PDA

Prikaži potpunu verziju : Virtuelni piloti, javite se...

Strane : 1 [2] 3 4 5 6

Loodi
21.2.2007, 5:28
....
A neka komunikacija bi izgledala ovako kod nas online izmedju ATC i pilota (Flightplan vec poslat), let za Skopje(LWSK):

JATxxx: Belgrade Tower dobro vece, jatxxx at gate A3, radio check please.
LYBE_TWR: JATxxx, read you 5/5 (five by five, sto znaci da je veza odlicna), call back when ready for P/S (pushback and startup)
JATxxx: roger, call you back for P/S, JATxxx
JATxxx: (posto su FMC i radio podeseni trazi se P/S) tower, jatxxx ready for P/S
LYBE_TWR:jatxxx (onda posto nisam trazio airport info, dobijam ceo METAR itd), P/S approved, expect ATC clearence while taxiing, call when ready for taxi
JATxxx: P/S approved,expect clearence while taxiing,JATxxx
JATxxx: P/S completed, ready to taxi, JATxxx
LYBE_TWR: JATxxx, taxi to H/P (holding point) RWY12,report when ready to copy ATC clearence
JATxxx: taxi to H/P RWY12, call you back for clearence, JATxxx
JATxxx: (u toku taksiranja ka H/P RWY12) TOWER, JATxxx, ready to copy clearence
LYBE_TWR: JATxxx, cleared to destination Skopje, when airborne fly NEPOS two foxtrot standard instrument departure (NEPOS2F SID), initial flight level 120, QNH 1015
JATxxx: fly NEPOS2F SID, initial FL120, qnh1015, JATxxx
LYBE_TWR: JATxxx, readback correct, report when ready for departure
JATxxx: will report when raedy for departure, JATxxx
JATxxx: (posle taksiranja do ulaska na RWY12, ne sme se uci na pistu bez izricite komande kontrolora) JATxxx, ready at H/P RWY12
LYBE_TWR: JATxxx, expect 2min delay due to B737 on short final
JATxxx: expect 2min delay due to B737 on short final, JATxxx
LYBE_TWR: JATxxx, line up and wait RWY12 (ovde dobijamo dozvolu da udjemo na i poravnamo se sa pistom 12 i sacekamo,pre ulaska na pistu prebacuje se squawkbox na MODE Charlie)
JATxxx: line up and wait rwy12, JATxxx
LYBE_TWR: (posto je doticni avion izasao sa piste dobijamo dozvolu za poletanje) JATxxx, RWY12, wind 180, 5 knots, cleared for T/O (takeoff), report airborne
JATxxx: cleared for T/O, rwy12, report airborne, JATxxx
JATxxx: JATxxx airborne
LYBE_TWR: JATxxx, radar identified, continue as cleared, contact Belgrade approach on 119.1
JATxxx: continue as cleared, contact approach on 119.1(prebacujemo frek.)
JATxxx: Belgrade approach, JATxxx with you, climbing through 3000ft to FL120
LYBE_APP: JATxxx, roger, continue as cleared
JATxxx: continue as cleared, JATxxx (pri priblizavanju FL120, ili ce ATC dati dozvolu da se nastavi sa penjanjem do cruise levela ili cemo mi na oko 1000ft ispod FL120 javiti da se prblizavamo toj visini pa cemo dobiti dozvolu i predati nas dalje na LYBE_CTR 123.77)....
Toliko od mene ovaj put...

nenad245
21.2.2007, 14:24
Loodi, hvala na objašnjenjima.

Instalirao sam LYBE 3.1, sjajan je!
Skinuo sam i ATR72 ali nisam siguran da sam sve uradio kako treba.
(LYBE ima odličan walktrought). Može mala pomoć kako se obacuju add-on ovi u FS i da li ti isti mogu da se koriste i u VATSIM-u?

Loodi
21.2.2007, 15:12
Loodi, hvala na objašnjenjima.

Instalirao sam LYBE 3.1, sjajan je!
Skinuo sam i ATR72 ali nisam siguran da sam sve uradio kako treba.
(LYBE ima odličan walktrought). Može mala pomoć kako se obacuju add-on ovi u FS i da li ti isti mogu da se koriste i u VATSIM-u?

Ti si verovatno nasao samo repaint tj. farbu za Flight1 ATR72-500.
Ne znam na koje tacno addonove mislis. Uglavnom se addonovi sto se tice programcica (Activesky6, Ground Enviroment, Flight Enviroment, Active Camera itd) automatski instaliraju kao i svaki drugi program.
Sto se tice aviona i scenery-a vecina njih se instalira kao sto si instalirao i LYBE v3.1, dakle rucno ali ako se samo malo obrati paznja na uputstvo koje dolazi sa svakim dodatkom nece biti problema sa ubacivanjem u FS kako aviona takoi scenery-a, jer sve sto treba da se uradi je da se odgovarajuci podfolderi iskopiraju u odgovarajuce foldere koji treba da ih sadrze (npr za avione je AIRCRAFT folder u c:\program files\microsoft games\flight simulator 9\ pa onda imas podfoldere scenery,aircraft,gauges,effects itd). Sto se tice payware aviona (PMDG,PIC,50N,Flight1,PSS itd) oni vec doalze u installeru pa se instaliraju na veoma lak nacin tipa, next->next->finish.

Deusdies
21.2.2007, 21:11
Iskreno, ne znam da li sam bio cross ili downwind, ali koliko me sećanje služi na offline ATC (to jest mašina) i ne daje podatke koje si ti kao primer naveo.

Da pojasnim, ja sam bio u cessni 172 i bio sam u line up-u sa pistom 12 LYBE kad sam dobio obaveštenje da idem, e sad ne znam, ili cross ili down. Taj Learjet ide na pistu 30 iz pravca centralne Srbije i udaljen je oko 10 nm. Ja dobijam dozvolu za sletanje na 30 kad sam otprilike na pola dužine piste (sad vidim da stalno tako radi) i kako mi je brzina ispod 100 kts, treba mi određeno vreme da dođem na dobar line up. On je brži od mene i traži dozvolu pre nego što sam krenuo u skretanje za final approach... Stvarno interesantna situacija jer sam očekivao da če ga poslati da napravi krug kao i mene kad sam prilazio.

Poz!
Jaooooj pa što ne reče da je bilo offline?!?! Pusti to, FS ATC je potpuno bagovit, meni daje dozvolu da sletim, a ja vidim A.I. avion na pisti :D

nenad245
21.2.2007, 23:44
Ti si verovatno nasao samo repaint tj. farbu za Flight1 ATR72-500.
Ne znam na koje tacno addonove mislis. Uglavnom se addonovi sto se tice programcica (Activesky6, Ground Enviroment, Flight Enviroment, Active Camera itd) automatski instaliraju kao i svaki drugi program.
Sto se tice aviona i scenery-a vecina njih se instalira kao sto si instalirao i LYBE v3.1, dakle rucno ali ako se samo malo obrati paznja na uputstvo koje dolazi sa svakim dodatkom nece biti problema sa ubacivanjem u FS kako aviona takoi scenery-a, jer sve sto treba da se uradi je da se odgovarajuci podfolderi iskopiraju u odgovarajuce foldere koji treba da ih sadrze (npr za avione je AIRCRAFT folder u c:\program files\microsoft games\flight simulator 9\ pa onda imas podfoldere scenery,aircraft,gauges,effects itd). Sto se tice payware aviona (PMDG,PIC,50N,Flight1,PSS itd) oni vec doalze u installeru pa se instaliraju na veoma lak nacin tipa, next->next->finish.

E snašao sam se sa ubacivanjem novih aviona i moram da priznam da uopšte nisam oduševljen! Ubacio sam par vojnih čisto radi fore i JAT ATR72.
Vojni su totalno *****e (suhoj nema čak ni točkove, nego lebdi na pisti), a ni ATR ne odiše nečim sjajnim. Generalno nije loš, ali mu je kontrolna tabla suviše sitna itd. (ali i dalje svaka čast onome ko se uzeo posla da tako nešto napravi i omogući drugima da koriste JAT ATR)

Loodi
22.2.2007, 0:33
E snašao sam se sa ubacivanjem novih aviona i moram da priznam da uopšte nisam oduševljen! Ubacio sam par vojnih čisto radi fore i JAT ATR72.
Vojni su totalno *****e (suhoj nema čak ni točkove, nego lebdi na pisti), a ni ATR ne odiše nečim sjajnim. Generalno nije loš, ali mu je kontrolna tabla suviše sitna itd. (ali i dalje svaka čast onome ko se uzeo posla da tako nešto napravi i omogući drugima da koriste JAT ATR)

E sine, sine....nemas ti pravi suhoj. Pogledaj malo moje screenshotove na http://profile.imageshack.us/user/loodi , pa onda reci... ko zna sta si ti skinuo sa neta. A sto se tice Flight1 ATR-a(ako imas taj), skoro pa savrsenstvo.

nenad245
22.2.2007, 10:42
E sine, sine....nemas ti pravi suhoj. Pogledaj malo moje screenshotove na http://profile.imageshack.us/user/loodi , pa onda reci... ko zna sta si ti skinuo sa neta. A sto se tice Flight1 ATR-a(ako imas taj), skoro pa savrsenstvo.

Suhoj ti je sjajan, nema šta.
Što se tiče ATR-a, file koji sam skinuo se zove jatatr72.zip i verujem da nije taj o kome ti pričaš. A taj ATR mi je bitan da bi imao JAT flotu.

Nego, ima li negde (možda na scgvacc forumu) lista kvalitetno urađenih aviona i ostalih stvari da čovek ne instalira sve i svašta?

Loodi
22.2.2007, 10:55
Suhoj ti je sjajan, nema šta.
Što se tiče ATR-a, file koji sam skinuo se zove jatatr72.zip i verujem da nije taj o kome ti pričaš. A taj ATR mi je bitan da bi imao JAT flotu.

Nego, ima li negde (možda na scgvacc forumu) lista kvalitetno urađenih aviona i ostalih stvari da čovek ne instalira sve i svašta?

Evo ja cu da ti je napisem ovde, a inace proverevaj tamo pod pilots->software:

PMDG 737NG (600,700,800,900) Postoji danilov repaint za seriju 700, ne mozes da ga promasis na scgvacc forumu.
PMDG 747
Flight1 ATR 72-500 ,a JAT repaint je uradio Ljubinko Atanasov
LevelD 767-300ER
Pilot In Command (PIC) 737 a ima i jatov livery
Fifty North 737 (50N), isto ima jatov livery
Wilco Publishing 737
Flight1 Super 80 (naslednik DC9) ima i jatov repaint isto.
SGA DC10-30 + JAT Livery

Za ove vojne potrazi
ALPHASIM SU 47 Berkut(onaj crni sa kontra-krilima), i ima takodje od njih jedno pakovanje sa suhojima (jedan od njih si i video u screenshotovima)
Pa onda IRIS F22, MIG 29 (ima na avsimu srpski repaint)
DSB (IRIS) f15
SOKO (avioane)
ORAO
GALEB G2 (treba da izadje uskoro i G4)
i mnogi drugi ,a ako sam zaboravio dopunicu listu.

www.avsim.com zahteva samo besplatnu registraciju (nema spama i sl. 100%)
a nudi mnogo dodataka,aviona,repaintova i sve sto ti padne na pamet za FS.
Kada se registrujes kucaj JAT ili Serbia u searchu i izbacice ti gomilu stvari za FS koje se ticu ovog podneblja.

masteri
22.2.2007, 22:43
Cao loodi zeleo bih skolski krug uskoro da uradim ali neke stvari mi nisu jasne i ako bi mi objasnio:
Pilot: BEOGRAD TOWER, JAT000, REQUEST TAXI
Beo Twr: JAT000, TAXI TO HOLDING RWY 12
Pilot: RGR, TAXI TO HOLDING RWY 12, JAT000

Beo Twr: JAT000, CONFIRM READY TO COPY ATC CLEARANCE?*
Pilot: GO AHEAD/STAND BY, JAT000
Beo Twr: JAT000, ATC CLEARS YOUR TRAINING FLIGHT, AFTER DEPARTURE JOIN RIGHT HAND CIRCUIT FOR RWY 12, CLIMB 1500FT, SQUAWK5331
Meni nije jasan zadnJi izgovor BEO TWR to jest:
AFTER DEPARTURE JOIN RIGHT HAND CIRCUIT FOR RWY 12, CLIMB 1500FT, SQUAWK 5331

Razumeo sam neke stvari iz tog teksta a neke nisam pa ako bi ti mogao da mi kazes sta je rekao

Loodi
23.2.2007, 0:06
Cao loodi zeleo bih skolski krug uskoro da uradim ali neke stvari mi nisu jasne i ako bi mi objasnio:
Pilot: BEOGRAD TOWER, JAT000, REQUEST TAXI
Beo Twr: JAT000, TAXI TO HOLDING RWY 12
Pilot: RGR, TAXI TO HOLDING RWY 12, JAT000

Beo Twr: JAT000, CONFIRM READY TO COPY ATC CLEARANCE?*
Pilot: GO AHEAD/STAND BY, JAT000
Beo Twr: JAT000, ATC CLEARS YOUR TRAINING FLIGHT, AFTER DEPARTURE JOIN RIGHT HAND CIRCUIT FOR RWY 12, CLIMB 1500FT, SQUAWK5331
Meni nije jasan zadnJi izgovor BEO TWR to jest:
AFTER DEPARTURE JOIN RIGHT HAND CIRCUIT FOR RWY 12, CLIMB 1500FT, SQUAWK 5331

Razumeo sam neke stvari iz tog teksta a neke nisam pa ako bi ti mogao da mi kazes sta je rekao

Taj deo je bas ono sto sam i pisao gore u jednom od prethodnih postova.
Dao ti je instrukciju da posle poletanja napravis krug udesno za prilaz pisti 12 i da letis na 1500ft.
Kada se polece sa piste 12 zabranjeno je skretati ulevo iznad centra grada ili pre TUPKO fix-a, znaci samo pravo do TUPKO pointa pa onda ako treba levo dok za desni zaokret(ka obrenovcu orjentirno) nema problema ali tek od 1100 fita visine.
Evo detaljnog pregleda te instrukcije kako bi ti bio 100% jasno:
after departure(posle poletanja) join right hand circuit (napraviti krug tj zaokret u desno) for rwy12 (to treba shvatiti kao "za prilaz pisti 12") popeti se na 1500 fita, squawk 5331 (sifra koju treba uneti u transponder kako bi bili jasno identifikovani na radaru).

PeTkO
23.2.2007, 8:27
@Master Brate, a sto ti lepo se ne raspitas na scgvacc forum, ja sam tamo naso bas lepa objasnjenja sto se tice te konverzcije izmedju kontrolora i pilota?

Loodi
23.2.2007, 19:38
@Master Brate, a sto ti lepo se ne raspitas na scgvacc forum, ja sam tamo naso bas lepa objasnjenja sto se tice te konverzcije izmedju kontrolora i pilota?

Ma neka, nema veze. Ja sam uvek raspolozen da objasnim i pomognem mada ruku na srce SCGvACC je citava enciklopedija u malom o letenju a i sire te je ipak bolje tamo informisati se jer vec postoji gomila i gomila materijala o svemu u vezi letenja. A i pisali su ga strucniji od mene (kolega Aleksandar Jacimovic, real life pilot u JAT-u na ATR 72, Tosa real life ATC u tivtu) i jos dosta drugih ljudi kojima je ovo i zanimanje i strast a i neki zavrsavaju mnoge prestizne fakultete u svetu na temu avijacije. Vi sami zakljucite sta sve tamo moze da se nadje, samo ako vas interesuje i ako dobro potrazite.

Deusdies
24.2.2007, 12:34
Obratite paznju na dijalog izmedju mog caleta i mene od pre neki dan:

Ćale: E našao sam ti jedan super sajt za virtualne pilote i kontrolore!!!
Ja: Ček da uzmem olovku i blokče...Kaži?
Ćale: Piši ovako... www.scgvacc.net

:D hahahahah

Deusdies
24.2.2007, 12:35
Taj deo je bas ono sto sam i pisao gore u jednom od prethodnih postova.
Dao ti je instrukciju da posle poletanja napravis krug udesno za prilaz pisti 12 i da letis na 1500ft.
Kada se polece sa piste 12 zabranjeno je skretati ulevo iznad centra grada ili pre TUPKO fix-a, znaci samo pravo do TUPKO pointa pa onda ako treba levo dok za desni zaokret(ka obrenovcu orjentirno) nema problema ali tek od 1100 fita visine.
Evo detaljnog pregleda te instrukcije kako bi ti bio 100% jasno:
after departure(posle poletanja) join right hand circuit (napraviti krug tj zaokret u desno) for rwy12 (to treba shvatiti kao "za prilaz pisti 12") popeti se na 1500 fita, squawk 5331 (sifra koju treba uneti u transponder kako bi bili jasno identifikovani na radaru).
A ako idete gore na sever (ka Madjarskoj npr.) dobićete instrukciju da idete na TUPKO, pa levo na PA NDB, pa onda kore ka već kom fixu idete...

Loodi
24.2.2007, 13:50
A ako idete gore na sever (ka Madjarskoj npr.) dobićete instrukciju da idete na TUPKO, pa levo na PA NDB, pa onda kore ka već kom fixu idete...

Da, to je KOTUS2C (kotus two charlie) SID(Standard Instrument Departure).
Sto znaci da je izlazna tacka tog SID-a tacka KOTUS pa onda dalje PARAK i na ABONY koja je ulazna tacka za STAR na Budimpestanskom aerodromu, LHBP.

nenad245
25.2.2007, 20:32
Da li neko ima malo vremena (i živaca :D ) da pojasni korišćenje VOR-a ?

masteri
25.2.2007, 22:29
Evo

VOR

VOR ili Very high frequency Omni-directional Range je radionavigacijsko sredstvo koje radi u opsegu elektromagnetskih
valova visoke frekvencije od 108.000 do 117.950 MHz. Princip rada ovog sredstva je sledeci. Shvatite VOR postaju kao
električni svetionik sa dva svjetla. Prvo svjetlo je stacionarno i svijetli prema svih 360 stupnjeva oko sebe. Drugo svjetlo je
rotacijsko i zamislite da rotira jednom u 60 sek. Kada rotacijsko svjetlo dođe na magnetski sjever tada stacionarno svjetlo
blinkne jednom. Sada, ako mjerite koliko je vremena prošlo od tog blinka koji se dogodio do trenutka kada vas 'pogodi'
Croatian virtual Area Control Center Pilot Handbook v3.0c Cro
rotacijsko svjetlo znati ćete na kojem se smjeru nalazite kretajući se prema VORu. Sada se vratimo u stvarnost. Stacionarno
svjetlo je elektromagnetski signal od 30 Hz moduliran na nosivu frekvenciju (frekvencija vora). Rotacijski signal je također 30
Hz signal. Prijemnik će utvrditi razliku u fazi ovih dvaju signala i tako odrediti vaš smjer prema VORu. / Ne morate se gibati prema VORu; ovo je samo najjednostavniji primjer
:dedica: :dedica: :dedica:

nenad245
25.2.2007, 22:59
Evo

VOR

VOR ili Very high frequency Omni-directional Range je radionavigacijsko sredstvo koje radi u opsegu elektromagnetskih
valova visoke frekvencije od 108.000 do 117.950 MHz. Princip rada ovog sredstva je sledeci. Shvatite VOR postaju kao
električni svetionik sa dva svjetla. Prvo svjetlo je stacionarno i svijetli prema svih 360 stupnjeva oko sebe. Drugo svjetlo je
rotacijsko i zamislite da rotira jednom u 60 sek. Kada rotacijsko svjetlo dođe na magnetski sjever tada stacionarno svjetlo
blinkne jednom. Sada, ako mjerite koliko je vremena prošlo od tog blinka koji se dogodio do trenutka kada vas 'pogodi'
Croatian virtual Area Control Center Pilot Handbook v3.0c Cro
rotacijsko svjetlo znati ćete na kojem se smjeru nalazite kretajući se prema VORu. Sada se vratimo u stvarnost. Stacionarno
svjetlo je elektromagnetski signal od 30 Hz moduliran na nosivu frekvenciju (frekvencija vora). Rotacijski signal je također 30
Hz signal. Prijemnik će utvrditi razliku u fazi ovih dvaju signala i tako odrediti vaš smjer prema VORu. / Ne morate se gibati prema VORu; ovo je samo najjednostavniji primjer
:dedica: :dedica: :dedica:

OK, thanks but, nisam mislio na citat pilot handbook-a nego kako se koristi:)

Loodi
26.2.2007, 12:58
OK, thanks but, nisam mislio na citat pilot handbook-a nego kako se koristi:)

Koristi se tako sto u nav 1 ili 2 frekvenciju na radio panelu aviona uneses frekvenciju tog VOR-a te prema tome vidis udaljenost i pravac u kom se nalazi VOR. Prema tome se orjentises npr gde ti je pocetak piste itd. takodje po pravilu radi jos bolje orijentacije prema pisti (ukoliko se vrsi sletanje na istu kao VOR prilaz) podesi se i drugi VOR ili ADF i nema greske.
Vise informacija cete naci na http://www.smartcockpit.com

BigBadVuk
26.2.2007, 16:50
Samo a dodam..da VOR nisam upotrebio jedno dobrih ..pfff....6 meseci..FMC ga polako,ali sigurno istiskuje...

