PDA

Prikaži potpunu verziju : 4/2006 „Disproporcija”


oluja
31.3.2006, 10:47
Izgleda da se broj vec pojavio, dan ranije, :aplauz: kod nekih kolportera u gradu pa evo i nove teme.

Sve znate, standardno, stalno se ponavljam... novi broj SK i nova kolumna.
Komentari, pohvale, kritike postovati ovde. :cool:

BITNO: raspravlja se o Kuzminim kolumnama i vasem misljenju o stavovima koje on iznosi u njima a ne psihoanalizom autora...
:offtopic:
Ovo je deo foruma koji je imao najvise problema sa provokatorima i nece biti tolerisan off topic i neprimereno izrazavanje. :Freddy:

PROCITAJTE PRAVILA FORUMA. :icon_stud

lijenština
1.4.2006, 15:46
Evo i mene. Posle mesec dana tabananja u vojsci dobio 5 dana kućnog lečenja (živela upala sinusa :D), pa sam odlučio da vas malo gnjavim:p .
Pročitao sam kolumnu. Good old konzola vs. PC. He, he došlo vreme da se ispružimo za još jedan giga rama i 7900 gt, a tih pola cigle evra nisu nam baš pri ruci. :) Teška je sudbina pc high end gamera. A tek kad me bude uhvatio Crysis ne smem ni da pomislim.:Freddy:

Ivan®
1.4.2006, 16:00
Dok god ne bude potpune podrske za misa i tastaturu na najnizem nivou u igrama za konzole, nece moci da pridju PC-u.

X360 to definitivno nema, ako ni PS3 ne bude imao, sve ostaje po starom...

voodoo_
1.4.2006, 16:38
Dok god ne bude potpune podrske za misa i tastaturu na najnizem nivou u igrama za konzole, nece moci da pridju PC-u.
Upravo. Kad miš i tastatura budu standardni deo opreme i kad ih igre budu podržavale ravnopravno sa džojpedom, biće mi svejedno da li igram na PC-u, Soniju ili frižideru.

Ivan®
1.4.2006, 17:28
A cini mi se i da toga nece biti jer, koliko vidim, interesovanje za tako nesto medju ljudima koji igraju igre na konzolama je izuzetno malo. Cak je bilo glasanja na mnogim console forumima i razlike u korist klasicnog kontrolera su bile uvek drasticne.

Za tim zude samo PC gameri koji ne mogu ni da zamisle da igraju na joypad-u ono sto su do sada na mis/tastatura kombinaciji.

"Konzolasi" (ne mislim nista lose) se kunu u igranje fps-ova na joypadu i kazu da kad se jednom naviknes - nema nikakvih problema. Ja im verujem, iako ne znaju sta propustaju :)

S druge strane, ne vidim sta bi MS i SONY kostalo da to ubace, pa ko hoce neka koristi.

Ali ne vredi, dok nesto nije standardna oprema, nece se omasoviti niti postati "default".

Jedino sto me navodi da razmisljam o tome na ps3 je "pre installed linux" koji najavljuju, tako da ce mozda postojati podrska za misa i tastaturu na nivou sistema.

Cela prica o misu i tastaturi se nikako ne uklapa u filozofiju igranja iz fotelje itd.... Ipak je to zamisljeno da se koristi u dnevnoj sobi pred TV-om...


* * *


MS je pametno odradio sa official podrskom za monitore preko VGA adaptera. I jos pametnije je sto je dodao mogucnost izbora svih mogucih rezolucija kada se koristi VGA kabl, ukljucujuci i jednu od najrasprostranjenijih danas na svim 17 i 19" tft monitorima, 1280*1024.

To omogucava (narocito ljudima koji nemaju love) jeftino HDTV resenje - kupovinom nekog ogromnog, jeftinog crt-a koji ce imati bolju sliku od mnogih HDTV-ova. Nije lose, bar kao prelazno resenje, zar ne?

A i to sto ce svi moci da ga prikljuce na postojeci monitor, samo ce privuci PC gamere.

striderXIII
1.4.2006, 17:59
Hm... zaboravljate na PPU koji će se uskoro pojaviti, a koji konzole nove generacije neće imati... A sledecu generaciju ne mozemo očekivati do 2010-2011...

Ako znate šta je PPU razumećete me... ako ne... Goooooogle ;)

Kokorajko
1.4.2006, 18:49
Nazalost, Qzma je u pravu, ode PC k'o dinosauri:( . Meteor je poceo da pada, jes' da pada sporo, ali ipak pada...Ubise nas konzole:Battered:

voodoo_
1.4.2006, 19:08
Hm... zaboravljate na PPU koji će se uskoro pojaviti, a koji konzole nove generacije neće imati... A sledecu generaciju ne mozemo očekivati do 2010-2011...
Koliko znam kartica sa PPU uveliko postoji i bila je demonstrirana na nekom sajmu (pogledaj SK 03/2006, prvih par stranica), a Age III i 3DMarkovi ga podržavaju...

Andross
1.4.2006, 19:18
Ubise nas konzole:Battered:
Ja ne prelazim na konzole sve dok PC totalno,ali totalno ne umre.Samo se pitam kako programiraju na tim cudima.

shin-bojan
1.4.2006, 19:42
Konacno jedna pristojna kolumna...

voodoo_
1.4.2006, 19:48
Ja ne prelazim na konzole sve dok PC totalno,ali totalno ne umre.Samo se pitam kako programiraju na tim cudima.
Isto imaju vizuelno okruženje, dobiju SDK od Sonija/Microsofta i kucaju. Xbox programi se pišu u Visual Studiju.

striderXIII
1.4.2006, 20:00
Mislio sam na pojavu u prodaji...

Sledeće igre će podržavati PPU: Tom Clancy’s Ghost Recon Advanced Warfighter, Alpha Prime, Rise of Nations: Rise of Legends, Vanguard: Saga of Heroes, INFERNAL, Unreal Tournament 2007 and City Villains.

komunista
2.4.2006, 0:07
nekako sam danas po povratku prvo procitao Kuzminu kolumnu sedeci na "prestolu":D

Nisam bas siguran da je u pravu uvek ce postojati kupci za nesto brze, bolje, vece, snaznije, a dok ima kupaca ima i prodavaca i proizvodjaca.... ceo lanac ide u krug.

Kuzmo opusti se i uzivaj jednoga dana doci ce do spajanja PC i konzola za igranje. Intrnet koji se razvija tolikom brzinom ce nam omoguciti da software nemoramo da drzimo na HDD vec ce mo direktno ga sukljamo sa neta.

Ovo su isuvise pogledi sa negativne strane. Racunari imaju svoju evoluciju menjaju se a ljudi su tu da se prilagodjavaju okruzenju koje im se namece. Zbog toga smo i preziveli ovolike milenijume. Nije bitno kako ce se ljudi igrati vazno je da je proces poceo i da se nemoze zaustaviti. Niko se nece odreci novca od PC igrica ali nece se odreci ni nocva od usavrsavanja Game konzola. Jednoga dana ce to biti sasvim nevazno a to sto mi robujemo nedostatku novca i kaskanjem za zemljama drugog sveta pa smo stalno u nekom "trecem svetu" to je problem Onoga pocivseg, Mutavog i ko zna ko ce njih naslediti, politicara. Na nama je da neulazimo u san uljuljkani kratkorocnim blagodetima. Uzivajmo u neverovatnim mogucnostima igara i 3D umetnosti.

aRTi
2.4.2006, 3:03
Ne slažem se sa kuzmom uopšte.PC nikad neće izumreti kao igračka platforma.I ne samo što neće izumreti,nego će konzole vremenom evoluirati,i sve više će ličiti na PC.Moći će da se upgradeuju,ali će ostati male.Zašto? Zato što najjači opstaju.A kompjuter je oduvek bio jači jer može da se upgrade-uje,i uvek je imao više mogućnosti.I ljudi će uvek trošiti pare na upgrade,i uvek će tražiti više mogućnosti zato što će to uvek biti "u trendu".I ovoga puta pobediće dinosaurusi,kao što su pobedili i prvi put,a ko ne zna,dinosaurusi su izumrli tek posle pada meteora na Zemlju.Sisari su do tada bili misaona imenica.Posle toga je bila hladna klima i bilo je malo hrane,pa su samo male životinje mogle da opstanu.
Poruka Kuzmi:Dok se ima para,ima i pc-ja.A para će uvek biti.Ovoga puta sisari ižčezavaju,jer su veliki "PC dinosaurusi" već osvojili svet,i držaće ga pod kontrolom,a "mini-pc-dino konzole" će se pojaviti za nekoliko godina i tu je kraj nečemu što bi se moglo zvati samo Konzola,jer će to biti mali pc sa skromnijim upgrade mogućnostima.

Ivan®
2.4.2006, 9:20
Mnogo toga zavisi od PC gaming industrije: razvoj cpu-ova, gpu-ova, display-a, itd. Mislim da next-gen konzole ne bi bile takve kakve su da se pc industrija nije ovako razvijala.

Auror
2.4.2006, 10:19
Na konzolama samo igram fudbal i neke trke,mozda simulacije aviona kamiona tenkova i ostalog.Ali PC ima veliku prednost u FPS-ovima jer neznam ko voli da na dzojstiku igra Call Of Duty.

voodoo_
2.4.2006, 11:40
Ne slažem se sa kuzmom uopšte.PC nikad neće izumreti kao igračka platforma.I ne samo što neće izumreti,nego će konzole vremenom evoluirati,i sve više će ličiti na PC.Moći će da se upgradeuju,ali će ostati male.Zašto? Zato što najjači opstaju.A kompjuter je oduvek bio jači jer može da se upgrade-uje,i uvek je imao više mogućnosti.I ljudi će uvek trošiti pare na upgrade,i uvek će tražiti više mogućnosti zato što će to uvek biti "u trendu".I ovoga puta pobediće dinosaurusi,kao što su pobedili i prvi put,a ko ne zna,dinosaurusi su izumrli tek posle pada meteora na Zemlju.Sisari su do tada bili misaona imenica.Posle toga je bila hladna klima i bilo je malo hrane,pa su samo male životinje mogle da opstanu.
Debelo grešiš. Upravo je prednost konzola što imaju unificiran hardver i što ne moraš da brineš da li će OS da ti se zakuca ako u konzolu gurneš periferiju negoh šlj proizvođača. I što neće da te smara maloletni rođak koji je juče kupio krš mašinu i pita zašto mu se zakucava Need For Speed posle glavnog menija.
A na Xboxu (a i na PS2, uz određene intervencije) ljudi pokreću Linux, izlaze na net i rade sve što bi radili na PC-u. Konzole kad se pojave imaju jači hardver od PC-a i dok zastare prođe dobrih 5-6 godina, a za to vreme se vlasnik naigra za sve pare, umesto da trese džepove svakih godinu dana na apgrejd. Više mi je pun q*** žongliranja drajverima, optimizovanja Windowsa i mlaćenja prazne slame da bi izvukao maksimum iz igara, a pored toga igre za PC su se vratile u vreme DX7 kartica, kada su oscilacije u frejm rejtu bile neverovatno velike (pogledajte samo Oblivion, fps varira od 20 do 80 frejmova i na najjačim mašinama).
Po meni, idealno bi bilo kad bi se kompjuter koristio kao mašina za posao i internet, a konzole samo za igranje, naravno uz miš i tastaturu kao standardnu opremu i uz VGA/DVI izlaz da možemo da ih nakačimo na monitor (što Xbox360 već ima). PC programeri uopšte nisu u dobrom položaju u odnosu na konzolne kolege - moraju da optimizuju igru za dual core procesore, za SLI/crossfire režime, za funkcije koje na ATIju (nVidiji) rade lepo a ne nVidiji (Atiju) ne, itd.
Ljudi na zapadu imaju lepo i PC i konzolu pa sude hladne glave, a ne ko mi ovde što pravimo glupe PC vs konzole rasprave a u stvari izbacujemo frustracije zato što nemam pare za oba. I što je najgore, ljudi koji ovde najviše kukaju na konzole uglavnom igraju shitove kao što su noviji NFS, GTA i slične čisto konzolne igre, a dižu dževu kao da su 10 puta obrnuli Baldur's Gate i žale što se nastavak neće pojaviti.
I ovo sve kažem kao neko ko se zadnjih 7 godina igra samo na PC-u, a pre toga samo na konzolama.

Ivan®
2.4.2006, 11:44
I ovo sve kažem kao neko ko se zadnjih 7 godina igra samo na PC-u, a pre toga samo na konzolama.

Imamo istu istoriju :)

Usamljeni Revolveras
2.4.2006, 13:16
Ja ne prelazim na konzole sve dok PC totalno,ali totalno ne umre.

Ovo je i moj stav. Stvarno ne znam sta ce se desiti sa PC-jem i mozemo samo da nagadjamo, ali sigurno je da ce uvek postojati veliki broj ljudi koji se drze PC-ja. U najgorem slucaju moze da se desi da jedno vreme bude popularna konzola, ali to nece trajati vecno, i komp ce ponovo zavladati.

