PDA

Prikaži potpunu verziju : Pitanja vezana za wireless...


Strane : [1] 2

Teva
22.7.2008, 21:36
Kroz nekih nedelju dana bi trebalo da stavim net...
Tacnije wireless na 5.8GHz... (Trebalo je u subotu al su mi brda poredjana tacno ispred svake bazne stanice u okolini, pa sad moram da ih obilazim)...
Da ne duzim...
Posle malo veceg raspitivanja dosao sam do sledecih informacija...
Bezicni internet se postavlja u tri neke "Standardne" frekvencije
2,4
3,5
5,8

2.4 je onaj najobicniji sto stavljaju svima, 3,5 je WiMax ili tako nesto, tacnije wireless za koji ne treba opticka vidljivost...
I 5.8 koji je skup ko djavo.... Mislim oprema sama je skupa...

E sad
Interesuje me sta je bolje 2.4 , 3.5 , 5.8 ili ADSL?
Drugo pitanje: Jel zna neko da koristi mikrotik?
Drugo pitanje pod a: Javlja mi se problem da nesto starije ploce, tacnije ploce sa isa slotom nece da prepoznaju tj. mikrotik nece da vidi pci wireless karticu TP-Link 653AG... Zasto? Predpostavljam da je upitanju nesto u vezi voltaze ili napajanja al mozda gresim...
Trece pitanje: Sem stabilnosti koja je razlika izmedju W na 2.4GHz i W na 5.8GHz?

Hvala!

cc13
23.7.2008, 0:17
1.ADSl sigurno,3.5Ghz zaboravi,skupo je i koristi se za pravna lica.
2.Znam ja.
a) ako ploca iz vremena p2-p3,Mikrotik mora da prepozna tu karticu.Wirless kartice rade na svim plocama koje imaju PCI slot 2.2
ako je ploca stara (sa AT napajanjem) onda ima pci slotove v2.0 ili 2.1 i nece raditi,morao bi da napravis ispravljac napona sa 5V na 3.3V

Na 5.8Ghz je signal cistiji nego na 2.4,mnogo manje smetnji moze da bude ako zivis u nekom mestu gde je etar zagadjen raznim wireless signalima,u takvoj situaciji ping ce biti mnogo bolji sa opremom na 5.8Ghz.

Oprema na 5.8 i nije toliko skuplja nego na 2.4Ghz ako imas komp (kantu) za mikrotik,treba ti kartica koja radi na 5.8 (A standard,pise na karti a/b/g) koja je oko 25-30 Eur,antena parabola 26 dBi (domaci volt+) koji odlicno radi nije vise od 40-50 Eur a i HyperLink gridovi 26dBi na 5.8 su oko 60-70Eur

Wireless moze imati prednosti u nekim situacijama,ali ako si obican kucni korisnik ADSL ti je mnogo bolje resenje.

Teva
23.7.2008, 16:01
Neam ja uslova za ADSL...
Sto se tice opreme gore pomenuta 653AG je 37e+ PDV a antena oko 30 evra, sa sve tanjircetom ;)

Zar Wireless nema mnogo vece mogucnosti kao i veci protok od ADSLa?

E sad sto se tice ploca jesu iz p2-p3 perioda al nece da vidi karticu...
Ta starija terminologija mi nije bas najjasnija pa da kazem ovako
ploce imaju onaj standardan prikljucak za napjanje onaj sa 24 pinova ili tako nesto...

Jel bi mogao da mi napises neke najosnovnije komande za mikrotik?
Ili mi das neki link za to?

paulvandyk68
23.7.2008, 16:19
Neam ja uslova za ADSL...
Sto se tice opreme gore pomenuta 653AG je 37e+ PDV a antena oko 30 evra, sa sve tanjircetom ;)

Zar Wireless nema mnogo vece mogucnosti kao i veci protok od ADSLa?

E sad sto se tice ploca jesu iz p2-p3 perioda al nece da vidi karticu...
Ta starija terminologija mi nije bas najjasnija pa da kazem ovako
ploce imaju onaj standardan prikljucak za napjanje onaj sa 24 pinova ili tako nesto...

Jel bi mogao da mi napises neke najosnovnije komande za mikrotik?
Ili mi das neki link za to?
Zavisi koliko uplatis tj koji paket. Od toga ti zavisi i protok. Mislim da su cene slicne kako kod adsl-a tako i kod bezicnog.

Dimo
23.7.2008, 16:42
Zar Wireless nema mnogo vece mogucnosti kao i veci protok od ADSLa?
Tako bi trebalo da je. U Crnoj Gori M-Tel nudi wireless sa neogranicenim protokom za 17 evra, sto je (po tom pitanju) bagatela u poredjenju sa T-Comom koji nudi 1GB paket po cijeni od 15 evra. Mada se ADSL generalno smatra pouzdanijim i stabilnijim.

cc13
23.7.2008, 16:47
Pa ima prednosti npr: odnos up/down 1:1,bolji ping (ako radi kako treba) Paketi sa vecim upoladom su dosta skuplji od ADSl-a.retko koji provajder ce ti dati brzinu vecu od adsl-a (1.5Mbit) a da nije nekoliko dosta skuplje,tako da su vece brzine prednost samo za firme.
Wireless na 5Ghz moze odlicno da radi u zavisnosti od provajdera,moze da se desi da cesce imas prekide nego na ADSl-u,da ping podivlja... ADSl je definitivno pouzdaniji od wireless-a,jeftiniji je i to su mu je najvece prednosti.

Mikrotik je najlakse konfiguristai preko Gui-a winbox. (skini sa njihovog sajta)
http://www.mikrotik.com/testdocs/ros/2.9/guide/winbox.php

Evo jedno uputsvo za osnovna podesavanja na srpskom.

http://wireless.uzice.net/uputstva/mikrotik-osnovno-podesavanje-deljenje-internet-konekcije/

pedjja
27.7.2008, 21:47
Napokon čista tema za wireless:
Već sam postavio pitanje o pingu na wireless-u ali bez konkretnog odgovora.
Koristim opremu na 2.4 Ghz NoName kartica sa Atheros čipom,6m Cfd 200,biquad na sat.tanjirčetu 80 cm,udaljenost do AP 250 m ,jačina signala i kvalitet linka (po kartici 100%/100%),po Networkstumbler-u jačina signala je -58Db,provajder mi javlja da oni mene vide sa -60Db (provajder je Zona.ba).
E sad pre 20 dana su počeli problemi sa pingom.Prosječnom korisniku to ne znači puno ali igračima....dođe mi da pojedem antenu skupa sa nosačem.Ping divlja od nevjerovatnih 30ms do 600 i više u roku od par sekundi,pa se malo smiri i onda ponovo.
Zato me interesuje ovaj komentar cc13 (ako radi kako treba)...Cimao sam provajdera 20-tak puta ali bezuspješno.Paket koji koristim je 384/192 i protok je u granicama normale od 30-45 KBs zavisno od servera.Problem je samo PING.Evo imate i slike pa mi recite šta pametno da uradim jer Adsl nemogu da imam (nema paketa u Telekomu),drugog wireless provajdera nema .... Ako znate/možete pomozite...23255

23256

23257

cages
27.7.2008, 22:45
Vidim da ima ljudi koji se razumeju u tematiku pa da izlozim i ja svoj problem :)
Nedavno sam od prijatelja dobio opremu za wireless koju je on koristio par godina pa je presao na ADSL za koji ja nemam tehnicke uslove.Elem,AP je od mene udaljen oko 1km vazdusnom linijom i gledamo se "s brda na brdo" medjutim kada sam postavio opremu i proveravao signal nije mogao da prebaci nekih 15%.Poenta je da tu i tamo ima nekih smetnji tipa,krosnja,krov kuce itd.Zanima me da li bih dobio nesto ako bih kupio onu "sirokopojasnu" antenu posto sam ja na brdu a ceo grad mi je na oko 5km i ima gomila AP-a u tom rangu?O toj anteni sam citao bas ovde u SK forumu samo ne znam koja tema...

pedjja
27.7.2008, 23:29
"širokopojasnu" ??? valjda "uskopojasnu" jer što antena ima uži snop zračenja-prijema to je bolja ...manje "hvata"šumove sa strane pogotovo tamo gdje je vazduh "zagađen" gomilom AP... po meni dobra grid,Yagi (zaštićen od vlage),biquad na sat.tanjiru,na toj daljini sa 10m kvalitetnijeg CFD 200 ili CFD 400 bi morali da imaju min 70-80% jačine signala

dzonihsv
28.7.2008, 0:40
Verovatno misli na grid antenu. Pisano je na tu temu. Pogledaj ovo (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=576789&postcount=13). Tu imas objasnjenje.

stivstivo
28.7.2008, 23:31
E ovako, signal mi je od 24-26db, sto je skoro max. Daljina do ap je oko 3km, opticka vidljivost perfektna, uperio sam jagi antenu direktno u ap.

Kartica je tp-link 550g/551g, maticna ploca p5n-d, e sad sve to lepo radi i surf i download ali, kada ukljucim kompjuter, konektujem se odmah, ali onda na svakih 15, 10 sec prekine se link pa dodje i tako nekih 1h vremena bilo kad i u bilo kojim uslovima sto me onemugucava da koristim rapid share u prvih 1h i megaupload i ostai download bez resume suport-a.

Jos cudnije je da se signal po net stumbleru ne gubi, a i po twcu-programu koji ide uz driver za tp link, signal se ne gubi, ali se u prvih sat vremena stalno rekonektuje.

Ako nesto znaci da pomenem i da pre neki dan instalirah naj novije driver-e i jedno tri dana skidah bez problema dok mi majka neugasi komp metodom vadjenja utcnice iz stekera i sad opet imam problem.

A naj noviji drajveri su iz 2006 godine, ako neko zna za neke novije ili prepravljane poboljsavane molim za link.

Koristim xp-sp3.

Svaka pomoc je dobrodosla i hvala unapred.

cc13
29.7.2008, 3:20
Napokon čista tema za wireless:
Već sam postavio pitanje o pingu na wireless-u ali bez konkretnog odgovora.
Koristim opremu na 2.4 Ghz NoName kartica sa Atheros čipom,6m Cfd 200,biquad na sat.tanjirčetu 80 cm,udaljenost do AP 250 m ,jačina signala i kvalitet linka (po kartici 100%/100%),po Networkstumbler-u jačina signala je -58Db,provajder mi javlja da oni mene vide sa -60Db (provajder je Zona.ba).
E sad pre 20 dana su počeli problemi sa pingom.Prosječnom korisniku to ne znači puno ali igračima....dođe mi da pojedem antenu skupa sa nosačem.Ping divlja od nevjerovatnih 30ms do 600 i više u roku od par sekundi,pa se malo smiri i onda ponovo.
Zato me interesuje ovaj komentar cc13 (ako radi kako treba)...Cimao sam provajdera 20-tak puta ali bezuspješno.Paket koji koristim je 384/192 i protok je u granicama normale od 30-45 KBs zavisno od servera.Problem je samo PING.Evo imate i slike pa mi recite šta pametno da uradim jer Adsl nemogu da imam (nema paketa u Telekomu),drugog wireless provajdera nema .... Ako znate/možete pomozite...23255

23256

23257

Nasi provajderi kada postavljaju bazne stanice gledaju da prodju sto jeftinije (ovo naravno ne mora da znaci da je i kod tebe slucaj,ali uglavnom tako funkcionise) najcesci problem je kada ima previse korisnika na anteni tada ping pocinje da luduje.Kada sam ranije radio kod jednog provajdera bilo je na jednu Hyperlink sektorku zakaceno preko 30 korisnika preko dana kada je dosta ljudi koristilo net ping je bio ocajan da bi tek nocu bio ok,nije se radilo o zagusenosti linka vec zastareli 802.11b/g standard niti moze da izdrzi to niti je namenjen za tako nesto.Kako su vremenom smanjio broj korisnika tako je ping postajao sve bolji,provajder ti sigurno nece reci "do nas je problem jbg stavili smo vas 100 na jedan mikrotik i na jednu antenu"
Tvoj problem sigurno nije sa tvoje strane vec je do provajdera.

Ovo kod tebe i nije strasno (sta sam sve video i kako moze da bude) ali za igranje nije nikako,tako ti je to sa wirelessom i 10 i vise godina starim standardima.Moze dobro da radi ali samo ako nema mnogo korisnika ili ako se provajder iscima da postavi nekoliko mikrotikova sa vise antena,uglavnom se nasim provajderima to ne isplati i gledaju da uvale internet sto vecem broju firmi (takozvani poslovni korisnici,mogu debelo da naplate,firme uglavnom samo proveravaju mejlove,nisu uopste zahtevni korisnici) dok sa obicnim korisnicima imaju samo muke za male pare.Firmama obicno i daju kvalitetniju vezu Na 5.8Ghz. Zna i 5Ghz da podivlja ali je mnogo bolje nego 2.4Ghz

Teva
31.7.2008, 18:11
Pazi ako je lepo odradjen 5.8GHz ima gubitak od oko najvise 5% i strasno je stabilan u odnosu na 2.4....Gledam kod ortaka koji ima 2.4 on na svojih 512 nema punih 512 vec mu varira protok... sto je slucaj kod vecine provajdera... Dok 5.8 sa kantom ima punih 512kbps...

Pazi daju svi provajderi 5.8 al je pretplata skuplja, pa se u principu ne isplati ako surfujes netom bez ikakvog odredjenog cilja, ono klasicno kucno koriscenje...

@CAGES Smetnja negde pri sredini tipa, drveta ili neceg slicnog ne predstavlja neki problem al ako se to drvo ili kucica nalaze blizu bazne stanice ili tebe to ti moze predstavljati ogroman problem.

@Dimo Meni se cini da si ti pomesao protok i download... Ni ja nisam siguran kako se sta zove strucno al protok je brzina i merise u bitima po sekundi (kbps = KiloBitPerSecond), a download je kolko skines i to ide u bajtima... Za neupucene 1bajt je 8bitova...
Ima provajdera koji reklamiraju kao neogranicen protok, al u stvari je ogranicen na mogucnost bazne stanice koja u principu ima 2mbps, i pri idealnim uslovima mozes da imas 1,5mbps...

E da sto se tice winboxa... Zakacim moju masinu i mikrotik (nije jos podesen, u sredu sad stavljam net) instaliram os na kanti sve super, proverim preko komande d, enter, p, enter i u spisku se nalazi kartica, e sad winbox vidi MAC mikrotika i kad pokusam da udjem u njega on izbaci ne secam se tacno sta al nesto tipa , request timed out, ili invalid adress nesto na taj fazon, ja sumnjam na kabal jer je homemade i malo je tu i tamo, ono ukrstanje propusta max 10mbps...

Teva
31.7.2008, 18:15
Evo jos jednog pitanja za neke malo iskusnije...
Kako da pobijem ostale 2.4 signale?

Posto tu i tamo radim za ovog provajdera, kao ono pomazem i tako to...
Upadaju signali drugih provajdera... Kako da ih pobijem ili ugusim?
Znam da je 2.4 nacionalna frekvencija tj nije nicije vlasnistvo ali ovi su stvarno kvarni...
Cale mi je pricao da postoji nekakva oprema, dok je radio u rts-u beotel net ili neki slicni su upadali u taj frekvencijski opseg i rts je nasao neku opremu kojom je prosto ugusio njihov signal i ostavio sam svoj... Medjutim ne seca se sta je to bilo i po kom principu je funkcionisalo, da ne zna neko od vas neki nacin da se to uradi?

stivstivo
31.7.2008, 20:45
E od kako sam instalirao vistu ultimate, vise mi veza ne puca izgleda da windows xp ne voli bas tp-link 551g.

Sada mi uopste ne pravi problem, a sa xp 1-3h po ukljucenju stalno puca veza i to ukljuci se iskljuci se, moze da se surfuje ali download bez resume suport-a je nemoguc u visti sve lepo radi cudno zar ne.:aplauz:

KOLOS
31.7.2008, 21:10
Možda problem nije do samog XP-a kao sistema, moguće je da novi SP3 pravi probleme!

stivstivo
1.8.2008, 14:21
Moguce, vrlo moguce.:icon_scra

cc13
1.8.2008, 21:55
E da sto se tice winboxa... Zakacim moju masinu i mikrotik (nije jos podesen, u sredu sad stavljam net) instaliram os na kanti sve super, proverim preko komande d, enter, p, enter i u spisku se nalazi kartica, e sad winbox vidi MAC mikrotika i kad pokusam da udjem u njega on izbaci ne secam se tacno sta al nesto tipa , request timed out, ili invalid adress nesto na taj fazon, ja sumnjam na kabal jer je homemade i malo je tu i tamo, ono ukrstanje propusta max 10mbps...

Hoce ce da zeza logovanje preko mac-a,pre nego sto se ulogujes preko winboxa udji u konzolu (kada se podigne mikrotik i stavi IP adresu na mreznu kartu,kasnije se loguj preko winboxa ali preko te IP adrese,neces vise imati problema.

u konzoli kucaj:

/ip address add address=192.168.1.1/24 interface=ether1

rapsod
4.8.2008, 22:51
Gdje to nudi m-tel 17 eura za wireless? To mozda ima samo u pg.

JovanK
5.8.2008, 23:04
Gdje to nudi m-tel 17 eura za wireless? To mozda ima samo u pg.

To je wiMax, al zaboravi, nema antena (mislim to im je izgovor).

stivstivo
6.8.2008, 23:20
Dali dve antene daju bolji signal od jedne antene.

pedjja
10.8.2008, 10:15
Dali dve antene daju bolji signal od jedne antene.

Dve antene smjerene prema jednom AP i dalje daju isti kvalitet veze(pokušaj da na TV staviš dve antene prema istom predajniku) a usmjeravanjem dve antena prema različitim AP samo može da ti pogorša stanje.To se radi samo u point-to-point ili repetitorskom načinu rada...

micky23micky
21.9.2008, 15:27
Dobio sam laptop,ima wireless,sad me interesuje kako da se prikljucim tj. da idem na internet preko njega.
Ako neko moze da objasni ali sto jednostavnije bez nepoznatih termina.
POCETNIK

nikola87
21.9.2008, 15:34
pa jel imas wireless u kuci ili sta?
Ako si mislio da ces samo da ukljucis karticu i onda odes na net prvario si se s obzirom da sve mreze imaju sifru(ili neki vid zastite) jedno gde mozes da ides su kafici ili neki fakulteti. U svakom slucaju ja sam shvatio da ti mislis da je to dzabe.

Iris
21.9.2008, 16:34
POCETNIK

Iako si početnik, red bi bio da pretražiš forum i vidiš ima li nekog uputstva šta treba da radiš ili šta su ostali članovi uradili. Veliki je broj tema za wireless i što-šta korisno možeš da saznaš i naučiš! :dedica:
Forum nije ubrzani kurs kompjutera niti biro za informacije, ali pravilnom upotrebom ćeš od njega sigurno imati koristi!

Morandi
21.9.2008, 17:59
dal je uredu to sto moj provajder(dal je to dozvoljeno) cesto menja ip(neke sifre il sta vec bas se i nerazumem u to) pa onda naravno nemam net po 15 dana dok se oni smiluju da dodju iako ih ja cimam svaki dan. a da nepricam kakvih problema imam sa pingom. dal je takva situacija sa svim provajderima da retko dolaze i treba ih moliti da dodju? imam wireless 256kb a izvlacim najvise 249kb. dal i vi imate istih problema:icon_scra

dzonihsv
21.9.2008, 18:10
Tebi se svakim konektovanjem na AP menja ip (ako imas dinamicku ip adresu). Tako da sa tim nema problema. A to sto nemas net to je bezobrazluk ako je do njih (a verujem da jeste).
Moj provajder naplacuje dolazak ali sto bi dolazio osim ako nije neki fizicki kvar (a to se retko desava). Ako imas 256kbit/s onda je 249kbit/s normalna brzina i to ti je to.
Nemam istih problema. ;). Mada se ponekad nesto slicno dogodi ali onda smaram tehnicku podrsku.

Morandi
21.9.2008, 20:46
pa nemam ni ja tehnickih problema nego sto oni menjaju razne kodove(mute nesto), pa ja nemam net nego ih molim da dodju. kad dodju sednu za komp promene to za 5 min i to im je sav posao i lopovluk. Npr ja platim net 5-og i nemam ga do 17-og. A kad bi im placao svaki dolazak ja ne bi preziveo. Ma da place covek. A opremu sam platio 200e + ruter 100e. a 256/256 flat placam 1400din

Morandi
27.9.2008, 17:07
razmisljam da predjem na mikrokod.net provajder, znate li nesto onjemu?:rolleyes:

bjnlazarevic
19.10.2008, 2:16
Prije nekoliko dana sam se konektovao na internet-bežičnim putem. Zadovoljan sam brzinom, međutim imam jedan drugi problem. Naime, kada koristim programe kao što su lime wire, mp3 rocket, msn, orbit downloader, flesh get, torrent programe, icq i slično nemam nikakvih problema, ali kada pokušam direktno pristupiti nekoj stranici preko web browsera (mozilla, safari, opera ili IE) on je ne može niti otvoriti. Da li je to neko ograničenje od strane firme koja mi pruža internet usluge ili je to softverski problem? KADA ŽELIM OTVORITI NEKU STRANICU (npr. http://www.sk.rs/forum), JEDINI NAČIN NA KOJI MOGU TO UČINITI JE DA POKRENEM P2P PROGRAM LIME WIRE I DA ODABEREM TAB NEW LIME. Na ovaj način veoma sporo otvara stranice, jer lime wire i nije predviđen za tu namjenu i nije pregledno. Smatram da je problem veoma specifičan i zato je svaka pomoć dobrodošla!:dedica: p.s. Prije par dana sam radio reinstalaciju, što će reći da nema virusa.

bjnlazarevic
20.10.2008, 11:51
Otkrio sam u čemu je bio problem, ali molim bez smijanja! Firewall mi je blokirao browsere, ali ne i ostale programe (zato su oni radili, a browseri nisu).

