PDA

Prikaži potpunu verziju : Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija


stesha
15.10.2008, 0:13
Moracu da se ne slozim sa kolegama forumasima koji linux pocetnike upucuju na Google, jer onda ne vidim smisao foruma, ako iskusniji forumasi upucuju ljude na neke druge, uglavnom STRANE web izvore. Kao da citav svet i lepa komunikacija medju ljudima prestaju od pojave Google-a...:opanachke

Postavljam jedno off pitanje: Zasto bi iko IKADA posetio ovaj forum da mu je sve jasno?:D Zbog kviza? Nije lose. Zbog dosade? Mozda. Zbog druzenja sa ljudima slicnih interesovanja? Bice da je to... A ako ga ti ljudi odma' "napuse"? Da sam ja na mestu Tenisera, odmah bih obrisao svoj profil...:mad:

Nemojte mi uzeti za zlo ovaj post, nisam mislio nista lose, ali postovi tipa: "Ne mogu da verujem da to nisi znao!!" i odbijaju ljude od Linux-a... A i ovaj forum je malo zamro. A zasto? Zato sto svi sve znaju, ja bih rekao...
Jos nesto: Molim clanove foruma da, ako ne zele da pomognu, postupe slicno meni i neka se ne oglasavaju povodom pitanja koje ih nervira, te tako nece bez potrebe trositi prostor na forumskom hard disku, pisuci neke off stvari tipa "kakvo glupo pitanje". To ce i mene spreciti da off-ujem. Ovim ne obuhvatam moderatore (oni mogu da skinu ovaj post, ako hoce). Hvala.
Elem, Opera se preuzima sa http://www.opera.com/download/index.dml?platform=linux.
Dupli klik na .deb paket instalira isti bez problema...
Sledece pitanje, molim!:)

Covenant
15.10.2008, 1:29
Poenta je da se ovakva pitanja uvek vrte iznova u krug i krug i da se svaki put postuju jedne te iste stvari-e to je vec tracanje prostora na serveru ;)
Te stvari,misljenja sam, unistavaju skoro sve linux forume(montonija anyone,kreativnost hello?) jer je nekim ljudima izgleda vrhunac koriscenja linux-a u tome da na njemu poteraju usb modem,i obicno bas takvi kliknu tu i tamo i u velikom broju slucajeva se vrate na Win....
Dakle ne dao bog da se tu nadju pitanja kako da uradim ovo u Blenderu ili Inkscape-u ili OOffice-u,kako da editujem video u Avidemux-u,kako da koristim svoju Nokia-u u linux-u ili da poteram Apache vec se svaki forum gusi u topicima i postovima koji su milion puta prezvakani i za koje se resenje obicno nudi na zvanicnim sajtovima/forumima distribucija
Pa ipak postoje i ljudi koji bi da se prvo stvarno malo i potrude i ne traze sve uvek na tacni-e takvima sam uvek spreman da pomognem,kao i oko specificnih problema uostalom
Tu kategoriju ne vidim nazalost ovde vec lika koji bi da mu odradimo materijal za copy/paste kako se on jadnicak ne bi mucio ;)

Dual pretop
15.10.2008, 8:25
Ako je u pitanju instalacija Ubuntu-a, pogledajte rezultat koji se dobije unošenjem u pretragu reči: Ubuntu početnik instalacija.
Sve je tu, samo neće samo da se javi...:a_whistli

GoranSTX
15.10.2008, 8:42
Gospodo, vaši postovi su, kao što vidite, u novoj temi. Nisam ih brisao jer obe strane imaju dobre argumente, ali bih vas molio da se suzdržite od pominjanja konkretnih članova.

Nego, da reknem i ja neku o temi.
U pravu ste i jedni i drugi. Neke teme su prežvakane toliko puta da je više postalo bezobrazno ne naći odgovor na svoju ruku. Sa druge strane novajlije u linu najčešće ne znaju gde im je ***e a gde glava, pa malo tolerancije nije na odmet.
Pre postavljanja bilo kakvog pitanja na net bilo bi pametno pročitati sjajan tekst o pametnom postavljanju pitanja (http://solair.eunet.yu/~fangorn/smart_questions/smart-questions.sr.html) i tako obezbediti najbolji mogući response.
Naravno, kad se vidi koliki je tekst i najhrabriji posustanu :)
U krajnjoj liniji ovakvih situacija će uvek biti, stoga predlažem univerzalno rešenje koje ja primenjujem i koje je sumirano u irskoj narodnoj umotvorini: The Irish ignore anything they can't drink or punch.
Kao što kaže Eric Raymond u linkovanom eseju: ...по хакерским стандардима, показује вам грубу врсту поштовања самим тим што вас не игнорише.

stesha
15.10.2008, 14:39
Pre nego sto pocnem sa opseznim izlaganem, treba da naglasim, da je naslov teme "Pomoc pocetnicima u GNU/Linux-u", a ne "Clash of the Linux Titans". prema tome....:D
Dakle, neki ljudi nemaju stalan pristup na net i/ili tek ulaze u PC vode po bilo kom pitanju, tako da ih treba malo pogurati. Mozda ne znaju engleski? Mozda nemaju nikakvo predznanje o racunarima? I sta sad? Da ih oteramo sa foruma jer ne koriste Google?
Niko ne spori da online literature ima mnogo, ali to joj je i najveca mana, jer mi sami moramo da proveravamo verodostojnost podataka, a mislim da niko nema TOLIKO slobodnog vremena da uci po pokusaj/greska principu.
Zamislimo samo koliko smo vremena potrosili zato sto smo koristili pogresan ili zastareo izvor informacija (a ima ih mnogo), jer smo pocetnici. A sta pocetnici najvise ne znaju? Gde da traze... Ako im kazete idi na Google, sta smo dobili? Gomile pogresnih interpretacija i zabluda...
Skoro sam bio "zrtva" nekompletnog uputstva pri instalaciji Arch Linux-a (sa Arch foruma), i nije mi padalo na pamet da trosim vreme na reinstalaciju istog. Ali, u pomoc je, preko chat-a, pristigao Covenant (velika hvala!!) i sve je proslo ok. Neki ljudi sa foruma ovakav odnos medju ljudima ocigledno nikada nece shvatiti, sto i ne ocekujem. Oni nam pomazu da Srbija bude "najpametnija" i "najrazvijenija" drzava na svetu... I sa najmanje dobre domace literature...
Da li je neko skoro bio u nekoj knjizari da nadje neku novu knjigu koja se tice Linux-a? Vec godinama su tu isti naslovi (SUSE 10, Prelazak na linux i sl.), jedino je izaslo zvanicno Ubuntu izdanje (ponosni sam imalac iste :) ), i to za 7.04 verziju. Zamislite, toliko distroa, a samo jedna nova (od prosle godine :) ) knjiga! O cemu mi pricamo?!

Ponavjlam: Mislim da forum i sluzi za to da ljudi u neposrednoj komunikaciji rese neki problem, a ne da se dele saveti tipa "nije to za tebe, tebra". Ko smo mi da sudimo kome sta lezi?

Prijateljski saveti "iskusnima":

kada im se nesto ne svidja ne moraju da komentarisu
ne moraju da prate sve teme (ne pratim ih ni ja)
ako ne zele da pomognu, neka "mudro cute"Toliko...

urke
15.10.2008, 15:12
Nadovezao bih se na stesha's solution list:

4. ako ih ne mrzi neka urade search foruma po ključnoj reči i nakon uvida u rezultate pretrage (iskusniji znaju da prepoznaju rešenje) postave link do tema koje sadrže rešenje konkretnog problema.

Da, malo se više vremena utroši na to, ali je zlatna sredina - a) ne iznerviraš se pišući poruku "koristi pretragu" jer tu kreće neizostavni pros'n'contra; b) imaš šta da kažeš a ne ćutiš i ne ponavljaš odgovor.

Ovde se izuzima slučaj da osoba A dođe u deo foruma i postavi pitanje "gde da skinem taj i taj linux", kao i čuvano pitanje "koji je linux najbolji za mene" (eno je sticky tema "pregled GNU/Linux distribucija".

Dual pretop
15.10.2008, 16:45
@stesha
Nije literatura baš tako bajata...:)

http://knjige.kombib.rs/Ubuntu_8_za_svakog.html

stesha
15.10.2008, 21:15
To je džepno izdanje... Dok ovo, na primer, predstavlja pravu litreraturu, ali bajatu http://knjige.kombib.rs/Red_Hat_Enterprise_3_bez_tajni.html , a ovo je relativno novo-korisno http://knjige.kombib.rs/Photoshop_CS3_na_dlanu_KOLORNA_KNJIGA.html
Na izdanja slična ovima sam mislio. Dakle, ne banalizovana džepna izdanja već knjige za širi krug čitalaca. :)

holodoc
3.3.2009, 23:43
GNU/Linux nije osmišljen za debile no za one koji umeju da koriste svoj mozak :Freddy: :odoK:

Disclaimer: Ovo je moj lični stav i nema veze sa stavom redakcije SK (da se neko ne u'vati za moje reči kao za reči redakcije, što se ranije dešavalo).
Hm bez uvrede Urke ali mislim da odlaziš u potpunu krajnost jer se sećam kako sam se ja osećao kada sam prvi put uzeo u ruke Ubuntu pri čemu uzmi u obzir da sam pre toga imao određeno predznanje o tom OS-u što ova devojka očigledno nije. Za nekoga ko je do tada naučio na Control Panel, Explorer i slične Windows ekskluzive to može da bude jako bolno iskustvo. Da stvar bude gora GNOME je za Windows korisnike čak mnogo odbojniji od KDE-a u kome bar postoje pandani Control Panelu i sličnim stvarima tako da iskreno mislim da za nekoga ne može da se tvrdi da je debil samo zato što se nije snašao u novom potpuno drugačijem okruženju od onoga na koje je navikao. Znam da će sada neko da potegne argumente kao što su "pa Ubuntu je potpuno automatizovan" i slično ali činjenica stoji da bez obzira koliko je nešto automatizovano za početnika koji nikada nije došao u kontakt sa Linuxom to će svakako biti bolno iskustvo prošarano problemima.

Na stranu to što je (kao) računar kriv za to što je ona izgubila dva semestra. To je već jako diskutabilno i kad malo bolje razmislite sjajan način da se eventualno (kao) stekne popularnost i okrive drugi za svoj neuspeh.

Da rezimiram. I ovo govorim sa stanovišta nekoga ko je takođe zaljubljenik u Linux i koji svakodnevno koristi Fedoru. Nemojte ako ste vi apsolutni geek koji poznaje sve sitne cakice Linuxa tako grubo da osuđujete početnike i one koji nisu u njega upućeni. Po meni to je potpuni prelazak u podmuklu bezobraznost gde se na jednoj strani propagira stav "pređite na slobodan softver" a sa druge strane skoro da sujeta puca na sve strane samo čekajući da se neki noob oblati. Ne mislim ništa lično protiv tebe Urke, nemoj pogrešno da shvatiš jer ovo nije upućeno direktno tebi već me je tvoj odgovor samo podsetio na nešto što u poslednje vreme sve više viđam na netu što mi se nikako ne sviđa :ciao:

Ketchua
4.3.2009, 0:12
Hm, bez uvrede Holodoche, ali mislim da nisi u pravu...:D Ubuntu ima jednu mnogo korisnu osobinu. Ne tretira te kao idiota. Kad ima problem, on ti kaze koji je i kako bi mogao da ga resis, zar ne? Dok se windows oslanja na to da si ti idiot, i da ces da zoves tech support cim nesto ne valja. Mislim, ja sam totalni Linux noob, pa nisam kukao i plakao i gubio semestre, nego sam seo i citao... Tako da, potpuno se slazem sa Urketom. Ako si previse glup da bi pratio uputstva, ili ne znas da citas, kompjuter nije za tebe.

Covenant
4.3.2009, 0:17
....a sa druge strane skoro da sujeta puca na sve strane samo čekajući da se neki noob oblati.

Sa razlogom
Obicno se sikaniraju oni koji hoce sve na tacni i koji umesto da se makar malo potrude i probaju da nameste nesto sami u kombinaciji sa Google-om i pretragom foruma oni krenu da kmece sa onim proverenim "joj majstori linuksasi pojma nemam pomagajte" a sto je najgore dosta cesto dobiju sve na izvol'te
Moje misljenje je da su takvi likovi unistili sve domace linux portale i umesto da se diskutuje o tome kako npr da uradimo nesto u Gimpu ili Avidemux-u i tome slicno mi imamo gomilu po milion puta prezvakanih rasprava koje guse bilo sta kreativno zato sto siljokurane mrzi da se cimaju i koji su linux instalirali obicno jer ne znaju sta ce sa viskom slobodnog vremena
Sto se mene tice mogu slobodno da se vrate ne Windows jer ja svakako smatram da linux ne treba da koristi svako vec samo onaj koji ima znanje,zelje i strpljenja i koji trazi nesto drugacije od Windoza ;)

Neky
4.3.2009, 0:32
Tačna priča, slažem se, ali kao što ti viđaš takvo ponašanje sve više na netu, tako ja viđam mnogo rešenih problema, PROBLEMA, i "problema" na istom tom netu. Pa nisam ja ni pametniji, ni sposobniji od mnogih, a svi znamo za www.google.com (http://www.google.com) . Druga je stvar ako neko ima specifičan problem, npr. ne zna koja je kodna oznaka za srpsku ćirilicu, pa mu slova ne izlaze lepo u titlovima filma. Za to služi uža zajednica, kao ovaj forum, koja barata materijom ili je imala problem. U ovu grupu bih stavio i ljude koji ne znaju engleski pa traže pomoć na maternjem jeziku. Bože moj, ne možemo svi sve znati, to poštujem i volim da pomognem.

Postoji jedna stvar koja meni nije jasna samo, a izneo sam je skoro na Benču u sličnoj diskusiji.
Dajmo mom tati, koji je 2 dana igrao Tablić kad smo uzeli prvi komp. da pogleda listu koja sadrži "Video player, Audio player, CD & DVD Burning" i drugu u kojoj stoji "GOM player, Winamp, Nero". Gde bi se on pre snašao da pusti pesmu, pod uslovom da ja ubacim CD/DVD u čitač? Čvrsto verujem da se mlada devojka, koja savršeno govori engleski nije mogla snaći da otvori Firefox i pogleda predavanje/skine skriptu/muva profesora na Facebooku.

Komšiji držim "časove" engleskog, radili Past tense pre neki dan. Zove me da mu objasnim, bla bla, da ne dužim, a u svesci piše "...dodavanjem nastavka ed na glagol..." I šta ja tu njemu da objasnim? Da postoje i nepravilni glagoli, na koje se ne dodaje ed? Ta lista se uči napamet i ima je na kraju knjige. Ili ne zna da dopiše ed iza play? Nenenenenene, on hoće da mu ja žvaćem umesto njega. Drugom komšiji skoro 2 godine prevodim po 3 lekcije kad god ima odgovaranje (čitanje i prevod, klasika). Znaš li šta znači učiti 3 lekcije napamet? Da smo pola tog vremena utrošili na stvarno UČENJE engleskog danas bi imao bar 3, a ne bi popravljao keca.

Na nama je da odlučimo hoćemo li sami jesti, ili čekati da nam neko sažvaće hranu u gurne je u usta. Garantujem da je prvi način pun ukusa i uživanja, a drugi puko tovljenje bezukusnom masom. Nekad se i ugrizem za jezik, ali to je samo znak da usporim.

Ja glasam svojim stomakom!

:edit:
Ja sam odgovarao holodocu takođe, ne volim da citiram i pišem mnogo, zauzme previše mesta.

holodoc
4.3.2009, 0:46
Hm, bez uvrede Holodoche, ali mislim da nisi u pravu...:D Ubuntu ima jednu mnogo korisnu osobinu. Ne tretira te kao idiota. Kad ima problem, on ti kaze koji je i kako bi mogao da ga resis, zar ne? Dok se windows oslanja na to da si ti idiot, i da ces da zoves tech support cim nesto ne valja. Mislim, ja sam totalni Linux noob, pa nisam kukao i plakao i gubio semestre, nego sam seo i citao... Tako da, potpuno se slazem sa Urketom. Ako si previse glup da bi pratio uputstva, ili ne znas da citas, kompjuter nije za tebe.
E vidiš upravo u tome i jeste problem...Ti možda možeš da sedneš i da po netu preturaš gomilu informacija o tome kako rešiti neki specifični problem na operativnom sistemu ali ima i dosta ljudi za koje računar jednostavno nije alatka za igranje nego alat za rad koji treba što pre da proradi.

na12
4.3.2009, 0:48
Pogledajte samo forume,kakvih sve nema pitanja vezanih za windows op. sisteme.Mislim,ne mogu svi koji koriste racunare biti inteligentni i obrazovani.Ako postoji zelja da se broj onih koji koriste linux poveca,onda mora linux zajednica prihvatiti i ove koji nemaju pojma o kompjuterima i ne zele da nauce nista vise od osnovnih stvari koje su im potrebni.Ako se prihvataju samo eksperti,onda se procenat nece nikada pomeriti sa 0,...

Mickie
4.3.2009, 0:50
Ako linux nije za svakoga onda nema bas neku svetlu buducnost. Zelim da verujem da linux jeste za svakoga. To sto novajlije zakrcuju forume noobovskim pitanjem se da resiti posebnim podforumom za te stvari. Cak i najgori glupak i debil zasluzuje besplatan OS a ne da ga muze Macro$uck. Al naravno ako nece da se potrudi onda nemoze ni Windoz da koristi kako treba.

GoranSTX
4.3.2009, 1:00
Evo adekvatnije teme da nastavite diskusiju.

holodoc
4.3.2009, 1:04
Sa razlogom
Obicno se sikaniraju oni koji hoce sve na tacni i koji umesto da se makar malo potrude i probaju da nameste nesto sami u kombinaciji sa Google-om i pretragom foruma oni krenu da kmece sa onim proverenim "joj majstori linuksasi pojma nemam pomagajte" a sto je najgore dosta cesto dobiju sve na izvol'te
Moje misljenje je da su takvi likovi unistili sve domace linux portale i umesto da se diskutuje o tome kako npr da uradimo nesto u Gimpu ili Avidemux-u i tome slicno mi imamo gomilu po milion puta prezvakanih rasprava koje guse bilo sta kreativno zato sto siljokurane mrzi da se cimaju i koji su linux instalirali obicno jer ne znaju sta ce sa viskom slobodnog vremena
Sto se mene tice mogu slobodno da se vrate ne Windows jer ja svakako smatram da linux ne treba da koristi svako vec samo onaj koji ima znanje,zelje i strpljenja i koji trazi nesto drugacije od Windoza ;)
Izvini ali gde tačno da nađem podršku za Linux ako ne na forumima i sličnim mestima :confused: Tehnička podrška za distroe ne postoji (bar koliko ja znam) tako da jedino na šta mogu da se oslonim je sopstveno prčkanje po netu pa ako ubodem ubodem. Ja slobodno mogu da kažem za sebe da nisam dielja kada je Linux u pitanju i da nisam jedan od onih koji ne ume da provede dane i dane na netu tražeći rešenje za neki problem (bog zna da sam mesecima visio na netu dok nisam rešio problem sa Linuxovim firewallom da dozvolim ulančavanje Squid-a a da ga kernel ne saseče) ali ako ćemo iskreno i sam sam bio u bezizlaznim situacijama kada je Linux bio u pitanju. Kada se setim samo muka sa wireless-om koje sam imao dođe mi da plačem a nemojte da mi kažete da sam sam kriv što eto wireless spada u nestandardne stvari na računaru.

