PDA

Prikaži potpunu verziju : Dokle ce ljudi IGRE nazivati "igricama"?


Strane : [1] 2

TomWaits
6.4.2006, 20:32
Dokle ce ljudi IGRE nazivati "igricama"?
Najsavrseniji vid umetnosti ne zasluzuje takav tretman.
Pre nego kazete rec igrica razmislite malo o trudu koji je ulozen u svaku od njih?:nov_mad2:

Dimo
6.4.2006, 20:37
Dok ljudi ne shvate da su igre umetnost,a ne zezanje.
To "igrice" je bas zeznuto u nasem jeziku,u engleskom naprimer se kaze normalno "computer games",tako da nema sanse da se izgovori u ponizavajucem deminutivu(ili ima,ali taj termin niko ne koristi).

REDisLAW
6.4.2006, 20:47
I ja malo pre nešto gledam... Ovaaaj, posete u sobama... Ubedljivo vode "igrice"...!!! I ja sam hteo onda da otvorim temu po ovom pitanju, ali nisam znao šta bih tačno izložio...

@TomWaits

Podržavam te 100%!!!
1012

SuperG
6.4.2006, 21:40
Dokle ce ljudi IGRE nazivati "igricama"?
Najsavrseniji vid umetnosti ne zasluzuje takav tretman.
Pre nego kazete rec igrica razmislite malo o trudu koji je ulozen u svaku od njih?:nov_mad2:

Potpuno se slazem, ali...
Najsavrseniji vid umetnosti ...ovo bas i nisi u pravu. :ciao:

REDisLAW
6.4.2006, 21:49
...ovo bas i nisi u pravu.

Ajde kaži mi ti jedan drugi? Ali dobro razmisli!...:o

X800 GT
6.4.2006, 21:52
Recimo animacije!

REDisLAW
6.4.2006, 21:55
Recimo animacije!

I šta, više se pomučiš da napraviš animaciju nego igru? Pa, kolko mi se čini, animacije idu u sklopu igara...

SuperG
6.4.2006, 21:56
Ajde kaži mi ti jedan drugi? Ali dobro razmisli!...:o

ccc, aj ti razmisli..... :boodala:

REDisLAW
6.4.2006, 22:00
ccc, aj ti razmisli..... :boodala:
Pa ja kažem IGRE...

SuperG
6.4.2006, 22:04
Pa ja kažem IGRE...

Pobogu, igre svakako nisu najsavrseniji vid umetnosti.... :eek:

X800 GT
6.4.2006, 22:08
I šta, više se pomučiš da napraviš animaciju nego igru? Pa, kolko mi se čini, animacije idu u sklopu igara...

Pa dobro jeste!
Onda su igre najsavrseniji vid umetnosti:n_klanja: :n_klanja: :n_klanja:

Željko
6.4.2006, 22:15
Pa, trebalo bi da se kaže IGRE, ali većina vas ovde pre je imala SEGU (i ja) i na njoj se govorilo igrice. A ako ti od malih nogu nešto uturaju u glavu govorićeš tako dugooooooo.
Ako ćemo o trudu onda ne bi trebali ni da igramo ne originalne igre, jer se ljudi baš namuče oko jedne igre koju na buvljaku košta 300 dinara, ja verujem da je u nju uložen mnogo veći trud. A takve igre su sigurno svi igrali...

SuperG
6.4.2006, 22:16
Decice da li vi znate sta je umetnost? Je li iko od vas ikada procitao neko knjizevno delo? Jeste li ikada bili u nekoj galeriji, na nekom koncertu klasicne muzike, u operi(posto je nemamo mislim na Narodno pozoriste), u pozoristu, pa cak i u bioskopu? :paranoia: :paranoia: :paranoia:

X800 GT
6.4.2006, 22:19
Decice jel znate vi sta je umetnost? Jeli iko od vas ikada procitao neko knjizevno delo? Jeste li ikada bili u nekoj galeriji, na nekom koncertu klasicne muzike, u operi(posto je nemamo mislim na Narodno pozoriste), u pozoristu, pa cak i u bioskopu? :paranoia: :paranoia: :paranoia:

Ja jesam, i ipak se najviše divim IGRAMA :alealeee:

Goran
6.4.2006, 22:19
Sto se uopste neko potrise oko toga kojim terminom ce sta neko nazivati, da li igre ili igrice... ako se misli na isto? Ne razumem bas....

REDisLAW
6.4.2006, 22:22
Decice da li vi znate sta je umetnost? Je li iko od vas ikada procitao neko knjizevno delo? Jeste li ikada bili u nekoj galeriji, na nekom koncertu klasicne muzike, u operi(posto je nemamo mislim na Narodno pozoriste), u pozoristu, pa cak i u bioskopu? :paranoia: :paranoia: :paranoia:

Razumem ja šta ti hoćeš da kažeš, i podržavam te, aliiiiiiii...
Ne pričamo o takvoj vrsti umetnosti, znaš...?

bobi
6.4.2006, 22:39
Igre svako nisu najbolji vid umetnosti (nije ni jedan najbolji). Cak se vise od 90% njih ne moze nazvati umetnoscu uopste.
Ipak, istina je da su neke svojim kvalitetom potvrdile da se i igre mogu smatrati umetnickim ili remek delom.

6am3 Fana71c
6.4.2006, 22:43
OMFG! pa igre JESU najsavrseniji vid umenosti jer u sebi objedinjuju film [intro, outro i ingame sekvence], muziku [pa muzika u igrama] slikarstvo [kojekakvi 2D prikazi] vajarstvo [3D modeli kojecega] i tako dalje... shvatate sta ocu reci? i sta smo docekali? da pesmu jedne jelene karleuse, cije ime i ne zasluzuje da se napise velikim slovima trpaju u isti kos sa jednom, na primer MAFIJOM:n-cc2: ! aj razmislite malo keve vam

Sarmatian
6.4.2006, 23:56
Prvo, kakve veze sa vezom sa mozgom sa inteligencijom i pavlakom ima to da li se zovu igre ili igrice. Ja u zivotu nisam imao segu pa ih zovem igricima.

Drugo, umetnost se ne gleda koliko je tesko nesto uraditi ili napraviti. Umetnost mora nesto da izrazava. Igre ne izrazavaju nista (mozda nekad i jesu kada je sedeo jedan tip za kompjuterom i pravio ih) vec su najobicnija industrija zabave, kao holivud. Koliko je matrix 3 umetnost, toliko je i gta 3.

Inace igram igrice jako dugo vremena ali ne pokusavam da svoje izgubljeno vreme opravdam tako sto govorim da sam "uzivao u umetnosti 4 sata dnevno".
Najobicnija razbibriga i hobi...

Asura
7.4.2006, 2:08
''Igrice'' podrazumevaju brzu, kratku i jednostavnu zabavu(tipa Minesweeper). Zvati ozbiljne naslove (HL, Morrowind...) igricama znači da pljujete na sav trud koji su programeri uložili u projekat.

igre
Najsavrseniji vid umetnosti
Kakav crni najsavršeniji vid umetnosti...

TomWaits
7.4.2006, 10:09
Igre ne izrazavaju nista ...
Da li si ti igrao Syberiu???
To je savrsena kompozicija slike, muzike i emocije!!!
Procitaj bar opis u SK-u.

priest (of_the_moon)
7.4.2006, 13:41
Dokle ce ljudi IGRE nazivati "igricama"?
Najsavrseniji vid umetnosti ne zasluzuje takav tretman.
Pre nego kazete rec igrica razmislite malo o trudu koji je ulozen u svaku od njih?:nov_mad2:

Zato što su igre i igrice različito. Mnogi različito koriste (kapiraju) ovu podelu. Za mene su igrice ono što se igra iz čiste zabave i za ubijanje dosade (komercijala, čast izuzecima), a igre se igraju zbog nečeg drugog.
Ako su igre za vas umetnost ili ako nisu, znači da imate neko mišljenje o tome. Izložite ga na posebnoj temi za to, a ako to mišljenje nemate, onda samo pročitajte pomenutu temu.
Ne mora da znači da je sve u šta je ulagan trud umetnost. I radnik koji radi na serijskoj proizvodnji usisivača je uložio u dotične trud, ali oni opet nisu umetnost (mada je ovaj primer prilično relativan).

Goran
7.4.2006, 17:22
''Igrice'' podrazumevaju brzu, kratku i jednostavnu zabavu(tipa Minesweeper). Zvati ozbiljne naslove (HL, Morrowind...) igricama znači da pljujete na sav trud koji su programeri uložili u projekat.

Ne, zvati igre i igrice jednim nazivom - igricama samo znaci da se neko tako navikao, isto kao sto se neko navikao da Microsoft cita Microsoft, a ne Majkrosoft. Dakle, ne mislim da neko ko igre naziva igricama svesno pljuje na trud programera, vec je to samo stvar navike, osim kod onih koji traze dlaku u jajetu. Terminologija, pa sta, bitno da se razumemo kad pricamo, ako se razumemo.

TomWaits
7.4.2006, 19:07
Ne mora da znači da je sve u šta je ulagan trud umetnost.
Naravno.

Asura
7.4.2006, 20:28
Ne, zvati igre i igrice jednim nazivom - igricama samo znaci da se neko tako navikao, isto kao sto se neko navikao da Microsoft cita Microsoft, a ne Majkrosoft. Dakle, ne mislim da neko ko igre naziva igricama svesno pljuje na trud programera, vec je to samo stvar navike, osim kod onih koji traze dlaku u jajetu. Terminologija, pa sta, bitno da se razumemo kad pricamo, ako se razumemo.

Naravno, postoji i taj faktor. Nije važno da li neko mrzi igre ili ne. Ljudi nisu svesni koliko termin ''igrica'' loše zvuči, karakteriše igre kao beznačajan vid kratke zabave. Ali opet, navike su navike. Svako ima slobodu govora bio on pogrešan ili ne. ;)

Arakis
7.4.2006, 21:13
Ne, zvati igre i igrice jednim nazivom - igricama samo znaci da se neko tako navikao, isto kao sto se neko navikao da Microsoft cita Microsoft, a ne Majkrosoft. Dakle, ne mislim da neko ko igre naziva igricama svesno pljuje na trud programera, vec je to samo stvar navike, osim kod onih koji traze dlaku u jajetu. Terminologija, pa sta, bitno da se razumemo kad pricamo, ako se razumemo.

Kada se za Igru kaze "igrica" to je kao da kazes Van Gogu "Bas ti je lepa ova slicica", to je pljuvanje po umetnosti.

Ako se ljudi naviknu da umesto igra govore "igrica" (sto je veoma ponizavajuce i za igrace i za programere), nece se stati samo na tome (pocece da menjaju nazive kako hoce).

Clipboard ce biti ostava ????
HDD = Tvrdi disk (cim ovo cujem odmah se najezim!!!)
paste = nalepiti ???
folder = fascikla ?!? :boodala:

Nece biti kraja. :n-cc2:

hacker_aca
7.4.2006, 21:44
Ne znam što se toliko prepirete oko ovoga. :icon_scra

Ja sam isto govorio igrice, ali od kad sam počeo da dolazim na ovaj forum, malo po malo, gledam druge i onda i ja počnem da koristim riječ: igre. Goran je u pravu. Sve jedno je rekao igra ili igrica. I šta ste se pomamili: "Koliki je trud uložen, bla, bla, bla...."? Znate li vi koliko treba cvetića jednoj pčeli da obiđe za jednu kap meda? 3000 ako se ne varam, gledao sam na TV-u. I sve se vi zapitate da li se kaže med ili neki drugi naziv (ako ga ima, ja ga neznam :) )

BTW, danas se igre pretežno prave samo zbog novca (čast izuzecima). I to je najsavršeniji vid umetnosti? :rolleyes:

ACHTUNG
7.4.2006, 21:47
Igrice jesu za igranje.Futbal je igra kao i kosarka.Ovo je samo vid zabave.Kakva crna umetnost.Sta ste se primili.Umetnost na kojoj je primarni cilj pravljenje para.Znaci ljudi iz EA-a su najveci umetnici?

Arakis
7.4.2006, 22:05
BTW, danas se igre pretežno prave samo zbog novca (čast izuzecima). I to je najsavršeniji vid umetnosti? :rolleyes:

Ovo je dobro... :tapsh:

Pa, muzika i film je umetnost a sta mislis zbog cega se pisu pesme i snimaju filmovi??? Naravno zbog para.

Nemozes ocekivati da ljudi prave igru 3-4 godine za dzabe. :opanachke

Film DOOM je umetnost (zato sto je film, a ne zato sto mi se svidja).
Film DOOM ima animacija.
Igra DOOM 3 ima animacija.
Film DOOM ima akcije.
Igra DOOM 3 ima akcije.
Film DOOM ima pricu.
Igra DOOM 3 ima pricu.
I igra DOOM 3 i film DOOM su "pravljeni" vise od 2-3 godine.
I igra DOOM 3 i film DOOM su dobro zaradili od prodaje.

Zakljucak:

Igra DOOM 3 i film DOOM su VEOMA slicni (oko 95%), znaci igra DOOM 3 je umetnost.

Zakljucak 2:

Igre su umetnost jer je igra DOOM 3 umetnost.

ACHTUNG
7.4.2006, 23:03
Ovo je dobro... :tapsh:

Zakljucak:

Igra DOOM 3 i film DOOM su VEOMA slicni (oko 95%), znaci igra DOOM 3 je umetnost.

Zakljucak 2:

Igre su umetnost jer je igra DOOM 3 umetnost.

Znaci i tebi je logiku u srednjoj predavala bosanka koja kaze "spuzva" umesto sundjer??

Nash Knight
8.4.2006, 0:29
I ja mrzim taj izaraz 'igrice' ali kazem nekad slucajno, iz navike.

A za ovo drugo, igre imaju potencijala da budu najsavrseniji vid umetnosti jer obuhvataju mnogo drugih vrste grane umetnosti i jos imaju nesto svoje (npr. interaktivnost, AI...), ali, pa jednostavno nisu. Mozda zato sto su relativno nova pojava, mozda zato sto se cesto prave iskljucivo za decu ili iz profita, ali igara za koje se moze reci da su 'umetnost' i dalje ima jako malo. Uostalom, vec postoji tema o ovome. Btw. Jel igrao neko igru 'Loom', staru LucasArts-ovu P&C avanturu? To je cist primer umetnicke igre.

hacker_aca
8.4.2006, 0:30
Ovo je dobro... :tapsh:

Pa, muzika i film je umetnost a sta mislis zbog cega se pisu pesme i snimaju filmovi??? Naravno zbog para.

Nemozes ocekivati da ljudi prave igru 3-4 godine za dzabe. :opanachke

Film DOOM je umetnost (zato sto je film, a ne zato sto mi se svidja).
Film DOOM ima animacija.
Igra DOOM 3 ima animacija.
Film DOOM ima akcije.
Igra DOOM 3 ima akcije.
Film DOOM ima pricu.
Igra DOOM 3 ima pricu.
I igra DOOM 3 i film DOOM su "pravljeni" vise od 2-3 godine.
I igra DOOM 3 i film DOOM su dobro zaradili od prodaje.

Zakljucak:

Igra DOOM 3 i film DOOM su VEOMA slicni (oko 95%), znaci igra DOOM 3 je umetnost.

Zakljucak 2:

Igre su umetnost jer je igra DOOM 3 umetnost.

Pa na neki način si u pravu. Film je umjetnost, priča, muzika itd. Ali ja mislim da Mikelanđelo, Mocart i drugi (da se vratimo malo u prošlost) nisu radili to što su radili zbog novca nego zbog toga što su radili nešto što su voljeli (mislim da su ove informacije tačne, ako nisu, ispravite). Mislim da ima u novom ili predzadnjem SK ima jedan članak o tome, da li su igre umjetnost. Može se reći da je umjetnost (film, slika, skulptura, muzika...) ali ipak i ne može zbog toga što se većina tih "umjetničkih radova" pravilo samo zbog novca. Ima onih koji podržavaju, ima onih koji negiraju.

Uglavnom, nisam ni za jedne ni za druge. Odoh ja da odigram "osmu" umjetnost.... :)

Nash Knight
8.4.2006, 0:36
Mesate pojmove medij i umetnost. I to strasno. Al nema veze.

player1
8.4.2006, 14:05
Dokle ce ljudi IGRE nazivati "igricama"?
Najsavrseniji vid umetnosti ne zasluzuje takav tretman.
Pre nego kazete rec igrica razmislite malo o trudu koji je ulozen u svaku od njih?:nov_mad2:

Pravilan "domaci" termin je video igre, koji bi trebalo da se koristi.

I manje je nezgrapan od dugog "kompjuterske igre", sto bi cak nekog moglo da podseti i na teoriju igara koja nema veza sa ovom zabavom.

Arakis
8.4.2006, 21:32
Znaci i tebi je logiku u srednjoj predavala bosanka koja kaze "spuzva" umesto sundjer??

