PDA

Prikaži potpunu verziju : Instalacija Ubuntu 8.04 - problem!


Teniser
12.10.2008, 16:37
Molim vas, pomozite mi! Sa Ubuntu sajta sam skidao Ubuntu instalaciju od priblizno 694MB. Uspesno sam je downloadovao i prilikom startovanja, otvorio mi se Winzip raspakovana instalacija. U njoj ima dva .exe fajla, jedan se zove umenu, a drugi wubi. Umenu prijavljuje gresku prilikom otvaranja, a wubi otvara normalnu instalaciju gde biram jezik, Instalation drive, size, username i password. To sam sve popunio, medjutim, kada kliknem na INSTALL, pocinje download od 694 MB. Nije mi jasno, zbog cega opet moram da skidam nesto sto ima 694 MB, a vec sam pomenuto downloadovao...?! Hvala unapred.

Ovu sliku sam preuzeo sa jednog sajta, instalacija izgleda isto, samo sto je na ovoj slici starija verzija Linuxa:
http://www.itsvet.com/img/obj/articles/000/000/000/333/th_4cdb1a333f835b4136f3854cfa573bf3.jpg

GoranSTX
12.10.2008, 16:49
Pre svega nije u pitanju WinZIP arhiva nego .iso slika koju je pomenuti program preuzeo na sebe. Pravilna upotreba te .iso slike bi bila rezanje na CD medij upotrebom Burn Image opcije u programu za rezanje. Tako narezan CD je butabilan i može se iskoristiti za podizanje sistema i nakdnadnu instalaciju Ubuntu-a na komp.
Druga opcija je da upotrebom nekog menadžera virtuelnih optičkih uređaja (tipa Daemon Tools ili Nero Image drive ili šta već koristite u winu za te stvari) pokreneš autorun tog CD-a i preko wubi-a instaliraš ubuntu. O njemu detaljnije pročitaj ovde http://www.google.rs/search?hl=sr&q=wubi&btnG=Google+%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B0%D 0%B3%D0%B0&meta=lr%3Dlang_sr

Teniser
12.10.2008, 16:52
Kliknuo sam u Neru na Burn image, medjutim, ne moze da nadje .iso (a .iso instalaciju sam prebacio na desktop).

GoranSTX
12.10.2008, 16:59
Proveri da li je podešen da prihvati i .iso slike pošto mu to nije native format već .nrg (iako je za CD slike .nrg u stvari .iso sa +300kb dodatih informacija u zaglavlje)

I pokaži mu lokaciju na koju si skinuo .iso (pod uslovom da nisi obrisao ili premestio skinuti fajl)

I nadam se da nisi iskopirao fajlove koje si našao u prozoru koji je otvorio WinZip pa potom obrisao sam fajl? To bi tek bila greška :)

Teniser
12.10.2008, 17:24
Nisam uspeo sa Nerom. Downloadovao sam ISO Burner, i evo, sad rezem. Hvala puno u svakom slucaju.

Teniser
12.10.2008, 17:38
Prilikom startovanja Linux instalacije, pojavljuje se problem. Pise mi nesto da moj komp nema x64 ili x86 (zaboravio sam) .... sta sad da radim? :paranoia:

GoranSTX
12.10.2008, 17:49
Po količini informacija koju si dao sudim da si skinuo 64-bitnu verziju Ubuntua, a da nemaš 64-bitni procesor?
Jesam li u pravu?

Teniser
12.10.2008, 17:53
Imam AMD 2800+

A pre instalacije sam odabrao da hocu da instaliram verziju za AMD.
Ima li resenja?:(

GoranSTX
12.10.2008, 18:01
Nisi mi odgovorio na pitanje. AMD 2800+ ne govori da li je CPU 64-bitni ili ne. Saznaj to prvo pa skini odgovarajući ubuntu. AMD64 nije oznaka da je namenjen AMD procesorima već da je za 64-bitnu arhitekturu.

Teniser
12.10.2008, 18:04
Imam 64bit AMD procesor.

Dual pretop
12.10.2008, 18:35
http://releases.ubuntu.com/8.04/ubuntu-8.04.1-alternate-i386.iso

Preuzmi ovu verziju, nareži kao ISO image, radiće na svim računarima.


Imaj u vidu da nova verzija Ubuntu-a izlazi 30-og oktobra.

Gorankx
13.10.2008, 15:38
Ako je amd za soket 754 on bi trebalo da je 64-bitan,ja imam isti procesor i moj jeste,ma da ja koristim 32bit-sisteme.A 64-bitni ubuntu nisam ni video nikad.

Teniser
14.10.2008, 15:24
Uspesno sam se prebacio na Linux. Hvala svima na pomoci.

Teniser
14.10.2008, 19:43
Imam problem! Koju god instalaciju za neki softver da skinem (.gz) , otvara mi se Linuxov arhiver, ali nigde ne vidim instalaciju, a ne znam da raspakujem...Da li je jedini nacin da downloadujem instalaciju u .gz obliku? Pozz

milke
14.10.2008, 20:06
Ako si instalirao Ubuntu, otvori Synaptic (u System > Administration) i tu instaliraj programe koji ti trebaju. Skinuće se sa neta i automatski instalirati (pod uslovom da si štiklirao sve repozitorijume u podešavanjima, pa Ubuntu Software)

Covenant
14.10.2008, 20:19
Imam problem! Koju god instalaciju za neki softver da skinem (.gz) , otvara mi se Linuxov arhiver, ali nigde ne vidim instalaciju, a ne znam da raspakujem...Da li je jedini nacin da downloadujem instalaciju u .gz obliku? Pozz

https://help.ubuntu.com/

Sledeci put google u sake-umesto sto trazis sve na tacni ;)

Teniser
14.10.2008, 20:49
Ma sve je to ok...ali me zanima zasto ne mogu da downloadujem Operu npr..?

dare023
14.10.2008, 21:39
A što ne bi mogao?Odeš lepo na Operin sajt izbiraš operu za ubuntu , skineš instaliraš i to je to.Mada mislim da može i preko synaptica...

GoranSTX
14.10.2008, 22:06
Mislim da smo već nekoliko puta rekli da je najbolji redosled za instalaciju softvera na linuxu:
1. repozitorijumi distroa upotrebom paket menadžera, pa ukoliko željenog softvera nema ni na jednom od dostupnih repoa onda
2. prekompajlirani binarni paketi za datu distribuciju, a ako nema ni njih onda
3. skinuti source i kompajlirati softver (čitanje README i INSTALL fajlova je obavezno)

Teniser
16.10.2008, 15:25
Ja kada downloadujem Operu, otvara mi se neki arhiver (raspakovana instalacija), inace instalacija je u .gz formatu. U toj instalaciji nigde nema install ikonice...

GoranSTX
16.10.2008, 15:53
Druže, ti izgleda ne čitaš postove u ovoj temi?

Ako si instalirao Ubuntu, otvori Synaptic (u System > Administration) i tu instaliraj programe koji ti trebaju. Skinuće se sa neta i automatski instalirati (pod uslovom da si štiklirao sve repozitorijume u podešavanjima, pa Ubuntu Software)

Mislim da smo već nekoliko puta rekli da je najbolji redosled za instalaciju softvera na linuxu:
1. repozitorijumi distroa upotrebom paket menadžera, pa ukoliko željenog softvera nema ni na jednom od dostupnih repoa onda
2. prekompajlirani binarni paketi za datu distribuciju, a ako nema ni njih onda
3. skinuti source i kompajlirati softver (čitanje README i INSTALL fajlova je obavezno)

goodlikesweeper
16.10.2008, 16:20
Evo,i ja se sad malo interesujem oko (k)ubuntu distribucija,pa sam guglajuci nasao ovo:

http://www.psychocats.net/ubuntu/installingsoftware

Ako ti to ne bude dovoljno da operu instaliras,nista nece!:)

by the way,stvarno bi mogao malo vise da koristis google,ova stranica mi je bila prvi rezultat kad sam ukucao "installing programs on ubuntu".

Pozdrav!

Teniser
16.10.2008, 17:46
Cinjenica je da sam glup, jer ne znam sta znaci BINARNO, REPOZITORIJUM...

VojaM
16.10.2008, 19:38
Pa, očigledno se od tebe očekuje da bar znaš engleski, i da potražiš objašnjenje za te termine na Netu.

Ali hajde, dobro.

Na Linuxu se programi ne instaliraju kao na Windowsu - ono skineš instalaciju, startuješ
je i ono se samo sve sredi. Malko je komplikovanije od toga, ali ne mora da bude previše komplikovano - videćeš i sam.

Neki program ili programski paket možeš da instaliraš "pešački", ili da pokreneš poseban program koji se brine o instaliranju raznih programskih paketa na tvoj kompjuter, takozvani menadžer paketa (packet manager).

