PDA

Prikaži potpunu verziju : Laser - isplativost


bozabaksuz
25.3.2006, 19:58
Pre oko pola godine pazario sam Canonov LBP 2900. Ištampao sam nekih 500+ strana a pošto imam još uvek onaj prvi ketridž interesuje me da li neko ko duže koristi ovaj model može da mi odgovori. Koliko traje jedan ketridž (ne prvi već novi). Negde sam čuo da nijedan laserski štampač ni sa jednim kertidžem nije uspeo da prevali 1200-1500. Meni je prodavac rekao da može do 3k do 3.5k strana (A4 Full Text iz PDF-a),a na sajtu sam naleteo da može do 2k strana. kome da verujem?:confused:

Miloš
25.3.2006, 20:14
Zavisi šta štampaš: zahtevnu grafiku ili goli tekst. Ali, ipak su oba pojma relativna.

Merjadok
25.3.2006, 22:38
Uglavnom štampaju po 1500-2000 stranica, ako uz tekst nema previše grafike. 3500 je za pokrivenost 5%, što će reći sam tekst. Uzmi da ide 5% teksta i u proseku 5% grafike (ispunjen kvadrat 5X5cm), znači pola tj. 1750. Ali ako si štampao dosta stranica potpuno ispunjenih grafikom, ne računaj na više od 1000.

Marko_L
26.3.2006, 20:54
Cifra koju ti je prodavac rekao je najverovatnije teoretska, tj. ona koja se dobija u najboljem slučaju, a kao što svi znamo teoretska maksimalna vrednost nečega se retko dostiže. Kao recimo što kad uzmeš 256Kbit/s ADSL, teoretski maksimum je 32KB/s, ali se u najvećem broju slučajeva ne dostiže toliko. Koliko će stranica moći da se odštampa, zavisi od mnogo faktora čak i kada je čist tekst u pitanju, tj. bitno je koji se font koristi, koliko ima boldovanog teksta, koja je veličina slova, koliko ima razmaka između slova, kolike su margine, kolika je rezolucija štampe, u kom modu se štampa... itd.

optikon
27.3.2006, 11:44
Oko 1500-1700 strana maximum.

Mario Pavićević
27.3.2006, 13:55
Standardni(citaj jeftini 100-150e)stampaci stampaju oko 2000 fotokopija pri ispunjenosti strane od 5%.naravno da postoje jaci.recimo moj hp4plus od star deset godina radi 5000 kopija sa novim ketridzom u njega staje 250listova papira a polovan moze da se nadje za oko 60 evra a ima 16mb rama,post script level 2,i stampa 8 strana u minuti.ketridz zato kosta 80e a i stampac je poveci ali je veoma jednostavan za servisiranja i reciklazu

VojaM
29.3.2006, 14:36
Standardni(citaj jeftini 100-150e)stampaci stampaju oko 2000 fotokopija pri ispunjenosti strane od 5%. Štampači štampaju strane (stranice). Aparati za fotokopiranje štampaju fotokopije :opanachke

Mario Pavićević
29.3.2006, 15:30
Štampači štampaju strane (stranice). Aparati za fotokopiranje štampaju fotokopije :opanachke
U pravu si ponele me fotokopije objasnjavao sam nesto musteriji:opanachke

aerochivija
30.3.2006, 0:00
Skuplji laser-printer, više kopija. Naravno i jeftin polovnjak koji je u svoje vreme koštao dosta, poput pomenutog HP4plus i sličnih. Jedino je, kao i sa svakom polovnom robom rizik od koga si kupio i kako je tretirana. Inače, Packardi su stvarno tegleća marva, ako se pridržavaš elementarnih zahteva o upotrebi, daleko prevazilaze proizvođačke specifikacije o trajanju (kao GSP-ovi MAN autobusi koji su ovde izgurali i po 20 godina, a na zapadu ih zamenjuju svakih par godina). Dugo radim u štampi i znam da na takvim štampačima ne možeš da štampaš samo po limu za oluke ;-).
Mana im je što zaboraviš kad si ubacio toner-kasetu, pa može da se desi da ostaneš bez istog baš kad ti je hitno potreban (da poredim opet s vozilima- ko Citroen Saxo, napuniš ga dizelom i odeš do Grčke i vratiš se, a onda kreneš u Austriju i negde ispred Maribora, na 50 km od najbliže pumpe nestane goriva).
Zato nemoj biti lenj, ako nećeš da investiraš u rezervnu kasetu, napravi listu gde ćeš upisivati šta i koliko si štampao, i tako ćeš sa priličnom preciznošću moći da kontrolišeš potrošnju tonera.
Srećno štampanje!

Simke
30.3.2006, 8:27
Ne slažem se sa prethodnom porukom u potpunosti.

Teško da možeš iznenada da ostaneš bez tonera baš onda kad je najpotrebniji. Prvo očigledno se može primetiti kad toner počne da slabi, bledji je otisak za nijansu na nekim mestima (svetlije vertikalne površine, pruge) i za to ima leka: Dovoljno je, za prvu pomoć, izvaditi toner kasetu i u ritmu neke latinoameričke pesme protresti je nekoliko puta u svim smerovima a najviše levo desno. To je otprilike dovoljno za dodatnih 50-100 stranica teksta, zavisno od modela štampača ponekad i više može da izgura promućkan toner... u svakom slučaju to je momenat da krenete u nabavku sledeće toner kasete.
Preporuka je da korišćen toner mućkate, protresate nekoliko puta sve dok dobijate korektne otiske, treba ga iscediti kao suvu drenovinu, pogrešno ga je menjati čim da prve znake slabosti... osim ako ne radite neku pripremu za štampu ili nešto što vam je jako bitno zbog izgleda otiska.

ps
Probaj sa La Kukarača, moji u firmi tako animiraju posustale toner kasete,
koje su čas u visini levog - čas u visini desnog ramena u toku oporavka. :)
Osvežava a ne goji... i pomaže koliko god to šašavo zvučalo.

aerochivija
31.3.2006, 20:26
Nemam sta da dodam na prethodnu poruku. Pre upotrebe promuckati (ponekad i sopstveno znanje), osim da meni licno vise odgovara "Jump In The Line" (Harry Belafonte) :-)

Aleksandar-bozovic
27.6.2009, 21:25
Verujete li da su se moji ketridzi na canon mp 150 potrosili, a nisam istampao vise od 200 stranica i neke kopije u kvalitetnijoj stampi?! zbog cega je to stvarno ne znam, ali mislim da se za 3200 dinara to ne isplati... moze li neko da mi kaze zbog cega je to i koliko mogu sa novim ketridzima da stampam? pozdrav

Mario Pavićević
28.6.2009, 8:59
Verujete li da su se moji ketridzi na canon mp 150 potrosili, a nisam istampao vise od 200 stranica i neke kopije u kvalitetnijoj stampi?! zbog cega je to stvarno ne znam, ali mislim da se za 3200 dinara to ne isplati... moze li neko da mi kaze zbog cega je to i koliko mogu sa novim ketridzima da stampam? pozdrav
Prompasio si temu. Ovde se govori o laser stampacima. U svakom slucaju, MP150 kertridzi su deklarisani na 223 stranica za crni i 206 stranica za kolor kertridz. Sto se tice deklaracije, koristi se ISO 24711 test strana za merenje umesto ranijih 5% pokrivenosti radi standardizovanja. Sto se tice cene novih kertridza ako ti ne odgovara, uvek mozes da se pozabavis reciklazom i ustedis dosta novca.

Aleksandar-bozovic
28.6.2009, 11:48
koliko znam canon mp150 je laserski stampac...

ledilo
29.6.2009, 11:51
http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ModelInfoAct&fcategoryid=2610&modelid=12764#ModelDetailAct

Ako je u pitanju ovaj onda nije laserski.