauzima vishe prostora?
namece se josh jedno pitanje: da li mogu da instaliram ubudsl na 64? i da li mi treba internet konekcija za instaliranje tog ia32 libs? mislim ako prvo moram ia32... pa onda ubuntu to je malo...hm...

Mickie
10.7.2009, 13:32
http://www.ubudsl.com/en/download.php

Ako pogledas pazljivo, videces da ima i verzija za 64-bitni 9.04.

ia32-libs se instalira posle instalacija Linuxa, nemoze pre. Logicno, treba i internet konekcija.

Ako ti je 32-bitni Ubuntu jos na hardu, kada instaliras 64-bitni ti iskoristi "custom part." opciju naravno, i formatiraj tu particiju pa na nju instaliraj 64-bitni ubuntu. I naravno, imaces dva OS-a da biras a ne tri, jer ces onaj stari izbrisati. GRUB ce raditi bez problema jer ce ga Ubuntu ponovo instalirati tokom instalacije.

Ne mozes da povecas aktivnu particiju GParted-om iz linuxa (barem meni nije htelo) nego moras da napravis Parted Magic Boot CD.

stepanov
10.7.2009, 13:39
ia32-libs se instalira posle instalacija Linuxa, nemoze pre. Logicno, treba i internet konekcija.
mislio sam ubudsl a ne ubuntu sorry...
nisam mogao da napravim taj boot cd sa parted magicom... pokrene ga ali zapuca tamo koju god opciju izaberem. sto puta sam rezao cd je ok niska brzina al eto... problem mi je uvek bio i ostao prostor ne znam gde ode 80 gb tako brzo:kreza: fora je i to shto uvek ponovo mi napravi swap particiju... sad vec imam dve 0d po 450 mb sad ako mi trecu napravi po*izdecu

Mickie
10.7.2009, 14:16
Pa tokom instalacije izbrisi te dve SWAP particije i napravi jednu sam. Takodje mozes i tokom instalacije da smanjujes i povecavas particije. Sve ti je to u Custom part... skoro ceo GParted je u setupu.

stepanov
10.7.2009, 14:18
ali on ne prikaže tamo te dve swap... kad sam poslednji put reinstalirao ubuntu nije prikazao swap od prošlog puta...

stepanov
13.7.2009, 12:28
uzivam.... ubuntu 9.04 64 bita... radi ... eh... samo jedna stvarchica je preostala... shta da uradim da mi resolv config uvek ostane isti, da ga ne menjam svaki put kad dizem sistem? tu inace stoje dns-ovi... ako nekog ne mrzi nek mi kaze kako da skinem operu ichrome za linux...
i da zanima me kako da u linuxu killujem programe (kad zapucaju i sli.) kao preko task managera? da li neshto kucam u terminal, ili ima neki program...

bvitnik
13.7.2009, 13:20
uzivam.... ubuntu 9.04 64 bita... radi ... eh... samo jedna stvarchica je preostala... shta da uradim da mi resolv config uvek ostane isti, da ga ne menjam svaki put kad dizem sistem? tu inace stoje dns-ovi... ako nekog ne mrzi nek mi kaze kako da skinem operu ichrome za linux...
i da zanima me kako da u linuxu killujem programe (kad zapucaju i sli.) kao preko task managera? da li neshto kucam u terminal, ili ima neki program...

1)

Uzeto sa -> http://www.cyberciti.biz/tips/howto-ubuntu-linux-convert-dhcp-network-configuration-to-static-ip-configuration.html

one small problem… if you edit /etc/resolv.conf directly, the next time you ifdown or ifup an interface or reboot for that matter your settings are lost. In Ubuntu the resolv.conf is generated each time you up/down an interface. So unless you removed the resolvconf package which is generally installed by default, you need to add proper dns- entries to the /etc/network/interfaces file to make changes permanent. eg:
iface eth0 inet static
address 192.168.1.100
netmask 255.255.255.0
network 192.168.1.0
broadcast 192.168.1.255
gateway 192.168.1.254
# dns-* options are implemented by the resolvconf package, if installed
dns-nameservers 192.168.1.254
dns-search myisp.com

2)
Najlakši način - skini Ubuntu paket direkt sa Operinog sajta, dvoklik na .deb paket i instaliraj -> http://www.opera.com/browser/download/?os=linux-x86-64&ver=9.64&local=y

Alternativno, dodavanjem Opera repozitorijuma i instalacijom iz paket menadžera -> https://help.ubuntu.com/community/OperaBrowser

Na Chrome zaboravi, ne radi.

3)
tUpI_IWC5uk

I koristi Google majku mu, sve ovo sam našao za 5 minuta, među prvim stvarima na Google-u a Ubuntu ne koristim i nemam pojma kako se neke stvari rade u njemu.

stepanov
13.7.2009, 14:38
fala.... nego ne mogu da instaliram flash player jer nemam dovoljno prostora te ne mogu da vidim ovaj snimak...
evo slike... kako da povecam linux particiju shta mi je pametno raditi?
pa zar ovaj 64 bitni zauzima vishe prostora? shta me sad zeza, imam vecu particiju nego kad sam imao 32 bitni a sad imam manje prostora... hm...

Mickie
13.7.2009, 14:51
OMG... pa sta ti je zauzelo 11GB? Jel si ti formatirao tu particiju pre insalacije:icon_scra

Odi u nautilus i vidi koji ti folder zauzima najvise. Kladim se da je /tmp. Mozes i preko terminla, ali neznam koja komanda daje velicinu fajlova i foldera. ls -l nece. Neka kaze neko ako zna...

na12
13.7.2009, 15:04
OMG... pa sta ti je zauzelo 11GB? Jel si ti formatirao tu particiju pre insalacije:icon_scra

Odi u nautilus i vidi koji ti folder zauzima najvise. Kladim se da je /tmp. Mozes i preko terminla, ali neznam koja komanda daje velicinu fajlova i foldera. ls -l nece. Neka kaze neko ako zna...

za particije

df -ah

ili za fajlove i dir.

ls -alh

stepanov
14.7.2009, 10:32
ma FORMATIRAO SAM. I PROSHLI PUT MI JE UBUNTU ZAUZIMAO DOSTA ALI NE 11 GB... nEGO KOLIKO ON ZAUZIMA STVARNO KAD SE INSTALIRA? NE MOGU DA SHVATIM DA MI JE ZAUZEO VISHE OD WINDOWSA...
slucajno sam pritisnuo caps lock, god damn it.:n-cc2:
EDIT: AAAA!!! ne mogu da verujem u ono shta vidim:
1. u folderu documents koji je pod linuxom stepanov/documents ima ogromna kolicina fajlova iz C particije!!! nishta ne kontam kako je to tu dospelo!!!
2. u nekom folderu media/disk ima 36 gb!!!??? ni particija nije tolika
jesam ja lud ili ovaj linux?

Mickie
14.7.2009, 16:03
1.Pa verovatno si kliknuo da ti prebaci dokumente iz Windowsa prilikom instalacije:kreza: Brisi to, ionako mozes da pristupis Windowsovoj C pariciji bez problema, pa ti to ne treba.


2. u nekom folderu media/disk ima 36 gb!!!??? ni particija nije tolika
jesam ja lud ili ovaj linux?
2. To nemoj da brises. U folderu Media se montiraju particije, i taj disk folder je ustvari tvoja D particija. Tih 36GB nije na / particiji ubuntu-a, to je samo link ka D particii. (Najprostije moguce receno)

Ubuntu zauzima oko 1.2GB kad se instalira, ako se dobro secam.

bvitnik
14.7.2009, 16:17
Pod 1. i 2., to je sasvim normalno. Na Linux-u je sve fajl ili direktorijum pa tako druge particije vidiš kao /media/nekidir. Ovo pod 1. je čudno, ako se ti fajlovi koje pominješ stvarno nalaze tamo onda stvarno ne znam kako ti je to pošlo za rukom. Ako su to samo linkovi na fajlove sa tvoje Windows particije, onda je to OK i u stvari se ne nalaze tu.

