PDA

Prikaži potpunu verziju : 8/2008 „Postnuklearni magnet”


oluja
1.8.2008, 11:07
Ako imate neko svoje misljenje na temu aktuelne kolumne molimo vas da ga podelite sa ostalim forumasima u ovoj temi.

Kolumna je lični komentar istaknutog novinara nekog lista na neku pojavu. Za razliku od reportaža i ostalih tekstova koji bi trebalo da budu objektivni, kolumna podleže subjektivnosti autora, zato se grafički drugačije predstavlja od ostatka časopisa.

Svi komentari koji nisu konstruktivni i u sebi sadrže govor mržnje će biti obrisani bez obrazloženja.
Diskutujemo o kolumni i vasem misljenju o stavovima koje Kuzma iznosi u njima a ne psihoanalizom autora...
"Energetski vampiri (http://en.wikipedia.org/wiki/Troll_(internet))" koji samo kritikuju a pri tom ne kazu nista konstruktivno, vide u svemu samo lose i bave se teorijama zavere bice brisani bez obrazlozenja.

Pročitajte pravila foruma.

http://img246.imageshack.us/img246/6130/rulesuk4.gif (http://imageshack.us)

Maladikt
1.8.2008, 13:21
Svašta. Hteo bi da doživi i preživi nuklearnu katastrofu, kao da jedno podrazumeva drugo. Nije mi samo jasno kakve veze sa tekstom ima ''srednje ime'' iliti nadimak koji ide uz svaku kolumnu, a koji je u ovom broju ''Dragan David Dabić'' kada tekst nema nikakve veze sa datom temom (a pomislio sam pre čitanja da ima i u momentu se zgadio, sva sreća pa nije pisao o tome uopšte).

Ketchua
1.8.2008, 13:53
^
upravo... svakom kolumnom (a u poslednje vreme, i vecinom recenzija), taj covek sve vise i vise pada u mojim ocima...

Eni
1.8.2008, 14:04
Legendaran tekst. Malo jeste naizgled neobičan stav, ali biološki dokazan, da ljudsko društvo ne evoluira više već se samodegradira uljuljkano u jasle potrošačkog društva. Kod nas se to srećom ne oseti toliko, iz poznatih razloga...

A ako Kuzma ima zaista mini-vault negde na Fruškoj Gori, što je relativno verovatno, ne vidim razlog da ne preživi. Uostalom, nigde on nije napisao "da sutra bude smak sveta ja ću preživeti" već da bi to bio poželjan rezultat, tj. izgradnja sebe i sveta iznova, borbom za goli život u nekomercijalnom svetu gde flaša vode znači više od kompjutera, a "tri stana i 2 garaže u centru" ne vrede ni dinara više bez kalaša koji visi preko ramena...

LM, Kuzma odavno stupa stazom nihilizma i ovo je sjajan korak u pravcu obesmišljavanja sveta kakav jeste.

Bryan Fury
1.8.2008, 14:27
a "tri stana i 2 garaže u centru" ne vrede ni dinara više bez kalaša koji visi preko ramena...

Je l' mu to sa oružejem neki fetiš? :D I ako može neki link oko biološkog dokaza? :)

Maladikt
1.8.2008, 14:32
@Eniaroyah

Ma kakav nihilizam, mislim da ga precenjuješ. Ne kažem da nema (vault ili štagod, mada zvuči smešno) i da ne bi (možda, eventualno) preživeo ako bi se našao na pravom mestu u pravo vreme, ali mi previše liči na snove o produbljivanju igračkog iskustva, odnosno doživljavanja Fallouta bez Fallouta, u stvarnosti.

A možda ja njega ne shvatam... ko će ga znati...

Patton
1.8.2008, 14:40
Sve je to divno i krasno, ali mi nije jasno kako je mogao da prodje njegov novi nick "Dragan David Dabić" kod urednika casopisa. Mislimmm...

Eni
1.8.2008, 14:50
OMG, sunce vam bukvalističko :rofl:

@Maladict - U prvom postu sam se jako uzdržavao da ne napišem kritiku na tvoj slepi pogled na kolumnu koja predstavlja književno-novinarski, a ne reporterski žanr. Otvori oči i uoči simbole i alegoriju. Nemam komentara na tvoju cepidlačnost, i na tvoju priču (namerno, iako sam je pročitao sinoć) :(

@Fury - Nauči da pretražuješ net, pa nađi si link :P

Svi - Kako nema veze čika Dabić sa terminologijom Vaulta i Fallouta? Pa ko se "skrivao u podzemnoj rupi okružen stražarima"? Na koga bi ličio Kuzma kad bi se "uvukao u rupu" i čekao smak sveta? Da li je moguće da ne uočavate tanano tkanje ove nadrealističke priče (jer ovo je kratka priča po svim odlikama)?

BTW, vi nastavite da napadate čoveka (jer napadate čoveka više nego tekst, a i urednika i...) a ja idem da radim nešto korisnije od odbrane Kuzminog teksta koji jeste sjajan, žao mi je što ne vidite to :)

Bryan Fury
1.8.2008, 14:59
U prevodu, nemaš nikakav dokaz? :)

Beagle
1.8.2008, 15:51
@Eniaroyah

Videla zaba da se konj potkiva pa oce i ona... Ovaj tekst nema toliki simbolizam koji mu pridajete. Uostalom, sachekacemo pattera :D

Sale013
1.8.2008, 17:03
Uh, ja sam odavno odustao da komentarisem kuzminu kolumnu, posto nije lako ni biti na strani kuzme ovde.. Vise nas cenzurisu nego ove druge.. Elem..

Mozda jeste kuzma lud, ali onda sam i ja lud zajedno sa njim.. Ovakvu pricu sam imao i ja sa mojim ortacima i poprilicno sam se iznenadio da jos nekom mogu takve ideje da padnu na pamet.. Ja imam duboko ubedjenje da je ponekad potrebno dotaci dno i razbiti se, da bi dosao do nekog vrha kasnije.. Tako i ova nasa drzava stvarno zasluzuje nuklearni rat.. Mislim, wtf.. Nekad je potrebno sravniti pola grada sa zemljom da bi se na tom mestu izgradili oblakoderi... Gledajte to kao zalog na buducnost... :D A sto se tice "Dragan David Dabic", to ne trebamo ni komentarisati ovde..

oluja
1.8.2008, 17:03
Ovaj tekst nema toliki simbolizam koji mu pridajete.Tvrdis? Ja mislim drugacije.
Uostalom, sachekacemo pattera :D
Cekati njega za misljenje? :icon_scra OMG :boodala:

Herr Milic Nebojsa
1.8.2008, 22:24
Ne slazem se u potpunosti sa tezom da se moderno drustvo moze obnoviti jedino u slucaju nuklearnog holokausta ( doduse, ne bi bilo lose da, npr Pink ili Grand Parada dobiju po koji M.O.A.B., al' whata hek )...

Ja licno preferiram masovne centre za reedukaciju. Mislim, razrusene zgrade se lako obnavljaju ( slave labour anyone? :dzavo: ), ali radijacija... Nope... Nadam se da se niko ne vidi sebe kako kroz n godina sedi sa unukom u parku, te da ga unuk priupita:
- Deko, deko a sta je to nuklearni holokaust?
- Nista siiiiinko....
Rece deka i pomazi ga po glavama. :D

VOTE FOR REEDUCATION INSTITUTE IS VOTE FOR THE BETTER FUTURE.
Not for brainwash. Only gay people gat brainwashed during that process.
( na taj nacin se niko ne bi bunio, jer, 'fala Bogu nije valjda gej :kreza:)

Lokigodofirendlies
2.8.2008, 0:09
Mislim da bi Gaga Kuzmanovic promenio misljenje kad bi spav'o sa pekarom Metzgerom za jeftiniju veknu 'leba. Ja sam preveliki hedonista/kukavica da bi uzivao u carima Wastelanda. (Mada bih uzivao u Kebab-iguani.)
Pokusaje sale na stranu ova opsesija prociscenjem traje vec dugo vremena, iako nije nista izmislio, samo je to prezentovao na interesantan i moderan nacin, ovo je jedna od jacih kolumni, psebno zbog ostajanja na temi.
Me likes this.

shrafko
2.8.2008, 1:11
Mislim da bi Gaga Kuzmanovic promenio misljenje kad bi spav'o sa pekarom Metzgerom za jeftiniju veknu 'leba.

Jok bre, super bi se snaš'o. Miodrag (Myron) Metzgeru Jet, Metzger Miodragu (Myronu) leba :to_care:

Btw, kako li poveže Metzgera i hleb ? :icon_scra

Iris
2.8.2008, 2:47
Meni samo nije jasno kako se provukao grubi previd "silnijeh" kafana u "Klubu književnika" :confused: U pomenutom prostoru se nalazi "samo" jedan od najboljih restorana u Beogradu i postoji već dugi niz decenija a da mu kvalitet ni za mrvu nije opao - čorbe i natur-šnicle veličine pleha su mu već legendarne...

'Ajd' što Kuzma to ne zna, on je imigrant, ali zar niko u redakciji koja se nalazi svega dve ulice ne zna šta je Klub književnika?? :icon_scra

dkdnt
2.8.2008, 5:08
mislim da se taj deo odnosi na ljude koji borave u dotičnoj kafani, tj. na Momu i Matiju. što se toga tiče - hats down.

ostalo je fantaziranje u stilu pankerske anarhije. znate ono, kad slaboumni social-outcastovi misle kako bi im mnogo bolje bilo da se čitavo društvo promeni da nema više nikakvih pravilla? a pri tom ne misle na to da bi oni u takvoj anarhiji završili kao hrana za mačke nekom istripovanom bilderu sa boljim naoružanjem.

Wastelander
2.8.2008, 16:17
Tekst ko tekst je zabavan sam po sebi, ne treba nishta shvatiti ozbiljno, ali ima jedna stvar koja mi je malo kontradiktorna:
Zasto Kuzma nalazi za shodno svaki put kad pishe kolumnu da se onako do daske ocrni Beograd? Nije da branim BG, ima on loshih a i dobrih strana, samo mi je malo heavy da zivish i radish u gradu i sipash drvlje i kamenje po njemu, ko da je druga drzava u pitanju...

Ketchua
2.8.2008, 18:09
^
zato sto je kompleksas? svaki tekst mu je podmazan zestokom dozom elitizma...

Lokigodofirendlies
2.8.2008, 18:30
^
zato sto je kompleksas? svaki tekst mu je podmazan zestokom dozom elitizma...
Izvini a elita je nesto lose? Isto tako je nas curent predsednik u "Utisku nedelje" na pitanje da li se vredja sto ga protivnici zovu maneken rekao "Maneken, a to nesto lose?"
PS Mnogo gledam Daily Show i UN

Doolio
2.8.2008, 18:53
jeste lose u tom smislu, jer nisi ti bogom dan da ocenjujes i sortiras stvari na skali gotivnosti, niti ja, niti kuzmanovic. biti elitista i to na krajnje drzak nacin, a bez ikakve potpore i argumentacije je odlika odredjenog tipa ljudi koji necu mnogo da objasnjavam.

Lokigodofirendlies
2.8.2008, 19:00
jeste lose u tom smislu, jer nisi ti bogom dan da ocenjujes i sortiras stvari na skali gotivnosti, niti ja, niti kuzmanovic. biti elitista i to na krajnje drzak nacin, a bez ikakve potpore i argumentacije je odlika odredjenog tipa ljudi koji necu mnogo da objasnjavam.
Ne, slazem se ja sa duhom ovih izjava ali ne i sa izborom reci.
PS Ni sam ne razumem bez brige.
I da dodam:
Ono sto je smesno Kuzma izgleda misli da je veliki mislilac sto svakako nije. Dobar kolumnista i zanimljiv novinar mozda ali...

Doolio
2.8.2008, 19:38
a eto, ja licno bih ga ocenio kao ispodprosecnog kolumnistu i novinara, ali to je nebitno, on ima svoju publiku i u toj publici odredjen procenat tvrdog jezgra, tako da slobodno moze besomucno da fura identican fazon jer prolazi, a moze cak i da pocne da pise totalne nebuloze i uvek ce mu ostati to tvrdo jezgro.

Jerry McLafllin
2.8.2008, 20:06
Matija Bećković i Momo Kapor su za Kuzmanovića: "Matore prodonje"

Takve baljezgarije već prelaze granice dobrog ukusa i ukazuju da je dotičnom prestarelom tinejžeru koji je mentalno ostao zaglavljen u svojoj 17-oj godini neophodno ukazati da je njegov intelekt suviše ograničen da bi mogao da uopšte komentariše mnogo veće ljude od njega.

Kada bi npr. Momu Kapora bilo briga za to što Kuzmanović piše - već sutra bi došao u vašu redakciju i opalio mu par šamara od kojih bi Kuzmanoviću uši otpale. Verbalni odgovor ne bi imao smisla jer bi Kuzmanović "nema usi" da cuje ono sto bi Kapor mogao da mu kaze.

A ostatak kolumne... pa veću vrednost ima maramica u koju Matija Bećković izduva nos nego sve kolume Miodraga Kuzmanovica zajedno.

voodoo_
2.8.2008, 20:34
Jesi ti slušao Momu Kapora uživo u skorije vreme? Ja sam ga gledao na TV-u nedavno, i da bi se došlo do nečeg konkretnog u njegovim rečima, mora se razgrnuti tona gluposti gde on iznosi kako je ogromna faca i ima enorman penis. Ja takve egomanijake ne mogu da svarim, nema teorije. Matija je ipak nešto drugo, on još drži nivo i ima dostojanstva.
Ne branim Kuzmu, ali brate mili, Momo Kapor je postao matori prdonja.

shin-bojan
2.8.2008, 20:47
Beckovic je jos gori.

Ketchua
2.8.2008, 20:55
da bi se došlo do nečeg konkretnog u njegovim rečima, mora se razgrnuti tona gluposti gde on iznosi kako je ogromna faca i ima enorman penis. Ja takve egomanijake ne mogu da svarim

upravo si savrseno opisao Miodraga Kuzmanovica...:)

@lokigodofirendlies:
ne elita, elitizam... elitizam je los... da bi neko bio elita, mora neko osim njega samog da ga proglasi takvime... a kuzma definitivno nije elita, ni u kom pogledu...

Jerry McLafllin
2.8.2008, 20:56
Jesi ti slušao Momu Kapora uživo u skorije vreme? Ja sam ga gledao na TV-u nedavno, i da bi se došlo do nečeg konkretnog u njegovim rečima, mora se razgrnuti tona gluposti gde on iznosi kako je ogromna faca i ima enorman penis. Ja takve egomanijake ne mogu da svarim, nema teorije. Matija je ipak nešto drugo, on još drži nivo i ima dostojanstva.
Ne branim Kuzmu, ali brate mili, Momo Kapor je postao matori prdonja.

Ja pre svega velim da ČITAM Momu Kapora. Nisam ga slušao u skorije vreme pa ne mogu da komentarišem. Generalno, Kapor je intelektualac vrlo oštrog uma kojeg je potrebno pažljivo čitati i slušati kako bi se shvatila suština onoga o čemu govori. Ako je i govorio o tome kako je ogramna faca i kako ima enorman penis siguran sam da je to bilo izreceno u odredjenom kontekstu koji verovatno za cilj upravo ima do izazove šok i gađenje kod širokih narodnih masa koji takvu vrstu ponasanja smatraju drustveno neprihvatljivim.

A mozda se radi samo o ironicnom podsmevanju na racun sveopste EGOIZACIJE ! (TM)

Inace, evo sta Momo Kapor kaze o Svetu Kompjutera :)

"U ovom vremenu koje je mnoge ljude zavelo i odvuklo daleko od sustine, jos uvek postoje sela, trava, drvece, drveni sto, musema, postoje manastiri, kaludjeri, postoji vino koje se pravi od grozdja, a ne sinteticki, postoji hleb koji se mesi, mladi sir i mladi luk, postoje mirisi i znacenja koji ne smeju i ne mogu da se pretvore u elektroniku. Zbog toga je za mene, i pored sve korisnosti za planetu, svet kompjutera jedan potpuno izmisljen svet koji postoji paralelno sa mnom, ali me se uopste ne dotice."

Meni bas i ne zvuci kao matori prdonja...

Doolio
2.8.2008, 20:59
Jesi ti slušao Momu Kapora uživo u skorije vreme? Ja sam ga gledao na TV-u nedavno, i da bi se došlo do nečeg konkretnog u njegovim rečima, mora se razgrnuti tona gluposti gde on iznosi kako je ogromna faca i ima enorman penis. Ja takve egomanijake ne mogu da svarim, nema teorije. Matija je ipak nešto drugo, on još drži nivo i ima dostojanstva.
Ne branim Kuzmu, ali brate mili, Momo Kapor je postao matori prdonja.

momo kapor je uvek bio takav, to pod jedan, dalje, kuzmanovic je veci egomanijak od kapora, beckovica, djordja davida i isidore bjelice zajedno. dalje, lik pise kolumnu za renomirani kompjuterski casopis, ne znam, meni je to strasno neukusno i prizemno sto on radi, pocev od raznih prozivanja bilo cega da bi neki tinejdzeri umno masturbirali tripujuci da su neka autkast elita, a u stvari ih drma pubertet, pa sve do krajnje drskih zakljucaka kojima je svrha ista kao i ovome sto sam prethodno pomenuo.
i onda gospodin kuzmanovic, sredovecni prdonja, kolumnista i opisivac igara kaze za kapora i beckovica da su matore prdonje, tvrdo jezgro koje sam vec pominjao tu izjavu prihvata sa svojevrsnim odusevljenjem kakvo samo moze da oseti new age cyber computer punk radical doesn't fit in elitistic generacija dece i zacarani krug se nastavlja i zatvara.

player1
2.8.2008, 21:33
Hellooo?

Moze malo natrag na temu, a ne o licnosti Kuzmanovica, drugim kolumnistima, a pogotovu ne o starim Kuzminim tekstovima koji imaju svoju sopstvenu temu na ovom forumu?


Unapred zahvaljujem.

Doolio
2.8.2008, 21:55
e sto vas volim:)
da smo vikali 'kuzma je kralj' ne bi dosao da nas vracas na temu. uzgred, mislim da smo ostali u granicama teme, ljudi kritikuju ovomesecnu kolumnu, konkretno negativno kritikuju deo sa matorim prdonjama. takodje, licno smatram da je nemoguce odvojiti licnost autora od analize same kolumne.

voodoo_
2.8.2008, 22:00
upravo si savrseno opisao Miodraga Kuzmanovica...:)
Naravno, ali je Kuzma mlad čovek i tu mogu da prepoznam sijaset razloga zašto piše tako kako piše.
Ali kada čovek koji je '37 godište kroz gotovo svaku rečenicu o svom životu provlači kakva je opasna švalerčina bio i kako mu mi sada nećemo nikad biti ni do kolena u bilo kom pogledu (da ne pričam za ovo oko kompjutera - i ja idem često u selo i znam za pogaču, sir i luk, ali ne živim tako jer je taj "imaginarni" svet kompjutera sadašnjost i prosto se tako živi; Momo u svoje vreme sigurno nije živeo onako kako mu je neki tadašnji deda savetovao, nego u duhu tog vremena), dođe mi da napravim double facepalm.

Ja pre svega velim da ČITAM Momu Kapora. Nisam ga slušao u skorije vreme pa ne mogu da komentarišem. Generalno, Kapor je intelektualac vrlo oštrog uma kojeg je potrebno pažljivo čitati i slušati kako bi se shvatila suština onoga o čemu govori. Ako je i govorio o tome kako je ogramna faca i kako ima enorman penis siguran sam da je to bilo izreceno u odredjenom kontekstu koji verovatno za cilj upravo ima do izazove šok i gađenje kod širokih narodnih masa koji takvu vrstu ponasanja smatraju drustveno neprihvatljivim.

A mozda se radi samo o ironicnom podsmevanju na racun sveopste EGOIZACIJE ! (TM)
Prepoznajem ironiju kad je čujem.


Inače kako se Matija ponaša ovako ne znam, pošto mitinge DSS-a ne pratim a još ga nisam slušao kako priča o sebi i svom životu. Naravno, nisam ja sad nešto šokiran Kaporovim glupostima, bilo je mnogo ljudi koji su ostavili značajna dela u književnosti, muzici itd. ali su u životu bili daleko od moralnog uzora, al to opet ne znači da treba da ih hvalim kao ljude. Nek prdekaju u svojoj kafani pred vršnjacima, mene to ne dotiče isto ko i njega.

