PDA

Prikaži potpunu verziju : Koja Distribucija?


Ilke
14.4.2006, 13:11
Neka mi neko preporuci neku dobru distribuciju za pocetnike posto dosada nisam koristio Linux.

Miloš
14.4.2006, 13:37
SuSE 10.0.:) On je najviše user-friendly, veoma je siguran, fino izgleda... Jedina mana je što je malo sporiji, ali naravno ne kao Windows.Ja ga koristim već mesec dana i super je!!!!:ciao:

vladale
14.4.2006, 15:08
SuSE 10.0.:) On je najviše user-friendly, veoma je siguran, fino izgleda... Jedina mana je što je malo sporiji, ali naravno ne kao Windows.Ja ga koristim već mesec dana i super je!!!!:ciao:

A zašto da ne proba Knoppix ? Ok, Knoppix je u stvari Live CD pa za početak može barem da vidi kako izgleda Linux :) .Namestite u BIOSu boot sa CD-a, ubacite CD restartujete komp i to je sve. Sve vozi sa CD-a. HDD nije potreban i nema nikakve instalacije, potreban je samo RAM. Znamo da ga koristiš , ali on može da bude komplikovan a i dosta "teži"(ako gledamo koliko zauzima na hdd-u).

www.knoppix.net/get.php

urke
14.4.2006, 15:30
Za skidanje knoppixa preporučujem http://linuxtracker.org/torrents-details.php?id=1645&hit=1
U narednom broju će biti recenzije Knoppix 5.0 DVD CeBIT izdanja.

Bug[Su]
14.4.2006, 16:16
ja sam vetj odavno skinuo Knoppix 5 (poshto sam ranije imao 3) i kada sam video razliku izmedju 3 i 5...........pao sam na **** , petica je prepuna programa i cini mi se da se brze bootuje :)
Knoppxi 5 RULZZZZZZ :)

iurisvulgaris
14.4.2006, 19:26
Neka mi neko preporuci neku dobru distribuciju za pocetnike posto dosada nisam koristio Linux.
Možeš isprobati više user-friendly distribucija i teško da ćeš pogrešiti sa bilo kojom.Suse je jedna od najboljih distribucija,pre svega zbog Yasta ali može biti problema sa winmodemima u Suse-u 10 (intel 536 ep)ali se i to može rešiti,a sa starijim verzijama 9.2 i 9.3 bi i to trebalo da radi po defaultu.Mandriva je takođe dobra za nekoga ko isprobava Linux,pomalo je nestabilna ali ni približno kao Windows,ali ima jednostavne konfiguracione alate i lako je podesiti hardver bez prevelikog cimanja(na primer winmodem)i ima sve kodeke.Fedora Core je takođe solidna distribucija za početnika ali sa samom distribucijom ne dolaze kodeci za mp 3 i divx i ne čita po defaultu ntfs.
Treba izbegavati distribucije kao što su Slackware,Debian,Gentoo jer po pravilu nemaju grafičke konfiguracione alate već je potrebno ručno editovati konfiguracione alate i pretežan broj stvari obavljati iz konzole.Isto tako,treba izbegavati distribucije na samo jednom cd-u(Linspire i sl.) jer sa njima ne dolazi mnogo softvera a po pravilu na instalacionom disku nema ni kernel sourca koji je kasnije neophodan,pa se to mora skidati sa neta,što na dial-up konekciji može da bude neprijatno.

brainZ
15.4.2006, 1:26
Treba izbegavati distribucije kao što su Slackware,Debian,Gentoo ...

E sad sam sve cuo...

Covenant
15.4.2006, 2:18
Treba izbegavati distribucije kao što su Slackware,Debian,Gentoo jer po pravilu nemaju grafičke konfiguracione alate....

Pretpostvljam da si mislio na pocetnici treba da ih izbegavaju-u principu se slazem.....

.....je potrebno ručno editovati konfiguracione alate i pretežan broj stvari obavljati iz konzole

Tako se i inace radi u Unix sistemima i to je njihova osobenost,smek,a neki(citaj korisnici koji od linuxa ocekuju isto kao i Win-nemoj pogresno da me shvatis jer ne mislim na tebe,govorim generalno)bi rekli i mazohizam-to sto MDK i SuSE hoce da proguraju,reklo bi se,Win filozofiju je druga prica,dok Fedora predstavlja zlatnu sredinu....

Sto se distribucije za pocetnike tice,ne bi ti preporucio musicavi MDK(bar ja tako mislim),vec SuSE(nesto sporiji,ali dosta stabilan i ispeglan) ili jos bolje Fedoru-em je brza,a i isto kao kod SuSE-a ces morati da dodas i kodeke i podrsku za divX/DVD,a to ti nece biti problem cak ni sa dial-up-om,jer svi playeri i kodeci koji ti trebaju zauzimaju oko 20-ak MB...
PoZ!

Anak1n
15.4.2006, 4:32
Ako imas strpljenja za citanje dokumentacije onda nije bitno koji ces distro da izaberes svaki je pravi...

Miloš
15.4.2006, 7:47
Evo ti link za jedan test, može da pomogne::)
http://eedok.voidofmind.com/linux/chooser.html

urke
15.4.2006, 15:15
Treba izbegavati distribucije kao što su Slackware,Debian,Gentoo jer po pravilu nemaju grafičke konfiguracione alate već je potrebno ručno editovati konfiguracione alate i pretežan broj stvari obavljati iz konzole.

Ajde bolje sam ispravi ovu glupost koju si odvalio, nego da ti je ispravljam ja. Da li si uopšte svestan šta si napisao?

Isto tako,treba izbegavati distribucije na samo jednom cd-u(Linspire i sl.) jer sa njima ne dolazi mnogo softvera a po pravilu na instalacionom disku nema ni kernel sourca koji je kasnije neophodan,pa se to mora skidati sa neta,što na dial-up konekciji može da bude neprijatno.

Takođe nije preporučljivo instalirati distribucije koje dolaze na više CD ili DVD medijimu jer se na njima nalazi 98% softvera koji ćeš instalirati a nikad ga nećeš pokrenuti, i gotovo uvek će ti neki program zafaliti a u toj gomili softvera ga neće biti pa ćeš morati da skineš sam sa neta. I šta ćemo sad?

hatebreeder
15.4.2006, 15:30
Treba izbegavati distribucije kao što su Slackware,Debian,Gentoo jer po pravilu nemaju grafičke konfiguracione alate već je potrebno ručno editovati konfiguracione alate i pretežan broj stvari obavljati iz konzole.

E sad nekoliko pitanja:
1. Sta fali rucnom editovanju? Ja licno smatram da je to bolje
2. Si ti normalan?

Onda jedan savet:
- Poslusaj sta ti je urke rekao te se sam ispravi (ovo ti kazem jer ti je kredibilititet opao maximalno)

Isto tako,treba izbegavati distribucije na samo jednom cd-u(Linspire i sl.)

Sve se moze srediti tako da je broj CDova, DVDova ili drugih medija najmanje bitan u ovoj prici, evo konkretno ja na flash disku gajim debian bez grafike cisto kad negde odem da mi konzola odradi posao (ako se ne varam on je 60MB ceo na flashu i stavio sam mu neke programe uglavnom skroz funkcionalno sa strogo manje od 100MB). U ovom slucaju velicina nije bitna

iurisvulgaris
15.4.2006, 17:33
Neka mi neko preporuci neku dobru distribuciju za pocetnike posto dosada nisam koristio Linux.
Ako sam ja dovoljno pismen,ovo gore napisano znači da je tema ne koja je distribucija dobra ili najbolja,već koja je distribucija primerena za apsolutnog početnika koji ne samo što nije nikada koristio Linux,već mu je potrebna pomoć i oko izbora distribucije.
Ajde bolje sam ispravi ovu glupost koju si odvalio, nego da ti je ispravljam ja. Da li si uopšte svestan šta si napisao?

