PDA

Prikaži potpunu verziju : Srpski jezik na Kubuntu 8.04


jovanwolf
19.8.2008, 16:26
Molim pomoc. Uspesno sam instalirao Kubuntu 8.04 na racunaru koji imaa i windows.Ovo je moje prvo iskustvo sa linuxom. Klao da nadjaem i instaliram srpski jezik? I ostale programe po potrebi? Kako je najjednostavnije za pocetak? Kako da nadjem codece? Hvala Vam unapred.

kapetance
19.8.2008, 17:21
Puno pitanja, :)
Za pocetak poseti http://www.ubuntu-rs.org/,
tu imas forum na kome mozes pronaci odgovore na sva tvoja pitanja.

P.S. Mozda će u pocetku biti malko tesko, ali ne odustaj od linuxa, kasnije ces i videti zasto.

Dual pretop
19.8.2008, 17:39
Za lokalizaciju: System settings...Regional Language...Country/Region...Change

Za instalaciju programa na početku koristi Adept manager.

Na Ubuntu forumu ove teme su obradjene mnogo puta, dovoljno je da malo koristiš pretragu.

<Rio_da>
5.10.2008, 20:47
Kako instalirati Ubuntu 8.04 na sata particiju?

GoranSTX
5.10.2008, 21:13
Misliš na particiju na SATA hard disk? Pa, kao i na bilo koju drugu particiju bilo kog drugog diska. Tema o instalaciji Ubuntua je sigurno jedna od najobrađenijih tema (i na ovom i na drugim forumima) pa sam siguran da ćeš pretragom naći ono što te interesuje.

<Rio_da>
15.10.2008, 8:54
Misliš na particiju na SATA hard disk? Pa, kao i na bilo koju drugu particiju bilo kog drugog diska. Tema o instalaciji Ubuntua je sigurno jedna od najobrađenijih tema (i na ovom i na drugim forumima) pa sam siguran da ćeš pretragom naći ono što te interesuje.

Kod mene nece da prepozna sata HDD, instalirao je moj drug 8.04 na sata hdd bez ikakvih problema, ali evo kod mene vec pravi problem, ata hdd mi vidi bez problema ali na njemu nemam mesta i ne zelim da instaliram ubuntu...

nasao sam po forumima da se pri boot-u stisne F1 i odaberu SCSI drajveri mada ja tu opciju nisam nasao, pretragom foruma nisam nasao odgovor na moje pitanje, nisam mentol i znam kako se instaliraju lin distribucije, imao sam prethodno SUSE, Knoppix, Ubuntu 6, Ubuntu 7, Ubuntu 8 sve na prethodnom kompu...

Da li je neko imao slicnu situaciju?

Neky
15.10.2008, 13:41
Pogledaj u BIOSu podešavanja za taj SATA priključak. Može biti ponuđeno "IDE, RAID, AHCI" (možda nema RAID, zavisi od čipseta, a može biti i Linux AHCI kao kod mene). To je mod funkcionisanja SATA kontrolera. Isprobaj.

Covenant
15.10.2008, 13:50
I imaju u vidu da su kod novijih distribucija i kernela svi diskovi/mass storage obelezeni sa sdx sintaksom-to je zbog toga sta se sada umesto starog IDE drajvera u kernelu koristi novi SATA/PATA modul ;)

Gorankx
15.10.2008, 14:20
Od kog kernela to pocinje.Meni se cini da je u slack-u isto hda oznaka a ne sda.

Neky
15.10.2008, 17:58
sdx su SATA diskovi u Slackwareu

Covenant
15.10.2008, 18:12
Jesu u Slackware IDE uredjaji hdx,ali u ostalim distroima vise nisu ;)
Ja mislim da je Fedora 7 prva donela takvo oznacavanje,a za njom i aktuelne verzije Ubuntua i SUSE-a-dakle kernel 2.6.21 kaze mi evo distrowatch :D
Fora je sto je kernel kompajliran tako sto je u njemu iskljucen stari IDE drajver i onda uredjaji rade preko novog i takodje ukljucenog SATA/PATA modula
Dok sam koristio Gentoo primetio sam da cim se u kernelu ukljuci IDE modul odgovarajuci uredjaji automatski koriste isti bez obzira i na takodje ukljuceni SATA/PATA modul-tako je verujem i na Slackware ;)

Gorankx
16.10.2008, 13:48
Za suse znam,jos na starom suse-u 10.3 su bili u oznaci sdx.A sto se tice fedore neznam,nisam je preterano koristio tako da se nesecam.