Za početak, uradi sledeće.

1. Boot-uj čist sistem - čisto da osiguramo da ne budu mount-ovane nijedna od Windows particija.

2. Otvori terminal.

3. Kucaj "sudo du -hs /bin /boot /etc /home /lib /opt /root /sbin /tmp /usr /var"

4. Screenshot postavi ovde ili copy-paste teksta iz terminala.

EDIT:
Sad videh šta je Mickie napisao. Znači tačka 1. je uzrok opcije prilikom instalacije koju si izabrao. Nisam znao da takva opcija postoji.

stepanov
14.7.2009, 16:21
Boot-uj čist sistem - čisto da osiguramo da ne budu mount-ovane nijedna od Windows particija< ne kontam?
btw. mislim da je mickie u pravu, skontao sam tokom instalacije sam ubacio my documents u linux particiju... to cu da obrishem i eto meni prostora!

Mickie
14.7.2009, 16:25
@bvitnik
Ma ne nisi razumeo coeka. Ima opcija u Ubuntu setupu koja se zove nesto kao... mislim da je "transfer documents from Windows". Ja je nikad nisam koristio prilikom instalacije, ali izgleda da Stepa jeste svaki put:kreza: Ta opcija bi trebala da kopira ceo My Documents iz Windoze u /home/username/Documents u linux-u, i to je izgleda i uradila :boodala:

Mislim da to moze da se brise slobodno. Dok to u "media" ne treba da se dira, to se ionako gubi kad kliknes unmount na ikonicu particije :D

bvitnik
14.7.2009, 18:45
@bvitnik
Ma ne nisi razumeo coeka. Ima opcija u Ubuntu setupu koja se zove nesto kao... mislim da je "transfer documents from Windows". Ja je nikad nisam koristio prilikom instalacije, ali izgleda da Stepa jeste svaki put:kreza: Ta opcija bi trebala da kopira ceo My Documents iz Windoze u /home/username/Documents u linux-u, i to je izgleda i uradila :boodala:

Mislim da to moze da se brise slobodno. Dok to u "media" ne treba da se dira, to se ionako gubi kad kliknes unmount na ikonicu particije :D

Skapirao sam, skapirao, pošto si pomenuo da takva opcija u installer-u postoji. Nisam znao za to, ipak ja ne koristim Ubuntu (niti sam koristio, osim LiveCD-a).

-> stepanov, kada podigneš Ubuntu normalno, ništa od Windows particija nije montirano (mount-ovano) na početku. Ti ćeš particije da vidiš u Nautilus-u i Places meniju ali tek kad probaš da im pristupiš one će biti montirane i moćićeš da im pristupiš. Tada će biti vidljive i kada kucaš df -h u terminalu. Ono što sam ja hteo da kažem je da podigneš Ubuntu klasično, tj. restartuješ ako si trenutno u njemu, kako Windows particije ne bi bile montirane i ne bi ninakoji način ušle u računicu zauzeća prostora pri kasnijim koracima koje sam trebao da ti postavim. Mislim, umesto restarta, mogao si da unmount-uješ particije i ručno ali da ti ne objašnjavam kako i komplikujem stvar, restart je jednostavnije rešenje.
Pošto smo razjasnili šta je problem i šta ti zauzima mesto, znači da možeš da zaboraviš na većinu stvari koje sam rekao i pređeš na brisanje kopija i oslobađanje mesta. Onda ćemo da vidimo šta dalje sve treba i gde ćeš da zapneš.

stepanov
14.7.2009, 22:38
skinuo sam googleearthlinux.bin ali kako da ga instaliram???
skinuo sam operu sa sajta, instalirao je! ali nigde je nema???

Mickie
14.7.2009, 23:16
Opera bi trebala da bude u Applications --> Internet. Ili samo otvoris terminal i kucas Opera. Googleearth instaliras tako sto dodjes terminalom u folder gde ti je taj .bin i kucas ./googleearthlinux.bin ili mozda sh googleearthlinux.bin . Mozda treba da stavis i sudo, neznam jel trazi. Ako nece, onda kucaj sudo ispred komande.

bvitnik
14.7.2009, 23:18
1. Ne koristi googleearthlinux.bin jer si početnik i treba da se bakćeš sa terminalom.

Na Medibuntu repozotorijumu imaju gotovi paketi. Imaš dve mogućnosti. Ubaciš source list-e i instaliraš sve preko Add/Remove... (poželjno) ili da skineš ova dva paketa i instaliraš (kao Operu) -> googleearth-data (http://packages.medibuntu.org/jaunty/googleearth-data.html), googleearth (http://packages.medibuntu.org/jaunty/googleearth.html), biraj odgovarajuću arhitekturu na dnu (amd64 u tvom slučaju, pretpostavljam).

Za prvu soluciju, uputstvo kako se dodaje Medibuntu repozitorijum možeš naći ovde (https://help.ubuntu.com/community/Medibuntu). Dobro nauči ono što tu piše. Pošto se ovo uputstvo oslanja na terminal, ako ne bi da se bakćeš, a ne moraš, pogledaj ovaj video (http://www.youtube.com/watch?v=n8KWI3tFDSc). Tu su objašnjene i GUI alternative. Da napomenem da se rešenje sa terminalom svodi na copy-paste linije u terminal i stiskanja Enter što onemogućava greške i brže se radi.

Kada ubaciš Medibuntu repozitorijum, GoogleEarth instaliraš preko Add/Remove...

2. Problem s Operom se verovatno rešava sa jednim Logoff i Login. Lista prečica nije osvežena pa je ne vidiš. Ako je i dalje nema, otvori terminal i kucaj opera. Ako se ne upali, znači da instalacija nije prošla kako treba.

stepanov
15.7.2009, 11:38
micki ono za flash player nece... kad ukucam cd u terminal nishta ... sudo cd... nishta... shta treba da ochekujem posle cd? probao sam i ona dva koda... jok... lepo sam raspakovao ono u home... kako to ide sa stampacima na linuxu? imam hp 3650, nasao sam neki driver na internetu, da li da ga instaliram? EDIT: izgleda radi i bez drivera! cool!
EDIT2: update manager mi skida nekih 115 mb raznih stvari... da li to da pustim do kraja i instaliram? shta cu dobiti?

Mickie
15.7.2009, 13:44
EDIT2: update manager mi skida nekih 115 mb raznih stvari... da li to da pustim do karaja i instaliram? shta cu dobiti?

Slobodno pusti da zavrsi i restartuj komp kad bude gotovo.

cd je komanda za promenu direktorijuma. "cd putanja/do/direktorujuma" premesta terminal u zadati direktorijum, a samo "cd" te premesta u home. Ne treba nista posebno de se desi kad ukucas cd. Overi ovu temu http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=42477&highlight=Kako+setkam

Posebno post #7. Ustvari procitaj sve.

