PDA

Prikaži potpunu verziju : GNU's Not Linux!


djuka007
13.3.2006, 4:33
U svoj paranoji koja je vladala (i još uvek vlada) oko ptičijeg gripa, na jednom od predavanja, moj dragi profesor Nikola Tucić izjavio je: "Vi ste dragi moji molekularni biolozi, ali pre svega biolozi i vaša uloga u ovoj situciji treba da bude prosvetiteljska. Ko će bolje objasniti ljudima o čemu se radi ako ne oni kojima je to struka."
Zašto je ovo bitno?
Sinoć sam u Domu Omladine prisustvovao gostovanju gospodina Richard-a M. Stallman-a, osnivača GNU projekta, čoveka čijom je vizijom inspirisan projekat kome je ovaj deo foruma posvećen.
Bilo je ogromno zadovoljstvo slušati ovog inspirativnog čoveka, velike energije, i iz prve ruke saznati "what's it all about".
Izlagač je u svom obraćanju minimalnu pažnju posvetio tehničkom delu, a 99% vremena posvetio pojašnjenju filozofije Free Software Foundation-a.
I tu dolazimo do ključnog momenta.
U svemu onome što je napisano u Svetu kompjutera (počevši od onoga što je postojalo u segmentu Servis pa do Lakih pingvina) apsolutno ništa od ovoga nije rečeno!
Svet kompjutera, je jedan od časopisa koji bi iz više razloga trebalo da bude nosilac Prometejske baklje koja će ovaj kompjuterski neobrazovani narod izvesti iz tame.
Pre svega zbog svoje tradicije, pristupačnosti, tiraža, uticajnosti na formiranje mišljenja "raje" itd.
Prosvetiteljska uloga koju Svet kompjutera može (i mora) da ima, zahteva izrazito ozbiljan pristup i vrlo eksplicitno naglašavanje esencijalnog u odnosu na ono manje bitno.
U slučaju GNU/Linux operativnog sistema, pojedini tekstovi koji su napisani (a ponajviše ono što je izostavljeno) od strane najvernijih poklonika ovog sistema mogu da budu smatrani SVETOGRDJEM! Zato krenimo redom...
U prvom "obraćanju javnosti" u tekstu " 'Oću i ja GNU/Linuks ", uvodna priča je u potpunosti osakaćena i sve ono najvažnije što je trebalo reći nije rečeno!
Radu i viziji gospodina Stalmana je posvećena minimalna pažnja, a nasuprot tome u prvi plan je istaknut Linus Benedikt Torvalds, čovek čije je vidjenje Free Software-a u potpunoj kontradikciji sa suštinom ovog projekta.
Kako je gospodin Stalman naglasio gospodin Torvalds je svoj kernel razvio kao vlasnički program, da bi tek kasnije on dobio oznaku "open source".
Gospodin Torvalds je klasičan primer nekoga koga Free Programers zajednoca treba da pljuje na sve načine, iz prostog razloga što on ne razume suštinu Free programa, i odobrava kreiranje vlasničkih programa.
Free programer želi da vidi svet u kome su svi programi slobodni i u kome vlasnički programi uopšte ne postoje.
Ali očigledno da ni samom autoru teksta ovako nešto nije bilo poznato.
Ovo dalje ima za posledicu da u tekstu nije naveden ni jedan od aksioma Free programiranja, i šta je to što jedan program čini slobodnim (da ih sad ne nabrajam).
Ovo se nije smelo dozvoliti!