Loodi
26.2.2007, 18:41
Samo a dodam..da VOR nisam upotrebio jedno dobrih ..pfff....6 meseci..FMC ga polako,ali sigurno istiskuje...

Istiskuje ili ne, VOR navigacija je nezaobilazna i kad koristis FMC.
Navescu dva primera.

Pred poletanje sa piste 12 se VOR podesi na BEO VOR (112.3) te se u panelu autopilota podesi Course na 119 i prema tome avion zna da drzi pravac piste pri poletanju. To je isto pravilo odakle god da se polece. Naravno treba armovati i YAW damper.

Pri sletanju na tivat ili podgoricu...
Kada se prodje MOJ NDB prati se distanca od POD VOR (113.0) te se prema tome prijavljuje daljina da bi ATC u podgorici znao gde ste i adekvatno izdao instrukciju za dalje spustanje ka nekom od ova dva aerodroma (svi vi koji letite znate ono "report DME 25miles POD" i isto tako na 10milja od POD). To je zato sto u podgorici ne postoji radar i sve se radi na stari nacin.

Kada se slece na RWY12 u Beogradu onda moze da se koristi u dual autoland (ako je avion podrzava). Obe nav frekvencije se podese na ILS frekvenciju piste 12 (110.3) i aktivira prebace se oba prekidaca na autopilotu na nav, aktivira se APP dugme i onda autopliot sam interceptuje ILS glideslope i nema greske i po losem vremenu.
Ko ima PMDG ima kompletna uputstva o svemu pa savetujem nek malo procita.

BigBadVuk
26.2.2007, 22:10
Moj greška.hteo sam da kažem da samo uz pomoć VORova nisam preleteo od a do b nepamtim...:kreza:

ILS se podrazumeva :D

Loodi
26.2.2007, 23:32
Moj greška.hteo sam da kažem da samo uz pomoć VORova nisam preleteo od a do b nepamtim...:kreza:

ILS se podrazumeva :D

AAA e pa onda je ok.
I ja isto tako :)

Loodi
28.2.2007, 23:45
Ovako je veceras izgledalo sletanje, slike sa samog aerodroma, i posle poletanja sa Vienna (LOWW) aerodroma. Kao sto vidite bilo je dosta kontrolora a i pilota. Inace smo kolega JAT400 i ja leteli jedan za drugim kad nam se pojavila kontrola online do pred samo sletanje tj. ja sam kontaktirao njihov TWR tek na samom finalu 5nm od piste.
Cela galerija se moze videti ovde (http://profile.imageshack.us/user/loodi/)

JAT221 na gejtu 35
http://img410.imageshack.us/img410/3400/02282007201128um5.th.jpg (http://img410.imageshack.us/my.php?image=02282007201128um5.jpg)

Jatovci na okupu...castili smo se malo Mocart kuglama...:)
http://img337.imageshack.us/img337/4553/02282007200445jb2.th.jpg (http://img337.imageshack.us/my.php?image=02282007200445jb2.jpg)http://img158.imageshack.us/img158/9558/02282007200406yc0.th.jpg (http://img158.imageshack.us/my.php?image=02282007200406yc0.jpg)

Pred sam touchdown na RWY29 Schweschat aerodroma u Becu...
http://img254.imageshack.us/img254/6292/02282007195355tb5.th.jpg (http://img254.imageshack.us/my.php?image=02282007195355tb5.jpg)http://img411.imageshack.us/img411/2160/02282007195351ri2.th.jpg (http://img411.imageshack.us/my.php?image=02282007195351ri2.jpg)

Posle poletanja iz Beca, vidi se koliko je bilo kontrolora online u to vreme....zanimljivo nema sta :)
Inace nemojte da vas buni situacija na displeju, nesto sam imao problema sa autopilotom pa sam leteo SID rucno i pred samo skretanje ulevo kod SASAL fixa sam ga osposobio tako da se u tom trenutku vracao na isprogramiranu rutu.
http://img293.imageshack.us/img293/264/02282007213922eo2.th.jpg (http://img293.imageshack.us/my.php?image=02282007213922eo2.jpg)

Cela galerija se moze videti ovde (http://profile.imageshack.us/user/loodi/)

Loodi
1.3.2007, 11:44
Posebna mi je cast da obavestim sve ljude koji posecuju ovaj topic i koje interesuje ova tema da je u "nasem" SK konacno izasao tekst o ovome svemu sto radimo, a napisao ga je niko drugi do Qzma-ziva legenda ovog casopisa.
Naravno mozda je tekst mogao da bude i opsirniji i neke stvari malo bolje objasnjene ali necu da ulazim u to jer i ovo sto je napisano je ok, a i dobro je da smo dobili i toliko prostora koliko smo dobili. Zato se zahvaljujem Svetu Kompjutera i Qzmi ovom prilikom i nadam se da ce i ubuduce pratiti rad SCGvACC i JAT Virtuala i opet baciti koji red.

Ko hoce da procita ceo clanak (ako vec nije), ima ga na ovoj adresi http://www.sk.co.yu/2007/03/sing02.html

masteri
2.3.2007, 10:40
Procitao sam juce ovaj tekst.Bravo za SK:alealeee: :alealeee: :tapsh: :tapsh:

nenad245
3.3.2007, 1:11
Ljudi (vi koji ste novi u ovoj priči) kupio sam joystick! Treba vreme da se navikneš ali vredi jer je stvarno Mnnooooogo gotivnije upravljanje.

Genius f16 u Mercatoru za celih 805 dindži...

A sad za vas more advanced...

Kako se odvija navigacija na vatsimu? Probao sam offline i iskreno je bez veze. Kad otvorim IFR plan, ovaj (ATC) mi govori sve šta treba da radim i stvarno nije interesantno. Hajde neko da ukratko ispriča kako izgleda navođenje u vatsim-u i koji uređaji i tehnike se najviše koriste

Loodi
3.3.2007, 1:40
Imas vise nacina navigacije i navodjenja.

Prvo, imas dve vrste leta po nacinu navigacije.
VFR - Visual Flight Rules , kada se vizuleno i uz pomoc jos nekih sredstava vrsi navigacija kao sto su kompas i obicna pilotska karta i obavezno da vremenski uslovi dozvoljavaju odrzavanje vizulene separacije izmedju vas i zemlje,potencijalnih prepreka i drugih vazduhoplova u blizini. Znaci ako je magla ili veoma lose i oblacno vreme nista od VFR-a.
IFR - Instrument Flight Rules , letenje,upravljanje i kompletna navigacija preko instrumenata. Kao sto smo pisali ovo je vrh obuke jednog pilota kada se osposobi za IFR i kad dobije licencu za isti jer je onda airliner certified pilot pa dalje ide na obuku za vazduholov koji ce leteti u zavisnosti od potreba kompanije ali je neko pravilo da se uvek krece od manjih aviona tipa Fokker 100,ATR 72 itd. pa onda posle vise godina izkustva se moze dogurati i na 767, 747, a sve u zavisnosti sta kompanija za koju letite ima od aviona.

Loodi
3.3.2007, 1:57
Sto se tice navodjenja

Ako letite VFR. Kontrolor ce vam najvise davati headinge (vektorisanje), visine leta itd ukoliko bude potrebno ako ste u blizini prometnog aerodroma i slicno, inace se prati frekvencija kontrole i odrzava sopstvena navigacija uz obavezno obavestavanje kontrole o namerama(skretanje,menjanje nivoa leta ili ukoliko trebamo da sletimo na neki aerodrom).
VFR se leti samo sa lakim letelicama tipa Cessna 172, ultralakim kao sto su Motorni zmajevi i slicno. Znaci nema VFR ako ste u 737.

IFR medjutim je nesto sasvim drugacije i veoma je opsirna tema ali cu pokusati da je ovde objasnim ukratko. Nije ni VFR nimalo naivan ali za IFR covek mora da bude apsolutno spreman i da zna sta radi u svakom trenutku, da poznaje sisteme i mogucnosti vazduhoplova kojim upravlja. A povrh svega da slusa sta mu kontrola govori i da tako 100% postupa a ukoliko nije u stanju zbog letelice iz nekog razloga ili necega drugog, mora da obavesti kontrolu da ne moze i razlog ,a ne da tera po svom readback-ujuci komande kao da ce ih i izvrsiti a u stvrai nece ko zna zasto.

Kod IFR-a takodje imamo nacine navodjenja koje sam naveo gore plus SID i STAR procedure (dobijete odredjenu Standard Instrument Departure rutu i pratite je do izlazne tacke tog SID-a), STAR(Standard Arrival) funkcionise na slican nacin ali je ruta za prilaz. Svaki SID ili STAR ima svoje ime u zavisnosti koja je ulazna/izlazna tacka te procedure i odredjene visine i nivoi leta kao i brzine koje moraju da se postuju da ne bi ugrozili kako svoj tako i avione u blizini. Na primer, kada se polece sa piste 30 i ide se ka Crnoj Gori prati se VAL4G (Valjevo Four Golf) SID i kada vam to kontrolor da tu nema misterije kuda i sta treba po poletanju i dostizanju 1100 ft visine(znaci okret levo i na VAL VOR/NDB).
Takodje zavisi od raznih procedura kako ce vas kontrolor navoditi i drugih uslova kao sto sam vec rekao npr. gustina saobracaja itd. mozda vas stavi na holding pa kruzite jedno deset minuta (kod vecih guzvi) iznad obrenovca :) ako ima potrebe.

nenad245
3.3.2007, 2:16
Hvala, loodi.
Ja se za sada rukovodim VOR-ovima i OK je ali predpostavljam za cessnu.

Loodi
3.3.2007, 2:30
Hvala, loodi.
Ja se za sada rukovodim VOR-ovima i OK je ali predpostavljam za cessnu.

Moze i sa nekm vecim avionom ali onda moras da se vise zezas da pratis flightplan tj. da ides IFR prateci te VOR-ove do konacnog odredista. Ali zato kazem treba poznavati sisteme svog vazduhoplova npr. kao sto je FMC(Flight Managment Computer) ili FMS(Flight Managment System) kako ga neki zovu drugacije i samu rutu koju letis (da znas koji su VOR/NDB, bezbedne visine pri prilazu i pracenju STAR-a, kod tivta "nije svejedno" kad se slece ili kad se prilazi podgorici iz beograda npr da ne bi zaoro planine. Kad njega isprogramiras i podesis autopilota onda je pracenje rute pesma. A isto vazi i za visinu i brzinu. Ali dok se FMC isprogramira tu treba da se nauce neke stvari prvo. Zato se dobro i karte prouce za DEP i za ARR aerodrom pa vec tu vidis sta mozes da ocekujes od kontrole i kako i kuda treba prici i koje su visine bezbedne kao i sve ostalo.

masteri
3.3.2007, 20:48
Evo nekoliko pitanja:
1.Posto ja imam scenarijo za LYBE,LYPG i LYTV kako na drugim aerodromima npr. letim za Heatrow(ako se tako pise:D ).Verovatn kontrolori imaju scenarijo za heatrow ali ja neman. Pa npr. on meni kaze idi na A1 ali ja po Default-u A1 se nalazi levo, ali kontroloru (kontrolor ima scenarijo za heatrow) se nalazi desno.Sta tada da radim?
2.Ako bi neko mogao da mi objasni kako se koristi ILS u B737.

POZ:)

Loodi
3.3.2007, 23:54
Kao sto postoje informacije na scgvacc sajtu tako isto imas i na http://www.vatsim-uk.org isto to pa ces znati, obavezno pogledaj NOTAM sekciju, skini karte i scenerije jer sta ima tamo to je sigurno aktuelno. Inace za kontrolora zavisi kako mu je sector fajl uradjen te da li mu je aerodrom totalno ocrtan sa svim gejtovima,appronovima i svim ostalim a ne samo piste. U svakom slucaju treba imati aktuelni scenery gde god da letite i najnovije karte za doticni aerodrom. A sve to moze da se nadje na sajtu odredjenog vACC-a u kom je aerodrom.

Spisak zemalja tj vACC-a i linkove mozete naci na ovoj adresi sto se tice evrope. http://www.vateud.org/default.php?section=1&sub=0

ILS se interceptuje na sledeci nacin.

Kod 737NG...
U radio panelu treba da je vec podesena frekvencija ILS-a i u NAV1 i NAV2, gore levo u panelu autopilota imas dva switcha koja kad su na gore pokazuju NAV tj. VOR a kad su na dole onda hvataju ADF tj. NDB. Oba se prebace na VOR,u autopliot u HDG i CRS(course) treba uneti RWY true heading koji imas na karti za ILS piste na koju sleces. Kada su podesene frekvencije na ILS imaces u ATTITUDE INDICATOR-u dve skale(jedna horizontalna, druga vertikalna) sa strelicama koje ti pokazuju da li ides ok u odnosu na pistu tj. VERTIKALNA ti pokazuje da li si dobro uhvatio GLIDESLOPE, a HORIZONTALNA pravac ka pisti.
Da bi avion izveo DUAL AUTOLAND treba jos da su ti sledece funkcije autopilota aktivirane LNAV(longitudal navigation), VNAV(vertical navigation), kada si uhvatio signal ILS-a onda se aktivira APP i ceka se da se upali dugme iznad njega LOC (potvrda da je autopilot lokovao ILS i da ga prati do piste). Posle toga se avion sam spusta i jedno milju ili dve pre piste se preuzima komanda i avion se rucno spusta na samu pistu.

Evo linka pa pogledajte detaljnije i pitajte ako vas jos nesto zanima.
http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=1019

masteri
8.3.2007, 17:59
Pocecu od subote intezivnije da ucim nisam imao vremena do sada
kako napredujes NENADE

nenad245
8.3.2007, 22:50
Pocecu od subote intezivnije da ucim nisam imao vremena do sada
kako napredujes NENADE

Za sada mi ide sjajno! I dalje sam na 172SP i skoro pa sam je doktorirao. Sada učim instrumentalno letenje, isštampao sam sve potrebne karte.

Nadam se i pomoći od ovde "starijih" :dedica: kolega pilota i ATC-a.

btw, danas sam se učlanio na vatsim i scgvacc gde sam naravno u fazi učlanjenja. Tako da se uskoro vidimo! Taman čekam da me priključe na adsl...

Pozdrav!

masteri
8.3.2007, 23:04
Ajde Pa Da Se Vidimo Na Online

nenad245
9.3.2007, 8:09
Ne znam da li ste bili skoro vatsim-u skoro, ali mi je upala jedna interesantna stvar: vat Novog Zelanda je napravio foru da preko google earth-a možete da vidite koje sve on line i gde... Korisno zar ne?

Loodi
9.3.2007, 10:34
E to sto su uradili svaka im cast, mnogo dobra stvar. Jos kad bi napravili neki programcic tipa VRC ali da moze samo da se posmatra u real time.

nenad245
10.3.2007, 13:45
Ćao, ljudi!

Savladao sam i VOR i ILS approach i nije teško. Recite mi molim vas jer neko uopšte koristi ADF? Meni deluje nepotreban. I još jedno pitanje: šta je NDB?
Vidim da se redovno koristi izraz VOR/NDB

Pozdrav!:ciao:

nenad245
10.3.2007, 15:47
Greska

masteri
10.3.2007, 17:21
Ja jos samo da provezbam ILS malo i onda idem da ucim.

nenad245
11.3.2007, 2:04
Šta mislite o flying lessons u FS 2004? Da li ih treba sve proći ili učiti po svome? Ja sam se do sada držao te njihove škole i moram da priznam da je jako dobra, jer sam stvarno sve savladao.

Ali danas sam krenuo da polažem za IFR pilota i desilo mi se nešto veoma čudno. Naime, mislim da mi ona cica što je examiner daje nebulozne komande i podatke. Da li je to moguće?
npr. treba da uradim VOR app i da izvedem missed apch. U tekstu koji predhodi ispitu piše da tada treba da se podignem na 2100 ft, ali meni sve vreme piše kako treba da povećam vertical speed na 500ft/ min iako sam prevalio 4000ft... Ima još gluposti

masteri
11.3.2007, 10:22
To je i meni stvaralo broblem ta baba na ispitu non stop oce nesto npr:
Kaze meni da se penjem na 3000 ft sa 10 spepeni noseup pitch-a a ja na sekund predjem na 15 noseup pitcha i pao sam ispit:icon_scra :icon_scra :icon_scra .Treba se drzati samo lekcija jer su one dobre ali ispite treba izbegavati jer ona baba samo s**e.

pozz

Loodi
11.3.2007, 22:43
Definitivno treba proci te sve lekcije jer se dosta tamo nauchi i uvezba, to preporucujem svim pocetnicima pod obavezno.
Sto se tice tih ispita svi znamo da je i ATC u FS-u ocajno odradjen pa prema tome i ovi ispiti slicno funkcionisu.

Loodi
12.3.2007, 21:41
Ovako upravo izgleda evropski deo VATSIMA. Lepo nema sta.
Ovo je dodatak za Google Earth koji vam lepo i veoma slikovito pokazuje aktivnost na VATSIM mrezi.
Evo i linka (http://www.vatnz.net/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=78&Itemid=49) na isti.

http://img363.imageshack.us/img363/197/03122007213229gh9.th.jpg (http://img363.imageshack.us/my.php?image=03122007213229gh9.jpg)

Loodi
17.4.2007, 22:49
Za sve one koji ne znaju koju rutu treba uzeti do odredista i koji su cruise leveli propisani na odredjenim rutama pa i mnogo vise, stizu dve "alatke" da ih tako nazovem.

Prva i po meni losija je VATroute (http://www.vatroute.net/).
Nema nista drugo sem da vidite rutu koja vam treba, doduse zavrsava posao ali npr. ruta od LYBE (Beograd) do LYTV (Tivat) tamo nije ispravna. VAL W32 POD je ispravna a tamo je naveden M173 (a inace se zove M127 po Jeppesen real life kartama ili W32 kako je drugacije ime i kako se koristi kod nas) umesto W32 airwaya koji ide izmedju VAL i MOJ VOR/NDB-a. A doticna greska ne moze ni da se ispravi direktno i posalje kao ispravka.

Druga i mnogo bolja alatka je Vroute (http://www.vroute.net/)

Ako se neko seca ili je koristio/koristi Servinfo koji pokazuje ko je online, odakle leti i kuda kao i napredak (da li taxira ili je tek na gejtu itd.) i sve ostalo u "sitna crevca" sto se tice VATSIM mreze.
A ima i dodatak za rute sto mu je i glavna namena.
Sama aplikacija je veoma prijatna za oko a pritom je i pregledna i lepo organizovana.
Ruta je ispravna sto se tice gorepomenute od Beograda do Tivta.

Obe aplikacije zahtevaju besplatnu registraciju u kojoj dajete svoj e-mail, ime i prezime a u slucaju prve i VATSIM ID i izabranu shifru.

Obe zahtevaju Microsoft .net framework 2.0 (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=0856EACB-4362-4B0D-8EDD-AAB15C5E04F5&displaylang=en) da bi radile.

Doduse postoji alternativa ako neko iz bilo kog razloga ne zeli da koristi neku od ove dve aplikacije iako toplo preporucujem ovu drugu.
Na VATroute (http://www.vatroute.net/) sajtu mozete direktno potraziti rutu iz browsera.

Loodi
29.6.2007, 19:20
Evo sta je na sajtu YALPA-e (zvanicno Udruzenje Linijskih Pilota Srbije) objavljeno o SCGvACC i JAT VA.

http://www.yalpa.org/arhiva/07/06/070625virtual.htm

Ko prati SCGvACC forum verovatno je vec procitao.

Loodi
3.8.2007, 9:49
Evo jos lepih shotova. Ovo je posle uzletanja sa Beogradskog aerodroma.

http://img520.imageshack.us/img520/2268/06022007200945an1.th.jpg (http://img520.imageshack.us/my.php?image=06022007200945an1.jpg)http://img178.imageshack.us/img178/1453/06022007203227pv4.th.jpg (http://img178.imageshack.us/my.php?image=06022007203227pv4.jpg)http://img528.imageshack.us/img528/4738/06022007200827uc4.th.jpg (http://img528.imageshack.us/my.php?image=06022007200827uc4.jpg)

A ova zadnja je na sletanju.
http://img120.imageshack.us/img120/889/post291142896136dv9.th.jpg (http://img120.imageshack.us/my.php?image=post291142896136dv9.jpg)

Inace avion koji najvise koristim je 737NG ali ga je za FS radio PMDG (http://www.precisionmanuals.com/)
Kokpit tj. pilotska kabina u PMDG 737NG
http://img213.imageshack.us/img213/9278/fmciradiouy5.th.jpg (http://img213.imageshack.us/my.php?image=fmciradiouy5.jpg)http://img410.imageshack.us/img410/2770/12272006053347fj5.th.jpg (http://img410.imageshack.us/my.php?image=12272006053347fj5.jpg)
Ovo je samo jedan deo instrumenata.

A takodje postoje i 50 North 737 (doduse odlican model bez ali realno odradjenog kokpita kao ova druga dva), PIC/WILCO 737 koji spadaju u red najboljih zajedno sa PMDG.

Edit: Dobro evo smanjio sam na thumbove...da bude preglednije.

4th Dimension
3.8.2007, 10:46
A jesi li mogao stavit malo manje slike ili thumbanile sa linkovima pošto vidim da je preko imageshacka?
Ode strana dođavola.

Loodi
6.8.2007, 8:29
U pravu si, to sam sad uradio u svim postovima na ovoj temi pa se nadam da ce biti preglednije stranice i da ce manje morati da se skroluje do dna tamo gde ima vise slika.

Loodi
19.9.2007, 0:48
Ovo je definitivno sto bi svako od nas zaljubljenika u avione pozeleo da ima kuci.

http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=2152

:n_klanja::n_klanja::n_klanja::eek::eek:

Loodi
20.9.2007, 15:59
Jos jedan dobar sajt za ljubitelje FS-a koji su aktivni na VATSIM mrezi je http://www.vataware.com/ , tu mozete naci sve podatke sa vatsim mreze svrstane veoma dobro. Letovi sa i na neki aerodrom, pa po Virtual Airline, po callsignu i po imenu i prezimenu pilota.

Pogledajte obavezno.

http://www.vataware.com/airline.cfm?icao=jat
http://www.vataware.com/airport.cfm?airport=lybe

Veoma dobro prikazano.

Loodi
23.9.2007, 21:42
Za one koji su zainteresovani vise da budu ATC evo kako izgleda u VRC-u kad posmatrate LYBE - Nikola Tesla.

http://img517.imageshack.us/img517/3316/vrcnadvamonitoraki2.th.jpg (http://img517.imageshack.us/my.php?image=vrcnadvamonitoraki2.jpg)

Loodi
13.11.2007, 22:53
Jos jedna lepa vest za sve zaljubljenike u letenje.

Dana 12.11.2007. godine zvanicno je pocela sa radom JAT VA Flight Academy.

Dakle, ova "virtuelna" letacka akademija ima za cilj da obuci sto bolje sve clanove koji su novi u ovome a koje interesuje tematika.

Garancija kvaliteta same obuke je plan i program rada kao i veoma kvalitetni instruktori koji su inace i piloti u stvarnom zivotu, gosp. Aleksandar Jacimovic (kapetan na ATR72), takodje i Andrija Velimirovic , Bojan Radulovic i Todor Narancic (ATC na Tivat TWR u stvarnom zivotu). Ali ako idemo po redu i planu koji mozete procitati, osnovna obuka (ground school i VFR) i ona naprednija posle (IFR-Instrumentalno letenje) ce se odrzavati na avionima tipa C172 i C310 sve do Typeratinga za jedan od dva aviona za koji ste se opredelili na pocetku a koji JAT ima u floti, to su B737 ili ATR72.
Obuka za "novajlije" ce se odrzavati na Vrsackom aerodromu - LYVR (naravno virtuelnom) :) a tu ce biti pokrivena i TWR pozicija koja ce biti podrska kandidatima da sto pre osete kako je to sa kontrolom, da se uci frazeologija i pravilna primena iste ali i za obuku novih kontrolora.

Jedan od prvih ATC-a koji ce tamo biti promovisani u STU rating potreban da bi se na VATSIMU radilo na TWR poziciji je i moja malenkost :)

Ovo je sam pocetak necega novog kod nas (gde cete jos da naucite tako kvalitetno letenje a da je free) a to je program obuke koji jos jedino neke vece virtuelne aviokompanije imaju kao sto su BAW (British Airways Virtual) ili DLH (Lufthansa) a koje su aktivne na VATSIM mrezi kao i JAT VA.

Sve dodatne informacije mozete naci na SCGvACC forumu na ovom linku http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showforum=31

BigBadVuk
20.11.2007, 10:18
Čoveče...ti si neuništiv.. :) ko na tebe krene iz mesta je ...

A akademije što se tiče počeli smo sa radom definitivno...... :)
i nije bitan nivo predznanja, dakle ima mesta za svakog sa bilo kojim nivom predznanja...

P.S. Resistance is futile: You will be assimilated :dzavo:

Loodi
20.11.2007, 20:03
Čoveče...ti si neuništiv.. :) ko na tebe krene iz mesta je ...

A akademije što se tiče počeli smo sa radom definitivno...... :)
i nije bitan nivo predznanja, dakle ima mesta za svakog sa bilo kojim nivom predznanja...

P.S. Resistance is futile: You will be assimilated :dzavo:

Sat da ti kazem, prava ljubav nikad ne prolazi.

P.S. Doduse nismo toliko zagrizeni kao Borgovi :a_bleh: mada to sto radimo ima neku strast vezanu za letenje :love::love::n_klanja:

BigBadVuk
28.11.2007, 19:39
Ljubinko je borg..hteli mi to da priznamo ili ne. :)
Sala...
ACa Joksimovic se polomi covek, ko god je zainteresovan da nauci SVE o virtual JATu i VATSIM-u i ostalim nepoznatinm recima ...haha,moze da se javi..

Loodi
28.11.2007, 22:10
Ljubinko je borg..hteli mi to da priznamo ili ne. :)
Sala...
ACa Joksimovic se polomi covek, ko god je zainteresovan da nauci SVE o virtual JATu i VATSIM-u i ostalim nepoznatinm recima ...haha,moze da se javi..

Naravno da su svi koje interesuje tematika dobrodosli, a i koji su shvatili ovo sa jednom dozom ozbiljnosti. Jer nije ovo klasicna igrica kao neke u stilu cepaj i rokaj.

dido
5.12.2007, 5:31
Bas super sto ste organizovali skolu. Igrao prije i prestao sam jer mi je bilo previse komplikovano a trening forum je bezveze, zato sto nisu samo neke stvari koje t trebaju da pocnes da letis nego ima rasprava da ne znas sto pricaju. Planiram ponovo da pocnem ali preba tragati po izgubljene pasvorde. Ja sam mozda imao 7 , 8 letova na relaciji Bg-Pg i to je to. Mada tada nisam predobro govorio engleski da bih letio sa strane ali sad pricam engleski kao srpski jer sam vec 6 mjeseci u Ameriku, pa pretpostavljam da ce mi to malo lakse sad ici, i plus skola :icon_stud hm :alealeee:

Loodi
5.12.2007, 17:45
Da samo napred Dido :)

Imas na forumu pod JAT VA sekcijom prijavu za akademiju pa vozi misko :)

P.S. Inace sam skoro svako vece online od 21h loc po Beogradskom vremenu na LYTV TWR poziciji bas zbog Akademije.

Loodi
8.12.2007, 2:16
Za sve one koje je interesovalo, a nisu imali koga da pitaju.
Genijalan sajt. Opis sistema i samog funkcionisanja istih za skoro sve vrste vazduhoplova koji su danas u upotrebi.

Ima mnogo toga da se nauci.

http://www.smartcockpit.com/

Toce
12.3.2008, 0:26
E sad, nisam siguran da je poruka na pravom mestu, al' ajde:
Upravo "kupujem" igru FS2004 i zelim da naucim da "vozim" (virtuelni) avion!
Da li u igri postoji neki tutorial ili moram nesto sa neta skidati?
:ciao:

Loodi
12.3.2008, 6:54
E sad, nisam siguran da je poruka na pravom mestu, al' ajde:
Upravo "kupujem" igru FS2004 i zelim da naucim da "vozim" (virtuelni) avion!
Da li u igri postoji neki tutorial ili moram nesto sa neta skidati?

Pa im i tutorial a moze i da se skine kompletna obuka za npr. 737 itd. E sad u samom Flight Simulatoru imas one trening letove i vezbe prodji sve to a onda kao sto si mozda video gore u JAT Virtual ima akademiju za novajlije, jedini preduslov je da hoces da ucis i da znas engleski.

Toce
12.3.2008, 9:21
Pa im i tutorial a moze i da se skine kompletna obuka za npr. 737 itd. E sad u samom Flight Simulatoru imas one trening letove i vezbe prodji sve to a onda kao sto si mozda video gore u JAT Virtual ima akademiju za novajlije, jedini preduslov je da hoces da ucis i da znas engleski.

Znam engleski, kao sto sam vec pre rekao ocu da ucim. Znaci prodjem prvo trening u FS, onda ili skinem obuku ili na akademiju, jel? E, koji avion je najlakse za voziti? Pretpostavljam da ima razlike izmedju Cesne i 747!:D I da li ce Genius Joystick od 20e zadovoljiti potrebe pilota?

Loodi
12.3.2008, 19:00
Znam engleski, kao sto sam vec pre rekao ocu da ucim. Znaci prodjem prvo trening u FS, onda ili skinem obuku ili na akademiju, jel? E, koji avion je najlakse za voziti? Pretpostavljam da ima razlike izmedju Cesne i 747!:D I da li ce Genius Joystick od 20e zadovoljiti potrebe pilota?

Posto znas engleski i voljan si da ucis samim tim si prevazisao veliku prepreku.

Prodji tu obuku u FS slobodno, naucice te dosta a onda ti savetujem JAT VA Akademiju gde ces imati uzivo obuku sa jednim od instruktora iz JAT VA Akademije. Pa recimo da je najlaska Cessna 172 i slicni laki avioni. Naravno da je razlika izmedju ta dva koja si naveo kao kad poredis komarca i slona. Ali cak je lakse u nekim slucajevima voziti veci avion nego manji. Recimo ako je vetar jacine 15kt (cvorova) naravno da ce biti lakse avionu od 100t da sleti nego cessni jer je masivniji i vetar nema toliko uticaja na njega, ima ali mnogo manje i samim tim je stabilniji za prilaz.
Zadovoljice ti i taj Genius, ja imam Genius F23u koji kosta 900 kinti i sasvim dobro mi vrsi posao s obzirom da ima dosta (8) dugmica, rudder,throttle, POV hat. Sasvim lepo vrsi posao a i za razliku od starog F23 ima ono u u nazivu sto znaci da je USB pa samim tim ga je lakse prikaciti jer ne ide preko game porta nego preko USB-a. Registruj se na VATSIM, nakaci se, postavi se na neki od B standova Beogradskog "Nikola Tesla" aerodroma, slusaj i gledaj sta se desava. Na SCGVACC.net imas mnogo vise informacija o svemu sto cete zanimati a i tamo mozes da se prijavis za akademiju na forumu.
Takodje ako te ne mrzi preporucujem da procitas ovu temu od pocetka do kraja jer ima mnogo korisnih uputstava i informacija.

P.S. Nikad nemoj da se postavljas na aktivnu pistu u FS kad ides online, izaberi bilo koji GATE ii stand ali nikako na aktivnu pistu iliti runway. Ja sam uglavnom na tornju kao LYBE_TWR zadnjih dana pa mogu i ja da ti objasnim neke stvari za pocetak ako sam online.

Dwyane Wade
13.3.2008, 0:03
Moze li neko da mi kaze sta treba da skinem i sta je najbolje da bi probao taj simulator za avione.
moj drug namerava da upise kurs za pilota pa bi mu dosta znacilo

Loodi
13.3.2008, 6:47
Moze li neko da mi kaze sta treba da skinem i sta je najbolje da bi probao taj simulator za avione.
moj drug namerava da upise kurs za pilota pa bi mu dosta znacilo

FS2004, Squawkbox za kacenje na VATSIM, Active Sky 6 za download i ubacivanje realnih met. uslova u FS, Flight Enviroment za bolji izgled textura oblaka i jos mnogih drugih stvari itd. Procitaj od prvog posta samo sve ima vec napisano. Poz :)

Ghost
13.3.2008, 11:45
А и не би било лоше скинути Utva-75 пошто ако се неварам она се код нас користи за обуку. :)

PeTkO
13.3.2008, 13:50
Posto nisam znao da je otvorena Akademija, a posto sam i sam nekada i ja leteo u JAT-ovoj floti, doduse samo kruzne letove, moracu da se prijavim i da se podsetim 50% onoga sto sam znao i da naucim preostalih 50% koje nisam znao :)

Ocekujte me uskoro na nebu :)

Loodi
13.3.2008, 20:12
А и не би било лоше скинути Utva-75 пошто ако се не варам она се код нас користи за обуку. :)

U JAT Akademiji se koriste C172 kao single engine i C310 kao i Piper Cheyenne kao multi engine.

Posto nisam znao da je otvorena Akademija, a posto sam i sam nekada i ja leteo u JAT-ovoj floti, doduse samo kruzne letove, moracu da se prijavim i da se podsetim 50% onoga sto sam znao i da naucim preostalih 50% koje nisam znao

Ocekujte me uskoro na nebu :)

Samo napred i dobro nam dosao nazad :)

p.s. Al ce instuktori imati pune ruke posla :) , iovako vec ima 9 polaznika za pocetak, koliko ja znam..

Toce
13.3.2008, 23:13
Instalirao sam FS2004, prvi utisak: Igru sam igrao sa takvim odusevljenjem da su mi 3h prosla kao 3min! To mi se zadnji put (z)desilo kad sam, sad vec davno, igrao Age of Empires!!!
Sad i 1 problem: TRIM, nikako ne mogu da podesim trim da mogu da letim ravno, nikako. Onaj tutorial za trim u FS je ocajno odradjen, 3x sam leteo taj trening i nikako da u potpunosti shvatim kako se koristi trim!
I jedna bitna stvar: Prizemljio sam Boeing 737, doduse vec je bio namesten za sletanje, al je duvao vetar:D!
I jedno pitanje u vezi On-Line letenja: Da li se leti na Realistic tezini ili se moze malo customise-ovati?

jelenko
14.3.2008, 9:51
Ja sam tek pre nekoliko dana kupio FSX Deluxe i isto tako sam poceo prvo sa tuturialom i imao sam problema kod flying jets jer nikad pre nisam igrao tako ozbilju simulaciju aviona i nisam imao pojma sta znace svi oni ekrani u cockpitu, pa sam lepo otisao u learning centar pa lessons i prvo procitao ground school i zatim leteo tu lesson. Sad se vec polako ucim osnovama letenja :)

PeTkO
14.3.2008, 11:04
Instalirao sam FS2004, prvi utisak: Igru sam igrao sa takvim odusevljenjem da su mi 3h prosla kao 3min! To mi se zadnji put (z)desilo kad sam, sad vec davno, igrao Age of Empires!!!
Sad i 1 problem: TRIM, nikako ne mogu da podesim trim da mogu da letim ravno, nikako. Onaj tutorial za trim u FS je ocajno odradjen, 3x sam leteo taj trening i nikako da u potpunosti shvatim kako se koristi trim!
I jedna bitna stvar: Prizemljio sam Boeing 737, doduse vec je bio namesten za sletanje, al je duvao vetar:D!
I jedno pitanje u vezi On-Line letenja: Da li se leti na Realistic tezini ili se moze malo customise-ovati?

Sto se tice trima, nemozes nikad da ga namestis bas kao po tutorijalu.Znaci mora uvek malo da se steluje.Posto je brzina vetra promenljiva, brzina samog aviona, pa flaps itd.Znaci moras sam da ga stelujes.Ni ja nikad nisam mogao da namestim trim iz prve nego sam uvek morao da ga stelujem: malo gore malo dole...

Svaka cast za boeing.Kad prizemljis A380 javi mi se :)

Sto se tice online letenja, pravo da ti kazem ni ja se nesecam, samo znam da je poprilicno tesko leteti.Najvaznije je da savladas frazeologiju (ako hoces mozemo zajedno da ucimo :) ), naucis mapu LYBE aerodroma, pa kruzni letovi ili tzv. TWR letovi...bez 40-50 online krugova nemoj da pomislis da letis rute tipa LYBE-LYPG itd.

Toce
14.3.2008, 15:04
Ako ovako nastavim necu nikad moci da letim onLine, ubice me ovaj ludi trim. Jel ima negde na netu neki add-on da mogu inFlight da vidim koliki mi je trim, ili koliki treba da bude? Ovako naslepo nema sansi da nastelujem kako treba. Ili malo ide gore ili dole nikad strait&level!!!
:n-cc2::n-cc2::n-cc2:

PeTkO
14.3.2008, 16:06
pa skroz dole imas tockic koji ti oznacava poziciju trima.To moras sam da provalis, treba samo da dobijes osecaj.Ni ja nikad nisam uspeo da podesim trim da bude 100% tacan, uvek moram malo da idem gore dole avionom

Loodi
14.3.2008, 16:22
Ako ovako nastavim necu nikad moci da letim onLine, ubice me ovaj ludi trim. Jel ima negde na netu neki add-on da mogu inFlight da vidim koliki mi je trim, ili koliki treba da bude? Ovako naslepo nema sansi da nastelujem kako treba. Ili malo ide gore ili dole nikad strait&level!!!
:n-cc2::n-cc2::n-cc2:

Kada letis 737 i kad si u kruzu trim ti nije bitan uopste, sve to autopilot radi. Najvaznije je pri poletanju i prilasku da ti je trim nastelovan.
Takodje stepen trimovanja ti zavisi od mase aviona,vetra,brzine i brzine okretaja motora tj. koliki potisak daju u datom trenutku.
Meni je pri krcatom 737 trim 5.5 kako mi FMS/FMC proracunava mada ga ja malo preko toga stavim ali samo dlaku jer ce pri odlepljivanju sa PSS avion bolje da prihvati komandu za podizanje pitcha i samim tim ce biti lakse poletanje. Ako ostavis trim na nuli na primer, ode ti u kukuruze. Eto koliko je bitan trim u tom slucaju, a inace trim je bitan samo ako letite avion "na ruke".

Toce koji avion letis? Jel default(fabricki 737) koji dolazi uz FS? Uvezbaj prvo sa cessnom dobro a posle taj 737 da steknes osecaj sa vecim avionom i na kraju PIC737 ili PMDG737 kad naucis i sisteme i ostalo.

Toce
14.3.2008, 17:27
Toce koji avion letis? Jel default(fabricki 737) koji dolazi uz FS? Uvezbaj prvo sa cessnom dobro a posle taj 737 da steknes osecaj sa vecim avionom i na kraju PIC737 ili PMDG737 kad naucis i sisteme i ostalo.

Ma najvise me muci onaj prvi solo flight u Cesni! Uvek preletim tih 1.500ft i zbog toga mi prekine let!

Loodi
14.3.2008, 20:43
Ma najvise me muci onaj prvi solo flight u Cesni! Uvek preletim tih 1.500ft i zbog toga mi prekine let!

Sto se tice Cessne moras malo i na osecaj, uhvati brzinu konstantno 90-100 kts, to ti je za cruise a dok penjes max je oko 70-80. Kad udjes u level flight i uhvatis brzinu, steluj polako trim i naci ces mu "vagu".

Toce
14.3.2008, 21:05
Sto se tice Cessne moras malo i na osecaj, uhvati brzinu konstantno 90-100 kts, to ti je za cruise a dok penjes max je oko 70-80. Kad udjes u level flight i uhvatis brzinu, steluj polako trim i naci ces mu "vagu".

Ne mogu da verujem, tacno sam to i uradio i sad dodjem na forum i procitam da sam uradio kako treba, I'm a natural...:D! Sala mala. Al' sad ozbiljno, posto me onaj instruktor iznervira kad mi prekine let zbog visine, ja lepo odem na create flight i serviram sebi iste uslove ko na treningu (manje vise). I gle cuda, super je krenulo, nastelam ja trim i letim pravo :alealeee:, al' ne lezi vraze, ne bi ja bio ja kad ne bi nesto zakomplikovao:kreza:! Odlucio sam da se okrenem i da letim prema aerodromu i tu se, logicno, trim opet sje*be i ja opet polako: tamo-vamo i uspeo opet. I odlucio sam se za Ultimate Challenge - Sletanje. I sreca jos traje i ja lepo sletim:eek: (da, da, sleteo sam), doduse bez clearance-a posto sam traffic stavio na 100%. I sleteo ja i reko ajde kad sam vec tu da 'taksiram' do parkinga (tu sam obavio chat sa Kontrolerom - jedna prijatna dama koja mi je rekla gde da idem) i taman kad sam stigao do parking mesta, naglo zakocim i odvalim rudder do kraja i... prevrnem se:boodala:!

Poenta je : Flight Simulator Rulz!!!:n_klanja::n_klanja::n_klanja:

PeTkO
15.3.2008, 9:49
Mozda cu izgledati glupo profesionalcima, ali zasto skreces sa rudderom?Ja skrecem kao kad vozim NFS, pod rucnu :)

Shalim se.Normalno skrecem levo-desno, kao i kad sam u vazduhu.Probao sam ja i pomocu ruddera da skrecem ali mi je bilo mnogo nestabilno?

