PDA

Prikaži potpunu verziju : How to... Visual Basic


Strane : [1] 2 3

Markonije
20.4.2009, 18:15
TEMA SA POJEDINACNIM PITANJIMA U VEZI NEKOG PROBLEMA ILI NEDOUMICE U VISUAL BASIC RAZVOJNOM OKRUZENJU.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Kako da menjam backgroundimage forme uz pomocu dugmeta koje se nalazi na istoj formi kojoj zelim menjati pozadinsku sliku,a da image biram iz adrese tipa c:/myimages/redsun.jpg

Imam neka druga resenja ali to mi najvise odgovara samo ne mogu da se setim sintakse

Marko_L
20.4.2009, 22:24
Me.Picture = LoadPicture("c:/myimages/redsun.jpg")

Markonije
21.4.2009, 1:07
To ne uspeva verovatno je radilo na starijim verzijama basic-a,ja radim u 2008 expres edition.

Ja mislim da ide ovako ali ne znam da finisiram sintaksu

Me.BackgroundImage = BackgroundImage.FromFile e dalje ne znam

("c:\myimages\redsun.jpg") ovo i slicne varijante posle FromFile ne uspevaju a jedina opcija koju mi nudi posle BackgroundImage za baratanje sa specifikovanim fajlovima je FromFile.
Prokleti internet mi ne daje odgovor,a ovo ne bi trebalo da je bauk jer hocu sa dugmetom da menjam pozadinsku sliku trenutne forme(to jest na kojoj se doticno dugme nalazi).

Ps: U svakom slucaju hvala na odgovoru

Marko_L
21.4.2009, 19:34
A, pa onda si to trebao da naglasiš. Kada se kaže samo VB, obično se misli na starije verzije VB-a, tzv. VB classic. Elem, nisam koristio VB.NET 2008, ali jesam 2005, tako da, probaj nešto ovako
Me.BackgroundImage = System.Drawing.Image.FromFile("c:\myimages\redsun.jpg")
trebalo bi da radi.

Markonije
30.4.2009, 1:06
Uspelo je hvala puno.:)

doctor
1.6.2009, 11:39
Ej, ljudi, ova tema se tice i VB6 jel? Ovako, MNOGI imaju problema prilikom razvoja database aplikacija a glavni je taj sto na Windows XP masinama izlazi "Data access error" greska a aplikacija radi samo na racunaru na kome je napravljena.

Resenje:

1. Skinite Visual Basic service pack 5/6 (izguglajte, prvi link je taj valjda)

2. Instalirajte :D

3. Otvorite vas projekat, nadjite data kontrolu i podesite svojstvo Connect na "Access 2000;"

Sada vash program moze da pristupa i bazama podataka u formatu 2000-2003 dok je do sad mogao samo starim 95-97 access bazama, sto je na XP masinama (koje po defaultu nemaju Access 95-97 drivere) izaziva "Data access error" :)

Pozdrav!

Branislav Gavric
8.6.2009, 18:10
Ej, ljudi, ova tema se tice i VB6 jel? Ovako, MNOGI imaju problema prilikom razvoja database aplikacija a glavni je taj sto na Windows XP masinama ...


... sto je upravo glavni razlog zasto ja enormno i neopisivo mrzim ovaj programski jezik!!! :dzavo:

Pozdrav :)

irreal
8.6.2009, 18:35
da, i ja mrzim automobil iz 1995. godine sto ne moze da mi pusta mp3 sa cd-a fabricki nego mora da se kupi odvojeno plejer

water wizard
8.6.2009, 18:57
evo da se pohvalim sa mojim najnovijim modelom za 2010 :D

http://img197.imageshack.us/img197/537/vs2010.th.jpg (http://img197.imageshack.us/my.php?image=vs2010.jpg)

doctor
8.6.2009, 21:01
... sto je upravo glavni razlog zasto ja enormno i neopisivo mrzim ovaj programski jezik!!! :dzavo:

Pozdrav :)

hehe zato sam i DAO resenje koje radi savrseno normalno :kreza:
poz! :D

doctor
13.6.2009, 18:01
Kako naterati VB6 da pristupi registry bazi? Konkretno, zelim da dodam kljuc u Microsoft/Windows/CurrentVersion/Run i da omogucim programu da se pokrene sa sistemom.
Hvala unapred.:)

irreal
14.6.2009, 4:47
doktore, zaboravljas izgleda na gugl ?

samo sam otkucao "vb6 registry" i evo prvog rezultata : http://www.codeguru.com/vb/gen/vb_system/directoriesandfiles/article.php/c12067

prvi deo stranice opisuje samo standardne savesetting i getsetting funkcije koje pisu u registry, ali samo u deo koj je posvecen vb aplikacijama, dole nize imas apije i primere za pisanje bilo cega bilo gde.

MikiSoft
16.6.2009, 11:21
VB6 je najbolji, svi to kazu, ostale verzije (2008, 2009, 2010) su totalni promasaj...
Pozdrav:ciao:

doctor
16.6.2009, 12:48
doktore, zaboravljas izgleda na gugl ?

samo sam otkucao "vb6 registry" i evo prvog rezultata : http://www.codeguru.com/vb/gen/vb_system/directoriesandfiles/article.php/c12067

prvi deo stranice opisuje samo standardne savesetting i getsetting funkcije koje pisu u registry, ali samo u deo koj je posvecen vb aplikacijama, dole nize imas apije i primere za pisanje bilo cega bilo gde.

hm, gulao sam i naleteo na neke budjave primere... ne znam kako mi je to promaklo. :confused::confused::confused: hvala, pozdrav! :ciao:

water wizard
16.6.2009, 13:25
VB6 je najbolji, svi to kazu, ostale verzije (2008, 2009, 2010) su totalni promasaj...
Pozdrav:ciao:

Ako ti je neki profesor to rekao to samo pokazuje gde nam je školstvo - u prošlom milenijumu:(

irreal
16.6.2009, 13:51
VB6 je najbolji, svi to kazu, ostale verzije (2008, 2009, 2010) su totalni promasaj...
Pozdrav:ciao:

koji crni svi ?

neko koga je mrzelo da uci sve novo ?

kad god izadje nova tehnologija oni koje mrzi da ponovo uce ce je olajavati. (naravno, neki put je olajavanje opravdano, ali za vb sigurno nije)

plus, koji ti je to vb "2008, 2009, 2010" ?

postoji VB.NET (VB 7.0)
VB.NET 2003 (VB 7.1)
VB 2005 (VB 8.0) (ovde je prekinuto sa .net)
VB 2008 (VB 9.0)
i
VBx (VB 10.0)

zokocx
16.6.2009, 21:20
Pa ja sam se prvi put na faxu sreo bas sa VB6 i isto tako je asisten rekao da je kao VB6 najbolji ,ali u kontekstu da je najbolji za oni sto trenutno radimo tj. da bi neki noviji bio samo suvisno komplikovaniji.

irreal
16.6.2009, 22:50
VB6 je jako star jezik, nikako ni u kom slucaju ne moze biti najbolji za nekoga ko pocinje programiranje.

jedino moze biti najbolji za nekoga ko nema posebne zahteve a vec dosta dugo u njemu radi.
ako mu ne treba bolje - zasto bi menjao.

medjutim, pocetnika prvo gurati na vb6 da bi bilo gde posle toga kada ode morao gadno da menja navike - nema smisla.

kao kad ucite paskal u osnovnoj i srednjoj skoli, samo jos gore. jer paskal bar ima sintaksu blizu ozbiljnijim jezicima, i lepo pokaze osnovnu logiku programiranja.

Lazar95
17.6.2009, 11:18
Dobio sma udzbenik za 8. razred iz informatike..ajd rkeo malo dap ogledam i vidim tako neke vezbe pa mi se svidelo i bilo mi zanimljivo i odlucio sam da probam da uradim neke.
Nabavio sam program uradio 9 vezba i sada imam jedno pitanje!Da li ja te vezbe mogu u .exe da pretvorim,idnosno da je koristim,ali bez Visual Basic-a?
Hvala!
P.S. ako ima lsovnih gresaka znajte da pisem bez jednog prsta..:D

irreal
17.6.2009, 12:24
ako imas pravilno instaliran VB, nista lakse

ides na File > Make x.exe gde je x ime tvog projekta (najverovatnije Project1, pretpostavljam da nisi menjao :kreza:)

takav .exe fajl ces moci da pokrenes na svakoj masini koja ima vb runtime fajlove, ali o tome ne moras puno da brines jer u danasnje vreme ces dosta tesko naci komp koji nema ove runtime fajlove. eventualno neka 98-ica koja nije updateovana i slicno.

MikiSoft
17.6.2009, 12:29
koji crni svi ?

neko koga je mrzelo da uci sve novo ?

kad god izadje nova tehnologija oni koje mrzi da ponovo uce ce je olajavati. (naravno, neki put je olajavanje opravdano, ali za vb sigurno nije)

plus, koji ti je to vb "2008, 2009, 2010" ?

postoji VB.NET (VB 7.0)
VB.NET 2003 (VB 7.1)
VB 2005 (VB 8.0) (ovde je prekinuto sa .net)
VB 2008 (VB 9.0)
i
VBx (VB 10.0)
Ma pogresio sam u pisanju (odmah su od 2008. presli na 2010.),
al pitaj bilo ama bilo kog programera u VB, koji pravi svakakve programe, na to pitanje, odgovoriceti da je VB6 najbolji, a da ovi ostali nisu dobri, ja imam ljude na MSN-u koji programiraju (hakerske alatke), i kazu da ne skidam najnovije verzije VB-a, nego da skinem VB6, a stvarno je najbolji od svih izdanja (VB-a)...ocito svi programeri su se navikli na staru verziju VB-a (VB6), zato sto ove nove verzije izlaze svake godine, i svaki put se nesto menja, ljudi nece svake godine da koriste novije verzije VB-a, a i interfejs (i kodovi) se menjaju, zato su se zadrzali, i naviknuli na VB6-u...veoma malo korisnika programira u ove novije verzije (VB-a).

irreal
17.6.2009, 12:39
Ma pogresio sam u pisanju (odmah su od 2008. presli na 2010.),
al pitaj bilo ama bilo kog programera u VB, koji pravi svakakve programe, na to pitanje, odgovoriceti da je VB6 najbolji, a da ovi ostali nisu dobri, ja imam ljude na MSN-u koji programiraju (hakerske alatke), i kazu da ne skidam najnovije verzije VB-a, nego da skinem VB6, a stvarno je najbolji od svih izdanja (VB-a)....

:boodala:

evo, ja sam svojevremeno zaradjivao za zivot u VB6-ici, a radio sam i u 2005 i u 2008 pre nego sto sam presao na C++
u pocetku sam hteo da odustanem, ali kad sam malo bolje naucio dosao sam do objektivnih zakljucaka.

ako ti .net platforma ne predstavlja problem za doticni projekat, noviji VB-ovi su svakako bolji.

ako ne zelis da se obavezes na .net, VB6 je bolji.

reci da je bez ogranicenja najbolji je cista glupost !

"koji programiraju (hakerske alatke), i kazu da ne skidam najnovije verzije VB-a, nego da skinem VB6"
da li treba ovo da komentarisem?
programiraju oni pite, a ne hakerske alate.

sad ces mi jos reci da tvoj drug pise svoje drajvere za graficku a jedan covek kojeg poznajes moze bilo kome "da upadne u racunar"

to su najcesce ljudi koji nauce neke relativno banalne stvari, tipa da napisu trainer za neku prostu igru ili da kopiraju neciji source i malo preprave i onda tebi prodaju price kako su oni hakeri. cast izuzetcima.

Lazar95
17.6.2009, 12:45
ako imas pravilno instaliran VB, nista lakse

ides na File > Make x.exe gde je x ime tvog projekta (najverovatnije Project1, pretpostavljam da nisi menjao :kreza:)

takav .exe fajl ces moci da pokrenes na svakoj masini koja ima vb runtime fajlove, ali o tome ne moras puno da brines jer u danasnje vreme ces dosta tesko naci komp koji nema ove runtime fajlove. eventualno neka 98-ica koja nije updateovana i slicno.

imam i uspelo mi je mnogo ti hvala....
imam jos neka pitanja!
Zasta sluzi komanda ,,i,,?
I zasto kada naprimer hocu da mi se nesto pokaze na prozoru ukucam 6 puta Print:?

irreal
17.6.2009, 13:00
kakve vam to primere daju O_o

prvo, " ,,i,, "

da li si ti to hteo da stavis slovo i pod navodnike ili komanda bukvalno glasi zarez, zarez, i, zarez, zarez ?

ako je samo slovo, onda je i samo jedna obicna varijabla, najcesce se za petlje koje imaju indeks kao varijabla stavlja bas slovo "i" ali to je kompletno opciono, ti varijablu mozes da nazoves kako god hoces.

ako si mislio bukvalno na komandu ,,i,, to kao komanda ne postoji. lici mi mozda kao pozivanje funkcije (ili modula/suba) koji prima opcione parametre, u tom slucaju bi znacilo da si prva dva parametra namerno izostavio, naveo treci, i onda izostavio i cetvrti i peti.

drugo, Print.

Print funkciju ima svaka kontrola koja podrzava crtanje (recimo, PictureBox, ili sama Forma)
ako napises samo print, koliko se ja secam pozvace se print funkcija te forme iz koje si je pozvao.

print ce ispisati tekst (u onom fontu, velicini i boji koji je podesen na kontroli ciji print pozivas). tekst za ispisivanje mu navedes kao parametar

koordinate gde ce se taj tekst ispisati mozes podesiti sa .CurrentX i .CurrentY
ako ne podesis koordinate, koliko ja znam, windows ce poceti od gornjeg levog ugla (0,0) i svaki put prelaziti u "sledeci red"
odnosno, spustati po y osi za vrednost visine fonta.

ne bih ti bas savetao zezanje sa print funkcijom, barem ne u pocetku.
probaj recimo da stavis kontrolu "Label", das joj ime, recimo "natpis"
i onda koristi natpis.Caption = "Ovo je poruka"
postoji mnogo razloga zasto bi morao vise puta da napises print da bi video bilo sta.

od mogucnosti da neka kontrola "pokriva" gornji levi ugao forme" do mogucnosti da treba da ukljucis AutoRedraw, ma svasta...

p.s.
koordinate kod .currentx i .currenty su po defaultu u "tweepovima" savetujem ti da u properties-u kontrole ili forme prebacis na Pixele.

e da, ako hoces postavi kod koji te muci pa da pogledam tacno u cemu je problem.

Lazar95
17.6.2009, 13:42
ma ja to iz knjige sam radim..nego hocu da mi bude jasno to sto radim...evo dacu vam jedan koji sam napravio!

Lazar95
17.6.2009, 15:34
Evo ovo je prvi program koji sam sam napravio uz malu pomoc knjige.....moj je primer smao to da znate......:D
*
*
http://rapidshare.com/files/245546850/Broj_Kalorija.rar
*
*
Pa kazite mi da li valja ili ne

irreal
17.6.2009, 15:52
Super je da pocinjes programiranje, i super je sto program radi, ali evo par stvari koje mozes da popravis.
ako se na necemu zaglavis, pitaj slobodno.


Forma je suvise velika za kolicinu podataka koje prikazuje
Korisnik moze formu proizvoljno "razvlaciti" a za time nema potrebe
Nisam siguran da bilo koga zanima tacan datum pravljenja aplikacije
Naslov forme je "Form1"
Probaj da implementiras da korisnik upise za koliko grama zeli da sazna broj kalorija. kada to uradis, sledeci korak je da dozvolis korisniku da bira da li unosi grame ili kilograme.

Inace, mnogo ti je bolje da postavis source code, tako da iskusniji clanovi mogu da ti ukazu na "lose navike" i lose implementiran kod. samo zato sto aplikacija radi ne znaci da je dobro napisana.

Lazar95
17.6.2009, 15:53
sad si mi sve rekao.....nemoj meni te strucne nazive da objasnjavas ja sam tek poceo i tek ono osnovno treba da savladam....

Lazar95
17.6.2009, 18:31
Evo code.....
znaci sve sam sam radio uz pomoc primera iz knjige.Niko mi nije pomogao,roditleji ne znaju o programiranju tkao da me nemojtep uno kritikovati imajte u vidu da sam pocetnik!:D


Private Sub cmbVoce_Change()

End Sub

Private Sub Broj_Click()

End Sub

Private Sub cmdKraj_Click()
Unload Me
End Sub

Private Sub Form_Load()
lstLista1.AddItem "Breskva"
lstLista1.AddItem "Pomorandza"
lstLista1.AddItem "Jabuka"
lstLista1.AddItem "Banana"
lstLista1.AddItem "Kajsija"
lstLista1.AddItem "Smokva"
lstLista1.AddItem "Sljiva"
lstLista1.AddItem "Kruska"
lstLista1.AddItem "Visnje"
lstLista1.AddItem "Tresnje"
lstLista1.AddItem "Grejpfrut"
lstLista1.AddItem "Grozdje"
lstLista1.AddItem "Dinja"
lstLista1.AddItem "Lubenica"

End Sub

Private Sub lstLista1_Click()
Dim Broj As String
Select Case lstLista1.ListIndex
Case 0
Broj = "42"
Kalorije = Broj
Case 1
Broj = "39"
Kalorije = Broj
Case 2
Broj = "48"
Kalorije = Broj
Case 3
Broj = "61"
Kalorije = Broj
Case 4
Broj = "50"
Kalorije = Broj
Case 5
Broj = "264"
Kalorije = Broj
Case 6
Broj = "50"
Kalorije = Broj
Case 7
Broj = "61"
Kalorije = Broj
Case 8
Broj = "55"
Kalorije = Broj
Case 9
Broj = "57"
Kalorije = Broj
Case 10
Broj = "40"
Kalorije = Broj
Case 11
Broj = "70"
Kalorije = Broj
Case 12
Broj = "42"
Kalorije = Broj
Case 13
Broj = "31"
Kalorije = Broj
End Select
End Sub

Lazar95
17.6.2009, 21:43
I da pitam jos nesto,da li je ovo dobar program za pocetnike kao sto sam ja,ili treba da idem na drugi?

boshkodj
17.6.2009, 23:38
I da pitam jos nesto,da li je ovo dobar program za pocetnike kao sto sam ja,ili treba da idem na drugi?
Drugi. :p

doctor
17.6.2009, 23:42
Mene je QBasic uveo u programiranje, a VB6 opsmenio Zatim sam ucio Delphi... Ja ti preporucujem da sa njim pocnes, i ja sam poceo sa tom knjigom, zatim kupio VB6 Pro korak po korak, i sada relativno dobro vladam VB-om ali nemam volje da prelazim na .Net varijante, vec krecem da ucim C. Preporucio bih ti posle VB-a malo Delphi (koji je u sustini pascal), a zatim C. Ukoliko ti treba pomoci sa VB6 rado cu biti tu da pomognem, samo da znas da nisam profesionalni programer u bilo kom smislu :)

P.S. Da li se razumes u osnove hardvera i softvera? (Pretpostavljam da da)

doctor
17.6.2009, 23:46
Drugi. :p

Ne bih rekao, jer mi se cini, i moji utisci su da VB moze mnogo lakse i brze da razvije logiku programiranja, sintaksa se brzo nauci :) Nece on odmah pisati engine i dll fajlove :) Pocece od tzv. "Hello, world!" (mada je taj stadijum, vidim, prevazisao), ici ce do algoritama za sortiranje, preko upisivanja na disk, automatizacije, obrade teksta, do baza podataka i web programiranja (konkretno DHTML). Kad zavrsi - preci ce na C. Sintaksu ce brzo nauciti, ali ce mu logika programiranja biti na nivou :)

irreal
18.6.2009, 1:23
ok ti je program za pocetnika.
al kao sto sam te vec savetovao, na njemu mozes sasvim fino da naucis mnogo kako o programiranju tako i o samom vb-u.

uradi da listu moze da ucitava sa hard diska
uradi jedan deo koji ce biti "editor" iz kojeg mozes da brises menjas i dodajes stavke
uradi neku vrstu kalkulatora za te kalorije (tipa, izaberes stavku, otkucas gramazu i stisnes "dodaj" i onda u krug)

uradi grafikone, gde bi korisnik izabrao odredjen broj stavki, a tvoj program na grafikonu pokazao svaku stavku kao kolonu, da se lakse vide razlike.

upotrebi mastu, sve sto ti padne napamet - dodaj.

najbolje se uci kroz rad i iskustvo.

e sad, ne ocekujem ja da ti sad sednes za kompjuter i umes da napravis sve ovo sto sam naveo.
ali za svaki problem proguglaj, razmisli kako bi ga resio i nadji dokumentaciju o tome. ako se bas zaglavis, pitaj ovde i neko ce te uputiti u pravom smeru, onda jos malo razbijaj glavu, jos malo guglaj, i kad dodjes sam do resenja to ce biti i korisno i poucno i lep je osecaj :)

Lazar95
18.6.2009, 8:26
ok hvala.....hmm nisam te bas najbolje rauzmeo sta da dodam,ali pokusacu sam!Pa cemo videti sta ce ispasti....XD

boshkodj
18.6.2009, 10:48
Ne bih rekao, jer mi se cini, i moji utisci su da VB moze mnogo lakse i brze da razvije 1.logiku programiranja, 2.sintaksa se brzo nauci :)
1. logiku programiranja sigurno nece razviti iz VB-a,covek treba prvo da nauci kako se gradi program,a program se ne gradi tako sto se na formu nabacaju textbox-ovi button i drugo,nego se to radi poslednje.
2. Kao sto sam rekao vec jednom : Sintaksa se najlakse uci. Sintaksa ima "100 reci" a problema ima milion.:)

Lazar95
18.6.2009, 11:00
ma dobro bre,dobro je meni ovo za pocetak.....Evo moje nove verzije!
http://rapidshare.com/files/245839729/Kalkulator_kalorija_u_vocu.rar
*****
Ono sto je izmenjeno je:
1)Ime nije Form1
2)Korisnik ne moze da siri prozor koliko hoce
3)Dodao sam kalkulator
4)Obrisao sam ono ,,Created by...,,
To je to......za ovo ostlao ne znam,na primer graf ili tako te stvari to jos ne znam!

boshkodj
18.6.2009, 11:03
Mogao bih da stavis neku boju ili sliku sa vocem na formu da bi izgledalo nekako "graficki" lepse :D

Lazar95
18.6.2009, 11:04
aha razmisljao sma o otme,da kada kliknes na voce da se pokaze njegova slika...(ima primer koda u knjizi)
Tako da mogu to,ali kasnije smorio sam se malo....

irreal
18.6.2009, 13:48
heh, evo ti jedne lekcije iz programiranja.

NIKADA nemoj da verujes slepo u ulaz.
UVEK proveri input u program pre bilo kakve obrade.

u tvom digitronu umesto broja grama ukucas slovo, stisnes obrada, sta se desava ? Type Mismatch i program se gasi.

probaj u dugmetu "Obrada" pre svog ostalog koda da uradis nesto tipa if not isnumeric(text1.text) or len(text1.text) = 0 then Msgbox "Pogresno unesena vrednost","Greska",VBCritical: exit sub
naravno, text1 zamenis imenom kontrole gde korisnik unosi vrednost.

takodje, korisnik moze da kuca i u drugo polje, sto ne bi trebao da moze da uradi. probaj .locked property na textboxu da postavis na true.
ista je prica kad u drugo polje upises slovo, type mismatch.

bolje ti je da rezultat drizs u internoj varijabli, a kontrola sluzi samo za prikaz rezultata.

lastly, vec sam ti rekao, bolje ti je kaci kod nego .exe fajl. al kako zelis...

Ivan-94
24.6.2009, 1:46
Imam pitanje:
Kada napravim dugme i sta treba(kako treba da izgleda)kod da kad se klikne na njega otvori internet stranicu preko podrazumevanog pretrazivaca?internet stranicu koju ja upisem u kod

irreal
24.6.2009, 2:56
dve opcije se najcesce koriste

prva i daleko losija je da pokrenes internet explorer-ov .exe sa parametrom url-a ka stranici.

druga, mnogo bolja opcija je da koristis ShellExecute API
ovaj api ce otvoriti stranicu u default browseru.

ovaj api radi slicno kao dupli klik, recimo, ako mu navedes putanju ka slici otvorice je u default aplikaciji za pregled slika.

ako mu navedes txt fajl otvorice u default txt citacu (verovatno notepad) itd.

http://mvps.org/access/api/api0018.htm < prvo sto sam nasao na guglu

doctor
24.6.2009, 12:50
Imam pitanje:
Kada napravim dugme i sta treba(kako treba da izgleda)kod da kad se klikne na njega otvori internet stranicu preko podrazumevanog pretrazivaca?internet stranicu koju ja upisem u kod

Ovaj kod stavi u modul ili u deklaracioni deo forme:

Private Declare Function ShellExecute Lib "shell32.dll" Alias "ShellExecuteA" _
(ByVal hwnd As Long, ByVal lpOperation As String, ByVal lpFile As String, _
ByVal lpParameters As String, ByVal lpDirectory As String, _
ByVal nShowCmd As Long) As Long

I za ovaj kod isto vazi:

Public Function OpenBrowser(ByVal URL As String) As Boolean
Dim res As Long

' it is mandatory that the URL is prefixed with http:// or https://
If InStr(1, URL, "http", vbTextCompare) <> 1 Then
URL = "http://" & URL
End If

res = ShellExecute(0&, "open", URL, vbNullString, vbNullString, _
vbNormalFocus)
OpenBrowser = (res > 32)
End Function

To je sve. Kada zelis da otvoris neku stranicu samo pozoves funkciju. Npr:

OpenBrowser("google.com")

Nema na cemu :) :ciao:

Cvetko
8.7.2009, 15:47
Pozdrav svima, potrebna mi je pomoc.

Radna sveska u excelu sadrzi dva lista. Drugii list ima tabelu koja predstavlja bazu podataka. Izborom odredjenog artikla na prvom listu, isti se pronalazi u bazi podataka i podatak iz kolone "kolicina" se koristi u formuli koja vrsi proracunavanje. Rezultat, tj. nova vrednost kolicine za artikal se ispisuje na prvom listu.
Kako da napravim makro, da se taj taj novi podatak upisuje u bazu podataka automatski, za svaki artikal koji ce se birati na prvom listu, a ne da mora rucno da se unosi promena. I da ta nova vrednost moze opet da se upotrebi u kalkulisanju.

Ivan-94
13.7.2009, 21:07
Ovaj kod stavi u modul ili u deklaracioni deo forme:

Private Declare Function ShellExecute Lib "shell32.dll" Alias "ShellExecuteA" _
(ByVal hwnd As Long, ByVal lpOperation As String, ByVal lpFile As String, _
ByVal lpParameters As String, ByVal lpDirectory As String, _
ByVal nShowCmd As Long) As LongI za ovaj kod isto vazi:

Public Function OpenBrowser(ByVal URL As String) As Boolean
Dim res As Long

' it is mandatory that the URL is prefixed with http:// or https://
If InStr(1, URL, "http", vbTextCompare) <> 1 Then
URL = "http://" & URL
End If

res = ShellExecute(0&, "open", URL, vbNullString, vbNullString, _
vbNormalFocus)
OpenBrowser = (res > 32)
End FunctionTo je sve. Kada zelis da otvoris neku stranicu samo pozoves funkciju. Npr:

OpenBrowser("google.com")Nema na cemu :) :ciao:
Evo otkrio sam drugi nacin da se otvori neka stranica u default browseru ovako:

Prvo se otkuca ovo u formi
Option Explicit
Private Declare Function ShellExecute Lib "shell32.dll" Alias "ShellExecuteA" (ByVal hwnd As Long, ByVal lpOperation As String, ByVal lpFile As String, ByVal lpParameters As String, ByVal lpDirectory As String, ByVal nShowCmd As Long) As Long

Pa ovo u button-u
Dim lWindow As Long
Call ShellExecute(lWindow, "open", "http://www.pa_sta_hocete.com", vbNullString, vbNullString, 5)

I to je to:tapsh::tapsh:

doctor
21.7.2009, 12:14
Evo otkrio sam drugi nacin da se otvori neka stranica u default browseru ovako:

Prvo se otkuca ovo u formi
Option Explicit
Private Declare Function ShellExecute Lib "shell32.dll" Alias "ShellExecuteA" (ByVal hwnd As Long, ByVal lpOperation As String, ByVal lpFile As String, ByVal lpParameters As String, ByVal lpDirectory As String, ByVal nShowCmd As Long) As Long

Pa ovo u button-u
Dim lWindow As Long
Call ShellExecute(lWindow, "open", "http://www.pa_sta_hocete.com", vbNullString, vbNullString, 5)

I to je to:tapsh::tapsh:

Mozes i tako, mada je to isti djavo, samo nisi deklarisao funkciju :D
Dalje u kodu koji sam ti dao imas proveru stringa... :)
Btw kod koji sam ti dao je iskopiran sa Google-a u jedan moj projekat pa iz njega ovde... :)

irreal
21.7.2009, 12:22
sama cinjenica da nisi primetio da je to apsolutno isti kod, samo sto je u doctorovom primeru wrapovan u funkciju i ima dodatne provere govori da nisi kod shvatio.

iskreno ti savetujem da ne ulazis u "lego programiranje" kako ja to zovem.

kopiras delove koda sa gugla i sklapas "kockice" dok ne proradi sve.

poenta je da razumes to sto radis, i ako ti program radi kako treba, potrudi se jos malo da istrazis temu da bi razumeo zasto i kako ti program radi kako treba.

doctor
22.7.2009, 13:34
Tacno tako.
A tu i nema puno sta da se shvati. VB poziva Shell API funkciju, koja u stvari otvara ono sto joj se dao kao path u odgovarajecem programu, u ovom slucaju browser :)

lupetalo
4.8.2009, 22:37
http://www.planet-source-code.com/vb/default.asp?lngWId=1

sve sto mi je ikada trebalo nasao sam ovde...

NISAM NESTO SMART
20.8.2009, 15:50
e ovaj kod sam prepisao iz knjige i nece da radi ako bi neko mogao da mi kaze de sam pogresio

PublicClass Form1
PrivateSub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click
PictureBox1.Visible = False ďhide picture
Label1.Text = CStr(Int(Rnd() * 10)) ďpick numbers
Label2.Text = CStr(Int(Rnd() * 10))
Label3.Text = CStr(Int(Rnd() * 10))
ď if any number is 7 display picture and beep
If (Label1.Text = "7") Or (Label2.Text = "7") Or (Label3.Text = "7") Then
Then PictureBox1.Visible = True
Beep()
EndIf
EndSub

optimus_prime
20.8.2009, 16:04
Kolkk mogu ovako da vidim, imas slovo d i apostrof posle slova d' koji ne vidim sta radi. Ovo je na brzaka probaj to da uklonis pa probaj ponovo.

irreal
20.8.2009, 18:46
Kolkk mogu ovako da vidim, imas slovo d i apostrof posle slova d' koji ne vidim sta radi. Ovo je na brzaka probaj to da uklonis pa probaj ponovo.

apostrof predstavlja komentar
d je apsolutni visak, a ako je sa leve strane apostrofa, kao sto jeste, naravno da ce da smeta, tacnije da prijavljuje gresku.

druga greska je

If (Label1.Text = "7") Or (Label2.Text = "7") Or (Label3.Text = "7") Then
Then PictureBox1.Visible = True
Beep()
EndIf

imas dva puta then

ispravan kod je

If (Label1.Text = "7") Or (Label2.Text = "7") Or (Label3.Text = "7") Then
PictureBox1.Visible = True
Beep()
EndIf


odakle god da si prepisivao kod, sigurno nije pisao tako kako si ga (barem ovde) napisao.
tako da gledaj da obratis paznju ako prepisujes neki kod da prepises slovo za slovo, i proveris 3 puta da li si dobro prepisao pre nego sto pocnes da trazis gresku negde drugde.

NISAM NESTO SMART
20.8.2009, 19:48
Sad me je sramota kako nisam video ono Then .Ali opet se pojavjuju greske
pise
Error 1 Character is not valid.
Error 2 Character is not valid.
Error 3 Character is not valid.
Error 4 Syntax error.
a sto se tice slova "d" to mora da sam ja sluceno uneo dok sam fotokopirao na forumu nisam to uneo u kod

irreal
20.8.2009, 21:26
pa opet nesto nisi prepisao kako treba.

nemoj ni da prepisujes te komentare i jednostavno se koncentrisi da prekucas kod kako je ispisan...

doctor
21.8.2009, 22:20
Preporucio bih ti da ne prepisujes kod nego da prokljuvis sta i kako radi. Citaj tu knjigu. "Knjiga se cita od korica do korica" to je neko pametan rekao i to ne za dzabe.

Ne mozes da simply prepises kod. Moras da razumes da je ono Button1_click procdedura za dogadjaj koji se zove "klik na dugme" :) Moguce je i da si duplo ubacio PublicClass Form1. Cini mi se da hoces da ucis tako sto prepisujes. Nemoj, ne valja ti to :)

optimus_prime
22.8.2009, 11:05
Cek cek, kolko vidim ti hoces neku sliku da ucitas da bude visible, a jel imas tu sliku , jel je na pravom mestu da bi program morao da je ocita? Odavno sam radio sa VB pa sam i zaboravio. Ali proveri te stavke.

NISAM NESTO SMART
22.8.2009, 15:02
U redu je popravio sam sad radi:ciao:.A to sto si reko za sliku, slika treba da se pojavi samo ako se pojavi broj 7, i u drugim slucajevima nije vidjiva tako da mi nije predtavljala nikakve probleme

doctor
22.8.2009, 15:38
Koristis knjigu Visual Basic Step by Step za .Net. Imam za VB 6.0 a i ovu a lekcije su skoro identicne. Pazi sta radis, i trudi se da je maksimalno skapiras inace nista neces nauciti. Knjiga je veoma noob-friendly :)

NISAM NESTO SMART
22.8.2009, 20:14
Da upravu si tu knjigu koristim i poprilicno je dobra.Prvo sam krenuo sa c++ ali to mi nije bas poslo za rukom pa sam presao na visual basic koj po meni je malo laksi i bolji za pocetak.A posto vidim da si upoznat s VB da li znas koju knjigu da uzmem kad zavrsim s ovom?:D
Unapred Hvala!!!

Ivan-94
22.8.2009, 20:31
Da upravu si tu knjigu koristim i poprilicno je dobra.Prvo sam krenuo sa c++ ali to mi nije bas poslo za rukom pa sam presao na visual basic koj po meni je malo laksi i bolji za pocetak.A posto vidim da si upoznat s VB da li znas koju knjigu da uzmem kad zavrsim s ovom?:D
Unapred Hvala!!!
Pa vidi imas ih milion na torrentima pa potrazi ja sam zavrsio jednu nasu i sad ucim iz Professional VB 2005 (2006):D

mcdhappy80
28.8.2009, 16:00
Poznajem VBA programiranje za rad u Access-u 07. Koliko sam razumeo Visual Basic ima svoje verzije jezika. Ono sto mene interesuje jeste, kojoj verziji VB-a je Access VBA ekvivalentan, koju verziju Visual Studia bih mogao da instaliram kako bih se iz Access okruzenja samo prebacio u novo?
Takodje, interesuje me da li bih isto sto radim u Access-u mogao da radim i u Visual Basic-u, znaci da se konektujem na bazu koja bi bila radjena u Access-u npr. a da forme za unos i izvestaje pravim u Visual Basic-u?
Hvala.

irreal
28.8.2009, 17:10
najblizi VBA ti je VB 6.0
tu ces biti "kod kuce"

i da, mozes da se konektujes bez problema na access bazu, proguglaj, tutoriala ima mali milion.

however, ako mozes, ja bi ti preporucio da ipak predjes na VB.NET
bice ti malo veca promena, moraces malo da se naviknes i naucis po nesto novo, al VB.NET je daleko daleko mocniji jezik.
jedino ako ti .net platforma ne predstavlja problem (ne znam za kakve racunare razvijas softver)

u svakom slucaju, ako naucis VB.NET posle lepo mozes da produzis i na C# i uzivas :)

ako ne, VB 6.0 ti treba

mcdhappy80
28.8.2009, 20:14
najblizi VBA ti je VB 6.0
tu ces biti "kod kuce"

i da, mozes da se konektujes bez problema na access bazu, proguglaj, tutoriala ima mali milion.

however, ako mozes, ja bi ti preporucio da ipak predjes na VB.NET
bice ti malo veca promena, moraces malo da se naviknes i naucis po nesto novo, al VB.NET je daleko daleko mocniji jezik.
jedino ako ti .net platforma ne predstavlja problem (ne znam za kakve racunare razvijas softver)

u svakom slucaju, ako naucis VB.NET posle lepo mozes da produzis i na C# i uzivas :)

ako ne, VB 6.0 ti treba

Pa jel mogu onda da instaliram VS 2008 ili moram 2005?
Hvala

boshkodj
28.8.2009, 23:47
Pa jel mogu onda da instaliram VS 2008 ili moram 2005?
Hvala
Ako hoces .NET onda 2008 , ako ne , onda 2005.

Andross
29.8.2009, 0:01
^Oba su .NET :kreza: Ako oces .NET instaliraj bilo koju "dveiljadarku" (mada najbolje 2008), ako neces cepaj 6.0 (to je 98 valjda).

doctor
29.8.2009, 11:52
Poznajem VBA programiranje za rad u Access-u 07. Koliko sam razumeo Visual Basic ima svoje verzije jezika. Ono sto mene interesuje jeste, kojoj verziji VB-a je Access VBA ekvivalentan, koju verziju Visual Studia bih mogao da instaliram kako bih se iz Access okruzenja samo prebacio u novo?
Takodje, interesuje me da li bih isto sto radim u Access-u mogao da radim i u Visual Basic-u, znaci da se konektujem na bazu koja bi bila radjena u Access-u npr. a da forme za unos i izvestaje pravim u Visual Basic-u?
Hvala.

Sto se tice rada sa Access bazama, moja preporuka ti je VB 6.0 jer sam radio kilo aplikacija sa bazama podataka u njemu i bio sam odusevljen fleksibilnoscu koju nudi. Ovaj net mi se nimalo ne svdja :) Ne znam zasto ali odbojan mi je.
Da upravu si tu knjigu koristim i poprilicno je dobra.Prvo sam krenuo sa c++ ali to mi nije bas poslo za rukom pa sam presao na visual basic koj po meni je malo laksi i bolji za pocetak.A posto vidim da si upoznat s VB da li znas koju knjigu da uzmem kad zavrsim s ovom?
Unapred Hvala!!!
Nadji Visual Basic Black Book :D Imas ih TONU na internetu :) Samo guglaj! :)

irreal
29.8.2009, 15:19
Ne znam zasto ali odbojan mi je.

odbojan ti je zato sto je totalno drugaciji.

dobro, mozda ne totalno, ali mnogo mnogo drugaciji.
i onda stvara taj osecaj "sve mi je vrlo poznato, al opet ne mogu sam da se snadjem"
pa moras da gledas help-ove i citas msdn i ostalo.

al da je dvesta pedest i osam hiljada puta bolji - jeste.
i za access baze, i za hello world, i za sve sto ikada moze da ti padne napamet.

mana je, naravno, veci minimalni zahtevi za racunar, i potreba za instalacijom .net-a

Ivan-94
30.8.2009, 1:46
E imam jedno pitanje,malo je glupavo:)
Koji kod da ukucam u button da bi pokrenuo instalaciju(setup) nekog programa.Npr. SkypeSetup.exe u novom prozoru znaci nezavisno??
Molim brz odgovor:(

EDIT:Samo da napomenem da ovo treba da se pokrene sa cd-a

doctor
30.8.2009, 2:11
odbojan ti je zato sto je totalno drugaciji.

dobro, mozda ne totalno, ali mnogo mnogo drugaciji.
i onda stvara taj osecaj "sve mi je vrlo poznato, al opet ne mogu sam da se snadjem"
pa moras da gledas help-ove i citas msdn i ostalo.

al da je dvesta pedest i osam hiljada puta bolji - jeste.
i za access baze, i za hello world, i za sve sto ikada moze da ti padne napamet.

mana je, naravno, veci minimalni zahtevi za racunar, i potreba za instalacijom .net-a

Ceo post ti je na mestu.

To zadnje je mana koja najvise zeza celu stvar :)

doctor
30.8.2009, 2:16
E imam jedno pitanje,malo je glupavo:)
Koji kod da ukucam u button da bi pokrenuo instalaciju(setup) nekog programa.Npr. SkypeSetup.exe u novom prozoru znaci nezavisno??
Molim brz odgovor:(

EDIT:Samo da napomenem da ovo treba da se pokrene sa cd-a

Ne znam u kom VB radis ali bi trebalo da kod glasi za VB6

Shell App.Path & "\SkypeSetup.exe"

dok ces kod VB .Net upotrebiti umesto App.Path - Application.Startup (tako beshe valjda, auto completion radi stvar :) )

to je "sabiranje" stringova: Putanja foldera gde je pokrenuta aplikacija & putanja do exe fajla sa "\" ispred (razmisli malo)

Ako hoces da koristis apsolutne putanje onda Shell Putanja kao string

EDIT: Pogledaj i sve dostupne "parametre" shell funkcije...

Ivan-94
30.8.2009, 2:31
Ne znam u kom VB radis ali bi trebalo da kod glasi za VB6

Shell App.Path & "\SkypeSetup.exe"dok ces kod VB .Net upotrebiti umesto App.Path - Application.Startup (tako beshe valjda, auto completion radi stvar :) )

to je "sabiranje" stringova: Putanja foldera gde je pokrenuta aplikacija & putanja do exe fajla sa "\" ispred (razmisli malo)

Ako hoces da koristis apsolutne putanje onda Shell Putanja kao string

EDIT: Pogledaj i sve dostupne "parametre" shell funkcije...
Thanks
Malo me je zbunjivalo to sto nema odredjenu putanju do programa,a i uopste nisam ni razmislio:o

doctor
30.8.2009, 2:41
Nema na cemu.
Sledeci put Google, dobices odgovor daleko brze :)

mcdhappy80
6.9.2009, 16:20
Ako hoces .NET onda 2008 , ako ne , onda 2005.

Imam još nekoliko pitanja.
Kada kažete VB 6.0 da li to znači da ću morati da instaliram baš Visual Basic 6.0 ili Microsoft Visual Studio 2005?
Pošto sam pre postavljanja ovih pitanja već nabavio Visual Studio 2008 i instalirao ga, da li u njemu mogu da radim VB6 ili samo .NET?
Da li može doći do konflikta ukoliko na ovom računatu gde je VS2008 instaliram VS2005 ili Visual Basic 6?
Hvala

boshkodj
6.9.2009, 17:18
Imam još nekoliko pitanja.
Kada kažete VB 6.0 da li to znači da ću morati da instaliram baš Visual Basic 6.0 ili Microsoft Visual Studio 2005?
Pošto sam pre postavljanja ovih pitanja već nabavio Visual Studio 2008 i instalirao ga, da li u njemu mogu da radim VB6 ili samo .NET?
Da li može doći do konflikta ukoliko na ovom računatu gde je VS2008 instaliram VS2005 ili Visual Basic 6?
Hvala
Ja sam bio pogresio ... I Visual 2005 i Visual 2008 su .NET i nemaju veze sa Visual Basicom 6. 6 je iz 1995 godine ( Nisam siguran da li je iz 1995 ili 1998 :o ) Tako da , ako neces .NET , onda iskljucivo trazi Visual Basic 6.0
:ciao:

doctor
6.9.2009, 22:04
Imam još nekoliko pitanja.
Kada kažete VB 6.0 da li to znači da ću morati da instaliram baš Visual Basic 6.0 ili Microsoft Visual Studio 2005?
Pošto sam pre postavljanja ovih pitanja već nabavio Visual Studio 2008 i instalirao ga, da li u njemu mogu da radim VB6 ili samo .NET?
Da li može doći do konflikta ukoliko na ovom računatu gde je VS2008 instaliram VS2005 ili Visual Basic 6?
Hvala

To su dva razlicita IDE VB 6.0 je iz '98 a .Net je izasao...hmmm 2001-02 tako nesto imas 2003 2005 i 2008 na raspolaganju. U svakom slucaju, ja sam uvek za VB6 a ako hoces .Net varijantu uhvati 2008 verziju u sake. :)

irreal
7.9.2009, 21:03
niko da mu odgovori konkretno na pitanje.

nece nista smetati da imas i VB 6 i Visual Studio 2008 instaliran.

Markonije
8.9.2009, 2:17
Glavna razlika Vb 6 u odnosu na .net jeste da Vb6 ima logicniju i prostiju sintaksu(moje misljenje).
Iz mog iskustva Vb6 je vise 'user friendly' za pocetnike.
A naravno vremenom se stvari 'komplikuju' i ima vecih prohteva mislim na .net ,ali u kom god jeziku da ucite ne mozete pogresiti ako savladate osnove i krenete da unapredjujete znanje.

doctor
11.9.2009, 11:55
Glavna razlika Vb 6 u odnosu na .net jeste da Vb6 ima logicniju i prostiju sintaksu(moje misljenje).
Iz mog iskustva Vb6 je vise 'user friendly' za pocetnike.
A naravno vremenom se stvari 'komplikuju' i ima vecih prohteva mislim na .net ,ali u kom god jeziku da ucite ne mozete pogresiti ako savladate osnove i krenete da unapredjujete znanje.

O tome pricam sve vreme :)
Mada neki ne prihvataju VB6 jer smatraju da treba gledati u buducnost pa koristiti .Net, sto, naravno, nije pogresno, ali je nekako bolje poceti sa VB6, pa cak i nastaviti sa radom u njemu. Dok se ne dodje do jedne od prepreka koje je .Net uklonio...

mcdhappy80
12.9.2009, 2:35
Probao sam da instaliram Visual Studio 6, nabavio nekoliko verzija i nisam mogao da ga instaliram tako da mi ostaje VS 2008. Interesuje me još i ovo:
Koja je razlika između Visual Basica koji se pojavljuje u Visual Studio-u 6 i .NET-a 3.5?
Ako Visual Studio 6 koristi Visual Basic verziju 6 (ako sam dobro razumeo) koju verziju Visual Basic-a koristi VS 2008, i da li je uopšte koristi pošto svi projekti koji se kreiraju imaju kao opcije izbor .NET framework-a u kome se kreiraju?