djuka007
13.3.2006, 4:35
Takodje, moralo je biti naglašeno da operativni sistem čini mnogo više od kernela, i da je GNU uvek bio i ostaće GNU a nikada Linux (GNU's Not Linux!).
Čak se ni medju adresama koje treva posetiti nije našla www.gnu.org već www.linux.org.
STRAŠNO!
Ovako nešto jedan ozbiljan autor sebi nije smeo da dozvoli.
Takodje, ono na čemu je gospodin Stalman insistirao je korišćenje izraza "Free Program" umesto "Open Source" iz prostog razloga što je i ovaj izraz potekao kao pokušaj (očigleno uspešan) da se zanemari suština a to je FREE!
Projekat GNU treba na najbukvalniji način shvatiti kao borbu za slobodu!
Ovo iznova nameće neophodnost isticanja filozofije Free Programing-a.
Kako je gospodin Stalman istakao danas postoji razorna disproporcija izmedju ljudi koji Free Programs zajednici doprinose programirajući u odnosu na one koji zagovaraju njenu filozofiju.
Zato je nedopustivo da Svet kompjutera (koji ovome može doprineti na fenomenalan način) pravi ovakve fundamentalne greške.
U zemlji gde je veliki broj sloboda decenijama sputavan, i gde se veliki broj organizacija bori da na sve načine prezentuje ljudska pava i slobode, vaša je dućnost da u oblasti koju obradjuje vaš časopis date maksimalan doprinos.
Ovakvi tekstovi to ne mogu učiniti ni na koji način.
Pogrešno znanje je mnogo gore od neznanja!
Gospodin Stalman se dalje posvetio komentarisanju raznih distribucija koje postoje i naglasio da ni jedna distribucija osim Ubuntu-a ne zaslužuje da bude svrstana u Free Programs takodje zbog nepoštovanja osnovne filozofije Free Programing-a.
Još jedan veliki propust!
Neke od distribucija ste u vašem časopisu pretstavili.
Ali opet ne ono što treba.
Iz svega navedenog se pstavlja pitanje treba li autoru/ima tekstova dozvoliti da ih pišu, i kao kompetenti upućuju narod, ako ni oni sami ne razumeju osnovu filozofije ovog projekta?
Ono što se mora shvatiti je da akcenat NESME biti na pukom predstavljanju distribucija ili programa već na potenciranju slobode!
Pretpostavljam da vam je bilo teško da uopšte nadjete nekoga ko će pisati tekstove na ovu temu, ali ponovo naglašavam: BOLJE JE NEZNATI NEGO ZNATI POGREŠNO!
Naš narod kaže: "Sve se može kad se hoće".
Ni ova situacija se ne razlikuje od toga.
Ukoliko postoji dovoljno dobre volje, sve se može ispraviti.
Šta je ono što je pre svega poželjno uraditi?
Izbaciti izraz "open source" i insistirati na izrazu "free program".
Onako kako je u segmentu npr. Flash fun naglašeno u vidu box-a, naglasiti zvaničan sajt, i podvući suštinu Free Software Foundatiou filozofije.
I naravno promeniti ime laki pingvini u npr čupavi GNU-ovi.
Ako ni zbog čega drugog ono iz poštovanja prema trudu svih ljudi koji su doprineli razvoju ovog projekta, umesto besmislenog isticanja pojedinca (gospodina Torvaldsa).
Za sve one koji su zainteresovani gospodin Stalman će i sutra u pogonu Doma omladine držati predavanje.

Andross
13.3.2006, 10:24
Nemam pojma nista o GNU-u ali sam shvatio da je on sam svoj OS.Sada Free Program i Open Source.Koja je tu razlika?Po nazivu mi se cini da su prvi besplatni a da drugima mozes i izmeniti source itd.U cemu je razlika?P.S. Dobar komentar:aplauz:

urke
13.3.2006, 11:30
Free Software u GNU jeziku ne znači besplatno već slobodno. Znači, program pod GNU GPL ne mora biti besplatan, ali mora biti slobodan (da ga deliš, umnožavaš, menjaš pod uslovima licence, prodaješ, pakuješ u druge GNU projekte...).
Za odgovor Đuki će mi trebati malo više vremena koga trenutno nemam, pa ću odgovoriti do kraja nedelje.

AxeZ
13.3.2006, 12:45
Evo ja cu malo da pljujem Djuku posto bi on da pljuje Linusa.

Pre svega, koliko imas godina?

Pretpostavljam da jos uvek zivis sa roditeljima i da ne zaradjujrs svoj hleb, barem ne programirajuci.
Da zivis od programiranja video bih kako bi davao svoj rad potpuno free.
Notorna je cinjenica da izuzetno mali broj open/free softverskih projekata dodje do tog stadijuma gde mozes da zivis od njega.
Takodje je cinjenica da ni bez gosppodina Stallmana, ni bez Linusa ne bi imali danas free *nix like OS.
Jos jedna stvar, prosecnu Linux distribuciju ne cini iskljucivo GNU softver, X ti je pod drugom licencom od GPL-a, Apache je pod Apache Public licence, Mozilla pod Mozilla public licence...i tako gomila drugog softvera..
Pogledaj ovde

http://www.opensource.org/licenses/

i videces da je svet malo siri od GNU pogleda na njega.
Ti me pre podsecas na talibana sa ovim tvojim rantom nego na nekoga kome je zaista stalo do slobode, jer ako nisi znao sloboda je i mogucnost da se ne slozis u potpunosti sa gospodinom Stallmanom.
Don't get mi wrong, Richard Stallman je veliki covek, pravi haker koji je ucinio nemerljivo mnogo za FLOSS, ali isto je i Linus, i Alan Cox, Eric Raymond....itd, itd gomila drugim znanih i neznanih programera, hakera.

Religije praktikuj kod kuce ili u crkvama, IT ostavi onima koji znaju nesto o tome.

E, da..koliko godina iskustva u radu sa Free operativnim sistemima i softverom imas?


P.S. Nije Ubuntu jedina free distribucija po Stallmanu, nego Ututo Linux, sto pokazuje samo jes jednom stepen tvog nepoznavanja materije.

P.P.S "Nesme" i "neznati" se pisu odvojeno.

brainZ
13.3.2006, 23:16
@djuka007

Interesantno je da si juce cuo za Stolmana i samog Stolmana, a vec si u fazonu da popujes ljudima i osecas se boljim. Upravo zahvaljujuci SK-u koji je objavio intervju sa Stolmanom krajem 2002. ja sam saznao za ideju slobodnog softvera, ali nisam krenuo po forumima da pricam price i kritikujem ljude koji su vec tada ulozili dosta truda u ono sto veruju, pa ma sta to bilo... Naprotiv, poceo sam da radim, koliko je to bilo u mojoj moci i u trenutku kada sam za to imao koliko-toliko kompetencije, tako da sada imas na raspolaganju organizaciju FSN ciji sam jedan od osnivaca i koja je dovela Stolmana u Beograd - u kafe galeriji O3ONE sam ove subote uradio intervju sa Stolmanom koji ces moci da procitas u sledecem broju GNUzille (published by FSN, http://gnuzilla.fsn.org.yu), casopisa za slobodan softver, koji ce u potpunosti biti posvecen RMS-u. Sve sto radimo, radimo u svom (nedostatnom) slobodnom vremenu, bez ikakve nadoknade i iz cistog ubedjenja, i za ono sto radimo ne trazimo nikakve pocasti, cak ni hvala. Ono sto trazimo jeste da nas ne kude kada radimo ono sto spada u domen nase SLOBODE da delujemo i mislimo, i ne budemo slepi pratioci necije ideje... Dakle, RMS jeste osoba ciji rad najvise postujem i mislim da je u pravu, ali ja nisam sposoban da se uvek ponasam u skladu sa onim sto on govori i u sta ja na kraju verujem, kao sto ne mogu ni uvek da postujem ni Deset Bozjih zapovesti a smatram sebe vernikom - ljudi su jednostavno nesavrseni... Na kraju, RMS jedini ima prava da "popuje" drugima jer jedini do kraja postuje ono za sta se zalaze i iza sebe ima cetvrt veka rada na svakodnevnoj odbrani ideje, dok si ti u sve usao juce... sad, my friend...

djuka007
14.3.2006, 0:44
O mojoj kompetenciji ne treba mnogo trošiti reči.
Nema je.
I ni jednog trenutka moja namera nije bila da nekom solim pamet iz razloga moje kompetencije, već iz razloga što sam se osetio prevarenim!
Brutalno.
Ukoliko svoje poverenje poklonim odredjenom časopisu, od njega očekujem da mi uzvrati validnim informacijama, i da kada prikazuje odredjenu "sliku", ne prikazuje samo jedan njen deo, a drugi (po mom skromnom mišljenju mnogo značajniji) potpuno zanemari.
Ja sam na predavanju koje je održao gospodin Stalman (ne Stolman), sa "predznanjem" koje sam stekao iz Sveta Kompjutera mogao da se osetim kao totalna OVCA!
Odavno se u životu nisam osetio tako nasamaren od strane nekog koga poštujem.
I to me je najviše pogodilo.
Može biti da sam ja usamljen, ali nisam siguran da i drugi ljudi ne bi isto odreagovali u mojoj situaciji.
Takodje mi nije jasno zbog čega vi koji ste mnogo upućeniji u sve to od mene, niste izrazili odredjenu vrstu protesta na ono što se piše u Svetu kompjutera na temu GNU/Linux.
Ne želim da verujem je iz potrebe za elitizmom, jer onda ne bi radili ni sve drugo što radite (kao što je GNUzilla).
Ali kao što rekoh, ko će bolje objasniti ljudima o čemu se radi nego onima kojima je to struka.
I šta je sa ostalim zabludelim ovčicama?
Ja sam imao priliku da čujem gospodina Stalmena, ali mnogi nisu.
Treba li i njih ostaviti da sede u mraku?

