PDA

Prikaži potpunu verziju : Kako da se šetkam po FS u konzoli


Mickie
29.3.2009, 16:54
Znam da je pitnaje ultraGLUPO al nemam pojma kako da prevazidjem ovaj problem. Gledao sam neke tutorijale za terminal, al nema nikakve koristi. Kazu da je komanda za promenu direktorijuma cd al ja i dalje neznam kako da je iskoristim... Evo sta dobijem kad probam:
miki@miki-desktop:~$ ls
Desktop Documents Examples Music Pictures Public Templates Videos
miki@miki-desktop:~$ cd /documents
bash: cd: /documents: No such file or directory
miki@miki-desktop:~$
Ovde sam hteo da udjem u documents...

Retke komande sam do sada naucio su pwd, ls i sh i to zahvaljujuci clanovima ovog foruma. Kada instaliram program prko konzole prvo odradim PWD pa onda preko GUI-ja prekopiram fajl tamo gde se nalazim i onda tako SH. Al stvarno bi hteo da menjam direktorijume preko konzole. Nista mi nefali ni ovako, al ipak... valjda nije toliko tesko da se seta po fajl sistemu preko konzole...

PS: Distro je Ubuntu x86-64 ako je to bitno.

Eni
29.3.2009, 16:56
er, ako je folder "Documents" onda kucaj
cd /Documents
a ne documents... GNU/Linux razlikuje malo i veliko slovo...

Djordje Turjacanin
29.3.2009, 16:57
Ja mislim(nisam siguran) da moraš da napišeš tačno ime. Znači pošto je linux case-sensitive onda moraš da napišeš Documents jer Documens i documents nije isto.

lijenština
29.3.2009, 17:14
I mene je to smaralo. :)
Otkucaj celu putanju.lijenstina@lijenstina-lindza:~$ cd /home/lijenstina/Documents/
lijenstina@lijenstina-lindza:~/Documents$

voodoo_
29.3.2009, 17:21
Kosa crta na početku označava apsolutnu putanju.
Kako u tvom slučaju ne postoji folder "documents" u rootu fajl sistema, popio si grešku.

Dakle kucaš "cd Documents" bez kosih crta.

Takođe možeš i da počneš sa "Docu" i pritisni tab pa će se ime automatski dopuniti.

Mickie
29.3.2009, 17:36
Ahaaa... evo oce bez kosih crta... hvala ljudi.

PS: Aaa kako sad da se vratim :opanachke, nemogu da izadjem iz desktopa.

urke
29.3.2009, 17:49
Ajmo kratak change directory kurs:

$ cd - prelazak u korisnički direktorijum, t.j. u /home/username
$ cd Desktop - prelazak iz korisničkog direktorijuma na direktorijum Desktop
$ cd /media - prelazak u direktorijum u kome se najčešće montiraju uređaji tipa USB flash, optički medijumi (DVD/CD) i slično
$ cd /home/username/Documents - prelazak u korisnički direktorijum Documents bilo gde da se nalazite
$ cd <TAB><TAB> - listanje svih poddirektorijuma koji se nalaze u aktivnom direktorijumu

Nego, za početnike je uvek jednostavnije snalaženje u konzoli pomoću Midnight Commandera (http://www.midnight-commander.org/) (na Ubuntu podrazumevano nije instaliran, potrebno ga je instalirati komandom $ sudo apt-get install mc)

Djordje Turjacanin
29.3.2009, 17:50
Ne razumijem te gdje da se vratiš.
ako hoćeš da se vratiš na početni direktorijum samo ukucaš cd / u terminal. A ako nisi otkrio napišeš sudo *ime fajl menadžera* /putanja/kao/home/root/Documents i otvoriće ti se taj folder u tvom fajl menadžeru

Mickie
29.3.2009, 17:56
Hvala Urke za midnight comander, upravo sam ga instalirao, a ovo za vracanje u Home sam provalio brze nego sto sam pitao:D

Hvala svima.

holodoc
29.3.2009, 18:09
cd ~ - vraćanje u home folder za trenutno prijavljenog korisnika u konzoli
cd ~/Desktop - prelazak u folder Desktop-a trenutno aktivnog korisnika

Gore navedene komande mogu se kucati bilo gde tj. ne zavise od toga gde se trenutno korisnik nalazi (u kom folderu).

na12
29.3.2009, 21:30
Ahaaa... evo oce bez kosih crta... hvala ljudi.

PS: Aaa kako sad da se vratim :opanachke, nemogu da izadjem iz desktopa.
Nazad se vracas komandom
cd ..

Neky
29.3.2009, 22:19
TAB je vaš prijatelj, bilo to kod običnih fajlova/direktorijuma, ili onih sa specijalnim karakterima - TAB radi svoj posao super.

urke
29.3.2009, 22:33
cd ~ - vraćanje u home folder za trenutno prijavljenog korisnika u konzoli
cd ~/Desktop - prelazak u folder Desktop-a trenutno aktivnog korisnika

Gore navedene komande mogu se kucati bilo gde tj. ne zavise od toga gde se trenutno korisnik nalazi (u kom folderu).

Tilda nije neophodna ako se vraćaš u ~/. Znači, samo cd radi posao (kraće za kucanje ;) ).

holodoc
29.3.2009, 23:07
Tilda nije neophodna ako se vraćaš u ~/. Znači, samo cd radi posao (kraće za kucanje ;) ).
Može i tako ali po meni takav pristup može da stvori jako ružnu i netačnu analogiju da bi
cd Desktop
trebao da znači isto što i "vrati se u home folder korisnika a zatim uđi u njegov podfolder Desktop" ;)

Sa druge strane klasičan pristup
cd ~/Desktop
upravo to i znači i svakako bih svima, a pre svega početnicima, preporučio da se ne vezuju olako za gore navedenu analogiju pukog kucanja cd komande jer to može veoma lako da postane navika :)

Zato sam ja ipak za klasičan unos punog naziva staze, što je inače i preporuka za Unix-olike sisteme, i korišćenje stare dobre "tilde" ~ i izbegavanje čistog cd-a za vraćanje u home :) Mislim meni je bar tako lakše a smatram i da je to ispravan pristup za one koji hoće da se navikavaju na konzolu ili planiraju da je "doktoriraju" :)

PDarko
29.3.2009, 23:33
LinuxCommand.org (http://linuxcommand.org/index.php)

holodoc
29.3.2009, 23:47
LinuxCommand.org (http://linuxcommand.org/index.php)
Dobar izvor mada iskreno rečeno u većini slučajeva jedno man ispred komande daje sve neophodne primere i načine upotrebe komande.
mad cd
man kill
man who am i

PDarko
30.3.2009, 1:52
Dobar izvor mada iskreno rečeno u većini slučajeva jedno man ispred komande daje sve neophodne primere i načine upotrebe komande.
У праву си. Али, треба знати име команде да би смо погледали manual за њу. ;)
Овако (http://linuxcommand.org/index.php) имамо примере употребе неких основних команди (а и више од тога).

GoranSTX
30.3.2009, 9:43
Nemojte zaboraviti ispomoć u slučaju da niste sigurni kako komanda glasi.
apropos (http://unixhelp.ed.ac.uk/CGI/man-cgi?apropos) će na zadatu reč pretražiti man strane i izlistati sve komande u kojima se tražena reč pojavljuje.

Beagle
30.3.2009, 10:05
Komandom ls izlistavash sve fajlove i podfoldere foldera u kojem se nalazish.
Komanda ls -a radi isto to, samo prikazuje i skrivene fajlove/foldere.

Skriveni fajl prepoznajesh tako shto ispred svog imena ima tachku.

Pogledaj manual za komande cp, mv, rm i rmdir. Njihova osnovna namena (redom) je za kopiranje, pomeranje, uklanjanje fajlova, uklanjanje foldera, ali imaju josh mnogo namena, pa zato pogledaj upustva :)

Kucanjem komande top dobijash konzolin pandan za task menadzer, A kucanjem su i odgovarajuce sifre, prebacujesh se u administratorski mod.

Za pochetak, dosta :)

Mickie
31.3.2009, 19:05
Meni ne radi su Cuo sam nesto da to i ne treba da radi u Ubuntu, nego mora sudo za svaku komandu... jel moze da se nekako nabudzi su na Ubuntu ko sto sam nabudzio Midnight Comander (uz Urketovu pomoc:D):D

PS: Hvala svima za linkove, izuzetno su korisni... ja ovo nikad nebi ubo jahanjem (guglanjem preko Yahoo :D). A ni pravim guglanjem. Samo sto nemam vremena sad da citam, al se nadam da neceta obristi temu...

VojaM
31.3.2009, 19:37
Može. Pisano je nešto ovde, a mnogo više možeš naći preko gugla.

Mickie
1.4.2009, 19:03
Kako da nabudzim da imam KDE na Ubuntu 8.10 x86-64? Kad probam preko packet managera izbaci mi ovo
KDE4 cannot be installed on your computer type (amd64)
Either the application requires special hardware features or the vendor decided to not support your computer type.
I ima samo close da se klikne. Ko da ne prave KDE za 64-bita? Mrzi me da skidam i instairam Kubuntu, a i ako to uradim necu onda imati Gnome. On mi se ionako vise svidja, KDE mi treba samo zbog nekih programa sto ne vole Gnome.


PS: Ipak sam nekako uspeo da nabudzim KDE 4.1 preko synaptica, al mi je mnogo bljak, lici na Vistu...