Neću da ulazim u dublju raspravu o Linuxu jer cenim ljudi će se opet naći lično prozvanim i prepoznatim i mojim rečima. Jednostavno hoću da kažem da i eto jedno praćenje online predavanja može da pređe u noćnu moru kada sistem na kome treba da se prati nije podešen kako treba.

Evo primera... Cenim da je neko od vas ovde sigurno polagao ORACLE akademiju. U pitanju je online polaganje za zvanje inženjera za razvoj baza podataka baziranih na ORACLE-u gde se kompletna predavanja, testovi i zadaci rade online. Sistem eto zahteva da se kompletan proces praćenja kursa odradi na Windows mašini? Zašto? Zbog toga što softver kursa zahteva Flash, Javu i pre svega ActiveX. Ako zanemarimo ActiveX kao potpuno ograničavajući faktor za Linux i kažemo da je sve što je potrebno da ispunimo od uslova Flash i Java opet ćemo da naletimo na kosku. Zašto? Zato što aplikacija zahteva isključivo verziju 5 update 11 čini mi se da bi pravilno radila. A ajde neka mi sada bilo ko od vas ovde mirne duše kaže da je na bilo kojoj Linux distribuciji moguće instalirati Javu (RE ili SDK) dovoljno jednostavno a da to može da ukapira neko ko do tada nije koristio Linux?

Da rezimiram jer imam pametnija posla od ovoga... Svakako sam za to da se tipovi koji se ni ne potrude da pročitaju šta im napišeš u svojoj najbojoj volji ispljuju. Tu nema pomoći. Ali isto tako u poslednje vreme mi se uopšte ne dopada stav koji počinje da preovlađuje na nekim mestima posvećenim Linuxu gde vas ljudi jednostavno *****u u fazonu probaj ovo pa ako ne radi ko te **** jer nisi dorastao našim über-geek standardima da bi te udostojili daljih odgovora. To počinje da mi smeta kao i činjenica da kada se osvrnem na kraju krajeva uvek ostajem prepušten samom sebi :(
Cak i najgori glupak i debil zasluzuje besplatan OS a ne da ga muze Macro$uck
Poštujem tvoje mišljenje ali ga istovremen smatram i plodom neiskustva i praćenja trendova. Svako ima pravo da bira kome će dozvoliti da ga "muze" i da li će da ga "muze". Ne treba stvari posmatrati tako apsolutistički već shvatiti da svako rešenje ima svojih dobrih i loših strana i da je pogubno po bilo kakav, pre svega posao, biti apsolutistički nastrojen.
Sto se mene tice mogu slobodno da se vrate ne Windows jer ja svakako smatram da linux ne treba da koristi svako vec samo onaj koji ima znanje,zelje i strpljenja i koji trazi nesto drugacije od Windoza
Ako se ne varam u tekstu je lepo napisano da devojka nije tražila Ubuntu već ga je dobila po "difoltu" :opanachke

pivonroll
4.3.2009, 1:10
Bez uvrede ali odoste u off!
Ali ajde da stavimo tacku na ovo sto ste potegli. Mora da se napravi neki "kompromis", da oni koji znaju pomognu onima koji ne znaju, a da oni koji ne znaju prvo dobro se potrude da potraze resenje za svoj problem (bilo net, bilo help) pa da tek onda, ako resenje ne postoji na netu ili u help-u, pitaju. Tako se izbegne zagadjivanje foruma istim pitanjima i pri tom shvatite zasto help uopste i postoji, a i iskusnim ljudima se ostavi prostora da pored pomoci koju pruzaju mogu da rade i nesto kreativno.
Eto.
A sad nastavimo da ukazujemo na zablude koje postoje.

Ketchua
4.3.2009, 2:06
@holodoc: mislim da postoji tehnicka podrska za vecinu "velikih" distroa, ali da se placa. Pa eto resenja za one koji samo hoce da im kompjuter radi. Nemam pojma, ali ja smatram da svako mora da zna barem najosnovnije o opravci sopstvenog racunara. Znas ono, stanu ti kola na sred puta, pa da ne zoves odma AMSS, nego malko prcnes ispod haube, da vidis mozes li nesto sam da zavrsis...

Covenant
4.3.2009, 2:08
Izvini ali gde tačno da nađem podršku za Linux ako ne na forumima i sličnim mestima :confused:

Masas poentu kao po obicaju i pises o stvarima koje su nebitne za ovu tematiku :opanachke
Ergo poenta je
U velikom broju slucajeva resenje problema postoji na forumima i portalima koje spominjes i milion puta su prezvakani u vecini slucajeva
Ali fora je sto ljude mrze da koriste search,da se malo potrude,naviknutih na Windoze gde sve ide bez po muke i onda cim zapne traze na tacni sve jer jelte nece da se cimju-tako to ide
BTW prosto bi se covek iznenadio kako se lako nalazi resenje kada se u google ubaci copy/paste error-a ili neceg slicnog ;)
Ali ne i to je izgleda tesko za pocetnike,mukice jedne-verovatno ne znaju da koriste ni web browser :opanachke

Uostalom Neky je lepo rekao gore cemu forum zapravo sluzi

Tačna priča, slažem se, ali kao što ti viđaš takvo ponašanje sve više na netu, tako ja viđam mnogo rešenih problema, PROBLEMA, i "problema" na istom tom netu. Pa nisam ja ni pametniji, ni sposobniji od mnogih, a svi znamo za www.google.com . Druga je stvar ako neko ima specifičan problem, npr. ne zna koja je kodna oznaka za srpsku ćirilicu, pa mu slova ne izlaze lepo u titlovima filma. Za to služi uža zajednica, kao ovaj forum, koja barata materijom ili je imala problem. U ovu grupu bih stavio i ljude koji ne znaju engleski pa traže pomoć na maternjem jeziku. Bože moj, ne možemo svi sve znati, to poštujem i volim da pomognem


Ali isto tako u poslednje vreme mi se uopšte ne dopada stav koji počinje da preovlađuje na nekim mestima posvećenim Linuxu gde vas ljudi jednostavno *****u u fazonu probaj ovo pa ako ne radi ko te **** jer nisi dorastao našim über-geek standardima da bi te udostojili daljih odgovora. To počinje da mi smeta kao i činjenica da kada se osvrnem na kraju krajeva uvek ostajem prepušten samom sebi :(

Linux pak sa druge strane i nije za svakoga-ko nije spreman da se potrudi,nesto nauci i prihvati dosta drugaciju koncepciju od Windoze taj treba i da ostane na Windozi
Vidis,BSD zajednica je to resila na jednostavan nacin-veoma hladno i cak stavise arogantno se ophodi prema svim pridoslicama,a na njihovim mail listima i irc kanalima usled toga na kraju ostaju ljudi koji su zaista spremni da zasucu rukave,i koji imaju volju da uce i raspolazu kako se kaze kvalitetom
A rezultat je sledeci-manji broj strucnih ljudi koji odlicno poznaju materiju,koji na ovaj ili onaj nacin doprinse kvalitetu celog projekta ili zajednice i obicno se na kraju i aktivno ukljuci u iste
Sve to 'mesto besposlene balavurdije koja ne zna sta ce sa viskom slobodnog vremena pa smara ljude po forumima kako da namesti 3d kocku i posle 3 dana na linux-u krene da govori kako MS ustvari sucks a paradoksalno se obicno takvi u roku od cirka mesec dana vrate na Windoze :cool:


Ako se ne varam u tekstu je lepo napisano da devojka nije tražila Ubuntu već ga je dobila po "difoltu" :opanachke

Mislio sam konkretno na generalno stanje na domacim linux portalima i forumima a ne na to :rolleyes:

holodoc
4.3.2009, 3:03
Masas poentu kao po obicaju i pises o stvarima koje su nebitne za ovu tematiku
A gde sam to tačno omašio poentu :kreza:
U velikom broju slucajeva resenje problema postoji na forumima i portalima koje spominjes i milion puta su prezvakani u vecini slucajeva
Ali fora je sto ljude mrze da koriste search,da se malo potrude,naviknutih na Windoze gde sve ide bez po muke i onda cim zapne traze na tacni sve jer jelte nece da se cimju-tako to ide
Jeste...Tačno... U velikom broju slučajeva rešenje se verovatno negde nazire za najverovatnije jednu od neverovatnih milion mogućih kombinacija softvera i hardvera. Samo treba naći ono koje funkcioniše i kod tebe a ne samo kod tipa koji je imao identičan problem. Da se razumemo, lezileboviće ne branim ali isto tako ne razumem i taj elitistički stav (nevezan samo za Linux) koj jednostavno deli noob-ove i geek-ove. Ja takav nikad nisam bio niti ću ikada biti jer cenim zajednice koje se prema početnicima ponašaju kao prema ravnopravnim članovima a verovao ili ne Covenante takve zajednice postoje ;)
BTW prosto bi se covek iznenadio kako se lako nalazi resenje kada se u google ubaci copy/paste error-a ili neceg slicnog
E vidiš Covenante kao neko sa iskustvom ja kažem da je problem uvek u tome "nečeg sličnog". Identična stvar će kod tebe možda uz malo tweakovanja proraditi jer imaš iskustva sa Linux-om pa ćeš se snaći a početniku koji pokušava da nađe zamenu za "Control Panel" u Ubuntu-u možda neće preterano pomoći ni kilometarski tekstovi kako šta i gde, a uputstva su često takva.
Linux pak sa druge strane i nije za svakoga-ko nije spreman da se potrudi,nesto nauci i prihvati dosta drugaciju koncepciju od Windoze taj treba i da ostane na Windozi
Kao prvo, ponovo taj takmičarski duh čiji je duži :rolleyes: Ne možeš izbor onoga što čoveku više odgovara nazivati "ostajanjem" za bilo čime samo zato što njemu to što je izabrao predstavlja naprednije iskustvo ;)

Kao drugo hvala bogu pa Linux filozofija ne deli tvoje mišljenje već propagira stavku da je Linux "free" (beše pominje se neko pivo u toj sintagmi ;)) operativan sistem namenjen svakome.

Kao treće posle ovakvog elitističkog stava nekoga ko bi trebalo da čini potporu Linux zajednice ti očekuješ da promeniš činjenicu o zastupljenosti operativnih sistema u korist slobodnih alternativa:confused: Ovako ubedljivim postovima svakako ne nego pre svega određenim stepenom tolerancije i volje da pomogneš onome ko tek želi da nauči. A što se tiče plavljenja foruma beskorisnim temama. Forumi imaju svoj koncept. On glasi da na teme i postove koji te ne interesuju ne odgovaraš. Time što ćeš "noob-ovima" da nabijaš rogove svojom sujetom opet kažem ćeš napraviti potpuno suprotan efekat :paranoia:
Sve to 'mesto besposlene balavurdije koja ne zna sta ce sa viskom slobodnog vremena pa smara ljude po forumima kako da namesti 3d kocku i posle 3 dana na linux-u krene da govori kako MS ustvari sucks a paradoksalno se obicno takvi u roku od cirka mesec dana vrate na Windoze
Pitam se pitam zašto? :)
A rezultat je sledeci-manji broj strucnih ljudi koji odlicno poznaju materiju,koji na ovaj ili onaj nacin doprinse kvalitetu celog projekta ili zajednice i obicno se na kraju i aktivno ukljuci u iste
Reci mi jednu stvar. Šta je vrednost slobodnog projekta koji propagira takav elitistički i zatvoreni stav? Zar to onda ne liči malo previše na nešto potpuno suprotno od "svačijeg" softvera :confused:
Mislio sam konkretno na generalno stanje na domacim linux portalima i forumima a ne na to
Mašiš poentu kao po običaju i pišeš o stvarima koje su nebitne za ovu tematiku samo što smo to nekako navikli od tebe ovde ;) Dođeš mu nekako kao forumski PMS ali znaj da te mi ovde svi volimo jer bez tebe ne bi bilo isto :opanachke

Eni
4.3.2009, 3:23
E ljudi, sve je stvar volje. Ja sam 2008. godine svakog meseca dvoje ljudi preveo na Ubuntu - svi su imali pitanja prve nedelje - čim su shvatili osnove - kako se šta instalira, kako radi SUDO i otprilike gde su programi, a gde folderi - niko više nije imao pitanja, samo su radili. NIKO od tih ljudi se nije vratio na Windows do danas, jedan od njih 10+ ima dualboot zbog specifičnih zahteva za fakultet jer mora da koristi neki program koji se pravi samo za win (dakle, nije stvar do Linuxa, nema tog programa ni na Mac, BSD, Solaris, ...)

Što se tiče podrške, zaista, Sun, Canonical, RH i SUSE nude da se uplati podrška, a Mandriva Club je poznata po godišnjoj pretplati upravo zbog podrške... Kod Windows sistema je to uračunato u cenu (pravo da kontaktirate podršku, ne i sama usluga) box proizvoda...

Zaključak - svako neka koristi šta hoće. Oni koji kupuju neka paze šta uzimaju. Ako dvoje penzionera mogu da se naviknu na Ubuntu za 1 dan a za windows im je trebalo par meseci i nikad ga nisu do kraja skontali, očigledno je sve na računaru, pa i to - stvar volje da se nauči...

Covenant
4.3.2009, 3:50
A gde sam to tačno omašio poentu :kreza:
Jeste...Tačno... U velikom broju slučajeva rešenje se verovatno negde nazire za najverovatnije jednu od neverovatnih milion mogućih kombinacija softvera i hardvera. Samo treba naći ono koje funkcioniše i kod tebe a ne samo kod tipa koji je imao identičan problem.

Ako je konkretan hardver isti i podrzan ne vidim zasto ne bi radio svugde i sa razlicitim kombinacijama
Primer-mrezni adapter istog brenda na nekom laptopu ili desktopu-u oba slucaja radi
Moraces da se potrudis i da das bolji odogovor umesto sto pricas kojesta ;)


Da se razumemo, lezileboviće ne branim ali isto tako ne razumem i taj elitistički stav (nevezan samo za Linux) koj jednostavno deli noob-ove i geek-ove. Ja takav nikad nisam bio niti ću ikada biti jer cenim zajednice koje se prema početnicima ponašaju kao prema ravnopravnim članovima a verovao ili ne Covenante takve zajednice postoje ;)

Da zajednice koje se se pretvorile u xyz kloniranih tema kako namestiti modem i koje takvima predstavljaju vrhunac koriscenja linux-a :opanachke


Kao drugo hvala bogu pa Linux filozofija ne deli tvoje mišljenje već propagira stavku da je Linux "free" (beše pominje se neko pivo u toj sintagmi ;)) operativan sistem namenjen svakome.

Sloboda koju linux nudi je mozda i njegova najveca kocnica ka masovnoj upotrebi ;)


Kao treće posle ovakvog elitističkog stava nekoga ko bi trebalo da čini potporu Linux zajednice ti očekuješ da promeniš činjenicu o zastupljenosti operativnih sistema u korist slobodnih alternativa:confused: Ovako ubedljivim postovima svakako ne nego pre svega određenim stepenom tolerancije i volje da pomogneš onome ko tek želi da nauči. A što se tiče plavljenja foruma beskorisnim temama. Forumi imaju svoj koncept. On glasi da na teme i postove koji te ne interesuju ne odgovaraš. Time što ćeš "noob-ovima" da nabijaš rogove svojom sujetom opet kažem ćeš napraviti potpuno suprotan efekat :paranoia:


Ima Windows ako mu sve to ne odgovara-ne vidim gde je problem i zasto mora da se insistira na koriscenju necega pogotovu ako ne zele da se cimaju preterano i ako im ne odgovara
Sve prema potrebama :)


Reci mi jednu stvar. Šta je vrednost slobodnog projekta koji propagira takav elitistički i zatvoreni stav? Zar to onda ne liči malo previše na nešto potpuno suprotno od "svačijeg" softvera :confused:

Jok
Koliko ja znam BSD licenca je dosta liberalnija od GPL-a a kvalitet koda koji donosi BSD je neuporedivo bolji od linux haosa
A tek da ne pominjem odlicnu i azurnu dokumentaciju koja je za klasu iznad(Open i Free BSD pre svega)
Zapitaj se zbog cega ;)


Mašiš poentu kao po običaju i pišeš o stvarima koje su nebitne za ovu tematiku samo što smo to nekako navikli od tebe ovde ;) Dođeš mu nekako kao forumski PMS ali znaj da te mi ovde svi volimo jer bez tebe ne bi bilo isto :opanachke

Volim sto se tako lepo projektujes pa svoje karakteristike prisivas na sagovornika ;)

lijenština
4.3.2009, 4:05
Ne shvatam šta je tolika galama. :) Treba vremena da pohvataš sve opcije kada menjaš browser a kamoli OS. Recimo pređeš na Operu sa FF-a. Neki ljudi za to nemaju strpljenja, a i uhodane navike moraju da se promene što može veoma da smeta jer ta "opcija nije tu gde sam navikao i zašto nema toga i toga".

holodoc
4.3.2009, 4:40
Ako je konkretan hardver isti i podrzan ne vidim zasto ne bi radio svugde i sa razlicitim kombinacijama
Primer-mrezni adapter istog brenda na nekom laptopu ili desktopu-u oba slucaja radi
Moraces da se potrudis i da das bolji odogovor umesto sto pricas kojesta ;)

I bre Covenante što se tako sramotiš:D Vidi se da nisi mnogo prilazio laptopovima ;) Razlika u najobičnijoj reviziji (ne verziji) hardvera istog modela i od istog proizvođača dovoljna je da drajver jednostavno odbije da radi. Odgovor ćeš naći na netu jer zapamti... Google is your friend :D

Da zajednice koje se se pretvorile u xyz kloniranih tema kako namestiti modem i koje takvima predstavljaju vrhunac koriscenja linux-a :opanachke

Svako ima drugačiju poimanje sopstvenog vrhunca. Ono što je za tebe vrhunac drugome se može učiniti kao preterivanje dok ono što ti smatraš inferiornim nekome drugome može da bude potpuno dovoljno. Ako nekome taj modem predstavlja jedino što stoji na njegovom putu da srećno koristi Linux ne razumem ljude koji bi nad tako nečime hteli da prave sprdnju i hrane svoju sujetu ;)

Sloboda koju linux nudi je mozda i njegova najveca kocnica ka masovnoj upotrebi ;)

U prevodu da bi softver bio slobodniji tj. praktičnije dostupniji masi treba ga što više zatvoriti jel tako? :) Izvini ali to mi već malo liči na vlasničku filozofiju :opanachke
Jok
Koliko ja znam BSD licenca je dosta liberalnija od GPL-a a kvalitet koda koji donosi BSD je neuporedivo bolji od linux haosa
A tek da ne pominjem odlicnu i azurnu dokumentaciju koja je za klasu iznad(Open i Free BSD pre svega)
Zapitaj se zbog cega ;)
Možda zato što će ga uskoro preimenovati u ClosedBSD :opanachke
Da remiziram. Ti tvrdiš da je Linux dosta lošijeg kvaliteta koda od BSD-a i da je dokumentacija za klasu iznad od one kod Lindže? Dakle ako bi neko kao početnik hteo altrenativu Windows-u sada mu svakako ne bi preporučio Linux kao već da odmah pređe na OpenBSD ili FreeBSD?

