PDA

Prikaži potpunu verziju : CRT vs. TFT?


majstori & programeri
14.11.2005, 19:49
Treba mi predlog za nekoliko sto boljih monitora bilo CRT ili TFT.
Nema vise samsungove NF serije koja je vredela medju CRT pa ne znam koji od crta da pogledam cene do 200e.
Kada su TFT-ovi ja sam se razmisljao izmedju 730BF i 713N tj. njegove zamene 740N. Necu da se pravim kao igre mi nisu bitne kad ih igram tako da je brzina ipak bitna tj. bez duhova i slicnih vestica. E, sad, sve je bilo ok i ja sam bio uveren da je 730BF savrse izbor a onda sam procitao kako su ispljuli 960BF (koji bi trebao da je naslednik 930BF a to je isto sto i 730BF i 760BF...) i sad neznam vise ni sam sta valja a sta ne.
Interesuje me dijagonala od 17".
Voleo bi da mi neko ko ima neki od ovih TFT monitora kaze svoje utiske.
Fala lepo... :-)

AstraLogos
14.11.2005, 21:12
Treba mi predlog za nekoliko sto boljih monitora bilo CRT ili TFT.
Nema vise samsungove NF serije koja je vredela medju CRT pa ne znam koji od crta da pogledam cene do 200e.
Kada su TFT-ovi ja sam se razmisljao izmedju 730BF i 713N tj. njegove zamene 740N. Necu da se pravim kao igre mi nisu bitne kad ih igram tako da je brzina ipak bitna tj. bez duhova i slicnih vestica.
Interesuje me dijagonala od 17".
Voleo bi da mi neko ko ima neki od ovih TFT monitora kaze svoje utiske.
Fala lepo... :-)

Danas kada je razlika izmedju CRT i TFT monitora jako mala, logicno je da izbor treba biti TFT monitor. Naravno razgovaramo o komercionalnoj klasi monitora koji mogu da se nadju na tezgama nasih dilera.

SM 730BF spada u gaming modele sa odzivom od 4ms i DVI ulazom
SM713N spada u nizu klasu sa odzivom od 8ms i analognim ulazom
SM740N ima iste karakteristike kao 713N sa nesto poboljsanom matricom?

U svakom slucaju SM730BF je najbolji izbor jer osim analognog ima i digitalni ulaz a i odziv ako ti je vazno samo na 4ms.
Ne slusaj price iz nepouzdanih izvora vec idi u prodavnicu gde ima taj model pa sam pogledaj kako radi.
Ja licno nisam mogao da uocim razliku u odzivu izmedju 4ms i 8ms pa cak i onih TFT na 12ms. Razlika sigurno postoji ali se trebas bas dobro zagledati da bi video ghosting ili ti duhove.
Ja imam SM 710T na 12ms i prezadovoljan sam kako radi. Kad se setim koliko je rasprava i strahova bilo u vezi bad pixela a danas retko ko i spominje tu temu.
Veruj mi da me nista vise ne bi nateralo da se vratim na CRT monitore. Kad odem kod drugara koji ima CRT lepo vidim treperenje monitora sto mi smeta.
Pa cak da je osvezavanje i 100hz moje oko vidi, iako ja to ne vidim. Osecaj zamora od kada imam TFT monitor izgubio se i nakon visecasovnog blejanja u monitor.
Inace 17-tice TFT imaju malo veci ekran jer je odnos stranica 5:4 dok je kod CRT 4:3
Topla preporuka za TFT. Pozdrav! :)

ZoNi
15.11.2005, 0:33
ja imam nekoliko Samsunga 795DF... potpuno sam prezadovoljan njima, tako ih preporucujem...

inace, AstraLogos, ne slazem se sa ovom tvojom recenicom: "Danas kada je razlika izmedju CRT i TFT monitora jako mala, logicno je da izbor treba biti TFT monitor" --- kako je razlika JAKO MALA!?!? Razlika je itekako primetna!

sirNemanjapro
15.11.2005, 1:04
Zar ste svi zaboravili tri najbolja papgaja na svetu? ccc
Evo samo da im ime spomenem ViewSonic. ;D

AstraLogos
15.11.2005, 2:11
ja imam nekoliko Samsunga 795DF... potpuno sam prezadovoljan njima, tako ih preporucujem...

inace, AstraLogos, ne slazem se sa ovom tvojom recenicom: "Danas kada je razlika izmedju CRT i TFT monitora jako mala, logicno je da izbor treba biti TFT monitor" --- kako je razlika JAKO MALA!?!? Razlika je itekako primetna!

ZoNi ja te uopste ne razumem sta si hteo da kazes citirajuci moju recenicu?

Inace ti tvoji 795 Dyna Flat kobajagi sa ravnim ekranom ( pogledaj debelo staklo po ivicama ekrana ) su krsh. Uostalom danas se ni nezna ko im radi katodne cevi a nekad su imali trinitron cevi iz serije P i to su bili poslednji dobri Samsungovi monitori.
Hansol takodje iz serije P dobar je izbor za one kojima vid i nije u prvom planu. :D

oluja
15.11.2005, 3:30
Ja sam, nazalost, jos uvek osudjen na CRT... TFT jednostavno ne daje ni priblizno realne boje kada se radi o pripremi stampe... Ako vam je bitan rad sa bojama, moram vas razocarati TFT "laze" mnooogo vise... :(

majstori & programeri
16.11.2005, 18:55
E, jos nesto me interesuje, da li je citljiv tekst u word-u ako je VERDANA, 4 font size, stranica je uvelicana na page width?
I, koliko zapravo ta razlika u proporcijama ekrana utice na normalan rad i koliko je primetna?

Johny Atos
16.11.2005, 20:10
A mene interesuje koliki je odziv na CRT monitorima? To se nigde ne spominje, a kada chujem da TFT ima 12 ms, uopshte ne znam kako da to uporedim sa CRT... :)

Boza
16.11.2005, 22:32
Ako ti je stalo do 17-ice onda je 730bf ono sto ti treba!!!
Medjutim, nisi rekao do koje cifre si spreman da ides!!!
Za relativno malu razliku u ceni mozes uzeti u 19 -cu odlicnih karakteristika!
Sto se tice 19-ice preporucio bih ti 913b! Mislim da je cena oko 360-380 evra!

AstraLogos
17.11.2005, 12:43
A mene interesuje koliki je odziv na CRT monitorima? To se nigde ne spominje, a kada chujem da TFT ima 12 ms, uopshte ne znam kako da to uporedim sa CRT... :)

Odziv kod CRT monitora je 1ms! Ja imam Samsung 710T sa odzivom na 12ms. kao sto si mogao vec da procitas.
Ne moze se CRT i TFT uporedjivati pre svega zbog razlicite ugradjene tehnologije. Ali ti tvrdim da sa ovim odzivom od 12ms mozes slobodno da igras svaku igru bez vidljivog ghostinga ili pojave duhova. Pa ja ga imam 9 meseci i platio sam ga onda 390e Dok je Samsung 710N bio 315e. Sta mislis zasto je tolika razlika u ceni?

To oko odziva kod TFT monitora moze biti jako komplikovana stvar. I tu proizvodjaci najvishe muvaju kada deklarisu odziv. Sto zanci da na mom Samsungu 12ms moze bolje da radi nego na nekom drugom TFT-u sa deklarisanih 8ms. Kako?

Odziv u praksi znaci vreme potrebno da panel iz bele boje predje u crnu i obrnuto. Ako to stvarno uradi za 12ms onda proizvodjac ne laze za specifikaciju.

Recimo prelazak izmedju zute u plavu boju traje krace od 12ms pa kad se uzme prosek prelazaka svih osnovni nijansi i doda ona najteza crna u belo ili obrnuto i kaze se da je ukupan odziv 12ms debelo se laze.

Moze se osnovno posumnjati da prelazak proseka u koju spada crno u belo je 16ms ali zato brzi je prelazak ostalih boja pa prosek daje 12ms.
Dakle postoje kvalitetne matrice i manje kvalitetne pa zato pri istom odzivu ima vise modela kod istog proizvodjaca. Recimo ovako:
Samsung 710T- Analog, digital ulaz, pivot a oznaka za T je TOP model
Samsung 710N - Analog ulaz sa losijim panelom a istim odzivom?
Samsun 710V - Analog ulaz i najlosiji panel sa odzivom 16ms.