BDBB
4.11.2008, 1:31
Ne zamerite jednom ocajniku,ako kuca na pogresna vrata i postavlja pitanje,koje vecinu vas ne zanima vec godinama.
Dial-up je moja sudbina.:(
Naravno,nisam srecan.Nije ni moj dvojnik.
Da,imam i dvojnika. :eek:
Eto koliko je neki ADSL daleko od mene.Kablovski net jos dalje.
Ostaje wireless.Zato sam na ovoj temi.
Nemam zivaca da pitam nadlezne kada i da li cu steci "tehnicke mogucnosti" za ADSL,a nemam vise zivaca ni da cekam da mi dial-up propusti 1MB za 5 minuta i duze.I najmanje imam zivaca da brojim impulse,koji neumitno proticu u saznanju da moj dvojnik mozda umire,cekajuci izlaz da okrene 94.:n-cc2:
I sve to za cenu koju vecina vas placa za neograniceno koriscene astronomske brzine u poredjenju sa mnom.
Dosao sam na ideju da kao prelazno resenje uzmem neki wireless od 64kbps za 350 dinara.znam da je to tek malo brze od trenutne opcije,ali mi garantuje slobodnu liniju i troskove tri puta manje.Znaci,odricem se svakog ozbiljnijeg downloada,samo obican surf.
Pitanje je:da li je to racionalno resenje?Sledeci paket je 128kbps(ako ne gresim),za oko 1000 din.Ne cini mi se dovoljno brzim za tu razliku u ceni.
A i sve sam nekako optimista da ce se pojaviti i neka druga opcija,pa zato i nastojim samo da premostim vreme,jer mi je pukao film ovako.
Zanima me i da li na wirelessu postoji mogucnost promene paketa,bez nekih dodatnih placanja i zamene opreme i da li bih trebao razmotriti ove MTS i Telenor pri-pejd ponude?Jeste da sam rekao da mi download sad nije primarno bitan,ali wireless,kako god spor,omogucava vise downloada od ovih "mobilnih" za manje pare.

Sale013
4.11.2008, 10:50
Ja sam na wireless-u preziveo 2 godine i uopste nisam imao velikih problema s njim nit mi je isao na zivce.. Elem, kao i za sve ostale vidove pristupa internetu i za wireless moras imati par tehnickih uslova.. Naravno prvi i najvazniji je opticka vidljivost sa nekim predajnikom u blizini.. Jel si se raspitao kod lokalnih provajdera gde imaju svoje predajnike? Bilo bi lepo da ti prvo izmere signal pre nego sto kupis opremu (koja je isto trosak) i sve postavis..
Pogledaj i dal je taj 64kbps nalog FLAT ili ne... Jer mi se cini kao prevelika razlika 64kbps 350 din i 1000din 128kbps.. I naravno wireless-u mozes menjati pakete po volji, odes i uplatis mesec dana tog i tog paketa i to je to..
MTS i telenor internet su koliko ja znam, ograniceni samo na neke gradove i to se po meni uopste ne isplati za desktop racunare..

BDBB
4.11.2008, 12:31
Nisam se jos nista raspitivao kod provajdera,jer "svaki ciga hvali svoga konja".:)
Informacije koje imam su iz druge ruke,ali mi se cini da je bolje da se prvo sakupe sve moguce informacije i iskustva,pa da se zove provajder,prodavnica racunarskih komponenti...Uvek sam bolje prosao,kada sam tako radio.
Mislim da bih imao tehnicke mogucnosti za wireless,a to je i najlakse proveriti.
Hvala na savetima.Iako mi je izbor veoma suzen,ne bih bas da izaberem najgoru opciju,a najmanje zelim da nasednem na trikove provajdera i ispadnem ovca.Stoga,svaki dodatni savet nije suvisan,ako postoji.

gilopile
9.11.2008, 12:32
Dali ima neki provajder pokrivenost na Kanarevom brdu?

Zahvaljujem!

dzonihsv
9.11.2008, 12:35
Maksnet ili KBCnet ( ima predajnik u ulici Vukasoviceva 72 ). Ja koristim KBCnet i nisam nesto zadovoljan :(.

AK-47
15.11.2008, 19:12
kad se konektujem na wireles ne mogu da koristim internet
kao da nije konektovan
stavio sam karticu instaliro drajvere
jel treba jos nesto:icon_scra

b0ky94
15.11.2008, 19:19
e ovako domet za wireles mogu ometati npr. soliteri ako si u zgrade jer je to bezicni internet:D, ali najbolje ti je da pozoves svog operatera i on ce ti objasniti sve!:alealeee:

Iris
15.11.2008, 20:33
Dobio si dobar savet, što znači da prvo treba da zoveš operatera i vidiš da li je sve sa u redu, pa ako se ispostavi da operateri ne mogu da ti pomognu (što je malo verovatno), onda kreni da zasipaš forum pitanjima...

water wizard
16.11.2008, 19:17
meni wirelles super radi, mnooooooooogo bolje od bilo kog dialupa, čak nema više diskonekt i štednja vremena i veliki račun kod ptta

Čak je i 64kb brže :a_whistli

plus ako je flat, bez ograničenja u skidanju

Najveći problem je oprema, koja košta jedno 80 evra ili manje:

wireless pci card 1500 din
antena 2000 din
10m kabl x din

Pa ko nema adsl ili cablovski net, to mu ostaje kao najjeftinije rešenje

Morandi
20.11.2008, 14:40
Da li neko zna koliko se gubi paketa u antenskom(crnom) kablu? Koliko cu ja postici ako kabl od 5m zamenim sa onim od 1m jer mi je metar dovoljno? Da li cu poboljsati situaciju sa pingom u igrama? Valjda se u belom kablu ne gubi,

VMedic
23.11.2008, 20:37
Da probam ja da odgovorim.... beli kabl, crni kabl...
Beli kabl ti je obichni koaksijalni kabl sa buvljaka otpornosti 72-75 oma koji NIJE prilagodjen na karticu (koja je ulazne otoprnosti 50 oma) i gubici ce biti prilichni zbog stvari o kojima nema smisla ovde pricati...
Crni kabl, imas TANKI (da se izrazim tvojom terminologijom) i DEBELI, a kad su koaksijalci u pitanju, vazi pravilo STO DEBLJE TO BOLJE...
Kupi neki debelu 400-ku kabl (ili deblji ako ti treba 1 metar samo) od 50 oma i signal ce biti sigurno nesto bolji , narochito ako si imao beli kabl sa buvljaka..

water wizard
24.11.2008, 20:24
I ja imam beli kabl. Ali dali su mi ga sa antenom.
10 m dužina. Pošto mi je signal osrednji, da li ja trebam da menjam kabl? Koliko će biti bolje? Vredi li da se penjem na krov i da se mučim?

VMedic
25.11.2008, 0:37
Pa dobro sad, ja sam rekao beli kabl jer su beli OBICNO oni sa buvljaka, a crni su profesionalni 50-omci, ali to ne mora da znaci. Treba proveriti koji je kabl i koja mu je otpornost, pa ako nije 50 oma, zameniti ga sto kracim kablom. Signal ce se sigutno nesto poboljsati.

Morandi
7.12.2008, 18:44
zbog cega nemogu izvuci ceo protok koji mi pusta provajder? dakle ako mi pusta 768kbs ja obicno imam imam od 100-600. pa u cemu je problem. pitam se kolko bi mi bio protok da mi pusti 2mb

dzonihsv
7.12.2008, 18:46
Verovatno zato sto je zagusena mreza ili su oni neodgovorni pa im je mreza nikakva.
Do njih je problem. Ja sam na razdaljini od 5km-a izvlacio 6mbit/s, razdaljina nije toliki problem.

Nego, da ne otvaram novu temu. Jel zna neko kakav je provajder AVcom? Vidim imaju neke opasne pakete do 6mbit/s.

http://img03.picoodle.com/img/img03/3/12/7/t_12720081748m_d583fc0.jpg (http://www.picoodle.com/view.php?img=/3/12/7/f_12720081748m_d583fc0.jpg&srv=img03)

dzonihsv
8.12.2008, 22:41
Sada imam Yagi antenu koja ima pojacanje od 18.5 dB, planiram da kupim Grid outdoor 24dB. E moje pitanje je da li bih dobio potrebno pojacanje tj. da li bi mogao da se konektujem na sledece predajnike (imam opticku vidljivost)? Predajnici su one plave tacke ili sta vec...
Sada sa Yagi ne hvatam nikakav signal jer je daleko za Yagi.

http://img19.picoodle.com/img/img19/3/12/8/f_12820082134m_4efcb87.jpg

VojaM
9.12.2008, 16:51
Fali bitan podatak - gde je tvoja lokacija? I šta ti je ta crvena linija? (Zar ti nisi negde ispod Kanarevog brda... ili sam loše zapamtio - a ta crvena linija je negde u pravcu Kotež - Mali Mokri Lug?!)

Grid antena je, naravno, mnogo bolja od jagi... štaviše, stručnjaci savetuju da se jagi izbegava jer čak i kapi rose drastično kvare prijem. Toliko ti mogu reći ovako napamet.

Ja ti savetujem da u svakom slučaju nabaviš grid antenu. Moguće da će ti se popraviti i veza preko tog tvog čudnog provajdera.

dzonihsv
9.12.2008, 16:54
Kotez 43 - one and only :D
Jeste malo cudna linija ali sam mislio da ces/cete skontati jer nije bas tesko zakljuciti. Tamo gde nema predajnika sam ja a tamo gde ima - nisam ja :D.

Skupljam pare za grid pa menjam, a provajder jes' cudan za sve pare. Napokon je proradio posle mesec dana svega i svacega, nadam se da ce ovako i ostati.

Morandi
21.12.2008, 16:46
ima neko mozda slike antena za wireless?da da naziv i na kolko ghz,i kolko ima db. i da kaze koja je najbolja:n_klanja::n_klanja::n_klanja:

Iris
21.12.2008, 17:02
Promašio si podforum za to, pretraži Komunikacione uređaje i umrežavanje...