Menadžer paketa za Ubuntu (Kubuntu ili Xubuntu, nebitno) zove se Synaptic i neko ti je već objasnio kako se koristi. Kad otvoriš menadžer paketa, iz ponuđenog spiska treba da izabereš šta hoćeš, a dotični menadžer se brine o tome da skine sa Interneta sve što treba i automatski instalira. Ima i manje inteligentnih menadžera paketa kojima moraš da kažeš iz kog "skladišta" (repozitorijuma, eto šta to znači) na Internetu treba da pokupi šta mu treba. Obično je spisak repozitorijuma već unesen, pa je najbolje da ih uključiš ("štikliraš") sve, kako bi sigurno našao ono što tražiš. Ili čak ima varijanta da ti ručno skineš sa Interneta to što ti treba, pa kažeš menadžeru paketa da se dalje pozabavi instalacijom. U svakom slučaju, instalacija putem menadžera paketa je najelegantniji način, jer se menadžer brine o najnezgodnijoj stvari vezanoj za programske pakete na Linuxu - pitanje međuzavisnosti (engl. dependencies - tj. šta je od programa i programskih biblioteka potrebno da već postoji na kompjuteru da bi ono što se instalira moglo da radi). Menadžer paketa se brine i o mnogo drugih stvari, ali to ti sada nije bitno.

Prekompajlirani binarni paketi za određenu distribuciju su nekakav "polufabrikat". U jedan fajl spakovano je sve što ti treba, ali veći deo instalacije svega toga moraš da uradiš sam. U paketu uvek postoji uputstvo kako se to radi - obično se sve svodi na kopiranje fajlova na određena mesta. Posle toga sledi podešavanje programa, ako je to potrebno, koje se vrši na manje ili više komplikovan način, već kako je to smislio onaj ko je pravio binarni paket. Zašto se zove binarni, objasniću malo kasnije. Nažalost, ovde se moraš sam pozabaviti međuzavisnostima, ali sve obično piše ili na sajtu odakle je paket skinut, ili u nekom fajlu (README ili sličnog naziva) u okviru paketa.

Treći i najsloženiji način jeste da s nekog sajta na Internetu skineš izvorni (source) kod programskog paketa. Dakle, program pisan u nekom programskom jeziku (obično C ili C++) koji kompjuter ne može direktno da izvršava, već prethodno treba da se "kompajlira" (prevede u mašinski jezik koji kompjuter "razume") i posle "linkuje" (poveže sa delovima programa i programskim bibliotekama koje već postoje na kompjuteru; bilo bi neracionalno da se neki često korišćeni delovi programa ubacuju u svaki program u kom se koriste, već se stavljaju u posebne fajlove, takozvane programske biblioteke, odakle ih razni programi pozivaju po potrebi). U okviru paketa programa u obliku izvornog koda (source paketa), i/ili na sajtu odakle je skinut, nalazi se uputstvo za instaliranje i spisak međuzavisnosti. Sve se radi iz linuksove "komandne linije" zvane shell (slično Windowsovom CMD prozoru). Za neke korake u instalaciji potrebno je da korisnik bude ulogovan kao "privilegovani korisnik" sa imenom root. Na nekim linuksima se umesto toga koristi komanda sudo koja privremeno daje maksimalne privilegije običnom korisniku, ali samo tokom izvršenja jedne komande koja se kuca iza sudo. Obično se o kompajliranju i linkovanju brinu posebno napravljeni tzv. skriptovi (vrsta programa) po imenu configure i make, ali mogu imati i druga imena, i mogu tražiti da se unesu neki parametri - sve to uvek piše u uputstvu koje dolazi sa paketom. Rezultat cele ove operacije su oni već pomenuti "binarni" fajlovi, tj. fajlovi u obliku u kojem mogu da se izvršavaju na računaru (a ne u obliku izvornog koda, tj. niza naredbi programskog jezika).

Iz svega ovoga možeš zaključiti da je za početnika kao što si ti najjednostavniji prvi način. Koristi ga kad god možeš, a ako ne pronađeš po repozitorijumima ono što ti treba, a imaš volje i živaca, moraćeš da se odvažiš na neki od komplikovanijih načina.

Ovo što sam ti sada napisao samo je ukratko rečeno da bi naučio terminologiju. Meni je jasno da su ponekad linuksaši previše "profesionalno deformisani", pa počinju da se frljaju izrazima koje početnik ne razume. Kao što vidiš, moraćeš malko da se baciš na učenje, istraživanje i probanje da bi naučio i uvežbao stvari koje se moraju znati kada si na Linuksu. Mogu samo da ti poželim sreću.

GoranSTX
17.10.2008, 10:02
Pre svega zahvaljujem našem adminu na volji i strpljenu da napiše ovako koristan post.