Nadam se da sam bar malo pomogao oko odziva i da tu ne treba mnogo raspravljati vec se na licu mesta uveriti kako u praksi zaista monitor radi. Ponekd je najbolje istovremeno pogledati vise monitora u radu i onda se odluciti za model koji vam se subjektivno najvise dopada.
Pozdrav! :)

ACHTUNG
17.11.2005, 15:46
Svi pominju samo Samsung zato sto je najjeftinij.Ako hoces pravi monitor nadji negde NEC CRT i bices vrlo,vrlo zadovoljan.Sto se tice TFT tu najvise vazi koliko para toliko muzik-Samsung je najjeftinij,to ti sve govori.

ZoNi
17.11.2005, 19:41
1. ZoNi ja te uopste ne razumem sta si hteo da kazes citirajuci moju recenicu?

2. Inace ti tvoji 795 Dyna Flat kobajagi sa ravnim ekranom ( pogledaj debelo staklo po ivicama ekrana ) su krsh
1. kako ne razumes? zar nisam napisao na srpskom? :) jednostavno, razlika (u ceni) je i dalje drasticna... sad razumes?

2. znam ja da oni nemaju "pravi" flet (znao sam i pre nego sto sam uzeo), ali to mi nije bitno... uostalom, kad mi laptop stoji pored ovog Samsunga, uopste se ne primecuje "zakrivljenost"...

a to da je krsh? mislim, to je vrhunska glupost! Kako je krsh? Monitor je odlican, sa pristojnom cenom! A uz to je i tco03 :cool: ja zaista ne vidim nikakav nedostatak ovih monitora...

Shlaymara
17.11.2005, 21:18
Ne znam ali meni nekako TFT ne pristaje...mislim kad zamislim da mi na stoji na stolu onako tanak,pljosnat...ili da ga nosim na neku lan zurku pa da padne ili se prevrne(od gomile kablova,nervoznih saigraca).Inace imam samsunga 997mb(koristim ga najvise za igranje)ali i nije nesto i samsunga 753s(koristim ga za crtanje u corelu) i on radi solidno evo vec 3-4 god.
Ja sam uvek za CRT, TFT mozda za jedno 2-3 god kad se dovoljno usavrse.

Rocker
23.11.2005, 18:31
Za 225e koliko sam ga ja platio, možeš da kupiš samsung 959NF. Ovo je već profi serija monitora, tako da te ne brinu priče oko toga da je Samsung krš. Ima osvežavanje od 100Hz u 1280x1024 i 130Hz u 1024x768. Fabrički preporučena je 85hz u 1600x1200. Za te pare ne možeš da nađeš ni približno dobar TFT. Sačekaj još koju godinu. Prelazak je neminovan, ali lično mislim da danas CRT imaju daleko bolji odnos cena/perfromanse.

ACHTUNG
23.11.2005, 18:46
Evo,covek vam je sve rekao!TFT monitori su kod nas i dalje samo na nivou pomodnosti.Overpriced,i tell you!

AstraLogos
23.11.2005, 22:03
Za 225e koliko sam ga ja platio, možeš da kupiš samsung 959NF. Ovo je već profi serija monitora, tako da te ne brinu priče oko toga da je Samsung krš. Ima osvežavanje od 100Hz u 1280x1024 i 130Hz u 1024x768. Fabrički preporučena je 85hz u 1600x1200. Za te pare ne možeš da nađeš ni približno dobar TFT. Sačekaj još koju godinu. Prelazak je neminovan, ali lično mislim da danas CRT imaju daleko bolji odnos cena/perfromanse.

Rocker ovo sto si naveo vazi samo za profi upotrebu. Recimo u 3d max-u ili slicnim programima a dobar je i za Quark ili slican program za pripremu kod stampanja novina.
Za sve ostalo ne bih trpeo da mi glava bude blizu visokog napona od 10.000 do 15.000V i da mi treperi slika u 100HZ i da bar jednom mesecno stisnem cuveno dugme za demagnetizaciju.
Da saceka jos koju godinu? :D
Pa jel ti znas kojim tempom se razvija IT industrija. Prosle godine TFT su bili sa odzivom od 25ms i najbrzi sa 16ms. A danas vec izlaze sa 2ms i drugacijom koncepcijom panela od TFT tako da mogu da se ladno upotrebe u profi svrhe. Pitanje je jedino cene. Ovde na forumu sticem utisak da ljudi ne razlikuju LCD monitor od TFT monitora a kamoli od Wide :confused:

@Shlaymara pa gde ti zivis i cekas jos 3 godine da se tanki monitori usavrse. Ja vec zamisljam tvoj idealni prenosni monitor, koji bi bio klon izmedju tankog - aktovka i debelog sa katodnom cevkom sto bi pre licilo na prenosni frizider za lan zurku a moze i pivo da se ladi a zimi i caj da se kuva. :D

Rocker
23.11.2005, 23:49
Rocker ovo sto si naveo vazi samo za profi upotrebu. Recimo u 3d max-u ili slicnim programima a dobar je i za Quark ili slican program za pripremu kod stampanja novina.
Za sve ostalo ne bih trpeo da mi glava bude blizu visokog napona od 10.000 do 15.000V i da mi treperi slika u 100HZ i da bar jednom mesecno stisnem cuveno dugme za demagnetizaciju.
Da saceka jos koju godinu? :D
Pa jel ti znas kojim tempom se razvija IT industrija. Prosle godine TFT su bili sa odzivom od 25ms i najbrzi sa 16ms. A danas vec izlaze sa 2ms i drugacijom koncepcijom panela od TFT tako da mogu da se ladno upotrebe u profi svrhe. Pitanje je jedino cene. Ovde na forumu sticem utisak da ljudi ne razlikuju LCD monitor od TFT monitora a kamoli od Wide :confused:
Kao diplomirani ing. sigurno si proveo godine ispred CRT monitora. Samo ne znam kako si do sada trpeo toliki napon i "treperenje" slike. Čemu degauss? Jednom medečno? On se koristi da ispravi anomalije u slici nastale zbog namagnetisavanja. Ako nemaš neoklopljenje zvučnike ili neki drugi magnet, ovo ti ne treba. Ja pravim razliku imedju TFT i LCD, ali da li si znao da većina današnjih "tanackih" ima osvežavanje od samo 75Hz a lekarski propisan minimum je 72Hz uz maksimalno zadržavanje od 45 min i pauzom od 15 min u toku rada. Tačno je da TFT i LCD nemaju elektromagnetno zračenje, ali i dalje zamaraju oči zbog niskog refresh rate-a. Dobri CRT imaju tanak sloj zlata ili platine prevučen preko ekrana kao i druge sisteme za smanjivanje em. zračenja. Zato i dobijaju sertifikate TCO. Monitori od pre 10-ak i više godina su zračili kao rendgen, ali kod današnjih je to svedeno na minimum, tako da to nije značajna prednost tankih. Ne kažem ja da treba bojkotovati TFT, ali sada je odnos cene i performansi na strani CRT i tako će biti još neko vreme. Za prosečnu 17"-icu možeš da kupiš dosta dobru 19"-icu CRT a složićeš se da je svakako lepše raditi na većem monitoru! Pozdrav!

AstraLogos
24.11.2005, 11:18
Kad se nesto mora onda se ne postavlja pitanje! Anomalije u slici nastaju usled namagnetisavanja sto i sam velis. A to nije jedina vrsta zracenja iz CRT monitora.
Za tu sfrhu koriste se plemeniti metali kao sto su zlato, platina itd a i specijalno oklopljena kucista a cena tih monitora moze biti i par hiljada evrona!!!
Mi ovde govorimo o komercionalnoj klasi monitora i ono sto ima da se nadje na rafovima nasih dilera. I sve to prilagodjeno budzetu obicnog korisnika.. Koliko para toliko i muzike kad je vec omiljena fraza na forumu. A to sa TCO standardom i nalepnicama mozes ih kupiti u knjizari i nalepiti na monitor po zelji.!
Da se ne rasplinjavam maldjani studente, uzmu jednu digitalnu kameru i gledaj kroz nju u CRT pa zatim u TFT monitor. kod CRT slika treperi a na TFT ni pod tackom razno. Refres kod CRT i TFT nije ista stvar jer su potpuno razlicite tehnologije.
Uostalom da je sve tacno sto si napisao ko bi bio lud da izmislja novu tehnologiju kad stara CRT makina tako dobro radi i nije stetna za ljudsko zdravlje. Javi se na PP da nastavimo diskusiju u vezi ove teme da ne bi smarali ljude sa foruma.
Pozdrav. :)

ZoNi
24.11.2005, 19:43
bar jednom mesecno stisnem cuveno dugme za demagnetizaciju.
zasto??? ja to nikada nisam uradio (ne znam ni koje je to dugme), a slika je uvek ista, tj. dobra...