PDarko
2.4.2009, 0:24
Meni ne radi su Cuo sam nesto da to i ne treba da radi u Ubuntu, nego mora sudo za svaku komandu... jel moze da se nekako nabudzi su na Ubuntu ...
man sudo_root

Mickie
2.4.2009, 21:56
Nece nesto da mi prihvai siftu od kad sam to probao. Kad kazem sudo radi sifra al na su nece. Kaze uthorization failed

Al ljudi jel normalno da KDE ovolko baguje? Zakoci mi komp i nece ni kursor da mrda i to traje oko jedan minut i onda se otkoci. I za desetak minuta ponovo. Gnome mi radi odlicno, a takodje i Windoz. Nije nista do hardvera jer sam testirao Orthosom, memtestom i linpackom u windozu preko noci, nema nista da zeza whatsoever. Radi se o KDE 4.1

Ja sam cuo da je KDE4 njesra al ovolko... kako da uradim downgrade na KDE3?

Neky
2.4.2009, 23:21
A meni opet KDE4.1.2 radi savršeno na Archu. I ko je u pravu? :ciao:

Mickie
3.4.2009, 0:18
Pa jel is imao po def-u KDE ili si nabudzio? Ja sam probao da nabudzim preko onog def packet menagera, ali nije htelo pa sam uso u synaptic i stklirao sve sto ima bilo kakve veze sa KDE. I upalilo je. Al mozda sam ipak nesto propustio pa zato zeza?

Beagle
3.4.2009, 0:26
Pa jel is imao po def-u KDE ili si nabudzio? Ja sam probao da nabudzim preko onog def packet menagera, ali nije htelo pa sam uso u synaptic i stklirao sve sto ima bilo kakve veze sa KDE. I upalilo je. Al mozda sam ipak nesto propustio pa zato zeza?

U principu to ne treba raditi. Uvek neshto podje po zlu. Skini Kubuntu, odvoj 4 GB harda i instaliraj :)

EDIT: pogledaj manual za komandu passwd, ja sam sa njom menjao ovlascenja korisnika dok sam imao kubuntu. Znam sigurno da moze da se namesti da si uvek root u konzoli i to bez passworda, ali sam zaboravio tachnu proceduru :)

na12
3.4.2009, 18:24
A meni opet KDE4.1.2 radi savršeno na Archu. I ko je u pravu? :ciao:
Kako si uspeo da instaliras 4.1.2 kad je trenutno u repoima 4.2.2 verzija.

Mickie
3.4.2009, 19:17
U principu to ne treba raditi. Uvek neshto podje po zlu. Skini Kubuntu, odvoj 4 GB harda i instaliraj :)


Pa vec imam: Ubunutu 8.10, Mac OS X 10.5.6,Vindoz Blista... mnogo bi mi bio cetvrti OS

A da brisem GNOME nebih jer mi se vise svidja, KDE mi treba samo zbog kompatibilnosti. Najbolje da predjem na neki distro sto ima i oba okruzenja?

holodoc
3.4.2009, 19:43
Najbolje da predjem na neki distro sto ima i oba okruzenja?
Fedora? :) Odmah po samoj instalaciji imaš da izabereš na veoma lak i intuitivan način št aželiš od grafičkih okruženja.

Beagle
3.4.2009, 20:12
Fedora? :) Odmah po samoj instalaciji imaš da izabereš na veoma lak i intuitivan način št aželiš od grafičkih okruženja.

Moze i openSUSE. KDE 3/4, Gnome, Enlight...:)

Mickie
3.4.2009, 21:14
Auu nebih bas ta dva, ocu slobodan i stabilan Linux u fulu a ne test verzije RHEL-a i SuSe Enterprise. Koristio sam oko godinu dana (2005/6) SuSe profesional 9. nesto i dosta mi se svideo ali je ovaj novi OpenSuSe prepun bagova. Probao sam ga prosle godine. O fedori necu ni da razmisljam, mrzim crvene fesice, podsecaju me na Turke:rofl:

Hvala na preporuci u svakom slucaju... razmisljao sam nesto... FreeBSD, kako stoje stvari sa njim i x86-64 podrskom, tutorijalima, softverskom podrskom i mogucnosi da se brzo naviknem?

holodoc
3.4.2009, 21:20
O fedori necu ni da razmisljam, mrzim crvene fesice, podsecaju me na Turke:rofl:
Pa fesovi imaju antenu sa zadnje strane a ja koliko znam na fedori nema antene već samo klapne :kreza:

na12
3.4.2009, 22:13
Auu nebih bas ta dva, ocu slobodan i stabilan Linux u fulu a ne test verzije RHEL-a i SuSe Enterprise. Koristio sam oko godinu dana (2005/6) SuSe profesional 9. nesto i dosta mi se svideo ali je ovaj novi OpenSuSe prepun bagova. Probao sam ga prosle godine. O fedori necu ni da razmisljam, mrzim crvene fesice, podsecaju me na Turke:rofl:

Hvala na preporuci u svakom slucaju... razmisljao sam nesto... FreeBSD, kako stoje stvari sa njim i x86-64 podrskom, tutorijalima, softverskom podrskom i mogucnosi da se brzo naviknem?
Ako zelis linux na koji ces brzo da se naviknes instaliraj Arch. :dedica: