PDA

Prikaži potpunu verziju : Europa Universalis 3


Strane : [1] 2

Grimm_SBL
21.4.2006, 1:50
Evo i nastavka NAJBOLJE STRATEGIJE SVIH VREMENA.

Ovo je link : http://www.paradoxplaza.com/eu3.asp

http://pc.ign.com/objects/015/015820.html

Ovaj drugi i nije bas oficijalna strana ali posluzice. Ja sad odo' a vi piste sta hocete o EU 1, 2, 3, a ako zelite moze i o HOI (znam da vec ima...)

A sad moji komentari (kao da je nekog briga za moje komentare):

Mapa mi se nesvidja, ikone su velike (ni decija ruka ih nemoze promasiti), autor u intervjuu kaze da prave igru koja ce biti manje kompleksna od EU 1&2... Meni ova izjava, a i screenshootvi ne zvuce,a i ne izgledaju dobro. Videcemo sta ce biti, mada ja sam veciti pesimista...

Evo, otisao sam...

DukeofSerbia
11.5.2006, 20:25
Upravo sam pregledao. Ne svidja mi se sto je skracena u odnosu na EU 2. Igra pocinje 1453. (a zavrsava 1789.) i to nije dobro, jer je Srbija tada bila na svom kraju. Mapa je lepsa i to evidentno.

Ako igra bude modabilna kao prethodnici, onda ce sve biti ok. Videcemo sta ce biti. Igra izlazi Q1 2007.

nikolaf7
11.5.2006, 20:28
Ja sam pokusao da igram keca ali mi ne ide, tesko se snalazim a imam zelju, vidim da je dobra igra:)

DukeofSerbia
11.5.2006, 20:37
Ma koji prvi deo. Igraj dvojku koja je drasticno bolja. Izmodovao sam EU2 otprilike 70% i napravio sam moj Realism mod, samo ga nikad nisam objavio na forumu Paradox Plaza-e koji je namenjen EU2, jer ga nisam nikada dovrsio. Umorio sam se od pisanja skripti.

Grimm_SBL
11.5.2006, 22:40
Ma koji prvi deo. Igraj dvojku koja je drasticno bolja. Izmodovao sam EU2 otprilike 70% i napravio sam moj Realism mod, samo ga nikad nisam objavio na forumu Paradox Plaza-e koji je namenjen EU2, jer ga nisam nikada dovrsio. Umorio sam se od pisanja skripti.
I ja sam modifikovao EU2. Napravio sam svoju totalno novu kampanju, stavio sam realnije kako je izgledala mapa tog doba (prva kampanja), malo promenuo spriteove... Pisao sam dosta, ali sam vecinu stvari o nekim manje vaznim drzavama samo copy/paste...

I u HOI jedinici sam napravio kampanju WWI! Koliko je tu tek trebalo da se pise!!!!!:kreza:

SFRJ-Forever [CG]
11.5.2006, 23:21
Ja nikada nisam igrao ni jedan EU ali sam igrao i igram HOI2, kakva je razlika osim u vremenskom dobu?

Grimm_SBL
12.5.2006, 0:36
']Ja nikada nisam igrao ni jedan EU ali sam igrao i igram HOI2, kakva je razlika osim u vremenskom dobu?
Pa, sa jedne strane igre su slicne, a sa druge ni nalike...

Europa Universalis 2 je daleko kompleksnija za upravljanje jedne drzave, znatno duze traju partije, teska je ko zamlja (zanimljivo je da kad se tezina i agresivnost stave na max, i dalje ims iste prihode i ekonomiju, a ne samo da ti upropasti ekonomiju), strasno malo jedinica (3 kopnene - pesadija, konjica, artiljerija; 3 pomorske - bojni brodovi, galije, transportni brodovi), doduse one se menjaju kroz vreme tako da npr, pesadinac iz 1421. i 1820. se razlikuju i po izgledu i po efektu delovanja. Kada se uzme u obzir upgrade jedinica i sve dobijemo oko 40ak razlicitih jedinica (po izgledu), sto je zaista malo (pola od njih neces ni primetiti tokom prvog igranja). Moze se igrati sa vise razlicitih drzava (moze se kao i u HOI2 sa svim, ali ovde mislim na drzave koje imaju neke sanse), vecina diplomatskih opcija koje imas u HoI su i iz EU... i jos, al sad sam umoran....

DukeofSerbia
12.5.2006, 19:32
@Grimm_SBL

U EU2 se moze igrati ama bas sa svim drzavama, pa samim time i Srbijom u Grand capmaign.

Grimm_SBL
12.5.2006, 19:56
DukeofSerbia kaže:
@Grimm_SBL

U EU2 se moze igrati ama bas sa svim drzavama, pa samim time i Srbijom u Grand capmaign.
...Moze se igrati sa vise razlicitih drzava (moze se kao i u HOI2 sa svim, ali ovde mislim na drzave koje imaju neke sanse...
Mislio sam na drzave koje imaju sanse; dok su u HOI 2 samo igranje sa USA, Nemackom, CCCP, Japanom, UK imalo smisla, a uz probleme i Fransuska, Italija i Kina, ostale su bile totalno - bez sansi za pobedu, u EU2 je broj tih drzava znatno veci - Poljska, Engleska, Francuska, Svedska, Danska, Rusija, Spanija, Portugal, Kina, Turska, Persija, Madjarska, Memeluks, Prusija, Holandija, Austrija... I ZNAM da se, moze igrati sa svim drzavama, probao sam kao Inka, Etiopija, Timurid (mada oni imaju neke sanse), Japan...
Znaci mislio sam na igre koje mogu pobediti - probao sam i sa Srbijom, Vizantija pa Turci i na kraju Madjari i Austrijanci su me spljostili. Totalno tesko...

DukeofSerbia
13.5.2006, 12:00
Ја сам измодовао тако да је са Србијом могуће играти и прилично освојити. Стартујеш у савезу са Мађарском као што је и било 1419. јер је Стефан Лазаревић био савезник са Жигмундом Луксембуршким. Убацио сам доста српских команданата и владара. За владаре сам после ставио српске патријархе.:to_care:

Grimm_SBL
13.5.2006, 13:39
Ja sam im ubacio spriteove:
1 - modifikovani eng, sa 4S
2 - modifikovani eng, sa 4S
3 - modifikovani eng sa 4S
4 - modifikovani Aztec sa 4S (Asteci na 4 nivou zaista mocno izgloedaju)

Dodao sam imena armija, generala, par novih eventa...

medjutim, kada sam pokusao da dodam vladare, uvek mi je posle zadnjeg vladara pisalo Stefan Brkic???? tako da to nisam uspeo. Kako si to uradio?

Mada, najjace je bilo kad sam postavio Allien spriteove...

Geronimo
28.1.2007, 5:04
Izasla je nova Europa!
Igram je otkad sam je nabavio non-stop, igra je odlicna, ima onaj feeling kao dvojka. Ima srbije na pocetku ali je sudjeno da je zgaze turci posto pocinje u ratu s njima. Igram sa turcima i prilicno sam jak, ali nervra me onaj trip iz dvojke da moras prvo da svedes drzavu na jednu teritoriju mirovnim sporazumom i aneksiras je tek kada joj osvojis drugu novim napadom. To smara kad napadas one sto imaju po 2 teritorije, a i deluje nerealno. Inace igra je extra zabavna

PeTkO
28.1.2007, 12:55
Ja sam poceo da je skidam.Trebalo bi do veceras da zavrsi pa cu vam tad reci svoje utiske.Po screenshotovima ovo je odlicna igra

cerakcity
28.1.2007, 14:16
Izasla je nova Europa!
Igram je otkad sam je nabavio non-stop, igra je odlicna, ima onaj feeling kao dvojka. Ima srbije na pocetku ali je sudjeno da je zgaze turci posto pocinje u ratu s njima. Igram sa turcima i prilicno sam jak, ali nervra me onaj trip iz dvojke da moras prvo da svedes drzavu na jednu teritoriju mirovnim sporazumom i aneksiras je tek kada joj osvojis drugu novim napadom. To smara kad napadas one sto imaju po 2 teritorije, a i deluje nerealno. Inace igra je extra zabavna

evo ti pomoci...pomeri start igre na pocetku sa 1453 na 1457 ili 1458 i neces biti u ratu sa turskom...:dedica:

igra je za sada fenomenalna !!! treba malo vremena da se covek navikne sa 2 na 3 deo ali evo polako se privikavam :aplauz:

Grimm_SBL
2.2.2007, 3:52
Ja ne mogu da je igram... igra mi toliko koci da je nenormalno... malo sam se mucio sa Srbijom... uzeo sam Zetu i Hum ali igra koci... ajoooj... skinuo sam patch i smanjio sam multisampling... ubio sam sve ostale dodatke... i nista... tuga... :mad:

Sarmatian
2.2.2007, 18:25
Ja prvi put igram ovu igru, pa mi treba pomoc.

1. Gde da vidim tacno koliko placam izdrzavanje armije?
2. Kako da dopunim regimente koje su ostecene? I moje i placenicke.
3. Kako se poboljsava ekonomija generalno?
4. Sta znaci Centre of Trade?
5. Sta dobijam Trade Agreement-ima?
6. Da li se generali posebno izdrzavaju?

DukeofSerbia
2.2.2007, 20:03
Ja prvi put igram ovu igru, pa mi treba pomoc.

1. Gde da vidim tacno koliko placam izdrzavanje armije?
2. Kako da dopunim regimente koje su ostecene? I moje i placenicke.
3. Kako se poboljsava ekonomija generalno?
4. Sta znaci Centre of Trade?
5. Sta dobijam Trade Agreement-ima?
6. Da li se generali posebno izdrzavaju?

Iz EU 2:

1. Bilo je u Army kada klikneš.
2. Ne mozeš. Možeš samo da ih spojih sa nekim drugima.
3. Jako duga priča.
4. Tu stavljaš trgovce da ti stiču novac. Vlasnik centra (država) zarađuje na carini za svakog aktivnog trgovca, i za to su te provincije najvrednije.
5. Da tvoji trgovci ne konkurišu sa trgovcima iz države sa kojom imaš ugovor. To potpisuješ samo sa državama koje imaju centar trgovine. I opada ti konkurentnost trgovaca, ali ti ne mogu udariti embargo kada imaš ugovor.
6. Ne.

-------------

Ovo ću igrati za nekoliko meseci. Na leto verovatno, kad bude bilo nekoliko pečeva :ciao:
EU2 sam igrao 8 meseci bez prestanka kao lud, dok nisam doktorirao, ali sa nekim fakcijama nikad nisam naučio da igram.

Sarmatian
2.2.2007, 20:18
Iz EU 2:

1. Bilo je u Army kada klikneš.
2. Ne mozeš. Možeš samo da ih spojih sa nekim drugima.
3. Jako duga priča.
4. Tu stavljaš trgovce da ti stiču novac. Vlasnik centra (država) zarađuje na carini za svakog aktivnog trgovca, i za to su te provincije najvrednije.
5. Da tvoji trgovci ne konkurišu sa trgovcima iz države sa kojom imaš ugovor. To potpisuješ samo sa državama koje imaju centar trgovine. I opada ti konkurentnost trgovaca, ali ti ne mogu udariti embargo kada imaš ugovor.
6. Ne.



1. Hvala
2. Kako se to radi, nesto mi nije uspevalo...
3. Rad sam je cuti, pa makar u kratkim crtama
4. Gde se nalaze ti trgovci? Samo sam video da ih imam nekoliko, a nemam pojma kako da dodjem do njih?
5. Cak ni u ratu?
6. Hvala

DukeofSerbia
2.2.2007, 20:32
Poslaću ti uputstvo u .pdf-u za EU2 pa proučavaj ekonomiju, i sve ostalo. Jako zeznuto. :dedica: Meni je trebalo dva meseca da se uhodam sa EU2, ali kad jedom upiješ igru, ne možeš se odlepiti. :tapsh: Ali ne smem da počen da igram EU III, zbog projekta. Biće vremena na leto.

Sarmatian
2.2.2007, 22:52
Igra je esktra na prvi pogled. Jedino me smara sto gubim a ne znam zasto. U stvari, pobedjujem a moji vojnici se povlace??? 'ebem li ga, valda cu skontati vremenom.

Naravno, kao pravi mazohista, nije mi palo na pamet da uzmem neku ozbiljnu naciju vec sam krenuo sa srbijom...

Kao nasa reprezentacija. Odma' posle sankcije mi odma' na svetskog prvaka. Da mi pokazemo glupim brazilcima kako se igra fudbal. I onda nam ga Branco zavuk'o (branko, nas covek sto je najgore), kao meni braca Cesi sada :D

Grimm_SBL
3.2.2007, 3:01
Ne znam za koji EU (2 ili 3) se raspitujes... ali pokusacu ti objasniti za 2... jer 3 ne mogu da igram koliko mi koci ali sam primetio da je u osnovi isto:

Dosta faktora uticu na vojsku. Moral, udaljenost od glavnog grada, konfiguracija terena, tehnologija, general (ili vodja) vojske, vladar drzave, religija, tehnoloska grupacija, da li se vojska oslanja na kvantitet ili kvalitet, inflacija, bankrot, da li teritorija na kojoj ratujes pripada tvojoj etnickoj grupaciji ili ne, ranjivost na razlicite vrste oruzija, sastav vojske i jos mnogo...

U osnovi, moja preporuka je da dok god imas nizak Moral izbegavas borbu. Brojevi u ovoj igri ne znace mnogo... Znaci, neka ti vojska bude oslonjena na pesadiju, ali nikako nemoj da zaboravis konjicu...

Ako igras EU3 evo ti mali savet sta sam ja uspeo da uradim sa Srbijom za ono vremena koliko sam imao zivaca da gledam slide show...

Pocni kampanju sa Srbijom, ali ne pocetni datum nego dve godine posle, da izbegnets rat sa Turcima koji nema sanse da dobijes, zatim iznajmi jednu jedincu Muslimanske pesadije i objavi rat Zeti. Dobices ih lako. Posle toga uzmi pozajmicu od 200 zlatnika i sa tim parama iznajmi sve placenike sto mozes, spoji ih sa vojskom iz Zete i onda ih podeli na dve priblisno jednake vojske. Proveri sa kim je Bosna u savezu i ako je situacija povoljna napadni ih (konkretno u mom slucaju bili su u savezu sa Moldavijom, a Moldavija je daleko te nisam imao problema od njih...). Posalji jednu vojsku u Bosnu, a jednu u Hum... kad tvoja armija osvoji obe tvrdjave Ponudi im mir i zatrazi samo Hum (mozes i neke pare pri tom). Sacekaj da prodje dovoljno vremena te da ih opet mozes napasti bez nekih problema... napadni kombinacijom one dve armije i lako ces biti u mogucnosti da ih anektiras. Dalje ja nisam igrao zato sto mi koci... ali bi prestao sa ratovima u neko dogledno vreme i fokusirao bi se da zaradim onih 200 zlatnika da mogu da vratim pozajmicu bez problema i bez bankrota. Zatim bi ceprkao po budzetu i domestic politics...

Zasto sam napao Zetu i Bosnu?

Zato sto su obe Pravoslavne i zato sto su Srpske etnicke pripadnost, te to umanjuje rizik od pobune i povecava efikasnost ekonomije... A Srbija u pocetku ima samo jednu teritoriju...

Hmm.... primetio sam i jednu gresku (ako ja gresim, neka me istoricari isprave): Dubrovnik spada pod Hrvatsku etnicku grupu, sto ne bi trebalo da bude tako. Zar Dubrovnik u to vreme (kao i Istra i Dalmacija) nije bio naseljen uglavnom Italijanima?

Sarmatian
4.2.2007, 6:39
Ala je ovo zarazno, pa to je nevidjeno. Navukao sam se neverovatno.
Igram sa srbijom, drzim zetu i hum, a vazali su mi hrvatska i dubrovnik. Negde 1530 god. Ovo je mozda 8 partija koju sam krenuo. Igra je teska i to mi se svidja, mada je sigurno meni teza posto jos nisam sve provalio...

Grim probao sam tu tvoju strategiju. Jednom nije uspela jel su bosanci bili u savezu sa venecijom pa sam dobio po p..... , drugi put sam uspeo da osvojim i zetu i hum ali mi je toliko opala reputacija da su mi odmah posle objavili rati i madjari i cesi i satrli me, a treci put sam isto tako uspeo da osvojim i zetu i bosnu, i nije me jos niko napao ali je zbog male stabilnosti izbila pobuna koju nisam uspeo da suzbijem...

Nisam siguran da je to bas dobra ideja. Pogotovo zato sto na bosnu pikira odmah i venecija i madjarska, pa ne valja da im se nadjes na putu. Zetu u principu lako mozes aneksirati mirnim putem posle nekih 10-15 godina...

TenMon
4.2.2007, 21:22
Ljudi, gde na netu ima da se skine Europa Universalis 2 preko torenta?

Geronimo
5.2.2007, 13:38
E kako se aneksira mirnim putem? Ono Claim Throne ti samo da casus beli

Sarmatian
5.2.2007, 15:53
Prvo ti moraju postati vazali. Zemlja moze da ti postane vazal ili ratom, ili diplomatski. Diplomatski ako imas i royal marriage i military alliance i odnose 190+. Kada su ti vazali 10+ godina, i imas 190+ odnose, mozes ih aneksirati mirnim putem...

Aleksandar1987
5.2.2007, 16:41
Jel Europa Universalis III izasla na obicnom disku ili DVD-ju?:)

Nikola Lavrnja
5.2.2007, 23:30
1. Hvala
2. Kako se to radi, nesto mi nije uspevalo...
3. Rad sam je cuti, pa makar u kratkim crtama
4. Gde se nalaze ti trgovci? Samo sam video da ih imam nekoliko, a nemam pojma kako da dodjem do njih?
5. Cak ni u ratu?
6. Hvala

2. prevuces misem preko tih armija i kliknes na opciju merge.
3."promote bailliff" opcija pre svega stalno guras trgovce...mnogo je bolje odradjena ekonomija u HOI
4. broj u levom uglu( Merchants) kliknes na ikonicu trade center i imas opciju place merchant. Stavljaj merchante samo kada imas 6, to je max, tako bolje osvajas to trziste
5. Cak ni u ratu
P.S. Istrazuj sam sto vise mozes igrica ce ti biti zanimljivija, a veruj mi nista nece explodirati. Ja kada pogledam svoje stare partije dodje mi dfa se ubijem, a sada peske dodjem od leona do kosova. Dok sam slusao druge mnogo sam bio losiji nego sada

Nikola Lavrnja
5.2.2007, 23:34
Evo i nastavka NAJBOLJE STRATEGIJE SVIH VREMENA.

Ovo je link : http://www.paradoxplaza.com/eu3.asp

http://pc.ign.com/objects/015/015820.html

Ovaj drugi i nije bas oficijalna strana ali posluzice. Ja sad odo' a vi piste sta hocete o EU 1, 2, 3, a ako zelite moze i o HOI (znam da vec ima...)

A sad moji komentari (kao da je nekog briga za moje komentare):

Mapa mi se nesvidja, ikone su velike (ni decija ruka ih nemoze promasiti), autor u intervjuu kaze da prave igru koja ce biti manje kompleksna od EU 1&2... Meni ova izjava, a i screenshootvi ne zvuce,a i ne izgledaju dobro. Videcemo sta ce biti, mada ja sam veciti pesimista...

Evo, otisao sam...

Mrzim manje kompleksno u strategijama

Sarmatian
6.2.2007, 5:41
2. prevuces misem preko tih armija i kliknes na opciju merge.
3."promote bailliff" opcija pre svega stalno guras trgovce...mnogo je bolje odradjena ekonomija u HOI
4. broj u levom uglu( Merchants) kliknes na ikonicu trade center i imas opciju place merchant. Stavljaj merchante samo kada imas 6, to je max, tako bolje osvajas to trziste
5. Cak ni u ratu
P.S. Istrazuj sam sto vise mozes igrica ce ti biti zanimljivija, a veruj mi nista nece explodirati. Ja kada pogledam svoje stare partije dodje mi dfa se ubijem, a sada peske dodjem od leona do kosova. Dok sam slusao druge mnogo sam bio losiji nego sada

Hvala, ali dosta sam vec ukapirao u medjuvremenu. Sa srbijom sam se prosirio na zetu, hum, bosnu, dubrovnik, hrvatsku, dalmaciju, transilvaniju i banat + nekoliko kolonija u juznoj americi. Jedino mi se ne svidja sto posle 100-150 godina postaje haoticno... Svi imaju rastrkane teritorija po mapi. Retko ko je grupisan... Austrijancima je recimo polovina teritorija nepovezana...

DukeofSerbia
6.2.2007, 19:42
Svi imaju rastrkane teritorija po mapi. Retko ko je grupisan... Austrijancima je recimo polovina teritorija nepovezana...

Тако је и било у историји, поготово са Аустријом. :icon_stud

Sarmatian
6.2.2007, 19:51
Тако је и било у историји, поготово са Аустријом. :icon_stud

Tako nije bilo nikad. Jednu u italiji, jednu na siciliji, jednu u rusiji, jednu u poljskoj, jednu u zapadnoj evropi, jedno 6-7 u centralnoj evropi (koje nisu sve povezane i nekoliko u novom svetu.

dramle
10.2.2007, 19:04
jel ima mozda neki patch da igra radi sa 64mb memorije. Ja imam GF4 Ti sa samo 64 mb.

Sarmatian
10.2.2007, 23:28
Jedno pitanje - Da li se ikako moze preci iz neke Tribal varijante (federation, despotism...) u neki ozbiljniju formu vladavine, tipa neku monarhiju ili republiku?

Ja igram sa Mamlucima koji su od pocetka u Tribal Despotismu, i ne mogu da predjem ni u jednu drugu vladavine, osim drugih Tribal varijanti. Imam goverment technology 3 nivo, znaci trebao bih da mogu da predjem u Noble Republic, Feudal Monarchy, Despotic Monarchy i Merchant Republic ali su mi te opcije oznacene sivom bojom i ne mogu da kliknem na njih. Pise da ne mogu da predjem u njih iz mog sadasnjeg oblika vladavine. Nije valjda da sam osudjen da do kraja igram kao Tribal Despotism? :( :( :(

huligan
14.2.2007, 16:35
Najbolji europa universalis do sada!Obavezno probati!:alealeee:

Corwin
14.2.2007, 19:38
Da pitam nešto, je l ovo neki novovjekovni HoI? Zvuči tako po vašoj priči. Nabavio sam je, i ako ikad uspijem da je instaliram javljam utiske.

Corwin
14.2.2007, 21:02
Bio sam u pravu, ovo zaista liči na HoI. I već imam jedno pitanje: kako se anektira država? Igram sa Francuskom i zauzeo sam sve teritorije Bretanje, ali nemam opciju da je anektiram niti da joj tražim provincije iako imam skor od 100%.

masteri
14.2.2007, 21:29
Jel ova igra slicna M2TW

DeCoy
14.2.2007, 21:58
Jel ova igra slicna M2TW

Mozda malo na takticki deo TW serijala...

I naravno da lici na HoI, pa i jednu i drugu igru je pravio Paradox Entertainment

Geronimo
15.2.2007, 1:38
Jedno pitanje - Da li se ikako moze preci iz neke Tribal varijante (federation, despotism...) u neki ozbiljniju formu vladavine, tipa neku monarhiju ili republiku?

Ja igram sa Mamlucima koji su od pocetka u Tribal Despotismu, i ne mogu da predjem ni u jednu drugu vladavine, osim drugih Tribal varijanti. Imam goverment technology 3 nivo, znaci trebao bih da mogu da predjem u Noble Republic, Feudal Monarchy, Despotic Monarchy i Merchant Republic ali su mi te opcije oznacene sivom bojom i ne mogu da kliknem na njih. Pise da ne mogu da predjem u njih iz mog sadasnjeg oblika vladavine. Nije valjda da sam osudjen da do kraja igram kao Tribal Despotism? :( :( :(

tako ti je brate kad igras sa tim talibanima, ne moze da ima nista osim tribal oblika vladavine :)
Inace pogledajte ovaj sajt http://www.europa-universalis.org/wiki/index.php?title=Main_Page ima objasnjenja nekih stvari u igri.

Sarmatian
15.2.2007, 3:07
tako ti je brate kad igras sa tim talibanima, ne moze da ima nista osim tribal oblika vladavine :)
Inace pogledajte ovaj sajt http://www.europa-universalis.org/wiki/index.php?title=Main_Page ima objasnjenja nekih stvari u igri.

Pa tesko da su mamluci talibani... Ima boranije ali mamluci su bili jako dobro organizovani.

Geronimo
15.2.2007, 3:39
Ne znam meni nikad nije bilo zanimljivo da igram sa vanevropskim drzavama, zato sto oni imaju nekakav hendikep na razvoj, smanjena im je brzina kojom razvijaju tehnologije. Jer neko uspeo da ucini nesto vise sa Srbijom? Zauzeo sam Dalmaciju, Hum, Bosnu, Albaniju (prvo :) ), Raguzu, Crnu Goru, i Mantovu (ogrebao sam se o rat Venecije i Austrije). Ali onda sam se nasao u nekakvoj pat poziciji, drzava mi je siromasna i nerazvijena, a ne mogu da ratujem jer su me Austrija i Turska okruzile.

Sarmatian
15.2.2007, 6:09
Uspeo sam ja. Osvojio ceo Balkan i jos po koju teritoriju i pokorio turke. Ali to negde vec pred kraj 18. veka. Znaci napatio sam se kao Isus. Kretao sam 20 puta dok nisam konacno provalio kako se otprilike razvija situacija na balkanu.

Otisao sam na onaj sajt koji si dao i video da pod "Country guides" nema Srbije. Neke Engleske, Rusije i Turske...

Sad je to ispravljeno :D . Napisao sam vodic za srbiju: http://www.europa-universalis.org/wiki/index.php?title=Serbia_strategy

Voleo bih da cujem misljenje kakav je. Sve primedbe, predlozi i ispravke (posebno ispravke) su dobrodosli, posto sam ipak jos neiskusan igrac u EU...

Marko
15.2.2007, 14:21
Ajde da vas i ja pitam nesto:
-da li neko moze da mi objasni one 'slidere' :diplomacy, production i ostalo?
Igrao sam hoi2 i sve skontao ali ovde ne razumem. Sta radi taj production?
Zasto ima crvene i zelene boje na tim sliderima, sta je to? Inflacija-kako se smanjuje?
Trazio sam malo na netu i na wikipediji ali nisam nasao odgovore. Zna li neko neki sajt ili ako ga ne mrzi da napise nesto.

Hvala

Corwin
15.2.2007, 17:46
Ista priča je i sa mnom. Tražio po netu i nisam našao ništa osim cheatova. I mene zanima šta je proizvodnja, a ostali slajderi su mi jasni. Ponoviću predhodno pitanje: zna li iko kako se anektira nacija? Koji uslovi treba da se ispune?
Da dodam: kako se armije prevoze preko mora????

Sarmatian
15.2.2007, 19:47
Nacije se aneksira mirnim putem pod sledecim uslovima: 1) Mora biti tvoj vazal najmanje 10 godina, 2) Moras imati odnose preko 190. Ako ispunis ta dva uslova mozes ponuditi naciji da je aneksiras, ali to ne znaci da ce ona prihvatiti. Da li ce prihvatiti zavisi od tvog prestiza. Ako ti je Prestige oko nule, bice maybe. Sto ti je visi prestiz, bice veca sansa... Naravno i obrnuto.

Imas 3 glavna slidera. Jedan za religije, jedan za politiku i jedan za istrazivanje.

Slider za religije oznacava koliko tolerises odredjene religije. Sto je veca tolerancija manja je sansa za pobunom ukoliko neka tvoja provincija ima tu religiju. U principu stavis na maksimum jos jednu ili dve religije koje su u tvom okruzenju pored tvoje drzavne.

Policy slider oznacava politiku tvoje zemlje. Njega mozes pomerati samo jednom na odredjeni broj godinu (koliko godina zavisi od oblika vladavine). Kako ih namestiti zavisi od toga kako zelis da igras... Ako ostavis kursor misa na nekom od slidera pojavi se prozor gde pise na sta on konkretno utice. Kada pomeris bilo koji od slidera, opada ti stabilnost za 1 poen.

Research slider oznacava koliko para iz tvog budzeta ide na razlicita istrazivanja.

1) Goverment - omogucuje nove oblike vladavine, nove gradjevine i dodatne nacionalne ideje (jako vazno). Nacionalne ideje su grubo slicne svetskim cudima iz Civilizationa. Znaci daju prilicno velike bonuse.

2) Production - omogucuje nove gradjevine koje se bave proizvodnjom i povecava efikasnost proizvodnje. Na istom ekranu gde su Research slideri sa leve strane u gornjem uglu pise koliko zaradjujete od poreza (Taxes), proizvodnje (Production) i trgovine (Trade). Pored njih u zagradi pise neki procenat. Taj procenat predstavlja efikasnost. Sto je veca efikasnost, vise ces zaradjivati od proizvodnje ili trgovine ili poreza.

3) Trade - omogucuje nove gradjevine vezane za trgovinu i povecava efikasnost trgovine.

4) Land - kopnena vojska. Povecava moral vojske, omogucuje vojne gradjevine i nove jedinice.

5) Naval - Isto kao Land samo za mornaricu.

6) Stability - sto je vece ulaganje, brze ce skakati stabilnost.

7) Treasury - koliko para svakog meseca se uplacuje u drzavnu blagajnu iz budzeta. Ovde je kljuc za suzbijanje inflacije. Ako trpas gomilu para iz budzeta u kasu, inflacija ce skociti a la Sloba '93. Treba da balansiras izmedju ulaganja u ovih 6 stavki i Treasury-a. Ako ostavis kursor da stoji na treasury slideru videces kolika ce inflacija biti svaki godine. Idealno je 0 ili neki minus ako vec imas inflaciju

Inflaciju moze suzbiti i izborom National Bank kao nacionalne ideje. To ti smanjuje inflaciju 0.10 svake godine ali bolje budi pazljiv od pocetka pa neces morati da trosis nacionalnu ideju na tako nesto...

Nadam se da sam pomogao

Corwin
15.2.2007, 21:02
Pa najbolje bi bilo da nisi, posle kucanja cijele strane... :) Evo ti reputacija za trud!
Znači, od proizvodnje nema neke vajde, osim što donosi pare? Nisam bio provalio ni ovo za inflaciju.
Međutim, mene zanima kako anektirati naciju u ratu. Primjera radi, igram sa Francuzima i Burgundima osvojim sve teritorije, pobijem sve vojske, a nemam opciju da ih anektiram. Kastilja im je saveznik, ali ovo ne bi trebalo da ima uticaja.
Drugo, na koju foru da utovarim vojsku i pošaljem u prekomorsku koloniju? Klikam i klikam na brod, ali ništa se ne dešava.

Geronimo
15.2.2007, 23:47
Moras da svedes naciju na 1 teritoriju mirovnim ugovorom, i onda ih ponovo napadnes da bi ih osvojio. Ali to je poveci udar na tvoju stabilnost. To me najvise nerviralo u dvojci pa i sad.

E dobra ti je strategija, ja sam otprilike isto radio osim sto je austrija preterano ojacala pa im nisam mogao nista, vec sam ih smorio da udjemo u savez. Ali glavni problem mi je ekonomija, koju prakticno nemam.

Sarmatian
16.2.2007, 4:06
Pa najbolje bi bilo da nisi, posle kucanja cijele strane... :) Evo ti reputacija za trud!
Znači, od proizvodnje nema neke vajde, osim što donosi pare? Nisam bio provalio ni ovo za inflaciju.
Međutim, mene zanima kako anektirati naciju u ratu. Primjera radi, igram sa Francuzima i Burgundima osvojim sve teritorije, pobijem sve vojske, a nemam opciju da ih anektiram. Kastilja im je saveznik, ali ovo ne bi trebalo da ima uticaja.
Drugo, na koju foru da utovarim vojsku i pošaljem u prekomorsku koloniju? Klikam i klikam na brod, ali ništa se ne dešava.

Ima, kako nema. Tu negde na sedmom nivou svake od oblasti dobijas mogucnost da gradis manufactories. Osim sto donose gomilu para, one ujedno ulaze dodatan novac svaki mesec u research. Na sedmom nivou Production-a mozes da gradis Textile Manufactory koji donosi 6 dukata svake godine, duplo ako je u provinciji resurs vuna ili tkanine (vecina na balkanu su takve) i dodaje 5 dukata u Production Research svaki mesec.

Isto tako za Weapon Manufactory, samo sto se onih 6 dukata duplira ako u provinciji imas gvozdje ili bakar i onih 5 dukata svaki mesec ide u Land research.

Manufactories su najvaznije gradjevine u igri. Donose pare i ubrzavaju istrazivanje. A svakim novim nivoom u Production-u, sve vise i vise para donose....

Vojsku mozes tovariti samo u tovarne brodove. Znaci ne moze u karavele, karake, frigate itd... koji su vojni brodovi. Obicno u opisu broda (opet drzis kursor) pise da se koristio za transport. Napamet sto mogu da se setim mislim da mozes da tovaris u Flyte, Merchantman, East Indiaman itd... Svaki brod moze da nosi samo jednu jedinicu. Znaci ako hoces da prebacis armiju od 20 regimenti, treba ti 20 tovarnih brodova...

Corwin
16.2.2007, 7:39
Pa napravio sam Flyte! Ma neću da spamujem više...

DukeofSerbia
16.2.2007, 19:56
Uspeo sam ja. Osvojio ceo Balkan i jos po koju teritoriju i pokorio turke. Ali to negde vec pred kraj 18. veka. Znaci napatio sam se kao Isus. Kretao sam 20 puta dok nisam konacno provalio kako se otprilike razvija situacija na balkanu.

Otisao sam na onaj sajt koji si dao i video da pod "Country guides" nema Srbije. Neke Engleske, Rusije i Turske...

Sad je to ispravljeno :D . Napisao sam vodic za srbiju: http://www.europa-universalis.org/wiki/index.php?title=Serbia_strategy

Voleo bih da cujem misljenje kakav je. Sve primedbe, predlozi i ispravke (posebno ispravke) su dobrodosli, posto sam ipak jos neiskusan igrac u EU...

Ово је кључни доказ да је тројка лакша од двојке, или се игра на слабијим подешавањима. У двојци сам са Србијом преживео само када сам измодовао игру, и уз лудачку срећу.

Geronimo
16.2.2007, 20:53
Ово је кључни доказ да је тројка лакша од двојке, или се игра на слабијим подешавањима. У двојци сам са Србијом преживео само када сам измодовао игру, и уз лудачку срећу.

I meni je dvojka bila teza, ali nju sam i igrao na vecoj tezini. Ovde igram na normal, zato sto je samo tako i realno jer ti na hard i vh igra smanjuje takse i jos neke stvari a za AI povecava iste. Jeste da to zahteva bolje igranje ali nema smisla u ovakvoj igri. Bolje da su uradili poboljsan ili agresivniji AI, a ne ovo.

masteri
16.2.2007, 22:59
Sada ste me zarazili igrom uskoro cu je instalirati

Martok
16.2.2007, 23:09
Evo taktike koja je delimicno palila u dvojci u pokusaju da napravis neki uspeh sa Srbijom.
Bankrot Taktika.
Kada jednom osvojis Zetu, Bosnu i Albaniju, imaces dovoljno teritorije da mozes da regrutujes dovoljno placenika da nepadnes neku vecu susednu teritoriju. Da bi regrutovao placenike uzumas kredite bez namere da ih vracas, vrlo brzo ces bankrotirati, onda ces opet moci da podignes nove kredite naravno onda odma ih uzmes sve koje mozes, kupujes placenike i napadnes cim ti se stability digne sa -3 ili kada neko tebe napadne sto je jos verovatnije sa Srbijom i tako sve u krug.
Cim bankrotiras stanje u drzavi ce ti se drasticno pogorsati, stalno ces imati bune i svi ce ti biti neprijatelji, u popravljanje stanja mozes da se upustis tek kada ti teritorija dovoljno naraste, pa da niko ne sme da te napadne. Dok se to ne desi sve probleme resavas kupovanjem sto vecih kolicina placenika.
Na ovaj nacin sam uspeo da osvojim skoro celu Austriju, Tursku, sve sitnije drzave u oklini (ne secam se vise sta tacno), na zalost kampanju nikada nisam priveo kraju, kad nabavim trojku pokusacu opet.
Da li sam zaboravio da kazem da je ovo bilo na nekom od laksih nivoa tezine :kreza:

Marko
17.2.2007, 0:34
Ово је кључни доказ да је тројка лакша од двојке, или се игра на слабијим подешавањима. У двојци сам са Србијом преживео само када сам измодовао игру, и уз лудачку срећу.

Mislim da ne mora da znaci. Vecina vladara u to vreme samo je krala pare seljacima i nista vise (kao i sad, kao sto je na ovim prostorima uvek bilo). Dusan je napravio carstvo za jedan zivotni vek zato sto je malo mislio na ekonomiju, odnose itd.
Mislim da se drzava moze spasiti iz "teske" situacije ako se vladar malo potrudi (sto svaki igrac cini buduci da nema zelju da maznjava virtuelni novac).

Ali naravno to je samo moje misljenje.

P.S kad osvajas drzavu:
prvo zauzmes sve teritorije (ili vecinu). Onda trazis mir - demand tribute i prisvojis sto vise teritorija (ali ces moci sve osim jedne). Posle u drugom ratu zauzmes i tu poslednju i onda anektiras.

Serbian Knight
17.2.2007, 3:56
Pa napravio sam Flyte! Ma neću da spamujem više...

Da bi prebacio vojsku sa kopna u brod moras da uradis sledece:
Prvo napravi transportni brod (bilo koji), kada se zavrsi izgradnja brod ce biti postavljen u luku na kopnu. Moras da selektujes brod u luci i da ga posaljes na more oko kopna. Sada klines na jedinicu na kopnu i kliknes na more gde se brod nalazi, pojavice ti se strelica kao kad se kreces po kopnu i to je to.

Sarmatian
17.2.2007, 4:02
Ово је кључни доказ да је тројка лакша од двојке, или се игра на слабијим подешавањима. У двојци сам са Србијом преживео само када сам измодовао игру, и уз лудачку срећу.


Ne znam, nisam igrao dvojku, ali ovo sam igrao na easy nivou tezine...

Poenta je da te niko ne napadne od velikih, a da napadas male...

I to je je bilo jednom od 20-ak puta pokusanih... Znaci zaista sam imao srece.

Corwin
17.2.2007, 12:40
Da bi prebacio vojsku sa kopna u brod moras da uradis sledece:
Prvo napravi transportni brod (bilo koji), kada se zavrsi izgradnja brod ce biti postavljen u luku na kopnu. Moras da selektujes brod u luci i da ga posaljes na more oko kopna. Sada klines na jedinicu na kopnu i kliknes na more gde se brod nalazi, pojavice ti se strelica kao kad se kreces po kopnu i to je to.
A ja svo vrijeme pokušavao da ih ukrcam dok je brod u luci! Domoroci, crno vam se piše!

Bug[Su]
18.2.2007, 12:22
ajd daj te screenshot teritorije koje ste osvojili :)

TrickyTrix
20.2.2007, 23:51
Zasto ne mogu da gradim brodove sa Srbijom. Osvojio sam Zetu i Albaniju i imam izlaz na more ali ikonica za brodove je siva i kada predjem preko nje kaze: "You can only build navies in one of your core provincies that you control."

dramle
21.2.2007, 0:06
pa lepo ti kaze you can only build in your core provincijama a one ti to nisu jos. Moras da cekas neko vreme da prodje i reci ce ti da su ti one u medju vremenu postale core provicije i nesto u stilu branicemo je do zadnje kapi seljacke krvi. Mada nesto nisam siguran da je i meni takobilo. A mogu ti postati i core preko onih pogranicnih nesporazuma koji ti daju ''razlog za rat'' i u isto vreme one ti postaju core.

TrickyTrix
21.2.2007, 0:28
Za nacionalnu ideju mi je bio izabran National Conscripts - National Manpower Modifier +50%. Ja uopste i neznam sta je National Manpower Modifier. Dakle sta je to i kako da ga povecam da bi ispunio tu nacionalnu ideju?

Corwin
22.2.2007, 15:37
Evo igram ovu Evropu, možda sam pogiješio što igram na normal, ali meni je HoI 3 puta bolja igra. Eto, možda griješim, ali tako mi se čini.

Sarmatian
22.2.2007, 18:14
Za nacionalnu ideju mi je bio izabran National Conscripts - National Manpower Modifier +50%. Ja uopste i neznam sta je National Manpower Modifier. Dakle sta je to i kako da ga povecam da bi ispunio tu nacionalnu ideju?

National Manpower ti je upravo to - bukvalno prevedi. To ti je ljudstvo koje tvoja nacija ima na raspolaganju. Pise ti koliko je u gornjem levom uglu ekrana. Kada pravis neku jedinicu (regiment) odatle se puni. Svaka jedinica "kosta" 1000, pored novcanih troskova. Odatle se takodje dopunjuju jedinice koje su ostecene u borbi. On se dopunjuje vremenon. Sto znaci ako ti je manpower 15,000, to ne znaci da mozes imati samo 15 jedinica. Mozes napraviti 15 jedinica, sacekati da se napuni opet, i opet napraviti jos 15. Medjutim, sto je national manpower veci, duze ce se dopunjavati vojska kada si u ratu. Ovo moze da bude presudno izmedju pobede i poraza, pogotovo ako si u dugom ratu sa jakim protivnikom.

A nacionalna ideja National Conscripts ti daje 50% veci national manpower modifier.

TrickyTrix
26.2.2007, 1:10
Da li postoji neki search za zemlje a ne samo za provincije? Ponudi mi neka zemlja saradnju a ja ne mogu sto godina da je nadjem na mapi.
I kako da vidim poredak svih zemalja, a da ne moram da klikcem na svaku? U statistici moze da se vidi prestige, ali to nije pravi poredak, mada veoma zavisi od toga. Recimo primetio sam da je Austrija bila peta po prestžu, ali imala je četvrtu poziciju.

DukeofSerbia
28.2.2007, 13:34
Konačno sam dobio igru, pa da pređem na prve utiske, upoređujući sa EU2.

Pozitivno
- sviđa mi se uvodna animacija, dobro je urađena
- igra se duže učitava nego EU2, što i logično zbog poboljšane grafike, ali u suštini, trojka je tek nešto veća od dvojke
- provincije su prilično dobro izdeljene, i uopšteno sam vrlo zadovoljan :tapsh:
- Balkan je odlično urađen, sem (pogledati negativno)
- dosta je smanjena terra incognita, pa su ubačene fakcije u Mongoliju, što je fenomenalno
- sviđa mi se što se igra može započeti u bilo kojoj godini
- broj fakcija je podosta povećan u odnosu na dvojku, i to je za svaku pohvalu, ja bih čak rekao da su iz Paradox-a prilično kopirali fakcije iz AGC-EEP moda
- ja bih čak smelo tvrdio da je dosta ideja ubačeno iz AGC-EEP moda, iako ja nisam njihov veliki ljubitelj, ali neke ideje su im odlične
- Bosna je pravoslavna, a kultura srpska – svaka čast
- kulture su odlično urađene, sem nekoliko promašaja (pogledati negativno)
- izbor cara Svetog Rimskog carstva je istorijski urađen i naprosto sam oduševljen – 7 elektora kao što je i bilo, a ne kao u EU2 gde su svi iz Carstva birali cara (mada ruku na srce, to se lako moglo izmodovati, što sam i ja učinio)
- Muzika je ponovo fenomenalno komponovana :qliranje:
- Geografska mapa je prelepa – naprosto sam oduševljen!
- Sve ukupno, grafička rešenja su odlična (sem heraldike)
- Mnogo novih poboljšanja, uz nove opcije kao što je nacionalna ideja su poboljšale igru u svim aspektima
- Kod je u potpunosti slobodan za modifikovanje!!!:alealeee:

DukeofSerbia
28.2.2007, 13:36
Negativno
- Kosovo je nestalo kao provincija i čini mi se da je Srbija na Balkanu jedina oštećena
- heraldika je prilično lošija urađena, što se i ne čudim kada sam video ko je radio :(
- izbačene je podela na zastave i grbove, pa je heraldika komedija – neke fakcije imaju zastave, a neke fakcije na mestu zastave imaju grb :boodala:
- na žalost, sjajna heraldička rešenja iz EU2 su izostavljena, momak koji je radio na heraldici je forsirao neku svoju maštu – žalosno
- grb Srbije je samo jedan od očiglednih primera mašte
- razgledao sam 1453. kao startnu godinu, i imaju neka poptuno van istorijska rešenja tipa „Sicilija u uniji pod Aragonom“, a ono je u stvari Napulj! :icon_stud
- na žalost, mit o uniji Hrvatske i Ugarske se provlači opet, s tim što je u EU2 Hrvatska bila vazal – u AGC-EEP modu Hrvatska ne postoji, pa mi nije jasno zašto momci iz Paradox-a kada su već pozajmili dosta toga, nisu i to tako rešili
- ugarska kultura je u grupi zapadno-slovenske kulture
- došlo je do stvaranja ukrajinske i beloruske kulture paralelno sa rutenskom, što je ni malo dobro – onda su trebali zameniti rutensku sa rusinskom, ili ostaviti rutensku kulturu kao zajedničku za Beloruse, Ukrajince i Rusine kao što je bilo i u EU2 i kao što je istorijski :dedica:
- pod južnoslovenskom kulturom su i albanska i rumunska – ok, slovenski uticaj jeste bio snažan na obe grupe, ali kakva crna rumunska kultura (ovo je čist marketinški potez)!
- startna diplomatija u 1453. je loše urađena – npr. Otomani imaju odnose +200 sa fakcijama sa kojima su u stvarnosti bili na ivici rata – ovo je mnogo bolje urađeno u EU2
- glavni gradovi nekih provincija su za rubriku verovali ili ne tipa Mostar u Humu, Sarajevo u Bosni, Gruzija u Gruziji (kome se ovo omaklo sa Gruzijom) a provincija je u stvari Abhazija, Žabljak u Crnoj Gori... :rofl:
- kultura u Dalmaciji, Dubrovniku i Slavoniji je hrvatska – moj Bože! :eek:
- nekoliko imena srpskih pukovnika i skoro sva prezimena su katastrofa preuzeta iz EU2 – imena brodova su jos gora :D
- Bosna i Hrvatska su po pitanju imena još opičenije (kad moram da se izrazim tako)
- terra incognita je dosta lošije urađena za dosta fakcija i to je lošije od EU2 (pogledao sam u kod i sad mi je i jasno zašto je tako)
- pregledao sam istorijske savetnike na Balkanu: bruka i sramota – Ivan Gundulić Hrvat!, ima čak 7 hrvatskih „velikana“ (uključujući i Gundulića koji to nije), dok samo 4 srpska!

DukeofSerbia
28.2.2007, 13:38
Konačna ocena

Bez obzira na neke istorijske nelogičnosti i lošu heraldiku, trojka je, u svakom slučaju, uznapredovala drastično na polju igrivosti i grafike. Kod je ponovo u potpunosti slobodan za modovanje, i moje početno pregledanje fajlova govori da je ono čak i uprošćeno (sem skripti koje mi deluju tako), što je za svaku pohvalu.

Vojvoda daje 95/100.


Modovanje

Istorijski događaji više ne funkcionišu kao u EU2, što mi se ne sviđa, ali razumem Paradox, jer tako mogu da nameste da se igra startuje u bilo kojoj godini. Onako na brzinu sam pregledao kod (neka dva sata) – definitivno je upošćeno kodiranje. Kod je u suštini prerađen iz EU2 i većina toga mi je u potpunosti poznato. Proces mapiranja je urađen vrlo slično Rome-BI TW i MII TW (usudio bih se reći isti), što je sjajno! :tapsh: Ono što se vidno promenilo je način borbe – tj. ubačene su istorijske jedinice, za razliku od EU2 gde je postojala podela na samo tri roda vojske (pešadija, konjica, artiljerija) i mornarice (ratni brodovi, galije i transportni brodovi).

Na leto ću sesti i konvertovati moj Realizm mod za EU2 i objaviti na netu.

Toliko od mene! :ciao:

TrickyTrix
4.3.2007, 16:38
Uninstall igre ne cuva sejvove tako da pamet u glavu pre uninstaliranja igre!

Nikola Lavrnja
7.3.2007, 19:23
Kada instaliram igru, posle uobicajenog ucitavanja do 100% komp pocne da instalira Net Framework 2.0 ali ubrzo i prekine zato sto nemam Microsoft Windows Installer 3.0? Da li moram da nabavim Service pack 2 koji ga ima ili neko zna neki link gde mogu za dzabe da skinem ovaj program?:mad:

zukov
9.3.2007, 23:19
Instalirao sam EUIII i patch 1.1. Sve je proslo bez problema. Ali imam jedan veliki problem. Igra mi neverovatno secka (cak i u meniju). Graficka gartica je GeForce FX5600 AGP. Sta da radim?

dragon.serbia
10.3.2007, 1:51
Koji su drugu nacini za suzbijanje inflacije osim nacionalne ideje? Vec posle nekih 70-80 godina inflacija mi izadje na 100%.

Martok
10.3.2007, 2:54
U svakoj (dovoljno) razvijenoj provinciji mozes da napravis gradjevinu, Tax Advisor (tako nesto se zove ne mogu da se stim sada), koja ti smanjuje inflaciju. Ipak i sa time je tesko smanjiti veliku inflaciju pa je najbolje da od pocetka inflaciju nemas uopste sto se postize ako nista ne odvajas za trezor (to najvise podize inflaciju), tj. trosis samo one pare koje dobijes na kraju godine

DukeofSerbia
10.3.2007, 19:16
U svakoj (dovoljno) razvijenoj provinciji mozes da napravis gradjevinu, Tax Advisor (tako nesto se zove ne mogu da se stim sada), koja ti smanjuje inflaciju. Ipak i sa time je tesko smanjiti veliku inflaciju pa je najbolje da od pocetka inflaciju nemas uopste sto se postize ako nista ne odvajas za trezor (to najvise podize inflaciju), tj. trosis samo one pare koje dobijes na kraju godine

Управо тако. Једино комлетна потрошња текућих прихода не ствара инфлацију. Гомилање у трезору ствара инфлацију. :dedica:

Grimm_SBL
10.3.2007, 19:18
Instalirao sam EUIII i patch 1.1. Sve je proslo bez problema. Ali imam jedan veliki problem. Igra mi neverovatno secka (cak i u meniju). Graficka gartica je GeForce FX5600 AGP. Sta da radim?
Isti problem imam i ja, graficka je FX 5200... 768 memorije... Athlon XP 1700+ ...

ERWERman
15.3.2007, 7:54
E pa DukeOfSerbia bolje nauci istoriju malo bolje pa onda popuj.
Rumunska kultura je postojala mnogo pre srpske, doduse bila je dacanska ali u periodu u kome se igra odvija rumunska kultura je postojala. Srbi su takoreci grcizirani a rumuni su romanizovani.

JeSuis
19.3.2007, 0:36
Moram priznati, igra uopšte nije laka da se ukapira. Ja nikada nisam igrao ni keca ni dvojku, pa mi je još teže da pohvatam šta i kako. Ima zilion opcija, dugmića, slajdera...dok sam porovalio šta čemu služi, pregaziše me Turci...
Probao sam sa Srbijom, ali Srbija je u problemima do guše...Igram na normal, i već posle nekoliko godina, Venecija u savezu sa još nekom sitnom boranijom kreće da teroriše Bosnu i Crnu Goru...i naravno bez problema ih zauzme...I onda Srbija jadna ostane između turske i Venecije, bez perspektive da se proširi, a sa jednom teritorijom ne može dugo da opstane uklještena između velikih sila...Dobro, tako je stvarno i bilo pa se ne žalim mnogo...Nije mi jasno kako su neki od vas uspeli da urade nešto sa Srbijom, ja nikako ne mogu...
Nekoliko stvari mi nije jasno pa ako neko zna...:
1. Šta uopšte znači CASUS BELLI, i čemu služi...
2. Šta je WAR SUBSIDIES, i čemu služi...

Sarmatian
19.3.2007, 1:58
Moram priznati, igra uopšte nije laka da se ukapira. Ja nikada nisam igrao ni keca ni dvojku, pa mi je još teže da pohvatam šta i kako. Ima zilion opcija, dugmića, slajdera...dok sam porovalio šta čemu služi, pregaziše me Turci...
Probao sam sa Srbijom, ali Srbija je u problemima do guše...Igram na normal, i već posle nekoliko godina, Venecija u savezu sa još nekom sitnom boranijom kreće da teroriše Bosnu i Crnu Goru...i naravno bez problema ih zauzme...I onda Srbija jadna ostane između turske i Venecije, bez perspektive da se proširi, a sa jednom teritorijom ne može dugo da opstane uklještena između velikih sila...Dobro, tako je stvarno i bilo pa se ne žalim mnogo...Nije mi jasno kako su neki od vas uspeli da urade nešto sa Srbijom, ja nikako ne mogu...
Nekoliko stvari mi nije jasno pa ako neko zna...:
1. Šta uopšte znači CASUS BELLI, i čemu služi...
2. Šta je WAR SUBSIDIES, i čemu služi...

Pa moras da vezbas, imas moju strategiju na wiki pa pogledaj.

1. casus belli - povod/razlog za rat. Ako nemas casus belli, opada ti stabilnost ako objavis rat nekom jer si to uradio iz cista mira.
2. war subsidies - ratne donacije/pomoc. Saljes drugoj zemlji pare ako zelis da im pomognes dok su u ratu...

JeSuis
23.3.2007, 17:04
OK, mislim da sam shvatio kako igra funkcioniše, samo jedno mi jos uvek nije jasno...Kako funkcioniše trgovina...
Posaljem trgovca na neko tržište, i on recimo uspe da se ubaci...ali nema šanse da ostane tamo ni tri meseca, odma ga izbaci odande konkurencija...čak i kad uspem da doguram do 3-4 trgovca, i sve moje trgovce šaljem redovno da eliminišu konkurenciju, vrlo brzo ostanem bez ijednog...kad saberem kolko para uložim samo da ih pošaljem tamo, i koliko mi se vraća para od trgovine ispada da sam u solidno velikom minusu...uopšte mi se ne isplati da ih šaljem...
Znam da su dve glavne stvari vezane za trgovinu koliko ti je razvijena trgovina (trade) i koliko ti je kralj sposoban za administraciju...a ja čak i sa solidnim kraljem administratorom i dobrom trgovinom ne uspavam da zaradim...probao sam da potpisujem trade agreement i opet isto, probao sam bez trade agreement opet loše...ne znam šta radim pogrešno...
Zna li neko koje je fora sa tom prokletom trgovinom???

next
23.3.2007, 17:34
Ovako,posto sam slusao dosta lepog o ovoj igrici resio sam da je nabavim,na netu...
Nabavio sam je ali imam jedan problem.svaki put kad pokrenem igru,ona se neverovatno dugacko ucitava,a onda kad se i seti da pokrene onda onda ponovo krece mucenje sa pocinjanjem igranja itd...Nije problem u masini(nije neka,ali gura zahtevnije igre),sad vas pitam da li je u pitanju neki bug i ima neceg sto to ispravalja,ili je problem u igri koju sam downloadovao!??

DukeofSerbia
23.3.2007, 19:54
OK, mislim da sam shvatio kako igra funkcioniše, samo jedno mi jos uvek nije jasno...Kako funkcioniše trgovina...
Posaljem trgovca na neko tržište, i on recimo uspe da se ubaci...ali nema šanse da ostane tamo ni tri meseca, odma ga izbaci odande konkurencija...čak i kad uspem da doguram do 3-4 trgovca, i sve moje trgovce šaljem redovno da eliminišu konkurenciju, vrlo brzo ostanem bez ijednog...kad saberem kolko para uložim samo da ih pošaljem tamo, i koliko mi se vraća para od trgovine ispada da sam u solidno velikom minusu...uopšte mi se ne isplati da ih šaljem...
Znam da su dve glavne stvari vezane za trgovinu koliko ti je razvijena trgovina (trade) i koliko ti je kralj sposoban za administraciju...a ja čak i sa solidnim kraljem administratorom i dobrom trgovinom ne uspavam da zaradim...probao sam da potpisujem trade agreement i opet isto, probao sam bez trade agreement opet loše...ne znam šta radim pogrešno...
Zna li neko koje je fora sa tom prokletom trgovinom???

Трговина се не исплати на почетку, тек касније, и само у Центримаза трговину који су богати. Што шаљеш даље трговце, више те кошта. И да, битна је административна вештина владара и степен развијености трговине. ;) Јединимо монопол доноси прави новац. Све остало је боранија. Трговинске уговоре потписуј само са државама које имају Центре трговине. Све остало се не исплати. Сваки трговински уговор ти обара конкурентност трговца. :dedica:

Ovako,posto sam slusao dosta lepog o ovoj igrici resio sam da je nabavim,na netu...
Nabavio sam je ali imam jedan problem.svaki put kad pokrenem igru,ona se neverovatno dugacko ucitava,a onda kad se i seti da pokrene onda onda ponovo krece mucenje sa pocinjanjem igranja itd...Nije problem u masini(nije neka,ali gura zahtevnije igre),sad vas pitam da li je u pitanju neki bug i ima neceg sto to ispravalja,ili je problem u igri koju sam downloadovao!??

Не знам, мени се солидно брзо учитава. Покушај печ да скинеш, мада не знам колико ће помоћи.

Sarmatian
24.3.2007, 0:30
OK, mislim da sam shvatio kako igra funkcioniše, samo jedno mi jos uvek nije jasno...Kako funkcioniše trgovina...
Posaljem trgovca na neko tržište, i on recimo uspe da se ubaci...ali nema šanse da ostane tamo ni tri meseca, odma ga izbaci odande konkurencija...čak i kad uspem da doguram do 3-4 trgovca, i sve moje trgovce šaljem redovno da eliminišu konkurenciju, vrlo brzo ostanem bez ijednog...kad saberem kolko para uložim samo da ih pošaljem tamo, i koliko mi se vraća para od trgovine ispada da sam u solidno velikom minusu...uopšte mi se ne isplati da ih šaljem...
Znam da su dve glavne stvari vezane za trgovinu koliko ti je razvijena trgovina (trade) i koliko ti je kralj sposoban za administraciju...a ja čak i sa solidnim kraljem administratorom i dobrom trgovinom ne uspavam da zaradim...probao sam da potpisujem trade agreement i opet isto, probao sam bez trade agreement opet loše...ne znam šta radim pogrešno...
Zna li neko koje je fora sa tom prokletom trgovinom???

Zavisi od dosta faktora.

Merchant Placement Chance
The chance to fill an empty slot is the sum of these modifiers:
• Base chance: 35%
• Prestige rank (-10% to 10%)
• Stability multiplied by 5 (-15% to 15%)
• Monarch Administrative Skill multiplied by 3 (3% to 18%)
• Trade Efficiency divided by 2

Merchant Compete ChanceThe sum of these modifiers is compared to the "defending" merchant. If they are equal, the chance will be 50%.
• Base: 50%
• Stability (-3% to 3%)
• Monarch Administrative Skill (1% to 9%)
• Trade Efficiency divided by 2
• Badboy points reduce competitiveness in foreign CoTs by 1% each
• Owning a CoTs with non-accepted cultures reduce competitiveness in foreign CoTs by 15% each
• Lucky AI nations get an additional 10% bonus to compete chance.
Trade Efficiency
Sliders
Refusing trade: -3% each
Trade agreements: -3% each

Badboy points su reputacija, inace

JeSuis
24.3.2007, 4:35
Šta je - Base: 50% - Šta predstavlja ovo Base?
Nisam shvatio ni ovo: Refusing trade: -3% each ? - dal se misli kad odbiješ trade agrrement ili nešto drugo?

Inače, danas sam se malko potrudio i pokušao da ubacim Kosovo kao drugu Srpsku provinciju u igri...I ono što me je zapanjilo jeste to što sam i uspeo, s obzirom da nikada do sada nisam modovao ni jednu igru...Sve je ispalo OK, igra radi normalno, jedino na mapi ne piše Kosovo kao što pišu imana drugih provincija, mada mislim da znam kako to da ispravim, ali ne večeras...
Nisam siguran da je sve to istoriski korektno, mrzi me sada da gledam kada su turci zauzeli Kosovo...mada koliko se sećam nisu odjednom zauzeli celu teritoriju, nego je tu bilo nekakvog deljenja i trgovine...videću sutra...

next:Ovako,posto sam slusao dosta lepog o ovoj igrici resio sam da je nabavim,na netu...
Nabavio sam je ali imam jedan problem.svaki put kad pokrenem igru,ona se neverovatno dugacko ucitava,a onda kad se i seti da pokrene onda onda ponovo krece mucenje sa pocinjanjem igranja itd...Nije problem u masini(nije neka,ali gura zahtevnije igre),sad vas pitam da li je u pitanju neki bug i ima neceg sto to ispravalja,ili je problem u igri koju sam downloadovao!??

Probaj da skineš prvo patch, a onda probaj da skineš i pustiš neki mod...ja sam primetio da mi se mnogo duže učitavalo prvi put kad sam pokrenuo igru posle čačkanja po fjlovima...

Sarmatian
24.3.2007, 20:37
Base - osnova

to je osnovna sansa koju ovi faktori povecavaju ili smanjuju.

Za refusing trade, mislim da je to kada lupis embargo nekom.

Inace, prilicno je tesko igrati kao trgovinska velesila. Moras dosta stvari drzati pod kontrolon. Reputacija mora biti dobra, sto znaci da ratove mozes voditi samo u ogranicenom obimu.

Martok
25.3.2007, 17:27
Hteo bi da skrenem paznju na jednu od korisnijih nacionalnih ideja -Deus Vult-
na osnovu nje imam casus belli sa svakom drzavom koja nema istu religiju kao moja (Engleska) ovo mi omogucilo da manje vise bezbolno istrebim sve domorodacke drzave iz Amerike (severne i juzne !), ostale teritorije sam posle na miru kolonizovao, (skoro obe amerike su sada moje :)) bobeda deluje sgurno ura za Deus Vult

Bug[Su]
25.3.2007, 18:04
Ovako,posto sam slusao dosta lepog o ovoj igrici resio sam da je nabavim,na netu...
Nabavio sam je ali imam jedan problem.svaki put kad pokrenem igru,ona se neverovatno dugacko ucitava,a onda kad se i seti da pokrene onda onda ponovo krece mucenje sa pocinjanjem igranja itd...Nije problem u masini(nije neka,ali gura zahtevnije igre),sad vas pitam da li je u pitanju neki bug i ima neceg sto to ispravalja,ili je problem u igri koju sam downloadovao!??

driveri za graficku?directx?
90% je driver za grafulju ,skini novi (ako ga uopshte imash instalirano) ;)
Sad sam ti video profil i tamo pishe da ti konfa
AMD XP 2500+(Barton)
MSI KT4V
FX5700LE
512MB RAM
WD 120Gb
DVD/RW 110D

ako je to tacno moze i ram(mada nisam siguran ni sa grafuljom) da te zeza ,izbaci sve programe iz start-up-a i iskljuci sve shto ti ne treba

u pocetku mi se nije svidela EU3 (bila mi bolja 2) a sad polako menjam mishljenje :D

DukeofSerbia
25.3.2007, 18:38
Hteo bi da skrenem paznju na jednu od korisnijih nacionalnih ideja -Deus Vult-
na osnovu nje imam casus belli sa svakom drzavom koja nema istu religiju kao moja (Engleska) ovo mi omogucilo da manje vise bezbolno istrebim sve domorodacke drzave iz Amerike (severne i juzne !), ostale teritorije sam posle na miru kolonizovao, (skoro obe amerike su sada moje :)) bobeda deluje sgurno ura za Deus Vult

U EU2, paganskim državama se može objaviti rat, bez kazuz belija - niti će ti opasti stabilnost, niti će ti se povećati bad boy rejting, a možeš da aneksuješ državu u celini od jednom, bez ikakvih negativnih posledica. :dedica:

Bug[Su]
25.3.2007, 20:14
e da to sam hteo da pitam
npr neka drzava mala ima dve regije ,i ja kad krenem u rat osvojim obe regije ja mogu samo jednu da uzmem tj. anex mi je disejblovan i onda ponovo moram objavit rat da bi anexirao tu poslednju regiju (gde je glavni grad)
ima neko lakshe reshenje ? :D
sad mi je drzava
Administrativna monarhija a mogu da promenim samo u Apsolutnu Monarhiju ili u Administrativnu Republiku

shta da radim ? :)ocu da osvojim svet :D

Martok
25.3.2007, 20:22
He, he da osvojis ceo svet neces nikada uspeti sve i da becomucno chitujes svo vreme :p
Neke drzave mozes da anektiras odjednom a neke ne npr. gore pomenute domoroce mozes a nijednu evropsku ne mozes bez obzir koliko mala bila, ne znam tacno od cega ovo zavisi. A vidi jos i ovo ako ti nekako podje za rukom da (100%) osvojis neku vecu drzavu mocices samo da joj otkines par teritorija a nikako sve osim glavne, ovo varira od dela do dela sveta i mene zanima kakvo je pravilo po sredi.

Sarmatian
25.3.2007, 20:38
;230578']e da to sam hteo da pitam
npr neka drzava mala ima dve regije ,i ja kad krenem u rat osvojim obe regije ja mogu samo jednu da uzmem tj. anex mi je disejblovan i onda ponovo moram objavit rat da bi anexirao tu poslednju regiju (gde je glavni grad)
ima neko lakshe reshenje ? :D
sad mi je drzava
Administrativna monarhija a mogu da promenim samo u Apsolutnu Monarhiju ili u Administrativnu Republiku

shta da radim ? :)ocu da osvojim svet :D

Pa, ja bih ti savetovao da izaberes vec neku jaku drzavu (francusku recimo). Pocnes sitno da ratujes dok se ne stabilizujes i izaberes nacionalne ideje koje ti odgovaraju, dignes malo tehnologiju i tako to. I onda ides da ti bude sto vec bad boy rejting, odnosno sto losija reputacija. Tada ce ti svi objavljivati rat tako da neces morati ti to da radis i da gubis stabilnost eventualno. Onda samo nastavi da uzimas teritorije, bad boy ce ti rasti i svi ce ti stalno objavljivati rat. Tako mozes uzeti manje-vise ceo svet. Samo gledaj da imas QfTNW nacionalnu ideju jer ces imati neistrazenih delova pa ce ti trebati konkvistadori.

Kada si francuska, jedini ozbiljni rivali su ti austrija i castilja (spanija). ako njih pobedis, u evropi vise nemas koga da se bojis, osim osmanlija i eventualno rusija, ali ona se retko formira. Vanevropske zemlje ce dotle vec toliko zaostati u tehnologiji da ces ih moci dobiti za 5 puta manjom vojskom. A da ne govorimo sto ce ti stalno ratovanje omoguciti da unajmis vrhunske generale...

Ali budi spreman da ces biti u konstantnom ratu i planiraj strategiju prema tome...

Bug[Su]
26.3.2007, 11:48
10x na odgovoru , neshto cu da smislim ,ja sam poceo sa nashim nesrecnicima i daleko sam dogurao ,osvojio sam evropu do francuske(pola francuske je moje) tako do rusije pa bliski istok ,ma dobar deo teritorije, sad idem ka africi pa cu posle tamo krenut ka kini ;)

DukeofSerbia
26.3.2007, 19:24
He, he da osvojis ceo svet neces nikada uspeti sve i da becomucno chitujes svo vreme :p
Neke drzave mozes da anektiras odjednom a neke ne npr. gore pomenute domoroce mozes a nijednu evropsku ne mozes bez obzir koliko mala bila, ne znam tacno od cega ovo zavisi. A vidi jos i ovo ako ti nekako podje za rukom da (100%) osvojis neku vecu drzavu mocices samo da joj otkines par teritorija a nikako sve osim glavne, ovo varira od dela do dela sveta i mene zanima kakvo je pravilo po sredi.

Paganske države/narode/plemena možeš jedino anektovati do kraja bez posledica. To nema veze sa Evropom, već religijom. ;)

Ja sam u EUII pokorio pola sveta (bolje reći kolonizovao) sa Engleskom, Moskvom/Rusijom, Kastiljom/Španijom i donekle Švedskom i Burgundijom. :D

;230578']e da to sam hteo da pitam
npr neka drzava mala ima dve regije ,i ja kad krenem u rat osvojim obe regije ja mogu samo jednu da uzmem tj. anex mi je disejblovan i onda ponovo moram objavit rat da bi anexirao tu poslednju regiju (gde je glavni grad)
ima neko lakshe reshenje ? :D
sad mi je drzava
Administrativna monarhija a mogu da promenim samo u Apsolutnu Monarhiju ili u Administrativnu Republiku

shta da radim ? :)ocu da osvojim svet :D

Pogledaj prethodni odgovor.

Pogledaj ovo:
http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?t=294156

next
26.3.2007, 23:34
E da znate koji sam ja kreten....
Prvi put igram Europu Universalis,jos nisam bas ni pohvatao kako sta ide...
Pravim se ja pametan i uzimam Srbiju 1458. cini mi se....Pa nisam igrao ni 20min.-Otomani su me pojeli za dorucak....

Sarmatian
27.3.2007, 0:40
E da znate koji sam ja kreten....
Prvi put igram Uuropu Universalis,jos nisam bas ni pohvatao kako sta ide...
Pravim se ja pametan i uzimam Srbiju 1458. cini mi se....Pa nisam igrao ni 20min.-Otomani su me pojeli za dorucak....

Nisi jedini, ne boj se. U prvih nekoliko partija mi je bio uspeh kad docekam da me austrija spali.

M1los
28.3.2007, 23:56
Možda je pitanje glupo, ali na koliko CD-ova ili DVD-jeva staje EU3?

Martok
29.3.2007, 0:07
371 Mb na HDD (eu3.bin i eu3.cue)

Otrov se pakuje u male bochice :)

M1los
29.3.2007, 12:34
Hvala:)
Ko bi rekao, ja sam mislio, kako je krenulo, da će biti na tri DVD-a :D

M1los
31.3.2007, 1:19
Evo, da se ja javim sa svojim utiscima:) .
Dakle, ne mogu da vjerujem... Ovoliku zaraznost odavno nisam doživio! od šest poslijepodne pa do prije 15 minuta sam neprestano igrao ovo zarazno s**nje! Počeo sam s Francuskom, malo se proširio, a onda, budala, objavio rat Austriji... Četiri sata sam se klao s njima zbog par provincija (Tirol bio poprište najvećih makljaža), i to po redoslijedu: Ja njima osvojim - oni vrate, osvojim-vrate, osvojim-vrate... Na kraju smo bili toliko ekonomski iscrpljeni da smo potpisali mir, a ja sam dobio par provincija. Za 4 (i slovima ČETIRI) sata makljaže i neprestane borbe (u "pravom" vremenu, ne u igri :D), dobio sam dvije parcele... Ali neka, uživao sam. Ponavljaću razred zbog ovoga...:(

Nestor
31.3.2007, 4:05
Dali mi je potreban Pixel Shader 2.0 da bi igrao ovu igru, ako jeste neka neko da link gde mogu da skinem.

DukeofSerbia
31.3.2007, 11:55
Dali mi je potreban Pixel Shader 2.0 da bi igrao ovu igru, ako jeste neka neko da link gde mogu da skinem.

Pixel Shader 2.0 je osobina grafičke karte. :icon_stud Ako nemaš imalo noviju kartu, zaboravi, mada sam video da ima neko rešenje, ali moram pronaći.

M1los
31.3.2007, 11:55
Jel' ti to 'oćeš Pixel Shader da skineš?:rofl: :kreza: :rofl:

E, samo da dodam... Jel' se to meni čini ili je igra zahtjevnija nego što bi trebala biti?

edit2: Vidi vidi, Vojvoda i ja u isto vrijeme pisali... :D

Nestor
31.3.2007, 13:52
Pixel Shader 2.0 je osobina grafičke karte. :icon_stud Ako nemaš imalo noviju kartu, zaboravi, mada sam video da ima neko rešenje, ali moram pronaći.

Imam Sapphire ATI Radeon 9200 128Mb DDR TVO DVI 128-bit, jel to moze da iznese igru ili moramnovu da kupim? Jer kad pustim pocne uvod i posle mi kaze 128mb video memory da je potrebno da bi igrao a ja to imam imam i directX9.0c i jedino jos instiliran Madden NFL 07. Pomoc!?!??

Geronimo
31.3.2007, 15:35
Da li neko zna kako da mi ostale drzave ne pobegnu u tehnologiji?
Ulozio sam po trecinu onih slajdera na Government, Production i Land i opet mi svi beze u land tehnologiji negde oko 1485 (igram sa Austrijom od pocetka)
Iako sam osvojio skoro pola evrope nikako da unapredim land tehnologiju za 1

Martok
31.3.2007, 16:02
Kolika ti je inflacija? Ako je velika onda ti je i cena sledeceg nivoa (iz bilo cega) porasla, pa zato kasnis za ostalima.

Geronimo
31.3.2007, 16:09
Inflacija mi je negde oko 3% pa ne verujem da je zbog toga. Inace ona military drill doktrina je mnogo dobra, sa njom sam pobedio visestruko jacu poljsku vojsku. Bohemia, moj vazal, svedena na 2 teritorije, pobedila je madjare koristeci tu Nacionalnu Ideju.

Nestor
31.3.2007, 17:56
Imam Sapphire ATI Radeon 9200 128Mb DDR TVO DVI 128-bit, jel to moze da iznese igru ili moramnovu da kupim? Jer kad pustim pocne uvod i posle mi kaze 128mb video memory da je potrebno da bi igrao a ja to imam imam i directX9.0c i jedino jos instiliran Madden NFL 07. Pomoc!?!??

Aman ljudi pomazite, imam ovaj problem igra mi stoji instalirana a igra mi se ne vidim na oci, Ako ima neko dobar nek mi kaze sta da radim.

JeSuis
31.3.2007, 20:06
Imam Sapphire ATI Radeon 9200 128Mb DDR TVO DVI 128-bit, jel to moze da iznese igru ili moramnovu da kupim? Jer kad pustim pocne uvod i posle mi kaze 128mb video memory da je potrebno da bi igrao a ja to imam imam i directX9.0c i jedino jos instiliran Madden NFL 07. Pomoc!?!??

Pogledaj na ovom forumu, pod Test Run > Grafika, sortirane su graficke karte prema prerformansama. Tvoja karta je prema toj lestvici niže rangirana nego NVidi-ine kartice serije 6000, što se preporučuje kao minimum da bi igra radila iole prihvatljivo...Ja nisam neki stručnjak za te brojke, možeš sve to i sam proveriti u slučaju da sam ja tu nešto pobrkao, ali mislim da nisam.
Na sajtu igre piše: 128MB Video Card with Hardware T&L and support for Pixelshader 2.0 or better

Tako da ako nemaš hardware T&L (šta god to bilo) i Pixelshader 2.0 normalno je da neće da ti radi...- proveri performanse svoje karte...

Jedini moj savet jeste da probaš da skineš nove drajvere ako ih već nemaš, a ako neće ni tada, jbg...kupi novu kartu...

Da li neko zna kako da mi ostale drzave ne pobegnu u tehnologiji?
Ulozio sam po trecinu onih slajdera na Government, Production i Land i opet mi svi beze u land tehnologiji negde oko 1485 (igram sa Austrijom od pocetka)
Iako sam osvojio skoro pola evrope nikako da unapredim land tehnologiju za 1

Probaj da unajmiš savetnika iz oblasti koju hoćeš da guraš što više...Možeš i dvojicu (ako ih nadješ)...

Sarmatian
1.4.2007, 11:08
Da li neko zna kako da mi ostale drzave ne pobegnu u tehnologiji?
Ulozio sam po trecinu onih slajdera na Government, Production i Land i opet mi svi beze u land tehnologiji negde oko 1485 (igram sa Austrijom od pocetka)
Iako sam osvojio skoro pola evrope nikako da unapredim land tehnologiju za 1


Svaki put kada osvojis teritoriju, povecava ti se cena tehnologije. Znaci, sto vise teritorija - duze istrazivanje. To ne bi bio toliko problem da ne zaradjujes manje (30%) ako nije tvoja religija i jos 30% ako nije tvoja kulturna grupa i jos nemas onih 90% posto ti nije core teritorija (pretpostavljam da nije posto si na pocetku).

Znaci 2 teritorije cija je osnova 10 dukata. Na prvoj imas core (+90%), tvoje je religije (+30%) i tvoje je kulture (+30%).
to je znaci 10 + 9 + 3 + 3

Drugu teritoriju si recimo osvojio srbiju. Jos uvek ti nije core i ima drugu religiju i drugu kulturu. Znaci samo 10 dukata od nje... A duplirala se cena. Tako manje drzave mogu da ostanu u koraku sa velikima.

Naravno, ima i veze i bogatstvo provincija. Bolje da imas 4 bogate teritorije nego 20 siromasnih (grain i tako to)...

JeSuis
1.4.2007, 15:22
Jedna od stvari koje me nerviraju kada igram sa Srbijom jeste i nenormalno mali broj Advisor-a (savetnika) koji stoje na raspolaganju...Mislim da je nesrazmeran u odnosu na druge okolne države na našu štetu...
Izvršio sam neke prepravke, i sada na poočetku igre tj. 1453 Srbija nije u ratu sa Otomanima, već sam rat premestio na leto 1454...uostalom kako je i bilo. Dodao sam Kosovo, koje jeste bilo Srpsko do 1455, kada je na jesen palo Novo Brdo... I još neke minorne kozmetičke prepravke (ko da sam ja pa neki ekspert da menjam nešto značajnije)...
Jedino ništa nisam uspeo sa savetnicima da uradim, prvenstveno jer mi nedostaju činjenice tj. ljudi koje bi dodao kao Srpske advisor-e...

E sad, ako iko zna neki sajt (jbg...kući nemam neku literaturu koja bi mi pomogla, a u narodnu biblioteku neću skoro) gde bih mogao nešto više da saznam o značajnijim ljudima Srbije neposredno pred, i nakon sloma Srpske države, bio bih mu veoma zahvalan... Da nađem nekoliko značajnih ili umetnika, ili prosvetitelja, ili diplomata(ako ih je bilo), ma bilo šta...(osim hajduka i odmetnika)...

Možda je bezveze da i sam ovo ne znam, ali nekako ne mogu da se setim nikoga pre Dositeja...a ne znam gde da tražim...

SRB_RUSS
2.4.2007, 19:17
Jedna od stvari koje me nerviraju kada igram sa Srbijom jeste i nenormalno mali broj Advisor-a (savetnika) koji stoje na raspolaganju...Mislim da je nesrazmeran u odnosu na druge okolne države na našu štetu...
Izvršio sam neke prepravke, i sada na poočetku igre tj. 1453 Srbija nije u ratu sa Otomanima, već sam rat premestio na leto 1454...uostalom kako je i bilo. Dodao sam Kosovo, koje jeste bilo Srpsko do 1455, kada je na jesen palo Novo Brdo... I još neke minorne kozmetičke prepravke (ko da sam ja pa neki ekspert da menjam nešto značajnije)...
Jedino ništa nisam uspeo sa savetnicima da uradim, prvenstveno jer mi nedostaju činjenice tj. ljudi koje bi dodao kao Srpske advisor-e...

E sad, ako iko zna neki sajt (jbg...kući nemam neku literaturu koja bi mi pomogla, a u narodnu biblioteku neću skoro) gde bih mogao nešto više da saznam o značajnijim ljudima Srbije neposredno pred, i nakon sloma Srpske države, bio bih mu veoma zahvalan... Da nađem nekoliko značajnih ili umetnika, ili prosvetitelja, ili diplomata(ako ih je bilo), ma bilo šta...(osim hajduka i odmetnika)...

Možda je bezveze da i sam ovo ne znam, ali nekako ne mogu da se setim nikoga pre Dositeja...a ne znam gde da tražim...


Konstantin Filozof, radio na dvoru Stefana Lazarevica inace poreklom Bugarin

Napisi koliko njih i kog profila ti trebaju pa cu se probati da pronadjem. samo ces morati da sacekas dan dva.

ACHTUNG
2.4.2007, 21:01
Igram sa Rusijom jer sam resio da potrebim muslimane... I koliko ih ima Bog te mazo.. Pa skoro cela Azija obrezana! Rusija mi je ona prava alkoholicarska - bedna, a velika. Cepam se sa Krimom, Zlatnom Hordom i onim Kasusom ili kako vec (ne kucam na mom kompu). Ma samo da dodjem do Osmanlija, **** cu da im osurim.:dzavo:

JeSuis
3.4.2007, 9:42
Konstantin Filozof, radio na dvoru Stefana Lazarevica inace poreklom Bugarin

Napisi koliko njih i kog profila ti trebaju pa cu se probati da pronadjem. samo ces morati da sacekas dan dva.

Mislim da nije bio živ 1453 kada ova igra počinje...Pogledao sam na nekoliko mesta, i nigde ne mogu da nađem datum njegove smrti...

Ako misliš da imaš odakle, probaj da potražiš...Nebitno da li su književnici, diplomate, sveštena lica...samo da su imali neki uticaj (pozitivni) na Srpski narod u vreme u kojem su živeli. Potraži sve koje možeš za period 1450-1800, nije bitno koliko njih, u svakom slučaju ih nema puno....

Dobra je ovo prilika da se sazna nešto što se nezna...

M1los
3.4.2007, 11:30
Igram sa Rusijom jer sam resio da potrebim muslimane... I koliko ih ima Bog te mazo.. Pa skoro cela Azija obrezana! Rusija mi je ona prava alkoholicarska - bedna, a velika. Cepam se sa Krimom, Zlatnom Hordom i onim Kasusom ili kako vec (ne kucam na mom kompu). Ma samo da dodjem do Osmanlija, **** cu da im osurim.:dzavo:


Ja igram sa Francuskom, Trenutno se koljem sa indijancima... Cherokee su žilavi:D . A čim saznam kako se to radi, konvertovaću Francusku da bude pravoslavna...
BTW, cilj mi je da s*ebem Osmanlije, te da razvijem Srbiju:D
A odo ja sad da širim horizonte, tj. granice...:D

Sarmatian
3.4.2007, 15:11
Ja igram sa Francuskom, Trenutno se koljem sa indijancima... Cherokee su žilavi:D . A čim saznam kako se to radi, konvertovaću Francusku da bude pravoslavna...
BTW, cilj mi je da s*ebem Osmanlije, te da razvijem Srbiju:D
A odo ja sad da širim horizonte, tj. granice...:D

Ne mozes se konvertovati iz katolicke u pravoslavnu veru. Osim ako ne modujes igru...

Renee
9.4.2007, 0:00
Patch 1.2.1 (http://www.gamespot.com/pc/strategy/europauniversalisiii/download.html?sid=6168674) je na netu.

Patch donosi poboljšanja u vezi sa gameplayom popravlja multiplayer sistem i mnogo drugog.

Veličina:17.6MB

ACHTUNG
15.4.2007, 22:21
Igrao sam sa tim patchom i moram da priznam da je gameplay dosta poboljasan. Sada kada gledate informacije o nekoj naciji, podaci poput sa kim je u savezu je napisano zutim slovima tako da je dosta preglednije. Takodje, pirati su dooosta aktivniji i koriste samo najteze brodove. Kolonista je jeftiniji - tamo gde je nekada bio 180 zlatnika sada je 30. Mada, sa druge strane, urodjenici su dosta agresivniji. Ubacena je i opcija za iskljucivanje "lepe" vode. Sve u svemu samo 17mb.

Trenuto igram sa Castilleom i moram da kazem da je vrlloo interesantno. Portugalija mi je saveznik i zajedno kolonizujemo ceo svet, dok zajedno sa Engleskom se spremam za rat protiv Francuza koji imaju izuzetno jaku pesadiju ali vrlo slabi u pomorstvu. A i imaju problema sa rebelsima. Skoro sam anexirao svog vazala pa sada vise nije Castille nego Spanija. Mada mislim da sam preterao sa ulizivanjem papi - jedini sam njegov saveznik i drzim sve kardinale. :D

ACHTUNG
16.4.2007, 11:56
Samo da vas potsetim da EU3 ima gomilu modova i neki su vrlo dobri. Pregled svih modova mozete naci ovde:
Modovi (http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?t=287396)

Variraju od onih koji poboljsavaju preglednost mape i modifikuju je do krupnih promena u vezi sa istorijom.

NukEr_AbS
16.4.2007, 16:14
Za sve one koji nisu znali hardware T&L znaci hardware transformation and lighting a to imaju sve kartice...Inace,igra je jako dobra i nadam se da ce zaziveti preko neta.

Belfegor
1.5.2007, 11:30
imam athlon 2000+, radi na 1.6, 512ddr, i radeon 9200! hoce li raditi normalno?

JeSuis
3.5.2007, 19:26
Pogledaj početak ove strane gde se već neko žali da neće da radi kako treba sa tom grafičkom kartom...

DeCoy
3.5.2007, 21:14
EU3 zahteva karticu sa min. 128MB RAM-a...ispod toga nece ni da se pokrene...kod tebe ce raditi;)

Stamenkovic Stefan
12.5.2007, 17:09
Da li ima neko da se menja sa mnom on meni eu3 a ja njemu koju trazi.neka se javi

LL21
21.5.2007, 18:33
U cemu su razlike izmedju EU3 i dvojke?Dvojku sam probao,i odlicna je igra

ACHTUNG
29.5.2007, 13:22
Koji sam ja retard. Nisam provalio foru za inflaciju 200 godina (po igri) jer nisam citao pop-up koji se pojavi kada namestate mesecna primanja...:boodala: :kreza:

101st Airborne
12.6.2007, 0:50
Mmm, par pitanja...na koju foru mi se odredjuje reputacija u igri? Kad unajmljujem advisora pise mi da modifikuje reputaciju -0.15...sto bre minus...I prestiz mi je iznenda skocio za 40...od cega sad pa to toliko zavisi...inace igram sa Sicilijom (Napuljska kraljevina) i resio sam da malo izmenim tok istorije pa sam za nacionalnu ideju uzeo Quest for New World, i sad kolonizujem po Africi...inace starno mi ta diplomatije nije jasna, nikome nisam objavio rat bez razloga, samo kad sam pozivan od saveznika, a reputacija mi je malo spala...cudno...

Pvt.Leka
12.6.2007, 1:01
@LL21

razlika izmedju drugog i treceg dela je to sto 3 ima fancy grafiku ( NOT!) i u tome sto je 2 i dalje bog. Ja bas trenutno cepam 2 sa srbijom i mnogo je ludo.

JeSuis
12.6.2007, 1:39
Mmm, par pitanja...na koju foru mi se odredjuje reputacija u igri? Kad unajmljujem advisora pise mi da modifikuje reputaciju -0.15...sto bre minus...I prestiz mi je iznenda skocio za 40...od cega sad pa to toliko zavisi...inace igram sa Sicilijom (Napuljska kraljevina) i resio sam da malo izmenim tok istorije pa sam za nacionalnu ideju uzeo Quest for New World, i sad kolonizujem po Africi...inace starno mi ta diplomatije nije jasna, nikome nisam objavio rat bez razloga, samo kad sam pozivan od saveznika, a reputacija mi je malo spala...cudno...

Najbolje je kada ti je reputacija na 0. Kada zauzimas teritorije, ili kada otkriju spijuna kojeg si poslao negde da pravi stetu, taj broj ce rasti a reputacija ce opadati...Losa reputaca ugrozava tvoju trgovinu, i neces moci mirnim putem da anektujes vazalske zemlje, zato je dobro kada ti je reputacija dobra odnosno sto bliza nuli. Ja sam sa jednom doso dotle da mi je reputacija bila 48 odnosno hated throughout the world , ali sam zato osvojio pola sveta....pa neka me i mrze...

101st Airborne
12.6.2007, 1:49
To su promenili u odnosu na dvojku...ali dobro, nema veze svidja mi se i trojka, opet sam usao u stos i zaraza je tu...

ACHTUNG
12.6.2007, 14:25
Reputacija i prestiz nisu dve iste stvari. Prestiz utice na mnogo toga, a mozda najkorisnije jeste sto utice na sansu trgovaca u kompeticiji za mesto.
Dobija se pobedom u ratova, vladarevim uticajem, "drzanjem" pape i svetog rimskog carstva.

101st Airborne
12.6.2007, 16:33
Da i to je novina. Ja sam verovatno dobio prestiz jer sam uspeo da u ratu za sukcesiju dobijem personalnu uniju umesto protivnika.

ACHTUNG
12.6.2007, 18:20
Ono, kad ti je reputacija preko 34, mozes ocekivati da ce ti tamo neki crnci objaviti rat iako si hiljadama kilometara udaljen od njih... Igram sa Spanijom i na svake dve godine (dok ne prodje primirje) meni rat objavi bar 12 drzvava. Tako je trajalo sve dok ih nisam pokasapio, naterao da se odreknu nekih mojih teritorija i kada im je stabilnost pala na -3.
Mada mene mnogo vise muci inflacija. Nisam ni obracao paznju na nju dok nije dostigla 90 posto, tako da se sada bas mucim.

Sarmatian
12.6.2007, 19:06
Ono, kad ti je reputacija preko 34, mozes ocekivati da ce ti tamo neki crnci objaviti rat iako si hiljadama kilometara udaljen od njih... Igram sa Spanijom i na svake dve godine (dok ne prodje primirje) meni rat objavi bar 12 drzvava. Tako je trajalo sve dok ih nisam pokasapio, naterao da se odreknu nekih mojih teritorija i kada im je stabilnost pala na -3.
Mada mene mnogo vise muci inflacija. Nisam ni obracao paznju na nju dok nije dostigla 90 posto, tako da se sada bas mucim.

Trebace to 100 godina dok to ne vratis na normalan nivo. Gradi Tax Assesore ako mozes (Goverment level 23 ako se ne varam)

ACHTUNG
12.6.2007, 19:54
Ma znam, ziv se osushih. Sada trosim samo pare koje se dobijaju na kraju godine, kao svaki "posteni" Juda.
Koliko pomaze ona ideja za smanjenje inflacije? Ona radi na mesecnom nivou -0.1 na inflaciju ili godisnjem?

101st Airborne
12.6.2007, 20:56
Resio sam da batalim trgovinu i da se potpuno posvetim izgradnji kolonijalnog carstva. Tako brzo mi likvidiraju trgovce da to nije normalno...i naravno da pribavljam male nezasticene italijanske knezevine putem vazalizacije i aneksije :)

Sarmatian
13.6.2007, 5:18
Ma znam, ziv se osushih. Sada trosim samo pare koje se dobijaju na kraju godine, kao svaki "posteni" Juda.
Koliko pomaze ona ideja za smanjenje inflacije? Ona radi na mesecnom nivou -0.1 na inflaciju ili godisnjem?

Na godisnjem. Meni je ekstra, i uvek to uzmem kao prvu ideju. Jedan od nacina da izdrzavas kakvu-takvu vojsku sa prcoljcima od drzave koje ja volim da vodim. Plus stiti od nekih jako gadnih eventa. Ako nemas nacionalnu banku, a imas rudnike zlata u kolonijama, moze da ti se desi vrlo neprijatan event koji ti uzima 1000 dukata i daje -3 stability (ako se dobro secam)...

ACHTUNG
13.6.2007, 22:08
To se meni desilo - Financial Ruin! :D

JeSuis
20.6.2007, 1:02
Izasao novi patch 1.3...nisam ga jos probao posto ne znam da li ce trebati i ona dodatna stvar o kojoj je zabranjeno pisati javno...nisam je nasao na netu pa cekam da vidim da li treba i to...

101st Airborne
20.6.2007, 8:21
Ne treba nista, ja sam instalirao i radi k'o sat.

Sarmatian
28.6.2007, 20:07
Izlazi eskpanzija za EUIII - Napoleons Ambition

The new expansion will take Europa Universalis III all the way into the French Revolution and the Napoleonic era in Napoleon's Ambition. It is scheduled for release in the end of August, 2007 and will only be available via the digital distribution portal Gamer's Gate.

Expanded Timeline to 1820: The expanded timeline to 1820, will encompass the wars of the French Revolution and Napoleon. New leaders, rulers, advisor wars, countries and national ideas have been added as well as dozens of new units to give more tactical choices.

Historical Options: For those gamers looking for an even stronger historical experience, this option is the one. In addition to hundreds of new events, players will be able to see their rulers, leaders and advisers appear on the accurate historical dates.

Improved Interface: A new added map mode for trade displaying all goods will be produced in each respective province, including its value.This means more pages for the ledger including information about colonies and leaders, and several improvements to the interface.

More Gameplay Options: Now you can emulate Peter "the Great" and create an all-new capital for your nation. Influence trade in your nation, add centers of trade to bring more wealth into your nation, or remove them to focus trade on a few valuable trading centers. Conquer Europe as Napoleon and dismantle the Holy Roman Empire.

Enhanced Trading System: An all-new system to auto send merchants will allow players to choose the trading centers they most want to focus on, and the game will take care of the rest. This system also includes a new rule for trade overseas. The only way players will be able to access markets is to use war or diplomacy to allow merchants in. Get there first and reap the profits!

Additional options: More options have been added to customize your EU3 experience. Players will now have options for "No Inflation", "Free Colonization", "AI Aggressiveness" and many more.

Jos neke dodatne informacije se mogu naci na EUIII forumu. Meni se posebno svidja mogucnost gasenja i otvaranja novih trgovinskih centara po zelji...

ACHTUNG
28.6.2007, 20:12
No Inflation option... Samo stampaj, da bude za sve! :D

4th Dimension
28.6.2007, 21:01
A to ti je kao i one opcije u Armagedon DD ekspanziji:
-IC takeover
-techteam takeover

kako bi olakšali novijim igračima.

ubuntu
1.7.2007, 14:03
Veliki sam ljubitelj EU3 :)

Imam dva pitanja.

1. Kako da anektiram dve susedne drzave Rim i Veneciju. Osvojio sam sve u njihovom posedu osim maticnih zemalja ali mi opet ne daje mogucnost aneksije???

2. Kako da postanem deo Svetog Rimskog Carstva? I kako da postanem car? Gde da posaljem prijavu za kandidovanje :D

Inace sa Srbijom sam osvojio Austriju Italiju i pola Madjarske.

The mighty Boo
1.7.2007, 15:02
Zna li neko neki dobar vodic za ovu igru. Tek sam poceo a ne mogu da se snadjem.

4th Dimension
1.7.2007, 16:51
1. Колико сам ја чуо то мора постепено. У серији ратова. Тек када их сведеш на последњу провинцију можеш их анектовати. За сада закључи мир и узми им што више територије можеш.

ubuntu
1.7.2007, 17:19
1. Колико сам ја чуо то мора постепено. У серији ратова. Тек када их сведеш на последњу провинцију можеш их анектовати. За сада закључи мир и узми им што више територије можеш.
Pa to sam i uradio Sveo sam ih na jednu poslednju teritoriju... i nemam opciju da anektiram.

Sarmatian
1.7.2007, 17:58
Zna li neko neki dobar vodic za ovu igru. Tek sam poceo a ne mogu da se snadjem.

http://www.europa-universalis.org/wiki/index.php?title=Main_Page

Imas i Country Guides, skrecem paznju na moj vodic za Srbiju za koji bih voleo da cujem kritike...

Sarmatian
1.7.2007, 17:59
Pa to sam i uradio Sveo sam ih na jednu poslednju teritoriju... i nemam opciju da anektiram.

Verovatno nisi. Uglavnom sve evropske zemlje imaju po koju koloniju u Americi (ponekad i u africi). Pronadji i unisti ili aneksiraj tu koloniju/grad i moci ces da ih aneksiras.

Holy Roman Emperor, mozes postati tek ako si clan Svetog Rimskog Carstva... Elektori (obicno 8) biraju izmedju zemalja clanica i onaj ko dobije najvise glasova postaje Emperor.

ubuntu
1.7.2007, 18:55
Verovatno nisi. Uglavnom sve evropske zemlje imaju po koju koloniju u Americi (ponekad i u africi). Pronadji i unisti ili aneksiraj tu koloniju/grad i moci ces da ih aneksiras.

Holy Roman Emperor, mozes postati tek ako si clan Svetog Rimskog Carstva... Elektori (obicno 8) biraju izmedju zemalja clanica i onaj ko dobije najvise glasova postaje Emperor.

Kako postati clan SRC?

101st Airborne
1.7.2007, 23:18
'bem ti ovo dugme za zahvaljivanje, uvek njega nabodem umesto brzog odgovora :)
Elem, mozes da postanes kandidat za Emperora, iako ne i formalno clan HRE tako sto ces pripojiti sebi neku provinciju koja je u sastavu Carstva (granice HRE mozes da vidis na Imperial mapmodu u donjem desnom uglu). Potrebno je da imas najvise glasova medju elektorima, ali pored toga potrebno je da austrijski monarh umre bez direktnog naslednika, tj da se u Austriji formira Regency council da bi bio odrzan novi izbor.

Nevezano za ovo, najbolja stvar koju sam u zivotu uradio je sto nisam poceo da igram EU3 pre nego sto sam dao obligacije...zaraznije je meni i od drugog dela, posebno kad das sebi neki cilj tipa ujedini Italiju ili proteraj/pokrsti muslimane u severnoj Africi :)

Sarmatian
2.7.2007, 2:51
'bem ti ovo dugme za zahvaljivanje, uvek njega nabodem umesto brzog odgovora :)
Elem, mozes da postanes kandidat za Emperora, iako ne i formalno clan HRE tako sto ces pripojiti sebi neku provinciju koja je u sastavu Carstva (granice HRE mozes da vidis na Imperial mapmodu u donjem desnom uglu). Potrebno je da imas najvise glasova medju elektorima, ali pored toga potrebno je da austrijski monarh umre bez direktnog naslednika, tj da se u Austriji formira Regency council da bi bio odrzan novi izbor.
Nevezano za ovo, najbolja stvar koju sam u zivotu uradio je sto nisam poceo da igram EU3 pre nego sto sam dao obligacije...zaraznije je meni i od drugog dela, posebno kad das sebi neki cilj tipa ujedini Italiju ili proteraj/pokrsti muslimane u severnoj Africi :)

Nema to veze. Imperator se bira svaki put posle smrti prethodnog...

101st Airborne
2.7.2007, 9:54
Pa mozda formalno, ali dok se to nije desilo u Austriji ja (Sicilija) nisam mogao da budem izabran iako sam imao vise glasova od Austrije.

ubuntu
2.7.2007, 17:06
Ja vodim Srbiju i jedini tekuci problem koji imam je inflacija. Imam je na nivou od 70% a godisnje raste za 0.45%. Mada mi deluje kao da je vise na godisnjem nivou. U pocetku dok sam bio mali pri napadu Turaka ili neke druge drzave (Madjarska) morao sam da uzmem dva kredita kako bih isfinansirao kupovinu vojske kako bih se odbranio. Ni to nije bilo dovoljno ali sam na jedvite jade odbijajuci da potpisem mir (sto bi rekao Gospodar vremena) i trckarajuci sa trupama naokolo i napadajuci zemlje gde neprijatelj nema vojsku ... dakle tako sam uspeo da se oduprem. Onda mi je trebalo 100 godina da ustedim dovoljno para a i kad sam sklapao neke mirove uspevao sam da kao globu izvucem i po 100 dukata (sada vec niko nema vise od 50 dukata u kasi). I nekako se iskobeljam iz duga..

Uzimanje kredita neminovno izaziva visok skok inflacije. I tako je krenulo. Na dalje nisam nikako mogao da one godisnje prihode koristim za odrzavanje vojske jer u pocetku nisam imao dovoljno prihoda pa sam morao malo da dodajem na treasury... a kasnije su mi trebale pare za nesto drugo.

Trenutno imam oko 50 000 vojnika koje sam regrutovao (dakle iz provincija a ne placenici koji su duplo skuplji za odrzavanje).

Uvek sam morao da imam bar 1000 dukata rezervi jer mi se desavalo da me napadne cela koalicija zemalja kada sam kupovao po 20 000 placenika i uspevao da se odbranim. Nakon rata sam ih unistavao jer su skupi za odrzavanje. Ne sve ali vecinu. Ne isplate se a i kukavice su velike.

Tehnologije su mi manje razvijene od susedskih jer sam uvecao broj teritorija koje nisu mnogo bogate pa je svaki sledeci nivo tehnologije uzasno skup. No to nadoknadjujem brojnoscu vojske pa neprijatelja koji ima LAND na 15 nivou a ja na 8 napadam sa 4 puta vise vojske. Sve u svemu zeznuto je da napravis savrsenu drzavu.

Kad zvrsim sa Srbijom zapocecu kampanju sa nekom malo ali dobrom drzavom. Na primer sa Svajcarskom i da postavim sebi za cilj tehnoloski napredak. jer moja drzava Srbija sada lici na mongolsku hordu koja za jedini cilj ima da se siri po svetu :) Sirova snaga bez i malo pameti.

Potpisao sam dosta mirovnih sporazuma i imao uspesne bitke pa mi je prestiz cesto preko 90.

Igra je fenmenalna samo je i spora... Dok nema rata ja je otpanjim na maximum i gledam neki film na drugom kompu ili surfam. Kad se pak zarati postaje jako interesantno. :)

Skoro sam od Bohemie anektirao Hrvatsku i zaokruzio teritoriju. A ovi venecijanci, Firentinci i Papa imaju prekomorske drzave pa ne mogu da ih anektiram. Moracu da povatam te teritorije i da zavrsim i sa njima.

A onda.... Francuska ili Turska :(

Evo je slika moje teritorije:

http://aycu06.webshots.com/image/20005/2005783643576380219_rs.jpg

101st Airborne
2.7.2007, 17:59
To je zaista ogromna inflacija i nije ni cudo sto ti koci razvoj drzave, pored svega sto si naveo. Takodje vojska od 50000 ljudi je ihahahaj...ja sa Sicilijom imam velike kolonijalne posede, dva CoT u posedu, visok stability i sve pa drzim stalno samo oko 15,000 a i to je mozda mnogo. Sto se tehnologije tice vidim da si i sam skapirao. A sto se tice toga da ubrzavas do rata, pa to je tako kad ne igras sa nekom od zemalja koja moze da kolonizuje. Sa takvim zemljama je uvek zanimljivo jer imas istrazvanje teritorija, slanje kolonista, unapredjivanje kolonija, makljanje sa domorocima i tako to...

ubuntu
2.7.2007, 19:53
To je zaista ogromna inflacija i nije ni cudo sto ti koci razvoj drzave, pored svega sto si naveo. Takodje vojska od 50000 ljudi je ihahahaj...ja sa Sicilijom imam velike kolonijalne posede, dva CoT u posedu, visok stability i sve pa drzim stalno samo oko 15,000 a i to je mozda mnogo. Sto se tehnologije tice vidim da si i sam skapirao. A sto se tice toga da ubrzavas do rata, pa to je tako kad ne igras sa nekom od zemalja koja moze da kolonizuje. Sa takvim zemljama je uvek zanimljivo jer imas istrazvanje teritorija, slanje kolonista, unapredjivanje kolonija, makljanje sa domorocima i tako to...

Veruj mi da je 50 000 skoro dovoljno ukoliko imas 10 nivoa manje razvijenu tehnologiju od drugih drzava. Mada kazem, sve je to neminovan splet okolnosti bio u toku dogadjaja u mojoj kampanji. A s obzirom koliko je jadna Srbija ostvareni rezultati me zadovoljavaju :)

Sarmatian
3.7.2007, 6:22
Veruj mi da je 50 000 skoro dovoljno ukoliko imas 10 nivoa manje razvijenu tehnologiju od drugih drzava. Mada kazem, sve je to neminovan splet okolnosti bio u toku dogadjaja u mojoj kampanji. A s obzirom koliko je jadna Srbija ostvareni rezultati me zadovoljavaju :)

Upravo je u tome poenta. Ne smes dozvoliti da toliko zaostanes. Balkan je pun prilicno siromasnih provincija i treba da igras na diplomatiju sa dve najvece pretnje (austrijom i turskom) a ne na rat. Tek kada osvojis sve izmedju njih, onda pocinjes da razmisljas o ratu...

A ne smes dozvoliti da imas inflaciju od 70%. To znaci da ti svaka tehnologija kosta 70% vise...

ubuntu
3.7.2007, 7:37
Upravo je u tome poenta. Ne smes dozvoliti da toliko zaostanes. Balkan je pun prilicno siromasnih provincija i treba da igras na diplomatiju sa dve najvece pretnje (austrijom i turskom) a ne na rat. Tek kada osvojis sve izmedju njih, onda pocinjes da razmisljas o ratu...

A ne smes dozvoliti da imas inflaciju od 70%. To znaci da ti svaka tehnologija kosta 70% vise...

Pa ako sve pare sto zaradim od godisnjeg poreza odlaze na odrzavanje od cega da placam kupovinu vojske, jer inflaciju najvse podize ukoliko mesecne prihode izdvajamo za odrzavanje vojske i placanje savetnika. Ukoliko dakle sve mesecne prihode izdvajam na istrazivanja (sto ne donosi inflaciju) ja necu imati dovoljno godisnjih prihoda da odrzavam 50 000 vojnika.

E sad... neko ce reci da ne treba da drzim 50 000 vojnika. Ali ukoliko bih raspustio tu vojsku pri napadu sledece drzave bih morao da kupim vojsku pa bih potrosio brzo novac (da ne pricam o duplo vecem odrzavanju te placenicke vojske, jer morao bih da uzimam placenike jer za svoju regrutaciju u slucaju napada nemas vremena) a onda bih brzo bankrotirao pa bih izazvao jos veci haos nego sto je sa 70% inflacije.

Naravno sve je to moguce odraditi ali mene je moja susedna Turska neprestan napadala u pocetnim stadijumima igre. I izazvala takav sled dogadjaja.

Inace ne razumem te po pitanju diplomatisanja?! Moji odnosi sa Turcima su -200 od samog pocetka. Kako mislis da diplomatisem sa njima? Nista nece da prihvate a nikako nisam mogao da na svojih 30 dukata sa kojima krecem da priustim sebi da im poklanjam 5 dukata koji ce nam podici odnose za 2 ili 3 poena :D

Ne ne... nema tu nikakvih mogucnosti diplomatisanja sa Turskom ako igras sa Srbijom.

Sto se Madjarske tice imao sam odlicne odnose a zatim ... vidi se gore na slici sta sam im uradio :D

A Austriju sam okupirao :D

4th Dimension
3.7.2007, 10:10
Кадаћеш мало да вратиш Турцима мило за драго.

ubuntu
3.7.2007, 13:14
Кадаћеш мало да вратиш Турцима мило за драго.

Mislis da cu danas posle posla ! :D Tu je pak problem sto te teritorije oko Srbije imaju mali unit support. pa kad stacioniras armiju od 10 000 vojnika u Srbiju oni pocnu da umiru od gladi. Moracu da usitnim trupe...

Danas cu da probam da snimim poziciju ali je fora sto imaju dva velika ogromna bratska saveznika. Tako da nije u pitanju samo Turska nego 3 puta veca sila. A sama Turska je moje velicine.

Najveci problem mi predstavlja nemogucnost uspostavljanja normalnog saveza. Izdajnici na sve strane a treba da se polomis da neku silu uvuces u savez.

ubuntu
3.7.2007, 18:04
Inace najveca beda je da mesecne troskove finansirate iz mesecnih prihoda kao sto sam ja radio.

1. Upravo sam finansirao mesecne troskove iz mesecnih prihoda pa sam jos poosvajao teritorije koje proizvode zlato i doprineo jos vise inflaciji. I otud tako ogromna inflacija koja mi je sve gradjevine ucinila straobalno skupim.

2. Usled lose ekonomije kako bih ostvario bilo kakav rezultat nenormalno sam se sirio... to je poskupljivalo tehnologije i tako je nastala ogromna ali i zaostala Srbija. Pogotovo je losa stvar sa TRADE tehnologijom koja omogucava ogromne prihode a moja je toliko mala da ne mogu ni crnog Ciganina koji pretura po kantama da potisnem iz bilo kog trgovackog centra.

Mada posto igra valjda traje do 1794. a trenutno sam na 1651. izdrzacu jos malo... pa cu onda pred kraj da zaratim sa svima i izvrsim suicid :D

A mozda i traje duze ko zna ?

Dushman
8.7.2007, 12:23
Kada hocu da napadnem pojavi mi se poruka: "while we have regency council we can not start any wars",sta da radim????

101st Airborne
8.7.2007, 13:32
Kada hocu da napadnem pojavi mi se poruka: "while we have regency council we can not start any wars",sta da radim????

Trenutno nemas monarha na celu drzave, sacekaj da odraste prestolonaslednik, nemas druge opcije.

ACHTUNG
20.7.2007, 1:45
Igrao neko sa Inkama?

Skoro sam se napržio na njihovu istoriju, oduševio me njihov poslednji kralj, Manko.

Anyway, uspeo sam da se ispenetriram Francuskoj, koja je prva počela kolonizaciju. Ali, do đavola, Englezi im preoteli kolonije, a oni ne nasedaju na poklopne...

Ima li neko walktrough ili nešto slično?

Dushman
25.7.2007, 17:04
A ja svo vrijeme pokušavao da ih ukrcam dok je brod u luci! Domoroci, crno vam se piše!

A gde se nalaze transportni brodovi,posto meni izbaci sve borbene?

Sarmatian
25.7.2007, 17:30
Zasto ljudi ne citaju temu nego samo postave pitanje? Imas odgovor na nekoj od prethodnih stranica. A imas i EUIII Wiki portal pa pogledaj tamo...

ACHTUNG
25.7.2007, 19:16
Nesto ne radi taj portal koliko se meni cini...:)

director
26.7.2007, 11:44
ne radi već duže vreme :)

@Dushman :

Transportni brodovi su oni zadnji u meniju gde naređuješ izgradnju brodova . Obično su to "Cog" ili "Flyte" .

Sarmatian
26.7.2007, 16:12
More biti. Ali na pitanje o brodovima je odgovoreno jedno bar 3 puta dosad....

Dushman
26.7.2007, 17:25
Hvala,pokusao sam da nadjem odgovor na prethodnim stranama,i verovatno mi je promaklo,pa ne bi bez veze postavljao pitanje i cekao odgovor na gotovo.

Zed McJack
30.8.2007, 12:34
Ima li neko već Napoleon's Ambitions?

Ako je odgovor pozitivan mogao bi da iznese utiske

NjegovaWisost
13.9.2007, 5:32
Ljudi težu igru u životu igrao nisam od igranja sa Srbijom!!! Uzeo sam kredit napravio masu plaćenika i oslobodio pola Balkana. Zato sam posle dosta igranja postao naj država na svijetu.

Pogledajte Srpske zemlje (sve u pravoslavlju) u Evropi, Kolonije pretvorene u gradove u Americi, južnoj Africi. Imao sam i u okeaniji par ostrva al me mrzi da hvatam screenshot
Da proglasio sam se i braniocem pravoslavlja, imam strašno naprednu tehnologiju. Idite u kolonizaciju, tu su pare ;)
Kako sm moćan bua hua hua hua
http://img470.imageshack.us/img470/7748/untitledcg2.th.jpg (http://img470.imageshack.us/my.php?image=untitledcg2.jpg)

Jel ima negdje da se nađe time patch? Može li neko link da mi stavi? Ne mogu da nađem, a ne završava mi se još... Tj. Igrica se završava 1793 :( Znam da je za prošle bilo infinite time, al ne mogu da nađem...

NjegovaWisost
14.9.2007, 0:05
Žabljak u Crnoj Gori... :rofl:
- kultura u Dalmaciji, Dubrovniku i Slavoniji je hrvatska – moj Bože! :eek:

Polako čoveče, ne učite vi o CG u Srbiji baš najbolje. Glavni grad CG barem 200 godina bio je baš ŽABLJAK ali nije to onaj žabljak na durmitoru već Tvrđava Žabljak blizu skadarskog jezera. Kada su turci došli Ivan Crnojević se povukao na Cetinje. Pohvalno je što je kutura CG srpska al zastava je skroz pogrešna. O da, kada su se javili pobunjenici u cg, prinio sam miš i pisalo je "Martinovići"....

edit: kakvu sam silu od srbije stvorio. Proširio kolonije u americi africi i okeaniji znatno a pogledajte matičnu zemlju... Nije moglo da mi stane arabljansko poluostrvo, tamo sam potukao Oman :D

bruno
14.9.2007, 15:46
Uf, poprilicno je teska igra:)
Osvojim crnu goru i albaniju, al nikako da mrdnem odatle. Otprilike me ceo svet mrzi, sem georgije i moskve i bosne, al od njih sve zajedno nemam nikakve vajde...
Inace, uspeo sam da doguram do 5 trgovaca, ali nikako monopol. Jednom kad me izbace sa vrha, vise nema sanse ni 2 trgovca da zadrzim:(
Inace, poprilicno su iskomplikovali ukrcavanje na brod, nekad mi treba 2 minuta kliktanja da bi utovario jednu jedinicu na brod:(
U cemu su novine u novoj expanziji?

NjegovaWisost
15.9.2007, 3:38
Ali bukvalno nigdje nema da se nađe No Time Limit patch :( Heeeelp

wraith
15.9.2007, 9:56
Ali bukvalno nigdje nema da se nađe No Time Limit patch :( Heeeelp

Jel ovo odgovara?
http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?t=307628

To je za EU3 1.3, a ispod su dati linkovi i za 1.1 i 1.2.1

Inace nadjoh ga ovde:
http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?t=315315&page=1

bruno
17.9.2007, 14:07
Jel ovo odgovara?
http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?t=307628

To je za EU3 1.3, a ispod su dati linkovi i za 1.1 i 1.2.1

Inace nadjoh ga ovde:
http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?t=315315&page=1

Ovo je oficialni mod, a probao sam i ne radi za nase verzije igre;)

NjegovaWisost
25.10.2007, 0:35
Meni modowi rade. Jedna stwar: jel moguce iskljuciti sejdere u igrici? Igra mi se vuce kao crv na laptopu (core duo T2130, giga rama i bijedna sis mirage 3 grafa koja kao ima shejdere)... Hoce li mi instaliranje patcha ili nowih drajwera pomoci? Znam da je nepodesna konfa za igranje al owo su ipak samo sprajtowi, a procesor nije bash mrcina. Na grafu sam stawio 128 rama.

bops
6.11.2007, 20:17
Molim vas! Nisam citao predhodne tekstove, ali imam jedan problem! Do nedavno sam nabavio ovu igru, medjutim stvar je sto ne znam kako da osvajam. Ja pobedim njegovu vojsku, zatim opsedam grad i kada sam ga navodno osvojio, on mi prikazuje nekakve strafte, obojene polu mojom, a polu njegovom bojom. Kako da osvojim provinciju, ali da ona bude 100% moja?

Braveheart
6.11.2007, 20:48
Pa kad ti dosta ratovanja sa nekom frakcijom posaljes diplomate i trazis da ti da neke teritorije.Ja prvo kad sam u ratu sa nekim frakcijom osvojim im sve teritorije onda posaljem diplomate uzmem im skoro sve (ostavim jednu dve zato sto moram ,ne mogu da aneksiram neku veliku frakciju) i tako sklopim mir...I posle kad se malo sredim opet napadnem tu istu frakciju i potpuno je aneksiram.

ACHTUNG
6.11.2007, 23:25
U sustini, ta igra jako tesko prolazi kod ljudi koji su duze vreme igrali Rome Total War...

"Sta, ja moram da se nagadjam sa njima?"

"Vidi, molim te, objavili mi rat! (trenutak tisine) E sad sam pukao,..."

"Ha ha ha, sada cu da sameljem mog saveznika... Kako je samo glup! (objava rata bez citanja pop-upa). Sta je sad ovo? Pad stabilnosti? Gde su moje pare? Dinkiiiicuuuuu!!!"

Itd... Kroz te faze sam i ja prolazio... I prolazio... I prolazio... I brate sto sam voleo da objavim rat savezniku! :D

Sarmatian
7.11.2007, 1:53
Ko hoce da dozivi potpuno novo iskustvo, neka skine Magna Mundi mod. Pravljen je za single player, gomila novih eventa, izmenjene nacionalne ideje tako da sad nema beskorisnih. Zaista ekstra... Preporuka za iskusnije kojima je igra vec postala laka...

luka borovic
17.11.2007, 13:54
Meni je Austrija najbolja i najjaca nacija:dedica:u igrici.

luka borovic
17.11.2007, 14:00
Najvise mi se svidja mogucnost iz
gradnje kolonijalnog carstva, ali me nervira Permanent Terra Incognita:eek:

director
17.11.2007, 20:45
Meni je ova igra fenomenalno jel nema sanse da AI država osvoji celu mapu kao u drugim sličnim igrama . Pre ili kasnije bankrotira i otcepi joj se pola regiona .

luka borovic
17.11.2007, 21:15
Koja je vasa omiljena nacija u igri?:)

Braveheart
3.12.2007, 22:54
Imam jedan problem ,sad da li je problem....
Nece uopste da mi se pojavi opcija za aneksiju vazala ,ne razumem vec 30 godina je proslo od kad su postali vazali (a treba barim deset) i odnosi sa njima su mi odlicni +200 i nece da se pojavi opcija?

Ima neko neku ideju o cemu je problem?

Sarmatian
4.12.2007, 4:18
Imam jedan problem ,sad da li je problem....
Nece uopste da mi se pojavi opcija za aneksiju vazala ,ne razumem vec 30 godina je proslo od kad su postali vazali (a treba barim deset) i odnosi sa njima su mi odlicni +200 i nece da se pojavi opcija?

Ima neko neku ideju o cemu je problem?

Mozes da aneksiras samo one koji su iz iste religijske grupe. Znaci kao Osmanlijsko Carstvo ne mozes nikad aneksirati neku hriscansku drzava i obrnuto...

A i ta drzava mora da bude u miru, naravno...

luka borovic
4.12.2007, 16:56
Ono sto mi je najgluplje u ovoj igri je sistem prebacivanja vojnika sa brodovima. Znaci, trebi prvo da izgradis East Indaman (a gradnja traje nekoliko mjeseci), a onda mozes da sagradis samo pisljivih 1000 vojnika. Ja vodim Austriju i imam ogromne kolonije na svim kontinentima tako da imam oko 300000 vojnika.:n-cc2::qliranje::rofl::rofl::tapsh::to_care::alealee e::eek::dzavo::dedica:(Volim ove smajlije!)

Sarmatian
4.12.2007, 17:48
Ono sto mi je najgluplje u ovoj igri je sistem prebacivanja vojnika sa brodovima. Znaci, trebi prvo da izgradis East Indaman (a gradnja traje nekoliko mjeseci), a onda mozes da sagradis samo pisljivih 1000 vojnika. Ja vodim Austriju i imam ogromne kolonije na svim kontinentima tako da imam oko 300000 vojnika.:n-cc2::qliranje::rofl::rofl::tapsh::to_care::alealee e::eek::dzavo::dedica:(Volim ove smajlije!)

Pa izgradi vise brodova pa transportuj vise vojnika. Gde si video da velika kolonijalna sila ima malu flotu???

Geronimo
4.12.2007, 21:34
Koja je vasa omiljena nacija u igri?:)

Srbija :D
Posle toga Mecklenburg, jedna od najboljih ako hoces da ujedinjujes nemacku.
Sa austrijom sam osvojo skoro celu evropu, ali je drzava onda previse nestabilna, i bijes se na previse frontova pa nije zanimljivo (iako je nemoguce izgubiti sa ogromnom vojskom koju je u stanju da gradi)

ćelavi
7.12.2007, 12:52
Neko je ranije već napisao nešto o igranju sa Inkama ili Majama.Ja sam probao pre neki dan.Toliko je teško bilo šta uraditi sa njima da nema svrhe igrati.Probao sam i sa nekim manjim zemljama(npr. kipar ili papska država) i tu me vrlo brzo unište.Da li neko ima više iskustva sa manjim zemljama?Da li je neko uspeo sa malom državom,a da nije Srbija(za Srbiju sam već video ranije poruke)?

Jamiroquai
7.12.2007, 13:09
Ja sam samo probao nesto malo...Ipak mi je dvojka igrivija :P

ćelavi
7.12.2007, 13:17
Sa kojom zemljom si igrao?

ACHTUNG
7.12.2007, 13:43
Neko je ranije već napisao nešto o igranju sa Inkama ili Majama.Ja sam probao pre neki dan.Toliko je teško bilo šta uraditi sa njima da nema svrhe igrati.Probao sam i sa nekim manjim zemljama(npr. kipar ili papska država) i tu me vrlo brzo unište.Da li neko ima više iskustva sa manjim zemljama?Da li je neko uspeo sa malom državom,a da nije Srbija(za Srbiju sam već video ranije poruke)?

Moze se igrati sa Inkama a i sa Astecima. Ja sam, na primer omogucio kolonizaciju kod Inka i zaposeo skoro celu Juznu Ameriku. Poceo sam da se spremam za rat protiv Asteka i kompanije (svi su saveznici i medjusobno izmenjali zene), ali tada se iskrcase Francuzi, Englezi i Spanci na zapadnu obalu. Smesta sam poceo da se "penetriram" Francuzima i nas odnos je doterao do 200. Posto su mi oni bili najblizi smatrao sam ih za stit protiv Engleza, sa kojima su oni ratovali.

Ali Englez ne bi bio Englez kad ne bi pobedio... :kreza:

ćelavi
7.12.2007, 15:04
Igrao sam sa Astecima i uspeo da aneksiram susedne države(maje i zatopec ili kako već)...Prešao sam na prvi nivo gouverment i izabrao kao ideju qfnw...Počeo da kolonizujem severnu i srednju ameriku....Sprijateljio se sa Englezima..Doterao do neke 1550 godine...I došli Španci i ulubili mi celu državu.Mislim da je teško igrati sa njima pošto ne mogu da se grade land fort 1.Treba mi,ja mislim,nekih 48000 da bih istražio land na 1 nivou!!!Prikazuje mi na slajderu da ću dostići prvi nivo tek oko 1600 i neke godine!!!A inflacija mi je na nuli pošto sam sve uložio u istraživanje.Kada me napadne neko nema šanse da napravim toliko vojske da bi se branio,a od land fort-a ništa.Šta si ti uradio,kada si igrao sa njima,pa si uspeo?

ACHTUNG
7.12.2007, 15:10
U sustini, beskorisno je igrati jer ne mogu da predju sa tribal uredjenja na neko napredije. Na bilo kakve normalnije brodove odmah zaboravi. Ima modova koji to ispravljaju.

Kao sto rekoh, jedino mozes politikom da se izvuces. Kada krene rat, nemoguce je odbraniti se. Oni tvoje teritorije smesta kolonizuju, imaju mnooogo jacu pesadiju (a o konjici da ne pricam), mogu da se iskrcaju gde god hoce i jako tesko pristaju na saveznistvo.

Od prijateljstva nemas nista, oni ce te kolonizovati zbog - zlata. Naravno, najbolje sto moze da ti se desi jeste da se kolonizatori medjusobno mrze, pa da se izvlacis na to.

luka borovic
7.12.2007, 16:08
Ja sam jednom probao da igram sa Inkama i uzasno je tesko. Najbolje je uzeti veliku evropsku silu...:qliranje:

luka borovic
7.12.2007, 16:11
Pa izgradi vise brodova pa transportuj vise vojnika. Gde si video da velika kolonijalna sila ima malu flotu???
Pa zapravo, meni je flota nerazvijena, ali drzim Kanadu, Ognjenu zemlju, Etiopiju, Sudan, Kap, Cad, Indiju, Indokinu, Kalimantan, Tibet i Australiju.:a_bleh:

ćelavi
7.12.2007, 16:42
To sam i mislio.Definitivno treba igrati samo sa državom koja ima normalno uređenje

NjegovaWisost
7.12.2007, 16:48
Ја сам дома дошао преко 2200 године чини ми се... Остало нас пар држава :) То је страшно како нападам, накупујем 100 000 плаћеника, сви изгину, па купујем нове кад се накупе, мрзи ме да чекам јер је свака тврђава ниво 6 :)

ACHTUNG
7.12.2007, 19:44
Cekaj, zar igra nema vremensko ogranicenje do pocetka rata za nezavisnost?
Nikada nisam igrao do kraja, jer bi to pocetka 1600. vec postao preteratno "mocan" i ratovao sa pola sveta.

Ko hoce da vidi sta je moc flote, neka uzme Englesku. Kada se ujedine u Britaniju, maltretiranju Francuske, Spanije ili Portugalije nikad kraja...

luka borovic
8.12.2007, 15:25
Koje je najbolje uredjenje po vama? Absolute Monarchy, Theocracy, Feudal Monarchy, Despotic Monarchy.... Meni je najbolje uredjenje Republican Dictatorship.:dedica:

ACHTUNG
8.12.2007, 15:31
Zavisi od same drzave.

Braveheart
8.12.2007, 15:39
Ko hoce da vidi sta je moc flote, neka uzme Englesku. Kada se ujedine u Britaniju, maltretiranju Francuske, Spanije ili Portugalije nikad kraja...

Meni je najbolje kad ujedinim Nemacku...Uhhh sa zapada Francuzi a na jugu Osmanlije....dosta me nervira sto se nikad ne ujedini Rusija a ja uvek pocnem igranje 1453god.

luka borovic
8.12.2007, 15:49
Ja uzmem da igram u 1700. Svi ostali datumi me nerviraju.....:mad:

simke_90
1.1.2008, 23:20
Da li neko zna kako se radi nova provincija?

Rome:total war
3.1.2008, 23:20
jel ima srbije?

Braveheart
3.1.2008, 23:23
jel ima srbije?

Da, ima Srbije.

MilosTintor
18.2.2008, 22:10
Dajte ljudi nemojte gasiti ovu temu!!! Bar o njoj ima dosta da se prica!:):):)
Ja sam sa srbijom osvojio celu EVROPU istina sada me mnogo mrze ali isplati se!!!:to_care: Samo sto imam malu rupicu nikako da Aneksiram Fracusku ostane im glavni grad zato sto imaju frakcije na severnoj americi a mene mnogo smara da tamo idem! A i kojice mi:dedica::D

MilosTintor
19.2.2008, 21:07
Ljudi da li mozda nekim slucajem postoji neki editor koji obradjuje mape! Ove mape da se nelazemo nisu dobre EU3 je odlicna igra ali nije realno!
Npr Srbija ima samo jednu provinciju! dok npr francuska ima oko 20 skoro svaki grad! A i istorijski nisu tacne!

Apostrof
20.2.2008, 16:43
Igrajte EU 2 sa MyMap by Agung Pasha modom, bolja je bar deset puta. EU 3 mi je najgori u serijalu, mapa izgleda odvratno, pogotovu kad ukljucis political map mode, ko da si provincije pokrio providnom kesom za hleb iz prodavnice, da ne pominjemo da je totalno netacna, pogledajte samo gde su nabacali reke. I uopste mi se nesvidja sto su izbacili historical events, jeste da je ovako igra nelinearnija, ali opet ako ti to smeta ili te smori u dvojci uvek si mogao da ih iskljucis. I najvaznije igra je previse laka. Vise me podseca na Knights of Honor nega na EU 2.
A i da ne pominjem koliko su upropastili kolonizaciju sa ovim sirenjem otkrica. U cemu je poenta uzimati nacionalne ideje koje ti omogucavaju da uzimas konkvistadore kada ces sve otkriti pre ili kasnije. U jednoj partiji sa Austrijom bio sam najveca kolonijalna sila a nisam imao ni jedan jedini brod. A ukinuli su da kad osvojis neciju prestonicu dobijes sva njiova otkrica sto je nenormalno glupo, ako uzmes npr. Timurovo carstvo ne mozes da osvojis ove okolne mongolske zemlje jer im ne vidis pola teritorija.

Alex91
3.3.2008, 22:02
Zanima me nešto, šta znači kad neka država sklopi "Personal Union" sa nekom državom?

dm82
3.3.2008, 23:54
EU3 je odlicna igra, ali je sa Srbijom tesko igrati, tako da sam sa njom uspeo da osvojim samo pola teritorije severne amerike i jugoistocnu evropu, pitam se samo kako je na normal.
Mislim da je veci izazov igrati sa Francuzima u HOI2 nego sa Srbijom u EU3!

Alex91
8.3.2008, 0:46
Jel mi može neko reći šta uslovljava (kada igraš sa engleskom) stvaranje Velike Britanije? Ja sam počeo igrati u 1500. i nekoj, sad je 1550. i zanima me da li ja mogu nekako da sad uslovim stvaranje V. Britanije, (200 god ranije :D al šta ćeš) i da li to koristi ičemu?

luka borovic
8.3.2008, 13:32
Zanima me nešto, šta znači kad neka država sklopi "Personal Union" sa nekom državom?
To znači da je tvoj vladar takodje i kralj te države, iako ne upravljaš sa njom direktno. Ta država ti je saveznik i ne smje da sklapa diplomatske ugovore bez tebe.:to_care:

Alex91
8.3.2008, 14:10
A kako da ja sklopim P. Union s nekom državom?

luka borovic
8.3.2008, 14:31
A kako da ja sklopim P. Union s nekom državom?
Prvo trebaš da imaš Mariage union sa toim državom, pa kada im umre vladar, postoji vjerovatnoća da će sklopiti Personal Union sa tobom.:dzavo:

Alex91
8.3.2008, 19:32
Prvo trebaš da imaš Mariage union sa toim državom, pa kada im umre vladar, postoji vjerovatnoća da će sklopiti Personal Union sa tobom.:dzavo:

Fino fino, a jel znaš možda odgovor na moje prošlo pitanje? Šta uslovljava uspostavljanje V. Britanije kada igraš s Englezima, i može li se desiti prije istorijskog datuma?

luka borovic
10.3.2008, 14:51
Fino fino, a jel znaš možda odgovor na moje prošlo pitanje? Šta uslovljava uspostavljanje V. Britanije kada igraš s Englezima, i može li se desiti prije istorijskog datuma?
Mislim da moraš da čeprkaš i mijenjaš fajlove da bi to bilo moguće. Možda postoji drugi način, ali ja ga ne znam.:qliranje:

Sarmatian
10.3.2008, 15:42
Fino fino, a jel znaš možda odgovor na moje prošlo pitanje? Šta uslovljava uspostavljanje V. Britanije kada igraš s Englezima, i može li se desiti prije istorijskog datuma?

Treba da osvojis Skotsku, da budes u miru neko vreme i to je to... Svaki event u EU3 je dinamican, sto znaci da postoji odredjena sansa da se to desi ali nema fiksan datum...

Postoje sigurno jos neki detalji koji povecavaju sanse za stvaranje VB ali nisam siguran koji su. Otvori evente u folderu gde ti je igra instalirana pa ces videti tacno...

MilosTintor
10.3.2008, 16:37
Jel mi može neko reći šta uslovljava (kada igraš sa engleskom) stvaranje Velike Britanije? Ja sam počeo igrati u 1500. i nekoj, sad je 1550. i zanima me da li ja mogu nekako da sad uslovim stvaranje V. Britanije, (200 god ranije :D al šta ćeš) i da li to koristi ičemu?

SLUSAJ ovo ti je cheat! Znaci stisnes alt 21 i ukucas event 1011! :paranoia:

Alex91
10.3.2008, 20:22
SLUSAJ ovo ti je cheat! Znaci stisnes alt 21 i ukucas event 1011! :paranoia:

Al ja ne bih da cheatujem :D
Inače, znači osvojim skotsku, a treba li irska?

Možete li mi reći da li postoji event stvaranja Njemačke i Italije?

Alex91
10.3.2008, 22:45
Aha dobro evo skontao sam sve! Hvala puno :ciao:

A zanima me samo jel koristi čemu to uspostavljanje V. Britanije osim sopstvenog zadovoljstva uspjeha :D?

Evo ja sad radim na osvajanju škotske i irske (škoti u savezu sa francuzima i norvežanima :mad:)

Sarmatian
11.3.2008, 2:27
Pa dobijas core teritorije, i mozda stability ili tako nesto. Ali ako ti se zadesi da cekas 20-30 godina na event, vec ces dobiti core na tim teritorijama pa ti nece puno znaciti. Meni se recimo puno isplatilo u jednoj partiji kad sam igrao sa Moskvom. Vrlo brzo sam aneksirao Tver i Jaroslav, a odmah zatim i vazalizovao Novgorod i aneksirao ga. Posle 5 godina sam formirao Rusija i dobio core na svim tim teritorijama i jos nekim Litvanskim i godisnja zarada mi je sa nekih 70 dukata skocila na 150...

Alex91
11.3.2008, 10:59
A jel ja mogu mjenjati tamo u onom event fajlu (to što se tiče za britaniju) neke podatke, npr, tamo piše da se mora čekati 216 mjeseci, jel mogu ja to svesti na manje?

Sarmatian
11.3.2008, 11:54
To ti MTTH (Mean Time To Happen) odnosno osnovna vrednost. Znaci da ce se u najvecem broju slucajeva oformiti velika britanije posle 216 meseci (nekih 20 godina) ali ne mora da znaci. Na to utice jos milion stvari koje smanjuju ili povecavaju sansu kao sto su advisori, administrivna vestina vladara, policy slideri i tako dalje.

Znaci to sto pise 216, ne mora da znaci da ce se desiti za 20 godina. Moze i za 5 i za 25... Ja ti ne preporucujem da smanjujes iz nekoliko razloga.
1. Moras da pocnes novu igru da bi to imalo efekta
2. Gubi se pomalo poenta toga ako se suvise lako postize
3. Cim izmenis jedan fajl, neces moci da igras igru na netu ili u mrezi...

Ali naravno, tvoja stvar, radi kako hoces...

Auror
12.3.2008, 22:30
Interesuje me igra li ko igru Victoria.Nedje na netu sam vidio da save file ove igre moze da se konvertuje u save ili scenario file Hearts Of Irona.Igra ima export meni koji bi mogao da sluzi ovome.Nisam vidio temu Victoria ili nesto slicno pa sam postovao ovdje. Bio bih vam zahvalan ako mi date upustvo kako ovo da se uradi ako je uopste moguce.

simke_90
22.3.2008, 21:12
Како да убацим нове провинције и променим старе у мапи?

Sarmatian
23.3.2008, 15:25
Tesko... To i najbolji moderi uglavnom zaobilaze... idi na paradoxov forum, deo za modove pa pregledaj, mozda i nadjes nesto...

director
23.3.2008, 20:38
Nije teško . Ima tamo na forumu potanko objašnjeno kako se to radi . Međutim to je posao koji traje satima (ako se cela mapa preuređuje onda danima) i zato to svi zaobilaze .

simke_90
25.3.2008, 16:33
Јел можеш да постујеш документ са тим инструкцијама пошто не могу да га скинем са њиховог форума

director
25.3.2008, 18:58
Ovde imaš linkove ka svemu sto ti treba :

http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?t=282415

A sto se tice provincija evo ovde objašnjenje :

http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?t=283735

Ima još dosta dobrih topic-a na tom forumu pa procitaj sve teme koje te interesuju jel je editovanje mape posao za koji moras da znas sve aspekte modovanja vezane za ovu igru .

masteri
17.4.2008, 17:34
Imam jedno pitanje.S
Sagradio sam armiju i sad ne znam koji brod da sagradim i kako da ubacim armiju u brod.:D:rofl:

Hvala

DeCoy
17.4.2008, 18:26
Pa transport ship:) I jednostavno naredi armiji da "ide" u polje u kome se nalazi flota na moru. Ali pazi, kao i u HoI, koliko armija hoćeš da ukrcaš, toliko moraš imati i transportnih brodova.

Kad se iskrcavaš u prijateljsku luku, dovoljno je brod usmeriti tamo, a inače ako hoćeš da se iskrcaš na neprijateljsko tle, onda dovedi flotu do obale i izaberi vojsku koja je ukrcana iz panela sa desne strane i klikni na kopno gde hoćeš da se iskrcaš...

MilosTintor
17.4.2008, 19:28
Pa transport ship:) I jednostavno naredi armiji da "ide" u polje u kome se nalazi flota na moru. Ali pazi, kao i u HoI, koliko armija hoćeš da ukrcaš, toliko moraš imati i transportnih brodova.

Kad se iskrcavaš u prijateljsku luku, dovoljno je brod usmeriti tamo, a inače ako hoćeš da se iskrcaš na neprijateljsko tle, onda dovedi flotu do obale i izaberi vojsku koja je ukrcana iz panela sa desne strane i klikni na kopno gde hoćeš da se iskrcaš...

da i jos nesto nemozes ukrcati armiju koja ima vise od 1000 vojnika!!! I pazi kao sto je Decoy rekao da flota bude na moru!!!

DeCoy
17.4.2008, 19:34
da i jos nesto nemozes ukrcati armiju koja ima vise od 1000 vojnika!!! I pazi kao sto je Decoy rekao da flota bude na moru!!!

Pa na to sam i mislio...1 transport ship-armija od 1000 vojnika ; 2 transport ships-armija od 2000 vojnika etc. etc.

MilosTintor
17.4.2008, 19:36
Pa na to sam i mislio...1 transport ship-armija od 1000 vojnika ; 2 transport ships-armija od 2000 vojnika etc. etc.
ma ok nisam odma' skontao mozes da brises ako mislis da je glupo :).

MilosTintor
21.4.2008, 9:28
Da li neko zna kako da raspakujem petch 1.1??? Pre njega sam imamo 1.3 valjda i sad me zanima kako ovaj raspakovati posto mi treba za No_time_limit mod

Sarmatian
21.4.2008, 20:08
Samo ga prekopiras ako se dobro secam preko osnovne verzije igre...

MilosTintor
21.4.2008, 20:30
e da ovo radi lepo si objasnio :tapsh::tapsh::tapsh:! Sada me jos zanima (posto zelim da napravim neki mod za mene) gde da nadjem neku vrstu scenario editora koja ce lako i pregledno da obavio posao! Pozeljan link i objasnjenje postupka hvala!

masteri
21.4.2008, 20:56
Pogledaj ovde moda ti nesto pomogne.

http://www.paradoxian.org/eu3wiki/Modding

NjegovaWisost
22.4.2008, 1:10
Napominjem da ukoliko neko od vas dođe do 2500 godine :D (ko? Ja ja :D )da će vas ubiti iflacija vremenom.... Ostalo nas par država, ne možemo da se razračunamo..

MilosTintor
23.4.2008, 12:07
Ovako da li je neko mozda preuredio mapu??? Ja znam kako se to radi ali mi je jako mrsko da se stime bakcem ako jeste (pogotovo mapu balkana ) nek okaci pliz treba mi ja evo sad preuredjujem svet od 1945 - 2000 (NO_TIME_LIMIT_MODE) kad zavrsim okacicu negde ajde pliz ako ima neko preuredjenu mapu nek okaci!

TrickyTrix
9.5.2008, 19:17
Najavljena je nova ekspanzija po imenu In Nomine i ona za razliku od Napoleon`s Ambition donosi zaista ogromne pomake napred, a i mapa ce biti promenjena tako da stari sejvovi vise nece biti kompatibilni. Pocetni datum igre ce biti pomeren na 1399. godinu, a Srbija se sada sastoji iz dve provincije:aplauz:

ćelavi
5.7.2008, 17:25
Da li je neko probao ovu ekspanziju?Ja je uzeo malo pre.Preneću utiske kada malo odigram

ACHTUNG
11.7.2008, 2:03
Napoleonove ambicije su mogle da stanu u jedan patch... Nadam se vise od nove ekspanzije...

ćelavi
15.7.2008, 0:36
Probao. Ima dosta izmena.

-sada možeš da gradiš trade center skoro gde hoćeš(naravno,treba ispuniti neke uslove)
-ako je nekoga smorilo stalno slanje trgovca sada postoji opcija za automatsko slanje u odabrani tc
-početno vreme je pomereno za 50-tak godina nazad(igra počinje 1399)
-kraj je pomeren za 1820
-ima novih zemalja sa kojima može da se igra (npr. Vizantija)
-novi fazon za kolonizaciju (sada treba dovoljno da razviješ naval tehnologiju da bih mogao da kolonizuješ)
-kada kolonizuješ novu teritoriju nemaš pojma šta će se tu proizvoditi već komp sam određuje
-ima mnogo više buna
-možeš i da pregovaraš sa pobunjenicima
-postoji mogućnost da ispunjavaš neke nasumične zadatke za koje dobijaš prestiž
-Srbija sada ima dve provincije.Kosovo i Srbiju
-postoje nove national ideas,a neke stare su izbacili
-na početku ne mogu da se biraju sve national ideas jer su neke uslovljene
-kao državno uređenje može da se izabere empire
-sada postoje posebni slajderi za misionare i za kolonizaciju (naravno,što više uložiš veća je šansa)
-postoji brojčani prikaz war exaustion
-za toleranciju nema više slajdera već postoji kao national ideas(ako izabereš toleranciju kao national ideas i ako si npr. katolička zemlje,u većini provincija ćeš imati neku drugu veru različitu od državne)

To je otprilike to što sam ja video.Verovatno ima još toga novog i nešto što je staro a ja ga nisam video ranije(nisam igrao napoleonovu ambiciju)

director
18.8.2008, 22:39
Kako organizujete pukove u Armije ?

1. Period pre topova

2. Period sa topovima

Ne mislim na brojnost, jel to zavisi od Države, nego na odnos inf , cav , art.

mrki023
4.10.2008, 16:10
Relativno sam nov sto se tice EU...igrao sam HOI2 i prilicno je slicno...e sad imam pitanje...Jel izasao onaj nastavak InNomine i gde moze da se nabavi i koliko zauzima???...kretao sam nekoliko puta sa Srbijom i pakleno je tesko...kako da poboljsam privredu??? i moze par saveta ako nije problem???

Sarmatian
4.10.2008, 18:18
Kako organizujete pukove u Armije ?

1. Period pre topova

2. Period sa topovima

Ne mislim na brojnost, jel to zavisi od Države, nego na odnos inf , cav , art.

1. Ja tezim odnosu 2/7/1 konjica/pesadija/artiljerija, a pre topova mesto njih ide jos jedna konjica. Konjica je na pocetku jaka, a posle gubi vrednost dok je kod topova obrnuto. Ja skoro polovinu igre ni ne vodim topove u svim armijama zato sto izuzetno usporavaju armiju. Vrlo cesto je vaznije stici ranije i zauzeti dobar odbrambeni polozaj nego imati jednog top@a...

@mrki023

Ne moze se kratko odgovoriti. U svakom slucaju, ostavi Srbiju za kasnije kad budes bio iskusniji. Sad probaj sa Francuskom ili Mingom, recimo dok ne pohvatas osnove...

Alexandros
25.10.2008, 20:19
eeee... ja sam odmah poceo da igram sa srbijom bilo to eu2 ili eu 3 inomine... bezveze mi je sa jakim drzavama igrati kao sto je francuska itd. , ja volim da stvorim iz jedne jadne drzave u imperij (treba osvojiti 30 provinci da dobijes mogucnost za imperj). savetujem vam da kod opcija isklopite inflaciju ili da stavite from gold tako kad ce te skupljati pare nece vam biti skuplje za graditi i brze drzava napreduje kad nema inflacije, jer veca inflacija je onda je treba vise investirati u nivo. i stavite kod lucky nations none jer ce te stradati ili otezati vase interese da se ispune :)

dark mesiah
21.1.2009, 16:44
Juce sam instalirao EU2, i to samo zato sto igram na laptopu, jer mi EU3 ne bi radila zbog graficke. Imam problem, nemogu da nadjem dugmad za speed up/speed down, na laptopu nemam numericku tastaturu. E sad probao sam svasta, nasao sam dugme + i - ali rade samo za zoom out/zoom in. Ako se neko ko je igrao igru seca, kako se ubrzava igra, a i pretpostavljam da je na EU3 slicno... Ide mi na zivce sto nemogu da ubrzam vreme, i jaaaaako sporo. Hvala!