PDA

Prikaži potpunu verziju : Gentoo Linux


vlajo
20.2.2009, 18:03
Zanima me da li neko koristi ovu verziju Linuxa i kakva su mu iskustva. Ukratko. Hvala.

na12
20.2.2009, 21:00
Pa svidja mi se sve kod njega osim tog kompajliranja,za openoffice oko 4 sata,za kde od jutra do veceri.Inace nije los,jos kad bi samo ubacili i binarne pakete,ali ovako ne hvala.

DaySleeper
20.2.2009, 21:25
Ne zezaj da uopste nemaju paketi za njega? Jesi probao da instaliras neki prekompajlirani staticni? (recimo .i386.tar.gz)

na12
20.2.2009, 21:50
Ma nije to to

Beagle
21.2.2009, 0:04
Zanima me da li neko koristi ovu verziju Linuxa i kakva su mu iskustva. Ukratko. Hvala.

Kao shto mi Covenant jednom reche, Gentoo je chista moc, ali je potpuno nepogodan za kucnu primenu. O kvalitetu ovog distroa govori chinjenica da je mali milion distribucija baziran upravo na njemu, ali Gentoo-u je mesto na serveru a ne na obichnom PC-ju.

Za njega ne postiji paket menadzer, nego se sve kompajlira i bilduje ruchno, a chisto sumnjam da neko to na Desktop mashini hoce da radi i za najmanju sitnicu :D

VojaM
21.2.2009, 13:50
Kao shto mi Covenant jednom reche, Gentoo je chista moc, ali je potpuno nepogodan za kucnu primenu. O kvalitetu ovog distroa govori chinjenica da je mali milion distribucija baziran upravo na njemu, ali Gentoo-u je mesto na serveru a ne na obichnom PC-ju.

Za njega ne postiji paket menadzer, nego se sve kompajlira i bilduje ruchno, a chisto sumnjam da neko to na Desktop mashini hoce da radi i za najmanju sitnicu :DNe postoji? A kad kucaš ono "emerge ...", kako se to zove?

Naravno, ne radi automatski i radi samo iz komandne linije.

Covenant
21.2.2009, 14:04
Pa ako te ne mrzi da cekas da se svaki program iskompajlira onda ce ti biti OK
Istina neki programi u portage stablu su dostupni samo u binarnoj formi(recimo Skype i jos neki koji nemaju otvorenu licencu)
Postoji mogucnost(ako se ne varam)da koristis binarne pakete (opet gotovi paketi su dostupni samo za neke aplikacije i okruzenja) ako prosledis -K parametar prilikom instalacije paketa npr "emerge -K pidgin" ali to nije to jer je Gentoo pre svega source distribucija koja podrazumeva cackanje USE varijable i prilagodjavanje aplikacije tvojim potrebama tokom kompajliranja
Zato Gentoo i jeste dobar za server je preko USE-a vrlo lako mozes da odredis sta ti je zaista potrebno(sto je jelte bitno za server)gde ti svakako ne treba gomila bespotrebnih gluposti i depova i tako dobijes trimovanu instalaciju koja striktno odgovara u zavisnosti od tvojih potreba
Dakle prednosti bi bile-kompajliranje i optimizacija za tvoju masinu(prilicno dobra stvar je recimo kada uzmes da kompajliras neku aplikaciju i npr iskljucis joj podrsku za gnome ako recimo koristis kde-mislim sta ce ti) :cool: i to da se prilikom koriscenja Gentoo-a dosta uci o internalijama sistema jer se sva podesavanja obavljaju iz terminala a kompajliranje kernela se takodje podrazumeva
Dakle kada savladas Gentoo bilo koji linux bilo imao fancy gui alate ili ne ce ti biti maciji kasalj ;)
E verovatno si do sada skontao da Gentoo nije nikako distro za pocetnike a i atipicna instalacija je takodje prepreka
Istina, Gentoo ima prilicno dobru dokumentaciju i handbook i vrlo azuran forum i zajednicu koji ti mogu olaksati stvari ali ako si pocetnik-moj savet je da ga zaobidjes :opanachke
Najveca mana po meni je sto je Gentoo time consuming-dakle da iskompajliras KDE trebace ti i ceo dan a opet kada zavrsis ubrzanje i optimizacija nisu toliko veci u odnosu na ostale distroe da bi se opravdali tolikim cekanjem
Dakle on ga kompajlira ceo dan i na kraju dobijes prilicno slicne performanse kao i da si uradio apt-get install i dovidjenja u roku od 15-ak min na Debianu recimo :opanachke

Covenant
21.2.2009, 14:10
Naravno da postoji package manager za Gentoo i jedan je od boljih u linux-u
Zove emerge ali je fora sto doticni umesto gotovog paketa skida i kompajlira source koji se opet nalazi u portage stablu
Rucno stimovanje je potrebno za USE varijablu preko koje se odredjuje sa kojim parametrima ce se sistem i paketi(ili posebno svaki paket)kompajlirati
Svaki paket(tacnije zapakovani source)ima te parametere(fajl koji definise sve to se zove ebuild)a oni se gledaju sa emerge -nesto zaboravih sada :D a u /etc/opet nesto :D se mogu videti primeri svih mogucih opcija za kompajliranje za kracim objasnjenjima
Sve to lepo pise u Gentoo dokumentaciji a na jednom nezvanicnom community sajtu je to moguce pogledati u preglednijoj formi i pregledati pakete,evo ovde

http://gentoo-portage.com/

Sta reci-ko voli,nek izvoli :D

Mr.Eco
21.2.2009, 17:44
Evo i gui za emerge pa ko voli nek izvoli
http://kuroo.org/

DaySleeper
21.2.2009, 20:45
Auh, sad se opet prepadoh linuxa ka prije no sto sam poceo da ga koristim. :D
Ostajem ja na ove user-friendly distribucije... :)