Tačno je da korisnici linuxa barataju pojmovima koji nekome ko dolazi sa win platforme zvuče nepoznato, ali upotreba druge platforme podrazumeva i određeno znanje ili volju da se to znanje usvoji. Nasuprot tome novopečeni lin useri očekuju da sve bude kao na winu, a da imaju Compiz Fusion i M$ Office odmah po instalaciji.
Žao mi je, ali to tako neće moći, stalno ponavljamo linux NIJE windows. Tako ni termini ne mogu biti isti. Kao što repozitorijum možda nekom zvuči zatrašujuće, pojmovi kao što su registry ili "otkucajte regsvr32 .... u promptu" takođe mogu podići pokoju obrvu...
Opet, i za jednu i za drugu situaciju rešenje je prilično guglabilno ili čak srčabilno :)
http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=27450

Da zaključim, oni koji žele da koriste linux, ali nemaju znanja ili volje za pretragama neta ili dokumentacije, uvek mogu da plate lokalnom linux useru da im isti instalira. Jeste, da plate. Linux je free u svakom smislu te reči, ali podrška za njega ne mora da bude. Osim toga manje stručni korisnici wina plaćaju njegovu reinstalaciju, zar ne?

I na kraju, od ove teme možda bude i nešto korisno, pala mi je na pamet ideja za još jedan projekat koji možemo da odradimo na SK forumu, ali o njemu u drugoj temi.

goodlikesweeper
18.10.2008, 17:40
A sta kazete na ovaj wubi program:

http://wubi-installer.org/

Da li je neko koristio?Da li je stvarno toliko jednostavno?Da li tako instalirani ubuntu radi podjednako dobro kao i posle normalne instalacije?Da li moze u potpunosti da se koristi,bez ogranicenja nekog tipa?To bi mnogo pojednostavilo stvari posto ovo pripremanje particija za instalaciju linuxa me poprilicno nervira i jedan je od glavnih razloga zasto ga jos uvek nisam instalirao....

bvitnik
18.10.2008, 21:02
Podjednako dobro kao normalna instalacija u svakom slučaju ne, ali dovoljno dobro će raditi. Pošto nisam lično koristio wubi, ne mogu da kažem kakvi problemi mogu da nastanu u odnosu na normalnu instalaciju, međutim sledeće piše na wikipediji:

Limitations:
-----------
- Hibernation is not supported.

- Wubi filesystem is more vulnerable to hard reboots (unplugging the power) than a normal filesystem.

- Since Wubi installs Ubuntu on the same file partition as Windows, Ubuntu may see a slight degradation in performance over time due to FAT32/NTFS file fragmentation, which could be alleviated via defragging the disk.

Marezz
26.10.2008, 2:42
pozz svima
ja sam novi korisnik linuxa ubuntu i zamolio bih vas da mi objasnite kako da skinem i instaliram one sve cool teme i cube(kocke koje rotiras da bi dosao do zeljenog deska) sve sam to video na youtube snimcima ali kad sam instalirao ubuntu nije bilo nista od toga...
linux mi se jako dopada,primecuje se da je brzi od windowsa.bolji mi je u svakom pogledu sem jedne stvari...cuo sam da linux ne moze da pokrece sve igre,i da ce mi trebati neki program ili dodatak koji se zove wine...da li je to tacno?:(
hvala

PDarko
26.10.2008, 4:24
Не користим Ubuntu, али ово би требало да је оно што теби треба:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=2895086

Marezz
26.10.2008, 14:53
jaooj ovaj linux mi se tako dopada ali nista ne razumem..ne znam sta trebam da radim da bi skinuo i instalirao addon-ove... i da li cu morati da skinem neke posebne drajvere za graficku,maticnu,itd i gde bih mogao da skinem to?btw koristim ubuntu ako bi neko mogao da mi objasni ceo postupak za to jer stvarno ne razumem bas nista:boodala:...mislim koja je to glupost kad moram da kucam u taj takozvani terminal da bih instalirao nesto,bolje da su uradili kao u windowsu normalne instalacije a ne ovo cudo sa ukucavanjem tih code-ova.prelazak sa windowsa na linux je stvarno tezak...voleo bih da instaliram ta cube addon,fire addon i te ostale cool stvarcice pa bih vas molio da mi to objasnite:)
hvala

GoranSTX
26.10.2008, 15:05
Prethodne tri poruke prebačene su u ovu temu koja je, čini mi se, adekvatnija.

@ Whisper_in_The_Dark
Pošto si početnik najbolje je da kreneš od početka i upoznaš se sa osnovama sistema koji koristiš, recimo https://help.ubuntu.com/

Teniser
27.10.2008, 20:25
Zeleo bih da downloadujem Adobe Flash Player 9, medjutim, na Adobe sajtu je za download raspoloziva iskljucivo verzija 10 (nadam se da ne gresim). Pretrazio sam po netu i u Synaptic-u i nema adekvatnih rezultata. Da li ima neko link za download pomenutog? Hvala unapred.

nikolam
28.10.2008, 1:53
Ako posmatrate Linuks na sličan način kao Vindovs, samo sa dodatnim prednostima, život će vam biti mnogo lakši.