P.S. Mozda i dinosaurusi ponovo zavladaju, nikad se ne zna.;) (gledao sam neku emisiju gde naucnici pokusavaju da kloniraju dinosauruse pomocu DNK, pa prema tome...);)

voodoo_
2.4.2006, 13:54
Imamo istu istoriju :)
A isto se i zovemo :)
Sad će da naiđe neki pandur i da nas pita jel smo braća :D

Da ne bude totalni offtopic, ovog meseca se slažem sa Kuzmom od reči do reči.

Ivan®
2.4.2006, 14:05
:D

Drago mi je, imenjace :)

Nego, mislim da ce ovo biti prvi put da ce i kod nas konzola moci da se kupi neposredno po izlasku i za normalne pare... imamo i mi uvoznike :)

Doduse, ovo vazi samo za Playstation, xbox-a zvanicno ni od korova....a ne verujem ni da ce se neko pozabaviti time.

Plus, kod nas nista bez chipova/hackovanog firmware-a...

Eni
3.4.2006, 0:46
Ja ne vidim da je problem imati komp (za net/programiranje/kancelariju) i bar jednu konzolu za fifa-road to world cup 2006 :)

Problem je kupiti igre za konzolu...

voodoo_
3.4.2006, 8:33
Zašto je problem? Nisu skuplje od igara za PC, bar kod nas ;)

Ivan®
3.4.2006, 15:29
Evo jedan dobar link na ovu temu

http://voodoopc.blogspot.com/2005/11/is-pc-gaming-dead-dont-be-silly.html

lijenština
3.4.2006, 17:07
Problem nije u tome što će pc izumreti, jer neće. Žilava je to živuljka:D Problem nije ni u upgrade-u već u tome šta će biti primarno tržište developerima i izdavačima igara: ako konzole prodaju više igara nego pc to znači da čisto finansijski razlozi odlučuju o tome koliko će naslova u kom segmentu i još važnije kako će igre biti koncipirane: to znači pre svega pravimo igru za konzolu a kasnije portujemo na pc. I tu nebi bilo problema da se taj posao odradi kako valja, ali vrlo često to nije tako pa vlasnici pc trpe zbog toga(pogotovu što se tiče loših kontrola, bajate grafike posle izvesnog vremena kada hardware u konzolama zastari).

BTW ako na konzolama može da se radi sve kao na pc-ju koja je onda razlika između pc i konzole? Onda bi to prestala biti konzola i postala bi pc. :rolleyes:

iurisvulgaris
3.4.2006, 17:40
Ova kolumna je posle izvesnog vremena začuđujuće pristojna i normalna ako se ima u vidu šta je sve Kuzmanović pisao u prošlim brojevima.Međutim kolumna je nekako mlaka i malokrvna.Biti pristojan i odmeren ,nikoga ne vređati i napadati a istovremeno imati oštrinu- to je pravo novinarstvo,no nažalost baš to nedostaje Kuzmi.On ili mora nekoga da napada i vređa(kao u prošloj kolumni) ili da plače zbog zle sudbine Pc kao igračke platforme(kao u aktuelnoj kolumni),nikako da nađe neku pristojnu sredinu između agresije i malodušnosti.
Kuzmanović je u ovoj kolumni banalizovao ekspanziju igračkih konzola i zaostajanje pc-ija kao igračke platforme samo na pitanje veličine i cene uopšte ne ulazeći u suštinu .To što je vrhunski PC koji može da "potera" moderne igre sa punim detaljima skuplji i veći od konzole uopšte nije najbitnije i to sigurno ne izaziva "izumiranje" pc-ija kao igračke platforme.
Ono što Kuzmanović uopšte ne pominje je da su konzole u svemu superiornije od PC-ija kada su u pitanju igre.Lakše je proizvoditi igre za unapred poznat uređaj nego za bezbroj mogućih pc-konfiguracija,jedna igra će isto raditi na svakoj konzoli što znači unapred poznato tržište,nego "gatati u pasulj" da li je igra dovoljno optimizovana da može da radi bez seckanja na slabijoj mašini.Umesto stalne nadgradnje PC-ija,pasionirani igrači će kupiti konzolu i biti mirni par godina a kupovina konzole će ih koštati daleko manje nego high-end grafička kartica.Pored toga upotreba konzole je daleko jednostavnija,nema operativnog sistema,drajvera,virusa ,dovoljno je ubaciti cd/dvd i do mehaničkog oštećenja diska ili kvara same konzole korisnik nema šta da brine.
Kada se ima u vidu sve gore izneto začuđujuće je da danas neko uopšte i posmatra PC kao ozbiljnu igračku platformu a ponajmanje da kao Kuzmanović plače zbog sve većih kućišta,hardverskih zahteva Viste i direct x 10,novih slotova za grafičke kartice i sve jačih napajanja.Jednostavno,u budućnosti ko želi da se igra koristiće konzolu kao isplativije i superiornije rešenje kao što 99 % ljudi tv program gleda na televizoru a ne na tv karticama na PC-iju i zbog toga ne treba žaliti.Onda će Kuzmanović u svojoj kolumni "Ja igrač" morati da piše o Sony PS i Xboxu,neće moći baš mnogo da pametuje i soli pamet svima kao sada već će morati da nađe neku pravu temu o kojoj ima šta da napiše.
Zato jedva čekam vreme kada će Kuzmanović pisati o Sony-ju,X box-u,Nintendu i sličnim za njega primerenim temama a ne da se bavi ozbiljnijim stvarima za koje nema ni talenta ni znanja.

Eni
3.4.2006, 18:00
Zašto je problem? Nisu skuplje od igara za PC, bar kod nas ;)


Teze ih je naci, ako nemas poznatog distributera u blizini... :paranoia:

Ono što Kuzmanović uopšte ne pominje je da su konzole u svemu superiornije od PC-ija kada su u pitanju igre.

Tacno, kada su u pitanju IGRE. Pogotovo sad sa HDTV podrskom i slicno.
Pravo igranje na PCu pocinje tek sa web zanimacijom, programiranjem, obradom zvuka/videa, 3D modelingom,...

Uostalom, kad tacno i postaje razlika izmedju konzole/racunara? Nije tako davno bilo vreme kad su se i racunari povezivali na TV i imali joystick/volan, koristili kasetice i slicno kao konzole... ma daj...

Uostalom, stariji "racunari" tipa atarija, amige, pa i MACa, bili su "serijski modeli" kao konzole danas, sto da ne nazovemo Xbox360 racunarom? Zato sto nema tastaturu? Pa stavite je, moderi/hakeri, ko vam brani...

voodoo_
3.4.2006, 20:43
BTW ako na konzolama može da se radi sve kao na pc-ju koja je onda razlika između pc i konzole? Onda bi to prestala biti konzola i postala bi pc. :rolleyes:
Razlike nema, tehnički gledano konzole i PC su isto.

aRTi
4.4.2006, 2:07
Debelo grešiš. Upravo je prednost konzola što imaju unificiran hardver i što ne moraš da brineš da li će OS da ti se zakuca ako u konzolu gurneš periferiju negoh šlj proizvođača.........................

:confused: Pa ja rekoh da će verovatno biti moguć skroman upgrade. Sigurno je da sony neće dozvoliti da mu drugi proizvođači trpaju svoje komponente,ali zašto misliš da je nemoguće npr da na playstationu 4 neće moći da se zameni sony-jeva grafička kartica,sa novijom,boljom sony-jevom grafičkom ? U tom slučaju bi novije igre koje izađu za playstation 4,imale bolju grafiku na boljoj grafičkoj,lošiju na lošijoj,a framerate bi ostao isti.Korisnik ne bi imao šta tu da prčka oko grafike,kao do sada.Sve bi bilo "plug and play" . :D ;)
Kome se budu trošile pare zbog upgrade-a grafike,kupiće jednom novu grafičku za PS4,ko želi samo konzolu kupiće samo koznolu,i voziće je narednih pet godina,bez znatnog padanja framerate-a.

BTW i dalje ostajem (glup) pri uverenju da će na sledećim konzolama (playstation 4,Xbox 3) biti moguće upgradeovati grafičku karticu,ako ništa drugo.Jel neko beše spomenuo tastaturu i miša ?. 99% sam siguran da će neka mini tastatura,i miš biti dodatna oprema.Jer ipak je igranje pucačine na džojstiku smešno.

Grimm_SBL
4.4.2006, 3:34
Jednostavno: Ko voli da se igra na konzolama nek' se igra, ja se drzim PC-ja do kraja.

Slazem se sa Kuzmom u onom delu da PC-iji postaju glomazniji. Uskoro cemo ih zvati Home Mainframe Computers.

lijenština
4.4.2006, 11:57
Razlike nema, tehnički gledano konzole i PC su isto.
Da, ali konzole su usko specijalizovani pc. To ti je kao recimo land rover ili formula 1. Ne možeš da voziš brzo land rovera po pisti i očekuješ vrhunska vremena (ili bolje reći da ne završiš na krovu), a sa druge strane sa formulom 1 ne možeš da izađeš van savršeno glatkog asfalta. U tome je stvar- konzole imaju svoju jednu namenu isto kao i ova dva primera usko specijalizovanih automobila. Pc je univerzalna mašina, što znači da s vremena na vreme ne može da bude najbolji u svim segmentima upotrebe (na pr. video igre dok konzole ne zastare), ali sa druge strane njegove najšire mogućnosti su ono što ga čini pc-jem. Konzole s druge strane nisu koncipirane kao univerzalne mašine, već kao igračke i multimedijalne platforme, sa istim hardverom, što olakšava posao developerima igara. Ipak posle par godina postojanja ta hardverska unificiranost počinje da sputava mogućnosti daljeg usavršavanja igara u tehničkom smislu za šta je potreban i bolji hardware. I tu pc ponovo preuzima primat. Zbog čega je vek konzola duži od njihove hardverske superiornosti- izjednačenosti sa pc-jem? Čisto pitanje novca i zarade, jer pored ogromnih ulaganja u razvoj i marketing i igre treba nešto i zaraditi, a niko nije gadljiv na pare.:)

6am3 Fana71c
4.4.2006, 17:04
slazem se sa lijenstinom. i ko kaze da ti treba bogatstvo za igranje na PC-u, mozes da ti POTERAS igre i na losijoj config ali pitanje je kako... oni koji kupuju 2 jake kartice koje stavljaju u SLi i slicno igraju na max sto se nigde ne pominje kao neophodno. znaci prema svecu i tropar, nek se svako ispruzi koliko je dug pa nek uziva, i o5 ce im biti bolja grafika nego na konzoli jer se konzole uglavnom igraju preko televizora gde je rezolucija ocaj a za HDTV vam treba mucho para tako da de si tu si. a ako ces vec da igras konzolu preko monitora radi bolje slike onda to znaci da moras IMATI monitor i kakve takve zvucnike sto je o5 trosak... znaci lepo brate ulozi pare u komp i radi sta ti je volja, igre, net i tako dalje...a ako se u nesto i treba tweakovati... pa majku mu...to sve ide u radni staz:D

G.G.
4.4.2006, 22:09
Kad bi PC izumro kao relevantna igracka platforma, citava industrija proizvodnje i razvoja hardvera bi usporila ili cak prestala da postoji.
Ogroman novac se obrce svake godine bas u apgrejdu grafickih karti, procesora, memorije itd. A narocito bi bio usporenrazvoj novih tehnologija u sferi video igara i 3D grafike.
Zato sumnjam da ce PC proci kao pomenuti dinosaurusi i ne verujem da su stvari tako crne kao sto kaze Kuzmanovic. Jeste da se osetis malo ugrozen kad se pojavi sveza konkurencija, al nadzivecemo ih bas kao i prethodinke :)

Ivan®
4.4.2006, 23:15
Ovog puta bar imamo iskustva - ova prica se ponavlja kod SVAKE pojave next-gen konzola...

Jel se secate kad je ps2 mogao da navodi rakete i slicno? :)

Bas sam probao par stvari na sony-ju kod druga (posle duzeg vremena) i definitivno sam zakljucio da sam se toliko navikao na misa i tastaturu i da je to za mene toliko superioran nacin kontrole, da NEMA SANSE nikad vise da igram ista na gamepad-u. FPS necu ni da pominjem, ali i za "obicne" stvari kao sto je pomeranje kamere u ostalim igrama (resident evil 4 npr)....katastrofa, k'o da nikad nisam igrao igru.

Dakle, sto se mene tice, jedino mis i tastatura mogu da me nagovore da uopste probam ps3.

Cak i ako mis i tastatura budu podrzani, treba videti kako ce to biti implementirano. NA pc-u podesavam takve finese oko misa, da to nije normalno. Smeta mi ako akceleracija i brzina samo za nijansu odstupaju od onoga sto hocu, tako da....treba sacekati.

I plus sto sam napravio ogromnu pauzu sa konzolama i predugo sam na pc-u...nisam siguran da bih mogao da svarim sva ona pojednostavljivanja itd....bas mi je bilo muka od par interface-a koje sam video kod par igara.


