PDA

Prikaži potpunu verziju : Windows Smartphone vs Symbian


SuperG
19.11.2005, 22:54
Sta mislite koji je bolji i zasto?

Elementarna Nepogoda
21.11.2005, 0:08
Prvo, svaki mob ima svoj OS preko koga se dogadjaji ka sto su pozivanje, kucanje poruke i sve ostale radnje pretvaraju u masinske instrukcije (ovo je bilo malo lamerski) da bi ih hardver telefona izvrsio, OK?

Drugo, postoji gomila smartphone OS-a, a ajde da kazemo da je smartphone mob koji pored svojih funkcija ima i neke dodatne PDA funkcije pa je zato "smart". Postoje i strasno napredni telefoni sa gomilom funkcija koji nisu smartphone, evo recimo SE K750i ili neki 3g telefoni itd. Znaci smartphone je mesavina mob-a i PDA. Evo neka bude definicija smarthphone uredjaja da su to telefoni na ciji OS mogu da se dodaju third party (nezavisne) aplikacije (ne racunajuci *.jar). Mozda je malo povrsna, ali ko smisli bolju neka me ispravi, necu da se ljutim:)

E, sad, Symbian je nastao kao dogovor izmedju svetskih giganata kao sto su Nokia, Philips, Sony, Ericsson, LG, itd, ali je najvise na razvoju i promociji radila Nokia, sto se i da primetiti.

Windows Smartphone je nastao kada je Bili video da se i u mob industriji vrti gomila para, cak vise nego u PC industriji. Posle nekoliko (neuspesnih) generacija nastao je (donekle) kvalitetan OS.

Postoje jos neki smartphone uredjaji koji nisu popularni kod nas kao sto je americki Blackberry (valjda se tako pise), onda neki uredjaji pod Linuxom i naravno pod Palm OS-om (Treo 650 i neki Samsung).

Elementarna Nepogoda
21.11.2005, 0:11
Nastavak zbog: "Tekst koji ste uneli je predugačak. Molimo vas da ga skratite na 2000 karaktera."

Ako bi gledali po broju prisutnih aplikacija, apsolutni sampion bi bio Treo i ostali Palm OS smartphoni, dok bi drugi bio Symbian. M$ se polako ali stabilno probija i (nazalost) postaje veliki konkurent, iako je izasao zadnji. Ali kada bi se gledalo broj aplikacija namenjen upravo smartphonu (znaci ne ciste PDA), onda je Symbian na prvome mestu.

Ja koristim Symbian i najvise mi se kod njega svidja gomila programa i igrica (narocito od n-gage-a) koje mogu da koristim, a na dodatnoj flash imam gomilu mp3 i divx fajlova, pa mi nije nikad dosadno. Koristio sam i neke M$ Smartphone OS uredjaje (Moto MPx220, A920) i ni oni nisu losi, mada pored instaliranog OS-a dosta su mi vazne i dodatne mob funkcije, od cega zavisi i sama upotrebljivost OS-a.

P.S. Svi smarphone su spori, trose puno struje (sto zbog velikoga monitora, sto zbog jakoga procesora) i velikih dimenzija. Glavna prednost im je svestranost (u odnosu na obicne mob i PDA).

SuperG
21.11.2005, 16:16
Konacno da neko iznese neku cinjenicu...

dziggy
1.12.2005, 19:24
smartphone uopste nisu spori (mpx200), imao sam ga 6 meseci i stvarno sam bio zadovoljan njime ali baterija mu je ocajna ! u pocetku mi nije smetalo ali kasnije sam samo mislio oce li "izdrzati" dan... mp3,video,sms,razgovori.. (govorim o normalnoj upotrebi)
inace mogucnosti su mu fantasticne!

GameFREAK
5.12.2005, 22:26
Symbian je trenutno bolji jer se za njega mogu naci razne stvari na svakom "cosku" dok drugi OS nisu toliko rasprostranjeni!

SuperG
5.12.2005, 22:29
Symbian je trenutno bolji jer se za njega mogu naci razne stvari na svakom "cosku" dok drugi OS nisu toliko rasprostranjeni!