Hvala.

doctor
12.9.2009, 12:37
O Bogo... VS 6 ima VB6 a VS 2008 ima VB 2008, koji se poprilicno razlikuju po tome kako sve radi "ispod haube". Dakle, da bi bilo koja aplikacija napravljena u VB 2008 ili bilo kom VS jeziku, radila kako treba potrebno je da na masini na kojoj se pokrece bude instaliran .Net Framework v3.5 dok VS 2005 takodje zahteva .Net Framework ali v2.0... VB 6 ne zahteva nista osim svojih runtime-ova i ActiveX kontrola. Kako svaki racunar ima instalirane VB6 runtime biblioteke ostaje da se uz aplikaciju isporuce samo koriscene ActiveX kontrole (i eventualno DLL fajlovi), sto je daleko manje nego masivni .Net Fw v3.5. Prednost VS 2008 je, koliko sam uocio, veci broj funkcija, zahvaljujuci kojima se eliminise direktno pozivanje pojedinih API funckija kao u VB6, i rad sa klasama. Toliko od mene.

irreal
14.9.2009, 2:11
pre svega, u VS 2008 mozes da biras da li razvijas aplikaciju za .net 3.5 ili 2.0
sto je dosta dobro jer ogroman broj racunara vec ima .net 2.0
a nije ni preterani problem skinuti i instalirati ga.

drugo, nema "svaki" racunar runtime fajlove za VB6.
velika, velika vecina racunara sa Windows operativnim sistemom ima VB runtime, ali ne svi :)

Ladowina
14.9.2009, 9:05
Pa nema ni svaki racunar java runtime enviroment... nema ni NET. Nisam preterano mnogo radio u VS 6.0 ali znam da je u verzijama VS 2005 pa na gore extremno lako napraviti setup koji detektuje sve project dependences (da li treba framework i koja verzija, crystal reports i sl.) i da inlcuduje instalacije istih u setup & sa malo programiranja nudi instalaciju. Em sto je lako, em lepo izgleda, em nemas glavobolju.

voodoo_
14.9.2009, 9:35
Bio je ranije neki program zvani Fusion koji je rebuildovao (već gotove i kompajlirane) dinamički linkovane programe u standalone statički linkovane EXE fajlove... program nije najsvežiji ali je bio raj za Visual Basic programere, jer su njime dobijali jedan jedini EXE (ako nisu koristili ActiveX) za distribuciju... e sad, problem je bio što je bio skup ko đavo a krekovane verzije niotkuda.

doctor
14.9.2009, 19:59
Bio je ranije neki program zvani Fusion koji je rebuildovao (već gotove i kompajlirane) dinamički linkovane programe u standalone statički linkovane EXE fajlove... program nije najsvežiji ali je bio raj za Visual Basic programere, jer su njime dobijali jedan jedini EXE (ako nisu koristili ActiveX) za distribuciju... e sad, problem je bio što je bio skup ko đavo a krekovane verzije niotkuda.

Zahvaljujem... A, da, u pravu si bas je skup :kreza: Evo :D (http://wareseeker.com/Software-Development/bitarts-fusion-3.zip/387682) Katastrofa koliko je skup ali je fantastican :D ako neko ima ovo cudo milio bih ga da mi javi :)

@irreal, mislim da win 2000 i kasniji imaju VB6 runtimeova... "problem" su activex ;)

voodoo_
14.9.2009, 20:29
Zahvaljujem... A, da, u pravu si bas je skup :kreza: Evo :D (http://wareseeker.com/Software-Development/bitarts-fusion-3.zip/387682) Katastrofa koliko je skup ali je fantastican :D ako neko ima ovo cudo milio bih ga da mi javi :)

@irreal, mislim da win 2000 i kasniji imaju VB6 runtimeova... "problem" su activex ;)

Pa i nije toliki problem runtime, distribucioni paket je velik tek megabajt, a i registraciju activex kontrola je lako izvesti preko svakog krštenog instalera, recimo Inno Setupa... uh, sad će ispasti da branim Visual Basic, držite se deco .NET-a! :D

irreal
16.9.2009, 0:22
ajd navedi neki primer, po cemu je to vb6 toliko bolji od .net-a ?

nije valjda jedini razlog to sto je .net drugaciji, jer promena je ponekad dobra stvar, pogotovo promena na bolje

doctor
16.9.2009, 0:57
ajd navedi neki primer, po cemu je to vb6 toliko bolji od .net-a ?

nije valjda jedini razlog to sto je .net drugaciji, jer promena je ponekad dobra stvar, pogotovo promena na bolje

FFS :D Pa mrzim .Net zbog njegovog frameworka i to je to. VB6 je, bar se meni cini fleksibilniji po pitanju kompatibilnosti, a API pozivi obavljaju virtuelno sve radnje (ofc i kod .Net-a je tako), tako da... :) Mada koristim pretezno VB6 ali, Boga mi koristim i .Net, trudim se da iskoristim mogucnosti jednog za jedan tip projekta, drugog za drugi...
EDIT: Net je svakako zahvalniji za rad ali ne i za neke druge stvari :)

Markonije
16.9.2009, 18:12
Sto se tice gotovih aplikacija koje ce biti "stand-alone" iliti da ce izvrsavati na os-ovima koji nemaju instalirano razvojno okruzenje tu je Vb6 u prednosti bas zbog same vremenske razlike u odnosu na novije .NET -ove.

Gore navedeni Inno setup je odlican za tu problematiku ali trazi znanje script jezika (doduse osnove),meni je za pocetak najprostiji Click Team instaler.

I na kraju gde ce se koja gotova aplikacija uspesno izvrsavati u zavisnosti od OS-a trazi malo vremena i 'testiranja' jer ni jedan instaler ne garantuje isto.

Ovde govorim o prostim aplikacijama koje se pretezno oslanjaju na sam operativni sistem i ne zahtevaju recimo dx9 ili sl.

doctor
16.9.2009, 19:34
Zhivele virtuelne masine, olaksavaju testiranje, sta bih/bismo bez njih :D

Ivan-94
17.9.2009, 20:09
Ovako koji kod da upotrebim da bih otvorio folder na cd-u.
VB 2008??
EDIT:A otvaranje nekog sajta u default browseru?

voodoo_
17.9.2009, 20:16
System.Diagnostics.Process.Start("putanja")

Koristi relativnu putanju, dakle ako je tvoj fajl u folderu d:\pera a oćeš da otvoriš d:\pera\laza, ne kucaj celu putanju nego samo laza (zato što CD neće biti na istom slovu na svakom kompjuteru).

Ivan-94
17.9.2009, 21:16
A otvaranje nekog sajta u default browseru?:)
Isto u VB 2008.

voodoo_
17.9.2009, 21:23
Pa isto tako. I pokretanje programa, i otvaranje fajla kao kad bi dvaput kliknuo na njega u Exploreru.

doctor
17.9.2009, 21:40
Pa isto tako. I pokretanje programa, i otvaranje fajla kao kad bi dvaput kliknuo na njega u Exploreru.

A ja u VB6 jos koristim pozivanje shell-a iz API-ja :D

voodoo_
17.9.2009, 21:41
Pa i ovo je maltene ShellExecute samo zavijen u klasu...

Ivan-94
17.9.2009, 21:45
E sad izvinite sto sam dosadan i sto vas davim:D
Ali...
Imam jedan problem radim cd menu za zeusoft cd i sad sam stigao do prikaza opisa programa.
Pogledajte sliku da vidite kako to prikazujem u Rich Text Box-u
http://img225.imageshack.us/img225/4663/26278066.th.jpg (http://img225.imageshack.us/i/26278066.jpg/)
I sad ja sam za ta dva rtb-a koja sam napravio stavio Visible na False da mi se ne vide kada se pokrene program.
E sad kad kliknem na dugme About 7z ono se prikaze rtb7z
a njegov kod je:
Private Sub Button4_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button4.Click

rtb7z.Visible = True

End SubPosle toga pritisnem dugme About PeaZip.
Ali kad opet pretisnem na dugme About 7z nece rtb7z da se prikaze.
Moje pitanje je:
Sta da ukucam da bi mi se opet pokazao taj rtb,ne samo za ta 2 primera nego za vise njih?Da li to moze da se uradi na laksi nacin ili...?

doctor
17.9.2009, 21:49
Pa i ovo je maltene ShellExecute samo zavijen u klasu...

Pa da, znam ja to :)

Koliko vidim, svi API pozivi su jednostavno zavijeni u klasu ;)

voodoo_
17.9.2009, 22:03
@Ivan: Pa napravi samo jedan Rich Text Box i kad korisnik klikne na About, obriši postojeći tekst i upiši novi. Nemoj praviti ponaosob rtb za svaki About...

Ivan-94
17.9.2009, 22:13
@Ivan: Pa napravi samo jedan Rich Text Box i kad korisnik klikne na About, obriši postojeći tekst i upiši novi. Nemoj praviti ponaosob rtb za svaki About...
Mislim ja sam:boodala: :n-hang:
Ne znam sta sam ja zamislio sa tim...

voodoo_
17.9.2009, 22:27
A inače čisto za ubuduće, kad imaš dve kontrole jednu preko druge i obe su visible i hoćeš da istakneš jednu od njih da bude ispred, pozivaš joj metodu BringToFront, recimo rtb7z.BringToFront. Kad sledećoj pozoveš BringToFront onda će ona da iskoči ispred itd.
Jel imaš instaliran MSDN Library uopšte? Ako nemaš, skidaj što pre da bi imao help za sve na F1.

irreal
18.9.2009, 0:34
Koliko vidim, svi API pozivi su jednostavno zavijeni u klasu ;)

ne bas :)


sto se tice rich text boxova, ako ih formatiras (boja, velicina fonta, stilovi itd) nemoj cuvati njihov .text (za prikaz razlicitih about-ova) cuvaj njihov .rtf (ili .richtext, zaboravih tacno kako se zove) on sadrzi i sam tekst ali i format tog teksta

Ivan-94
18.9.2009, 7:02
A inače čisto za ubuduće, kad imaš dve kontrole jednu preko druge i obe su visible i hoćeš da istakneš jednu od njih da bude ispred, pozivaš joj metodu BringToFront, recimo rtb7z.BringToFront. Kad sledećoj pozoveš BringToFront onda će ona da iskoči ispred itd.
Jel imaš instaliran MSDN Library uopšte? Ako nemaš, skidaj što pre da bi imao help za sve na F1.
Imam:)

doctor
18.9.2009, 15:59
ne bas :)

Pa dosad sam uspeo da pozivam sve putem API-ja u VB6, tacnije, jos nisam sreo funkciju koju .Net poseduje a VB6 ne ;)

Encephalon
18.9.2009, 17:00
E sad kad bi mi neko objasnio ovo redim i preserve? :)



Dim a() as Int16
ReDim a(2)
a(1) = 2
ReDim Preserve a(3)
a(0) += a(1) + 5

Geomaster
18.9.2009, 17:25
E sad kad bi mi neko objasnio ovo redim i preserve? :)



Dim a() as Int16
ReDim a(2)
a(1) = 2
ReDim Preserve a(3)
a(0) += a(1) + 5
Pa pazi... ReDim menja veličinu niza koji je na početku definisan sa praznim zagradama (upravo to Dim a() As Int16) pritom brišući sve podatke iz niza. ReDim a(2) je kao da si na početku napisao Dim a(2) As Int16 s tim što sa ovim pristupom možeš bilo kada u toku izvršenja programa da menjaš veličinu niza. ReDim Preserve je isti, s tom razlikom što se posle upotrebljavanja postojeći podaci u nizu zadržavaju (ne brišu se kao što to radi samo ReDim).

Encephalon
18.9.2009, 17:38
E jos ovo, kako radi InStr? Spremam ispit. :) Koju vrednost vrća funkcija InStr(2, “cdcdefgh”, “ce”, CompareMethod.Text)

doctor
18.9.2009, 17:54
E jos ovo, kako radi InStr? Spremam ispit. :) Koju vrednost vrća funkcija InStr(2, “cdcdefgh”, “ce”, CompareMethod.Text)


Mislim da vraca False :D
Proverava da li na poziciji 2 u stringu “cdcdefgh” postoji substring "ce."
Ako se ne varam?

Encephalon
18.9.2009, 17:56
Tj mislim da vraca 0. I ja sam mislio tako samo nisam bio siguran!

Geomaster
18.9.2009, 17:57
E jos ovo, kako radi InStr? Spremam ispit. :) Koju vrednost vrća funkcija InStr(2, “cdcdefgh”, “ce”, CompareMethod.Text)

InStr vraća poziciju u tekstu određenog stringa. Koristi se ovako u VB6, a u VB.NET samo na kraju ima argument CompareMethod.Text kao kod tebe:
InStr(Start As Long, String1 As String, String2 As String, CompareMethod)
Prvi parametar, start, predstavlja poziciju odakle traženje počinje - dakle, ako je String2 negde ispred Start, on se ignoriše.

Sad da pojasnim, jer verovatno si malo šta razumeo :)

Imam string "abcdefghabcdefgh" i hoću da nađem programski gde se u njemu nalazi slovo c.
Dim pozicija As Long
pozicija = Instr(1, "abcdefghabcdefgh", "c", CompareMethod.Text)Pozicija će sadržati broj 3, jer je

a b c d e f g h a b c d e f g h
____^
1-2_3

Tj, c je treći karakter.
E sad, da je Start bio 4, recimo Dim pozicija As Long
pozicija = Instr(4, "abcdefghabcdefgh", "c", CompareMethod.Text)
Instr funkcija će početi da traži "c" počev od četvrtog karaktera tj. slova d. Sledeće slovo c koje nađe biće karakter 11 (ako sam dobro prebrojao :D).

ako je za parametar String2 dat string od više karaktera, funkcija nalazi string i vraća poziciju prvog karaktera u njemu. Ako String2 nije nađen, funkcija vraća 0.

U tvom slučaju, traži se prvi "ce" u "cdcdefgh" posle drugog karaktera. E sad, pošto CE nema ama baš nigde, funkcija će vratiti 0.

doctor
18.9.2009, 18:34
Hmh nisam znao da trazi do kraja stringa... Fail sa moje strane :D Ruku na srce, ne secam se kada sam zadnji put upotrebio ovu funkciju :D

irreal
19.9.2009, 1:37
Hmh nisam znao da trazi do kraja stringa... Fail sa moje strane :D Ruku na srce, ne secam se kada sam zadnji put upotrebio ovu funkciju :D

za ono sto si ti mislio da to sluzi se koristi MID

MID (string, startna pozicija, [duzina]) (ako ne upises duzinu, ide do kraja stringa)

i onda bi mogao da uradis if MID(string, 4,2) = "ce"

a instr naravno pretrazuje od start na dalje, kao sto je vec objasnjeno

doctor
19.9.2009, 16:20
za ono sto si ti mislio da to sluzi se koristi MID

MID (string, startna pozicija, [duzina]) (ako ne upises duzinu, ide do kraja stringa)

i onda bi mogao da uradis if MID(string, 4,2) = "ce"

a instr naravno pretrazuje od start na dalje, kao sto je vec objasnjeno

Da... Eto, npr, MID koristim svakodnevno, ali InStr nisam 100 god upotrebio :)
Nisam bio siguran... Samo ne znam kako mi nije palo na pamet da sam u stvari opisao MID :D

irreal
19.9.2009, 18:37
u svakom slucaju su obe metode vise nego korisne kada se radi sa srednjim i manjim stringovima.

ono na sta bi hteo da skrenem paznju je da nije narocito pametno ovakav nacin editovanja koristiti na velikim blokovima teksta i sa drugim podacima (npr, html stranicama, celim fajlovima, itd)
za takve stvari se koriste Regular Expressions.
mnogi ljudi koji nisu upoznati sa temom smatraju da je regexp izuzetno teska stvar, mnogi drugi cak nisu ni culi za njih, medjutim uz dobar tutorial i neki alat koji pomaze prilikom pisanja (preporucujem Expresso), regexp bi ja ipak okarakterisao kao jednostavan a VEOMA mocan alat za izvlacenje korisnih podataka.

znam da je ceo post malo off topic, ali po mom dosadasnjem iskustvu mnogi ljudi koriste tezi nacin za parsiranje velike kolicine informacija, pa mozda pomogne nekome, kad smo vec na temi obrade stringova :)

Ivan-94
19.9.2009, 20:06
Opet ja...:o

Ovako npr. cdxsetup.exe mi je na cd-u u koji je u folderu CD Burners koji je u folderu Programs
znaci putanja do njega je \Programs\CD Burners\cdxsetup.exe
E sad ja kucam:

System.Diagnostics.Process.Start("\Programs\CD Burners\cdxsetup.exe")

isto kad i hocu da otvorim folder,npr. CD Burners kucam:

System.Diagnostics.Process.Start("\Programs\CD Burners")

Gde gresim,jer mi ne otvara nego izbaci gresku?