I da, vecina stampaca i periferija radi bez ikakvih drajvera, tj vec ima drajveri instalirani.

stepanov
15.7.2009, 14:55
ne znam nece... a ovaj googleearth sam instalirao sve lepo ali ne mogu da ga nadjem nigde

bvitnik
15.7.2009, 15:35
ne znam nece... a ovaj googleearth sam instalirao sve lepo ali ne mogu da ga nadjem nigde

Kako si instalirao GoogleEarth? Jel se pojavila Opera? Jesi pročitao tačku 2. mog prethodnog post-a?

stepanov
15.7.2009, 15:45
Kako si instalirao GoogleEarth? Jel se pojavila Opera? Jesi pročitao tačku 2. mog prethodnog post-a?
opera se pojavila. googleearth sam instalirao preko prvog linka, drugi ne radi. restartovao sam ga ali dzaba...

bvitnik
15.7.2009, 16:37
Šta prvi link, šta drugi? Koji ne radi? googleearth i googleearth-data paketi oba moraju biti instalirani. Ovaj prvi ima dosta zavisnosti koje treba instalirati i paket menadžer bi trebao da ih instalira automatski. Zato sam i rekao da namestiš Medibuntu repozitorijum jer možda nešto i sa njega dodatno treba da povuče.

Ova tema gubi smisao jer postaje običan chat. Predlažem da osnujemo chat sobu na www.tinychat.com i da tamo rešavamo probleme ovog tipa. Možemo da osnovati jednu sobu za sve što ima veze s Linux-om ili da osnujemo više soba za više tema, distribucija itd. Sobe su ionako privremene pa to neće biti problem. Evo recimo ovako nešto http://tinychat.com/sk_linux_pomoc. NAPOMENA - potreban flash player.

Mickie
15.7.2009, 16:42
Sinoc sam i ja stavio Googleearth i ne radi. Kad ukucam u terminal googleearth kaze ovo

$ googleearth
/usr/lib32/googleearth/googleearth-bin: error while loading shared libraries: libGL.so.1: cannot open shared object file: No such file or directory

Na ubuntu forumu se neki isto zale, ali nemaju ovakvu poruku nego neku drugu. Ovaj libGL kad kliknem u Synaptic trazi mi da uklonim nVidia drajver :kreza:

@stepanov
Kod mene je Googleearth u Applications --> Internet ali kad kliknem nista se ne desava, pa moram da kucam u terminal da bih video ovu gresku gore. Kucaj i ti googleearth u teminal...

bvitnik
15.7.2009, 16:44
libGL je biblioteka u okviru Mesa paketa i ona biva zamenjena nVidijinom verzijom kad se instalira drajver. Treba namestiti da googleearth koristi nVidia biblioteku. Zato sam predložio da koristi gotove pakete sa Medibuntu repozitorijuma jer su tamo možda namestili to kako treba.

GoranSTX
15.7.2009, 16:48
libGL je biblioteka iz (čini mi se) MESA paketa zadužena za OpenGL funkcije, ali propriatery drajveri za nVidiu il AMD/ATI imaju svoje implementacije ove biblioteke pa je moguće da problema nastaje na toj relaciji... Mada, sad sam probao verziju 5.0.11733.9347 na 64b Archu i dobijam poruke:
setup.data/bin/Linux/amd64/setup.gtk2: error while loading shared libraries: libxml2.so.2: wrong ELF class: ELFCLASS64
setup.data/bin/Linux/amd64/setup.gtk: error while loading shared libraries: libSM.so.6: wrong ELF class: ELFCLASS64
Nisam probao pakete sa AUR-a (Arch User Repository)


EDIT: komentar na prethodnu poruku postavljenu dok sam ja kucao odgovor:
Veliki umovi slično misle :D
(malo egoizma nikada nije škodilo)

Mickie
15.7.2009, 17:01
Treba namestiti da googleearth koristi nVidia biblioteku. Zato sam predložio da koristi gotove pakete sa Medibuntu repozitorijuma jer su tamo možda namestili to kako treba.

Izgleda da nisu:( Ja sam kucao sudo apt-get install googleearth a medibuntu repozutorujume ubacujem cim instaliram Ubuntu... te sam prilicno siguran da je uprovo povuklo iz Medibuntu. Jedino ako nije povuklo iz Debian Sid (ciji repo sam takodje ubacio), i to cu sad da proverim.

EDIT: Sad sam deinstalirao Google Earth, izbacio Sid, i instalirao ponov Google Earth. Dakle nije iz Sid-a. I dalje je ista poruka/greska:(. Zanimljivo da nisam znao da ima Google Earth za linux dok ga stepanov nije pomenuo:D

bvitnik
15.7.2009, 17:22
Nije do googleearth-a problem. Verovatno negde nedostaje neki link na nVidia biblioteku. Ne znam opet kako je to sve namešteno na Ubuntu-u. Na Slack-u moraju da se naprave linkovi kako bi programi pozivali nVidia biblioteku. Jesi instalirao nVidia drajver iz .bin paketa sa nVidia sajta ili kroz onaj "Hardware Drivers" alat u Ubuntu-u?

Mickie
15.7.2009, 17:41
Skinuo sam bin sa NV sajta. I skino kernel headere preko APT, pa sam oborio X i instalirao drajver. Uvek radim tako. Nekako mi bolje tako nego ono Hardware drivers.

Nego jedna stvar mozda pravi problem. Kad odem na NV sajt ono mi ponudi drajver sa pkg2 u imenu. A ja rucno editujem link na pkg0, jer sam negde procitao da je fajl isti samo nema binarni kernel interfejs, koji mi i onako ne treba jer ga rekompajliram iz konzole. Ali ja procitah na ubuntu forumu sinoc da je jedan lik isto radio sve kao ja i imao isti problem, pa je resio stvar kad je instalirao sa pkg2. :confused: Kad uhvatim malo vremena pokusacu sa pkg2.

bvitnik
15.7.2009, 17:48
Skinuo sam bin sa NV sajta. I skino kernel headere preko APT, pa sam oborio X i instalirao. Uvek radim tako. Nekako mi bolje tako nego ono Hardware drivers.

U tom grmu leži zec. Installer sa nVidinog sajta ne odradi sve kako treba. Video sam da na Ubuntu-u koriste nešto što se zove Envy. To je u principu skripta koja će povući drajver sa nVidia sajta i napraviti Ubuntu paket koji bi trebalo da bude namešten kako treba. Nisam probao kako to sve funkcioniše pa ne znam sve detalje.

Dobro, šta je tu je. Ajde ti daj jedan ls -la /usr/lib/libG* da vidimo gde šta nedostaje. I de dođi na http://tinychat.com/sk_linux_pomoc.

Mickie
15.7.2009, 18:00
Evo ga
$ ls -la /usr/lib/libG*
lrwxrwxrwx 1 root root 17 2009-06-22 22:49 /usr/lib/libGeoIP.so.1 -> libGeoIP.so.1.4.4
-rw-r--r-- 1 root root 172264 2008-11-05 05:04 /usr/lib/libGeoIP.so.1.4.4
lrwxrwxrwx 1 root root 23 2009-06-22 22:49 /usr/lib/libGeoIPUpdate.so.0 -> libGeoIPUpdate.so.0.0.0
-rw-r--r-- 1 root root 22760 2008-11-05 05:04 /usr/lib/libGeoIPUpdate.so.0.0.0
lrwxrwxrwx 1 root root 22 2009-06-23 17:34 /usr/lib/libGLcore.so.1 -> libGLcore.so.185.18.14
-rwxr-xr-x 1 root root 18955304 2009-06-23 17:34 /usr/lib/libGLcore.so.185.18.14
lrwxrwxrwx 1 root root 16 2009-06-18 00:56 /usr/lib/libGLEW.so.1.5 -> libGLEW.so.1.5.0
-rw-r--r-- 1 root root 273488 2008-02-11 17:49 /usr/lib/libGLEW.so.1.5.0
-rw-r--r-- 1 root root 659 2009-06-23 17:34 /usr/lib/libGL.la
lrwxrwxrwx 1 root root 10 2009-06-23 17:34 /usr/lib/libGL.so -> libGL.so.1
lrwxrwxrwx 1 root root 18 2009-06-23 17:34 /usr/lib/libGL.so.1 -> libGL.so.185.18.14
-rwxr-xr-x 1 root root 788480 2009-06-23 17:34 /usr/lib/libGL.so.185.18.14
-rw-r--r-- 1 root root 935098 2009-05-06 11:29 /usr/lib/libGLU.a
lrwxrwxrwx 1 root root 11 2009-06-19 16:53 /usr/lib/libGLU.so -> libGLU.so.1
lrwxrwxrwx 1 root root 20 2009-06-18 01:30 /usr/lib/libGLU.so.1 -> libGLU.so.1.3.070300
-rw-r--r-- 1 root root 465528 2009-05-06 11:29 /usr/lib/libGLU.so.1.3.070300