NA sve ovo treba dodati i PC community koji je iza svega....mislim da ne moze da se poredi sa "konzolaskim".
KAd bi' presao na kozole, nekako bi mi drugacije bilo i da idem na internet i da citam SK i sve ostalo :)
Mozda sam zatrovan svim ovim, ali tako je :)

Kokorajko
5.4.2006, 11:29
Jel se secate kad je ps2 mogao da navodi rakete i slicno? :)



Valjda je bilo potrebno 5 komata da bi se napravio sistem za lansiranje i navodjenje raketa, pa zbog toga nisu izvozili PS2 u Irak :boodala: :opanachke

Mislim da ce implementacija misa i tastature, i ko zna kojih jos periferija u konzole doprineti da se mlade generacije okrenu totalnom, ili makar masovnom koriscenju konzola umesto PCja za igranje.Ja dok god sam ziv, koristicu komp. Igrao sam se i na konzolama (SEGA, PS, PS2,...) ali nije to isto.
Eh ti mladi, nece znati za draz clockovanja A.XP1700 sa 1.49 na 1.9Ghz uz turbinicu na njemu koja vristi na 6000 o/min:o

Wolverine
5.4.2006, 21:38
U igri The Movies u godini 1950-oj kazu da ce u buducnosti diskovi biti velicine porodicnog auta......:eek: :D

Andross
5.4.2006, 21:55
Ako PC "izumre" ode posao redakciji SK(jedino da se prekrste u Svet Konzola :D ).Ja ne mogu jednostvno da igram igre na njima.I u zivotu nisam video program za konzolu!Tako da konzola mozda moze da pobedi PC u igrama i mozda netu,ali u drugim aspektima nikako.

Meho Krljic
6.4.2006, 12:34
Hmm, cudna neka rasprava... kao da se previdjaju odredjene cinjenice:

PC igranje je definitivno u stalnom padu po broju prodatih kopija igara. 2005. je nastavila ovaj trend sto se moglo videti na svim igrackm sajtovima u njihovim rekapitulacijama godisnjih dogadjaja. Razloga je dosta a svakako je jedan od njih i ono o cemu MK govori u svojoj kolumni. S jedne strane, komplikovanost programiranja igara za PC je velika prepreka za svaki dev team. Ralicititost hardvera, softvera, gotovo nezamislive kombinacije koje sve treba uzeti u obzir... Svega ovoga na konzoli nema pa je, naravno lakse raditi konzolnu igru. Standardizacija je uvek prijatelj developera...

Naravno, pomaze i to sto sa strane igraca, igranje na konzoli ne zahteva akrobacije kao igranje na PCu. Otkad sam pazario PS2 gomilu igara koje bih inace kupio za PC prvo kupim za PS2. Jer na PS2 ne moram da ih instaliram, ne moram da se masiram sa drajverima, ne moram da podesavam pedeset miliona settinga da bih naterao igru da dobije dvocifren framerate, ne moram da pravim trostruki salto unazad da bih naterao teksture da se pojave tamo gde ih je developer postavio itd. itd. itd. E, tek ako me igra toliko obori s nogu da znam da zelim da je igram u visokoj rezoluciji i sa naprednim shader efektima, onda mogu da je uzmem za PC. King Kong na primer...

Rasprava oko igranja na joypadu protiv igranja misem i tastaturom mi je potpuno besmislena. Neke igre zahtevaju jedno, neke drugo. Za FPS igre mis i tastatura su i dalje najbolji. Da, da, Black na PS2 ima jako dobro uradjene kontrole, a ipak zudim da Criterion igru portuje na PC da bih mogao da je igram misem. Kao suprotan primer, gomila (pogotovo japanskih) igara na konzolama je vrlo pazljivo dizajnirana oko dual shock koktrolera i igranje misem i tastaturom je ili nemoguce ili skoro potpuno besmisleno. Bas me zanima kako ce Namcove igre iz 2005. da izgledaju na PCu u 2006. Ne mogu da zamislim kako cu Devil May Cry 3 da kontrolisem misem i tastaturom mada cu ga svejedno kupiti...

Meho Krljic
6.4.2006, 12:35
Dalje...

Znam da vecina PC igraca smatra konzolne igre za 'pojednostavljane' ali mislim da je to u velikom broju slucajeva pogresna percepcija da ne kazem predrasuda. Japanski RPGovi, recimo u velikom broju slucajeva, deluju detinjasto sa svojom anime grafikom i identicnim fantasy zapletima, ali su im zato combat i stats systemi, kao i sistemi levelupovanja cesto kompleksni, duboki i osetno mastovitiji nego u zapadnih RPGova. Takodje, svako ko mi kaze da su Silent Hill, MGS ili DMC igre 'pojednostavljene' u odnosu na analogne zapadne koncepte je prilicno slep.

Opet, treba imati u vidu i to da 'kompleksnost' sama po sebi ne mora da bude prednost. Recimo, KOTOR2 je imao u sebi gomilu elemenata koje nikada nisam ni pipnuo jer su mi bili previse slozeni a nisu doprinosili igri na dovoljan nacin (trke, karte, unistavanje i kreiranje predmeta iz elemenata) - vise bih voleo da se Obsidian usredsredio na dovrsavanje igre u skladu sa napisanim skriptom umesto sto su zbog nedostatka vremena izbacili oko 30% scenarija. Znaci, umesto fantasticnog kraja jedne sjajne price dobio sam zbrdazdoljen kraj i gomilu gameplay elemenata koje nisam koristio a koji samo doprinose 'kompleksnosti' igre. To se dobija kada se game design shvata kao lista 'featuresa' koje treba u igru ubaciti... (Da ne bude zabune, KOTOR2 mi je bio jedna od najboljih igara 2005, ali...)

Kao kontrast, mnogo puta opevani Katamari Damacy je svakako jedan od najjednostavnijih koncepata u igrama ikada (guras unaokolo kuglu na koju se lepe stvari manje od nje) ali je dao jednu (zapravo dve) od najboljih igara iz poslednje tri godine (a mozda i ikada) zato sto se fokusirao na dobru ideju a zatim puno rada oko implementacije te jedne dobre ideje. Rezultat je igra koja se igra gotovo kompulzivno. To se dobija kada se game design shvata kao osmisljavanje a zatim usavrsavanje mehanike kao srzi igre.

I bla bla bla... PC igranje ce opstati zahvaljujuci industriji video kartica (i donekle MMO trzistu (mada u ovo drugo ce se konzole ozbiljno ukljuciti vec u ovoj generaciji)), ali bojim se da za nas kao potrosace to samo znaci mnogo igara sa zaprepascujucom grafikom i nazalost ne nuzno jako dobrim gameplayom...

Ivan®
6.4.2006, 12:42
ali na PC ti mozes da prikljucis bilo koji joypad...

Na pc-u mogu da se igraju apsolutno svi zanrovi, a na konzolama to nije tako. Kad bi za pc hteli da prave sve sto prave za konzole, ne bi bilo nikakvih problema.

Meho Krljic
6.4.2006, 13:28
Pa, da, ali moja poenta je upravo u tome. Nema smisla pricati o tome da je sa joypadom 'nemoguce' igrati se kada postoje igre dizajnirane upravo sa joypadom na umu. Dobar deo PC igraca, koliko vidim smatra da bi SVE igre trebalo prilagoditi mis+tastatura kombinaciji sto je bezveze. Kao sto je bezveze igrati FPS igre joypadom.

Da, kad bi sve igre pravili za PC bilo bi divno, ali s druge strane, opet vratimo se na pocetak: koliko je to realno u dansnjem svetu. Da si game developer li bi radije potrosio sest meseci da ispeglas combat system svoje naredne igre tako da je igrac u konstantnoj ekstazi dok pokrece svog avatara i ubija desetine neprijatelja ili bi radije to isto vreme potrosio na optimizaciju igre za sve moguce kombinacije procesora, operativnih sistema, grafickog (i u blickoj buducnosti i fizickog) hardvera, drajvera itd.? Tesko da ces imati i jedno i drugo.

Takodje, zalosno fokusiranje na graficke efekte i sto visi broj poligona u novim igrama, a sto je u direktnoj proporciji sa razvojem hardvera PRE SVEGA za PC znaci da se isto tako ogroman broj developing vremena trosi na efekte koje ionako samo hi-end masine mogu da podrze, a gameplay stagnira... Mislim, koliko nas uopste igra Oblivion sa ukljucenim HDR osvetljenjem? Koliko od tih koji ga tako igraju smatra da je igra znatno bolja jer podrzava ovaj 'feature'? Pritom, Oblivion je odlicna igra pa je lakse oprostiti, ali Quake 4 mi je recimo pravi primer svega sto je pogresno u PC game industriji u ovom trenutku.

Kokorajko
6.4.2006, 14:09
Jeste, slazem se, ali samo donekle. Pa niko od obicnih smrtnika ne vozi bolide od 1000 konja po ulicama, ali trke F1 i WRC-a i dalje postoje, upravo zato sto se mnoge stvari tamo testiraju (nove tehnologije, novi materijali...) pa tek kad se tamo ispitaju, pocinje njihova implementacija u klasicne automobile. Tako ti je i sa igrama; pa ni PC, a svakako ne konzole (njihovo postojanje je pocelo igrama) ne bi bili to sto jesu da nije igara. Nove dzidzabidze i featursi u igrama koje moze da posteno potera jedva 1% makina guraju napred celu masineriju harvera i softvera.

Meho Krljic
6.4.2006, 14:38
Hmda, ali ono sto ovde jeste problem je da se tehnoloski progres nazalost namece kao vredan sam za sebe. Nove igre imaju lepsu grafiku ali da li je lepsa grafika ono sto zelimo od novih igara, ili kvalitetan gameplay? S obzirom da hardverske firme guraju (da ne kazem diktiraju) razvoj PC igara, veliki broj igara je ocigledno razvijan tako da je ogroman deo vremena ulozen u grafiku a proporcionalno mnogo manji u ostatak sadrzaja. Zato sam Quake 4 pomenuo kao primer. Skoro cetiri godine developmenta za igru koja izgleda zaprepascujuce dobro ali ciji bi gameplay bio arhaican cak i u 2001. godini.. Mislim, Raven su napravili originalni Elite Force, Jedi Outcast i Jedi Academy, sve tri igre koje su naprednije, dublje i BOLJE od Quake 4. A onda su seli da prave igru koja ce demonstrirati da Doom 3 engine Johna Carmacka moze da izrenderuje i velike, osvetljene otvorene prostore na sta se otprilike svodi 'inovativnost' Quake 4. Mislim, nisam ja neprijatelj 'glupavog' old skool gameplaya ali Q4 je nezadovoljavajuca ponuda na svaki nacin...

A to je zato sto je u principu Q4 reklama za novi engine, nove pixel shader 2.0 kartice itd...

U poredjenju sa tim, igre poput Shadow of the Colossus, Resident Evil 4, God of War, DMC 3, MGS 3, Katamari Damacy, pravljene na pet godina starom hardveru Plejstejsna 2 su prava fontana svezine, originalnosti i inovativnosti.

Nije da PC nema dobre ili originalne igre u poslednje vreme (ekskluziva ili ne) ali nazalost, jasno je u kom se smeru krecu stvari...

G.G.
6.4.2006, 21:54
Hmda, ali ono sto ovde jeste problem je da se tehnoloski progres nazalost namece kao vredan sam za sebe. Nove igre imaju lepsu grafiku ali da li je lepsa grafika ono sto zelimo od novih igara, ili kvalitetan gameplay? S obzirom da hardverske firme guraju (da ne kazem diktiraju) razvoj PC igara, veliki broj igara je ocigledno razvijan tako da je ogroman deo vremena ulozen u grafiku a proporcionalno mnogo manji u ostatak sadrzaja. Zato sam Quake 4 pomenuo kao primer. Skoro cetiri godine developmenta za igru koja izgleda zaprepascujuce dobro ali ciji bi gameplay bio arhaican cak i u 2001. godini.. Mislim, Raven su napravili originalni Elite Force, Jedi Outcast i Jedi Academy, sve tri igre koje su naprednije, dublje i BOLJE od Quake 4. A onda su seli da prave igru koja ce demonstrirati da Doom 3 engine Johna Carmacka moze da izrenderuje i velike, osvetljene otvorene prostore na sta se otprilike svodi 'inovativnost' Quake 4. Mislim, nisam ja neprijatelj 'glupavog' old skool gameplaya ali Q4 je nezadovoljavajuca ponuda na svaki nacin...

A to je zato sto je u principu Q4 reklama za novi engine, nove pixel shader 2.0 kartice itd...

U poredjenju sa tim, igre poput Shadow of the Colossus, Resident Evil 4, God of War, DMC 3, MGS 3, Katamari Damacy, pravljene na pet godina starom hardveru Plejstejsna 2 su prava fontana svezine, originalnosti i inovativnosti.

Nije da PC nema dobre ili originalne igre u poslednje vreme (ekskluziva ili ne) ali nazalost, jasno je u kom se smeru krecu stvari...

Tvorci Quakea ce zaraditi jednako i na prodaji endzina drugim developerima, pa ce taj neko ko ga kupi imati dovoljno vremena da razvije sve one elemente koji cine igrivost.

Meho Krljic
7.4.2006, 10:39
Mislis kao sto je Troika otkupila Source Engine od Valvea i napravila skaredni Vampire Bloodlines? Da se razumemo, meni je ta igra sjajna ali grafika/ animacija i fizika u njoj su UZASNE. Zali boze sto su bacali pare na Source i trosili vreme da nauce u njemu da rade (i nisu naucili), bolje da su uzeli neki endzin koji poznaju i da su to vreme utrosili na, recimo jos neku misiju.. Ovako su, u ima zelje da igra graficki izgleda lepo (ne bi li prodali vise primeraka masama) napravili igru koja izgleda ocajno, prodali su vrlo malo primeraka (uostalom, treba biti nenormalan pa izbaciti igru u prodaju istog dana kada Valve izbacuje Half Life 2) i raspali se posle pola godine.