Volim sto se tako lepo projektujes pa svoje karakteristike prisivas na sagovornika ;) A sto se tice PMS-a ti si devojcica pa bi trebalo da znas kako je to tako da necu da zalazim u tvoje porodjajne probleme jer bi tako masao poentu.
E Covenante...Ne dao bog da se sretnemo u gradu nekada... :D Imao bih problema da ti objasnim da ne treba da muvaš mene nego muškarce :dzavo:

DaySleeper
4.3.2009, 8:50
Dosta mi se puta desilo ne samo na ovom forumu da trazim nesto u search po pola sata kad u medjuvremenu neko vec otvorio takvu temu. Drugo, teme mogu biti zastarele, aj dobro za sticky-je i teme na prvoj strani podforuma, ali ponekad je i u search tesko znati koje kljucne rijeci tacno ukucati da biste dobili zeljene rezultate. Ne vidim sto je tolika frka ako neko otvori jos jednu temu nije to valjda toliko trosenje Hd-a ako se u bazu podataka upise par postova, a ako je tema vec postojala jednostavno mozete korisnika preusmjeriti na istu i zakljucati topic. Case Closed. ;)

GoranSTX
4.3.2009, 10:09
Baš ono što nam je trebalo, još jedna tirada i prepucavanje među linux korisnicima. A kako je krenulo sve više liči na onu "ko se tuče..."

Znate šta se kaže za mišljenje? Da je kao i... ovaj, zadnjica - svako ima svoje. Pa, pokazali ste nam svoje (mišljenje), a zarad zdravlja nervnog sistema, rešenje bi bilo da oni koji imaju volje - pomažu, a oni koji nemaju volje - zaobiđu takve teme. Ili da radite kao i ja: ako naletim na post koji me nervira, napišem odgovor, ali ga ne pošaljem. Izduvam se i produžim dalje.
Na kraju krajeva svi smo jedna velika porodica u kojoj mora doći do povremenih kolizija između mlađih i starijih naraštaja.

holodoc
4.3.2009, 12:04
Eto... Šta da kažem... Ponekad od umora i neispavanosti imam običaj da svratim na forum i da održavam sebe uključivanjem u rasprave koje znam da ne vode ničemo i koje sam i sam iks puta osuđivao... Jbg... Kada čoveku od umora preti da jednog dana zaspi ko mečka Božana koju ni visokonaponski vod u stavu naglog strmos*****vanja neće moći da probudi onda mogu veoma lako da se dese ovaki ispadi i niski pragovi tolerancije.

Poenta cele priče je u ovome što je Goran rekao... Hiljadu ljudi, hiljadu ćudi i hiljadu načina pristupa jednom te istom problemu. Da ne bude da sam baš sve podvrgao ruglu u svojim jutrašnjim postovima i dalje stojim da sam protiv stava takve odbojnosti prema osobama početnicima koji traže pomoć online od živih ljudi a da se isti dočekaju na nož. Krajnjosti i bezobrazluk postoje kada te osobe izbegavaju da pročitaju šta im se savetuje ili ih mrzi da se malko potrude ali isto tako i mala pomoć, bar neko usmeravanje, može mnogo da znači onome ko je u nevolji.

Još jednom izvinjavam se ovde svima koje sam možda izmorio mojim prethodnim postovima :ciao:

Covenant
4.3.2009, 12:24
I bre Covenante što se tako sramotiš:D Vidi se da nisi mnogo prilazio laptopovima ;) Razlika u najobičnijoj reviziji (ne verziji) hardvera istog modela i od istog proizvođača dovoljna je da drajver jednostavno odbije da radi. Odgovor ćeš naći na netu jer zapamti... Google is your friend

Linux kernel modul za neki uredjaj radi sa vise revizija(a bogami i verzija)jednog te istog hardvera!!!


Svako ima drugačiju poimanje sopstvenog vrhunca. Ono što je za tebe vrhunac drugome se može učiniti kao preterivanje dok ono što ti smatraš inferiornim nekome drugome može da bude potpuno dovoljno. Ako nekome taj modem predstavlja jedino što stoji na njegovom putu da srećno koristi Linux ne razumem ljude koji bi nad tako nečime hteli da prave sprdnju i hrane svoju sujetu ;)

Pa ako je nekome vrhunac da namesti modem,iskreno taj ne treba ni da koristi kompjuter ;)


U prevodu da bi softver bio slobodniji tj. praktičnije dostupniji masi treba ga što više zatvoriti jel tako? :) Izvini ali to mi već malo liči na vlasničku filozofiju :opanachke

Opet ubacivanje u usta ono sto nisam rekao
Tako tipicno za tebe


Možda zato što će ga uskoro preimenovati u ClosedBSD :opanachke
Da remiziram. Ti tvrdiš da je Linux dosta lošijeg kvaliteta koda od BSD-a i da je dokumentacija za klasu iznad od one kod Lindže? Dakle ako bi neko kao početnik hteo altrenativu Windows-u sada mu svakako ne bi preporučio Linux kao već da odmah pređe na OpenBSD ili FreeBSD?

Hahaha-joj boze :opanachke
Vidis se da nemas pojma o BSD-u ;)
I ne ja ne tvrdim to i prestani vise da se pravis lud i da izvrces smisao mojih postova
Poenta je da je BSD kvalitetniji jer se oko njega okuplja manji broj ljudi ali onih koji su dosta strucniji


E Covenante...Ne dao bog da se sretnemo u gradu nekada... :D Imao bih problema da ti objasnim da ne treba da muvaš mene nego muškarce :dzavo:

Svoje sumnjive seksualne afinitete/projekcije ne moras da prisivas na mene :D

Covenant
4.3.2009, 12:28
Poenta cele priče je u ovome što je Goran rekao... Hiljadu ljudi, hiljadu ćudi i hiljadu načina pristupa jednom te istom problemu. Da ne bude da sam baš sve podvrgao ruglu u svojim jutrašnjim postovima i dalje stojim da sam protiv stava takve odbojnosti prema osobama početnicima koji traže pomoć online od živih ljudi a da se isti dočekaju na nož. Krajnjosti i bezobrazluk postoje kada te osobe izbegavaju da pročitaju šta im se savetuje ili ih mrzi da se malko potrude ali isto tako i mala pomoć, bar neko usmeravanje, može mnogo da znači onome ko je u nevolji.

Ja sam jasno i nedvosmisleno rekao kome to ne treba pomoci i kada treba iskulirati jer ne treba uvek da se insistira na kvantitetu vec malo i na kvalitetu
Takve ljude odmah znam da prepoznam jer vec godinima posecujem odredjene linux portale i zaista necu da gubim vreme na siljokurane koji hoce sve na tacni
Dakle ja nisam rekao da pocetnicima pomoc treba da se uskrati-ko hoce da se potrudi uvek bude lepo docekan
Tako da bi mogao da prestanes da se pravis lud i razvezujes raspravu na 10 nivoa koji sa svime ovime nemaju nikakve veze samo da bi meni udarao kontre ;)

GoranSTX
4.3.2009, 12:46
Dobro, mislim da je bilo dosta. Svako je rekao šta je imao i priča počinje polako da se ponavlja.

Ajde da nastavimo u konstruktivnijem tonu. Ja lično odlučujem da li ću se angažovati na rešavanju nečijeg problema samo ako iz njegovog posta vidim da je čovek pokušavao nešto da uradi, ali da mu ne uspeva. Nivo njegovog znanja uopšte nije bitan. Ako je pitanje postavljeno sa dovoljno pažnje da se moža bez dešifrovanja shvatiti u čemu se tačno ogleda problematika i ako je naveden neki pokušaj rešavanja, onda tom početniku treba pomoći koliko se može.
Ta ista pomoć može da se manifestuje na više načina, linkom ka rešenju ili pojašnjenju, konkretnim postupkom za rešavanje ili generalnim savetom kojim putem ići. Od toga koliko onaj koji rešava problem ima znanja zavisiće i najadekvatniji vid pomoći.


Ono što nikako ne volim da vidim jeste: "E, meni ne radi ona kocka na kompu. Što?"
Ali ima ljudi koji su i tada spremni da uskoče pa potpitanjima pokušavaju da prvo odgonetnu šta je problem da bi posle taj isti problem rešavali.
A ako na sav taj trud postavljač opet reaguje sa: "E, to što ste rekli ne radi. Što? I da znate da ja pojma nemam šta su te šifre i kako se kucaju i ne želim da učim, a hoću da mi kocka radi" e onda i reagujem... kritikom.

Mickie
4.3.2009, 13:28
I
Poštujem tvoje mišljenje ali ga istovremen smatram i plodom neiskustva i praćenja trendova. Svako ima pravo da bira kome će dozvoliti da ga "muze" i da li će da ga "muze". Ne treba stvari posmatrati tako apsolutistički već shvatiti da svako rešenje ima svojih dobrih i loših strana i da je pogubno po bilo kakav, pre svega posao, biti apsolutistički nastrojen.

Mislim da se nismo bas najbolje razumeli. Ja sam rekao da svaki korisnik racunara zasluzuje pravo na besplatan OS. Ali ono sto sam izostavio da kazem je da zasluzuje besplatan OS ako ga zeli. Nisam apsolutisticki nastrojen i smatram da i vlasnicki softver treba da postoji i da bude koriscen, ali niko netreba da bude ogranicen samo na njega protiv svoje volje.

Al kad neko kaze za rookie linuxsase da treba da se vrate na Win onda radi bas to. Ogranicava ih na vlsnicki softver kao jedino dobro za njih. I time nesvesno (ili mozda i svesno) steti GNU/Linux zajednici u celini, jer ce taj pocetnik isto da kaze drugovima da linux nije vredan truda i da ga ne probavaju a oni ga mozda i poslusaju. A realna potreba za prelaskom na linux sa Windowsa je diskutabilna kategorija za pocetnke i oni se uglavnom oslanjaju na preporuke prijatelja.

PS: jos jedna bitna stvar. Najlakse je postati korisnik linuxa ako on bude prvi OS sa kojim imas kontakt jel tako? Tesko ide prelazak. Zato mislim da treba imati strpljenja za informaticke analfabete, one kojima je prvi kontakt sa linuxom zapravo i prvi kontakt sa kompjuterima. E sad ako taj lik nema zelju da nauci onda je to druga prica...

urke
4.3.2009, 13:33
Пре него што исчитам све ово што је покренула моја констатација да „ГНУ/Линукс није за дебиле“, да демистификујем једну ствар. Почетник није дебил. „Дебил“ (или боље е-дебил) је онај ко погледа неку ствар (хардвер/софтвер) и каже „ово не ради, ово је ср*ње“, при чему не уложи трунку напора да се увери како то _ипак_ ради (нпр. да прочита упутство за употребу?).

Проблем са девојком која је „омашила предавања“ је у дебилности која се огледа у нефлексибилности. Али то виђам и овде на послу, сваког дана. Зна да кликне на иконицу која се зове „тако и тако“ и налази се ту на десктопу, зна да ископира садржај једне ћелије у Калку кроз меније, али ако се иконица зове „тако и тако“ али није на том месту на десктопу, е онда ће да каже како се компјутер покварио.

Замисли, није могла да инсталира драјвер за мрежни адаптер зато што .exe не ради на ГНУ/Линуксу? Не знам да ли је бар покушала да позове техничку подршку свог провајдера и пита како то да уради? Предпостављам да је био проблем што на декстопу није имала плаву иконицу са малим словом „е“ испод које пише „Internet Explorer“, није имала ни иконицу са плавим словом „w“ испод које пише „Microsoft Word“. Самим тим, цела ствар не ваља јер нема оно што она зна (је навикла).

Како ли зна да у кафу стави шећер уместо соли, кад су и шећер и со беле боје, у зрнцима, и вероватно стоје у истим посудама? Можда је пробала па сазнала?

Да подвучем - почетник који хоће да проба, покуша да пронађе решење и да пита, није дебил. Дебил је онај који то неће. Ви их зовете „лезилебовићи“, ја их зовем „дебили“, а своди се на исто :)

Не мораш бити суви геније да би нешто пробао, потражио, питао. А и сви који су сад мањи или већи „гикови“, једном су били „рокији“ и прелазили са Виндоуза на слободни ОС. Ал' нису били дебили ;)

na12
4.3.2009, 14:10
Moje licno misljenje je da ta devojka nije roknula godinu zbog linux-a.Pre ce biti da se ona samo vadi na to,ne sme calu da kaze kako je sve slobodno vreme provodila sa deckom ili nesto slicno,a mrzitelji linux-a su jedva docekali nesto kao to, pa razglasili na sva zvona.

laikexpert
4.3.2009, 16:20
Dragi nasi forumasi,
napredak linux zajednice ce sigurno nastaviti da napreduje
sa vama ili bez vas tj. sa mnom ili bez mene.

Kao sto su trazili i ranije odgovore, na sve ono sto im nije jasno ili ih
ozbiljno zanima, ljudi ce to nastaviti i dalje.
Neki od nas zele samo da vide ili da probaju nesto novo bez
obaveze da to nesto novo postane smisao njihovog zivota.
Neki od nas se previse i precesto postavljaju kao bogovi.
Ljudi kao i uvijek teze da upotrebljavaju teske rijeci i da vrijedjaju
jedni druge kao sa nekim razlogom ili bez njega.
Takvi pojedinci treba da preispitaju sebe i da sebi olaksaju zivot.
Osim ovog foruma i mnogih drugi na kome se okupljamo,
svi mi imamo u vecini slucajeva ograniceno slobodno vrijeme
i upotrebljavamo ga na najbolji moguci nacin.
Ako mozete nekome da pruzite pomoc,
uradite to.Ako ne mozete ili necete izmaknite se od toga.
Samo nemojte biti zlonamjerni.

P.S.
Long live linux

lijenština
7.4.2009, 22:02
Uz to prilikom pretraga oko određenog pitanja na internetu skoro uvek postoji više načina na koji se rešava neki problem, a obično je pravilo da se naleti prvo na teži. :)
Takođe je poželjno da zapišete postupak, komandu pa i imena paketa i programa ( jer postoji mogućnost da niste bookmarkovali sajt na kome je ponuđeno rešenje ili da ste ga greškom izbrisali ili zaboravili ) pogotovu ako ih ne koristite redovno, recimo samo prilikom reinstalacije sistema ili početnih podešavanja programa, Da se izbegne ono "kako ono beše i šta sad?" Znam da ide sudo nešto nešto -a :D

Jack In The Box
8.4.2009, 0:08
Ovo je jedna od onih tema koje su na prvi pogled obično prepucavanje, ali koje kriju, u stvari, mnogo odgovora na pitanje zašto se linuks zajednica ne razvija onako brzo kako bi trebalo. Član sam ovog foruma od decembra 2005. i posle prvog entuzijazma brzo sam se ohladio i to baš zbog toga što je na forumu sve više onih čije sam stavove i na ovoj temi prepoznao.
Prvo, iako i sam volim da "zavirim ispod haube" kako neko reče, sve manje vremena imam za to i sve više od računara hoću da mi skrati vreme potrebno za obavljanje nekih poslova umesto da mi ga oduzima... Svi voze kola, ali nisu svi automehaničari... Da li treba da budu?
Drugo, kad god sam imao stvarno ozbiljan problem "stručnjaci" nisu imali rešenje. Oni su vrlo skloni tome da se prave pametni kod stvari koje je lako naučiti i savladati i onda su tu da seku početnike u korenu, a kad se pojavi neki egzotičniji problem - nema ih ni od korova... (primer: na temi za pclinuxos 2009 sam još pre više od dve nedelje postavio jedno pitanje i nisam dobio odgovor).
Treće, elitistički pristup nikako nije nešto što bi trebalo da ide uz linux filozofiju. Upravo to je veliki problem njegovog daljeg širenja i mesto gde neke kompanije nalaze prostora da uvedu tipičan izrabljivački pristup po principu sve je džaba, ali kad ti se javi problem (a javiće se pre ili kasnije) moraćeš da platiš. Ustvari, sve više mi se nameće ona sentenca o tome da nema besplatnog ručka (pa ni operativnog sistema) i umesto da linuks zajednica to demantuje ona sve češće potvrđuje...
Četvrto, imam koleginicu koja ne govori engleski. Pokušavala je da nauči, upisala kurs i u kancelariji non stop postavljala pitanja tipa kako se kaže ovo, kako se kaže ono, očekujući da će kolege koje ga dobro znaju da joj ubrzaju učenje, na šta su joj se oni podsmevali ("****te, kako možeš to da ne znaš, sigurno si to već čula, dal' je moguće da to neko ne zna, pa moje dete zna, uzmi rečnik, pogledaj na internetu..." itd.). Posle nekog vremena ih je sve oterala u materinu i dan danas ne zna da bekne...
Šesto, sveznalice na žalost nisu prisutne samo u linuks svetu. Ista je situacija i sa vindousom.
Sve me to podseća na jednog mog poznanika koji je svojevremeno popravljao televizore. Nije se najeo leba od tog posla jer ga je traljavo radio, što mu nije smetalo da sve mušterije gleda sa visine i kad mu je jednom prilikom neko došao sa ekranom koji je u jednom delu promenio boju zbog magnetizacije (slučajno sam bio prisutan) a ovaj mu grdno naplatio "popravku", pitao sam se nije li ga sramota i šta će misliti o njemu lik kad pre ili kasnije bude negde saznao da je dovoljno da se izvor magnetizacije udalji od tv-a i ovaj isključi iz struje, odnosno kakvu će mu to reklamu napraviti...

Neky
8.4.2009, 10:38
Svi voze a nisu automehaničari, lepo si to rekao. Ja već duže vreme smatram da treba da postoje ljudi koji instaliraju i podešavaju op. sisteme, i oni koji ih koriste. To treba da bude odvojeno i tačka. Ja neću otići na forum Gorenje-a i pitati zašto mi veš mašina pušta vodu tamo gde ne treba - platiću majstora. Tako je i kod kompjutera, bio to softver ili hardver.

Mickie
8.4.2009, 12:49
Nemogu da se porede kola i ves masine sa kompjuterima. Sa takvim poredjenjima svasta moze da "dokazes", iako u 98% slucajecva nije na mestu.

To pricam u globalu. Ali ova konkretna 2 poredjenja su sad ispala tacna i slazem se u principu sa time. To je onih 2%

Ovo sam napisao jer svakodnevno cujem svakojaka poredjenja kompjutera (softvera i hardvera) sa raznim spravam i prirodnim pojavama koja jendostavno nemaju veze sa mozgom, ali laici prihavtaju to kao istinu kada cuju od nekog "strucnjaka"(obicno od prodavca hardvera).

GoranSTX
8.4.2009, 18:04
Nadam se da ovim postom neću biti pogrešno shvaćen. Odgovoriću na nekoliko teza iz jednog od prethodnih postova ne sa namerom da napadam autora i njegove stavove ili da branim nekoga ili nešto, već samo da probam da dam drugi pogled na ista pitanja.

.....................
Prvo, iako i sam volim da "zavirim ispod haube" kako neko reče, sve manje vremena imam za to i sve više od računara hoću da mi skrati vreme potrebno za obavljanje nekih poslova umesto da mi ga oduzima... Svi voze kola, ali nisu svi automehaničari... Da li treba da budu?

Ne, naravno da ne moraju, ali kao što sam pominješ kasnije "nema besplatnog ručka", a odluka da li ćeš ga platiti vremenom provedenim u isčitavanju dokumentacije ili zelenim novčanicama nekoj firmi za podršku je na tebi...

Drugo, kad god sam imao stvarno ozbiljan problem "stručnjaci" nisu imali rešenje. Oni su vrlo skloni tome da se prave pametni kod stvari koje je lako naučiti i savladati i onda su tu da seku početnike u korenu, a kad se pojavi neki egzotičniji problem - nema ih ni od korova... (primer: na temi za pclinuxos 2009 sam još pre više od dve nedelje postavio jedno pitanje i nisam dobio odgovor).