AxeZ
14.3.2006, 0:58
O mojoj kompetenciji ne treba mnogo trošiti reči.
Nema je.
I ni jednog trenutka moja namera nije bila da nekom solim pamet iz razloga moje kompetencije, već iz razloga što sam se osetio prevarenim!
Brutalno.
Ukoliko svoje poverenje poklonim odredjenom časopisu, od njega očekujem da mi uzvrati validnim informacijama, i da kada prikazuje odredjenu "sliku", ne prikazuje samo jedan njen deo, a drugi (po mom skromnom mišljenju mnogo značajniji) potpuno zanemari.
Ja sam na predavanju koje je održao gospodin Stalman (ne Stolman), sa "predznanjem" koje sam stekao iz Sveta Kompjutera mogao da se osetim kao totalna OVCA!
Odavno se u životu nisam osetio tako nasamaren od strane nekog koga poštujem.
I to me je najviše pogodilo.
Može biti da sam ja usamljen, ali nisam siguran da i drugi ljudi ne bi isto odreagovali u mojoj situaciji.
Takodje mi nije jasno zbog čega vi koji ste mnogo upućeniji u sve to od mene, niste izrazili odredjenu vrstu protesta na ono što se piše u Svetu kompjutera na temu GNU/Linux.
Ne želim da verujem je iz potrebe za elitizmom, jer onda ne bi radili ni sve drugo što radite (kao što je GNUzilla).
Ali kao što rekoh, ko će bolje objasniti ljudima o čemu se radi nego onima kojima je to struka.
I šta je sa ostalim zabludelim ovčicama?
Ja sam imao priliku da čujem gospodina Stalmena, ali mnogi nisu.
Treba li i njih ostaviti da sede u mraku?



Evo sta ti ja predlazem, uzmi jednu Linux distribuciju, instaliraj je.....izbaci sve iz nje sto nije pod GPL...ustvari, izbaci iz nje i GPL stvari ali koje ne cine GNU....mislim da ces onda biti happy

Covenant
14.3.2006, 2:12
A nekako je u celoj prici nepravedno izostavljen Free/Open/Net i ostali BSD-ovi koji je po meni,a i mnogim drugim ljudima daleko bolji OS nego bilo koji Linux....

Gospodin Stalman se dalje posvetio komentarisanju raznih distribucija koje postoje i naglasio da ni jedna distribucija osim Ubuntu-a ne zaslužuje da bude svrstana u Free Programs takodje zbog nepoštovanja osnovne filozofije Free Programing-a.

Jes jes-klasicno *******vanje-to mozda(ali samo mozda) vazi za Mandrivu ili SuSE ali nikako i za pre svega Slackware,Gentoo,Debian i njihove derivate....
Ja volim Linux,ali to ne znaci da volim nadobudne guru-e koji se prave vecim katolicima od pape....
Nemojte me shvatiti pogresno,ali to sto je Stallman gostovao u Bg-u nema neku preteranu vaznost za mene,iako volim i koristim Linux i BSD...
Toliko...

holodoc
14.3.2006, 2:17
Baš me mrzi da zalazim u temu ali me nervira kad neko ovako upadne i počne da "seje" nebuloze.
@djuka007
Ako nisi kompetentan za nešto što se uopšte javljaš?
Ako ti se ne sviđa ono što piše u Svetu Kompjutera možeš slobodno da prestaneš da ga kupuješ (sad će ovde neko do moderatora sigurno da me izgrdi što pozivam ljude da ne kupuju SK:)

Pa valjda imaš dovoljno godina da shvatiš da su tekstovi koji su napisani u SK-u namenjeni propagaciji Linuxa (sad će opet da nastane svađa što ga zovem Linux) odnosno kao "podstrek" onima koji su do sada znali samo za Windows. I po meni rade odličan posao jer svaki tekst donosi po malo onoga što je taman dovoljno da reši neki problem ili da pokaže šta Linux može. Ni manje ni više.
Pa zar misliš da bi neko bio lud da piše svakog meseca memoare o tome kako se pravilno izgovara naziv tog operativnog sistema ili kada je napravljen ili šta je tačna definicija ovoga ili onoga. Za to postoje specijalizovani časopisi i specijalizovana mesta na internet-u.

