PDA

Prikaži potpunu verziju : Pitanja o Ubuntuu


*SNP*
15.4.2009, 18:16
Zdravo svima. Pre neke nedelje sam napravio dual boot win/ubuntu pa moram postaviti neka mala pitanja o ubuntu-a.
1. Zasto ubuntu verzija zauzima 10GB prostora? Pre instalacije trebalo je da podesim koliki kapacitet sam hteo da zauzima OS. Nisam znao pa sam ostavio po default (10 GB).
2. Dali mogu da smanjim kapacitet OS-a i kako to da izvedem?
3. Gde mogu da nadjem antivirus i ostale zastitne programe za ubuntu?
4. Gde mogu da nadjem besplatne programe za ubuntu?
5. Uvek kad startujem komp. vreme mi je pomereno i svaki put moram da ga modifikujem. Kako ovo da ispravim? Ne verujem da je neki bug zato sto sam instalirao sva nova update-a.

Hvala vam unapred! Pozz SK-u i clanove foruma iz Skoplja!

Lich_king2
15.4.2009, 18:18
5. To je zato sto windows sat je tako namestio znam da postoji neki problem u biosu, pa on automatski ispravlja vreme.

Neky
15.4.2009, 19:13
Velika većina programa za Ubuntu je besplatna (ne mogu da tvrdim da su svi besplatni, ali recimo 99.8%). Instaliraš ih, kao i sve ostalo, putem paket menadžera koji se zove Synaptic. Ovo je odgovor na 2 pitanja. Ja bih rekao da ti antivirus ne treba, a firewall nije na odmet. Ja imam instaliran Firestarter i iptables koji je došao uz Arch.

rellik
15.4.2009, 20:05
1. Ja sam ga instalirao na particiji od 5 gb i dodao 100 gluposti i jos ima 700 mb slobodno ... tako da ne zauzima 10 gb
2. Imas iznad :D
3. Ja ne koristim zato sto mislim da ne treba, al sve mozes naci u add/remove... trebalo bi:)
4. Pa osim nera, cedege i mozda jos koje retkosti sve je besplatno i sve se nalazi u gore navedenom
5. Probaj iz root naloga, mada ti je verovatno pogresna vremenska zona a ukljucena sinhronizacija sa neta

Nadam se da sam pomogao :ciao:

dare023
15.4.2009, 21:20
Za sat negde ima "set to UTC" to ne treba da bude potvrđeno.I onda našteluješ vreme i to je to.I mislim da će ti tražiti root lozinku

Eni
15.4.2009, 21:21
1. Veličina particije koju si odredio nema veze sa tim koliko na njoj zauzima instaliran Ubuntu. Računaj da uz sam sistem imaš i većinu potrebnih programa (multimedia, office, ...) ali opet sigurno ne zauzima 10 gb.
2. Kapacitet OSa da smanjiš? Hm... možeš da ne koristiš puni kapacitet :D
3. Ne treba ti to.
4. Applications meni, opcija Add/Remove, podesi na all available applications.
5. Zato što si prilikom instalacije odabrao pogrešnu opciju za hardware clock. Pitao te da li je UTC ili GMT...

*SNP*
15.4.2009, 23:50
Hvala vam puno za odgovore. Mada prvo mi jos nije jasno zasto je to tako. Probacu da pojasnim pa me mozda neko shvati.
Pravio sam dual but win/ubuntu prvo sam instalirao win , pa ondak preko win sam startovao file sa liveCD da skine instalacione fajlove sa interneta i da ih instalira zato sto liveCD mi je bio nezto *eznut, pa sam morao tako. Pred da pocne download pojavio mi se jedan okvir u kome sam trebao da podesim nakoju particiju da installira OS, user/pwd, i koliko kapaciteta da zauzima OS. Po default je bilo namesteno na 10GB, a sam mogao da biram dali hocu da bude (5, 10 ili 15) mislim.
Ako ste me razumeli, molim vas da mi date odgovor, a ako ne nema veze probacu sam da skapiram nekako.

Hvala vam jos jedanput!