A onaj link za chat ne radi:( Ubaci me ovde http://tinychat.com/lost

E da, Ubuntu Jaunty 64-bit koristim, a videh na ubuntu forumu da je mozda problem sto je Google Earth 32-bitan pa nemoze da koristi taj lib koji je normalno 64-bitan jer je deo drajvera.

--------
EDIT:Sad probah i getlibs koji upravo za to sluzi. Da nadje 32-bitne zavisnosti na 64-bitnom sistemu. I nije uspelo.
~$ getlibs /usr/lib32/googleearth/googleearth-bin
No match for libgoogleearth_lib.so
No match for libbase.so
No match for libge_net.so
No match for libgeobase.so
No packages to install

bvitnik
15.7.2009, 18:19
Linkovi su tu. S te strane sve je OK. Biće da je ovo što si pomenuo - googleearth je 32-bitni. Koliko sam video, Medibuntu ima 64-bitni paket. Probaj njega.

Auuu, šta je ovo s ovim chat-om? Nešto je prslo :kreza:. Radio lepo, kad odjednom gomila spamera. Moram da vidim kako to sve funkcioniše.

EDIT:
------
TinyChat je puko skroz - verovatno privremen problem.

stepanov
15.7.2009, 18:56
slabo ja vas kontam... nego haj'mo mi na msn... moja adresa je u profilu...ovaj tiny je sh*t...
ja sam instalirao neki paket sa prvog tvog linka i medibuntu... nije mi nishta jasno shta je shta... nema nigde googleearth-a...

stepanov
16.7.2009, 10:38
stepanov@stepanov-desktop:~$ sudo apt-get install googleearth
E: dpkg was interrupted, you must manually run 'sudo dpkg --configure -a' to correct the problem.
stepanov@stepanov-desktop:~$


EDIT: jeeej! instalirao google earth! ali uzasno secka! kao zahtevna igrica! da nije mozda do toga shto nisam instalirao nvidiine drivere? skinuo sam ih sa nvidijinog sajta i kucao u terminal sh nvidia linux... kako vec oni kazu ali evo shta izbaci na kraju ERROR: nvidia-installer must be run as root
shta da radim?
EDIT2: kucam sudo sh... oce ali opet neki error kao radi mi neki x server treba to da ugasim... wtf?

bvitnik
16.7.2009, 14:31
stepanov@stepanov-desktop:~$ sudo apt-get install googleearth
E: dpkg was interrupted, you must manually run 'sudo dpkg --configure -a' to correct the problem.
stepanov@stepanov-desktop:~$


EDIT: jeeej! instalirao google earth! ali uzasno secka! kao zahtevna igrica! da nije mozda do toga shto nisam instalirao nvidiine drivere? skinuo sam ih sa nvidijinog sajta i kucao u terminal sh nvidia linux... kako vec oni kazu ali evo shta izbaci na kraju ERROR: nvidia-installer must be run as root
shta da radim?
EDIT2: kucam sudo sh... oce ali opet neki error kao radi mi neki x server treba to da ugasim... wtf?

Da, secka zbog drajvera jer drajver koji trenutno imaš nema podršku za 3D rendering pa se oslanja na CPU umesto na grafičku karticu. nVidia drajver instaliraj preko "Hardware Drivers" alata. Batali installer sa nVidia sajta jer si početnik i teško će iko ovde da ti objasni kako se instaliraju.

Uputstvo (https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/Nvidia). Zar do sad nisi shvatio da na https://help.ubuntu.com/ imaš sve informacije koje ti trebaju, makar za početak?

toxic
16.7.2009, 19:01
Jedno pitanje. Planiram ovaj Ubuntu da instaliram na Win, ono, kao program. Nemam prostora na HD-u za klasicnu instalaciju, pa me zanima koje su mane takve instalacije i kako to uopste funkcionise?

bvitnik
16.7.2009, 19:13
Jedno pitanje. Planiram ovaj Ubuntu da instaliram na Win, ono, kao program. Nemam prostora na HD-u za klasicnu instalaciju, pa me zanima koje su mane takve instalacije i kako to uopste funkcionise?

Već je pričano o tome, recimo ovde (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=762151&postcount=12). Koristi opciju za pretragu, traži reč wubi, i naćićeš još komentara.

toxic
16.7.2009, 22:13
Jedan problemcic... Instalirao sam Wubi na D particiju (gde su mi muzika, filmovi, instalacije,...) i radi lepo, ali Ubunutu (9.04 AMD64) ne vidi D particiju, odnosno ne mogu da dodjem do podataka na D particiji. Neko resenje?

Takodje, ne mogu da instaliram ni drajvere za graficku (nVidia). Sam mi ne prijavljuje nista u update, a kad probam da instaliram one sa nVidia-inog sajta, trazi mi da iskljucim x server (sta god to bilo). I jel moguce da nekako ovlastim svoj nalog da nema sigurnosna ogranicenja? Da mogu da udjem npr. u root direktorijum (u njega mogu samo kao root korisnik) ili da sve sto radim sa mog naloga bude SUDO, i da ne moram da kucam sifru svaki put kad hocu nesto da uradim?

Neky
16.7.2009, 23:14
Toliko pitanja, a svaka "pretpostavka" pogrešna. Ti NE TREBA da koristiš root nalog ni za šta osim za administriranje sistema. To se radi posle instalacije, i eventualno jednom nedeljno po sat vremena. Za nvidia drajver imaš 3 poruke iznad napisao sve.

Nemoj da skidaš ograničenja ni sa čega. Ona su tu zbog razloga. Evo, drugar stepanov je izostavio neki simbol ili slično pre ~mesec dana, i ubrljao instalaciju totalno. Pao je format, pa sad ima "nov" Ubuntu. Sve to jer je sa root nalogom promašio nešto...

toxic
16.7.2009, 23:24
Pa trazio mi da instaliram drajvere kao root prvo, ali radi i sa sudo, pa mi onda trazi da iskljucim taj x server (koliko sam shvatio to je neka zastita). Ali, i ako uspem ovako da instaliram drajvere, kako da nadjem D particiju?

P.S. U svakom slucaju, nemogucnost da iskljucim sudo je glupa, ja cu u svakom slucaju probati sa sudo, ako nece bez njega, a i sifru cu uvek da otkucam. Ajd root i ne mora, ali sudo smara.

Mickie
16.7.2009, 23:48
Pa trazio mi da instaliram drajvere kao root prvo, ali radi i sa sudo, pa mi onda trazi da iskljucim taj x server (koliko sam shvatio to je neka zastita).