Koju glupost?Ja mislim da Slackware,Gentoo,Debian i slične distribucije nisu za početnike i da treba da ih izbegavaju.Tek kada sa nečim tipa SUSE-a ili Mandrive nauče elementarne stvari mogu da razmišljaju o Slacku ili Gentoo-u.Naprotiv,ja smatram da je velika glupost ako neko apsolutnom početniku preporučuje Slackware.
Takođe nije preporučljivo instalirati distribucije koje dolaze na više CD ili DVD medijimu jer se na njima nalazi 98% softvera koji ćeš instalirati a nikad ga nećeš pokrenuti, i gotovo uvek će ti neki program zafaliti a u toj gomili softvera ga neće biti pa ćeš morati da skineš sam sa neta. I šta ćemo sad? ?
Više cd-ova odnosno Dvd znači više softvera a manje PTT-troškova(ako je neko na dial up-u).Veća distribucija po pravilu znači i da će imati izbor između različitih grafičkih okruženja a većina distribucija na jednom cd-u ima ili samo KDE ili Gnome.Zašto bi početnik bio lišen izbora između Kde ili Gnome?Često distribucije na 1 cd-u nemaju ni kernel source pa i to mora da se skida.Ako ima ADSL ili Wireless onda čitava ova priča bespredmetna ali 99 % korisnika u Srbiji je na dialup-u,i velika je muka skinuti 30-40 mb sa brzinom downloada od 2-3 kb/s.

iurisvulgaris
15.4.2006, 17:36
E sad nekoliko pitanja:
1. Sta fali rucnom editovanju? Ja licno smatram da je to bolje
2. Si ti normalan?

Ništa ne fali ručnom editovanju za prosečnog korisnika,ali za nekoga ko do sada nije nikada imao iskustva sa Linuxom to nije preporučljivo.Smatram da neko ko ništa ne zna o Linuxu treba prve korake sa user-friendly distribucijama,jer čovek prvo nauči da hoda a onda da trči.Ako bih nekome apsolutnome početniku preporučio Slack,to bi bilo isto kao da mu kažem da prvo nauči da igra fudbal a onda tek da uči da hoda.

Onda jedan savet:
Poslusaj sta ti je urke rekao te se sam ispravi (ovo ti kazem jer ti je kredibilititet opao maximalno
Što bih se ja ispravljao zato što neko nije pažljivo pročitao moj komentar a ni uvodni post za ovu temu(@ILKE:„Koja je distribucija dobra za početnika?“).Prvo treba lepo pročitati šta je tema pa onda ispravljati druge.
-

Sve se moze srediti tako da je broj CDova, DVDova ili drugih medija najmanje bitan u ovoj prici, evo konkretno ja na flash disku gajim debian bez grafike cisto kad negde odem da mi konzola odradi posao (ako se ne varam on je 60MB ceo na flashu i stavio sam mu neke programe uglavnom skroz funkcionalno sa strogo manje od 100MB). U ovom slucaju velicina nije bitna
Onaj ko je započeo temu(ILKE) verovatno nije mislio na debian na usb-u bez grafike već na kompletnu distribuciju sa grafičkim okruženjem.Veličina distribucije samim tim ne znači da je veća distribucija i bolja,ali je definitivno praktičnija.

iurisvulgaris
15.4.2006, 17:42
E sad sam sve cuo...
Slackware,Gentoo,Debian definitivno nisu distribucije za ljude koji su pre toga isključivo koristili Windows(ili početnike).
Pretpostvljam da si mislio na pocetnici treba da ih izbegavaju-u principu se slazem..... !
Naravno da sam mislio na početnike,jer da nije početnik ne bi ni pitao koju distribuciju da izabere.

Tako se i inace radi u Unix sistemima i to je njihova osobenost,smek,a neki(citaj korisnici koji od linuxa ocekuju isto kao i Win-nemoj pogresno da me shvatis jer ne mislim na tebe,govorim generalno)bi rekli i mazohizam-.... !
Konzola je potrebna i neizbežna i u user-friendly distribucijama a ni u Slack-u se baš sve ne podešava iz konzole i ručno.
Danas većina ljudi poistovećuje Windows i kompjuter,i kada isprobava Linux očekuje nešto barem malo slično,inače odmah bataljuju Linux.Zato treba među Linux distribucijama da potraže nešto što je slično po filosofiji korišćenja i gde će moći da se snađu.
Početnik uglavnom želi da izbegne konzolu i da sve radi iz grafičkog okruženja,i ne može da u početku zbog neznanja iskoristi prednosti hardcore Linux distribucija(Slack,Debian,Gentoo itd)a baš na početku ga neke specifičnosti ovakvih distribucija(odsustvo grafičkih konfiguracionih alata) mnogo ograničavaju.

to sto MDK i SuSE hoce da proguraju,reklo bi se,Win filozofiju je druga prica,dok Fedora predstavlja zlatnu sredinu!
Ja ne mislim da MDK i SUSE guraju neku win filosofiju već pokušavaju da „tuku“ Windows njegovim oružjem-„user-friendly“ grafičkim alatima za podešavanje i jednostavnošću.To je i razumljivo jer postoje ljudi koji žele da na kompjuteru samo slušaju muziku,pogledaju film,konektuju se na internet bez nekog upuštanja kako to sve funkcioniše,pa su Mandriva,SUSE i sl.,pravi izbor za njih.A postoje i početnici koji moraju od nečega početi.

Sto se distribucije za pocetnike tice,ne bi ti preporucio musicavi MDK(bar ja tako mislim),vec SuSE(nesto sporiji,ali dosta stabilan i ispeglan) ili jos bolje Fedoru-em je brza,a i isto kao kod SuSE-a ces morati da dodas i kodeke i podrsku za divX/DVD,a to ti nece biti problem cak ni sa dial-up-om,jer svi playeri i kodeci koji ti trebaju zauzimaju oko 20-ak MB...
PoZ!
Slažem se da je Suse generalno bolji od Mandrive,ali koliko znam može biti problema sa winmodemom(suse 10-intel 536 ep)ali se i to da rešiti.
Što se tiče brzine,verovatno će početnik imati u vidu brzinu grafičkog okruženja,pa mu je osnovno pitanje ne koja distribucija već izbor kde-gnome.

Covenant
15.4.2006, 22:53
@Iurisvulgaris
Slazem se ja sa tobom-covek koji prvi put proba linux u zivotu ne bi trebao da u startu proba Gentoo,Slack ili Debian-zasto mucno kada moze drugacije-naravno da svako ucenje daleko bolje napreduje od lakseg pa postepno ka sve tezem...
A ne ovako-recimo probati u startu Gentoo-lici mi na situaciju kada izbace coveka na pusto ostrvo,a ostave mu noz i hranu za par dana...
Secam se koja je konfuzija vladala u meni kada sam posle RH-a i MDK-a probao Gentoo-a mogao sam reci da sam tada imao vec solidno znanje o linux-u....

Meni licno se vise svidjaju ti "rucni" ili "konzola" distroi-jer po default-u,a i posel dosta cackanja rade daleko brze,a i stabilnije nego sareni MDK ili SuSE-ni MDK i SuSE po brzini nikako ne mogu da se porede sa Debian-om,Slack ili Gentoo-om
Meni se svidja ta koncepcija kod recimo Debiana ili Slack-a-dobijes sistem koji je namesten samo za najosnovnije stvari,a ostatak ti radis rucno u skladu sa afinitetima....
A ne kao SuSE ili MDK dobijes u startu gomilu nekih gluposti tipa NFS,NET boot-a i Sambe koje ti nikad nece trebati u kucnoj upotrebi i koje moras da gasis,a sve sa tendencijom da bude svarljivo velikom broju ljudi-verujte,namestiti default instalaciju SuSE-ta nije nimalo jednostavno,ako se zeli namestiti sistem po svom ukusu-treba tu dosta posla....
Ali tako vise ipak vise odgovara pocetnicima,zar ne?
PoZ!

brainZ
16.4.2006, 1:39
Ljudi, nemojmo... pa to sto vi pricate je samo vasa percepcija stanja stvari koju predstavljate kao objektivnu realnost (o (ne)mogucnosti postojanja iste i da ne govorimo :cool: ). Dakle, vi mislite da korisniku koji slusa muziku, gleda filmove i koristi net trebaju sareni graficki alati za administraciju... wrong! Pa taj korisnik ni na Windozeu ne kotisti admin alate, on koristi nekoliko programa, i nista drugo mu nije jasno. Kad kupi komp Win je preinstaliran kao i vecina programa, ti ljudi nikada sami nisu ni instalirali Win (koji je tezi za instalaciju nego Linux, molim lepo), takvim se stvarima jednostavno ne bave... Dakle, ne kazem da je Mandriva los izbor - za Suze-ronim uvek to kazem :dzavo: - ili neki drugi komercijalni distro, ali kao 'pocetnici bezite od Slack ili Debiana' je glupo, pa ako biste kupili masinu sa bilo kojim od tih distroa, i sve vam bilo podeseno, ne biste ni osetili potrebu da bilo sta 'administrirate'...