Mickie
16.4.2009, 0:01
Nije piranje u tome koliko zauzima OS, nego kolika je particija na kojoj je OS. Tebi Ubuntu ne zauzima 10GB ni u ludilu, nego se nalazi na pariciji od 10GB, a od tih 10GB, slobodno je bar 6. Ti mozes sa nekim od programa (Gparted, Parted Magic...) da smanjis particiju, ali onda mozda neces imati mesta za instalaciju velikog broja programa na Ubnutu.

Ja mislim da nije pametno da smanjues particiju, jer ce ti trebati prostora za Linux programe.

-kele-
16.4.2009, 3:20
Čekaj, da li si ti instalirao Ubuntu unutar Windowsa (wubi) ili kao poseban sistem, fizički odvojen na drugu particiju?

*SNP*
16.4.2009, 17:55
Instalirao sam ga unutar windowsa. Nisam mogao da nadjem image file na netu od ubuntua 8.10 pa sam jedva naso neki ISO file, prerezao na cd ali kad sam probao da boot-ujem ondak mi se pojavila neka greska da ne moze da startuje menu, i tako sam ga instalirao preko windowsa. Ako vam nije tesko i ako nema mnogo za pisanje, mozete li mi objasniti koja je razlika od boot-ovanog ubuntua i instaliranog preko windowsa, i gde mogu da nadjem ubuntu image file od liveCD-a.
Hvalavam unapred

dare023
16.4.2009, 18:20
Misliš ovo ? (http://www.ubuntu.com/getubuntu/download)
Mada je često to da jednostavno neće da se pokrene,dođe donekle i samo stane.Možda bi trebalo da skineš 8.04 on je LTS (long time support) pa je valjda stabilniji ili sačekaj još 7 dana (http://www.ubuntu.com/getubuntu/countdown) pa skini 9.04
Ili za svaki slučaj idi preko torenta (http://www.ubuntu.com/getubuntu/downloadmirrors#bt) trebalo bi da dobiješ ispravan fajl

Deusdies
16.4.2009, 21:17
Instalirao sam ga unutar windowsa. Nisam mogao da nadjem image file na netu od ubuntua 8.10 pa sam jedva naso neki ISO file, prerezao na cd ali kad sam probao da boot-ujem ondak mi se pojavila neka greska da ne moze da startuje menu, i tako sam ga instalirao preko windowsa. Ako vam nije tesko i ako nema mnogo za pisanje, mozete li mi objasniti koja je razlika od boot-ovanog ubuntua i instaliranog preko windowsa, i gde mogu da nadjem ubuntu image file od liveCD-a.
Hvalavam unapred
Nije velika.

"Boot" Ubuntu, kako si ga ti nazvao, mora biti instaliran na sopstvenoj particiji, koja je Unix-friendly (ext2,3,4 , ReiserFS, FAT itd). Pored toga, postojace i swap prostor (najverovatnije).

Ako ga instaliras pomocu Wubi-ja (unutar Windows-a), ti zapravo ne dobijas fizicki odvojeni prostor na disku, vec se generise jedan ogroman fajl koji Ubuntu vidi kao particija, ali ga Windows vidi kao fajl.

Problemi koji se u tom slucaju mogu javiti nisu strasni; na primer, ako radis u Windows-u i dodje do nestanka struje (ili bilo kakvog "nepravilnog" gasenja), neces moci da udjes u Ubuntu iz prvog, jer ce ti pisati da disk nije bio properly unmounted.
Tada ce ti sistem zatraziti da prvo boot-ujes u Windows, iskljucis racunar kako treba, i potom boot-ujes u Ubuntu.

Pored toga, Ubuntu ce biti malo sporiji ako je na Windows particiji (nista osetno).

Ja licno ne volim Wubi. Na primer, ako imam potrebu da hitno reinstaliram Windows (koji retko koristim, ali opet moram da ga reinstaliram relativno cesto), u slucaju Wubi-ja bih izgubio i sve podatke u Ubuntu-u takodje.

Medjutim, ako si nov u Linux svetu, topla preporuka je da eksperimentises unutar Windows-a. Mada nemoj da pravis nikakve velike promene - uskoro ces zazeleti da ga instaliras na sopstvenoj particiji :)

Uzgred, ISO = Image file ;)