PDA

Prikaži potpunu verziju : Svet kompjutera 10/2008


oluja
25.9.2008, 17:54
Od 1. oktobra u prodaji je novi broj "Sveta kompjutera".

Sadržaj će biti postavljen par dana pred izlazak broja.

Naslovnu smo poslali u štampariju i ona izgleda ovako:

24294

Uprkos tome sto ovog meseca slavimo 24-ti rodjendan glavni razlog za vatromet na naslovnoj je ipak prva od nekoliko najava koje izdvajamo iz sadrzaja...

Large Hadron Collider i računarski gridovi
Nedavno je završena izgradnja velikog postrojenja, veoma značajnog za fizičare širom sveta, ali posredno značajnog i za razvoj kompjuterskih tehnologija...

Dell Studio 1535, Dell Studio 1735
Mnogi proizvođači se ugledaju na Apple, shvativši da savremen kupac traži i dizajn pored funkcionalnosti. Shvatili su to i u Dellu i predstavili Studio liniju.

Google Chrome Beta
Teško je zamisliti kompaniju koja o Internetu, surfovanju, pretrazi i web stranicama danas zna više od Googlea. To naravno ne znači da je po automatizmu njihov browser najbolji na tržištu. Uostalom, pročitajte kako je prošao na testu...

D-Link DIR-615 Wireless N Router
Jedan od najpopularnijih proizvođača mrežne opreme svakako je D-Link, a u ovom broju imamo prilike da opišemo uređaj koji pored uobičajenih b i g varijanti standarda 802.11, podržava i 802.11n...

Spore
Tehničke karakteristike su vrhunske, a replay value vasionski.

24295

zoran845
25.9.2008, 17:57
Poslednji broj SK pre smaka sveta! Nipošto ga ne propustite! :D

Dobra je naslovna strana (deluje mi nekako "novogodišnje" - pred kataklizmu se ljudi uvek najbolje vesele),
a sviđa mi se i što je nešto napisano o ovom novom Guglovom čudu ("Hromu").

KOLOS
25.9.2008, 17:59
Super je naslovna, baš mi se sviđa, a i to što je Spore igra meseca!:)


--SREĆAN ROĐENDAN--

Eni
25.9.2008, 18:07
Naslovna je fantastična, ali ako Spore ima vasionski replay value, SK se štampa na zlatnim listićima.

Wolverine
25.9.2008, 18:26
Sam ja to vido Aerose na naslovnoj, ako je stvarno opisano...ce bidne xtra....Walk This Way...baby:D
Naslovna je za medalju...

Srecan vam 24. rodjendan i da mi jos mnogo godina postojite i budete najbolji....

Gordon Freeman
25.9.2008, 18:43
Vrh je naslovna ,za god dana cetvrtina veka ... mogo bi neki bonus :):rolleyes:

Packy
25.9.2008, 19:15
Gledajuc ovako koja bi igra mogla obleziti septembar ima dva kandidata,a jedna je ekspanzija crysisa(mada ne verujem da su ga testirali u ovom broju),ali gledajuci o kojoj se igri vishe prichalo,novine u gaming svetu(po pitanju inovacija i originalnosti) i ochekivalo da bude medju najboljim igrama godine zasluzeno je igra septembra SPORE(iako je ne volim i ne igram,ja se ne bunim)
Usput svidja mi se naslovna,taman za vash 24 rodjendan.:)

LebronMVP
25.9.2008, 20:39
^ Ne zaboravi Stalker: Clear Sky

Nije losa naslovna al ne ide mi u glavu kako dizajner iste smatra da plava i crvena boja idu zajedno.

paulvandyk68
25.9.2008, 20:40
Spore sigurno opisuje Kuzma to nemoze brez njega.

Partybreaker
25.9.2008, 20:46
Meni je isto prva asocijacija kad sam video naslovnu bila NG. Mozda ste trebali neke kapi vode da stavite, vise se slaze uz ovaj mesec... :) I srecan vam rodjendan, naravno, i ostanite najbolji... A naslovna je stvarno super odradjena, volim ove "apstrakcije".

todos
25.9.2008, 20:49
Spore sigurno opisuje Kuzma to nemoze brez njega.

Garantovano, njegov recnik, pominje se vasiona.
OK konacno pratite forum, i drago mi je da ste verovatno opisali detaljnije o kolajderu. Bas i mene zanima ovaj chrome. I jedva cekam da zazivi standard 802.11n i njene mogucnosti u praksi!!!

Renche
25.9.2008, 20:55
Sretan rodjendan, i živite nam još toliko :opanachke
Nego, bilo koji tekst koji kuzma opisuje nema veze sa igrom. Kad počne da filozofira, uhvati me muka i glava me zaboli. Možda 10% teksta bude o igri, ovo drugo opisuje kule i gradove :boodala:

Kad bi njega izbacili iz redakcije kroz prozor, SK bi bio bolji...

aerochivija
25.9.2008, 20:58
Poslednji broj SK pre smaka sveta! Nipošto ga ne propustite! :D
Dobra je naslovna strana (deluje mi nekako "novogodišnje" - pred kataklizmu se ljudi uvek najbolje vesele),

U najavi fali još samo neki tekst o muzici (digital audio) - i na "Titaniku" je svirala muzika... :D

a sviđa mi se i što je nešto napisano o ovom novom Guglovom čudu ("Hromu").

Hromu ćemo da popalimo :dzavo:!
Šalu na stranu, teme u najavi samo su dodatni motiv za ne propustiti i ovaj broj.
To što je start kolajdera u prvom planu, govori (pozitivno) o redakciji omiljenog nam IT časopisa. Srećan rođendan!

zoran845
25.9.2008, 21:16
... ne ide mi u glavu kako dizajner iste smatra da plava i crvena boja idu zajedno.Nije jedini:

24298
:D

delboy
25.9.2008, 21:33
Garantovano, njegov recnik, pominje se vasiona.
OK konacno pratite forum, i drago mi je da ste verovatno opisali detaljnije o kolajderu. Bas i mene zanima ovaj chrome. I jedva cekam da zazivi standard 802.11n i njene mogucnosti u praksi!!!
"Vasiono cujes li me vasiono" KUZMAAAAAAAAAAA

Maladikt
25.9.2008, 22:46
Uh, mnogo jaka naslovna.

Packy
25.9.2008, 22:50
ono shto me ipak soborilo s nogu je beta testiranje Google Chroma i Large Hadron Collider i računarski gridovi.Za ostale stvari,bitno samo da sam chuo.

subzero r1
25.9.2008, 23:06
evo unapred srecan rodjendan ! ! ! :alealeee: :alealeee:

oluja
25.9.2008, 23:32
Spore sigurno opisuje Kuzma to nemoze brez njega.

Garantovano, njegov recnik, pominje se vasiona.
OK konacno pratite forum, i drago mi je da ste verovatno opisali detaljnije o kolajderu. Bas i mene zanima ovaj chrome. I jedva cekam da zazivi standard 802.11n i njene mogucnosti u praksi!!!

Ako se dobro secam nije qzma opisivao Spore, Pisodorov je dobio tu cast.... ispravicu se sutra ako sam pogresio :)

zdravkelja
26.9.2008, 8:15
Mnogo mi se svidja naslovna, bas je dobra. :aplauz:
I vidim ima par interesantnih stvari i tako to... :)

HB :)

Red Dragon
26.9.2008, 10:07
Lepa naslovna.
Pretpostavljam da ce sadrzaj biti u ponedeljak.:)

Aleksandar
26.9.2008, 18:44
Ako se dobro secam nije qzma opisivao Spore, Pisodorov je dobio tu cast.... ispravicu se sutra ako sam pogresio :)
E ovo je vec spoiler :).