Ja lično obožavam da samo uradim dva put mišem po *.deb datoteci i postavim program na sistem. Prosto da prostije ne može biti.
(www.getdeb.net)
Takođe obožavam kad naiđem na programe koji mi trebaju (Synaptic)
i sve samo od sebe povuče međuzavisnosti. Na kraju mi ostaje
samo da koristim more programa koje imam na raspolaganju..

Lepota kod korišćenja menadžera paketa na Linuksu jeste
što se automatski unapređuju i sigurnosne zakrpe i za _Programe_ na sistemu.(!)
Ne moram više kao na vindovsu da jurim unapređenja za sve moguće programe koje imam na sistemu. (sa sigurnosne strane)
Linuks me je lišio te brige, posebno kad imamo u vidu izdanja Linuksa sa dugom korisničkom podrškom, kakav je na primer X/K/Ubuntu 8.04.1 LTS (http://www.ubuntu-rs.org/wiki/Hardy_Heron_8.04)
koji je na radnim stanicama podržan do.. 2011 a na serverima do 2013.. ..Dovoljno za mene ;)

goodlikesweeper
28.10.2008, 22:07
Evo,skinuo sam kubuntu-8.04.1-desktop-i386 ,narezao i restartovao komp.Ali,ako odaberm iz menija try kubuntu ili install kubuntu dobijam text based meni?!?!Trazi da ukucam nesto.Zasto mi ne pokrene lepo kubuntu kad odaberem try without changes to your system,kao ubuntu 7.10 koji takodje imam?

sorry ako je pogresna tema,ne bih novu da otvaram.

edit:

Evo,resio sam problem tako sto sam otkacio opciju acpi=off.

Ali,sad imam novo pitanje!Ehm,zasto mi internet radi ako je moj racunar povezan na ruter preko usb-a?Evo,ovaj text pisem u Konqueror-u.U cemu je fora?Nista nisam podesavao,by the way.Bas nista!:confused:

GoranSTX
29.10.2008, 11:03
Poruka prebačena u primereniju temu.

Za neke USB modeme postoji podrška u linux kernelu, ali je njihov broj relativno mali (zašto je to tako treba najpre pitati proizvođače dotičnog hardvera), ti si izgleda pogodio pravi primerak.

goodlikesweeper
29.10.2008, 15:47
A kod ubuntu verzije od pre godinu dana nije hteo da radi.Valjda su u medjuvremenu dodali podrsku.

Nego,novi,malo veci problem.Nece da se instalira!Napravio sam particije,startovao instalaciju,dodje do 70% i stane.Probao sam sa dvd-rw i sa dvd-rom citacem i ne vredi.Kaze ili je los disk ili citac ili hard disk.Sta da radim???

GoranSTX
29.10.2008, 16:05
Proveri md5sum (https://help.ubuntu.com/community/HowToMD5SUM#MD5SUM%20on%20CD) za taj CD da otkloniš sumnju u neispravan disk, nakon toga istestiraj memoriju i HDD.

goodlikesweeper
29.10.2008, 16:16
Nasao je grsku vec negde oko 20 % skeniranja.Sad moram ponovo da skidam i narezem...uf,sto sam obrisao sliku posle rezanja,sunce ti!

Kad budem rezao,da odaberem najmanju brzinu?Tako sam nesto procitao na internetu...

hacker_aca
29.10.2008, 21:08
Ja sam išao na x24 ako se dobro sećam, bio mi je smor da čekam na 1x. :) Uglavnom, sve je radilo kako treba. Samo da imaš kvalitetan disk i to je to. Normalno, odradi onu proveru da li je disk fino narezan kada butuješ sa diska.

goodlikesweeper
29.10.2008, 21:55
Evo,iz drugog puta je uspelo.Stavio sam na najmanju brzinu i to je to.

Stay tuned,by the way,imam osecaj da pravi problemi tek treba da se pojave!:D

Teniser
29.10.2008, 23:21
Posto sutra izlazi novi Linux (bar tako pise na sajtu), u koje vreme mozemo da ocekujemo dostupnost instalacije sa oficijalnog sajta?

goodlikesweeper
30.10.2008, 9:38
Pitanja u vezi kubuntua:

-Kako da proverim da li su drajveri za graficku dobro instalirani?Ja sam ih instalirao,ali cini mi se da prave neke probleme

-Zasto youtube video secka kad ukljucim full screen?

-Compiz.Ja to nista ne razumem.Ukljucio sam nesto,podesavao neke animacije,ali to je samo mali deo od onoga sto sam video da compiz moze,a nikakve druge opcije ne vidim.Dakle,molim vas da mi malo pojasnite samu sustinu tog programa i kako se sa njime barata.Da li moram kucati nesto u terminal?

-Zasto nece da se promeni skin amarok-a?Ja ga downloadujem i ukljucim ali ne vidim razliku.