Mada kakve to veze ima, ja se ovde zalim sto je id Software sasvim lagodno dopustio da jedna ipak respektovana fransiza, koja je krajem devedesetih ipak bila neki cutting-edge FPS gameplaya, potone u teski prosek. Ne mogu sad da kazem da se nisam ni malo zabavio igrajuci Q4, ali nije mi ni u pet najboljih FPSova u 2005. godini a ta godina je bila izrazito slaba u FPS igrama... Plus, ZNAM da Raven (firma koja je zaista dizajnirala Q4 dok su id, tvorci endzina bili samo neka vrsta strucnih konsultanata) moze da napravi mnogo bolje igre jer su to pokazali nebrojeno puta u proslosti. Quake 4 je napravljen da reklamira engine. Cak je i Doom 3 studioznije i dublje napravljena igra...

Ali nije ovde poenta da se fokusiram samo na Quake 4 nego na generalni trend (koji on epitomizira) da se ogroman deo developing vremena i resursa trosi na ulepsavanje grafike jer se racuna da ce 'casual' publika igru kupovati zato sto lepo izgleda a ne zato sto ima kvalitetno odradjen gameplay. Ovo je, nazalost ponekad tacno ali se cesto pokazuje i kao mac sa dve ostrice jer, kao u Troikinom slucaju, sav rad na grafici se nije isplatio jer je igra i dalje ispala preruzna pa je onda ta ista casual publika nije kupovala iako je u pitanju jedan od najboljih RPGova koje je PC video u poslednje tri-cetiri godine. Zato sto je generalna orijentacija marketinga igara najvise usmerena ka grafici. Iz istog razloga, Oblivion je sad chart-topping hit. Ne zato sto je u pitanju RPG sa fantasticnom slobodom akcije i jako detaljnim svetom, nego zato sto ima ludacki visok broj poligona i HDR osvetljenje...

Sve u svemu, nazalost, cela industrija se krece u vrlo losem smeru...

Kokorajko
7.4.2006, 19:35
Pa dobro, Meho, brate, sto si se uhvatio za tu grafiku k'o slepac za kobasicu. Jeste, istina je da se mnoge igre prodaju samo zarad "prelepe" grafike a gameplay je trt, ali, ako ces tako, pa draze mi je da igram boza-limunada igricu sa strafa grafikom nego da teram lika koji izgleda k'o da su skremblovali pornic u igri sa strava zapletom.
Ali nije grafika jedina stvar koja je napredovala u svetu igra. Sta je sa zvukom i ostalim stvarima koje uzimamo zdravo za gotovo?

Meho Krljic
8.4.2006, 7:05
Pa, eto, upravo to sto si rekao je ono zbog cega imamo problem sa igrackom industrijom: "draze mi je da igram boza-limunada igricu sa strafa grafikom nego da teram lika koji izgleda k'o da su skremblovali pornic u igri sa strava zapletom". Sad bi te verovatno izljubili sefovi svih mogucih publishera igara jer izrazavas upravo onakav stav kakav oni najvise vole kod potrosaca. Sto je jasno: lakse je da placas dvadeset ljudi sest meseci da ti napisu i optimizuju normal mapping i volumetric shadows i HDR lighting za tvoju igru koja je petstosezdeseti klon neke poznate fransize nego da placas pet kreativnih osoba dve godine da naprave nesto stvarno novo i interesantno. Jer graficki lepog klona ces lako izreklamirati - screenshotovi govore sami za sebe a publika ce ionako sama videti da ima posla sa necim vec poznatim (FPS, RTS, sportska simulacija).

Primeri: Splinter Cell Chaos Theory je pratio fantastican hype i prodao je milione primeraka. Zasto? Zato sto je grafiku u odnosu na prethodne delove osetno poboljsao. Istovremeno, Ubisoft je najavio nelinearne misije, poboljsan AI i drasticno novu mehaniku igranja ('sada mozete da se borite ako ste otkriveni!!!!') i naravno - slagao. Ti novi 'featuresi' su u najboljem slucaju implementirani na kozmetickom nivou. Meni je Chaos Theory bio dosadniji od prve dve igre i jedva sam se naterao da ga zavrsim.

Istovremeno igra kao sto je Darwinia, koju je napravio tim od nekoliko ljudi i koja konceptu RTS igara prilazi sa sasvim nove strane, je verovatno prodala par hiljada primeraka uprkos kriticarskoj podrsci iz sve snage. Zasto? Zato sto mali, nezavisni tim koji igru prodaje preko svog websajta niti ima para da kupuje nabudzene endzine niti da posle reklamira svoj proizvod kao nesto najnovije i najoriginalnije na igrackom nebu jos od pojave Donkey Konga. Rezultat je da neverovatno originalni graficki (i uopste) dizajn igre bude primamljiv samo najtvrdjem hardcore delu igracke populacije, dok ce ostali da se pitaju kakva je sad ovo vektorska grafika i zasto ta igra ne izgleda kao Prince of Persia.

Igre poput Unreal 2, Quake 4 ili bio koje EA sports igre u poslednje vreme prodavale su se skoro iskljucivo zbog grafike, ne zbog svog arhaicnog, prevazidjenog gameplaya.

Zasto sam se uhvatio za grafiku? Zato sto upravo ona prodaje igre i jede developing time vise nego bilo sta drugo. Zvuk ne prodaje igru. Muzika ne prodaje igru. Voice acting POGOTOVO ne prodaje igru (inace Beyond Good and Evil, Max Payne 2, Grim Fandango ili PSychonauts ne bi bili takvi komercijalni promasaji). Niko ne kupuje novu zvucnu karticu ili set zvucnika da bi igrao novu, dugo ocekivanu igru. Kao kontrast tome, hiljade, desetine hiljada, stotine hiljada ljudi kupuju video kartice u iscekivanju novih igara. Ljudi su se apgrejdovali pred izlazak Far Cry, Doom 3, Half Life 2, Quake 4, Oblivion... I ponovo ce kad bude izlazio S.T.A.L.K.E.R. Neke od tih igara su bile vredne da se odigraju, druge su bile vredne samo da se vide.

Meho Krljic
8.4.2006, 7:13
Necu da kazem da ja ne volim da vidim lepu grafiku, daleko od toga, dobra grafika je vazna za imerziju i naravno da svako uziva u igri koja lepo izgleda, ali trend u kome se grafika stavlja na prvo mesto a sve ostalo je sekundarno je los i proizvodi lose, neoriginalne igre.

Apropo tvoje izjave da ces radije igrati osrednju a lepu igru nego dobru a ruznu.... Podsetio bih na primer igre Deus Ex. Igra je bila ODVRATNO ruzna kad se pojavila. Koristila je Unreal Tournament endzin a izgledala je kao da se neki neiskusni mod-team igrao praveci sopstvenu cyberpunk fantaziju pa odustao posle nedelju dana. Jedva sam se naterao da je igram jer je imala uzasne animacije, los AI i drven voice acting. Cetrdeset sati kasnije sam skoro zaplakao kad se zavrsila. I dalje je u pitanju najbolje first-person iskustvo koje sam ikada imao.

Onda su Warren Spector i ekipa resili da u drugom delu isprave greske iz prvog. Da predjem sad preko zalosne odluke da se mehanika igre (i interfejs) pojednostave zbog pretpostavke da je Xbox publika suvise glupa da se snadje sa sakupljanjem XP i unapredjivanjem karakteristika i da se fokusiram na potpuno apsurdnu implementaciju relatime osvetljenja i senki i ragdoll fizike. Ovo je igru gotovo unistilo, oborivsi framerate na jednocifrene vrednosti na skorosvim masinama pre prvog patcha. A i posle patcha senke su bile potpuno beskorisne (jer nisi mogao da se sakrijes u njih), fizika je bila neupotrebljiva (i nepotrebna, za raliku od HL2 godinu dana kasnije) a imerzije gotovo da nije ni bilo zbog premalih prostora u kojima se igra dogadjala (posledica programiranja za Xbox i PC paralelno). Igra nije bila losa, ali je bila razocarenje za svakoga ko je igrao prvi deo. Ponovo je insistiranje na grafika-pre-svega konceptu pokvarilo ono sto je bilo zaista dobro u originalnoj ideji...

Kokorajko
8.4.2006, 12:32
Ne moze tako usko da se gleda na sve. U igrackoj industriji ne postoje samo hard core gameri, svi smo mi nekada bili pocetnici, lagano otkrivali koji nam zanr najvise lezi i zbog koje igre nam srcka zaigra. Kada bi se igre pravile samo kada ispune SVE zahteve tvrdokornih igraca i sto se tice gameplaya i sto se tice grafike, zvuka, optimizovanosti drajvera za force feedback, ... imali bi smo jednu igru u dva meseca. Osim toga, kako bi znali sta je to dobra a sta losa igra. Ne zaboravi da od igara koje ne nude nista novo, a napumpane su 1000% sto se tice reklame, zgrce se silna lova koja se posle koristi da se napravi neka dobra igra.
Da se ne prepiremo i ne skrecemo sa teme...

6am3 Fana71c
8.4.2006, 17:47
Meho Krljic kaze:
Primeri: Splinter Cell Chaos Theory je pratio fantastican hype i prodao je milione primeraka. Zasto? Zato sto je grafiku u odnosu na prethodne delove osetno poboljsao. Istovremeno, Ubisoft je najavio nelinearne misije, poboljsan AI i drasticno novu mehaniku igranja ('sada mozete da se borite ako ste otkriveni!!!!') i naravno - slagao. Ti novi 'featuresi' su u najboljem slucaju implementirani na kozmetickom nivou. Meni je Chaos Theory bio dosadniji od prve dve igre i jedva sam se naterao da ga zavrsim.
Zvuk ne prodaje igru. Muzika ne prodaje igru. Voice acting POGOTOVO ne prodaje igru (inace Beyond Good and Evil, Max Payne 2, Grim Fandango ili PSychonauts ne bi bili takvi komercijalni promasaji)

E vala sad ga pretera preko svake mere. Sta oces da kazes, da SC3 ne valja, i da je losiji od prethodnika? Nije tacno, i mozete da mi popujete kolko ocete o slobodi misljenja, jer ono je CRNO NA BELO! SC3 je najuspesnija sinteza price, gameplaya, dobrog engina [koji BTW radi perfektno i na losijim config] i novina koje prate svaki nastavak...i bar se u njegovom slucaju ne moze pomenuti teorija zavere o developerima i recimo, nVidie jer igra je optimozovana do preteranosti. A sta tek da kazem o Max Paynu? Pa on nije za svakoga, a to sto se prodao losije [nego sto se ocekivalo, inace je prodan ok # kopija] je zato sto su ga verovatno kupili samo oni koji su obrnuli keca, on nije bas VECINI interesantan, a ko ga je i uzeo to je bilo zbog price a ne voiceactinga [koji je BTW najbolji koji sam ikad video u bilo kojoj igri]

Kokorajko
8.4.2006, 19:55
a ko ga je i uzeo to je bilo zbog price a ne voiceactinga [koji je BTW najbolji koji sam ikad video u bilo kojoj igri]
Right!!!

marko1986
9.4.2006, 4:24
Ali grafika na TV-u ne moze nikad da se poredi sa onom sa monitora ma koja konzola bila u pitanju.Pa bio on i samo dno crt tehnologije.A da li neko igra konzolu preko monitora, ne verujem.

Meho Krljic
9.4.2006, 7:17
Kokorajko nisam siguran da smo se razumeli (sto je, dopustam, mozda posledica mog dosta nejasnog i konfuznog izrazavanja), nigde ja ne propagiram pravljenje igara sam za hardcore igrace, daleko bilo, ni sebe ne smatram hardcoreom. S druge strane, prilicno se jako protivim ideji da se najveci akcenat u pravljenju igara stavlja na kozmetiku, umesto na sadrzaj, a posto ta kozmetika zahteva hardver a hardver je skup i glomazan i zahteva zongliranje sa instalacijama i drajverima itd. onda nismo uopste offtopic...

6am3 Fana71c: da, hocu da kazem da je SC3 losiji od prethodnika. Naravno, sve je stvar ukusa, ali evo kratke liste zamerki:

Igra na pocetku pokusava da ostavi utisak da ce igrac imati odredjeni stepen slobode tokom kampanje, slobode odabira puta, slobode moralnog izbora i slobode takticog pristupa. To bi zaista bio korak napred u odnosu na prethodne dve igre koje su u sva tri pogleda bile potpuno linearno zakljucane.

Sloboda izbora puta ne postoji. Par 'alternativnih' putanja do istog cilja ne pravi apsolutno nikakvu razliku. Takodje, sekundarni ciljevi u misijama su potpuno trivijalni i ni na koji nacin ne doprinose produbljivanju gejmpleja. Kao kontrast uvek mozemo da se setimo Deus Ex gde je biranje alternativne putanje i bavljenje usputnim aktivnostima uvek nagradjivano drugacijimiskustvom unutar igre ili dodatnim informacijama/ vestinama itd. Dakle, Chaos Theory ovde podbacuje.