Nije X server nikakva zastita, nego mu dodje nesto kao podrska za GUI, da se seljacki izrzim. Kad njega iskljucis ima samo textualni mod, kao MS-DOS samo mnogo bolje. E, NVIDIA drajver 'oce bas da se instalira iz tog MS-DOSa, nece drugacije. Tako ga napravili.


http://debianaid.blogspot.com/2008/01/nvidia-na-debian-u.html
Evo uputstvo kako to da uradis, to je za Debian ali radi i na Ubuntu, ja sam tako instalirao.

Mada, neznam sto ne odes samo u System--> Hardware Drivers, i stikliras drajver pa da ono samo instalira bez obaranja X-a? To je naj bezbolnije resenja, bukvano tri klika, radi ako imas internet konekciju.

P.S. U svakom slucaju, nemogucnost da iskljucim sudo je glupa, ja cu u svakom slucaju probati sa sudo, ako nece bez njega, a i sifru cu uvek da otkucam. Ajd root i ne mora, ali sudo smara.
Postojanje potrebe za autorizacijom je jedan od najvecih razloga zasto virusi nemogu nista linux-u. Neznaju sifru. A ako uklonis potrebu za sifrom, ista nece biti potrebna ni virusima... Stvarno neznam sta je toliko tesko. Smisli sifru od barem 6 karaktera koju mozes lako da ukucas i koristi kad treba. Kad ukucas sifru, ona ostaje narednih pet minuta, i nece ti ponovo traziti sifru dok ne istekne 5 minuta. Nisam siguran da to tako radi na defaultu ali tako je kod mene.

lijenština
17.7.2009, 1:35
Ja sam isntalirao iz GUIa (hardware drivers) kako je već rečeno. 180 su poslednji drajveri. :)

toxic
17.7.2009, 2:38
Nije X server nikakva zastita, nego mu dodje nesto kao podrska za GUI, da se seljacki izrzim. Kad njega iskljucis ima samo textualni mod, kao MS-DOS samo mnogo bolje.
Pa na Ubuntu v8 mi je tako instalirao drajver bez problema, bez samo terminala (DOS like).

Mada, neznam sto ne odes samo u System--> Hardware Drivers, i stikliras drajver pa da ono samo instalira bez obaranja X-a? To je naj bezbolnije resenja, bukvano tri klika, radi ako imas internet konekciju.
To je problem, tu mi nista ne prijavljuje, a nema drajvera (ne mogu da ukljucim vizuelne efekte).
Edit: Posle apdejta sistema prijavio mi je drajve i upravo se skidaju. Hvala Bogu! :)

Postojanje potrebe za autorizacijom je jedan od najvecih razloga zasto virusi nemogu nista linux-u. Neznaju sifru. A ako uklonis potrebu za sifrom, ista nece biti potrebna ni virusima... Stvarno neznam sta je toliko tesko. Smisli sifru od barem 6 karaktera koju mozes lako da ukucas i koristi kad treba. Kad ukucas sifru, ona ostaje narednih pet minuta, i nece ti ponovo traziti sifru dok ne istekne 5 minuta. Nisam siguran da to tako radi na defaultu ali tako je kod mene.
Znam, ali sve jedno smara.:) Kao UAC na Visti i Sedmici. Nekako mi lakse da ubacim neki antivirus.

Takodje, i dalje nikako ne mogu da vidim podatke sa D particije i to me najvise nervira. Da li je to zbog toga sto je wubi instalacija na D particiji ili nesto drugo? Ne mogu ni muziku da pustim, sve mi je na D-u.

lijenština
17.7.2009, 3:12
Treba da se mountuju prvo. Imaš li ikonu opšte sa D drajvom ? Davno je bilo ali mi se čini da sam koristio ntfs-config da mountujem pri boot-u.

https://help.ubuntu.com/community/MountingWindowsPartitions/ThirdPartyNTFS3G
http://www.ubuntugeek.com/widows-ntfs-partitions-readwrite-support-made-easy-in-ubuntu-feisty.html

Probao i sa težim načinom ručnim editovanjem fstab-a ali se ne sećam zašto sam to radio. :D

A što se tiče passworda mene i ne smara toliko.Kada jednom podesiš sistem šifru kucaš samo kada ulaziš u synaptic ili radiš updejt. :)

toxic
17.7.2009, 3:21
Nasao sam resenje, bila je sve vreme tu. Stvar je u tome sto ne treba da se mountuje particija gde je wubi, nalazi se u direktorijumu: places > computer > file system > host. Sad sam tek nasao... Jos samo da sredim i TV kartu i sve ce biti super.
Ovo resenje sa wubijem mogu svakom ko zeli dual OS sa Winom da preporucim, mnogo finije radi nego klasican dual boot.
Hvala svima na pomoci!

Neky
17.7.2009, 8:59
Možeš li navesti zašto finije radi?

Ja sam uveren u suprotno recimo. Prvo mi na pamet pada fragmentacija NTFS fajl sistema, koja će da uspori i Ubuntu na njoj.

toxic
17.7.2009, 12:48
Finije radi kao dual boot Wina i Linuxa, posebno za pocetnike (kao sto sam ja). Mnogo manje prostora zauzima, jednostavnija je instalacija. Ovde mi fragmentacija nije nesto bitan faktor, Ubuntu je i tako brz sistem, nemam ovde nista prezahtevno za rad na sta bi fragmentacija uticala. Uostalom, postoje defragmentatori.
Pre sam imao klasican dualboot, ali ovako mi se mnogo vise svidja. Jasno je da bi Ubuntu radio bolje sa svojim fajl sistemom, ali meni treba i Windows kao primarni OS, bar za sada i ovo resenje mi je za sada najbolje.

Nego, petljam jos sa TV kartom. Imam KWorld BT878 TV/FM kartu, komanda lspci izbacuje mi sledece:
01:0a.0 Multimedia video controller [0400]: Brooktree Corporation Bt878 Video Capture [109e:036e] (rev 11)
Flags: bus master, medium devsel, latency 64, IRQ 17
Memory at cffff000 (32-bit, prefetchable) [size=4K]
Capabilities: <access denied>
Kernel driver in use: bttv
Kernel modules: bttv

01:0a.1 Multimedia controller [0480]: Brooktree Corporation Bt878 Audio Capture [109e:0878] (rev 11)
Flags: bus master, medium devsel, latency 64, IRQ 7
Memory at cfffe000 (32-bit, prefetchable) [size=4K]
Capabilities: <access denied>

Ali nigde u ovoj (http://mandrivausers.org/index.php?showtopic=43596) i ovoj (http://linuxtv.org/hg/v4l-dvb/file/tip/linux/Documentation/video4linux/CARDLIST.bttv) listi ne mogu da nadjem parametre za nju, najblize sto mi nalazi je 78 -> Jetway TV/Capture JW-TV878-FBK, Kworld KW-TV878RF [0a01:17de], ali nece da radi. Sad, ja sam dosta toga ovde cackao, jel dovoljno: sudo rmmod bt878, sudo rmmod tuner, sudo rmmod bttv da ocisti ovo sto sam radio i da li da reinstaliram TVtime, posto sam i njega nesto drndao, izbacuje samo No signal? I sta da radim da bi proradilo? Koristio sam ovu komandu:
sudo modprobe bttv card=xx tuner=xx, sa raznim parametrima.

toxic
17.7.2009, 19:47
Malo sam napredovao s TV kartom. Izgleda da cip nije bio BT878 vec BT848 i sa njim radi kako tako, nalazi kanale, dobra je slika, ali je ton preslab (pojacam sve na max i tek onda se nesto tiho cuje). Takodje, koji god tuner da ubacim prestane sve da radi.
Ovako sam radio:
Prvo sam sve obrisao, i TVTime i drajvere:
sudo rmmod bt878
sudo rmmod tuner
sudo rmmod bttv
Onda sam ubacio drajvere samo za bttv, odnosno karticu (card=25 - Terratec TerraTV+ Version 1.0 (Bt848)/ Terra TValue Version 1.0/ Vobis TV-Boostar):
sudo modprobe bttv card=25
Nisam ubacivao tuner jer tad nista ne radi. Ubacio sam bttv red u /etc/modules. Napravio sam fajl bttv u /etc/modprobe.d, sa kodom:
# i2c
alias char-major-89 i2c-devb
options i2c-algo-bit bit_test=1
# bttv
alias char-major-81 videodev
alias char-major-81-0 bttv
# TV Card Selection
options bttv card=25 radio=0 pll=1 adc_crush=0
U mixerima sam ton u line in-u digao do kraja, a onda sam digao sve i demutirao sve. Ubacio sam TVTime, podesio TV standard na PAL, audio na PAL B/G, frequency table na Europe.