-Sta da podesim pa da mountuje sve hard disk particije cim se upali?

-Znate onu foru na windowsu kad stavis sliku koju nazoves "folder" pa onda folder bude predstavljen sa tom slikom kad se ukljuci tumbail view?da li moze nesto tako ovde?Iznerviram se jako kad otvorim svoj rodjeni folder sa muzikom pa vidim 50 plavih fascikli.Tako monotono,dosadno.

-Da li postoji nacin da pokrenem aimp 2 preko nekih emulatora?Da li je neko probao?Sumnjam da cu moci funkcionisati bez njega:D

-Zasto refresh rate nece preko 60?Da li je to problem ili ne?By the way,koristim 1280x1024 rezoluciju.

-Da li postoje neki posebni ekvilazjeri za amarok?Kao enchaser za winamp i aimp?

Zasad toliko.Za divno cudo nisam imao bas nekih pravih problema,samo ipak neke stvari mi smetaju.

Neky
30.10.2008, 10:11
Kako da proverim da li su drajveri za graficku dobro instalirani?Ja sam ih instalirao,ali cini mi se da prave neke probleme

glxgears treba da izbaci pristojan broj FPSa.

GoranSTX
30.10.2008, 10:28
Pitanja u vezi kubuntua:

-Kako da proverim da li su drajveri za graficku dobro instalirani?Ja sam ih instalirao,ali cini mi se da prave neke probleme

Kucaj u konzoli glxinfo | grep direct i ako dobiješ odgovor Direct rendering: Yes, onda je sve instalirano OK

-Zasto youtube video secka kad ukljucim full screen?

Moguće da je povezano sa prvim pitanjem tj. neinstaliranim vlasničkim drajverima, mada ne bih isključio ni druge razloge


-Compiz.Ja to nista ne razumem.Ukljucio sam nesto,podesavao neke animacije,ali to je samo mali deo od onoga sto sam video da compiz moze,a nikakve druge opcije ne vidim.Dakle,molim vas da mi malo pojasnite samu sustinu tog programa i kako se sa njime barata.Da li moram kucati nesto u terminal?

http://www.google.com/search?q=kubuntu+compiz+howto&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a :D uživaj


-Sta da podesim pa da mountuje sve hard disk particije cim se upali?

Ja lično bih editovao /etc/fstab za tako nešto, ne znam koji je najbolji način u *buntu familiji - čini mi se da ima neki programčić ntfs-config ili slično). Za prvi način pogledaj https://help.ubuntu.com/community/Fstab pa onda http://ge.ubuntuforums.com/showthread.php?t=888618

-Znate onu foru na windowsu kad stavis sliku koju nazoves "folder" pa onda folder bude predstavljen sa tom slikom kad se ukljuci tumbail view?da li moze nesto tako ovde?Iznerviram se jako kad otvorim svoj rodjeni folder sa muzikom pa vidim 50 plavih fascikli.Tako monotono,dosadno.

Može i to, samo da me ubiješ nisam siguran da li može tako što se .png slika preimenuje u icon.png i folder bi trebalo tako da izgleda... probaj pa javi... (proveriću i ja kad budem na linu, trenutno nisam)

-Da li postoji nacin da pokrenem aimp 2 preko nekih emulatora?Da li je neko probao?Sumnjam da cu moci funkcionisati bez njega:D

http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=13023 AIMP ima gold status u wine-u pa ti probaj...


-Zasto refresh rate nece preko 60?Da li je to problem ili ne?By the way,koristim 1280x1024 rezoluciju.

Možda je povezano sa prvim problemom. Koja grafika, koji drajveri, koji monitor...

Zasad toliko.Za divno cudo nisam imao bas nekih pravih problema,samo ipak neke stvari mi smetaju.

To je lepo, ali mislim da ne bi trebalo da razmišljaš na način "Kako da mi lin izgledao i radi kao win" već više u stilu "Daj da vidim šta i kako može u linu"

Ehh, naguglah se i ja na rano jutro....

goodlikesweeper
30.10.2008, 11:00
hvala!

compiz sam resio instaliranjem compiz config programa.

Kaze yes.Dobro sam ih instalirao.Ali sad,sta je sa youtube videima,refresh rate-om?I inace dosta mi usporeno radi,sporije nego xp.Ja sam kontao da bi trebalo brze da radi u svakom pogledu.Opera pogotovo usporeno radi.Kao kad sam instalirao one providne vista aero fore na xp-u.Ne znam,ocekivao sam da ce brze raditi.Mozda ima veze sa refresh rate-om.I da,cesto se zapucava pa nestanu close i minimize butons sa prozora.Slicno kao kad se explorer zapuca na windowsu.

graficka radeon 9600pro,drajveri skinuti sa ati sajta juce i stari crt monitor.

ono icon.png nije nista promenilo.