Sloboda moralnog izbora ne postoji. Ne samo da igra uredno forsira koriscenje noza i nekoriscenje istog u zavisnosti od toga koju misiju igras nego i u jedinom momentu kada te eksplicitno pita za odabir izmedju dve moguce akcije od kojih svaka ima drugaciju moralnu implikaciju, kao rezultat oba izbora ti daje APSOLUTNO istu animaciju sa apsolutno istim posledicama. To me je bas izbedacilo.

Sloboda izbora taktike ne postoji. 'Moci cete da se borite kada budete otkriveni' hype je potpuno bezveze kada je Sam Fisher i dalje vezan istom mehanikom kao u prve dve igre gde moze da puca samo iz sporog cuceceg stava itd...

Slazem se da igra izgleda i zvuci lepo, tu nemam zamerki. S druge strane, misije su nemastovite i, da, DOSADNE u prilicnoj meri, barem su meni bile. Pandora Tomorrow je imao mastovitiji dizajn nivoa (voz, aerodrom, Tel Aviv, logor terorista), mastovitije misije (borba na aerodromu, kidnapovanje vodje pobunjenika u trenutku dok drzi govor) i cak prisenak moralne dvojnosti (ubistvo izraelske agentkinje). Chaos Theory je u svakom od ovih pogleda inferioran. Videcemo kakav ce Double Agent biti...

Meho Krljic
9.4.2006, 7:22
Sto se tice Max Payne 2, samo si potvrdio moje navode. Ima savrsen voice acting i sjajnu pricu (i mehaniku ali i grafiku) a propao je jer 'nije za svakoga'. A nije za svakoga jer:

a) nema multiplejer pa se joe sixpack oseca 'prevarenim' jer ne moze da batali njemu nejasnu pulp fiction pricu i ode na Internet da ubija druge redneckove i zove ih niggerima

b) traje izmedju 5 i 10 sati a kosta kao i igre koje traju 20

c) Rockstar i Take two je mrzelo da ulazu pare u marketing jer su smatrali da ce fransiza prodavati samu sebe. Posto se to nije dogodilo, oduzeli su fransizu Remedyju sto mene prilicno pece kao jedna od vecih nepravdi u poslednjih par godina... Nadam se da ce Alan Wake, sledeca Remedy igra biti hit i doneti im dovoljno para da se osecaju stabilnim... A i deluje kao kombinacija Silent Hill i GTA igara pa bi mogla i da uspe...

Marko1986: Pa ja sve vreme i pricam da je fetisizovanje grafike jedna nezdrava stvar. To sto konzolne igre po definiciji imaju nizu rezoluciju svakako ne treba izjednaciti sa idejom da su one po definiciji losije od PC igara.... Jer nisu. Ima mnogo smeca na konzolama jer su to, naravno, igracke platforme za mase pa se mnogo klonova i bezveznih igara pravi za njih, ali ima i mnogo briljantnih igara... Cak i na PC-ju, jako veliki broj dobrih igara koje sam igrao u poslednjih par godina je bio portovan sa konzola (da pomenem samo neke meni drage: Second Sight, Riddick, GTA, KOTOR, Fable..) Nekoliko igara za koje mi je zao sto nisu portovane, jer mislim da bi ih PC publika volela: Mercenaries (kao GTA ali u ratnom okruzenju), Jade Empire (Biowareov za sada poslednji RPG), Katamari Damacy, Shadow of the Colossus (o ove dve igre sam vec dosta pisao), gomila Capcomovih igara koje ce, ipak biti portovane (Devil May Cry 3, Onimusha, Resident Evil 4), a cini mi se da sam gore napisao da ih je izdao Namco, greska... Da ne pominjem Nintendove fransize, tipa Zelda, Metroid itd...

Kokorajko
9.4.2006, 21:10
Ne mogu da se u potounosti slozim sa tobom, kao sto ne mogu da kazem ni da se ne slazem. Dosta toga sto si rekao je O.K., ali mnogo iskljucivo posmatras celu stvar. Mnogi "geekovi" kupuju i budze svoje ljubimce da bi poterali neke zahtevne igre, ali isto tako postoje i ljudi koji ih budze da bi ih budzili. Svako radi ono sto hoce (moze), to se zove demokracija, ili tako nesto. Svako ima izbor pa neka ostvaruje zelje u zavisnosti od mogucnosti (plateznih).:dedica:

Meho Krljic
10.4.2006, 12:18
Pa, uh, mislim da je utisak moje 'iskljucivosti' uglavnom posledica sto pokusavam da se drzim teme ovog topika, a to je tema ovomesecne kolumne MK u SK. Dakle, svestan sam ja da ima i drugih stvari o kojima moze da se prica, koje mogu da se diskutuju & kritikuju u savremenoj igrackoj industriji, ali posto je prica ovde o patnjama koje cekaju igraca koji pokusava da drzi korak sa igrama u bliskoj buducnosti, onda mi je logicno da u centar rasprave stavljam grafiku kao a) uzrok devdeset posto svih budzenja/ apgrejdovanja racunara koje igraci rade i b) kao dominantni detalj u dizajniranju igara, tj. kao sales point za vecinu novih igara (barem iz perspektive publishera).

"Svako ima izbor pa neka ostvaruje zelje u zavisnosti od mogucnosti (plateznih)."

Pa o ovome i pricamo ovde, tj. o problematicnosti izbora. Sam Miodrag K. u kolumni sugerise da je PC igrac suocen sa nametnutom nuzdom disporporcionalno skupog i glomaznog apgrejdovanja ako zeli da ide u korak sa savremenim igrama, pa se next gen konzola namece kao logicno i elegantno resenje koje samo sebe isplacuje posle oko dve ili tri godine. Onda su neke reakcije u ovom topiku bile u stilu 'konzolne igre su inferiorne', 'igranje na konzoli ne moze nikada da bude kao na PCu' i ' konzole imaju losu grafiku' pa sam pokusao da prokomentarisem takve izjave, da pokazem da su u pitanju predrasude i da, krucijalno izrazim svoje nezadovoljstvo cinjenicom da je graphics-first filozofija koja pokrece vecinu igracke industrije a sto dovodi do a) igara sa zastarelim gameplayom i napeglanom grafikom koje se dobro prodaju i b) igara sa interesantnim/ dobrim gameplayom koje propadaju jer developing tim nije uspeo da igru graficki dovede na nivo koji prosecan konzument danas ocekuje a neretko je i (kao u Bloodlines promeru ) stvari ucinio gorim nego da je samo pokusao da igri da pristojnu grafiku...

Sa next-gen naslovima stvari ce, nazalost biti jos gore - visokorealisticna grafika i visoke rezolucije znace da ce sad ljudi morati da trose vise vremena kreirajuci graficki sadrzaj tamo gde je ranije samo genericka tekstura bila dovoljna. Sve to oduzima vreme koje bi moglo da se utrosi na to da se igra zaista unapredu na nekom drugom planu.

Sve izreceno naravno ne znaci da dobra, napredna grafika nije pozeljna. Naravno da jeste, ali ona treba da bude u sluzbi imerzije a ne sama sebi cilj kao sto je cesto slucaj... Najava igre se cesto svodi na nabrajanje teholoskih inovacija umesto na ono sto mene zaista u igri interesuje: prica, sloboda, imerzivnost, lakoca igranja, replayability itd...

Meho Krljic
10.4.2006, 12:31
Nego, mozda dugujem komentar na jos par stvari koje si rekao ranije:

"Kada bi se igre pravile samo kada ispune SVE zahteve tvrdokornih igraca i sto se tice gameplaya i sto se tice grafike, zvuka, optimizovanosti drajvera za force feedback, ... imali bi smo jednu igru u dva meseca. Osim toga, kako bi znali sta je to dobra a sta losa igra."

Ali zar nisi sad upravo rekao nesto sto bi trebalo da bude najopstije prihvacena logika? Zar ne bi trebalo igre da barem streme ideji da imaju uredno upeglane tehnicke karakteristike i sadrzaj pre nego sto izadju u prodaju? Cinjenica da danas podnosimo stvari kao sto su los framerate, nedostajuci zvuk, game-killing bugs, nestajanje tekstura (nabrajam samo probleme koje je imala nepatchovana Bloodlines) samo pokazuje koliko smo, kao konzumenti mazohisticko-kratkovidi. Samo zato sto se igre i dalje dozivljavaju kao zabava za decu. Medjutim, kada platis pedeset ili sezdeset dolara za proizvod (jer ovde sad pricamo o trzisnoj robi, ne o komadima fantazije kako inace gledamo igre), trebalo bi da ocekujes da on zadovoljava minimum standarda, zar ne? I tu ne mislim, opet samo na tehnicke standarde. Zasto treba prihvatiti kao datost to da je industrija kao dominantni model funkcionisanja postavlja izbacivanje desetina igara sa sadrzajem i mehanikom iskopiranim od uspesnih naslova i grafikom koja bi trebalo da privuce potrosaca da je kupi? Zasto bi trebalo prihvatiti kao datost to da cetiri od pet igara ne uspe da povrati ulozeni novac (citiram Warrena Spectora sa proslogodisnjeg Game Developer's Conferencea) - a i kako bi kada su u pitanju klonovi drugih igara uradjeni bez kreativnog napora? Industrija mozda misli da joj koristi poplavljivanje trzista identicnim naslovima (na kraju krajeva, prodaja je u stalnom porastu), ali sta mi kao igraci time dobijamo? Ja moram da kazem da bih bio mnogo srecnji jednom igrom u dva meseca ali igrom koja bi bila ONO PRAVO. Naravno, to su utopijska mastarenja ali to ne znaci da ne treba biti svestan sta je trulo u igrackoj industriji...

"Ne zaboravi da od igara koje ne nude nista novo, a napumpane su 1000% sto se tice reklame, zgrce se silna lova koja se posle koristi da se napravi neka dobra igra."

Ma, ovo jednostavno nije tacno. Publisheri ne funkcionisu po principu 'jedan hit za mase pa jedan 'arty' projekat za kulturnu elitu'. Tako ne funkcionisu ni holivudski studiji koji su industriji igara sve vise uzor. Ono sto industriji igara nedostaje je naravno pandan nezavisnim producentima koje Holivud ima za protivtezu. Greg Costikyan je o ovome dosta pisao pa ne bih da ja gnjavim preterano, evo njegov tekst u The Escapistu ako te zanima:

http://www.escapistmagazine.com/print/8/3

http://www.escapistmagazine.com/issue/9/4

Meho Krljic
10.4.2006, 12:46
I, kad sam se vec dohvatio Holivuda, da povucem jos jednu paralelu koja mozda ilustruje poentu koju zelim da napravim jasnije nego pre:

Bacanje najveceg akcenta na grafiku (na kraju krajeva setimo se kako su izgledale najave za next-gen konzole na proslogodisnjem E3 sajmu) je, kao sto sam rekao, nacin da se igre prodaju najsirem auditorijumu. S jedne strane, niko ne moze da osudjuje publishere zato sto pokusavaju da svoj proizvod prodaju u sto vecem broju. S druge strane, moze ih se osudjivati sto biraju da to rade iskljucivo na osnovu sminke i plitkih vrednosti. Da, Super Mario 64 je imao za svoje vreme nevidjenu grafiku, ali Shigeru Miyamoto i njegov tim je posvetio jednako veliku (i vecu) paznju dizajnu nivoa, kontrola, kamere, tempu igranja, slobodi odabira koja je data igracu itd. Zato je Sm64 bio jedna od najboljih igara svoje generacije (pa i svih generacija). Uporedimo sa tim igre poput Enter the Matrix (vrlo losa igra koja je prodala veliki broj primeraka zahvaljujuci licenci) ili nebrojeno mnogo GTA klonova kojima smo zasuti u poslednje vreme i koje nemaju ni izdaleka dubinu, udobnost ili adiktivnost SM64...

Jer igracka industrija, kao Holivud pokusava da kreativnost i originalnost, koji su retki resursi, zameni onim cega ima i sto se moze kupiti - brojem radnih casova. U Holivudu imamo studije za specijalne efekte koji su poslednjim filmovima Dzordza Lukasa daju mnogo vizuelnog sjaja (a znamo kako su ti filmovi ispali) ili glumce koji su voljni da zarad 'autenticnosti' nauce citav scenario filma na aramejskom jeziku (The Passion of the Christ) i to onda postaju sales points filmova. U igrackoj industriji imamo programere koji rade 18 sati dnevno da nateraju modele sa milion poligona i normal mapped teksturama, u sobama sa realtime osvetljenjem i volumetrijskim senkama, da se krecu sa vise od pet frekmova u sekundi na 'prosecnom' racunaru. I to je onda Quake 4. Kada se pojavi ZAISTA kreativna igra poput Shadow of the Colossus, cija zaprepascujuca grafika cini komplementarni deo citavog iskustva, a nije samo 'feature', onda se podsetim zasto Quake 4 treba kritikovati i vise nego sto je on objektivno los..