Teva
22.12.2008, 0:00
Verovatno zato sto je zagusena mreza ili su oni neodgovorni pa im je mreza nikakva.
Do njih je problem. Ja sam na razdaljini od 5km-a izvlacio 6mbit/s, razdaljina nije toliki problem.

Nego, da ne otvaram novu temu. Jel zna neko kakav je provajder AVcom? Vidim imaju neke opasne pakete do 6mbit/s.

http://img03.picoodle.com/img/img03/3/12/7/t_12720081748m_d583fc0.jpg (http://www.picoodle.com/view.php?img=/3/12/7/f_12720081748m_d583fc0.jpg&srv=img03)

Ne bih da kvarim al od kad kablovski modem ima veze sa wirelessom???
A i svejedno ne mozes da imas punih 6mbps :D Nikako :D Mislim sa wirelessom.
Jer bi trebao da ides na 5.8GHz, gde je oprema skuplja, a i nisam cuo da se to koristi za fizicka lica...

dzonihsv
22.12.2008, 0:07
Pogledaj malo njihov sajt i videces da su cene i paketi isti i za wireless i za kablovski.
Mogu da imam 6mbit/s jer sam neko vreme koristio tu brzinu, samo da nadjem rezultat sa speedtest-a...
A konekciju na 5GHz moze koristiti svako tj. prvenstveno onaj ko ima para jer je oprema skuplja dok pretplatu mozes placati kao i svaki normalan korisnik.

zveer
24.12.2008, 12:50
Imam bezicni internet(Wireless Access Point)i kada se ulogujem na netu sam nekih 3-4 minuta pa zablokira i tako ponovo probam i isto.To mi se desava na XP-u dok na Visti radi odlicno.Da li neko moze da mi kaze o cemu je rec?

Beagle
24.12.2008, 13:18
Najverovatnije u tom Window$-u. Promeni slot u kojem je kartica, probaj nove drajvere, mozda si zapatio neki virus/malware sa neta, mozda ti firewall nije lepo iskonfigursan....

A mozda je vreme za reinstalaciju sistema ;)

zveer
24.12.2008, 13:22
Ma kakva reinstalacija,uradio sam je pre 5 dana.Nemam karticu vec preko mrezne kartice-lana

SS10
24.12.2008, 20:56
Pozdrav,

Da li mi neko moze objasniti nacelnu razliku izmedju 2,4 i 5,8Ghz wireless-a?
I dali je 12-13000 din za opremu preterana cena (ponuda jednog provajdera u mom mestu). Da li je 5,8 wireless manje osetljiv na opticku vidljivost i usmerenje antene?

Gorankx
24.12.2008, 21:18
Jeste,i domet 5.8 ghz wirelesa-a je dosta veci.

happy tree
2.1.2009, 19:31
Imam wireles koji mi je cesto veoma los,i pored jakog protoka.Pingovi na igricama su mi ogromni,pa je cesto neigrivo.Provajder kaze da je do mene problem,da mi je sa njima veza dobra i tu onda pomenu da me evo upravo sada pinguju i da je sve ok.Onda i oni kazu evo pinguj nas pa ces videti da je sa nama sve u redu.Na tome se uglavnom sve zavrsi.I ja ukucam u run-u ping i izadje bytes=32 TTL=63,a onaj times izmedju stalno varira.Recimo bude vrednost u nizu nekoliko 1,pa 8,pa 60,pa opet 1,1,1,1,pa 2,168,350...a nekada dostigne i preko 1000!!!Dakle moje pitanje je sta te vrednosti konkretno znace i da li im mogu reci da ipak nije sve tako dobro kao sto oni kazu.Hvala unapred!I ne pitajte me zasto sve to trpim jer alternative,za sada,nemam.Pozdrav.

dzonihsv
2.1.2009, 22:43
Pa to ti je odziv od provajdera ili nekog servera (bilo cega) do tebe. Kao kada bih je viknuo nekoga i onda cekam da mi se okrene i da mi se javi. To vreme provedeno izmedju mog dranja i javljanja drugog lika je odziv. Valjda ovako shvatas...
To sto ti ponekad ping ode u nebesa, moze znaciti par stvari. Ili je na toj pristupnoj tacki (AP-u) guzva - ima vas previse ili tebi antena nije lepo pricvrscena.
Ako je tako kao sto kazes onda je verovatno guzva na AP-u, ako imas mogucnosti probaj da antenu okrenes ka nekom drugom Access Point-u.

happy tree
3.1.2009, 15:10
Hvala ti na odgovoru.Bio je VISE nego jasan:).Ocigledno da se provajder malo ,,primio",pa gura sve vise ljudi,dok moze da to ikako funkcionise tj.koristi situaciju.Nema konkurencije i to je to,ali ne moze mi ipak ,,prodavati" tu pricu(toliko dugo.prim.aut:)).Meni nikada nece biti jasno takvo ponasanje...osiono,nepristojno...kao da ce to sve trajati,i trajati i trajati,a oni sa malo ili nista truda grabiti pare...Umesto kvalitetnom uslugom da steknu poverenje klijenata...ovi ce ih sve izgubiti dolaskom ADSL-a...koji ce skoro :)...i brze nego sto njihovi mali mozgovi mogu da shvate.Do tada ih moram trpiti,ali se i boriti za malo postovanja...barem.Hvala jos jednom i pozdrav!

dzonihsv
5.1.2009, 5:36
Sada imam i ja jedno pitanje...

Naime, imam jednu situaciju...
Od moje kuce vidim 2 AP (Access Point-a), signali su slicni (oko 70-80)...

E sada moje pitanje je posto jedan AP se cesto gasi, znaci nestane struje u zgradi i ode meni net... ja bih se zakacio na ovaj drugi ali primetio sam da ovaj prvi AP na koji se redovno kacim ima Channel Number 6 (B) a drugi Channel Number 1 (B).
E sada ja nemam pojma sta to znaci, da li je to nesto radi osiguranja mreze da se ne mesa sa nekom drugom ili sta...?
Koji mi je bolji od ova 2 i sta mu dodje channel number?

A mozda je ovo samo neki neko setovanje AP-a a ja se bezveze tripujem. :D

Morandi
5.1.2009, 19:34
jedno pitanje;
KOja je bolja yagi antena ona okrugla valjkasta ili pljosnata?

dzonihsv
5.1.2009, 21:07
Ja mislim da je to isto (ne drzi me za rec).
Ta valjkasta je u principu isto sto pljosnata samo sto je plastika oko nje valjkastog oblika.

Inace, ovako iznutra izgleda Yagi.
http://antennaguy.com/Images-Yagi/Yagi70A.jpg

djuro88
6.1.2009, 12:49
Sada imam i ja jedno pitanje...

Naime, imam jednu situaciju...
Od moje kuce vidim 2 AP (Access Point-a), signali su slicni (oko 70-80)...

E sada moje pitanje je posto jedan AP se cesto gasi, znaci nestane struje u zgradi i ode meni net... ja bih se zakacio na ovaj drugi ali primetio sam da ovaj prvi AP na koji se redovno kacim ima Channel Number 6 (B) a drugi Channel Number 1 (B).
E sada ja nemam pojma sta to znaci, da li je to nesto radi osiguranja mreze da se ne mesa sa nekom drugom ili sta...?
Koji mi je bolji od ova 2 i sta mu dodje channel number?

A mozda je ovo samo neki neko setovanje AP-a a ja se bezveze tripujem. :D



Slobodno mozes da se nakacis na drugi ap bez problema,wireless 2.4 radi na 11 kanala ili 11 frekvencija,preporucljivo je da ako se 2 ap nalaze u neposrednoj blizini imaju razmak od 5 kanala da nebi dolazilo do suma i ometanja izmedju njih,a bolji ti je ap na kojem imas bolji signal.evo i link

http://www.bnwireless.net/owirelessu.html

dzonihsv
6.1.2009, 14:26
Znam sada, u medjuvremenu sam googlao i citao ki lood. Sada mi je dosta stvari jasnije... ;)

VMedic
11.1.2009, 2:04
jedno pitanje;
KOja je bolja yagi antena ona okrugla valjkasta ili pljosnata?

Nije bitno dal je valjkasto ili pljosnato.
Kod YAgi antena vazni su duzina i raspored direktora, reflektora i aktivnog elementa (po naski ZICA) a ne oblik nosacha.Vazno je samo da je materijal nosacha od elektrichno-transparentnog materijala.
By the way.... NIJEDNA ANTENA NEMA POJACHANJE KOJE SE IZRAZAVA U dB...
Pravilno bi bilo reci da ima DOBITAK koji se zrazava u dBi ili dBd...
Dalje, neko je rekao da 5.8 GHZima vezi domet od 2.4GHZ sto jednotavno ne moze da se kaze generalno, jer wireless zavisi od toliko mnogo faktora da pravila nekih nema... Cak stavise, vece talasne duzine (manje frekvencije) imaju veci domet zbog vece otpornosti na prepreke... ali generalno, zavisi od terena...
Oprema ja skuplja iz drugih razloga...

Morandi
12.1.2009, 1:08
Razocaro me i novi provajder, dakle jeste da iam net svaki dan,za razliku od proslog kad jednom nisam iamo 1mesec:kreza:, ali kod ovog radi vrlo sporo, stalno puca veza,ping je takav da posle 1min letim sa servera dal bf2 dal kauntera svejedno:n-cc2:
Pitanje je sledece- kako mogu da saznam koje sve wireless internet provajdere imam na teritoriji kaludjerica:o -granica sa mml. Znam da ima osim mog zalosnog mikrokoda i kbc net ali ga ima moj komso pa se i on zali na pucanje veze, pa bi ga izbegao!Fiksni tel nemam
:cool:

dzonihsv
12.1.2009, 1:36
Ako ti je antena blizu tebe tipa na terasi onda je okreci i skeniraj mreze. Ako nije blizu tebe (tj. na krovu je) onda ce vas trebati dvojica. Jedan da okrece antenu u svim pravcima a drugi da pise provajdere i signale.
To mu dodje jedina opcija.

Morandi
12.1.2009, 1:51
Jel postoji neki jeftin aparat-instrument s kojim bih mogao da radim skeniranje mreze?

Morandi
12.1.2009, 21:27
Moze li mi neko pojasniti razliku izmedju wirelessa na 2.4Ghz i 5.8GHz?
Jel ovaj drugi ima bolji ping?

VojaM
13.1.2009, 14:02
Tehnički gledano, to je samo drukčija frekvencija, a isti standard.

Međutim, u našim uslovima, u primeni mogu biti velike razlike.

Pošto je opseg 5,8 GHz kasnije uveden, oprema je modernija i podržava više WiFi standarda. Drugo, manje provajdera koristi taj opseg pa nije pretrpan - to bi moglo da znači da će, generalno, Net bolje raditi, bar još neko vreme dok svi ne pređu na taj opseg. Da li će biti veći ping... ko bi to znao? Verovatno hoće, ali to ne mora da bude drastično. Tu se gleda i kakva je veza wireless provajdera sa njegovim natprovajderom. Ako je to zakrčeno, džaba ti sve.

Na žalost po tebe, oprema za ovaj opseg je skuplja nego za 2,4 GHz zbog više frekvencije rada, a potrebne su i drukčije antene koje su skuplje jer je manja potražnja za njima.

Ako si se zagrejao za to, a nisi siguran da li ćeš imati poboljšanje, najbolje da nađeš nekoga ko koristi opremu za 5,8 GHz i da popričaš s njim. Bilo bi poželjno da taj neko koristi istog provajdera kao i ti.

Što se tiče antene, tu postoji dugačka priča i obimna teorija. U principu, treba imati što bolju antenu, ne samo po pitanju dobitka nego i po pitanju usmerenosti. Provajder može da emituje signal bogzna kako jako - ako korisnik ima lošu antenu, sve je to džabe. Drugo, što mnogi zaboravljaju, jeste da antena radi i kao prijemna i kao predajna. U neku ruku, veći dobitak koji omogućava bolja antena kao da se računa dvaput - jednom na predaji i jednom na prijemu. Programi koji prate jačinu signala mogu samo da prikažu jačinu signala pri prijemu, pa odatle problemi tipa "imam jak signal, a Net mi loše radi". Zašto se za antenu kaže da ima toliki i toliki dobitak ("gain") a ne pojačanje? Zato što je antena pasivan element koji ne može da pojačava! Oni decibeli u stvari pokazuju koliko se antena bolje ponaša od jedne standardne, najprostije antene zvane "polutalasni dipol". Kad je u pitanju predaja, bolja antena zrači usmerenije, pa je sa stanovišta primaoca (u njegovom smeru) signal jači. Kad je u pitanju prijem, bolja antena uspeva da "pokupi" više zračenja od lošije, a i manje prima neželjene signale iz okolnih pravaca.

Morandi
13.1.2009, 14:19
Ja imam nekakvu opremu na 5.8Ghz. Imam antenu parabolu 30db, i neko staro jadno kuciste(neznam sta je ono predstavljalo kod proslog provajdera), tu sam opremu koristio kod proslog provajdera, sve je bilo uredu, dok me on nije iskljucio zato sto mu nisam platio, pa posle toga strasno!!:mad:
E sad sam kod drugog provajdera tu iz kraja, taj lik me zaebo ko i sve glupane u mom kraju(ali oni neznaju sta je ping...)Dakle lik mi izdo opremu na 2.4ghz za 4000din,(IZDO) a ta oprema ne vredi ni 3000, krs oprema i net. E sad bi da predjem na kbcnet (drugo resenje nemam), imam savrsenu opticku vidljivost(pravo preko brda lol) i video sam da im je ta bazna i za 5.8Ghz. E ja se sad nadam da im ta bazna za 5.8ghz nije opterecena kao ova za 2.4ghz.
Pogledacu jel imam nekog ovde da pitam jel koristi nesto od njih. Znate li vi odprilike sta je u tom kucistu, i sta je osim antene potrebno za ovaj net?
:ciao:
To kuciste je ocigledno predstavljalo access point:boodala:
Kako li su to uspeli da izvedu?:icon_scra

VMedic
14.1.2009, 5:28
Ja bih vam jednostavno predlozio da kada god mozete izbegnete bilo kakav
oblik wireless interneta.
Kao prvo,opseg 2.4 je vec sada prenatrpan,garanciju pinga i sevisa vam niko nece dati, a o problemima vezanim za kishu, sneg, lishce po drvecu, vetru i ostalim stvarima da i ne govorimo. Opseg 5.8 ima prednost sto je manje pretrpan, ali vishe frekvencije znace vecu osetljivost i skuplju opremu (VojaM je objasnio). Wireless ce vam doneti samo glavobolju, a ako nemate drugu mogucnost probajte da se uverite u sledece:
1) Optichka vidljivost vase antene i AP-a mora biti savrshena, znaci nema izmedju drveca,kuca,brda ili shtrikova sa veshom...
2) Uzmite najbolju antenu koju mozete da priushtite sebi, jer bez dobre antene ni ne ulazite u poduhvat. Moja preporuka je ofset parabola, ali neki grid ili Yagi moze da zavrsi posao ako je AP blize (antene su poredjane po jachini)
3) Ako ne znate sami da podesite antenu, dovedite nekog ko to zna, jer postoje antene koje se ne postavljaju i usmeravaju bash ochigledno (pitanje ugla zrachenja i polarizacije)
4) Uzmite najkvalitetniji koaksijalac od 50 oma i trudite se da vam treba sto manje istog, jer se signal gubi u kablu.

Takodje morate znati, i opseg 5.8 ce poceti sve vise da se koristi, a zna se kako zagushenje utiche na performanse... Svaki provajder ima prvo svoj profit na umu, a onda vase performanse... ne vodeci racuna da te 2 stvari uzajamno zavise
Jos jednom, ako mozete, izbegnite, a ako ne... pa puno srece...

dzonihsv
14.1.2009, 9:13
^ Wireless je oduvek i bio nuzno zlo. :)
Ko nema niti jedan drugi vid konekcije eto mu "vajrlesa". Ali ima on i dobrih strana, da nije njega dosta ljudi ne bi imali pristup internetu (ja sam isto jedan od njih).

water wizard
14.1.2009, 17:33
I ja :D već par godina dok ne stigne nešto brže

Nije baš ekstra, al za dialup je zakon,,

flat, 310kbps,1200din mesečno plaćanje bez ugovora :rolleyes:

2,5 Gbajta dnevno:)

VMedic
14.1.2009, 20:18
Naravno, za dial-up je sve zakon, ali wireless je usko grlo interneta.
Meni provajder obezbedjuje 5Mbita interneta, ali posto je njegov natprovajder pun nekih bezichnih linkova, necu ni da vam preprichavam sta se desava kada je magla, kisha, a sneg da i ne pominjemo... Znachi, radi, ali nije konstantno,.,
Sto bi rekli oni koji se time bave: NERASPOLOZIVOST je velika :D
Ali nekome se i posreci... Ipak... uz sve troskove za opremu, nakachite se, ulogujete se na neki game server (primer) i ping vam je chas 20 chas 420... o tome se radi... Kome treba za download i takve stvari, ok, ali za neki real time... dovidjenja i hvala...
BTW... to bez ugovora znaci da mogu da prikljuche jos 1000 usera na tvoj AP, bez ikakve obaveze prema tebi...

water wizard
15.1.2009, 2:51
Meni je ovo zadovoljavajuće. Nema 1000 korisnika, sad, kao i pre svi čekaju adsl. Meni nešto nije odgovaralo da čekam godinama adsl, a pošto sam i dvojnik, nisam mogao da koristim telefon non stop. Ovo je bilo jedino rešenje. Verujem da sam dosta uštedeo, a sa downloadom sam isto zadovoljan. Igre online ne igram, pa mi ne treba ping od 20

Ugovora nema, pa nemam obavezu da plaćam svakog meseca, nego kad imam para i želju za internetom. I ako sam zadovoljan sa uslugom ;)

A adsl kad dođe ...

Mogu samo da kažem da sam trebao da uvedem bežični čim se pojavio, ali da sam i sa ove 2 godine korišćenja uradio pravi potez :aplauz:, jer da sam čekao da mi uvedu adsel ove dve godine samo bih se nervirao:ciao:, evo i sad sam na staroj centrali:mad: fuj

Morandi
15.1.2009, 18:52
Moram priznati da sam prijatno iznenadjen od strane kbcneta. Radi se o tome da sam ih juce pozvao, ostavio adresu i podatke, oni vec danas u podne navracaju! Pokazao sam im opremu, kazu da sve moze samo da nabavim kutiju u koju da ubacim kuciste koje ce stajati napolju!

pedjoni91
18.1.2009, 19:44
Ljudi moj drugar bi da uvede wireless u Kaludjerici ali ne zna kog provajdera da uzme. Moze te li mi reci koji su provideri najbolji i koji pokrivaju kaludjericu?
Zanima ga brzina oko 512kbps.

dzonihsv
18.1.2009, 21:23
Koliko ja znam tu ima ArtCom (Artcommunications) koji je manje-vise dobar i KBCnet (koji ja koristim) i nisam preterano zadovoljan. Mada evo vec skoro mesec dana nisam imao probleme tako da mozda i KBCnet upadne u izbor. Vidi sam pa odluci, cenovnike imas na njihovim sajtovima.

albert
27.1.2009, 4:35
malo sam citao po vasem forumu o wireless-u,ako sam se ponovio u problemu sorry....u cemu je frka kod mene.Odnedavno,pre nekih mesec i po,dva sam uzeo od drugara opremu,klasika,realtek kartica,tp link wa-501g,yagi antena-valjkasta,ne znam koje jacine.Od antene do tp linka imam oko 2m crnog ''tanjeg'' kabla,a od tp linka do kartice nekih 10-tak m.Nisam nista prekrajao,cupao,kidao,sekao itd...Udaljenost AP-a od mene je oko 300-400m,imam opt.vidljivost,pokazuje mi signal od 35-36db.Protok mi je 512/256kbps flat.Do pre nekih 5-6 dana mi je sve radilo extra,znaci mali ping,torenti lete,stranice lete,sve leti.A od onda se ponasa drugacije.Znaci za ovih 5-6 dana,oko 13-14h mi se gusi net,ne ide down iznad 5-6kb,ne mogu ni stranicu da otvorim.Tako sve do 00-01h,kad sve opet savrseno radi.Prvo sam mislio da je do mene,reinstal Xp-a,podesavanja,antivirusi,spyweri,firewalli ITD ITD.Nakon svega toga zovem provajdera,on kaze da je problem kod mene to jest,da je verovatno vlaga na konektoru antene.Ja mu kazem pa nije valjda da vlaga ''spava'' nocu a danju ''radi posao'',a on uporno ponavlja da je VLAGA...inace vetar,kisa,sneg ne utice na OVO VREMENSKO STANJE...da li znate sta je u pitanju ili sta moze biti u pitanju?HVALA

dzonihsv
27.1.2009, 4:40
Izgleda kao zagusenje AP (bazne stanice) ili mesanje frekvencija - do provajdera je. Da bi bio 100% siguran obidji opremu gde god da ti se nalazi i vidi da li je sve ok...
Ako si reinstalirao Win i probao internet kako radi odma' nakon instalacije XP-a i ako jos uvek nije radio kako treba onda je do njih. Zovi njihove "tehnicare" neka dodju i neka ti to srede... Kod nekih provajdera se ovo ne placa dok kod nekih ide cena i preko 2000 dinara.

albert
27.1.2009, 11:25
Ako je zagusenje bazne stanice kako bi i njihovi tehnicari bilo sta uradili?Osim ako nije na neki nacin ''svesno'' zagusenje?Kaze mi provajder da ima ''viska'' jos oko 20mbit-a tako da nema sanse da je zagusenje kaze...pominje da kvalitet veze nema veze sa jacinom signala,to mi je jasno ali KAKO BAS U ODREDJENO VREME[OD 13 DO 01h]?!!!Da li bi pomoglo menjanje antene sa nekom ''jacom''?Zivcira me ovo samo zbog cinjenice da vec par dana u identicno vreme nemam nikakvu konekciju...

dzonihsv
27.1.2009, 11:33
Ako jeste zagusenje onda mogu da odu na baznu stanicu i da srede to. Koliko sam upoznat to je zabranjeno ('bem li ga ali ima neka odredba za to). Ne mogu oni da nakace 200 korisnika na jednu baznu stanicu i posle samo da ubiraju pare jer se niko ne buni. To sto platis ima i da dobijes!
Ako si siguran da nije zagusenje bazne stanice onda se verovatno mesaju frekvencije (mozda ima jos neki provajder baznu stanicu tu, mozda se iza (100-200m) te bazne stanice nalazi jos jedna drugog provajdera, moze biti par stvari...).
Nije bas da nema veze kvalitet veze sa signalom jer ako ti imas dobar signal a dodje da zagusenja ti vise nemas kvalitetnu vezu...
KAKO BAS U ODREDJENO VREME[OD 13 DO 01h]

Jel' ovo od 13:00h popodne do 01:00 ujutru? Ako je tako izgleda kao klasican primer zagusenja jer tada najvise ljudi koristi internet (i naravno uvece oko 20:00).
Ako si blizu kao sto vec kazes, nova antena ti nece pomoci jer ti nisi toliko daleko pa da gubis na signalu...

PS: Nemas pojma koliko sam puta ja imao problem sa time. Obicno je bio problem u mesanju frekvencija...
Moj savet ti je da vidis sa provajderom da dodje neko od "tehnicara" kod tebe i da vidi u cemu je problem.

albert
27.1.2009, 12:10
Zanimljivo je sto pominjes druge bazne stanice,jer to sam zaboravio da napisem.Da,postoji druga bazna stanica to jest drugi provajder.Hvatam signal sa dve stanice od drugog provajdera,gde su priblizni signali 36db...Da nije mozda ''gusenje'' zbog njih?Kako se to resava,ako ima nacina?U podesavanju tp linka ili...?

dzonihsv
27.1.2009, 12:16
Nije gusenje nego mesanje frekvencija. Ja sam taj "slucaj" imao redovno do pre mesec dana i onda se provajder setio da sredi to.
To se sve podesava/resava kod provajdera, nazovi ga/ih, reci mu za to (mislis da je u tome stvar) i oni ce iz centrale sve da srede (makar su meni tako).
Nema se sta podesavati kod tvog AP-a vec je sve kod njih. ;)

Morandi
27.1.2009, 15:18
Zanimljivo je sto pominjes druge bazne stanice,jer to sam zaboravio da napisem.Da,postoji druga bazna stanica to jest drugi provajder.Hvatam signal sa dve stanice od drugog provajdera,gde su priblizni signali 36db...Da nije mozda ''gusenje'' zbog njih?Kako se to resava,ako ima nacina?U podesavanju tp linka ili...?
Ako imas kesa kupi opremu na 5.8 Ghz. Kupi parabolu od najmanje 30dbi;)

dzonihsv
27.1.2009, 16:12
Da je sve to ispod 100-150e pa da nekako i prodje ali je oprema skuplja i nema svako para za ponovne investicije.
Internet na 2.4Ghz moze radi super ako se lepo konfigurise/podesi mreza.
Evo, npr. moj provajder je sada sredio zagusenja i sve lepo radi (da ne ureknem ;)).

albert
29.1.2009, 1:32
pozdrav ljudi...Resio sam onu frku sa drasticnim padanjem konekcije od 13h do 01h svakodnevno,sa 64kb/s na 5kb/s....
hehe,zvao sam opet provajdera i rekao da sam proverio sve i da je kod mene sve ok sa opremom.Prethodni dan sam zvao i rekao mi je da moja ip adresa gubi 80% paketa.Sada,kad sam mu rekao da je sve ok sa opremom,kaze da mi stizu paketi super.A inace nista nisam proveravao opremu[hehehe] samo sam podigao antenu za 30cm!Umesto 35-6db sam dobio 39-40db i to je resilo problem!Nisam mogao da verujem!Zar toliko malo decibela resava frku ili se provajder nakanio da mi namesti to,mada ne vidim kako?!Inace ceo dan danas je padala kisa i nisam imao frku tako da te fore oko vlage koje se stalno namecu u odgovorima provajdera ne razumem....:icon_scra

dzonihsv
29.1.2009, 7:40
Verujem da je to provajder nekako sredio... ;)

albert
30.1.2009, 16:33
koja je najmanja moguca jacina signala da bi se obezbedio solidan protok paketa na wireless-u?Citam da ljudi imaju sa nekom prosecnom opremom signale i do 50-60db-a,a udaljeni su po 1km od bazne stanice.Koja je to varijanta?Da li jacina signala doprinosi da nema puno oscilacija u konekciji ili ne?

™wL@dA™
5.2.2009, 17:01
pa sto ti je jaci signal, logicno je da ce veza biti stabilnija....hm...pa sve zavisi...moze i sa prosecnom opremom ALI da ti provajder budena nekom dobrom mestu (da nema nekih prepreka izmedju tebe i njega :rolleyes: ) ...naravno ako je izmedju tebe i operatera suma ili neko brdo, mozes se pozdraviti sa prosecnom opremom :ciao:

Bogdanikus
9.2.2009, 15:51
da li zna neko, da li ima, wireless antena, na zgradi genexa i koji je to provajder?

dzonihsv
9.2.2009, 20:40
Nisam siguran ali mislim da Beogrid ima tu neki prijemnik (tako mi je makar nesto ortak pricao). Kao sto rekoh, nisam siguran da ima neki predajnik za wireless jer se odatle emituje tv signal.

gisadrag
14.2.2009, 0:45
Vec 6 meseci koristim bezicni internet preko ms012.net service providera,i imam velike probleme.Prvih dva meseca radilo je sve kako treba a posle samo kidanje zivaca.Ne samo sto su papreno skupi nego sto su veoma losi.Zivim u Aleksandrovcu(Pozarevackom)tako da su mi oni jedina opcija ako zelim da imam internet,jedino oni pokrivaju ovaj kraj u kome zivim.Koristim paket 384/192 koji kosta 1600 dinara bez PDV-a,i samo prvi,mozda i drugi mesec sam imao pribliznu brzinu.Par meseci kasnije moje koriscene interneta se svodi na logovanje na svakih par minuta,dok ujutru od 2 do 8 signal je solidan i retko kada je dobar preko dana.Nije do moje opreme sigurno,ni sistema,ne desava se samo meni vec i mojim drugovima,vec do njih je,jer je nemoguce da nekada imam pribliznu brzinu a stalno od 17-2h je veoma sporo i non stop se se izlogujem.Kada se obratim service provideru em sto su nekulturni vecito izmisljaju glupe izgovore da nije to do njih vec da je do moje opreme.
Da li neko moze da mi kaze sta da preduzmem,da li mogu da kontaktiram neku inspekciju ili ko je vec nadlezan jer me iritira to sto su neprofesionalni?

dzonihsv
14.2.2009, 1:44
www.ratel.rs

Ili posalji mail na: ratel@ratel.rs

Reagovace za 2-3 dana od datuma slanja poruke. Objasni im sve lepo i verovatno ce ti se neki kontrolor telekomunikacija javiti na mail sa dodatnim upustvima. Obavezno navedi da nije problem samo do tebe i da imas ljude koji ce to isto potvrditi...

Sa srecom. ;)

Marko_hacker
28.3.2009, 14:07
Zivim u zgradi,na cetvrtom spratu,a u prizemlju se nalazi restoran :fastfood: sa wireless internetom(hotspot).Problem je u tome sto je signal dosta nestabilan(ponekad ne mogu da otvorim ni Google,a ponekad ,,leti,, na YouTube-u).Da li postoji nesto sto mi moze pomoci da taj signal bude malo jaci i stabilniji?
Ne znam da li je bitno,imam HP 6820s...

Hvala unaprijed!

water wizard
28.3.2009, 14:20
možda neka antena, samo ne znam koliko će da te puste da koristiš njihov net, mogu da te blokiraju...

dzonihsv
28.3.2009, 16:28
O tome sam i ja isto razmisljao (mislim na pojacavanje signala naravno). :)

Imas 2 opcije od koje je samo jedna "moguca". Prva opcija je da lemis dodatnu antenu na wireless prijemnik u laptopu a druga je da kupis externi usb wireless adapter. Imas ih vec od 20-ak eura...

PS: 100% te blokiraju posle par dana. Nisu oni slepci pa da ne vide da im se neki tamo kaci na hotspot...

misadjole
29.3.2009, 13:12
Da ne otvaram novu temu- pitanje? imam ap planet 4033 i polovnu dual 12.5 db antenu, mislio sam da ce ovo biti dovoljno ali signal ne prebacuje 35%, opticka vidljivost odlicna, udaljenost ne veca od 1km. U cemu moze biti problem i kako da ispitam?

dzonihsv
29.3.2009, 13:16
Mala "osetljivost" antene. 12.5dB je stvarno malo za tu razdaljinu. Em jos ako je tu i jos neki provajder sa svojim signalom, eto muke za sve pare. Minimum neka Yagi antena sa 18.5dB.

Signal isto zavisi i od toga kako si povezivao antenu sa AP-om, da li ti je kabl fabricki ili si ga sam pravio?

gently
16.5.2009, 20:59
Evo moje price,zivim na Zvezdari i cekam vec 4 godine na adsl bez obzira sto imam sve tehnicke mogucnosti i sto su sve babe u zgradi uvele internet...
Elem,nemamo kablovsku pa nemam tu mogucnost.Delio sam sa drugom adsl zadnje 4 godine preko njegovog telefona ali mi se smucilo da se svadjam sa njime jer covek ima svoje tripove:)

Jer nemam drugu mogucnost,recite mi koji je dobar wireless provider da ima flat,ja sam inace na Zvezdari na visini pa ne verujem da cu imati problem sa prijemom.Hvala unapred:D

dzonihsv
16.5.2009, 21:05
Taj region pokriva ARTCOM, KBCnet i imas Maksnet-ov predajnik na Bogosloviji.
Ja sam korisnik ovog drugog i sasvim sam zadovoljan, u proslosti jeste bilo problema ali je sada sve ok (naravno to je wireless pa se desi povremeno "raspad sistema"). :)
Inace, korisnicka podrska im je za pohvalu...
Maksnet (koliko sam citao) radi najstabilnije, nema ispada i slicnih stvari ali je verovatno zato sto nemaju bas previse korisnika...
ARTCOM-om wireless sam imao priliku da probam jednom i nisam primetio nikakve probleme. Kako god okrenes, svi ovi provajderi vode racuna o svojoj mrezi i zele da budu sto bolji. Googlaj njihove sajtove i cene pa vidi sta ti najvise odgovara, vecina njih nudi sistem "kljuc u ruke" sto u prevodu znaci da ti sve oni srede za cenu od 8.000 do 15.000 dinara (zavisi koji net uzimas, na 2.4Ghz ili 5Ghz).
Ako te nesto konkretno zanima, pitaj...

gently
16.5.2009, 21:22
Taj region pokriva ARTCOM, KBCnet i imas Maksnet-ov predajnik na Bogosloviji.
Ja sam korisnik ovog drugog i sasvim sam zadovoljan, u proslosti jeste bilo problema ali je sada sve ok (naravno to je wireless pa se desi povremeno "raspad sistema"). :)
Inace, korisnicka podrska im je za pohvalu...
Maksnet (koliko sam citao) radi najstabilnije, nema ispada i slicnih stvari ali je verovatno zato sto nemaju bas previse korisnika...
ARTCOM-om wireless sam imao priliku da probam jednom i nisam primetio nikakve probleme. Kako god okrenes, svi ovi provajderi vode racuna o svojoj mrezi i zele da budu sto bolji. Googlaj njihove sajtove i cene pa vidi sta ti najvise odgovara, vecina njih nudi sistem "kljuc u ruke" sto u prevodu znaci da ti sve oni srede za cenu od 8.000 do 15.000 dinara (zavisi koji net uzimas, na 2.4Ghz ili 5Ghz).
Ako te nesto konkretno zanima, pitaj...
Pogledah i shvatih da je ovo preskupo za mene,mislim zbog opreme-pomislio sam da se iznajmljuje kao i kod adsl-a.

dzonihsv
16.5.2009, 22:32
Imas kod nekih provajdera (kao sto je ovaj moj) iznajmljivanje ako platis unapred... Ali se generalno ne iznajmljuje jer ti kod ADSL-a dobijes samo ruter od 2k dinara a ovde ti ide antena od 2k + ruter od 3k + kabl N loss za 1k dinara + ko zna koliko metara utp kabla...
3. Uz uplatu 12 mesecnih paketa (paket vec od xxxx dinara) dobija se oprema na koriscenje uz troskove ugradnje od xxxx dinara - pogledaj na sajtu.

Nije bas povoljno, za wireless je oprema uvek i bila najskuplji deo "celog kolaca". :)

munited
16.5.2009, 23:35
vecina njih nudi sistem "kljuc u ruke" sto u prevodu znaci da ti sve oni srede za cenu od 8.000 do 15.000 dinara (zavisi koji net uzimas, na 2.4Ghz ili 5Ghz).
Ako te nesto konkretno zanima, pitaj...

U pa to je preskupo.Ja sam moj dobio za 2000din sa njihovom opremom 2.4gh.Odmah sam samo ugradnju platio 2000, nisam cak ni net morao odmah da placam ,tek za mesec dana.1mb flat placam 1400din + oprema 200din mesecno izadje 1600din sto i nije strasno.Dati 8000din samo da ti ugrade opremu je preskupo.Bolje kupiti sam opremu pa ugraditi nego bacati pare.

dzonihsv
16.5.2009, 23:41
Ja ne izmisljam cene, onaj ko zna moze za nesto manju kintu sam sebi da sredi. Ali pazi, ti u tih 8000 dinara dobijas: antenu (oko 1.5-2k), AP (oko 3k), kabl nloss (oko 500-1000 dinara) i aktivaciju (2k), koliko god da treba utp kabla i oprema je posle tvoja. Ovo je vrlo isplatljivo onome ko ne zna oko opreme i njenog podesavanja.

munited
4.6.2009, 19:31
Postoji li neki program za merenje wireless signala .Imam problema u poslednje vreme sa antenom.Na Windows se ne mogu osloniti jer uvek pokazuje 4crte:confused:, a nekad ne mogu ni da se konektujem dok se ne popnem na krov i malo pomerim antenu:(.Zato mi je hitno potreban neki programcic ako postoji:o.

Kum22
4.6.2009, 20:48
Da razjasnim, pitanja poput šta da kupim od wireless opreme na toj i toj udaljenosti, s tolkom i tolkom vidljivošću - takve pitanja što se tiče wirelessa su - besmislena. Ne postoji ni jedna identična situacija na tom području da bi ti neko mogao da kaže treba ti to i to od opreme. Prvo treba isprobati i istestirati sve moguće kombinacije od opreme da bi se pronašle odgovarajuće stvari. Prodavači se žale kad neko uzme opremu i kasnije se vraćaju sa pričom da ta oprema ne radi i da nema nikakvog prijema. Dakle ljudi, prvo si nabavite od nekog sve šta mislite da vam treba, istestirajte sve i vidite oće li da radi, onda tek kupujte kad vidite da je navedena kombinacija stvarno dobitna.

noisy
16.6.2009, 14:24
posle godina patnje sa dial-up, konačno se pojavio wireless signal i u mojoj rupi. jeee
gospoda iz provajdera došla postavila nešto bijelo, plastično, malo, kockasto što bi trebalo da bude antena i ubola kabal u mrežnu karticu. E sad, imam problem sa portovima tj. blokiraju mi P2P saobraćaj. htio sam da odradim neki port forwarding ali nemam pojma šta ja imam, da li ruter i ako da onda koji?! kad u browser kucam svoj gateway traži mi šifru, koju ja naravno ne znam. znam da neki ruteri imaju one svoje default šifre koje je postavio proizvođač, ali ja ne znam šta imam?!?!
kako ću saznati?
valjda ćete skontati šta me interesuje i koji mi je problem.. :)

dzonihsv
16.6.2009, 18:11
Sve sto se tice portforwarding-a imas ovde (http://www.portforward.com/). Tu imas sve objasnjeno od A do Š. Ovde (http://www.portforward.com/help/portcheck.htm), npr mozes da vidis da li ti je neki port zatvoren ili otvoren.
E sada, drugi je problem ako si uzeo neki paket na kome je P2P disable-ovan tj. paket koji namenjen za P2P i ako su port-ovi zatvoreni kod provajdera a ne kod tebe.
Ja bi' rekao da je "problem" do provajdera tj. da provajder uskracuje P2P komunikaciju...
Posto verovatno imas samo Access Point koji radi u Station Infrastructure mode-u onda su po default-u svi portovi na njemu otvoreni. Sto se tice password-a, reci koji imas AP pa cemo da nadjemo? Probaj "admin" kao username/password, kod vecine je ta rec password.

Kum22
17.6.2009, 8:41
Provjeri svoj model AP-a ili rutera i na Netu možeš sigurno da nađeš defaultni user i pass. Uobičajeni user i pass su: root-admin ili root-12345 ili admin-12345 ili slične kombinacije toga.

noisy
20.6.2009, 22:21
kako ću provjeriti model kad nemam pojma šta imam? :)
imam samo uboden kabal u mrežnu karticu koji ide iz antene tj. nečeg malog kockastog što služi kao antena.
neko mi pomenu mikrotik. P2P meni radi, mislim radi mi torrent i broji mi se upload ali nikada nisam "vidljiv".
i probao sam ove kombinacije gore navedene i nije uspjelo...

dzonihsv
20.6.2009, 22:27
P2P moze da radi i iza zatvorenih port-ova... Ne super, ali radi.
Ako vec zelis da saznas koji Ap imas, pogledaj kutiju od AP-a koju si dobio od provajdera (ako si uopste i dobio) ili zovi provajdera i pitajih da li su ti portovi zatvoreni sa njihove strane.

vlado88
10.9.2009, 15:20
Imam wirelles internet na fakultetu ali ne mogu da downloadujem torrent fajlove... U cemu je problem?

dzonihsv
10.9.2009, 15:49
Zatvoreni portovi, admin mreže je sve to lepo sredio tamo gde je rutiranje izvršeno.
Zasigurno možeš proveriti ako odradiš ovaj test (http://www.portforward.com/help/portcheck.htm).

Iris
10.9.2009, 17:10
Imam wirelles internet na fakultetu ali ne mogu da downloadujem torrent fajlove... U cemu je problem?

Nema problema, već je na svakom fakultetu mahom onemogućen file sharing, upravo zbog toga što bi svi studenti nešto da skidaju... Računaj samo na surf i direct download.

zone2403
4.12.2009, 11:30
Postoji li neki nacin da se promeni IP na wireless konekciji?

dzonihsv
4.12.2009, 20:23
To sve zavisi od paketa koji koristiš. To moraš videti sa provajderom...

zone2403
5.12.2009, 22:48
Pitao sam ih, traze dodatne novce za to, mislio sam na metode koje njih ne ukljucuju. Naime radi se o sledecem, svi korisnici ovde imaju isti IP sto naravno izaziva probleme kad hocemo u isto vreme da dnl nesto sa rapidshare i sl. Moze li nekako da se promeni IP da bi se ovo izbeglo.

dzonihsv
5.12.2009, 22:53
Baš u tome je fora, plati pa klati.

Bilo je dosta tema u kojima je bilo isto pitanje, ali (nažalost) odgovor je uvek bio (i biće) negativan. Postoje pojedini načini, ali ni dovoljno dobri za iole dobar download (kako po brzini, tako i po stabilnosti).

zone2403
6.12.2009, 1:23
Bouhouhouhouhouuuuu, smrc snifff! ;)
A da li me to sprecava i da se okusam u online igrama?

dzonihsv
6.12.2009, 1:27
Ne sprečava te (ako imaš dovoljno stabilnu i kvalitetnu vezu).

Overi www.pingtest.net za jedan tip merenja kvaliteta svoje veze/konekcije.

Zoran_KS
8.12.2009, 17:57
Mora da ti je taj wireless provajder neki divljak cim imas takvih problema.
Ja koristim wireless vise od godinu dana,od mog lokalnog wireless provajdera i ja sam prezadovoljan.
Jeste da bi za tu cenu imao 4 mbit-a kod sbb-a umesto mojih 768 kbps al to je vec druga tema.
I ja nisam nikad imao problema sa downloadom sa RS-a ,bas zato sto svaki korisnik ima svoju IP adresu.

dzonihsv
8.12.2009, 17:59
Ne mora da znači. U Bg-u ima 4 poveća WiFi provajdera i svi imaju/nude pakete koji nemaju javnu ip.
Takav je paket, stave više korisnika iza NAT-a i ćeraj...