To je lepo, ali mislim da ne bi trebalo da razmišljaš na način "Kako da mi lin izgledao i radi kao win" već više u stilu "Daj da vidim šta i kako može u linu"

znam,samo ipak posle toliko vremena provedenih sa windowsom nasao sam neke stvari koje su mi stvarno savrsene i ne zelim da ih menjam.Ne sve,ali neke da.Na primer aimp 2.On prosto nema alternativu i tacka.:opanachke

edit:izgleda da su ga desktop efekti usporavali.Ako ukljucim makar basic efekte zestoko sistem uspori!Da li to mora tako zato sto mi je slaba konfiguracija ili ipak postoji problem sa grafikom?

edit 2: evo,istalirao sam neke widgete da motrim sistem,i uglavnom,evo bas u ovom momentu kubuntu mi je pojeo 1600 od 1700 ram memorije.A sa windows sam imao 1200 slobodno i pored svih vrsta fancy efekata,widnowsblindsa, dock-ova i paketa ikonica.Dakle,kako da ovo proverim?Mozda ne pokazuje ovo cudo dobro?

Ajde molim vas,zanemarite ova manja pitanja i pomozite mi oko performansi:

Kako da namestim refresh rate na 85?
Kako da ga ubrzam?

Nije da nisam guglao ali ipak ne umem bas da se snadjem posto,sta god trazio, resenja se svode na kucanje 100 redova u terminal.A,evo sta sam sve dosad namestio bez pokretanja terminala!U cemu je fora?Da li postoji neko odredjeno mesto na kojem bi trebao traziti odgovore na nejasoce?Neki dobar forum?

Teniser
27.11.2008, 21:50
Da, imam ubuntu 8.10. E sad imam velikih problema sa Firefoxom ...

Da se ne ponavljam (pisao sam ovo isto na drugim forumima)
Imam Ubuntu 8.10 i u njemu prilikom instaliranja dobio sam kao maticni browser Mozillu Firefox 3.0.3. Radila je perfektno, sve do pre par dana, kada je krashovala, nestao je navibar gde pise npr. Forum Sveta kompjutera - Odgovori na poruku - Mozilla Firefox (u tom baru ima opcija X, maximize i minimize).
E sad ja imam mozda glupo razmisljanje da cu ako predjem sa GNOMA na KDE da mi taj problem nestane. Sad ja vas pitam da li postoji mogucnost da instaliranjem KDE na Ubuntu moj problem sa Firefoxom nestane?

Jos da dodam: iz terminala sam instalirao Firefox 2 i sad ne znam kako da ga obrisem, jer ga nema ni u Add/Remove programs, a ni u Synapticu...:confused:

Hvala svima na odgovoru.

GoranSTX
27.11.2008, 23:51
Ako sam dobro razumeo u FF-u se ne prikazuje Navigation Toolbar? Jesi probao View - Toolbars pa da čekiraš pomenuti?
A za softver važi: kako instaliran tako i deinstaliran. Synaptic ne može da ga vidi jer iz Synaptica nije ni instaliran.

Teniser
28.11.2008, 0:08
Evo ovako sam instalirao Firefox iz terminala:
wget -c http://mirror.yandex.ru/mozilla/firefox/releases/2.0.0.18/linux-i686/en-US/firefox-2.0.0.18.tar.gz
sudo tar -xvzf firefox-2.0.0.18.tar.gz -C /opt
sudo mv /opt/firefox/plugins /opt/firefox/plugins.bak
sudo ln -s /usr/lib/xulrunner-addons/plugins /opt/firefox/plugins
sudo dpkg-divert --divert /usr/bin/firefox.ubuntu --rename /usr/bin/firefox
sudo ln -s /opt/firefox/firefox /usr/bin/firefox


E sad koji kod treba da ukucam za deinstalaciju?

bvitnik
28.11.2008, 0:13
-> GoranSTX, ako sam ja dobro razumeo, njemu je pukao window decorator. U tom slučaju rešenje problema zavisi od toga koji decorator koristi. Ako koristi Compiz onda se ovo verovatno svodi na restartovanje emerald-a ali detalje oko toga će morati neko upućeniji da iznese.

Teniser
28.11.2008, 0:20
Problem koji sam ovde izneo, a tice se Firefoxa 3 je gotov, sada mi jedino treba uninstall kod za Mozillu 2.0.18 koji bih upisao u terminal (posto sam instalaciju pomenutog uradio upravo iz terminala). Hvala svima!

GoranSTX
28.11.2008, 0:56
Raspakuj skinutu arhivu i pronađi README ili INSTALL fajlove i vidi da li u njima piše postupak za deinstalaciju.

@bvitnik
U pravu si... biće da je to Titlebar...