Sta fali mom zakljucku? :confused:

Ali ja mislim da Mikelandelo, Mocart i drugi (da se vratimo malo u prošlost) nisu radili to što su radili zbog novca nego zbog toga što su radili nešto što su voljeli (mislim da su ove informacije tacne, ako nisu, ispravite).

Ajde kazi mi u kojoj umetnosti se ne zaradjuje.

hacker_aca
8.4.2006, 21:58
Ajde kazi mi u kojoj umetnosti se ne zaradjuje.

Paa... Danas se u svakoj umetnosti zarađuje. Ali prije, mislim, umetnici su dobijali novac da bi mogli nekako živeti, ali ne baš kao ovi iz EA, Ubisoft i drugi da bi imali više novca u džepu. To sam hteo da kažem.

Arakis
8.4.2006, 22:23
Paa... Danas se u svakoj umetnosti zarađuje. Ali prije, mislim, umetnici su dobijali novac da bi mogli nekako živeti

Slazem se.

ali ne baš kao ovi iz EA, Ubisoft i drugi da bi imali više novca u džepu.

Pa i filmovi i muzika dobro zaradjuju.

Mislim da sam malo :offtopic: ali sam hteo da dokazem da ako su igre umetnost onda nezasluzuju da ih zovu igrice.

ATI`
8.4.2006, 23:34
i igre su danas sve manje umetnost, bas kao i filmovi :mad: nazalost

hacker_aca
8.4.2006, 23:35
Mislim da sam malo :offtopic: ali sam hteo da dokazem da ako su igre umetnost onda nezasluzuju da ih zovu igrice.

Pa to si mogao i fino da kažeš. :) Nego, ne treba se mnogo obazirati na to. Koliko se ti god ljutio što igre zovu igricama, oni će još više govoriti igrice. Ja se ne opterećujem sa tim.

REDisLAW
9.4.2006, 9:25
Pa to si mogao i fino da kažeš. :) Nego, ne treba se mnogo obazirati na to. Koliko se ti god ljutio što igre zovu igricama, oni će još više govoriti igrice. Ja se ne opterećujem sa tim.

Upravo sam i ja to hteo da kažem...

Arakis
9.4.2006, 12:55
Koliko se ti god ljutio što igre zovu igricama, oni će još više govoriti igrice.

Neljutim se, nego vredja.

Pozzz... :ciao:

Sarmatian
10.4.2006, 22:01
Ah, dosta vise o igricima i umetnosti. Igrice ili igre, games ili nesto deseto je proizvod industrije zabave. Prave se po menadzment i marketing principima da zadovolje ciljno trziste. Uzima se u ozbir sta trziste zeli, koliko je veliko, koliko je spremno da plati itd... To sto ima boljih igara gde ima i grafike i zvuka i price(gle cuda) ne znaci da je to umetnost. Ko je tebi rekao da je film doom 3 umetnost? Igre su proizvod kao i sve drugo. To je kao kada bi rekao da je Jelena Karleusa umetnica. Isti je princip, ulozila je para, napravila proizvod prema onome sto trziste zeli, izreklamirala i prodala ga...

Goran
10.4.2006, 22:12
Neljutim se, nego vredja.

Pozzz... :ciao:

A sto te vredja, i koga vredja? Tebe, proizvodjace? One sto kupuju "te sitne igrice" koje rade na tim "jeftinim kompjuterima" :) :) :)

Inace, divim se animacijama u igricama, (igrama, gamesima itd.) grafici, zvuku, pa ih opet ponekad nazovem igricama, ni ne obracam paznju, sto ne znaci nikakvo vredjanje, omalovazavanje, pljuvanje na trud autora itd.

Nikako da shvatim cemu ova tema?

hacker_aca
10.4.2006, 22:15
Nikako da shvatim cemu ova tema?

Pa valjda da se prokomentariše o ovome? ;)

Goran
10.4.2006, 22:19
Pa valjda da se prokomentariše o ovome? ;)

A da, u pravu si, samo mi je delovala besmisleno, nema ljutis...

Arakis
11.4.2006, 13:57
Ko je tebi rekao da je film doom 3 umetnost?
Film je "Sedma umetnost".

A sto te vredja, i koga vredja?
Vredja me kao Gamer-a.

player1
11.4.2006, 14:17
Sto ne znaci da je svaki film umetnicko delo.

Arakis
11.4.2006, 14:23
Sto ne znaci da je svaki film umetnicko delo.

Slazem se, ali ja sam hteo reci da je "zvanicno" svaki film umetnicko delo.

Sarmatian
11.4.2006, 23:46
Ja sam govorio o filmu doom 3 a ne o filmovima uopste...
Odgovorio player mesto mene ali da i ja potvrdim, da ne ispadne da mi treba advokat...

Jolpaz Jolpaz
12.4.2006, 9:58
znaci film "potraga za sreckom" je umetnost,
knjiga "verenica ratnog zlocinca" isidore bjelice je umetnost,
a "sytem shock 2" nije umetnost, to je igrica.


JEl TAKO?

kao sto je kuzma citirao nekoga (ne znam koga, jbg) kad su mu rekli da je 90% igara shit, ovaj kaze "pa 90% svega ostalog je takodje shit."

anyway, kad neko kaze "igrica" mene nesto presece preko stomaka.

player1
12.4.2006, 14:52
kao sto je kuzma citirao nekoga (ne znam koga, jbg) kad su mu rekli da je 90% igara shit, ovaj kaze "pa 90% svega ostalog je takodje shit."

Originalna uzrecica je u vezi dela iz naucne fantaskine.
Ne secam se ko je to prvi rekao, ali kada mu je neko spomnuo da je 90% SF-a djubre, on je odgovorio da je i 90% bio koje beletristike djubre.

Isto to vazi i ovde ako poredimo muziku, filmove, romane i igrice.

Dimo
12.4.2006, 15:01
Igre jesu umetnost,manje ili vise svaka igra.Nesposobnost ljudi da prihvate nesto drugacije od dosadasnjeg i nesto sto odstupa od zacrtanih standarda je druga stvar.Njihovi argumenti su da su igre stvorene za zabavu i ubijanje vremena.Pa,i knjizevnost,i film i vajarstvo i slikarstvo su stvoreni da zabave,razonode i da navedu coveka na razmisljanje.Igre uopste nisu izuzetak.Treba sam pogledati predele u Far Cry-ju ili onu veliku dvoranu u Max Payneu 2 pred kraj igre sa onim velikim slikama i stubovima da se shvati u cemu je lepota igara.Sto se tice navodjenja na razmisljanje,pa to iole ozbiljnija avantura moze da uradi,bolje nego pola slikarskih dela.A za poucnu vrednost,navescu samo ECHO:Secrets Of The Lost Cavern ;)

Sarmatian
12.4.2006, 15:29
Ovo je stvarno neverovatno. Ne mora da znaci da je nesto umetnost ako je lepo za videti ili za slusati... Dok ne naucite sta je umetnost, uzdrzite se od komentara. Sve primere koje ste naveli su pravljeni po trzisnom principu odnosno - ja pravim ono sto ce ljudi da kupe. Ispitao sam sta hoce da kupe i sad sam to napravio i prodajem. To bi znacilo da su adidas patike umetnost, lotto trenerka...

Jolpaz Jolpaz
12.4.2006, 16:27
Ovo je stvarno neverovatno. Ne mora da znaci da je nesto umetnost ako je lepo za videti ili za slusati... Dok ne naucite sta je umetnost, uzdrzite se od komentara. Sve primere koje ste naveli su pravljeni po trzisnom principu odnosno - ja pravim ono sto ce ljudi da kupe. Ispitao sam sta hoce da kupe i sad sam to napravio i prodajem. To bi znacilo da su adidas patike umetnost, lotto trenerka...


znam da ovome nije mesto na forumu al ajd:

ti si glup!

Sarmatian
12.4.2006, 18:03
znam da ovome nije mesto na forumu al ajd:

ti si glup!

Ovo ce da ti prodje posto nemas jos 18 godina pa ne mozes biti potpuno odgovoran za svoje postupke...

Iskljucujem se sa teme, i evo priznajem igrice su umetnost. Half-life rame uz rame sa davidom, pacman rame uz rame sa 9-om simfonijom, a tajna vecera ipak nije ni do kolena max payneu. Ajd pozdrav

TomWaits
12.4.2006, 19:05
Ovo je stvarno neverovatno. Ne mora da znaci da je nesto umetnost ako je lepo za videti ili za slusati... Dok ne naucite sta je umetnost, uzdrzite se od komentara. Sve primere koje ste naveli su pravljeni po trzisnom principu odnosno - ja pravim ono sto ce ljudi da kupe. Ispitao sam sta hoce da kupe i sad sam to napravio i prodajem. To bi znacilo da su adidas patike umetnost, lotto trenerka...
Molim te, prosvetli me i objasni mi zasto Syberia nije umetnost:nov_explo

player1
12.4.2006, 19:17
Iskljucujem se sa teme, i evo priznajem igrice su umetnost. Half-life rame uz rame sa davidom, pacman rame uz rame sa 9-om simfonijom, a tajna vecera ipak nije ni do kolena max payneu. Ajd pozdrav

E sad, kakvo je to poredjenje?
Nabolja umetnicka dela u proslih par vekova sa par igrackih naslova iz ove decenije.

Pa naravno da nisu rame uz rame.

Probaj da poredis sa nekim "biserima" iz ovog veka koji se smatraju umetnoscu.

Dimo
12.4.2006, 20:01
Iskljucujem se sa teme, i evo priznajem igrice su umetnost. Half-life rame uz rame sa davidom, pacman rame uz rame sa 9-om simfonijom, a tajna vecera ipak nije ni do kolena max payneu. Ajd pozdrav
Poredjenje ti uopste nije na mestu.A valjda video igre nazivamo "igrama",a ne "igricama" :nov_mad2:

bobi
12.4.2006, 20:24
Ovo ce da ti prodje posto nemas jos 18 godina pa ne mozes biti potpuno odgovoran za svoje postupke...

Iskljucujem se sa teme
Ma sto bi se ti burazeru iskljucivao, zbog necijeg nevaspitanja. Uzgred, dobro si ono poredjenje napravio.

Sad, igre MOGU, ali NE MORAJU biti umetnost. Kao i svugde, postoji skart i neukus, ali postoje i dobra ostvarenja, poput recimo Shadow of the beast sa Amige (bas o njoj sad raspravljamo u podforumu stare igre).

Jolpaz Jolpaz
12.4.2006, 20:36
Ovo ce da ti prodje posto nemas jos 18 godina pa ne mozes biti potpuno odgovoran za svoje postupke...

Iskljucujem se sa teme, i evo priznajem igrice su umetnost. Half-life rame uz rame sa davidom, pacman rame uz rame sa 9-om simfonijom, a tajna vecera ipak nije ni do kolena max payneu. Ajd pozdrav

ok,ok
izvinjavam se,

imam 22 godine.
i ja se iskljucujem.
ne vredi stvarno.

Sarmatian
13.4.2006, 4:42
Dobro, preterao sam i ja, ne volim kad mi ljudi daju epitete, pogotovo kada me ne poznaju. Svako ima pravo na svoje misljenje. Ja jednostavno ne smatram da bilo sta (bilo igra ili film ili slika ili knjiga...) ne moze biti umetnost ako ne dolazi iz duse. Znaci da ako je neko naslikao kalemgden znajuci da je to nesto sto ce ljudi hteti da kupe, i samo iz tog razloga, to se ne moze smatrati umetnoscu. Ako je to uradio zato sto je zeleo nesto da izrazi (bilo misao, bilo emociju...) onda se to moze smatrati umetnoscu. Isto vazi i za igrice. Ovo sam primenio na igre, igrice ili kako ih vec ko zove. 99,99% posto igrica ne dolaze iz duse vec iz zelje za popunjavanjem novcanike gde imate citave timove koji istrazuju trziste, pa salju informacije programerima, koji pokusavaju da naprave proizvod koji odgovara tom trzistu po sto nizoj ceni i u sto kracem vremenskom roku. Onda stupa na scenu reklamiranje, pa se uzima u obzir imidz preduzeca, pozicija na trzistu itd... kao i kod svih drugih proizvoda. Ovo naravno ne znaci da te igre ili igrice ne mogu biti dobre, takodje ne znaci da ne mogu imati neke elemente ili animacije od kojih ti zastane dah, ali i dalje, po mom skromnom misljenju, predstavljaju samo industriju zabave. Ja volim da se igram, to mi je hobi i na igranje odvajam puno vremena, ali ne smatram to kvalitetno provedenim vremenom, vec jednostavno, udovoljavam sebi. Nisam napredovao na duhovnom planu kada sam presao Fallout 2, ali jesam kada sam procitao Na Drini cuprija. Ovo ne znaci da ja iz igrica ili igara nisam puno naucio, na primer zbog civilizationa sam se zainteresovao za istoriju ali to i dalje igre ne cini umetnoscu po mom misljenju.

Evo, da objasnim sta sam hteo da kazem, bez zelje da ikog uvredim ili da nazovem glupim. Izvinjavam se ako vam smeta moje misljenje, ali to je moje ustavom zagarantovano pravo.

Jolpaz Jolpaz
13.4.2006, 14:09
jbg, poredjenje sa adidas patikama stvarno nije bilo na mestu.
Muzika je umetnost.
ali postoji i muzicka industrija (npr. mtv, grand) koja takodje radi u cilju da zaradi pare, ispituje trziste, reklamira se... i sve ostalo sto si naveo.
Problem je samo sto igre nisu zvanicno umetnost ko sto muzika jeste.

TomWaits
14.4.2006, 17:50
Nisam napredovao na duhovnom planu kada sam presao Fallout 2, ali jesam kada sam procitao Na Drini cuprija.

Ako volis Andrica procitaj njegovu pripovetku IGRA:)

Ghost
14.4.2006, 20:01
Неразумем што се толико бацате ако људи кажу игрице.Што је толико важно да овог тренутка буду признате као уметност?Стрпите се временом ће бити признате(вероватно).А ако неко каже игрице није важно, важно је да га ја разумем.

6am3 Fana71c
14.4.2006, 20:29
ma vecina vas je u pravu... samo shto ce dosta onih shto i nisu u pravu da promene misljenje kad jednog dana igre, mesto da imaju glavno svetsko takmicenje kao sto je WCG dospu na OLIMPIJADU muhaha:Freddy:
a i ne cudi me sto igre nisu zvanicno priznate kao umetnost kada se u medijima predstavljaju samo u losem svetlu tipa: ovaj otego papke zato sto je 3 dana igrao WoW, onaj ubio komsiju zato sto mu je napakostio u MMORPG-u, tamo neki pucao na prolaznike iz emare zato sto je 15 sati igrao GTA3 itd. itd... pa, mislim, lako je navoditi postupke idiota, kojih ima u svakoj drugoj sferi a ne samo u gaming populaciji, a sto malo ne objave pozitivne posledice na igrace?? :n-cc2:

Ghost
15.4.2006, 12:20
Па медијима су то много боље вести него Србија освојила прво место на WCG у Кантеру:)
Мислим да ће игре временом бити признате као уметност када људе почну видети да су неке игре ремек дела.Дајте мало времена.

Олимијада?Што да не!:)

Goran
15.4.2006, 16:16
А ако неко каже игрице није важно, важно је да га ја разумем.

Apsolutno se slazem sa ovime, to sam i govorio u mojim postovima.

Nemesis
15.4.2006, 22:13
Muzika je umetnost.
ali postoji i muzicka industrija (npr. mtv, grand) koja takodje radi u cilju da zaradi pare, ispituje trziste, reklamira se... i sve ostalo sto si naveo.

Potsetio bih sve ucesnike na jos dva termina: "kic" i "sund".

barjaktar
16.4.2006, 0:08
Ne znam da li je neko ovo pomenuo prije mene na ovoj temu, bilo mi je mrsko da citam sve (puno je cetiri strane!), pa ako jeste, izvinjavam se, svejedno ne umanjuje poentu onog sto sam htio da kazem.

Citiracu Kuzmanovica iz jedne od njegovih kolumna od prije dvije-tri godine:
"...nerviraju me ljudi koji Huga i Alpha Centauri automatski bacaju u isti kos kao igrice..."

Mislim da je ovo ono glavno... Neka igrice zovu igricama, ali igre igrama! Mora se praviti razlika izmedju ta dva pojma.

To je kao muzika i domaca folk muzika... Stoju i drustvance za pravu muziku ce smatrati samo nepismeni idiot koji nije zamjenio carape zadnjih mjesec dana a kajlu od tri kile ne skida ni kad se kupa. Isto vazi i za igrice...

Goran
16.4.2006, 1:02
Smatrati nesto za ovo ili ono ili nazivati nesto ovako ili onako, najvise zbog neke navike, su dve sasvim razlicite stvari.

Grimm_SBL
16.4.2006, 8:47
Meni ovo lici kao diskusija o tome sta je starije kokoska ili jaje! Pustite strucnjacima da se bave umetnoscu, a vi se igrajte, svirajte, gledajte, pisite ili slikajte... :dedica:

Ghost
16.4.2006, 11:14
Meni ovo lici kao diskusija o tome sta je starije kokoska ili jaje! Pustite strucnjacima da se bave umetnoscu, a vi se igrajte, svirajte, gledajte, pisite ili slikajte... :dedica:

Слажем се, најбоље да оставимо стручњацима да се свађају око овога.:odoK:

Nemesis
16.4.2006, 16:50
Слажем се, најбоље да оставимо стручњацима да се свађају око овога.:odoK:

Ovo otara zanimljivo pitanje. Ko su "strucnjaci" za ovu oblast? :p

Drugo, zasto je potrebno "svadjati se"? Zar nije moguce u zemlji Srbiji da razlicite strane argumentovano sucelje misljenja i stavove bez svadje?

Ghost
16.4.2006, 22:45
За стручњаке:Немам појам.
Што се тиче свађе:то нисам мислио букванло односно ''свађају'' (заборавио наводнике, sue me:p )

6am3 Fana71c
16.4.2006, 23:56
haha pa MI smo strucnjaci, stoga imamo pravo i potrebu da se prepucavamo oko ovoga... :D
salim se ja malo, ali slozio bih se 100% sa @barjaktar-ovim postom:tapsh:

GAME MASTER
20.4.2006, 21:18
Sto se uopste neko potrise oko toga kojim terminom ce sta neko nazivati, da li igre ili igrice... ako se misli na isto? Ne razumem bas....
Dali bi se muzicar naljutio kada bi njegovu muziku nazvali muzikicom ili sta bi vam rekao neki Tolkinov poklonik kada bi neko Gospodara nazvao knjizicom...
Ako neko kaze za Super Maria da je igrica ok ali ako neko kaze da je recimo Mafia igrica:mad: !

Ghost
21.4.2006, 0:31
Па ако тако гледаш онда....
Али треба проћи времена да би људи почели звати игре играма, а игрице игрицама, мада и термин видео игра би се могао користити

hacker_aca
21.4.2006, 22:30
Dajte ljudi, pa ovde (ne na forumu, u SCG) je veća populacija koja čak nije ni videla kompjuter a ne još da govore je li igra ili igrica. Evo sad prije neki dan kad mi je čula drugarica iz odeljenja kako pričam o Max Payne-u sa jednim drugom, počela ona da se dere na mene kako igramo igre! :confused: "Aa, to ti je za đecu, igrice...", a ja samo upadam:"igre....". Jeste, jeste, "igrice za đecu". Pitao bih je li DOOM3 za đecu ili možda Civ4.....

To što hoću da kažem je da ljudi ne znaju za to. Mi smo, eto, mala gomilica u našoj zemlji što znaju i čemu služi kompjuter a ne samo za muziku kao što misle neki.....

ACHTUNG
22.4.2006, 0:33
... i evo priznajem igrice su umetnost. Half-life rame uz rame sa davidom, pacman rame uz rame sa 9-om simfonijom, a tajna vecera ipak nije ni do kolena max payneu. .

Covek vam je sve rekao.

Otisao si a sarmu pojeo nisi.

tiberije
9.5.2006, 12:57
Citam i ne mogu da verujem, Igre jesu jedan fini oblik zabave bar neke od njih, ali one predstavljaju ono sto je su nekad za moju generaciju (1977) predstavljali romani (Lunov Magnus Strip i Zlatna serija), ali govoriti o igrama kao o najsavrsenijem vidu umetnosti pa to nema veze sa mozgom. U knjizevnosti, slikarstvu, filmu, muzici ima takodje puno mediokritetskih ostvarenja koja nemaju u od umetnosti, ali takodje tu imate dela jednog Dostojevskog, Servantesa, Tolstoja, Getea, Remarka (knjizevnost), Van Goga,Rembranta Renoara, Sezana...(slikarstvo), Bunjuela, Leonea, Kurosave, Felinija, Godara, Trifoa, Capre (film), Vivaldija, Mozarta, Baha, Betovena, The Beatles, Pink floyd, Bob Dylana, Tom Waitsa... (muzika). Glupo i bezpredmetno je jedan oblik zabave porediti sa ovakvim delim, u najboljem slucaju mogu se porediti sa raznoraznim Sidney Sheldonima i Harold Robinsima, ali umetnost ljudi je ipak iznad ovakvih vidova zabave

lijenština
9.5.2006, 15:22
He, he nešto je ART a nešto je ŠKART ili nije svako ture za vezira.
Nikad se ne gleda kolektivno na određenu granu smislenog ljudskog delovanja- kao pa to nije vredno ili super je; već se ide od dela do dela i procenjuje se individualno ni po babu ni po stričevima pa kome opanci pa kome obojci u priznavanju umetničke vrednosti. :dedica:
BTW opet o umetnosti i igrama? :icon_stud

TomWaits
9.5.2006, 15:25
ali umetnost ljudi je ipak iznad ovakvih vidova zabave

Naravno da svaka igra nije umetnost, ali neke kao sto je Syberia, to svakako
jesu.

TomWaits
9.5.2006, 15:37
Mozarta, Baha, Betovena, The Beatles, Pink floyd, Bob Dylana, Tom Waitsa... (muzika).

Pohvaljujem izbor muzike.

Dostojevskog, Servantesa, Tolstoja, Getea, Remarka ).

Gde su bre Selimovic,Desnica,Andric,Man,Orvel,Bukovski,Krleza ,Pekic...???

Manda
9.5.2006, 18:34
koji topik covece?:confused:
pa ako programerima ne smeta sto njihova 'umetnicka dela' moze da igra svaki mentol (jer da im smeta ne bi uzimali kesh od njih, vec bi ih pravili za svoju dusu...), ne znam sto tebi smeta sto svaka prosecna domacica u srbiji TOLIKO omalovazava igre da ih naziva 'igricama'...:kreza:

player1
9.5.2006, 18:52
E sad ispada da se svako umetnicko delo pravi za svoju dusu.
Monoga danas prava umetnicka dela su imala komercijalanu pozadinu.

tiberije
11.5.2006, 7:08
[QUOTE=TomWaits]Pohvaljujem izbor muzike.



Gde su bre Selimovic,Desnica,Andric,Man,Orvel,Bukovski,Krleza ,Pekic...???[/QUOTE

Navedeno je par pisaca kao primer, jbga da mogao sam da nabrojim po 50-ak iz svakog vida umetnosti, ali nije to poenta, ipak je rasprava o igrama a ne o knjizevnosti ili muzici

Agilni
24.5.2006, 0:20
koji topik covece?:confused:
pa ako programerima ne smeta sto njihova 'umetnicka dela' moze da igra svaki mentol (jer da im smeta ne bi uzimali kesh od njih, vec bi ih pravili za svoju dusu...), ne znam sto tebi smeta sto svaka prosecna domacica u srbiji TOLIKO omalovazava igre da ih naziva 'igricama'...:kreza:

Čitam lagano celu temu i razmišljam, nadajući se da ću na post poput ovoga naići na poslednjoj strani. Glavni razlog rasprave ovoga puta je taj što mnogi kojima je sve jedno da li koriste termin "igre" ili "igrice", ili makar ne razmotre to kao neki vid umetnosti, zapravo i nisu pravi gameri.

Reći da igre može da igra svaki mentol je više nego smešno. Slažem se da ima takvih igara. To su možda i jedine za koje mi ne smeta i sam da kažem IGRICE. Ima takvih igara puno (mahom su u pitanju portovi sa konzola, a sporni termin i vuče korene još od najdavnijih konzolnih igara). Razne platformice (i tu ima izuzetaka), arkadne vožnje, sportske simulacije... to je nešto što je pravljeno za svakoga, napravljeno da uzme pare. Naravno, na konzolama takođe postoje igre koje ne može da igra svako i koje su remek dela.

A sada one druge igre... Prvo, da razjasnimo malo umetnost. Navodite čuvene vajare, slikare, kompozitore. Kažete da to nisu radili zbog para... pa naravno da nisu! Kakve pare očekujete pre 2000, 1000, 500, 300 ili 200 godina? Radili su za tadašnji ekvivalent parama - SLAVA! Problem je što danas slava znači pare. A u vremenu kada je novac pokretač svega, oni koji ne obrate pažnju na to, propadaju. Ljudi koji su ovde stvarno gameri, znaće da sada najvise mislim na Troika games. Svaka njihova igra je definitivno umetničko delo. Kada neko iste nazove IGRICE, stvarno zvuči uvredljivo. Postoji još mnogo igara koje su mnogo više od klasičnog produkta za uzimanje para. E sad, naravno da se desi da i igre u koje je uloženo mnogo ljubavi i entuzijazma donesu i novac, pa i brojne nastavke... ES serijal, SS, Syberia, DeusEx, Thief i još mnogo njih. Često se desi da neočekivane pare pokvare nastavke, ali ne uvek. Isto tako se desi da izuzetne igre propadnu... zašto? Ima li takvih primera i u istoriji umetnosti? Mislite o tome...

Svestan sam da mnogo vremena treba da prođe da igre postanu umetnost, tako da o tome još ne vredi raspravljati, ali termini IGRA i IGRICA se razlikuju kao nebo i zemlja i na to definitivno treba obrtiti pažnju. Umesto nerviranja i uvrede, makar uredno upozoriti sagovornika šta je ispravan termin bi bilo dovoljno.

I da dodam, igram se mnogo duže nego što navedene igre pokazuju, ali imam utisak da ovde ima mnogo mlađih od mene, pa sam se trudio da to ograničim.

Pozdrav!

tiberije
1.6.2006, 14:38
A sada one druge igre... Prvo, da razjasnimo malo umetnost. Navodite čuvene vajare, slikare, kompozitore. Kažete da to nisu radili zbog para... pa naravno da nisu! Kakve pare očekujete pre 2000, 1000, 500, 300 ili 200 godina? Radili su za tadašnji ekvivalent parama - SLAVA! Problem je što danas slava znači pare. A u vremenu kada je novac pokretač svega, oni koji ne obrate pažnju na to, propadaju. Ljudi koji su ovde stvarno gameri, znaće da sada najvise mislim na Troika games. Svaka njihova igra je definitivno umetničko delo. Kada neko iste nazove IGRICE, stvarno zvuči uvredljivo. Postoji još mnogo igara koje su mnogo više od klasičnog produkta za uzimanje para.

Mislim da gresis, nije slava razlog zbog kojeg su se veliki umetnici bavili umetnoscu vec jednostavno zelja da sebe izraze preko svojih dela. Remark rece umetnost je jezik emocija, e pa tako one ikoji su bili u stanju da prenesu svoja nadahnuca na najverniji nacin su i stvarali najveca dela. Jos od praistorije su ljudi imali potrebu da sebe izraze slikanjem, pisanjem, vajanjem.. E sad ne mogu da zamislim praistorijskog coveka koji sedeci u tami svoje pecine crta zbog...slave.Ima jedan film Agonija i Ekstaza sa Charlton Hastonom i Rex Harrisonom koji govori o Mikelandjelu i njegovom nadahnucu prilikom oslikavanja Sikstinske kapele, pogledaj pa ces shvatiti kakvo je to unutrasnje osecanje koje tera umetnika da se izrazi preko neke forme umetnickog delovanja. Umetnost mora uvek da bude skopcana sa apsolutnom slobodom umetnika tokom stvaranja, jer nadahnuce je nepredvidivo i ne moze biti omedjeno nekim okvirima, kod igara imamo upravo suprotan slucaj sve je rezultat brizljivog planiranja i specijalizovanog rada vece grupe ljudi. Drugo umetnost kako to rece Andric kao svaka velika strast trazi samocu, a prilikom stvaranja igre u kojoj ucestvuje gomila ljudi koji su po prirodi stvari upuceni na medjusobnu saradnju, toga nema, rec je samo o jednom projektu koji ce biti vise ili manje uspesan.
Dakle ma koliko voleli PC igre one su daleko od umetnosti onoliko koliko je jedan fino upakovani proizvod daleko od Figure Davida ili Mona Lize.
Kao i sve druge stvare vremenom ce se pojaviti neki drugi vid zabave koji ce ih potisnuti u drugi plan, dok istinska umetnicka dela ipak ostaju zauvek i sa vremenom samo dobijaju na vrednosti.

PAIN
1.6.2006, 22:42
Čitam lagano celu temu i razmišljam, nadajući se da ću na post poput ovoga naići na poslednjoj strani. Glavni razlog rasprave ovoga puta je taj što mnogi kojima je sve jedno da li koriste termin "igre" ili "igrice", ili makar ne razmotre to kao neki vid umetnosti, zapravo i nisu pravi gameri.
Mislim da znam decka koji je Veci Gamer od mene i tebe zajendo a opet Igre zove igricama.Nikad mi nije smetalo to "igrice" i upotrebljavam oba termina.A to da vi naucnici one koje zovu igre "pogrdno" treba spaliti pokazuje koliki ste vi gamer.Ako je vec u pitanju umetnost onda ona nema granica, pa niko ne bi ni treba da je krsti po nekom imenu koje njemu odgovara.

Bokile
15.6.2006, 16:00
Igricama se mogu nazvati zezalice u Flash-u ili u DOS-u,kojima ne treba puno prostora.
A Igre su nesto drugo,nesto sto ce da ti okupira i mozak i dusu,zakucati te za komp,dok ne izdahnes....
E to je umetnost...:D :D :D

seymourc64
15.6.2006, 16:21
nesto sto ce da ti okupira i mozak i dusu,zakucati te za komp,dok ne izdahnes....
E to je umetnost...
I droge su umetnost samo sto me zakucavaju za nesto drugo...Moj memory buffer je sve manji , memory leak sve veci,a na trajnoj memoriji sve je vise bad sectora...
A cuo sam i da kazu da sto je veca slika,to znaci da je proporcionalno veca i njena umetnicka vrednost...

Wolverine
22.6.2006, 18:06
Pit Molino je umetnik, Vil Rajt je umetnik, Sid Mejer je umetnik!Igre su ART ali ima onih koje su SHKART!

Faldang
23.6.2006, 12:46
ARGH! Konačno se neko setio da skrene pažnju na ovu pojavu. Evo kratko i jasno:

1. Naziv igrica je, po meni, pogrdan. Frelujem ti jezik koji ima dovoljno reči za pogrdne deminutive ali nema dve različite reči za snooker i pool......

2. Igre su, po meni, umetnost jer izazivaju duhovni i intelektualni feedback, kao i muzika, slike ili film.

Moji komentari nekih postova:

"Pa, trebalo bi da se kaže IGRE, ali većina vas ovde pre je imala SEGU (i ja) i na njoj se govorilo igrice. A ako ti od malih nogu nešto uturaju u glavu govorićeš tako dugooooooo."
-To ništa ne znači. Ja sam svesnim vežbanjem i snagom volje prestao da psujem dok pričam (osim na vanzemaljskim jezicima), u kući u kojoj je svaka druga reč psovka.

"Kada se za Igru kaze "igrica" to je kao da kazes Van Gogu "Bas ti je lepa ova slicica", to je pljuvanje po umetnosti."
-Good point. Ajde da se dogovorimo da sve igre nazivamo igricama, ali u tom slučaju da takođe govorimo filmići, spotići, pesmice, sličice, koncertići, kompozicijice, etc

"Pravilan "domaci" termin je video igre, koji bi trebalo da se koristi."
-Slažem se.

"Drugo, zasto je potrebno "svadjati se"? Zar nije moguce u zemlji Srbiji da razlicite strane argumentovano sucelje misljenja i stavove bez svadje?"
-Kao RL Džedaj nadam se da jeste.

Jolpaz Jolpaz
23.6.2006, 18:08
Nas jezik nema dve reci za luck i happiness!

Alek92
24.6.2006, 17:20
Razlog zasto nikad ne bih bio programer:
mucim se dve godine da napravim nesto (u ovom slucaju najsavrseniji vid umetnosti) a onda neko umesto da kaze igra (ali i to je premalo) on lepo kaze igrica!!!:nov_mad2: :nov_explo

Ispravka na ovu temu:
nisu sve igrice umetnicka dela, ima ih i koje kao da su pravljene nogama, tako da :icon_scra

strucnomisljenje
16.7.2006, 0:38
Danasnje igre ne zasluzuje termin igrice,definitivno:n_klanja:

Al da su umetnost-nisu,zapravo nisu samostalna,pre bi se reklo
da su ili mogu postati novi zanr filmova-INTERAKTIVNI FILMOVI.:n_klanja: :rofl: :n_klanja:

Jolpaz Jolpaz
16.7.2006, 13:02
Danasnje igre ne zasluzuje termin igrice,definitivno:n_klanja:

Al da su umetnost-nisu,zapravo nisu samostalna,pre bi se reklo
da su ili mogu postati novi zanr filmova-INTERAKTIVNI FILMOVI.:n_klanja: :rofl: :n_klanja:


Veoma nestrucno misljenje! :dedica:

LoneWolf
18.7.2006, 20:52
Dokle ce ljudi IGRE nazivati "igricama"?
Najsavrseniji vid umetnosti ne zasluzuje takav tretman.
Pre nego kazete rec igrica razmislite malo o trudu koji je ulozen u svaku od njih?:nov_mad2:
Prva stvar koju treba navesti je da je game development iz umjetnosti prerastao u biznis,ali ipak igre treba da se smatraju umjetnickim djelima,i to ne sve nego one koje su stvarno vrijedne paznje (Myst,Diablo,WoW,nekoliko avantura koje plijene grafikom,arhitekturom i detaljnoscu grafike-svi znamo koje su igre u pitanju:))

player1
19.7.2006, 1:10
WoW???
Mozda je zarazan, ali tesko da je umetnost.

Milan Djurdjevic
28.7.2006, 12:30
Samo jedan podatak. BBC je otkupio prava igre Rome Total War za rekonstrukciju istorijskih bitaka za njihove nadaleko cuvene istorijske emisije.
Igre imaju i svoju drugu dimenziju i nisu samo za kao sto to neki kazu trosenje dragocenog vremena, zaglupljivanje i ispiranje mozga.Verujte mi moze dosta toga i da se nauci. :icon_stud

Magneto
2.8.2006, 14:14
Ja bih neutralno i nezavisno od ove teme da se osvrnem na ovaj deo:
Prvo, da razjasnimo malo umetnost. Navodite čuvene vajare, slikare, kompozitore. Kažete da to nisu radili zbog para... pa naravno da nisu! Kakve pare očekujete pre 2000, 1000, 500, 300 ili 200 godina? Radili su za tadašnji ekvivalent parama - SLAVA!
Dakle teza iznad je u velikoj meri netačna. Većina takvih (dakle vanserijiskih) umetnika nije očekivala da će se proslaviti tim svojim radovima, niti im je namera bila prevashodno da se proslave. Umetnici tog doba su stvarali radi sebe i radi umetnosti. L'art pour l'art (lapurlatizam). Intelekutalne i mentalne potrebe veliki umetnici su pothranjivali na takav način, a njihova ekspresija tom prilikom se manifestuje bez razmišljanja o kasnijem eventualnom dobitku, kao što je slava.

AstraLogos
2.8.2006, 22:56
Magneto, potpuno si u pravu. I tiberije sto je naveo cini mi se najkonstruktivnijim izlaganjem. Kompjuterske igre nisu umetnost sve dok zvanicno ne postanu ili ako postanu jedan od vida umetnosti. To je gola cinjenica. E sad sto neko individualno dozivljava u igrama i umetnost to je njegova licna impresija koju ne treba nametati drugima da ozvanici nesto sto zvanicno nije. Cudan smo mi narod. :bibidu:
Nazvati igre video igrama takodje nije primereno. To bukvalno znaci da nema tona a reci audio video igre jos je gluplje.
Igre ili igrice. :confused: Po meni je sve jedno dok se razumemo dok govorimo ili pisemo. A sto su neki povredjeni u tudje ime ( kao da su oni sami pravili igru ) cest je kompleks ljudi sa ovoga prostora.
Najsmesnije sto sam procitao je uporediti Van Goga i kompjutersku igru. Pa negova jedna slika iznosi 40miliona $ - "Polje bulki". Posto je original jedne komp igrice. :confused: Upravo sto se original moze umnozavati nema rariteta, sto je po meni glavna prepreka da se igre svrstaju u umetnost.
Da sve nije samo u novcu mogu vam samo reci da je svaki slikar imao svoju tajnu pripreme platna i boje i to se nicim ne moze kupiti. Engine kod neke igrice/igre kupuje se samo tako pa na jednom engineu izbace se po sto igrica dok ne dosade Bogu i narodu. Uostalom uzmite neki program za crtanje pa to na pljuckavcu odstampajte i kazite ovo je umetnicko delo i uskoro pravim izlozbu kompjuterskog akvarela u Kolarcu. :D Pa ako je neko zainteresovan da i kupi za 100e recimo vase umetnicko delo, mozete vi prodati i 1.000 originala sve po 100e i gle love ko' blata i svi zadovoljni jel imaju original. :D

LunaticRS
14.11.2006, 6:11
jbg kasnim dosta sa postavkom, ali eto...Znaci procito sam par postavki i vidim da ljudi raspolazu velikim znanjem i vokabularom...Da nije neko zavrsio svjetsku knjizevnost ili kakvu akademiju...Znaci ako neke igre nisu umjetnost onda su svakako remek djela.Za pravljenje neke igre treba vise godina,stotinak i vise ucestvuje u pravljenju tih igara,ucestvuju npr i psiholozi koji daju svoja strucna misljenja da bi se poboljshao gameplay i atmosfera...Po "igricama" se vec odavno prave visoko budzetni filmovi koji su umjetnost.Ja smatram igricama mnogo stare igre kao i igre na telefonima...Sa 3D grafikom igre su prestale da budu igrice.Sve u svemu ja licno smatram vec odavno da su igre 8. umjetnost.Igre su ko droga smo sto su stetne posljedice neuporedivo manje...aj sad zdravo

Red Dragon
15.11.2006, 20:44
Ja ne znam ljudi zasto se cudite sto se upotrebljava termin igrica. Ajde kad je upotrebi laik koji ne razume kompjuterske igre, ali sta cemo sa onima kojima se ti bave.
Sushtina ovog komentara: SK 11/06, strana 121, reklama za WoW, Tacka 2(Povezi se), prva rec.
Toliko!:Freddy:

Ne$A
15.11.2006, 20:59
Ljudi, neznam zasto vam je to toliko vazno. Igre ili igrice, umetnost ili ne ja ih svejedno volim i igram:D

Renee
15.11.2006, 21:01
U igrice spadaju male igrice, mini igre.
A u igre spadaju one koje su vece od bar 50MB.
Tako ih bar ja nazivam. :)

Inuyasha
15.11.2006, 21:03
U igrice spadaju male igrice, mini igre.
A u igre spadaju one koje su vece od bar 50MB.
Tako ih bar ja nazivam. :)
The same...imamo isti kriterijum ;)

Obi-wan
18.11.2006, 21:28
...pa zvace ih igricama dok je moj otac ziv...mozda ce prestati da ih tako naziva samo ako jednog dana mlatnem neku DEBELU lovu od toga sto znaci... NIKAD...:)

Rocker
22.11.2006, 6:16
A ja nešto imam osećaj da se samo vi omladinci nađete uvređenim kad neko kaže igrica umesto igra!;) Meni ne smeta, za mene to nije pežorativni deminutiv! I sam kažem igrica u razgovoru a igrao sam ih dok dobar deo vas još nije bio u rođen! A šta tek prava stara garda da kaže na ovo, koja je zveketala "video igrice" po luna parkovima dok sam i ja bio u pelenama? Ovoliko strana niokočega! K'o dve plavuše: "Iran ili Irak?!":a_whistli

NightWolf
26.11.2006, 1:00
SVE U JEDNOM!!!naravno...UNUTRA SU GLUMA(voice acting..itd.),INTRO,FILMICI,SEKVENCE...i sama igra generalno...mnogo truda..ali nema veze kako ih zovu...kad one uvek ostaju PC igre...:ciao:

piskoonline
26.11.2006, 1:12
IGRA, to je društvena stvar, učestvuje više persona, dakle, ako je kompjuterska, onda je igra onda kada je mrežna, sa bar dva živa igrača.
IGRICA, to je ono što svak mlati za sebe.
TAČKA.
Igrica, to nije pogrdno, mutavo, nerazvijeno, već baš slatko,

SirDuck
26.11.2006, 1:15
Upravo sto se original moze umnozavati nema rariteta, sto je po meni glavna prepreka da se igre svrstaju u umetnost. .....
..... Pa ako je neko zainteresovan da i kupi za 100e recimo vase umetnicko delo, mozete vi prodati i 1.000 originala sve po 100e i gle love ko' blata i svi zadovoljni jel imaju original. :D

Pa filmovi spadaju u umetnost, a isti je slucaj kao sa igrama (da, igrama, ne igricama).

NightWolf
1.12.2006, 20:19
Neko ovde rece da igre nisu umetnost:confused: ...to nije u potpunosti tacno..imaju pojedine igre koje sadrze mnogo vidova umetnosti...ako je umetnost ono sto:kreza: lupetaju one folk "pevaljke"(vecina njih lupeta):kreza: onda je sigurno umetnos u animacijam nekih igara...a posto RPG-ovi skoro uvek imaju classicnu muziku(sto je umetnost),(U G3 je muzika prelepa)i najnoviju,lepu i inovativnu grafiku i dizajn..to spada u vid umetnosti i kao sto napisah nema veze kako neko igre zove one uvek ostaju PC igre(i zaboravih)ps igre..itd.


:ciao:

Master Neo
1.12.2006, 21:23
Svaka igra je umetnicko delo za sebe. Kao i sve ostalo sto napravi covek.

LunaticRS
16.12.2006, 0:42
Mislim sad igram CoH i dozivljaj je bolji od bilo kog WWII filma.Filmovi su umjetnost i za gleadoce predstavljaju interaktivnu zabavu kao i igre i mislim da je vrijeme da konacno to i igre postanu.Po igrama se radi mnogi filmovi, a to nesto znaci.Ko ne igra igre konta da su to neke gluposti za djecu, ali oni koji imaju veze sa igrama su itekako svjesni sta znace igre.Ipak se desi da za pravljenje jedne igre se utrosi mnogo vise vremena, para i truda nego za neke prosjecne filmove.

markohacker
30.11.2007, 0:16
Ma kad mi kazu "kako te ne mrzi" ili "kako mozes" ili "dokle bre vise te IGRICE" ja:n-cc2::mad: znaci penim ! Pa sta treba , da gledam Zozefinu i Klementinu,spanske serije i BN televiziju!? Ma kako samo mogu...!!!! J..... ih moje Igre!!!!!!!!!!

WhenDarknessFalls
30.11.2007, 0:29
Au...ozhiveo si dosta matoru temu, al nema veze. Stvar je u tome sto su igre kod nas zastupljene kao neka losa stvar, od koje se zatupljuje mozak. Kod nas ce igre konacno da se shvate kao bilo koji drugi oblik elektronske zabave (TV, muzika) tek za nekih 150-200 godina, ako i tad. A zapad, a bogami i istok, su te stvari shvatili vec pre nekog vremena.
Doduse ta situacija nije samo sa igrama, vec sa racunarima uopsteno, tako da me nista ne iznenadjuje. Sto se tice folk pevaljki - no koment. Ja licno igre shvatam kao malu umetnost, samo treba ceniti to...

glitch
30.11.2007, 0:58
Ma igre ko igrice, zasto im tepati, sem kao po navici? ;)

Doolio
30.11.2007, 1:16
mnogo ste se bre rasfilozofirali:)
ja video igre od kada znam za sebe zovem igricama, a jedini razlog za to je zato sto ih tako zovem i to je to:) al uvek mora neko da trazi neki dublji smisao, te to je pogrdno, te to je deminutiv, te ovo, te ono, dajte ljudi, iskulirajte, zovite ih kako ih zovete...

NSadian
30.11.2007, 1:27
Meni trenutno pada na pamet sledeća podela:

1. Igrice = Ne igram se uopšte/često/nije mi toliko značajno/radim pametnije stvari

2. Igre = Zbog njih sam i kupio komp, i uglavnom sve što radim je igranje igara

2a) Igrice < 100 MB
2b) Igre > 100 MB

Pozdrav:ciao:

Doolio
30.11.2007, 1:41
procitao sam celu temu i zgrozio sam se, blago receno. neki ljudi koji su ucestvovali u ovoj diskusiji (necu ih imenovati, poslednje sto mi pada na pamet je da se prepucavam s likovima po forumima, ali moram da napisem nesto, makar generalno) su bili jako nevaspitani i bezobrazni, a u startu su prekrsili neka osnovna pravila diskutovanja i pokazali fantasticno neznanje o temi topica. ja razumem da postoji i nesto sto se zove 'emotivna rasprava' i da covek nije robot i da samo procesira informacije, ali ovo nema veze sa tim, pojedini postovi su bili demagogija u svom najcistijem i najogoljenijem obliku, sa argumentima posle kojih bi iole normalan covek automatski trebalo da prekine bilo kakav vid komunikacije sa doticnim 'argumentatorom'.
par saveta za 'gospodu':
1-termini umetnost, umetnicko delo, medij, tehnika, nosac, materijal, industrija, zabava, kompilacija nikako nisu sinonimi.
2-oni mogu biti povezani, mogu biti sastavni deo jedan drugog, mogu biti neophodni jedni drugima, a i ne moraju.
3-svaki od pomenutih termina ima svoju definiciju, koja je, gle cuda, razlicita od definicije ostalih termina.
4-tu definiciju je potrebno znati pre nego sto se krene u raspravu o doticnim stvarima.
5-previse demagogije. ako je namerna, nemam reci, ako nije namerna, pogledati tacke 1 do 4.
6-cesto nepostovanje sagovornika koji predstavi jako dobre argumente koji se, oh zaboga, ne podudaraju sa vasim stavovima. za to se dobijao ukor u trecem osnovne, a verujem da je vecina vas barem fizicki starija od tog doba.

ko se prepozna, prepoznao se, nemam sta vise da kazem. razlog za ovakvu moju reakciju je taj sto je tema sve samo ne 'skakljiva i pipava' uz, pa i najmanju, dozu informisanosti, obrazovanja, vaspitanja i zrelosti. kockice se onda same slazu i verovatno bi 90% ucesnika doslo posle tri strane topica do slicnih ili istih zakljucaka. jednostavno sam se prenerazio, video sam slican razvoj topica na jednom forumu gde su se srbi i siptari raspravljali oko kosova:)

idem sad, a vi mozete da mi ****te sve po spisku posto verovatno ovu temu necu vise posecivati...

Rocker
30.11.2007, 1:49
mnogo ste se bre rasfilozofirali:)
ja video igre od kada znam za sebe zovem igricama, a jedini razlog za to je zato sto ih tako zovem i to je to:) al uvek mora neko da trazi neki dublji smisao, te to je pogrdno, te to je deminutiv, te ovo, te ono, dajte ljudi, iskulirajte, zovite ih kako ih zovete...

-||- :tapsh:

Volim ovakva reviveovanja tema posle zilion godina. :to_care:

Ne dele se ljudi na one koji računarske igre zovu igrama ili igricama, nego na one koij nešto znaju o istima i one koji nemaju pojma! :cool:

Maladikt
30.11.2007, 16:13
Ne bih želeo da se neko sada uvredi, ali ,,nije igrice nego igre'' je prilično geek-ovski stav. Ja isto govorim igre i uglavnom mi smeta kada neko to kaže, ali mu ne zameram.

U neku ruku zvuči kao omalovažavanje (jer je deminutiv), ali zbog čega bi me bilo briga što neko igre zove igricama, a nema blage veze o istim? Pa čak i ako ima, zašto bi me bilo briga?

A to sa ulaganjem truda u igru i tezom igra = umetnost? Samo ću pitati: koliko forumaša igra isključivo originalne igre?

noisy
30.11.2007, 16:28
ja ih zovem igre. prije par dana se raspitujem kod skoro jedinog prodavca originalnih igara u bih za neku igru i on mi uporno ponavlja igrice

Dio37
30.11.2007, 16:46
Preporucio bih vam da procitate ovaj clanak.

http://www.bug.hr/ostav/index.asp?page=1&id=70915

Maladikt
30.11.2007, 17:03
Preporucio bih vam da procitate ovaj clanak.

http://www.bug.hr/ostav/index.asp?page=1&id=70915

Sve je to u redu, ali sve se vrti oko truda koji je razvojni tim uložio u stvaranje igre. Kao što rekoh, to kod nas za većinu ne važi...

Ghost
30.11.2007, 17:08
Додуше управу је аутор око овога да свако ко нема појма о играма о истима пише...

zoran845
30.11.2007, 17:17
Nije stvar u tome da li se neko ko igre zove ovako ili onako razume u iste ili ne (tu i ovaj iz "Baga" greši: ima u oba tabora i profesionalaca i dunstera), nego što je "igrica" ružan naziv. Zvuči rogobatno, kao "minimalac" (izraz za najmanju platu), "cifra" (izraz za sumu, svotu, broj) i još puno izraza koji se neprimetno uvale u jezik i zagade ga.

Doolio
30.11.2007, 19:15
-||- :tapsh:

Volim ovakva reviveovanja tema posle zilion godina. :to_care:

Ne dele se ljudi na one koji računarske igre zovu igrama ili igricama, nego na one koij nešto znaju o istima i one koji nemaju pojma! :cool:

pa nisam ja rivajvovo, vec je bila...
sto se tice tvoje teorije, ne vidim ni sta je bitno u tome da li neko zna nesto o IGRICAMA ili ne:)))

Dio37
30.11.2007, 20:29
U tom tekstu je ono sto meni smeta. Meni je u redu da ljudi kazu 'igrica', ovako, u svakodnevnom razgovoru. Problem je sto se taj deminutiv provlaci po zvanicnim medijima (novinama, televiziji). To odmah asocira na cinjenicu da ljudi misle da su svi gameri infantilni kreteni.

zdravkelja
30.11.2007, 20:33
U tom tekstu je ono sto meni smeta. Meni je u redu da ljudi kazu 'igrica', ovako, u svakodnevnom razgovoru. Problem je sto se taj deminutiv provlaci po zvanicnim medijima (novinama, televiziji). To odmah asocira na cinjenicu da ljudi misle da su svi gameri infantilni kreteni.

to, katastrofa, mnogo me nervira

JohnnyNT
30.11.2007, 21:00
U tom tekstu je ono sto meni smeta. Meni je u redu da ljudi kazu 'igrica', ovako, u svakodnevnom razgovoru. Problem je sto se taj deminutiv provlaci po zvanicnim medijima (novinama, televiziji). To odmah asocira na cinjenicu da ljudi misle da su svi gameri infantilni kreteni.

Da, reč igrica asocira na nešto beznačajno, lako (možda čak i glupo) i zato oni koji su protiv istih, a nemaju pojma o "igricama" (razni čuvari zdravlja nacije i sl...), vole da ih nazivaju tako.Zato se ne treba ljutiti na one koji tu reč koriste iz neznanja. :dedica:

player1
30.11.2007, 21:04
Licno mislim da je glupo i reci "igra", jer to nije dovoljno odredjeno.

Bar kad se kaze "igrica" zna se da se misli na kompjuterske igre.


A pravi izraz je "video igra".

Dio37
30.11.2007, 21:09
Licno mislim da je glupo i reci "igra", jer to nije dovoljno odredjeno.

Bar kad se kaze "igrica" zna se da se misli na kompjuterske igre.


A pravi izraz je "video igra".

Ako cemo tako, pravi naziv je audio-video igra. :opanachke
To je sasvim jasno odredjeno.

AkulM
30.11.2007, 21:12
Licno koristim izraz "igra", ali se ne ljutim kad neko koga poznajem kaze "igrica" :).

Licno mislim da je glupo i reci "igra", jer to nije dovoljno odredjeno.

Bar kad se kaze "igrica" zna se da se misli na kompjuterske igre.


A pravi izraz je "video igra".

Meni taj izraz zvuci pomalo staro.Mislim da je najkorektnije reci "kompjuterska igra"

Ocelot
30.11.2007, 21:17
Nije ništa strašno to što ih ljudi nazivaju igricama. Uostalom, to je verovatno slučaj samo kod nas. Na engleskom recimo, zovu se (PC/console...) games, a one male, tipa PopCap, small games. Važno je da su sve games. :D

player1
30.11.2007, 21:54
Meni taj izraz zvuci pomalo staro.Mislim da je najkorektnije reci "kompjuterska igra"

Pa sad...
Konzole nisu kompjuteri u punom smislu. A spadaju u istu grupu igara.

A i na zapadu se mnogo cesce koristi termin video-game umesto computer game, tako da...

Ghost
30.11.2007, 22:17
Управу је player1, видео игра је прави назив.

AkulM
30.11.2007, 22:28
Pa sad...
Konzole nisu kompjuteri u punom smislu. A spadaju u istu grupu igara.

A i na zapadu se mnogo cesce koristi termin video-game umesto computer game, tako da...

Pa konzolne igre bi nazivao konzolne igre :D
hmmmm... to i jeste malo komplikovano.Upravu si, video igre bi bilo najbolje :)

Ghost
30.11.2007, 22:33
Рачунарске игре и конзолне игре. Ајд, добро...

Nergal
1.12.2007, 0:23
A konzola je kompjuter specijalizovan za igranje, kako god da postavite to je ista stvar. Manje upućeni ljudi kod nas konzole nazivaju kompjuterima a sve igre ("igrice" :D) zovu "kompjuterskim igrama" ili "video igrama". Majka jednog mog poznanika, kada se isti igra na svom PS2 kaže da "igra igrice na malom crnom kompjuteru".

zoran845
1.12.2007, 0:30
Da, reč igrica asocira na nešto beznačajno, lako (možda čak i glupo)...Upravo tako. Kad čujem "igrice" prva asocijacija su mi (ne znam zašto) Bivis i Bathed.

BTW, na engleskom se (kako lepo primeti jedan ljubitelj RPG-a ;)) ne zovu (uz video / audio / console / whatever) "little games", nego samo "games".

player1
1.12.2007, 1:13
"Games" obuhvata i stone igre i jos svasta.

iMa_NeKo_PljUgU
1.12.2007, 2:15
Pa iskreno ja imam društvo koje verovali ili nezavisi samo od igara:) tako da je malo nedefinisano reći "igra" jer postoji mnogo vrsta igara zar ne... uglavnom u razgovoru obično upotrebljavam igrica (i to nije pogrdno već odmila:mad:) ili kompjuterska/video igra;)

Maladikt
1.12.2007, 14:08
U tom tekstu je ono sto meni smeta. Meni je u redu da ljudi kazu 'igrica', ovako, u svakodnevnom razgovoru. Problem je sto se taj deminutiv provlaci po zvanicnim medijima (novinama, televiziji). To odmah asocira na cinjenicu da ljudi misle da su svi gameri infantilni kreteni.

Pa neka misle da smo infantilni kreteni. Svako od nas zna (ili misli da zna) koliko vredi, tako da ne vidim u čemu je problem. Dušebrižnici koji se brinu za zdravlje američkog podmlatka mogu da govore razne stvari od kojih me ni jedna ne pogađa.

Zbog čega je uopšte ovolika polemika oko toga?

Dio37
1.12.2007, 14:27
Pa neka misle da smo infantilni kreteni. Svako od nas zna (ili misli da zna) koliko vredi, tako da ne vidim u čemu je problem. Dušebrižnici koji se brinu za zdravlje američkog podmlatka mogu da govore razne stvari od kojih me ni jedna ne pogađa.

Zbog čega je uopšte ovolika polemika oko toga?

Pa bas lepo sto tebe nije briga sta neko misli o tebi. Ja bih ipak hteo da ljudi shvate da igre nisu samo zabava za klince i da mi nismo idioti sto svoje slobodno vreme provodimo igranjem 'igrica' (izmedju ostalog).

IMHO, igre su nekad zaista bile igrice, kada su dolazile na disketama i kertridzima. Ali pogledaj sad jedan Crysis, sa svojom ultra-mega-giga realisticnom grafikom i zapitaj se da li je pravilno nazvati ga igricom. Ako nista drugo, a ono zbog truda koji je ulozen u njegov razvoj.

RUSuper
1.12.2007, 14:35
Verovatno ce ih uvek tako zvati,lepse zvuci igrica,a tu je i stvar navike

Maladikt
1.12.2007, 14:41
Pa bas lepo sto tebe nije briga sta neko misli o tebi. Ja bih ipak hteo da ljudi shvate da igre nisu samo zabava za klince i da mi nismo idioti sto svoje slobodno vreme provodimo igranjem 'igrica' (izmedju ostalog).

Mene interesuje mišljenje ljudi o moralnosti mojih postupaka i civilizovanosti mog ponašanja. Igre, u globalu, nisu samo zabava za klince, mada ima i takvih (i tu se očigledno svi slažemo).

Međutim, Dio, ako će mene da smatra idiotom neko ko za kompjuterske igre misli da su samo zabava i gubljenje vremena (a kao što napisah, ima i takvih igara - nije da nema) onda neka priča šta hoće, ravno mi je sve do Kosova.

Neka priča u prazno jer ja znam šta su igre za mene i znam svoj stav prema sebi kao igraču i prema igrama koje igram.

DeCoy
1.12.2007, 14:46
...igre su nekad zaista bile igrice, kada su dolazile na disketama i kertridzima.

Pa i tada, kao i danas se znala jasna razlika između igara koje su za jednokratnu zabavu i onih pravih "epskih" igara...Pogledaj jedan Elite sa hiljadama sistema razbacanih po svemiru, ili jedan Lords of Midnight koji je imao impresivnih 10.000 ekrana...nazvati takvo nešto "igricom" ili "zabavom za jedno popodne" je, najmanje, uvreda za njihove autore...

Potpuno je svejedno kako ćemo ih zvati, važno je da se nama sviđa da ih igramo:D

Dio37
1.12.2007, 14:58
Međutim, Dio, ako će mene da smatra idiotom neko ko za kompjuterske igre misli da su samo zabava i gubljenje vremena (a kao što napisah, ima i takvih igara - nije da nema) onda neka priča šta hoće, ravno mi je sve do Kosova.

Meni ipak nije svejedno, tu nam se misljenja razilaze.
Doduse, u tome i jeste problem. U nasoj zemlji je procenat ljudi koji znaju nesto o igrama (a stariji su od 18 godina) zanemarljivo mali. Sad ponavljam ono sto je Mastruko vec rekao u onom clanku, ali ono sto mene zaista nervira je kada neko ko nema pojma o cemu govori odluci da napise neki tekst o 'igricama'.

Maladikt
1.12.2007, 15:05
Meni ipak nije svejedno, tu nam se misljenja razilaze.



Šta da se radi. Ukusi su različiti kao i ljudi.

ono sto mene zaista nervira je kada neko ko nema pojma o cemu govori odluci da napise neki tekst o 'igricama'.

Pa to ti je opšti problem nestručnog novinarstva - piši jer je cool/in... a pojma nemaš ni šta je ni kako je :kreza:

Apostrof
1.12.2007, 15:08
U cemo je poenta ove rasprave, mislim, koga boli...........uvo?

caine
1.12.2007, 18:50
Pa to ti je opšti problem nestručnog novinarstva - piši jer je cool/in... a pojma nemaš ni šta je ni kako je :kreza:
Da, a onda to procitaju ljudi koji veruju u sve sto procitaju u novinama, ili cuju na televiziji. I onda su svi uvereni da su ''igrice'' stetne, a kad ih pitas zasto ''pa, tako kazu na televiziji :kreza:''. Kao kad je mene baba uveravala da su ljudi nastali od vanzemaljaca, posle citanja neke Denikenove knjige.:rofl:

JohnnyNT
1.12.2007, 19:00
U cemo je poenta ove rasprave, mislim, koga boli...........uvo?
Da.Ne treba da se obaziremo na gluposti.Ali šta ću, ne mogu da ostanem ravnodušan prema tako velikim GLUPOSTIMA.Svaka čast ko može.

Za sve takve treba napraviti neku emisiju u kojoj bi bilo detaljno objašnjen termin igre i igrice kao i razjašnjene mnoge zablude u vezi sa kompovima i igrama.

Irondacha
1.12.2007, 19:59
U cemo je poenta ove rasprave, mislim, koga boli...........uvo?
Ako ne shvatas poentu rasprave NEMOJ OVDE DA POSTUJES.
Mislim da je najpravilnije reci samo igrica,ako kazete igrica niko nece pomisliti da vi mislite na igru na tabli ili TCG ili tako nesto nego zna da mislite na video igru,A sada da li mislite na igru za PC ili konzole,pa...ako vas ta osoba poznaje znace na sta mislite.

renegade_of_funk
1.12.2007, 22:37
Ja igram igrice na Wii konzoli.Pogotovo kada pokrenem Super Mario Bros. igricu. :D


OFF
Kao kad je mene baba uveravala da su ljudi nastali od vanzemaljaca, posle citanja neke Denikenove knjige.:rofl:

Moras da slusas starije,Erih von Daniken je sve to lepo i dokazao, eh da si se barem potrudio da procitas tu knjigu sada ne bi bio u zabludi. :dedica:

Samurajboss
1.12.2007, 22:58
Slazem se sa svima koji misle da se IGRE zovu IGRAMA i igrice igricama. Juce ja pricam sa drugom, i kazem mu: Jesi igrao tu IGRU? On ce meni: Da, odlicna igrica! Nije mi bilo stalo da sa nijm raspravljam o tome, ali me svejedno nervira. A sto se tice strucnjaka, pa mislim da ih nema iz razloga sto je tvoje misljenje jedini faktor u biranju izmedju rijeci. Npr. bogatas ce za 100evra reci svotica, a ja cu reci : Puno para! Taman za novu graficku!:D

Iilija64
3.12.2007, 17:07
Slazem se sa svima koji misle da se IGRE zovu IGRAMA i igrice igricama. Juce ja pricam sa drugom, i kazem mu: Jesi igrao tu IGRU? On ce meni: Da, odlicna igrica! Nije mi bilo stalo da sa nijm raspravljam o tome, ali me svejedno nervira. A sto se tice strucnjaka, pa mislim da ih nema iz razloga sto je tvoje misljenje jedini faktor u biranju izmedju rijeci. Npr. bogatas ce za 100evra reci svotica, a ja cu reci : Puno para! Taman za novu graficku!:D

Uzeo si mi riječi iz usta.

Lokigodofirendlies
5.12.2007, 15:44
Ja kazem igrica od miloste za najlepse i najbolje igre. Jer deminutiv uglavnom i sluzi da se iskaze topla osecanja prema nekome ili necemu:).

Antony Kidis
5.12.2007, 17:29
Ja igricama zovem male igre, dok zahtevnije igre zovem igrama.:D

PeTkO
5.12.2007, 17:31
Igrica ili igra pitanje je sad?

Ja cesto koristim oba naziva.Neki put kazem igrica, neki put igra, zavisi kako mi padne na pamet.Kad kazem igrica, ja uopste ne zalim da vredjam autore, vec jednostavno, navikao sam, jer i da tebi u tvom okruzenju neko stalno govori igrica, moras da pocnes i ti:o.

nexexcalibur
17.10.2012, 21:07
Najezim se kad cujem rec igrica...uglavnom ih koriste ljudi koji nemaju veze sa gamingom ili na njega gledaju sa visine pa maliciozno nipodistavaju ovu granu umetnosti ;)

ps: koji nekro, videh temu slucajno na dnu Doom 3 teme, kao related :D

Љуша
17.10.2012, 21:12
Нисам ни знао да има оваква тема :eek: :tapsh:. И ја се најежим. Мене на овом форуму изнервира кад видим да неко напише, "хоћу да ми комп тера најновије игрице". Трудим се да останем суздржан. А у теми препоручите ми игру, ако неко следећи напише, препоручите ми "игрицу" од мене ће добити препоруку да извади тетрис из нафталина и игра "игрице" :a_whistli

High life
17.10.2012, 21:14
Ma nek ih zovu kako hoce. **** mi se.

sale94
17.10.2012, 21:31
Ja se ne jezim od naziva ja kazem igra al ponekad kazem i igrice, ali se jezim od ove recenice citiracu deo poruke "хоћу да ми комп тера најновије игрице"

Takvi ljudi ne bi trebalo da postoje (ne racunam bas mladju populaciju) lik koji samo na kompu zna da ga ukljuci, da pusti facebook youtobe, i da pika igrice je za mene kompjuterski nepismen, ajde sto ga ne interesuje nesto vise, nego sto i o igrama ne zna nista vec samo CS jos gore . :facepalm

LoshMeeBre
17.10.2012, 21:38
Ne razumem zasto neki (tj. vecina ovde na forumu) ljudi toliko size zbog toga. Ja igram kompjuterske igre od 96-7e godine, smatram da su neke od njih umetnost, vecina to nazalost nije i to nema nikakve veze sa tim da li ih zovem igra ili igrica.

Ako kazem filmic, ne znaci da mislim da su filmovi glupost.

Ako kazem "sada cu da slusam neku muzikicu" to ne znaci da cu da slusam soundtrack sa muzickog tobogana. I igra i igrica su razumljivi pojmovi koji oznacavaju istu stvar, koriscenje deminutiva ne mora da oznacava degradaciju pojma, semantika zavisi od konteksta.

Insistiranje na tome da se mora govoriti igra, za mene je elitizam, a osim toga je nerviranje oko potpuno nebitne stvari. Umesto da gubite vreme i zvice stresiranjem oko toga, odigrajte vama omiljenu igru, ili igricu, kako vam drago ;)

EDIT. Cudi me da ova tema odavno nije lockovana :D

JohnnyNT
17.10.2012, 21:39
Ako kazem filmic, ne znaci da mislim da su filmovi glupost.


Ja pomislim na pornić.

sale94
17.10.2012, 21:42
Ne razumem zasto neki (tj. vecina ovde na forumu) ljudi toliko size zbog toga. Ja igram kompjuterske igre od 96-7e godine, smatram da su neke od njih umetnost, vecina to nazalost nije i to nema nikakve veze sa tim da li ih zovem igra ili igrica.