Boza
25.11.2005, 4:24
zasto??? ja to nikada nisam uradio (ne znam ni koje je to dugme), a slika je uvek ista, tj. dobra...
Kao što Rocker reče
On se koristi da ispravi anomalije u slici nastale zbog namagnetisavanja. Ako nemaš neoklopljenje zvučnike ili neki drugi magnet, ovo ti ne treba.

VojaM
25.11.2005, 5:18
A tu je i Zemljino magnetno polje koje ponekad pomrsi račune.

Sale013
25.11.2005, 18:27
TFT je nova tehnologija a nova tehnologija je uvek bolja od stare :cool:

majstori & programeri
25.11.2005, 19:37
Daklem, da zakljucimo pricu.
Odluka je pala na 730BF, uzeo bi ga vec proslog vikenda ali nisam stigao da odem za BG.
Inace, i meni se vise svidja 959NF ali se isti vise ne moze naci na SU trzistu a vuci 50-tak kila iz BG su SU (ako ga i tamo uopste ima), pa bas tolko lud nisam, ne bi mogao ni kroz vrata na vozu da prodjem. Druga stvar je sto je imam potrebu da selim svoj komp bar 2 put godisnje oko 170km. (od komentara tipa kupi notebook odmah odustanite:((()
Najjeftinije sto sam nasao je ko A-MAZE-a 312e, iskreno, nikad cuo za firmu al su "jeftini-ji" i daju da se monitor ukljuci i pogleda pre kupovine pa eto...

Uostalom, Shlaymara, sta kazes na ideju da tft zalepis\zasrafis na stranicu kompa i tako ih nosis zajedno na makljazu :) Kupis jedan od onih pomicnih zglobnih zidnih drzaca i montiras to i pazi perverzije, bio bi glavna faca na party-yu :)))

Hvala svima koji su se ukljucili u raspravu.

Rocker
25.11.2005, 22:51
Što jes, jes! 959 NF sa kutijom teži preko 35 kg. Ja sam jedva našao taxi koji je hteo da me primi kad su videli "prtljag". Srećom, našao se jedan fini čikica sa passat karavanom, koji je oborio zadnje sedište da bi strpao kutiju veličine zamrzivača i spasao me muka da ne tražim kamion...

AstraLogos
26.11.2005, 15:07
A tu je i Zemljino magnetno polje koje ponekad pomrsi račune.

Ne znam Vojo da li si mislio na geomagnetske bure ili na Bermudski trougao. Ali i jedno i drugo postoji i tek se odskora na informativnim emisijam geomagnetske aktivnosti saopstavaju javnosti.

Ne brini doci ce vreme kada ce CRT biti van upotrebe i tek ce se onda pisati o stetnosti po ljudsko zdravlje.

Kad se setim X zraka i rendgena ljudi su se pre 20-30 godina "slikali" ko ludi. Sada svi trce na ultra zvuk i ko kaze da CRT ne proizvodi i tu vrstu zracenja. Ako se o necemu ne zna to ne znaci da i ne postoji. U kojoj meri? Pa vreme je najbolji sudija. Dokle god postoji interes nema istine. Kad interes umre rodi se istina. Milion puta dokazano.
Pozdrav!

Shlaymara
26.11.2005, 15:11
Uostalom, Shlaymara, sta kazes na ideju da tft zalepis\zasrafis na stranicu kompa i tako ih nosis zajedno na makljazu :) Kupis jedan od onih pomicnih zglobnih zidnih drzaca i montiras to i pazi perverzije, bio bi glavna faca na party-yu :)))
dobra ideja, jos samo nekako da ugradim malu rashladnu vitrinu za pivo i sendvice i reso da zakuvam kafu:)

bojongo
3.12.2005, 18:00
Imam LG FLATRON F720B i veoma sam zadovoljan. Svaka preporuka.

brickboss
8.12.2005, 22:11
Zar ste svi zaboravili tri najbolja papgaja na svetu? ccc
Evo samo da im ime spomenem ViewSonic. ;D
Zebe su u pitanju!!!

celitano
10.12.2005, 16:13
ja sam kupio 19" samsung 913n i mrzim ga grozan mi je bljesti ne mozes ga podesiti :mad:

Wizard
11.12.2005, 6:45
Ne znam Vojo da li si mislio na geomagnetske bure ili na Bermudski trougao. Ali i jedno i drugo postoji i tek se odskora na informativnim emisijam geomagnetske aktivnosti saopstavaju javnosti.
Mislio je na ono što već par decenija zna svaki kršteni TV mehaničar. Kod televizora postoji tzv. sever - jug korekcija. Naime, geomagnetno polje utiče na snopove koje emituje elektronski top katodne cevi i oni zbog toga skreću. Skreću malo, ali i to malo izaziva vidljive distorzije u slici. Zato TV mora da se postavi u pravcu sever-jug, i da se onda podesi spomenuta sever-jug korekcija. Ovo piše u servisnom uputstvu za valjda sve televizore.