Ulmawen
2.8.2008, 23:47
Pažljivo sam pročitala sve postove, ali i dalje ne vidim razlog za paralelu Kapor- Kuzmanović...
Iako mislim da je kvalitet Kuzminih textova drastično opao u, recimo, poslednje dve godine, i dalje ne vidim razlog da ga poredim sa ljudima koji nemaju veze sa tom branšom.
Ideja za kolumnu, sama po sebi, nije loša; nije originalna, ali je razumljiva. Nedostatak inspiracije najlakše je nadomestiti trenutnom situacijom i površnim razmišljanjima. Kuzmi srećan put... Do Fruške Gore ili Lotlorijena... Zavisi u kojoj je ravni trenutno. Beograd jeste postao selendra, davnih dana, ali ne vidim zašto bi se neko uopšte doselio ovde ako mu okruženje ne odgovara. Najlakše je pljuvati, naravno. Ne radimo li svi mi to u manjoj ili većoj meri?
Frustriranost starijih generacija prema novim tehnologijama ne bih komentarisala. Sve veličine i umišljene veličine neminovno teže da se uljuljkaju u staru slavu, što ih navodi na pomisao da im unapređivanje nije potrebno. Kuzmanović je najbolji primer toga u najavi. Žao mi je što je tako; nekada su njegove kolumne bile vanserijske; sada su one samo stranica u moru nedorečenosti i vapaj za starim dobrim danima. Bilo je sjajno kad sam imala 17 godina... Ali sad ih imam malo više. Život ide dalje...
Neminovno će sve nas pojesti vreme, pre ili kasnije, ako ne budemo išli ukorak sa njim, i informisali se u dogledno vreme o stanju stvari. Ko se povuče u neki svoj fiktivni raj možda i nađe neki svoj mir... Ipak mi se čini da je i ovaj Kuzmin stav... fiktivan.;)

paterfamilias
3.8.2008, 2:49
Meni je nekako žao MK, došao je u Beograd, napisao nekoliko tekstuljaka a niko se nešto ne obazire na njega(sem šačice pubertetlija-čitaoca SK).I dalje se prepričavaju anegdote,besede i filipike nekih Bećkovića i Kapora, a niko da se seti da je mali paor MK izmileo iz neke rupe i stupio na beogradsku kaldrmu i uspešno prešao preko tramvajskih šina bez fatalnog strujnog udara:)

Takav je život, surov i nepravedan, prestonica ipak neće svakog da proglasi za legendu, a postoje oni koji nešto znače u tom bg-urbanom miljeu i oni koji su prolazni, nebitni.
Može MK da pljuje koliko hoće po "matorim prdonjama", ali će se njihove "filipike" i dalje prepričavati, oni će i dalje predstavljati legende bg-boemije, književnosti i švaleracije, a beznačajne kreature poput MK mogu da dižu larmu, ali ništa od toga.

Kao i mnogi mediokriteti, MK je očekivao da odmah po prispeću u BG, on odmah postane bg-legenda, književnik,vrhunski boem,najšvaler, a ništa se nije desilo, prestonica živi svoj život ne mareći za samozvanu vrhunsku intelektualnu veličinu kao što je MK.
Kakva odvratna sredina, puna nerazumevanja za jednog palanačkog novinarčića:)

Zato, kao i većina neuspelih "Beograđana", MK u svojim snovima i fantazijama, prekopava BG nuklearnim bombama, jer taj grad ne zaslužuje ni da postoji jer oni u njemu nisu postali glavni.Treba to sve razrušiti i ponovo redizajnirati ponovo, ne bi li mediokriteti nekako postali glavni.

BG je u realnosti rušen 40-tak puta , njegovo kompletno stanovništvo ubijano/odvođeno u ropstvo i opet su glavni u bg-čaršiji neki Matija/Momo a ne neki mediokritet poput MK.

I da se ostvare jadne fantazije MK, posle nuklearnog holokausta, dok bude rovario po ruševinama "Delte" tražeći čokoladice, neko će ga možda čekati u mraku sa spremnim kalašom...

HaveBreak
3.8.2008, 8:23
Dugo ti je trebalo.
Citajuci ovaj i ostale tvoje postove, ja sam primetio da ti mnogo citas, imas veoma bogat recnik. Sad ne znam da li si u pravu za sve to sto kazes, ali uvek imas argumente protiv MK-a

paterfamilias
3.8.2008, 10:10
Dugo ti je trebalo.
Citajuci ovaj i ostale tvoje postove, ja sam primetio da ti mnogo citas, imas veoma bogat recnik. Sad ne znam da li si u pravu za sve to sto kazes, ali uvek imas argumente protiv MK-a
Ne moraš biti mnogo načitan i imati bogat rečnik, da bi se videlo kakve besmislice piše MK.Dovoljan je običan zdrav razum.

Pogledaj naslovnu i završnu rečenicu koja glasi:"Svaku lošu vest propratiću superiornim smeškom u obliku jarko narandžaste pečurke".
Rečenica je besmislena.Kakva usta ima MK pa može da napravi smešak u obliku jarko narandžaste pečurke?Da nije reč o nekoj opskurnoj replici iz Alana Forda?

Možda je autor hteo da kaže da će loša vest biti u obliku atomske pečurke, ali nije lepo složio rečenicu, a to se uči u višim razredima osnovne škole.

Tu ima još besmislica a po rogobatnosti i izveštačenosti se izdvaja "... genetski markeri Srbina rođenog u turbulentnim vremenima....".
Kakve su to besmislice i "misaoni konstrukti"?

Još se na kraju jadničak pita "Ko može da zameri onome ko želi da takvu zabavu(nuklearni rat) neposredno iskusi".
Zamerili bi mu neuropsihijatar i psiholog.

Izgleda da je nešto kvrcnulo u "neuronskim mrežama" MK pa izbacuje ovakve "misaone konstrukte", pa je potrebno izvršiti detaljan remont od strane "servisera" odgovarajuće specijalnosti.

HaveBreak
3.8.2008, 11:04
Nazalost nisam kupio novi broj, jer nema nista interesantno za mene, ali meni je zanimljivo citati tvoje postove. Ti uvek napises nesto argumentovano, ne kazes samo MK smara, lupa gluposti itd. E sad da li si u pravu po pitanju MK-a, to ne mogu ja da odredim

LoneWolf
3.8.2008, 13:11
Matija Bećković i Momo Kapor su za Kuzmanovića: "Matore prodonje"


Moram da se oglasim jer dijelim to misljenje,zapravo svaka mu cast kad ima balls da u takvoj kuci kao sto je Politika koristi takav vokabular,imajuci u vidu da su obojica gorepomenutih "naftalinci" koji se trude da se nametnu i hvale "starom slavom" a svi imaju pocetak i kraj.
Takva dvojica kao sto su Beckovic i Kapor zasluzuju taj naziv iz prostog razloga sto se previse eksponiraju kad dodju do mikrofona u bilo kojoj prilici.
Zapravo,Beckovic ima jednu dobru stvar.
Cerku.

Ala sam ovo dobro rekao.;)

Doolio
3.8.2008, 13:24
selektivno citanje je sjajna stvar

paterfamilias
3.8.2008, 14:39
imajuci u vidu da su obojica gorepomenutih "naftalinci" koji se trude da se nametnu i hvale "starom slavom" a svi imaju pocetak i kraj.
Takva dvojica kao sto su Beckovic i Kapor zasluzuju taj naziv iz prostog razloga sto se previse eksponiraju kad dodju do mikrofona u bilo kojoj prilici.
Zapravo,Beckovic ima jednu dobru stvar.
Cerku.

Ja nešto ne primećujem da nam ti "naftalinci" dosadiše preko medija, ponekad se pojave, a veću minutažu od njih dvojice i svih drugih srpskih književnika zajedno ima jedan prosečan drugorazredni "analitičar"(stručnjak za sve i svašta) koji će nedeljno par puta na bar 2 tv sa nacionalnom frekvencijom prelivati iz šupljeg u prazno, razglabati najnovije događaje i objašnjavati gledaocima da je crno belo i obrnuto.

Bećković i Kapor ne žive od stare slave nego i dalje aktivno pišu, a druga je stvar što većina čitalaca SK ne prati dešavanja na književnoj sceni.
Sve i da su zaista "naftalinci" i da ih je vreme pregazilo nisu zaslužili da budu pljuvani u jednom IT-časopisu od strane jednog novinara u pokušaju(neuspelom).
Stvarno ne ide da se na Bećkovića obrušava neko ko opisuje igre i ko blage veze nema sa književnošću(a ni sa ostalim stvarima) i koji ne može godišnje da napiše 12 stranica teksta koji je iole smislen, pristojan i zanimljiv a da bar 50% nije ponavljanje starih tekstova.
Neko piše književna dela(na primer Bećković) neko tekstove(novinari) a neko tekstuljke(novinarčići poput MK), i sada neko ko piše tekstuljke za jednokratnu potrebu ima obraza da uopšte i pominje nekog ko piše književna dela.

Stvarno mi je žao što se u "Klubu književnika" ne prepričavaju anegdote MK i njegovi tekstuljci, nego "besede" Bećkovića i Kapora , ali svaka čaršija ima neke svoje favorite i legende, a ne znam zašto MK oseća potrebu da malo pljucne po Bećkoviću ili Kaporu, jer oni uopšte ne pripadaju istom miljeu.Valjda se oseća uzvišenim kada pljuje po daleko vrednijim i značajnijim ličnostima od sebe.

dkdnt
3.8.2008, 18:07
Matija Bećković i Momo Kapor su za Kuzmanovića: "Matore prodonje"

Takve baljezgarije već prelaze granice dobrog ukusa i ukazuju da je dotičnom prestarelom tinejžeru koji je mentalno ostao zaglavljen u svojoj 17-oj godini neophodno ukazati da je njegov intelekt suviše ograničen da bi mogao da uopšte komentariše mnogo veće ljude od njega.

imam utisak da je mk to rekao zbog političkog angažmana ovog dvojca. da se razumemo, njih dvojicu nikakav MK ili drugi novinar ne bi mogao da dotakne kada je u pitanju njihova književnost, tu jednostavno nema spora. Skoro sam bio na godišnjici smrti Stevana Raichkovicja gde je bio M.Bećković (kao i Petrov Nogo i slični antihaški heroji), gde je MAtija bio Matija a ne DSS lover boy i ideolog izdajstva, plaćeništva, herojstva i ostalih ispraznih fraza u srpskom javnom životu. ali jbg, politika je politika i nema togh čoveka koji će, jednom umešan u istu, izaći čistih ruku, neukaljanog obraza i siromašniji nego ranije.

Ja pre svega velim da ČITAM Momu Kapora.


što je sasvim ok, ali njegovi javni nastupi su nešto sasvim drugo. taj citat koji si dao ustvari najbolje opisuje njegovo javno mentalno stanje. svet kompjutera, tj digitalno doba je neminovno zlo u njegovim očima. ja bih upitao samo odakle mu takva ideja. mogu samo da pretpostavim da je to zato što je čovek star, što je najbolje godine proveo po drvenim stolovima, napijajući se sa kaluđerima i gojeći se prirodnom hranom. zbog toga je i ovo vreme za njega vreme zla. on jednostavno ne razume da ovaj svet više ne pripada njemu, i da je najbolje da se satim pomiri. mladi ljudi imaju sasvim drugačije mišljenje o famoznim "kompjukatorima", mišljenje koje je u skladu sa njihovim interesima, ciljevima i idealima, a ne u skladu sa fantazmama jednog sjajnog pisca koji je zaboravio najvažniju stvar u ljudskom životu, a to je da vreme teče, da se svet menja, i da ma koliko neko plakao za starim svetom, on nikada neće moći da se vrati. i da, naravno, koji od ta dva sveta je bolji je pitanje na koje će samo budale tražiti tačan odgovor.


Frustriranost starijih generacija prema novim tehnologijama ne bih komentarisala. Sve veličine i umišljene veličine neminovno teže da se uljuljkaju u staru slavu, što ih navodi na pomisao da im unapređivanje nije potrebno. Kuzmanović je najbolji primer toga u najavi. Žao mi je što je tako; nekada su njegove kolumne bile vanserijske; sada su one samo stranica u moru nedorečenosti i vapaj za starim dobrim danima. Bilo je sjajno kad sam imala 17 godina... Ali sad ih imam malo više. Život ide dalje...

hats down.

a eto ti i analogije MK-MK :D

dkdnt
3.8.2008, 18:23
Meni je nekako žao MK, došao je u Beograd, napisao nekoliko tekstuljaka a niko se nešto ne obazire na njega(sem šačice pubertetlija-čitaoca SK).


i tebe.

što se rušenja bga tiče, nijednom nije porušen od drugog svetskog rata (bombardovanje ne računam, jer to je bio tek ujed komarca za bg) ili od vremena kada su MB i MKapor postali švaleri, legedne boemskog života itd. mislim, to je ok, ja ih npr. nikada ne bih nazvao kao MK baš zbog toga. legende jesu, ali to ne znači da niko ne sme ništa loše o njima da kaže.

Bećković i Kapor ne žive od stare slave nego i dalje aktivno pišu, a druga je stvar što većina čitalaca SK ne prati dešavanja na književnoj sceni.
Sve i da su zaista "naftalinci" i da ih je vreme pregazilo nisu zaslužili da budu pljuvani u jednom IT-časopisu od strane jednog novinara u pokušaju(neuspelom).


to jeste tačno, ali samo zato što je IT časopis specifičnog žanra, a ne zato što su ova dvojica ne znam ni ja koliko vredni u književnosti. naime, Kapor i jeste jedan od značajnijih romanopisaca u Srba posle crnog talasa, a Bećković jedan od malo dobrih pesnika u nas (mada sam sklon stavu da je poslednji srpski pesnik umro maja prošle godine), ali mnogo, previše je onih koje smo zaboravili ili im učinili i nešto gore. od Bulatovića, Kiša, Pekića i Antića(da ne pominjem Andrića ili Crnjanskog, ili još starije pesnike) spali smo na Bjelice, Vidojkoviće Bele Markoviće (koji još i ima nekog šmeka) i ultra teen Pavića. Kapor i Bećković su više mediokriteti u književnosti nego što je MK u novinarstvu (da bi znao nešto o tome i sam moraš biti novinar), što i nije previše bitno, bitno je da će se sad hrpa ljudi kao što si ti (koji takođe nemaju veze sa književnošću) zapaliti za ove dve "veličine" a da će ono što zaista vredi i što nije nikada ukaljalo svoje ruke politikom ostati i dalje mrtvo. samo mi je žao što ej retko ko svestan tog nasledja koje imamo i što se i dalje kunemo u ljude koji ne zaslužuju to.

dkdnt
3.8.2008, 18:25
Ot tih pesnika i boema, kapu skidam Brani Crncevicu, kada je na optuzbu da je od Amera uzimao bribe, rekao da od Amerikanaca ima samo Trumanova jaja. I kad je rekao za Bajicevu seriju "Selo gori..." rekao da stoke u selima nema jer je stoka otisla za Beograd!:dedica::tapsh:

upravo o ovome sam govorio. čovek ne skida kapu Braninom pesništvu već izdrkanom stavo prema americi. mislim kul je to. Brana je baš imao nevolja u životu zbog toga što je rekao, ameri ga jure, ubiše se jadni, a on nije izmileo sa svojim prizemnim političkim stavovima (kad mu je poezije ponestalo) i zauzeo nekoliko kolumni u dnevnim novinama. *****ite to.

Jerry McLafllin
3.8.2008, 18:40
imam utisak da je mk to rekao zbog političkog angažmana ovog dvojca. da se razumemo, njih dvojicu nikakav MK ili drugi novinar ne bi mogao da dotakne kada je u pitanju njihova književnost, tu jednostavno nema spora. Skoro sam bio na godišnjici smrti Stevana Raichkovicja gde je bio M.Bećković (kao i Petrov Nogo i slični antihaški heroji), gde je MAtija bio Matija a ne DSS lover boy i ideolog izdajstva, plaćeništva, herojstva i ostalih ispraznih fraza u srpskom javnom životu. ali jbg, politika je politika i nema togh čoveka koji će, jednom umešan u istu, izaći čistih ruku, neukaljanog obraza i siromašniji nego ranije.

Stekao sam utisak da veliki broj misljenja o Kaporu i Beckovicu poticu upravo od toga kojeg je politickog opredeljenja onaj koji misljenje iznosi.

Totalno sam apolitican i stranacki neopredeljen ali ali ne vidim sta je sporno kada se bilo koja javna licnost politicki angazuje u opciji koju smatra najblizom.
E sad , druga je stvar da li se nama ta opcija svidja ili ne.


što je sasvim ok, ali njegovi javni nastupi su nešto sasvim drugo. taj citat koji si dao ustvari najbolje opisuje njegovo javno mentalno stanje. svet kompjutera, tj digitalno doba je neminovno zlo u njegovim očima. ja bih upitao samo odakle mu takva ideja. mogu samo da pretpostavim da je to zato što je čovek star, što je najbolje godine proveo po drvenim stolovima, napijajući se sa kaluđerima i gojeći se prirodnom hranom. zbog toga je i ovo vreme za njega vreme zla. on jednostavno ne razume da ovaj svet više ne pripada njemu, i da je najbolje da se satim pomiri. mladi ljudi imaju sasvim drugačije mišljenje o famoznim "kompjukatorima", mišljenje koje je u skladu sa njihovim interesima, ciljevima i idealima, a ne u skladu sa fantazmama jednog sjajnog pisca koji je zaboravio najvažniju stvar u ljudskom životu, a to je da vreme teče, da se svet menja, i da ma koliko neko plakao za starim svetom, on nikada neće moći da se vrati. i da, naravno, koji od ta dva sveta je bolji je pitanje na koje će samo budale tražiti tačan odgovor.

Nemam nameru nikog da "prosvetljujem" ali smatram da je tvoje tumacenje licnosti Mome Kapora na osnovu necega sto je nekada rekao u kompjuterima potpuno neosnovano. Niti je on pominjao "kompjuktere" niti on kaze da su savremene tehnologije bez veze i da mu je mnogo zao sto svet napreduje u tehnoloskom smislu.

To sto je Kapor rekao je u sustini produbljena verzija ocinskog saveta detetu:
"Zasto sedis po ceo dan ispred kompjutera, izadji malo napolje i igraj fudbal ili basket sa vrsnjacima" i nema potrebe sada to preterano mistifikovati i na osnovu toga izvoditi zaljucke izvan granica onoga sto je covek zaista rekao.

dkdnt
3.8.2008, 19:20
Stekao sam utisak da veliki broj misljenja o Kaporu i Beckovicu poticu upravo od toga kojeg je politickog opredeljenja onaj koji misljenje iznosi.

Totalno sam apolitican i stranacki neopredeljen ali ali ne vidim sta je sporno kada se bilo koja javna licnost politicki angazuje u opciji koju smatra najblizom.
E sad , druga je stvar da li se nama ta opcija svidja ili ne.

ne radi se o tome za koga su oni politički angažovani, nego o prirodi političkog angažmana od kog obojica imaju materijalnu korist. nadam se da si svestan da bi Bećkovićeva poslednja knjiga (ona što su je novosti izdale) ne bi bila zapažena, niti bi novosti istu uopšte objavile da Bećković nije bio pulen tadašnje dss vlasti. kapor je možda manje očigledan primer pošto nije držao govore na političkim mitinzima, ali je priroda ista. dakle, ne kritikujem ja činjenicu što oni imaju svoje političko mišllenje koje kao javne ličnosti javno i iznose, već ono što ide u paketu sa tim - strančarenje i drugfa zla.
Nemam nameru nikog da "prosvetljujem" ali smatram da je tvoje tumacenje licnosti Mome Kapora na osnovu necega sto je nekada rekao u kompjuterima potpuno neosnovano. Niti je on pominjao "kompjuktere" niti on kaze da su savremene tehnologije bez veze i da mu je mnogo zao sto svet napreduje u tehnoloskom smislu.

To sto je Kapor rekao je u sustini produbljena verzija ocinskog saveta detetu:
"Zasto sedis po ceo dan ispred kompjutera, izadji malo napolje i igraj fudbal ili basket sa vrsnjacima" i nema potrebe sada to preterano mistifikovati i na osnovu toga izvoditi zaljucke izvan granica onoga sto je covek zaista rekao.
ti to doživljavaš tako, ali ja ne. ja već imam i oca, a i svest koja mi pomaže u sopstvenom životu. ne treba mi očinski savet od kapora. e sad, meni to i ne izgleda kao savet, iz prostog razloga što izgleda kao nerazumevanje nekog novog sveta koji nije Kaporov. mislim, taj Momo živi pored njega, to sam kaže, u svetu koji njemu odgovara. to ti je isto kao da je rekao kako svet kompjutera (dobro, globalno društvo je bolje reći) nije vredan življenja. to je nešto što ne volim da pročitam, jer prevedeno znači ovo;

"ma, nemate vi pojma. taj vaš svet je bzvz, a moj svet je super. ja živim mimo vašeg sveta, zato što je moj svet bolji."

oprostite na preterivanju i odustvu stila ;D

oluja
4.8.2008, 10:56
:offtopic:

lijenština
4.8.2008, 11:00
Back on topic:
Kao i obicno hiperbolisanje radi efekta.:dedica: Videcemo da li ce F3 valjati stogod ili je overhype. Inace ova muzicka tema Weird Al-a ( Christmas at ground zero (http://www.youtube.com/watch?v=EGdrMOttV_s)) se sasvim lepo slaze uz ton kolumne. ;)

holodoc
4.8.2008, 11:30
Pre bih rekao da liči na ovu (http://www.youtube.com/watch?v=c4Wm4DXkcj0) "muzičku temu" :D Keep the spirit alive guys... ;)

dkdnt
4.8.2008, 16:12
:offtopic:
čitave dve strane su bile offtopic ili si ofrlje obrisao svaki post gde se pominje politika?
uopšte mi nije jasno kako je moj poslednji post bio off kada govori o postnuklearnom svetu???

