PDA

Prikaži potpunu verziju : Informaciona i druga bezbednost


skublja
29.3.2006, 23:33
Nekoliko mojih drugara i ja imamo mobilne telefone sa brojevima 064. Kada izaberemo broj 08 (nula osam) dobijamo sistemsku poruku na telefonu da je to hitan poziv, a sa druge strane se javlja muski glas koji tvrdi da radi u policiji. Naravno, nece da kaze nista vise od toga, a kada ga pitamo ko je, kaze da smo mi njega zvali. Da ne bude zabune, radi se o zivom coveku, a ne botu ili snimljenom glasu. Svi imamo post paid brojeve novijeg datuma. Neki od nas imaju starije 064 brojeve, neko post paid, a neko pre paid. Na nekim od tih brojeva isti "fazon" radi, a na nekima ne. Jos nesto, sto nam je takodje vrlo indikativno: postavili smo pitanje na 789 (operateru, zivom coveku) o cemu se tu radi, i to nekoliko puta sa vise operatera i, cik pogodite, niko od njih nije imao pojma! Da li nas prisluskuju? Nismo paranoicni niti imamo razloga za tako nesto (niti "oni" imaju razloga da bas nas prisluskuju - valjda), ali o cemu se ovde radi? Zasto operateri na 789 ne znaju / nece da odgovore?
Da li neko od ucesnika Foruma zna odgovor / ili ima slicna iskustva?

Sasa
30.3.2006, 0:55
112 i 08 su standardni "hitni pozivi" sa mobilnih telefona.
Razne drzave imaju razne brojeve, ameri 911, mi 92 itd, a neko pametan se setio da sa svih mobilnih ti brojevi budu isti.
Dakle, koji god mobilni da uvatis, koje god mreze, cak moze i da nema karticu, okreni taj broj i dobices lokalnu miliciju tj. slicno.

Divna stvar je sto cak telefon ne mora da se otkljuca, cak i kada se zakljuca tastatura, 112 ili 08 i zeleno, telefon okrece. To je naravno uradjeno u slucaju neke nesrece, da covek koji je sposoban da uhvati mobilni i okrene broj, ne mora da zna kako se doticni otkljucava.

U Srbiji ova dva broja su logicno povezani sa 92 i kada ih okrenete sa mobilnog isto je kao da ste okrenuli 92.

Jasno vam je da se "za****vate" kada ih bez razloga zovete i ispitujete.
Mozete lako da dosadite cika plavcima i da ih naterate da vas potraze i okace prijavu "ometanje sluzbenog lica u obavljanje svoje duznosti". Na primer