Treba li reći da su monitori mnogo precizniji uređaji od televizora i da uticaj Zemljinog magnetnog polja stvara još vidljivije distorzije?

Reloader
11.12.2005, 12:49
Ja sam na mom CRT-u primetio da kad ga okrecem u krug javljaju se promene u boji (krajevi gube boju) pa onda mora da padne degauss :)

Valjda je to zbog tog pravca :)

Proxima
11.12.2005, 15:08
Pravo da vam kažem, mrzi me da čitam sev sada, ali evo mog razmišljanja na tu temu:

za novac kojim mogu da uzmem najšugaviji TFT mogu da uzemem gotovo najbolji CRT te veličine ... ne vidim onda u čemu je prednost (osim atraktivnosti TFT) ...

Takođe, TFT ima tako živcirajue drečave boje, a budući da se bavim web dizajnom, to mi stvarno ne treba

dejobar
12.12.2005, 2:00
Jedina prednost TFT je prostor. Ako ga imas dovoljno uzmi CRT. Jasno kao dan.

celitano
12.12.2005, 14:08
ja imam 913n odvratan je 400 evra trebaju mi naocare za sunce i jedan piksel je riknuo :mad:

Micky
13.12.2005, 2:34
Jedina prednost TFT je prostor. Ako ga imas dovoljno uzmi CRT. Jasno kao dan.

E jedina?!!

Šta je sa manjim zračenjem, pet puta manjoj masi, atraktivnijem izgledu (kao što neko reče, a mislim da nije nebitna stvar), itd.

Jednostavno, ne znam zašto bi neko danas kupovao CRT (ako novac nije problem), sem kada stvarno zavisi od njega (grafičari, evo sad i web dizajneri...). To je jasno ko dan!
Za sve druge, a od skoro i za igrače, TFT je pravi izbor. Zašto ne bi uživao, dok recimo - radiš sa tekstom, surfuješ netom, itd. Pa do kraja sledeće godine prosečan 17" TFT monitor će biti standard, kupovaće se i uz jeftinije konfiguracije (moja predviđanja :) ).
Stvarno je vreme da jednoj staroj tehnologiji odamo priznaje, i da je posle više od 60 godina rada, otpratimo u penziju.

Poz...

ACHTUNG
14.12.2005, 20:15
Kvalitetni TFT-ovi su skupi,i kao sto neko rece za te pare moze da se kupi extra CRT(NEC na primer ili Sony).TFT je kod nas pomodnost a ne stvarno korisna stvar.Aj razumem kada ih koriste u bankama,jer nema mesta na stolovima onih zgodnih teta za vece CRT-ove,ali kvalitetnom CRT-u od 400 evra ne moze ni da prismrdi TFT te cene.

Reloader
14.12.2005, 20:55
Šta je sa manjim zračenjem

Prosecni gamer je ovde toliko ozracen da mu ne bi pomoglo ni da do kraja zivota ne pridje ni jednom elektronskom uredjaju...

pet puta manjoj masi

Pa ako neko treba da ti drzi monitor ispred glave dok igras, ovo i ima smisla...

atraktivnijem izgledu

:rolleyes:

Jednostavno, ne znam zašto bi neko danas kupovao CRT (ako novac nije problem)

Zato sto daje vise za iste pare. Naravno, novac je problem.

Za sve druge, a od skoro i za igrače, TFT je pravi izbor. Zašto ne bi uživao, dok recimo - radiš sa tekstom, surfuješ netom, itd.

Ko kaze da ja ne uzivam sa CRT-om?

Stvarno je vreme da jednoj staroj tehnologiji odamo priznaje, i da je posle više od 60 godina rada, otpratimo u penziju.

Hocemo, kad cene postanu prihvatljive. Do tad jedan ViewSonic koji je svojevremeno placen 1000+ maraka radi bolje nego bilo koji TFT.