Ja sam od skora rešio ponovo da počnem da "učim" Linux (prvi put sam došao u kontakt sa njim pre skoro 6-7 godina kada se još uvek isključivo radilo u konzoli) i mogu ti reći da mi je mnogo pomoglo što su tekstovi jasni, koncizni i ciljaju pravo "na stvar". Ne bi mi padalo napamet da ih čitam da je drugačije.

Zato ide jedan glas za to da kogod piše te tekstove nastavi sa njima jer radi "dobar" posao. U ovom slučaju ne mora da bude odličan.

brainZ
14.3.2006, 4:26
Ja sam na predavanju koje je održao gospodin Stalman (ne Stolman), sa "predznanjem" koje sam stekao iz Sveta Kompjutera mogao da se osetim kao totalna OVCA!


Prvo, covek se definitivno zove Stolman (Stallman) - prvo, on se sam predstavlja tako :aplauz:, drugo native speakers ga tako oslovljavaju, trece rec stall se izgovara kao /'sto:l/, cetvrto imenica man koji se inace izgovara /'mæn/, kada se nadje kao sufiks na kraju reci izgovara se /'mən/ - ukratko /'sto:l,mən/ je jedini pravilan nacin za izgovor RMS-ovog imena, malo engleske fonetike nije naodmet... E, kada smo ovo razgranicili, mozemo da predjemo na ostalo - ako nisi primetio, SK nije casopis koji se bavi racunarskim slobodama, odn. to mu svakako nije primarna namena (za razliku od GNUzille koje s tim ciljem i pokrenuta). Drugo, da li si kupovao SK sa namerom da se iscrpno i pravilno obavestis o Stolmanu i GNU/Linuxu, jer je SK reklamiran kao izvor takvih informacija? Ako je to jedino zbog cega si kupovao ovaj magazin i da se SK reklamirao kao takav, onda bi se s pravom mogao osecati prevarenim, ovako jedino stoji kritika da su informacije koje su iznete neadekvatne u odredjenim oblastima; takodje, mislim da niko nije zeleo da namerno dezinformise citaoce pa da imas pravo na zustru reakciju. Ja te razumem, RMS je harizmaticna licnost, vrlo inteligentna i ekspresivna, tako da moze da utice na coveka svojim stavovima i nesumnjivim entuzijazmom - u razgovoru s njim sam osetio nesto sto se tesko da opisati, tako jasno usmerenu energiju i viziju da se i nekoliko dana kasnije osecam nekako malo i postidjeno, iako nemam neke konkretne razloge za to - kao da sam precutao nesto svesteniku na ispovesti... Opet, ima ljudi koji su 'prakticniji', odn. ne interesuju ih softverske slobode, vec otvorenost koda, i ja to mogu da shvatim ako ne mogu vec da prihvatim kao osnovni razlog zbog kojeg bih koristio FLOSS - tu spada i sam Linus Torvalds, i ne mislim da ga zbog toga treba pljuvati, to je malo detinjast stav... RMS-a interesuje sloboda uopste, a racunarske slobode su samo nacin kroz koji je kanalisao svoju generalnu zelju za slobodom, tako da se njegova pojava i delovanje mogu smatrati odvojenim pre nego suprotstavljenim onome sto radi Open Source Initiative... Ovaj opsirni odgovor je opsiran upravo jer sam jedan od ljudi koji trenutno pisu u rubrici 'Laki Pingvini', te se osecam direktno prozvanim i rekoh da malo objasnim stvari, ne samo tebi vec i drugima koji eventualno mogu da dodju u slicnu moralnu dilemu... Na kraju, na svom racunaru koristi iskljucivo slobodan softver, za mene neces biti zealot ako se budes tako ponasao, ali hoces ako budes pokusavao da drugima nametnes odredjeni stav i da izazoves osecaj manje vrednosti jer ne misle kao ti...

Miloš
14.3.2006, 15:36
@Miloš

Usput,.... I ja sam instalirao SUSE10 i mogu samo da se složim da bez nekih početnih uputstva iz SK ne bih skoro pohvatao konce. Da nije bilo on eteme o modemima ne bih nikad YASTom instalirao potrebne fajlove jer mi ne bi radio ni modem. Sada SUSE potpuno zamenjuje Windows.

Takodje, SK mi je mnogo pomogao u nekim stvarima oko Linuxa. Iz njega sam saznao kako izgleda Linuxov fajl sistem, šta je mount-ovanje, koji programi mogu da zamene neke iz Windows-a, koja je filozofija GNU/Linux-a i još bezbroj stvari... Evo sad mi se retko dešava da udjem u Windows, i to na 10-15 minuta. Uvek kad dobijem SK, prva rubrika koju tražim je Laki pingvini ili 'oću i ja GNU/Linux.:D

RedBull
25.3.2006, 11:07
Nisam izdržao te sam se i ja morao priključiti temi.
FREE jeste težnja, ono ka čemu bi svi želeli kada bi mogli da idemo (kao korisnici) međutim stvarnost. život je nešto što diktira uslove i u skladu sa njima mi treba da se transformišemo. To ti je kao komunizam, jedna utopija gde će svi sve moći da koriste u skladu sa svojim potrebama, ali probaj da budeš komunista u ovom svetu i umrećeš od gladi.
Ako želiš da se baviš GNU a ti priključi se tome, samo imaš li para da preživiš???? Ako ti to nije način kako zarađuješ hleb, bolje bi bilo da ne govoriš onima koji ipak nešto više znaju od tebe da su OVCE, jer mene još uvek nije ošišao (sem mog berbera i žene :a_bleh: )...

bobzilla
25.3.2006, 18:37
Moram priznati da me je mrzelo da čitam sve što je napisao Đuka, ali mi je nešto zapalo za oko:

ustvari, izbaci iz nje i GPL stvari ali koje ne cine GNU....mislim da ces onda biti happy

hahaha :lol: Debelo sumnjam. ;) Postoje određeni supstituti za određene GNU alatke, ali ne postoji svrsihodna i u potpunosti funkcionalna zamena za ceo GNU sistem. :alealeee: Baš skoro sam se prepirao sa jednim britancem da li je u pitanju samo Linux ili GNU/Linux... Po meni bez GNU alata, linux ne predstavlja funkcionalan OS. Nijedan OS se ne sastoji samo od kernela.

bobzilla
25.3.2006, 18:50
Ufff... Sad pročitah ovo detaljnije. Vidim da napadaš Linusa... Kao prvo... Lično se zalažem za promovisanje GNU/Linuxa, a ne Linuxa ili GNUa. Mada se slažem sa nekim stvarima koje Stalman priča i ne slažem se slepo sa stvarima koje priča Linus, ne omalovažavam ni jednog ni drugog. S druge strane ni ne idealizujem ni jednog ni drugog. FSF ima svoju ideju, ali jednostavno: činjenica je da ta ideja nije jedina u FOSS zajednici. Postoje različita mišljenja na neke teme.

Ali, jedna stvar mi se posebno nije svidela u tvojim postovima: omalovažavanje Linusa? Hm... To mi se jednostavno ne čini ispravnim. Iskreno... Gde bi bio GNU da nije bilo Linuxa? Linux je doprineo popularizaciji GNUa.

urke
26.3.2006, 10:30
Za neupućene, postoji i GNU kernel, zove se HURD, ali je daleko od Linux kernela. Za to je GNU/Linux zapravo „GNU sa Linuxom“.

Merjadok
26.3.2006, 12:23
Ljudi, što se nervirate? Bi mi nick odnekle poznat, i setio sam se. Potražite na drugim forumima, pogotovo stranim tekstove istog i sve će vam biti jasno. Ja sam za zaključavanje ove teme.

bobzilla
26.3.2006, 14:43
Za neupućene, postoji i GNU kernel, zove se HURD, ali je daleko od Linux kernela. Za to je GNU/Linux zapravo „GNU sa Linuxom“.

Postoji. Naravno da postoji... Ali FSF već godinama najavljuje HURD... A od njega ništa... Takođe, već godinama...

AxeZ
26.3.2006, 19:04
Postoji. Naravno da postoji... Ali FSF već godinama najavljuje HURD... A od njega ništa... Takođe, već godinama...

Pa uspeli su da ga butuju par puta.......i to je sve...;)
Zalosno je da se istrajava na trosenju resursa fsf programera na uzaludan projekat kad postoji potpuno slobodan Linux kernel, ili mozda cak i dva ako Solaris bude otvoren pod GPL/om.