Ako kazem filmic, ne znaci da mislim da su filmovi glupost.

Ako kazem "sada cu da slusam neku muzikicu" to ne znaci da cu da slusam soundtrack sa muzickog tobogana. I igra i igrica su razumljivi pojmovi koji oznacavaju istu stvar, koriscenje deminutiva ne mora da oznacava degradaciju pojma, semantika zavisi od konteksta.

Insistiranje na tome da se mora govoriti igra, za mene je elitizam, a osim toga je nerviranje oko potpuno nebitne stvari. Umesto da gubite vreme i zvice stresiranjem oko toga, odigrajte vama omiljenu igru, ili igricu, kako vam drago ;)

EDIT. Cudi me da ova tema odavno nije lockovana :D

Ja nisam ni rekao da sizim zbog naziva vec zbog ljudi koji samo znaju da idu na FACEBOOK I DA IGRAJU CS. PROCITAJ MALO BOLJE.;)

LoshMeeBre
17.10.2012, 21:51
Ja pomislim na pornić.

Zapravo i ja cesto kazem u tom kontekstu :kreza: Moja poenta je da sve to zavisi i da ne treba generalizovati stvari.

Inace Sale, ne napadam tebe licno (nisam primetio da sam te quote-ovao), nego znam da se gomila ljudi breca kada bilo ko jednom na forumu, makar slucajno, napise igrica. Pa makar to bilo u istom postu gde je pre toga 5 puta napisano igra. SWAT tim dezurnih cuvara foruma mu upada u stan (alpha tim kroz prozor, bravo tim breach-uje front door) i tastaturom mu lomi prste kojima se drznuo da napravi takav prestup

Luka Filipovic
17.10.2012, 22:16
Kazam igrica, ponekad igra...
Inace ne igram samo CS ( cs uopste i ne igram :p ), vec igram puno raznih zanrova,RPG, FPS, RTS, avanture itd...
Oduvek sam ih nazivao igricama jos od Donkey Konga i super Maria sa SNESa pa do sada i bas me briga kako ih neko zove dok god znam na sta misli.
Glupe li teme :boodala:

Marko
17.10.2012, 22:33
I ja se u potpunosti slazem sa Lukom....samo zato sto Kuzma ne voli to i sto to stalno ponavlja ne znaci da ima ikakve veze sa nasim shvatanjem igrica/igara ili respektom za iste...
Ja igram igrice od 2001 godine i u 90% slucajeva kazem igrice i ne razumem u cemu je frka.

Rocker
17.10.2012, 22:52
Ovu temu baš hoće revivovanje posle dugo vremena, nije joj ovo prvi put. :kreza:
Ali mislim da je ovoga puta oboren forumski rekord...skoro pa punih 5 god. :to_care:
Ajd' izrokajte se sad, da vidimo ko je tr00 a ko nije, pa se vidimo negde 2018. :a_whistli

Pegasus
18.10.2012, 0:26
Ali mislim da je ovoga puta oboren forumski rekord...skoro pa punih 5 god. :to_care:

Thread Necromancer високог нивоа.:kreza:

Luka Filipovic
18.10.2012, 0:50
Ovu temu baš hoće revivovanje posle dugo vremena, nije joj ovo prvi put. :kreza:
Ali mislim da je ovoga puta oboren forumski rekord...skoro pa punih 5 god. :to_care:
Ajd' izrokajte se sad, da vidimo ko je tr00 a ko nije, pa se vidimo negde 2018. :a_whistli

@nexexcalibur je kriv :D,
nego vidimo se ovde za 5 godina, pozz :ciao:

SirDuck
18.10.2012, 0:58
Vidim ja da mi je nešto poznata tema :kreza:

Odgovor na postavljeno pitanje je: Koga je briga, iovako imam pametnija posla :D

doctor
18.10.2012, 3:01
Takvi ljudi ne bi trebalo da postoje (ne racunam bas mladju populaciju) lik koji samo na kompu zna da ga ukljuci, da pusti facebook youtobe, i da pika igrice je za mene kompjuterski nepismen, ajde sto ga ne interesuje nesto vise, nego sto i o igrama ne zna nista vec samo CS jos gore . :facepalm

Kome bih ja onda sastavljao kompove i uzimao kintu... :D

sale94
18.10.2012, 9:35
Kome bih ja onda sastavljao kompove i uzimao kintu... :D

Vidis to je tacno. :D

JohnnyNT
18.10.2012, 11:16
Kome bih ja onda sastavljao kompove i uzimao kintu... :D

E kome bih ja ondaK sastavljao i popravljao kompove i dobijao sok, kaficu, pivo ili kolače ponekad... Čekaj malo... Pa nikome... Zaista bi bilo dobro da ne postoje takvi ljudi :dzavo:

Luka Filipovic
18.10.2012, 11:24
E kome bih ja ondaK sastavljao i popravljao kompove i dobijao sok, kaficu, pivo ili kolače ponekad... Čekaj malo... Pa nikome... Zaista bi bilo dobro da ne postoje takvi ljudi :dzavo:

I ko bi me onda zvao svakih pola sata da me pita kako da instalira CS i gde su mu porodicne slike i xxx? :n-cc2:

M1L0SH
18.10.2012, 11:37
Ako kazem filmic, ne znaci da mislim da su filmovi glupost.
Ako kazem "sada cu da slusam neku muzikicu" to ne znaci da cu da slusam soundtrack sa muzickog tobogana. I igra i igrica su razumljivi pojmovi koji oznacavaju istu stvar, koriscenje deminutiva ne mora da oznacava degradaciju pojma, semantika zavisi od konteksta.
Ja mrzim i demunitive kad mi neko u lice kaze tako nesto dodje mi da mu zalepim samarcinu. Ali se naravno suzdrzavam ...
Zvuci kao da se neko glupira, krevelji se, kao da prica sa 3 godisnjim detetom.
Ko uopste tako govori i zasto ...

Ne razumem zasto neki (tj. vecina ovde na forumu) ljudi toliko size zbog toga. Ja igram kompjuterske igre od 96-7e godine, smatram da su neke od njih umetnost, vecina to nazalost nije i to nema nikakve veze sa tim da li ih zovem igra ili igrica.
Pa igrice zvuci kao nesto sto ce moja mama da kaze, samo blenete u te glupe igrice ja sam u vasim godinama bla bla bla.
I nema logike reci igrica (asocira me na super mario ili tetris) za nesto u sta je ulozeno vise novca i znanja nego u holivudski film. Neko mozda ne omalovazava igre ali to je uslovni refleks. Takva je okolina gde ti stalno nabadaju na nos da treba da radis nesto "zrelije" a naravno nemaju pojma o igrama zato tako i govore ...

Luka Filipovic
18.10.2012, 11:48
^Cek, mi omalovazavamo igrice nazivajuci ih tako? :boodala:

Porsche
18.10.2012, 11:53
Pa od čega su se izrodile današnje "igre" nego od tih starih "igrica" super mario, tetris... Pre se vozio Fićo, Zastava, Tristać pa svejedno dal ga nazivali autom, kolima, a danas se voze Mercedesi, BMW-i itd. Ja sam odrastao tako da sam uvek čuo "igramo igrice", "idemo na igrice"... Uživalo se, igralo se nije se nerviralo oko toga kako ih ko naziva.

salealexic
18.10.2012, 12:16
Ja se najezim kada vidim od cega se sve neko najezi. Kakve veze ima sto neko kaze igrice, a kladim se da je 99% ljudi ovde tako u proslosti govorilo, ali su onda videli da to vise nije kul, jer onda oni nisu pravi gejmeri. Znate pomislice neko da su kompjuterski nepismeni i da igraju samo CS, a oni eto vec tri dana ne spavaju igrajuci najnoviji Diablo.

sale94
18.10.2012, 12:37
Ja se najezim kada vidim od cega se sve neko najezi. Kakve veze ima sto neko kaze igrice, a kladim se da je 99% ljudi ovde tako u proslosti govorilo, ali su onda videli da to vise nije kul, jer onda oni nisu pravi gejmeri. Znate pomislice neko da su kompjuterski nepismeni i da igraju samo CS, a oni eto vec tri dana ne spavaju igrajuci najnoviji Diablo.

Slazem se sa tobom, i ja takodje smatram da nije to vazno koji se izraz koristi igre ili igrice svejedno je, ali jedno je sigurno ne treba da se igre/igrice se gledaju kao nesto IN ili Out nije to prolazna stvar, i svako ko ih zaista voli je svestran i to pokazuje na delu, a ne recima reci su jeftine dela su bitna u ovom slucaju pravi gamer nije onaj koji prati sta je u trendu, i onaj koji sebe naziva tako, i nabraja sta je sve igrao a u stvari nista nije ni video, vec onaj koji igra cuti i uziva ja barem tako radim.

M1L0SH
18.10.2012, 12:40
Da dade mi ideju da li porse, ferari nazivamo autic ? Ne ni ovo nisu igrice. Osim ako ne se glupirate u demunitivu. Da li je Cat 797 kamioncic ? Mrzim demunitive, odvratno ...
Vidi ovo govorili su pre "igrice" ali sad vise nije kul. Smesno pre smo govorili gu gug gaga kmeee ali da sad nije kul ...
Eto druga stvar koje se jezim jesu nekakvi gejmeri koji kupuju miseve, podloge, laptopove za gejmere i ponasaju se kao da su iznad svih. Gejmer sta uopste to znaci ? Igrao si par igara dobro sta sad, treba mu kruna ?! Verovatno jedini profi gejmeri su oni Koreanci koji zaradjuju za zivot igrajuci starcraft ...
P.S. Meni je vise pitanje upotreba demunitiva u govoru, i to sto me igrice odmah asocira na neke ljude iz moje okoline nego elitizam. Lepo receno igraj igre, uzivaj i to je to. Daleko od toga da me interesuju trendovi, da sam hteo da ih pratim ne bi to sto jesam.

Rajko92
18.10.2012, 12:50
Da dade mi ideju da li porse, ferari nazivamo autic ? Ne ni ovo nisu igrice. Osim ako ne se glupirate u demunitivu. Da li je Cat 797 kamioncic ? Mrzim demunitive, odvratno ...
Vidi ovo govorili su pre "igrice" ali sad vise nije kul. Smesno pre smo govorili gu gug gaga kmeee ali da sad nije kul ...
Eto druga stvar koje se jezim jesu nekakvi gejmeri koji kupuju miseve, podloge, laptopove za gejmere i ponasaju se kao da su iznad svih. Gejmer sta uopste to znaci ? Igrao si par igara dobro sta sad, treba mu kruna ?! Verovatno jedini profi gejmeri su oni Koreanci koji zaradjuju za zivot igrajuci starcraft ...
P.S. Meni je vise pitanje upotreba demunitiva u govoru, i to sto me igrice odmah asocira na neke ljude iz moje okoline nego elitizam. Lepo receno igraj igre, uzivaj i to je to. Daleko od toga da me interesuju trendovi, da sam hteo da ih pratim ne bi to sto jesam.Bold: :facepalm Edit: Ovo sam stavio jer se kaze demInutiv (ne, demUnitiv). Ako moze i jedno i drugo, onda izvinjenje, moja greska.

Ja da imam porshe, verovatno bih ga zvao autic, al stvarno ne bih mogao sa sigurnoscu da ti odgovorim na takvo pitanje. Sto se tice igara, da li ce neko reci igra ili igrica, apsolutno je nebitno, niti obracam paznju na to. Svi smo one igre koje smo igrali kao mali zvali igrice, iako tad nije bilo nikakvih vecih igara od njih. Igre koje igramo danas, kazes, treba da zovemo bas igre? Zasto? Zato sto su vece i bolje od onih starih? Sta ako se za 20 godina pojave neke igre koje ce teziti po 100gb, i biti mnogo kompleksnije od ovog danas? Kako cemo njih da zovemo?

Mudrac
18.10.2012, 13:32
Bold: :facepalm

Ja da imam porshe, verovatno bih ga zvao autic, al stvarno ne bih mogao sa sigurnoscu da ti odgovorim na takvo pitanje. Sto se tice igara, da li ce neko reci igra ili igrica, apsolutno je nebitno, niti obracam paznju na to. Svi smo one igre koje smo igrali kao mali zvali igrice, iako tad nije bilo nikakvih vecih igara od njih. Igre koje igramo danas, kazes, treba da zovemo bas igre? Zasto? Zato sto su vece i bolje od onih starih? Sta ako se za 20 godina pojave neke igre koje ce teziti po 100gb, i biti mnogo kompleksnije od ovog danas? Kako cemo njih da zovemo?

Pa, VLG - Very large games ili na nasem VVI- Vrlo Velike Igre :kreza:

perablenta
18.10.2012, 13:48
Nije u pitanju kakva je igra da li ce je neko zvati Igra ili Igrica, to samo zavisi od osobe koja izgovara i njihovog stava / misljenja o onome o cemu pricaju.

Nutsbre@ker
18.10.2012, 14:04
Ni ti nisi u pravu, i dizajn animacija ume da bude kompleksan, i itekako zahtevan posao, a svakako moze da se podvede i kao umetnost

Sent from my Telenor_Smart_HD using Tapatalk 2

M1L0SH
18.10.2012, 14:23
In language structure, a diminutive (http://en.wikipedia.org/wiki/Diminutive), or diminutive form, is a formation of a word used to convey a slight degree of the root meaning, smallness of the object or quality named, encapsulation, intimacy, or endearment. It is the opposite of an augmentative.

Da kaze da se koristi za omalovazavanje, da pokaze kako je nesto malo ili nekvalitetno. Osim ako mozda nije ovo drugo intimnost, sa igrama ne shvatam kako ali dobro. Kasnije u tekstu kaze koristi se kada se govori o deci itd. itd.
I ne nema veze sa tezinom u gb. Vise je u pitanju kompleksnost radnje, pripovedanja, sveta u kome se igra desava itd. Uostalom zovi ih kako oces ...

Porsche
18.10.2012, 14:27
Onda treba zvati igričica :D

Dusan-DDY
18.10.2012, 14:29
IGRA je rec koju treba da koristimo cisto iz ozbiljnosti, znanja i postovanja
ti koji su pravili igru jedini znaju koja muka i danonocno visenje nad masinama treba da bi stvorili virtuelni svet ovde se ne prica pravilno u mom gradu i skoro svi pricaju igrica ali ja ih ipak zovem igra i bas me nesto nerviraju svi ostali :D jedino se ja zalazem za komp i uvek cu pratiti taj trend koliko god imao godina :to_care: neki kazu e imas 18 a igras igrice kao malo dete, to me uopste ne pogadja jer ja u tome uzivam sto radim i komp ne koristim samo za igranje i uzivam u igrama kao sto drugi uzivaju dok gledaju dosadne serije na TVu i rade neke bezvezne stvari koje mene ne zanimaju :dzavo: to je to ja kad pocnem da kucam nema mi kraja :D

PavletheDood
18.10.2012, 14:36
Vidim da neki ljudi ovde potuno ne shvataju neke stvari. Prvo sta je to umetnost? Ako kazemo da je umetnost nesto sto treba da prenese neku poruku ili ideju onda je umetnost relativan pojam jer nece svaki covek isto reagovati na neki film, sliku itd. Ovo da su igre najsavrseniji vid umetnosti je naprosto smesno, mozda mogu da budu ali trenutno nisu. Naravno da ima video igara sa odlicnom pricom i nekim univerzalnim pitanjima koja su bar mene podstakla na razmisljanje
(Bioshock, Deus Ex, Witcher) ali mnogo je vise onih koji sluze iskljucivo za razbibrigu, ti koji ne zele to da priznaju i na taj nacin zele da opravdaju svoje sedenje za racunarom od 4-5 sati samo lazu sebe. Sigruno mnogi od vas tako razmisljaju zbog Qzme i njegove price kako su igre bolje od svega na svetu (malo sam banalizovao ) ali on nije ni malo objektivan. Sta je poruka Call of Duty-a? Duke Nukem-a? mogu da nabrajam do sutra! Isto tako nisu ni svi filmovi umetnost ni sva muzika ni sve knjige... Danas je gotovo sve komercijalizovano, sto ne znaci da umetnost ne moze biti nesto sto se prodalo u x primeraka.

PavletheDood
18.10.2012, 14:45
A sto se tice da li je glupo govoriti igrice, ja mislim da nije. Meni je veci problem u kojem se kontekstu to koristi, na nasim prostorima se za igre smatra da su za decu ("jos igras igrice ?!" najcesca je reakcija okoline).Pola onih koji osudjuju druge zbog toga nikad u zivotu nisu ni videli neku igru a kamoli zaigrali, ali to ih ne sprecava da budu pametni i da osudjuju. Odavno sam prestao da se "nerviram" kad neko kaze igrice, ali itekako pobesnim kad mi neko kaze da su "igrice zaglupljivanje i nemaju nikakvu svrhu osim da zabave". Cesto se zapitam zasto se tako ne odnosimo i prema filmovima, serijama, knjigama, zasto ce neko smatrati da sam nezreo zato sto igram Deus Ex a onog koji gleda neki nebulozni film (Resident Evil, Expendables) ce gledati sasvim normalno?

