PDA

Prikaži potpunu verziju : OpenSUSE 11.1


Deusdies
5.1.2009, 10:49
Kako vam se cini?

Meni se bas svidja. Instalirao sam ga danas i bas bas je super, mnogo bolji od Ubuntu-a 8.10 koji sam prethodno imao i na kome mi je trebalo oko 9 sati rada da omogucim WiFi na laptopu.

openSUSE je radio izmomenta, sve fenomenalno. Imao sam problema sa particionisanjem diska, doduse (iz nekog razloga je instaler, YaST2, potpuno pogresno izdelio ostatak prostora na disku, sto je rezultovalo u tome da 35 GB prostora bude formatirano kao ext3, ali da ne bude mount-ovano, a da nepoostojecih dodatnih 30 GB bude izdeljeno na 3 dela za /home, /root i swap :)). Ako imate Vista-u, smanjite particiju iz nje tj. pomocu disk management-a, i onda lepo (citaj: rucno) isparticionisite disk tokom instalacije.

Lep je. Instalirao sam verziju sa KDE4. Ima ugradjenu podrsku za MP3 fajlove, video jos nisam probao.

Pisacu utiske.

GoranSTX
5.1.2009, 23:07
Probao u LIVE režimu na FSC laptopu i radi sasvim OK. Probao na kućnom kompu preko VBox-a, ali nisam imao vremena da instaliram i podesim sve, onako na prvi pogled standardno dobar gušter.

Deusdies
6.1.2009, 1:00
Ja smatram da je dobar kao fresh, novi distro, mada, da sam koristio neki drugi distro dugo pre njega, nisam siguran da li bi bio vredan "prelaska".

GoranSTX
6.1.2009, 10:48
Ni ja ga nisam uzeo u obzir za "prelazak", jer me Arch sasvim lepo služi, već čisto da vidim vredi li ga preporučivati drugima.

dare023
7.1.2009, 21:52
Meni zasad radi odlično,mnogo mi se više sviđa od fedore10,koja je bila dosta "ćudljiva".
Ako izuzmemo problem sa grubom - nije hteo da butuje Win$ (sređeno)

Beagle
7.1.2009, 23:26
Ja sam lskinuo live CD, ali nisam siguran dal mogu da ga instaliram sa KDE 3 :confused:

GoranSTX
8.1.2009, 10:40
Ja sam lskinuo live CD, ali nisam siguran dal mogu da ga instaliram sa KDE 3 :confused:

Mislim da Live CD-ovi dolaze samo u GNOME i KDE4 varijanti. Trebalo bi da možeš da instaliraš KDE4 i da naknadno dodaš KDE3. Ili da skineš Network disk i da instaliraš sve sa neta.

dare023
8.1.2009, 16:50
Mislim da Live CD-ovi dolaze samo u GNOME i KDE4 varijanti. Trebalo bi da možeš da instaliraš KDE4 i da naknadno dodaš KDE3. Ili da skineš Network disk i da instaliraš sve sa neta.

I to preko torenta,dobiješ ispravan fajl,a ide brzo, na 1020/128 sam pustio uveče ,a sutra prepodne je bio gotov.
PS.:kako se isključuje bug buddy?

Deusdies
8.1.2009, 19:58
Definitivno preko torrenta! Ja sam skinuo za 15-tak minuta na 30 Mbps! Fenomenalna je brzina njihvoih torrenta.

Mada, DVD fajl koji sam prethodno skinuo je falican.

Beagle
9.1.2009, 1:17
Mislim da Live CD-ovi dolaze samo u GNOME i KDE4 varijanti. Trebalo bi da možeš da instaliraš KDE4 i da naknadno dodaš KDE3. Ili da skineš Network disk i da instaliraš sve sa neta.

Sada skidam DVD verziju, koja ima KDE 3.

Haker95
11.1.2009, 18:59
Imam problem... danas sam instalirao openSUSE 11.1 i vec sam ga doveo u stanje za ponovno instaliranje, ukljucivajuci desktop efekte... E sad, kad ubacim DVD, ono se prikaze "Welcome", ali vec na sledecem koraku cim pritisnem bilo sta on se restartuje... Instaliran je i GRUB, na kome se takodje ponekad desi takav problem. Ima li resenja? Ovaj prethodnik dobio sam u dobroj rezoluciji, ali eto, sad kad odem na njega samo stoji beo ekran, a kad odem na Failsafe, mogu da upisem korisnicko ime i sifru, a onda je beli ekran!

Unapred hvala...

dare023
11.1.2009, 21:53
Jesi instalirao drajvere za grafičku?Ako nisi nema efekata :boodala:
Kad dođeš na "beli "ekran " pokušaj da stisneš eskejp trebalo bi da ti se vrati na X

Haker95
11.1.2009, 23:27
Efekti su nacinili beo ekran. A sad sam reinstalirao openSUSE ali pod KDE okruzenjem.

Izmena: Danas sam sve vratio na staro, dakle sa GNOME-om. I opet dobijam beli ekran. Probao sam Esc, ali ne radi. Kada otkucam startx dobijem "No screens found"! Sta da radim?

Beagle
12.1.2009, 19:56
Ok sinoc sam je instalirao, sa KDE3 okruzenjem. Uglavnom imam pozitivne utiske, OS je brz i stabilan, ima pregrsht opcija, za vecinu nisam ni siguran chemu sluze :). Hardver je prepoznat bez problema, TV karta je iz prve proradila. YaST, standardno brz i dobar :)

E sad, imam mali problem sa Superkarambom. Navikao sam da imam par widget-a na d-topu, medjutim u vrlo redovnim intervalima mish "zasecka", ili video zatrza. Naravno, problem je u mom monitoring widgetu. Isprobao sam ih nekoliko, i svi imaju iste probleme. Ovo je prvi distro koji mi pravi taj problem... Ako neko ima ideju, nek se javi :qliranje:

dare023
13.1.2009, 16:06
Pošto već možeš da se uloguješ,uradi to kao root ,pređi u /home/korisnik pa :
#ls
trebalo bi da negde imaš .gnome i .kde folder pa pokušaj da ih sa
#mv .gnome ~.gnome
i
#mv .kde ~.kde
preimenuješ .
Pa onda probaj
#xorgconfig
ili samo startx.
I onda ako uspe prvo idi ovde http://en.opensuse.org/NVIDIA ili ovde http://en.opensuse.org/ATI_Driver_HOWTO i instaliraj drajvere

Erdeljan Boris
17.1.2009, 22:48
Imam problem sa Acer Aspire 5315 notebook-om sa openSUSE 11.1. Kada pokusam da podesim power opcije za notebook (power save, performance, itd.) brightness mi je uvek na minimalnom nivou. Znaci ja stavim na max brightness i on ga posle 2 sekunde smeni na najmanju mogucu vrednost.

Beagle
18.1.2009, 0:55
Imam problem sa Acer Aspire 5315 notebook-om sa openSUSE 11.1. Kada pokusam da podesim power opcije za notebook (power save, performance, itd.) brightness mi je uvek na minimalnom nivou. Znaci ja stavim na max brightness i on ga posle 2 sekunde smeni na najmanju mogucu vrednost.

Proveri Power Save opcije u KDE Control Panelu. Iako si namestio KPowersave, onaj drugi moze da zeza.... Meni je stalno gasio monotor iako sam to iskljucio iz KPowersave-a.

Mickie
22.1.2009, 0:11
Ni ja ga nisam uzeo u obzir za "prelazak", jer me Arch sasvim lepo služi, već čisto da vidim vredi li ga preporučivati drugima.

Pa jel ga vredi preporucivati? Meni na primer? Probao sam 11.0 sa liveCD i nije mi se svideo jer ne montuje particije automatski i kad udejm u My computer nemogu da pristupim hardu. Nisam pokusavao da ga instaliram na hard. Knoppix mi se svidja najbolje.

GoranSTX
22.1.2009, 10:53
Mislim da vredi preporučivati, ali u DVD install varijanti. Daje veći izbor prilikom instalacije (tipa KDE4, KDE3 ili GNOME) i, ako se dobro sećam, u toku inicijalnog podešavanja može da se namesti koje particije će biti automatski mount-ovane. Ako i nije tako uvek može naknadno da se potegne YAST pa da se sredi. Trebalo bi da može dosta stvari da se odradi bez potezanja konzole.

Beagle
22.1.2009, 12:56
Pa jel ga vredi preporucivati? Meni na primer? Probao sam 11.0 sa liveCD i nije mi se svideo jer ne montuje particije automatski i kad udejm u My computer nemogu da pristupim hardu. Nisam pokusavao da ga instaliram na hard. Knoppix mi se svidja najbolje.

To bi trebalo da moze da se namesti u YaST-u, iz partition manager-a. Meni je odradilo posao.

Po meni nije dobra preporuka... Meni je zvuk kada pustim flash video stalno shtucao, a DIVX je "zapinjao". Procesor bi na svakih nekoliko sekundi (neredovni intervali) nabijao zauzetost na 100%. Iako sam sve nepotrebne servise pogasio i pratio shta se deshava iz top-a nisam mogao da otkrijem uzrok problema.

Jedan od iskusnijih forumasha-korisnika GNU/Linuxa je imao problem sa zabadanjem KDE control centre-a... Sve u svemu, vrlo nepodobno za pochetnike.

Da se ogradimo, obojica smo koristili KDE 3.5.10 :)

Mickie
22.1.2009, 18:54
Pa najbitnije mi je da ne treba konzola jer neznam nista ki ovan da uradim iz konzole. A trenutno nemam ni vremea ni zivaca da ucim. Al i to cu da naucim jednog lepog dana.

despot77
25.3.2009, 13:14
Prvo da kažem da sam totalni početnik u Linuxu... S obzirom na recesiju tako i besplatni OS postaju interesantniji pa i meni... Smiley

Ovako, nakon nekoliko dana mučenja sa pokušajima instaliranja raznih distribucija linuxsa, to mi je pošlo za rukom, doduše sa malo natezanja i moljakanja. Uspio sam instalirati openSUSE 11.1, mada sam pucao na PCLinuxOS koji sam uspio samo jednom dići u live režimu, i nije htio da se instalira na HDD, kao nešto disk se koristi, bla bla...
Izdvojio sam jednu particiju ranije u Winu, instalirao openSUSE 11.1, dual boot radi (Vista i pomenuti openSUSE 11.1), međutim dalje od korištenja integrisanog softvera, malo šminkanja samog sistema, se ne snalazim...
Postaviću kratka i jasna pitanja:
1. da li mi neko može pomoći da podesim openSUSE 11.1 za internet konekciju sa modemom (Intel V90 Conexant) kojeg sam uspio naću u YaST2 pod PCI (valjda se nisam provalio), napominjem da na ovom kompu nemam drugu mogućnost povezivanja sa netom...
2. šta treba uraditi da bih mogao reprodukovati .mp3, i .avi, naravno ako može malo slikovitije objašnjenje Smiley

predpostavljam da je uslov za rješenje pod 2. rješavanje pod 1.

unapred hvala...

holodoc
25.3.2009, 13:34
Veoma slikovito rešenje instalacije kompletnog OpenSUSE 11.1 sistema (http://www.howtoforge.com/the-perfect-desktop-opensuse-11.1-gnome) :D

Što se tiče modema verovatno će ti se neko javiti ko koristi konkretno SUSE da ti objasni kako da kompajliraš zvanične drajvere sa Intel-ovog sajta. Da koristiš Fedoru, Ubuntu ili nešto slično onda bih mogao i ja ali s obzirom da ne pratim više SUSE koji se porpilično razlikuje organizacijom (kao distro) od pomenutih sačekaj nekog "guštera" da ti objasni konkretne korake ;)

BTW, pogledaj komentare dole pri dnu stranice za neke male izmene u linkovima kod instalacije i sl.

optimus_prime
25.3.2009, 14:19
Suse 11.1 ima nekih glupih bugova, recimo na Lap Top-u(napominjem lap top jer sa wirelessom externim radi odlicno, a probano na nekoliko raulicitih LT, HP, Acer, Toshiba) napravis Wireless konekciju, konektuje se javi da je sve u redu ali ne otvara stranice. Isto tako kad podesi pppoe prema jednom provajderu, cim se nakacis na drugi, prvi vise nema sile da vratis. Nisam uspeo da resim problem ni reinstalacijom uvek se tako ponasa. Napominjem da ne koristim SUSE vec Ubuntu, nego sam samo hteo da narpavim test.

Zakljucak: Jako dobar sistem, za pocetnike boli glava. Manji bagovi u KDE, bar meni poznati. Desilo se da se KDE jedno 2 puta srusi, ali posle nekoliko sati, satanskog mucenja sistema.

dare023
25.3.2009, 16:03
Za kodeke imaš ovde 1-click install http://opensuse-community.org/Restricted_Formats/10.3 (nema veze što piše 10.3) i preporučujem amarok :)
Ovde imaš liste dodatnih repoa http://en.opensuse.org/Additional_YaST_Package_Repositories koje dodaješ u yast,mada prvo u yastu dodaj community repoe (bar one koji ti trebaju)
Za modem vidi suse forum http://forums.opensuse.org/ i naravno google (ja pojma nemam nikad to nisam imao taj problem,ali mislim da ovde nešto imaš http://linmodems.org/
Sve u svemu mislim da ćeš morati da se nakako snađeš za brži internet,bar privremeno...
Inače probao sam više linuxa i ovaj mi je "legao" najbolje, a na laptopu radi k'o sat .Jedino cheese više ne daje sliku sa kamere,ali u skajp radi,jedino se sa modemom nisam zamarao,jer nisam imao vremena.
Čista desetka!!