PDA

Prikaži potpunu verziju : Free Pascal


Gosa
10.4.2009, 16:18
Skinuo sam free pascal i nikako ne mogu da ga nateram da kopajlira bilo sta.Da li neko koristi ovaj program i zna zbog cega nece da radi.
http://www.freepascal.org/

JovanK
10.4.2009, 17:17
Skinuo sam free pascal i nikako ne mogu da ga nateram da kopajlira bilo sta.Da li neko koristi ovaj program i zna zbog cega nece da radi.
http://www.freepascal.org/

ako se dobro sjecam, a davno je to bilo, precisa za kompajliranje je crtl + F9. Izbaci li ti kakvu gresku ili jednostavno nece.

Gosa
10.4.2009, 17:32
ako se dobro sjecam, a davno je to bilo, precisa za kompajliranje je crtl + F9. Izbaci li ti kakvu gresku ili jednostavno nece.

alt+f9 ali izbaci da nije uspesno.U poruci kompajlera pise da ne moze da otvori fajl c:\fpc\2.2.2\bin\i386-win32\fp.cfg.
Probao sam i ''dev-pascal'' koji uspesno kompajlira ali kada pokrenem program koji sam napisao otvori se brzo prozor u dosu i odmah ga zatvori.:confused:
Dali ima neka alternativa ovim programima a da ima dobar interfejs?

JovanK
10.4.2009, 17:42
alt+f9 ali izbaci da nije uspesno.U poruci kompajlera pise da ne moze da otvori fajl c:\fpc\2.2.2\bin\i386-win32\fp.cfg.
Probao sam i ''dev-pascal'' koji uspesno kompajlira ali kada pokrenem program koji sam napisao otvori se brzo prozor u dosu i odmah ga zatvori.:confused:
Dali ima neka alternativa ovim programima a da ima dobar interfejs?


gdje je instaliran taj free pascal?

a sto se tice ovoga drugoga, probaj da na kraj programa koji kompajliras dodas

getchar();

nisam siguran da je ovo ispravna komanda, mada bi ako jeste ona trebala da ti zadrzi taj crni dosov prozor sve dok ne pritisnes bilo sta na tastaturi. Programeri, ispravite me ako grijesim.

Gosa
10.4.2009, 17:54
Na c disku.
getchar(); nije ispravna komanda za dos prozor.:(

dzonihsv
10.4.2009, 17:59
Probaj ovo: http://www.megaupload.com/?d=MX5EQBK7

Ne znam da li odgovara?

boshkodj
10.4.2009, 19:06
alt+f9 ali izbaci da nije uspesno.U poruci kompajlera pise da ne moze da otvori fajl c:\fpc\2.2.2\bin\i386-win32\fp.cfg.
Probao sam i ''dev-pascal'' koji uspesno kompajlira ali kada pokrenem program koji sam napisao otvori se brzo prozor u dosu i odmah ga zatvori.:confused:
Dali ima neka alternativa ovim programima a da ima dobar interfejs?
Sto se tice ovog da ti se odmah zatvori , to uglavnom nije stvar do kompajlera nego do programa koji si napisao. Probaj da uradis nesto ovako :


while(1)
{
program
}


pa reci sta se onda desava.

Gosa
10.4.2009, 21:23
Sto se tice ovog da ti se odmah zatvori , to uglavnom nije stvar do kompajlera nego do programa koji si napisao. Probaj da uradis nesto ovako :


while(1)
{
program
}


pa reci sta se onda desava.

Ipak je do tipa programa.Program sa nizom radi kako treba u Dev-Pascal-u.
Problem resen.
Ovo sa while prijavljuje gresku.

boshkodj
10.4.2009, 22:57
Ipak je do tipa programa.Program sa nizom radi kako treba u Dev-Pascal-u.
Problem resen.
Ovo sa while prijavljuje gresku.
Pa dobro.Hteo sam da ti kazem da je to sigurno do programa.Ovo bi radilo u C++-u. :D

VojaM
11.4.2009, 1:34
Ipak je do tipa programa.Program sa nizom radi kako treba u Dev-Pascal-u.
Problem resen.
Ovo sa while prijavljuje gresku.
Da ne treba slučajno while (1) do {... ?
Inače, koja je poenta toga? While petlja se "vrti" dok je uslov u zagradi ispunjen (logički izraz ima vrednost "true" ili 1). Ako ručno upišeš "1" kao u ovom primeru, onda je to petlja koja se beskonačno vrti (uslov je uvek ispunjen)... ili se bar vrti sve dok ne prekineš program ručno.

boshkodj
11.4.2009, 9:26
Da ne treba slučajno while (1) do {... ?
Inače, koja je poenta toga? While petlja se "vrti" dok je uslov u zagradi ispunjen (logički izraz ima vrednost "true" ili 1). Ako ručno upišeš "1" kao u ovom primeru, onda je to petlja koja se beskonačno vrti (uslov je uvek ispunjen)... ili se bar vrti sve dok ne prekineš program ručno.
Pa to... Posto se njemu program odmah ugasi , pokusao sam da mu pomognem da napise nekako da je program ukljucen sve dok je 1 == true a to je uvek , sto znaci da ce program biti ukljucen sve dok ga rucno ne iskljuci. Ovo nije dobar primer za ostale programe , ali je dobar primer da proveris da li je ta greska do kompajlera ili do tebe. :)

VojaM
11.4.2009, 11:34
Hteo sam da kažem da možda fali "do" u tvom primeru ;)
Davno sam se zanimao pascalom, možda i grešim.

boshkodj
11.4.2009, 12:00
Hteo sam da kažem da možda fali "do" u tvom primeru ;)
Davno sam se zanimao pascalom, možda i grešim.
Ok..za do ne znam posto ja nikad nisam ni radio sa Pascalom , ovo sam rekao sto verovatno vazi za sve prog. jezike :D

White Ripper
11.4.2009, 15:04
Oce li mi neko reci sta ovdje ne valja:

Program srednja brzina (input,output);
VAR s,t,v;real;
BEGIN
WRITE('80,2');
READ(s,t);
v:=s/t;
WRITE('srednja brzina je:(prazan prostor)',v)

Pokuso sam da rijesim zadatak ako su dati predjeni put i vrijeme.Treba mi sad da nadjem srednju brzinu.Neka mi neko pomogne.:n_klanja:
PS treba mi za skolu

Gosa
11.4.2009, 16:55
I dalje problemi.Program se lepo startuje u dos prozoru i cim zadam podatak on se brzo izvrsi i sakrije prozor.Da li postoji neka opcija u win-u koja sprecava sakrivanje cmd prozora?

Stevvan
11.4.2009, 19:11
mozes da stavis read([neka promenljiva koja je koriscena]) na kraju programa, i tako ces zaustaviti izvrsavanje...

boshkodj
11.4.2009, 19:48
mozes da stavis read([neka promenljiva koja je koriscena]) na kraju programa, i tako ces zaustaviti izvrsavanje...
Pa i ne mora da bude koriscena..

Gosa
11.4.2009, 20:59
Pa i ne mora da bude koriscena..
To je nekad uspesno a nekad ne.
Zato korististim program sa dzonihsvilovog linka jer ima mogucnost da prikaze user screen (alt+f5) nakon izvrsavanja programa.
Problem resen.

pyost
11.4.2009, 21:14
Dovoljno je da se na kraju programa (pre "end.") stavi "readln();". Valjda.

Gosa
11.4.2009, 23:19
Dovoljno je da se na kraju programa (pre "end.") stavi "readln();". Valjda.

Prijavljuje gresku:(

pyost
12.4.2009, 12:14
:/ Kakvu?

dullleee
21.5.2009, 10:26
Skinuo sam free pascal i nikako ne mogu da ga nateram da kopajlira bilo sta.Da li neko koristi ovaj program i zna zbog cega nece da radi.
http://www.freepascal.org/


Prilikom kompajliranja izbaci poruku:
Fatal: Unable to open file C:\FPC\2.2.2\bin\i386-win32\fp.cfg

Potrebno je naci taj fajl i izbrisati ga ili ga prebaciti u neki folder.
http://community.freepascal.org:10000/bboards/message?message_id=286465&forum_id=24094

dullleee
21.5.2009, 10:36
alt+f9 ali izbaci da nije uspesno.U poruci kompajlera pise da ne moze da otvori fajl c:\fpc\2.2.2\bin\i386-win32\fp.cfg.
Probao sam i ''dev-pascal'' koji uspesno kompajlira ali kada pokrenem program koji sam napisao otvori se brzo prozor u dosu i odmah ga zatvori.:confused:
Dali ima neka alternativa ovim programima a da ima dobar interfejs?


Izbrisi fajl fp.cfg.
Sto se tice zatvaranja mozes rijesiti naredbom readln, primjer:

begin
writeln(45);
readln
end.

ili koristenjem CRT unita, primjer:

uses CRT;
begin
writeln(45);
readkey
end.