6am3 Fana71c
10.4.2006, 13:48
sve je ovo lepo ali cini mi se da cak i nash gameyus puca na grafiku vise nego na gameplay u novom projektu alliance future combat... we are doomed:dzavo:

Meho Krljic
10.4.2006, 14:08
Pa, da, idi na sajt igre i klikni na features pa citaj. Naravno, nisu svi featuresi grafika, ali vecina je vezana za nju (vremenski uslovi, detaljnost mehanizovanih jedinica)...

Merjadok
10.4.2006, 17:52
Pominje se nekakva zavera proizvođača GPU i razvojnih timova igara. Kakva zavera? Saradnja je očigledna od kada postoje 3D akseleratori. Hej, pa ljudi kupuju 3DMark!!!??? Jedna industrija pomaže drugu i ne vidim zašto bi tu bilo problema da nisu probili treshold finansijskih mogućnosti igrača. I to nije problem samo kod nas, već i u inostranstvu, a prema tome će sudbina PC-ja kao igračke platforme biti i određivana. Naravno da neki stranac može da kupi 5 dobrih PC-ja, ali zašto bi to radio kada će mnogo manje da ga košta da klincu kupi konzolu. Tamo je procentualno mnogo manje naprednih korisnika računara i za svaki kvar moraju da se obrate servisu. Jeste da si tamo obezbeđen servis-podrškom pri samoj kupovini računara, ali što da lupaju glavu i da ga nose u servis kad se pokvari, kada ga treba nadograditi... Kupiš konzolu i miran si. I nema šanse da mali dođe i kaže: Ćale, kod Marka radi, a kod mene secka... Ne verujem da će ikad biti nadogradnje konzola, jer je u tome njihova najveća prednost. Igra je potpuno optimizovana za ono što imaš. To i jeste bila osnovna poslovna ideja menadžmenta Sonija još sa PS1. Jedino što trenutno ima smisla igrati na računaru su igre kojima šminka nije bitna. Kada prodaja igara i komponenti dovoljno padne, a samim tim i profit, brzo će biti povučen odgovarajući potezi i usporen "tehnološki napredak" kako bi se povećala populacija PC-igrača, ali to uopšte ne zavisi od nas, jer ni po čemu ne utičemo na prodaju igara. Ja ću možda da zamenim Duron 1800 nekim polovnim Bartonom, koliko da, ako ništa drugo bar pokrenem neke igre, ali da zarađujem za računar... Odustajem. Ionako su mi avanture omiljeni žanr. Malo bolji X1800 ili 7800 Vs ići negde na letovanje ili 400l plina za 4000km...

6am3 Fana71c
10.4.2006, 22:52
Ja ću možda da zamenim Duron 1800 nekim polovnim Bartonom, koliko da, ako ništa drugo bar pokrenem neke igre, ali da zarađujem za računar... Odustajem. Ionako su mi avanture omiljeni žanr.
ee blago avanturistima, ali ja volim sve sto vole mladi, sta ja da radim? mozda bih trebao da postanem profesionalni pornićar, kao roko siferdi... :confused: :) :D :rofl:

Carl Jonson CJ
10.4.2006, 23:07
Kuzma je,nažalost u pravu.Mada ja nikad u ruke neću pipnuti konzolu,osim PSP-a.I uvek mi ostaju Crvići :D

Smrt konzolama,sloboda PC-ju!!!! :D

Ivan®
11.4.2006, 0:52
Samo diskutujemo, inace PC all the way :)

Meho Krljic
11.4.2006, 11:33
"Pominje se nekakva zavera proizvođača GPU i razvojnih timova igara. Kakva zavera?"

Ma, ne, ne, nismo u nekoj od epizoda X-files. Niko ovde ne govori o zaveri, mislim, saradnja game developera i GPU kompanija je javna i dobro dokumentovana. Ono o cemu ja pricam je upravo suprotno zaveri, dakle, pricam o tome da je prihvaceno kao opstepoznata, van svake sumnje cinjenica to da je grafika najznacajniji sadrzalac (da ne kazem ponovo 'feature') interaktivne zabave, tj. video-igara i da se najveci deo resursa u proizvodnji igara trosi upravo na nju. Dakle, pricam o verziji realnosti koju u industriji, a sto je jos gore i medju igracima malo ko uopste dovodi u sumnju. Pricam o tome da se dobre igre cesto ne prave jer se novac ulaze u lepe igre. Pricam o tome da se originalne i nove ideje ne stimulisu jer se novac ulaze u poznate/ prepoznatljive modele kojima se unapredjuje vizuelni nivo igre. Pricam o tome da ce igraci, kako je to gore receno radije igrati 'lepu' a 'glupu' igru nego 'ruznu' a 'pametnu'. Pricam o tome da je dobra grafika prestala da bude feature u sluzbi kompletnog ugodjaja igre (imerzije, recimo) i preotela titulu najvaznijeg pojedinacnog dela celine kome se sve ostalo podredjuje.

Valjda se shvatamo?

Merjadok
11.4.2006, 14:05
Naravno, to i ja kazem. Uvek je bilo tako od kad je 3D igrica. Samo što u poslednje vreme propadoše svi razvojni timovi koji su radili nešto ozbiljno. Ljudi proizvode ono što donosi profit. Sve je manje igrača koje interesuju igre sa dobrim sadržajem. Što i nije čudno jer trenutna populacija igrača nije ni imala priliku da odigra nešto nenašminkano. Zašto bi u nekom mladom timu gubili novac, da zadovolje 10% igrača, koje interesuje nešto drugo, ako im dobra grafika donese pare. Ja prvi ne bih. Veliki timovi diktiraju tržište, ali kao što sam rekao, ostaće im ili da se preusmere na konzole ili da smire strasti. Mnogo su postali pohlepni. I ja volim da imam top mašinu, ali ako za te pare koje u toku par godina uložim u računar mogu da sredim neki Porsche 924, neću razmišljati ni trenutka. I onda ko j#$e NFS. Jedino što će malo teže da ide za pucačine :Battered: :n-hang:

Meho Krljic
11.4.2006, 16:06
Pa vec jesu. Mislim, konzolno trziste je znatno unosnije od trzista PC igara. Kao sto sam vec gore rekao, dve stvari koje odrzavaju PC iznad vode su u ovom trenutku MMORPG scena i GPU proizvodjaci. Ili, banalnije receno World of Warcraft i Oblivion. Ili Guild Wars i F.E.A.R. Kako je jasno da se MMORPG scena nezaustavljivo krece ka konzolnoj strani stvari (PS3 ce sasvim ozbiljno uzeti u obzir lekcije iz current-gena), ostaje nam GPU trziste kao gotovo jedini dah zivota za PC igre, sto bas i nije ohrabrujuce...

Ekskluzivnih PC igara je vrlo malo, sto je okej jer ekskluziva nema smisla, ali igara razvijanih pre svega za PC je takodje sve manje, WoW i ostali MMORPGovi na stranu, igre kao sto je F.E.A.R. su izuzeci pre nego pravilo.

Sto meni ne smeta. Developeri nisu nuzno svi misljenja da je konzolna publika glupa i da igre za nju treba da budu simplifikovane, tako da sa te strane nemam mnogo straha...

Marko_L
13.4.2006, 17:09
Neću mnogo da pričam o igrama iz prostog razloga što i nisam neki gejmer, pa nemam mnogo iskustva sa tim kako koja igra na čemu radi (koja grafička, koji procesor, kol'ko memorije), šta koristi (pixel-vertex shadere, light sabere, gurtne, kurplung...)... i slične zavrzlame. Samo ću reći da jednostavno neke igre nije moguće udobno igrati na konzolama... tu pre svega mislim na strategije, pogotovo RTS-ove... nek mi kaže neko da mu je udobnije i lakše da selektuje jedinice džojpedom, nego preko miša i tastature, a uostalom, kako ćeš da obeležavaš grupe jedinica... a tu je i gomila sitnog teksta, koji je izuzetno naporno čitati na TV-u. Pored strategija, teško bi bilo igrati i menadžerske simulacije, bilo sportske bilo neke druge, što zbog obilja informacija, što zbog upravljačkog sistema. Teško je igrati i FPS-ove, jer je u njima najbitnija preciznost (kretanje, strejfovanje, promena oružija... sve je to lako izvesti i na džojpedu...) i ne mogu da zamislim da neko može da bude precizniji preko džojpeda, nego ako igra sa mišem. Konzole su eventualno dobre za platformske igre, sportske simulacije (tu spadaju i simulacije vožnje, ekstremni sportovi i sl.) i to je u principu to. Dalje, prednost PC-a je u tome što sa njim može da se završi mnogo više posla (pričam o poslu koji obavljaju obični, prosečni korisnici, a ne samo profesionalci tipa programeri, dizajneri, modelari...), može da se nareže DVD, može da se iskuca neki tekst, može da se odštampa, može da se surfuje po internetu, može da se šalje ili primi mejl, može da se pravucka neka muzika, može da se piše po forumima :), može da se chatuje, može da se crtka, da se peva uz karaoke... Dakle, konzole da bi po upotrebljivosti za običnog korisnika koji pored svega onoga što sam nabrojao želi da odigra i po koju igru, prišle PC-u, moraju da imaju tastaturu, miša, monitor, CD/DVD rezač, ulaz za mikrofon, i naravno softversku podršku u vidu programa za crtanje, pravljenje muzike, puštanje i snimanje karaoka, surfovanje internetom, mejlanje... a ako se to i desi, e pa to više neće biti konzole, nego personalni računari, kao i PC, bez obzira što bi sve bilo integrisano... setimo se recimo C-64 i Amige, i oni su imali sve integrisano, sa jako malo mogućnosti nekakve nadogradnje, pa su opet smatrani i dan danas se smatraju računarima...

Marko_L
13.4.2006, 17:09
Prema tome, i da bude tako, ne bih imao ništa protiv da pređem na drugi računar, kao što sam svojevremeno prešao sa C-64 na Amigu, a kasnije sa Amige na PC... mislim, zašto da ne, ako na "konzolama" bude moglo da se programira, i izrađuju web sajtovi... a to još košta jeftinije plus rešavam problem sa kompatibilnošću i optimizovanošću koji sada imam sa gotovo svakim programom koji napravim zbog gomile različitog hardvera, tačnije hardverskih kombinacija koje se mogu naći na tržištu... pa normalno da bih prešao... lepo napravim program i znam da će raditi na svim "konzolama" (zbog toga inače cenim C-64 i Amigu toliko... kad napravim neko programče... samo ga cepnem na kasetu/disketu i prosledim dalje i ne mislim da li će taj kome je dat moći da ga pokrene...), u slučaju potrebe portujem to na PC, što ne bi trebalo da bude problem i zdravo... a sam PC može i da izumre što se mene tiče ako se već pojavi nešto bolje, zašto bi on bio izuzetak u odnosu na C-64. Amigu ili čak Spectrum... svi su oni otišli u zasluženu penziju... Tržište se dakle menja, a čovek je tu da mu se prilagodi, ako hoće... a ako neće, pa ko ga tera... znam ljude koji i dan danas koriste C-64 i Amigu i neće da je napuste, što je po meni lepo... i sam bih kupio jednu Amigu, samo da mogu da je nađem negde :)

Ghost
13.4.2006, 22:31
Po jednom mom misljenju kompjuteri ce postati veci i onda ce se poceti ponovo smanjivati.

Spawn BG
14.4.2006, 5:52
Čini mi se da ste ipak pomalo offtopic. Mislim da poenta teksta nije bila PC ili konzola, već sve veća zahtevnost u novcu i prostoru za PC "igračku". Nove igre traže nov hardver, nov hardver je glomazan (neke grafičke karte će uskoro biti veće od matične ploče i svih ostalih komada hardvera zajedno), traži jače napajanje, veće kućište, bolje hlađenje (koje obično donosi i nov nivo buke) itd. Možda neko ima zid koji može da sruši da sve ovo ima gde da stane (ima sigurno, ne možda), ali ne može svako i to bi moglo da dovede do "prekomande" na konzolu.
Dakle, PC se do nedavno smanjivao, od skalamerije iz hangara postao PC (personal computer), a sada je opet krenuo ka hangaru.

