PDA

Prikaži potpunu verziju : Svet kompjutera 01/2009


oluja
22.12.2008, 11:38
Od 25. decembra u prodaji je novi broj "Sveta kompjutera".

Sadržaj će biti postavljen par dana pred izlazak broja.

Naslovnu smo poslali u štampariju i ona izgleda ovako:

http://i204.photobucket.com/albums/bb14/oluja74/naslovna01-web.jpg

Nekoliko najava koje izdvajamo iz sadrzaja...

Elektronska lična dokumenta
Nove lične isprave sa čipom izazivaju kontroverzne reakcije domaće javnosti, ali bi tehnološki svesnijim među nama mogle znatno da olakšaju život...

Intel Core i7 920
Dugo očekivani Nehalem stigao je do nas u vidu Core i7 procesora. Novo jezgro je fenomenalno, ali ukupan utisak nije takav...

Canon PowerShot E1, A1000 IS i A2000 IS
Ova tri fotoaparata Canon je svetu predstavio u septembru. To su modeli koji treba da pokažu da Canon može da bude u trendu i da drži korak sa konkurencijom...

Prince of Persia
Idejno-realizacioni preokret ogleda se u drugačijoj mehanici i grafičkom stilu.

:ciao:

dex3108
22.12.2008, 11:49
EEeeeeeeEEEEe prvi sam naslovna je dobra nadam se da ce takav biti i sadrzaj.

KOLOS
22.12.2008, 11:59
Uuuu...super, baš mi se sviđa, volim plavo(makar i ofarbano:D)! Baš me zanima šta imate da kažete o novim LK!

paulvandyk68
22.12.2008, 12:19
Uf kakva je naslovna strana, nema nigde nista da nas asocira na lepe zimske dane. Jos samo da se docrta kuzma u satlu i potpuno je sve.

dacajak
22.12.2008, 12:30
Ma ekstra je naslovna, planeta zemlja iznad nje vatromet i sazvezdja u obliku kompjuterkih delova (koliko ja vidim maticna ploca sa pretpostavljam Intel 1366 podnozjem). Ne moze biti bolje.
Neke druge slike preko toga bi bile suvisne i upropastile bi bit. I ono glavno preko svega SRECNA NOVA GODINA!

Znaju dizajneri sta treba da postave, ne mogu sad o svakom ukusu pojedinacno da razmisljaju. Priznajem da nema nagovestaja sta nas ocekuje u novom broju, ali zato i treba da ga kupimo da saznamo.

Shlaymara
22.12.2008, 12:36
I uvek se nadje mesto za Deda Mraza i irvase:D

LoneWolf
22.12.2008, 12:45
Glossy naslovna,nije loše nije loše :D

Toce
22.12.2008, 12:52
Naslovna je extra, svidja mi se fora sazvezdja.

zidan grobar
22.12.2008, 12:54
Sve pohvale za naslovnu :tapsh::tapsh:

oluja
22.12.2008, 13:09
Ne vidim razliku izmedju starog i novog sistema,osim brzeg procesa rada.Kada neko kod mene na primer dodje da kupi kasu,necu morati da prekucavam podatke iz licne karte vec ce biti dovoljno da ih ocitam citacem.To je samo banalni primer ali dovoljan.Predstavljanje ljudi kao broj je prisutno od kako su uvedeni maticni brojevi gradjana pa ne vidim razliku izmedju toga i ovoga sada.

Jos bolje, nece biti gresaka u prekucavanju. Koliko su me puta samo prekrstili, dodavali i oduzimali slova...

G@Rtn3R
22.12.2008, 13:23
Staaaa??? GTA 4 nije igra mjeseca??? Ko bi rek'o:kreza: :D
Dal' to znaci da nije ni igra godine???
Cant wait 25th :ciao:

alesandro
22.12.2008, 13:24
Jos bolje, nece biti gresaka u prekucavanju. Koliko su me puta samo prekrstili, dodavali i oduzimali slova...

Sta da kazem onda ja, koji se zovem Alesandro, bilo je: Alehandro, Sandro, Aleksandar, Aleksandro cak i Alejandro... :)

Nego, mnogo mi se dopada naslovna, mnogo. Ako nije tajna, ko je autor?

G@Rtn3R
22.12.2008, 13:27
Sta da kazem onda ja, koji se zovem Alesandro, bilo je: Alehandro, Sandro, Aleksandar, Aleksandro cak i Alejandro... :)


Ih makar se ne prezivas Baumgartner pa svako hoce da zna ko ti je otac :D

paulvandyk68
22.12.2008, 13:48
I uvek se nadje mesto za Deda Mraza i irvase:D
Takvu naslovnu ocekujemo u julu 2009.

Packy
22.12.2008, 14:01
Koliko mi je drago shto je Igra Meseca PoP,a ne ovaj GTA za kojeg treba da priushtish novi komp,a grafika nije ni do kolena Crysisu.

filip fffffff
22.12.2008, 14:44
Znao sam da je igra meseca novi princ of persia

VojaM
22.12.2008, 14:44
Sta da kazem onda ja, koji se zovem Alesandro, bilo je: Alehandro, Sandro, Aleksandar, Aleksandro cak i Alejandro... :)

Nego, mnogo mi se dopada naslovna, mnogo. Ako nije tajna, ko je autor?
Oluja je autor svih naslovnih, bar u tehničkom smislu. Idejni autori su razni - obično se sastane cela redakcija pa se raspravlja o tome šta se sprema za sledeći broj i šta bi moglo da ide na naslovnu.

La.Prestige
22.12.2008, 15:47
Hoce stici i neki pokloncic, kao npr. CD/poster/ili neke novine kao ono "kako do sajta",sto je bio slucaj u SK za 11.08?:)

Eh,ako GTA IV nije igra meseca,bas me zanima ko ce ga ugroziti. ;)

Shlaymara
22.12.2008, 16:10
Takvu naslovnu ocekujemo u julu 2009.
To sam napisao zato sto na naslovnoj IMA i Deda Mraza a i irvasa:p.

Isko
22.12.2008, 16:17
Odlicno, fina pozadina :opanachke

DonCorleone91
22.12.2008, 17:36
Sad cu da trazim od deda mraza da mi donese novi SK :D

VojaM
22.12.2008, 18:05
Ne, biće neki kupončići za popust, kao i u prošlim januarskim brojevima.

todos
22.12.2008, 18:48
EEeeeeeeEEEEe prvi sam naslovna je dobra nadam se da ce takav biti i sadrzaj.

EEeeeeeeEEEEe, poceo sam da balavim. Ovo je najlepsa naslovna od kad pamtim da postoji SK, a ja da sam je video ocima. Jedino ,,gospodin'' Vejder bi joj bio konkurencija.
Stvarno, potseca na svemir, kompjutere i sve ono sto volimo, a ide uz to!!! Jos jednom bravo i nadam se da ce i sadrzaj biti tako fascinantan.

Auror
22.12.2008, 19:15
Svidja mi se naslovna,mada..... bilo bi jos ljepse kad bi makli ove 2 naljepnice za nagradni kviz i svoj pc kroj. makli,mislim pomjerili nedje drugo.

Ziginho
22.12.2008, 19:29
Povratak na temu - odlična naslovna i jedva čekam nov broj!
Srećna vam nova unapred :ciao:

Aleksandar
22.12.2008, 20:12
U srpskom jeziku množina od dokument je dokumenti,a ne dokumenta.
Ne sviđa mi se što je na naslovnoj strani napravljena takava greška ali ne bih volio da pokrenem raspravu na temu gramatike ili pravopisa.
Smatrajte ovaj post malom primjedbom (kad već nema šta da se prigovori Svetu Kompjutera :)),a ne kao nešto zlonamjerno.

Čestitke Oluji za realizaciju naslovnih strana (i cijeloj redakciji za ideje).

VojaM
22.12.2008, 20:37
U srpskom jeziku množina od dokument je dokumenti,a ne dokumenta.
Ne sviđa mi se što je na naslovnoj strani napravljena takava greška ali ne bih volio da pokrenem raspravu na temu gramatike ili pravopisa.
Smatrajte ovaj post malom primjedbom (kad već nema šta da se prigovori Svetu Kompjutera :)),a ne kao nešto zlonamjerno.

Čestitke Oluji za realizaciju naslovnih strana (i cijeloj redakciji za ideje).
Pogledaj malo bolje to sa množinom i srpskim jezikom.
Nemoj mi samo reći da, kad si se upisivao u školi, nisi išao da predaš dokumenta, nego dokumente ;)

U Klajnovom "Rečniku jezičkih nedoumica" piše sledeće:

dokumen(a)t: množinu u srednjem rodu, dokumenta, neki jezikoslovci su neopravdano zabranjivali iz istog razloga kao i akta (vidi to)

a za akta piše sledeće:

akt: množina je aktovi u značenju "slike nagog tela", akti u (retkom) značenju "čin, postupak" i akta (sr. rod) u značenju "spisi". Poneki gramatičari su bez stvarnog razloga zabranjivali oblik akta, preuzet iz latinskog, zahtevajući da se kaže "staviti u akte" i sl.

paulvandyk68
22.12.2008, 20:40
Pogledaj malo bolje to sa množinom i srpskim jezikom.
Nemoj mi samo reći da, kad si se upisivao u školi, nisi išao da predaš dokumenta, nego dokumente ;)

U Klajnovom "Rečniku jezičkih nedoumica" piše sledeće:

dokumen(a)t: množinu u srednjem rodu, dokumenta, neki jezikoslovci su neopravdano zabranjivali iz istog razloga kao i akta (vidi to)

a za akta piše sledeće:

akt: množina je aktovi u značenju "slike nagog tela", akti u (retkom) značenju "čin, postupak" i akta (sr. rod) u značenju "spisi". Poneki gramatičari su bez stvarnog razloga zabranjivali oblik akta, preuzet iz latinskog, zahtevajući da se kaže "staviti u akte" i sl.
Daj pusti nam ako mozes sadrzaj ovog novog broja? Sta ima kod Kuzme? Pravo da kazem mislio sam da ce on da osvane na naslovnoj sa bradom a ne ovaj svemir.

VojaM
22.12.2008, 20:49
Sadržaj sutra pre podne, čim dođem na posao.

A što se tiče Kuzminog "osvanjavanja"... nisam verovao da i ti spadaš u kuzmofetišiste ;)
Kuzma je jednom bio na naslovnoj, jednom su bili i Bladerunnerovi zubi (ne Harisona Forda, nego našeg drugara sa foruma), jednom je bio Bojan Novaković sa gitarom... Nije fora da se ponavljamo.