Isko
26.9.2008, 19:12
Fino je...A sto big bang za internet?

mirza82
26.9.2008, 19:18
Srecan Rodjendan!

Ketchua
26.9.2008, 20:19
koji ste vi spameri...sram vas bilo...jel to mnogo bitno, da vas 50 potvrdi da je lepa naslovnica? ili cestita rodjendan...uzas...:)

P.S.:Lepa vam je naslovna...:kreza::D:kreza:

Carl Jonson CJ
26.9.2008, 21:13
Сређан рођендан! :)

Patton
26.9.2008, 21:15
Naslovna je fantastična, ali ako Spore ima vasionski replay value, SK se štampa na zlatnim listićima.
Lako im je sada pred smak sveta da pricaju sta 'oce :aplauz:

lijenština
26.9.2008, 22:29
Ako ste testirali Clear Sky nadam ste da ste bili nemilosrdni. :dzavo:Ja sam veliki fan originala ali ovo je zaista za 2 klase ispod Shadow-a.:( Imate moje dopuštenje da sasečete "lijeva skretanja" te franšize u korenu. Onako pedagoški:D

evanghelion
27.9.2008, 1:00
Tek sam sad posle nekoliko godina čitanja provalio da nam je rodjendan istog dana. Baš me zanima test Google Chrome, ja mislim da je sr***.

A M G
27.9.2008, 1:58
Tek sam sad posle nekoliko godina čitanja provalio da nam je rodjendan istog dana. Baš me zanima test Google Chrome, ja mislim da je sr***.

Mislim da zasluzujes da dobijes ovaj, ali i svaki naredni primerak koji izlazi na tvoj rodjendan, potpuno besplatno! :to_care:

Zanimljiva naslovna, mada me sadrzaj interesuje vise od dizajna naslovne, voleo bih da ga okacite ASAP!

voodoo_
27.9.2008, 10:34
Inače, oko Chromea

http://www.theregister.co.uk/2008/09/26/chrome_iron_browser/

:)

oluja
27.9.2008, 11:25
Inače, oko Chromea

http://www.theregister.co.uk/2008/09/26/chrome_iron_browser/

:)

Jos bolje www.abelssoft.net/unchrome.php ;)

Gogi
27.9.2008, 18:50
:alealeee:Srećan rođendan:alealeee:

Lokigodofirendlies
27.9.2008, 20:02
Fino je...A sto big bang za internet?
Pa malo je glupo sad iznositi pretpostavke ali ja mislim da posto ce morati da prenose ogroman broj podataka labosima across Europe, tipa brzinom 1 GB/s i vise, taj sistem moze da se koristi za unapredjivanje postojecih tehnologija. Mada verovatno lupam.
By the put Sjajna, vesela naslovna da nas oraspolozi i izvuce iz depresije ovih tmurnih dana.

aerochivija
28.9.2008, 0:39
^Ne "lupaš". Brze komunikacije, udruživanje IT resursa (gridovi), potreba da se sačuvaju (sa)znanja (banke podataka)...
O nekim "egzotičnijim" posledicama CERNovog poduhvata ne mogu ni da govorim jer nemam dovoljno znanja, samo mogu da slutim šta će biti ako se, na primer, stvori mogućnost upotrebe energije vakuuma.
Tek, uskoro ću verovatno moći da bacim u trnje i sve što znam iz fizike, kakvih čudesnih otkrića će biti...

maska
28.9.2008, 3:30
Hepi brzdej tu ju!!!!

VojaM
29.9.2008, 17:05
NA LICU MESTA
Predstavljanje novog Dell Latitude
E-tvrđava, rovovi niške tvrđave
Adobe Creative Suite 4, online press konferencija
HP noviteti u domenu virtuelizacije

PRIMENA
Large Hadron Collider i računarski gridovi

KOMPJUTERI I FILM
Hellboy II
Max Payne
Clone Wars

TEST DRIVE
Intel Pentium E5200, Core 2 Quad Q8200
nVidia G96, Gainward Bliss 9500GT 512MB, MSI N9500GT-MD512Z/D2
MSI NX9800GT-T2D1G
Viewsonic VG2230wm, Viewsonic VP2250wb, Viewsonic VLED 221wm
Dell Studio 1535, Dell Studio 1735
Hardverzije
HP Deskjet F2280 i Deskjet F4280
D-Link DIR-615 Wireless N Router
Altec Lansing Nobi, Sonic Gear 2GO i300
NU Ultra-slim DVD player PDP100
Logitech Z Cinema
Omega OKM 064 i OKM 072
KWorld TVBox Jet Black 1680ex (SA220WP) i Blazing Orange 1920ex (SA230WP)
Freecom Network MediaPlayer 450 WLAN HDMI Drive in kit
T’nB Moon Pix i Moon Pix HD
T’nB Sateen i Galaxy
Nextar N7-102

INTERNET
.rs: Čekajući 2009.
Pregled tržišta telekomunikacija u Srbiji
Sveprisutnost Interneta
Web grafičke aplikacije
Jubilej kompanije koja je izmenila Internet
WWW vodič

TEST RUN
Flash Slideshow Maker Professional 4.84
Inmatrix Zoom Player Home Max 6.0
Microsoft Windows XP Service Pack 3
Crysonic Sindo 2.0
AlbionXP 1.2
Evernote 3.0.0.681
XYplorer
Typhoon Software Autorun Typhoon 4.0.4
Boss Everyware 2.9
Ulead GIF Animator 5
Nicekit Time Boss 2.381

PD KUTAK
Google Chrome Beta
AVI ReComp 1.4.3
Zip Express 2.6.0.1
SpywareBlaster 4.0
HDD Health 3.3, HD Tune Pro 3.10, HDDlife Pro 3.1, Hard Disk Sentinel Professional 2.50
Sumatra PDF Beta 0.8.1
TwitBin 1.5, TwitterBar, TwitterFox 1.6.1, TwitKit 1.1

CeDeTEKA
Microsoft Encarta Premium 2009
Seeker 1.1
WikiTaxi 1.0.3

TEST FUN
Weather Watcher Live 6.0.0.61 Beta, Workrave 1.9.0, Napalm

PHONE ZONE
Best Converter, Ping, MobiCHM, Best Call Manager
Dangerous Speed, Delta Corps, Friday the 13th

LAKI PINGVINI
GeeXboX 1.1
Katapult 0.3.2.1
gLabels 2.2.3
QGRUBEditor 2.5.0
Griffith 0.9.7.1
FBReader 0.8.17

SITNA CREVCA
Modulator-demodulator – modem (3)

SERVIS
Planiranje kućnog bioskopa

NAGRADNI KVIZ

I/O PORT

JA, IGRAČ

BONUS LEVEL

NA LICU MESTA
Games Convention 2008

PRVI UTISCI
King’s Bounty: The Legend
Mount & Blade
FIFA 09

TEST PLAY
Spore
Crysis: Warhead
S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky
Mercenaries 2: World in Flames
Bionic Commando Rearmed
GTR Evolution
Shattered Suns
Space Siege
Romance of the Three Kingdoms XI
Dracula 3: Path of the Dragon
Pure
Star Wars: The Force Unleashed
Too Human
Super Smash Bros. Brawl
Opoona
Guitar Hero: Aerosmith

NET PLAY
Warhammer Online: Age of Reckoning
Krv, znoj i suze
SWOS WCG 2008
Nova igraonica

PSPLAY

TEST JOY
Jetion Steering Wheel JT-GCB004, Acme Racing Wheel WB01
Jetion JT-GPC002

A M G
29.9.2008, 17:23
Super, vidim da su testirani Viewsonic monitori!