AxeZ
16.4.2006, 1:56
Da se razumemo..SuSE, Andrak, ovaj Andriva, Linspire...itd.....to nije Linux, to je Windows sa Linux kernelom.

Slackware je pravi Linux, mozda jos Debian i Gentoo, kao i distroi
koji teze da budu slicni njima.

Vladimiros
16.4.2006, 2:40
Moja preporuka je Ubuntu.

Od paketa ima ono sto stvarno treba na cd-u, a sa net-a mozes skinuti pun shleper paketa, i to koristeci jedan od retkih user-friendly packet i update menadzera.

A sada mozda najbitnije: na sajtu www.ubuntu.com mozes naci resenje za svaku boljku na koju naidjes. sve je tu, na jednom mestu, a i forum je odlican, a i ljudi na njemu se bas trude da ti izadju u susret.

Naravno ako hoces mozes da narucis diskove(instalacioni + live) na kucnu adresu za dz. Budi upozoren, ovo ide obicnom postom i cekaces oko tri nedelje.

iurisvulgaris
16.4.2006, 3:42
Da se razumemo..SuSE, Andrak, ovaj Andriva, Linspire...itd.....to nije Linux, to je Windows sa Linux kernelom..
To što Suse ima Yast ne čini ga „Windowsom sa Linux kernelom“,par grafičkih alata nije suština,već samo pomoć početniku da se u prvo vreme osnovne stvari podese i konfiguriše OS .U stvari kernel je suština odnosno Linux a sve ostalo je stvar pakovanja(distribucije).Zato je besmisleno tvrditi da postojanje par grafičkih konfiguracionih alata može učiniti da jedna distribucija postane nešto slično Windowsu.
Uostalom i u Slackware-u ,na primer,značajan broj stvari se podešava iz kde con.centra pa ispada da iz Slack-a treba izbaciti Kde da bi bio „pravi“ linux.
S druge strane,nedostatak nečega(grafičkih konfiguracionih alata),pa bilo to i nevažno nije neka naročita prednost.


Slackware je pravi Linux, mozda jos Debian i Gentoo, kao i distroi
koji teze da budu slicni njima.
Slackware,Debian,Gentoo su kvalitetne distribucije ali ne treba ih mistifikovati.Nisu ni one savršene Slackware nema Open office na primer čime je značajno uskraćen kao “kancelarijski” sistem a delimično kao i “kućni” desktop Linux.Princip na kojima su ovakve distribucije napravljene je legitiman ali to ne znači da ostali distroi koji imaju drugačiji pristup nisu Linux,jer postoje stotine distribucija zato što postoje različite grupe korisnika sa svojim potrebama.Da nije tako,da su svi korisnici isti onda ne bi postojale tolike distribucije.
Ljudi, nemojmo... pa to sto vi pricate je samo vasa percepcija stanja stvari koju predstavljate kao objektivnu realnost (o (ne)mogucnosti postojanja iste i da ne govorimo :cool: ). Dakle, vi mislite da korisniku koji slusa muziku, gleda filmove i koristi net trebaju sareni graficki alati za administraciju... wrong! Pa taj korisnik ni na Windozeu ne kotisti admin alate, on koristi nekoliko programa, i nista drugo mu nije jasno. Kad kupi komp Win je preinstaliran kao i vecina programa, ti ljudi nikada sami nisu ni instalirali Win (koji je tezi za instalaciju nego Linux, molim lepo), takvim se stvarima jednostavno ne bave...
90 % korisnika koji prelaze na Linux,uglavnom zadržavajući dual boot sa Windowsom su ipak pre toga bili malo napredniji onoliko koliko to windows dopušta u odnosu na većinu win-korisnika,pa su posle “brljanja” po registru,manipulacija sa particijama,više padova Windowsa i reinstalacija odlučili da isprobaju Linux.Oni koji samo znaju da puste muziku ili film ili pokrenu igru,ti i ne pomišljaju na Linux,jer im to neznanje ne dopušta,oni najčešće nemaju jasnu predstavu ni šta je Windows a da postoji tamo neki Linux uopšte i ne znaju.

iurisvulgaris
16.4.2006, 3:45
pa ako biste kupili masinu sa bilo kojim od tih distroa, i sve vam bilo podeseno, ne biste ni osetili potrebu da bilo sta 'administrirate'.

Pa ako je sve unapred podešeno još pre kupovine računara,onda je svaka rasprava šta je najbolje za početnika besmislena kao i postojanje ovakvih foruma.

.. Dakle, ne kazem da je Mandriva los izbor - za Suze-ronim uvek to kazem :dzavo: - ili neki drugi komercijalni distro, ali kao 'pocetnici bezite od Slack ili Debiana' je glupo,..
Kada kažem da početnici treba da izbegavaju Slack ili Debian,time uopšte ne tvrdim da su zbog toga ove distribucije lošije od na primer Suse-a,ali ipak zahtevaju neko predznanje na Linuxu. Time ne isključujem da neki apsolutni početnik može lepo da se snađe i sa Slack-om,ali ogromna većina početnika bi veoma teško “pohvatala konce”.
U poslednje vreme primećujem da su neki korisnici Linuxa počeli da preteruju sa Slackware-om i još nekom distroima(Gentoo,Debian i sl.)da agresivno tvrde da su to najbolji pa čak i jedini Linuxi,da su jedino i samo rad u konzoli i ručno editovanje konfiguracionih datoteka Linux-a sve ostalo je Windows-way.Ako toliko preziru “šareni” GUI što li drže KDE/Gnome na svojim računarima?
Izgleda da su se prepoznali u negativnoj MS kampanji protiv Linuxa u kojoj se upravo potenciraju stvari tipa da u Linuxu sve mora da se obavlja iz konzole,da nema GUI konfiguracionih alata,da je “linux za programere”,da sve mora ručno da se podesi da ništa nije automatizovano itd.
Kada početnik na Linuxu prvo čuje gore navedene priče MS-a,pa onda ove propagatore Slack-a i sličnih distroa,razumljivo je da će bataliti Linux i vratiti se Windowsu.

Miloš
16.4.2006, 8:37
@iurisvulgaris
Još jedna stvar: GUI je Apple napravio 1984. godine, a posle ga je Windows kopirao.:opanachke

laserjat
16.4.2006, 11:16
U stvari GUI je razvijen od strane Xerox-a 1974, a Apple ga je kopirao od njih.:icon_stud

Miloš
16.4.2006, 11:17
U stvari GUI je razvijen od strane Xerox-a 1974, a Apple ga je kopirao od njih.:icon_stud
U svakom slučaju, nema veze sa Windowsom.:to_care:

Covenant
16.4.2006, 13:18
U poslednje vreme primećujem da su neki korisnici Linuxa počeli da preteruju sa Slackware-om i još nekom distroima(Gentoo,Debian i sl.)da agresivno tvrde da su to najbolji pa čak i jedini Linuxi,da su jedino i samo rad u konzoli i ručno editovanje konfiguracionih datoteka Linux-a sve ostalo je Windows-way.Ako toliko preziru “šareni” GUI što li drže KDE/Gnome na svojim računarima?
Izgleda da su se prepoznali u negativnoj MS kampanji protiv Linuxa u kojoj se upravo potenciraju stvari tipa da u Linuxu sve mora da se obavlja iz konzole,da nema GUI konfiguracionih alata,da je “linux za programere”,da sve mora ručno da se podesi da ništa nije automatizovano itd.
Kada početnik na Linuxu prvo čuje gore navedene priče MS-a,pa onda ove propagatore Slack-a i sličnih distroa,razumljivo je da će bataliti Linux i vratiti se Windowsu.