Ghost
14.4.2006, 19:26
Добро иду ка хангарима, али ће поново бити мањи, па скупи,па јефитини...зачарани круг.

iurisvulgaris
14.4.2006, 20:33
Ne znam zašto ljudi žale što je PC „pukao“kao igračka platforma.Jednostavno,napredak tehnologije je pregazio pc što se tiče gaminga,a primat preuzimaju konzole kao superiorniji uređaji.Imaće i dalje igara za PC,poneka će biti portovana sa konzola ali će se znati ko je „gazda“ u gamingu-Sony i X-box a PC će igrati sporednu ulogu.Dobro je da se PC oslobodi gaminga kao nepotrebnog tereta i da svi pasionirani gameri pređu na konzole.
. Samo ću reći da jednostavno neke igre nije moguće udobno igrati na konzolama... tu pre svega mislim na strategije... RTS-ove... teško bi bilo igrati i menadžerske simulacije, bilo sportske. Teško je igrati i FPS-ove...i ne mogu da zamislim da neko može da bude precizniji preko džojpeda, nego ako igra sa mišem.
Sve je stvar navike,verovatno većina „konzolaša“ smatra PC nepodobnim za igranje.Verovatno su analogni kontroleri na konzolama mnogo precizniji nego miš i tastatura.
.
Dalje, prednost PC-a je u tome što sa njim može da se završi mnogo više posla... Dakle, konzole da bi po upotrebljivosti za običnog korisnika koji pored svega onoga što sam nabrojao želi da odigra i po koju igru..
PC je računar opšte namene ali za gaming prilično nepraktičan i neproduktivan.Za pristojan gaming je potreban jak i skup računar a za većinu ostalih stvari je dovoljna neka slabija ili prosečna konfiguracija.Manje novca treba za kupovinu konzole za igru i nekog slabijeg PC-ija sa integrisanom grafikom,celeronom/sempronom,256 mb ram-a za sve ostalo nego za kupovinu jedne high-end mašine koja bi mogla da „tera“najnovije igre sa detaljima na maksimumu na Visti.To je dovoljan dokaz da je PC kao igračka platforma preskup i prevaziđen jer je potrebno mnogo više novca uložiti u odnosu na konzolu,a potreban je i stalan upgrade hardvera koji mnogo brže zastareva na PC-iju dok konzole zastarevaju tek kada izađe nova generacija.
... i da bude tako, ne bih imao ništa protiv da pređem na drugi računar, kao što sam svojevremeno prešao sa C-64 na Amigu,... mislim, zašto da ne, ako na "konzolama" bude moglo da se programira, i izrađuju web sajtovi...... pa normalno da bih prešao... lepo napravim program i znam da će raditi na svim "konzolama"
Konzole jesu „računari“ ali specijalizovani za određenu namenu i neće nikada biti zamena PC-iju kao računaru opšte namene.99% ljudi pod pojmom računara podrazumeva PC ili Mac,a konzole su ipak samo uređaji za jednu određenu namenu.Ne verujem da će ikada na konzolama moći da se programira ili izrađuju web sajtovi,to je suprotno njihovoj prirodi jer je njihova svrha da omoguće igranje bez nepotrebnih stvari(operativnog sistema i programa na primer).Ako konzole smatramo računarima onda moramo isto tako pod računare da podvedemo i mobilne telefone,digitrone,satelitske risivere,razne uređaje u industriji i medicini,onda bi većinu modernih uređaja morali da smatramo računarima.

Ghost
15.4.2006, 0:20
Ја не жалим да је PC пукао.
Свеједно ми је.Ја само кажем да ће се компови поново смањивати.
Конзоле имају ту предност да ће нешто сигурно радити јер има једну конфигурацију,а не њих 1000, конзоле су специјализоване за игре, али ни компјутери нису лоши у тој улози.Мада све више почињу да личе једни на друге:)
Да и стратегије је сигурно много лакше играти на компу него на конзоли.

galebns
15.4.2006, 16:29
Po meni je besmislena ova rasprava izmedju "konzolasa" i "pisijevaca". Ovakva polemika je verovatno postojala i kad se pojavio dizel motor u odnosu na benzince. Hocu da kazem da je bitan NAPREDAK (ne iz Krusevca).

Sasvim je jasno da je ultimate igracka masina - HOLODEK. Sve dok se ide ka tom cilju ja sam za. Ako je pc jedan korak ka tome nemam nista protiv, ako je sledeci konzola odlicno. Ako sledeci korak opet bude pc super ..itd.

Verovatno necu doziveti da se igram u holodeku, ali ako dozivim (makar to bilo poslednjih sat vremena mog zivota) bice to najintenzivnije iskustvo koje jedan igrac moze da dozivi.

Eto... inace zamislite COD u holodeku :n_klanja:

Mislite da salim?

P.S. Za one koji ne znaju sta je Holodek (sto sumnjam) neka guglaju u okviru Zvezdanih Staza.

Merjadok
15.4.2006, 17:11
Mislim da ni naši unuci neće to doživeti...

Grimm_SBL
15.4.2006, 20:26
Mislim da ni naši unuci neće to doživeti...

Mislim da cemo za 5-10 godina igrati u holodeku.

Defiant
20.4.2006, 1:04
Meni se ideja posebnih kartica za fiziku uopste ne svidja. Ako to postane standard to ce znaciti jos jedan zauzet PCI slot, i naravno vecu cenu PC-a, a fiziku imamo i bez toga.
Ne znam koliko ce potrajati trend rasta PC-a. ATI ce uvek zeleti da ima brzu graficku od nVidia-e, i obratno, a pritom manje paznje obracaju na dimenzije, potrosnju struje, zagrevanje. Mozda ce neke nove tehnologije u buducnosti resiti taj problem.

Ako bi PC bio potisnut kao igracka platforma to bi nanelo veliki udarac mnogobrojnim proizvodjacima maticnih ploca, memorije, grafickih, procesora,... A to bi takodje imalo za rezultat i sporiji razvoj tehnologije na svim tim poljima.

Kao sto je ovde vec neko rekao prednosti PC-a su to sto se puno toga moze raditi na njemu, bolji upravljacki interfejs za vecinu igara, kao i to sto PC uvek ima najbolju tehnologiju. Konzole su na nivou high-end PC, ili malo ispred kada se pojave, ali ih PC vrlo brzo prestigne. Ne mislim da je grafika najvaznija u igrama, ali svakako nije na odmet.

Jedina igra sa konzola koju mi je zao sto ne mogu da igram je Jade Empire i buduca trilogija Mass Effect(ako odluce da je ne portuju na PC), ali nazalost u buducnosti ce sigurno jos mnogo tako kvalitetni naslova biti konzolne ekskluzive.

Dobra vest je to sto Microsoft ipak radi na tome da unapredi PC kao igracku platformu. Evo jedan zanimljiv clanak na tu temu:http://www.gamespy.com/articles/687/687828p1.html
Ne treba ni da zaboravimo ni XNA koji ce omoguciti brzi i laksi razvoj igara i to paralelno za PC i XBox, sto ce nadam se ukinuti XBox ekskluzive.

Meho Krljic
20.4.2006, 11:32
Pa, ovom poslednjem se ne bih bas previse nadao... Ako pogledas listu najavljenih prezentacija igara na ovogodisnjem E3 sajmu (objavila ju je vecina velikih online gaming magazina, poput IGN recimo) videces da su sve Majkrosoftove igre najavljene za ovu godinu iskljucivo X360 igre. Naravno, to ne znaci da nece jednom kasnije biti portovane na PC (kao recimo Halo i Halo 2), kao i da third-party developeri/ publisheri nece raditi paralelan razvoj za vise platformi. Ali mislim da je jasno da je Microsoftova strategija pre svega oslanjanje na eksluzivu koliko god mogu. Ima tu dosta logike jer, naravno, gube mnogo para na hardveru i eksluzivni naslovi su nacin da se saldo preokrene u pozitivu. Posto nemaju userbase od tih mitskih 100 miliona kao sto ima Sony pa ne mogu da racunaju na automatski veliku kupovinu non-exclusive naslova, onda se snalaze kroz ekskluzivu...

Da, da, ne znam zasto svi sad ponavljaju da je 'prednost' pisija to sto na njemu mogu da se rade i druge stvari (programiranje???), mislim, pricamo o igrama. Kao platforma za igranje, konzola je udobnija, efikasnija i pre svega znatno finansijski isplativija od PC-a, to je valjda jasno. Ja volim svoj pisi i volim da se igram na njemu, ali moj pisi je kostao nekih hiljadu i nesto evra kad se saberu cene svog hardvera koji sam u njega ugurao na dan kupovina pojedinacnih komponenti, a moj Plejstejsn 2 je kostao dvestapedeset evra sa sve dodatnim hardverom. Valjda je razlika na polju cena/ efikasnost jasna???

"Bolji upravljacki interfejs za vecinu igara"??? Ovo je, reklo bi se, tipicno PC-centricno glediste. Mozda bolji upravljacki interfejs za igre koje ti volis da igras (RTS/ FPS recimo) jer si 'odrastao' igrajuci se na PCu. Neko ko je 'odrastao' uz (recimo Sonyjeve) konzole i ko je proveo godine igrajuci 3d platformske igre, jRPGove i combat igre bi naravno imao potpuno suprotno misljenje i smatrao PC interfejs uzasno neudobnim i nepreciznim. Kao sto smo gore vec rekli, igre se cesto razvijaju sa odredjenim upravljackim interfejsom na umu i njemu su prilagodjene. To ih ne cini apriori losijim od igara razvijanih za drugaciji interfejs. Naravno, velika prednost PCa je mogucnost koriscenja USB gamepadova...

Meho Krljic
20.4.2006, 11:39
"Konzole su na nivou high-end PC, ili malo ispred kada se pojave, ali ih PC vrlo brzo prestigne."

Istina, i sta s tim??? Igre su bolje jer procesor radi na visoj frekvenciji i ima vise mesta za teksture u videomemoriji? Ponovo cu pomenuti igre poput Shadow of the Colossus ili Devil May Cry 3, obe FANTASTICNE igre koje takodje fantasticno izgledaju iako su radjene na hardveru starom pet godina (ujedno najslabijoj current-gen konzoli). Zgodna stvar kod fiksirane hardverske platforme je sto dizajner i programer imaju mnogo vremena da 'udju' u sistem, da nauce kako da iz njega izvuku vise nego prosle godine, da bolje optimizuju softver, da bla bla bla. PC programer najcesce za to nema vremena jer mora da drzi korak sa novim videokarticama, novim directX verzijama, bla bla bla... Pogledaj igre za PS2 sa pocetka njenog zivota i pogledaj nesto novo kao npr. Black koja bi i na PCju izgledala impresivno. Fiksirani hardver zahteva kreativnost od developera. Stalno evoluirajuci hardver se cini kao blagoslov jer sve sto ne mozes danas moci ces za sest meseci, ali druga strana medalje je konstantno navikavanje na nove radne uslove i koriscenje mozda 20% (vrlo slobodna procena) raspolozivih resursa.

I ja bih voleo da Jade Empire portuju na PC i to je maltene jedina Xbox exclusive igra zbog koje mi je zao sto nemam Xbox ali ne pada mi na pamet da kupujem konzolu zbog jedne igre. S druge strane PS2 ima toliko fenomenalnih exclusive ili barem non-PC igara da mi je kupovina ove konzole bio jedan od najboljih igrackih poteza u zivotu. Pogotovo sto se sada, pri kraju zivotnog ciklusa PS2, tradicionalno pojavljuju najbolje igre (da pomenem samo MGS3, DMC3, SotC, Resi4, Katamari Damacy, FFXII iz poslednjih godinu i po dana). Kad gledam Xbox 360 najave za sledecih 12 meseci nema praktcno nicega sto me navodi da skrgucem zubima i grcim prste u zelji da igram.. Mislim, Gears of War? Lepo... Mass Effect? Zanimljivo... Ali... videcemo, ima vremena. S druge strane, za Playstation 2 najavljuju se MGS4, God's Hand i Okami i pomisao na svaku od ovih igara izaziva mi hladan znoj pozitivne anticipacije..

Dobro malo sam odsetao od teme... Ne zamerite mi, star sam i dekoncentrisan...

shin-bojan
20.4.2006, 13:33
Meho,svaka ti je zlatna.

priest (of_the_moon)
20.4.2006, 13:48
Ljudi koji su smislili karticu za fiziku su išli sledećom logikom: Ako ne možeš konkurenta da pobediš na jednom bojnom polju, ti napravi novo polje. Dobićemo i kartice za simuliranje AI-a, predviđanje korisnikovih namera, bacanje kamena sa ramena... a procesor od 7.2 GHz će samo vrteti prazne cikluse i grejati sobu.

Dobro je što će konzole uzdrmati PC kao igračku platformu. Da se čelnici nVidie, ATIa i ostalih nužnih zla malo zapitaju da li će još dugo tako bezobrazno otimati pare od igrača.

JBlitzkrieg
20.4.2006, 17:16
Pa kolumna je donekle tacna, ali ja normalno dajem prednost PC-u.
Ne znam sto ljudi toliko kukaju o tom "Plug And Go mad" tehnici, ali meni se nikad nista ozbiljno nije desilo.
Za ovih 10 godina koliko koristim PC, sve je islo glatko. Sve je radilo i sad sve radi, cak i na XP-u rade lepo sve igre pod DOS-om (naravno posle malih podesavanja). Stvarno mi nisu jasni ljudi sa takvim predrasudama, a sa jedne strane PC je ozbiljna masina i nije bas za svakoga pogotovu za decu kojima je mesto u dvoristu i u skoli.
To sa updejtovanjem drajvera je PREDNOST a ne mana, zato sto se neki brzi algoritmi vide tek posle nekog vremena. Sa druge strane, za PC je potrebna i odredena pismenost, po cemu se PC prepoznaje, jer moze nesto i da se nauci dok kod konzola nista.
Sa druge strane, igram strategije, FPS-ove, RPG-ove i avanture (sto nema na konzoloma, a KOTOR ne moze da se poredi sa Fallout-om). Fifu (i sve sto je sablonski) ne volim, jer kad vidis jednu Fifu, video si ih sve, a neki ljudi bas nemaju vremena za Deja-Vu. Bilo mi je interesantno dok sam bio manji, ali sada trazim ipak nesto "umnije".
Posedujem sasvim skroman kompjuter i nemam novca za fenserisanje sto se tice modernih kartica i ostalo. Sve moze uz malo truda, a i zabavno je. Dobro mozda je meni zabavno, posto se time bavim pa sve gledam kao izazov, ali bez muke nema pomuke...
Ljudi koji nemaju zivaca ne igraju RTS, RPG i avanture pa im PC i ne treba. Znaci podelili smo se i zeleo bih da tako ostane; da se trziste PC i konzola ne mesaju...