Toce
15.3.2008, 14:21
Mozda cu izgledati glupo profesionalcima, ali zasto skreces sa rudderom?Ja skrecem kao kad vozim NFS, pod rucnu :)

Shalim se.Normalno skrecem levo-desno, kao i kad sam u vazduhu.Probao sam ja i pomocu ruddera da skrecem ali mi je bilo mnogo nestabilno?

Pa ne znam drukcije, kad okrenem rudder okrene se i nose wheel i tako skrecem. Ne kontam ovo: pod rucnu:D!

Loodi
15.3.2008, 15:54

Imas opciju pod AIRCRAFT->REALISM pa cekiras autorudder i lepo ces da ga taxiras joystickom a ne rudderom. Bice ti lakse.

Ako teras FS u fullscreenu samo stisni alt na tastaturi pa ce ti izaci meni gore i tu imas opcije.

Toce
15.3.2008, 16:14
Imas opciju pod AIRCRAFT->REALISM pa cekiras autorudder i lepo ces da ga taxiras joystickom a ne rudderom. Bice ti lakse.

Ako teras FS u fullscreenu samo stisni alt na tastaturi pa ce ti izaci meni gore i tu imas opcije.

Pa zar to nece smetati u letu?

Loodi
15.3.2008, 16:22
Nece.

Toce
15.3.2008, 17:02
Nece.

Heh, sad vidim da je to kod mene ukljuceno. Samo sto sam ja u LOMAC-u navikao na rudder!

PeTkO
15.3.2008, 17:11
Loodi, ajde ti kao malo iskusnijji pilot, preporuci nam koje dodatke za FS da koristimo!

Toce
15.3.2008, 17:22
Problem:
Hteo sam da ubacim JAT-ov avion (737) i kad sam usao u igru, aviona nije bilo, ni starog :icon_scra ni novog:n-cc2:!
Ima li resenja ili mora uninstal?

Loodi
15.3.2008, 17:33
Loodi, ajde ti kao malo iskusnijji pilot, preporuci nam koje dodatke za FS da koristimo!

EEEE de me nadje :tapsh:

Ajd ovako...

Ja uz FS koristim samo par dodataka.

Flight Enviroment: U zavisnosti od toga kako podesite tj izaberete texture mnogo realnije ce vam izgledati...nebo,oblaci(pokrivene sve vrste),voda,sumrak,svitanje...

Ground Enviroment: Ubacuje texture zemlje pa izgleda mnogo bolje kad ste na visini nego default FS texture. A ko moze nek skine Ultimate Terrain Europe i sl. ima i za Ameriku itd. onda ce da ima vrhunske MESH-eve(MESH scenery prikazuje samu topografiju mnogo vernije a i ima texture pride) tako da to sve izgleda mnogo bolje nego default ali trazi mesta na HDD-u.

Active Sky: Skida sa interneta realne vremenske uslove i ubacuje u FS tako da kad letite, letite kako je i trenutno vreme napolju :) . Jedino sto moze je da kasni sat vremena sto je i razumljivo jer postoji vise hiljada met. stanica u svetu sa kojih server obradjuje podatke a postoje i za sve nase vece aerodrome kao sto je Beograd,Vrsac,Nis,Podgorica,Tivat...Obavezno cekirajte VATSIM weather da se ne bi vremenski uslovi koje dobijete razlikovali od uslova koje imaju ATC(kontrolori) jer kontrolori imaju samo sa VATSIM-a podatke. Nekad se desi da METAR kasni ali to je do VATSIM-a i desava se retko. Ali poenta je da imate realnije vremenske uslove.

Scenery: Pod obavezno skinite i ubacite scenery-e sa scgvacc sajta sto se tice nasih aerodroma, jer kad ste na beogradskom onda cete kontroloru biti van parkonga itd jer mu je ceo aerodrom ucrtan a i zbog ostalih pilota.
Takodje ko ne moze da ubaci Ultimate Terrain Europe ima isto sa SCGVACC sajta da skine Balkan MESH koji je kompatibilan sa svim scenery-jima uradjenim za nase aerodrome. Takodje je skoro izasao SERBIA MESH koji se odlicno dopunjava sa Balkan MESH-om pa mogu da se kombinuju.

Avioni: PIC737 , PMDG 737, Level D 767, Flight1 ATR72, Flight1 C172....ima ih jos dosta. Koga interesuje konkretno neki tip aviona mogu da preporucim neki dobar.

I naravno za kacenje i glasovnu komunikaciju Squawkbox3 bez koga nema kacenja na Vatsim. Unesu se podatci, malo se podesi i furaj mishko. Na forumu SCGVACC imate i da skinete modelsetove za Squawkbox koje je odlicno uadio Danilo Sakovic a i veoma jednostavno se dodaju i SB da bi videli lepo ostale jatovce posto default modelset nije bas nesto.

Loodi
15.3.2008, 17:35
Problem:
Hteo sam da ubacim JAT-ov avion (737) i kad sam usao u igru, aviona nije bilo, ni starog :icon_scra ni novog:n-cc2:!
Ima li resenja ili mora uninstal?

A koji si tacno ubacivao? Umesto onog default 737? Sto posto si pobrljao aircraft.cfg, nije strasno, ne treba reinstall.

Toce
15.3.2008, 18:45
A koji si tacno ubacivao? Umesto onog default 737? Sto posto si pobrljao aircraft.cfg, nije strasno, ne treba reinstall.

Ubacio sam onog sa scgvacc.net foruma, moze li biti zbog toga sto je potreban PIC? Samo sto ja tad nisam znao sta je PIC :kreza:!

ps. U cemu je razlika izmedju default 737 i 737PIC? I jel mogu negde da skinem JAT texture za default 737, ne za online, vec samo za trening!

Loodi
15.3.2008, 19:12
Ubacio sam onog sa scgvacc.net foruma, moze li biti zbog toga sto je potreban PIC? Samo sto ja tad nisam znao sta je PIC :kreza:!

ps. U cemu je razlika izmedju default 737 i 737PIC? I jel mogu negde da skinem JAT texture za default 737, ne za online, vec samo za trening!

Ima JAT texture i za default i za PIC737.

Sto se tice JAT-ovih aviona i textura najbolje je na http://www.avsim.com uclaniti se (sve je free) i lepo na FILE LIBRARY pa search i u dropdown meniu odrediti kategoriju petrage FS2004 i kao keyword ukucati JAT pa uzivajte. Druga solucija je da na http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=1778 vidite sta vam treba.
Naravno i na ovoj stranici ima svasta http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showforum=7

Samo dobro pogledajte forum i naci cete svasta. Takodje ucestvujte malo i vi u smislu ako vam treba pomoc oko necega a niste nasli (mada cisto sumnjam) da nema na forumu slobodno otvorite novi topic i pitajte ili u odgovarajucem za to kao sto ste i ovde. Da ne bi otvarali nove teme sa istim sadrzajem i sl.

A razlika izmedju PIC737 i default 737 je ogromna, naravno PIC 737 su radili majstori svog posla. Prvo dinamika aviona tj njegovo ponasanje, sistemi, 3d model,paneli koji su vi odradjeni do u dugme skoro...

Toce
15.3.2008, 21:47
Znaci PIC zaj384niji za leteti, ma jos uvek ne mogu da sletim sa bilo kojim avionom sem sa Cesnom 172, (cak ni sa cesnom 182:(), a ne boeing 737!

Edit:
@loodi
Jel znas mozda kako da vratim onaj default 737, rece ranije da ne treba reinstal pa mislim da znas!

jelenko
16.3.2008, 1:27
Jel ti addovi rade i za FSX ili samo za FS2004 ?

Loodi
16.3.2008, 1:52
Znaci PIC zaj384niji za leteti, ma jos uvek ne mogu da sletim sa bilo kojim avionom sem sa Cesnom 172, (cak ni sa cesnom 182:(), a ne boeing 737!

Edit:
@loodi
Jel znas mozda kako da vratim onaj default 737, rece ranije da ne treba reinstal pa mislim da znas!

Ti si samo zamenio neki od fajlova i taj novi se posvadjao sa starim 737. Treba samo ponovo da se rucno ubaci taj default i sve ce da bude u redu.

Samo reci sta si i na koji nacin uradio da znam sta mu fali pa da ti pomognem kako treba.

Loodi
16.3.2008, 1:53
Jel ti addovi rade i za FSX ili samo za FS2004 ?

Uglavnom za FS2004 znam da ima 100% a sad se pojavljuju sve vise i za FSX. Samo izgoglaj sta te zanima i sve ce ti se kaze na sajtu proizvodjaca.

Toce
16.3.2008, 10:37
Ti si samo zamenio neki od fajlova i taj novi se posvadjao sa starim 737. Treba samo ponovo da se rucno ubaci taj default i sve ce da bude u redu.

Samo reci sta si i na koji nacin uradio da znam sta mu fali pa da ti pomognem kako treba.

Pa ubacio sam onaj JAT-ov avion sa scgvacc.net u folder fs9/aircraft/737-400. I usao u igru i video da nema 737-ice, onda sam izasao iz igre, otisao u faj folder,opet, i uradio desni klik i undo copy! posle toga nista se nije promenilo, da stvar bude gora nisam back up-ovao nista pre kopiranja:boodala:!

Loodi
16.3.2008, 13:40
Pa ubacio sam onaj JAT-ov avion sa scgvacc.net

Eheehhe pa tamo ih ima dosta...koji tacno?

Sa tim UNDO ako si overwriteovao si samo obrisao fajlove posto su stari prepisani...ajd ovako.

Napravicu ja to kako valja pa ti samo skini i ubaci ovewrite sve i bice ok
a dodacu i 50N moel sa dosta repaintova da ide uz default 737. Dodacu link naknadno.

Toce
16.3.2008, 14:27
Skinuo sam 737-400 base pack iz teme Sve Jatove texture iz prvog posta!

Edit: Kad se preko squakbox-a 3 prikacim na net ne vidim ni jedan avion, citav aerodrom prazan, ne vidim nikog, a mene svi vide, cak 2 pilota su bili voljni da mi pomognu, ali ni jedan nije uspeo! Stalno neki problemi samnom!

PeTkO
16.3.2008, 15:00
hehe, dva pilota :)

Bili smo ja (JAT207) i jos jedan lik sa callsignom JAT444.On je decko vozio 737 iz tivta do beograda, ja sam vozio malo skoleske preko UNICOM-a, pa sam se prvi skolski let zeznuo i pricao, a zaboravio sam da preko UNICOM-a nema price, only text.Ali dobro je.Drugi skolski sam odradeo kako treba.

@Toce aka JAT333 jesi li odradeo kao sto pise u onoj knjizi, i opet nece?

E da.Tocetu se nevide ni poruke preko SquawkBox-a.Znaci nevidi ni sta mi pisemo

Toce
16.3.2008, 15:29

Bili smo ja (JAT207) i jos jedan lik sa callsignom JAT444.On je decko vozio 737 iz tivta do beograda, ja sam vozio malo skoleske preko UNICOM-a, pa sam se prvi skolski let zeznuo i pricao, a zaboravio sam da preko UNICOM-a nema price, only text.Ali dobro je.Drugi skolski sam odradeo kako treba.

I po knjizi i nece, onda je dosao jos jedan pilot (nemogu da se setim callsign-a, ali znam da nije bio JAT, JFA cini mi se), i predlozio mi je da restartujem komp i ja resetovao! Onda kad sam usao bilo je i drugih aviona, ali pilot koji mi je pomagao je rekao da smo na aerodromu samo nas dvojica i jedan ATR na taxi-u, ali ja sam video samo te nepostojece avione, a ta dva nisam!

ps. PeTkO - mislim da nisam video poruke preko squakbox-a jer smo bili na razlicitim frekvencijama! Ja sam bio na 122.95, tek posle sam prebacio na 122.80:opanachke! btw. zar ti nisi JAT201?

Loodi
16.3.2008, 18:08
Skinuo sam 737-400 base pack iz teme Sve Jatove texture iz prvog posta!

Edit: Kad se preko squakbox-a 3 prikacim na net ne vidim ni jedan avion, citav aerodrom prazan, ne vidim nikog, a mene svi vide, cak 2 pilota su bili voljni da mi pomognu, ali ni jedan nije uspeo! Stalno neki problemi samnom!

Jel si probao da promenis server? Umesto onoga preko koga ides stavi drugi pre kacenja, najbolji su europe cw i uk1 sto se nas tice. Ako ni to ne pomaze onda podesis avion u listi sbx-a kako te drugi vide pa promenis i to. Ako nece ni tako onda reconnect. Jedno mora da radi.

Loodi
16.3.2008, 18:10
I po knjizi i nece, onda je dosao jos jedan pilot (nemogu da se setim callsign-a, ali znam da nije bio JAT, JFA cini mi se), i predlozio mi je da restartujem komp i ja resetovao! Onda kad sam usao bilo je i drugih aviona, ali pilot koji mi je pomagao je rekao da smo na aerodromu samo nas dvojica i jedan ATR na taxi-u, ali ja sam video samo te nepostojece avione, a ta dva nisam!

ps. PeTkO - mislim da nisam video poruke preko squakbox-a jer smo bili na razlicitim frekvencijama! Ja sam bio na 122.95, tek posle sam prebacio na 122.80:opanachke! btw. zar ti nisi JAT201?

JFA jeste bio JAT takodje, u pitanju je Jat Flight Academy i to je bio neko od "akademaca" :)

Loodi
16.3.2008, 18:34

...a zaboravio sam da preko UNICOM-a nema price, only text.Ali dobro je.

Preko UNICOM-a (122.8) nema price jer nema voice servera preko koga bi to islo a i nece ga biti.

Da bi cuo sta pricaju i video sta kuckaju mora se podesiti frekvencija samo, al ajde to znaju i vrapci. Nego ako ni u tom slucaju nece onda mora da se uspostavi el. napajanje tj. master switch ON i battery ON sto se tice Cessne. I cuces sta se prica, u SBX prozoru dole desno, ispod liste kontrolora treba da ti pise TRANSMITTING ON 118.1 npr. VOICE+TEXT

Toce
16.3.2008, 21:22
Moze li biti da ja nikog ne vidim zato sto koristim LYBEv3.1 scenery sto sam skinuo sa scgvacc.net foruma?

btw. Loodi, nista od navedenog ne pomaze, cak sam i reinstal radio.

Loodi
16.3.2008, 22:55
Moze li biti da ja nikog ne vidim zato sto koristim LYBEv3.1 scenery sto sam skinuo sa scgvacc.net foruma?

btw. Loodi, nista od navedenog ne pomaze, cak sam i reinstal radio.

Nema veze sa scenery-em. Sasvim cudno...ti si prvi kome se ovo desava...

Evo i downloada koji sam obecao. U pitanju je default 737 i pride sa 50N modelom i JAT repaintovima. Vrlo lepo izgleda, videcete. Uputstvo je upakovano sa fajlovima i RAR arhivi.

http://rapidshare.com/files/100063331/Default_b737_400_i_50N_737-300_model_sa_jatovim_repaintovima.rar.html

jelenko
16.3.2008, 23:16
Loodi jel mogu i ja sa FSX na taj VATSIM sa vama? Inace danas sam uzeo dzojstik Saitek X52 pro i super radi :D

PeTkO
16.3.2008, 23:29
Dati 130 evra za nesto sto ce da ti radi isto kao i ono od 50 evra je ili cista ludost, ili cisto razbacivanje!

Loodi
17.3.2008, 0:07
Loodi jel mogu i ja sa FSX na taj VATSIM sa vama? Inace danas sam uzeo dzojstik Saitek X52 pro i super radi :D

Moze, idi lepo na www.scgvacc.net/forum i tamo se reg i dalje sta treba, prolisataj malo...

Toce
18.3.2008, 0:20
Je l' moguce da niko ne zna u cemu je problem, sto nikog ne vidim? U... da nije mozda do operativnog sistema? Koristim Vistu (nikako da nabavim CD XP-a)!

Loodi
18.3.2008, 22:30
Je l' moguce da niko ne zna u cemu je problem, sto nikog ne vidim? U... da nije mozda do operativnog sistema? Koristim Vistu (nikako da nabavim CD XP-a)!

Kao sto su ti vec tamo spomenuli, verovatno firewall zeza. Ako je sve ostalo ok a samo to ne radi...

Uostalom sta koristis od tog softwarea za zastitu?

jelenko
18.3.2008, 23:11
Loodi pomagaj, imam problem sa FSX, dosao sam do one mislije gde ispustas floub bombs na mete i cim ja stisnem dugme da baci bombu kompjuter se restartuje :mad: Ovo mi se desavalo i na FSX demo kada sam presao onu misiju sa flour bombs ali nisam mislio da ce se nastaviti i sad sa celom igrom.Znaci ako nema opciju da baca bombu ja samo klinem to duge i nista, a kada ima on se sam restartuje :confused::mad:

Toce
18.3.2008, 23:12
Za zastitu nista specialno, avast i default windows Firewall, koji propusta i FS i SB!

Da se pohvalim: Upravo sam zavrsio prvi let odavde - dovde:D! Relacija je Beograd - Sombor (to mi je u blizini pa reko kad sletim manje cu platiti bus:D) Posto sam instalirao Balkan Mesh bilo je zanimljivo, napravio sam tonu screenshotova sa onim programcetom sa imageshack-a, ali se toliko istripovao da su sve slike kompletno crne:n-cc2:! Let je 'obavljen' u Cessna 172SP Skyhawk. Sad cu da probam jedan krug oko LYBE sa Cessna 182 da vidim da li mogu da prizemljim Skylane!

Jedno pitanje u vezi Squawk Box-a: SB kao ima real-time download vremenskih uslova, ali jutros je ovde kod mene bila kisa, a ne verujem da je u BG sijalo sunce sa par lepih belih oblacica! I da li/kako mogu da namestim da mi SB podesi vreme dana na ono koje je na trenutnom aerodromu?

Pozdrav!

Loodi
19.3.2008, 0:34
@ Jelenko: Mora da je neki BUG u igri, probaj da updateujes igru na SP1.

@ Toce: Pogledaj podesavanja u SBX na koji range je podesen da ti dodaje u multiplayeru druge avione/pilote. Hm....ni meni win firewall nije pravio problem, moram da priznam ali sam ga iskljucio ipak zbog DC huba i odrugih stvari. Taj Avast mi je sumnjiv, cini mi se da i on ima neke zaebancije...

Skini Active Sky 6.5, iskljuci Squawkbox weather i u Active Sky-u cekiraj samo VATSIM Weather. Zna nekad da kasni izvestaj koji skidaju da bi generisali vreme sa VATSIMa pa ti je veroatno zto pokazao drugacije uslove. Uvek gledaj ono zaglavlje gde pise od kad je METAR. primer: METAR KLAX 231650Z VRB03KT 2SM BR HZ SCT000 BKN250 24/23 A2987 RMK BR HZ SCT000 SLP115

Znaci da je METAR od 23 dana u mesecu od 16 i 50 po "Zulu" vremenu koje se nikad ne menja zimi ni leti i svud u svetu je isto. Po tome ce s znati da li kasni ili ne, trenutna razlika posto je zima kod nas je +2 sata a leti +1 sat u odnosu na Z vreme. Dakle ako startujem let u 18:00h po nasem tj LOC. vremenu to ce po Zulu vremenu biti tek 16:00 posto je sad zima tj zimsko racunanje.

Toce
19.3.2008, 1:22
@ Jelenko: Mora da je neki BUG u igri, probaj da updateujes igru na SP1.

@ Toce: Pogledaj podesavanja u SBX na koji range je podesen da ti dodaje u multiplayeru druge avione/pilote. Hm....ni meni win firewall nije pravio problem, moram da priznam ali sam ga iskljucio ipak zbog DC huba i odrugih stvari. Taj Avast mi je sumnjiv, cini mi se da i on ima neke zaebancije...

Skini Active Sky 6.5, iskljuci Squawkbox weather i u Active Sky-u cekiraj samo VATSIM Weather. Zna nekad da kasni izvestaj koji skidaju da bi generisali vreme sa VATSIMa pa ti je veroatno zto pokazao drugacije uslove. Uvek gledaj ono zaglavlje gde pise od kad je METAR. primer: METAR KLAX 231650Z VRB03KT 2SM BR HZ SCT000 BKN250 24/23 A2987 RMK BR HZ SCT000 SLP115

Znaci da je METAR od 23 dana u mesecu od 16 i 50 po "Zulu" vremenu koje se nikad ne menja zimi ni leti i svud u svetu je isto. Po tome ce s znati da li kasni ili ne, trenutna razlika posto je zima kod nas je +2 sata a leti +1 sat u odnosu na Z vreme. Dakle ako startujem let u 18:00h po nasem tj LOC. vremenu to ce po Zulu vremenu biti tek 16:00 posto je sad zima tj zimsko racunanje.

Range je podesen na maximum, sve sam petljao i menjao u SB-u sem onog advanced! Active Sky je $40 i ja nemogu da dam toliko para da bi ocitavao vremenske uslove kako treba, radije cu trpeti ovo sa SB!

jelenko
19.3.2008, 1:33
Mislim da imam SP1, downloadovao sam ga i instalirao, probacu sutra SP2 mozda proradi :confused:

Toce
19.3.2008, 12:07
Mislim da imam SP1, downloadovao sam ga i instalirao, probacu sutra SP2 mozda proradi :confused:

Bolje nemoj, citao sam negde da je SP2 neoptimizovan i radi losije od SP1!

Loodi
20.3.2008, 0:44
Bolje nemoj, citao sam negde da je SP2 neoptimizovan i radi losije od SP1!

Verovatno da jeste posto su se par njih koji aktivno lete i poceli su i FSX da koriste te su takodje updateovali doticni SP2, zalili se da nije bas to to i da cak pada framerate u odnosu na SP1.

jelenko
20.3.2008, 23:38
Ipak nisam instalirao SP1, imam problem da ga instaliram ja pokrenem onaj setup i on ga kao instalira, a u FSX ga ne prepoznaje. Jel ima posebno neki program preko kojeg da ga update-ujem???

Loodi
21.3.2008, 8:41
Ipak nisam instalirao SP1, imam problem da ga instaliram ja pokrenem onaj setup i on ga kao instalira, a u FSX ga ne prepoznaje. Jel ima posebno neki program preko kojeg da ga update-ujem???

Ne to je klasican installer koji poubacuje gde ta treba. Mozda ti je installer corrupt, skini opet pa probaj sigurno je nesto pri downloadu pogresno bilo i sl.

Toce
23.3.2008, 22:15
Posto ovde dugo nema nikog, ja cu da postavim par slicica. I da kazem da sam uspesno 'odvozio' LYBE - LYBT - LYBE, tri puta. Jednom je bilo super vreme, drugi put vetar, a treci put vetar, kisa i sumrak! Sva tri puta masina je bila Cessna 172SP Skyhawk (sto volim ova imena:D) i Realism je postavljen na max, jedino je Auto Mixture bio ukljucen.

http://img85.imageshack.us/img85/5828/03232008163116rg6.th.jpg (http://img85.imageshack.us/my.php?image=03232008163116rg6.jpg)

http://img296.imageshack.us/img296/3541/03232008003214th3.th.jpg (http://img296.imageshack.us/my.php?image=03232008003214th3.jpg)

http://img247.imageshack.us/img247/5066/03232008001620lf1.th.jpg (http://img247.imageshack.us/my.php?image=03232008001620lf1.jpg)

Loodi
23.3.2008, 23:13
Ima, ima, ja svaki dan po vise puta proverevam da li nekom nesto treba.

Evo i od mene jos neki shot.

http://img217.imageshack.us/img217/9092/03042008205023by7.th.jpg (http://img217.imageshack.us/my.php?image=03042008205023by7.jpg)http://img217.imageshack.us/img217/7942/03042008205058cx9.th.jpg (http://img217.imageshack.us/my.php?image=03042008205058cx9.jpg)http://img442.imageshack.us/img442/9211/03042008213411mh4.th.jpg (http://img442.imageshack.us/my.php?image=03042008213411mh4.jpg)http://img113.imageshack.us/img113/4928/03042008213954dn9.th.jpg (http://img113.imageshack.us/my.php?image=03042008213954dn9.jpg)http://img512.imageshack.us/img512/9012/03042008214115hp2.th.jpg (http://img512.imageshack.us/my.php?image=03042008214115hp2.jpg)http://img171.imageshack.us/img171/6833/f22001ze6.th.jpg (http://img171.imageshack.us/my.php?image=f22001ze6.jpg)
http://img248.imageshack.us/img248/1694/12302006195023qq4.th.jpg (http://img248.imageshack.us/my.php?image=12302006195023qq4.jpg)http://img442.imageshack.us/img442/7743/02172007165918ig8.th.jpg (http://img442.imageshack.us/my.php?image=02172007165918ig8.jpg)http://img87.imageshack.us/img87/3577/02172007165522eb8.th.jpg (http://img87.imageshack.us/my.php?image=02172007165522eb8.jpg)http://img518.imageshack.us/img518/5373/09302007025336am8.th.jpg (http://img518.imageshack.us/my.php?image=09302007025336am8.jpg)http://img215.imageshack.us/img215/8641/09302007024554pq9.th.jpg (http://img215.imageshack.us/my.php?image=09302007024554pq9.jpg)http://img364.imageshack.us/img364/685/09302007025018yu6.th.jpg (http://img364.imageshack.us/my.php?image=09302007025018yu6.jpg)
http://img146.imageshack.us/img146/8923/09302007024833sa0.th.jpg (http://img146.imageshack.us/my.php?image=09302007024833sa0.jpg)http://img215.imageshack.us/img215/6048/09302007025136yj9.th.jpg (http://img215.imageshack.us/my.php?image=09302007025136yj9.jpg)http://img110.imageshack.us/img110/8088/06022007203351al4.th.jpg (http://img110.imageshack.us/my.php?image=06022007203351al4.jpg)http://img172.imageshack.us/img172/7899/06022007203400wa9.th.jpg (http://img172.imageshack.us/my.php?image=06022007203400wa9.jpg)http://img245.imageshack.us/img245/4407/06072007225144xf4.th.jpg (http://img245.imageshack.us/my.php?image=06072007225144xf4.jpg)http://img174.imageshack.us/img174/4396/06072007225942nu8.th.jpg (http://img174.imageshack.us/my.php?image=06072007225942nu8.jpg)
http://img452.imageshack.us/img452/8250/20ls5.th.jpg (http://img452.imageshack.us/my.php?image=20ls5.jpg)http://img441.imageshack.us/img441/8972/22du3.th.jpg (http://img441.imageshack.us/my.php?image=22du3.jpg)http://img412.imageshack.us/img412/2113/02172007165446is0.th.jpg (http://img412.imageshack.us/my.php?image=02172007165446is0.jpg)http://img171.imageshack.us/img171/3410/02172007164604nf5.th.jpg (http://img171.imageshack.us/my.php?image=02172007164604nf5.jpg)http://img174.imageshack.us/img174/2735/02172007164554ji6.th.jpg (http://img174.imageshack.us/my.php?image=02172007164554ji6.jpg)http://img259.imageshack.us/img259/6576/02172007163106xn3.th.jpg (http://img259.imageshack.us/my.php?image=02172007163106xn3.jpg)
http://img443.imageshack.us/img443/6185/02172007163323sl5.th.jpg (http://img443.imageshack.us/my.php?image=02172007163323sl5.jpg)http://img170.imageshack.us/img170/7650/02172007163623gy5.th.jpg (http://img170.imageshack.us/my.php?image=02172007163623gy5.jpg)http://img265.imageshack.us/img265/650/12202006034026dc6.th.jpg (http://img265.imageshack.us/my.php?image=12202006034026dc6.jpg)http://img219.imageshack.us/img219/7577/12202006033728rt3.th.jpg (http://img219.imageshack.us/my.php?image=12202006033728rt3.jpg)http://img204.imageshack.us/img204/3075/12202006032003kb4.th.jpg (http://img204.imageshack.us/my.php?image=12202006032003kb4.jpg)

jelenko
23.3.2008, 23:38
Meni nece da se instalira squawkbox, kaze da moram da imam fs2002 ili 2004 :confused: I vec 4 dana cekam da mi potvrde registraciju an SCGvACC forumu jel to tako stalno ili je neki problem?

edit: i da pitam jel moze onaj scenario sto ima za download na SCGvACC za FSX?

Toce
23.3.2008, 23:45
Svaka cast za ove slike!:tapsh:
Nego, gde si nasao ovaj mali zuti avion sto svakog leta prelece moju kucu u potrazi za komarcima (Sto mi je jedina prilika da vidim avion, a da nije >10000m daleko:()?
Jos jednom :tapsh: za slike! Mozda cu i ja jednom da vozim Boeing!

Toce
23.3.2008, 23:47
Meni nece da se instalira squawkbox, kaze da moram da imam fs2002 ili 2004 :confused: I vec 4 dana cekam da mi potvrde registraciju an SCGvACC forumu jel to tako stalno ili je neki problem?

edit: i da pitam jel moze onaj scenario sto ima za download na SCGvACC za FSX?

I ja sam cekao dosta na konfirmaciju na tom forumu. Kad sam video da od toga nema nista, pogledao sam mail jos 1x i odradio manuelnu aktivaciju!

Loodi
24.3.2008, 18:43
I ja sam cekao dosta na konfirmaciju na tom forumu. Kad sam video da od toga nema nista, pogledao sam mail jos 1x i odradio manuelnu aktivaciju!

Pa moze i to da se desi, na admin Danilo je veoma zauzet tako da nema bas vremena nekad ali pitacu ga zasto toliko treba da se neko registruje. Evo sad gledam tamo na forumu od juce se shest novih registrovalo.
Inace "onaj zuti avioncic" je PZL Dromadier M-18 a postoji i M18T sa turbokompresorom tako da izvlaci iz skoro svake situacije (informacija iz prve ruke) posto mi je pricao drugar koji ga vozi.

http://img215.imageshack.us/img215/5207/09302007025437bt9.th.jpg (http://img215.imageshack.us/my.php?image=09302007025437bt9.jpg)http://img518.imageshack.us/img518/5373/09302007025336am8.th.jpg (http://img518.imageshack.us/my.php?image=09302007025336am8.jpg)http://img215.imageshack.us/img215/6048/09302007025136yj9.th.jpg (http://img215.imageshack.us/my.php?image=09302007025136yj9.jpg)
http://img364.imageshack.us/img364/685/09302007025018yu6.th.jpg (http://img364.imageshack.us/my.php?image=09302007025018yu6.jpg)http://img146.imageshack.us/img146/8923/09302007024833sa0.th.jpg (http://img146.imageshack.us/my.php?image=09302007024833sa0.jpg)http://img146.imageshack.us/img146/8110/09302007024720lm5.th.jpg (http://img146.imageshack.us/my.php?image=09302007024720lm5.jpg)http://img215.imageshack.us/img215/8641/09302007024554pq9.th.jpg (http://img215.imageshack.us/my.php?image=09302007024554pq9.jpg)

@Jelenko:
Hoce ako si menjao path FS-a da zeza SBX pri instalaciji. Najbolje je da ostavis originalni path koji su predvideli programeri. Dobro je zbog ostalih dodataka a moze da ih bude mnogo pa da te uhvati muka kad treba jednog dana reinstall da se radi.

Takodje ako imas FSX onda bi trebao da instaliras FSInn novi koji podrzava FSX, FSInn ima istu namenu kao squawkbox samo je malo drugaciji i takodje je zvanicno autorizovan od vatsima. A ima i SBX 4 koji treba da izadje uskoro, trenutno je u closed beta testu i podrzavace FSX a verujem da ce i jos neke stvari da ispravi. Sto se tice scenarija LYBEv3.1 sa SCGvACC sajta, trebalo bi da radi i sa FSX iako je radjen za FS9 tj 2004. Mislim da je bas kod nas na SCGvACC forumu bilo reci o tome, potrazite u software sekciji.

Toce
24.3.2008, 23:36
Takodje ako imas FSX onda bi trebao da instaliras FSInn novi koji podrzava FSX, FSInn ima istu namenu kao squawkbox samo je malo drugaciji i takodje je zvanicno autorizovan od vatsima.

Da probam ja taj FSInn umesto SBX? Mozda ce resiti problem! Probacu pa javljam!

Toce
25.3.2008, 15:55
Javljam da FSInn nece da radi nikako. Ne preostaje mi nista nego da se vratim na XP. :ciao:

Loodi
25.3.2008, 18:15
Javljam da FSInn nece da radi nikako. Ne preostaje mi nista nego da se vratim na XP. :ciao:

A ti to Vistas mali veseljache !? Na XP-u ti sve sigurno radi. Mislim da ce ovaj SBX4 raditi i na Visti pa cim bude uskoro gotov eto ti resenja problema.

Toce
25.3.2008, 23:54
Loodi, aj ako te ne mrzi posalji mi link odakle da skinem dromader-a. Citav net sam pretrazio, a nigde ga nisam nasao! I da li bi mogao da mi preporucis neke avione? Savladao sam Cessnu, pa bi sad nesto, je l', vece! Probao sam Bombardier Learjet, ali Jet-ovi nisu za mene (jos:D). Moj cilj, za sada, je Boeing 737, ali sam odlucio da ne trcim pred rudu. I zato idem postepeno ka Boeing-u! Prvo Skyhawk, pa onda Skylane i sad cekam tvoj predlog! Sta dalje?

Loodi
26.3.2008, 0:11
Loodi, aj ako te ne mrzi posalji mi link odakle da skinem dromader-a. Citav net sam pretrazio, a nigde ga nisam nasao! I da li bi mogao da mi preporucis neke avione? Savladao sam Cessnu, pa bi sad nesto, je l', vece! Probao sam Bombardier Learjet, ali Jet-ovi nisu za mene (jos:D). Moj cilj, za sada, je Boeing 737, ali sam odlucio da ne trcim pred rudu. I zato idem postepeno ka Boeing-u! Prvo Skyhawk, pa onda Skylane i sad cekam tvoj predlog! Sta dalje?

Evo link posto sam i tamo napisao

http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=2208

Moj predlog je JAT VA Flight Akademija naravno jer ces pre svega nauciti procedure i kako se inace leti. A lako ces posle da pohvatas kod 737 sisteme i ostalo kad budes znao osnovne stvari.

Toce
26.3.2008, 0:21
Evo link posto sam i tamo napisao

http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=2208

Moj predlog je JAT VA Flight Akademija naravno jer ces pre svega nauciti procedure i kako se inace leti. A lako ces posle da pohvatas kod 737 sisteme i ostalo kad budes znao osnovne stvari.

Naravno, akademiju sam hteo da 'upisem' pre nego sto sam sleteo sa cesnom (sam), ali me skresao ovaj problem u startu. Vec 2 nedelje ne mogu da nadjem nigde CD sa XP-om, niko nema. Konacno sam uvatio jednog ortaka da mi pozajmi pa ako bude sve radilo kako treba... Akademijo - here I come!!!

Loodi
26.3.2008, 0:41
Naravno, akademiju sam hteo da 'upisem' pre nego sto sam sleteo sa cesnom (sam), ali me skresao ovaj problem u startu. Vec 2 nedelje ne mogu da nadjem nigde CD sa XP-om, niko nema. Konacno sam uvatio jednog ortaka da mi pozajmi pa ako bude sve radilo kako treba... Akademijo - here I come!!!

Poslao sam ti PM, resicemo problem vec nekako.

Loodi
26.3.2008, 0:44
I da li bi mogao da mi preporucis neke avione? Savladao sam Cessnu, pa bi sad nesto, je l', vece!

Probaj Cessnu 310 na njoj ces imati drugi deo obuke.

jelenko
26.3.2008, 14:53
Imam problem da stavim neke sceranije u FSX, u read me pise da treba da stavim u folder koji ja nemam u FSX. Jel mogu ja na akademiju i ako nisam instalirao sve scenarije?

Loodi
26.3.2008, 17:33
Imam problem da stavim neke sceranije u FSX, u read me pise da treba da stavim u folder koji ja nemam u FSX. Jel mogu ja na akademiju i ako nisam instalirao sve scenarije?

Mozes na Akademiju i bez toga.

swere
13.4.2008, 12:52
Dajte link da skinem neophodnu simulaciju letenja molim vas!!!!!!!!!!!!

swere
13.4.2008, 14:45
Moze li neko da mi posalje link za dawnload simulacije koja treba za to?

Loodi
13.4.2008, 23:54
Moze li neko da mi posalje link za dawnload simulacije koja treba za to?

Nije mi radio net par dana pa se izvinjavam. Evo ide link na PM.

Toce
7.6.2008, 11:45
Jel zna neko gde mogu da skinem MiG 29 za FS2004?

HaveBreak
7.6.2008, 15:16
Jel zna neko gde mogu da skinem MiG 29 za FS2004?

Probaj ovde:
http://dl.flightsim.ro/details.php?file=133

Toce
7.6.2008, 15:33
Probaj ovde:
http://dl.flightsim.ro/details.php?file=133

To je samo Textura. Thanks anyway.

Toce
9.6.2008, 23:17
Jeeej. Nasao sam MiG-a, ako jos neko hoce nek mi javi da posaljem link.

pccd
14.7.2008, 18:23
Evo i ja da se ukljucim u pricu:) ja sam Davidovic Ivan iz Beograda naravno clan VATSIM mreze i JAT VA I SCGVACC sto se tice aviona sve sto vam nije jasno oko wilco 737/300 slobodno pitajte jer tu sam expert:to_care: nadam se da ce mo dobro saradjivati

POZDRAV I MIRNO NEBO:biglaugh:

Loodi
14.7.2008, 19:06
Evo i ja da se ukljucim u pricu:) ja sam Davidovic Ivan iz Beograda naravno clan VATSIM mreze i JAT VA I SCGVACC sto se tice aviona sve sto vam nije jasno oko wilco 737/300 slobodno pitajte jer tu sam expert:to_care: nadam se da ce mo dobro saradjivati

POZDRAV I MIRNO NEBO:biglaugh:

OOOO pozdrav kolega, lepo sto se jos neki moj scgvacc-ovac ukljucio aktivno u topic. Pozdrav od JAT221.

Jeeej. Nasao sam MiG-a, ako jos neko hoce nek mi javi da posaljem link.
Nadji IRIS MIG 29, ima i da se skine preko torenta.

pccd
15.7.2008, 17:12
Jaoooo kolega pa i vi ste tu pa sto se ne vodite kao JAT da se zna kad doje JATOVAC:):)(nemam ovde ono avionce ko na nasem forumu inace stavio bih ga)!!!!Nadam se da ce nas biti vise sad cu da nagovorim CIPIJA da se uclani (JAT444)

Pozdrav druze srecna sletanja i poletanja i naravno mirno nebo:alealeee::alealeee:

Loodi
22.7.2008, 22:34
Jaoooo kolega pa i vi ste tu pa sto se ne vodite kao JAT da se zna kad doje JATOVAC:):)(nemam ovde ono avionce ko na nasem forumu inace stavio bih ga)!!!!Nadam se da ce nas biti vise sad cu da nagovorim CIPIJA da se uclani (JAT444)

Pozdrav druze srecna sletanja i poletanja i naravno mirno nebo:alealeee::alealeee:

Samo procitas temu od pocetka do kraja i nema sumnje da sam JAT-ovac a i ATC na VATSIMU, sve lepo pise...a i na SCGVACC forumu postoji tema o ovoj ovde.

Borislav Vuckovic
1.8.2008, 12:38
Ovede su pravi letaci :), pa da upitam da li vredi isntalirati SP2 za FSX. Koliko sam procitao, on donosi poboljsanja za Vistu i multiplejer. Ima li kakvih poboljsanja za korisnike XP-a?

Loodi
1.8.2008, 18:18
Ovede su pravi letaci :), pa da upitam da li vredi isntalirati SP2 za FSX. Koliko sam procitao, on donosi poboljsanja za Vistu i multiplejer. Ima li kakvih poboljsanja za korisnike XP-a?

Koliko su moje "kolege" piloti iz JAT Virtuala koji lete FS X meni preneli je da i nije bas najbolje resen taj SP2 za FS X cak se nekima desilo i da im padne framerate. Dok im je sa SP1 za FS X bilo sve ok, a uglavnom svi tj njih 99% koliko ja znam, koriste WIN XP sa SP2.

MareZinjo
1.8.2008, 20:25
Evo pratim ovo tvoje uputstvo skino sam ovaj Squawkbox 3 pa da pitam gde da skinem ove ove texture za JAT i koje sve aerodrume ?:icon_scra

Loodi
2.8.2008, 16:22
Evo pratim ovo tvoje uputstvo skino sam ovaj Squawkbox 3 pa da pitam gde da skinem ove ove texture za JAT i koje sve aerodrume ?:icon_scra

Pozdrav Mare, na ovom linku mozes svasta da nadjes.

http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showforum=7

MareZinjo
3.8.2008, 14:19
Evo skino sam sve i registrovo se na ove sajtove pa da te pitam kako da se prikljucim jel prvo da palim FS pa onda onaj squawbox ili sta ? I da vidim u ovom tvom postu malo ranije za ove dodatke Active sky i Flight enviroment pa da te pitam gde si skino a da nekosta 50 $ :a_whistli

Loodi
3.8.2008, 14:44
Evo skino sam sve i registrovo se na ove sajtove pa da te pitam kako da se prikljucim jel prvo da palim FS pa onda onaj squawbox ili sta ? I da vidim u ovom tvom postu malo ranije za ove dodatke Active sky i Flight enviroment pa da te pitam gde si skino a da nekosta 50 $ :a_whistli

Prvo palis FS, onda iz FS-a ako ga teras u window modu kao ja iz menija modules odaberes Squawkbox3 i tako palis SB3 gde podesavas ostale parametre kao sto su user i pass, callsign, da li si voice capable ili samo text sto se tice komunikacije, koji avion koristis itd. A ako se tera u full screen modu onda samo prvo pre svega stisnes alt da ti izadje taj meni, takodje zbog toga treba u FS iskljuciti "pause on task switch".