Ima dosta istine u ovome sto si rekao,ali moras se sloziti i da kod dosta ljudi nije tako,recimo kod mene:)
Ja sam zaista probao puno distroa RH,MDK,SuSE,Ubuntu,Vector,Knoppix,Gentoo,i naravno Slackware koji je kada sam ga prvi put probao(verzija 10.0) ostavio na mene zaista pozitivan utisak-na prvom mestu me je odusevila brzina i stabilnost u odnosu na distroe koje sam ranije imao....
Takodje mi se svidela i izrazita jednostavnost,jer se sve vrlo lako i bez mnogo problema namesta iz konzole ili preko nekoliko skripti u samom Slack-u(plus je svaki conf fajl odlicno dokumentovan uputstvom koje je ostavio Pat),verovali ili ne-Slack je veoma jednostavna i cista distribucija i to je otprilike ono sto mi se i svidja kod njega
A tu su i orginalni genericiki ne patch-ovani vanilla kernel,rc sistem skripti koji je mnogo jednostavniji za odrzavanje nego SysV,i jos dosta toga....
Tako da zaista mogu da kazem da je Slack jedan od najboljih distroa,ako ne i najbolji-sto je najvaznije od svega,radi ekstra stabilno,brzo i nijednom mi se nije zkucao za ovih par godina koriscenja...
Dakle,zakljucujes da ja koristim Slack zato sto mi se svidja ceo njegov koncept,i zaista otkako sam ga probao ne pomisljam puno da probam bilo koji drugi linux distro(mada imam zelju da probam "pravi" Debian i Fedoru).....
Takodje,ne prezirem GUI jer koristim KDE koji je moje radno okruzenje jos od MDK-a....
Sto se tice OOffice-a koji se ne dobija sa Slack-om,to nije po meni velika mana-recimo tu su KOffice i Abi Word koji mogu sasvim fino da zadovolje neke osnovne potrebe....
Zato se,recimo,sa Slack-om dobijaju svi kodeci koji ce ti ikada trebati za pustanje DivX/DVD-a i skoro svih muzickih formata(nedostaju koliko sam video,samo lame za ripovanje i real video kodeci)+Xine player,cime recimo Fedora i SuSE ne mogu da se pohvale.....
Eto..
PoZ!

hatebreeder
16.4.2006, 13:30
iurisvulgaris, zar ne mislis da je bolje krenuti od necega mozda malo slozenijeg pa posle sve da bude lako a ne da npr kod SuSe-a Yast radi sav posao i ti ne moras da razmisljas. SuSe je npr za korisnike koji zele free a nece m$ window$ dok ako korisnik zeli da se malo vise udubi nek odma startuje sa necim tipa Slackware, Debian posle ce biti lako odluciti se za pravi distro

brainZ
16.4.2006, 13:47
Pa ako je sve unapred podešeno još pre kupovine računara,onda je svaka rasprava šta je najbolje za početnika besmislena kao i postojanje ovakvih foruma.

Apsolutno si u pravu. S tim sto na zalost nemas racunare sa preinstaliranim GNU/Linuxom, osim nekoliko modela najjeftinijih laptop masina koje imaju Knoppix, ali na zalost cesce kao Live CD nego na hardu, pa ocigledno da nedoumice ostaju... Ali nikada se necu sloziti da Debian ili Slack treba izbegavati (donekle bih mogao za Gentoo, on je ipak malkice zayeban za instalaciju...), a da treba favorizovati Mdk ili Suse. Don't get me wrong, ja sam svoje koriscenje GNU/Linuxa zapoceo sa Mandrakeom, i drzim da je dobar distro, ali kada sam presao na 'Debianoide' shvatio sam da je to isto to, samo mnogo bolje ;) . Pogledaj najbolje/najpopularnije distroe, u pitanju su uglavnom derivati Debijana, Ubuntu :alealeee: , Mepis, Knoppix/Kanotix... I svi su 'laki za pocetnike' i jednostavni za odrzavanje, and guess what, nemaju Yast...

iurisvulgaris
16.4.2006, 19:31
Ima dosta istine u ovome sto si rekao,ali moras se sloziti i da kod dosta ljudi nije tako,recimo kod mene:)
Ja sam zaista probao puno distroa RH,MDK,SuSE,Ubuntu,Vector,Knoppix,Gentoo,i naravno Slackware koji je kada sam ga prvi put probao(verzija 10.0) ostavio na mene zaista pozitivan utisak-na prvom mestu me je odusevila brzina i stabilnost u odnosu na distroe koje sam ranije imao....
A tu su i orginalni genericiki ne patch-ovani vanilla kernel,rc sistem skripti koji je mnogo jednostavniji za odrzavanje nego SysV,i jos dosta toga....
Tako da zaista mogu da kazem da je Slack jedan od najboljih distroa,ako ne i najbolji-sto je najvaznije od svega,radi ekstra stabilno,brzo i nijednom mi se nije zkucao za ovih par godina koriscenja...
Dakle,zakljucujes da ja koristim Slack zato sto mi se svidja ceo njegov koncept,i zaista otkako sam ga probao ne pomisljam puno da probam bilo koji drugi linux distro(mada imam zelju da probam "pravi" Debian i Fedoru).....
!
Upravo tvoje iskustvo potvrđuje ono što ja tvrdim jer si prvo isprobavao user-friendly distroe(MDK,Suse,FC,Ubuntu) a tek onda Gentoo i Slackware,što znači da se tek posle nekog bavljenja dužeg ili kraćeg user-friendly distribucijama mogu shvatiti neka ograničenja njihovog koncepta.Drugim rečima,potrebno je izvesno vreme koristiti Yast i slične alate da bi se shvatilo da oni nisu svemogući i da ne mora da se oslanja uvek na njih,tek kada korisnik primeti da ga Gui alati ograničavaju,onda može da odustane od njih.



@iurisvulgaris
Još jedna stvar: GUI je Apple napravio 1984. godine, a posle ga je Windows kopirao.:opanachke
U svakom slučaju, nema veze sa Windowsom.:to_care:
U stvari GUI je razvijen od strane Xerox-a 1974, a Apple ga je kopirao od njih.:icon_stud
MS je uspešno primenio tuđe ideje i zahvaljujući njima u vreme svoje dominacije postavio standard što se tiče user-friendly okruženja i jednostavnosti.Teško da je u bilo čemu Windows postavio ikakav standard,ali što se tiče prijemčivosti korisniku koji ništa ne zna o kompjuterima to se teško može osporiti.Sada, 90 % ljudi koji su koristili Windows očekuju nešto slično i kod Linuxa,ne žele da se mnogo zamaraju i posvećuju vreme kompjuteru.Sve je stvar navike jer ogromna većina početnika na Linuxu je pre toga koristila Windows,a sasvim druga stvar bi bila da je prvi OS koji su ikad koristili bio Linux,onda bi zaista bilo svejedno da li će koristiti Slackware ili Mandrivu.
Posle više godina gotovo apsolutne dominacije Windowsa kao desktop sistema,mora se prihvatiti realnost da je ogromna većina korisnika naviknuta od MS-a na šareni GUI,na konfigurisanje sa 2 klika i da hoće to isto od Linuxa,te jedino user-friendly distribucije imaju šanse da postanu mainstream.Ovakve distribucije su po pravilu komercijalne ali na jedan ipak pošten način za razliku od Windowsa.

iurisvulgaris
16.4.2006, 19:34
Sto se tice OOffice-a koji se ne dobija sa Slack-om,to nije po meni velika mana-recimo tu su KOffice i Abi Word koji mogu sasvim fino da zadovolje neke osnovne potrebe....
Zato se,recimo,sa Slack-om dobijaju svi kodeci koji ce ti ikada trebati za pustanje DivX/DVD-a i skoro svih muzickih formata(nedostaju koliko sam video,samo lame za ripovanje i real video kodeci)+Xine player,cime recimo Fedora i SuSE ne mogu da se pohvale.....
Eto..
PoZ!
I ja često volim da koristim abiword ili koffice jer su brži od open offica.Ali ipak Open office je standard kao kancelarijski paket u svetu linuxa,i njegov nedostatak jednu distribuciju čini inferiornom u kancelarijskom smislu od većine drugih.S druge strane može se reći,Open office se može skinuti sa neta,ako nije na dial up-u,ali ako tako gledamoonda je svako poređenje distribucija izlišno.

iurisvulgaris, zar ne mislis da je bolje krenuti od necega mozda malo slozenijeg pa posle sve da bude lako a ne da npr kod SuSe-a Yast radi sav posao i ti ne moras da razmisljas. SuSe je npr za korisnike koji zele free a nece m$ window$ dok ako korisnik zeli da se malo vise udubi nek odma startuje sa necim tipa Slackware, Debian posle ce biti lako odluciti se za pravi distro
Prelazak sa Windowsa na Slackware je prilično drastičan korak,ima i u user-friendly distribucija dosta novih stvari za udubljivanje.Daleko više udubljivanja zahteva recimo Suse ili čak Mandriva od Windowsa,pa je početniku dovoljno to što je uspešno napravio particije i instalirao Linux,instalirao drajvere za winmodem,kodeke,vga drajvere za 3d-akceleraciju i uspeo sam odmah posle instalacije da koristi Linux za većinu stvari za koje je koristio Windows.Nekima je i prelazak na Suse/MDK/FC bio previše pa su se brže bolje vratili na Windows.
To što Yast radi sav posao prilično automatizovano može nekoga da ograničava,ali postoje ideje da se Yast implementira i u Debian,a to sigurno zato što je nekim korisnicima Debiana potreban,a oni sigurno početnici.