Ne poričem da postoji dosta "stručnjaka" voljnih za showoff bez esencije, ali isto tako ću biti slobodan da tvrdim da korisnici rešenje problema često traže nedovoljno intenzivno i na neadekvatnom mestu. Kada ta pomoć izostane onda je zajednica kriva... Nije isto postaviti temu na SK forumu i Linuxo forumu ili pak na IRC kanalu ili forumu nekog linux distroa ili open source projekta. Opet, ako je je te "stvari" lako naučiti zašto bi se onda takva pitanja postavljala? Neko je lenj da uči ili ipak nisu lagane "stvari" u pitanju :)

Treće, elitistički pristup nikako nije nešto što bi trebalo da ide uz linux filozofiju.

Slažem se iako i sam volim da se širim kako koristim GNU/Linux dok dobar broj korisnika računara nije ni čuo ili ima pogrešnu sliku o istom... Mada, rekao bih da je filozofija deljenja ipak pretežnija i bitnija...

Upravo to je veliki problem njegovog daljeg širenja i mesto gde neke kompanije nalaze prostora da uvedu tipičan izrabljivački pristup po principu sve je džaba, ali kad ti se javi problem (a javiće se pre ili kasnije) moraćeš da platiš. Ustvari, sve više mi se nameće ona sentenca o tome da nema besplatnog ručka (pa ni operativnog sistema) i umesto da linuks zajednica to demantuje ona sve češće potvrđuje...

Gledao si Matrix? Problem je izbor :D Tačnije, imaš izbor i to je ono najbitnije. Da probam primerom da pojasnim. Recimo da otvaraš ISP i da hoćeš da ti serveri budu na linuxu (kao da bi mogli da budu na nekoj drugoj platformi :D sorry za flame, ne nastavljajte) imaš izbor da li hoćeš da sam sve radiš (učiš, podešavaš i održavaš), da platiš admina koji će to raditi za tebe ili da angažuješ firmu za te stvari. Imaš izbor oko toga + izbor koja će to firma da bude i samim tim nema izrabljivanja ili monopola. Dakle, ako ti linux obezbeđuje neku poslovnu korist onda nije problem ni da platiš eventualne troškove vezane za isti. Kućni korisnici imaju slične mogućnosti, ali svakako da je mali broj onih koji će kupiti neku komercijalnu verziju sa nekim programom podrške, ali sa druge strane, zašto i ne bi? OS + gomila programa + određeni period podrške za manje pare od win sistema?

Četvrto, imam koleginicu koja ne govori engleski. Pokušavala je da nauči, upisala kurs i u kancelariji non stop postavljala pitanja tipa kako se kaže ovo, kako se kaže ono, očekujući da će kolege koje ga dobro znaju da joj ubrzaju učenje, na šta su joj se oni podsmevali ("****te, kako možeš to da ne znaš, sigurno si to već čula, dal' je moguće da to neko ne zna, pa moje dete zna, uzmi rečnik, pogledaj na internetu..." itd.). Posle nekog vremena ih je sve oterala u materinu i dan danas ne zna da bekne...

Tvoje kolege treba poslati na kurs lepog ponašanja i prevaspitanja (nekom drastičnijom metodom), a koleginicu ohrabriti da se dodatno potrudi i da proba sa još nekim kursom ili samostalno.

Šesto, sveznalice na žalost nisu prisutne samo u linuks svetu. Ista je situacija i sa vindousom.

Ovde se slažemo, mada ja predlažem i rešenje. Ako već morate da se nervirate zbog pametnjakovića, makar nemojte plaćati OS već koristite slobodne sisteme i softver.

Sve me to podseća na jednog mog poznanika koji je svojevremeno popravljao televizore. Nije se najeo leba od tog posla jer ga je traljavo radio, što mu nije smetalo da sve mušterije gleda sa visine i kad mu je jednom prilikom neko došao sa ekranom koji je u jednom delu promenio boju zbog magnetizacije (slučajno sam bio prisutan) a ovaj mu grdno naplatio "popravku", pitao sam se nije li ga sramota i šta će misliti o njemu lik kad pre ili kasnije bude negde saznao da je dovoljno da se izvor magnetizacije udalji od tv-a i ovaj isključi iz struje, odnosno kakvu će mu to reklamu napraviti...

Otprilike tako završe i sve ostale sveznalice pune sebe, koja god tema da je u pitanju.

Neky
8.4.2009, 18:09
Voleo bih da mi kažeš šta nije u redu sa mojim primerom, koji ću ponoviti:

"Ja neću otići na forum Gorenje-a i pitati zašto mi veš mašina pušta vodu tamo gde ne treba - platiću majstora"

Druga je stvar da ja znam otprilike GDE pušta, i snalazim se oko pumpi, zaptivanja i gumica. Da je tako, možda bih i gurnuo glavu pa čačkao. To je samo jedan od primera, a može ih se naći milion. U inostranstvu je to lepo sređeno, bio to Win ili Linux. Kupiš konfiguraciju, dobiješ podešen sistem gde SVE radi kako treba. Ako nije tako - reklamacija - molim lepo.

Ja instalaciju i podešavanje Linuxa radim besplatno svima, i poznanicima i onim drugima. Niko od njih nije rekao niti jednu lošu reč za Linux. Zašto? Jer sam ja proveo 2-3 sata oko njega, a ne oni. Meni je to hobi, njima je to ušteda i svi srećni i zadovoljni. Ja dobijem znanje, njima ostanu pare.

Sa druge strane, probaj nekom od njih da daš Ubuntu recimo, i gledaj kako se nerviraju, psuju, i blate isti taj Linux. Isto to bih ja uradio sa frikin' veš mašinom, jer ne znam ništa o njoj.

lijenština
8.4.2009, 20:49
Linux-ov problem je pitanje kritične mase prihvatanja- iz istog razloga zašto neki developeri igara odlučuju da se okušaju i na konzolama -zato što imaju veće tržište i drugo što imaju unifikovanu platformu koja je dobijena kupovinom tržišta prodajom hardvera u početku ispod cene koštanja (izuzimajući ovog puta nintendo). Svako ko ih razvija, a planira da zaradi mora da računa na to bez obzira što je smatra manje ili više vrednom , jer je tržište veće. Veće tržište -veća zarada. :)

E sad kako se to reflektuje na lindžu. Uzmimo ubuntu. Postoji bag koji dovodi do neprepoznavanja rezolucije i monitora što može da uzrokuje artefakte prilikom podizanja live cd-a. To se lako prelazi preko butovanja u safe modu. Potom kada instalirate drajvere videćete da se rezolucija nije zapamtila prilikom sledećeg podizanja sistema, zato što morate imati root priviligije da bi se to desilo. Koliko ljudi bi do sada reklo- ma idi dođavola!, iako su rešenja par klikova udaljena, uz možda par reči u konzoli. Da, ali dok se dođe do njih treba provesti neko duže ili kraće vreme na internetu - prvo tražeći najsličniji problem vašem - po forumima i sajtovima , pa onda ponuđeno rešenje koje ne mora uvek da radi, sve dok ne dođete do konačnog.

Recimo xbindkeys. Od više sajtova na kome objašnjeno kako se koristi samo na jednom je rečeno da morate ga staviti da se podiže kao proces sa sistemom da bi radio. Što znači da opet morate da tražite dok ne naiđete na rešenje na pitanje: šta je sad?!.
Ili da wine nije instalirao celu igru jer je instaler zaboravio paket sa drugog cd-a ; da ne podržava u potpunosti joypad koji ste kalibrisali i prepoznat je u linuxu. Tu se postavlja pitanje. Ako imam dual boot zašto bih se smarao sa time kada je taj isti joypad prepoznat out of the box u WInXp-u čak i bez originalnih drajvera?

Ti sitni propusti teraju čoveka da stalno traži po internetu rešenja. Iza tog zida ostaju samo najuporniji dok oni koji nemaju strpljenja i vremena se izgube uz put.
Jedno od mogućih solucija jeste što veća unifikacija - neko telo koje bi potpuno standardizovalo stvari i vodilo računa da s jedne strane pruži totalnu kontrolu naprednim korisnicima a s druge strane da onima kojima računar nije profesija ili pasija pruži što jednostavnije i standardizovano iskustvo. Šta će mi xy distribucija? Ne sviđa vam se? Kompajlirajte sami do jutra ako želite po ukusu. Budimo realni. Od broja korisnika zavisi i biblioteka programa. Lepo je što Photoshop radi preko wine-a ali radi u winu bez prevodioca. Gimp nije loš ali još mnogo mora da se usavršava da bi dostigao PS. Značajna stvar su igre. Prvi dodir sa kompovima je uvek preko igara. Što je udeo na tržištu veći veća je i biblioteka nativnih naslova, a samim time i podrška proizvođača hardvera. Ja znam da ako sutra nestane M$ za par godina se niko i ne bi sećao da je i postojao, ali žilavi su ti "vlasnici softverskih patenata". Elitizam ne znači i najbolji mogući ishod na duži rok.:dedica:

Mickie
8.4.2009, 22:05
Voleo bih da mi kažeš šta nije u redu sa mojim primerom,
To je bilo upuceno meni? Trebao si da naglasis al nema veze. Evo da ti odgovorim:

Tvoj primer je u redi, isto kao sto je uredu i onaj primer "svi voze auto a nisu automehanicari". To sam vec rekao.
To pricam u globalu. Ali ova konkretna 2 poredjenja su sad ispala tacna i slazem se u principu sa time. To je onih 2%

Problem je sto sam ja postao alrgican na poredjenja kopjutera sa bilo cim, jer svaki dan slusam neka nebulozna poredjenja, od priucenih "strucnjaka", a uvek se u blizini nadje josh jedan takav koji kaze "Apsolutno, tako je" a meni se povraca. Necu ni da citiram te nebuloze da nebih povracao:D

Ali kad neko da OK primer kao sto si ti uradio to ipak ne sprecava "alergiju" da proradi, al to je moj problem. Nisi tu nita ti kriv.


@lijenština
Prilicno se slazem sa tobom. Jedino se mozda ne slazem da netreba gomila distribucija. Treba, ali mora se uvesti red. Recimo, standardi koje jedna distribucija mora da zadovolji da bi dobila logo pingvina i naziv linux. I dalje niko ne preba da brani ljudima da cackaju i prave razne kombinacije sa slobodnim softverom. Ali ako hoce da njihova distribucija bude sertifikovana kao Linux, mora da se pridrzavaju specifikacija (koje to neko telo treba da donese). Sta je zajednicko za sve linux distribucije? Pa bio je linux kernel... sad nije vise ni to. Svaka distrbucija sada ima modifikovani kernel, tako da vise ne postoji pravi linux... pa zato nemoze ni isti softvare da radi svuda i na svakom distrou, i to odbija softverske kompanije da portuju svoj softver na Linux. Tu racunam i one koje prave igre. Znaci ako linux oce da osvoji svet i postane standard, prvo mora da se odredi sta je linux.

Eni
8.4.2009, 22:27
GNU neće da osvoji svet, hoće da mu da slobodu.
Upravo iz tih početnih postulata dolazi ono što vama najviše smeta - raznolikost, neunifikovanost i nekomercijalnost GNU/Linux distribucija. To im nije mana, to im je prednost. Sloboda jeste trnovit put kojim malo ko gazi, ali je stvar izbora i svesti, ne komercijalnosti i privlačnosti. Ko god želi asfaltiranu autostradu komercijalnih OS-eva, neka ih slobodno koristi. To je poenta slobode. Izbor, mogućnost.

Neky
8.4.2009, 22:33
I ti si u pravu, ali treba dovesti u red neke stvari. Ne može ni put da se pravi od pekmeza, pa ne znam koliko da si slobodan i kreativan.

Eni
8.4.2009, 22:45
Grešiš, to vaše dovođenje stvari u red udara direktno na GPL. Kako?
Ako je Linux kao kernel slobodan za modifikaciju i dalju distribuciju dok se poštuju pravila te licence, onda svako propisivanje skupa pravila koja bi ograničavala potencijalne izmene kod pojedinačnih distribucija dolazi u opoziciju samoj licenci.
Kada braniš nekome ono što mu licenca dozvoljava ili uslovljavaš sužavanje prava zarad komfora, ti narušavaš njegova prava i zakon i možeš biti krivično gonjen. Toliko o gore navedenom primeru.

Linux-ov problem je pitanje kritične mase prihvatanja
Sve je počelo od ove rečenice. Ja samo podsećam da to uopšte nije problem koliko oni koji pogrešno shvataju filosofiju GNU pokreta misle. Nikome nije cilj da proširi "linux" i osvoji ceo svet, niti da na silu nametne ili opčara sve žive da ga koriste. Poenta je ponuditi slobodu izbora onima koji je žele. Ništa više, ništa manje. Možda zvuči premalo, ali to je najviše što čovek može da uradi.

BTW, može put da se napravi od pekmeza, samo bi se potrošilo previše tegli da bude isplativo.

Mickie
8.4.2009, 22:55
Meni uopste ne smeta raznolikost. Nemam ja nista protiv toga. Ali prevelika raznolikost se pretvara u haos. Razlicti distroi vise nisu samo nijanse linux-a vec su razliciti operativni sistemi. Vidjam redom da neki uvrshtavaju i FreeBSD u linux. I taj Hurd kad ga jednom zavrse, isto ce da vicu linux. Ako ce GNU filozofija uvek da stoji pri tome da udeo u trzistu nije bitan, nikad nece preci taj 1% ma koliko bili u pravu. Kad sam rekao "da osvoji svet" upravo sam mislio na to da mu da slobodu. Ne nameravaju valjda da daju slobodu samo za 1% ljudi?

holodoc
8.4.2009, 23:06
Nemam ja nista protiv toga. Ali prevelika raznolikost se pretvara u haos.
Pa nisi baš u pravu :) Većina distribucija (ne kažem sve) danas se bazira na jednoj od tri najzastupljenije Linux OS platforme a to su SUSE (ili OpenSUSE da bih bio politički korektniji), RedHat-u i Debianu. Sve ostale su upravo to, varijacija na temu jedne od ove tri najveće struje ;)

na12
8.4.2009, 23:16
Pa nisi baš u pravu :) Većina distribucija (ne kažem sve) danas se bazira na jednoj od tri najzastupljenije Linux OS platforme a to su SUSE (ili OpenSUSE da bih bio politički korektniji), RedHat-u i Debianu. Sve ostale su upravo to, varijacija na temu jedne od ove tri najveće struje ;)
Mislis Slackware,Debian i RedHat,SUSE je potekao od RedHat-a.

holodoc
8.4.2009, 23:39
Mislis Slackware,Debian i RedHat,SUSE je potekao od RedHat-a.
Hm... Meni to nije poznato. Mislim na stavku da je SUSE potekao od Red Hat-a. Znam da je SUSE dosta stvari pokupio od Red Hat-a ali da te dve "reči" imaju bilo šta drugo zajedničko ne :D Gde si to pročitao?

Za Slackware sam potpuno zaboravio... Mada se opet sve svodi na isto. Od ove četiri distribucije skoro sve ostalo su izvedene teme :)

Eni
8.4.2009, 23:43
Vidjam redom da neki uvrshtavaju i FreeBSD u linux. I taj Hurd kad ga jednom zavrse, isto ce da vicu linux.

FreeBSD je iz BSD porodice Unixolikih sistema i nema veze sa GNU/Linux distribucijama. Sličan im je uzor, ali je pristup rešavanju problema potpuno drugačiji. Neki uvršavaju paradajz u povrće pa to ne znači da je tako. Sa druge strane, Hurd je jezgro za GNU sistem, isto kao što je i Linux jezgro koje može da se koristi za GNU sistem, a trenutno preovlađuje. To što će neki laik da zameni ta dva u nekom razgovoru je potpuno nebitno za pitanja slobode izbora da koristiš onaj koji ti želiš (kada jednog lepog dana Hurd bude napisan do kraja).

Recimo, "debian" je operativni sistem koji je distribucija GNU. Trenutno koristi Linux jezgro, pa se zove "Debian GNU/Linux". Imamo sa druge strane i GNU/Solaris, a biće i GNU/Hurd. Nikavog problema ja u tome ne vidim, i nije mi jasno što se opterećujete sa tim stvarima.

Želite da pomognete početnicima?
- Objasnite im da GNU sistem donosi slobodu, a da je sloboda stvar izbora i gotovo uvek predstavlja teži put. Ona ne donosi poklone i lažni sjaj, samo - slobodu.
- Pomozite im prilikom odbacivanja okova. Ako nemate volje i vremena da svakom pojedinačno ponavljate, napišite uputstvo, deo dokumentacije, help fajl, šta god, i objavite negde ili pošaljite mejlom najbližoj zajednici GNU korisnika.
- Edukujte prvo sebe da bi mogli da odgovorite na postavljena filosofska pitanja, kako ne bi nekoga skrenuli na krivi put i blamirali se po forumima kao neki. Sve ovo ostaje zapisano, kako ovde, tako i u Google cash-u.

Kad sam rekao "da osvoji svet" upravo sam mislio na to da mu da slobodu. Ne nameravaju valjda da daju slobodu samo za 1% ljudi?
Sloboda se ne može dati nikome.

lijenština
9.4.2009, 0:13
GNU neće da osvoji svet, hoće da mu da slobodu.
Upravo iz tih početnih postulata dolazi ono što vama najviše smeta - raznolikost, neunifikovanost i nekomercijalnost GNU/Linux distribucija. To im nije mana, to im je prednost. Sloboda jeste trnovit put kojim malo ko gazi, ali je stvar izbora i svesti, ne komercijalnosti i privlačnosti. Ko god želi asfaltiranu autostradu komercijalnih OS-eva, neka ih slobodno koristi. To je poenta slobode. Izbor, mogućnost.
Ko su "vama"?

"hoće li sloboda umeti da peva
kao što su sužnji pevali o njoj". :)

1.Unifikovanost ne znači neraznolikost.

Prva teza znači da niko ne sprečava da postoji više distribucija. Ali mora se znati šta je minimum standarda koje mora da ispunjava sistem . Da ako instalirate linux a niste neki poznavalac znate da će on raditi. To omogućuje široku rasprostranjenost sistema i kanalisanje interosovanja developera od čega će koristi imati i h4x00rzi a ne samo n00bovi. Zbog mnogo veće biblioteke programa i hardverske podrške.
Vratimo se na primer gimpa i Photoshopa. Šta sprečava gimp da bude bolji?
Ako se vi profesionalno bavite 2D ( ali i 3D) da li ćete uzeti nešto što je otvorenog koda pa da ga razvijete posle ko zna koliko hiljada potrošenih sati rada na nivo PS -a ili da platite pa vozite? Većini se verovatno isplati ovo drugo inače bi sada svi koristili gimp. Ako postoji non free i free aplikacija ,koje se takmiče na jednom unifikovanom sistemu, kako je to smanjenje raznolikosti?

2.Otvorenost koda ne znači nekomercijalnost.
Free software is a matter of freedom, not price.
Mislim da je ovim sve rečeno.:)

Eni
9.4.2009, 0:26
"hoće li sloboda umeti da peva
kao što su sužnji pevali o njoj". :)

Moja poenta i jeste bila da sloboda ne peva, već daje slobodu da sam pevaš, ali i odgovornost da se brineš o sebi. Odgovornost da se brineš o sebi ne znači kukanje tipa "ja mislim da bi trebalo uraditi to i to sa ovom slobodom da nam svima bude lakše da ne moramo sami da koristimo glavu već da neko drugi to radi umesto nas". To je poziv na tiraniju, koliko god ona željena bila. (da ne ulazimo u raspravu, pogledaj rečnik ili udžbenik istorije za termin Tiran)

holodoc
9.4.2009, 0:32
Ljudi, nemojte više upoređivati Photoshop sa bilo čime kao samostalnu aplikaciju. Photoshop je prestao da bude samostalna aplikacija od kako je postao sastavni deo Creative Suite paketa gde je u okruženju ostalih programa, sa kojima veoma tesno sarađuje (što je funkcionalnost koju nijedan paket osim Adobe CS-a ne može da ponudi), postao apsolutno nedodirljiv.

Pored takvog keca u rukavu i zaista veoma duge istorije svih programa koji čine Adobe CS paket razumno je da GIMP kao jedna zaista još uvek "mlada" aplikacija nema šta da traži pored njega kod vrhunskih dizajnera koji usput još i kupuju (tj. ne "skidaju ga sa torrenta") svoj Adobe paket ;)

stesha
9.4.2009, 1:16
Odgovornost da se brineš o sebi ne znači kukanje tipa "ja mislim da bi trebalo uraditi to i to sa ovom slobodom da nam svima bude lakše da ne moramo sami da koristimo glavu već da neko drugi to radi umesto nas". To je poziv na tiraniju, koliko god ona željena bila. (da ne ulazimo u raspravu, pogledaj rečnik ili udžbenik istorije za termin Tiran)

Mislim da si pobrkao termine "standardizacija" i tiranija... :D Momci koji su pisali o prevelikoj raznolikosti Linux-a u negativnom kontekstu imaju pravo, jer zaista ne prilici programerima i inzenjerima da produkuju proizvode koji nisu standardizovani do te mere da se mogu koristiti. Nema svrhe da postoji trilion distroa baziranih na jednoj distribuciji i koje se razlikuju po artworku ili po cinjenici da su testirane na razlicitim masinama na kojima rade out-of-the-box (a za druge kga briga). Mislim da je mnogo konstruktivnije da se pametni mladi ljudi ukljuce u rad na nakim vecim projektima (Debian, Ubuntu, Fedora, Slackware...) i daju im na kvalitetu, sto bi povecalo njihovu primenu, jer, na kraju krajeva, to im je i svrha: da sluze nekom cilju, a ne da budu cilj.
Ko voli da ima ultra-nategnutu masinu, nek' skine kernel sa kernel.org sajta i nek ga sam kompajlira bez izdavanja na internetu, jer bilo kakva promocija takvog proizvoda nema nikakve svrhe. Krajnje je neozbiljno tako praviti distro, jer je to nacin da se obezvredi sve sto ozbiljni Linux programeri urade zarad sire zajednice...
Sto se tice GPL-a, mislim da nema razloga da raspravljamo o necemu sto nije stvar tehnike i tehnologije vec Privrednog (tj. Kompanijskog) prava (ima li koji pravnik medju nama? :opanachke). Jedino sto mogu da kazem da u GPL-u ima isto toliko slobode kao i u svakom drugom pravnom sistemu baziranom na dispozicija-sankcija principu. Jedina razlika je u tome sto se GPL krije iza principa slobode, koje nema ni u jednom zakonu. Ipak, zakoni su potrebni i nema nista lose u tome da postoje ako su odredbe u skladu za humanim a ne korporativnim principima i ako su u formi preporuke a ne izricite naredbe (ko je polagao voznju zna o cemu pricam;)).
Zakljucak, nemojmo se baviti onim sto ne razumemo do kraja, postoje ljudi skolovani za to. Ono sto ja zelim Linux zajednici je isti stepen tehnicke superiornosti i standardizacije, koji postoji u drugim sferama naseg zivota i zbog kojeg mogu lako da koristim razne stvari bez bojazni da nece da rade (zamislite kad bi svaki proizvodjac gitara pravio specijalne prikjucke samo za svoje modele ili ne daj boze specijalna pojacala:D - ko bi se tu snasao?)...

lijenština
9.4.2009, 1:43
Moja poenta i jeste bila da sloboda ne peva, već daje slobodu da sam pevaš, ali i odgovornost da se brineš o sebi. Odgovornost da se brineš o sebi ne znači kukanje tipa "ja mislim da bi trebalo uraditi to i to sa ovom slobodom da nam svima bude lakše da ne moramo sami da koristimo glavu već da neko drugi to radi umesto nas". To je poziv na tiraniju, koliko god ona željena bila. (da ne ulazimo u raspravu, pogledaj rečnik ili udžbenik istorije za termin Tiran)

1. Verovali ili ne tvoj sistem ima generalno manje slobode . Zašto? Nije najveći mogući skup.
U slučaju koji sam naveo apsolutno ne uskraćuje mogućnost ljudima da rade šta god žele sa softverom ako imaju sredstava, mogućnosti i znanja ( koje opet košta vremena, truda i novaca) da pišu, prekrajaju i prilagođavaju svojim i tuđim potrebama potpuno slobodno. S druge strane, na taj skup dodajemo ljude koji nisu tehnički potkovani- imaju pristup sistemu koji je unifikovan i time jednostavniji za učenje, garantovano funkcionalan.
Dakle oni koji znaju ne bi imali nikakvih ograničenja ( i da prave šta god žele sa svojim i tuđim otvorenim kodom uz realno ograničenje iz stava 2) dok, sa druge strane, oni kojima to znanje nije potrebno bi bili slobodni da koriste sistem u skladu sa svojim potrebama. Time se ukupan nivo slobode u sitemu uvećava, a ne smanjuje.

2. Stav "da mislim da bi trebalo uraditi to i to sa ovom slobodom da nam svima bude lakše da ne moramo sami da koristimo glavu već da neko drugi to radi umesto nas" je reductio ad absurdum. U istom tonu bi se moglo reći- da ja sam potpuno slobodan da razvijem igru u rangu HL2 from scratch, to što je preko 100 ljudi to radilo 6 godina i za to potrošilo 40 miliona $ je samo otežavajuća okolnost da bih dobio realno 15 sati gameplay-a. Odnos investicije i koristi znatno sužava teorijsko polje moguće slobode na jedan realan znatno niži iznos. Ukazivanje da presek teorijske i realno ostvarive slobode odbacuje veliki deo proklamovanih principa i svodi ih na njihove ovozemaljske reprezente - nije zalaganje za autokratiju i unisonost razmišljanja već sagledavanje realnog, ostvarivog. Teško je biti razočarani idealista.:)

Eni
9.4.2009, 2:42
Nema svrhe da postoji trilion distroa baziranih na jednoj distribuciji i koje se razlikuju po artworku ili po cinjenici da su testirane na razlicitim masinama na kojima rade out-of-the-box (a za druge kga briga). Mislim da je mnogo konstruktivnije da se pametni mladi ljudi ukljuce u rad na nakim vecim projektima (Debian, Ubuntu, Fedora, Slackware...) i daju im na kvalitetu, sto bi povecalo njihovu primenu

Ne kontaš samo jednu stvar - ja se potpuno slažem da je gore navedeno u nekim slučajevima kontraproduktivno, ALI moram da branim njihovo pravo da to urade ako tako žele. Niko nema pravo da zabrani pojedincu da razvija svoju distribuciju "od pekmeza" ako hoće, sam ili sa hiljadama dobrovoljaca. Uostalom, pogledaj kako je nastao isti taj debian koji navodiš kao primer - od jednog bračnog para. Kako je nastalo linux jezgro - od jednog čoveka. Ne sviđa ti se slackware i njegov razvojni ciklus? Uzmi pa napravi fork, okupi zajednicu. Naravno, ovo je začarani krug, jer ne želiš a praviš zajednicu, želiš da Patrik pređe u debian ili red hat... Ali šta onda? Recimo da se svi okupe i kažu - Fedora je pravi način, a nas par hiljada nećemo tako već volimo debian i njegove derivate... Lako je pričati bez razmišljanja o posledicama. Ti kažeš ne bi zabranio "tih nekoliko glavnih", ali ako zabraniš jednu otvorio si konzervu crva...

...nije zalaganje za autokratiju i unisonost razmišljanja već sagledavanje realnog, ostvarivog.

Sreća pa je Stallman živ, tako da ništa od tog realnog već smo osuđeni na apstrakciju slobode ;)

lijenština
9.4.2009, 3:05
Sreća pa je Stallman živ, tako da ništa od tog realnog već smo osuđeni na apstrakciju slobode ;)

Hm. Pričaš o podložnosti autoritetima, a onda se pozivaš na jednog. Interesantno. :)

Jack In The Box
9.4.2009, 11:16
Pitanje slobode je jedno od, verovatno, najtežih...
Gde počinje sloboda?
A gde se završava?
Jedna od definicija slobode kaže da ona mora da prestane tamo gde počne da ugrožava neku drugu slobodu. U tom smislu, nepostojanje standarda jeste sloboda koja omogućava svakome da se razvija kako hoće. Ali koji je krajnji rezultat?
Haos.
A da li je haos apsolutna sloboda?
Ne bih rekao...
Neko je spomenuo Red Hat, Debian, Slakware, Ubuntu... Spomenut je i Stallman. Šta to znači? Standarde? Ja bih rekao - da! Doduše neformalne, ali standarde...
I šta bi bilo loše u tome da se oni formalizuju?

Neky
9.4.2009, 12:04
Neki standardi moraju da postoje, i to po mom mišljenju nema veze sa slobodom. Meni je dozvoljeno da forkujem Slackware, okupim zajednicu i ostalo, ali ne mogu da ubacim 15 audio-podsistema (mislim na alsa, jack...) jer skype radi sa jednim, a amarok sa drugim. Zašto ne naprave jedan audio-podsistem na kojem radi sve i mirna Bačka? Zato što imaju slobodu da forkuju kako hoće. Mislim na slobodu kao na "odsustvo kontrole", jer im niko ne može zabraniti da rade tako nešto, ali smatram da bi jedan organ koji kontroliše standarde trebalo da postoji.

Nije ni čudo što se ljudi žale na Linux, jer im recimo ne radi Skype onako kako bi trebalo. Ne kažem da je problem u Linuxu - možda Skype nije urađen kako treba. Ko je tu kriv? Developeri. Ne GPL, ne Stallman, ne korisnik.

Ovo što sam gore naveo (alsa, jack, skype) ne mora da bude tačno, samo to navodim kao primer koji mi je skoro zapao za oko.

Mickie
9.4.2009, 12:16
Ti kažeš ne bi zabranio "tih nekoliko glavnih", ali ako zabraniš jednu otvorio si konzervu crva...

Ja se sa tim slazem, ali ovde niko nije pricao o bilokakvim zabranama. Bar ja nisam. Jednostavno obeleziti "pravi linux" i "linux-derivate", ti to nazovi etiketiranje ili kako oces, ali ja mislim da o tome ovde govori. Niko nije govorio o zabrani bilo cega sto se ne svrsta u "Genuine Linux", ali da bi Linux postigao vecu popularnost, ja mislim da takva podela mora da se napravi. Nece ni jedna hardverska kompanije da pravi 300 drajvera sa jedan isti proizvod. I nece ni jedna softverska kompanija da prepravlja kod 300 puta da radi na 300 distroa. Nece svi ni 4 puta da rade za najvece grupe distribucija.


Sloboda se ne može dati nikome.

Dobro: ponuditi
Ali ako tu ponudu prihvata manje od 1% ljudi, to znaci da nesto nije u redu sa ponudom. Znaci da treba ta ponuda malko da se izmeni i ucini malo uredjenijom. Meni nista ne smeta ni ovako, ja sam prihvatio i ovu ponudu, ali bi mi smetalo da i za 10 godina budem samo deo statisticke greske koja koristi GNU softver i Linusov kernel. I da i tada mora svakome ko vidi moj komp da objasnjavam sta je to sto koristim a nije Vindoz.

stesha
9.4.2009, 16:33
Nisam napisao zabraniti, vec da je logicnije sa aspekta standardizacije (koja je i smisljena da nam olaksa zivot - inzenjeri i programeri ce me razumeti ;) ), mladi i kreativni ljudi pomognu vec formirane zrele GPL projekte, a ne da rade varijacije na temu jer takvi distroi pored vrlina nose i mane maticnih OS-ova. Ko je faca kao Linus, Patrick ili Ian nek napise distro od pocetka (imas LFS projekat) a ne da mi dodaje par kozmetickih izmena (u tehnickom smislu) i da tvrdi da je uradio nesto novo. Ovo se ne odnosi samo na IT segment vec na sve aspekte naseg zivota.
Sramota je da perspektivni pojedinci koji su pogresno protumacili i GPL i FSF ideologiju (jer da nisu ne bi ideologiju mesali sa standardizacijom), trace svoje vreme i talenat "grejuci toplu vodu". Ako vole GNU/Linux, onda neka ga podrze onakvog kakav jeste a ne da forkuju projekte zbog svake sitnice ili neka napisu nesto tipa ReactOS, Plan9. Kome se ne svidjaju POSIX standardi i SystemV/BSD prica, prvo neka nacini podvig koji je ucinio Linus pa onda neka mi prica o slobodi. Meni cinjenica da postoje pravila igre nimalo ne smeta, jer je u funkciji opsteg dobra.
Ima toliko stvari koje treba popraviti i u sadasnjim sistemima (hardverska kompatibilnost, alokacija racunarskih resursa, aplikativni softver), da je bespredmetno uz pomoc nekog OS build programa (Dreamlinux ;) ) i malo programerskog znanja raditi istu stvar. A da ne pricam o podrsci za krajnje korisnike koja je u najmanju ruku ogranicena velicinom projekta i entuzijazmom clanova zajednice (pogledajte sudbinu cp6 Linux-a). Zbog toga nas i Win korisnici i posmatraju kao neozbiljne elitisticke entuzijaste...
Treba znati da je Linux sistem (tj. uredjen skup elemenata i podprocesa ;)) i da, po prirodi stvari, tezi uredjenom stanju a ne haosu, a to uredjeno stanje se postize standardizacijom (nije isto sto i zabrana :) )...
Ko je zabrinut za svoje podatke na masini sigurno ce traziti neki ozbiljniji projekat, a nece izigravati beta testera nekoj ideoloski zadojenoj grupi gradjana.
Komentar na Stallman-a: cuvajte se svake ideologije... :)

Eni
9.4.2009, 18:41
Dakle, da su ranije uvedeni ti standardi, danas ne bi bilo Ubuntua jer bi bilo totalno glupavo po tvom mišljenju forkovati debian. To što danas ubuntu sam ima više korisnika nego 90% svih ostalih distribucija zajedno je odjednom zaboravljeno. Moglo bi se reći - da se Ubuntu nije odvojio, sad bi debian bio bliže korisnicima, ali to nije istina jer debian prati svoj put od početka i drži ga se i danas.

Neko će reći - ok, Ubuntu, ali neka tu stanu. Znači trebalo bi reći ljudima koji rade na Mintu da su izgubili vreme i da prestanu da se glupiraju, te da se vrate i pomognu razvoju Ubuntua... Zašto?

Uostalom ko je taj koji će reći "ovo je pravi linux a ovo nije", i da je sramota nešto što osoba radi ako ona to želi i ima pravo na to?

- Oni koji nemaju pametnija posla a niko ih ništa ne pita.

LM, tema je pomoć početnicima, a nekoliko postova ranije sam rekao kako je najbolje pomoći. Pokušao sam da podsetim sve okupljene oko ove rasprave da bi svako klasifikovanje jednakih sistema na one prvog i drugog reda, i slične podele bile kršenje licence i prava developera i korisnika. Očigledno nije uspelo. Nije uspeo ni apel da se manje pametuje a piše više dokumentacije... tako da, nastavite po starom ;)

lijenština
9.4.2009, 20:44
- Oni koji nemaju pametnija posla a niko ih ništa ne pita.


Čekaj, zar nismo svi jednaki? :D
Shvatam ja da je rasprava uzaludna. Ti imaš svoje mišljenje koje je po zvaničnom kanonu i to je tvoje pravo. Ali sa druge strane ja imam svoje mišljenje koje možda nije u potpunosti u skladu sa dogmom i to je moje pravo.
Vodeći računa o tome koliko si pričao o slobodi "viljuškarenja" ad infinituum mogao bi da uvažavaš moj fork mišljenja o tome šta je pravi put :)

Ko će reći koji je pravi linux a koji nije Verovatno isti oni koji su odredili šta je kršenje licence i prava korisnika i developera. :)
Nije uspeo ni apel da se manje pametuje a piše više dokumentacije... tako da, nastavite po starom ;)

Da vidimo- igranje video igara, ;)
Provirite da li igra ima verziju s nativnom podrškom za linux.
Ako ne idite na zvaničan sajt wine-a i proverite da li podržava igru uopšte, delimično ili potpuno. Ako je odgovor potvrdan instalirajte wine iz odgovarajućeg repozitorijuma/ sajta.
Ako ne poklonite nekome cd/dvd ili instalirajte odgovarajući windows po izboru (xp, w7) u dual boot/ multi boot režimu. (Pogledajte tačku dokumentacije koja se bavi ovim pitanjem). :D

GoranSTX
9.4.2009, 20:55
Zaključak koji se nameće kad čovek pročita prethodne dve strane (a taj zaključak svakako nije ni nov ni originalan) jeste da je filozofija slobode koja stoji iza GNU-a (i ujedno linux-a) kako njegova najbitnija prednost tako i najveći kamen spoticanja.
Kako god želite da definišete "slobodu" ono što je neminovno je da ista mora biti apsolutna kako bi bila sloboda u pravom smislu te reči. Stoga, slobodno forkujte projekat ako mislite da možete da ga poboljšate svojim idejama, nema tu ništa loše, a ako to uzrokuje dodatne komplikacije ostatku nestručne zajednice, pa, to je cena slobode...
Ono što nikako ne treba smetnuti sa uma prilikom ovakvih diskusija jeste sama geneza linuxa kao kernela i inkorporiranje u operativni sistem GNU. On nije pravljen sa idejom da postane dominantan kernel niti je u startu zamišljen kao produkt zajednice. Tačnije, a mislim da je i Linus to pomenuo u nekom intervjuu, linux danas ne bi bio to što jeste da nije bilo te zajednice. Dakle, sloboda koju GPL pruža direktan je uzrok progresivnog razvoja linuxa. Ograničiti, pa čak i usmeravati tu slobodu bilo bi kontraproduktivno, a pomenuti problem različitosti, neunificiranosti ili nestandardnosti je jednostavno nuspojava (ne nužno i negativna)...
Primera radi, OpenOffice.org je projekat pod vođstvom SUN-a koji usmerava i rukovodi razvoj, dakle centralizovani pristup razvoja pod određenim definisanim smernicama koji neki žele da vide i na primeru linux distribucija. Ovaj office paket je svakako najbolji softver tog tipa koji zajednica ima, ali da li je i jedini i da li bi bilo dobro da je jedini? Po mom mišljenju ne. Kako bi smo onda imali lagane office alatke koje developeri mogu da strpaju u live distroe velike jedva stotinjak MB? Jeste on najbolji, ali da li je uvek i adekvatan? Da li su Debian, Mandriva, OpenSuSE, Fedora, CentOS, RedHat i neki drugi distroi uvek adekvatno rešenje? Mislim da ja ovo šarenilo distroa neophodno i pozitivno, a to što takva situacija zbunjuje pojedince jeste pomalo nesrećno, ali za tu ponuđenu slobodu se treba boriti, mada, vrlo često se dešava da su ljudi dobrovoljni robovi. Lakše im je tako nego da uče da bi bili slobodni...