Dusan-DDY
18.10.2012, 16:24
ovi glumci iz filmova u zadnje vreme mi izgledaju mnogo gluplji nego ovi suplji junaci iz video igara :rofl:

DeCoy
18.10.2012, 16:36
O tome da li su igre umetnost možete da tupite u temi o Kuzminoj kolumni odgovarajućeg naslova...

http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=1561

Remi_Gaillard
18.10.2012, 19:30
Smarate sa tim "postujte ljude koji su je napravili" pa ti ljudi su toliki trud ulozili za pare, ne za tebe da bi ih ti postovao time sto ce da ih zoves Igrama.

Igrice,igrice,igrice,igrice,igrice,igrice,igrice,i grice,igrice,igrice...

Љуша
18.10.2012, 19:41
Ја мислим да се многима не би допало кад би неко назвао нпр. ГТА 5 игрицом. По мени то је омаловажавање иако нисам љубитељ ГТА серијала.

Luka Filipovic
18.10.2012, 19:49
Ја мислим да се многима не би допало кад би неко назвао нпр. ГТА 5 игрицом. По мени то је омаловажавање иако нисам љубитељ ГТА серијала.


gta5 IGRETINA!

player1
18.10.2012, 22:13
Video igre sigurno ne zovem samo "igre", jer je u pitanju presirok pojam nevezan samo za kompjutersku zabavu. Plesne igre, druistvene igre, sportske igre, itd...

"Kompjuterske igre" je previse rogobatano, dok je "video igre" bas taman.

Inace, ni crtane filmove ne zovem, "crtaćima", nego jelte crtanim filmovima.

drow
18.10.2012, 23:59
ja kazem igrica igrice samo zato sto mi je to ostalo iz osnovne skole, nintenda.

ne znam sta penite i lupate glavu nad ovakvim trivijalnostima.

meni je mnogo gore kad neko sebe naziva gejmerom.

doctor
19.10.2012, 1:02
meni je mnogo gore kad neko sebe naziva gejmerom.

...a od igara je video CS 1.6 i Dotu koje nije ni svestan da je zapravo mapa za WC3.

To mi stvarno ide na živce.

Ova tema je dušu dala za prepirke, prepucavanja, hejtovanja i oslobađanja od nervoze :D

SirDuck
19.10.2012, 1:12
Ja mislim da je hteo da kaže baš to što je rekao, da je iritantno kad neko naziva sebe gejmerom pa makar prešao sve igre/ice na svetu.

"Gejming" je nit hobi nit zanimanje, to je jako glup naziv za razonodu prikladan eventualno za klince od 12-15 godina.

Prief Lirator
19.10.2012, 1:17
"Gejming" je nit hobi nit zanimanjeJako dobro receno. ;)

doctor
19.10.2012, 1:18
Lično smatram da čovek koji uživa u igrama, fasciniran je njima, igra svakakve tipove igara i ume da iskreno ceni rad i trud koji stoje iza njih sebe može da nazove gejmerom... Smeta mi kada balavurdija od 12-15 godina dodeli sebi taj "epitet" i istripuje se a nisu 2 igre u životu videli, nemaju pojma kako se te igre prave i ne zanima ih ništa osim WASD i levog klika i preskače se svaka igra koja ima dijaloge ili nema multiplayer...

Da potpalim raspravu pa da idem da spavam, je l' te? :D

P.S. @SirDuck gejming nije glup naziv za razonodu, ja pojedine igre shvatam kao nešto više od razonode. U suštini, mi ih igramo da bismo se zabavili ali postoji jedan nivo zabave koji je iznad obične razonode. Tu već dođosmo opet do "igara" i "igrica". Potonje su razonoda a ove prve su... Nisu razonoda :D

SirDuck
19.10.2012, 1:39
Dakle ako duboko cenim i ozbiljno shvatam filmove treba da se zovem "Filmer"? :kreza:

Razumem ja šta ti hoćeš da kažeš, ali naziv je glup i zvuči pre svega nezrelo.
Ti si entuzijasta za video igre, a ne gejmer. Ljubitelj video igara. Šta god.

A te igre koje zaslužuju posebnu pažnju i poštovanje, to su začetci novog načina izražavanja umetnosti, to nisu igre i neko ko ih voli i poštuje svakako ne može biti "gejmer" :)


@Pref Literator, hvala.

Prief Lirator
19.10.2012, 1:46
Dakle ako duboko cenim i ozbiljno shvatam filmove treba da se zovem "Filmer"? :kreza:Filmofil. :kreza:

@Pref LiteratorInteresting enough. :kreza:


Btw, nema na čemu.

doctor
19.10.2012, 1:50
Razumem ja šta ti hoćeš da kažeš, ali naziv je glup i zvuči pre svega nezrelo.
Ti si entuzijasta za video igre, a ne gejmer. Ljubitelj video igara. Šta god.

Jasno, ali u nedostatku boljeg izraza... :)

SirDuck
19.10.2012, 1:51
Filmofil. :kreza:

Interesting enough. :kreza:


Btw, nema na čemu.


Ahahahahahaha, jbt imam delimičnu disleksiju, jel mi veruješ da uvek čitam tvoj nick u glavi tako :kreza:

Izvinjavam se odmah :) :D

Ok, Filmofil, Igrofil zvuči vrlo prihvatljivo :)

To znači upravo to, voliš da igraš video igre. Ne baviš se tim, voliš da konzumiraš i to ti je neka mala ili velika strast. Al nisi gejmer. :)

Prief Lirator
19.10.2012, 2:00
Ma nebitno, svejedno mi je glupav nik. :)

Ja bih se složio sa tobom da ''gejming'' nije hobi, ni profesija, nego zabava, razonoda... kod ''strastvenih konzumenata'' može preći i u hobi. ;)

A što se tiče naziva, i mene nervira izraz ''gejmer'', ali je u suštini svejedno je da li se zove gejmer ili igrofil ili nekako drugačije... bitno je da se ne ''nafurava'' previše na taj pojam, kao što i ti kažeš. :ciao:

perablenta
19.10.2012, 11:17
Kad mogu ljudi da zarade stotine hiljada dolara/evra na turnirima igrajuci igre, ja bih rekao da gamer stoji kao opis onoga cime se neko bavi. I sigurne ne zove igru na kojoj je zaradio toliki novac "igrica".

SirDuck
19.10.2012, 11:50
Takvih ima da ih na prste nabrojiš. Neka njima bude da se nazivaju gejmerima.

Takođe, da sam ja jedan od tih sebe idalje ne bi nazivao gejmer i ne bi imao problem sa tim da ono što igram i na čamu zarađujem pare nazovem "igricom" jer je to vrlo nebitna stvar oko koje se živciraju samo "7r00 G4m3rZ".

High life
19.10.2012, 12:02
Zao mi je momci, al ovo je zvanicni sluzbeni naziv koji koriste drzavne sluzbe.

http://i46.tinypic.com/1zcgxoo.jpg

perablenta
19.10.2012, 12:44
Sto dokazuje sta tacno? Da je osoba ciji je posao da klasifikuje nazive posiljki samo jos jedna osoba koja zove igre igricama. Nije to "drzavno" palo sa neba kao bozija zapovest.

PavletheDood
19.10.2012, 14:08
Smarate sa tim "postujte ljude koji su je napravili" pa ti ljudi su toliki trud ulozili za pare, ne za tebe da bi ih ti postovao time sto ce da ih zoves Igrama.

Igrice,igrice,igrice,igrice,igrice,igrice,igrice,i grice,igrice,igrice...

Pa onda isto mozes reci i za muziku i filmove!
muzikica, filmici??!

Prief Lirator
19.10.2012, 15:15
Pa mozes, govorite kako hocete.

High life
19.10.2012, 15:53
Sto dokazuje sta tacno? Da je osoba ciji je posao da klasifikuje nazive posiljki samo jos jedna osoba koja zove igre igricama. Nije to "drzavno" palo sa neba kao bozija zapovest.

Ja se *****avam, a ti histerises. :p

High life
19.10.2012, 15:54
Pa onda isto mozes reci i za muziku i filmove!
muzikica, filmici??!

Pazljivo izanaliziraj rec "movie". :)

SirDuck
19.10.2012, 16:37
Pazljivo izanaliziraj rec "movie". :)

I to što kažeš :D

JohnnyNT
19.10.2012, 17:04
Kažu ponekad za FB igre i slične flash zezalice - igričice :kreza:

SchizoidMan
23.10.2012, 22:22
neće to što visite za kompom vasceli dan, pa makar visili nad igrama, umesto igricama, vas učiniti išta bitnijim pred vašim ili očima okoline.
cela dilema oko igre/igrice očigledno potiče iz kompleksa, a nebitna je stvar. čista malograđanština, pokušaj već omaterolog lika da dokaže okolini da ne igra igrice, već ozbiljne projekte na ivici umetnosti (obrisati "na ivici", je rsu igre čist nepatvoreni art, jelte).

ja ih zovem igrama i volim ih, ali ne marim kada ljudi kažu igrice, niti pokušavam da im objasnim da to što ja igram nisu igrice...

dex3108
23.10.2012, 22:27
Sobzirom kakvi filmovi izlaze danas pojedine igre za njih su vrhunska umjetnost :D A jelte sto si stariji to vise shvatas sta je to dobra igra i sta je to umjetnost u igrama, a samim tim dobijas potrebu da ukazes odredjeno postovanje i koristis rijec igra :D

doctor
24.10.2012, 0:24
Sobzirom kakvi filmovi izlaze danas pojedine igre za njih su vrhunska umjetnost :D A jelte sto si stariji to vise shvatas sta je to dobra igra i sta je to umjetnost u igrama, a samim tim dobijas potrebu da ukazes odredjeno postovanje i koristis rijec igra :D

neće to što visite za kompom vasceli dan, pa makar visili nad igrama, umesto igricama, vas učiniti išta bitnijim pred vašim ili očima okoline.
cela dilema oko igre/igrice očigledno potiče iz kompleksa, a nebitna je stvar. čista malograđanština, pokušaj već omaterolog lika da dokaže okolini da ne igra igrice, već ozbiljne projekte na ivici umetnosti (obrisati "na ivici", je rsu igre čist nepatvoreni art, jelte).

ja ih zovem igrama i volim ih, ali ne marim kada ljudi kažu igrice, niti pokušavam da im objasnim da to što ja igram nisu igrice...

Lično smatram da ste obojica u pravu jer ima i ovakvih i onakvih ljudi... :)

High life
24.10.2012, 0:32
neće to što visite za kompom vasceli dan, pa makar visili nad igrama, umesto igricama, vas učiniti išta bitnijim pred vašim ili očima okoline.
cela dilema oko igre/igrice očigledno potiče iz kompleksa, a nebitna je stvar. čista malograđanština, pokušaj već omaterolog lika da dokaže okolini da ne igra igrice, već ozbiljne projekte na ivici umetnosti (obrisati "na ivici", je rsu igre čist nepatvoreni art, jelte).

ja ih zovem igrama i volim ih, ali ne marim kada ljudi kažu igrice, niti pokušavam da im objasnim da to što ja igram nisu igrice...


Uze mi rec iz usta. Ne radi se ovde o toboznjem postovanju koje tetka Slavica i kum Zeljko moraju da imaju prema nekom tamo developeru iz Amerike, vec o duboko internalizovanoj nesigurnosti u sebe i u hobi kojim se bave.
Ono sto vi gospodo u stvari trazite, nije postvanje za video igre, vec odobrenje sredine za ono sto radite. I povodom toga cu vam reci ovo:

1. To odobrenje nece doci. Barem ne za vaseg zivota. U Americi, zemlji koja vodi u gejming industriji, vecina stanovnistva na gejming kulturu gleda u najboljoj situaciji sa nerazumevanjem. Sada je skoro tamo bio slucaj da je republikanski kandidat za kongresmena u kampanji udario na svoju protivnicu iz demokratske stranke samo zato sto igra WoW. Retorika mu je bukvalno glasila: "Gde cete da glasate za ovu nesrecnicu koja igra igrice i fantazira da je neka zelena karakondzula". Jos mnoooogo vode ce proteci Dunavom dok se ovde ne prihvate video igre. I to ne kao umetnost, nego kao legitiman izvor zabave za odrasle.

2. To odobrenje vam nista nece znaciti na duge staze. Jer, naci cete novi hobi, pojavice se nesto novo, i od toga ce sredina opet da zazire, a vi cete opet da budete frustrirani zbog toga.
Dakle, problem je u vama samima, tj. u vasoj nesigurnosti u sebe. Onog trenutka kada rascistite sa sobom, i shvatite da je vase misljenje jedino bitno, bolece vas kara i za "igrice".

SirDuck
24.10.2012, 0:45
Pa pazi, onaj koji smatra da je igranje glupo i nezrelo mi nije ni u širem krugu prijatelja. Ne mogu da objasnim, ne radim ja tu ništa, jednostavno se takvi ljudi sami filtriraju :/

dragomix
24.10.2012, 2:36
Uze mi rec iz usta. Ne radi se ovde o toboznjem postovanju koje tetka Slavica i kum Zeljko moraju da imaju prema nekom tamo developeru iz Amerike, vec o duboko internalizovanoj nesigurnosti u sebe i u hobi kojim se bave.
Ono sto vi gospodo u stvari trazite, nije postvanje za video igre, vec odobrenje sredine za ono sto radite. I povodom toga cu vam reci ovo:

1. To odobrenje nece doci. Barem ne za vaseg zivota. U Americi, zemlji koja vodi u gejming industriji, vecina stanovnistva na gejming kulturu gleda u najboljoj situaciji sa nerazumevanjem. Sada je skoro tamo bio slucaj da je republikanski kandidat za kongresmena u kampanji udario na svoju protivnicu iz demokratske stranke samo zato sto igra WoW. Retorika mu je bukvalno glasila: "Gde cete da glasate za ovu nesrecnicu koja igra igrice i fantazira da je neka zelena karakondzula". Jos mnoooogo vode ce proteci Dunavom dok se ovde ne prihvate video igre. I to ne kao umetnost, nego kao legitiman izvor zabave za odrasle.

2. To odobrenje vam nista nece znaciti na duge staze. Jer, naci cete novi hobi, pojavice se nesto novo, i od toga ce sredina opet da zazire, a vi cete opet da budete frustrirani zbog toga.
Dakle, problem je u vama samima, tj. u vasoj nesigurnosti u sebe. Onog trenutka kada rascistite sa sobom, i shvatite da je vase misljenje jedino bitno, bolece vas kara i za "igrice".

1. U US-u postoji ogromna religiozna supermocna struja, koja na sve gleda iz nekog ugla koji nama ovde nije normalan, vecini amera nije normalan, vecini sveta nije normalan, ali oni su takvi. Pogotovu tu mislim na to desno krilo kako sebe zovu. Samo se treba prisetiti sezdesetih godina i paljenja ploca Beatles-a zato sto su salili na racun Isusa. Kasnije su pokusali da cenzurisu Elvisa, pa je dosao rock na udaru i tako dalje. Uvek ce biti tvrdoglavih ljudi koji na sve novo i njima nerazumljivo gledaju sa prezirom. Takvih je i ovde kod nas.

2. Srecemo se sa sredinom koja nema NIKAKVO razumevanje u gaming. Ljudi i dalje misle, barem u mojoj okolini, da video igre nisu otisle dalje od Super Marija, da je to nesto cisto orjentisano zabavi bez ikakvog dubljeg znacenja. Mene realno zabole, ali zamisli da pridjes nekom coveku i kazes, e znas sto sam odgledao jedan FILMIC juce, bese zvao se Bekstvo iz Sonseka! Mislim da bi te svako popreko pogledao. Ili situaciju u kojoj kazes procitao sam KNJIZICU (ubaci bilo koje remek delo), video sam fantasticnu SLIKICU (npr. Monalizu, mlatim samo) itd. Nema coveka koji ne bi pomislio da nesto nije u redu sa tobom. Zna se sta su FILMICI, sta su KNJIZICE i sta su SLIKICE, tako se i zna sta su IGRICE. To je ono sto vecina igra po facebook-u, dok gleda slikice svojih prijatelja i prelistava novu knjizicu Isidore Bjelice, a uz sve to slusa laganu muzikicu sa granda!

Mada to sve ima svojih pozitivnih stvari! Dokle god znam da neki totalno ograniceni (da ne kazem glupi) ljudi ne igraju igre, dotle znam da igre nisu pale dovoljno nisko da su primamljive takvoj publici, kao sto se recimo u poslednje vreme dogadja sa filmom.