iurisvulgaris
16.4.2006, 19:37
Apsolutno si u pravu. S tim sto na zalost nemas racunare sa preinstaliranim GNU/Linuxom, osim nekoliko modela najjeftinijih laptop masina koje imaju Knoppix, ali na zalost cesce kao Live CD nego na hardu, pa ocigledno da nedoumice ostaju... Ali nikada se necu sloziti da Debian ili Slack treba izbegavati (donekle bih mogao za Gentoo, on je ipak malkice zayeban za instalaciju...), a da treba favorizovati Mdk ili Suse. Don't get me wrong, ja sam svoje koriscenje GNU/Linuxa zapoceo sa Mandrakeom, i drzim da je dobar distro, ali kada sam presao na 'Debianoide' shvatio sam da je to isto to, samo mnogo bolje ;) . Pogledaj najbolje/najpopularnije distroe, u pitanju su uglavnom derivati Debijana, Ubuntu :alealeee: , Mepis, Knoppix/Kanotix... I svi su 'laki za pocetnike' i jednostavni za odrzavanje, and guess what, nemaju Yast...
Kada kažem “izbegavati” Slackware,Debian ili Gentoo a "favorizovati" user-friendly distroe mislim samo na apsolutne početnike na Linuxu i to samo u prvo vreme,isto kao što si ti počeo sa Mandrakom pa tek posle prešao na Debian.
Derivati Debiana(Ubuntu,Knoppix) su ipak po načinu i filosofiji korišćenja sličniji Suse-u ili Mandrivi nego samom Debianu.Nemaju Yast ali imaju druge Gui alate koji ga zamenjuju. I ove distribucije su takođe dobar izbor za početnika,jedino mislim da je Ubuntu iako verovatno najpopularnija distribucija uopšte,suviše “mali” I da bez brzog interneta teško čovek može sve da poskida(KDE na primer ako nije uzeo Kubuntu).
Simply Mepis je isto dobra user-friendly distribucija ali mnogo čega nema na 1 cd-u,na primer kernel source,a koji je itekako potreban.

brainZ
16.4.2006, 22:21
Pa upravo sam koristio Mdk jer su ga u tom trenutku preporucivali za pocetnike, ali ne mislim da bih odustao od GNU/Linuxa da sam odmah probao Debian ili Slack. Stvar je u tome sto ti govoris o HC distroima kao da nude iskljucivo terminal, a ne kompletna desktop okruzenja... Podesavanja koja ce koristiti klasican Win-user se ticu wallpapera, ikonica, tema... a sve se to da uraditi iz grafickog okruzenja. Ponavljam, kada bi pri kupovini racunara dobili prekonfigurisane Linux masine, ljudi bi ih koristili bez ikakve frke kao sto je to i sa Windowsom, tamo slabo ko koristi msconfig ili regedit, a cesto su u pitanju esencijalne alatke... Dakle, obican korisnik ne razume ono sto se zove "OS internals" na bilo kom operativnom sistemu, bilo da su mu prezentovani u grafickom ili CLI obliku - te ih nece (znati) ni koristiti, narocito na prethodno konfigurisanoj masini koju ce jednostvno da upotrebljava bez veceg upustanja u to sta i kako radi - a sve ostalo je dovoljno slicno...

Vladimiros
16.4.2006, 23:12
Moje prvo iskustvo sa Linux-om je bio Knoppix live cd pre 2 godine.
To mi je zagolicalo mastu.
Onda sam na preporuku profesora programiranja probao Mandrivu 2005 LE.
U principu ok OS ako zanemarimo da nisam spoji nikada vise od 10 dana da ne pocne da bug-uje. Kod drugara je pukao kada je ovaj otvorio Excel dokument i morao je da se re-instalira.
Mada je extra to sto odma ima SVE moguce sto pozelis. Audio/video codec-e, silne aplikacije(ortak je zabalavio kada je probao Blender), sve je na DVD-u.

Onda sam narucio Ubuntu. Ne kazem da je najbolji, ali meni super lezi.
GNOME i Synaptic, i paketa koliko hoces. A ima i live cd da vidis oce li videti sav tvoj hardware, da znas da li da se cimas sa instalacijom ili ne.

Podesavanje je intuitivno i vrlo logicno. sve opcije su na ociglednim mestima.

Moj savet, probaj prvo Mandrivu, s obzirom da ima sve, iako nije najstabilniji Linux, a onda ako ti se svidi GNOME, obavezno probaj Ubuntu, a ako vise volis KDE tu imas izbora koliko hoces(za pocetnike mozda najbolje SuSE). Ako imas spor internet pogledaj da uzmes neku distribuciju na DVD jer ima vise paketa.

Sve je stvar tvog licnog ukusa. Koliko ljudi, toliko cudi, toliko distribucija.

iurisvulgaris
16.4.2006, 23:40
. Stvar je u tome sto ti govoris o HC distroima kao da nude iskljucivo terminal, a ne kompletna desktop okruzenja....
Ja ne tvrdim da su Slack i slične distribucije isključivo bazirani na konzoli,jer postoje KDE Control centar i slične stvari,ali ipak pretežan(ne sve)broj stvari mora da se obavi u konzoli.Konzola/terminal je neophodna i u user-friendly distroima.
Ponavljam, kada bi pri kupovini racunara dobili prekonfigurisane Linux masine, ljudi bi ih koristili bez ikakve frke kao sto je to i sa Windowsom, tamo slabo ko koristi msconfig ili regedit, a cesto su u pitanju esencijalne alatke... ...
Baš naprotiv,većina prelaznika na Linux je često koristila msconfig,regedit, i druge grafičke alate i "administrirala" po Windowsu pa im je posle raznih iskustava sa padom sistema,reinstalacijama,greškama u registru ,palo na pamet da koriste Linux.Ja pretpostavljam da prosečan početnik na Linuxu ima značajno iskustvo sa raznim podešavanjima u Windowsu,koja je vršio preko GUI-a,pa sada očekuje da i Linux može da konfiguriše iz GUI-a.

Podesavanja koja ce koristiti klasican Win-user se ticu wallpapera, ikonica, tema... a sve se to da uraditi iz grafickog okruzenja...]
Onaj koji samo zna da podesi wallpaper i temu,najčešće ima 2-3 programa na neke stvari kao što je pravljenje particija za Linux i ne pomišlja,takvi jednostavno i nisu kandidati za Linux.

Dakle, obican korisnik ne razume ono sto se zove "OS internals" na bilo kom operativnom sistemu, bilo da su mu prezentovani u grafickom ili CLI obliku - te ih nece (znati) ni koristiti, narocito na prethodno konfigurisanoj masini koju ce jednostvno da upotrebljava bez veceg upustanja u to sta i kako radi - a sve ostalo je dovoljno slicno...
Prethodno konfigurisane mašine sa Linuxom nisu ,barem kod nas,neka česta pojava već Linux najčešće obitava u dual-bootu sa Windowsu.Mislim da su čak i multi-bootovi sa više Windowsa i Linuxom ili čak sa više distribucija češći od mašina samo sa unapred instaliranim Linuxom,koje su vrlo retke.
Da bi se napravio dual-boot ipak je potrebno neko elementarno znanje mnogo veće od onoga koje poseduju korisnici koji znaju samo da promene wallpaper ili temu.

bobzilla
17.4.2006, 2:30
Pogledaj najbolje/najpopularnije distroe, u pitanju su uglavnom derivati Debijana, Ubuntu :alealeee: , Mepis, Knoppix/Kanotix... I svi su 'laki za pocetnike' i jednostavni za odrzavanje, and guess what, nemaju Yast...