E vala sam preterao :D

stesha
9.4.2009, 21:10
Ubuntu je pravi primer kako se radi ozbiljan projekat, bio on fork ili nesto "from scratch"...
Dakle, dovoljno sredstava i ljudi da nesto sto ti znaci uradis lepo, a ne kao gore pomenuti Mint programeri (Mint sam koristio vise nego Ubuntu :)), koji stalno imaju problema da odrze projekat (cak su im svojevremeno privremeno ukinuli hosting na nekim serverima kad nisu imali love). A stalno pricaju o tome kako je to lak Linux za desktop, a ja sam imao par ozbiljnih problema sa Mintom i to bas sa delom koji se tice lakoce koriscenja... Nikad nisam lepo uspeo da kompajliram vlasnicke drajvere za NVIDIA karticu, hal je imao glupavi bug sa USB flash uredjajima prozori za Mint update su se jako cudno ponasali (rastezali su se dugmici u beskonacno :P) i sl. Sve idealni problemi za pocetnike. Do ovakvih stvari dolazi zato sto sam projekat, ma kako bio lepo zamisljen ne moze da izadje u susret svim zahtevima prilikom izrade OS-a (sto je ozbiljan projekat). Ovde, pre svega, mislim na testiranje sistema...

Dakle, da su ranije uvedeni ti standardi, danas ne bi bilo Ubuntua jer bi bilo totalno glupavo po tvom mišljenju forkovati debian Ne znam o cemu pricas? Pa Ubuntu se strogo pridrzava svih Debian standarda (DFSG) i POSIX standarda, a to sto nije deo Debian projekta je stvar finansiranja, i ja mislim da je to pre krivica Debian zajednice, koja je malo rigidna po pitanju nekih stvari (pre svega, promena u dinamickoj sredini ;)). However, i Ubuntu i Debian lepo saradjuju i to su veliki projekti i NE MOGU se meriti sa projektima koji nemaju kvalitetnu organizaciju.
Opet ponavljam, ne vidim nista lose u tome da ljudi koji imaju neke zamerke na vece distro projekte to i kazu na forumima, IRC kanalima i da pokusaju da ih poboljsaju, a ne da odmah jure u nesto sto ni Apple-u i Microsoftu nije jednostavan posao - pisanje CITAVOG OS-a. To je krajnje neozbljno, jer neko ce da koristi OS na svom racunaru i malo pouzdanosti podataka nije na odmet, zar ne?
Zasto sam ovoliko zapeo oko standardizacije i ukrupnjavanja projekata? Zato sto je pravo vreme GNU/Linux dobije veci broj korisnika, s kojima cu moci da razmenjujem softver, podatke (a ne da ih snimam u PDF ili nekom Win formatu samo da bi ih neko otvorio), jer je postao zreo sistem (jos odavno :) ) za desktop korisnike, ali umesto da ima bolje aplikacije, brza graficka okruzenja (pre svega KDE ;)) on ima pregrst distroa koji manje-vise rade isti posao.
Jedina prava kvalitativna razlika je izmedju rpm-based i deb-based distroa i onih baziranih na bsd-u. Nazire li se, iz prethodne recenice, neka standardizacija, onako, po prirodi stvari a ne po mojoj zelji :) ?

LM, tema je pomoć početnicima, a nekoliko postova ranije sam rekao kako je najbolje pomoći.

Znam koja je tema u pitanju, ja sam je pokrenuo kada su neki clanovi foruma po hiljaditi put uputili pocetnika na Google. Toga se secas, nadam se?

Pokušao sam da podsetim sve okupljene oko ove rasprave da bi svako klasifikovanje jednakih sistema na one prvog i drugog reda, i slične podele bile kršenje licence i prava developera i korisnika. Očigledno nije uspelo. Nije uspeo ni apel da se manje pametuje a piše više dokumentacije... tako da, nastavite po starom

Izvini, jedno licno pitanje. Ti si pravnik, zar ne? Posto non-stop govoris o krsenju nekih prava i nekoj diskriminaciji, dok ja pricam o malo boljoj organizaciji projekata. Ne znam kako licno misljenje moze nekome da ugrozi pravo na bilo sta. Ideologije i slicne stvari, itekako mogu...

lijenština
9.4.2009, 21:29
Za početak bi bila dovoljna podela na atestirane i neatestirane distribucije. Hardverska kompatibilnost, drajverska podrška, baza programa, podložnost/ broj bagova, upeglanost sistema- interfejsa ( jeli konzolaš ili user friendly) veličina zajednice i ponuđeni način i kvalitet podrške sistema u slučaju da odbija poslušnost. Lepo rangirano na jednom mestu, testirano i garantovano. :)

Mickie
9.4.2009, 21:42
Grešiš, to vaše dovođenje stvari u red udara direktno na GPL. Kako?
Ako je Linux kao kernel slobodan za modifikaciju i dalju distribuciju dok se poštuju pravila te licence, onda svako propisivanje skupa pravila koja bi ograničavala potencijalne izmene kod pojedinačnih distribucija dolazi u opoziciju samoj licenci.
Kada braniš nekome ono što mu licenca dozvoljava ili uslovljavaš sužavanje prava zarad komfora, ti narušavaš njegova prava i zakon i možeš biti krivično gonjen. Toliko o gore navedenom primeru.

Pokušao sam da podsetim sve okupljene oko ove rasprave da bi svako klasifikovanje jednakih sistema na one prvog i drugog reda, i slične podele bile kršenje licence i prava developera i korisnika. Očigledno nije uspelo. Nije uspeo ni apel da se manje pametuje a piše više dokumentacije... tako da, nastavite po starom ;)

Ja bolje da se povucem iz dalje rasprave da ne dobijem tuzbu za verbalni delikt i krsenje GPL-a... cccc

Ozbilno, meni izgleda k'o da si vec presavio tabak i spremas se da tuzis svakog ko izgovori neku "jeres":kreza:

stesha
9.4.2009, 21:48
Svidja mi se ideja... :)

Mickie
9.4.2009, 22:08
Koja ideja? Da nas sve krivicno goni do sudnjega dana? :rofl:

stesha
9.4.2009, 22:10
Za početak bi bila dovoljna podela na atestirane i neatestirane distribucije. Hardverska kompatibilnost, drajverska podrška, baza programa, podložnost/ broj bagova, upeglanost sistema- interfejsa ( jeli konzolaš ili user friendly) veličina zajednice i ponuđeni način i kvalitet podrške sistema u slučaju da odbija poslušnost. Lepo rangirano na jednom mestu, testirano i garantovano. :)

Mislio sam na ovaj post... :)

GoranSTX
9.4.2009, 22:27
Za početak bi bila dovoljna podela na atestirane i neatestirane distribucije. Hardverska kompatibilnost, drajverska podrška, baza programa, podložnost/ broj bagova, upeglanost sistema- interfejsa ( jeli konzolaš ili user friendly) veličina zajednice i ponuđeni način i kvalitet podrške sistema u slučaju da odbija poslušnost. Lepo rangirano na jednom mestu, testirano i garantovano. :)

Lepo zamišljeno, ali mislim da je malo teško za izvođenje. Ko bi atestirao i klasifikovao distroe? Kako to misliš "konzolaš"? I sve ovo možeš da dobiješ uz neki komercijalni linux, što da te boli glava, platiš i ne misliš...

U suštini, koliko vidim, cela ova rasprava je oko toga da se od linuxa napravi ono što on nije? Ili da se napravi jedan "one size fits all" distro? Ovome bih se već suprotstavio. Ne treba nam novi windows, a upravo sloboda koju linux pruža omogućava vam da napravite sebi sistem po meri.
Uzmeš ubuntu (kažu ljudi vrlo user-friendly distro mada se ja ne bih složio), pa mu iskompajliraš vanila kernel da podržava tvoj hardver, pa skloniš GNOME i nabaciš LXDE, izbaciš apt iz upotrebe i sve kompajliraš iz source-a i dobio si gentoo :)
Slobodni ste da menjate sistem kako vam odgovara ukoliko znate, slobodni ste da platite druge da urade to za vas ukoliko nemate dovoljno znanja, slobodni ste koristiti viđenja drugih ljudi kako jedna linux distribucija treba da izgleda, slobodni ste ne koristiti linux uopšte, ali nemate slobodu (ni pravo) sebi ili drugima ograničavati slobodu (ili pravo) pa čak ni u ime propagiranja linuxa za široke narodne mase. Smatram to vrlo pogrešnom metodom. I da, evo sam pomenuo pravo, a nisam pravnik, jeste se uplašili? :a_whistli :boodala:

stesha
9.4.2009, 23:01
Slobodni ste da menjate sistem kako vam odgovara ukoliko znate, slobodni ste da platite druge da urade to za vas ukoliko nemate dovoljno znanja, slobodni ste koristiti viđenja drugih ljudi kako jedna linux distribucija treba da izgleda, slobodni ste ne koristiti linux uopšte, ali nemate slobodu (ni pravo) sebi ili drugima ograničavati slobodu (ili pravo) pa čak ni u ime propagiranja linuxa za široke narodne mase. Smatram to vrlo pogrešnom metodom. I da, evo sam pomenuo pravo, a nisam pravnik, jeste se uplašili? :a_whistli :boodala:

Mozete da menjate sistem, to jeste, ali da ga postavite na sajt i tvrdite da je idealan za iskusne/neiskusne korisnke, i neko ga preuzme a on ne radi. Nije li to malo neozbiljno? Jedno je kompajlirati kernel za sopstveni racunar u cilju poboljsanja performansi SOPSTVENOG sistema, ali nema smisla to resenje nametati masi kao kvalitetno jer ono to nije, zato sto praksa (i gomila problema koji se javljaju) to demantuje, a OS nije igracka vec parce softvera od kojeg nam zavise podaci. To treba shvatiti ozbiljno, bar iz postovanja prema korisnicima.
Ubuntu je resio problem zelja/cestitki/pozdrava sa svojim Brainstorm projektom koji omogucava da korisnici kreiraju distro po svojim potrebama, sto iskljucuje potrebu za skupom od beskonacno mnogo istih distro-a... Zgodno, zar ne?
Zasto slobodu poistovecujete sa mogucnoscu da zeznete ono sto zajednica koja pise kernel radi, ili da zeznete ono sto GNOME, KDE i drugi developeri rade samo zato sto vam se nesto ne svidja? Ako vam se nesto i ne dopada uradite to za sebe i ne objavljujte to siroj javnosti koji ima poverenja u ono sto mnogo kompetentnije institucije rade. Ja volim GNU/Linux sa svim prednostima i manama i ne pada mi napamet da "grejem toplu vodu" u vezi sa jako dobrim i zrelim sistemom kakav je Linux. Fork-ovanje ima smisla kod nedovoljno zrelih i kvalitetnih projekata, sto kod Linux-a nije slucaj.
Ne mislim da je prikljucivanje nekom dobrom i perspektivnom projektu ogranicavanje slobode u bilo kom smislu. Naprotiv, u dobro organizovanom sistemu ideje pojedinaca mogu mnogo pre doci do sireg auditorijuma, sto je i svrha svake aktivnosti koja je okrenuta nekoj zajednici . Ko ne zeli da mu rad ima siri prijem u drustvu netreba ni da ga objavljuje, vec neka ga samozadovoljno cuva i prepusti zaboravu...

GoranSTX
9.4.2009, 23:09
stesha, druže, pa ti upravo pričaš o ograničavanju slobode. Kako misliš da zabraniš nekome da forkuje projekat kada mu to sam taj projekat dozvoljava? I šta ima veze kakav će fork biti? Ako je dobar imaće prođu, ako nije - neće. Jednostavno. To što će neko s vremena na vreme zapeti na nekom problemu, pa ono, šta da se radi, to je cena koju plaćamo za slobodan softver, po meni bolje i tako nego da imamo jedan distro prenaduvan i prenabudžen da bi odgovarao svima.

lijenština
9.4.2009, 23:14
Lepo zamišljeno, ali mislim da je malo teško za izvođenje. Ko bi atestirao i klasifikovao distroe? .

Teško jel? :D

A kada se neko žali kako je učenje linuxa teško kaže se kako se za slobodu mora pomučiti.;)
Uzmimo na primer mogućnosti implementacije fizike preko PhysX nVidije i OpenCL-a kojeg forsiraju Amd i Intel. S jedne strane imamo standard koji radi samo na Nvidijinim karticama a sa druge standard koji radi na svim GPU (uključujući i nV :opanachke) i na svim procesorima bez obzira na proizvođača. Hm, baš se pitam koji će na duži rok biti pobednik. Ne zato, što je ovo ili ono diskreciono telo odlučilo, već zato što je tržišna logika kaže da ako imaš proizvod koji radi svuda imaš veće tržište.
Ili kao što iz Nvidije rekoše (http://www.bit-tech.net/news/hardware/2009/03/27/nvidia-considers-porting-physx-to-opencl/1): “In the future it’s a possibility that we could use OpenCL,”

Inače ono što sam rekao nije monopol jedne distribucije već više normativni sistem- ako ispunjavaš objektivne uslove kvaliteta automatski dobijaš odrednicu certified, atested. I to je sve. Izvan tih odrednica kvaliteta mogu da postoje distroi - to niko ne može da zabrani, ali treba samo ljudima staviti do znanja da su oni još uvek u razvoju. Kad sazru i ispune uslove -dobrodošli. :)

stesha
9.4.2009, 23:20
Do sada nijednom nisam pomenuo rec "zabrana", vec sam komentarisao situaciju u kojoj se Linux nalazi i predlozio da se uzalud ne trose kreativni i pametni ljudi za forkovanje projekata kada mogu da pomognu poboljsanju kvaliteta vec postojecih distroa a da pritom ne gube vreme na rad iz pocetka kad vec ne pisu potpuno nov sistem vec koriste isti kernel i sve ostale programe, desktop okruzenja. Jedno je napisati nesto revolucionarno (setimo se Linus-a ;) ) i to cu uvek da podrzim, a kozmetisanje vec postojecih odlicnih resenja sasvim drugo, i predstavlja tracenje talenta, serverskih resursa, vremena i zivaca korisnika.
samo o tome govorim. To nema veze sa zabranama, vec sa prakticnoscu sto bi trebalo da bude odlika programera i inzenjera. Nema nista lepse nego otici na sajtove Ubuntu, Debian, Slackware, Fedora, Arch i slicnih projekata i videti da zaista lepo funkcionisu i zakljuciti ad je bolje pomoci nesto sto je i ucinilo Linux boljim, nego krenuti sam u nesto sto nije nimalo naivno, a to je pisanje OS-a. Bar zbog potencijalnih korisnika koji bi bili u neobranom grozdju ako bi projekat propao... :)

Eni
9.4.2009, 23:55
Registruj telo i osmisli mu strukturu, napravi sajt, sastavi propozicije i dodeljuj zvezdice svim proizvodima. Ako budeš dovoljno uticajan, sutra će i ubuntu ili fedora da se hvale da kod tebe imaju 5 zvezdica, ako ne budeš - znaćeš da si probao.

Od priče na forumu nema ništa, zavrni rukave.

stesha
10.4.2009, 0:20
Opet masis sustinu, jer mi sugerises da se "forkujem" i da osnivam nove institucije. Tela (tj. pravna lica) za ovo o cemu ti govoris vec postoje (sto puta sam govorio o tim telima koja su mnogo starija od mnogih linux distroa), ali izgleda da ne mogu nista da urade zbog korisnika koji nemaju nista drugo da kazu osim ironicnih opaski, a pri tom se prave da su i pravnici i Linux "experti". Ja bar priznajem da sam obican korisnik, i od toga ne bezim, ali to ne znaci da ne mogu da procenim sta mi smeta a sta ne. JA bar ne uzimam zdravo za gotovo sve sto mi se servira (posebno ideologije), pamakar to doslo i od Linusa i Stallmana...
Ko je FSF puritanac neka izbrise sve vlasnicke formate i neka baci hardver jer nije dovoljno slobodan pa onda neka ironise. Bas je lepo voziti NVIDIA/ATI drajvere, slusati mp3 (krsenje tamo nekih prava! :P), igrati Win igre i braniti FSF postulate. Ja ne koristim Linux zbog ideologije vec zato sto mislim da je bolji od Windows-a i tacka. To nema veze sa ikonama savremene IT industrije vec sa mojom slobodnom voljom...
Sada se namece prosto pitanje: ko je slobodniji, ti ili ja?

lijenština
10.4.2009, 1:04
Registruj telo i....


Nisam ja Betmen, On je jedini u stanju da se nosi sa podivljalim pingvinima. :D


Slažem se sa prethodnim postom. :)
EDIT: Okamova oštrica kaže da Umnožavanje ne treba pretpostavljati ukoliko za to nema potrebe.

GoranSTX
10.4.2009, 8:56
Ja i dalje ne shvatam ponetu takvog sertifikacionog tela... Kakava je neka distribucija može se ustanoviti pretragom interneta i čitanjem recenzija. Koga interesuje koji distro bi mu odgovarao svakako će se malo raspitati, a kome nije bitno uzeće ubuntu zato što je nareklamiraniji.
Dalje, sve i da takvo telo počne da radi postavlja se pitanje klasifikacije i sistema ocenjivanja. Jel će isti parametri gledati kod PCLinuxOS-a i Puppy-a? Ili ćemo imati top liste NajDesktop, NajLive, NajRescue, NajUSBFlash, NajManja, NajTanja, NajBrža... i tako dođemo do 200 lista i zbunimo korisnike jer ne znaju u koju da gledaju...
Da ne pominjem mogućnost uticaja i manipulacije čim postoji neko telo koje o nečemu odlučuje.
Krajnja linija, onaj ko hoće da koristi linux MORA da se malo potrudi. Trud se manifestuje potragom za distroom koji najbolje "leži", upoznavanjem sa tim sistemom, podešavanjem po volji... Mislim da nema formule po kojoj bi se napravio test na koji bi korisnici odgovarali i koji bi kao rezultat dao "distro for you is ... "

I manite se komentara na ličnoj osnovi.

Salito
10.4.2009, 10:29
Moze da se napravi "distro for you is..." tako shto se korisniku postavi nekoliko desetina pitanja i napravi baza koja ispunjava kriterijume. Chak shta vishe, naleteo sam na takvu stvar na netu, i meni je preporuceno da koristim opensuse ili fedoru jer sam trazio nov brz i stabilan sistem???
E sad, ja bi napravio neshto tipa:
- podrzani hardver: to to to
- sound system: taj (alsa, pulse...) i da se napishe lepo koji program koji sistem koristi, onaj koji se koristi u njavishe sluchaja da nosi najvishe poena.
- podrzani prop. driveri: da/ne (moze skoro svuda da se "nameste" ali negde rade negde ne ni posle 5 dana tweakovanja. (npr ja sa atijem muchim muku, radi lepo samo na ubuntu a bogami najjednostavniji install)
- novina paketa/stabilnost paketa (centos - rock solid, stable ili fedora - bleeding edge, buggy as hell, a isti im je "tata")
- mora da se napravi razlika jednom i za svagda: GNU/Linux/BSD za desktop korisnike (bivshe windowsashe i normalne korisnike (ubuntu, fedora, pclos, mepis, opensuse, sabayon, mandriva, pcbsd) i za servere i power korisnike (gentoo, arch, freeBSD, sidux, etc)
I ne moze da se porede ta dva tipa distro-a.

Naravno, sve ovo gore je podlezno promeni. A bilo bi lepo da postoji neshto tipa distrowatch samo da distroe malo detaljnije oceni i baci u neki od kosheva.
EDIT: http://polishlinux.org/choose/quiz/ koji je distro za tebe link.

stesha
10.4.2009, 10:51
Nije problem kvalitet distroa niti kome je namenjen, vec odrzivost projekta. Kao korisnik, ja sam zainteresovan da distro koji koristim ne menjam svakog semestra, vec da mi sluzi duze vreme. Prirodno je da se covek okrene nekom stabilnijem projektu, nego necemu sto:
nije kvalitativno drukcije od vec postojecih distroa
slabo podrzano od strane community-ja
nema perspetkivu na duzi vremenski rokOvo sto sam nabrojao treba da pokaze da OS nije igracka vec nesto sto ce neko da koristi (kad je vec na net-u) i da razvojni timovi treba da pridju problemu sa malo vise odgovornosti prema korisnicima. Nikome ne treba novi M$ koji umesto dobrog sistema jedino ume da pise beskonacne EULA-e i Disclaimer-e i da lepi Genuine etikete. A sistem, rupa... :P
Ja gledam stvari kriticki i iz ugla korisnika, i tu nema nista lose. Kao i sve druge stvari u zivotu neke radimo traljavo neke dobro i to je ok. Ali ako nismo spremni da primimo kritiku ili nismo samokriticni (ja sam deo Linux zajednice ali vidim i mane cele price), onda postajemo kandidati za prosek, a Linux zajednica to svakako nije...
Sto se tice ustanova koje treba da sertifikuju Linux, za tim nema potrebe jer te ustanove vec postoje (verovali ili ne Linux se pridrzava gomile standarda :) ), a kvalitet distroa je vec ocenjen od strane korisnika (pogledati page hitranking na DistroWatch (http://distrowatch.com/) i temu Pregled linux distribucija (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=28174)).
Po prirodi stvari, a ne po mojoj zelji, mali je broj distroa koji je u siroj upotrebi, a kad se tome doda cinjenica da oko 1% ljudi uopste koristi Linux ne treba biti mnogo pametan pa zakljuciti da stvari ne idu kako bi trebalo. Linux je stabilan i zreo sistem i zasluzuje mesto koje mu po prirodi stvari pripada.
Dok se ne poveca baza korisnika NIKADA necemo imati popularne igre portovane za Linux, kvalitetne drajvere (vlasnicke, how scarry :)) i aplikativne softverske pakete tipa Photoshop, AutoCAD i slicne. A operativni sistemi i sluze za to - da korisnik radi svoj posao u sistemu a ne za sistem.
Dakle, ne govorim o zabranama, jednoumlju i slicnim stvarima, vec o usmeravanju kreativne energije Linux zajednice u smeru napretka iste, jer za tri godine, koliko koristim Linux, nista se nije znacajno promenilo u korist ovog sistema. Cak ni u segmentu netbook-ova gde bi Linux trebalo da bude igrac broj jedan a ne "OS koji obecava"...

P.S. - sta da li bi Debian, Ubuntu, Fedora, openSUSE i slicni projekti bili ono sto jesu da su zasnovani na principu "radim sta hocu"?
Toliko od mene... :D

GoranSTX
10.4.2009, 11:09
Aha, postaje mi jasna smisao ove halabuke :D

Nažalost, iako se slažem sa dobrim delom zapažanja koja si izneo, i dalje mislim da, sve i kad bi se htelo, takav projekat nema baš svetlu budućnost. Teško da će se zajednica ikada saglasiti oko toga koji je pravac najbolji za linux, a i sam linux kao sistem koji može da radi na gomili platformi i sa gomilom primena nikako ne može imati jedan smer razvoja.
Dakle, samo se potvrđuje da je karakter linuxa kao slobodnog kernela i cela filozofija zajednice kako najveća prednost, tako i najveća slabost ovog sistema.

bvitnik
10.4.2009, 15:56
Ljudi, "sertifikaciono telo" o kome svi pričate već postoji i zove se "Linux Standard Base" (link1 (http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_Standard_Base)|link2 (http://www.linuxfoundation.org/collaborate/workgroups/lsb)). Problem je sledići. LSB ne uređuje svaki aspekt Linux distribucija, npr. koje verzije i kojih programa/biblioteka itd. će koristiti. Sledeći problem je što je ovo telo samo savetodavno. Niko vas ne tera da njihove savete uzmete zdravo za gotovo niti je ovo telo bilo kakvo merilo kvaliteta. Kao što je već rečeno, kad bi ovo telo bilo apsolutno i određivalo šta je dobro a šta nije i šta sme a šta ne sme biti dostupno korisnicima, to bi bilo ugrožavanje slobode a što je najgore, bio bi otvoren put za svakakve vrste malverzacija - zelembaći bi tu igrali važnu ulogu - što je ako mene pitate, mnogo veće zlo. Opet zaključak - sloboda ima cenu ali je slatka.

Smatram da kada bi u Linux bilo uloženo onoliko vremena, para i visoko stručnog ljudstva koliko je uključeno u razvoj Windows-a kao i drajvera i software-a za njega, da bi 90% problema o kojima mi ovde raspravljamo bilo rešeno. Kako, koliko, i ko je sve uključen u razvoj svih aspekata GNU\Linux sistema, dobro je da uopšte radi. To je opet cena slobode, svako je dobrodošao da pomogne i svačiji doprinos se uvažava.

stesha
10.4.2009, 20:11
Niko vas ne tera da njihove savete uzmete zdravo za gotovo niti je ovo telo bilo kakvo merilo kvaliteta. Kao što je već rečeno, kad bi ovo telo bilo apsolutno i određivalo šta je dobro a šta nije i šta sme a šta ne sme biti dostupno korisnicima, to bi bilo ugrožavanje slobode a što je najgore, bio bi otvoren put za svakakve vrste malverzacija - zelembaći bi tu igrali važnu ulogu - što je ako mene pitate, mnogo veće zlo. Opet zaključak - sloboda ima cenu ali je slatka.


Ne bih se slozio u potpunosti. Sve sto cini zivot savremenog coveka je, uz vise ili manje problema, proslo put standardizacije. Mobilni telefoni (i njihovi protokoli preko kojih komuniciraju), racunari, srafovi, automobili - sve sto vam padne na pamet. Standarde su donosili strucnjaci iz svih naucnih oblasti i lepo publikovali u vidu standarda (ISO) i tu lova ne igra nikakvu ulogu.
Standardi se uvode zbog lakse komunikacije izmedju ljudi (IEEE 803.2 iliti Ethernet protocol napr.), lakse eksploatacije proizvoda i razmene dobara (zamislite da porucite milion srafova koji nisu standardizovani, pogresan procesor za socket koji imate...), lakseg transporta (zamislite kad bi svaka EU drzava imala posebne saobracajne znake - al' bi bilo veselo)...
Niko, ali niko (pa ni M$, Intel, Coca Cola i sl.) ne moze da menja ISO standarde, jer ih formiraju tela nezavisna od ovih kompanija (naucnici i inzenjeri). Kompanije mogu samo da prihvate/ ne prihvate standard, sto cesto ide na njihovu stetu jer se vise cene proizvodi koji postuju neke standarde (niko nece da kupi nesto sto nece da mu radi).
Haos nastaje jedino u IT segmentu gde stalno neko vuce na svoju stranu. Otuda zilion fajl formata za istu stvar, delova hardvera samo za uredjaje odgovarajucih proizvodjaca (ua za Sony i Apple :P), HD-DVD, BlueRay, a sve preko ledja korisnika... Ali to je normalno stanje u mladom segmentu kao sto je IT. Toga je bilo i u praskozorje automobilske i drugih industrija pa nije prevagnulo u korist korporacijskih magnata.
Otuda i inicijativa nekih zemalja EU da se OpenDocument format (ISO/IEC 26300) uvede kao standard u svim njenim drzavama radi lakoce razmene podataka. Ja mislim da taj format podrzavaju i korisnici Linux sistema :D...
I ja sad, napisem na forumu kako ne bi bilo lose da se malo stvari srede i po pitanju Linux distribucija (bez zabrana koje su mi se stavljale u usta :)), i budem napadnut da ogranicavam neciju slobodu :opanachke... I to jos od ljudi koji nemaju veze s pravom na koje se pozivaju (ka ni ja uostalom, ali i ne smaram na tu temu)...
Pitam se kakva je to sloboda ako si jedini korisnik nekog proizvoda? Da li je sloboda gitara bez odgovarajuceg kabla (veoma frustrirajuce), pojacalo na mrezi sa nestandardnom voltazom (od 255 V napr :P) ili konzola za NTSC standard pored PAL televizora? Mislim da nije...

bvitnik
10.4.2009, 21:35
Nije postojanje i poštovanje standarda problem Linux-a. Veliki broj stvari kod Linux-a jeste standardizovano. Čak se i bolje i više pridržava standarda nego komercijalni proizvodi. Ono što Linux, odnosno pojedinačne distribucije nemaju je standard kvaliteta, ako izuzmemo pomenuti LSB.

Zašto moderne distribucije ne zadovoljavaju neki osnovni, čisto s korisničke strane definisani, kriterijum kvaliteta? Jer žele da budu u koraku sa modernom vizijom privlačnog operativnog sistema (bleeding edge) kako bi privukli što veći broj korisnika nauštrb kvaliteta/stabilnosti. Ili tako ili da koriste stare, stabilne i dobro istestirane verzije softvera čime će dobiti sistem koji na oko izgleda zastarelo. Izbor je pao na ovu prvu opciju valjda da bi se što brže promenila svest kompjuterskih korisnika i što brže ugrozio položaj M$-a (preko potrebno).

To što postoji veliki broj distribucija možete da gledate i na sledeći način:

Nisam zadovoljan s kvalitetom trenutno raspoloživih distribucija, imam znanja i volje, verujem da sam sposoban da napravim sopstvenu bolju distribuciju. Da li je bolje da ponudim svoju distribuciju i drugima i da se takmičim sa postojećim distribucijama ili da svoju distribuciju zadržim samo za sebe? Naravno da treba da dam svoju distribuciju i drugima, bila ona i gora od postojećih, naći će se neko kome će biti dobra/bolja/najbolja.

Takođe zaboravljate još jednu stvar. Postojanje velikog broja distribucija nije rasipanje ljudskog truda i rada (mislim na developere). Nije (mnogo) umanjena njihova produktivnost u odnosu na slučaj kada bi svi radili samo na jednoj distribuciji. Zašto? Pa zato što se inovacije i rešenja dele među distribucijama. Ako se nešto istakne kao dobro rešenje, brzo će se naći i u drugim distribucijama. Tako se ustvari i smanjuje raznolikost. Mislim da je ovo, kako vreme odmiče, sve više i više tačno i da sada raznolike distribucije više liče jedni na druge nego što je to bio slučaj pre nekoliko godina. Ako se taj trend nastavi, mogli bi da očekujemo da će nam biti svejedno koju distribuciju koristimo i da će razlike biti minorne. Možda će jedina razlika biti samo vizuelni identitet.

Only time will tell. Biće bolje. Linux polako ali sigurno postaje veliki igrač.

stesha
10.4.2009, 21:54
Potpuno se slazem. Distroi konvergiraju, jer su kvalitativno veoma slicni (kernel, desktop okruzenja i sl.), a korisnici to prepoznaju i koriste samo desetak distroa iz velikog skupa od nekoliko stotina. To iskljucuje potrebu za velikim brojem distroa i to nijedan ljudski zakon ne moze da promeni (pa ni GPL)...

Mickie
10.4.2009, 21:58
Ako se nešto istakne kao dobro rešenje, brzo će se naći i u drugim distribucijama.
To je tacno. Znam kad sam ja prvi put dohvatio Linux u ruke, to je bio Knoppix. Tada je to bila jedina live distribucija. Sada skoro svaka dolazi kao live disk.

Tako se ustvari i smanjuje raznolikost. Mislim da je ovo, kako vreme odmiče, sve više i više tačno i da sada raznolike distribucije više liče jedni na druge nego što je to bio slučaj pre nekoliko godina. Ako se taj trend nastavi, mogli bi da očekujemo da će nam biti svejedno koju distribuciju koristimo i da će razlike biti minorne. Možda će jedina razlika biti samo vizuelni identitet.

Only time will tell. Biće bolje. Linux polako ali sigurno postaje veliki igrač.

Ja nesto nevidiim trend smanjenja razlika. Najveci problem je u tome sto svako krpi i prepravlja kernel kako mu se svidi. Kada bi svi koristili vanila kernel, mogli bi da svi skidamo programe iz jednog istog repozitorijuma, nebitno ko koji distro koristi. I naravno, kompanije koje prave hardver bi se radije upustale u pisanje drajvera za linux, jer ce jednom napisan drajver raditi na svakom linuxu koji koristi vanila kernel. Takodje i softverske kompanije. A oni koji ne koriste vanilu? Pa nek rade isto sto i dosad. Neka prave repozitorijume sa progremima koji mogu biti korisceni samo za taj distro, i neka muce muku sa drajverima.

dare023
10.4.2009, 22:14
Problem ove diskusije je što ste svi za ponešto u pravu.Sve ti zavisi od ugla gledanja,mada kada se gleda iz ugla "običnog"korisnika,njemu je samo bitno da "to" radi ,ma šta bilo "to".A , ako je uz to i free , još bolje.
Lično mislim da je loše što ima veliki broj distroa, jer da se sve to znanje i rad slilo u one koji se i ovako najviše koriste,odavno bi prešišali win$.A poseban problem predstavljaju likovi koji smatraju da je linux nešto uzvišeno i šta ja znam, pa nekog novajliju napljuju kako linux nije OS nego kernel isl.Priznajem da do skoro ni ja to nisam znao, dok nisam pogledao onaj film o linuxu.
Neko je pomenuo Stalmana,a ja sam u tom filmu zapazio da je pokušao da privoli ljude da za pass samo stisnu enter pa se odazvalo samo par njih.To je moglo pre 25-30 god (možda),zamislite da danas tako nešto predložite nekome.Ne mislim da čovek lupeta, samo su neke stvari ipak utopija.
Drugo,ovakve rasprave u zemlji u kojoj vlada piraterija nemaju smisla, jer sam ja pre neki dan pokušao da zakletom mikrosoftašu objasnim zašto koristim linux,a on će :"a da li ima fotošop,ofis...".Pitam ga da li si ti to platio,a on "ne,a što?" .Kraj rasprave.
LM, linux je bolji, ali će se još dugo win$ koristiti više,iz raznih razloga.
Jedan od najvećih je što nema sistemske(čitaj :državne) podrške slobodnom softveru.A na taj način bi mnooooogo dobili

stesha
10.4.2009, 22:15
Najveci problem je u tome sto svako krpi i prepravlja kernel kako mu se svidi. Kada bi svi koristili vanila kernel, mogli bi da svi skidamo programe iz jednog istog repozitorijuma, nebitno ko koji distro koristi. I naravno, kompanije koje prave hardver bi se radije upustale u pisanje drajvera za linux, jer ce jednom napisan drajver raditi na svakom linuxu koji koristi vanila kernel. Takodje i softverske kompanije.

Evo jednog prakticnog i lepog zapazanja... :)

bvitnik
11.4.2009, 2:34
Ja nesto nevidiim trend smanjenja razlika. Najveci problem je u tome sto svako krpi i prepravlja kernel kako mu se svidi. Kada bi svi koristili vanila kernel, mogli bi da svi skidamo programe iz jednog istog repozitorijuma, nebitno ko koji distro koristi. I naravno, kompanije koje prave hardver bi se radije upustale u pisanje drajvera za linux, jer ce jednom napisan drajver raditi na svakom linuxu koji koristi vanila kernel. Takodje i softverske kompanije. A oni koji ne koriste vanilu? Pa nek rade isto sto i dosad. Neka prave repozitorijume sa progremima koji mogu biti korisceni samo za taj distro, i neka muce muku sa drajverima.

Mislim da si pobrkao par stvari. Kernel tu ima najmanju ulogu. Ono što pravi problem su neslaganje u verzijama biblioteka na koje se oslanjaju programi. Tako jedan program iskompajliran za jednu distribuciju, i odgovarajuće verzije biblioteka u njoj, možda neće raditi sa tim bibliotekama u drugoj distribuciji jer se verzije razlikuju. Doduše verzije ne moraju da budu identične da bi program radio, ipak postoji poprilična fleksibilnost. Što je program manje zavistan od raznolikih biblioteka, to je veća verovatnoća da će (isti binary build) raditi na više distribucija. Kako inače komercijalni programi koji su binary only rade na više različitih distribucija?

Da li si ikad pokušao da uzmeš neki paket namenjen jednoj distribuciji i instaliraš na drugu, konvertujući format paketa .deb -> .rpm (.tgz ili nešto deseto) i obrnuto, ako je potrebno? Ja sam na Slackware-u ponekad koristio pakete namenjene drugim distribucijama i programi su radili bez problema.

Da li si ikad pokušao da u tebi omiljenu distribuciju ubaciš svoj build vanila kernela? Šta misliš da li će raditi sistem? E pa, radiće ali moraš da iskonfigurišeš kernel ispravno jer ipak ostatak sistema očekuje kernel bude konfigurisan na određen način. Ako ne iskonfigurišeš onako kako je očekivano, opet će sistem raditi ali ćeš imati određenih problema, doduše ne sa programima koji se ne oslanjaju u većoj meri na hardware.

Svojevremeno sam vanila kernel kompajlirao za SuSE 9.x, doduše trebalo mi je nekoliko puta dok ga nisam utegao kako treba, ali sistem je radio. Najveći problem su mi bili bootsplash i neki sada već matori i zaboravljeni kernel modul za automount. Da vas podsetim, bootsplash nije nikad bio deo vanila kernela kao ni pomenuti automount modul ali pečovo sam kernel i ubacio podršku. Automatsko mount-ovanje je tada bilo jeres među distribucijama zato su i bile potrebne egzibicije ovakvog tipa.

Slučaj kada kernel igra najznačajniju ulogu su drajveri. Zašto drajveri kompajlirani za jedan kernel ne rade na drugom? A ko kaže da ne rade? Drajver iskompajliran za istu verziju ali različito konfigurisanih kernela kao i kernela koji su modifikovani, ali ne u većoj meri tako da direktno utiču na dati drajver, bi teoretski morao da radi na svim tim kernelima. Znači taj isti binary build drajvera bi morao da radi. Moguće je čak i da radi sa različitim verzijama kernela, međutim kernel takve stvari ne dopušta iz predustrožnosti ali može da se forsira.

Mislim da si još jednu stvar pogrešno shvatio. Kompanije ne prave više vrsta drajvera za različite distribucije. I dalje prave samo jedan. Uzmimo recimo vlasnički (binary only) drajver za nVidia grafičke kartice (isto važi i za druge proizvođače kao i za druge delove hardvera). On se sastoji iz dva dela. Jedan deo je binarni prekompajlirani deo kojeg nVidia za datu verziju drajvera iskompajlira jednom i to je to, on se ne menja. U njemu se ustvari nalazi telo drajvera. Drugi deo služi za vezivanje prvog dela sa kernelom i on mora da se iskompajlira kako bi se slagao sa konkretnom verzijom kernela na sistemu i to se radi iz predustrožnosti jer kada bi i taj deo bio prekompajliran, postojala bi mogućnost da ne bi radio svugde. Ono što nVidia radi je da u svom paketu drajvera nudi prekompajliran i ovaj drugi deo za nekoliko većih distribucija ali ako se drajver instalira na distribuciji koja nije među njima, installer će iskompajlirati drugi deo za vašu distribuciju. I voila. Onaj isti prekompajlirani prvi deo će u nepromenjenom obliku raditi na svim distribucijama nezavisno od verzije kernela niti od toga da li je kernel menjan ili je vanila.