Micky
16.12.2005, 2:25
Ko kaze da ja ne uzivam sa CRT-om?

Verovatno ima i onih koji još uvek uživaju i sa mono-hromatskim monitorima.

Pa ako neko treba da ti drzi monitor ispred glave dok igras, ovo i ima smisla...

Ima smisla, ako treba da preseliš monitor sa jednog mesta na treće (kao autor ove teme). Svakako je lakše podići 5-6 kg nego 30 i kusur.

Do tad jedan ViewSonic koji je svojevremeno placen 1000+ maraka...

Pričaš o cenama današnjih monitora, koje nikad u istoriji nisu bile niže, a novac je problem! Tad je 1000 maraka bilo ko kuća!

TFT tehnologija, nikako nije savršena, ali naveo sam samo osnovne prednosti u odnosu na CRT, koje kako god ti čitao, ili tumačio, su tačne.


Kvalitetni TFT-ovi su skupi,i kao sto neko rece za te pare moze da se kupi extra CRT(NEC na primer ili Sony).

Pitanje je, šta je uopšte kvalitetan monitor? Zašto mislite da današnji TFT monitori nisu kvalitetni? I pitanje je zašto vam treba "extra" CRT monitor?

AstraLogos
16.12.2005, 11:33
Pitanje je, šta je uopšte kvalitetan monitor? Zašto mislite da današnji TFT monitori nisu kvalitetni? I pitanje je zašto vam treba "extra" CRT monitor?

Kvalitetan odnosno "extra" CRT monitor kosta od 2000-5000$ u zavisnosti od diagonale katodne cevke. To su profi monitori. Ovi od 200e su budzet klasa kao i TFT monitori. Jedina mana kod TFT sto lazu za boje pa ko radi recimo prelom za novine ( to najbolje zna Admin VojaM ) bez CRT Samsunga P nema posla. Za sve ostalo TFT je u prednosti osim cene. :)

Baki
16.12.2005, 12:02
Sto se tice CRT monitora ja imam LG F920P (19˝) Faltron i jako dobru sliku prikazuje

Koristim ga iskljucivo za design i nemam nikakvih zamerki na njega

Reloader
16.12.2005, 17:45
Verovatno ima i onih koji još uvek uživaju i sa mono-hromatskim monitorima.

Slazem se.

Ima smisla, ako treba da preseliš monitor sa jednog mesta na treće (kao autor ove teme). Svakako je lakše podići 5-6 kg nego 30 i kusur.

A ako ne treba da ga prenosim, kao sto 98% nece?

TFT tehnologija, nikako nije savršena, ali naveo sam samo osnovne prednosti u odnosu na CRT, koje kako god ti čitao, ili tumačio, su tačne.

Ne sporim, ali i dalje mislim da su totalno nebitne u odnosu na cenu CRT-a. Slazem se da je TFT od 400 evra bolji od CRT-a od 400 evra ali TFT od 200-300 evra ne moze ni da prismrdi cenovno ekvivalentnom CRT-u.

I pitanje je zašto vam treba "extra" CRT monitor?

Moja poenta je da bih radije uzeo za neke pare extra CRT nego prosecan TFT ( a tu su im negde cene)...

Paladin
22.12.2005, 15:36
lično mislim da danas CRT imaju daleko bolji odnos cena/perfromanse
Potpisujem.
Ako se ima dovoljno prostora da se stavi CRT na sto mislim da je on bolji izbor: jeftiniji, brži odziv, vjernije boje, slika ne zavisi od ugla gledanja. TFT je (samo) atraktivan, pri svega, manje zauzima priostora. Bar većinu ljudi prvo to povuče. To što manje troši i manje se grije je sporedno, mala prednost. Najveća prednost (pored manjih dimenzija) je zračenje, ali mislim da novi CRT ne zrače previše. Sve se svodi na ovo: ako postoji prostor da se stari CRT on je, po meni, bolji izbor.

Mislim da je i u SK pisalo da će TFT prije biti zamijenjeni novijom tehnologijom nego što će dostići CRT.

TFT je najpogodniji, kako neko već reče, za banke, pošte, za službenice kojima ne treba ekstran kvalitet boja, odziva, ugla vidljivosti a bitno im je da monitor zauzima što manje prostora, i da, naravno, što atraktivnije izgleda.