Dokazi, gde su dokazi??:D

Elementarna Nepogoda
6.12.2005, 0:11
smartphone uopste nisu spori (mpx200), imao sam ga 6 meseci i stvarno sam bio zadovoljan njime ali baterija mu je ocajna ! u pocetku mi nije smetalo ali kasnije sam samo mislio oce li "izdrzati" dan... mp3,video,sms,razgovori.. (govorim o normalnoj upotrebi)
inace mogucnosti su mu fantasticne!

Dobro mozda je brzina smarphona ipak subjektivno misljenje, naime nekima je WinXp mozda brz a nekima spor (na isoj konfiguraciji). Meni su spori, narocito u odnosu na ne-smartphonove.

Ja koristim Siemens SX1, koji je svojevremeno bio odlican mob (konkurencija Nokiji 6600) cak se vodila ogromna rasprava koji je mob bolji, "nokijasa" je bilo naravno vise:) Imam ceo CD pun symbian i java programa + programe koje sam skidao sa net-a (uglavnom symbian) i n-gage igrice, tako da ne mogu da se pozalim za nedostatak aplikacija za symbian. Pomenutu Motorolu sam koristio (meni je spor, kao uostalom i moj mob) a i podrska third party aplikacija nije bas najbolja, mozda je sada bolja situacija, jer M$ ugradjuje mobile sdk u nove VS.NET.

BMaster
16.12.2005, 23:28
Ovo pitanje je smesno. Naravno da je symbian daleko bolji! Sta mislite zasto ej u prethodnoj godini skocila kupovina symbian telefona za 50%? Ima milion programa i i gara za symbian telefone koji ih cine multifunkcionalnim uredjajima... jos da ne spominjem UIQ platformu!

SuperG
30.12.2005, 18:32
HAHA , moderator brise svoje postove.... :D

Patton
30.12.2005, 19:03
HAHA , moderator brise svoje postove.... :D
1. tada jos uvek nije bio moderator, niti ih je on brisao
2. necemo da idemo offtopic

SuperG
30.12.2005, 19:11
1. tada jos uvek nije bio moderator, niti ih je on brisao
2. necemo da idemo offtopic

Naravno da ih nije tada obrisao..... Ko god da je obrisao (btw zasto je brisao), sakrio je njegovu bruku.

VojaM
30.12.2005, 19:25
Naravno da ih nije tada obrisao..... Ko god da je obrisao (btw zasto je brisao), sakrio je njegovu bruku.
Da, pa?
(Nastavak u LP, molio bih).

PsyDuck
30.1.2006, 19:38
::smatram da je symbian bolji,iz vishe razloga:
-softver za njega se mozhe natji na SVE strane
-koristi ga vishe firmi (motorola,filips,nokia...)-pa polako dolazimo do neke kompaktibilnosti
-...

dodo
3.2.2006, 16:25
-softver za njega se mozhe natji na SVE strane
-koristi ga vishe firmi (motorola,filips,nokia...)-pa polako dolazimo do neke kompaktibilnosti

-Software-a za Symbian ima na sve strane, ali za svaki koristan program na Symbu moze se naci (jedan ili vise) pandan na WM. Ogroman broj aplikacija na Symbu su junk, jedino igara na istoj platformi ima objektivno vise. Najezda junk aplikacija na WM platformi tek sledi jer allmighty M$ gura izradu istih sa novim Visual Studiom 2005 :(

-Sto se kompaKtibilnosti (kompaktnost+kompatibinost?!?) tice: kompaktnost aparata koji koriste obe platforme se smanjuje istim tempom, a na WM05 platformi (koja je tek predstavljena) se programi pisu nezavisno od rezolucije, a formati dokumenata su odavno standardizovani, tako da ne znam o kojoj vrsti kompatibilnosti se govori. Siguran sam da se i u drugom taboru radi na tome, tako da je izbor platforme vise subjektivna stvar.

WM nudu bolji PIM, a Symbian vecu autonomuju, pa "svako prema potrebama i prema mogucnostima"...

VeNoM
4.2.2006, 1:31
imam obe platforme i symbian je mama
da se ne lažemo....

SuperG
4.2.2006, 11:13
imam obe platforme i symbian je mama
da se ne lažemo....

Slazem se.. A Win je tata! :boxing:

Ripper
4.2.2006, 23:28
A ne zna se ko koga ****... :D :P

VeNoM
5.2.2006, 14:59
mali off
baš me zanima šta se iz njih rodilo?next generation sw?