Još uvek. :D Naime, postoji projekat portovanja Yasta na Debian. :opanachke

bobzilla
17.4.2006, 2:36
Prethodno konfigurisane mašine sa Linuxom nisu ,barem kod nas,neka česta pojava već Linux najčešće obitava u dual-bootu sa Windowsu.Mislim da su čak i multi-bootovi sa više Windowsa i Linuxom ili čak sa više distribucija češći od mašina samo sa unapred instaliranim Linuxom,koje su vrlo retke.

Moram malo da skrenem sa teme... Šta mislite da li postoji tržište za takve mašine?

@urke: ako diskusija krene na ovu stranu, molim te odvoji sve što se tiče ovog pitanja u novu temu. Hvala. ;)

maddox
17.4.2006, 12:01
Firma Evizo iz Pozarevca instalira Linux na kupljene masine, naravno, ako to musterija zeli, i mogu vam reci da do sada nismo ni jedan instalirali. Kada coveku objasnite sta je Linux, i da mora da plati kintu za Windows, on samo kaze: "Dajte mi praznog.". Sta da se radi, ljudi jednostavno ne poznaju neke stvari :) Jbs komp koji nema Windows, igrice, 700 profi verzija crackovanih programa, od kojih se ne koriste ni 2 u potpunosti. Nasi ljudi nisu osetili kako izgleda placati softver, zato se tako i izivljavaju.

AxeZ
17.4.2006, 16:53
To se da vrlo jednostavno resiti.
Konfiguracija sa Linuxom kosta toliko, sa windowsom i nicim vise, 100-200-300 EUR vise i gotovo.

Vladimiros
17.4.2006, 22:22
To se da vrlo jednostavno resiti.
Konfiguracija sa Linuxom kosta toliko, sa windowsom i nicim vise, 100-200-300 EUR vise i gotovo.

Linux se ne moze bas tako lako popularizovati kod masa samo zato sto je dzabe jer je i u velikom broju slucajeva i sam Win "dzabe".

Popularnost se kod razlicitih grupa korisnika drugacije stice. Kod klinaca uvodjenjem linux-a u skole(i to ne kao dual boot sa win-om) i dokazivanjem da moze da se i u njemu ide na internet, slusa muzika, gledaju filmovi i igraju igrice.

Kod Ljudi koji se sluze racunarom za osnovne, a i ozbiljnije kancelarijske poslove promovisanjem cene software-a( $0.0), dobrih paketa(OpenOffice) i nekom standardizacijom u obliku (zagarantovane)podrske koja mora biti dosupna korisnicima po razumnoj ceni uvek i svuda(prim. Politika uvodi SAP na MS advanced serveru zbog standarda i podrske jer im je jeftinije da zbudze brzu masinu nego da koriste brzi OS posto Linux admin na duze staze kosta vise), kao i standardizacije applikacija.(prim. isto Politika vrsi migraciju mail servera na linux-u koja traje 4 meseca, sto clanovi redakcije verovatno znaju i mogu da potvrde)

Ove stvari jako bitno uticu na popularnost i opsti stav prema Linux-u.

Ako gresim negde ispravite me.

bobzilla
17.4.2006, 23:06
To se da vrlo jednostavno resiti.
Konfiguracija sa Linuxom kosta toliko, sa windowsom i nicim vise, 100-200-300 EUR vise i gotovo.

Ok. Ali konkretno me zanima mišljenje o tome da li bi konfiguracije sa preinstaliranim GNU/Linuxom imale prođu na tržištu. Recimo, ako se ponudi i podrška (nešto što kod nas još uvek ne postoji za GNU/Linux). Pričao sam svojevremeno sa Ivanom Jelićem o tome... On je tada bio vrlo skeptičan prema ideji...

Vladimiros
18.4.2006, 17:01
Ok. Ali konkretno me zanima mišljenje o tome da li bi konfiguracije sa preinstaliranim GNU/Linuxom imale prođu na tržištu. Recimo, ako se ponudi i podrška (nešto što kod nas još uvek ne postoji za GNU/Linux). Pričao sam svojevremeno sa Ivanom Jelićem o tome... On je tada bio vrlo skeptičan prema ideji...

Ako mogu ja da dam komentar:

Sve masine bi morale da furaju istu distribuciju Linux-a, kako bi tehnicka podrska mogla da poznaje sistem uzduz i popreko. Takodje moraju posojati paketi za popularne aplikacije i drajvere u binarnom obliku, nikako kao source, jer bi svi zaposleni u teh. podrsci dobili nervni slom u roku od mesec dana. Podrska bi trebalo biti ogranicena na ono sto se instalira u firmi i na prekompajlirane pakete koji se nude. sve ostalo kao i u win-u bi trebalo da bude na sopstvenu odgovornost. Naravno ako moze i van toga da se pomogne jos bolje. Kursevi za tu distribuciju bi trebali biti dostupni kako za korisnike tako i za admin-e. Saradnja izmedju firmi koje preinstaliraju Linux bi bila pozeljna u vidu toga sta se instalira kako bi se olaksala obuka admina i korisnika, a mozda i u obliku unificirane arhiture koja bi poslovnim korisnicima dosta znacila. LPI sertifikati preporuceni.

hatebreeder
18.4.2006, 17:20
Vladimiros
Sve masine bi morale da furaju istu distribuciju Linux-a, kako bi tehnicka podrska mogla da poznaje sistem uzduz i popreko.
iako ima dosta razlike taj sto radi u tehnickoj podrsci bi bilo logicno da moze lako da se prilagodi

Takodje moraju posojati paketi za popularne aplikacije i drajvere u binarnom obliku, nikako kao source, jer bi svi zaposleni u teh. podrsci dobili nervni slom u roku od mesec dana.
pa sto jednostavno ti zaposleni u teh. podrsci ne naprave paket pri prvom kompajliranju i posle ga furaju dalje

Vladimiros
18.4.2006, 18:00
iako ima dosta razlike taj sto radi u tehnickoj podrsci bi bilo logicno da moze lako da se prilagodi


Ako ces da dajes podrsku na komecijalnom nivou, moras da znas u detalje sta tvoj korisnik koristi. Na primer da bi koristio smin konekciju na Verat-u moras namestiti stupid mode u wvdial.conf koji na primer u Ubuntu-u ne postoji(?!?!?). Takve sitnice nemoguce je znati za svaki distro.

Obuka bi bila isuvise komplikovana tako da ne bi bilo puno operatera, a i njima bi morao da placas bogatstvo za znanje i umece.

Prekompajliranje paketa bi postala prava muka, i ako naidje neki patch, moras da kompajliras update za svaki distro.

Preveliki workload u svakom slucaju.

pa sto jednostavno ti zaposleni u teh. podrsci ne naprave paket pri prvom kompajliranju i posle ga furaju dalje

To je i bio moj predlog.

I naravno bilo bi lepo napraviti port-ove e-banking aplikacija sto se danas masovno koristi, a postoji samo pod win-om.(saradnja sa bankama odnosno sa jednom slovenskom firmom koja snabdeva software?)

bobzilla
18.4.2006, 20:30
Ako mogu ja da dam komentar

Slobodno. ;)

Sve masine bi morale da furaju istu distribuciju Linux-a, kako bi tehnicka podrska mogla da poznaje sistem uzduz i popreko. Takodje moraju posojati paketi za popularne aplikacije i drajvere u binarnom obliku, nikako kao source, jer bi svi zaposleni u teh. podrsci dobili nervni slom u roku od mesec dana. Podrska bi trebalo biti ogranicena na ono sto se instalira u firmi i na prekompajlirane pakete koji se nude. sve ostalo kao i u win-u bi trebalo da bude na sopstvenu odgovornost. Naravno ako moze i van toga da se pomogne jos bolje. Kursevi za tu distribuciju bi trebali biti dostupni kako za korisnike tako i za admin-e. Saradnja izmedju firmi koje preinstaliraju Linux bi bila pozeljna u vidu toga sta se instalira kako bi se olaksala obuka admina i korisnika, a mozda i u obliku unificirane arhiture koja bi poslovnim korisnicima dosta znacila. LPI sertifikati preporuceni.

Takva su većim delom i moja razmišljanja... Mada kada ja mislim na jedinstvenu distribuciju - mislim na novi prilagođeni distro. To sa izborom distribucije i jeste mali problem (pogotovo ako ciljaš na lične korisnike, ali za poslovne sisteme ne predstavlja toliki problem jer dobijaju mogućnost brze i pravovremene podrške). Recimo i Majkl Del je svojevremeno (tačnije pre jedno mesec dana) govorio da je izbor distribucije najveći problem u prodaji računara sa preinstaliranim Linuxom. Ako staviš jednu, neko će reći: a zašto ta distribucija, ona je lame, zašto ne XX. Zato Dell recimo u U.S.A. instalira GNU/Linux ukoliko to kupac zatraži i to distro po izboru...