Meho Krljic
20.4.2006, 17:24
Ma, sto se mene tice, problem sa izdvajanjem fizike u poseban PPU je vise problematicna sa strane uticaja koji ce to imati na dizajn igara, manje u zauzimanju novog slota u racunaru (kapiram da ce pametije biti da se naprave integrisani video i fizicki akceleratori/ procesori pa ce to i dalje zauzimati jedan slot). Mislim, kada su se 3D graficki akceleratori pojavili kao odvojen hardveski sklop, sve iogre su odjednom postale 3D. I one koje su tu imale smisla i napravile velike korake napred (Super Mario 64, Tomb Raider) ali i one koje su bile mnogo bolje u 2D i prelaskom u novu dimenziju izgubile mnogo (Castlevania, na primer). Plasim se da ce slican efekat i ovde postojati. Vec smo svedoci da je havok engine u igrama poput Max Payne 2 ili Half Life 2 dodao jednu novu dimenziju iskustvu, a da je isti taj engine unakazio igre poput Vampire Bloodlines ili Deus Ex Invisible War.. Kad dobijemo hardverski procesor fizike, to ce opet dati neke sjajne igre i gomilu neuspelih pokusaja da se poznate i dobre fransize ili modeli igranja 'oplemene' realtime fizikom visoke kompleksnosti, a to ce ih unakaziti... I sve ce se ponasati isto itd...

pcigre
24.4.2006, 9:21
Dok god ne bude potpune podrske za misa i tastaturu na najnizem nivou u igrama za konzole, nece moci da pridju PC-u.

X360 to definitivno nema, ako ni PS3 ne bude imao, sve ostaje po starom...

Apsolutno se slazem. Bez native podrske i pakovanja uz svaku konzolu, nista... Inace mogu se igrati i na avionu, ako je igra dobra i ako mi periferije (mis i tastatura) odgovaraju.

priest (of_the_moon)
5.5.2006, 15:45
Dobro je što će konzole uzdrmati PC kao igračku platformu. Da se čelnici nVidie, ATIa i ostalih nužnih zla malo zapitaju da li će još dugo tako bezobrazno otimati pare od igrača.
Čuo sam neke kritike za ovo pa evo da se nadovežem:
Tačno je da ATI i nVidia prave GPU u konzolama, ali oni sigurno to ne rade svojom voljom nego su primorani. Moraju da rade da taj deo tržišta ne bi preuzela konkurencija. Svakako bi im bilo isplativije da nastave samo da prave kartice za PC. Ima mnogo (lu)đaka koji svaka 4 meseca daju po 250 i više evra za naj grafičku iz highscore tabela.

Meho Krljic
5.5.2006, 16:39
Dozvolices da se blagonaklono od srca nasmejem ovom delu tvoje izjave:

"Tačno je da ATI i nVidia prave GPU u konzolama, ali oni sigurno to ne rade svojom voljom nego su primorani"

Primorani? Kao, oni u stvari vole PC a konzole odradjuju da bi preziveli? Khm, mozda ali u nekom alternativnom univerzumu. Mislim, dovoljno je reci samo ovo: Playstation 2 - 100 miliona prodatih konzola.

Ajde sad da razmislimo, neka Playstation 3 za svojih pet ili nesto manje ili vise sledecih godina (mada je PS1 tek pre mesec dana prestao da se proizvodi, dakle trajao je preko deset godina) proda istih tih sto miliona komada. To je sto miliona high-end ATI GPU-ova prodato. Sto miliona komada ISTOG modela kartice. Dakle, ne sto miliona raznih modela ATI kartica od kojih je svaki imao R&D pa onda QA i testing fazu itd. (koje sve kostaju) nego sto miliona komada iste kartice koja je imala JEDAN R&D ciklus i JEDAN QA ciklus. Ciji troskovi proizvodnje stalno padaju kako vreme prolazi a Sony ATIju i dalje placa dobru cenu jer ionako gubi pare na konzoli a vraca ih kroz software.

Ni u najludjim snovima ATIjevih menadzera ne bi moglo da se dogodi da se tokom pet godina proda sto miliona jednog modela kartice koja ce biti bar dve od tih pet godina smatrana za high-end model, pogotovo ne po toj cenovnoj stopi (kazem stopi a ne ceni, jer ce svakako padati i proizvodna i prodajna cena ali ne kao sto bi padala na PC trzistu gde bi karticu zamenili novi i brzi modeli). Ja verujem da u ATIju dizu spomenike ljudima koji su otisli i ponudili svoje analne otvore i duse Bilu Gejtsu i Kenu Kuratagiju u zamenu za prelazak na ATI kartice u obe next-gen konzole. (I Nintendo Wii ce koristiti ATIjevu karticu ako se dobro secam, ali njihov udeo na trzistu je zanemarljiv). Dakle, za ATI ovo je ne samo 'nuzda' kako ne bi bili istisnuti sa trzista nego bukvalno zlatni rudnik.

Procenat zaludjenika koji apgrejduju PC svakih par meseci najnovijim GPUom je bukvalno na nivou statisticke greske pogotovo u poredjenju sa poslom koji ce ATI odraditi kroz XBox 360 i PS3.

priest (of_the_moon)
5.5.2006, 19:52
Au bre, pa vi se, poštovani Meho, sa mojim offline kritičarima spremate za šah-mat? :) Sad ću i ja da vam zadam jedan dugačak post. :)

Nisam rekao da se ATI (nVidia, nije bitno) nije uvlačio i da nije zadovoljan, rekao sam da je morao to da uradi, jer bi neko svakako radio taj posao. Da su oba tabora odbila, Miscrosoft bi našao nekog trećeg, upumpao mu koju "stotku", i eto novog konkurenta na vidiku, spremnog za proizvodnju highend GPU-a. A sam potez je štetan po ATI jer, da nije bilo ove priče o konzolama, ATI bi svojim dosadašnjim poslovanjem zarađivao više i imao bi slobodu tj. ne bi imao jednog bahatog MIKROMEKOG da mu (u tolikoj meri) postavlja uslove.

Naravno da će se next gen konzole prodavati u mnogo primerka, ali te konzole žestoko otimaju od PC igračkog tržišta, čak će ga i dovesti u pitanje postojanja. Ovo samo znači da ATI svojim proizvodom udara na konkurentov, ali i na svoj proizvod. On će te zarađene milione bukvalno oteti od sebe. I šta će još da uradi osim da ih podeli sa Microsoft-om? Kada kupac pazari svoj DebilStation 3, on je miran još, kako si rekao, pet godina. Pet godina! Za to vreme, da se odlučio za PC, svaki igrač koji drži do sebe (novih igara) bi još najmanje dva puta upgrade-ovao svoju PC mašinu. Kupiće novu grafičku po aktuelnoj ceni, za razliku od konzole kojoj će usput i cena opasti jer će biti tehnički inferiorna.

Što se tiče same proizvodnje, možda zvuči čudno, ali manji je trošak da se proizvodi i cela jedna serija grafičkih čipova, nego li samo jedna vrsta za konzolu. Zašto? Pa svi se čipove jedne serije prave na isti način. Koliko god proces proizvodnje bio precizan, uvek će se desiti greška zbog enormne soženosti. Ne postoji ni jedan procesor (GPU, CPU) bez greške. Po završetku proizvodnje se testira kvalitet GPU-a, tj. da li ispunjava određene standarde i koliko je bilo grešaka u samom procesu. Čipovi koji prođu najviši standard kvaliteta će raditi na najvišim frekvencijama i biti ugrađivani u najbolje kartice, čipovi sa nešto nižim kvalitetom će se ugrađivati u nešto slabije itd. Upravo zato proizvođači ponude tržištu mnogo modela jedne serije (SE, LELE, GT, Pro, XT, Ultra), da ne bi bacali "falične" čipove i da bi one koje su "dobro uspeli" prodali za što više para.
A šta će raditi sa onim čipovima pravljenim za konzole koji slučajno ne ispunjavaju standarde? Usavršavanjem proizvodnje će se ove greške svesti na najmanju moguću meru, ali za svaki korak usavršavanja treba platiti kao za jedan QA ciklus kod razvoja.

BTW, ovo sa smejanjem me podseća na situaciju kada sam rekao profesoru da su igre najzaslužnije za ovoliko brzi razvoj IT-a, a on se samo nasmejao.

Meho Krljic
5.5.2006, 21:31
Hm, nisam siguran da na isti nacin vidimo 'psihologiju' jedne firme kao sto je ATI. Zasto bi oni sad bili 'nesrecni' jer su, kao izgubili slobodu kada imaju zavrsen posao koji moze da im donese ogroman profit, ogroman market share uz proporcionalno mali ulozeni rad (tj. manji rad u developmentu, a veci u jeftinijem delu, tj. u proizvodnji)? Sta to sad njima Microsoft kao diktira? Microsoft i oni su potpisali ugovor na jedan konkretan model GPUa koji je gotov, definisan i u serijskoj proizvodnji. Sto se tice ATIja, sada im sledi lak deo posla, fizicka proizvodnja i isporuka. Ne moraju cak ni da trose bogznakakav novac na reklamu jer to radi Microsoft.

A to da su kao sami sebi zavukli ruku u dzep jer nece moci da prodaju skart kartice mi je tesko da poverujem. Kao prvo, verujem da ce ovi setovi biti iskorisceni za PC proizvode, a cak i da ne budu, cak i da se bace i odu u cist rastur, da li mozes da zamislis koliko je to proporcionalno mali gubitak uporedjeno sa perspektivom prodaje sto miliona komada identicnog chipseta u roku od pet godina? Pazi, nVidiji je trebalo sedam godina (1995-2002) da prodaju sto miliona chipsetova SVIH modela ukupno. Uz stalnu borbu za trziste sa konkurencijom. Mrzi me da trazim podatke za ATI ali jasno je da su oni prodavali manje jer su ipak bili slabija firma od nVidije do pre dve-tri godine. Dakle, za njih je ovo sada bukvalno ostvarenje najludjeg sna, pogotovo sto sada na konzolnom trzistu i nemaju konkurenta u sledecih nekoliko godina. Sve tri velike konzole koriste ATI chipsetove.

Zato, dopusti da ozbiljno sumnjam u to da bi ATI zaradjivao vise na neki drugi nacin. Konzole su MNOGO veci biznis, veci profit i brzi obrt kada su u pitanju igre nego PC trziste koje je UVEK bilo margina.

Uzgred, jos par komentara:

"konzole žestoko otimaju od PC igračkog tržišta, čak će ga i dovesti u pitanje postojanja."

O tome se dosta raspravljalo u ovom topiku. Konzole imaju MNOGO prednosti u odnosu na PC kad su igre u pitanju pa ne vidim sta je tu problem.

"Kada kupac pazari svoj DebilStation 3, on je miran još, kako si rekao, pet godina. Pet godina! Za to vreme, da se odlučio za PC, svaki igrač koji drži do sebe (novih igara) bi još najmanje dva puta upgrade-ovao svoju PC mašinu. Kupiće novu grafičku po aktuelnoj ceni, za razliku od konzole kojoj će usput i cena opasti jer će biti tehnički inferiorna."

Samo argument vise za konzole. Kupis jednu masinu i imas sve lepse igre za nju umesto da stalno kupujes komponente (koje kostaju kao pola ili 70% konzole) da bi imao igre koje MOZDA izgledaju lepse jer imaju vise poligona i nabudzenije teksture. Uzgred, to sto Playstation zoves DebilStation govori mi da nisi imao prilike da odigras neke stvarno dobre igre na Playstationu 1 ili 2. Grehota.

priest (of_the_moon)
5.5.2006, 23:38
Uzgred, to sto Playstation zoves DebilStation govori mi da nisi imao prilike da odigras neke stvarno dobre igre na Playstationu 1 ili 2. Grehota.
Nope, znam da na konzolama postoje kvalitetne igre, ali DebilStation sam rekao iz drugog razloga.

Naravno da će se next gen konzole prodavati u mnogo primerka, ali te konzole žestoko otimaju od PC igračkog tržišta, čak će ga i dovesti u pitanje postojanja.
Kupis jednu masinu i imas sve lepse igre za nju umesto da stalno kupujes komponente (koje kostaju kao pola ili 70% konzole) da bi imao igre koje MOZDA izgledaju lepse jer imaju vise poligona i nabudzenije teksture.
Ovo samo znači da ATI svojim proizvodom udara na konkurentov, ali i na svoj proizvod. On će te zarađene milione bukvalno oteti od sebe.

Da se ne ponavljamo, ovo je cela poenta priče. IT industrija je veoma nepredvidiva, ono što važi danas, ne važi sutra. To što ATI pravi GPU za sve konzole može im se obiti o glavu. Da li će ovim potezom zaraditi više ili manje videćemo.