A za ovo drugo potrazi preko torrenta ili od mene ako si na SBB i koristis DC hub, lako ces me naci jer imam isti nick kao i ovde. A imam jos gomilu toga. Za vise na tu temu se obrati na pvt.

=FI=Ghost
4.8.2008, 12:59
Pozdrav svima!

Nabavio sam Flight Simulator 2004 i sad sam počeo da letim na njemu. Ovo mi je prvo iskustvo sa FSom (mada već godinama aktivno letim ali na ratnim simulacijama). Može li mi neko preporučiti addonove vezane za naše i Hrvatske aerodrome, avione i sl..

MareZinjo
4.8.2008, 17:18
Evo 3 posta ispod Loodi je ostavio link http://www.scgvacc.net/?go=downloads za aerodrume .

=FI=Ghost
4.8.2008, 19:10
Evo 3 posta ispod Loodi je ostavio link http://www.scgvacc.net/?go=downloads za aerodrume .

Hvala:)

Loodi
4.8.2008, 19:13

Da tu imas mnogo dobro odradjene nase glavne aerodrome, a evo ti link i za hrvatske http://walhalla.mine.nu/fs2004.php/scenery#croatia

Sto je najlepse sve je freeware.

=FI=Ghost
4.8.2008, 19:32
Da tu imas mnogo dobro odradjene nase glavne aerodrome, a evo ti link i za hrvatske http://walhalla.mine.nu/fs2004.php/scenery#croatia

Sto je najlepse sve je freeware.

Ovaj sajt se čini kao pravo blago. Hvala ti puno..

Loodi
4.8.2008, 19:58
Ovako jos jednom...od addonova koje ja koristim.

Uz FS2004 koristim sledece addonove.

Scenery:

Sa SCGVACC.net

LYBE v3.1 (http://www.scgvacc.net/download/scenery/LYBE_v_3.1.zip) Beogradski aerodrom

LYTV Beta (http://www.scgvacc.net/download/lytv_beta.zip) tivatski, koji je inace veoma dobar scenery

LYPG123 (http://www.scgvacc.net/download/scenery/lypg123.rar) , radjen od Danila Sakovica, lep scenery ali preporucujem da se skine i update ali mislim da je to u ovoj download verziji ispravljeno jer je dolazilo da pada framerate-a.

Vrsac - LYVR (http://www.scgvacc.net/download/scenery/lyvr.rar)

I obavezno Balkan SRTM Mesh (http://library.avsim.net/download.php?DLID=40489) koji po prioritetu u addon scenery se stavlja ispod ovih gorenavedenih. Bice vam reljef Srbije, Crne Gore, deo hrvatske, makedonija i mislim Grcke mnogo bolji i detaljniji nego onaj default iz FS-a.

Sto se tice aviona koje imam instalirane:

PMDG B737NG i B747 Queen of skies.
http://img411.imageshack.us/img411/4710/08012008195746rn2.th.jpg (http://img411.imageshack.us/my.php?image=08012008195746rn2.jpg)http://img337.imageshack.us/img337/9249/07272008203525je3.th.jpg (http://img337.imageshack.us/my.php?image=07272008203525je3.jpg)http://img227.imageshack.us/img227/4788/08012008201355ky8.th.jpg (http://img227.imageshack.us/my.php?image=08012008201355ky8.jpg)

PIC/WILCO B737-300/400/500

Flight1 ATR 72

Level D B767

CLS DC-10, a ovo su slike sa JAT-ovim repaintom koji sam ja licno radio
http://img255.imageshack.us/img255/1848/06092008202410bg5.th.jpg (http://img255.imageshack.us/my.php?image=06092008202410bg5.jpg)http://img504.imageshack.us/img504/8901/06092008202416vs9.th.jpg (http://img504.imageshack.us/my.php?image=06092008202416vs9.jpg)http://img501.imageshack.us/img501/2246/06082008005116do4.th.jpg (http://img501.imageshack.us/my.php?image=06082008005116do4.jpg)http://img515.imageshack.us/img515/5619/06082008004358lo9.th.jpg (http://img515.imageshack.us/my.php?image=06082008004358lo9.jpg)http://img165.imageshack.us/img165/3223/06082008004747ld1.th.jpg (http://img165.imageshack.us/my.php?image=06082008004747ld1.jpg)http://img178.imageshack.us/img178/2854/06092008202416sh0.th.jpg (http://img178.imageshack.us/my.php?image=06092008202416sh0.jpg)

Canadair - CL415 u narodu popularan kao KANADER koji se koristi za gasenje pozara, na zadnoj slici mozete da vidite i kako izgledaju planine oko Tivta na finalnom prilazu za RWY32
http://img512.imageshack.us/img512/9012/03042008214115hp2.th.jpg (http://img512.imageshack.us/my.php?image=03042008214115hp2.jpg)http://img113.imageshack.us/img113/4928/03042008213954dn9.th.jpg (http://img113.imageshack.us/my.php?image=03042008213954dn9.jpg)http://img217.imageshack.us/img217/9092/03042008205023by7.th.jpg (http://img217.imageshack.us/my.php?image=03042008205023by7.jpg)http://img217.imageshack.us/img217/4295/03042008205001ue6.th.jpg (http://img217.imageshack.us/my.php?image=03042008205001ue6.jpg)http://img442.imageshack.us/img442/9211/03042008213411mh4.th.jpg (http://img442.imageshack.us/my.php?image=03042008213411mh4.jpg)

PSS B757

CLS A340

ratne koristim vise offline za zezanje itd.

IRIS MIG29

IRIS F14 Tomcat

Alphasim Sukhoi Flankers

Alphasim SU-47 BERKUT

J-22 Orao

Galeb G2

Dromadier M-18 (privredna avijacija za prskanje komaraca i useva a i gasenje pozara)
http://img518.imageshack.us/img518/5373/09302007025336am8.th.jpg (http://img518.imageshack.us/my.php?image=09302007025336am8.jpg)http://img215.imageshack.us/img215/5207/09302007025437bt9.th.jpg (http://img215.imageshack.us/my.php?image=09302007025437bt9.jpg)http://img215.imageshack.us/img215/6048/09302007025136yj9.th.jpg (http://img215.imageshack.us/my.php?image=09302007025136yj9.jpg)
http://img364.imageshack.us/img364/685/09302007025018yu6.th.jpg (http://img364.imageshack.us/my.php?image=09302007025018yu6.jpg)http://img146.imageshack.us/img146/8923/09302007024833sa0.th.jpg (http://img146.imageshack.us/my.php?image=09302007024833sa0.jpg)http://img146.imageshack.us/img146/8110/09302007024720lm5.th.jpg (http://img146.imageshack.us/my.php?image=09302007024720lm5.jpg)

Antonov 2 (takodje privredna avijacija-dvokrilac)

i jos dosta drugih

Od dodataka:

Active Sky 6.5 koji skida i ubacuje u FS realne vremenske uslove i vrlo dobro simulira vetrove i ostalo u FS.

Flight Enviroment koji poboljsava izgled FS-a ubacujuci poboljsane teksture oblaka,sunca,meseca,vode itd pa cak i zore i sumaka koje kad podesite lepo izgledaju bas kao pravi, fenomenalno.
http://img366.imageshack.us/img366/4663/08012008202227kr5.th.jpg (http://img366.imageshack.us/my.php?image=08012008202227kr5.jpg)http://img50.imageshack.us/img50/9026/08012008202152od4.th.jpg (http://img50.imageshack.us/my.php?image=08012008202152od4.jpg)

FS Passangers simulira kao da vozite prave putnike i da imate svoju kompaniju ali ga ne preporucujem za online jer zna da pravi probleme tipa da vi morate da uradite nesto jer putnici panice, a kontrolor na VATSIMU vam to nije odobrio itd.

Loodi
4.8.2008, 20:05
Hvala:)

Ovaj sajt se čini kao pravo blago. Hvala ti puno..

Imas dugme za to tamo desno :)

MareZinjo
4.8.2008, 21:54
Ljudi pomagajte udjem ja u FS pa alt pa modules i kliknem na squawkbox i ekran mi pocrni i moram da resetujem komp a kad upalim squawkbox kad nisam u simulatoru stigne do initalizing voice u ubaguje se :icon_scra da nisam skino mozda pogresni posto ih je vise na onom sajtu ?

Mig_29
4.8.2008, 23:23
Pozdrav loodi moram nesto da te pitam ali ovde cu dobiti opomenu ili sta vec u svakom slucaju sada cu ti poslati poruku pa procitaj:):):)

Loodi
4.8.2008, 23:30
Ljudi pomagajte udjem ja u FS pa alt pa modules i kliknem na squawkbox i ekran mi pocrni i moram da resetujem komp a kad upalim squawkbox kad nisam u simulatoru stigne do initalizing voice u ubaguje se :icon_scra da nisam skino mozda pogresni posto ih je vise na onom sajtu ?

Ako imas verziju 3 trebalo bi sve da radi ok, nije bitno koju skidas odande jel je to sve isti fajl samo na vise servera rasporedjen. Kad si instalirao da li si odabrao opciju run on same computer? Probaj da reinstaliras SB. Ne znam takodje ni koji sistem imas, pretpostavljam da je XP. Koji DirectX, mozda imas neki softver koji ga blokira (firewall,antivirus, itd)...

__0rg_EXIT_gr0__
5.8.2008, 2:26
dobro vece svima evo i mene kod vas POZDRAV SVIMA :alealeee:

MareZinjo
5.8.2008, 11:02
Koristim XP a directX onaj 9.c a i anti virus mi je stalno upaljen. Kad sam snimo stavio sam ono prvo samo na ovaj kompjuter da se koristi , nego jel ti imas original FS il pirata ?

__0rg_EXIT_gr0__
5.8.2008, 16:23
LOODI sta mi treba da se povezem na virtualnu mrezu koji SVI programi

Loodi
5.8.2008, 18:13
Koristim XP a directX onaj 9.c a i anti virus mi je stalno upaljen. Kad sam snimo stavio sam ono prvo samo na ovaj kompjuter da se koristi , nego jel ti imas original FS il pirata ?

Nemam original...shhh ne spominji pirate :paranoia:

Prvo probaj da disejblujes antivirus pre nego sto instaliras SBX3 i dok ga pokrenes. Ako ti proradi onda je zbog toga.

Loodi
5.8.2008, 18:14
LOODI sta mi treba da se povezem na virtualnu mrezu koji SVI programi

Nadam se da sam ti sve razjasnio preko DC-a u chatu :)

Loodi
5.8.2008, 18:55
Posto vidim da vas zanima...mozete da pogledate celu galeriju ovde (http://profile.imageshack.us/user/loodi)

neki od mojih instaliranih JAT aviona:

PMDG 737, YU-AOS, YU-ANV, YU-ANJ , necu stavljati PIC/WILCO 737 i 50N jer je isti tip aviona u pitanju.
http://img208.imageshack.us/img208/4995/12202006024607vt1.th.jpg (http://img208.imageshack.us/my.php?image=12202006024607vt1.jpg)http://img208.imageshack.us/img208/5153/12202006024700st0.th.jpg (http://img208.imageshack.us/my.php?image=12202006024700st0.jpg)http://img208.imageshack.us/img208/2461/12202006024632db5.th.jpg (http://img208.imageshack.us/my.php?image=12202006024632db5.jpg)
http://img245.imageshack.us/img245/6463/06142007000204mt2.th.jpg (http://img245.imageshack.us/my.php?image=06142007000204mt2.jpg)http://img367.imageshack.us/img367/6133/06142007000048resizeio1.th.jpg (http://img367.imageshack.us/my.php?image=06142007000048resizeio1.jpg)http://img300.imageshack.us/img300/8195/06142007000026resizejj2.th.jpg (http://img300.imageshack.us/my.php?image=06142007000026resizejj2.jpg)

Boeing 727
http://img204.imageshack.us/img204/3075/12202006032003kb4.th.jpg (http://img204.imageshack.us/my.php?image=12202006032003kb4.jpg)http://img219.imageshack.us/img219/8871/12202006033652kk3.th.jpg (http://img219.imageshack.us/my.php?image=12202006033652kk3.jpg)http://img219.imageshack.us/img219/7577/12202006033728rt3.th.jpg (http://img219.imageshack.us/my.php?image=12202006033728rt3.jpg)

Sud Aviation Caravelle
http://img300.imageshack.us/img300/4998/02172007163900vz6.th.jpg (http://img300.imageshack.us/my.php?image=02172007163900vz6.jpg)http://img253.imageshack.us/img253/2418/02172007163945ca5.th.jpg (http://img253.imageshack.us/my.php?image=02172007163945ca5.jpg)http://img440.imageshack.us/img440/9550/02172007163918pu0.th.jpg (http://img440.imageshack.us/my.php?image=02172007163918pu0.jpg)

Flight1-MDmax MD80 (naslednik DC-9)
http://img165.imageshack.us/img165/884/02172007164112sv0.th.jpg (http://img165.imageshack.us/my.php?image=02172007164112sv0.jpg)http://img181.imageshack.us/img181/2343/02172007164044cy9.th.jpg (http://img181.imageshack.us/my.php?image=02172007164044cy9.jpg)http://img236.imageshack.us/img236/7547/02172007164038we0.th.jpg (http://img236.imageshack.us/my.php?image=02172007164038we0.jpg)

Flight1 ATR 72-500, zvanicno priznat i od fabrike ATR u Tuluzu kao softver za obuku.
http://img291.imageshack.us/img291/4366/02172007165659fx8.th.jpg (http://img291.imageshack.us/my.php?image=02172007165659fx8.jpg)http://img172.imageshack.us/img172/1420/02172007165645qs9.th.jpg (http://img172.imageshack.us/my.php?image=02172007165645qs9.jpg)http://img406.imageshack.us/img406/1539/02172007165632in8.th.jpg (http://img406.imageshack.us/my.php?image=02172007165632in8.jpg)

Isto B737, ne mogu da se setim ko ga je radio za FS ali lepo izgleda.
http://img88.imageshack.us/img88/3313/02172007165941zn6.th.jpg (http://img88.imageshack.us/my.php?image=02172007165941zn6.jpg)http://img404.imageshack.us/img404/8900/02172007165925iz2.th.jpg (http://img404.imageshack.us/my.php?image=02172007165925iz2.jpg)http://img442.imageshack.us/img442/7743/02172007165918ig8.th.jpg (http://img442.imageshack.us/my.php?image=02172007165918ig8.jpg)

Commercial Level Simulations DC10-30 JAT YU-AMB
http://img178.imageshack.us/img178/2854/06092008202416sh0.th.jpg (http://img178.imageshack.us/my.php?image=06092008202416sh0.jpg)http://img515.imageshack.us/img515/5619/06082008004358lo9.th.jpg (http://img515.imageshack.us/my.php?image=06082008004358lo9.jpg)http://img255.imageshack.us/img255/1848/06092008202410bg5.th.jpg (http://img255.imageshack.us/my.php?image=06092008202410bg5.jpg)http://img146.imageshack.us/img146/834/06082008003621ij1.th.jpg (http://img146.imageshack.us/my.php?image=06082008003621ij1.jpg)
http://img257.imageshack.us/img257/4249/06082008004547mo0.th.jpg (http://img257.imageshack.us/my.php?image=06082008004547mo0.jpg)http://img440.imageshack.us/img440/7883/06082008004942ct2.th.jpg (http://img440.imageshack.us/my.php?image=06082008004942ct2.jpg)http://img504.imageshack.us/img504/8901/06092008202416vs9.th.jpg (http://img504.imageshack.us/my.php?image=06092008202416vs9.jpg)http://img501.imageshack.us/img501/722/06092008214816wm6.th.jpg (http://img501.imageshack.us/my.php?image=06092008214816wm6.jpg)

Imam jos nekih ali su ovo par odabranih.

Pogledajte celu galeriju ovde (http://profile.imageshack.us/user/loodi)

MareZinjo
6.8.2008, 13:51
Evo malo scenarija za FS2004 http://library.avsim.net/search.php?SearchTerm=yugo&CatID=root&Go=Search :rofl::rofl::rofl:

Loodi
6.8.2008, 20:26
Evo malo scenarija za FS2004 http://library.avsim.net/search.php?SearchTerm=yugo&CatID=root&Go=Search :rofl::rofl::rofl:

Haha model yuga 45 za ubacivanje u scenery-je. Bice od korirti nasim scenery modelerima.

__0rg_EXIT_gr0__
6.8.2008, 22:12
ne mogu da nadjem Flight Enviroment dali ima neko i dali moze za fs 2004 Flight Enviroment X

MareZinjo
6.8.2008, 23:11
Haha model yuga 45 za ubacivanje u scenery-je. Bice od koristi nasim scenery modelerima.

Vec su ga iskoristili ovaj Beogradski aerodrum sa scg-vacc-a ima Yuga slucajno sam ga video dok sam isprobavo Gazelu .

http://i297.photobucket.com/albums/mm224/MareZinjo/th_6829420b.jpg (http://i297.photobucket.com/albums/mm224/MareZinjo/6829420b.jpg)

Loodi
7.8.2008, 17:50
Vec su ga iskoristili ovaj Beogradski aerodrum sa scg-vacc-a ima Yuga slucajno sam ga video dok sam isprobavo Gazelu .

http://i297.photobucket.com/albums/mm224/MareZinjo/th_6829420b.jpg (http://i297.photobucket.com/albums/mm224/MareZinjo/6829420b.jpg)

Mnogo ti je dobra ta gazela, jel si je sa avsima skinuo? Daj link da je skinem.

MareZinjo
7.8.2008, 20:15
Evo treba ti ovaj original http://www.simviation.com/fs2004helicopters2.htm i texture http://library.avsim.net/download.php?DLID=109735

=FI=Ghost
11.8.2008, 15:47
Pitanje u vezi FS 2004: Da li je moguće ubaciti dodatne avione koje skinemo sa neta kao one koji se generišu kao AI u offline igranju? I da li je moguće da postojeći avioni u FS 2004 koje generiše AI koriste različite skinove koje skinemo sa neta?

MareZinjo
11.8.2008, 17:20
Ovaj drugi deo pitanja uopste nerazumem , a dal si za ovo prvo pitanje mislio da oces da ubacis avione koji ce samo biti na aerodrumima i u prolazu a da njima nemozes da upraljvljas ?

Loodi
11.8.2008, 18:05
Pitanje u vezi FS 2004: Da li je moguće ubaciti dodatne avione koje skinemo sa neta kao one koji se generišu kao AI u offline igranju? I da li je moguće da postojeći avioni u FS 2004 koje generiše AI koriste različite skinove koje skinemo sa neta?

Moguce je ubaciti svaki avion sa svakim paintom koji imas u FS-u kao AI saobracaj ja sam radio to stalno. Ali ima posebnih low-poli modela kao sto su Project AI avioni kako ne bi obarali frame rate u FS-u kad poubacujes avione. Npr je sam jednom svih 9 livery-a JAT-a namestio da u razmaku od 10 min krecu ka raznim odredistima i plus nesto drugih aviona koji lete kod nas. E sad tih 9 paintova su bili PIC/WILCO 737 sa 50N modelom za koji su radjeni paintovi pa mi se desavalo da secka strasno dok ne povuce texture za svih 9 plus ono sa strane Flight1 ATR koji inace ima 32bitne texture vece rezolucije pa kad sve to povuce...strasno. Takodje kad se ubacuje AI traffic ovi radjeni za to su u prednosti jer su modelavani za to pa kad odlece videcete kako lepo uvlaci trapove dok neki to nece raditi koji nisu tako uradjeni.

resistor
12.8.2008, 10:25
Pozdrav, drago mi je da vidim da ima dosta ljudi koje ovo interesuje.. Hteo bih da pitam kako da se registrujem na forum SCGvACC, par puta sam pokusavao, ali mi ukinu nalog posle par dana. Nisam registrovan na VATSIM-u (nisam u mogucnosti da letim online), uneo sam pravo ime i prezime...

MareZinjo
12.8.2008, 15:20
Prilikom registracije ti trazi da uneses VATSIM ID koji dobijes nakon sto se registrujes na VATSIM .Tako da bez naloga tamo nemozes na SCGvACC.

Loodi
13.8.2008, 21:08
Pozdrav, drago mi je da vidim da ima dosta ljudi koje ovo interesuje.. Hteo bih da pitam kako da se registrujem na forum SCGvACC, par puta sam pokusavao, ali mi ukinu nalog posle par dana. Nisam registrovan na VATSIM-u (nisam u mogucnosti da letim online), uneo sam pravo ime i prezime...

Prvo se registruj na vatsim pa sve ostalo. Dobro nam dosao.

Toce
22.8.2008, 0:57
Kako da namestim VFP (visual flight plan) da mi stoje krugovi na nebu koji pokazuju gde da idem?

Loodi
22.8.2008, 18:39
Kako da namestim VFP (visual flight plan) da mi stoje krugovi na nebu koji pokazuju gde da idem?

:boodala: sta ce ti to crni sine...ja to nisam koristio ni kad sam kao veoma nov upadao u oblake i gustu maglu....

Dovoljno ti je da naucis da popunis FMC kako treba i da vozis avion kojim letis kako treba....to ti u zivotu ne treba jer i ne pomaze.

Inace opcija je Visual Flight Path, a Visual Flight Plan je ustvari VFR iliti Visual Flight Rules pravilnije kada sa nekim manjim avionom letite vizuelnim pravilima letenja i to samo kada vremenski uslovi dozvoljavaju. Da je vidljivost preko 6000m horizontalno i da je baza oblaka najmanje 1200ft iliti 400m od zemlje.

Toce
22.8.2008, 19:15
:boodala: sta ce ti to crni sine...ja to nisam koristio ni kad sam kao veoma nov upadao u oblake i gustu maglu....

Dovoljno ti je da naucis da popunis FMC kako treba i da vozis avion kojim letis kako treba....to ti u zivotu ne treba jer i ne pomaze.

Inace opcija je Visual Flight Path, a Visual Flight Plan je ustvari VFR iliti Visual Flight Rules pravilnije kada sa nekim manjim avionom letite vizuelnim pravilima letenja i to samo kada vremenski uslovi dozvoljavaju. Da je vidljivost preko 6000m horizontalno i da je baza oblaka najmanje 1200ft iliti 400m od zemlje.

Pa gde da nadjem Tutorial ili neki text o tome (FMC)? I sta je FMC?:D

Loodi
22.8.2008, 20:08
Pa gde da nadjem Tutorial ili neki text o tome (FMC)? I sta je FMC?:D

Pogledaj ovde:
http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=1836&hl=

http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=1694&hl=

http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=1455&hl=

http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=1375&hl=

http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=1337&hl=

http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=1188&hl=

http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=601&hl=

http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=613&hl=

http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=581&hl=

http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=449&hl=

http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=294&hl=

http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=93&hl=

Lanikor
22.8.2008, 20:15
Moze li da se iskoristi Beotelov e-mail nalog za registraciju?

Loodi
22.8.2008, 20:26
Moze li da se iskoristi Beotelov e-mail nalog za registraciju?

Naravno da moze jer je to nalog direktno kod provajdera a ne webmail servis kao Yahoo ili Gmail. Dobro nam dosao.

Lanikor
22.8.2008, 20:56
Super, samo ima jedan problem, taj nalog za ADSL se ne vodi na moje ime nego na ime zene mog brata, pa me zanima koliko je to relevantno jer bi to bilo najbrze i najlakse resenje za mene.

Loodi
23.8.2008, 7:25
Super, samo ima jedan problem, taj nalog za ADSL se ne vodi na moje ime nego na ime zene mog brata, pa me zanima koliko je to relevantno jer bi to bilo najbrze i najlakse resenje za mene.

Moci ces, samo sto ces sva obavestenja dobijati na taj mail u vezi vatsima i ako igubis sifru stizace ti tu sve kad zatrazis novu. I meni se ovaj nalog za kablovski net vodi na moju zenu pa nista, sve ok i normalno.

Lanikor
23.8.2008, 12:27
Sad jos samo da nadjem FS 2004 i polecemo :odoK::)
Uzgred, hvala na korisnim informacijama :)

Loodi
23.8.2008, 19:43
Sad jos samo da nadjem FS 2004 i polecemo :odoK::)
Uzgred, hvala na korisnim informacijama :)

Poslao sam ti PM kako i sta oko FS 2004 i gde ima da se nadje.

Jedan savet kao i svim ostalim novajlijama. Za prvo vreme pojavite se na LYBE ukljucite se na LYBE_TWR 118.1 / LYBE_APP 119.1 ili LYBA_CTR 123.77 pa slusajte, naravno ako ima nekog online a ja sam na TWR u zadnje vreme dosta cesto. Slusajte i ucite i pitajte sta vam nije jasno, nemate sta da se stidite. I nei nasi profesionalni piloti su imali mali period navikavanja na VATSIM a zamislite tek nekog ko ne zna nista ili zna vrlo malo. Cak iako offline imate hiljade i hiljade sati nemojte da se zavaravate da znate sve, pri prvom inicijalnom kontaktu sa kontrolorom cete da se pogubite, verujte mi na rec. Ono sto dozivljavate offline nije ni 10% onoga sto cete doziveti online uz zivog kontrolora i ostali saobracaj oko vas pa ako se tu zadese i "lepi vremenski uslovi" (citaj, magla, niski oblaci i kisa) kao meni jedared zadesilo na prilazu na LOWW (Becki aerodrom).

Loodi
23.8.2008, 20:38
Evo jedne lepe novosti za sve one koji lete na FS X.

Izasao je novi Squawkbox v4 beta i trenutno je u public beta test fazi ali kako autori kazu dosta toga je ispeglano i moze komotno da se koristi.

Novina je sto sad v4 podrzava i FS X dok je predjasnji v3 podrzavao 2004 i 2002 samo.

Evo informacija direktno sa www.squawkbox.ca

August 22, 2008
SquawkBox 4 Released!

Better late than never, they always say.... The public beta of SquawkBox 4 is out and ready for your enjoyment. For those of you still on Flight Simulator 2002 or 2004, it will work just like SquawkBox 3. But for those of you that have moved on to Flight Simulator X, you can now fly online on the VATSIM network. Go get it!.

I want to give a big thanks to Brian Gefrich who stepped in to finish off the final bits of version 4, since my life has been more or less completely taken over by my new job. Brian is a talented programmer who took on the hard bugs and got SquawkBox in a state that will allow many people to fly online for a long time to come.

If you experience any problems with SquawkBox 4, post on the forum. There are lots of experienced users on there that will be able to help you out. And if you are able to find bugs in this beta release, you can play a part in making the software better for everyone.

I hope you enjoy it, and I'll see you in the skies!
Posted by Joel at 10:31 PM

Eto pa uzivajte.

http://squawkbox.ca/downloads/

Lanikor
23.8.2008, 20:52
Ipak cu da nabavim FS 2004 jer nemam toliko jaku masinu za ovaj poslednji :smajli koji place:

La.Prestige
31.8.2008, 20:43
jel zna neko koliko kosta original Fsx i gde ima da se kupi...odgovori na PM

hvala unapred..;)

Loodi
1.9.2008, 2:02
jel zna neko koliko kosta original Fsx i gde ima da se kupi...odgovori na PM

hvala unapred..;)

Poslao sam ti PM. Uglavnom imas po bolje snabdevenim radnjama vezanim za PC. A koliko kosta ne znam ali sigurno nije preskup.

Сухой
1.9.2008, 19:37
Mrka kapa sa ovim...lepo organizovano,lepo smišljeno ali malčice kruto...Nemoš` da se registruješ ako koristiš bilo koji drugi mejl osim onog koji ti je dao ISP provajder tako da slaba vajda od toga,(BTW ja se čak i ne sećam mejla koji sma otvorio kod sadašnjeg provajdera jer sam ih promenio jedno 10 i poslednjih 5 godina)...
Imam oko 5000 sati na 737-400 i 737-800(za razne virtuelne kompanije) ali kanda se ovome neću priključiti...šteta!:eek:

QUINQUE MILLIA ???? :eek:
5000 sati za Flight Simulatorom??
Svaka cast!:n_klanja:

Loodi
1.9.2008, 22:51
QUINQUE MILLIA ???? :eek:
5000 sati za Flight Simulatorom??
Svaka cast!:n_klanja:

Ma pusti vuka...on se samo malcice hvalisa. Ipak nam je dolijao na kraju :D

Borislav Vuckovic
2.9.2008, 11:37
Danas u Platou videh FSX za 3999 din, pa ko zeli skoro duplo vise da plati nego "napolju"...

Otherside
13.9.2008, 15:38
Imam 2 Pitanja :D :

1. Kako bi simulcija radila nasledećoj konfiguraciji:
AMD Athlon 6000+ Dual Core X2
2 GB DDR2
250 GB Sata2
nVidia 8600 koliki bi fps mogao izvući i zahteva li igra DX10?

2. Treba li joystick?

Pozdrav.

EDIT: Da li je stvarno vrijedi skinuti 8GB ?

Loodi
13.9.2008, 17:52
Imam 2 Pitanja :D :

1. Kako bi simulcija radila nasledećoj konfiguraciji:
AMD Athlon 6000+ Dual Core X2
2 GB DDR2
250 GB Sata2
nVidia 8600 koliki bi fps mogao izvući i zahteva li igra DX10?

2. Treba li joystick?

Pozdrav.

EDIT: Da li je stvarno vrijedi skinuti 8GB ?

1). Na tome ce ti i FS X raditi lepo ali sa SP1 za njega, a o FS2004 i da ne pricam...prosto ima da leti, hehe.
2).Ne treba ti...samo ako si tezak mazohista. Nabavi ga obavezno mnogo je lakse.

EDIT:Vredi, vredi.

Loodi
29.9.2008, 14:45
Nasi Galebovi

http://img72.imageshack.us/img72/9425/09272008153406cd9.th.jpg (http://img72.imageshack.us/my.php?image=09272008153406cd9.jpg)

La.Prestige
3.10.2008, 23:01
Konacno sam kupio FSX i FS 2004,registrovao se na sve one sajtove koje ste mi dali,e sad josh samo da mi stigne novi komp i da letim s vama.Ali ipak neznam za koji da se odluchim dali fsx ili 2004.Pre bih uzeo 2004 jer pretpostavjam da ima vishe addonova za njega??

MareZinjo
3.10.2008, 23:33
Ma definitivno 2004 evo ti neki addonovi za pocetak
G-2 http://www.simviation.com/fs2004military28.htm
Gazela http://www.simviation.com/fs2004helicopters2.htm
http://library.avsim.net/download.php?DLID=109735
ORAO http://www.simviation.com/fs2004military102.htm i skinovi http://www.simviation.com/fs2004military106.htm
To je sve od nasih .Nego jel zna neko sta se desigo sa onim G-4 sto su pravila ona dvojca na SCGvACC-u jel su ga zavrsili ikad ?

Loodi
4.10.2008, 2:46
Ma definitivno 2004 evo ti neki addonovi za pocetak
G-2 http://www.simviation.com/fs2004military28.htm
Gazela http://www.simviation.com/fs2004helicopters2.htm
http://library.avsim.net/download.php?DLID=109735
ORAO http://www.simviation.com/fs2004military102.htm i skinovi http://www.simviation.com/fs2004military106.htm
To je sve od nasih .Nego jel zna neko sta se desigo sa onim G-4 sto su pravila ona dvojca na SCGvACC-u jel su ga zavrsili ikad ?

Sto se tice G4. On je 90% gotov ali se ne zna kada ce tacno biti kompletiran i redistribuiran(bice payware). Kako kazu rade se jos zavrsne textue kabine ali posto su veoma detaljne treba im vremena da i pored drugih obaveza zavrse i to.

Loodi
4.10.2008, 2:47
Konacno sam kupio FSX i FS 2004,registrovao se na sve one sajtove koje ste mi dali,e sad josh samo da mi stigne novi komp i da letim s vama.Ali ipak neznam za koji da se odluchim dali fsx ili 2004.Pre bih uzeo 2004 jer pretpostavjam da ima vishe addonova za njega??

2004 je sigurniji, a i kao sto kazes ima vise addonova i manje je hardverski zahtevan.

MareZinjo
4.10.2008, 22:27
I da zaboravio sam od nasih ima jos i Kraguj
http://www.simviation.com/fs2004props144.htm

Loodi
5.10.2008, 1:11
I da zaboravio sam od nasih ima jos i Kraguj
http://www.simviation.com/fs2004props144.htm

Probaj www.avsim.com , mnogo je bolji od bilo kog FS addon sajta. I potpuniji sto se tice downloada tj. ima mnogo vise fajlova nego bilo koji drugi, a i patnerski je sajt vatsim-a.

dallyborr
6.10.2008, 16:01
Mozda je glupo pitanje, ali gde da skinem JAT-ove avione za FS X?:o

nikola87
6.10.2008, 16:05
ja sam uzeo MS flight simulator 2004(nisam hteo X zbog zahtevnosti), jel on OK za ucenje, mislim jel ok igra?

Loodi
6.10.2008, 16:10
ja sam uzeo MS flight simulator 2004(nisam hteo X zbog zahtevnosti), jel on OK za ucenje, mislim jel ok igra?

Naravno da je ok a i u njemu imas lekcije osnova letenja, naravno imas i JAT Virtual Flight Academy gde ce te vrlo strucni ljudi nauciti sve sta treba za letenje na vrlo visokom nivou znanja. Tim instruktora u JAT akademiji je sastavljen od RL pilota i RL kontrolora tako da to dovoljno govori o kvalitetu nastave.

Loodi
6.10.2008, 16:12
Mozda je glupo pitanje, ali gde da skinem JAT-ove avione za FS X?:o

Koliko znam ima uradjen PMDG 737 i za FSX tj to je onaj iz 2004 ali radi i na FSX a za njega imas jatove livery-je koje si i ovde imao prilike da vidis. Inace ovaj sajt koji sam gore napisao ima sve i svasta za sve simulatore pa i za FSX.

dallyborr
9.10.2008, 18:15
Jos samo jedno pitanje::D

Jer mogu zajedno da se instaliraju, Zinertek - Ultimate Night Environment X i Active Sky X, mislim, da ne smetaju mozda jedan drugom?

JosJedanKorisnik
9.10.2008, 22:02
reko ne znam gde da postujem ovo pitanje, pa mislim da cu njabolji odgovor dobiti ovde. Da li je Logitech Extreme Digital 3D Pro dobar izbor za igranje FS 2004? Posto sam se do sada mucio sa Genius F-16U, pa mi je iskocio ovaj za male pare.

Sorry za off

Loodi
10.10.2008, 0:02
Jos samo jedno pitanje::D

Jer mogu zajedno da se instaliraju, Zinertek - Ultimate Night Environment X i Active Sky X, mislim, da ne smetaju mozda jedan drugom?

Ja koliko vidim ne bi trebalo da bude problema jer Ult. Night Env. , samo ubacuje nove realnije nocne texture zemljista itd. a Active Sky ubacuje realne vremenske uslove u FS.

reko ne znam gde da postujem ovo pitanje, pa mislim da cu njabolji odgovor dobiti ovde. Da li je Logitech Extreme Digital 3D Pro dobar izbor za igranje FS 2004? Posto sam se do sada mucio sa Genius F-16U, pa mi je iskocio ovaj za male pare.

Sorry za off
Koliko ja vidim sa slika na netu, ima dosta programabilnih dugmadi, tako da kad se sve lepo podese na komande u FS-u radice lepo. Inace znam da nije bolji od tog Logitecha ali kad vec spomenu da imas Genius, ja imam F23u i sasvim mi je dovoljan za osnovno u FS-u a to su Flaps extend/retract incrementally(2 dugmeta), Gear UP/Down, Spoiler UP/DOWN, pitch trim(dva dugmeta), Wheel Brakes, view change(saltanje pogleda), naravno dva tockica za gas i rudder, a nista i bez POV HAT (rotiranje kamere u prosotoru u odnosu na avion). Sve sto ti treba za FS da bi mogao da odreagujes brzo ne trazeci po tastaturi.

p.s. Nije off, ne brini :)

JosJedanKorisnik
10.10.2008, 0:17
definitivno uzimam ovaj jer stvarno su male pare u pitanju, a mislim da ce razlika biti vise nego ocigledna u odnosu na genius koji imam sada :). Hvala jos jednom

dallyborr
10.10.2008, 15:16
Ultimate Night Environment X
Ultimate Traffic X
World Environment 2007
Active Sky X...pa jos i Heathrow Mega Airport add on...pa ovo tek sad izgleda FENOMENALNO!:eek:

Loodi
11.10.2008, 15:28
Ultimate Night Environment X
Ultimate Traffic X
World Environment 2007
Active Sky X...pa jos i Heathrow Mega Airport add on...pa ovo tek sad izgleda FENOMENALNO!:eek:

Jos kad se nakacis na VATSIM pa se javis kontroli...Heathrow delivery,JATxxx at gate xx, ready to copy ATC clearence to Belgrade...kad ima kontrole najjace je. Inace sada ce svake srede Beograd od 20h do 22h biti fully staffed, tj. pokrivene TWR, APP i CTR pozicije,
a s obzirom da su se u zadnje vreme aktivirali i neki stari kontrolori nije iskljuceno da ce biti Nis, Podgorica i Tivat pokriveni pa ce Srbija sijati na VATSIMU ko novogodisnja jelka od pilota i pozicija kontrole.

dallyborr
14.10.2008, 16:19
Jos kad se nakacis na VATSIM pa se javis kontroli...Heathrow delivery,JATxxx at gate xx, ready to copy ATC clearence to Belgrade...kad ima kontrole najjace je. Inace sada ce svake srede Beograd od 20h do 22h biti fully staffed, tj. pokrivene TWR, APP i CTR pozicije,
a s obzirom da su se u zadnje vreme aktivirali i neki stari kontrolori nije iskljuceno da ce biti Nis, Podgorica i Tivat pokriveni pa ce Srbija sijati na VATSIMU ko novogodisnja jelka od pilota i pozicija kontrole.

Extra! Nisam jos igrao ovo online, posto sam jos "guster" sto se tice FS. ( Jbg. kolega sa posla me navuko' ).:o Ja bas pre neki dan leteo od Amsterdama za London i sa ovim traffic add-om, pa vise sam kruzio oko Londona nego sto mi je trabalo da stignem do istog. Mogu misliti kako je tek online.:aplauz:
Jos samo malo da uvezbam sletanje, posto jos uvek ateriram kao kamen i eto me!

Loodi
15.10.2008, 1:55
Extra! Nisam jos igrao ovo online, posto sam jos "guster" sto se tice FS. ( Jbg. kolega sa posla me navuko' ).:o Ja bas pre neki dan leteo od Amsterdama za London i sa ovim traffic add-om, pa vise sam kruzio oko Londona nego sto mi je trabalo da stignem do istog. Mogu misliti kako je tek online.:aplauz:
Jos samo malo da uvezbam sletanje, posto jos uvek ateriram kao kamen i eto me!

Ja sam skoro bio na PESAT (prilazna tacka na LOWW) kod Beckog aerodroma skoro 15 minuta na holdingu zbog saobracaja ispred mene. Kruzim na PESAT i 10000ft dok mi kontrolor nije dao dalje "JAT221, continue approach to Wienna Schwechat, descend to 6000ft..."

A sve vreme slusam druge ispred mene i koji se redjaju posle mene. Kad sam se ja spustio na 6000ft drugi je vec bio na 10000ft iznad mene...loodilo :)

MareZinjo
20.10.2008, 21:02
E Ludi aj ti verovatno znas ovo koji skin za 737 Jat-ov da skinem al kad ga dodam da na njemu ostane Virtual cockpit. Imam 3 neka skina jedan cak ima 6 aviona al nijedan nema virtual .

dallyborr
20.10.2008, 23:09
E Ludi aj ti verovatno znas ovo koji skin za 737 Jat-ov da skinem al kad ga dodam da na njemu ostane Virtual cockpit. Imam 3 neka skina jedan cak ima 6 aviona al nijedan nema virtual .

Samo dodaj u plane.cfg fajl, tamo gde dodajes skinove, pa gde pise panel= , iza tog jednako dodaj "vc", i eto ti virtual kokpit.

Loodi
21.10.2008, 2:28

Prvo da bi znao kako da ti pomognem treba da mi kazes koji avion i od koga je (PMDG, PIC/WILCO,Flight1,LevelD itd).

Ako postoji repaint za doticni koji ti treba dacu ti link sa kompletnim objasnjenjem kako da ubacis repaint.

Sto se tice aviona da li imaju VC ili ne to ti zavisi od modela koji koristis a ne do amog panela, jer panel je 2d panel a VC je cocpit u 3d koji je odradjen i na koji su "nalepljeni" gauges (instrumenti-meraci takoreci), a on ti zavisi od modela koji je u cfg fajlu namesten da ucitava. Tako da VC moras da ubacis kod "model" linije a ne panel. Dakle u model (ako se tako zove doticni model) samo ubacis 737VC, shodno tome treba i model koji koristis da se zove 737vc.mdl sto ces najbolje videti u folderu gde ti je instaliran avion a to je obicno C:\program files\microsoft games\aircraft\pa-kako-ti-se-zove-avion i tu vidis sve sta ima. Obrati paznju na sledece.

[fltsim.2]
title=FeelThere Boeing 737-300 House VC
sim=B737-3A00A
model=VC
panel=
sound=
texture=
visual_damage=1
kb_checklists=
kb_reference=
atc_id=N327SW
atc_airline=BOEING
atc_flight_number=1123
ui_manufacturer=Boeing - feelThere/Wilco
ui_type=737-300 VC only
ui_variation=Boeing House
description=737-300 Pilot in Command\nDeveloped by www.feelThere.com \nPublished by Wilco Publishing www.wilcopub.com \n\nSupport at www.feelthere.com - www.wilcopub.com \nPlease set general realism slider to maximum.

Znaci ovde je stavljeno da koristi VC model, default texturu, zvuk,panel. Dok ono sim znaci kakve ce osobine da ima avion tj koji fasjl za dinamiku aviona te je moguce dzambo dzetu ubaciti dinamiku jednog MIG-a 29 npr. ali to onda ne bi bilo realno zar ne.

[fltsim.4]
title=FeelThere Boeing 737-300 JAT YU-AND
sim=B737-3A00A
model=50nvc733
panel=
sound=
texture=50nyuand
visual_damage=1
kb_checklists=
kb_reference=
atc_id=yuand
atc_airline=JAT
atc_flight_number=yuand
ui_manufacturer=Boeing - feelThere/Wilco/50n
ui_type=737-300
ui_variation=JAT YU-AND
description=737-300 Pilot in Command\nDeveloped by www.feelThere.com \nPublished by Wilco Publishing www.wilcopub.com \n\nSupport at www.feelthere.com - www.wilcopub.com \nPlease set general realism slider to maximum.

Ovde se lepo vidi da je postavljeno da 737PIC smulacija sa verno odradjenim sistemima itd bude sa 50North 3d modelom i odgovarajucom texturom za taj model. Primeticete da je ovo isto "sim=B737-3A00A", a ovo dodato "model=50nvc733" i "texture=50nyuand" da bi koristio taj model i te texture.

Naravno kad god dodajete u cfg fajl, ovaj deo [fltsim.xx] mora da bude sledeci redni broj umesto xx inace nece raditi.

Pogledajte i ovo posto ima veze http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=2832

Pogledajte slike sa Belgrade Airshow ovde (http://profile.imageshack.us/user/loodi)

A evo i ovde par slika.

http://img520.imageshack.us/img520/5853/dscf6889or5.th.jpg (http://img520.imageshack.us/my.php?image=dscf6889or5.jpg)http://img444.imageshack.us/img444/2380/dscf6897od3.th.jpg (http://img444.imageshack.us/my.php?image=dscf6897od3.jpg)http://img520.imageshack.us/img520/8907/dscf6922or5.th.jpg (http://img520.imageshack.us/my.php?image=dscf6922or5.jpg)http://img520.imageshack.us/img520/3418/dscf6929ky5.th.jpg (http://img520.imageshack.us/my.php?image=dscf6929ky5.jpg)http://img340.imageshack.us/img340/3618/dscf6902ug2.th.jpg (http://img340.imageshack.us/my.php?image=dscf6902ug2.jpg)

http://img443.imageshack.us/img443/7822/dscf6983ha4.th.jpg (http://img443.imageshack.us/my.php?image=dscf6983ha4.jpg)http://img253.imageshack.us/img253/963/dscf7034iv7.th.jpg (http://img253.imageshack.us/my.php?image=dscf7034iv7.jpg)http://img72.imageshack.us/img72/3889/dscf7063eq0.th.jpg (http://img72.imageshack.us/my.php?image=dscf7063eq0.jpg)http://img72.imageshack.us/img72/6875/dscf7146nm1.th.jpg (http://img72.imageshack.us/my.php?image=dscf7146nm1.jpg)http://img520.imageshack.us/img520/4993/dscf7113mq6.th.jpg (http://img520.imageshack.us/my.php?image=dscf7113mq6.jpg)

http://img101.imageshack.us/img101/825/dscf7136ig2.th.jpg (http://img101.imageshack.us/my.php?image=dscf7136ig2.jpg)http://img72.imageshack.us/img72/3277/dscf7141zp3.th.jpg (http://img72.imageshack.us/my.php?image=dscf7141zp3.jpg)http://img412.imageshack.us/img412/429/dscf7149jn9.th.jpg (http://img412.imageshack.us/my.php?image=dscf7149jn9.jpg)http://img444.imageshack.us/img444/3122/dscf7165ht6.th.jpg (http://img444.imageshack.us/my.php?image=dscf7165ht6.jpg)http://img412.imageshack.us/img412/9256/dscf7178mg3.th.jpg (http://img412.imageshack.us/my.php?image=dscf7178mg3.jpg)

http://img261.imageshack.us/img261/7436/dscf7159ia0.th.jpg (http://img261.imageshack.us/my.php?image=dscf7159ia0.jpg)http://img207.imageshack.us/img207/3814/dscf7155vl2.th.jpg (http://img207.imageshack.us/my.php?image=dscf7155vl2.jpg)

La.Prestige
21.10.2008, 17:21
hvala ti na slikama,i ja imam pa cu ih prebaciti kad tad..;)

MareZinjo
21.10.2008, 20:19
Evo sta ja imam u folderu b737 http://i297.photobucket.com/albums/mm224/MareZinjo/th_41124.jpg (http://s297.photobucket.com/albums/mm224/MareZinjo/?action=view&current=41124.jpg)

Loodi
22.10.2008, 9:59
Evo sta ja imam u folderu b737 http://i297.photobucket.com/albums/mm224/MareZinjo/th_41124.jpg (http://s297.photobucket.com/albums/mm224/MareZinjo/?action=view&current=41124.jpg)

Trebao si i cfg fajl da pasteujes da znam gde si pogresio ako nece da radi.
Samo pogledaj u onoj temi na scgvacc forumu sta sam pisao i nadam se da ce ti biti jasnije.

MareZinjo
24.10.2008, 12:05
Evo namestio sam konacno hvala vam ;)

Loodi
24.10.2008, 14:16
Evo namestio sam konacno hvala vam ;)

Extra, sad nadam se da vidis razliku, a plus imas i celu jatovu 737 flotu da je vozis :)

MareZinjo
24.10.2008, 22:18
E vidite ovo Utva-75 za FS 2004 nisam znao da postoji sad sam provalio slucajno.Video sam na sajtu onih sto su pravili G-2 dok sam trazio neke komande .Evo screanshot sad sam ga napravio http://i297.photobucket.com/albums/mm224/MareZinjo/th_utva.jpg (http://s297.photobucket.com/albums/mm224/MareZinjo/?action=view&current=utva.jpg) .Znaci jos jedan nas .
http://members.chello.nl/s.slocuk/fs/files/utva75.exe

dallyborr
25.10.2008, 0:27
Posle duzeg razmisljanja, deinstalirao sam FSX i instalirao FS2004, i vidim da se nisam pokajao!:D
Ljudi, sta koristite od add-on-ova?

Ja ovo ( necu pominjati aerodrome i avione ):

1. Ground Environment Pro ( http://environments.flight1.net/gepro/index.htm )
2. Ultimate terrain Europe ( http://www.scenerysolutions.com/Europe.html )
3. Active Sky 6.5 ( http://www.hifisim.com/as6.php )
4. Perfect watter ( http://library.avsim.net/search.php?CatID=fs2004scen&SearchTerm=perfect+water&Sort=Downloads&ScanMode=0&Go=Change+View )

P.S LOODI, uvezbao sam sletanje!:aplauz: Jes da uz potpunu pomoc ILS-a ali bolje tako nego nikako. U sustini avion sam slece "autoland", ja samo regulisem brzinu, flapsove i spoilere.:kreza: Eto me uskoro na VATSIM-u.

Ah da, evo kako izgleda fs2004 sa gore navedim dodacima:

http://www.youtube.com/watch?v=meP4EiMKuy4
http://www.youtube.com/watch?v=qnqhzEBVbeA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=WGuuNTn9vis&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=elzKKyQJpJE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=bW27QODnm_4&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=I1bDramMkhQ&feature=related

La.Prestige
25.10.2008, 1:29
Posle duzeg razmisljanja, deinstalirao sam FSX i instalirao FS2004, i vidim da se nisam pokajao!:D

4. Perfect watter ( http://library.avsim.net/search.php?CatID=fs2004scen&SearchTerm=perfect+water&Sort=Downloads&ScanMode=0&Go=Change+View )

P.S LOODI, uvezbao sam sletanje!:aplauz: Jes da uz potpunu pomoc ILS-a ali bolje tako nego nikako. U sustini avion sam slece "autoland", ja samo regulisem brzinu, flapsove i spoilere.:kreza: Eto me uskoro na VATSIM-u.

Ah da, evo kako izgleda fs2004 sa gore navedim dodacima:

http://www.youtube.com/watch?v=meP4EiMKuy4
http://www.youtube.com/watch?v=qnqhzEBVbeA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=WGuuNTn9vis&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=elzKKyQJpJE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=bW27QODnm_4&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=I1bDramMkhQ&feature=related

tu ima prednost 2004,na addonovima,jer sad izgleda lepse od fsx;)

dallyborr
25.10.2008, 6:21
...St. Maarten , pa za Amsterdam.:D

http://img267.imageshack.us/img267/6131/23822201ft6.th.jpg (http://img267.imageshack.us/my.php?image=23822201ft6.jpg)
http://img266.imageshack.us/img266/3386/57678679yf2.th.jpg (http://img266.imageshack.us/my.php?image=57678679yf2.jpg)
http://img247.imageshack.us/img247/3531/12980246go1.th.jpg (http://img247.imageshack.us/my.php?image=12980246go1.jpg)

Loodi
25.10.2008, 11:41
http://i297.photobucket.com/albums/mm224/MareZinjo/th_utva.jpg (http://s297.photobucket.com/albums/mm224/MareZinjo/?action=view&current=utva.jpg)

Lepa utva, samo ona treba da je na Bravo appronu, ne na gejtu :P

Lepo, od addonova po x put...koristim Ground Environment 2006, Flight Environment, Active Sky 6.5 a u offline ponekad kad letim i FS Passangers.
Zavisi od aviona i od opterecenja tj. mase istog ali meni kada slecem u FMC na 737 podesim u LEGS da ide 160-165 na finalu i lepo slece bez da se ja zezam sa gasom itd. znaci savrseno sletanje.

http://img267.imageshack.us/img267/6131/23822201ft6.th.jpg (http://img267.imageshack.us/my.php?image=23822201ft6.jpg)http://img266.imageshack.us/img266/3386/57678679yf2.th.jpg (http://img266.imageshack.us/my.php?image=57678679yf2.jpg)http://img247.imageshack.us/img247/3531/12980246go1.th.jpg (http://img247.imageshack.us/my.php?image=12980246go1.jpg)

Cool, koji ti je to MD-11? I koji scenery?

La.Prestige
25.10.2008, 12:28

http://img267.imageshack.us/img267/6131/23822201ft6.th.jpg (http://img267.imageshack.us/my.php?image=23822201ft6.jpg)
http://img266.imageshack.us/img266/3386/57678679yf2.th.jpg (http://img266.imageshack.us/my.php?image=57678679yf2.jpg)
http://img247.imageshack.us/img247/3531/12980246go1.th.jpg (http://img247.imageshack.us/my.php?image=12980246go1.jpg)

kako samo lepo izgleda...Svaku sliku kada vidim,sve me vise vuce da igram FS,ali skola na prvom mestu.Jedino pocetkom decembra(ako dozivim)..;)

Loodi
25.10.2008, 14:36
Ma super je samo reci ko je pravio taj MD-11 i ko je pravio scenery. Alphasim,flytampa, itd. koji razvojni tim? Lepo izgleda pa da ga skinem.

dallyborr
25.10.2008, 14:47
Scenario je FlyTampa , a MD11 by IFDG. (http://www.ifdg.net/); (http://www.ifdg.net/%29;))

Ili ako ti je lakse trazi ga na avsim pod imenom "KLM Web MD11". Neces da ga promasis posto ima najvise downloada!

Loodi
25.10.2008, 19:22
Znam i za Tampu (pravili su LOWW), a znam i za IFDG, imam neke njihove avione. Hvala na informaciji.

dallyborr
26.10.2008, 5:03
Jos malo Douglas-a! Negde iznad Kariba:

http://img207.imageshack.us/img207/871/46177907vf9.th.jpg (http://img207.imageshack.us/my.php?image=46177907vf9.jpg)
http://img406.imageshack.us/img406/4424/60720252ye4.th.jpg (http://img406.imageshack.us/my.php?image=60720252ye4.jpg)
http://img526.imageshack.us/img526/8281/57923992qi1.th.jpg (http://img526.imageshack.us/my.php?image=57923992qi1.jpg)http://img408.imageshack.us/img408/808/81888756vv2.th.jpg (http://img408.imageshack.us/my.php?image=81888756vv2.jpg)

Loodi
26.10.2008, 22:52
Pretpostavljam da je to isto iFDG MD-11 sa Martinair repaintom...

Btw kad smo kod Martinair-a i MD-11 savetujem ti ako vec nisi da pogledas cockpit film sa njihovim avionom, profesionalno uradjen. Mnogo dobar film.

dallyborr
27.10.2008, 1:45
Jeli, jel postoji mozda neka "fora" da na LYBE vidim JAT avione izmedju ostalih. Kod mene samo neki "neobelezeni" i poneka Lufthansa. Izvreto sam trista puta Ultimate traffic, i redja on meni avione, ali bre brate sve neke cesne, pajperi i takva cuda. Skinuo sam sa AVSIM-a i AI JAT, ali opet nista.:confused:

Loodi
28.10.2008, 16:36
Jeli, jel postoji mozda neka "fora" da na LYBE vidim JAT avione izmedju ostalih. Kod mene samo neki "neobelezeni" i poneka Lufthansa. Izvreto sam trista puta Ultimate traffic, i redja on meni avione, ali bre brate sve neke cesne, pajperi i takva cuda. Skinuo sam sa AVSIM-a i AI JAT, ali opet nista.:confused:

Skini JAT Modelset za SBX od Danila Sakovica, ima na SCGVACC forumu.

JAT Model Set za SBX3 (http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=943)

JAT B727 repaint za SBX model set (http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showtopic=1291)

dallyborr
28.10.2008, 18:30
Hvala puno! Btw, napokon sam nasao panel za MD11, tako da ne moram vise da koristim onaj od desetke. Mislim da je najbolji besplatni, dok ne iskopam PMDG negde.:D

http://img248.imageshack.us/img248/4523/94722302cx7.th.jpg (http://img248.imageshack.us/my.php?image=94722302cx7.jpg)http://img248.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Loodi
28.10.2008, 19:17
Da se nadovezem na moj prethodni post posto je ono bilo sto se tice online letenja, kako bi video JAT-ovce lepo.

Ovo se tice offline letenja.

U FS-u mozes da dodas sta hoces i kako hoces, zato mi se i svidja FS jer za njega nema sta ne moze da se uradi, sem naravno letenja u svemir itd. jer u samom endzinu igre nije podrzano.

Sto se tice AI saobracaja, ovde http://simviation.com/fs2004utilities1.htm skini Traffic Tools. Mali je i praktican, a pomocu njega mozes da dodas bilo koji avion kao AI koji imas instaliran u FS-u tako da su ti mogucnosti neogranicene skoro jer na netu imas gomile i gomile aviona za download, a ima i posebno pravljenih za to ako sto je www.projectai.com na kom su avioni specijalno za AI saobracaj.

Traffic Tools je(u daljem tekstu TT) jednostavan kao sto rekoh, a sve se svodi na par koraka.

1. Dekompajliras traffic.bgl na tri txt fajla koja posle mozes da menjas po potrebi, to sve ide automatski, samo izaberes gde hoces.
2. Traffic.txt (gde ubacujes flight planove aviona),Aircraft.txt gde definises spisak aviona kojima u prethodnom fajlu dodeljujes rute visinu leta itd. i airports.txt gde mozes da dodas neki aerodrom ako fali (kao npr. LYNI sto fali) da bi mogli da lete avioni na njega.
3. kompajliras to sve ponovo sa TT, pokrenes FS, on izgradi bazu podataka ponovo kao kad dodas neki scenery i imaces novi traffic kakav hoces.

EDIT:
Evo shotova, mislim da je ocigledno koji su avioni ubaceni.

http://img207.imageshack.us/img207/4073/09252008100210tu1.th.jpg (http://img207.imageshack.us/my.php?image=09252008100210tu1.jpg)http://img406.imageshack.us/img406/3168/09252008100225bn1.th.jpg (http://img406.imageshack.us/my.php?image=09252008100225bn1.jpg)http://img338.imageshack.us/img338/8561/surcingatea103bc7.th.jpg (http://img338.imageshack.us/my.php?image=surcingatea103bc7.jpg)http://img263.imageshack.us/img263/1696/01022007181928sc6.th.jpg (http://img263.imageshack.us/my.php?image=01022007181928sc6.jpg)http://img207.imageshack.us/img207/3637/01022007183929ik2.th.jpg (http://img207.imageshack.us/my.php?image=01022007183929ik2.jpg)

http://img207.imageshack.us/img207/3061/02172007163318ay4.th.jpg (http://img207.imageshack.us/my.php?image=02172007163318ay4.jpg)http://img206.imageshack.us/img206/3531/06142007000011resizewe4.th.jpg (http://img206.imageshack.us/my.php?image=06142007000011resizewe4.jpg)http://img291.imageshack.us/img291/3797/06142007000253resizeak1.th.jpg (http://img291.imageshack.us/my.php?image=06142007000253resizeak1.jpg)http://img338.imageshack.us/img338/52/shot0010mx5.th.jpg (http://img338.imageshack.us/my.php?image=shot0010mx5.jpg)http://img291.imageshack.us/img291/4273/09252008004628ix0.th.jpg (http://img291.imageshack.us/my.php?image=09252008004628ix0.jpg)

MareZinjo
29.10.2008, 14:28
Koji je ovo skin za Orla ? i kad smo vec kod njega jel ima neki panel da se skine posto je ovaj sto ide uz original je ocajan .

dallyborr
30.10.2008, 16:47
MD11 ( Sky Simulations ) na LYBE. Service and Maintance mod.

http://img519.imageshack.us/img519/2200/70182849ox6.th.jpg (http://img519.imageshack.us/my.php?image=70182849ox6.jpg)

...radar, motori...

http://img300.imageshack.us/img300/1714/27503335wl1.th.jpg (http://img300.imageshack.us/my.php?image=27503335wl1.jpg)

Loodi
31.10.2008, 1:18
Koji je ovo skin za Orla ? i kad smo vec kod njega jel ima neki panel da se skine posto je ovaj sto ide uz original je ocajan .

J-22 ORAO (http://www.fsdownload.com/modules.php?name=News&file=article&sid=787)

Ili ovde (http://simviation.com/fs2004military102.htm)

Texture 01 (http://simviation.com/fs2004military106.htm)

Texture 02 (http://library.avsim.net/download.php?DLID=109831)

A ja planiram da uradim jedan a mozda i sva tri ovakva repainta za tog Orla.

Srpski Orao (http://www.4c-squad.rs/cpg/albums/userpics/srpski_orao_profil.jpg)

ORAO 25207 (http://www.4c-squad.rs/cpg/albums/userpics/final_ORAO_25207_bok.jpg)

Stvarno svaka cast na ideji, vrlo lepo, a voleo bih da ga vidim i u FS-u.

http://www.4c-squad.rs/cpg/albums/userpics/J-22_Orao_004.jpg
http://www.4c-squad.rs/cpg/albums/userpics/J-22_Orao_002.jpg

Sky Master
31.10.2008, 19:14
:ciao: Pozzz svima.
Posto sam od skoro ovde a ljubitelj sam avijacije, interesuje me da li je do sada bilo reci o igrici Lok On.
Ta simulacija mi se najvise svidja tako da sam i sam poceo da pravim kampanju za nju. Za razliku od vec postojecih kampanja koje imaju po sedam misija, moja ce imati oko dvadeset komada.
Na youtube-u sam nasao neke klipove ove simulacije samo sa raznim modovima. Zna li neko gde mogu da se skinu ti modovi?

POZZ :D :ciao:

Ghost
31.10.2008, 19:34
Колико сам ја сконтао, Lock On није добар за модовање, тако да ти не би препоручио. Модови који "додају" друге авионе замењују постојеће (тако уместо F-15 имаш F-5), скинови за авионе такође функционишу по неком систему замене.

dallyborr
31.10.2008, 22:43
Колико сам ја сконтао, Lock On није добар за модовање, тако да ти не би препоручио. Модови који "додају" друге авионе замењују постојеће (тако уместо F-15 имаш F-5), скинови за авионе такође функционишу по неком систему замене.

Upravo tako, Lock on je uzas za modovanje. Ali ako imas volju i ZIVCE, ti se onda upusti u avanturu modovanja Lock on-a. POZZ!

Metodija
2.11.2008, 20:15
Jel moze neko da mi odgovori zasto ne mogu da instaliram sb4.
Inace koristim fsx i koristim vistu.
Stalno mi izlazi neki error.
Hvala vam unapred

Loodi
4.11.2008, 1:56
Hvala vam unapred

Ne znam mnogo da ti kazem sto se tice FSX, a jos manje sto se tice VISTE.
Pogledaj sledece adrese i nadam se da ces naci pomoc.

www.squawkbox.ca/main.php

http://www.scgvacc.net/forum/index.php?showforum=7

dallyborr
4.11.2008, 19:59
Hvala vam unapred

Vista sama po sebi ima "error", jer je "nedoradjena" i nestabilna, a kompatibilnosti sa programima da i ne pricamo. Zato ti toplo preporucujem XP, i svi tvoji problemi bice reseni za tren tren oka.