A Kura nema ni za lek! :p

Red Dragon
29.9.2008, 17:24
Izgleda mi da ce ovo biti jedan od kvalitetnijih brojeva na svakom planu, i hardver i softver i igre. Uopste nemam zamerke na ovo sto vidim.:)

Packy
29.9.2008, 19:44
Zanimljivo pogotovo deo sa nishkom tvrdjavom,igre sve na mestu koje treba da budu testirane i nadam se da ce dobiti ocene koje ja od njih ochekujem.Svakako interesuje me velika dogadjanja(svi znamo shta je bilo krajem avgusta) i na shta se svi zalimo shto je izashlo u poslednje vreme.
Ko razume shvatice.:to_care:

Wolverine
29.9.2008, 20:09
Ovo je broj i po:D....Can't wait.

LebronMVP
29.9.2008, 20:25
Dobro ste se setili da testirate Viewsonic monitore
Odlicno je sto ste opisali Crysis: Warhead i S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky to nisam ocekivao:D
Bas me zanima kakva je ta nova igraonica koja se spominje:icon_scra
Elem odlican sadrzaj

oluja
29.9.2008, 21:47
A Kura nema ni za lek! :p

A meni bi bas trebao jedan takav lek ;)

genius
29.9.2008, 21:55
A meni bi bas trebao jedan takav lek ;)

Pa ko ti kriv kad si perfekcionista pa neces da uzivas u "sirotinji" tipa Toshiba i Samsung :)

donator99
29.9.2008, 21:58
Ko moze da ga krivi, kad jednom vidis Kuroa sve ostalo ti izgleda... lose. :)
Cak i kada je Kuro samo na slici. :D

Eni
30.9.2008, 12:05
Јел' можда неко већ купио, има ли га на трафикама или није још? Прошли пут је био раније, па шта знам, да питам...

DeCoy
30.9.2008, 12:12
He, he...ja sam baš malopre išao da gledam, poučen prošlomesečnim iskustvom...nema:(

VojaM
30.9.2008, 12:45
Prošli put je prvi padao u nedelju, pa su pustili ranije (a nama nisu rekli, i ispadali smo glupi u društvu). Mislim da ovog puta neće biti tako.

Packy
30.9.2008, 22:09
He, he...ja sam baš malopre išao da gledam, poučen prošlomesečnim iskustvom...nema:(
Pa nisu zeleli da bude prvog u mesecu,jer svi znaju da chasopis i taj dogadjaj ne mogu da budu u tom istom danu. ;)

PsyDuck
1.10.2008, 8:59
kao prvo-sretjan rodjendan,imate razloga da postojite!!!
[za razliku od mnogih drugih kompjuterskih chasopisa]

kao drugo-ekstra izbor materijala koje ste obradili u ovom broju!!!

VojaM
1.10.2008, 10:19
Pa nisu zeleli proshlog meseca koja pochnje proshlog meseca da bude pushtena na taj dan.;)
Aj sad pročitaj šta si napisao i objasni šta si hteo da kažeš ;)

Red Dragon
1.10.2008, 11:09
Malo sam prelistao broj, i mogu vam reci da uopste me izgleda lose, ima dosta zanimljivih clanaka. Izgleda jedan od kvalitetnijih brojeva u poslednje vreme.:)
Znam da cu zbog ovog dobiti kritiku... ali, ili se meni cini, ili u ovom broju ima vise reklama nego ikada?:confused:

Takodje mi je pao na pamet jedan moj stariji post, pa sam zeleo da pitam redakciju, da li bi mogli da u nekom narednom broju izbace neki dodatak na ovaj fazon, mislim da bi bio od koristi i pocetnicima i vec iskusnim kompjuterasima:

Da je neke logike, bolje bi bilo da zatrazimo od casopisa da izbaci neki dodatak pod nazivom "Kako zastiti softverski deo racunara" ili tako nekako. Gde ce nam preloziti kvalitetne (besplatne, trial ili kakve vec) programe (i navedu adresu) koji bi pomogli da se izborimo sa virusima, spywareom i ostalim bubama koje urnisu nase operativne sisteme. A ne da ljudi svaki dan citaju kako neko ima probleme sa virusom ili hackom, a taj koristi antivirus program proizveden u Turskoj, nije cuo za firewall, a za spyware misli da su korisne reklame?
:ciao:

todos
1.10.2008, 18:36
Prošli put je prvi padao u nedelju, pa su pustili ranije (a nama nisu rekli, i ispadali smo glupi u društvu). Mislim da ovog puta neće biti tako.


:offtopic:Znam za to!!!

Packy
1.10.2008, 19:35
Velika shteta shto uopshte nema SK Chase i nadam se da cemo u novembarskom broju videti to upgradovano kucishte.Mada da li sam ja jedini na chijoj zadnjoj strani SK-a(sa plavom kornjachom)gubi crnu boju i ostaju moji(beli) otisci prstiju.

Maladikt
1.10.2008, 22:03
Nisi jedini, meni se to stalno dešava. :opanachke

Packy
1.10.2008, 22:19
Nisi jedini, meni se to stalno dešava. :opanachke
Pa s obzirom da mi je to prvi broj zna se shta sledi iz svega ovoh.Pod HITNO menjati trafiku.;)

Denis
2.10.2008, 20:13
Dobar broj, baš sam uživao čitajuci.
Hadron Collider sada mnogo bolje razumem skoro da se više ne plašim posledica tog eksperimenta :aplauz:

LebronMVP
2.10.2008, 20:25
Sve pohvale za ovaj broj. Samo nemam pojma kad cu naci vremena da ga citam

Apprentice
2.10.2008, 20:51
Mozda ovo nije velika stvar ali hajde da je pomenem.
Prvog, tj juce, sam video nekoliko ljudi koji su u autobusu citali SK. Pre podne , pa kada sam se vracao iz grada. Eto sta je Sk.
Inace ovaj broj je kao i svi ostali: Melem za dusu. :)

I srecan 25 rodjendan. ( Jeste li polozili voznju, vec :D )

voodoo_
2.10.2008, 21:02
Jel možete da sugerišete Kuzmi da smanji anti-ATI propagandu u svakom drugom pismu u IO portu? Javi se neko sa problemom vezanim za GeForce, on savetuje nešto levo. Javi se neko sa problemom sa ATI-jem, ne valja ATI...

Ketchua
2.10.2008, 23:06
^jedina stvar u kojoj se slazem sa Kuzmom je anti-ATI i anti-AMD propaganda...jednostavno, i moje iskustvo sa oba proizvodjaca je uzasno lose...

Packy
2.10.2008, 23:10
^jedina stvar u kojoj se slazem sa Kuzmom je anti-ATI i anti-AMD propaganda...jednostavno, i moje iskustvo sa oba proizvodjaca je uzasno lose...
Nekima je majka,drugima je maceha...:D
Ali na osnovu gledanja trzishta Ati za sada ima bolje proizvode i trenutno dominira.

voodoo_
2.10.2008, 23:11
Ali evo u ovom konkretnom broju: čovek sa 8800 GT žali se da mu drastično opadne frejmrejt posle korišćenja Heartstonea u WoW-u. Da je kojim slučajem bio neki ATI u pitanju, odmah bi usledilo "e što nisi kupio GeForce". A ovamo, drž ne daj, možda su addonovi, možda je internet, trt mrt.
Isto takođe, u drugom pismu, čoveku preporučuje 8800 GTS (košta ~150 evra) umesto 4850 za iste pare koji je prosto brži i radi kako treba. To je prosto neodgovorno, igra se sa tuđim parama.

Mislim, ajde da on zapravo kući ima nekog Radeona, da ga je koristio mesecima sa raznim drajverima i na raznim igrama pa da ima neki presek šta i kako radi ili ne radi na njima. Nego godinama se igra isključivo na Džiforsu, a utisak o Radeonima bazira na faličnim karticama iz servisa i pismima iz IO porta gde se neko žali da mu tamo neki levi model ne radi sa VIA čipsetom ili ima štrafte u najnovijoj igri jer koristi drajvere od pre Hrista. Sad bih tako i ja mogao da proglasim GeForce za krš jer eto žale se vlasnici starih GTS-ova i 9600GT da im puca Mass Effect sa bilo kojim drajverima, a na Atiju sve radi ultrastabilno.

Inače proteklih godina sam naizmenično menjao GeForce i Radeone, sve su me odlično služile i ni sa jednima nisam imao problema u igrama, tako da Kuzma ovde jednostavno lupa, i mene je sramota da čitam te gluposti neutemeljene u praksi.

paulvandyk68
2.10.2008, 23:12
Jel možete da sugerišete Kuzmi da smanji anti-ATI propagandu u svakom drugom pismu u IO portu? Javi se neko sa problemom vezanim za GeForce, on savetuje nešto levo. Javi se neko sa problemom sa ATI-jem, ne valja ATI...
Covek je poucen iskustvom a ima ga na pretek, pola od vas se nije ni rodilo dok je stari Kuzma sklapao personalce.:D

Ketchua
2.10.2008, 23:12
A i koliko sam primetio, vecina igara je optimizovana za nVidiu...:paranoia:

paulvandyk68
2.10.2008, 23:14
A i koliko sam primetio, vecina igara je optimizovana za nVidiu...:paranoia:
Da i to u 90% slucajeva.

Partybreaker
2.10.2008, 23:22
Heh, optimizovana... :rolleyes: nVidia je jednostavno marketinski bolja i zato mnogima lepse zvuci GeForce nego Radeon. A da je trenutno nV bolja u "ulozeno/dobijeno", i nije. A ne mogu da ne primetim pristalicu protivnickog tabora, gos'n Uzelca. Cenim zaista coveka, ali se u svakom textu umuva nesto sto ide u korist AMD-u i na stetu nVidia-e...

voodoo_
2.10.2008, 23:23
Covek je poucen iskustvom a ima ga na pretek, pola od vas se nije ni rodilo dok je stari Kuzma sklapao personalce.:D
Iskustva iz doba Kvejka 3, GeForcea 2 i Durona može da okači mačku o rep. To što je sklapao kompjutere ne znači i da se igrao na njima, kako može da zna kako se neka kartica ponaša posle godinu dana ekspolatacije i 20 naslova igranih na njoj, ako je nema. A isti taj Kuzma je to iskustvo u praksi navodio kao glavni argument protiv Athlona svojevremeno. E pa batke, kupi si još jedan kompjuter kući, ugradi nekog mainstream Radeona, teraj sve igre i na njemu makar pola sata, pa kad stekneš iskustvo, onda ću da ti verujem. Ali me nemoj praviti ludim, ja pokretao stotine igara na četiri generacije Radeona bez ijednog problema, i sad sam ja lud a ti si u pravu.

paulvandyk68
2.10.2008, 23:26
Heh, optimizovana... :rolleyes: nVidia je jednostavno marketinski bolja i zato mnogima lepse zvuci GeForce nego Radeon. A da je trenutno nV bolja u "ulozeno/dobijeno", i nije. A ne mogu da ne primetim pristalicu protivnickog tabora, gos'n Uzelca. Cenim zaista coveka, ali se u svakom textu umuva nesto sto ide u korist AMD-u i na stetu nVidia-e...
Da reklama je cudo, ali mora se priznati ima tu i dosta kvaliteta. I malo brzine u izlazenju proizvoda na trziste.

paulvandyk68
2.10.2008, 23:30
Iskustva iz doba Kvejka 3, GeForcea 2 i Durona može da okači mačku o rep. To što je sklapao kompjutere ne znači i da se igrao na njima, kako može da zna kako se neka kartica ponaša posle godinu dana ekspolatacije i 20 naslova igranih na njoj, ako je nema. A isti taj Kuzma je to iskustvo u praksi navodio kao glavni argument protiv Athlona svojevremeno. E pa batke, kupi si još jedan kompjuter kući, ugradi nekog mainstream Radeona, teraj sve igre i na njemu makar pola sata, pa kad stekneš iskustvo, onda ću da ti verujem. Ali me nemoj praviti ludim, ja pokretao stotine igara na četiri generacije Radeona bez ijednog problema, i sad sam ja lud a ti si u pravu.
Niko ti nije rekao da si lud, jednostavno coveku se nesvidja kombinacija Amd Ati. Ima losa iskustva sa tim sto je spomenuo u par navrata. Najvise je obozavao Via cipset za Amd procesore.

oluja
2.10.2008, 23:34
A mozda je losa maticna ploca... vecina kupi skupu graficku i cpu a gleda da ustedi na ploci, memoriji... milion iskustava - milion stavova sta je bolje... u SK Qzma vs. Uzelac a na forumima mnogo veci broj "fanova" jednog ili drugog proizvodjaca... prici nikad kraja...

shrafko
2.10.2008, 23:37
Hm, lepo kaže voodoo_.
Kuzmanović je ekstremno subjektivan u delu časopisa gde treba biti maksimalno objektivan ("Ja, igrač" je, sa druge strane, savršeno mesto za subjektivnost).

Slična priča je bila i kada je nekom čitaocu u jednom od ranijih brojeva savetovao da ne uzima laptop marke "Fujitsu Siemens" zato što ima loša iskustva s tim brendom... (s druge strane ja sam imao prilike da koristim neki Amilo-bog-zna-koji-davno-je-bilo i bio mi je fenomenalan. I Sacred sam na njemu igrao bez problema :)).

I ja sam sa 19 godina imao mnogo nezgodno iskustvo s jednom riđokosom (bila farbana doduše) pa opet ne savetujem da ih treba zaobilaziti u širokom luku.

Budimo realni ;)

paulvandyk68
2.10.2008, 23:42
A mozda je losa maticna ploca... vecina kupi skupu graficku i cpu a gleda da ustedi na ploci, memoriji... milion iskustava - milion stavova sta je bolje... u SK Qzma vs. Uzelac a na forumima mnogo veci broj "fanova" jednog ili drugog proizvodjaca... prici nikad kraja...
Definitivno si u pravu ovakvim pricama nikada kraja.

Pipboy
3.10.2008, 8:44
Slična priča je bila i kada je nekom čitaocu u jednom od ranijih brojeva savetovao da ne uzima laptop marke "Fujitsu Siemens" zato što ima loša iskustva s tim brendom...

Budimo realni ;)

Čovek je hteo savet od Kuzme i od Kuzme je savet i dobio (shodno njegovom iskustvu, kako drugačije), šta vam tu nije jasno.

Wild Boy
3.10.2008, 10:59
Iskustva iz doba Kvejka 3, GeForcea 2 i Durona može da okači mačku o rep. To što je sklapao kompjutere ne znači i da se igrao na njima, kako može da zna kako se neka kartica ponaša posle godinu dana ekspolatacije i 20 naslova igranih na njoj, ako je nema. A isti taj Kuzma je to iskustvo u praksi navodio kao glavni argument protiv Athlona svojevremeno. E pa batke, kupi si još jedan kompjuter kući, ugradi nekog mainstream Radeona, teraj sve igre i na njemu makar pola sata, pa kad stekneš iskustvo, onda ću da ti verujem. Ali me nemoj praviti ludim, ja pokretao stotine igara na četiri generacije Radeona bez ijednog problema, i sad sam ja lud a ti si u pravu.

Ako me secanje ne vara on svoje "simpatije" prema AMD-u gaji iz vremena kad mu je neki Athlon snimao neki video materijal sa ispustenim frejmovima, od tada covek nije video verovatno nijedan AMD proizvod ali i dalje tera svoju pricu. Da ima 12 godina razumeo bih ga, ovako samo mogu da kazem da neopisivo lupeta.
Isto je imao odvalu za "glupavi" nforce chipset u ovom broju, a opste poznata stvar je da Pioneer 212 ne radi na svakoj cetvrtoj ploci i da je rezac za izbegavanje.

oluja
3.10.2008, 15:12
Ako me secanje ne vara on svoje "simpatije" prema AMD-u gaji iz vremena...

... novembra 2003...

http://www.sk.rs/2003/11/siji01.html

mr.marvin
3.10.2008, 17:03
SK 10/08, str. 51

"Ako zaista nema ideju šta ćete sami sa sobom i nemate neki cilj u životu, želimo da vam prikažemo da Internet zaista služi za sve i svašta pa i za to da vam ponudi makar jedan od ciljeva [...] [P]ruža vam se mogućnost da podelite svoja iskustva i savete sa drugima. Glupo zar ne?"

Sljedeći put kad budete pisali o sajtovima, pokušajte i da ih koristite.

http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=32424

Iris
3.10.2008, 18:23
"Glupo" se odnosi na činjenicu da ljudi preteruju sa oslanjanjem na druge, bili to roditelji, psihijatri, razni terapeuti ili online savetnici. Umesto da se oslanjaju na snagu sopstvene volje i svoje okruženje, okreću se ka Internet sajtu koji ima opciju da ih potseća(!) koji je uopšte cilj koji su zacrtali, i oslanjaju se na to da ih bodre neke anonimne virtuelne duše... Ako neko zna šta želi, kako to uopšte može da zaboravi?

Internet treba da pomaže, ali ne i da bude zamena za sve ono što nam u realnom životu fali. Ako neko želi da smrša, neka se pozabavi sobom i svojim telom i smršaće. Želi da napiše knjigu - nek' sedne i piše! Da počne sa časovima joge - ako se raspita gde ih i ko drži, izabere trenera mu najviše odgovara i upiše tečaj - najmanje će mu Internet trebati da ga drži za ruku... Sve to važi i za većinu drugih ciljeva u životu savremenog čoveka. Zato i jeste ideja i namena ovog sajta, po mom skromnom mišljenju, glupa: zato što ljudi zaboravljaju same sebe!

Packy
3.10.2008, 18:28
Da li sam ja medju onim retkima koji sabira sve ocene igara i odredjuje srednju ocenu,pa tako znam da li su izashle igre u poslednje vreme?

U ovom broju je priblizno 74,3 (ako se ne varam).:D

oluja
3.10.2008, 18:37
Da li sam ja medju onim retkima koji sabira sve ocene igara i odredjuje srednju ocenu,pa tako znam da li su izashle igre u poslednje vreme?

U ovom broju je priblizno 74,3 (ako se ne varam).:D

:n_klanja:

mr.marvin
3.10.2008, 19:34
"Glupo" se odnosi na činjenicu da ljudi preteruju sa oslanjanjem na druge, bili to roditelji, psihijatri, razni terapeuti ili online savetnici. Umesto da se oslanjaju na snagu sopstvene volje i svoje okruženje, okreću se ka Internet sajtu koji ima opciju da ih potseća(!) koji je uopšte cilj koji su zacrtali, i oslanjaju se na to da ih bodre neke anonimne virtuelne duše... Ako neko zna šta želi, kako to uopšte može da zaboravi?

Sve to stoji, i ja bih podržao to što pričaš da je riječ o sajtu koji prodaje kristale koji "liječe" rak, ili knjige samopomoći, ili neku drugu šemu za instant uspijeh. Ova sajt nikad se nije predstavljao kao takvo mjesto.

Međutim, ovo je WEB 2.0 community sajt, a "savjetodavci" su korisnici. Ako je neko smršao, znači li to da ima dobar savjet za nekog ko se trudi da smrša? Ako neko želi da ima svoj sajt, može li saznati kako da to uradi? Za razliku od Facebooka, ovo može da bude korisno.

Samo toliko.

Slično, ali sa putovanjima:

http://www.43places.com/

Iris
3.10.2008, 19:51
Poštujem tvoje mišljenje, ali se ne slažem :). Rad na sebi je intimno iskustvo koje nikada ne deluje tako dobro kada neko pokuša da ga primeni na druge, a jedina varijanta ili ovakav oblik pomoći koji mogu da prihvatim su stručni (na primer, medicinski) sajtovi ili forumi...

Pogledaću i 43places, hvala na predlogu.

todos
3.10.2008, 20:07
Covek je poucen iskustvom a ima ga na pretek, pola od vas se nije ni rodilo dok je stari Kuzma sklapao personalce.:D

Kakve to veze ima iskustvo. Puno ljudi sa godinama prosto izvapi i lupeta gluposti. Pogotovo stariji od 70 godina. Evo i ja sam pomalo izleteo sa koloseka, secam se kad sam imao 20 godina kako sam brzo i precizno razmisljao.:icon_stud A sad... :kreza: Bas ovakav ko ovaj smail, samo mi fali jos ovakva brada:dedica:, i stap sa tim.

Wild Boy
3.10.2008, 20:23
... novembra 2003...

http://www.sk.rs/2003/11/siji01.html

Moj drugar ima kuci 4 konfe, C2D 8400, X2 4000, C2D na lapu i Bartona na VIA chipsetu, covek kaze najdraza mu je poslednja, jeste da mu je prva "prava" (s obzirom na dati kesh) ali se nijednog jedinog trenutka nije pokajao, ta masina i dan danas radi dobro i nikad ga nije izdala!

Neka je sve to sto je napisao tacno, ali to je bilo pre 5 godina sto je ogroman period u IT, on svoje stavove danas bazira na cinjenicama/stavovima od pre 5 godina!? Opet kazem da ima 12 godina razumeo bih ga....

oluja
3.10.2008, 21:22
Moj drugar ima kuci 4 konfe, C2D 8400, X2 4000, C2D na lapu i Bartona na VIA chipsetu, covek kaze najdraza mu je poslednja, jeste da mu je prva "prava" (s obzirom na dati kesh) ali se nijednog jedinog trenutka nije pokajao, ta masina i dan danas radi dobro i nikad ga nije izdala!

Neka je sve to sto je napisao tacno, ali to je bilo pre 5 godina sto je ogroman period u IT, on svoje stavove danas bazira na cinjenicama/stavovima od pre 5 godina!? Opet kazem da ima 12 godina razumeo bih ga....

Ma razumem te ja #71 (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=620114&postcount=71) ali pokusaj to da shvatis malo drugacije... kao sto kod nekih ljudi postoji ljubav prema odredjenoj marki kola pa se odluce da kupuju samo ta i za druge proizvodjace ne zele ni da cuju... nihov brend je najbolji i prici/prepirci nema kraja... svi imaju milion argumenata za i protiv. Uostalom zato i postoje potpisi ispod tekstova, znate da je to Qzmino misljenje a isto tako mozete pronaci da je Uzelcevo misljenje o AMD-u sasvim suprotno.

Kad sam vec pomenuo kola, da li ste nekad gledali BBC Top Gear? Kontraverzna misljenja, cak se ni voditelji medjusobno ne slazu u vecini slucajeva pa gledaoci odlucite sami sta da mislite o onom sto ste videli (u nasem slucaju procitali).

nikola87
3.10.2008, 21:26
meni je sve to ok, kao svoje misljenje i te fore;)

Ali ovo je casopis i od ljudi koji pisu tekstove i vode casopis se ocekuje da budu objektivni, zar ne:confused:

Mislim da ste ozbiljan casopis i ne bi ste smeli sebi da dozvolite taj luksuz.

Eni
3.10.2008, 21:38
Ali to je poslednji hit u novinarstvu - ličnost, poistovećivanje, ... sve je krenulo od trenutka kada su voditelji na televiziji prestali da budu "ljudi koji čitaju VESTI" i postali "LJUDI koji čitaju vesti". Trebalo bi to da znate...

Uostalom, što neko jako pametno reče - ta osoba je tražila savet od Kuzme i od njega ga je dobila, da je htela od nekog drugog, možda bi pitala na forumu ili nekom drugom mestu, dakle svima je OK, šta sad toliko zapetljavate oko toga...

paulvandyk68
3.10.2008, 21:53
Mislim da se ovde vodi prazna diskusija Kuzma je covek legenda i za sve vas alfa i omega u delu posla tj hardveru. Objektivan je covek ali to neki neshvataju tako.

nikola87
3.10.2008, 21:55
Uostalom, što neko jako pametno reče - ta osoba je tražila savet od Kuzme i od njega ga je dobila, da je htela od nekog drugog, možda bi pitala na forumu ili nekom drugom mestu, dakle svima je OK, šta sad toliko zapetljavate oko toga...
sa ovim se jedino slazem
Mislim da se ovde vodi prazna diskusija Kuzma je covek legenda i za sve vas alfa i omega u delu posla tj hardveru.

ok , ako ti tako kazes:paranoia:

urke
3.10.2008, 22:16
Mislim da se ovde vodi prazna diskusija Kuzma je covek legenda i za sve vas alfa i omega u delu posla tj hardveru. Objektivan je covek ali to neki neshvataju tako.

Izvini što ću tako da ti kažem, ali, aj ne lupaj više :n_klanja: Na ovom forumu znam najmanje tir osobe koje su bolji poznavaoci i softvera, a i hardvera, od Kuzme. I svi oni rade u SK. Al nemaju brend „Kuzma“.

Zato kada iznosiš ovakve odvale kao gore, ogradi se i započni misao sa „ja mislim“. Pusti Kuzmu da zabavlja decu i uživaj u životu. :dedica:

paulvandyk68
3.10.2008, 22:29
Izvini što ću tako da ti kažem, ali, aj ne lupaj više :n_klanja: Na ovom forumu znam najmanje tir osobe koje su bolji poznavaoci i softvera, a i hardvera, od Kuzme. I svi oni rade u SK. Al nemaju brend „Kuzma“.

Zato kada iznosiš ovakve odvale kao gore, ogradi se i započni misao sa „ja mislim“. Pusti Kuzmu da zabavlja decu i uživaj u životu. :dedica:
Dali si i ti jedan od te trojice? Ako se sme znati?

lijenština
3.10.2008, 22:59
Kad sam vec pomenuo kola, da li ste nekad gledali BBC Top Gear? Kontraverzna misljenja, cak se ni voditelji medjusobno ne slazu u vecini slucajeva pa gledaoci odlucite sami sta da mislite o onom sto ste videli (u nasem slucaju procitali).
+1 za Top Gear.
Da ali mišljenja u toj emisiji su namerno kontroverzna da bi preterivanjem postigli komični efekat. U tome posebno prednjači Clarkson .
Recimo to se ovde (http://www.youtube.com/watch?v=eNGREaRnZwg) najbolje vidi u slučaju - Evo X protiv Impreze sti.
Clarkson je rekao da Evo može da pravi krugove oko imprece koliko je brži. Sve dok nije demantovan u objektivnom testu - vremenu kruga na stazi.:)

Slažem se da u svakoj recenziji ima podosta subjektivnog pogotovu u toj sjajnoj emisiji koja je pre svega namenjena da zabavi (inače jedna od mojih omiljenih) -ali u slučaju davanja mišljenja o tome u šta je bolje uložiti novac treba bar pokušati distancirati se od toga šta je nekome simpatično i reći ono što svi ti silni testovi govore- objektivno stanje stvari.:dedica:

urke
3.10.2008, 23:24
Dali si i ti jedan od te trojice? Ako se sme znati?

Na žalost, nisam :)

oluja
3.10.2008, 23:49
Da ali mišljenja u toj emisiji su namerno kontroverzna da bi preterivanjem postigli komični efekat. U tome posebno prednjači Clarkson .
Recimo to se ovde (http://www.youtube.com/watch?v=eNGREaRnZwg) najbolje vidi u slučaju - Evo X protiv Impreze sti.
Clarkson je rekao da Evo može da pravi krugove oko imprece koliko je brži. Sve dok nije demantovan u objektivnom testu - vremenu kruga na stazi.:)

Odlican primer. Clarkson ima favorita, subjektivan je... ali na kraju ispada da su druga kola brza na njihovoj test stazi. Da li to znaci da nije u pravu? Ne. Oba modela su odlicna i svako moze da se odluci sta je za njega "najbolje"...

Mosquito Slayer
13.10.2008, 0:36
zašto nema rubrike Staro za Novo, DDay: Judgement u časopisu a ima je na netu....

VojaM
13.10.2008, 8:58
Dobro pitanje.
Na Netu je verovatno greška - verovatno je data rubrika iz nekog starijeg broja.

todos
13.10.2008, 15:27
Evo i ja sa malim zakasnjenjem da dam svoj sud o ovm broju, po nekom, samo meni znanom obicaju. Broj je OK na prvi pogled, i stoji da je tako ali do nekih granica. Odlicna hard/soft scena. Odusevljen sam sa kratkim i kvalitetnim informacijama u vezi kolajdera. Opis monitora me je pomalo iznenadio. Ispada da su to dosta losi monitori, i sad ih uzimam sa rezervom. Da li je bas tako? Sta moze n-standard? Videli smo kroz tekst nasg druga Bojana Zivkovica. Mogli ste malo veci brpoj prenosnih zvucnika da obradite. I svav ostali hardver je na mestu. Smejo sam se koliko su ruzne one 9500 kartice. Ne bih ih i stavio u kompjuter da su dzabe. Ili bih ih mozda stavio jer su tihe??? Odlicno pratite poteze telesoma i ostalih u vezi interneta i prenosite nam sveze informacije, sto je istinski za veliku pohvalu. Programi ko programi, siromasna ponuda, dosta besplatnih, i to je to. Oluja je lepo objasnio planiranje kucnog bioskopa.
Mane, mnogo reklama, ali bas mnogo. Zasto se ne upustite u test nekog uredjaja na veliko, sa vise modela i proizvodjaca? Nije bitno da li su modemi, monitori, zvucnici ili nesto slicno. I dosta su vam kratke teme. Ako nesto opisujete, zasto ne bude i na cetiri strane, a ne na jednoj, pa vise tema zbrzate ukratko?

PeTkO
13.10.2008, 16:29
Zasto se ne upustite u test nekog uredjaja na veliko, sa vise modela i proizvodjaca? Nije bitno da li su modemi, monitori, zvucnici ili nesto slicno. I dosta su vam kratke teme. Ako nesto opisujete, zasto ne bude i na cetiri strane, a ne na jednoj, pa vise tema zbrzate ukratko?

Hm, iskreno, mislim da ako bi ovo ucinili da bi izgubili jednog citaoca, mene.Ja sam upravo zbog opisa hardwera na mali milion stranica pobegao od raznih IT casopisa (Mikro, digital), jer smore kad ti citas o 15 grafickih kartica slicnih performansi.Bolje je praviti textove krace sadrzine (jedna, max 2 stranice) sa kvalitetnim opisom nego 5 strana nekvalitetnog sadrzaja.