Još jedna stvar. Proizvođači distribucija, ne modifikuju kernel do te mere da to pravi problem i da počinje mnogo da se razlikuje od vanila kernela. I vanila kernel možeš konfigurisati na milion načina iako ustvari nisi napravio nikakvu modifikaciju. Ono što sam primetio da ubacuju u kernel, čega nema u vanila kernelu, su stvari koje su ili neke ne toliko važne stvari, kao pomenuti bootslash, koje Linus i kompanija ne smatra potrebnim u svom kernelu ili su stvari koje su još u razvoju i koje će u jednom trenutku ući i u sastav vanila kernela. Takođe i guraju neke loše napisane stvari koje su Linus i kompanija išutirali iz kernela do daljnjeg jer ne zadovoljava njihov kriterijum kvaliteta. Primer je recimo "kernel mode setting" kojeg Fedora fura već odavno i koji je tek nedavno ušao u vanila kernel.

Kome se ne sviđa to što distribucije ne koriste vanila kernel neka uzmu vanila kernel i iskompajliraju i rešen posao, ali morate se onda oprostiti od onog lepog Fedorinog (kako ga Covenant zove) Plajmuta :to_care:, ili pređite na Slackware, u njega je sve vanila (nema čokolade :to_care:).

Možda smo mi jednostavno navikli na Windows i jedan način razmišljana i jedan pogled na svet i jedno merilo vrednosti koje on donosi, takoreći razmazio nas je, pa nam je problem da zamislimo nešto drugačije. Mi bi da Linux bude Windows, samo bolji.

lijenština
11.4.2009, 4:30
Možda smo mi jednostavno navikli na Windows i jedan način razmišljana i jedan pogled na svet i jedno merilo vrednosti koje on donosi, takoreći razmazio nas je, pa nam je problem da zamislimo nešto drugačije. Mi bi da Linux bude Windows, samo bolji.

A zbog čega smo navikli na windows ? To je suštinsko pitanje :)

Napraviću malu paralelu sa jednim dosta sličnim metodom razvoja kakav ima Linux- a to je modovanje igre Stalker SoC.
Ovu igru je relativno lako menjati u mnogo čemu (za one koji poznaju materiju) - dovoljan je db ekstraktor i notepad (mada se prepuručuje notepad++ ili neki sličan zbog "pravopisa"); winmerge kao i utilitiji za editovanje i kompajliranje .spawn fajlova. Za animacije i 3d modele Maya, a za teksture .dds plagin za photoshop (CS ili klot svejedno;)).Takođe od velike koristi je i beta SDK ali on je samo multiplejer -AI ne može da se ubaci pomoću njega ). Pošto igra koristi Lua -u za skriptove moguće je veoma lako uticati na game evente, spawnovanje, skiptove, trigere; sve to uz određene estetske korekcije (2D I 3D ), pa i cele modele -modeli oružja na primer. Takođe je bilo moguće otključati vozila, mutante koji su isečeni iz vanile, ali su ostavljeni u kodu.

I tu vidimo isti princip koji je opisan. Jedan tim ili pojedinac uradi neki skript koji se dopadne ljudima i oni ga uvrste u svoj mod- recimo sleeping bag se pojavio u xy modova). E sada s vremenom se javljaju takozvani globalni modovi koji predstavljaju kolekcije drugih manjih modova uz in house podešavanja i dopune. Dobijeni rezultati globalnih modova dosta odstupaju od originala. Međutim pošto su to, u suštini, kolekcije modova oni vični lua-i mogu to sve verovatno uraditi i bolje- isti bagovi se samo ponavljaju iz moda u mod preslikani -pomenuti sleeping bag može da prouzrokuje smrt i game over ako se ne jede na vreme :opanachke).
Ali sa druge strane, iako su najpopularniji "veliki" modovi samo kolekcije manjih modova igrači ih često masovno koriste jer ih je neko već zalepio zajedno s nekim ciljem i smislom i testirao koliko-toliko. (BTW X-ray engine je prilično strog po pitanju tolerisanja grešaka ako mu se bilo šta "ne sviđa"- CTD pogotovu ako naiđe neslaganje među skriptovima što može biti posledica lepljenja na svoju ruku bez predznanja).

E sad, da posle ovog "malog" uvoda iznesem poentu.

Iako su isti utilitiji koja sam napomenuo (barem što se skriptovanja tiče ;)) dostupni svima for free, samo vrlo mali deo fanova igre je osetio potrebu da nešto stvori originalno, dok se većina onih koji su imali želju da menjaju nešto u igri bavila manje ili više usmerenom kompilacijom već gotovih tuđih rešenja. Obe grupe modera su velika manjina u odnosu na one koji samo koriste gotove modove u blagoslovenom neznanju i igraju ih tako što ih skinu u paketu sa neta - recimo filefronta .:)

To je ljudska priroda.;) Ljudi generalno hoće gotovo. jer postoje sledeće kategorije čiji zbir ( u njihovom odnosu prema aktivnom učešću u nekom projektu) upućuje na takav ishod:

Ne

Oni koji ne znaju niti hoće ikada da znaju (velika većina) Oni koji nemaju interesovanja da se upuštaju u sedes materiae (od svih onih koji znaju mnogi neće uopšte)
Oni koji ne znaju a hteli bi da pomognu ali im je materija preteška ili nerazumljiva pa odustanu
----------------------------
Možda
Oni koji nešto znaju i zadovoljavaju se okvirom svojih ograničenja van suštine problema
Oni koji nešto znaju a hoće još da uče i pomognu ali još ne mogu da budu korisni oko suštinskih problema (od kojih neki zauvek ostaju u ovoj a neki napreduju u sledeću kategoriju)
-----------------------------
Da
Oni koji znaju i hoće da pomognu ali je ta njihova želja ograničena bilo vremenski ili na neki drugi način
Oni koji znaju i hoće da suštinski pomognu ( u velikoj manjini)

stesha
11.4.2009, 12:14
Mi uopste ne pricamo o tome sta se kome svidja po pitanju kernela, vec otkud toliko distro-a, kad se samo desetak njih zapravo i koristi, i zasto je Linux i dalje na margini po broju korisnika. Tehnicku superiornost Linux-a niko nije osporavao, ali se postavlja pitanje da li ima smisla mantati se oko distro-a na kome stoji krilatica tipa "Desktop Linux". Serveri su druga pesmica, i zato se u tom segmentu koristi jako mali broj distro-a. Da li je i serversko trziste atak na slobodu, jer se ne sastoji od zilion distro-a?
I zasto je biti praktican, organizovan i racionalan atak na slobodu?
To su neka pitanja oko kojih smo se raspravljali, ja bih rekao. Vise neka organizaciono-tehnicka i eticka, manje programerska...

Da li si ikad pokušao da u tebi omiljenu distribuciju ubaciš svoj build vanila kernela? Šta misliš da li će raditi sistem?Ne, zato sto sam odabrao distro koji mi odgovara. Da mi ne odgovara, pronasao bih drugi. Kakav mi je to omiljeni distro kad moram da mu menjam jedino sto mu zaista i daje identitet, a to je kernel (desktop teme i bootsplash ne cine distro)?

Zašto drajveri kompajlirani za jedan kernel ne rade na drugom? A ko kaže da ne rade?Rade, ali kako? Da li si nekad po instalaciji NVIDIA drajvera gledao u /var/log direktorijum? Da jesi, video bi da instalacija drajvera (bar kod mene) nikada nije prolazila bez sitnih upozorenja tipa "cannot find this, that i sl.". A drajveri su "korektno" instalirani. Svojevremeno sam na Debian Srbija (http://debian.fsn.rs/viewthread.php?tid=192)forum slao sadrzaj log fajla i momci su mi odgovorili u fazonu, "nije to nista", "sve je to normalno" itd. Meni je jedino normalno kada u izvestaju stoji "success". Ostalo mi govori da u Linux svetu ima jos mnogo ozbiljnog posla i da neke stvari nisu onakve kakve bismo voleli da budu...

bvitnik
11.4.2009, 13:49
Rade, ali kako? Da li si nekad po instalaciji NVIDIA drajvera gledao u /var/log direktorijum? Da jesi, video bi da instalacija drajvera (bar kod mene) nikada nije prolazila bez sitnih upozorenja tipa "cannot find this, that i sl.". A drajveri su "korektno" instalirani. Svojevremeno sam na Debian Srbija (http://debian.fsn.rs/viewthread.php?tid=192)forum slao sadrzaj log fajla i momci su mi odgovorili u fazonu, "nije to nista", "sve je to normalno" itd. Meni je jedino normalno kada u izvestaju stoji "success". Ostalo mi govori da u Linux svetu ima jos mnogo ozbiljnog posla i da neke stvari nisu onakve kakve bismo voleli da budu...

Osim par upozorenja od strane kompajlera, nikakve dodatne greške nisu prijavljene. Ova upozorenja su normalna stvar jer se kompajler pravi pametniji od programera :a_bleh:. Upozorenja ovog tipa su za nekoga ko nije iskusan programer kako bi mu skrenulo pažnju na nešto, ali za dobrog programera koji je siguran šta radi nije od značaja. Gotovi paketi drajvera koji se mogu naći u repozitorijumima distribucija nisu ništa drugo do ti isti drajveri s nVidia sajta samo što je čovek zadužen za održavanje tog paketa uradio kompajliranje umesto tebe eventualno prosleđujući neke dodatne opcije instaleru. Nikakve prepravke on nije radio na samom drajveru kako bi naterao da drajver radi. Isti je to drajver.

Zar misliš da kada nVidia kompajlira drajver za Windows, kompajler ne izbaci nikakve greške niti da instaleru nikad ništa ne zasmeta i da drajver uvek radi bez ikakvih grešaka. To je samo privid jer Windows krije šta se događa ispod haube. Veoma malo stvari se loguje. Kad u Windows-u vidiš grešku onda znaj da je gadno.

stesha
11.4.2009, 14:53
Ova upozorenja su normalna stvar jer se kompajler pravi pametniji od programera
Prvi put cujem da nesto sto je covek napravio moze da se "pravi pametno" (da nema mozda taj instaler vestacku inteligenciju?). Cak je i to "bezazleno" upozorenje napisao covek, da bi "oprao ruke" od eventualnih nergularnosti do kojih moze doci. Uzalud onda sva frka oko programiranja, ako ja kao ne-programer moram brinem programerske brige, umesto da samo administriram svoj desktop racunar. To ti je kao kad bi ti zubar rekao da mozes sam da popravis svoj zub, samo ako pratis uputstvo sa YouTube-a.
Dokle cemo da mislimo da je kompajliranje kernela vrhunac Linux znanja (btw, kompajler sve radi sam, ja mu samo kazem koje module da mi ukljuci u kernel a koje - ne vidim neku veliku mudrost) i na taj nacin degradiramo mukotrpan rad programera koji su pisali sve programe i libove? Mislim, ja sam sad frajer zato sto sam kompajlirao kernel? :P
Zasto ne pustimo programere da rade svoj posao i da se ne k@#@$imo da smo izmislili Linux samo ako smo nesto kompajlirali?
Off-topic - ovaj forum i jeste pomalo zamro zato sto ima "visokostrucne" Linux-ase koji sebi daju za pravo da govore o slobodi, a da pritom diskriminisu ljude po principu lenj, glup, ne zna da koristi Google. Zbog toga ja vise ne saljem svoje probleme na ovaj, meni veoma drag forum, jer znam da cu biti redirect-ovan na neko drugo mesto.
U poslednje vreme je sve manje "visokostrucnih tema" (o kernelu, modulima, direktorijumskom stablu...) na forumu. Sve se svodi na vesti, prepucavanja i par tema "ne radi mi ovo/ono" posle cega => Google. Takodje, "branioci slobode" se smatraju pozvanim da okarakterisu ljude koji samo hoce da koriste sistem (sta je tu lose?) kao lenje, nedovoljno zainteresovane gotovane. Ja koji se bavim i akvaristikom u slobodno vreme bih, po logici "branilaca slobode", mogao da kazem: "ko od forumasa ne zna (ili ga ne zanima) kako je preimenovan rod Serassalmus od strane filogeneticara, a postavi to pitanje na forumu, taj je najveca lenstina na svetu"... Tako nesto je, u najmanju ruku, suludo.
Kamo srece da ima vise Linux pocetnika na ovom a i drugim forumima. Lepsi bi ovo svet bio...
P.S. - ne mislite li da se ovaj forum pretvara u Skupstinu Srbije?

bvitnik
11.4.2009, 16:40
Prvi put cujem da nesto sto je covek napravio moze da se "pravi pametno" (da nema mozda taj instaler vestacku inteligenciju?). Cak je i to "bezazleno" upozorenje napisao covek, da bi "oprao ruke" od eventualnih nergularnosti do kojih moze doci. Uzalud onda sva frka oko programiranja, ako ja kao ne-programer moram brinem programerske brige, umesto da samo administriram svoj desktop racunar. To ti je kao kad bi ti zubar rekao da mozes sam da popravis svoj zub, samo ako pratis uputstvo sa YouTube-a.
Dokle cemo da mislimo da je kompajliranje kernela vrhunac Linux znanja (btw, kompajler sve radi sam, ja mu samo kazem koje module da mi ukljuci u kernel a koje - ne vidim neku veliku mudrost) i na taj nacin degradiramo mukotrpan rad programera koji su pisali sve programe i libove? Mislim, ja sam sad frajer zato sto sam kompajlirao kernel? :P
Zasto ne pustimo programere da rade svoj posao i da se ne k@#@$imo da smo izmislili Linux samo ako smo nesto kompajlirali?
Off-topic - ovaj forum i jeste pomalo zamro zato sto ima "visokostrucne" Linux-ase koji sebi daju za pravo da govore o slobodi, a da pritom diskriminisu ljude po principu lenj, glup, ne zna da koristi Google. Zbog toga ja vise ne saljem svoje probleme na ovaj, meni veoma drag forum, jer znam da cu biti redirect-ovan na neko drugo mesto.
U poslednje vreme je sve manje "visokostrucnih tema" (o kernelu, modulima, direktorijumskom stablu...) na forumu. Sve se svodi na vesti, prepucavanja i par tema "ne radi mi ovo/ono" posle cega => Google. Takodje, "branioci slobode" se smatraju pozvanim da okarakterisu ljude koji samo hoce da koriste sistem (sta je tu lose?) kao lenje, nedovoljno zainteresovane gotovane. Ja koji se bavim i akvaristikom u slobodno vreme bih, po logici "branilaca slobode", mogao da kazem: "ko od forumasa ne zna (ili ga ne zanima) kako je preimenovan rod Serassalmus od strane filogeneticara, a postavi to pitanje na forumu, taj je najveca lenstina na svetu"... Tako nesto je, u najmanju ruku, suludo.
Kamo srece da ima vise Linux pocetnika na ovom a i drugim forumima. Lepsi bi ovo svet bio...
P.S. - ne mislite li da se ovaj forum pretvara u Skupstinu Srbije?

:icon_scra :icon_scra pa odakle izvadi sve ovo. Da li sam ja negde nešto loše uputio na tvoj račun? Ako si stekao utisak da se ja hvalim kako sam kompajlirao kernel onda se izviljavam na nesporazumu. Nije mi to bio cilj, želja mi je da vam ilustrujem neke pojedinosti na konkretnom primeru. Primetio sam da pojedini članovi imaju pogrešnu predstavu o nekim stvarima. Da li je bolje da sam ćutao? Ili je bolje što sam objasnio odmah neke detalje ispod haube? Znači ne valja i kad čovek hoće da pomogne, ne valja i kada neće.

Što se tiče upozorenja koje daje kompajler... pa, ako ne znaš programiranje, pogotovo C jezik, ne postoji lagan način da ti objasnim zašto neka upozorenja nisu naznaka lošeg koda. Evo pokušaću. Ako tvoj program koristi "void *" (pokazivač na void), a postoje slučajevi kada mora, verovatno ćeš naleteti na upozorenje od strane kompajlera. Zašto? Zato što su pokazivači na void stvari sa kojima treba oprezno baratati a kompajler je tu da ti skrene pažnju. Ako si siguran šta radiš, upozorenje možeš da ignorišeš. Znači upozorenje (warning) možeš da ignorišeš ako znaš znaš da je kod ispravan, grešku (error) ne možeš da ignorišeš.

Evo pokušaću i da ti odgonetnem misteriju tvojih problema sa Debian Srbija foruma.

1. Napomenuo si da si update-ovao sistem. Ako taj update uključuje novu verziju kernela i/ili X servera (Xorg), grafički drajveri se moraju reinstalirati. To je trenutna boljka Linux-a, mada je Dell napravio neki sistem za automatsku reinstalaciju/rekompajliranje drajvera kako do ovakvih slučajeva ne bi dolazilo, ali ne znam koje distribucije koriste ovo rešenje i da li je projekat još živ. To je ono o čemu sam pričao. Novi kernel neće hteti da prihvati stari drajver (kernel modul, da budem tačniji), takvo je pravilo usvojeno iz predustrožnosti da ne bi imao još većih problema. Kao korisnik Linux-a, da je potrebna reinstalacija drajvera je nešto što moraš da znaš. Tako je trenutno stanje stvari i s tim moraš da se pomiriš. Znači za sada zaboravi kako je to pod Windows-om.

2. U xorg.conf su ti navedene putanje do fontova koje ne postoje (/usr/X11R6/lib/X11/fonts). Ovo su standardne putanje a Debian fontove očigledno drži na drugom mestu (/usr/share/fonts/X11). Upozorenje, ovog puta upozorenje X servera, je bilo da putanje navedene u xorg.conf ne postoje. To ti je ustvari savet da ih ukloniš kad već ne postoje a ne neka ozbiljna greška koja bi mogla da izazove ko zna šta. Ako hoćeš, ukloni putanje, ako nećeš, ignoriši, nije nikakav problem.

3. DRI, neću da ulazim u detalje šta je. Samo zapamti da vlasnički nVidia drajveri nemaju implementaciju DRI. Koriste neko svoje sopstveno rešenje. Zato treba staviti #, tj. "komentovati", i efektivno isključiti iz xorg.conf.

4. Upozorenje i greška koju si dobio pri reinstalaciji drajvera su opet posledica da Debian neke stvari drži na mestima različitim od očekivanih. Ne bih da ulazim u detalje jer nije ništa strašno, ništa što bi ti ugrozilo rad sistema. Bolje da ti je instaler rekao tako nešto nego da je prećutao sve kako bi bio slučaj u Windows-u.

Još jednom da kažem da mi nije namera da se pravim pametan. Želim da pomognem i objasnim neke stvari. Uvek se trudim ne samo da dam rešenje problema nego da objasnim u čemu je bio problem i šta rešenej ustvari radi. Ja o Linux-u mnogo više ne znam nego što znam. Daleko sam od eksperta. U prednosti sam samo zato što mi poznavanje operativnih sistema ulazi u profesiju pa na neki način i moram da znam što više.

stesha
11.4.2009, 16:57
Ok je, nista strasno, razmenjujemo argumente i to je sve... :)

P.S. - hvala na korisnim informacijama :)

holodoc
11.4.2009, 20:00
Kod kompajliranja skoro sve stavke koje se ne prijavljuju kao kritične greške (bukvalno "error") se ne smatraju toliko relevatnim. Obično su u pitanju razlike u podešavanjima osetljivosti kompajlera tj. do koje granice će da ide sa kukanjem kako recimo kastovanje nije preporučljivo negde ili kako postoje promenjljive koje nisu upotrebljene u kodu itd. Dakle veoma često se dešava da kompajler tokom svog rada izbaci gomilu informacija i upozorenja ali obično se ako ta upozorenja nisu od vitalnog značaja ni ne interveniše na kodu zbog njih.