Nego, Samotnjače, ne komentarišeš raspravu na temu "dokumenta/dokumenti", zar nisi i ti iz jezikoslovne struke?

paulvandyk68
22.12.2008, 20:52
Sadržaj sutra pre podne, čim dođem na posao.

A što se tiče Kuzminog "osvanjavanja"... nisam verovao da i ti spadaš u kuzmofetišiste ;)
Kuzma je jednom bio na naslovnoj, jednom su bili i Bladerunnerovi zubi (ne Harisona Forda, nego našeg drugara sa foruma), jednom je bio Bojan Novaković sa gitarom... Nije fora da se ponavljamo.
Znas kako, skoro smo istih godina. Generaciski se ponekad slazemo u nekim stvarima. Tesko je ove klince danas razumeti jaz izmedju generacija je veliki. Uostalom covek je pisao kada pola od vas nije ni znalo sta je SK.

Aleksandar
22.12.2008, 21:09
Nego, Samotnjače, ne komentarišeš raspravu na temu "dokumenta/dokumenti", zar nisi i ti iz jezikoslovne struke?
Poštuje moju želju da ne pokrećemo raspravu o gramatici :).

Vjerovatno je moja profesorica srpskog jezika bila jedan od jezikoslovaca koji su neopravdano zabranjivali upotrebu izraza "dokumenta" pošto je i mene tako naučila :).
U jeziku (slobodno mogu da kažem i jezicima) često se oslanjam na "osjećaj" (ma koliko to smiješno zvučalo) i često govorim ili pišem pravilno,a u ovom slučaju mnogo prirodnije mi zvuči "dokumenti" nego "dokumenta" :).
Neću više o ovome da ne bih sam sebe negirao raspravljajući o nečemu što baš i nije tema ovog dijela foruma.

MilanSM
22.12.2008, 21:50
Elektronska lična dokumenta
Nove lične isprave sa čipom izazivaju kontroverzne reakcije domaće javnosti, ali bi tehnološki svesnijim među nama mogle znatno da olakšaju život...


Давно нисам прочитао интересантнију изјаву. :) Овоме би и CNN позавидео. Дакле, сви који су против електронских докумената (опрема купљена на нелегалан начин; власник документа, односно лице на које документ гласи нема сталан увид у информације које се налазе у документу; држава малверзацијама покушава да оствари зараду; држава лаже о томе да су електронске личне карте "наша међународна обавеза"; ) су технолошки несвеснији од оних који подржавају увођење таквих докумената.

Да ли је ово само непромишљена изјава или је креирана са намером да се перфидно наметне неки елитизам?

У развијеним земљама у које се појединци куну постоје организације које се баве заштитом права на приватност. Али ми морамо, као и увек да будемо већи Енглези од Енглеза...

Digital Civil Rights in Europe (http://www.edri.org/)

Што се тиче права на ЛК без чипа, јесу ли само гласине да то важи само до 2011те, а после нема тог избора? Видећемо...

Иначе, РФИД (радио-фреквентно идентификација) технологија већ постоји. Свакој држави у свету би било веома корисно када би је применила, гледано са становишта државе (смањени административни трошкови, готово тренутно мењање података). Међутим са аспекта заштите приватности, ово је велика опасност. То није никаква прича о теоријама завере, него о угрожавању права на приватност. Самим тим што би се креирала јединствена, централна база података, сви ти подаци би били изложени ризику да буду злоупотребљени, украдени итд.

Питање је, верујете ли ви нашој држави?

White Ripper
22.12.2008, 22:06
Cudno je sto na naslovnoj niste kao po obicaju napisali srecna nova,pa heksadecimalni zapis 2009,godina :D:D:D
U ovom slucaju to bi bilo Srecna nova 7D9 godina:D

lijenština
22.12.2008, 22:14
Odlična naslovna :)
**OFF**

Ova uplitanja religije u tehnologiju me podsećaju na priče u doba pojave fotografije kada su se neki bojali da će im slikanje foto aparatom zarobiti dušu. A toga, izgleda ima i danas:D

The Art of Stealing Souls (http://www.weddingphotographydirectory.com/wedding-photo/for-wedding-photographers/bleeding-edge-column/art-of-stealing-souls.aspx)

dacajak
22.12.2008, 22:28
Imam pitanje, je li istina sto kazu ako uzmes licnu sa cipom, da s njom ne mozes nista da uradis ako neko nema taj citac kartica? Znaci vredi samo ako ima taj neko citac?
Ili moze da se koristi isto kao ona bez cipa + elektronski zapis? Ako moze i na jedan i na drugi nacin ja ne vidim zasto neko ne bi uzeo tu sa cipom i da ne misli?

Hvala

dallyborr
22.12.2008, 22:49
Bas vam je bezveze naslovna!:rolleyes:

Mario Pavićević
22.12.2008, 22:58
Imam pitanje, je li istina sto kazu ako uzmes licnu sa cipom, da s njom ne mozes nista da uradis ako neko nema taj citac kartica? Znaci vredi samo ako ima taj neko citac?
Ili moze da se koristi isto kao ona bez cipa + elektronski zapis? Ako moze i na jedan i na drugi nacin ja ne vidim zasto neko ne bi uzeo tu sa cipom i da ne misli?

Hvala
Pa kao sto vidis na njoj nema nikakvih podataka,tako da jedino oni koji imaju smart card reader(od 1.000din na vise kosta) mogu da vide podatke sa njega.

taXicity
22.12.2008, 23:36
Baš mi se svidja naslovna, jedna od najlepših koju sam video na SK. Inče, svka čast na ažurnosti, i7 se "juče" pojavio i odma u SK "Torment Labs" :D. Iznenađen sam time što je PoP proglašen igrom meseca (mislio sam da GTAIV prošli put, kad je MK igrao verziju za konzole, nije dobila lentu zato što je nije bilo u verziji za PC) ne samo zato što igra meseca nije na široko hvaljeni i u nebesa uzdizani GTA, već i zbog toga što PoP nije dobio sjajne kritike (barem ne onakve kakve su se očekivali). Ali, Svetu Kompjutera se uvek veruje ;):)

Telepatic
22.12.2008, 23:58
Aleluja, konacno cool novogodisnja naslovna, ne neka crnila, binarni kodovi,Qzma mraz... :tapsh:

urke
23.12.2008, 0:00
Pa kao sto vidis na njoj nema nikakvih podataka,tako da jedino oni koji imaju smart card reader(od 1.000din na vise kosta) mogu da vide podatke sa njega.

I usput (da se dotaknem privatnosti) i ako taj neko ima čitač kartica, ne može da ti pročita podatke sa biometrijske LK ako plastiku ne uguraš u čitač = nema čitanja preko vazduha = nema zloupotrebe od strane "hakera" dok se fizički ne domognu LK.

Da ne bude kako sam za BLK, imam biometrijski pasoš, ali BLK neću uzimati sve dok sa nje vizuelno ne bude mogla da se izvrši identifikacija t.j. upotreba LK (npr. nema struje = nema identifikacije) ;)

dacajak
23.12.2008, 0:46
I usput (da se dotaknem privatnosti) i ako taj neko ima čitač kartica, ne može da ti pročita podatke sa biometrijske LK ako plastiku ne uguraš u čitač = nema čitanja preko vazduha = nema zloupotrebe od strane "hakera" dok se fizički ne domognu LK.

Da ne bude kako sam za BLK, imam biometrijski pasoš, ali BLK neću uzimati sve dok sa nje vizuelno ne bude mogla da se izvrši identifikacija t.j. upotreba LK (npr. nema struje = nema identifikacije) ;)

To sam hteo da cujem. Dobro jos 7 godina imam fore i onda cu morati menjati i nadam se da ce tada moci i vizualno i elektronski da se pregleda.

VojaM
23.12.2008, 14:25
NA LICU MESTA
Europrix Multimedia Awards 2008
ArtTech 2008
World Summit Award (poziv)AKTUELNOSTI
Elektronska lična dokumentaKOMPJUTERI I FILM
BoltTEST DRIVE
Intel Core i7 920
XFX GeForce 9400 GT 512MB DDR2 Standard
AMD 790GX, DFI LANPARTY JR 790GX-M2RS
ComTrade ConneCT 3600 SE, ComTrade PerfeCT 5400
Hewlett-Packard Elitebook 6930p
LG BE06LU10
Canon i-SENSYS LBP-3360
Chieftec Black Box CEB-35S
Genius Slim 1320, Slim 1322 AF i iSlim 310
Apacer Audio Steno AU232
Canon PowerShot E1, A1000 IS i A2000 IS
Omega Freestyle FH-4002, FH-3101, FH-3102, FH-6800 i FH-2118
Tracer Rayon, Shine, Static
Genius G-Pen F350 i G-Pen M609
Creative Vado
Gigatech C-100, C-101 i C-230
JVC Everio GZ-HD5INTERNET
.rs: Uvođenje Interneta u škole; IP TV; provider info itd.
Budućnost Interneta
Web browseri
Tragom jedne knjige
Web noviteti
WWW vodičTEST RUN
Adobe InDesign CS4
Flash Effect SiteBuilder 10.15
eBoostr 3.0 Pro beta build 4.5.9
4x4 Software Call Soft Pro 3.1.4
Fresh Flash Catalog 3.1
Geekcorp Software Disk State 3.60
IK Multimedia T-Racks 3.01 Deluxe
HotHotSoftware Coloring Book Software...
Arcadia Software PhotoPerfect 2.91 build 60PD KUTAK
Google Picasa 3
Perspective Pilot 2.1
ExifPro 1.0.4
36-Image Converter 4.4
ZTreeWin 1.74
Prevent Restore 1.3
Samostalni Twitter klijenti
Photo! Web Album 1.2
Abdio PDF Editor 9.2
Pixelformer 0.9.6.1 RC1CeDeTEKA
Cesar Millan’s Dog Whisperer
CoolectorTEST FUN
Digital Talking Parrot 1.0.7, BlueScreen Screen Saver 3.2, MyCorkboard, Winter Train
Integrated Scheduler 2.19, One Click App Killer 1.1, Desktop Christmas Tree 2009 PHONE ZONE
Samsung i900 Omnia 8GB
MSI BToes 2.0 EDR Micro Dongle, Omega BT140 Bluetooth USB Adapter
DuDu, SMS Timer, GPS Action, BestFullScreen message
Christmas Rallye, Eric & the Magic Sceptre, Christmas Trouble, Hero of SpartaLAKI PINGVINI
Amarok 2 Release Candidate 1
Songbird 1.0
LiveStation 2.3.0
Plarpebu 1.0
Tomboy 0.12.0
Miro 1.2.8
Stellarium 0.9.1SITNA CREVCA
Modulator-demodulator (5): veza preko satelitaCASE CHASE
Kućište „Orao 25207”NAGRADNI KVIZ

I/O PORT

JA, IGRAČ

BONUS LEVEL

PRVI UTISCI
Drakensang: The Dark Eye
Runes of Magic – Open BetaTEST PLAY
Prince of Persia
Neverwinter Nights 2: Storm of Zehir
Gothic 3: Forsaken Gods
Grand Theft Auto IV
Legendary
Rise of the Argonauts
Silent Hill: Homecoming
CSI: NY – The Game
A Vampyre Story
Hired Guns: The Jagged Edge
FaceBreaker K.O. Party
Sonic Unleashed
Resistance 2DOMAĆA SCENA
Čaša gorkog šampanjca
Pyroblazer
Posao snova
Panzerkrieg: Burning Horizon 2NET PLAY
Football Manager Live
Quake Live
KODE5 u Srbiji
Šeikova ergelaPSPLAY

TEST OF TIME

TEST JOY
Acme GA-02, Acme Pro GA-03
Steelseries podloge 4D i SP

VojaM
23.12.2008, 14:39
Иначе, РФИД (радио-фреквентно идентификација) технологија већ постоји. Свакој држави у свету би било веома корисно када би је применила, гледано са становишта државе (смањени административни трошкови, готово тренутно мењање података). Међутим са аспекта заштите приватности, ово је велика опасност. Problem je samo u tome što na novim ličnim kartama nije u pitanju RFID, već je to kartica sa memorijskim čipom slična onoj sa mobilnog telefona ili kartice za telefoniranje. To je nešto sasvim drugo.

Opet, ako je ono što je zapisano na magnetnoj traci lične karte isto ono što već ionako piše đa u (staroj) ličnoj, đa u dosijeu, kakve razlike tu uopšte ima?

MilanSM
23.12.2008, 15:29
Problem je samo u tome što na novim ličnim kartama nije u pitanju RFID već magnetni zapis. To je nešto sasvim drugo.

Opet, ako je ono što je zapisano na magnetnoj traci lične karte isto ono što već ionako piše đa u (staroj) ličnoj, đa u dosijeu, kakve razlike tu uopšte ima?

Знам да није РФИД технологија у питању у овом случају. Само кажем да је технологија која би олакшала посао држави на уштрб приватности грађана спремна на коришћење. Једино што државе спречава да примени РФИД технологију су удружења грађана, НВО и јавно мњење.

Друго, ми немамо увид у податке са магнетне траке. Како ћемо у сваком тренутку знати који се подаци тамо налазе? Већ се догађа да службеници МУП-а не обавештавају људе о томе да имају право на личну карту без чипа. Шта ако нас при следећој замени личне карте (односно података у чипу) не обавесте да се стављају и подаци из кредитног бироа или неки други подаци? Верујем да би трговачки ланци, банке и друге заинтересоване стране јако волеле кад би све податке (о задуживањима, примањима итд) о купцу/клијенту имали у једном документу. Не морам да подсећам да је Мишковић (за неупућене то је највећи монополиста и тајкун у Србији, власник Делта Ситија, Максија итд.) помогао у састављању владе. У западним, развијеним земљама је утицај трговачког, банкарског и уопште лобија крупног капитала мало суптилнији, али је још јачи. Оставимо се прича о "теоријама завере", озбиљне ствари су у питању. И заиста боде очи једна онако перфидна изјава да су "технолошки напредни(ји)" они који хоће ЛК са чипом. Не приличи оваквом часопису. Очекивао бих управо од СКа да покрене таква питања. Није ваљда Кузмина колумна врхунац критичког размишљања о утицају технологије на свакодневни живот?!

Као друго, стварање централизоване, електронске базе података може бити злоупотребљено. Поготово у нашој држави.

Немојмо се завравати да је прошло време злоупотребе и да је Хитлер био последњи велики злочинац. УДБА није јака као пре, али КГБ и ЦИА још увек постоје. Није се са Стаљином завршило време људи који су опседнути влашћу (из било каквих побуда).

Код нас је постало уобичајено да се ствари прихватају без икакве јавне расправе. Они који покрећу питања су конзервативни сељаци, "технолошки назадни" и слично.
Ово питање захтева расправу, а не слепо веровање у добронамерност државе и безбедност података.

A M G
23.12.2008, 15:53
Naslovna je bas, bas super! :) Interesuje me jel to ona podseca na layout maticne ploce ili se meni pricinjava?

Marko93
23.12.2008, 15:59
Jako si me svidja ova fora sa zvezdama a to me podseca i na sijanje onih sitnih kristala snega...

Nego jel pise koje ste to probleme imali sa i7 prosli put? Ja sad ocu to da sklapam pa me zanima...

Mario Pavićević
23.12.2008, 16:03
Друго, ми немамо увид у податке са магнетне траке.
Kao sto sam rekao,u slobodnoj prodaji se nalaze razni smart card reader(citac pametnih kartica) koji kosta od 1.000din na gore.Sa tim citacem i software-om koji moze da se skine sa sajta mupa mozes citati te podatke.

Dimo
23.12.2008, 16:05
Svaka čast za opis Elitebook-a! Konačno nešto što predstavlja sami vrh kvaliteta, posle serije netbookova i middle-class MSI/Dell modela. Prvi put posle dužeg vremena da sam otvorio spojler tag, i odmah sam se oduševio.

MilanSM
23.12.2008, 16:10
Kao sto sam rekao,u slobodnoj prodaji se nalaze razni smart card reader(citac pametnih kartica) koji kosta od 1.000din na gore.Sa tim citacem i software-om koji moze da se skine sa sajta mupa mozes citati te podatke.

Који проценат становништва ће имати тај читач картица?

Како знаш да једном неће бити (утицајем разноразних лобија) криптованих података или да софтвер једноставно неће читати све податке?

Прочитај остатак писанија. Није само у томе проблем.

zdravkelja
23.12.2008, 16:16
Lepa naslovna :)

I Pentium 7 :aplauz:

oluja
23.12.2008, 16:22
Који проценат становништва ће имати тај читач картица?

Како знаш да једном неће бити (утицајем разноразних лобија) криптованих података или да софтвер једноставно неће читати све податке?

Прочитај остатак писанија. Није само у томе проблем.

Pa ako ti neko ukrade i ovu sadasnju (papirnu) LK moze svasta da radi sa njom... Zalepi svoju sliku i radi sta hoce. Ova sadasnja LK je mnogo nesigurnija i lakse podlozna zloupotrebama od nove. Znate li koliko slucajeva ima da su ljudi vadili duplikat licne karte pod drugim imenom (navodno izgubili) samo uz pomoc dva svedoka? Meri se hiljadama.

Otvorite novu temu za nove LK. Please.

VojaM
23.12.2008, 16:35
Који проценат становништва ће имати тај читач картица?

Како знаш да једном неће бити (утицајем разноразних лобија) криптованих података или да софтвер једноставно неће читати све податке?

Прочитај остатак писанија. Није само у томе проблем.
Naravno da je tako nešto uvek moguće, ali je veoma malo verovatno. Naročito kod nas - verujem da bi se tako nešto saznalo u roku od 5 minuta, znajući kakvi smo mi paranoici/loše čuvamo tajne/koristimo veze i poznanstva.

Inače, računam da ipak postoje neki zakoni.

MilanSM
23.12.2008, 16:44
Тема о ЛК са чипом:

http://www.sk.rs/forum/showthread.php?p=675040#post675040

Војо, одговорићу на тој теми.

Marko93
23.12.2008, 16:45
Lepa naslovna :)

I Pentium 7 :aplauz:

To je njihova stara fora. Secam se da su Prescott nazvali Pentium 5 pri predstavljanju...

voodoo_
23.12.2008, 16:51
I ako su, preventivno pošto mnogi i dalje misle da je sve ovo što se danas prodaje "Pentium 4".

Pjanovic
23.12.2008, 17:07
Lepa naslovna :)

I Pentium 7 :aplauz:

Koji bre crni Pentium 7 :kreza:.
Pentaja izasla iz mode :a_bleh:.

paulvandyk68
23.12.2008, 17:56
To je njihova stara fora. Secam se da su Prescott nazvali Pentium 5 pri predstavljanju...
Kada ce nova Amiga? p7 je opisan u ovom SK.

G@Rtn3R
23.12.2008, 22:12
Izgleda da:
Opet nema Hardverzija
...ili?

Eni
24.12.2008, 1:38
Je l' to SK na povećanom broju strana ili mi se samo čini?

VojaM
24.12.2008, 3:05
Izgleda da:
Opet nema Hardverzija...ili?Dobro ti se čini.
Za objašnjenje se obrati nadležnoj instanci ;)
Je l' to SK na povećanom broju strana ili mi se samo čini?
Tebi se pak loše čini.
Nije na povećanom broju strana.
A kako si to zaključio? Samo po sadržaju?

KNB|*B!RJ4N*|
24.12.2008, 3:47
Odlicna naslovna strana.Jedva cekam da mi novi Sk padne u ruke.A i7 vas nije odusevio?:D Pa dobro potrajace dok bude mogao da razvije warpspeed :dedica:
xaxax

Eni
24.12.2008, 4:00
Tebi se pak loše čini.
Nije na povećanom broju strana.
A kako si to zaključio? Samo po sadržaju?

Pa učinilo mi se da ima više stavki nego obično... trip. :paranoia:

Nikola Milosavljevic
24.12.2008, 13:29
Hahaha GTA4 ne da nije igra meseca nego je 4. na listi (znam da ne znaci nista), ja sam bas zadovoljan :tapsh::tapsh::tapsh:

Nergal
24.12.2008, 15:24
Hahaha GTA4 ne da nije igra meseca nego je 4. na listi (znam da ne znaci nista), ja sam bas zadovoljan :tapsh::tapsh::tapsh:

Možda su hardverska neoptimizacija i bagovi igrali neku ulogu? ;)

VojaM
24.12.2008, 15:37
Biće da je tako.

todos
24.12.2008, 15:38
Možda su hardverska neoptimizacija i bagovi igrali neku ulogu? ;)

Ako je ta igra proglasena za najbolju na svetu za ovu godinu, zasto ne bi bila u nasem SK bar igra meseca. Ili opet postoje subjektivna misljenja testera, da ne zasluzuje takvu titulu. Ne znam zasto sam ostavio komentar za to kad su mi igre zadnja rupa na svirali.

Dio37
24.12.2008, 15:47
Ako je ta igra proglasena za najbolju na svetu za ovu godinu, zasto ne bi bila u nasem SK bar igra meseca.

Ako je i proglasena za najbolju, to se odnosilo na PS3 i X360 verzije. Na PC-ju je bagovita do zla boga.

Ne znam zasto sam ostavio komentar za to kad su mi igre zadnja rupa na svirali.

Vidi se. :opanachke

>NEO<
24.12.2008, 15:57
Svidja mi se vatromet:a_bleh::D;)

Eni
24.12.2008, 16:17
Ako je ta igra proglasena za najbolju na svetu za ovu godinu, zasto ne bi ...

Zapravo i nije. Recimo na GameSpotu, u konkurenciji glasova čitalaca vodi MGS4... GTA4 je tek treći ili četvrti, mada još nije gotovo glasanje...

TypeR
24.12.2008, 16:21
naslovna jedna od NAJBOLJIH.
igra meseca: NAJBOLJA !!!!

svaka cast!!! :n_klanja:

samo me cudi kako niste napisali nesto kao i obicajno:

"srecna nova 7D9 godina"
"srecna nova 11111011001 godina" ili
"srecna nova 3731 godina"

:kreza:

brajko85
24.12.2008, 17:21
Ma ja bih ipak stavio igru meseca gta, gledam na to kao igru, zanemarimo hardversku zahtevnost...Princ je mnogo dosadan i kao da je radjen za decu...

VojaM
24.12.2008, 17:42
Pa, ispucali smo sve brojne sisteme. ;)

Mada, mogli smo da stavimo, recimo, godinu u neki potpuno levi brojni sistem (recimo, sa osnovom 7) pa da se svi čude šta je to ;)

Teniser
24.12.2008, 17:59
Znaci, sutra izlazi novi broj?

VojaM
24.12.2008, 19:05
Pa, ako su lagali mene, i ja lažem vas.

White Ripper
24.12.2008, 20:39
Kuzmanovic je reko da nece biti dileme oko GTA 4.Ima da bude igra mjeseca cim se pojavi za PC.Citiram:"Kad se pojavi za PC sve ce biti osim dileme".Ali sta cemo!Bitno je da dobije 99:D
JA sam se pomalo razocarao ali ajde.To je samo na papiru.Igra ce kod mene sigurno biti igra mjeseca pa cak i igra godine:D a za ostale ne znam:D

zomg
25.12.2008, 2:56
Eh,tek sad videh deda mraza....on ko neki tajni agent,sakrio se :)
Naslovna je super...

A M G
25.12.2008, 3:41
Eh,tek sad videh deda mraza....on ko neki tajni agent,sakrio se :)
Naslovna je super...

Jel to ono malo, neobicno iznad bar koda? :confused:
Ako nije, onda ga ja ne vidim! :opanachke

Nergal
25.12.2008, 8:56
Meni to iznad bar-koda liči na "Enterprajz" ili tako nešto. A Deda Mraz je (sa sve sankama i irvasima) diskretno postavlje iznad naslova.

Teniser
25.12.2008, 11:38
Kupio sam novi broj, koji je stvarno solidan. Nemam preteranih zamerki.

voodoo_
25.12.2008, 12:27
Jel nas ložiš da bi se cimali po ovom snegu, il je stvarno izašao?

veljadj
25.12.2008, 12:27
Kod mene na trafiku nije stigao jutros:mad:

Pjanovic
25.12.2008, 12:43
Jel nas ložiš da bi se cimali po ovom snegu, il je stvarno izašao?

Loooool.
Sta ti fali, nazujes skije i odskijas do prve trafike, moze i slicuge, ako si vican :D.

Kosovo Sunrise
25.12.2008, 13:00
Izasao nego sta, uzeo sam jutros u 10. (izasao sa kisom a vratio se sa snegom na ramenima):D

voodoo_
25.12.2008, 13:01
Znači ako nije izašao, requestujem permaban za sve ove što kažu da su kupili :)

edit: nije izašao na NBG -.-

brajko85
25.12.2008, 13:09
Evo sad sam ga kupio...

Red Dragon
25.12.2008, 13:24
Izasao je. Uzeo sam ga jutros, mada nesto ga nije bilo u velikim kolicinama.
Naravno, nisu ludi da ne posalju prve primerke u NBG blokove.:dzavo:

Ninoslav
25.12.2008, 13:57
U Becheju ga nema :(

Pjanovic
25.12.2008, 14:07
Al zato ima snega :D.

Packy
25.12.2008, 14:42
Danas trafike ,,okicene,, snegom,sutra valjda ce da budu SK-om.:D

La.Prestige
25.12.2008, 15:06
Kod mene ima i snega,a i SK-a. ;)

Na pojedinim mestima još nije stigao,obišao sam par trafika i nisu ga imale,ali kad sam se vraćao u stan na jednoj ofucanoj trafici je bio izložen,iz kola sam ga prepoznao i kupio. :D

Edit:Sad mi više nije ofucana ta trafika,jer su medju prvima dobili časopis. :)

todos
25.12.2008, 16:04
Ma, ja, nemoramo bas zuriti, mada moze lako da nestane, jer se svi snadbevaju raznim casopisima za tzv Novogodisnje praznike.
p.s. Ja ne znam kako uopste izgleda sneg. Zaboravio sam, jos od prosle zime.:dedica:

Teniser
25.12.2008, 16:06
Ja ne zivim u bas velikom gradu, a opet ovde ima SK-a.:)

Eni
25.12.2008, 16:11
Meni reče upućena teta na trafici da dolazi sutra. :)

La.Prestige
25.12.2008, 16:12
Kako to ona može da zna,osim ako ga sama ne čita. :D

Eni
25.12.2008, 16:15
Možda joj je dostavljač rekao "Evo ti danas ovo, sutra ćemo dovesti Svet kompjutera i Enigmatiku, a prekosutra onda nema ništa..."

Otkud znam, zato sam i naglasio upućena. Možda je samo tako rekla, a možda nešto zna. Ako zna, ispada da je bolje informisana od Voje :rofl:

VojaM
25.12.2008, 16:34
Pa, nas štamparija baš mnogo i ne obaveštava. Tako su nas zeznuli i prošle godine. Neko je zaključio da nama u stvari i nije previše bitno da izađe broj baš 25. decembra, pa su to malko rastegnuli, a nisu našli za shodno ni da nas o tome obaveste.

Auror
25.12.2008, 17:57
u niksic je stigao ranom zorom. Na vrijeme uvjek. inace Vojo moze li wallpaper slika one djevojke sto reklamira speed-link? :a_whistli

VojaM
25.12.2008, 19:34
I tata bi, sine ;)
Malko teško, pošto je to plaćeni oglas...
Gledali smo da slučajno nema negde na Netu isti taj oglas, ali nema.

Maladikt
25.12.2008, 21:21
SK-a još uvek nema u centru Beograda... lol. :kreza: Svi prodavci kažu da dolazi tek sutra. :ciao:

EDIT: Vojo, slagali su te, slagao si nas, samobanuj se. :D

White Ripper
25.12.2008, 21:58
Nevjerovatno!SK je stigo u mrtvo Bijelo Polje a nema ga u centru BG-a:D
CG dobio SK prije Srbije:rofl:

dkdnt
25.12.2008, 23:55
ODličan broj! Nekoliko tekstova koji se bave internetom na malo drugačiji način, novine iz sveta hardvera, božićna poplava igara i programče koje ću uskoro isprobati (eboostr) zbog preporuke iz SKa.
Jedina sitnica koja mi je zasmetala, kao History geeku, je Džejson umesto Jason, Ajolkus umesto Jolkus i Tartarus umesto Tartar u prikazu Ustanka argonautskog (!). Naravno, sam opis igre je odličan.


:n_klanja:

Kosovo Sunrise
26.12.2008, 0:06
Nema u centru BG-a? Evo dodjite kod mene na Vidikovac, na jednoj omanjoj ima bar jos 10 brojeva.:)

Andross
26.12.2008, 0:06
@White Ripper:
Ja idem u Teslu tj. ul. Narodni Front koja je tu kod zelenjaka, trafike pune novog SK :kreza:

paulvandyk68
26.12.2008, 0:26
Zr nema nijedan primerak SK.

La.Prestige
26.12.2008, 2:21
SK-a još uvek nema u centru Beograda... lol. :kreza: Svi prodavci kažu da dolazi tek sutra. :ciao:

EDIT: Vojo, slagali su te, slagao si nas, samobanuj se. :D

Jesi li siguran da si obišao sve radnje.

Tako sam i ja išao i nigde ga nema,prošao sam jednu radju narandžasta trafika sva izguljena,mala.I ja reko ako ostale nemaju,tek je ova nema,i ja čekam na semaforu i bacim pogled na trafiku,kad ono nešto lepo okačeno:),nisam mogao poverovati.Ko bi rekao,a po marketima i drugim radnjama nema. ;)

Pipboy
26.12.2008, 10:55
Jedina sitnica koja mi je zasmetala, kao History geeku, je Džejson umesto Jason, Ajolkus umesto Jolkus i Tartarus umesto Tartar u prikazu Ustanka argonautskog (!). Naravno, sam opis igre je odličan.
:n_klanja:

Disclaimer: Autor opisa je i stavio navedene (h)istorijske nazive i imena, za lack of historical geeknes in review je odgovorna surova i beskompromisna makaza lektora.

Maladikt
26.12.2008, 11:55
Jesi li siguran da si obišao sve radnje.

Tako sam i ja išao i nigde ga nema,prošao sam jednu radju narandžasta trafika sva izguljena,mala.I ja reko ako ostale nemaju,tek je ova nema,i ja čekam na semaforu i bacim pogled na trafiku,kad ono nešto lepo okačeno:),nisam mogao poverovati.Ko bi rekao,a po marketima i drugim radnjama nema. ;)

Da sam obilazio sve radnje proveo bih sate na poledici. :D Ma opuštencija, ionako nemam vremena da ga čitam sad zbog obaveza. :icon_stud

Equilibrium
26.12.2008, 12:22
Dobar broj, dobra fora o Deda Mrazu i Telekomu he he he.

Nekako nisam odusevljen opisima igara, ali su me odusevili intervjui sa game developerima i onim wow raiderom, treba vise intervjua da bude, kao sto je jednom bio sa Nikolom Djurickom.

Dimso
26.12.2008, 12:40
kakvo razocaranje novogodisnji sk na smanjenom broju strana. sigurno zbog svetske krize, sad cemo manje i da citamo.

VojaM
26.12.2008, 12:41
ODličan broj! Nekoliko tekstova koji se bave internetom na malo drugačiji način, novine iz sveta hardvera, božićna poplava igara i programče koje ću uskoro isprobati (eboostr) zbog preporuke iz SKa.
Jedina sitnica koja mi je zasmetala, kao History geeku, je Džejson umesto Jason, Ajolkus umesto Jolkus i Tartarus umesto Tartar u prikazu Ustanka argonautskog (!). Naravno, sam opis igre je odličan.
Potpuno si u pravu i ja sam se oko toga savetovao sa urednikom igara (znate ko je to) ;)
Otprilike, stav je bio takav da je igra ionako strašno loša i da se grčke mitologije uopšte ne drži, da nema smisla insistirati na pravilnoj srpskoj transpkripciji grčkih likova.

E sad, @pipboy - kako je autor teksta to originalno napisao, ja zaista ne znam. Kad mi je tekst došao, dobio sam ga ovakvog kao što je izašao.

Inače, i meni su "Predanja klasične starine" bila obavezna literatura još od osnovačkih dana :D

kakvo razocaranje novogodisnji sk na smanjenom broju strana. sigurno zbog svetske krize, sad cemo manje i da citamo.
Već sam pričao o tome da ukupan broj strana zavisi od broja oglasa, s tim da se teži da broj "neoglasnih" strana bude manje-više stalan.

Dakle, ne brinite se da ćete imati manje da čitate ;)

A da je kriza - kriza je.

Nikola Milosavljevic
26.12.2008, 13:26
Bravo za Speed Link i 70. stranu :aplauz::aplauz::aplauz:

Auror
26.12.2008, 15:15
Pa dobro jutro,mislimm.........;)

Vojo stvarno moras da ucinis nesto po pitanju ove slike,vidis da se ljudi odusevljavaju! ;)

dkdnt
26.12.2008, 15:22
Potpuno si u pravu i ja sam se oko toga savetovao sa urednikom igara (znate ko je to) ;)
Otprilike, stav je bio takav da je igra ionako strašno loša i da se grčke mitologije uopšte ne drži, da nema smisla insistirati na pravilnoj srpskoj transpkripciji grčkih likova.


Pa dobro, ako se ne drži događaja iz mitova ne znači da sa istom nema veze. Srpska transkripcija nije nešto čega se možete pridržavati ili ne. To je pravopis, i shodno tome je obavezna, ukoliko se piše na srpskom jeziku. Prosto na srpskom se kaže Jason, ukoliko se napiše Džejson, onda to ide ili pod italik ili pod navodnike. Sve drugo je greška. Ovo je dobronamerna primedba, nadam se da ne mislite kako drvim o nečemu što je nevažno. Kao što rekoh sam opis je odličan, kao i ceo broj uostalom.

Mario Pavićević
26.12.2008, 15:59
Pa dobro, ako se ne drži događaja iz mitova ne znači da sa istom nema veze. Srpska transkripcija nije nešto čega se možete pridržavati ili ne. To je pravopis, i shodno tome je obavezna, ukoliko se piše na srpskom jeziku. Prosto na srpskom se kaže Jason, ukoliko se napiše Džejson, onda to ide ili pod italik ili pod navodnike. Sve drugo je greška. Ovo je dobronamerna primedba, nadam se da ne mislite kako drvim o nečemu što je nevažno. Kao što rekoh sam opis je odličan, kao i ceo broj uostalom.
Cek,ali na engleskom covek se zove Jason (http://en.wikipedia.org/wiki/Jason)?A kako mi na srpskom to citamo Dzejson,a drzavsi se Vukovog pisi kako izgovaras onda je to pravilno ili negde gresim?Barem koliko se ja secam dokumentarnih emisija o argonautima sa RTS-a iz '90. svi su govorili Dzejson a ne Jason.

Dukes
26.12.2008, 16:10
Napomena - Voja se nalazi na sredini redakcije, razmišlja da li da se samobanuje zbog distributera koji nisu na vreme razdelili novi SK u svim delovima sveta, ili da se obrati Klajnu za zaštitu od napada za navodne jezičke propuste u opisu igre, ili da se obrati SpeedLinku za telefon cice sa 70-te stranice i učini nešto.

lijenština
26.12.2008, 16:30
Povodom teksta "Surfujemo li bezbedno?" bio je skoro članak na Anandu (http://www.dailytech.com/Firefox+Most+Risky+App+to+Businesses+in+New+Study/article13669.htm) gde je preneto izvesno istraživanje u kome se tvrdi da je FF najrizičniji za korporacije jer, između ostalog,ne dozvoljava centralno updejtovanje. Bilo bi interesantno kadi bi se osvrnuli i na to u nekom budućem tekstu- da li je to baronija ili u tome ima neke istine.:)

Ninoslav
26.12.2008, 16:38
Mogla je ta 70a strana i malo bolje...

Npr...


http://img512.imageshack.us/img512/3167/girls2wn5.jpg

http://www.messefotograf-leipzig.de/wp-content/uploads/2007/03/_mg_1653-1.JPG

http://farm2.static.flickr.com/1026/1432735945_83bee9c688.jpg?v=0

http://www.messefotograf-leipzig.de/wp-content/uploads/2007/03/_mg_1672.JPG

http://farm2.static.flickr.com/1143/1432735163_f27ddbcedb.jpg?v=0

http://farm2.static.flickr.com/1087/1433613232_ed699741bc.jpg?v=0

VojaM
26.12.2008, 17:11
Pa dobro, ako se ne drži događaja iz mitova ne znači da sa istom nema veze. Srpska transkripcija nije nešto čega se možete pridržavati ili ne. To je pravopis, i shodno tome je obavezna, ukoliko se piše na srpskom jeziku. Prosto na srpskom se kaže Jason, ukoliko se napiše Džejson, onda to ide ili pod italik ili pod navodnike. Sve drugo je greška. Ovo je dobronamerna primedba, nadam se da ne mislite kako drvim o nečemu što je nevažno. Kao što rekoh sam opis je odličan, kao i ceo broj uostalom.
Šta je u pravopisu a šta ne, nije tako jednostavno kao što ti misliš.

Da je u pitanju tekst koji se bavi baš direktno grčkom mitologijom, bilo bi potpuno pogrešno pisati bilo kako sem Jason itd.

Međutim, pošto se ovde radi o kompjuterskoj igri, pravila nisu baš sasvim jasna. To je ponekad i problem sa našim pravopisom, ali stvari stoje tako kako stoje. Dakle, u ovom slučaju stvar je prepuštena slobodnom sudijskom uverenju, a sudija je ovde bio urednik. Meni kao redaktoru dužnost je bila da uredniku ukažem na moguć problem u transkripciji, ali na njemu je konačna odluka, pa je on tako i odlučio "kao u dispozitivu rešenja".

Imaj u vidu i to da u igri nije dosledno poštovana ni transkripcija starogrčkog na engleski: onaj "Ajolkus" u stvari je "Ajolkos" (kod nas uobičajeno Jolkos, mada je pravilnije Iolkos), "Tartarus" je "Tartaros" (kod nas Tartaros ili Tartar, pri čemu je bolji drugi oblik) itd. To još više navodi na mišljenje da ni u našoj transkripciji ne moramo da se držimo pravila koja striktno važe samo za tekstove o grčkoj mitologiji (a ne o igri pravljenoj na temu grčke mitologije).

Oko ovog se ti i ja ne moramo složiti, ali samo sam hteo da pokažem da mi te stvari ne shvatamo olako, već o njima raspravljamo i dogovaramo se.

Auror
26.12.2008, 17:14
MA VOJO JE DIREKTOR! Salimo se Vojo,ne treba nam ni slika ni telefon cice sa slike!:) Ne treba da se samobanujes uvjek ima spremnih mladica koji bi te ocas posla banovali i zauzeli tvoje mjesto u redakciji i ovdje na forumu.;)

lijenština
26.12.2008, 17:27
Postoji opasnost da je ovo off ali eto pošto ovo bar ima neke veze sa it-jem a posredno i sa ovim brojem Sk-a... Ko zna možda se Hp malo više potrudi oko reklama u Sk-u pošto potencijala imaju za napredak.:)

http://img126.imageshack.us/img126/6766/hpgirlbc3.th.jpg (http://img126.imageshack.us/my.php?image=hpgirlbc3.jpg)

VojaM
26.12.2008, 17:30
Mogla je ta 70a strana i malo bolje...
Prijatelju, ja te potpuno razumem, ali to o čemu pričaš je plaćeni oglas, tako da se obraćaš na pogrešnu adresu ;)

zoran845
26.12.2008, 17:31
Ninoslava za grafičkog urednika magazina! :alealeee::kreza: Ili bar za urednika reklama.

Iris
26.12.2008, 17:46
Cek,ali na engleskom covek se zove Jason (http://en.wikipedia.org/wiki/Jason)?A kako mi na srpskom to citamo Dzejson,a drzavsi se Vukovog pisi kako izgovaras onda je to pravilno ili negde gresim?Barem koliko se ja secam dokumentarnih emisija o argonautima sa RTS-a iz '90. svi su govorili Dzejson a ne Jason.

Njegovo ime se na starogrčkom jeziku piše i izgovara "Jason" - to su i naveli u Vikipediji, Ἰάσων. U starim prevodima Gustava Švaba koje ja imam, iz 1985. godine, preveli su njegovo ime kao Jazon. Iolcos se sa starogrčkog čita kao "Iolkos", nema simbola koji bi slovo "I" na početku prebacio u "J", dok je u slučaju Tartara očigledno pomešana starogrčka i latinska verzija - pravilno je "Tartaros", nastavak -us je tipičan za latinski, te je verovatno preuzet iz nekog drugog izvora, koji vodi poreklo iz Rimskog doba.

Eto male pomoći od arheologa ;)

Ninoslav
26.12.2008, 18:20
Ninoslava za grafičkog urednika magazina! :alealeee::kreza: Ili bar za urednika reklama.

Hvala hvala :)

Ali ja sam na studijama zurnalistike, tako da ipak ciljam u tom pravcu :alealeee::to_care:

Pjanovic
26.12.2008, 18:23
Hvala hvala :)

Ali ja sam na studijama zurnalistike, tako da ipak ciljam u tom pravcu :alealeee::to_care:

Ali i tako su ti u konfrontaciji.
Ovo ali ti je suvisno :).

Ninoslav
26.12.2008, 18:53
Ali i tako su ti u konfrontaciji.
Ovo ali ti je suvisno :).

Nas uce da ne uzimamo lektorima posao :P

Pjanovic
26.12.2008, 20:02
Sto kvalitetniji novinari, to lektori srecniji ;).

dkdnt
26.12.2008, 23:16
Cek,ali na engleskom covek se zove Jason (http://en.wikipedia.org/wiki/Jason)?A kako mi na srpskom to citamo Dzejson,a drzavsi se Vukovog pisi kako izgovaras onda je to pravilno ili negde gresim?Barem koliko se ja secam dokumentarnih emisija o argonautima sa RTS-a iz '90. svi su govorili Dzejson a ne Jason.

Da, ali ne pravimo transkripciju sa engleskog nego sa srpskog. Mislim, to bi bilo glupo, kada već postoji srpski naziv. Ahil je uvek bolje reći nego Akilus ;)

Napomena - Voja se nalazi na sredini redakcije, razmišlja da li da se samobanuje zbog distributera koji nisu na vreme razdelili novi SK u svim delovima sveta, ili da se obrati Klajnu za zaštitu od napada za navodne jezičke propuste u opisu igre, ili da se obrati SpeedLinku za telefon cice sa 70-te stranice i učini nešto.

Taman posla da uopšte ima potrebe da se brani od nečega.


Oko ovog se ti i ja ne moramo složiti, ali samo sam hteo da pokažem da mi te stvari ne shvatamo olako, već o njima raspravljamo i dogovaramo se.

Ja u to nisam ni sumnjao. Čisto sam izneo svoje mišljenje, a to je da je pravilnije reći Jason i Jolk (Jolkus) zato što je to transkripcija direktno sa grčkog na srpski. Pobogu nisam mislio da je to napisano zato što niko u redakciji nije čuo za Jasona :)

VojaM
27.12.2008, 0:01
Čisto sam izneo svoje mišljenje, a to je da je pravilnije reći Jason i Jolk (Jolkus) zato što je to transkripcija direktno sa grčkog na srpski. Pobogu nisam mislio da je to napisano zato što niko u redakciji nije čuo za Jasona :) Hmmm... mogu da garantujem za Vasu (urednika igara) i još nekolicinu ;)

Stari Grci se ne cene mnogo u današnje vreme, bojim se ;)

pharaon.92.bc
27.12.2008, 0:37
Kupio sam novi SK i samo sam ga prelistao.Nema se vremena.Mora jos par ocena da se zakljuci...

M.A.G.E
27.12.2008, 0:41
Nesto mi uopste nije jasno zasto pravite ovu duplu naslovnu stranu? :n-cc2:
Da li neko iz redakcije SK-a moze da objasni malo?

pharaon.92.bc
27.12.2008, 0:43
Sto?Dupla naslovna je baja.Uvek me podseti na neke strane iz PlayBoy-a.:D

VojaM
27.12.2008, 1:06
Nesto mi uopste nije jasno zasto pravite ovu duplu naslovnu stranu? :n-cc2:
Da li neko iz redakcije SK-a moze da objasni malo?
Što, jel ti nešto smeta? :)
Nama ni iz džepa ni u džep, vama takođe (cena je ista, a redakcijskih tekstova tu ionako nema), ali je oglašavač tako hteo, a što bismo ga odbili?

Tako će biti bar godinu dana.

Beagle
27.12.2008, 1:13
Mogla je ta 70a strana i malo bolje...

Npr...


http://www.messefotograf-leipzig.de/wp-content/uploads/2007/03/_mg_1653-1.JPG

http://www.messefotograf-leipzig.de/wp-content/uploads/2007/03/_mg_1672.JPG



Damn you, sad sam se zaljubio i ne mogu da odaberem :D

Packy
27.12.2008, 1:21
Biraj desnu.:D
I ja sam danas ulovio SK tamo gde sam se najmanje nadao.Prelistao sam samo par strana i prochitao review za GTA i Princa i josh par tekstova i mislim da ce ostati na tome jer obaveze me stezu i teshko se deshava da sam sat vremena u stanu.

zoran845
27.12.2008, 4:10
... zasto pravite ovu duplu naslovnu stranu? :n-cc2:

Što, jel ti nešto smeta? :) ... oglašavač tako hteo, a što bismo ga odbili?Zbog čitalaca? Tja, možda smo i dobro prošli: oglašivač je mogao da poželi da SK izgleda i ovako nekako:

26068
Da ponovim: ona klapna stalno landara i časopis ne može da se lista - naravno da smeta. :mad:

Ja je uvek amputiram (klapnu), ali problem je i u tome što je prvi list (otkad imate to "krilo") kraći i ne poklapa celu površinu narednog. Ružno i nepotrebno :(.
Sem za njegovo veličanstvo oglašivača :to_care::mad:.
... a što bismo ga odbili?Zbog čitalaca i njihove neobjašnjive potrebe da otvore novinu a da iz nje nešto ne izleti. :opanachke

Tako će biti bar godinu dana.:n-cc2:

zokocx
27.12.2008, 4:38
Ja-ja kad pre od silnih obaveza (i pijanki :D) nisam stigao da dobro prelistam ni Decembarski broj a evo vec januarski je tu... lepa naslovna ,ali kako se meni cini ovo je druga za redom Intel naslovna a ne secam se da je bila neka posvecena AMD-u?

Eni
27.12.2008, 4:51
Oglašivači, nadam se da pratite ovu temu i znate šta vam je činiti ;)

M.A.G.E
27.12.2008, 8:01
@ VojaM
Pa meni smeta, Kao sto rece zoran845 stalno nesto landara, guzva se, savija... da je probao neko da presavije casopis video bi da je bas ta kraca naslovna priblem i da se savija, da je naslovna normalne velicine a taj presavijeni deo kraci mozda bi bilo malo bolje...
A mene bas zao da secem SK :(

@ zoran845 "Ja je uvek amputiram (klapnu)"
Kako te bre nije zao da skrnavis svetinju, de ce ti dusa. :n-cc2:

G@Rtn3R
27.12.2008, 10:50
Biraj desnu.:D
I ja sam danas ulovio SK tamo gde sam se najmanje nadao.
Jel ovo neko pravilo za januarski broj.... i meni se isto desilo :D

Damn you, sad sam se zaljubio i ne mogu da odaberem
Ostavi meni ovu gore... (eh da sam ona kartica...)



@ovi-sto-kukaju-zbog-duple-naslovne
Stisnite zube i makaze u ruke ako vam toliko smeta.
Ionako niste kupili SK da ga vodite na izlozbu, nego da ga citate i naucite nesto novo...

crazy_LG
27.12.2008, 11:15
Ionako niste kupili SK da ga vodite na izlozbu, nego da ga citate i naucite nesto novo...

Ali SK ima umetničku,sentimentalnu i kolekcionarsku vrednost:D

Beagle
27.12.2008, 11:32
@ovi-sto-kukaju-zbog-duple-naslovne
Stisnite zube i makaze u ruke ako vam toliko smeta.
Ionako niste kupili SK da ga vodite na izlozbu, nego da ga citate i naucite nesto novo...
I shta posle? Da ga bacim? Choveche, imam jednu ogromnu gomilu SK-ova, i ova stranica znatno otezava (random) vadjenje iz te iste gomile(ili ce praviti problem, josh ih nema toliko sa tom "klapnom" :D). Takodje sav mi se u rancu izguzva. Privremeno resenje je: Okrenite tu sranicu na kontra stranu i nece toliko smetati.


Ostavi meni ovu gore... (eh da sam ona kartica...)

Back off, she's mine :dzavo:

Denis
27.12.2008, 11:42
@ovi-sto-kukaju-zbog-duple-naslovne
Stisnite zube i makaze u ruke ako vam toliko smeta.
Ionako niste kupili SK da ga vodite na izlozbu, nego da ga citate i naucite nesto novo...

Malo lepka reši problem :)

zoran845
27.12.2008, 14:07
Kako te bre nije zao da skrnavis svetinju, de ce ti dusa. :n-cc2:Jok, nego treba da mi se vijori, mlati i šamara okolo? :p

Malo lepka reši problem :)
Stisnite zube i makaze u ruke ako vam toliko smeta.
Ionako niste kupili SK da ga vodite na izlozbu, nego da ga citate i naucite nesto novo...Da čitamo, naučimo (i zabavimo se!), tačno, ali ne i da se bavimo maketarstvom, krojenjem, lepljenjem, origamijem (savijanjem) i štatijaznam kakvim sve ne suvišnim (i kod normalnih časopisa ne po difoltu) aktivnostima. Nije meni problem da SK "osakatim" (ne uramljujem svaki broj, niti primerke čuvam u vakuumu, na optimalnoj temperaturi i vlažnosti) nego oću, bre, da čitam smesta, a ne da se bakćem odsecanjem viška strana! :)

lijenština
27.12.2008, 14:43
Moram da priznam da uopšte nisam provalio da naslovna ima "nastavak"sve dok to nisam ovde pročitao. "Pazi stvarno ima... ":D

Red Dragon
27.12.2008, 15:00
Imam samo jednu primedbu/predlog:
Na duplu naslovnu stranu prebacite reklamu sa 70. strane, s tim sto gledajte da ubacite da ovaj put ubacite i prednju stranu reklame, a ne da se pravite naivni vi u redakciji i kazete da ste dobili samo zadnju stranu. Bice vam dupla korist...em vam ostaje dupla naslovna za reklame, em se citaoci nece buniti.

G@Rtn3R
27.12.2008, 15:27
Imam samo jednu primedbu/predlog:
Na duplu naslovnu stranu prebacite reklamu sa 70. strane, s tim sto gledajte da ubacite da ovaj put ubacite i prednju stranu reklame, a ne da se pravite naivni vi u redakciji i kazete da ste dobili samo zadnju stranu. Bice vam dupla korist...em vam ostaje dupla naslovna za reklame, em se citaoci nece buniti.
Ali na obje strane, da se sto bolje vid :)

Back off, she's mine :dzavo:

Aint gonna happen, kid... i saw her first :kreza:

zoran845
27.12.2008, 15:29
... uopšte nisam provalio da naslovna ima "nastavak"...Uputstvo: prvo izvadi magazin iz kese! :opanachke Dok je u celofanu, landaranje ne funkcioniše. ;):D

lijenština
27.12.2008, 16:23
Uputstvo: prvo izvadi magazin iz kese! :opanachke Dok je u celofanu, landaranje ne funkcioniše. ;):D


Ja ne znam što tebi baš toliko landara na sve strane.:D

Treba da stave upozorenje kao na zadnjem delu trolejbusa. :icon_stud

http://img510.imageshack.us/img510/4877/trolza10qp8.th.jpg (http://img510.imageshack.us/my.php?image=trolza10qp8.jpg)

Ne primećujem Ionako me iskustvo naučilo da ništa nema da se vidi na tih par strana pri početku osim pustinje EPP-a - zbog toga krećem da čitam od sredine pa kad dođem do granice poznatog sveta tj. uvodnika tu stanem i ne idem dalje :dedica:

LebronMVP
27.12.2008, 23:17
Lolz ja tek sad se setio da svratim na forum i pogledam kako ce izgledati naslovna kad ono izasao broj pre 3 dana:opanachke
Sutra ga uzimam rano sabajle

maska
28.12.2008, 12:35
Sadrzaj je ooooodddddlicccccaaaan!!!!!! :tapsh:

zoran845
28.12.2008, 14:09
Ja ne umem ovako konstruktivno i argumentovano da komentarišem kao maska. :opanachke

Reći ću samo da mi se u novom broju mnogo sviđa što ima puno toga o avanturama ("privju" "Ceville" je pravo otkrovenje, pominjanje "The Whispered Worlda" je za pohvalu, a tu su i recenzije igara "A Vampyre Story" - napljuvao bi SK da je nema :D, "CSI: NY" i "Silent Hill: Homecoming"). Pregledao sam samo "lakši" deo magazina, ali i ovo je (više nego) dovoljno za pohvalu. Samo tako nastavite i imate mojih 150 dinara mesečno. :aplauz:

Još da isečete novini "uvo" i Bog da vas vidi. :cool::kreza:

lijenština
28.12.2008, 14:45
Ja ne umem ovako konstruktivno i argumentovano da komentarišem kao maska. :opanachke
Još da isečete novini "uvo" i Bog da vas vidi.


Pa tako je kad nisi jedini koji je tvrd na ušima.:)

J/K

todos
28.12.2008, 15:30
Malo lepka reši problem :)

Stvarno ovakav mod casopisa nece nikom skoditi. Super lepak je Tata.

lijenština
28.12.2008, 16:16
A Syntelan je Mama:D

LazaLazarevic
28.12.2008, 17:17
За све љубитеље стране 70
http://www.speed-link.de/specials/gc-2007/index.php?SL=gallery&id=335&seite=&seite_index=

zoran845
28.12.2008, 19:40
Stvarno ovakav mod casopisa nece nikom skoditi.Treba malo da čitaš prethodne poruke - u ovoj, a i u temi vezanoj za prošli broj (kad je pošast krenula da hara), već su se javili neki čitaoci kojima "uvo"/"klapna" na magazinu smeta. :opanachke
Super lepak je Tata.Da znaš. I meni dođe da se naduvam od muke kad iz novokupljenog SK-a počne da ispada "propagandni dodatak". ;)

Shlaymara
28.12.2008, 20:07
Meni je ta dupla strana bas prakticna. Posto SK citam samo na jednom odredjenom mestu (tako mi potraje barem pola meseca:D), bas mi zgodno dodje da je zadenem tamo gde sam stao sa citanjem, pa kad opet dodje vreme za "citanje", uvek znam gde sam stao:D.

todos
30.12.2008, 15:07
Kraj godine, najzad i poslednji broj SK sa tim. Hardver je na mestu, ima stamparskih gresaka, ali ne toliko da smeta. Veliko Hvala za opis fenomenalnog laptopa, canon aparata, rezaca i sl. Sve u svemu, dobar. Internet je posebna prica i to ko uredjuje zaista zna svoj posao. Ima lepih programa, okitio sam monitor jelkicom, ko malo dete, ali sta cu kad volim lepo i blestavo. A da ne zaboravim konacno su se u SK vratili intervjui, ne jedam, vec cela tri. Tako treba da i nastavite. Posto su intervjui sumorni, lepo je da omogucite tim mladim ljudima da kazu sta misle, i bez cenzure objavite. To je nasa stvarnost, tako da me i nije nista iz tih intervjua iznenadilo. Za naslovnu sam jos ranije rekao da je najbolja do sada, nastavite tako, sto vise sedamdesetih strana i lepih posalica, tipa iz hard soft scene ,,Golemo za pipkanje", i sl. Pozdrav i Srecna Vam Nova Godina!!!

urke
30.12.2008, 16:10
Meni je ta dupla strana bas prakticna. Posto SK citam samo na jednom odredjenom mestu (tako mi potraje barem pola meseca:D), bas mi zgodno dodje da je zadenem tamo gde sam stao sa citanjem, pa kad opet dodje vreme za "citanje", uvek znam gde sam stao:D.

To je inače isto mesto na kome i ja čitam SK, oglase, i pronalazim rešenja raznih skript i web problema. Tako posebno mesto na kome si sav svoj i prikupljaš ogromnu količinu kreativne energije :alealeee: A štaga sam tek članaka za SK smislio na tom mestu... ihaaaj (mesto za čitanje, a nisu ni čitaonica ni biblioteka) :odoK:

zoran845
30.12.2008, 16:48
... SK citam samo na jednom odredjenom mestu...

To je inače isto mesto na kome i ja čitam SK... posebno mesto na kome si sav svoj i prikupljaš ogromnu količinu kreativne energije...S koliko samo ljubavi ljudi pišu o tom mestu. :)

Ja tamo ne čitam SK, zadnjih sedam godina onamo isključivo čitam engleske leksikone (idiomi, sleng, "фрејзл врбс",...). Pazite samo da se ne začitate i navučete gnev ukućana "pod nuždom" :kreza:.

Izvinite ako je off.

Dio37
30.12.2008, 17:16
Pa gde je to mesto?! U zemaljskom raju?

(:p)

Auror
30.12.2008, 17:30
Ako mi vjerujetei meni je toomiljeno mjesto:dedica:!!!!!!!!!!! :to_care:

zoran845
30.12.2008, 17:51
Pa gde je to mesto?! U zemaljskom raju?Ne, nije kuhinja. :)

todos
30.12.2008, 18:03
****** bre, garant. Ja sam, dok sam ziveo kod Oca drzao u ****** poster crvene zvezde. Bas je bila interesantna reakcija doticnih koji su posecivali to mirno mesto.

Auror
30.12.2008, 19:33
hehe! a ja mislio spajz! :rolleyes::a_bleh:

yoshida
30.12.2008, 20:43
****** bre, garant. Ja sam, dok sam ziveo kod Oca drzao u ****** poster crvene zvezde.

ili si ih mnogo mrzeo, ili si ih mnogo "voleo" :D

voodoo_
30.12.2008, 21:46
Gle koliko ljubitelja čitanja na tom određenom mestu. Ja mislio da nas je mnogo manje.

undefined
30.12.2008, 21:56
Tekst o igri o Argonautima nikako da pročitam. Počnem ja opet i opet, ali stignem do tog nesrećnog "Džejson" i stomak mi se prevrne. Nisam neki borac za ćirilicu i Vuka... ali opet sve ima svoje granice. Ako se na Grčkom kaže Jason (Ἰάσων), ako se na Srpskom kaže Jason... zašto ali zašto je onda princ Jolka preimenovan u LA born true american action hero #54378008334 aka Džeeejsooon!

player1
31.12.2008, 0:01
Vec vidm... Sveti Dzorz ubija Zmaja.

undefined
31.12.2008, 0:57
Vec vidm... Sveti Dzorz ubija Zmaja.

Pa po meni to je taj nivo... hm... kako reci pristojno... "promasivanja mete za -100i kilometara" (ne pitaj me kako je moguce promasiti za negativnu imaginarnu vrednost, ali nekome je to jeli uspelo i to je subjekt raspre)

Pipboy
31.12.2008, 3:10
Tekst o igri o Argonautima nikako da pročitam. Počnem ja opet i opet, ali stignem do tog nesrećnog "Džejson" i stomak mi se prevrne. Nisam neki borac za ćirilicu i Vuka... ali opet sve ima svoje granice. Ako se na Grčkom kaže Jason (Ἰάσων), ako se na Srpskom kaže Jason... zašto ali zašto je onda princ Jolka preimenovan u LA born true american action hero #54378008334 aka Džeeejsooon!

Pa u igri ga zovu Džejson, zašto bi neko morao da zna kako se zove u originalu. Jason i Argonauti, van pameti.

shrafko
31.12.2008, 5:32
Pa u igri ga zovu Džejson, zašto bi neko morao da zna kako se zove u originalu.

Naravno, šta će nama opšta kultura i poznavanje sopstvenog jezika :kreza:

Nergal
31.12.2008, 9:47
Pa u igri ga zovu Džejson, zašto bi neko morao da zna kako se zove u originalu. Jason i Argonauti, van pameti.

Nije reč samo o "originalu" već je transkripcija tih imena (iz grčke, rimske i uopšte, antičke baštine) odavno razrađena i standardizovana u srpskom jeziku, i kao takva ušla u pravopis. Kada prevodimo sa engleskog ime prvog kralja Izraela ne transkribujemo kao "Dejvid" (iako tako oni izgovaraju!), spartanski kralj koji je poginuo u Termopilima nije "Lijonajdas" (!!) niti je čuveni rimski dikator "Džulijus Sizar" (!!!). :rolleyes: A ako to nešto znači, naša transkripcija grčkih reči je generalno bliža originalu od engleske. Ne mora da zna starogrčki jezik, ali srpski bi baš i mogao. ;)

Za ovo "nije čuo za Jasona i Argonatue" stvarno neću da komentarišem. U pitanju je najelementarnije obrazovanje iz svetske književnosti i kulture. :mad:

Dimo
31.12.2008, 12:01
Pa u igri ga zovu Džejson, zašto bi neko morao da zna kako se zove u originalu. Jason i Argonauti, van pameti.
Nije uopšte van pameti, samo tebi možda zvuči nezgrapno jer si navikao na Džejson. Ja dok nisam vidio u časopisu o kojoj se igri radi, nisam uspjevao da povežem da se Džejsonom misli na Jasona iz svjetski poznatog mita.

Equilibrium
31.12.2008, 15:18
Sta i sad kao treba da sva imena preuzimamo iz engleskog, sto neko pomenu Sv. Djordja - Sv. Dzordza, sta sad treba Sv. Nikolas, Sv. John ... mislim ljudi....