Sad čitam F.A.Q. (https://www.lpi.org/en/faq.html) sa lpi.org

Basically, you just need to find a source for courseware and start teaching. You do not need the approval of LPI at all. You can either obtain courseware from a vendor, or write your own by studying the exam objectives posted on the website. An excellent resource for finding courseware vendors is at lintraining.com. Keep in mind that LPI does not specify any specific courseware or teaching materials and leaves the creation of those materials entirely to third parties. LPI is current developing training partner programs to identify training delivery organizations that have committed themselves to LPI's certification and quality objectives.

Da li to znači da možeš organizovati kurseve bez prisustva treće strane? Napr: sve (sastavljanje kurseva, materijal, sertifikati, način ispitivanja) se odvija unutar firme?

Još važnije pitanje je postoji li neki vodič (guidelines) za sastavljanje LPI kurseva?

bobzilla
18.4.2006, 20:37
I naravno bilo bi lepo napraviti port-ove e-banking aplikacija sto se danas masovno koristi, a postoji samo pod win-om.(saradnja sa bankama odnosno sa jednom slovenskom firmom koja snabdeva software?)

To je već malo komplikovanija stvar... I verujem da tako nešto ne bi bilo moguće dok ta naša fiktivna kompanija ne napravi neko "ime" i to ako bude imala dovoljno sredstava za licence i sl. Ali teoretski je moguće. Osim toga potrebno je uložiti dovoljno truda da se utvrdi da li su čitaći kartica koji se koriste podržani u GNU/Linuxu. Trebalo bi naći rešenje za siguronosne sertifikate. Verujem da bi pored toga bio neophodno izmenjati samu web aplikaciju da bi podržala alternativne browsere... Međutim Slovenci kupuju opremu i deo softvera od, recimo, Nemaca... To znači da cela stvar postaje još komplikovanija.

bobzilla
18.4.2006, 20:47
pa sto jednostavno ti zaposleni u teh. podrsci ne naprave paket pri prvom kompajliranju i posle ga furaju dalje

Tu stoji potencijalni problem za komercijalne distribucije (jel ovo gore rečeno nas već dovodi na to polje. Nemoguće je sve to odraditi bez komercijalizacije.)... One za određene pare nude podršku korisnicima koji plate. Puštanje softvera van te grupe u stvari dovodi u pitanje ono što ti korisnici dobijaju time. Zato, ako uopšte i puštaju, to rade nečujno i samo na jednom ili dva mesta na netu koja su skrivena od očiju neupućenih. I najverovatnije samo za odabrani softver.

Ovo dovodi do pitanja: kako ponuditi profesionalnu podršku, a ne uskratiti korisnike koji ne žele da plate? Da li recimo, ograničiti podršku samo na probleme u korišćenju? Recimo, problem trenutne prakse je u tome što komercijalne distribucije nisu dovoljno otvorene. Ne izdaju pakete (ili retko) za alternativni softver ili updateovane verzije.

Da li ovakva distribucija uopšte može predstavljati komercijalnu (ima neke elemente)? Kako izbeći da ona bude komercijalna na taj način? Da li je profesionalna podrška moguća bez komercijalizacije?

BTW, Urke: vreme je da se ova tema odvoji. A voleo bih i da čujem tebe kao jednog propriety hatera. ;) Pogotovo odgovore na 3 poslednja pitanja.

Vladimiros
18.4.2006, 20:56
Ako staviš jednu, neko će reći: a zašto ta distribucija, ona je lame, zašto ne XX. Zato Dell recimo u U.S.A. instalira GNU/Linux ukoliko to kupac zatraži i to distro po izboru...

Hmmmm, to jeste problem.
Pazi uvek mozes da stavis i druge distro-e ali bez podrske... ili sa minimalnom podrskom.

Za poslovne korisnike treba insistirati na jedinstvenoj distribuciji.


Da li to znači da možeš organizovati kurseve bez prisustva treće strane? Napr: sve (sastavljanje kurseva, materijal, sertifikati, način ispitivanja) se odvija unutar firme?

Još važnije pitanje je postoji li neki vodič (guidelines) za sastavljanje LPI kurseva?

Sto se LPI-a tice nisam expert, i mozda bi njima trebao da postavis ta pitanja putem e-mail-a.

Ono sto znam o LPI-u je da oni sertifikuju distribucije i programe za obuku na tim disto-ima. Primeri su ti SuSE i Mandriva, od skora i Ubuntu, kao i drugi disto-i(naveo sam one za koje sam siguran).

Mozda bi najbolja varijanta bila da se napravi Teh. podrska koja bi bilo pod-izvodjac prodavcima racunara. od svake linux masine se daje neki sitnis da se plate operateri a velike firme direktno ih placaju i naravno imaju prioritet.

E sada neko ce reci zar linux ne bi trebao da bude besplatan, pa sto se placa dotatno za linux na masini?

E pa ne placa se Linux nego podrska. Linux svako moze da instalira ali ce za podrsku morati da plati s obzirom da ljudi koji bili podrska bi radili veoma tezak posao i ne verujem da bi ga radili cisto volonterski.

Platis podrsku, dobijes costumer number, kada nesto ne valja zoves i dobijes profesionalnu pomoc.

Vladimiros
18.4.2006, 21:12
Malo osvranje na moje prethodne postove.

Paketi moraju diti dostupni u binarnom obliku zbog jednostavnosti instalacije.
Naravno mogu da budu dostupni i kao source, cisto zbog GPL-a.

Distro se ne mora praviti, vec samo lokalizovati, i ne mora biti samo jedan(sto se tice kucnih korisnika), mogu biti par podrzanih, ali ne mnogo.

Time je resen propriatery-issue.

Neka ti distro-i budu dostupni svima, ali profesionalna podrska da bi funkcionisala mora biti na komercijalnom nivo-u, bilo kao pretplata bilo kao support incident.

bobzilla
18.4.2006, 21:36
Distro se ne mora praviti, vec samo lokalizovati, i ne mora biti samo jedan(sto se tice kucnih korisnika)

Ali opet profesionalna podrška poslovnim korisnicima upravo zahteva jednu distribuciju. I s te strane imaš nekolio kategorija. Serverske računare, kancelarijske računare, itd... To opet postavlja pitanje da li bi ove trebalo biti praćeno ponudom konkrektnih usluga projektovanja IS... Ovo dalje povećava broj potrebnog ljudstva i zahteva još više uloženih finansija.

S druge strane mora postojati aplikaciona podrška. Znači, "profesionalizacija" bi podrazumevala i razvoj softvera za specifične svrhe poslovanja. Postoje i open source rešenja, ali ne za sve oblasti. To opet povećava količinu potrebnih finansijskih sredstava. Ali se ovo, takođe, može sprovesti i na nešto manjem nivou. Ograničiti poslovanje samo na male i srednje firme. S te strane je izvodljivo.

Za lokalizaciju se slažem. To je imperativ. A pogotovo centralizovan sistem dokumentacije (naravno prevedene).

Covenant
26.4.2006, 21:46
Znate sta....
Citiracu jednog lika sa nekog linux foruma-najbolja distribucija je ona koju svako od nas u koristi na svom kompu:)

brainZ
26.4.2006, 23:50
Pa za poslovne korisnike vec postoji par distroa sa profi podrskom koje niko normalan ne fura na desktopu, a to su venerable RHEL i Novel Enterprise Desktop. Dakle, to pitanje je manje vise reseno, pogledajte recimo ovaj screenshot sledece verzije Novelovog corporate ceda:
http://ubuntuforums.org/attachment.php?attachmentid=8104&d=1144496442

Ova tema se pojavljuje na svakom forumu, samo ucestvuju drugi ljudi - Linux je OS cija sustina jeste mogucnost izbora, mogucnost da napravite razlicite kombinacije koristeci manje-vise isti materijal, da OS prilagodite sebi... Tako da ako bismo imali jedan desktop distro to bi bilo ravno katastrofi...

Miloš
26.4.2006, 23:52
Dakle, to pitanje je manje vise reseno, pogledajte recimo ovaj screenshot sledece verzije Novelovog corporate ceda:
http://ubuntuforums.org/attachment.php?attachmentid=8104&d=1144496442
Ја не видим ништа.:icon_scra

vladale
27.4.2006, 0:03
Ја не видим ништа.:icon_scra

Moraš da se registruješ kako bi video.

brainZ
27.4.2006, 2:30
My mistake

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=135637717&size=o

zWest
6.5.2006, 22:46
Neka mi neko preporuci neku dobru distribuciju za pocetnike posto dosada nisam koristio Linux.

Mandriva 2006 imas opis u novom SK, i iz licnog iskustva ti kazem da mozes veoma lako da se snadjes i priviknes na Mandriva linux.

hatebreeder
7.5.2006, 15:49
http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?firsttime=true

pa ce ti reci lepo sta ti odgovara, ne znam kako ostalima al meni je pogodilo ;)

Djordje81
7.10.2006, 20:29
http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?firsttime=true



Znači po ovom testu, ispada da postoje i Linux distribucije, koje nisu besplatne, Mandriva se kupuje, ne šalje se kao Ubuntu ???

Sad sam se setio da je na početku teme "razmena distribucija" bilo upozorenje o Linuxima za pare, ali da je to baš Mandriva me iznenadilo:mad:

milke
10.10.2006, 14:23
Pa dobro, to su izgleda neke Power Pack Mandrive sa komercialnim i proprietary softverom, tehničkom podrškom, itd ... inače je klasična mandriva besplatna za download, ali samo sa free softverom u sebi
http://www.mandriva.com/en/download

Djordje81
15.10.2006, 22:04
Hvala, takođe ispada da ni Slakware nije besplatan, i da je najbolji Ubuntu, na nekoliko mesta čitam da se Mandriva baguje posle kratke upotrebe

urke
15.10.2006, 22:08
Odkud ti ideja da Slackware nije besplatan?

Djordje81
15.10.2006, 22:09
Slackware= cca 45 dolara

Covenant
15.10.2006, 22:19
Hvala, takođe ispada da ni Slakware nije besplatan, i da je najbolji Ubuntu, na nekoliko mesta čitam da se Mandriva baguje posle kratke upotrebe

Slackware je potpuno besplatan za download i koriscenje-placa se box varijanta koja se narucuje iz njihovog store-a(cini mi se nekih 40-ak $),koja je lepo upakovana sa odstampanim SlackBook-om:)
Sto se Mandrive tice-da baguje,baguje-covek se odusevi njom samo prva dva dana,prilkom duzeg koriscenja desava se svasta:(
SuSE je daleko bolja i ispeglanija distribucija iako je zadnja verzija imala ozbiljan bug u package manager-u:)
A da je Ubuntu najbolji to ne stoji-najpopularniji jeste...
Najbolji distro je onaj koji svako od nas vrti na svom kompu i koji nam odgovara:)

Djordje81
15.10.2006, 22:30
Slackware je potpuno besplatan za download i koriscenje-placa se box varijanta koja se narucuje iz njihovog store-a(cini mi se nekih 40-ak $),koja je lepo upakovana sa odstampanim SlackBook

To baca potpuno drugo svetlo na celu stvar , bio sam ubeđen da to nije slučaj :icon_stud

urke
16.10.2006, 11:28
Slackware= cca 45 dolara

Vidi ti lepo ftp.slackware.com pa onda računaj koliko košta :dedica:

Djordje81
19.10.2006, 13:37
Gde je Red Hat u odnosu na ostale distribucije ne računajući Mandrivu i Gentoo naprimer ?

voodoo_
19.10.2006, 14:07
Red Hat sada postoji samo u komercijalnoj enterprise varijanti, besplatna verzija se zove Fedora Core i dobra je.

Djordje81
19.10.2006, 14:34
Znači komercijala , hvala :ciao:

Covenant
19.10.2006, 17:31
Imas i CentOS koji predstavlja besplatnu verziju/varijantnu RHEL-a
Inace kod RHEL je takodje javno dostupan,tako da o nekoj tiraniiji RH-a i "rabljenju" Fedore(jer sve funkcionise u oba smera,a ne samo ka RHEL)ne treba nikako govoriti;)

laikexpert
20.10.2006, 0:34
Preporuka
Linux
pocetnicima:

PCLinuxOS
http://www.pclinuxos.com

MEPIS
http://www.mepis.org/

:icon_stud

Miloš
20.10.2006, 19:36
Јуче сам инсталирао Mandrivu 2007 да је истестирам, и први утисак је био одличан, а инсталација и подешавање су прелаки. XGL одлично изгледа, све је тип-топ сређено, али је већ почела да ми "штуца". Баш сам се изненадио кад сам је инсталирао, али је брзо постала нестабилна. Firefox и GIMP ми не функционишу како треба и често се дешава да нешто час ради - час не ради. Досад су ми се најбоље показали Ubuntu 6.06 Dapper Drake и SUSE 10.0 који "заиста функционишу" (и веома су user-friendly). Slackware 11.0 и Debian 3.1 r3 Sarge су ми за време тестирања фино радили, али их не бих препоручио почетницима јер мислим да су за новајлију инсталација и подешавање ова два система ипак тешки. PCLinuxOS 0.93a Big Daddy сам испробавао са Live CD-a, и чини ми се да је стабилнији и бржи од Mandrive, на којој је базиран. Наравно, и он је одличан за новајлије јер се лако инсталира и подешава. Инсталација Fedora Core 5 је лагана, али је нисам детаљније испробавао. И, на крају, FreeBSD, дериват Unixa. Инсталација није толико компликована, али је далеко од лаке и сигурно га не бих препоручио почетницима, Подешавање, је, такође, мало компликованије, међутим, то је стварно најстабилнији систем који сам досад пробао, али је мало чудно користити FreeBSD након GNU/Linuxa. Ако је некоме он превише тежак за коришћење, увек може да проба DesktopBSD или неку другу user-friendly варијанту BSD система.:)

Covenant
20.10.2006, 22:20
Najstabilniji OS koji sam ja probao je OpenBSD,ali da ne bude moja konacna nisam ga koristio bas toliko-smetalo mi je sto ima tek delimicnu podrsku za moj SB Audigy,pa ne moze da se kontrolise jacina zvuka(no podrska za hardver je zaista fantasticna,sem mozda par koski)
Malo je nezgodno sto je SVA podrska za hardver u samom OpenBSD kernelu(ono bas Unix tradicionalno),nema dinamickih modula koji mogu da se ucitaju sa strane(Linux i FreeBSD)tako da ako nesto nije podrzano u kernelu mozes da se slikas ili da cekas neko drugo izdanje;)
Sam sistem je prilicno hardcore i nikako nije za pocetnike,ali smatram da se vredi pomuciti-OpenBSD ce biti(verovatno)moj konacni izbor kada budem imao brzi net i kada bude imao bolju podrsku za moju zvucnu,a znajuci OpenBSD tim to ce biti vrlo brzo,jer se sa svakim izdanjem implementiraju mnoge novine.....
Probao sam i FreeBSD i to izdanja 5.3,6.0 i 6.1 i prva dva nisu ostavili nimalo lep utisak na mene(narocito izdanje 5.3,a i 5.x grana je okarakterisna kao jedna od losijih)-znali su da zakucaju iz cista mira i da prijavljuju famozni "trap 12" a desavalo se da se i ceo desktop zamrzne sto mi se na linux-u nikad nije desilo...
Doduse,verzija 6.1 mi je radila zaista ekstra,brzo i stabilno,nisam imao nikavih zamerki
Ko zna mozda bi i koristio *BSD ali preduslov je i da se ima i dobar net(port sistem i azuriranje istog),ali ja sam na dial-up tako da....
Koristim(za sad)Slackware i prezadovoljan sam-radi extra brzo i stabilno,nije mi zakazao ni jednom,a sve je veoma jednostavno i jasno,a u odnosu na Debian dobija se i uvek svez softver u "paketu"...
Odlican utisak na mene su ostavili i Fedora,Debian i Ubuntu,a sto se tice ostalih-pa ono djene-djene....
Milos je rekao ono sto je meni smetalo kod po meni izvikane Mandrive-covek se njome odusevi samo prva dva dana-ja svima to pricam,a niko mi ne veruje,uostalom probajte pa vidite;)
Mandriva je dobra za apsolutnog pocetnika da se malo uhoda i pokapira stvari,a onda bi po nekom mom misljenju trebalo da se batali i proba neki drugi distro...