Nego, nikako da stignem da iskomentarsem broj.Nekako sam stekao utisak kao da u ovom broju ima manje od 10 stranica texta.Znaci bukvalno sam sk izgustirao za jedno popodne, i stekao utisak kao da niste imali dovoljno mesta za textove zbog reklama.I jos nesto: Zasto opisi crysis warhead i STALKER:Clear Sky zauzimaju celu jednu stranu?Zar niste mogli malo vise da se potrudite oko ova dva very hot naslova?

voodoo_
13.10.2008, 16:51
Zato što je Warhead skoro isti ko Crysis, a Clear Sky linearan, reciklirani Stalker sa zilion bagova :)

Renche
13.10.2008, 17:52
Ovaj IT časopis, uskoro će da se pretvori u oglase :D
Svaki broj, sve više reklama"!

VojaM
13.10.2008, 18:25
Da, da obavezno.
Već smo o tome pričali.
Ne bih da ponavljam.

voodoo_
13.10.2008, 21:15
Kakva je ono glupost u dnu 119. strane? Jel to neko iz Politike misli da je SK-ova publika ranga one od Glorije i sličnog?

PeTkO
13.10.2008, 21:22
Hm, a zar SK kao deo Politike, nemoze barem malo da se suprostavi uticaju Politike i da barem moze da odluci koje ce reklame da stavi u svoj casopis, a ne da ja u casopisu o racunarima gledam reklame o kremama, brijacima i ostalim neracunarskim reklamama?Ili da se makar takve reklame svedu na minimum?

DeCoy
13.10.2008, 22:04
Kakva je ono glupost u dnu 119. strane? Jel to neko iz Politike misli da je SK-ova publika ranga one od Glorije i sličnog?

A što? A baš mu je slatka majičica:kreza:

voodoo_
13.10.2008, 22:28
Ma ajde što su tu reklame za brijanje, nego što je u onom pravougaoniku u tri rečenice sažeta kompletna retardirana filozofija života Kosmopolitena i sličnih časopisa (s tim što se ovde puca na muškarce). Mislio sam da sam oguglao na sve gluposti koje mogu pročitati u novinama, al sam se ovde sablaznuo, što bi rekli, jer je SK poslednje mesto gde sam tako nešto očekivao :(

shrafko
14.10.2008, 0:04
Možda SK planira da uvede modni SOS (http://www.cosmopolitan.com.au/fashion_sos_natalie.htm)kao "Kosmo" :dzavo:

Btw, ono za Pavla je stvarno bilo dno (brate). Lakše bih svario naslovnu sa golim Kuzmanovićem.. on bar ima neke veze sa računarima.

Ketchua
14.10.2008, 0:22
ja nisam bas ni najbolje (u stvari uopste) razumeo poentu tog "priloga"...???

oluja
14.10.2008, 11:23
Kakva je ono glupost u dnu 119. strane? Jel to neko iz Politike misli da je SK-ova publika ranga one od Glorije i sličnog?

Možda SK planira da uvede modni SOS (http://www.cosmopolitan.com.au/fashion_sos_natalie.htm)kao "Kosmo" :dzavo:

Btw, ono za Pavla je stvarno bilo dno (brate). Lakše bih svario naslovnu sa golim Kuzmanovićem.. on bar ima neke veze sa računarima.

ja nisam bas ni najbolje (u stvari uopste) razumeo poentu tog "priloga"...???

Agencija koja je platila oglas je tako trazila... neko je mislio da je to dobra fora :a_whistli

Eni
14.10.2008, 11:41
Neko se gadno zeznuo :rofl:
To se zove pogrešna procena ciljanog tržišta :)

VojaM
14.10.2008, 12:00
Hm, a zar SK kao deo Politike, nemoze barem malo da se suprostavi uticaju Politike i da barem moze da odluci koje ce reklame da stavi u svoj casopis, a ne da ja u casopisu o racunarima gledam reklame o kremama, brijacima i ostalim neracunarskim reklamama?Ili da se makar takve reklame svedu na minimum?
Što, pa ti si već veliki dečko, sigurno si počeo da se briješ ;)

Naravno da ne možemo da se suprotstavimo. I nije da nismo probali.
Problem je u tome što je SK, uz Zabavnik, najtiražniji ilustrovani časopis "Politike a.d." i agencije uslovljavaju davanje oglasa u ostalim časopisima oglasom u SK-u. Štaviše, traži se da oglas bude baš na određenom mestu u časopisu.

Što se ti če onoga na stranici 119, možete nam verovati na reč da se mi u redakciji toliko mnogo razumemo u fudbal da smo, posle višeminutnog nagađanja i češanja po glavi, morali da potražimo na Googlu ko je taj Pavle Ninkov ;) A izvesno značenje cele stvari postoji...

Neko se gadno zeznuo :rofl:
To se zove pogrešna procena ciljanog tržišta :)
Jednom mesečno izlazi bilten agencije koja prikuplja tiraže listova i magazina. Osnovni podaci su tiraž i čitanost izdanja u nekoliko starosnih grupa, grupa po zanimanju i polu.

Bilten je u obliku Excel tabele koja se može sortirati po želji i potrebi.

Dakle, marketinška agencija koja planira kampanju za, recimo, neku mineralnu vodu zaključi da je ciljna grupa (jedna od više) muško stanovništvo između 20 i 45 godina starosti koja čita časopise o kompjuterima. Iz Excel tabele sa tiražima i čitanošću prvo se izdvoje kompjuterski časopisi. Zatim se tabela sortira po čitanosti u okviru željene starosne grupe i iz dobijene tabele izabere onoliko časopisa koliko se, prema cenama oglasa, uklapa u budžet... i tu je priči kraj. Niti se agencija previše udubljuje u problematiku, niti se koristi neki drugi kriterijum osim pomenute tabele.

Agencije koje su velike, ili su na glasu, smatraju da mogu da diktiraju i uslove, pa tako ponekad nastupe sa zaokruženom kampanjom u svim listovima jedne izdavačke kuće. Izdavačka kuća najčešće će prihvatiti ponudu bez ikakvih uslova.

Ovo pišem da biste videli kako stvari funkcionišu i da nije sve tako jednostavno kako nekom na prvi pogled možda izgleda.

paulvandyk68
14.10.2008, 13:20
Vreme je da se odvojite od "politike"?

oluja
14.10.2008, 13:38
Vreme je da se odvojite od "politike"?

Skupite lovu i kupite SK od Politike, cijena? Prava sitnica :D


BTW: :offtopic:

Eni
14.10.2008, 14:26
Ovo pišem da biste videli kako stvari funkcionišu i da nije sve tako jednostavno kako nekom na prvi pogled možda izgleda.

Upravo na to sam i ciljao - neko je iz suvih podataka doneo pogrešan zaključak na obostranu štetu. Nije mi ni palo na pamet da SK ima ili može da ima uticaja tu. Nego kažem, neko u agenciji nije sve uzeo u obzir (slobodarski i buntovnički duh mladih internet-obrazovanih sk čitalaca) i stavio je neprilagođenu reklamu... Važno da se danas svako zove "pr manager" i "marketing specialist" a to što su diplome kupili tu i tamo i jedino što znaju da urade je da skinu reklamu sa satelita i upropaste je u prevodu podvaljujući ih domaćim neinformisanim "gazdama"...

Poenta priče, zeznuo se onaj ko je unajmio nestručnu agenciju koja je posao otaljala bez udubljivanja u problematiku.

aerochivija
14.10.2008, 19:24
Menađeri, menađeri... I posle svega, zafali im 700+ mlrd $...

paulvandyk68
14.10.2008, 19:28
Menađeri, menađeri... I posle svega, zafali im 700+ mlrd $...
Da prava sitnica.

ledilo
14.10.2008, 23:54
Koliki je mesečni tiraž SK-a? Ako sme da se zna, naravno.

shrafko
15.10.2008, 3:51
Quote> Prosečan tiraž “Sveta kompjutera” (na primer u periodu od maja do septembra 2006. godine) je 44.000 primeraka.

http://www.sk.co.yu/info/sk-info.html

Mosquito Slayer
15.10.2008, 18:00
Dobro pitanje.
Na Netu je verovatno greška - verovatno je data rubrika iz nekog starijeg broja.

Ne. Moj drug je pisao taj članak i trebalo je da izađe u oktobarskom broju, međutim izašlo je samo na netu. Stalo mi je do toga jer sam do tima koji pravi taj mod :)

M.C.
15.10.2008, 18:20
Kladim se da je Bokac pisao. ;)

Mosquito Slayer
15.10.2008, 19:32
jeste :D
o dday:judgementu 20.0 i predstojećem remake-u mape :)

Chivan
16.10.2008, 11:23
Ne. Moj drug je pisao taj članak i trebalo je da izađe u oktobarskom broju, međutim izašlo je samo na netu. Stalo mi je do toga jer sam do tima koji pravi taj mod :)Nije dat tekst iz starog broja, već iz budućeg broja. :) Trebalo je da uđe u oktobarski, ali nije bilo mesta, tako da je ostavljeno za novembarski. A ja sam, kada sam vadio materijal za web, greškom obradio i taj tekst.

todos
16.10.2008, 12:36
Quote> Prosečan tiraž “Sveta kompjutera” (na primer u periodu od maja do septembra 2006. godine) je 44.000 primeraka.

http://www.sk.co.yu/info/sk-info.html

Meni to nije jasno!!! Sta znaci tiraz? Da li je toliko odstampano, ili prodato. Kad dobro znam da ostaju neprodati brojevi i to dosta komada. Naravno da postoji i druga strana, gde brojevi nestanu i budu trazeni ali ih naravno nema.

Eni
16.10.2008, 12:57
Meni to nije jasno!!! Sta znaci tiraz? Da li je toliko odstampano, ili prodato. Kad dobro znam da ostaju neprodati brojevi i to dosta komada. Naravno da postoji i druga strana, gde brojevi nestanu i budu trazeni ali ih naravno nema.

Todose ne tripuj sad oko toga što je odavno raspravljano već pronađi stare teme o oditovanju tiraža i vidi kako je ABC Srbija proučavanjem došao do tabele po kojoj je SK najprodavaniji mesečnik i koliko tiraža se zaista proda... Što je direktno uzrokovalo reklamama za mleko i pelene u SK :D

VojaM
16.10.2008, 14:18
Tiraž (engl. circulation) je broj odštampanih primeraka lista, knjige, CD-a ili bilo kakve druge publikacije.

Pod uslovom da niko nije blesav da štampa više primeraka časopisa nego što treba (mada ima i takvih slučajeva), tiraž može da posluži kao veoma približna mera čitanosti tog časopisa.

Međutim, u izveštajima specijalizovanih agencija koje daju podatke bitne za marketing i oglasne firme, barata se, uz tiraž, i podacima (dobijenim putem anketa) o čitanosti, o čitanosti "iz druge ruke" (tj. ja kupim, a dam na čitanje i sestri i sestriću i dvojici ortaka), kao i ono što sam već pominjao - strukturi čitalačke publike na osnovu pola i starosti (pogodno za definisanje ciljne grupe u marketingu).

Podaci o tiražu obično se relativno lako nalaze. Ono što se ne daje jeste neprodati deo tiraža (takozvana remitenda). Oni koji se bave profesionalno marketingom znaju da izračunaju najverovatniju remitendu na osnovu tiraža. Remitenda je nešto što se u prodajnoj službi neke izdavačke kuće planira. Najveći deo, naravno, čine neprodati primerci, pri čemu se, na osnovu podataka od prethodnog broja, za sledeći broj planira, za svako prodajno mesto, da se mali broj primeraka (jedan ili više) ne proda. Nikad se ne planira da ne ostane nijedan primerak, jer se onda ne zna da li je moglo da se proda još. Za izdanja sa relativno malim tiražem ne planira se ni da ostane baš samo jedan primerak, jer prodaja na jednom prodajnom mestu varira (nekad neko kupi svoj primerak na drugom mestu, nekad zaboravi itd.). Ako remitenda prethodnog broja bude znatno veća ili manja od planske, pribegava se povećanju odnosno smanjenju štampanog tiraža.

U neprodati deo tiraža ulate i "režijski primerci", tj. primerci namenjeni za repezentaciju (davanje na poklon poslovnim partnerima i saradnicima lista, primerci koji se obavezno šalju Narodnoj biblioteci itd.) kao i primerci za redakcijsku arhivu.

VojaM
16.10.2008, 14:20
ABC Srbija proučavanjem došao do tabele po kojoj je SK najprodavaniji mesečnik i koliko tiraža se zaista proda... Što je direktno uzrokovalo reklamama za mleko i pelene u SK :DMisliš, što je direktan UZROK reklama za mleko i pelene...
Nisu mleko i pelene uzrok veće čitanosti SK (nadam se :D)

Chivan
20.10.2008, 10:38
Remitenda je nešto što se u prodajnoj službi neke izdavačke kuće planira. Najveći deo, naravno, čine neprodati primerci, pri čemu se, na osnovu podataka od prethodnog broja, za sledeći broj planira, za svako prodajno mesto, da se mali broj primeraka (jedan ili više) ne proda. Nikad se ne planira da ne ostane nijedan primerak, jer se onda ne zna da li je moglo da se proda još.Što se remitende tiče, laici misle da je najbolje za časopis da nema remitende. To nije tačno, jer kao što je Voja rekao, onda se ne zna da li je moglo da se proda još. Idealna situacija bi bila kada postoji remitenda koja iznosi jedan broj po prodajnom mestu. Znači, koliko prodajnih mesta, toliko i neprodatih primeraka - to bi bila najidealnija situacija što se tiče tiraža.

Dimo
20.10.2008, 14:24
Što se remitende tiče, laici misle da je najbolje za časopis da nema remitende. To nije tačno, jer kao što je Voja rekao, onda se ne zna da li je moglo da se proda još. Idealna situacija bi bila kada postoji remitenda koja iznosi jedan broj po prodajnom mestu. Znači, koliko prodajnih mesta, toliko i neprodatih primeraka - to bi bila najidealnija situacija što se tiče tiraža.
Ovo mi je odavno bilo interesantno, ali uvijek previdim da pitam.

Da nemate možda evidenciju o broju prodatih primjeraka Sveta Kompjutera u Crnoj Gori, i da li ste uopšte zadovoljni tiražom i prođom kod čitalaca u ovoj državi?

Naravno, ako je to već interna stvar, onda OK.

Dukes
20.10.2008, 16:25
Ovo mi je odavno bilo interesantno, ali uvijek previdim da pitam.

Da nemate možda evidenciju o broju prodatih primjeraka Sveta Kompjutera u Crnoj Gori, i da li ste uopšte zadovoljni tiražom i prođom kod čitalaca u ovoj državi?

Naravno, ako je to već interna stvar, onda OK.

Imamo evidenciju, naravno :), ali je ona baš kao što reče "interna stvar" - mogu samo da napomenem da smo dosta zadovoljni. U svakom slučaju, nas više zanima tvoj pogled, kao pogled čitaoca iz Crne Gore...