Varg
4.8.2008, 17:00
Zaista ne znam u čemu je poenta da se tekst secira u sitna crevca i analizira svaka njegova rečenica, i to prilično bukvalistički.. Da li bi Kuzma preživeo nuklearni rat, da li ima skrovište na Fruškoj Gori ili koliko ima prava da ''pljuje'' po neki poznatim ličnostima je potpuno nebitno. To je njegova kolumna, u njoj iznosi svoja itekako zanimljiva razmišljanja koja me uvek razvesele. Zar nije u tome poenta? Ili to što je stavio dr. Dabića kao ''srednje ime''..žalosno ako se neko pronašao uvređenim zbog toga.

Doolio
4.8.2008, 17:24
čitave dve strane su bile offtopic ili si ofrlje obrisao svaki post gde se pominje politika?
uopšte mi nije jasno kako je moj poslednji post bio off kada govori o postnuklearnom svetu???

i od mene isto pitanje, ostala je gomila postova o kaporima i ostalim radostima, a moj post gde se raspravljam sa dkdntom je obrisan kao off? tacno, nisam direktno raspravljao o kolumni, ali covece, pa to su mala skretanja, koja se opet rukovode stvarima iz kolumne.

varg:
sta ces, surov je ovaj svet, ne misle svi kao ti.

oluja
4.8.2008, 23:28
čitave dve strane su bile offtopic ili si ofrlje obrisao svaki post gde se pominje politika?
uopšte mi nije jasno kako je moj poslednji post bio off kada govori o postnuklearnom svetu???

i od mene isto pitanje, ostala je gomila postova o kaporima i ostalim radostima, a moj post gde se raspravljam sa dkdntom je obrisan kao off? tacno, nisam direktno raspravljao o kolumni, ali covece, pa to su mala skretanja, koja se opet rukovode stvarima iz kolumne.

varg:
sta ces, surov je ovaj svet, ne misle svi kao ti.

Iskustvo uci da je najbolje obrisati "celu stranu" off topic poruka nego ovako objasnjavati zasto je neki obrisan a neki ne... kolateralna steta...

Guardian
5.8.2008, 1:20
Svojim postom nemam nameru da branim ili napadam dotičnog kolumnistu, ali sama činjenica da ste svi vi koji napadate i crnite M. Kuzmanovića napisali preko 50 postova za 4 dana znači da vas je njegov tekst na neki način zainteresovao!

Ne smatram da je jedini način za prosvetljenje čovečanstva nuklearni holokaust ali neću ni da osuđujem njegov komentar na spomenuti dvojac savremenih književnika. Jedino ne razumem ljude koji ih toliko brane (posebno Kapora)! Neću da ulazim u analizu njihovih dela ali smatram da su oni postali "bg-legende" samo zato što trenutno nema boljih kniževnika. Što se mene tiče nisu onu ni "legende" ni "veliki intelektualci" pa ni M. Kuzmanović sa njima, već sasvim prosečni književnici/novinar koji su svakako pronašli svoju publiku koja će uvek da ih brani, ma koliko apsurdno zvučali!

:ciao:

shrafko
5.8.2008, 2:06
Neću da ulazim u analizu njihovih dela ali smatram da su oni postali "bg-legende" samo zato što trenutno nema boljih kniževnika. Što se mene tiče nisu onu ni "legende" ni "veliki intelektualci" pa ni M. Kuzmanović sa njima


U zemlji slepih ćoravi su kraljevi :kreza:
Sad bih dodao nešto za kolumnu ali.. već sam zaboravio šta sam pročitao :rolleyes:

Doolio
5.8.2008, 2:07
Svojim postom nemam nameru da branim ili napadam dotičnog kolumnistu, ali sama činjenica da ste svi vi koji napadate i crnite M. Kuzmanovića napisali preko 50 postova za 4 dana znači da vas je njegov tekst na neki način zainteresovao!
:)
nije, evo ti moj primer: uzeo sam sk posle 4-5 meseci pauze i procitao ga celog, pa tako i kolumnu i iznerviralo me je dosta stvari, kao i prosli put kad sam je procitao:) ovo kazem i da prenebregnem sve one 'ako ti se ne svidja nemoj da citas' likove, procitao sam jer sam procitao ceo casopis:)
a i povela se diskusija koja nije toliko konkretno o kolumni, vec o nekim drugim stvarima, a opet inspirisana kolumnom (koja po meni nije trebala da se brise jer je bila skroz pristojna, a opet, dovoljno ontopic, barem po mom misljenju).

Miles Teg
6.8.2008, 13:45
Pošto je naslov ove teme 'Da li se slažete sa Kuzmom?' mislim da su relevantni samo postovi koji daju barem nekakav odgovor na ovo pitanje.

Moj odgovor je - apsolutno DA!

Samo neko ko nije proveo poslednjih 20 godina živeći u Srbiji mogao bi da misli drugačije.
Možda je zaista kod Srba taj osećaj, ta potreba da se "krene od nule" izraženija nego kod drugih naroda, ali sasvim je moguće da su i naša bliža i dalja iskustva dovela do takvog načina razmišljanja.
Ko zna, možda je to nešto vezano ne samo za Srbe već i za ostale Slovenske narode.

Želja da se nasilno prekine svakodnevno, monotono, bitisanje i da se krene u stvaranje nečeg novog, boljeg, po meni je ljudska osobina koja nas je stvorila ovakvima kakvi jesmo.
Da je bilo drugačije još bi smo bili na drvetu.

Medjutim, u davna vremena, kada je svet bio manji, lakše je bilo učiniti takav preokret i početi iznova.
Da bi se sada stvorila nova civilizacija bilo bi, zaista neophodna nuklearna katastrofa (može i meteor, super zaraza, super vulkan...).

Ne verujem da bilo ko stvarno, iskreno, priželjkuje tako nešto, ali niste pravi avanturista (u duhu) ako o tome niste razmišljali.
(Meni je i dalje Dan Trifida na top ten listi SF knjiga.)

Na kraju, par puta sam i ja izjavio da ako mi se ikada sudbina planete, i ljudske vrste, nadje u rukama ne odgovaram za svoje postupke.
(I, da, ne verujem da će se to ikada desiti, ali tako se osećam ponekad.)

Nergal
6.8.2008, 16:00
Šta da kažem? Osnovna ideja ovog članka je naširoko i odavno poznata. San o katastrofi koja bi (doduše) ubila veći deo čovečanstva, ali onaj deo koji preživi bi (navodno) bio bolji, čistiji, ispravniji i, najzad, mogao bi da krene iz početka. Ako bi uopšte igde krenuo...

Većini nas je tako nešto sinulo, ali ustvari radi se o emotivnoj i detinjastoj ideji, takvoj da pamet u nju nije uključena. Nuklearni rat bi pobio dekadentne gadove - za koje ne postoji opšta saglasnost ko su (interesantno, niko ne vidi sebe kao takvog) - i ostavio one najbolje. Podrazumeva se, je li, da je nuklearna pečurka selektivna i da ubija samo one pokvarene (koji god da su) a štedi one ispravne (koji god bili). Biće verovatno ubijeno i nekoliko milijardi običnog neelitnog ali i nedekadentnog sveta, ali to samo po sebi je valjda razumna cena za budući svet. "Ne možete dobiti kajganu bez polomljenih jaja", zar ne? A ako o istom trošku pobijete i petlove i kokoške, kakva će to tek kajgana biti. Kao da je, recimo, za korumpiranost nekog političara opravdan lek da on, njegova žena, komšije, deca i, na primer, novorođena beba izgore u nuklearnoj vatri. Interesanto da ljudi koji o ovakvim stvarima pričaju i pišu žive 100% normalnim, svakodnevnim, običnim (građanskim, dekadentnim) životom. Kupuju u prodavnicama, žive u stanovima, plaćaju račune, igraju igre, gledaju TV... Ne uzimaju puške i ne beže u planine, ne obračunavaju se oružijem sa ovim degenerisanim svetom koji je to (bez ikakve sumnje) zaslužio.

Lako je pričati, još je lakše pisati (važi i za mene :D).

Elem, detinjasta budalaština, naravno. Problem sa ovom kolumnom nije što je samo jedna zabavna i ne mnogo smislena pričica (u zadnje vreme su mu sve takve), već što nije uopšte originalna. Mislim, MK je počeo da prepričava samog sebe. Uzeo je svoju staru kolumnu Jedva čekam nuklearni rat (http://www.sk.co.yu/2004/04/siji01.html) (4/2004), dodao Bećkovića i Kapora i sebi uštedeo kreativnu muku. Ista meta, isto odstojanje, ista ideja, isti čovek.

A ja koji sam ovo pročitao? Isti čovek kao i pre čitanja. Samo smoren. :D :ciao:

Ghost
6.8.2008, 16:17
Mislim, MK je počeo da prepričava samog sebe. Uzeo je svoju staru kolumnu Jedva čekam nuklearni rat (4/2004), dodao Bećkovića i Kapora i sebi uštedeo kreativnu muku. Ista meta, isto odstojanje, ista ideja, isti čovek.
Хехе, знао сам де је све звучало познато.

Cernobil
6.8.2008, 20:08
Konkretno o celoj toj glupoj ideji:
Budalastine, ko kad bi reko uzecu pistolj i pucati sebi u glavu pa se mozda probudim kao bolji covek. A i vece su sanse da neko prezivi to nego nuklearni rat,a bas bi voleo da mi KM objasni sta je to "delimicno nuklearno razaranje". I ja cu da pucam sebi u glavu medju oci pa je mozda "delimicno ranim".
Detinjasto,jadno,retardirano.

shrafko
6.8.2008, 20:22
Ako ćemo iskreno, najveće šanse da prežive na duže staze imali bi najveći mogući zlikovci, koji bi pljačkali / ubijali preostale survivore zarad upotrebljive hrane, vode i ostalih resursa.

Toliko o takvom "savršenom" društvu :rolleyes:

paterfamilias
6.8.2008, 21:24
Ako ćemo iskreno, najveće šanse da prežive na duže staze imali bi najveći mogući zlikovci, koji bi pljačkali / ubijali preostale survivore zarad upotrebljive hrane, vode i ostalih resursa.

Toliko o takvom "savršenom" društvu :rolleyes:
Preživeli bi samo "odabrani"-deo vojnog personala,državne administracije i još malo ljudi odabranih da ih opslužuju.U vreme hladnog rata SAD i SSSR su napravili sisteme skloništa gde bi na sigurnom bili rukovodioci, deo vojske, nešto činovnika itd. i gde bi mogli dugo da prežive.Slične projekte verovatno imaju i druge veće države.

Grupe preživelih koje bi se borile za opstanak na razrušenoj površini planete su naivni kliše iz filmova/literature/stripova/igara za zamajavanje publike.

Jedan skroman incident(u odnosu na pravu nuklearnu eksploziju)-Černobil je zatrovao pola Evrope.Kada bi došlo do desetina/stotina pravih nuklearnih eksplozija iznad površine Evrope to bi bilo kao da se istovremeno desilo nekoliko miliona Černobila.
Došlo bi do kontaminacije hrane, vode, zemljišta, atmosfere i oni koji bi preživeli nuklearne udare pomrli bi za par meseci od radijacije, povreda ili gladi.

Preživeli bi samo oni koji su i izazvali katastrofu( deo državne administracije i vojnog personala) a oni bi posle nekoliko godina izmileli iz skloništa i postali potpuni i jedini gospodari .

Zato samo notorna budala poput MK može priželjkivati nešto tako čak i u momentima najnerealnijih sanjarenja.
Konkretno o celoj toj glupoj ideji:
Budalastine, ko kad bi reko uzecu pistolj i pucati sebi u glavu pa se mozda probudim kao bolji covek. A i vece su sanse da neko prezivi to nego nuklearni rat,a bas bi voleo da mi KM objasni sta je to "delimicno nuklearno razaranje". I ja cu da pucam sebi u glavu medju oci pa je mozda "delimicno ranim".
Detinjasto,jadno,retardirano.
To je vrlo dobra ideja.MK bi trebao to da pokuša, da malo igra ruski rulet sam sa sobom, pa da iživi jednom te infantilne fantazije iz filmskih klišea, pa da nam to prepriča u kolumni:)

Wolverine
6.8.2008, 22:13
To je vrlo dobra ideja.MK bi trebao to da pokuša, da malo igra ruski rulet sam sa sobom, pa da iživi jednom te infantilne fantazije iz filmskih klišea, pa da nam to prepriča u kolumni:)

E sad si stvarno preterao, voleo bi da ga vidis mrtvog:paranoia:?

Doolio
6.8.2008, 22:34
vulverine, brate, opusti se:)

Cernobil
6.8.2008, 22:41
E sad si stvarno preterao, voleo bi da ga vidis mrtvog:paranoia:?
A MK bi voleo da vidi ceo svet mrtav i unisten. Ako ces tom logikom:) kao sto rece covek ..opusti se:)

player1
6.8.2008, 22:47
Jedan skroman incident(u odnosu na pravu nuklearnu eksploziju)-Černobil je zatrovao pola Evrope.Kada bi došlo do desetina/stotina pravih nuklearnih eksplozija iznad površine Evrope to bi bilo kao da se istovremeno desilo nekoliko miliona Černobila.

Sto se tice Cernobila, treba imatu u vidu da je u pitanju reaktor, koji mnogo vise prosipa radiacije nego bomba (kome je radiacija sekundarni efekat).

Naravno, ne moze se porediti 1 Cernobil sa 1000 nuklearki...

Jacob
6.8.2008, 23:07
Sto se tice Cernobila, treba imatu u vidu da je u pitanju reaktor, koji mnogo vise prosipa radiacije nego bomba (kome je radiacija sekundarni efekat).

Naravno, ne moze se porediti 1 Cernobil sa 1000 nuklearki...

Cernobil ili bomba,end result je isti,mislim da ne bi primetio neku razliku da si na manje od 10 km od bilo chega od ta dva :dedica:

Wolverine
6.8.2008, 23:10
A MK bi voleo da vidi ceo svet mrtav i unisten. Ako ces tom logikom:) kao sto rece covek ..opusti se:)

Pa vidis to nisam primetio...:D A tebi je nik bas u duhu teme.
Ljudi, give peace a chance, lets make Woodstock here!

oluja
6.8.2008, 23:43
Zato samo notorna budala poput MK može priželjkivati nešto tako čak i u momentima najnerealnijih sanjarenja.

Bukvalisto nepopravljivi, ne postoji samo crno i belo. Podsecas me na moj komsiluk koji misli da je film Balkanski spijun tragicna, istinita prica... Trik je u simbolizmu, alegoriji (http://bs.wikipedia.org/wiki/Alegorija)... a cesto i ismejavanju nekih pojava u drustvu koje su vecini lako prepoznatljive... ne sumnjam da ces nastaviti hejt, ali morao sam ovo da kazem.

Lokigodofirendlies
7.8.2008, 0:07
Preživeli bi samo "odabrani"
Zato samo notorna budala poput MK može priželjkivati nešto tako čak i u momentima najnerealnijih sanjarenja.
Veci deo Svajcarske je "Nuklearno obezbedjen" sklonistima, a iz sklonista bi moglo da se izadje posle nesto vise od 17 godina. Ljude je jako tesko unistiti, nekako sta god da se desi prezivimo. Ko god bi se iskobeljao iz Valuta nastavio bi da gradi drustvo dok ne bi doslo do punog kruga i ponovnog porasta dekadencije, iskvarenosti, globalnog rata...

A i ovo notorna budala je napredak obicno koristis deminutive, konacno si poceo da Kuzmu shatas ozbiljno?

I da dodam ova tema MENE vise ne zabavlja tako da JA dozvoljavam da se zakljuca. :a_bleh: (Sad se osecam kao zec koji ostri kolac d'ubije medu).:kreza:

Cernobil
7.8.2008, 0:19
Veci deo Svajcarske je "Nuklearno obezbedjen" sklonistima, a iz sklonista bi moglo da se izadje posle nesto vise od 17 godina. Ljude je jako tesko unistiti, nekako sta god da se desi prezivimo. Ko god bi se iskobeljao iz Valuta nastavio bi da gradi drustvo dok ne bi doslo do punog kruga i ponovnog porasta dekadencije, iskvarenosti, globalnog rata...

HAHA a sta bi jeli i pili 17 godina ?:) I da imaju da jedu i da piju NIJEDAN covek ne moze da prezivi u zatvorenom prostoru 17 godina ,a cak i da nekako prezivi postao bi tesko poremecen. Zato je i samica najteza kazna. Sem toga nijedno skloniste te ne bi spasilo od modernih atmoskih bombi,jedino od radiacije ali budi siguran da mogu celu zemlju da prekriju nuklearnim bombama bez problema. A jedna moderna atmoska bomba bi tako lepo sravnila pola Svajcarske. I najvaznije SVE bi bilo unisteno nuklearnim ratom ,ali sve nista ne bi ostalo. Previse ste gledali mad max-a i igrali fallout,ajde sad back to reality:)

Cernobil
7.8.2008, 0:22
Bukvalisto nepopravljivi, ne postoji samo crno i belo. Podsecas me na moj komsiluk koji misli da je film Balkanski spijun tragicna, istinita prica... Trik je u simbolizmu, alegoriji (http://bs.wikipedia.org/wiki/Alegorija)... a cesto i ismejavanju nekih pojava u drustvu koje su vecini lako prepoznatljive... ne sumnjam da ces nastaviti hejt, ali morao sam ovo da kazem.
Ajde nas prosvetli onda:) Sta je MK hteo da kaze u svom tekstu sto je nama izgleda promaklo? Koja se to mudrost skriva u njegovim tekstovima?:) Covek je bre prsotina i to teska. :ciao:

oluja
7.8.2008, 0:38
Ajde nas prosvetli onda:)

Zasto pitas u mnozini? Kako ja da znam da je uopste moguce "prosvetliti" neke ljude? Mnogi nista ne prihvataju dok empirijski (http://en.wikipedia.org/wiki/Empirical) ne dokazu... nazalost ne mogu vam pomoci ako sami sebi ne pomognete.

Lokigodofirendlies
7.8.2008, 0:41
HAHA a sta bi jeli i pili 17 godina ?:) I da imaju da jedu i da piju NIJEDAN covek ne moze da prezivi u zatvorenom prostoru 17 godina ,a cak i da nekako prezivi postao bi tesko poremecen. Zato je i samica najteza kazna. Sem toga nijedno skloniste te ne bi spasilo od modernih atmoskih bombi,jedino od radiacije ali budi siguran da mogu celu zemlju da prekriju nuklearnim bombama bez problema. A jedna moderna atmoska bomba bi tako lepo sravnila pola Svajcarske. I najvaznije SVE bi bilo unisteno nuklearnim ratom ,ali sve nista ne bi ostalo. Previse ste gledali mad max-a i igrali fallout,ajde sad back to reality:)
Da ali pod direktnim udarom AB bi bila Severna Amerika, i Istocna Evropa i deo Azije, odakle bi se sirila radijacija koja bi prekrila ostatatak sveta. A za sada u Americkim sklonistima/apartmanima postoji kapacitet zivota od 6 godina. A nova generacija bi navikla na zatvoren prostor.:a_bleh:

Cernobil
7.8.2008, 0:48
Zasto pitas u mnozini? Kako ja da znam da je uopste moguce "prosvetliti" neke ljude? Mnogi nista ne prihvataju dok empirijski (http://en.wikipedia.org/wiki/Empirical) ne dokazu... nazalost ne mogu vam pomoci ako sami sebi ne pomognete.
Ovakav sam odgovor i ocekivao tj. nemas pojma pa skreces temu, "ne mogu vam pomoci ako vi sami sebi ne pomognete...." :) Ajde prosvetli me moze i na PM:)
@Loki
Zasto mislis da bi ljudi stigli do tih atomskih sklonista? Npr. Rusi bi javili da ce da gadjaju? I da se sazna za nuklearni rat haha pa znas koji bi to haos bio. Jedini nacin za transport bi bio vazdusni. Koji bi ljudi usli u ta sklonista? Koliko ljudi moze da stane? I sta mislis koliko ljudi mozes da prevezes za tako kratko vreme do odredjenog mesta? I da prezivis u zemlji 6 godina i da radiacija prodje posle toga (sto se isto verovatno ne bi desilo) sta bi radio onda? Sve oko tebe je mrtvo sve zivotinje i sve biljke kako bi nastavio da zivis? Plus ne bi imao ni prevozno sredstvo ,dokle bi mogao da stignes? cccc :)

oluja
7.8.2008, 0:58
Ovakav sam odgovor i ocekivao tj. nemas pojma pa skreces temu, "ne mogu vam pomoci ako vi sami sebi ne pomognete...." :) Ajde prosvetli me moze i na PM:)

Kako mislis da te "prosvetlim" kad ti samo vidis nuklearnu katastrofu? Da li si se nekad zapitao da li ljudski rod ide pravim putem ili je na putu samounistenja? Procitaj post #4 (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=579785&postcount=4) i #8 (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=579814&postcount=8) pa ako razumes sta je covek rekao mozemo da pricamo dalje. Ako samo napadnes i omalovazis njegove reci nisi vredan dalje diskusije...