Problem je sto je zvuk preslab, a voleo bi i da tuner radi. Imali nekog resenja za ovo?

Mickie
17.7.2009, 20:18
Problem je sto je zvuk preslab, a voleo bi i da tuner radi. Imali nekog resenja za ovo?Nemam TV karticu pa neznam kakav tacno problem imas i kako da ga resis, ali imam jedno glupo pitanje:D.

Da nije slucajno smanjeno u Ubuntu? Obicno je ton smanjen do kraja posle instalacije, meni je uvek tako bilo... probaj da pojacas u System --> Preferences. Znam, ali sve jedno smara.:) Kao UAC na Visti i Sedmici Nisam te razumeo, da li ti smeta dok radis preko GUI ili preko konzole? Ako je preko GUI, mislim da Ubuntu ne podrzava logovanje kao root (nisam probao), ali evo sta sam ja uradio da imam su u konzoli:# sudo passwd rootPosle ovoga ce da te priupita za novu UNIX sifru kojiu treba i da potvrdis naravno. I onda mozes da se prebacis u root dok si u konzoli, komandom su. Mozda mozes i da se logujes u GUI kao root, ali ja to nisam pokusavao niti to preporucujem za svakodnevno koriscenje.

toxic
17.7.2009, 20:31
Nije ton smanjen, to sam prvo pokusao. Sve ostalo se cuje dobro samo TV pravi problem. Inace, logovao sam se i kao root u GUI vise puta, neke stvari ne mogu kao korisnik. Smeta mi u oba slucaja, smaranje za sifrom, kucanje sudo, menjanje korisnika (cas toxic, cas root)... ko da radim u Fort Knox-u.

Mickie
17.7.2009, 20:45
Inace, logovao sam se i kao root u GUI vise puta, neke stvari ne mogu kao korisnik.

:eek: Sta nemoze kao korisnik? U konzoli, sudo sve resava, ako te smara da kucas stalno sudo, onda su. A u GUI, jedino sto moze da zasmeta je to sto nema Nautilus u Super User modu po defaultu, ali to resis tako sto napravis launcher u koji uneses komandu gksudo nautilus, i nadalje kad ti treba superkopiranje i brisanje, koristis taj launcher za nautilus. Naravno, kad ga startujes, prvo ce pitati za sifru:D.

Ne pada mi na pamet sta moze da se sredi da ti ne trazi sifru tako cesto, ali kad ukucas sifru ona ostaje vremenski, to si valjda primetio. Ima i caka da se to produzi, ali me nije zanimalo pa nisam upamtio. Mozes da vidis to da sredis.

toxic
17.7.2009, 20:51
Ubacio sam bttv red u /etc/modules. Napravio sam fajl bttv u /etc/modprobe.d, sa kodom:
# i2c
alias char-major-89 i2c-devb
options i2c-algo-bit bit_test=1
# bttv
alias char-major-81 videodev
alias char-major-81-0 bttv
# TV Card Selection
options bttv card=25 radio=0 pll=1 adc_crush=0
Ovaj deo moze samo kao root korisnik, kako ovo da odradim preko konzole sa sudo, ne znam. Ma navikam se vec na 1001 zastitu, vecina toga se radi samo posle instalacije, pravi problem je nefunkcionalni TV.

P.S. Nautilus bese ona podmornica? (: Nisam jos naucio sve to o Linux-u, koristim ga sve ukupno nekih desetak dana...

stepanov
18.7.2009, 11:16
instalirao sam jedan driver od ona dva u hardware drivers (173 da budem detaljniji koji je recommended) i sada je zelen, kao aktiviran. google earth i dalje secka ali mislim manje nego pre... da li treba i onaj drugi driver ili neshto preko synaptica?
EDIT: pokrenuo sam igricu tux racer (chisto da vidim kako ide) koja mi je pre seckala... sad mi je na monitoru izbacio crn ekran kao da je ugashen monitor i poruku da treba da promenim rezoluciju na 1024x1200... tako neshto nisam siguran... morao sam da restartujem sistem.

toxic
18.7.2009, 12:07
On ti nudi dva drajvera uvek, jedan novi i jedan stari, ako novi ne radi kako treba. S tim sto je najnoviji iz serije 180. Trebalo bi i da uradis update sistema. Iz synaptica ubaci programe koji ti trebaju.
Prelistaj ove dve teme:
Ubuntu vodič za preživljavanje (posle instalacije) (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=38189)
Linux alternative za Windows (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=22423)

stepanov
18.7.2009, 12:08
skoro updateovan... kakve programe koji mi trebaju? ne razumem te...

toxic
18.7.2009, 12:17
Pa programe.:) Na Winu koristis Winamp, Office, Nero,... i za Linux ce ti trebati takvi programi. Njih odabiras i ubacujes preko neta iz Synaptic Package Manager-a. One dve teme ce ti pomoci da se lakse snadjes.

stepanov
18.7.2009, 13:30
dobro to sa novim programima nema veze sa mojim pitanjem... ne zanm shta je problem ni google ne pomaze.. shto mi to izbaci? da instaliram drugi driver ili ovaj ponovo??? google i dalje secka znachi neshto nije u redu.
instalirao ver 180 i evo
stepanov@stepanov-desktop:~$ glxgears
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Error: couldn't get an RGB, Double-buffered visual
stepanov@stepanov-desktop:~$ glxgears
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Error: couldn't get an RGB, Double-buffered visual
stepanov@stepanov-desktop:~$ glxinfo | grep -i opengl
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
stepanov@stepanov-desktop:~$

plus je neshto na pochetku hteo da tera sistem u low graphics mode...
ali ga je podigao normalno...

toxic
20.7.2009, 1:53
Uspeo sam da sredim TV kartu da radi. Stavio sam drugi drajver za bttv, card=2 - Hauppauge (bt848), i ubacio nove drajvere za zvucnu skinute sa Realtek-ovog sajta. Koristio sam ovo uputstvo (http://ubuntu-rs.org/wiki/TV_kartice), nekom ce verovatno zatrebati. Ostaje jos srediti i daljinac.

stepanov
22.7.2009, 10:47
sad mi je nesto palo na pamet... ako imam 64 bitni sistem da li to kao kod wina znaci da mi treba jaci hardware za igrice? jer kad gledam system req. za win igrice za 64bitne usere treba jacha konfa da bi igrali istu igru???????

toxic
22.7.2009, 13:21
Pazi, veca je zahtevnost zato sto, prvo, moras da imas x64 procesor koji jaci od nekog x86 procesora koji je, pak, dovoljan za datu igru (znaci, nije potreban toliko jak procesor, ali jednostavno nema slabijeg x64), i drugo, x64 OS trosi i vise RAM-a, to je ono sto je bitno. x64 je bolji za kompove koji imaju 4 i vise GB RAM-a, ti imas 512MB-a. Iako imas x64 CPU, tvoj sistem je preslab u celini i mislim da je bilo bolje da si stavio 32-bitni Ubuntu.

stepanov
22.7.2009, 14:16
eh.. sad si me ubio u pojam.... taman sam se navikao na sve... mickie rekao sve sljaka, ali nije rekao i da on ima 8 gb RAM-a!!! eh...
sad sam bas deprimiran.... :(
:eek::boodala::mad:
mislio sam iskoristicu max iz procesora... ali avaj.................
nece mi se sa ovim linux nesto, i to zbog sopstvene neinformisanosti... gde je onaj tuzan smajli???

™wL@dA™
25.7.2009, 11:48
dakle...imam problem sa ubuntu 9.04...ovo mi je prvi put da koristim linux.....problem je sledeci...dok sam na netu pojavi mi se neki kao update prozor i ponudi mi da skinem taj update (ima vise updatea pa moze da se izabere sta ces da istaliras) i ja kada kliknem na install izbaci mi gresku, nema prostora na disku....imam hard od 320gb od toga je 280gb slobodno....imam 4 particije i jednu koju je napravio ubuntu tokom instalacije ( Filesystem ) ...jel zna neko mozda o cemu se radi...hvala unapred :)
P.S. Nemojte se smejati ako je nesto banalno, jer, ipak mi je ovo prvi put na ubuntu.. ;)

Mickie
25.7.2009, 12:05
Pa koliko imas prostora na / (filesystem) particiji?

™wL@dA™
25.7.2009, 12:17
slobodnog prostora ima oko 200mb....tek sad vidim...ali ne znam kako jer sam napravio posebnu particiju gde cu instalirati ubuntu.. :\ ...jel moguce nekako povecati Filesystem??

lijenština
25.7.2009, 13:44
Potraži Parted Magic na netu i nareži image na cd. To ti je cela linux distribucija napravljena oko Gparteda- ima i firefox :D ) Samo prvo pročitaj tutorijale i vodi računa da za svaki slučaj napraviš bekap najvažnijih podataka. I uvek se radi jedna operacija ( recimo smanjenje particije) pa tek kada se ona završi onda se ide na druge- a nikad više odjednom ( i smanjenje jedne i brisanje druge i pravljenje treće zato što to može da traje satima čime se povećava šansa za moguću grešku). :)

fingerprint
25.7.2009, 14:52
slobodnog prostora ima oko 200mb....tek sad vidim...ali ne znam kako jer sam napravio posebnu particiju gde cu instalirati ubuntu.. :\ ...jel moguce nekako povecati Filesystem??

Uradi ovo sto rece lijenština, ali dobro pazi na to da radis jedno po jedno. Ako ti se desi, kao meni, da nestane struje u pola posla, ode sve u q*. Inace, baci povremeno pogled na /tmp. Meni se desava da firefox prepuni /tmp video snimcima sa youtube-a i sl pa ih rucno brisem (ovo je inace dobra fora da skines fajlove sa bilo kog online video sajta - skoro svi se baferuju u /tmp, samo kopiras).

I jos jedan savet, ako ti sistem trazi da uradi filesystem scan, ne izbegavaj, zna on sta radi :)

™wL@dA™
25.7.2009, 17:28
...hvala vam....probacu to sto ste rekli pa cu javiti sta sam uradio.... :)

stepanov
11.8.2009, 11:27
kako da instaliram skype u ovom sistemu??????????

Orvel
11.8.2009, 12:04
Погледај на овој (http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=432295&highlight=skype) страни.

Mickie
11.8.2009, 16:08
Koliko ja znam izasao je 64-bitni skype.deb

Koristio sam ga pre dva meseca, ali sam batalio Skype zato sto se lose integrise u Pidgin.

http://www.skype.com/go/getskype-linux-ubuntu-amd64

Mislim da je to link odakle sam skinuo

stepanov
11.8.2009, 16:53
instalirao sam u medjuremenu iz package managera. isto neka bedna dvojka
fuj... nishta ne radi kako treba................

GoranSTX
11.8.2009, 18:04
Pa aktuelna verzija za linux na sajtu Skype-a je 2.0.0.72. U čemu je problem?

stepanov
11.8.2009, 18:11
naspram onog u win-u je g**no... i ne mogu da zovem niti da odgovaram na poziv.... boze sachuvaj... moram dizem windows

dare023
11.8.2009, 19:26
naspram onog u win-u je g**no... i ne mogu da zovem niti da odgovaram na poziv.... boze sachuvaj... moram dizem windows
A jesi li ga podesio?

stepanov
24.8.2009, 19:53
razmisljam o povratku na 32 bitni ubuntu zbog nekih problema i zbog cinjenice da je 512 ram-a malo za 64 bita :)
evo nekih screenshotova system monitora koji me tera na ovu pomisao reinstalacije. sta vi mislite???

na12
24.8.2009, 21:11
razmisljam o povratku na 32 bitni ubuntu zbog nekih problema i zbog cinjenice da je 512 ram-a malo za 64 bita :)
evo nekih screenshotova system monitora koji me tera na ovu pomisao reinstalacije. sta vi mislite???
Mislim da si u pravu sto hoces da predjes na 32,ne samo zbog trosenja resursa,vec i zbog toga da je tebi kao pocetniku mnogo da se cimas sa problemom na koji mozes da naidjes u 64-ci.

holodoc
24.8.2009, 21:33
Ja sam se skoro na ovom forumu dohvatio teme x64 Linux sistema i konstatovao da za one koji žele da izađu malo van klasičnog šablona korišćenja operativnog sistema (čitaj Linux im ne služi samo za net, muziku i filmove) postoji velika verovatnoća da će se razočarati u x64 platformu. Jednostavno podrška za neke stvari na x64 Linux platformi još uvek nije dobra i veliki broj aplikacija zahteva prisustvo 32-bitnih biblioteka (čitaj 32bitnog sistema) a svaki pokušaj da se stvari nekako nateraju da rade u tom slučaju nije vredan izgubljenih živaca. Da ne pominjem činjenicu da na Linuxu (pa i Windowsu) ja lično ne vidim ama baš nikakvu prednost x64 operativnih sistema nad x68 arhitekturom. Zato sledeće nedelje na svim svojim developer računarima (dva desktopa i jedan laptop) uklanjam x64 operativne sisteme (2 x Fedora 11 x64 i 1 x Debian x64) i instaliram 32-bitne pandane. Testing serveri (1 x CentOS 5 x64 i 1 x Debian x64) će i dalje ostati na 64 bita jer su se za te svrhe x64 platforme pokazale kao stabilne. Dosta je bilo eksperimentisanja ;)

stepanov
24.8.2009, 21:39
upravo shto ti holodoche kazesh imao sam velikih problema sa obradama slika u gimpu i inkscape-u shto se tiche resursa. verovatno i 64 bitni programi gutaju vishe rama kao i sam sistem, a moj jadnih 512 se bash muchi... onda znam shta sutra da radim, da obavim to pre shkole :)

holodoc
24.8.2009, 21:47
upravo shto ti holodoche kazesh imao sam velikih problema sa obradama slika u gimpu i inkscape-u shto se tiche resursa. verovatno i 64 bitni programi gutaju vishe rama kao i sam sistem, a moj jadnih 512 se bash muchi... onda znam shta sutra da radim, da obavim to pre shkole :)Ubuntu x86 će ti u tom slučaju sasvim dobro leći. U stvari bilo koji 32-bitni sistem ali pošto je Ubuntu više user-friendly eto prilike da koristiš isti sistem sa manje bita a više uživanja ;)

Što se tiče priče da 64bitne aplikacije koriste više memorije od njihovih 32bitnih pandana to jednostavno nije tačno odnosno razlike su neznatno male ali svaki bajt memorije koji se dodatno alocira u odnosu na 32bitni sistem odlazi na ispoštovanje nekih zahteva samog OSa ne aplikacije.

Mickie
24.8.2009, 22:03
razmisljam o povratku na 32 bitni ubuntu zbog nekih problema i zbog cinjenice da je 512 ram-a malo za 64 bita :)
evo nekih screenshotova system monitora koji me tera na ovu pomisao reinstalacije. sta vi mislite???

Ako ti toliko trosi memorije u idle, onda stvarno treba da se vratis na 32-bita, bar dok ne nabavis bolju makinu. Ali nisam siguran koliko ce ti to memorije osloboditi jer 64-bitni OS koristi vise memorije uglvanom u situacijama kada mesas 32-bitni i 64-bitni softver. To je iz razloga jer u tom slucaju mora da koristi i 32-bitne i 64-bitne libove. Ako koristis 64-bitni softver, oslobodices vrlo malo memorije prelaskom na 32 bita...


Sto se tice 64-bit linuxa uopste, tacno je da nije 100% podrzan od svih kompanija koje inace prave softver za linux, ali nije situacija uopste tako tragicna. Ja naprimer bas koristim 64-bitni linux jer neki programi koje koristim ne rade na 32-bitnom, znaci ima i obrnutih primera. Za net muziku i filmove bas ne treba 64-bita. Flash plugin zeza samo na 64-bita koliko ja znam...

stepanov
24.8.2009, 22:07
cpu usage u winu je oko 2 u idle pa do 7-9%, jel da? ovo je mnogo iznad skache i do sto u idle to ne bi trebalo. svestan sam i da imam malo swapa shto cu ispraviti reinstalacijom inache mislim chetvrtom od kako sam preshao na lin... :(

holodoc
24.8.2009, 22:07
Ja naprimer bas koristim 64-bitni linux jer neki programi koje koristim ne rade na 32-bitnom, znaci ima i obrnutih primera.Kao npr.? :icon_scra

Mickie
24.8.2009, 22:10
Autodesk Maya 2009 i sva buduca izdanja.

holodoc
24.8.2009, 22:26
Autodesk Maya 2009 i sva buduca izdanja.Ja sad pomislio da će da nađe neku normalnu Linux aplikaciji a on izvukao kao primer ni manje ni više nego "Maju" :D Za tako visokoprofilne aplikacije nije ni čudo što zahtevaju 64bitnu platformu jer je u potanju malo drugačiji tip softvera od onoga koji se obično koristi na Linuxu a i Maja ne spada baš u pravi primer "Linux" softvera iako postoji nativna verzija za njega ;)

DAKINS
1.9.2009, 21:59
Hteo bi da isprobram ubuntu stavicu je na trecu E patriciju .Imam win 7 kao primarni, zasad zbog igrica koje igram a one sigurno nerade na ubuntu win 7 mora biti neostecen .Jel mi savetujete 64 ili 32 bit i da li ce raditi na mojoj konfiguraciji.Hvala

stepanov
1.9.2009, 22:03
ja bih ti savetovao 32 bita jer si pocetnik u linuxu. iako bi na tvojoj masini lepo radio i 64 bitni, kod ovog sa vecom "bitazom" ima nekih manjih komlpikacija pa to bolje da ostavis za kasnije. imao sam prvo 32 bitni ubuntu instaliran pa 64 bitni, i sad sam se vratio na 32 bit-a. srecan sam i zadovoljan...:)
mada moja konfa nije preporucljiva za 64 bita;)

DAKINS
1.9.2009, 22:15
Dve stvari me brinu .Kad sam krenuo da instaliram ubuntu preko live cd ubunta mi je prijavila da imam vistu - ps imam windows 7 ,pa sam odustao od instalacije ,druga neko mi je rekao da ati graficke karte rade lose na ubunti

Orvel
1.9.2009, 22:30
Хајде прочитај шта си написао и замисли да читаш нечију поруку. Да ли би схватио о чему се ради?

Milos_SD
1.9.2009, 23:44
Ne znam sta ljudi ovde pisu da neke stvari ne rade na 64bit. Meni radi bas sve sto sam probao. Flash, skype (nova beta je extra), java, Chrome, wine... Ali je istina to da, nije neophodno za konfe sa manje od 4GB rama.

stepanov
1.9.2009, 23:48
Ne znam sta ljudi ovde pisu da neke stvari ne rade na 64bit. Meni radi bas sve sto sam probao. Flash, skype (nova beta je extra), java, Chrome, wine... Ali je istina to da, nije neophodno za konfe sa manje od 4GB rama.
da ali on je pocetnik na 64 bita je malo teze namestiti stvari da rade, znam kako je meni bilo. a kako rece holodoc za 64 bitne platforme
...i konstatovao da za one koji žele da izađu malo van klasičnog šablona korišćenja operativnog sistema (čitaj Linux im ne služi samo za net, muziku i filmove) postoji velika verovatnoća da će se razočarati u x64 platformu. Jednostavno podrška za neke stvari na x64 Linux platformi još uvek nije dobra i veliki broj aplikacija zahteva prisustvo 32-bitnih biblioteka (čitaj 32bitnog sistema) a svaki pokušaj da se stvari nekako nateraju da rade u tom slučaju nije vredan izgubljenih živaca.

Milos_SD
2.9.2009, 0:01
da ali on je pocetnik na 64 bita je malo teze namestiti stvari da rade, znam kako je meni bilo. a kako rece holodoc za 64 bitne platforme


Nije uopste problem namestiti te stvari. Skype ima 64bit .deb paket, flash moze da se skine na adobe labs sajtu i samo se otpakuje i kopira fajl u .mozzila/plugins/ folder. Mozda, ali mozda, postoji neki software koji nema 64bit .deb paket, ali uz prostu komandu "sudo dpkg --force-all -i ime paketa.deb" sve se resava. Naravno, za to moramo da imamo instalirane 32bit lib pakete. Paket je: ia32-libs :)

Ketchua
6.9.2009, 17:15
Ajd' neko da pomogne kretenu.:D Situacija je sledeća: Povezao sam još onomade komp sa TV-om, i sve šljaka super, filmove gledam samo preko TV-a (opcija clone). Ali, sad hoću (alava stoka:kreza:) da ih setujem tako da budu potpuno nezavisni. Da moja mnogo lepša polovina gleda film dok ja sedim za kompom.:D

Prčkao sam cca pola sata, i krajnji rezultat je da TV prikazuje desktop, ali da sve što probam na njemu da upalim, završi na monitoru (Separate X screen, probo i da pozicioniram TV u odnosu na monitor, i da oba budu Absolute). Ne mogu da maknem.

Naći ću ja rešenje već nekako, nego htedoh da vidim jel ima neko sa nVidiom ko je to već radio (uspešno), pa da mi da crash course.

GoranSTX
6.9.2009, 18:24
Nisam probao, a ti overi pa javi http://en.wikibooks.org/wiki/NVidia/TV-OUT

Ketchua
6.9.2009, 22:18
Pogledao, no good... U principu, sve je u redu u xorg.conf, ali jednostavno ne mogu skoro ništa da radim na X-u koji je na TV-u (mogu da napravim novi folder na desktopu, i da otvorim nautilus). Probaću da resetujem xorg.conf (da vrati default podešavanja), pa sve ispočetka.