Teniser
28.11.2008, 21:40
@GoranSTX, nisam skidao arhivu, vec mi je devojka sa oficijalnog Ubuntu foruma dala komande koje sam u jednom od postova iznad napisao. Te komande sam upisao u terminal.
Nije mi problem da ponovim:
wget -c http://mirror.yandex.ru/mozilla/firefox/releases/2.0.0.18/linux-i686/en-US/firefox-2.0.0.18.tar.gz
sudo tar -xvzf firefox-2.0.0.18.tar.gz -C /opt
sudo mv /opt/firefox/plugins /opt/firefox/plugins.bak
sudo ln -s /usr/lib/xulrunner-addons/plugins /opt/firefox/plugins
sudo dpkg-divert --divert /usr/bin/firefox.ubuntu --rename /usr/bin/firefox
sudo ln -s /opt/firefox/firefox /usr/bin/firefox
Da li neko mozda zna koje su komade za DEINSTALACIJU Firefox 2.0.18?
Ne znam drugi nacin da deinstaliram pomenuti, jer ga nisam instalirao iz Synaptica, a ni .deb paketa, tako da ga nema ni u Synapticu a ni u Add/Remove.
Bio bih vam zahvalan ako biste mi pomogli.

bvitnik
28.11.2008, 22:22
Pošto si ga raspakovao iz tar arhive ne postoji drugi način da se odstrani sa sistema osim da se ručno izbrišu svi fajlovi. Olakšavajuća okolnost je ta da je sve raspakovano u /opt. Elem, pretpostavljam da si sve radio u okviru home direktorijuma i da se tamo nalazi firefox-2.0.0.18.tar.gz. Kucaj u terminalu "tar -tvzf firefox-2.0.0.18.tar.gz" što će ti dati listu fajlova u arhivi. Nađi sve te fajlove i direktorijume pod /opt i obriši ih ručno. Ovo što si odradio sa dpkg-divert ne znam kako da vratiš. Zezno si se što si na ovakav način istalirao firefox a nisi koristio "paco" ili sličan alat.

Teniser
28.11.2008, 22:36
Ukucao sam u terminalu i dobio odgovor ''No such a file or directory''.

GoranSTX
28.11.2008, 23:04
Skoro smo pominjali da prilikom mehaničkog odrađivanja saveta koje dobijate online može da dođe do komplikacija. U ovom slučaju nije to u pitanju, ali ilustruje poentu. Mislim da bi bilo višestruko korisno kada bi pre nego što se zaletite u konzolu i počnete besomučno da kucate šta god vam kažu, da se edukujete makar toliko da znate šta kucate.

Teniser
28.11.2008, 23:15
OMG...I did it!!! Uspeo sam, napokon...Devojka sa foruma mi je ipak dala link za uninstall komande i evo uspeo sam i automatski sam se (ne znam ni sam kako) vratio na Firefox 3.0.4 koja nema nikakvih gresaka koje sam napomenuo u ovoj temi. Hvala svima na pomoci :tapsh:

GoranSTX
28.11.2008, 23:20
hmmmmm, dragi moj Votsone, ako je među tim "uninstall komandama" bila neka slična
dpkg-divert --rename --remove
i da si poslušao šta sam ti napisao znao bi kako se to automatski desilo...

Teniser
28.11.2008, 23:26
sudo rm /usr/bin/firefox
sudo dpkg-divert --rename --remove /usr/bin/firefox
sudo rm -r /opt/firefox
U pravu si...

GoranSTX
29.11.2008, 9:35
U pravu si...

Znam :D

I? Jesmo li nešto novo naučili?

BTW, poruke prebačene iz teme o KDE4

Teniser
29.11.2008, 11:30
Jesmo...svakim danom sto vise koristim Linux, saznajem nesto novo i zanimljivo.
Uzgred, neko gore rece da mu Youtube klipovi na fullscreenu usporavaju. Sa mnom je isti slucaj.
U terminalu sam ukucao glxinfo | grep direct i dobio odgovor Yes, tako da sa grafickom je sve ok. U XP-u nisam imao ovakvih problema.

Teniser
29.11.2008, 19:49
Ja se izvinjavam ako spamujem, ali onaj STUPIDNI problem se opet pojavio!!!
Cak vise ne mogu ni Firefox 2 da instaliram kako sam instalirao poslednji put...

Evo kako izgleda taj moj deformisani Firefox: http://i33.tinypic.com/296kbdi.jpg

GoranSTX
30.11.2008, 0:44
Ugasi compiz fusion ili beryl ili šta se već koristi za desktop efekte u današnje vreme...

Teniser
30.11.2008, 16:14
R.I.P Ubuntu. Laka mu zemlja.
Nema vise Linuxa za mene.