PDA

Prikaži potpunu verziju : Basic za OS X


Mickie
21.4.2009, 21:42
Vec neko vreme ucim Visual Basic preko onog besplatnog M$ alata... ali imam jedan problem... vrlo malo vremena provodim u vindozu, skoro sam ga nacisto zabatalio in favour of Mac OS X and Linux a za njega nema M$ Visual Basic :kreza: sto mi dalje pravi problem da bataljujem i programiranje jer mi je bedak da restartujem komp stalno.

Trazio sam i nasao REALbasic koji je crossplatformski i radi i na linuxu. I pomislio da sam resio problem... ali sam onda sam udario u zid :boodala:

Tek kad sam skinuo sve tri vrste (linux Mac i vindoz) najnovije 2009r2 verzije video sam da nemogu da ga izlecim od skupoce:D Nije jos izaso lek, a i za ovu stariju 2009r1 verziju lek ne radi.

Tako da sam se batalio toga i evo doso sam da vas pitam jel ima neki besplatan ekvivalent a da valja. I da je krosplatformski, da mogu da ga koristim na sva tri OS-a i da pravim programe za sva tri OS-a. I da ima dobru dokumentaciju (help tutorijali i ostalo) Tutorijali moze da budu na engleskom slobodno, al da ne bude na nekom trecem. Znaci znam srpski i engleski:D

Hvala unapred:aplauz:

PS: Ako ima vec tema onda mi dajte link na PM a ovo brisite odma.

Deusdies
22.4.2009, 0:12
Chipmunk, za OS X. Prilicno dobar. DMG fajl se nalazi ovde (http://www.nicholson.com/rhn/files/cbas364b8MacOSX.dmg.gz). (direktan link za download)

Mickie
22.4.2009, 11:09
Jel ima jos nesto? Ovaj nema da boji slova kad nije tacna komanda, i nema milion dugih stvari. Jel ima neko za sve tri platforme kao REALbasic. Da koristim isti IDE svuda.

rile
22.4.2009, 15:20
guglanjem sam dobio: http://www.kbasic.com/ kaže da radi na windows,linux i macosx...

(ali nikada nisam koristio, pa ne zam da li / kako radi).

Mickie
23.4.2009, 21:32
Hvala rile. Mislio sam da mi neko kaze sta valja ko je probao ali izgleda nema takvih. Instalirao sam, na prvi pogled izgleda dobro. Nisam nista ozboljno radio, ali mi se svidja na prvi pogled. Ali nazirem potencijalni problem sa licencama. Nije besplatan, a ovo sto sam skinuo je beta. Kad izadje finalno, videcemo jel ima besplatna verzija ili moze da se leci skupoca.

Samo za linux je besplatan

The Linux® version is free of charge for open source (GPL 3) Software.

water wizard
23.4.2009, 22:32
java radi svuda, pa vidi neki dobar program za rad

Mickie
23.4.2009, 23:45
java radi svuda, pa vidi neki dobar program za rad

Pa nisam jos ni BASIC naucio kako treba :D

A ovja KBasic mi deluje sjajno, ali nema tutorijale:( Jel moze neko da mi kaze koji su tutorijali kompatibilni? Probao sam nesto od LibertyBASIC i just BASIC, nesto oce nesto ne.

EDIT: Neradi nijedan tutoriajal za BASIC iz sticki teme! Najvise sam probao sa liberty BASIC, al nece. Nisam jos toliko naucio da mogu sam da resavam probleme. Mora da imam tutoriajal :(

Deusdies
26.4.2009, 8:55
Pa nisam jos ni BASIC naucio kako treba :D

A ovja KBasic mi deluje sjajno, ali nema tutorijale:( Jel moze neko da mi kaze koji su tutorijali kompatibilni? Probao sam nesto od LibertyBASIC i just BASIC, nesto oce nesto ne.

EDIT: Neradi nijedan tutoriajal za BASIC iz sticki teme! Najvise sam probao sa liberty BASIC, al nece. Nisam jos toliko naucio da mogu sam da resavam probleme. Mora da imam tutoriajal :(
Mislim da je on aludirao na to da nađeš neki BASIC IDE koji radi u Java Runtime Environment (JRE), pošto je Java univerzalna.