Geomaster
19.9.2009, 20:19
Ako trebaš da otvoriš program:Tools.Shell("""Programs\CD Burners\cdxsetup.exe""")Ako trebaš da otvoriš folder:Tools.Shell("explorer.exe ""Programs\CD Burners\""")

voodoo_
19.9.2009, 20:31
Samo skloni početnu kosu crtu.
Znači
System.Diagnostics.Process.Start("Programs\CD Burners\cdxsetup.exe")
ako ti je tvoj program u rootu CD-a.

doctor
19.9.2009, 22:22
Shell(Application.StartupPath & "\" & "Programs\CD Burners\cdxsetup.exe"

To tebi treba :) Mozes i da izbacis "\" posto je autorun u root-u CD-a pa ce izbaciti gresku jer ce sabrati stringove pogresno pa ce ispasti da je string

D:\\Programs\CD Burners\cdxsetup.exe Dakle, bice sa duplom kosom crtom i dobices gresku. Izbaci kosu crtu jer je aplikacija na rootu diska. Kada aplikacija nije na rootu diska onda ti treba ta kosa crta... razmisli malo :D

Nemojte mi zameriti ako postoji greska u kodu, jer vise radim u VB6, mada verujem da je kod ispravan :)

Geomaster
19.9.2009, 23:19
Shell(Application.StartupPath & "\" & "Programs\CD Burners\cdxsetup.exe"To tebi treba :) Mozes i da izbacis "\" posto je autorun u root-u CD-a pa ce izbaciti gresku jer ce sabrati stringove pogresno pa ce ispasti da je string

D:\\Programs\CD Burners\cdxsetup.exe Dakle, bice sa duplom kosom crtom i dobices gresku. Izbaci kosu crtu jer je aplikacija na rootu diska. Kada aplikacija nije na rootu diska onda ti treba ta kosa crta... razmisli malo :D

Nemojte mi zameriti ako postoji greska u kodu, jer vise radim u VB6, mada verujem da je kod ispravan :)
Treba Tools.Shell( ... ) U VB.NET-u je drugačije (bar tako kaže MSDN).

Ivan-94
19.9.2009, 23:24
Ako trebaš da otvoriš program:Tools.Shell("""Programs\CD Burners\cdxsetup.exe""")Ako trebaš da otvoriš folder:Tools.Shell("explorer.exe ""Programs\CD Burners\""")
Mislim da je to za VB 6 ili .NET,ali hvala
Samo skloni početnu kosu crtu.
Znači
System.Diagnostics.Process.Start("Programs\CD Burners\cdxsetup.exe")
ako ti je tvoj program u rootu CD-a.
Thanks ovo radi:)

doctor
20.9.2009, 0:57
Mislim da je to za VB 6 ili .NET,ali hvala

Thanks ovo radi:)

Ok, ali umesto tih relativno fiksnih stringova mozes koristiti Application.StartupPath string + putanja, koji daje malo vecu fleksibilnost... Mada, opet je u pitanju ista stvar :)

P.S. Pa u kom to programskom jeziku radis?!

Ivan-94
20.9.2009, 9:33
Ok, ali umesto tih relativno fiksnih stringova mozes koristiti Application.StartupPath string + putanja, koji daje malo vecu fleksibilnost... Mada, opet je u pitanju ista stvar :)

P.S. Pa u kom to programskom jeziku radis?!

Visual Studio 2008
Mislim da je to deveta verzija VB-a.

boshkodj
20.9.2009, 9:37
Visual Studio 2008
Mislim da je to deveta verzija VB-a.
A Visual Studio(Visual Basic) 2008 nije .NET ? :rofl:

Ivan-94
20.9.2009, 11:18
A Visual Studio(Visual Basic) 2008 nije .NET ? :rofl:
DA:rofl:

doctor
20.9.2009, 13:25
Pa covece to je .Net, sta si se zbunio :eek:

Geomaster
20.9.2009, 22:37
DA:rofl:
Priceless...

Markonije
25.9.2009, 1:59
wtf?
.Net je vise razvojnih okruzenja u jednom (c#,c++,vb)

A VB je jedno od njih.

doctor
25.9.2009, 10:35
wtf?
.Net je vise razvojnih okruzenja u jednom (c#,c++,vb)

A VB je jedno od njih.

Pa o tome pricamo sve vreme ali covek se zbunio :D

irreal
25.9.2009, 14:23
wtf?
.Net je vise razvojnih okruzenja u jednom (c#,c++,vb)

A VB je jedno od njih.

nije tacno.

razvojno okruzenje (ili IDE) se zove Visual Studio, i podrzava to sto si pobrojao (C#,C++,VB, itd)

a .Net je framework na kojem se svi ti programi izvrsavaju.

Markonije
28.9.2009, 1:02
my mistake ;-)

mcdhappy80
28.9.2009, 11:04
Radim u VB-u za Access 2007 (VB6.0).

Pravim sistem licenciranja programa koji iz kriptovane licence uzima datum i upoređuje ga sa trenutnim sistemskim datumom i na osnovu toga dopušta rad u programu.
Interesuje me sledeće:

Pošto je sistemski datum u windowsu moguće promeniti iz kalendara, koji je drugi način da uvezem trenutni tačan datum koji korisnik OS-a neće moći da promeni?

Razmišljao sam da pročitam datum sa nekog web sajta ali u tom slučaju program neće biti moguće koristiti ako se nema internet konekcija.

Da li je korisniku u XP-u moguće zabraniti da menja datum? Kako?

Predlozi?

Hvala.

irreal
28.9.2009, 13:03
korisniku je moguce zabraniti bilo sta, od task managera do najsitnijih detalja kao sto je prikaz slicice korisnika u start meniju.

sve se to konfigurise kroz sistemske polise.
kucaj gpedit.msc u windowsov "run" i istrazi bezbroj mogucnosti.

e sad, to je dobra metoda za zabranjivanje stvari u smislu kompanija na svom racunaru ogranicava sta sve radnici mogu da rade, ili roditelji deci, ili sta ja znam.
medjutim ako planiras taj program da prodajes, ne mozes da zabranis ljudima koji instaliraju tvoj program da menjaju vreme na svojim racunarima :)

jedna od metoda da se zastitis je da svaki put proveravas trenutni datum sa istorijom prethodnih paljenja programa i pokusas da nadjes nelogicnost (npr, sada je manji datum nego sto je bio pri prethodnom paljenju)

kod takvog sistema jedino si "ranjiv" na slucajeve da neko znatno uspori vreme, ili svaki put pre nego sto upali tvoj program, podesi na sekundu vise nego sto je bilo prosli put.

mozda mozes i da konstantno racunas kolko dugo program radi od kako je upaljen i to zapisujes kriptovano negde gde korisnik nece provaliti, sto je opet maltene nemoguce ako se neko nameraci da te "predje".

Ivan-94
1.10.2009, 21:22
Opet ja...:o

Ovako kucam kod
Shell ("Explorer.exe & \Programs\Archivers")da mi otvori folder ciju je root na cd-u,a on mi otvara My Documents:boodala:

Mislim da gresim ovde
Shell ("Explorer.exe & \Programs\Archivers")
Ali ne znam da ispravim.Da napomenem ovo je VB6.:D

doctor
1.10.2009, 22:41
Opet ja...:o

Ovako kucam kod
Shell ("Explorer.exe & \Programs\Archivers")da mi otvori folder ciju je root na cd-u,a on mi otvara My Documents:boodala:

Mislim da gresim ovde
Shell ("Explorer.exe & \Programs\Archivers")
Ali ne znam da ispravim.Da napomenem ovo je VB6.:D

Mislim da je:
Shell "Explorer.exe" & " " & App.Path & "\Programs\Archivers"

Geomaster
2.10.2009, 13:30
Mislim da je:
Shell ("Explorer.exe" & " " & App.Path & "\Programs\Archivers"
Shell "Explorer.exe """ + App.Path + "\Programs\Archivers"""

doctor
2.10.2009, 14:38
Shell "Explorer.exe """ + App.Path + "\Programs\Archivers"""

Cemu toliki navodnici? I ne vidim kako je taj kod ispravan?

Geomaster
2.10.2009, 14:40
Ukucaj u VB6 i videćeš da je ispravan. Uostalom, ja ne vidim kako tvojeShell ("Explorer.exe" & " " & App.Path & "\Programs\Archivers" može da bude ispravno. :boodala:

EDIT: U vezi navodnika, u okviru literale, "" označava jedan navodnik, dakle """hello""" u VB6 daje string "hello" (sa navodnicima).

doctor
2.10.2009, 14:54
Ukucaj u VB6 i videćeš da je ispravan. Uostalom, ja ne vidim kako tvojeShell ("Explorer.exe" & " " & App.Path & "\Programs\Archivers" može da bude ispravno. :boodala:

EDIT: U vezi navodnika, u okviru literale, "" označava jedan navodnik, dakle """hello""" u VB6 daje string "hello" (sa navodnicima).
Ovaj:
Shell "Explorer.exe" & " " & App.Path & "\Programs\Archivers"
kod radi savrseno kod mene. ......:boodala:

Ivan-94
2.10.2009, 16:25
Ovaj:
Shell "Explorer.exe" & " " & App.Path & "\Programs\Archivers"kod radi savrseno kod mene. ......:boodala:
Meni rade i jedan i drugi,a on otvara folder a taj folder ne iskace preko tog programa nego ostaje u pozadini.A kako da se napravi a da kad se pojavi bude preko tog programa(Bring to front)

znam samo drugi deo koda ne znam prvi
mislim da je ovako ali pre toha treba nesto...:confused:
vbMinimizedFocus

doctor
2.10.2009, 16:47
Meni rade i jedan i drugi,a on otvara folder a taj folder ne iskace preko tog programa nego ostaje u pozadini.A kako da se napravi a da kad se pojavi bude preko tog programa(Bring to front)

znam samo drugi deo koda ne znam prvi
mislim da je ovako ali pre toha treba nesto...:confused:
vbMinimizedFocus

Probaj:
Shell "Explorer.exe" & " " & App.Path & "\Programs\Archivers", vbMaximizedFocus

Trebalo bi da je to to. I sledeci put Google :D

P.S. Sve probleme garantovano mozes resiti pozivanjem Shell API funkcije...

Ivan-94
2.10.2009, 16:57
Nadje ga,to je

Shell "Explorer.exe" & " " & App.Path & "\Programs", vbNormalFocus

irreal
3.10.2009, 2:53
"Explorer.exe" & " " & App.Path & blablabla

koja je poenta ovoga ? zar to nije isto kao i "Explorer.exe " & App.Path & blablabla?

lol.

elem, 'de ga nadjoste "MinimizedFocus" i "MaximizedFocus" pa sama ta imena vam govore da ce tako "forsirati" minimizovan ili maximizovan prozor.

lepo je ivan na kraju nasao, NormalFocus

voodoo_
3.10.2009, 9:41
Ne znam koliko je pametno pozivati direktno Explorer.exe... generalno treba izbegavati oslanjanje na konkretna imena fajlova i direktorijuma, zarad kompatibilnosti sa što više verzija Windowsa (kad se setim starijih programa koji su podrazumevali da je Windows instaliran u C:\Windows, umesto da su proveravali sa GetWindowsDir...)

doctor
3.10.2009, 11:04
Ne znam koliko je pametno pozivati direktno Explorer.exe... generalno treba izbegavati oslanjanje na konkretna imena fajlova i direktorijuma, zarad kompatibilnosti sa što više verzija Windowsa (kad se setim starijih programa koji su podrazumevali da je Windows instaliran u C:\Windows, umesto da su proveravali sa GetWindowsDir...)

Tacno tako. Zato sam i rekao da bi mogao da pozove Shell funkciju :)

koja je poenta ovoga ? zar to nije isto kao i "Explorer.exe " & App.Path & blablabla?

lol.

elem, 'de ga nadjoste "MinimizedFocus" i "MaximizedFocus" pa sama ta imena vam govore da ce tako "forsirati" minimizovan ili maximizovan prozor.

lepo je ivan na kraju nasao, NormalFocus

Za kod si u pravu, mada sam ja navikao da ovako pisem kodove, jer je u suprotnom, kada dodje do greske prilikom kompleksnijeg rada sa stringovima, malo teze snaci se i ukloniti gresku.

A sto se tice fokusa, da moze i tako, a vbMinimizedFocus je Ivan naveo sam jednom svom postu a ja sam ga automatski (doduse i bez mnogo razmisljanja) ispravio na vbMaximizedFocus. Mada i jedan i drugi rade posao, so...

Geomaster
3.10.2009, 23:54
koja je poenta ovoga ? zar to nije isto kao i "Explorer.exe " & App.Path & blablabla?
To pokušavam da objasnim doctoru :) Uporno forsira "Explorer.exe" & " "...

Tacno tako. Zato sam i rekao da bi mogao da pozove Shell funkciju :)
:boodala::boodala:

Da li ćeš da pozoveš Shell "Explorer.exe " .... ili CreateProcess API funkciju (primer), sasvim je irelevantno za ono što je vodoo_ rekao, on je prosto rekao da nije pametno pozivati Explorer.exe, već je preferirao nešto drugo (ja bih ovde upotrebio ShellExecute)...

doctor
4.10.2009, 0:42
To pokušavam da objasnim doctoru :) Uporno forsira "Explorer.exe" & " "...


:boodala::boodala:

Da li ćeš da pozoveš Shell "Explorer.exe " .... ili CreateProcess API funkciju (primer), sasvim je irelevantno za ono što je vodoo_ rekao, on je prosto rekao da nije pametno pozivati Explorer.exe, već je preferirao nešto drugo (ja bih ovde upotrebio ShellExecute)...

:boodala::boodala::boodala:
O ShellExecute i govorim sve vreme. -.-:to_care::tapsh:
P.S. Sve probleme garantovano mozes resiti pozivanjem Shell API funkcije...
To sam rekao...

A sto se tice nepotrebnog " " stringa objasnio sam zasto ga forsiram.

Geomaster
4.10.2009, 11:56
:boodala::boodala::boodala:
O ShellExecute i govorim sve vreme. -.-:to_care::tapsh:
:boodala::boodala::boodala::boodala:

Nigde nisi ni spomenuo ShellExecute, čak i u kodu pišeš samo Shell.

doctor
4.10.2009, 12:07
:boodala::boodala::boodala::boodala:

Nigde nisi ni spomenuo ShellExecute, čak i u kodu pišeš samo Shell.

Shell API funkcija = ShellExecute :boodala:
ShellExecute je API funkcija tako da...

Geomaster
4.10.2009, 12:15
Shell API funkcija = ShellExecute :boodala:
ShellExecute je API funkcija tako da...
API funkcija Shell ne postoji.

Shell je funkcija iz samog VB-a, iliti iz MSVBVM60.DLL, i ona samo pokreće executable fajl - .exe, u ovom slučaju explorer.exe.

Postoji API funkcija (ne znam da li znaš šta je API) ShellExecute koja otvara dokument ili folder programom koji je asociran uz taj tip, - što znači da:
REM Deklaracija:
Declare Function ShellExecute Lib "shell32.dll" Alias "ShellExecuteA" (ByVal hwnd As Long, ByVal lpOperation As String, ByVal lpFile As String, ByVal lpParameters As String, ByVal lpDirectory As String, ByVal nShowCmd As Long) As Long

Sub Main()

Call ShellExecute ( 0, _
"explore", _
App.Path & "\Programs\....", _
"", _
App.Path & "\Programs\", _
0)
End Sub Bi otvorilo App.Path & "\Programs\..." direktorijum u exploreru - a ako explorer nije asociran sa njima, onda u bilo kom file browseru koji korisnik koristi.

Ti sve vreme pričaš o Shell funkciji, koja nema veze sa ShellExecute.

:boodala::boodala::boodala::boodala::boodala:

doctor
4.10.2009, 12:23
API funkcija Shell ne postoji.

Shell je funkcija iz samog VB-a, iliti iz MSVBVM60.DLL, i ona samo pokreće executable fajl - .exe, u ovom slučaju explorer.exe.

Postoji API funkcija (ne znam da li znaš šta je API) ShellExecute koja otvara dokument ili folder programom koji je asociran uz taj tip, - što znači da:
REM Deklaracija:
Declare Function ShellExecute Lib "shell32.dll" Alias "ShellExecuteA" (ByVal hwnd As Long, ByVal lpOperation As String, ByVal lpFile As String, ByVal lpParameters As String, ByVal lpDirectory As String, ByVal nShowCmd As Long) As Long

Sub Main()

Call ShellExecute ( 0, _
"explore", _
App.Path & "\Programs\....", _
"", _
App.Path & "\Programs\", _
0)
End Sub Bi otvorilo App.Path & "\Programs\..." direktorijum u exploreru - a ako explorer nije asociran sa njima, onda u bilo kom file browseru koji korisnik koristi.

Ti sve vreme pričaš o Shell funkciji, koja nema veze sa ShellExecute.

:boodala::boodala::boodala::boodala::boodala:

Zasto si tako uporan u pokusaju da me demantujes? Znam ODLICNO sta je Shell a sta ShellExecute ali govorim o Shell funkciji Windowsovog API-ja koja se zove ShellExecute :boodala::boodala::boodala:
I, da, Application Programming Interface.

Sto se tice VB6, dovoljno sam iskusan da bi me bilo ko demantovao tako lako.
Naravoucenije::icon_stud:icon_stud:icon_stud

Geomaster
4.10.2009, 12:31
Zasto si tako uporan u pokusaju da me demantujes? Znam ODLICNO sta je Shell a sta ShellExecute ali govorim o Shell funkciji Windowsovog API-ja koja se zove ShellExecute :boodala::boodala::boodala:
I, da, Application Programming Interface.

Sto se tice VB6, dovoljno sam iskusan da bi me bilo ko demantovao tako lako.
Naravoucenije::icon_stud:icon_stud:icon_stud
ShellExecute je ShellExecute, nije tvoj posao da daješ nova imena API funkcijama.

NIGDE u tvom kodu nisi naglasio da koristiš ShellExecute , niti si uradio deklaraciju koja je NEOPHODNA za rad sa API funkcijama u VB6, što znači da si govorio o funkcji SHell.

I nećeš valjda sad da mi kažeš da deklaraciju nisi napisao zato što se "podrazumeva", a da si deklarisao Shell sa aliasom ShellExecute u toj nepostojećoj deklaraciji? Znajući tebe, moglo bi da se desi.

doctor
4.10.2009, 12:33
ShellExecute je ShellExecute, nije tvoj posao da daješ nova imena API funkcijama.

NIGDE u tvom kodu nisi naglasio da koristiš ShellExecute , niti si uradio deklaraciju koja je NEOPHODNA za rad sa API funkcijama u VB6, što znači da si govorio o funkcji SHell.

I nećeš valjda sad da mi kažeš da deklaraciju nisi napisao zato što se "podrazumeva", a da si deklarisao Shell sa aliasom ShellExecute u toj nepostojećoj deklaraciji? Znajući tebe, moglo bi da se desi.

Spusti se na zemlju. Toliko imam da ti kazem, mogu da nastavim da te demantujem do sutra, ali nemam vremena i zivaca. Koristio sam ShellExecute vise puta nego sto ces ti za zivota, zato batali.
P.S. Kada budes citao moje postove shvatices. NIGDE nisam upotrebio ShellExecute, samo sam rekao da bih to uradio da sam na njegovom mestu.

Geomaster
4.10.2009, 13:55
Čekaj, kako sam ja trebao da znam da si ti pod 'Shell API funkcijom' mislio na ShellExecute? API funkcija Shell apsolutno ne postoji. Imaš ShellExecute, ShellExecuteEx i čak Shell_NotifyIcon. Otvori API viewer u VB6ici ako ne veruješ.

Ako ćemo već da se hvalimo iskustvom, ja sam radio u VB-u oko tri godine. I sad, šta? Da li ostali trebaju da me gledaju sa strahopoštovanjem? Ne. Pa niko se nije naučen rodio, ali ne možeš mene da ubediš u Shell = ShellExecute.

doctor
4.10.2009, 14:17
Čekaj, kako sam ja trebao da znam da si ti pod 'Shell API funkcijom' mislio na ShellExecute? API funkcija Shell apsolutno ne postoji. Imaš ShellExecute, ShellExecuteEx i čak Shell_NotifyIcon. Otvori API viewer u VB6ici ako ne veruješ.

Ako ćemo već da se hvalimo iskustvom, ja sam radio u VB-u oko tri godine. I sad, šta? Da li ostali trebaju da me gledaju sa strahopoštovanjem? Ne. Pa niko se nije naučen rodio, ali ne možeš mene da ubediš u Shell = ShellExecute.

O Boze... Znam za sve te funkcije koje si naveo. Ne hvalim se, nego ti kazem da sam na poprilicno visem nivou nego sto mislis. A eto ako cemo o iskustvu imam oko 4 godine rada u VB6 iza sebe... Sto nikako ne znaci da sam mozda bolji programer od tebe, ali zasto uporno pokusavas da me demantujes kada sam lepo rekao na sta sam mislio? Strasno.
EDIT: ShellExecute je samo naziv funkcije...Totalno beznacajno ako znas o cemu govoris. Sledeci put cu dati deklaraciju za svaku funkciju o kojoj govorim da ne bi dolazilo do ovoga...

boshkodj
4.10.2009, 14:37
A eto ako cemo o iskustvu imam oko 4 godine rada u VB6 iza sebe... Nemas nikakvog razloga lagati sebe i forumase... Meni si preko MSN - a rekao da si prve ( pocetne ) korake u programiranju radio u QBASIC - u pre 2 godine !

doctor
4.10.2009, 14:46
Nemas nikakvog razloga lagati sebe i forumase... Meni si preko MSN - a rekao da si prve ( pocetne ) korake u programiranju radio u QBASIC - u pre 2 godine !

Covece pricao sam ti o radu u QBasicu na SX386 laptopu od pre 4 i kusur godina i brzom prelasku na VB6. Je l' tako? Pogledaj history u MSN-u ako ti je ukljucen a ne da lupas napamet.

EDIT: Ako sam o tome pricao sa tobom, jer sam slicnu raspravu vodio sa jos jednim forumasem ovde, samo ne mogu da se setim sa kojim. Mislim da je Radiant, ali nisam siguran.

P.S. Mrzim dvolicne ljude, shvati to licno ako je potrebno.

Geomaster
4.10.2009, 14:58
O Boze... Znam za sve te funkcije koje si naveo. Ne hvalim se, nego ti kazem da sam na poprilicno visem nivou nego sto mislis. A eto ako cemo o iskustvu imam oko 4 godine rada u VB6 iza sebe... Sto nikako ne znaci da sam mozda bolji programer od tebe, ali zasto uporno pokusavas da me demantujes kada sam lepo rekao na sta sam mislio? Strasno.
EDIT: ShellExecute je samo naziv funkcije...Totalno beznacajno ako znas o cemu govoris. Sledeci put cu dati deklaraciju za svaku funkciju o kojoj govorim da ne bi dolazilo do ovoga...

Pa ne možeš da kažeš Shell a da misliš na ShellExecute. Nije logično. Mada je meni malo šta od ove konverzacije jasno, ali sad...

boshkodj
4.10.2009, 15:02
Covece pricao sam ti o radu u QBasicu na SX386 laptopu od pre 4 i kusur godina i brzom prelasku na VB6. Je l' tako? Pogledaj history u MSN-u ako ti je ukljucen a ne da lupas napamet.

EDIT: Ako sam o tome pricao sa tobom, jer sam slicnu raspravu vodio sa jos jednim forumasem ovde, samo ne mogu da se setim sa kojim. Mislim da je Radiant, ali nisam siguran.

P.S. Mrzim dvolicne ljude, shvati to licno ako je potrebno.
Nisam ja dvolican , i ne pada mi napamet da se sa nekim svadjam preko foruma. Obojica znamo sta smo pricali , tako da - STFU!

doctor
4.10.2009, 15:07
Nisam ja dvolican , i ne pada mi napamet da se sa nekim svadjam preko foruma. Obojica znamo sta smo pricali , tako da - STFU!

Ocigledno da ne znamo. Raspravicemo to preko MSN-a. Eto, toliko o kulturi.

@Geo:
Sve vreme sam mislio na ShellExecute. My mistake ako nisam smeo da je nazovem Shell API funkcijom jer pripada API-ju (na kraju krajeva, gledano ispod haube, VB koristi API za svoje funkcije, kao i svaka druga aplikacija). Na kraju nije ni bitno jer je svrha svega bila samo to da se pomogne coveku.

irreal
5.10.2009, 21:42
Sto se tice VB6, dovoljno sam iskusan da bi me bilo ko demantovao tako lako.
Naravoucenije::icon_stud:icon_stud:icon_stud



hahahaha, vidim :D

doctor
5.10.2009, 22:35
hahahaha, vidim :D

O, Boze, tebi nikad dosta...
Ako imas nesto reci mi na PM jer ne zelim da spamujem temu vise.

irreal
6.10.2009, 21:14
O, Boze, tebi nikad dosta...
Ako imas nesto reci mi na PM jer ne zelim da spamujem temu vise.

pa to sto imam da kazem sam ti i rekao, da vidim na sta mislis sa tom izjavom.

doctor
6.10.2009, 21:26
pa to sto imam da kazem sam ti i rekao, da vidim na sta mislis sa tom izjavom.

Mislim na to da nije mogao da me demantuje sto se tice stvari za koje je potreban nivo znanja isti kao kod upotrebe ShellExecute funkcije. Are you pleased, my master? :opanachke

irreal
7.10.2009, 23:58
sta ja ima da budem pleased ili ne, rekao sam ti da se slazem sa tobom, sta sad ti nastavljas dalje ?

slazem se sa onom izjavom koju sam citirao u potpunosti i to je to, kraj.

doctor
8.10.2009, 0:02
sta ja ima da budem pleased ili ne, rekao sam ti da se slazem sa tobom, sta sad ti nastavljas dalje ?

slazem se sa onom izjavom koju sam citirao u potpunosti i to je to, kraj.

Ok, ok....

Schnak3
10.10.2009, 17:51
Kako da napravim da kada cekiram ili kliknem na bilo koji predmet (dugme, check box) se pojavi pop-out prozor?

water wizard
10.10.2009, 18:35
Kako da napravim da kada cekiram ili kliknem na bilo koji predmet (dugme, check box) se pojavi pop-out prozor?
onclick
msgbox

Ivan-94
10.10.2009, 19:08
Kako da napravim da kada cekiram ili kliknem na bilo koji predmet (dugme, check box) se pojavi pop-out prozor?
....
Za Check Box"
If Check1.Value = vbChecked Then
MsgBox "Tvoj tekst"
ili mozes novu formu npr.
Form2.Show
End IfZa dugme samo kliknes dva puta na dugme i ukucas:
MsgBox "Tvoj tekst"
ili mozes novu formu npr.
Form2.Show

doctor
10.10.2009, 20:12
Dobro su ti rekli, i da znas cisto, zove se pop-up :)

Ivan-94
16.10.2009, 20:09
E treba mi pomoc hitno.

Ja smotan stavio na SSTab sliku,i sad ta slika mi zaklanja tabove ne vide se.Kako da sklonim tu tupavu sliku a da ne brisem SSTab zato sto imam svasta na njemu?

Znaci kako da sklonim sliku?

water wizard
16.10.2009, 20:11
u propertis od tog taba nađi sliku i obriši

Ivan-94
16.10.2009, 21:24
u propertis od tog taba nađi sliku i obriši
hvala:alealeee:

Ivan-94
21.10.2009, 22:39
Hocu da pokrenem instaler Cabos(fajl je .msi)
I kucam kod:
Shell App.Path & "\Programs\File Sharing\Cabos.msi", vbNormalFocus
i izbacuje mi grefku Invalid procedure call or argument.Run-Time error 5.
A kad kucam kod:
Shell App.Path & "\Programs\File Sharing\Cabos", vbNormalFocus
izbaci mi Run-Time error 53.File not found.
Sta da radim da mi pokrene instaler?

Geomaster
21.10.2009, 22:41
Shell "msiexec.exe """ + App.Path + "\Programs\File Sharing\Cabos.msi" + """", vbNormalFocus

Ivan-94
21.10.2009, 22:53
Shell "msiexec.exe """ + App.Path + "\Programs\File Sharing\Cabos.msi" + """", vbNormalFocus
Izadje nesto:
Windows ® Installer. V 4.5.6001.22162

msiexec /Option <Required Parameter> [Optional Parameter]

Install Options
</package | /i> <Product.msi>
Installs or configures a product
/a <Product.msi>
Administrative install - Installs a product on the network
/j<u|m> <Product.msi> [/t <Transform List>] [/g <Language ID>]
Advertises a product - m to all users, u to current user
</uninstall | /x> <Product.msi | ProductCode>
Uninstalls the product
Display Options
/quiet
Quiet mode, no user interaction
/passive
Unattended mode - progress bar only
/q[n|b|r|f]
Sets user interface level
n - No UI
b - Basic UI
r - Reduced UI
f - Full UI (default)
/help
Help information
Restart Options
/norestart
Do not restart after the installation is complete
/promptrestart
Prompts the user for restart if necessary
/forcerestart
Always restart the computer after installation
Logging Options
/l[i|w|e|a|r|u|c|m|o|p|v|x|+|!|*] <LogFile>
i - Status messages
w - Nonfatal warnings
e - All error messages
a - Start up of actions
r - Action-specific records
u - User requests
c - Initial UI parameters
m - Out-of-memory or fatal exit information
o - Out-of-disk-space messages
p - Terminal properties
v - Verbose output
x - Extra debugging information
+ - Append to existing log file
! - Flush each line to the log
* - Log all information, except for v and x options
/log <LogFile>
Equivalent of /l* <LogFile>
Update Options
/update <Update1.msp>[;Update2.msp]
Applies update(s)
/uninstall <PatchCodeGuid>[;Update2.msp] /package <Product.msi | ProductCode>
Remove update(s) for a product
Repair Options
/f[p|e|c|m|s|o|d|a|u|v] <Product.msi | ProductCode>
Repairs a product
p - only if file is missing
o - if file is missing or an older version is installed (default)
e - if file is missing or an equal or older version is installed
d - if file is missing or a different version is installed
c - if file is missing or checksum does not match the calculated value
a - forces all files to be reinstalled
u - all required user-specific registry entries (default)
m - all required computer-specific registry entries (default)
s - all existing shortcuts (default)
v - runs from source and recaches local package
Setting Public Properties
[PROPERTY=PropertyValue]

Consult the Windows ® Installer SDK for additional documentation on the
command line syntax.

Copyright © Microsoft Corporation. All rights reserved.
Portions of this software are based in part on the work of the Independent JPEG Group.

Geomaster
21.10.2009, 23:01
Shell "msiexec.exe """ + App.Path + "\Programs\File Sharing\Cabos.msi" + """", vbNormalFocus
Moja greška:
Shell "msiexec.exe /i """ + App.Path + "\Programs\File Sharing\Cabos.msi" + """", vbNormalFocus
Inače, umesto /i možeš da staviš /x ako hoćeš deinstalaciju.

Ivan-94
21.10.2009, 23:02
Moja greška:
Shell "msiexec.exe /i """ + App.Path + "\Programs\File Sharing\Cabos.msi" + """", vbNormalFocusInače, umesto /i možeš da staviš /x ako hoćeš deinstalaciju.
Root je na cd-u
EDIT:Cabos.msi je na CD-u.Nema odredjenu putanju...