SchizoidMan
24.10.2012, 9:08
Mene realno zabole, ali zamisli da pridjes nekom coveku i kazes, e znas sto sam odgledao jedan FILMIC juce, bese zvao se Bekstvo iz Sonseka! Mislim da bi te svako popreko pogledao. Ili situaciju u kojoj kazes procitao sam KNJIZICU (ubaci bilo koje remek delo), video sam fantasticnu SLIKICU (npr. Monalizu, mlatim samo) itd. Nema coveka koji ne bi pomislio da nesto nije u redu sa tobom. Zna se sta su FILMICI, sta su KNJIZICE i sta su SLIKICE, tako se i zna sta su IGRICE. To je ono sto vecina igra po facebook-u, dok gleda slikice svojih prijatelja i prelistava novu knjizicu Isidore Bjelice, a uz sve to slusa laganu muzikicu sa granda!

Mada to sve ima svojih pozitivnih stvari! Dokle god znam da neki totalno ograniceni (da ne kazem glupi) ljudi ne igraju igre, dotle znam da igre nisu pale dovoljno nisko da su primamljive takvoj publici, kao sto se recimo u poslednje vreme dogadja sa filmom.
To "igrice" je samo odraz stava našeg društva prema igrama, ali sve i da ne koriste deminutiv opet bi to bilo isto. Ne kaže naš narod "stripčić", pa opet misli na zagora, nešto što se čita u osnovnoj i preraste. Ti možeš kad ti neko, pošto si mu se pohvalio kako si bio na salonu stripa i nakupovao hrpu noviteta, kaže da je i on nekada čitao zagora i alana forda, da soliš pamet o francuskom stripu, alanu muru i ostalim ili samo da se nasmešiš i da te izbole ona stvar.
Naučna fantastika i horor jesu književnost, ali većina kritičara i "ljudi od knjige" na njih gleda sa prezirom, kao na književnost niže vrste, "žanrovsku".
Imamo i "crtaće", bez obzira što se animirani filmovi danas, pa čak i oni komercijalni blokbasteri, bave temama daleko značajnijim i humanijim od jurcanja mačke i miša ili avantura žgoljavog, ćelavog mornara i bradatog siledžije, za naš narod su to i dalje crtaći.

Ovaj drugi pasus mi je van pameti, iskreno, em odvratnog elitizma, em činjenice da igre danas igraju svu.



Još nešto, kada ljudi kažu da su tetris, pekmen i mario igrice, dečije zaje*ancije, nešto bezvredno, ali zato AC , novi betmen, ME jesu igre i umetnost, sami sebi uskaču u usta. Te tri legende su ono što su igre u osnovi - imaju samo ono što stranci zovu gameplay (i to maltene savršen), ono što ih izdvaja od knjiga, filmova, stripova... Pa, ako za to kažemo da je bezvredno, praktično to govorimo za igre u celosti, za samu njihovu srž.
Ako za Tetris ne možete da kažete da je igra, onda ne vidim kako je i jedan novi naslov to, osim ako cela stvar nije vezana za budžet i produkciju. A, biće da jeste.

High life
24.10.2012, 9:51
Ma da napravimo mi paradu gejming ponosa...

dragomix
24.10.2012, 14:02
Ovaj drugi pasus mi je van pameti, iskreno, em odvratnog elitizma, em činjenice da igre danas igraju svu.



Još nešto, kada ljudi kažu da su tetris, pekmen i mario igrice, dečije zaje*ancije, nešto bezvredno, ali zato AC , novi betmen, ME jesu igre i umetnost, sami sebi uskaču u usta. Te tri legende su ono što su igre u osnovi - imaju samo ono što stranci zovu gameplay (i to maltene savršen), ono što ih izdvaja od knjiga, filmova, stripova... Pa, ako za to kažemo da je bezvredno, praktično to govorimo za igre u celosti, za samu njihovu srž.
Ako za Tetris ne možete da kažete da je igra, onda ne vidim kako je i jedan novi naslov to, osim ako cela stvar nije vezana za budžet i produkciju. A, biće da jeste.

Ja nikad nisam ni rekao da je Super Mario "igrica", nedaj boze, odmah bi sebe diskreditovao. Jedan sam od najzescih zagovornika toga da igru cini mnogo vise od same price. Nisi me razumeo u potpunosti.

Kad odes kod nekoga, ko nema nikakvog susreta sa igrama van recimo facebook-a, taj misli da su sve igre ravne onima koje oni igraju. Nemas predstavu sa kakvim sam se ljudima susretao, kakve su sve nebuloze pricali i mislili o igrama, a da pritom nisu odigrali ni jednu. Ono sto sam spomenuo Super Marija (onog prvog sa NES-a, Super Mario Bros) je iz cistog razloga sto mislim da nema coveka na planeti, ma kako neupucenog u igre, a da u zivotu nije barem odigrao prvi nivo Marija. Evo najbolje da ti objasnim na primeru, na fakultetu sam pre nego sto je izasao Batman AC pustio neki trailer, zanimao me nisam mogao da cekam da dodjem do kuce. Prva reakcijamojih kolega je bila, koji je ovo FILM? U tom trenutku sam shvatio koliko ti ljudi pojma nemaju o igrama, jedva sam ih ubedio da se radi o igri, ne o filmu.

Zasto sam rekao ovo drugo, pa znajuci koliko su neki ljudi koji prezuru svaku moju referencu na bilo koju igru zatucani, ljudi kojima je najbolji Batman film onaj sa Klunijem, onda shvati covek da je to dobro. Dobro je sto se njima igre ne svidjaju i milionima drugih koji su slicni njima, jer da se njima svidjaju verovatno bi igrali ko zna sta. Ovako na neki nacin igre ostaju neka underground scena, preziru ih svi neupuceni (koliko je u poslednjim godinama bilo tekstova o "stetnom uticaju video igrica", koliko priloga, ne samo kod nas vec i u svetu), a mi uzivamo dok ih igramo i boli nas uvo!

@ High life: To bi mozda bila dobra ideja!;)

JohnnyNT
24.10.2012, 14:23
Mene realno zabole, ali zamisli da pridjes nekom coveku i kazes, e znas sto sam odgledao jedan FILMIC juce, bese zvao se Bekstvo iz Sonseka! Mislim da bi te svako popreko pogledao. Ili situaciju u kojoj kazes procitao sam KNJIZICU (ubaci bilo koje remek delo), video sam fantasticnu SLIKICU (npr. Monalizu, mlatim samo) itd. Nema coveka koji ne bi pomislio da nesto nije u redu sa tobom. Zna se sta su FILMICI, sta su KNJIZICE i sta su SLIKICE, tako se i zna sta su IGRICE. To je ono sto vecina igra po facebook-u, dok gleda slikice svojih prijatelja i prelistava novu knjizicu Isidore Bjelice, a uz sve to slusa laganu muzikicu sa granda!

Taj što priča u deminutivu bi popio batine jer zvuči jako gej.

Uros12
24.10.2012, 15:22
Krajnje interesantna tema:Dneko pre je lepo rekao,u obicnom razgovoru termin igrica mi ne smeta.Medjutim,kad u novinama procitam ili na TV-u cujem igrica malo mi se okrene stomak.Nije to nista nuzno lose ali trebalo bi znati razliku izmedju pojma igrice(facebook,miniclip itd.)i igre(GTA,HL,Elder Scrools,Bioshock).Globalizacija dosta steti srpskom jeziku sto se tice modernih izraza...inace se ne slazem da su igre bas umetnost,ali nisu ni daleko.

Rilex
24.10.2012, 16:14
Ma ko da je bitno dal se zovu igre ili igrice, samo nek ih prave da valjaju :p

Maladikt
24.10.2012, 19:39
@dragomix

Da su igre "underground" ne bi se na njima mlatio toliki novac. :)

Assassinator
24.10.2012, 20:25
@dragomix

Da su igre "underground" ne bi se na njima mlatio toliki novac. :)
Da su narkotici "underground" ne bi se na njima mlatio toliki novac. :) Oh wait...

dragomix
24.10.2012, 20:47
@dragomix

Da su igre "underground" ne bi se na njima mlatio toliki novac. :)

Jedan film vidi po nekoliko stotina miliona ljudi, mozda cak i vise. Govorimo o prosecnom filmu. Jednu igru ne odigra vise od 20-25 miliona ljudi, neku najprodavaniju, koja se smatra mainstream igrom! Brojke su veoma jasne.

player1
24.10.2012, 20:52
Igre jesu manji "underground" nego pre 10-20 godina, ali i dalje jesu. I to uglavnom zato sto je ta danasnja veca popularnost koncentrisana uglavnom u mladjim generacijama, dok su stariji igraci uglavnom oni koji su pikali igre i pre 10-20 godina. Tek kada danasnje mladje generacije izrastu, moze se ocekivati veca promena.

Pa bas zbog tog "underground" statusa i postoji termin "gejmer". Mislim, ne postoji termin "filmer, ili "muzikoman", jer svako konzumira te medije, a ne jedna odredjena grupacija ljudi.

Maladikt
25.10.2012, 10:54
A 20-25 miliona ljudi je malo, to stane u moje dvorište. :) Merodavniji podatak bi bio koliko ljudi inače igra igre, a ne u koliko primeraka se jedna igra proda. Niti svi igraju iste stvari, niti ih svi kupuju.

Romantic
25.10.2012, 13:04
Pa kada Jelenu Karleusu nazivaju pevacicom, cak umetnicom, onda me nista ne moze zacuditi, a posebno koriscenje reci igrica umesto (video) igra.

Jednostavno, vecina ljudi nema vremena da misli sta kaze, pa sve igre poistovecuje..."Kakva je to igrica?" "Zar nije bilo dosta igranja igrica?" "Kad ces prestati sa igricama i uciti?" A najjace bi bilo zamisliti kako taj izraz koristi otac ili majka, a baba ulazi i kaze:"Ne kaze se igrica, vec video igra." :)

Najsavrseniji vid umetnosti ne zasluzuje takav tretman.Niti su najsavrsenije niti su umetnost (u pravom smislu te reci) niti zasluzuju poseban tretman. http://en.wikipedia.org/wiki/The_arts Ja se bavim muzikom, crtanjem i pisanjem knjige i to su izvorne umetnosti.

dragomix
25.10.2012, 14:20
Pa kada Jelenu Karleusu nazivaju pevacicom, cak umetnicom, onda me nista ne moze zacuditi, a posebno koriscenje reci igrica umesto (video) igra.

Jednostavno, vecina ljudi nema vremena da misli sta kaze, pa sve igre poistovecuje..."Kakva je to igrica?" "Zar nije bilo dosta igranja igrica?" "Kad ces prestati sa igricama i uciti?" A najjace bi bilo zamisliti kako taj izraz koristi otac ili majka, a baba ulazi i kaze:"Ne kaze se igrica, vec video igra." :)

Niti su najsavrsenije niti su umetnost (u pravom smislu te reci) niti zasluzuju poseban tretman. http://en.wikipedia.org/wiki/The_arts Ja se bavim muzikom, crtanjem i pisanjem knjige i to su izvorne umetnosti.

Imas kontradiktorne izjave. Ovamo ti Jelena Karleusa nije umetnica, a bavi se muzikom, ovamo ti muzika izvorna umetnost? Mislim da budimo realni, niti je ovo sto se danas naziva muzikom umetnost, niti je ono sto vecina cita (vidim zapad poludeo za 50 shades of gray) umetnost, niti je moderno crtanje umetnost!

Evo jedan primer moderne popularne umetnosti, ako je ovo umetnost, onda je svaka igra remek delo umetnickog stvaralastva!
http://art-and-craft-for-kids.artgalleriess.com/images/famous-modern-art-paintings-1.jpg

DeCoy
25.10.2012, 14:29
Ja se bavim muzikom, crtanjem i pisanjem knjige i to su izvorne umetnosti.

Spoj te tri "stvari" u jednu i dobićeš video igru.

doctor
25.10.2012, 16:05
Ja se bavim muzikom, crtanjem i pisanjem knjige i to su izvorne umetnosti.

Ja se bavim elektronskom i hip hop muzikom, web dizajnom, programiranjem, crtanjem u programima za vektorsku grafiku, povremeno i 3D modelingom i animacijom... I šta, ja i ostali koji se bave svim ovim nisam umetnik jer to nisu "izvorne umetnosti"?

nameless1
25.10.2012, 16:12
Nemojte, molim vas, da ga podsticete da se raspise.:paranoia:

:D

Prief Lirator
25.10.2012, 16:50
Ja se bavim elektronskom i hip hop muzikom, web dizajnom, programiranjem, crtanjem u programima za vektorsku grafiku, povremeno i 3D modelingom i animacijom... I šta, ja i ostali koji se bave svim ovim nisam umetnik jer to nisu "izvorne umetnosti"?Mislio je na onih 6 ili 7 osnovnih umjetnosti, nemoj da ga vuces za jezik. ;)

doctor
25.10.2012, 16:55
Znam na šta je čovek mislio ali me zanima da li on onda smatra da su samo te "osnovne" vrste umetnosti prava umetnost ili šta...?

Prief Lirator
25.10.2012, 17:02
To su zvanicno priznate umjetnosti, ali ti mozes bilo sta smatrati umjetnoscu. Ljudi su kreativna bica i sve sto nije nauka, moze biti umjetnost.

Ako je po tebi umjetnost ispoljavanje kreativnosti i stvaralastva, onda se slazem sa tobom. I pravljenje dobrog bureka moze biti umjestnost, ali nesto kod vas ne nadjoh dobar burek. :D :p

Romantic
25.10.2012, 22:29
Ovamo ti Jelena Karleusa nije umetnica, a bavi se muzikom, ovamo ti muzika izvorna umetnost? Mislim da budimo realni, niti je ovo sto se danas naziva muzikom umetnost, niti je ono sto vecina cita (vidim zapad poludeo za 50 shades of gray) umetnost, niti je moderno crtanje umetnost!Nije svako ko se bavi umetnoscu umetnik. Milion primera je, a posebno u muzici. Nmg da objasnjavam, ali jasno je. A sto se tice Karleuse...nemoj, preklinjem te...elektronski-nastimovan glas vostane-solarijum face sa "pamecu (http://www.youtube.com/watch?v=8llDVozviRM)" Homera Simpsona...takvih je preko 80%.Evo jedan primer moderne popularne umetnosti, ako je ovo umetnost, onda je svaka igra remek delo umetnickog stvaralastva!Da, to je primer vezan za prvu recenicu koju sam napisao. Nekada je dovoljan samo potpis recimo Pikasa pa da slika vredi na desetine miliona, a kada savrsenu sliku, daleko bolju, uradi talentovani nepoznanik, onda vredi jedva nekoliko stotina evra. Obica, prost primer.

Doctor, ne treba mene da pitas, da me proveravas sta mislim oko toga cime se bavis da li si umetnik, jer ako cenis to sto radis kao umetnost, onda jesi. Ja sam samo spomenuo izvorne umetnosti zbog poredjenja sa video igrama i zbog recenice da je to "najsavrseniji vid umetnosti" i nista vise. Tako da je ova diskusija irelevantna, a posebno kada naidje ovoNemojte, molim vas, da ga podsticete da se raspise.:paranoia::D...cega se uzasavam. To sve pokvari. Umetnost je i dosta subjektivna. Dokle god nesto ima vrednost, dok ljudi stvaraju, to je dobro, a irelevantno je polemisanje oko ovoga. Treba uzivati u stvorenom, bar ja uzivam u onome sto stvaram, jer vredi.

dragomix
25.10.2012, 22:42
Ja sam samo napisao kako si ti diskreditovao igre kao umetnost, dok si napisao da je muzika izvorna umetnost, nasta sam ti ja opet napisao da i nije bas tako jer je danas umetnost, ona prava, u izumiranju.

Mislim da je DeCoy lepo napisao, kad spojis sva tri vida izvornih umetnosti dobijes jednu igru.

Umetnost je sve sto u coveku moze da probudi ma kakvo osecanje, a igre su i vise nego kvalifikovane da budu umetnost.

Markonije
25.10.2012, 22:44
Ah teme...

Seksualne igre,igrice ili igrarije

A svodi se na isto :nov_guita

Ne treba da vredja tudja neinformisanost,i bas me birga da objasnjavam nekom sta je igra a sta igrica...

Dok je ovaca bice i vune :dedica:

Romantic
25.10.2012, 23:26
danas umetnost, ona prava, u izumiranju.

Umetnost je sve sto u coveku moze da probudi ma kakvo osecanje, a igre su i vise nego kvalifikovane da budu umetnost.Tacno...da. Nema tu sta da se doda.

Oskar_Vajld
26.10.2012, 1:32
Ja se bavim muzikom, crtanjem i pisanjem knjige i to su izvorne umetnosti.

Kurvanje je izvorna umetnost. Nastala pre svih navedenih.