Jason i gotovo, hocu kolekcionarsko izdanje SK gde je ova greska ispravljena

undefined
31.12.2008, 17:05
Ovo me podseca na lol situaciju jednom davno davno. Solun, jurim neke delove za fotoaparat, raspitujem se za neku adresu, naravno svo vreme sa Grcima govorim na Engleskom. Brze nego da proveravam ko zna Srpski a ko ne. I ja pokusavam da shvatim izgovor i neke adrese pola minuta, ova mi ponavlja i ponavlja, i nekako na kraju shvatim. Ulica je "Heraklitova", i znam za reč na Srpskom, i oni mi lepo govore to isto na Grčkom, ali ja ne mogu da shvatim jer u glavi očekujem da se to (pošto govorim i slušam Engleski u datom trenutnu) kaže Heraklitos ili koja već anglicizirana latinska varijanta. :)

White Ripper
31.12.2008, 21:31
Ja sam ZA ocuvanje srpskog jezika i svih njegovih obiljezja.Imao sam jednu situaciju koja mi je bas ostala "zarezana".Naime jedan coek sto radi u nekakvom DVD klubu u mom mjestu mi je rekao kad sam dosao "gud ivning" umjesto da kaze na srpskom da ga svi razumiju.:D

VojaM
31.12.2008, 21:36
Sta i sad kao treba da sva imena preuzimamo iz engleskog, sto neko pomenu Sv. Djordja - Sv. Dzordza, sta sad treba Sv. Nikolas, Sv. John ... mislim ljudi....

Jason i gotovo, hocu kolekcionarsko izdanje SK gde je ova greska ispravljena
Evo, napravim ti unikatno izdanje uz pomoć belog korektora i flomastera-acetonca :D:D

Equilibrium
2.1.2009, 22:05
Ajde zavrsi pa da dogovorimo oko preuzimanja:)

Kosovo Sunrise
3.1.2009, 16:28
Nekoliko strana postova zbog jednog imena :)

DonCorleone91
3.1.2009, 19:33
E ovde sam postavio jedno pitanje za redakciju :D pa da ga ne ponavljam, samo cu da prosledim link (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?p=684007#post684007) do pitanja!

AlekBGD
7.1.2009, 7:31
Duhoviti odgovori u I/O portu.

Sto se tice slike sa 70 strane - ima i boljih :)

Partybreaker
11.1.2009, 19:40
Pohvalio bih Gradimira Joksimovića za sjajan tekst o GTAIV, kao i glavnog urednika, Dušana Stojičevića, koji je svojim tekstovima o modemima (i, uopšte, o načinu funkcionisanja i pristupa Internetu) opravdao ime rubrike "Sitna crevca".

purke62
12.1.2009, 2:14
Nije reč samo o "originalu" već je transkripcija tih imena (iz grčke, rimske i uopšte, antičke baštine) odavno razrađena i standardizovana u srpskom jeziku, i kao takva ušla u pravopis. Kada prevodimo sa engleskog ime prvog kralja Izraela ne transkribujemo kao "Dejvid" (iako tako oni izgovaraju!), spartanski kralj koji je poginuo u Termopilima nije "Lijonajdas" (!!) niti je čuveni rimski dikator "Džulijus Sizar" (!!!). :rolleyes: A ako to nešto znači, naša transkripcija grčkih reči je generalno bliža originalu od engleske. Ne mora da zna starogrčki jezik, ali srpski bi baš i mogao. ;)

Za ovo "nije čuo za Jasona i Argonatue" stvarno neću da komentarišem. U pitanju je najelementarnije obrazovanje iz svetske književnosti i kulture. :mad:
Jedna mala ispravka, prvi kralj Izraela nije bio David već Saul.David je bio drugi kralj Izraela.Kako beše, osmi sin osmog sina.

Iris
12.1.2009, 12:46
Zapravo, ni David ni Saul nisu postojali pa nisu ni mogli da budu "kraljevi Izraela", već su mitološke ličnosti koje postoje jedino u Bibliji a ime im se izgovara u zavisnosti od prevoda iste...
Mada je sve to :offtopic:

destinyrider
13.1.2009, 18:12
:aplauz:mislim da je naslovna sjajna....svaka cast

purke62
14.1.2009, 6:51
Zapravo, ni David ni Saul nisu postojali pa nisu ni mogli da budu "kraljevi Izraela", već su mitološke ličnosti koje postoje jedino u Bibliji a ime im se izgovara u zavisnosti od prevoda iste...
Mada je sve to :offtopic:
Da off topic svakako,ali nije reč o izgovoru i prevodu već o istorijskoj ili mitološkoj ličnosti a ne o imenu kao imenu, pa tako mi ne izgovaramo ime jednog drugog Davida (David Bowie) kao David nego Dejvid Bouvi.Jason je Jason u srpskom jeziku odavno, bio on izmišljena ili stvarna ličnost kao što je u srpskom Isus uvek Isus, bez obzira da li veruješ da je postojao,ali nikako Džizes.

VojaM
14.1.2009, 13:20
Možemo prekinuti raspravu jer se svi slažemo.

Što se tiče teksta u SK gde se Jason zove Džejson itd., već sam objašnjavao da je urednik namerno ostavio amerikanizovana imena kako bi naglasio činjenicu da, iako bi igra trebalo da se bavi mitološkim likovima Argonauta, toliko od toga odstupa da se mirne duše može reći da su to neki potpuno drugi likovi.

Možda je trebalo da to jasnije naznači u tekstu (pored one jedne malko nejasne aluzije), ali to je već njegova odluka.

Inače, iznenadili biste se koliko su ta "svima poznata legenda o Argonautima" i ostala predanja iz klasične Grčke u stvari nepoznata kod nas. Ja sam, recimo, imao sreću da sam knjigu o tome dobio od roditelja, neko je to proučavao na fakultetu, ali mnogi o tome ne znaju ništa, tako da se veliki procenat članova ovog foruma čudom čudi o čemu se tih nekoliko "faca" spori i nadmudruje. Nažalost, knjiga "Predanja klasične starine" Gustava Švaba nije u programu za lektiru u osnovnoj školi, a, zamislite, ni Dizni još nije napravio crtani film na tu temu. Herakle (Herkules) je imao više sreće...

zoran845
14.1.2009, 13:28
... mnogi o tome ne znaju ništa, tako da se veliki procenat članova ovog foruma čudom čudi o čemu se tih nekoliko "faca" spori i nadmudruje. ...Dobro, za "Džejsona"/Jasona su se bar začudili, a ovo je prošlo po sistemu "pojeo vuk magarca" :(:
ni David ni Saul nisu postojali pa nisu ni mogli da budu "kraljevi Izraela", već su mitološke ličnosti koje postoje jedino u Bibliji...:confused:

Nergal
14.1.2009, 19:17
Inače, iznenadili biste se koliko su ta "svima poznata legenda o Argonautima" i ostala predanja iz klasične Grčke u stvari nepoznata kod nas. Ja sam, recimo, imao sreću da sam knjigu o tome dobio od roditelja, neko je to proučavao na fakultetu, ali mnogi o tome ne znaju ništa, tako da se veliki procenat članova ovog foruma čudom čudi o čemu se tih nekoliko "faca" spori i nadmudruje. Nažalost, knjiga "Predanja klasične starine" Gustava Švaba nije u programu za lektiru u osnovnoj školi, a, zamislite, ni Dizni još nije napravio crtani film na tu temu. Herakle (Herkules) je imao više sreće...

To je samo još jedna tužna naznaka koliko se obrazovanje srozalo a školski sistem sasvim propao. Mnogi ljudi prođu 8 razreda osnovne škole i bar još 4 srednje i ne nauče ništa, ali to ne znači da i ja moram da se mirim sa takvim stanjem i uzimam to zdravo za gotovo. Većina ljudi kod nas nema nikakvo znanje sem onog što im stiže kroz masovnu (sub)kulturu i to je zaista žalosno, stvarno nemam drugu reč. Živimo u eri kada su informacije dostupnije nego ikad svima koji žele da ih prime, a nivo obrazovanosti u ovoj zemlji je verovatno najgori u poslednjih sto godina.

Dobro, za "Džejsona"/Jasona su se bar začudili, a ovo je prošlo po sistemu "pojeo vuk magarca" :(:
:confused:

To je Iris rekla a nje se svi plašimo. Mislio sam da uputim neku primedbu na "mitološkog" Saula i Davida ali se bojim za svoje zdravlje. Ona je opasna, neumoljiva i poznaje istočnjačke veštine. ;)

Neću više da offtopičim. Ovo je bilo poslednje!

lijenština
19.1.2009, 17:17
http://img99.imageshack.us/img99/479/jazonol6.th.jpg (http://img99.imageshack.us/my.php?image=jazonol6.jpg)___http://img515.imageshack.us/img515/2475/jazon2gf2.th.jpg (http://img515.imageshack.us/my.php?image=jazon2gf2.jpg)

VojaM
19.1.2009, 19:04
Lepo, ali ovde u Srbije poslednje izdanje takve knjige bilo je kad sam ja bio mali :(

lijenština
20.1.2009, 17:54
Lepo, ali ovde u Srbije poslednje izdanje takve knjige bilo je kad sam ja bio mali :(

Ja sam svoju dobio kao klinac. Izdanje je iz 1988 god.

VojaM
20.1.2009, 18:13
A živiš u...?

lijenština
20.1.2009, 20:10
U Beogradu poslednjih 16 godina. :) Knjiga je još iz doba SFRJ ( izdanje- Mladost Zagreb). U to vreme kao klinac sam živeo u Titogradu- glavnom gradu SR Crne Gore- tako da je tamo nabavljena- čini mi se da se knjižara zvala "Kultura" na Trgu Ivana Milutinovića preko puta RK Beograd. Ala vreme leti....:D
.

McNAIR
24.1.2009, 11:15
Nesto kasni preview za februar:icon_stud

VojaM
24.1.2009, 12:26
To se daje dva dana pred izlazak... rekao bih da taj trenutak još nije došao.
Uostalom, broj još nije ni dovršen u redakciji, niti je predat u štampariju.

todos
24.1.2009, 20:22
Znaci praznici su ucinili svoje.:(

oluja
24.1.2009, 20:41
Znaci praznici su ucinili svoje.:(

Sta ti to znaci? Broj se standardno predaje u stampariju 24 ili 25-tog u mesecu. :icon_scra

todos
24.1.2009, 21:36
Ma nista, malo sam i datume pomesao. A pomislio sam da je Februar mesec sa 28 dana, pa sam permutovao da je trebao vec da izadje naslovna strana. Izvinjavam se. Eto promasio sam za mesec dana.:kreza: