PDA

Prikaži potpunu verziju : Apsolutni pocetnik


Ivan J Simpson
21.4.2009, 1:49
Pozdrav.Evo moj prvi post,a odmah pitanje neko...
Naime,treba mi savet.Imam veliku kolekciju koncerata na DVD-u oko 400 i hteo bih sve to sacuvati narednih desetak pa i vise godina ako moze,pa me zanima sta da kupim od eksternih hard diskova,a nemam uopste pojima nista o njima,ne znam ni sta je fioka ni ovo ni ono...a citajuci u postovima vi dobro baratate sa tim.
A moram da dodam i to da mi je komp iz neke 2002-2003 god a imam i lap top koji je iz neke 2005-2006-te eto to su mi konfiguracije:)
Dakle,neki hard disk,usb ili nesto tome slicno sto ce mi cuvati te snimke narednih deset i kusur godina.Hvalaaa!:)

Picard
21.4.2009, 2:16
Po meni je daleko pametnije i pouzdanije resenje da sacekas pad cena Bluray rezaca i diskova, pa da onda svoju kolekciju prebacis na taj medij, ali ako bas zelis:
tebi za taj poduhvat treba ~1700GB, sto dalje znaci da ti je najisplativije da kupis dva standardna hard diska od 1TB i dve fioke zaa njih, posto su eksterni hardovi sa tolikim kapacitetom veoma skupi. Recimo, uzmes dva Hitachi-ja od 1TB koji su po ~75e i dve Chieftec CEB-35S (http://www.chieftec.com/blackbox-b.html) fioke za po ~35e, samo trebalo bi proveriti da li taj model podrzava hardove od 1TB. Znaci to bi te kostalo oko 220e (1e=100din), sto je duplo manje od eksternog harda od 2TB.
Ali, i ako se odlucis na ovo, sto ti ne preporucujem, sacuvaj sve te DVD-je, ipak niko ne moze da ti garantuje da se hardovi nece pokvariti, to je osetljiva elektronika, znas vec...

dzonihsv
21.4.2009, 9:59
Mogu u Chieftec hardovi od 1TB ali je ovo skupa invensticija.
To mu i dodje jedina opcija, za ovo oko bluray-a ima da se naceka, em su diskovi skupi em i ako spadne cena rezaca, njemu ce trebati externi rezac a on je skuplji od standardnog rezaca.
Znaci, rack + hard = WIN! Ali bi bilo pametnije da nista ne diras i da cuvas te DVD-ove kao sto kaze Picard.