Ivan-94
21.10.2009, 23:07
Evo radi,puno hvala za brz odgovor.

doctor
22.10.2009, 0:34
OFF: Ivane, brate, daj koristi ShellExecute molim te :n_klanja::to_care:

Ivan-94
22.10.2009, 7:06
OFF: Ivane, brate, daj koristi ShellExecute molim te :n_klanja::to_care:
Mozda u drugoj verziju,ovu trenuto zurim da zavrsim.:D

doctor
22.10.2009, 10:35
Mozda u drugoj verziju,ovu trenuto zurim da zavrsim.:D

Implementacija ShellExecute ti nece oduzeti vise od 10 minuta... Ako je kod pregledan, mada uvek imas Find And Replace... :a_whistli Kako god hoces :)

Geomaster
22.10.2009, 12:58
Implementacija ShellExecute ti nece oduzeti vise od 10 minuta... Ako je kod pregledan, mada uvek imas Find And Replace... :a_whistli Kako god hoces :)
Let's keep things simple.

Ivan-94
26.10.2009, 15:49
Opet ja :opanachke,sta cu...

Ovako ja sam koristio kod za otvaranje foldera:
Shell "Explorer.exe" & " " & App.Path & "\Programs\Archivers", vbNormalFocusI taj kod radi sve dok sve sto sam napravio sa programima ne stavim u .iso image.Installer radi ali Open folder ili Browse CD ne rade.Kod mene otvaraju My Documents ili My Music..... Kado da resim to,da kad je i u .iso radi taj kod?

Ivan-94
27.10.2009, 13:50
Opet ja :opanachke,sta cu...

Ovako ja sam koristio kod za otvaranje foldera:
Shell "Explorer.exe" & " " & App.Path & "\Programs\Archivers", vbNormalFocusI taj kod radi sve dok sve sto sam napravio sa programima ne stavim u .iso image.Installer radi ali Open folder ili Browse CD ne rade.Kod mene otvaraju My Documents ili My Music..... Kado da resim to,da kad je i u .iso radi taj kod?
Ima li pomoci za ovo,molim vas?:n_klanja:

doctor
27.10.2009, 15:31
App.Path je onda (kadka je program na root-u CD(iso)/HDD) npr. "E:\" i vec imas "\" pa ti nije potrebna na pocetku stringa "\Programs\Archivers". Dakle kod bi bio:
Shell "Explorer.exe" & " " & App.Path & "Programs\Archivers", vbNormalFocus

Samo bez kose crte :)

Mozes i da napravis rutinu (za buduce programe) koja ce da proverava da li postoje duple kose crte ("\\") i da ih zameni jednom :) Prosto. Ali ovo bi trebalo da radi za tebe.
THINK :D

EDIT: Ako ne radi ne zameri spava mi se :D

Ivan-94
10.12.2009, 16:22
Ovako hocu da napravim formu za Logovanje,sa usename-om i password-om.
Kako da spojim log in sa wordpressa i tu formu.Da kad se uloguje(ako postoji ime i password)prebaci na drugu formu.Dajte neki primer ili tako nesto...

EDIT:Visual Basic 2008 je u pitanju.
EDIT2:Neki primer...i ako ne postoji username i pass u bazida izbaci MessageBox...

Geomaster
10.12.2009, 19:06
Dečko, da se ti malo ne zalećeš? Kao prvo i prvo, jel znaš šta je HTTP?

doctor
10.12.2009, 21:06
Ovako hocu da napravim formu za Logovanje,sa usename-om i password-om.
Kako da spojim log in sa wordpressa i tu formu.Da kad se uloguje(ako postoji ime i password)prebaci na drugu formu.Dajte neki primer ili tako nesto...

EDIT:Visual Basic 2008 je u pitanju.
EDIT2:Neki primer...i ako ne postoji username i pass u bazida izbaci MessageBox...

Retko ko zna to da uradi, malo preterujes :) (ja ne znam :D)

Geomaster
10.12.2009, 21:09
Retko ko zna to da uradi, malo preterujes :) (ja ne znam :D)
Ja znam al' ne u VB2008 (radio sam slično u VB6 kao phisher :D), a i da znam, nije fazon da mu serviramo sve na tanjiru... Inače tu se koristi Windows.Sockets (tako nešto) iz VB2008 (u <=VB6 je bila Winsock kontrola) ali nisam siguran kako bi preko toga pristupio konekciji preko socketa i porta 80...

doctor
10.12.2009, 21:56
Ja znam al' ne u VB2008 (radio sam slično u VB6 kao phisher :D), a i da znam, nije fazon da mu serviramo sve na tanjiru... Inače tu se koristi Windows.Sockets (tako nešto) iz VB2008 (u <=VB6 je bila Winsock kontrola) ali nisam siguran kako bi preko toga pristupio konekciji preko socketa i porta 80...

Pa ja bih umeo da izvedem ovako nesto preko Winsocketa ali u LAN-u, preko neta mislim da mora da se koristi Inet kontrola (VB6) itd. (inace ja sam sa VB6 radio trojanca :D)

Ne znam ni kako bi ovo otprilike islo, valjda bi se slao neki request ili sta god... Ma ne znam :)

Ivan-94
10.12.2009, 23:51
Ja znam al' ne u VB2008 (radio sam slično u VB6 kao phisher :D), a i da znam, nije fazon da mu serviramo sve na tanjiru... Inače tu se koristi Windows.Sockets (tako nešto) iz VB2008 (u <=VB6 je bila Winsock kontrola) ali nisam siguran kako bi preko toga pristupio konekciji preko socketa i porta 80...

Pa ja i necu sve na tanjiru...:)
Ali ja sam mislio da to uradim preko web browsera nekako.Samo sto bi on bio nevidljiv...nekako da dobijem informaciju da je ulogovan i da prebaci na drugu formu.

doctor
11.12.2009, 0:09
Pa ja i necu sve na tanjiru...:)
Ali ja sam mislio da to uradim preko web browsera nekako.Samo sto bi on bio nevidljiv...nekako da dobijem informaciju da je ulogovan i da prebaci na drugu formu.

Je l' mozes nesto komplikovanije da smislis? :)

Lakse bi bilo kada bi program sam "post"-ovao nekako informacije sajtu (citaj: PHP skripti) nego da radis ovo...

Ivan-94
11.12.2009, 0:23
Ali ja necu da on sam postuje,samo hocu da iza baze izvuce username i password,da vidi da li postoje uopste...i to je to.:D

doctor
11.12.2009, 0:28
Ali ja necu da on sam postuje,samo hocu da iza baze izvuce username i password,da vidi da li postoje uopste...i to je to.:D

Pa ako ti admin sajta da user i pass za bazu...:facepalm

Kao sto rekoh moras da nateras program da postuje php skripti user i pass, zatim da primi "odgovor" od skripte i proveri da li je login uspeo; to je to nesto ukratko jer vise od toga ne znam (za sve ovo mozes da iskoristis Browser kontrolu unutar programa).

Ivan-94
11.12.2009, 0:37
Pa ako ti admin sajta da user i pass za bazu...:facepalm

Kao sto rekoh moras da nateras program da postuje php skripti user i pass, zatim da primi "odgovor" od skripte i proveri da li je login uspeo; to je to nesto ukratko jer vise od toga ne znam (za sve ovo mozes da iskoristis Browser kontrolu unutar programa).
Pa ja sam taj admin...:facepalm:rofl:

Geomaster
11.12.2009, 0:48
God, umesto passworda u bazi je skladišten MD5 hash tog passworda - tako da jedino ako nisi spreman da mesec dana brute-forcuješ lozinku - ne možeš da "izvučeš" iz baze. Samo baci jedan POST request PHP skripti i vidiš rezultat. Inet kontrola je beskorisna zato što dozvoljava korišćenje samo GET zahteva koji nije ono što se koristi za transmittovanje podataka tipa user/pass i sl. Web Browser je glupost, to je napravljeno da dečurlija misle da su napravili njihov very own browser. (Dobro, preterujem, ali ne može da posluži za ovo - koristi se IE...)

EclipsE
11.12.2009, 1:14
On kaze da pravi formu za logovanje, dakle ne mora on da zna koja je prava sifra, vec treba da odradi md5 na shifri koju unese u login formi i uporedi sa shifrom u bazi... Inace sad gledam, malo je komplikovanije, jer se md5 od moje shifre i ono sto pise u bazi ne poklapa, tako da verovatno koriste jos nesto za hashovanje..

Geomaster
11.12.2009, 1:34
Da da, ali on je govorio o "izvlačenju passworda iz baze"...

doctor
11.12.2009, 15:33
God, umesto passworda u bazi je skladišten MD5 hash tog passworda - tako da jedino ako nisi spreman da mesec dana brute-forcuješ lozinku - ne možeš da "izvučeš" iz baze. Samo baci jedan POST request PHP skripti i vidiš rezultat.
Na to sam i ja mislio.
Inet kontrola je beskorisna zato što dozvoljava korišćenje samo GET zahteva koji nije ono što se koristi za transmittovanje podataka tipa user/pass i sl. Web Browser je glupost, to je napravljeno da dečurlija misle da su napravili njihov very own browser. (Dobro, preterujem, ali ne može da posluži za ovo - koristi se IE...)

Za Inet nisam znao da moze samo GET zahteve da salje... Pricao sam napamet sta bi i kako moglo otprilike. A zar ne bi mogao i WebBrowser da iskoristi umesto da kreira InternetExplorer objekat u pozadini? Koliko znam (opet pricam napamet) taj WebBrowser je u sustini IE.

@Ivan: WordPress spominjes prvo, pa tvoj sajt? Ja ne kontam ali nije ni bitno.

Geomaster
11.12.2009, 15:51
A zar ne bi mogao i WebBrowser da iskoristi umesto da kreira InternetExplorer objekat u pozadini?
WebBrowser nudi veoma malo interakcije sa korisnikom, i ovo može da uspe, ali ne možeš da pročitaš output koji je poslat kao odgovor na taj POST zahtev. (A pretpostavljam da je to ono što mu treba.)

doctor
11.12.2009, 16:05
..ali ne možeš da pročitaš output koji je poslat kao odgovor na taj POST zahtev. (A pretpostavljam da je to ono što mu treba.)

Uopste nisam razmisljao o outputu :facepalm Da, to mu i treba...

Ivan-94
11.12.2009, 17:58
Moze samo i username posto nema dva username-a na sajtu,nemoguce je.

EDIT:To nije sakriveno u bazi.

Geomaster
11.12.2009, 18:25
Ne kapiram šta pokušavaš...

--ComputerBoy--
11.12.2009, 18:42
Bi li pojasnio? :confused: :confused:

Ivan-94
11.12.2009, 19:01
Uh...
Ovako ja hocu da proveri u bazi(u tabeli users) na internetu da li postoji ime koje je uneto u textbox.Ako ima onda se ucitava sledeca forma a ako nema salje ga na sajt da se registruje(to cu ja da odradim)...
Ali ja ne znam da radim da odradim to sa bazom...

Geomaster
11.12.2009, 19:14
Jel to MySQL baza?

irreal
12.12.2009, 0:37
o kakvim vi web browser, inet, ie i ostalim kontrolama pricate, sta mu to treba u zivotu ako je rekao da radi u VB2008.

Pogledaj namespace system.net.sockets
pretrazi google i msdn sa tom frazom i nacices neverovatnu kolicinu svakojakih primera, objasnjenja i slicno.

kao sto je vec receno, ako su sifre dodatno zasticene najbolje ti je da posaljes login request i da vidis da li je uspelo ili ne.

ako ces "pricati" direktno sa bazom, razmisli o web servisu koji bi radio sve na samom serveru i komunicirao sa tvojom aplikacijom.
ja ne praktikujem da mi SQL server (oracle u mom slucaju) bude otvoren za saobracaj sa interneta.

ako trazis samo neki copy paste kod da zbudzis to da radi, trazi dalje.
al moj ti je savet da iskoristis priliku i naucis nesto vrlo korisno,
pokrij malo ozbiljnije teme kao sto su sam tcp/ip protokol, socketi u .net frameworku, streamovi pa predji na http protokol itd.

a inace, kad smo vec kod toga, jedna google pretraga i 7.5 sekundi pregleda prve liste rezultata je bila dovoljna da se nadje ovako nesto
http://www.blackhatworld.com/blackhat-seo/black-hat-seo-tools/79345-c-login-wordpress.html

kod je u c#-u, al to mozes lako (sto automatski, sto rucno) da prevedes u vb.net 2008.

pa eto, uzivaj.

Ivan-94
12.12.2009, 0:45
Ma i u C# je super posto njega ucim ali tek sam stigao do poglavlja I/O...
A pre sam koristio VB 6,tako da...

Hvala :)

Geomaster
12.12.2009, 15:25
o kakvim vi web browser, inet, ie i ostalim kontrolama pricate, sta mu to treba u zivotu ako je rekao da radi u VB2008.

Ne znam koliko si pratio o čemu se radi, ja pojma nemam da li te kontrole postoje u VB2008, inače sam čuo za System.Net.Sockets i to sam mu preporučio. Sa managed jezicima se neću petljati osim ako ne budem prinuđen.

doctor
12.12.2009, 15:56
Jedno pitanje (posto .Net ne koristim) System.Net.Sockets = WinSock ActiveX?

Geomaster
12.12.2009, 22:03
Jedno pitanje (posto .Net ne koristim) System.Net.Sockets = WinSock ActiveX?
Tako nešto, imaš na MSDNu help i referencu o tom namespace-u...

irreal
13.12.2009, 11:37
Jedno pitanje (posto .Net ne koristim) System.Net.Sockets = WinSock ActiveX?

pa pazi, oba se koriste za rad sa socketima, i tu negde slicnost prestaje :D

System.Net.Sockets je skup objekata pomocu kojih mozes daleko preciznije i detaljnije da radis sa socketima od WinSock ActiveX kontrole kojoj podesis par property-ja, osluskujes 3 eventa i to je to.

Ivan-94
18.12.2009, 19:33
Ovako na jednoj formi imam textbox koji se zove txtUrl e sad na drugoj formi imam button na koji kad se klikne treba da ispise nesto na txtUrl.
Kako to da uradim,da li je moguce?

doctor
18.12.2009, 19:59
Ako se ne varam, onda je ovako

frmImeforme.txtUrl.Text = "Zeljeni tekst"

Ivan-94
18.12.2009, 21:38
Ako se ne varam, onda je ovako

frmImeforme.txtUrl.Text = "Zeljeni tekst"

A ja sve pokusavao txtUrl.imeforme.Text="..."

Geomaster
18.12.2009, 22:10
A ja sve pokusavao txtUrl.imeforme.Text="..."
http://geosoft.uuuq.com/skmonkey/smilies/facepalm.png

doctor
19.12.2009, 2:39
http://geosoft.uuuq.com/skmonkey/smilies/facepalm.png

Stvarno, nema nikakve logike. :)

Ivane, bez uvrede, ali se meni cini da ti programiras "mehanicki."

EDIT: Eto, mislio sam na to sto je irreal rekao. Kao da pokusavas da naucis napamet kako da programiras...

irreal
19.12.2009, 2:44
i to je NAKON sto vec mesecima drndas vb.net i c# ?

p.s.
izvinjavam se, ne zelim nikoga da uvredim al zaista smatram urnebesnim pitanje "da li je moguce?" :to_care:

Geomaster
20.12.2009, 12:54
http://geosoft.uuuq.com/skmonkey/smilies/iagree.gif
A ja sve pokusavao txtUrl.imeforme.Text="..."
I još nešto - ne kapiram kako si došao do ovoga. Mislim, do sada si već trebao da znaš da '.' u mnogim programskim jezicima (VB, VB.NET, C++, C#, ...) označava neku vrstu pripadnosti, i to uglavnom "leva strana" označava neki objekat, a "desna strana" označava neki drugi koji njemu pripada (a.b znači da b pripada objektu a).