Cernobil
7.8.2008, 1:09
Kako mislis da te "prosvetlim" kad ti samo vidis nuklearnu katastrofu? Da li si se nekad zapitao da li ljudski rod ide pravim putem ili je na putu samounistenja? Procitaj post #4 (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=579785&postcount=4) i #8 (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=579814&postcount=8) pa ako razumes sta je covek rekao mozemo da pricamo dalje. Ako samo napadnes i omalovazis njegove reci nisi vredan dalje diskusije...
Opet isti odgovor ("ako razumes sta je covek rekao mozemo da pricamo dalje,ako samo napadnes i omalovazavas njegove reci nisi vredan dalje diskusije"),sto samo dokazuje ono sto sam i rekao. Tj. ne umes da objasnis sta je to pametno Kuzma hteo da kaze. Jedino sto nije vredno diskusije jeste sam Kuzmanovic i njegovi debilni tekstovi (al ih opet komentarisemo:kreza:). Sem toga Kuzmanovic omalovazava i napada SVE osim sebe samog naravno jer sebe smatra superiornim sto se vidi iz svih njegovih tekstova. Covek pati od kompleksa vise vrednosti! A ko je dokazao da ljudski rod nazaduje? Ti ili lik cije si postove linkovao? To su samo budalastine u kom je to veku bilo bolje nego sto je sada? Opet fantazije..... kao i za nuklearni rat.
PS
lik cije si postove linkovao kaze da se ljudsko drustvo degradira. I jedan ga je lik pitao jel moze bioloski dokaz. A on je odgovorio u stilu u kom ti meni odgovaras : "nauci da korsitis net" ili "proguglaj malo" i slicno....ccccc

Ulmawen
7.8.2008, 1:15
lik cije si postove linkovao kaze da se ljudsko drustvo dregadira.
Ne bih rekla da je baš to rekao.:dzavo:
Naučite, aman, prvo da čitate i pišete, pa onda komentarišite "ozbiljne teme."

oluja
7.8.2008, 1:16
Opet isti odgovor ("ako razumes sta je covek rekao mozemo da pricamo dalje,ako samo napadnes i omalovazavas njegove reci nisi vredan dalje diskusije"),sto samo dokazuje ono sto sam i rekao. Tj. ne umes da objasnis sta je to pametno Kuzma hteo da kaze. Jedino sto nije vredno diskusije jeste sam Kuzmanovic i njegovi debilni tekstovi (al ih opet komentarisemo:kreza:). Sem toga Kuzmanovic omalovazava i napada SVE osim sebe samog naravno jer sebe smatra superiornim sto se vidi iz svih njegovih tekstova. Covek pati od kompleksa vise vrednosti! A ko je dokazao da ljudski rod nazaduje? Ti ili lik cije si postove linkovao? To su samo budalastine u kom je to veku bilo bolje nego sto je sada? Opet fantazije..... kao i za nuklearni rat.
PS
lik cije si postove linkovao kaze da se ljudsko drustvo degradira. I jedan ga je lik pitao jel moze bioloski dokaz. A on je odgovorio u stilu u kom ti meni odgovaras : "nauci da korsitis net" ili "proguglaj malo" i slicno....ccccc

Tako sam i mislio. :a_whistli

Cernobil
7.8.2008, 1:19
Ne bih rekla da je baš to rekao.:dzavo:
Naučite, aman, prvo da čitate i pišete, pa onda komentarišite "ozbiljne teme."
Vec sam ispravio i pre nego sto si postovala. Obicna greska u kucanju. Zaista jadno da na tome pokusavas da dokazes nesto. Znam i da citam i da pisem i mislim da mogu da komentarisem "ozbiljne teme" mada tesko da Kuzmanoviceve gluposti mogu da spadnu u tu kategoriju.
PS
zaista ti je jadan post cccc
@
oluja
opet isti post:)
zasto mi jednostavno ne bi odgovorio na pitanje i zapusio mi usta? Jednostavno,nemas sta da kazes. Opusteno:)
PS
samo kazem da Kuzmanovic po obicaju lupeta i rekao sam zasto. Tako da necu da nastavljam diskusiju osim ako mi ne kazes (kao sto sam i trazio) sta je to pametno hteo da kaze:)
poz

player1
7.8.2008, 1:24
Cernobil ili bomba,end result je isti,mislim da ne bi primetio neku razliku da si na manje od 10 km od bilo chega od ta dva :dedica:

Al na 100 kilometara bi. Bomba je mnogo vise lokalizovana (a sav radioaktivni materijal je sadrzan u punjenju bombe).

Dok je pukla elektrana pljuvala i pljuvaja masu radioaktivnog goriva. Veoma malo fizickog razaranja, ali mnoooogo vise radiacije.

Ulmawen
7.8.2008, 1:24
Zaista jadno da na tome pokusavas da dokazes nesto. Znam i da citam i da pisem i mislim da mogu da komentarisem "ozbiljne teme" mada tesko da Kuzmanoviceve gluposti mogu da spadnu u tu kategoriju.
Da si pročitao dve strane unazad, znao bi da ne pokušavam da dokažem ništa, osim da je pismenost ovih dana na niskim granama.;) A što se tiče "Kuzmanovićevih gluposti", ako su tolike gluposti, zašto treba neko da ti objašnjava poentu?;)

Cernobil
7.8.2008, 1:32
Da si pročitao dve strane unazad, znao bi da ne pokušavam da dokažem ništa, osim da je pismenost ovih dana na niskim granama.;) A što se tiče "Kuzmanovićevih gluposti", ako su tolike gluposti, zašto treba neko da ti objašnjava poentu?;)
Ispravio sam to i pre tvog posta,cak i da nisam ti ces time dokazati da sam nepismen? :)
Gluposti ili ne ipak je u toku diskusija. Apsolutno ne mora niko meni nista da objasnjava,ali kad se neko ukljuci i kaze da nisam u pravu,a ja ga pitam zasto (a pre toga sam izneo zasto su to gluposti ,mada to nije ni potrebno iznositi u Kuzminom slucaju) ,a on postavi tri posta u stilu "ma nisi dostojan diskusije" "tako sam i mislio" itd. onda mislim stvarno...
PS
evo opet sam umesto ukljuci napisao uljuci....bas sam nepismen....

Ulmawen
7.8.2008, 1:37
Nope, ne pokušavam da dokažem da si nepismen. Ti si još i dobar, pišeš negaciju odovjeno od glagola.;) I opet: samo kažem da je pismenost ovih dana na niskim granama.;)
Pa diskusija i jeste diskusija jer učesnici iznose svoja, najčešće, oprečna mišljenja. Sve dok su argumentovana, diskusija je kvalitetna. Kad počne prepucavanje jer svako tvrdoglavo drži svoju stranu bez poštovanja prema drugoj strani, onda nastaju ovakve poruke.;)

paterfamilias
7.8.2008, 16:15
Bukvalisto nepopravljivi, ne postoji samo crno i belo. Podsecas me na moj komsiluk koji misli da je film Balkanski spijun tragicna, istinita prica... Trik je u simbolizmu, alegoriji (http://bs.wikipedia.org/wiki/Alegorija)... a cesto i ismejavanju nekih pojava u drustvu koje su vecini lako prepoznatljive... ne sumnjam da ces nastaviti hejt, ali morao sam ovo da kazem.
Nemoj toliko preterivati, alegorija je karakteristična za književnost i umetnost a ovo što piše MK definitivno nije ni književnost ni umetnost.

Ja u tekstuljcima MK ne vidim nikakvo skriveno značenje.Čovek jednostavno lupa kao otvoren prozor.

E sad si stvarno preterao, voleo bi da ga vidis mrtvog:paranoia:?
Ne bih voleo da vidim MK ni mrtvog ni živog.

Pogledaj njegovu sliku koja ide uz svaku tzv."kolumnu" i verovatno ćeš i ti poželeti isto.:)

No, ukoliko se desi nuklearna kataklizma, MK i ja je preživimo, ja nekim slučajem zateknem MK kako prebira po ruševinama "Delte" u potrazi za čokoladicama **************** ...
Al na 100 kilometara bi. Bomba je mnogo vise lokalizovana (a sav radioaktivni materijal je sadrzan u punjenju bombe).

Dok je pukla elektrana pljuvala i pljuvaja masu radioaktivnog goriva. Veoma malo fizickog razaranja, ali mnoooogo vise radiacije.
Treba samo pomisliti šta bi se desilo sa više hiljada nuklearnih elektrana, kada nakon nuklearnog udara više ne bi imao ko da brine o njima, i da održava njihovu stabilnost.

Tj. ne umes da objasnis sta je to pametno Kuzma hteo da kaze.
To ne može niko da objasni jer je to nemoguće.

MK jednostavno lupeta a Oluja oseća potrebu da to malo ublaži i objasni da "nije baš tako mislio".

dkdnt
7.8.2008, 16:50
A ko je dokazao da ljudski rod nazaduje? Ti ili lik cije si postove linkovao? To su samo budalastine u kom je to veku bilo bolje nego sto je sada? Opet fantazije..... kao i za nuklearni rat.

tačno tako.

ljudi, nemojte da fantazirate o nekim stvarima samo zbog hiperbole sopstvenih problema. nemate pojma kako je bilo pre 100 godina, ili hiljadu, ali ste sposobni da od tih vremena napravite idealne slike samo zbog toga što pokušavate da opravdate stav da bi nuklearna katastrofa bila neka vrsta pročišćenja. ja stičem utisak da tako mislite zbog par igara i filmova a ne na osnovu ozbiljnog promišljanja o temi.

Da si pročitao dve strane unazad, znao bi da ne pokušavam da dokažem ništa, osim da je pismenost ovih dana na niskim granama.

slažem se da je pismenost na niskim granama, ali ne zbog jednog typo-a druga Černobila, nego zbog spajanja glagola sa negacijom, oba dve, trebala, trebao, evo su i sličnih bisera u našem govoru.

Kad počne prepucavanje jer svako tvrdoglavo drži svoju stranu bez poštovanja prema drugoj strani, onda nastaju ovakve poruke.;)

ili kad mod odluči da ga danas mrzi da čita postove pa obriše sve što je napisano iako ima veze i sa temom, iako je diskusija živa...

Doolio
7.8.2008, 17:17
tacno. ja sam posle dkdntovog posta na koji sam mu odgovorio bio spreman da se rvem s njim:) u zavisnosti od njegovog odgovora, i eto, nastavili smo normalno, znaci, ima ovde nemali broj ljudi sa kojima moze da se raspravlja normalno, iako su potpuno suprotnih stavova ili vole ostro da diskutuju.
sto se tice moderisanja, ja znam da je to odgovorno i tesko je biti objektivan i sve, ali brate, ovde se vidi jedna tendencija koja se meni ne dopada ni malo. meni niko nikad nije obrisao post ni na jednom forumu, osim ovde za punih 8-9 godina forumasenja. mozda slucajnost, ali mozda i nije. znam sigurno da sam pratio diskusiju, koristio argumente i postovao sagovornike. pri tome nismo vodili diskusiju o crnim rupama, vec o kolumni, uz relativne digresije da bi se dokazala poenta. to nije oftopicarenje, to je diskutovanje o vise faktora, analiticko i ponekad na generalnom nivou. sa druge strane, totalno sam za brisanje postova tipa 'kuzmanovic je kreten' ili 'qzmah je bog' i njihovo stavljanje u isti kos, sto se ovde apsolutno ne radi. idemo dalje, moje skromno misljenje je da je moderator dao manje argumenata u svojoj raspravi od recimo patera, a i one koje je dao su bili ad hominem, sto je jako negativna stvar u raspravi, ali su bili pro-kolumnisticki nastrojeni, a to se izgleda ovde vrednuje, nazalost. da ne bude zabune, procitao sam dosta dobre postove koji kuju kuzmanovica u zvezde i sa njima mogu da se slazem ili ne, ali to je druga stvar.
sad cekam da mi se obrise i ovaj post posto nema veze sa temom, ali se nadam da ce ga pre toga procitati sto vise ljudi:) ali dobro, ovaj post jeste off-topic potpuno, ali takodje mislim da nije nebitan.

Doolio
7.8.2008, 17:22
Cekati njega za misljenje? :icon_scra OMG :boodala:

ovo je upravo ono o cemu govorim, diskreditovanje ucesnika u diskusiji i pre nego sto se pojavi, jako zanimljivo. pri tome, ja nekako ne uspevam da pronadjem u paterovim postovima nijedan gde se napadaju ili diskredituju ostali clanovi, spreman sam cak i da kazem da je on mozda i jedini koji je on-topic.

player1
7.8.2008, 19:34
Treba samo pomisliti šta bi se desilo sa više hiljada nuklearnih elektrana, kada nakon nuklearnog udara više ne bi imao ko da brine o njima, i da održava njihovu stabilnost.

Treba definisati nukleanri udar.

Da li je u pitanju nuklearni rat, ala SAD vs SSSR, ili jedna bomba "diskutabilne" proizvodnje.

U prvom slucaju nema povratka, a u drugom vec zavisi od slucaja (bombe bacene na Hirosima i Nagasaki nisu zatrovale ceo Japan, na primer).

Cernobil
7.8.2008, 19:43
Treba definisati nukleanri udar.

Da li je u pitanju nuklearni rat, ala SAD vs SSSR, ili jedna bomba "diskutabilne" proizvodnje.

U prvom slucaju nema povratka, a u drugom vec zavisi od slucaja (bombe bacene na Hirosima i Nagasaki nisu zatrovale ceo Japan, na primer).
Kakve su to bombe "diskutabilne" proizvodnje?:D Albanske proizvodnje? :)Te bacene na Hirosimu i Nagasaki su nista u poredjenju sa modernim nuklearnim naoruzanjem.

paterfamilias
7.8.2008, 20:15
Treba definisati nukleanri udar.
Da li je u pitanju nuklearni rat, ala SAD vs SSSR, ili jedna bomba "diskutabilne" proizvodnje.
U prvom slucaju nema povratka, a u drugom vec zavisi od slucaja (bombe bacene na Hirosima i Nagasaki nisu zatrovale ceo Japan, na primer).
Čak i mini nuklearni rat, između na primer Indije i Pakistana ili Irana i Izraela(SAD) bi imao kataklizmične razmere, verovatno bi milioni stradali a izazvali bi i ogromno zagađenje na globalnom nivou, mnogo veće nego sadašnje ekološke pretnje.
Nauka vrlo malo zna o posledicama nuklearnog rata, čak i nekog koji bi se vodio samo u nekom regionu a ne globalno.
Ne treba smatrati da su posledice Hirošime i Nagasakija beznačajne, jer možda su milioni ljudi van Japana pomrli proteklih decenija zbog uticaja te 2 atomske bombe, samo mi to ne znamo.
Posle 2 svetskog rata usledila je prava epidemija raznih bolesti, kancera,dijabetesa i drugih oboljenja gde još nije poznat pravi uzrok već samo faktori rizika.Nekako se to slučajno desilo baš posle početka "atomskog doba", a u pitanju su 2 a-bombe male snage(mnogo jače bombe danas imaju Kina,Indija,Pakistan a o SAD i Rusiji i da ne govorimo).

Mi takođe vrlo malo znamo o posledicama upotrebe osiromašenog uranijuma od strane NATO, što nije nuklearni udar, ali jeste upotreba nuklearnog oružja, a to će nas pratiti decenijama, a osiromašeni uranijum je beznačajna stvar u odnosu na detonaciju jedne moderne a-bombe.

Jerry McLafllin
8.8.2008, 0:10
Vratimo se na sustinu.

Sledece cinjenice su neoborive ma kako ih neko pokusavao ublaziti:

- Miodrag Kuzmanovic u svojim kolumnama - ne samo jednom, prizeljkuje nukleaurni houlokaust. Medjutim, te zelje ne spadaju u opseg: "bice skoro propast sveta - nek` propadne nije steta" odnosno gadjenja prema onome sto je svet postao. Kuzmanoviceve (neskrivene) zelje su da on taj holokaust prezivi jer smatra da je vise bice od ostatka ljudskog roda i da on naecim zasluzuje ne samo da prezivi nego i da fakticki bude ovan predvodnik te i takve "new new age" generacije...

- U vise navrata Kuzmanovic u svojim kolumnama iskazuje neskrivene simpatije prema nacistickom pokretu.

- MK se u najmanju ruku oseca nelagodno u prisustvu zena. Na to ukazuje njegova kolumna o "internet kurwama" u kojoj je potpuno izgubio kompas, kao i njegovo ispovedanje o tome kako je zarad igre nakon povratka iz vojske ostao bez devojke. Takodje, u najnovijoj kolumni spominje kao i obicno iskljucivo musko drustvo. Sve navedeno ukazuje na Kuzmanovicevu krizu seksualnog identiteta.


U skladu sa navedenim predlazem da mi clanovi foruma "Sveta Kompjutera" pokresnemo inicijativu za slanje MK na jedan prinudni odmora a cilju poboljsanja njegovog opsteg psihofizickog stanja koje prema opisanim simptomima nije u najboljem stanju.

Akcija bi se zvala: "Posaljimo Kuzmu u banju, bre"

oluja
8.8.2008, 0:27
ovo je upravo ono o cemu govorim, diskreditovanje ucesnika u diskusiji i pre nego sto se pojavi, jako zanimljivo. pri tome, ja nekako ne uspevam da pronadjem u paterovim postovima nijedan gde se napadaju ili diskredituju ostali clanovi, spreman sam cak i da kazem da je on mozda i jedini koji je on-topic.

To je tacno samo za prvih par postova koje napravi u novoj temi svakog meseca ali posle toga pise cist hejt bez ikakve vrednosti za dalju diskusiju na temu... Stavovi "meni se ne svidja stoga je budalastina" i "ja to nisam video tako da mogu da tvrdim da ne postoji..." sprecavaju da se diskusija razvije u nesto smisleno.... Some things never change... :(

oluja
8.8.2008, 0:42
Vratimo se na sustinu.

Sledece cinjenice su neoborive ma kako ih neko pokusavao ublaziti:
OMG
- Miodrag Kuzmanovic u svojim kolumnama - ne samo jednom, prizeljkuje nukleaurni houlokaust. Medjutim, te zelje ne spadaju u opseg: "bice skoro propast sveta - nek` propadne nije steta" odnosno gadjenja prema onome sto je svet postao. Kuzmanoviceve (neskrivene) zelje su da on taj holokaust prezivi jer smatra da je vise bice od ostatka ljudskog roda i da on naecim zasluzuje ne samo da prezivi nego i da fakticki bude ovan predvodnik te i takve "new new age" generacije...
Suvise ozbiljno shvacas celu stvar...
- U vise navrata Kuzmanovic u svojim kolumnama iskazuje neskrivene simpatije prema nacistickom pokretu.
I opet. Negove simpatije nisu prema nacistickom pokretu nego postovanje prema organizaciji i disciplini sto neretko cini i BBC u dokumentarcima o WW2, puko postovanje protivnika (koji je izgubio)...
- MK se u najmanju ruku oseca nelagodno u prisustvu zena. Na to ukazuje njegova kolumna o "internet kurwama" u kojoj je potpuno izgubio kompas, kao i njegovo ispovedanje o tome kako je zarad igre nakon povratka iz vojske ostao bez devojke. Takodje, u najnovijoj kolumni spominje kao i obicno iskljucivo musko drustvo. Sve navedeno ukazuje na Kuzmanovicevu krizu seksualnog identiteta.
Cudno sa obzirom da uskoro treba da se zeni... (priznacu da je lud ako se to ne desi :) )

U skladu sa navedenim predlazem da mi clanovi foruma "Sveta Kompjutera" pokresnemo inicijativu za slanje MK na jedan prinudni odmora a cilju poboljsanja njegovog opsteg psihofizickog stanja koje prema opisanim simptomima nije u najboljem stanju.

Akcija bi se zvala: "Posaljimo Kuzmu u banju, bre"
Pa sad i dijagnoza... Mozda nece u banju? Moze li da odabere gde ce da se odmara?

Cernobil
8.8.2008, 0:59
1. Miodraga i treba ozbiljno shvatiti. Mislim treba ozbiljno shvatiti stanje u kome se jadnicak nalazi. BTW te gluposti ne pise nekakav balavac nego covek od 30 + godina,to je JEZIVO!
2. Ne postoji nista sto bi trebalo postovati kod nacista. Ama bas nista. Ko kad bi postovao hladnokrvnost placenog ubice.
3. Sudeci po tvojim postovima (oluja) ili stvarno delis Kuzmanovicev delirijum ili si mu verenica :) :D ;) (sala:))
Zakljucak: Kuzmanovic je Beyond Repairs:ciao:

Doolio
8.8.2008, 2:39
za tacku jedan si u pravu, ako on to ozbiljno pise i misli. ali, meni je bliza mogucnost da je to prost recept za namicanje mlade publike koja se s takvim razmisljanjima moze poistovetiti i kojoj imponuje takav ironicni lik koji je mator i mogu da se definisu s njim po sistemu 'konacno jedan matorac koji nije zadrt i smarac'. sto je po meni jos gore, jer ako je tako, postavlja se pitanje njegovih motiva da pise kolumnu, a odgovor koji se nazire je onda prilicno 'niskog karaktera', da se tako izrazim.
ako je kuzmanovic zaista takav kakav je i u kolumni, onda nije on nista kriv, covek je iskren i ima prostor za pisanje, ali onda treba obratiti paznju na fascinantnu odluku da se asocijalnom i infantilnom coveku sa kompleksom vise vrednosti daje prostor za licnu promociju svojih stavova.
ali na ova pitanja nam odgovor mogu dati samo oni koji ga poznaju.

Doolio
8.8.2008, 2:42
To je tacno samo za prvih par postova koje napravi u novoj temi svakog meseca ali posle toga pise cist hejt bez ikakve vrednosti za dalju diskusiju na temu... Stavovi "meni se ne svidja stoga je budalastina" i "ja to nisam video tako da mogu da tvrdim da ne postoji..." sprecavaju da se diskusija razvije u nesto smisleno.... Some things never change... :(

da, ali izmedju paterovih smislenih postova i tih koje si naveo se nalazi more postova tipa 'pater ne ****', 'pater hahaha ti ga bas mrzis', 'pater ti treba da se lecis', 'ako ti se ne svidja zasto citas' (moj najomiljeniji)...

Denis
8.8.2008, 7:20
Hejteri, HEJTERI :n-cc2:

Jerry McLafllin
8.8.2008, 8:37
I opet. Negove simpatije nisu prema nacistickom pokretu nego postovanje prema organizaciji i disciplini sto neretko cini i BBC u dokumentarcima o WW2, puko postovanje protivnika (koji je izgubio)...

Ako pretpostavimo da je tako kao sto kazes: Zar ne bi trebalo da ima malo odgovornosti prema vecini svojih citaoca koji su tinejdzeri i koji bi iz njegovih reci veoma lako mogli da izvuku pogresne zakljucke... Uzgred, ne vidim racionalan razlog zasto bi neko (normalan) kao primere organizacije i discipline navodio nacisticki pokret ? Ima toliko drugih boljih primera...
Vojna diktatura je uspostavljena u Srbiji. Policijski cas. Kuzmanovic u oficirskom SS odelu seta Beogradom i komanduje : "Ovaj grad treba srusiti !" malo zastane pa kaze: "Ne, ovu zemlju treba srusiti i izgraditi iz pocetka" a onda najzad u firerskom zanosu drekne: "Ma citav svet treba unistiti" a onda se "superiorno osmehne u obliku jarko narandzaste pecurke"...

Cudno sa obzirom da uskoro treba da se zeni... (priznacu da je lud ako se to ne desi :) )

Priznaces da to nista ne dokazuje. Veliki broj muskaraca se i zeni (osobama suprotnog pola) upravo kako bi sakrio svoj pravi seksualni identitet. A o osobama koje imaju krizu seksualnog identiteta i da ne pricam. Oni samo pokusavaju da urade pravu stvar... Uzgred, Kuzmanovicu, iskreno ti zelim lep i srecan brak (naravno to podrazumeva da ces morati vise da se bavis suprugom a manje igrama)


Pa sad i dijagnoza... Mozda nece u banju? Moze li da odabere gde ce da se odmara?

Evo predlazem da mu kao svadbeni poklon uplatimo jednu banjsku terapiju. Mislim, ne mora banja ako nece ali to bi bila najbolja varijanta za njegovo trenutno stanje. Iznenadno preterano izlaganje suncu (more) i svezem vazduhu (planina) za njega bi moglo biti opasno jer je naucio da 24/7 bude u zatvorenom prostoru i "testira" nove i stare igre.

OMG

Suvise ozbiljno shvacas celu stvar...
Nisam siguran da sam ja onaj koji suvise ozbiljno shvata citavu stvar ;)

Uzgred, ocigledno je da je Kuzmanovic ovomesecnu kolumnu napisao (uglavnom) dok je igrao: "Supreme Ruler 2020" jer ako procitamo sledeci deo u opisu pomenute igre: " ... u stanju je da probudi zver u coveku, praveci od tridesetogodisnjaka kikotavog klinca koji je otisao da kupi petarde, a kuci se vratio sa portabl nuklearkom. Mislim, sta reci za igru koja vam dozvoljava da od virtuelne Srbije napravite nuklearnu silu... "

Dakle, jasno je odakle inspiracija za nuklearni holokaust. Jedino pitanje je: Da li je Kuzmanovic svestan u kojoj meri njegovo "igranje" oblikuje njegovu svest ?

oluja
8.8.2008, 9:25
Uzgred, ocigledno je da je Kuzmanovic ovomesecnu kolumnu napisao (uglavnom) dok je igrao: "Supreme Ruler 2020" jer ako procitamo sledeci deo u opisu pomenute igre: " ... u stanju je da probudi zver u coveku, praveci od tridesetogodisnjaka kikotavog klinca koji je otisao da kupi petarde, a kuci se vratio sa portabl nuklearkom. Mislim, sta reci za igru koja vam dozvoljava da od virtuelne Srbije napravite nuklearnu silu... "

Dakle, jasno je odakle inspiracija za nuklearni holokaust. Jedino pitanje je: Da li je Kuzmanovic svestan u kojoj meri njegovo "igranje" oblikuje njegovu svest ?

Kolumna se zove „Ja, igrač!” i trebalo bi da se bavi pogledom jednog igraca na svet oko sebe... Da li u tome uspeva? Misljenja su sasvim podeljena...

Jacob
8.8.2008, 10:00
Kolumna se zove „Ja, igrač!” i trebalo bi da se bavi pogledom jednog igraca na svet oko sebe... Da li u tome uspeva? Misljenja su sasvim podeljena...

Malo previse Nazi glorifikovanja za moj ukus iako sam Kuzmin fan.
Pretera ga sa SS-om i Romelom:dedica:

Doolio
8.8.2008, 10:17
Hejteri, HEJTERI :n-cc2:

bravo decace, ovim si savrseno dokazao sta hocu da kazem, ovo je smislen post sa neverovatnom argumentacijom.

--ComputerBoy--
8.8.2008, 10:20
Meni se cini da Kuzmi sve vise popustaju nervi. A zasto???
1. Pise gluposti, tj. u ovom slucaju kako sanja da igra Fallout
2. Na pocetku texta pise Miodrag 'Dragan David Dabic' Kuzmanovic. Zasto? Ko to zna.
3. Opisuje igrice na kretenski nacin. Ne pise o igri, vec o svojim debiloznim unutrasnjim mislima kako je ON tu igru doziveo.
I poslednji i najvazniji razlog je:
4. KOJA JE POENTA ONOG NEVIDJENO IDIOTSKOG TEKSTA
Savet: Kuzmo, pisi za promenu na srpskom. Ako ne napises neku rec na engleskom, onda odvalis neku rec na srpskom za koju niko, ali NIKO ziv nije NIKAD cuo!!! :a_bleh::a_bleh::a_bleh::a_bleh::a_bleh:

Ghost
8.8.2008, 11:45
Opisuje igrice na kretenski nacin. Ne pise o igri, vec o svojim debiloznim unutrasnjim mislima kako je ON tu igru doziveo.
Хехе, мени се баш свидео опис civiliation revolutiona. :)

oluja
8.8.2008, 15:30
Savet: Kuzmo, pisi za promenu na srpskom. Ako ne napises neku rec na engleskom, onda odvalis neku rec na srpskom za koju niko, ali NIKO ziv nije NIKAD cuo!!!

Uh, kakva smela izjava ("savet"). U doba informacija tebi smetaju reci sa kojim se nikad nisi sreo? Pa zar nisi ni u jednom trenutku pozeleo da saznas sta one znace i obogatis svoj recnik? Google vas je definitivno razmazio. Nekad ljude nije mrzelo da uzmu recnik i pogledaju ono sto ne znaju.

bobi
8.8.2008, 16:02
U to ime, predlažem online Vujakliju. :)

http://www.vokabular.org/

Doolio
8.8.2008, 19:55
okej za kurcenje srpskim:)
ali cemu pisati 'mindbogglingovanje' ili tako neke stvari:) ne mogu sad da izvucem konkretno nesto, ali znate na sta mislim.

--ComputerBoy--
8.8.2008, 20:04
Uh, kakva smela izjava ("savet"). U doba informacija tebi smetaju reci sa kojim se nikad nisi sreo? Pa zar nisi ni u jednom trenutku pozeleo da saznas sta one znace i obogatis svoj recnik? Google vas je definitivno razmazio. Nekad ljude nije mrzelo da uzmu recnik i pogledaju ono sto ne znaju.

Ma jel? Ako vec pise, neka na sledecoj strani napise recnik manje poznatih reci i izraza! Sta mi vrede te reci, ako ne znam sta znace?!

Lokigodofirendlies
8.8.2008, 20:08
Ma jel? Ako vec pise, neka na sledecoj strani napise recnik manje poznatih reci i izraza! Sta mi vrede te reci, ako ne znam sta znace?!
Sledeci ce put Kuzma prilagoditi kolumnu TEBI, da bi TI znao sta neke netakoopskurne reci znace.

Father Jape
8.8.2008, 23:05
slažem se da je pismenost na niskim granama, ali ne zbog jednog typo-a druga Černobila, nego zbog spajanja glagola sa negacijom, oba dve, trebala, trebao, evo su i sličnih bisera u našem govoru.


Off: Pravopis srpskog jezika se ne slaze s tobom za 'obadve'. ;)

Inace se cesto mogu videti ljudi koji 'braneci' srpski jezi pokusavaju da nazovu nepismenim izraze i konstrukcije koje su decenijama ako ne vekovima deo srpskog knjizevnog jezika i koje su sasvim regularno koristile gomile pisaca, novinara, obrazovanih ljudi itd. Valjda je logika sto vise stvari proglase 'netacnim' to ce vise 'gresaka' uspeti da nadju, to vise oni poznaju jezik i bolje ga 'stite'.

Cisto da ne bude zabune, ovaj drugi pasus nije nista licno protiv dkdnta, samo primecujem opstu pojavu.:D

--ComputerBoy--
9.8.2008, 8:58
Sledeci ce put Kuzma prilagoditi kolumnu TEBI, da bi TI znao sta neke netakoopskurne reci znace. Odakle si, majke ti izvadio rec 'netakoopskurne'? Da si napisao odvojena, pa 'ajde. I jos sam ja ovde nepismen... :icon_stud:icon_stud

--ComputerBoy--
9.8.2008, 9:02
Pronadjite opis igre Hard To Be A God, gde je licno kuzma pisao i ne pise nista, apsolutno nista o igri, vec, kako rekoh o svojim debiloznim unutrasnjim mislima. Mozda je te redove pomesao sa kolumnom 'Ja, igrac!' :dzavo: Nek daju da pise kolumnu nekome ko je normalan, naglasavam, NORMALAN, tako da pise o nekim pojavama u kompjuterskoj i igrackoj industriji. O necemu aktuelnom.

Pelagijska Argosija
9.8.2008, 10:35
Off: Pravopis srpskog jezika se ne slaze s tobom za 'obadve'. ;)
"Obadve" ni u kom slučaju nije reč koja je gramatički ispravna. Ako si već rekao "oba" šta će ti onda "dve" i obrnuto? Podrazumeva se da je dovoljno jedno od ta dva. Nećeš valjda reći "obatroje" :kreza: ili neki sličnu nakaradnu složenicu?

--ComputerBoy--
9.8.2008, 10:45
Uh, kakva smela izjava ("savet"). U doba informacija tebi smetaju reci sa kojim se nikad nisi sreo? Pa zar nisi ni u jednom trenutku pozeleo da saznas sta one znace i obogatis svoj recnik? Google vas je definitivno razmazio. Nekad ljude nije mrzelo da uzmu recnik i pogledaju ono sto ne znaju.

Ehehe! :rofl: Olujo, posteno mi reci... jesi li ti kuzma? :a_bleh: Ako jesi, onda znas sta da radis! :n-cc2: :n-cc2: :n-cc2:

Pelagijska Argosija
9.8.2008, 10:54
Ehehe! :rofl: Olujo, posteno mi reci... jesi li ti kuzma? :a_bleh: Ako jesi, onda znas sta da radis! :n-cc2: :n-cc2: :n-cc2:

Ahem, strana 6 novog broja Sveta kompjutera skroz levo sitnim slovima su ispisana imena članova redakcije i njihove funkcije u časopisu. Ako te ne mrzi da čitaš tamo ćeš naći, između ostalog i "Likovno-grafički urednici: Zoran Oluić..."
Obrati pažnju na prezime.

Father Jape
9.8.2008, 11:08
"Obadve" ni u kom slučaju nije reč koja je gramatički ispravna. Ako si već rekao "oba" šta će ti onda "dve" i obrnuto? Podrazumeva se da je dovoljno jedno od ta dva. Nećeš valjda reći "obatroje" :kreza: ili neki sličnu nakaradnu složenicu?

Za pocetak to nema nikakve veze s gramatikom. Dalje, poznata mi je logika kojom se vode oni kojima rec smeta. Medjutim oni mogu samo da kazu da je njima rec stilisticki nezgrapna, ali niko ih ne tera da je koriste. To jos uvek ne znaci da imaju ikakav autoritet da je obezvrede jer rec stoji i u Recniku srpskog knjizevnog jezika Matice srpske i u Pravopisu srpskog jezika (ja trenutno gledam u ono skolsko izdanje Peshikana, Jerkovica i Pizurice).

Lokigodofirendlies
9.8.2008, 13:28
Odakle si, majke ti izvadio rec 'netakoopskurne'? Da si napisao odvojena, pa 'ajde. I jos sam ja ovde nepismen... :icon_stud:icon_stud
Ironiju moje lingvisticko-fonetsko-eksplanatorne konstrukcije, potrebno je nekima objasniti. Spajanje je ucinjeno kao pokusaj ismevanja gore pomenute nepismenosti ali i da bi se reci dao vise "pridevski" prizvuk. Majke mi.:)

--ComputerBoy--
9.8.2008, 15:52
Ljudi, kako ne vidite da je ovo sve bezveze?! :p Ako neka rec ne postoji na srpskom jeziku, treba se na pisati na engleskom, da se razumemo. Kuzmo, ako ovo citas pisi pravilno i koristi razumljivije reci i pisi o necemu sto ima makar 1% veze sa nekim normalnim, naglasavam, NORMALNIM mozgom. Kad bi meni dozvolio da umesto njega jednom kolumnu napisem, sk bi bio, blago receno razgrabljen. I jos jedna stvar! Treba opisivati igre na sablonski nacin.
1. Prvi utisak tokom instalacije itd.
2. Prica
3. Grafika
4. Zvuk
5. Gameplay, naravno.
6. Opsti utisak da li je vredna kupovanja
Sta reci o mentolu koji kad opisuje call of duty 2 kaze da je ta igra kao vrhunski plesac koji vas baca u vis i spremno docekuje na ruke. Proanalizirajte njegove opise i necete naci nista normalno, sto je kod kuzme postala tradicija. :Battered:

Bryan Fury
9.8.2008, 16:18
Kad bi meni dozvolio da umesto njega jednom kolumnu napisem, sk bi bio, blago receno razgrabljen.

Još jedan koji bi da bude Kuzma umesto Kuzme. :D Ili što bi rekli u Ko to tamo peva, pustite mene, ja sam brži i spretniji. :D

player1
9.8.2008, 16:24
Kad bi meni dozvolio da umesto njega jednom kolumnu napisem, sk bi bio, blago receno razgrabljen.

Evo ti, pa izvoli:
http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=11559

Mozes i ovo:
http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=12100

oluja
9.8.2008, 16:33
Ljudi, kako ne vidite da je ovo sve bezveze?! :p Ako neka rec ne postoji na srpskom jeziku, treba se na pisati na engleskom, da se razumemo. Kuzmo, ako ovo citas pisi pravilno i koristi razumljivije reci i pisi o necemu sto ima makar 1% veze sa nekim normalnim, naglasavam, NORMALNIM mozgom. Kad bi meni dozvolio da umesto njega jednom kolumnu napisem, sk bi bio, blago receno razgrabljen. I jos jedna stvar! Treba opisivati igre na sablonski nacin.
1. Prvi utisak tokom instalacije itd.
2. Prica
3. Grafika
4. Zvuk
5. Gameplay, naravno.
6. Opsti utisak da li je vredna kupovanja
Sta reci o mentolu koji kad opisuje call of duty 2 kaze da je ta igra kao vrhunski plesac koji vas baca u vis i spremno docekuje na ruke. Proanalizirajte njegove opise i necete naci nista normalno, sto je kod kuzme postala tradicija. :Battered:
1. Pocni da koristis recnik, korisna stvar, veruj mi, pogotovo ako odlucis da upises neki fakultet...
2. Sablon = dosadno

--ComputerBoy--
9.8.2008, 17:09
1. Pocni da koristis recnik, korisna stvar, veruj mi, pogotovo ako odlucis da upises neki fakultet...
2. Sablon = dosadno

Ne lupetaj, majke ti! Nije dosadno! To bi samo poboljsalo kakav treba imati stav prema nekoj igri! :opanachke Bre, kad procitam, imam osecaj ko da nisam ni citao. Secam se, (nije Kuzma pisao) kad su opisivali the movies, pricali su da je onako... bezveze, sa sve ocenom 86. Medjutim, ja sam se premisljao da li da je kupim, medjutim... kad sam kupio... Odusevio sam se... Pravljenje filmova je vrh... Ali ja sam skrenuo sa teme... U svakom slucaju, ma sta svi vi pricali, 1 igru, ali samo 1 igru opisite na nacin na koji sam naveo i videcete da ce biti puno bolje. Prosto mi je zao kad vidim da sk redakcijom vlada jedan mentol koji ima cak i svoju kolumnu... Greota... :boodala:

--ComputerBoy--
9.8.2008, 17:15
Pocni da koristis recnik, korisna stvar, veruj mi, pogotovo ako odlucis da upises neki fakultet...
Sta?! Uz SK mi jos treba i recnik pored da bi razumeo onog bilmeza. Bolje nek ode da spava i sanja kako igra Fallout 4 :)

oluja
9.8.2008, 18:29
Ne lupetaj, majke ti! Nije dosadno! To bi samo poboljsalo kakav treba imati stav prema nekoj igri! :opanachke Bre, kad procitam, imam osecaj ko da nisam ni citao. Secam se, (nije Kuzma pisao) kad su opisivali the movies, pricali su da je onako... bezveze, sa sve ocenom 86. Medjutim, ja sam se premisljao da li da je kupim, medjutim... kad sam kupio... Odusevio sam se... Pravljenje filmova je vrh... Ali ja sam skrenuo sa teme... U svakom slucaju, ma sta svi vi pricali, 1 igru, ali samo 1 igru opisite na nacin na koji sam naveo i videcete da ce biti puno bolje. Prosto mi je zao kad vidim da sk redakcijom vlada jedan mentol koji ima cak i svoju kolumnu... Greota... :boodala:
Misljenje je kao i du*e - svako ga ima (bas bi voleo da napises jedan opis, neke igre, cisto da pokazes kako se to radi. Nismo mi gadljivi na dobre tekstove).
Sta?! Uz SK mi jos treba i recnik pored da bi razumeo onog bilmeza. Bolje nek ode da spava i sanja kako igra Fallout 4 :)
Sta da ti kazem, kad malo odrastes shvatices koliko si propustio nerazumevajuci neke stvari. Jedna od njih je da nije sramota koristiti recnik, njega su pametni ljudi koristili vekovima.

:ciao:

Doolio
9.8.2008, 18:44
to je tacno, ali ja mislim da je on mislio (koja konstrukcija) vise na koncept kuzmanovicevih opisa, ali je malo zastranio zato sto je izafektirao u trenutku:)
meni isto smeta kad on opise neku igru i ja procitam opis i nemam blage veze sta sam procitao:) desava mu se cesto (ne uvek) da odjezdi u neke svoje tripove, emotivne reakcije, monumentalne digresije i nebitne stvari, razglabanje o stanju igracke industrije bez spajanja toga sa igrom koja se opisuje itd. drugim recima, neretko se u opisima ponasa kao u kolumni. ne uvek, ali stvarno ima te ispade. nemam ja problem sa njegovim metaforama i poredjenjima sve dok su oni u sluzbi opisivanja date igre.

Cernobil
9.8.2008, 18:47
Niste shvatili poentu,tj. sta vam ljudi iz redakcije SK-a porucuju? Samo pametni ljudi mogu da razumeju sta Miodrag hoce da kaze u svojim tekstovima,oni koji ne razumeju su glupi (treba im recnik itd.). Da li je neko rekao "Carevo novo odelo"?

oluja
9.8.2008, 18:54
Niste shvatili poentu,tj. sta vam ljudi iz redakcije SK-a porucuju? Samo pametni ljudi mogu da razumeju sta Miodrag hoce da kaze u svojim tekstovima,oni koji ne razumeju su glupi (treba im recnik itd.). Da li je neko rekao "Carevo novo odelo"?

Ah, nemoj sad tako nisko, odgovorio sam mu tako zato sto se zalio na upotrebu reci koje su njemu nepoznate. To mu dodje kao da ne zeli da sazna nista novo a pokusava da ucestvuje u diskusijama sta vredi citati a sta ne... Paradoksalno, da ne kazem nesto jos gore.

Cernobil
9.8.2008, 19:02
Ah, nemoj sad tako nisko, odgovorio sam mu tako zato sto se zalio na upotrebu reci koje su njemu nepoznate. To mu dodje kao da ne zeli da sazna nista novo a pokusava da ucestvuje u diskusijama sta vredi citati a sta ne... Paradoksalno, da ne kazem nesto jos gore.
Hocu da kazem da MK izmislja reci (i tu nikakav recnik ne pomaze), ali to je njegov najmanji problem. Mnogo veci su i mnogo cesci (vezani za njegove tekstove,njegovi licne necu ni da pominjem), to sto pise gluposti koje nemaju nikakve veze sa temom ,tacnije sa igrom koju opisuje. I to 90 % teksta su njegovi tripovi i mastarije i izuzetno glup isforsiran humor u vidu najdebilnijih mogucih poredjenja. Sk ni ne kupujem jer za te njegove gluposti ne bi dao ni 10 dinara,a uvek on opisuje jednu ili dve igre koje nesto vrede. I nenormalno je subjektivan! Tj. sta mu se svidi to hvali ali opet na debilan nacin,a sto mu se ne svidi on to ispljuje na jos gluplji nacin.
"Prosta matematika sugeriše da će GTA V biti veći od sledećih olimpijskih igara, što je pomisao koja plaši i oduševljava." - ne uopste nije zaludjen igrama :) kakav trip,strasno

Father Jape
9.8.2008, 19:06
Mnoge kritike vezane za kolumnu stoje, ali kad se radi o recenzijama, Kuzma je neprikosnoven. Zaista mislim da nisam naisao na boljeg reviewera ne samo na srpskom nego uopste.

Cernobil
9.8.2008, 19:13
"Da nisam hrišćanin, sada bih sigurno postao paganski idolopoklonik koji bi gigantskom mermernom idolu Kena Levina redovno prinosio žrtve. Japanski gejm dizajneri, podavljeni kao mačići, poslužili bi kao predjelo za ovo blistavo i nedodirljivo božanstvo; onda bih otvorio Who is Who in game design, i počevši od slova A, krenuo da lovim sve one naduvene i prepotentne face čiji rad profesionalno ocenjujem već više od decenije, pedantno ih još tople slažući pod bronzom okovana stopala svog idola. Poštedeo bih Pitera Molinoa i Vila Rajta, ali samo pod uslovom da svoje supruge dostave Kenu radi oplodnje. Svetu je potreban samo Ken. Svi ostali su obični krastavci. Lesser life forms." - da, bas je normalan i uopste ne pati od kompleksa vise vrednosti:rolleyes:
Copy-paste iz recenzije igre Bioshock. Stvarno je dobar reviewer:)

Father Jape
9.8.2008, 19:19
Okej, ima ekcese, posebno kad ima ekstra prostora. Ali Bioshock je jedina igra koe mogui da se setim koju je vidno precenio (onu ocenu svakako nije zasluzila). Secam se da je bio ekstatican i povodom onog Call of Dutyja, ali tu je ocena bila sasvim na mestu.

oluja
9.8.2008, 19:32
"Da nisam hrišćanin, sada bih sigurno postao paganski idolopoklonik koji bi gigantskom mermernom idolu Kena Levina redovno prinosio žrtve. Japanski gejm dizajneri, podavljeni kao mačići, poslužili bi kao predjelo za ovo blistavo i nedodirljivo božanstvo; onda bih otvorio Who is Who in game design, i počevši od slova A, krenuo da lovim sve one naduvene i prepotentne face čiji rad profesionalno ocenjujem već više od decenije, pedantno ih još tople slažući pod bronzom okovana stopala svog idola. Poštedeo bih Pitera Molinoa i Vila Rajta, ali samo pod uslovom da svoje supruge dostave Kenu radi oplodnje. Svetu je potreban samo Ken. Svi ostali su obični krastavci. Lesser life forms." - da, bas je normalan i uopste ne pati od kompleksa vise vrednosti:rolleyes:
Copy-paste iz recenzije igre Bioshock. Stvarno je dobar reviewer:)

Sad samo da sacekamo da se javi neko kome je to OK i sta onda? Napravili ste poentu, ajde da se polako vratimo na temu... Da li ljudskom rodu treba neka vrsta "prosciscenja" (mozda ne nuklearkama). Da li bi to bio dobar scenario za neku igru (vec vidjeno?)... ili vam se ideja jednostavno ne svidja, bilo sta samo da se vise ne ponavljamo...

--ComputerBoy--
9.8.2008, 19:32
Mnoge kritike vezane za kolumnu stoje, ali kad se radi o recenzijama, Kuzma je neprikosnoven. Zaista mislim da nisam naisao na boljeg reviewera ne samo na srpskom nego uopste. Nisi naisao na boljeg viewera?! C,c,c :boodala: Ne mogu da verujem... I bas, eto... na primeru GTA IV ja uopste ne mogu da zakljucim kakva je igra, naravno osim ocene 99, jel? Naravno, nisam neki bilmez koji bi na svaku igru koja mi se svidi dao 100, ali igrao sam GTA IV... Dobar je, ali sve je to vec vidjeno... Ja bih dao ocenu 92. Ali... svejedno! Kad krenem da citam kolumnu Ja, igrac! pomislim... evo jos jednog pacijenta... I on ti najbolji reviewer?! Ja ne shvatam sto ga ljudi toliko cene? Zbog bolesnih ideja, ili onih bolesnih citata koje je Cernobil naveo?! :confused: :confused: :confused:

--ComputerBoy--
9.8.2008, 19:34
Misljenje je kao i du*e - svako ga ima (bas bi voleo da napises jedan opis, neke igre, cisto da pokazes kako se to radi. Nismo mi gadljivi na dobre tekstove).
:ciao:

Ako je tako, u redu! Napisacu vam za igru po mom izboru sa sve ocenom, pa ces da vidis, olujo! HAHAHAHA! :p

oluja
9.8.2008, 20:32
:offtopic: Dosta nastavljanja, mozemo tako u nedogled.
Txt opisa premesten (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=12100).

Doolio
9.8.2008, 20:43
ljudi, sad smo stvarno u offu zescem, ako nismo ispreturali ovu kolumnu, onda jos nesto da kazemo o tome, ako jesmo, onda se vidimo za mesec dana i to je to:)
sa nekim postovima se slazem, sa nekim ne, ali to nije poenta, posto smo stvarno zabrazdili u neke druge stvari (tipa kuzmanovicevi opisi konkretnih igara i tome slicno, sto ne moze nikako da se poveze sa ovim topicom).

player1
9.8.2008, 20:50
Mnoge kritike vezane za kolumnu stoje, ali kad se radi o recenzijama, Kuzma je neprikosnoven. Zaista mislim da nisam naisao na boljeg reviewera ne samo na srpskom nego uopste.

Ma pretera. Kuzma ima i dobre opise, ali cesto mu se desava da napise opise sa veoma malo "mesa", tj. da citalac veoma malo sazna o igri sem utiska autora. Mada ima i drugu krajnost (srecom u opadanju) kada pretera sa spoilerima.


P.S.
Opis Revolutiona, sa malim modifikacijama bi bio sjajan tekst za Cvet Kompjutra. A nesto slicno bi moglo da preraste u temu za Ja, Igrac.

Lokigodofirendlies
9.8.2008, 21:27
Mnoge kritike vezane za kolumnu stoje, ali kad se radi o recenzijama, Kuzma je neprikosnoven. Zaista mislim da nisam naisao na boljeg reviewera ne samo na srpskom nego uopste.
Ne bas najbolji na SVETU, ali me bre svaki njegov opis zabavi. Mora covek da se opusti i da ne vrsi knjizevnu kritiku kao da se radi o delu predlozenom za Nobelovku ili Pulicera. Ne znam sta bi neki ovde hteli, matematicko i suvoparno nabrajanje mana i prednosti neke igre? Pa to niko u SK ne radi, svi ubace malo MOJO-a, inace bi svako mogao da bude recezent igara. Sad sto je Kuzma nekima nerazumljiv, ili se nekome njegov stil ne svidja nije razlog da se on vredja. Da li ga neko ko ga blati licno poznaje? Ne moze se neko nazvati ludim, preporuciti mu lecenje i sta ja znam zbog stila pisanja.
I jos da dodam da bi svakom ko pretenduje na Kuzmin tron ponestalo ideja posle dve-tri sjajne kolumne i onda bi slusao isti 'vaki rant o sebi na forumu. Kuzma je bar drzao vrhunski kvalitet do pre 2 godine.:)

Ketchua
9.8.2008, 21:35
^ Mojo je jedna stvar,a trabunjanje sasvim druga... a Kuzma u poslednje vreme sve vise naginje drugoj...

dkdnt
9.8.2008, 21:41
Off: Pravopis srpskog jezika se ne slaze s tobom za 'obadve'. ;)

Inace se cesto mogu videti ljudi koji 'braneci' srpski jezi pokusavaju da nazovu nepismenim izraze i konstrukcije koje su decenijama ako ne vekovima deo srpskog knjizevnog jezika i koje su sasvim regularno koristile gomile pisaca, novinara, obrazovanih ljudi itd. Valjda je logika sto vise stvari proglase 'netacnim' to ce vise 'gresaka' uspeti da nadju, to vise oni poznaju jezik i bolje ga 'stite'.

Cisto da ne bude zabune, ovaj drugi pasus nije nista licno protiv dkdnta, samo primecujem opstu pojavu.:D

setio sam se da se u poslednjem "pravopisu" gramatička policija Srbije predaje pred opštom upotrebom "oba dve". mislim da će sledeći biti glagol trebati i menjanje njega po rodu. takodje zbog toga što je u širokoj upotrebi.

Doolio
9.8.2008, 21:42
tacno. ne mozemo da diskutujemo, ako ne citamo tudje postove, zar ne? niko nije rekao da mu smeta 'mojo' ili kako god, nego se zalio na nebulozne, nepotrebne stvari, stvari van teme, bezvredne informacije, katastrofalne digresije i ostalo.
ubaci ti opis u formu bajke, vica, krimi romana, pesme, koristi deseterac, koristi gomilu poredjenja, metafora, epiteta, sluzi se humorom, satirom, ironijom, sarkazmom...ali brate, daj mi potrebne informacije kroz to, zato se to i zove recenzija, opis.
jedno je zanimljiv, bogat i originalan opis, a sasvim drugo je pricanje o nekim tamo stvarima bez osvrta na temu, bez povezivanja tih stvari sa samom igrom, bez koriscenja tih stvari da bi se slikovito predstavilo nesto u vezi sa igrom.

edit - odgovarao sam na post pre dkdntovog.

sto se tice 'obadve', mozda jeste rogobatno, ali nije nepravilno, 'oba dve' vec jeste.

Lokigodofirendlies
9.8.2008, 21:50
@Doole
A o kojoj igri u ovomesecnom broju nisi dobio dovoljno informacija? (Necu sporiti da je Q. imao svojih grdnih promasaja)

dkdnt
9.8.2008, 21:59
ja sam malo ispao iz diskusije, pa sam odgovorio na post od pre sto godina. jbg.

u srpskom jeziku pored gramatike najvažnije pravilo za formiranje iskaza je smisao. obadve je termin koji se često koristi u govoru i mogao bi da se uzme kao nova imenica, ili pokazna zamenica (jbm li ga) koja znači isto što i obe (to nije jasno iz same reči pošto bi njenim razdvajanjem dobili broj 4). oba dve nema smisla niti je gramatički pravilna. svejedno i ona je po novom pravopisu prihvaćena, ponavljam zbog upotrebe.

uostalom ta priča je besmislena. u svim novinama pa i u SKu izlaze tekstovi sa gramatičkim grešakama. deo njih je zbog neznanja urednika i novinara (češće, pošto urednici ne čitaju uvek sve tekstove, već samo bace pogled, oslanjajući se na prost zahtev da sam novinar već poznaje pravopis kad je odlučio da se bavi tim poslom).

zamerati nekome zbog greške u kucanju NA FORUMU je u najmanju ruku bezobrazno i pokazuje da su motivi onog ko zamera nečasne prirode da se tako pesnički izrazim :p

Pelagijska Argosija
9.8.2008, 22:01
...ubaci ti opis u formu bajke, vica, krimi romana, pesme, koristi deseterac, koristi gomilu poredjenja, metafora, epiteta, sluzi se humorom, satirom, ironijom, sarkazmom...ali brate, daj mi potrebne informacije kroz to, zato se to i zove recenzija, opis.
jedno je zanimljiv, bogat i originalan opis, a sasvim drugo je pricanje o nekim tamo stvarima bez osvrta na temu, bez povezivanja tih stvari sa samom igrom, bez koriscenja tih stvari da bi se slikovito predstavilo nesto u vezi sa igrom.

'Ajde kaži nam, molim te, šta je tebe to toliko interesovalo u vezi opisa Civilization Revolution-a a da nije rečeno, tj. napisano?
1. Da li je rečeno da je igra prilagođena konzolama i konzolnim igračima i da je u pitanju rimejk za konzole? Peti pasus govori o tome.
2. Jel' rečeno šta je izmenjeno u odnosu na verziju za računare? Pasusi osam, devet i deset.
3. Gameplay? Pasusi devet, deset i jedanaest.
4. Grafika? Pasus dvanaest.
Šta te još zanima o igri? Zahtevnost? Nije potrebna - pravljena je za konzole.

player1
9.8.2008, 22:15
2. Jel' rečeno šta je izmenjeno u odnosu na verziju za računare? Pasusi osam, devet i deset.

Rekao je sta nema, a nije rekao sta igra ima da je vredi igrati (zbog toga moze neko da misli da je u pitanju negativni review iako je dobio 82 poena, cak vise nego Civ3 kada je izasao).

Da se ne lazemo, Revoultion ima mesavinu elemenata iz trojke i cetvorke, plus sopstvenih novina (npr. artefakti) i trimovano vamo tamo. Sve upakovano za fast play. Fokusirati se samo na "sta nema" pa lupiti pristojnu ocenu je pomalo nelogicno.

paterfamilias
9.8.2008, 22:19
A što se tiče "Kuzmanovićevih gluposti", ako su tolike gluposti, zašto treba neko da ti objašnjava poentu?;)
Da su Kuzmanovićevi tekstovi razumni i normalni ne bi bilo potrebno da ih ti i Oluja ovde na forumu pojašnjavate i razjašnjavate.
Ljudi ne razumeju ili neopevane gluposti ili neka izuzetno produhovljena umovanja, a sa razumevanjem onoga što se nalazi između ove 2 krajnosti ljudi(prosečni) nemaju nikakvih problema, i nije potrebno da im neko nešto objašnjava , razjašnjava skrivena značenja i objašnjava „šta je pisac hteo da kaže“.
To znači da je MK ili pisac izuzetno glupih tekstuljaka ili neki filozof tipa Hegela ili Ničea.
Zdrav razum isključuje ovu drugu mogućnost jer da je MK tako uman i produhovljen to bi bilo opštepoznato.
Ostaje kao moguća samo prva opcija.



Suvise ozbiljno shvacas celu stvar.. …..
To je tacno samo za prvih par postova koje napravi u novoj temi svakog meseca ali posle toga pise cist hejt bez ikakve vrednosti za dalju diskusiju na temu... Stavovi "meni se ne svidja stoga je budalastina" i "ja to nisam video tako da mogu da tvrdim da ne postoji..." sprecavaju da se diskusija razvije u nesto smisleno.... Some things never change... :(
Okej, ima ekcese, posebno kad ima ekstra prostora….

Tipično pristrasno relativizovanje.Kada MK piše gluposti i bljuvotine onda to ne treba shvatati “suviše ozbiljno”, “OK, ima ekcese” “nije mislio baš tako” itd.Kao da je MK neko dete koje treba tolerisati a ne osoba koja piše tekstove za jedan časopis.

Zato se kritika lika i dela MK prilično ozbiljno shvata te se edituju/brišu postovi,jer je napisano nešto kobajagi mnogo strašno.




I opet. Negove simpatije nisu prema nacistickom pokretu nego postovanje prema organizaciji i disciplini sto neretko cini i BBC u dokumentarcima o WW2, puko postovanje protivnika (koji je izgubio)...
Naravno, glorifikovanje Vermahta nema ništa sa nacizmom, jer nacisti i Vermaht nemaju nikakvih dodirnih tačaka.
Kakvo “puko poštovanje” može zasluživati oružana sila koja upadne u neku zemlju i masovno ubija nenaoružano stanovništvo?

paterfamilias
9.8.2008, 22:20
Pa sad i dijagnoza... Mozda nece u banju? Moze li da odabere gde ce da se odmara?
Kakav crni odmor, reč je o lečenju.

1. Miodraga i treba ozbiljno shvatiti. Mislim treba ozbiljno shvatiti stanje u kome se jadnicak nalazi. BTW te gluposti ne pise nekakav balavac nego covek od 30 + godina,to je JEZIVO! :
30 godina? MK ima blizu 40 godina i ako u tom životnom dobu piše gluposti nikada se neće opametiti.

... neka na sledecoj strani napise recnik manje poznatih reci i izraza!
Sem rečnika manje poznatih reči i izraza valjalo bi da doda i sanovnik i kratak katalog psihopatoloških stanja.

1. Prvi utisak tokom instalacije itd.
2. Prica
3. Grafika
4. Zvuk
5. Gameplay, naravno.
6. Opsti utisak da li je vredna kupovanja

Igre se opisuju na takav način, sa ili bez šablona ako je igra u prvom planu pa se opisuju gameplay, priča, grafika.U opisima igara koje piše MK nije u prvom planu igra nego autor, njegova unutrašnja stanja, šta je sanjao, šta je doručkovao itd.
Igra je samo povod, da bi se MK samoreklamirao na stranicama SK ,pa često se u njegovom opisu ne može mnogo saznati o igri ali tu je obilje opisa unutrašnjih stanja MK.

... Da li ljudskom rodu treba neka vrsta "prosciscenja" (mozda ne nuklearkama). Da li bi to bio dobar scenario za neku igru (vec vidjeno?)... ili vam se ideja jednostavno ne svidja, bilo sta samo da se vise ne ponavljamo...
Ljudski rod je takav kakav je i nikakvo “pročišćenje” mu ne treba.Vama u redakciji SK treba “pročišćenje” , jer se polako pretvarate u “Svet Kuzmanovića”-mesečnu publikaciju gluposti MK.

Doolio
9.8.2008, 22:22
argosija:
ne znam, nisam citao taj opis, nije mi poznato ni ime igre, mozda sam i procitao, samo se ne secam, jel to iz novog broja? i sto mene to pitas, ja sam pricao generalno, nisam pominjao tu igru. zbunio si me sad...
loki:
opet, ne znam, ne secam se ni koje igre su opisane, nije me nijedna zainteresovala:) pa necu sad da trazim konkretne primere, imam neki utisak koji sam razvio na osnovu visegodisnjeg citanja casopisa, ne mogu sad da kopam po glavi, samo iznosim zapazanje, nisam ja opisivacka policija, pa da se sistematski bavim kuzmanovicevim pisanjem:) takodje, rekao sam da cesto to radi, ne uvek.

Lokigodofirendlies
9.8.2008, 22:31
@pater
Ti cesto u svojim postovima izneses argumentovane i suvisle kritike ali znas da bulaznis tako da je Kuzma za tebe malo dete. Kuzma je napisao, koliko? Cetiri od 145 stranica. Svi znamo tvoje misljenje o njemu. Postoji li razlog zasto ga iznosis, ponovo i ponovo i ponovo...? I to najcesce su to gotovo isti postovi kao u proslim temama. Mislim u redu imas potpuno pravo da to radis ali ZASTO?

Ketchua
9.8.2008, 22:34
zato sto je covek revoltiran? pokusava da podigne ovdasnju svest na visi nivo?

Lokigodofirendlies
9.8.2008, 22:36
zato sto je covek revoltiran? pokusava da podigne ovdasnju svest na visi nivo?
Treba li da uvedemo Kuzma awareness day? Revolt= SelfPromotion.

Doolio
9.8.2008, 22:41
a vidis, meni njegovi postovi nisu uopste ne ostavljaju takav utisak, kritika jeste ostra u njima, ali je na mestu apsolutno. mozda nije pristojno tako kritikovati, ali tu ima i argumenata i smislenosti.
dalje, ako je neko napadan, beskrupulozan, drzak i nadmen kad kritikuje, to je kuzmanovic, tako da meni uopste ne smeta pater sa njegovim stilom.
dalje, ja se secam da je pater za jednu kolumnu rekao da je solidna, interesantno, to je jedina kolumna od svih koje sam procitao da mi je okej i da govori relativno koncizno i smisleno o nekoj temi i ima par lepih zapazanja.

tako da mislim da nije fer tako da pricas ('pater, svi znamo tvoje misljenje, zasto ga stalno ponavljas') kad nije tako. jednostavno covek misli da kuzmanovic lose pise, a po tematici i stilu moze se sasvim solidno nagadjati i kakav je njegov mentalni sklop i sta je tu cudno. evo, ja cu prvi (verovatno zato sto cu se iznenaditi) da pohvalim kolumnu kad budem smatrao da je dobra, sto se do sada desilo jednom, po meni.

ako nedeljko bajic baja napravi odlicnu pesmu, slusacu je i to glasno i uzivacu, ali je jednostavno do sada nije napravio i ako budem nekad na forumu 'nedeljko bajic baja', ja cu ga kritikovati sa svakom novom pesmom ako je losa, a kad napravi dobru, aplaudiracu iskreno. jel sad jasnije o cemu se radi? jeste, kuzmanovic mi je **** zenu, pa sam besan na njega, svasta...


i okej je biti revoltiran, ja sam isto revoltiran. revoltiran sam i sto je dacic ministar policije iako ne znam coveka licno. ma koliko je uloga kuzmanovica minornija, on je ipak ima i ja smem da budem revoltiran time. revoltiran sam cinjenicom da neko takav ima prostor u renomiranom casopisu. revoltiran sam cinjenicom sto se njegov sistem vrednosti i nakaradni nacin pisanja (upravo sam procitao onu kreaturu od opisa za civ revolutions i ne moze mi niko reci da ono nije objektivno nakaradno i da su ukusi razliciti. one konstrukcije utegnute, predugacke, pune nepotrebnih reci, cesto nejasne, nepotrebno ubacivanje engleskih reci iz cista mira - indeed, grooowl, mislim, ajmo, molim vas da se ne lazemo oko nekih fundamentalnih stvari) zapatio kod nekog sloja citalaca sveta kompjutera na identican nacin, identicnim putem i bombardovanjem identicnih receptora kako je to uradio i turbo folk. imam pravo da budem revoltiran, a najomiljenija mi je 'ako ti se ne svidja, a ti nemoj da citas' armija, super, necu ni dacica da gledam na teveu i u novinama, zatvaracu oci kad negde vidim njegove nusprodukte i tako to. ma ajde...

Lokigodofirendlies
9.8.2008, 22:47
@Doolio
Ma koliko neke njegove kritike bile dobre i na mestu ja ne razumem tu ostrascenost. I bre svaki post je gotovo isti.

I takav stil pisanja zove se barokni. Mozda malo prevazidjen ali knjizevno priznat.

De Mirkoni
9.8.2008, 22:53
Ko je pokrenuo ovu temu taj je neki leteci sta sam sve ovde procito nemogu da verujem, pojedine izjave iz malog mozga sta da vam kazem brukate se.

Doolio
9.8.2008, 23:04
jao, barokni:) brate, ne mislim na knjizevnu klasifikaciju stilova, mislim na kvalitet njegovog stila, moze da pise i barokno i realisticki i simbolisticki, ali nek pise valjano. ajmo sad da se hvatamo za semantiku.

ti ne razumes tu ostrascenost, ja razumem, jel znas ti kako se ja osetim kad ovde dodje neko dete sa postom tipa 'QZMA JE CAR!!!' zato sto je kuzmanovic u kolumni teatralno opisao, ne znam, neko trovanje vode za pice, ili je bio u nekom nekonformistickom fazonu?
e, osecam se slicno kao kad mi dodje baba sa tripom 'SLOBA JE BIO CAR!!!', samo sto moja baba ima sto godina i njeno misljenje nije strasno, a taj klinac ce kroz par godina da sedi negde s ortacima i da kaze 'sigh' umesto da uzdahne ili tako nesto.

Father Jape
9.8.2008, 23:22
j svejedno i ona je po novom pravopisu prihvaćena, ponavljam zbog upotrebe.


Aman covece rec je u Recniku srpskohrvatskog knjizevnog jezika Matice srpske iz hiljadu devetsto sezdeset i neke. Rec se koristi u srpskom od pamtiveka; i staro i mlado i pismeno i nepismeno. Da imamo javnosti dostupan korpus srpske knjizevnosti nasao bih ti tuce vrhusnkih srpskih pisaca koji su je redovno koristili od Vuka naovamo (isto vazi i za stampu).

Ono sto je novo tu je sto su se neki ljudi nedavno dosetili da im rec zvuci pleonasticno (kao izraz 'mala kucica' ili 'jako puno') pa odjednom kao ne valja. To je cisto skrnavljenje srpskog jezika i nece im poci za rukom.

paulvandyk68
9.8.2008, 23:57
Ma pretera. Kuzma ima i dobre opise, ali cesto mu se desava da napise opise sa veoma malo "mesa", tj. da citalac veoma malo sazna o igri sem utiska autora. Mada ima i drugu krajnost (srecom u opadanju) kada pretera sa spoilerima.


P.S.
Opis Revolutiona, sa malim modifikacijama bi bio sjajan tekst za Cvet Kompjutra. A nesto slicno bi moglo da preraste u temu za Ja, Igrac.
Iliti "male tajne velikih majstora dzojsika".

Ulmawen
10.8.2008, 0:45
Da su Kuzmanovićevi tekstovi razumni i normalni ne bi bilo potrebno da ih ti i Oluja ovde na forumu pojašnjavate i razjašnjavate.
Stvarno? Otkud li se ti ubaci u celu tu desetu priču?
Izvoli pročitaj celu temu, a ne samo svoje postove, pa onda upri prstom u nekog. Da ti pojasnim, pošto vidim da te mrzi da čitaš prethodne postove: Kuzmanovićeve tekstove lično ne razjašnjavam, čak na protiv, mislim da su njegove kolumne veoma izgubile na kvalitetu u poslednje vreme. Ocenu istih ostavljam na volju svakog individualnog čitaoca SK.To ipak ne znači da će mi neko ko a priori osuđuje svaki tekst određenog autora objašnjavati suštinu, a nekmoli pojašnjavati nešto što je izvučeno iz konteksta.

dkdnt
10.8.2008, 3:49
Aman covece rec je u Recniku srpskohrvatskog knjizevnog jezika Matice srpske iz hiljadu devetsto sezdeset i neke.

ovo jednostavno nije istina. ili profesori na filološkom nemaju pojma o tome.

Father Jape
10.8.2008, 9:36
Whoaaa... nije ti valjda neki profesor sa srbistike rekao nesto protiv te reci? Jer ako jeste, situacija je gora no sto sam mislio. Obicno gimnazijski i osnovnoskolski profesori vole da zabranjuju stvari kojima nista ne fali i u regularnoj su upotrebi mnogo pre nego sto su se oni rodili. S druge strane profesori na filoloskom su svesni pravog stanja stvari i upozoravaju protiv ovih prvih. To je bar moje dosadasnje iskustvo.

~Raf~
10.8.2008, 10:15
Po meni je Kuzma legenda jer je uspeo da navede na citanje njegovih tekstova i one koji ne vole njegov nacin pisanja... raspect...

Ketchua
10.8.2008, 10:19
^ovo je notorna glupost... da bi mogao da pljujes nekoga (argumentovano), moras da upoznas materiju... i pise se rEspect...

DeCoy
10.8.2008, 11:17
Po meni je Kuzma legenda jer je uspeo da navede na citanje njegovih tekstova i one koji ne vole njegov nacin pisanja... raspect...

Pa to je ona fora kao sa Howardom Sternom (http://en.wikipedia.org/wiki/Howard_Stern). Kad su radili pregled slušanosti na radiju ispalo je da prosečan "ljubitelj" HS-a sluša njegovu emisiju 90 minuta dnevno. Prosečan Sternov "mrzitelj" slušao je skoro duplo više 180 minuta. Možda vremenski intervali koje sam izneo nisu tačni (jbg, davno sam gledao film), ali poenta ostaje ista:)

Ili kako lepo kažu u igri Rockstar ate my hamster: Any publicity is good publicity:D

~Raf~
10.8.2008, 12:02
ovo je notorna glupost... da bi mogao da pljujes nekoga (argumentovano), moras da upoznas materiju... istina ... sto ne znaci da treba da prikupljas "materiju" svakog meseca !

ps. nisam rekao da mi se svidjaju kuzmini tekstovi, zar ne!? ostaje mi samo da se divim vasoj upornosti...

dkdnt
10.8.2008, 17:00
Whoaaa... nije ti valjda neki profesor sa srbistike rekao nesto protiv te reci?

ne bre, uopšte ne pričam o tome, nego da je tek u poslednjem pravopisu naznačeno da se ne radi o gramatičkoj grešci. već sam rekoa šta je sa samom rečju ili rečima.

Wastelander
10.8.2008, 18:15
Po meni je Kuzma legenda jer je uspeo da navede na citanje njegovih tekstova i one koji ne vole njegov nacin pisanja... raspect...

Choveche, kako da ne navede na chitanje kad je 60 posto opisa igara,IO port kao i uvodna rech njegova rabota...
Znachi preko 60 posto SK je MK, a od njegovih 60 posto 20 mu otpada na "Ja igrach" baljezgarije , koje po meni samo oduzimaju mesto za tekst u chasopisu i umanjuju mu struchnost kojekakvim prostaklucima....
Za ostalih njegovih 35 posto dajem mu pohvalu(da dobro ste culi 35, onih 5 je rezervisano za uvodnu rech koja mora, ali mora da ide na politichki karakter)

Ketchua
10.8.2008, 20:12
uvodna rech njegova rabota...


potpuno se slazem sa tobom po pitanju svega, ali uvodna rec...:( inace, u svim casopisima, uvodnu rec pise glavni i odgovorni urednik, u ovom slucaju Dusan Stojicevic (kao sto i pise ispod karikature)...

Father Jape
10.8.2008, 21:29
Mene ta uvodna rec tako smara.... Mada nije da sam se nagledao impresivnih po ostali casopisima. Redovno ostajem indiferentan.

shrafko
10.8.2008, 21:34
^^
Upravo !
I od Kuzme neko da je dosadniji :kreza:

Pelagijska Argosija
11.8.2008, 12:11
Choveche, kako da ne navede na chitanje kad je 60 posto opisa igara,IO port kao i uvodna rech njegova rabota...
Znachi preko 60 posto SK je MK, a od njegovih 60 posto 20 mu otpada na "Ja igrach" baljezgarije , koje po meni samo oduzimaju mesto za tekst u chasopisu i umanjuju mu struchnost kojekakvim prostaklucima....
Za ostalih njegovih 35 posto dajem mu pohvalu(da dobro ste culi 35, onih 5 je rezervisano za uvodnu rech koja mora, ali mora da ide na politichki karakter)

Gde nađe 60% da mi je znati :rolleyes:? Sad sam brojao, čovek je napisao 8,5 strana (i slovima: osam i po strana) od 148 koliko ima strana ceo časopis. Ako računamo samo deo posvećen igrama to je 6,5 strana od 35.
Ako je to 60% onda ću morati da se dohvatim nekih kurseva iz matematike pošto meni to pre liči na nekih 20-tak procenata.
I da, uvodnu reč piše Dušan Stojičević kako lepo i piše ispod njegove karikature.

--ComputerBoy--
12.8.2008, 20:16
Choveche, kako da ne navede na chitanje kad je 60 posto opisa igara,IO port kao i uvodna rech njegova rabota...
Znachi preko 60 posto SK je MK, a od njegovih 60 posto 20 mu otpada na "Ja igrach" baljezgarije , koje po meni samo oduzimaju mesto za tekst u chasopisu i umanjuju mu struchnost kojekakvim prostaklucima....
Za ostalih njegovih 35 posto dajem mu pohvalu(da dobro ste culi 35, onih 5 je rezervisano za uvodnu rech koja mora, ali mora da ide na politichki karakter)

Svejedno, ja bih nesto da kazem o ovoj kolumni! Sve to stoji da nije bas njegovo mentalno stanje 100% ok, ali... ja i dalje ne kapiram poentu onog texta!!! I zasto se potpisao kao Dragan David Dabic?! Kolumna i to nemaju veze jedno sa drugim! :confused::confused::confused: Kakvo, prociscenje, kakvi bakraci?! Znate sta mislim da je najbolje? Da on, licno i personalno Miodrag Kuzmanovic napravi neku igricu. Uh... jezivo! Ta bi najbolje opisivala njegovo psiholosko stanje. Elem, :dzavo: poenta je u tome da ako vec toliko kritikuje autore tih igara, zasto ne bi on jednu napravio, posto se toliko razume u to?! Mnogi bi to zeleli! I ovi sto ga vole i ovi sto ga manje vole, da ne kazem, MRZE! :dzavo::dzavo::dzavo::dzavo::dzavo:

dkdnt
12.8.2008, 22:22
zato što je velika razlika između onih koji vole da igraju i onih koji prave igre. recenzije igara se prave za igrače, a igre igraju svi ljudi. da bi dao dobru recenziju ne moraš da praviš igre.

uvek se naježim kad čujem ovu vrstu argumenta. šta sad, zato što ne znam da okrečim kuću ne smem da kažem da je kuća ofarbana u roze odvratno ofarbana?

Father Jape
13.8.2008, 0:06
Slazem se u potpunosti.

Uzmimo za primer kriticare umetnosti. Uopste nije nuzno da oni imaju vestinu stvaranja dela, bitno je da imaju veliko iskustvo s delima te grane umetnosti i sposobnost adekavtnog stavljanja u siri konteskt, te priblizavanja tog dela publici. Obrnuto, dobra umetnik ne samo da ne mora biti covek od ukusa i znanja, te pravilno ceniti sve ostale umetnike iz svoje branse nego cak i da jeste nije nuzno da ce umeti da objasni i sroci to sto oseca.

Ukratko, stvaralac s jedne i kriticar/teoreticar/mislilac et objasnjavac s druge su potpuno odvojene profesije, bez bitnijih dodirnih tacaka.

Nikola95
13.8.2008, 10:16
Svejedno, ja bih nesto da kazem o ovoj kolumni! Sve to stoji da nije bas njegovo mentalno stanje 100% ok, ali... ja i dalje ne kapiram poentu onog texta!!! I zasto se potpisao kao Dragan David Dabic?! Kolumna i to nemaju veze jedno sa drugim! :confused::confused::confused: Kakvo, prociscenje, kakvi bakraci?! Znate sta mislim da je najbolje? Da on, licno i personalno Miodrag Kuzmanovic napravi neku igricu. Uh... jezivo! Ta bi najbolje opisivala njegovo psiholosko stanje. Elem, :dzavo: poenta je u tome da ako vec toliko kritikuje autore tih igara, zasto ne bi on jednu napravio, posto se toliko razume u to?! Mnogi bi to zeleli! I ovi sto ga vole i ovi sto ga manje vole, da ne kazem, MRZE! :dzavo::dzavo::dzavo::dzavo::dzavo:

Po toj logici ti bi trebao napraviti svoju kolumnu u nekom casopisu da bi kritikovao Kuzmanovica.
Sto bi se kod nas reklo:
Sam si sebe za**bo.

Doolio
13.8.2008, 12:42
Slazem se u potpunosti.

Uzmimo za primer kriticare umetnosti. Uopste nije nuzno da oni imaju vestinu stvaranja dela, bitno je da imaju veliko iskustvo s delima te grane umetnosti i sposobnost adekavtnog stavljanja u siri konteskt, te priblizavanja tog dela publici. Obrnuto, dobra umetnik ne samo da ne mora biti covek od ukusa i znanja, te pravilno ceniti sve ostale umetnike iz svoje branse nego cak i da jeste nije nuzno da ce umeti da objasni i sroci to sto oseca.

Ukratko, stvaralac s jedne i kriticar/teoreticar/mislilac et objasnjavac s druge su potpuno odvojene profesije, bez bitnijih dodirnih tacaka.

tacno, ali u praksi je to malo istripovanije, recimo licno mogu da tvrdim sa sigurnoscu da su bar 97% kriticara umetnosti propali i iskompleksirani kvazi-umetnici. to ne bi trebalo da bude tako, ali uglavnom je tako. takodje, taj isti kriticar umetnosti, cak i onaj dobar i kvalitetan, ima par stvari koje ne moze da analizira jer ima samo teorijsko znanje. sto ne znaci da ima jako dobrih kriticara umetnosti, ali ih ima jako malo.
nije da ovo ima veze sa kuzmanovicem, ali cisto da kazem:) takodje, nije to prisutno u svim 'granama kriticarstva'.

lijenština
13.8.2008, 15:42
Onaj ko se informise iskljucivo iz recenzija taj ce propustiti mnogo toga dobrog jer kriticari nisu uvek u pravu, ili su cesto samo delimicno u pravu. Recimo neka serija ima podeljene kritike- neki kazu da je sjajna a drugi da ne valja nista. U zavisnosti od toga na koju kritiku- recenziju naletite mozete steci utisak o toj seriji koji ce vas mozda spreciti da je uopste pogledate i utvrdite kojoj grupi misljenja ste blizi.
Postoji i konformizam - kada se zbog sopstvene nesigurnosti misljenje o necemu menja na osnovu sta je neko drugi napisao- rekao po tom pitanju.

Takodje i pitanje pripadanja odredjenoj sceni i pravcu. Recimo neki album koji je dobio hvalospeve od kriticara koji naginju metal muzici - se, mozda, vecini ljudi cini previse mracnim, glasnim i " ...to nije pesma nego dranje... :D" . Ali ako vi volite metal poslusacete taj album zato sto pripada pravcu muzike koji se vama dopada. Ista je stvar i sa igrama. Za nekog ljubitelja simulacija voznje i taktickih shooter-a pojam dobre igre se razlikuje od nekog ko voli run&gun gameplay ili arkadni 250 na sat u krivini pod rucnom.:) Ljudi koji se ne snalaze sa pazljivim pucanjem iza zaklona, menjanjem polozaja i laganim dodavanjem gasa i pravovremenim kocenjem ce osetiti frustraciju i igru shvatiti kao losu, jer - " kako losa oruzja-pucam a ne mogu nista da pogodim" (recimo cest prigovor kod Stalkera iako je to rpg element igre).

oluja
13.8.2008, 15:59
Onaj ko se informise iskljucivo iz recenzija taj ce propustiti mnogo toga dobrog jer kriticari nisu uvek u pravu, ili su cesto samo delimicno u pravu. Recimo neka serija ima podeljene kritike- neki kazu da je sjajna a drugi da ne valja nista. U zavisnosti od toga na koju kritiku- recenziju naletite mozete steci utisak o toj seriji koji ce vas mozda spreciti da je uopste pogledate i utvrdite kojoj grupi misljenja ste blizi.
Postoji i konformizam - kada se zbog sopstvene nesigurnosti misljenje o necemu menja na osnovu sta je neko drugi napisao- rekao po tom pitanju.
Kao i za vecinu stvari u zivotu i tu postoje pravila. Onaj koji cita recenzije morao bi da ima neku predstavu ko tu recenziju pise i da pronadje/prepozna one kriticare sa cijim misljenjem se u vecini slucajeva slaze. Tek tada ce moci da proceni samo na osnovu citanja recenzije da li ce mu se nesto svideti (film, npr.) ili ne.
Takodje i pitanje pripadanja odredjenoj sceni i pravcu. Recimo neki album koji je dobio hvalospeve od kriticara koji naginju metal muzici - se, mozda, vecini ljudi cini previse mracnim, glasnim i " ...to nije pesma nego dranje... :D" . Ali ako vi volite metal poslusacete taj album zato sto pripada pravcu muzike koji se vama dopada. Ista je stvar i sa igrama. Za nekog ljubitelja simulacija voznje i taktickih shooter-a pojam dobre igre se razlikuje od nekog ko voli run&gun gameplay ili arkadni 250 na sat u krivini pod rucnom.:) Ljudi koji se ne snalaze sa pazljivim pucanjem iza zaklona, menjanjem polozaja i laganim dodavanjem gasa i pravovremenim kocenjem ce osetiti frustraciju i igru shvatiti kao losu, jer - " kako losa oruzja-pucam a ne mogu nista da pogodim" (recimo cest prigovor kod Stalkera iako je to rpg element igre).
Slazem se, ali zar nismo opet otisli u off topic?

lijenština
13.8.2008, 16:28
Kao i za vecinu stvari u zivotu i tu postoje pravila. Onaj koji cita recenzije morao bi da ima neku predstavu ko tu recenziju pise i da pronadje/prepozna one kriticare sa cijim misljenjem se u vecini slucajeva slaze. Tek tada ce moci da proceni samo na osnovu citanja recenzije da li ce mu se nesto svideti (film, npr.) ili ne.

Slazem se je ali ,recimo, iako se ukusi kriticara i citaoca poklapaju u vecini slucajeva- jer su slicni- opet postoji mogucnost neslaganja na konkretnoj recenziji. Moguce je da je kriticar previse potencirao neki odredjeni problem a prevideo drugi. Recimo imamo HL2 i CoD 2 review od dva recezenta s cijim se afinitetima uglavnom slazete. U slucaju HL2 je recezent sa pravom video da postoji beskonacni ciklus koji se ogleda u respawn-u botova ( nivo u gradu ispred kapije sa combine vojnicima- neprijatelji dolaze sve dok ih event trigger ne zaustavi-tj. igrac predje kapiju) i to je naveo kao manu AI-a. S druge strane, taj problem je mnogostruko veci u CoD2 u kome su celi nivoi, ako ne i cela igra, bazirana na takvim AI rutinama. Ali o tome ni reci u tekstu 2-og recenzenta. Problem je to sto je jedna objektivna informacija o mehanici igre u jednom slucaju precutana kao nebitna, a u drugom javno iskazana (ali opet ona nije toliko siroko rasprostranjena kao sto bi se moglo naslutiti iz opisa igre).
Slazem se, ali zar nismo opet otisli u off topic?
Hteo sam nesto da kazem o temi kriticara posto vidim da se u vise postova potezalo to pitanje a nisu obrisani ili upozoreni na off topic. :)
Inace da doprinesem barem nesto temi kolumne- sto se nuklearne kataklizme tice- kao neko ko je sluzio deo vojnog roka u bunkeru predvidjenom da izdrzi atomski udar-mogu reci samo da je tamo prijatno hladno leti.:p

dzangrizalo
16.8.2008, 7:29
Kuzma je i definitivno izgubio svaki kontakt sa stvarnoscu. Zaista, posle ovog teksta, ne zeleci da ga uvredim ni na koji nacin, duboko sam ubedjen da je on mentalno poremecena osoba, sto je i misljenje jedne moje drugarice koja je inace psiholog, i ovaj text, kao i par prethodnih je procitala na moj zahtev jer sam zeleo da cujem njeno strucno misljenje. Sta se njemu desilo?:eek:

dkdnt
16.8.2008, 14:59
preselio se u beograd :D

Asmodeus
16.8.2008, 20:50
Koliko skretanja sa fokusa price u jednom topicu?!
Nadmudrivanje u pravopisu, samohvaljenje pojedinih clanova o vestini pisanja recenzija, analiziranje psihofizickog stanja autora doticne kolumne, sve su to argumenti koji potkrepljuju odluke moderatora da brisu gorepomenute poruke.
Moderatori SK foruma, imate moju podrsku!:alealeee:

Ostavicu svoje misljenje o tekstu u ovoj poruci, da ne bih bio "one of the many":
Kuzmanovicev tekst predstavlja pokusaj da na kratko pobegne iz socijalno-politicko-kulturnog miljea sadasnjosti i projektuje sebe u alternativnom, donekle i mogucem okruzenju, pritom predvidjajuci i nagadjajuci novonastale okolnosti i detalje postapokalipticnog sveta.

Ovo nije neuobicajena reakcija kod ljudi u dokolici, koji u nedostatku stvaralackog (drugog) rada, pribegavaju ovakvom vidu mastanja uz nezaobilazni brainstorming, koja uz prisustvo katalizatora poput vinjaka, obicno dobija novu dimenziju i kontekst:D
Iz navedenih argumenata na tekst ne gledam isuvise ozbiljno, vec kao na razmisljane jednog gamera u trenutcima dokolice sa svojim prijateljima.
Ako moram da je ocenim, rekao bih da je ovomesecna kolumna bila prijatna za citanje.

--ComputerBoy--
18.8.2008, 9:31
Koliko skretanja sa fokusa price u jednom topicu?!
Nadmudrivanje u pravopisu, samohvaljenje pojedinih clanova o vestini pisanja recenzija, analiziranje psihofizickog stanja autora doticne kolumne, sve su to argumenti koji potkrepljuju odluke moderatora da brisu gorepomenute poruke.
Moderatori SK foruma, imate moju podrsku!:alealeee:

Ostavicu svoje misljenje o tekstu u ovoj poruci, da ne bih bio "one of the many":
Kuzmanovicev tekst predstavlja pokusaj da na kratko pobegne iz socijalno-politicko-kulturnog miljea sadasnjosti i projektuje sebe u alternativnom, donekle i mogucem okruzenju, pritom predvidjajuci i nagadjajuci novonastale okolnosti i detalje postapokalipticnog sveta.

Ovo nije neuobicajena reakcija kod ljudi u dokolici, koji u nedostatku stvaralackog (drugog) rada, pribegavaju ovakvom vidu mastanja uz nezaobilazni brainstorming, koja uz prisustvo katalizatora poput vinjaka, obicno dobija novu dimenziju i kontekst:D
Iz navedenih argumenata na tekst ne gledam isuvise ozbiljno, vec kao na razmisljane jednog gamera u trenutcima dokolice sa svojim prijateljima.
Ako moram da je ocenim, rekao bih da je ovomesecna kolumna bila prijatna za citanje.
Potpuno se slazem i izvinjavam se Oluji, Kuzmi i svima koje sam pljuvao i uvredio. Ne preostaje mi nista drugo. I jos nesto. Ne zaboravite da svako ima pravo na svoje misljenje, pa makar ono bilo negativno. Necu vise onoliko preterivati, ali svoje misljenje ne menjam. Cisto da znate, imam 14 kaznenih poena...


...zar nismo opet otisli u off topic?

Usli smo u off topic i ja sam kriv posto sam ja prvi poceo da pljujem Kuzmu. Mada, setite se kakva je diktatura bila na forumu SBB-a kad on licno pisao o tome kako konekcija nestaje i tako to. Njegove postove su brisali kao ludi. Isto se desava i sa mojim. Ovo je cista diktatura... :mad::mad::mad:

HaveBreak
18.8.2008, 11:01
Nisi ti prvi poceo da pljujes. Patterfamilias je odavno pionir u toj delatnosti:)

Nikola95
18.8.2008, 12:31
Pionir Antikuzmanistickog pokreta!:D

Acidum Dominicum
18.8.2008, 16:09
Svaka chast Kuzmi, tekst je (kao i ogromna vecina prethodnih) spektakularan ali vecini ljudi nerazumljiv... Slazem se sa pogledom o samodegradaciji civilizacija, true, true...

Ali ipak mali osvrt na UCESTALO PLJUVANJE PO BEOGRADU I NJEGOVIM STANOVNICIMA!!! Pa Kuzmanovicu, covece, shvati da postoje i druge kulture osim novosadske, i da si i ti drugima stran i cudan, pa te bas i ne pljuju toliko (rekao sam toliko)!! Ipak casopis ima i citaoce u bg-u, i ipak te ljudi i ovde postuju, pa red bi bio da makar malo ispostujes i ti nas... Ne slazes se?

I opet, sjajan tekst... Naravno da ne bih voleo da mi bliznji izginu u nuklearnom ratu, ali metafora koja se koristi za ciscenje godinama talozenog mulja je neprevazidjena...dosad...
...ali jeste zanimljiv razvoj dogadjaja za onog ko prezivi...
...sjajan tekst...

--ComputerBoy--
18.8.2008, 19:28
Svaka chast Kuzmi, tekst je (kao i ogromna vecina prethodnih) spektakularan ali vecini ljudi nerazumljiv... Slazem se sa pogledom o samodegradaciji civilizacija, true, true...

Ali ipak mali osvrt na UCESTALO PLJUVANJE PO BEOGRADU I NJEGOVIM STANOVNICIMA!!! Pa Kuzmanovicu, covece, shvati da postoje i druge kulture osim novosadske, i da si i ti drugima stran i cudan, pa te bas i ne pljuju toliko (rekao sam toliko)!! Ipak casopis ima i citaoce u bg-u, i ipak te ljudi i ovde postuju, pa red bi bio da makar malo ispostujes i ti nas... Ne slazes se?

I opet, sjajan tekst... Naravno da ne bih voleo da mi bliznji izginu u nuklearnom ratu, ali metafora koja se koristi za ciscenje godinama talozenog mulja je neprevazidjena...dosad...
...ali jeste zanimljiv razvoj dogadjaja za onog ko prezivi...
...sjajan tekst...



Ti definitivno nisi normalan... :a_bleh: :a_bleh: :a_bleh: :a_bleh: :a_bleh: :a_bleh:

Ketchua
18.8.2008, 22:20
a ti ces dobiti jubilarnu petnaestu opomenu za ovo...:)

Relja
19.8.2008, 11:10
Ko nije igrao i uziveo se u svet Fallouta 1, 2, pa i Tactics, taj ne razume doticni tekst na pravi nacin. Mene je bas pogodio u zicu (k'o gastarbajtera Cecin najnoviji hit).


Sto se Momo Kapora tice, meni se taj pisac ne svidja i ne cenim ga previse (licni stav).

War... war never changes... :dedica:

Acidum Dominicum
19.8.2008, 12:31
Interesuje me da li danas vredi igrati prva dva dela? Nikad nisam igrao, a odusevila me je prica...

A zna li se preliminarna zahtevnost trojke?!

shrafko
19.8.2008, 13:33
Interesuje me da li danas vredi igrati prva dva dela?

Obavezna lektira za svakog iole ozbiljnijeg igrača.

A zna li se preliminarna zahtevnost trojke?!

Ne ali ako se radi u Oblivion endžinu i F3 je 2 godine novija igra računam da će biti srazmerno zahtevnija od TES IV. Mislim da se nećeš naigrati sa 5200.

Ko nije igrao i uziveo se u svet Fallouta 1, 2, pa i Tactics, taj ne razume doticni tekst na pravi nacin.

Ja pregurah sve - više puta - pa opet nisam nešto oduševljen. :rolleyes:

Ketchua
19.8.2008, 13:38
Ja pregurah sve to pa opet nisam nešto oduševljen. :rolleyes:

takodje...

Father Jape
19.8.2008, 20:33
Ko je presao F1 i F2 i nije ostao temeljno fasciniran, te odma ih stavio u listu najboljih igara ikad... ja ne znam sta nije u redu s takvima. :(

oluja
19.8.2008, 21:19
Ko je presao F1 i F2 i nije ostao temeljno fasciniran, te odma ih stavio u listu najboljih igara ikad... ja ne znam sta nije u redu s takvima. :(

O ukusima ne vredi raspravljati.
Mada postoje i "igraci" koji prosto zure da sto pre zavrse igru, kao da je to cilj... mislite li da oni ukapiraju igru kako "treba"?

Ketchua
19.8.2008, 21:20
@jape:
nisam te bas najbolje razumeo... fasciniran sam ja pomenutim igrama, ali tekst mi se ne svidja...

De Mirkoni
19.8.2008, 21:52
Zavisi to neko se unese i skapira igru odma ako je kvalitetna i odigrava je temeljno do kraja, a nekom treba vremena tek iz 2-3 odigravanja shvati prave kvalitete igre pa je onda gleda na ozbiljniji nacin.

Relja
20.8.2008, 8:20
Ko je presao F1 i F2 i nije ostao temeljno fasciniran, te odma ih stavio u listu najboljih igara ikad... ja ne znam sta nije u redu s takvima. :(



U svetu postoje dve grupe ljudi - oni koji imaju zivot i oni koji vole Fallout. :eek:

Ketchua
20.8.2008, 10:03
U svetu postoje dve grupe ljudi - oni koji imaju zivot i oni koji vole Fallout. :eek:

sta to treba da znaci?

Father Jape
20.8.2008, 11:23
Stvari poput F1 i F2 su ono zbog cega je zivot vredan i zbog cega ga valja ziveti.

Ketchua
20.8.2008, 11:36
jel ja to ovde ne uocavam neki zestok sarkazam, a trebao bih?

Father Jape
20.8.2008, 11:48
Kod mene ili Relje? :)

Relja
20.8.2008, 13:01
Kod mene ili Relje? :)
Kamo srece da je sarkazam! Fallout igra uz koju sam proveo sate i sate u vreme kada su svi normalni drugari jurili devojke ili loptu. Fallout 2 je svojevremeno bio uzrok upgradea racunara, a sada o5 ozbiljno razmisljam o nabavci novog kompa, iako sam siguran da ce 3. deo vise liciti na FP shooter za pustanje mozga na pasu, ali ipak...
Naravno, vise puta sam prelazio 2. i Fallout tactics sa razlicitim likovima, a sad ozbiljno razmisljam o jos jednom prelazenju, cisto da se nauzivam do izlaska treceg dela. Ne mozemo svi biti normalni. :-)

...War, war never changes...

donator99
20.8.2008, 13:14
...War, war never changes...

War has changed. :D

Father Jape
20.8.2008, 14:00
Good man. :aplauz:

EDIT: Ovo je ocigledno bio odgovor na Reljin post, upadose mi.

Ketchua
20.8.2008, 14:19
@Jape:
pa, obojica ste mi zvucali...
@Relja:
ma to stoji, igra je fenomenalna, ali izjave tipa
Stvari poput F1 i F2 su ono zbog cega je zivot vredan i zbog cega ga valja ziveti.
mi nisu jasne...:(
Ipak bih rekao da su zalasci sunca, pivo, zene i osmesi male dece stvari zbog kojih vredi ziveti...Fallout je lep...ali ne toliko...

Father Jape
20.8.2008, 14:37
Oh well, pa ne mozemo svi ziveti za iste stvari. ;)
Pivo, hrana i seks su karnalna zadovoljstva i premda lepa, za mene spadaju u nizi red.
Duhovni uzici poput konzumiranja umetnickih dela (jednostavnosti radi, ubrojicu tu i kompjuterske igre), kao i otkrivanje kako ovaj svet funkcionise (nauke, od prirodnih do drustvenih) su za mene barem neuporedivo viseg ranga.

Little kids don't do it for me.

Acidum Dominicum
20.8.2008, 14:52
...a moze i "postoje dve grupe ljudi, oni koji imaju zivot, i oni koji kuckaju postove na forumima u pauzi od igara!!!", mislim, meni potera za loptom nije neki dozivljaj, isto kao sto ni vecini ljudi koje znam ekstremni sportovi "bas i nisu sportovi nego neko tamo lomatanje", i interaktivni softver koji nosi neverovatnu pricu, mnogo metafore i pravu umetnost od zvuka i grafike nazivaju IGRICAMA!!!

Naravoucenije: Stvarno POSTOJE dve grupe ljudi - MI i ONI!!! :to_care: / :dzavo: Uvek bilo, vazda ce i biti...

Znaci da signaliziram ortaku da mi bez obzira na tehnicku zaostalost ipak nabavi prva dva dela Fallout-a, i da krenem da prodajem bubrege za treci deo... All Agreed?

Ketchua
20.8.2008, 15:02
Pivo, hrana i seks su karnalna zadovoljstva i premda lepa, za mene spadaju u nizi red.
Duhovni uzici kao i otkrivanje kako ovaj svet funkcionise su za mene barem neuporedivo viseg ranga.


:) ja nikad nisam pokusao da odvojim ta dva... jednostavno, bolje idu zajedno...to je zivot (:to_care:+:dzavo:)...

--ComputerBoy--
22.8.2008, 8:45
Znaci da signaliziram ortaku da mi bez obzira na tehnicku zaostalost ipak nabavi prva dva dela Fallout-a, i da krenem da prodajem bubrege za treci deo... All Agreed?
Eh... sta reci??? :rofl::rofl::rofl: No!

--ComputerBoy--
22.8.2008, 8:47
Ipak bih rekao da su zalasci sunca, pivo, zene i osmesi male dece stvari zbog kojih vredi ziveti...Fallout je lep...ali ne toliko...

:n_klanja::n_klanja::n_klanja::n_klanja::n_klanja: Kralju! To im reci! :boxing: A ja sam mislio da sam jedini ovde (ne)normalan! :a_bleh:

--ComputerBoy--
22.8.2008, 8:50
Pivo, zene i izlasci ipak nemaju veze sa ovom temom, pa se ne brisu, jel tako, Storm? Sad moram da ti se slihtam da me ne bi vise kaznjavao. :ciao:

Mislim da sam previse ozbiljno shvatao Kuzmine textove. Covek ipak nekad treba da pusti mozak na 'ispasu', ali ne toliko. Svidjaju mi se njegovi textovi dokle god mislim da se zeza... ili?

player1
22.8.2008, 9:51
^ naizad si ukapirao :D

Pelagijska Argosija
22.8.2008, 10:21
Sad još samo da nauči da koristi dugme "edit"...

--ComputerBoy--
24.8.2008, 18:58
Ma neka Kuzma nastavi sa radom. Ipak je vise njih koji ga vole. Eh, Storm... na sta sam zbog tebe spao... Nego, da vam kazem nesto... Kolika je hardverska zahtevnost fallouta 1 a kolika 2?:):):):):)

Relja
25.8.2008, 15:24
Ma neka Kuzma nastavi sa radom. Ipak je vise njih koji ga vole. Eh, Storm... na sta sam zbog tebe spao... Nego, da vam kazem nesto... Kolika je hardverska zahtevnost fallouta 1 a kolika 2?:):):):):)


Nemoj me drzati za rec (davno to bese): za prvi deo posluzice i 486 na 100MHz, valjda s 8MB RAMa, a za drugi ti treba barem pentium 1. Za treci... the truth is out there.

shrafko
25.8.2008, 15:46
Fallout 1:

DOS Pentium (http://en.wikipedia.org/wiki/Pentium) 90 MHz (http://en.wikipedia.org/wiki/Hertz), 32 MB RAM (http://en.wikipedia.org/wiki/Random_access_memory), 2x CD-ROM, SVGA, SoundBlaster (http://en.wikipedia.org/wiki/SoundBlaster)-compatible sound card (http://en.wikipedia.org/wiki/Sound_card).
Win Pentium 90 MHz, 16 MB RAM, DirectX (http://en.wikipedia.org/wiki/DirectX) 3.0a or 5.0, 2x CD-ROM, SVGA, DirectSound (http://en.wikipedia.org/wiki/DirectSound)-compatible sound card.

Fallout 2:
Win:[1] (http://en.wikipedia.org/wiki/Fallout_2#cite_note-0) Pentium (http://en.wikipedia.org/wiki/Pentium) 90 MHz (http://en.wikipedia.org/wiki/Hertz), 16 MB (http://en.wikipedia.org/wiki/Megabyte) RAM (http://en.wikipedia.org/wiki/Random_access_memory), 600 MB available hard disk (http://en.wikipedia.org/wiki/Hard_disk) space, DirectX (http://en.wikipedia.org/wiki/DirectX) compatible SVGA (http://en.wikipedia.org/wiki/SVGA) card, 4X CD-ROM drive, Windows-compatible mouse, Windows 95 (http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_95)

I da završimo sa :offtopic:

P.S: I koliko je teško u google ukucati "fallout minimum system requirements" ili otići na wikipediu ?! :kreza::mad:

lijenština
25.8.2008, 16:11
U post apokalipticnom svetu se ne igraju vise video igre. One se zive. Uz S.D.O. i pet okvira 7.62x39 dnevno.:D

NjegovaWisost
26.8.2008, 3:28
Ne znam gdje ovo a ubacim, al reko da ne otvaram temu, je li neko gledao TV FOX vijesti sinoc? Izvijesni Miodrag Kuzmanovic upecao soma kapitalca, sa plocicom oko vrata :D

player1
26.8.2008, 16:12
Da cuo sam to. Verovatno nema veze sa nasim Kuzmom, nego neki imanjak (i prezimanjak).

Acidum Dominicum
26.8.2008, 17:03
A na plocici je tajnim kodom bila ugravirana isto toliko tajna poruka iz postnuklearne buducnosti!! :rofl:

...tema za sledeci tekst...

--ComputerBoy--
27.8.2008, 19:00
Da cuo sam to. Verovatno nema veze sa nasim Kuzmom, nego neki imanjak (i prezimanjak).
Hehe. Ma da...

Ostoja
23.2.2009, 7:38
Vidim da je se vodila mala rasprava o prozivki ekipe iz kluba knjizevnika a.k.a. Beckovic i ekipa .
To su vam intelektualci iz kruga dvojke iz pred kojih je 1974 iskocila UDBA , a oni su se tad uprdeli i jos uvek smrde . Ta kafana je od pocetka devedestih sluzila kao think tank klero-boljesvickim strukturama ko je su u odgovorne za za stvaranje atmosfere lazne sabornosti i podsticanje na svakojaka zla - od ratnih zlocina do ubistva premijera ,

VojaM
24.2.2009, 0:14
Ko o čemu, baba o uštipcima?

Ova tema je davna prošlost, a i to o čemu pričaš nema veze sa onim o čemu se ovde raspravljalo, koliko god da se rasprava ponekad toga i doticala (a da li jeste - nemam pojma, ne pada mi na pamet da šitam 8 strana).

Ostoja
24.2.2009, 12:01
Ko o čemu, baba o uštipcima?

Ova tema je davna prošlost, a i to o čemu pričaš nema veze sa onim o čemu se ovde raspravljalo, koliko god da se rasprava ponekad toga i doticala (a da li jeste - nemam pojma, ne pada mi na pamet da šitam 8 strana).

Sad ja da sam budala trazio bi tacno gde ih je qzma prozvao i ko je o tome raspravljao , a i sam lepo kazes da nemas pojma i da te mrzi da citas celu temu .

holodoc
24.2.2009, 13:18
Sad ja da sam budala trazio bi tacno gde ih je qzma prozvao i ko je o tome raspravljao , a i sam lepo kazes da nemas pojma i da te mrzi da citas celu temu .
Ti ćeš očigledno biti jedan od onih "Gone with a blaze" tablicom okačenom o svoj nick kad te čik Voja (aka. Administrator, aka. glavni baja ovde, aka. bog i batina, aka. svevišnji i svenižniji) "sadžga" :D

VojaM
24.2.2009, 17:48
Sad ja da sam budala trazio bi tacno gde ih je qzma prozvao i ko je o tome raspravljao , a i sam lepo kazes da nemas pojma i da te mrzi da citas celu temu .
Naravno da nemam nameru da trkeljišem celu temu.

Niti da se bavim zamenama teza tipa "Dobra vam ova tema, al' što sam juče jeo dobru jagnjetinu kod Toše na ćoše!"