U čemu je logika txtUrl.imeFrome.Text? Ispada kao da imeForme pripada txtUrl-u? Zar ne bi trebalo - use common sense - da txtUrl pripada formi? A onda i taj Text - forme nemaju Text property.

Pre nego što kreneš da radiš te napredne stvari, tipa konektovanje na net, korišćenje socketa itd. (ne znam koliko je ovo advanced ali za tebe sigurno jeste), probaš da se pozabaviš osnovama toga što učiš. I ne, ne možeš u isto vreme da učiš više programskih jezika - tj. možeš, ali će ti se dešavati da mešaš jedno i drugo. I meni se dešava da nekad u VB6ici otkucam '{' ili '}' (iako sam C++ naučio jedno godinu dana pre VB6), tako da kreni sa drugim jezikom kad naučiš prvi i to znanje "utemeljiš".

Imaš na netu dosta tutoriala za to, ali ne možeš da gradiš od krova.

irreal
20.12.2009, 16:05
A onda i taj Text - forme nemaju Text property.
u .NET frameworku imaju.

Posto sve klase (a winforms kontrole su, jelte, klase) nasledjuju nesto, a to nesto nasledjuje nesto drugo, i tako sve do osnovne klase "object", samim tim mnoge kontrole dele ista ili jako slicna svojstva.

recimo velika vecina windows forms kontrola koje su vidljive sadrze .Text property, medju njima i forme.
u VB6 naslov forme je bio .Caption, kao i tekst u labelama, npr. al u .NET-u sve je to .Text.

doctor
20.12.2009, 17:43
u VB6 naslov forme je bio .Caption, kao i tekst u labelama, npr. al u .NET-u sve je to .Text.



To mi bas ide na zivce :)

Geomaster
20.12.2009, 20:36
u .NET frameworku imaju.

Posto sve klase (a winforms kontrole su, jelte, klase) nasledjuju nesto, a to nesto nasledjuje nesto drugo, i tako sve do osnovne klase "object", samim tim mnoge kontrole dele ista ili jako slicna svojstva.

recimo velika vecina windows forms kontrola koje su vidljive sadrze .Text property, medju njima i forme.
u VB6 naslov forme je bio .Caption, kao i tekst u labelama, npr. al u .NET-u sve je to .Text.
U stvari, ima smisla, sličan oblik nasleđivanja (inheritance) ima i MFC ako se ne varam, i to još davna 6 verzija.

irreal
21.12.2009, 22:12
naravno da ima smisla.

.NET je u svakom mogucem smislu daleko superiorniji, tu nema dileme.

Geomaster
21.12.2009, 22:15
Slažem se, mada su .NET programski jezici ograničeni time što nisu platform-independent. I naravno, za pokretanje treba .NET framework koji i dalje nije prisutan na svim kompjuterima (veliki procenat ljudi ima XP, uključujući mene, a među njima dosta je onih bez frameworka.

irreal
22.12.2009, 0:01
pa mislim, ista je stvar i sa VB 6
i on kada je izasao malo ko je imao runtime-ove, i skidalo se (dal uz IE ili odvojeno, po zelji)

ok, skoro pa svi imaju VB 6 runtime fajlove sada, to da, al kada .net bude mator ko vb6 sada, svi ce imati .net :)

dakle kada poredimo sa VS6, VS2008 je daleko superiorniji u svakom pogledu, a to je i vrlo logicno.

e sad, mane kao sto je cinjenica da radi kako valja samo na windowsu, to je druga stvar.

Peki_92
11.1.2010, 22:52
kako da povezem sgl sa vb 2008?

doctor
11.1.2010, 22:56
sgl?
Wtf?

EDIT: Nadjoh sta je...

Ne znam da li moze da se izvede ta kombinacija sa VB.Net. Mada je verovatno izvodljivo

Geomaster
11.1.2010, 23:04
kako da povezem sgl sa vb 2008?
Hm, ako kompajluješ SGL sa Visual C++-om 2008 i sa .NET frameworkom 3.5, velike su šanse da taj isti DLL može bez problema da se učita u VB.Net. Eh, kad se setim koje su to muke bile kod VB6 :kreza:

Peki_92
11.1.2010, 23:38
aj mi to malo pojasnite... sad sam se zbunio..? :eek:

Peki_92
14.1.2010, 20:52
traba mi ponoc... :alealeee::n_klanja:

Geomaster
14.1.2010, 20:52
traba mi ponoc... :alealeee::n_klanja:
Evo sad će, za 5 sati, strpi se...

Peki_92
14.1.2010, 20:54
samo me zezajte... :tapsh::tapsh::tapsh:

Geomaster
14.1.2010, 20:57
Ne znam šta bi moglo da se pojasni, jednostavno trebaš da napraviš SGL-ov DLL u C++/CLI i probaš da ga učitaš iz VB2008. Za*ebana rabota, ako mene pitaš...

Peki_92
14.1.2010, 21:00
verujem da je za*eba*a cim ne znam sta da radim... A :icon_stud ceo dan i ne shvatam :icon_scra nista... sve se vise i vise zbunjujem :confused:....

Markonije
13.2.2010, 19:05
Slažem se, mada su .NET programski jezici ograničeni time što nisu platform-independent. I naravno, za pokretanje treba .NET framework koji i dalje nije prisutan na svim kompjuterima (veliki procenat ljudi ima XP, uključujući mene, a među njima dosta je onih bez frameworka.

A da li Vista i Windows 7 imaju 'integrisanu' .NET framework(3.0 pa na vise) 'virtuelnu masinu' tako da se izrazim???

Jer priznacete da uz program od 2-3 mb da shlepam instalaciju frameworka 3.5 od 100+ mb nije bas najidealnije resenje.

doctor
13.2.2010, 19:55
As far as I know, Win 7 vec ima 3.5 a za Vistu mislim da ima 2.0... Ali da te ne lazem... :)

Peki_92
13.2.2010, 20:57
aj samo kod za kasenje kompa win xp ili vista... ja sam imao kod ali je nestao u akciji... da li je ona funkcija shell pa pozovem onu aplikaciju iz system32..? hvala

Geomaster
13.2.2010, 21:09
aj samo kod za kasenje kompa win xp ili vista... ja sam imao kod ali je nestao u akciji... da li je ona funkcija shell pa pozovem onu aplikaciju iz system32..? hvala
Shelll "shutdown -s -f -t 01 -c "shutdown"
Ako je za VB6...

doctor
13.2.2010, 21:49
Moze i:
Shell "shutdown -s -t 0"

Prosto :) Vrsi shutdown trenutno :)

Geomaster
13.2.2010, 22:13
Moze i:
Shell "shutdown -s -t 0"Prosto :) Vrsi shutdown trenutno :)
A jel si ti to nekad probao? :)

doctor
14.2.2010, 18:37
Da... Sto?:confused: Samo sam to i koristio kada sam hteo da izazovem shutdown :)

EDIT: A, fu*k :D Mora i "-f" switch da se koristi :)

Geomaster
14.2.2010, 23:52
Da... Sto?:confused: Samo sam to i koristio kada sam hteo da izazovem shutdown :)

EDIT: A, fu*k :D Mora i "-f" switch da se koristi :)
A osim toga, koliko se sećam, ne prihvata 0 kao parametar... Mrzi me sad da testiram. Ali da, bez -f, ako su otvoreni programi u kojima nisu snimljeni dokumenti, oni mogu da abortuju shutdown.

Peki_92
15.2.2010, 0:05
radi geomasterov... hvala... samo me je pitao "do you want to stop debuging?" u visual basicu :DDD hvala

doctor
15.2.2010, 0:11
A osim toga, koliko se sećam, ne prihvata 0 kao parametar... Mrzi me sad da testiram. Ali da, bez -f, ako su otvoreni programi u kojima nisu snimljeni dokumenti, oni mogu da abortuju shutdown.

E, na XPu radi sa 0, provereno :)

Ceylon
16.3.2010, 1:10
Jedno relativno prosto ali ( meni ) bitno pitanje ?

Dali Visual studio 2003 tj. 2008 radi na Win 7 ( 64) , meni oba odbijaju instalaciju ?

Kad pokrenem setup na 2008 dobijam : Only part of ReadProcessMemory or
WriteProcessMemory request was completed.

Pod Xp 32 je sve radilo !

Odnosno koja verzija Visual Basica radi na Win 7 (64) , nemogu koristiti 32 zato što imam 8 gb rama ?

irreal
16.3.2010, 8:11
Ja sam upravo pre par dana presao kod kuce na Win7 x64 (do sada bio Win7 x32, i ako imam vise rama nego sto x32 vidi)
Nisam jos sitgao da instaliram VS 2008, pa da vidim sta se desava. na x32 je radio bez ikakvih problema.

probaj ovako nesto : http://jim.mcaleerblog.com/archives/212

ili : http://devlicio.us/blogs/casey/archive/2009/01/28/install-visual-studio-2008-on-windows-7-crashes-out-loading-installation-components.aspx

Ceylon
16.3.2010, 18:08
Ja sam upravo pre par dana presao kod kuce na Win7 x64 (do sada bio Win7 x32, i ako imam vise rama nego sto x32 vidi)
Nisam jos sitgao da instaliram VS 2008, pa da vidim sta se desava. na x32 je radio bez ikakvih problema.

probaj ovako nesto : http://jim.mcaleerblog.com/archives/212

ili : http://devlicio.us/blogs/casey/archive/2009/01/28/install-visual-studio-2008-on-windows-7-crashes-out-loading-installation-components.aspx

Prijatelju šta da ti kažem nego , svaka ti dala , pomogla ona prva opcija.

Ivan-94
11.4.2010, 20:53
Imam sledece:

Imports System.Net
Private WithEvents httpclient As WebClienthttpclient = New WebClient
Dim sourceurl = "http://zeusoft.net/testxml/zeuapp_en.xml"
Dim filedir = My.Application.Info.DirectoryPath.ToString & "\" & "zeuapp_en.xml"
Try
httpclient.DownloadFileAsync(New Uri(sourceurl), (filedir))
Catch ex As Exception
MessageBox.Show(ex.ToString)
End TryI posle:

Private Sub httpclient_DownloadFileCompleted(ByVal sender As Object, ByVal e As System.ComponentModel.AsyncCompletedEventArgs) Handles httpclient.DownloadFileCompleted
Dim m_xmlr As XmlTextReader
Dim filedir = My.Application.Info.DirectoryPath & "\" & "zeuapp_en.xml"
m_xmlr = New XmlTextReader(filedir)

While m_xmlr.Read()
Dim firstNameValue = m_xmlr.ReadElementString("zip7")
MessageBox.Show(firstNameValue.ToString)
End While
If m_xmlr IsNot Nothing Then
m_xmlr.Close()
End SubI kad to pokrenem on skine taj fajl,i izbaci:

System.Reflection.TargetInvocationException was unhandled
Message="Exception has been thrown by the target of an invocation."
Source="mscorlib"
StackTrace:
at System.RuntimeMethodHandle._InvokeMethodFast(Objec t target, Object[] arguments, SignatureStruct& sig, MethodAttributes methodAttributes, RuntimeTypeHandle typeOwner)
at System.RuntimeMethodHandle.InvokeMethodFast(Object target, Object[] arguments, Signature sig, MethodAttributes methodAttributes, RuntimeTypeHandle typeOwner)
at System.Reflection.RuntimeMethodInfo.Invoke(Object obj, BindingFlags invokeAttr, Binder binder, Object[] parameters, CultureInfo culture, Boolean skipVisibilityChecks)
at System.Delegate.DynamicInvokeImpl(Object[] args)
at System.Windows.Forms.Control.InvokeMarshaledCallba ckDo(ThreadMethodEntry tme)
at System.Windows.Forms.Control.InvokeMarshaledCallba ckHelper(Object obj)
at System.Threading.ExecutionContext.runTryCode(Objec t userData)
at System.Runtime.CompilerServices.RuntimeHelpers.Exe cuteCodeWithGuaranteedCleanup(TryCode code, CleanupCode backoutCode, Object userData)
at System.Threading.ExecutionContext.RunInternal(Exec utionContext executionContext, ContextCallback callback, Object state)
at System.Threading.ExecutionContext.Run(ExecutionCon text executionContext, ContextCallback callback, Object state)
at System.Windows.Forms.Control.InvokeMarshaledCallba ck(ThreadMethodEntry tme)
at System.Windows.Forms.Control.InvokeMarshaledCallba cks()
at System.Windows.Forms.Control.WndProc(Message& m)
at System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.O nMessage(Message& m)
at System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.W ndProc(Message& m)
at System.Windows.Forms.NativeWindow.DebuggableCallba ck(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)
at System.Windows.Forms.UnsafeNativeMethods.DispatchM essageW(MSG& msg)
at System.Windows.Forms.Application.ComponentManager. System.Windows.Forms.UnsafeNativeMethods.IMsoCompo nentManager.FPushMessageLoop(Int32 dwComponentID, Int32 reason, Int32 pvLoopData)
at System.Windows.Forms.Application.ThreadContext.Run MessageLoopInner(Int32 reason, ApplicationContext context)
at System.Windows.Forms.Application.ThreadContext.Run MessageLoop(Int32 reason, ApplicationContext context)
at System.Windows.Forms.Application.Run(ApplicationCo ntext context)
at Microsoft.VisualBasic.ApplicationServices.WindowsF ormsApplicationBase.OnRun()
at Microsoft.VisualBasic.ApplicationServices.WindowsF ormsApplicationBase.DoApplicationModel()
at Microsoft.VisualBasic.ApplicationServices.WindowsF ormsApplicationBase.Run(String[] commandLine)
at ZeuApp_1._5.My.MyApplication.Main(String[] Args) in 17d14f5c-a337-4978-8281-53493378c1071.vb:line 81
at System.AppDomain._nExecuteAssembly(Assembly assembly, String[] args)
at System.AppDomain.ExecuteAssembly(String assemblyFile, Evidence assemblySecurity, String[] args)
at Microsoft.VisualStudio.HostingProcess.HostProc.Run UsersAssembly()
at System.Threading.ThreadHelper.ThreadStart_Context( Object state)
at System.Threading.ExecutionContext.Run(ExecutionCon text executionContext, ContextCallback callback, Object state)
at System.Threading.ThreadHelper.ThreadStart()
InnerException: System.Xml.XmlException
Message="Element 'zip7' was not found. Line 2, position 2."
Source="System.Xml"
LineNumber=2
LinePosition=2
StackTrace:
at System.Xml.XmlReader.ReadElementString(String name)
at ZeuApp_1._5.prg_ch.httpclient_DownloadFileComplete d(Object sender, AsyncCompletedEventArgs e) in C:\Users\Ivan\Desktop\ZeuApp 1.5\ZeuApp 1.5\ZeuApp 1.5\ZeuApp 1.5\program chooser.vb:line 34
at System.Net.WebClient.OnDownloadFileCompleted(Async CompletedEventArgs e)
at System.Net.WebClient.DownloadFileOperationComplete d(Object arg)
InnerException:


Kako da popravim to?

MG-RAY
12.4.2010, 11:21
...

Message="Element 'zip7' was not found. Line 2, position 2."
Source="System.Xml"

Kako da popravim to?

Piše ti šta nije u redu. Znači, ili elemenat stvarno ne postoji, ili je XML pogrešno formatiran...

mcdhappy80
28.4.2010, 22:43
Koja je razlika (i da li uopšte postoji) između Visual Basic-a i VB.NET-a?
Hvala

boshkodj
28.4.2010, 23:09
Koja je razlika (i da li uopšte postoji) između Visual Basic-a i VB.NET-a?
Hvala
VB = Visual Basic :) A razlika izmedju npr. VB.NETa i VB 6 je kao sto u samom nazivu stoji, jedan je NET jezik a drugi ne.