Vlado_M
23.12.2009, 1:08
Da nema neki program za poboljsavanje ili odrzavanje konekcije,posto mi stalno varira,cas radi super cas skoro da prekine,ne razumem!:confused:
Hvala unapred.

dzonihsv
23.12.2009, 14:05
Koji sistem konekcije koristiš?

Da li se kačiš na AP provajdera, svoj AP u kući...?

Bryan Fury
23.12.2009, 14:20
Da nema neki program za poboljsavanje ili odrzavanje konekcije,posto mi stalno varira,cas radi super cas skoro da prekine,ne razumem!:confused:
Hvala unapred.

Nema. Problem je ili do tebe (slab signal, loša/nepodešena oprema) ili do provajdera (u tom slučaju jedino menjati provajdera).

kizaPr
28.12.2009, 12:52
Ja imam problema sa mojim bežičnim provajderom i molim za savet. Naime, pre 2 meseca sam se prijavio za zamenu 2.4 GHz opreme za 5.8 GHz opremu. Uvek su lagali tipa "doćićemo do kraja nedelje", "ne možemo zbog snega, kad se vreme stabilizuje" i tome slično. Žalio sam se RATELu i rekoše da će mi poslati rešenje prigovora na kućnu adresu ali izgleda slaba vajda od toga jer je prošlo već deset dana. Mom komšiji koji se prijavio pre mesec dana kao novi korisnik kod tog istog provajdera su došli posle mesec dana i to zbog toga jer je na kraju taj komšija našao neku vezu. Jednom prilikom kad sam bio lično tamo rekli su da su postojeći korisnici prioritet. Živim u Boleču a provajder o kome pričam je GroNet iz Grocke. Uprkos tome što je stvarno dobar (3 Mbs/192 kbs bez ograničenja je 2100 din.), razmišljam da promenim provajdera a da njima ne dam opremu i da idemo na sud ako hoće opremu nazad (ugovor od 2 godine još nije istekao). Čistu optičku vidljivost imam samo prema Ritopeku, gde se i inače nalazi jedna od baznih stanica GroNeta. ADSL može ali nema slobodnih portova, kablovskog interneta nema tako da mi jedina mogućnost ostaje wireless. Da li bi bilo bolje kad bi otišao lično u zgradu RATELa i tamo objasnio moj problem? Provajder na koji trenutno "pikam" je MTS 3G ali ja bih želeo neki paket koji je bez ograničenja, pa da li imate neke provajdere da mi preporučite koji pokrivaju Boleč?

dzonihsv
28.12.2009, 13:05
Da ti pravo i iskreno kažem. 3G nikako, njega odma' otpiši.

Što se tiče tvog provajdera, najbolje ti je da ideš do njih i malo povisiš glas. Budeš ultra ozbiljan i slično. Ako si maloletan, idi sa nekim starijim (ćale, stariji brat, ortak...). Reci im situaciju i ne mogu više da te zavlače. Ako bi išao na sud, a pod ugovorom si (u tim pilićarskim ugovorima napišu bukvalno sve što se sete), možda se ne bi dobro proveo. Npr. ako sada na ovih 2.4Ghz nemaš internet pristup ili nestaje baš često, pozovi se na raskid ugovora jer ne dobijaš plaćeno.

I da, taj paket od 3mbit/s je samo za korisnike koji su povezani kablom (makar tako piše na sajtu, možda ti znaš nešto više).

Pavle Rohalj
28.12.2009, 15:57
Ako su dva kompa na istoj wirelles konekciji, da li imaju isti IP?

dzonihsv
28.12.2009, 17:29
Kako to misliš? Malo obrazloži... tvoja kućna wifi mreža, provajderova...?

Teva
29.12.2009, 20:09
@Pavle
Da bi mreza (ne samo wirleless, nego bilo koja mreza) radila racunari NE MOGU imati, tacnije NE SMEJU imati istu IP adresu...
However, imaju u vecini slucajeva isti DNS :) Takodje adrese racunara koji se kace na istu baznu stanicu imaju slicne ip adrese, tj. ip adrese im se razlikuju u zadnjem broju.. npr. 192.168.1.xxx


E moje pitanje :)

Imam MikroTik, tj. bazna stanica provajdera je na mojoj kuci, i ja imam neogranicen pristup njoj.
E sad, ja sam nesto zaebo ili je lik koji odrzava mrezu nesto zaebo, pa mi je internet ocajan... Pa mi treba savet kako to da resim, takodje sam zaboravio da napomenem da imam isto neogranicen pristup tri bazne stanice od mene, tj tri tacke preko koga mi dolazi internet! :) Pa me interesuje da li neko moze da mi objasni gde bi mogao da bude problem i kako ga resiti, ili bar da me uputi na neki dobar sajt gde bih mogao naci resenje. HVALA UNAPRED!

miša topola
8.1.2010, 21:50
Izvinite što offtopičim ali moram da pitam Džonija: jel znaš neke provajdere bežičnog Interneta u Centralnoj Srbiji (Šumadija)?

dzonihsv
8.1.2010, 21:56
U Kruševcu i Paraćinu, ExeNet ima bazne stanice.

Ako ti šta znači.

miša topola
8.1.2010, 22:00
A jel može na njihovom sajtu da se vidi koje gradove pokrivaju?

dzonihsv
8.1.2010, 22:01
http://www.exe-net.net/faq-wireless.html

Imaš i NiNet (http://www.bezicniinternet.rs/wireless-bazne-stanice) u Kruševcu isto.

Oliver_
26.1.2010, 22:11
Jel moze neko da mi kaze koji je dobar provajder za podrucje Kumodraza u Bg-u?

Zoran_KS
10.2.2010, 21:31
http://www.exe-net.net/faq-wireless.html

Imaš i NiNet (http://www.bezicniinternet.rs/wireless-bazne-stanice) u Kruševcu isto.
Exe-net ima nazalost samo jednu baznu stanicu i ona ne pokriva dovoljan deo grada tako da mora da se proveri.
Ja nazalost nisam pre nekih godinu i po dana kad su dolazili kod mene uspeo da postanem njihov korisnik bas zbog nepostojanja opticke vidljivosti.A i za ninet sta da vam kazem.Kad sam isto tad zvao njih i raspitivao se oni su me ladno odbili i kao bolje da to radi neki provajder iz grada i sl.
Ja sam od tad na Digital Illusionu i osim cene samo mogu da ih pohvalim.Za ovih godinu i po dana prakticno bez downtima i ono sto placam ti i dobijam,cak i malo preko toga(oprema i antena je na 5.8 Ghz).

dzonihsv
10.2.2010, 21:43
Kod Exe-a je baš to dobro, to što su precizni i neće svakog da kače. Ako nemaš i više nego zadovoljavajuć signal, nema tebe na njihovoj mreži.

Zoran_KS
10.2.2010, 21:54
Ma sa tim se slazem,al ja ih ne vidim uopste.Doduse posle sam uzeo Voltplus parabolu na 5.8 Ghz,mikrotik i bez problema "hvatam" lokalnog provajdera na nekih 12km vazdusne linije.

Andreas75BC
16.2.2010, 2:10
Koristim wireless internet vec duze vreme i do sad sam imao uglavnom standardnih problema sa kojima se susrecu svi koji zive u provinciji.Znaci los signal,konekcija itd.Medjutim u zadnje vreme mi se cini da mi neko jednostavno ometa protok koji sa 768k pada i do ispod 100k.Da li je uopste moguce da me neko ometa i ako jeste kako da to resim?Hvala.

Kisr
16.2.2010, 2:18
Moguce je naravno,ako se neko nakacio.Ali moraces da sacekas da ti neko strucniji odgovori,tipujem na dzonija.;)Ja znam samo da je moguce.

dzonihsv
16.2.2010, 2:47
Kisr... :)

Nego, kao što čo'ek reče, moguće je. Tipujem da koristiš, tačnije provajder emituje signal net na 2.4Ghz, tačnije 802.11g standard. U zavisnosti gde se nalaziš, pretpostavio bi da je problem do kanala emitovanja. Da li provajder na sektorki emituje signal na kanalu koji se poklapa nekim drugim provajderom ili je jednostavno prevelik broj međusmetnji (wireless ruteri i slični uređaji) između tebe i bazne stanice, to ostaje da se vidi. Proveri takođe i optičku vidljivost, možda je niklo drvo ili čak zgrada, nikad se ne ne zna jer sam viđao takve slučajeve. Takođe, možda je neko u okolini nafurao antenu sa snagom većom od 100mW (koliko je zakonom dozvoljeno) pa dobija veći deo kolača i guši okolinu. Ima tu po još koja stvar ali prvo vidi kako radi trace, u trenutku kada radi ok i kada ne radi ok.

Kako to da uradiš?
Command Prompt (cmd), kucaj ''tracert www.google.com'' (bez navodnika) i pusti ga neka završi. To ti je inače i putanja kojom infomacija putuje od tvog kompa i do nekog servera, u ovom slučaju Google servera u Americi. Ako želiš, napravi screenshot tog prozora pa ćemo ovde zajedno na forumu videti ima li problema, tačnije zagušenja na baznim stanicama. Naravno, tu je i spas za nas, Pingtest koji će pokazati osnovne nepravilnosti u internet komunikaciji i samom kvalitetu mreže pa i njega overi i vidi kakva ti je mreža sad, a kakva kada net ne radi kako treba.

Obrni-okreni, postoje problemi ali postoje i rešenja. Jedno od njih je sve ovo gore napisano, utvrđivanje tačnog problema. U rešavanje će doduše verovatno i provajder morati da se umeša jer je on taj kome Ti plaćaš i od koga očekuješ tu plaćenu uslugu. Ako se i budeš čuo sa njima, mogu da promene kanal emitovanja signala i verovatno će ti net proraditi lepo. Koliko dugo, to niko ne zna. Rešenje je u 802.11a standardu, tačnije u naradu poznatom ''internetu na 5Ghz''. Više kanala, veći protok, manja zagušenja... ali, opet mora nova oprema koja košta. I opet, niko ne garantuje da neće za par godina biti istih problema i na 5Ghz... Da na zalazim u tu temu dublje, jer može dosta da se razglaba.

Da ne smaram, odradi tracert i vidi pingtest šta kaže, javi se i videćemo za dalje. :)

Andreas75BC
16.2.2010, 22:10
Odradio sam merenja koja si mi preporucio,a evo i rezultata.http://s846.photobucket.com/albums/ab29/Andreas75BC/Comp/
Inace sto se tice vidljivosti i ostalih sitnica koje bi mogle da uticu na konekciju mogu da kazem da su zanemarljive.Ja licno mislim da me neko namerno blokira.U prilog tome govori i cinjenica da je veza nocu i prepodne besprekorna,a da tek kasnije pocinje da pravi probleme.

dzonihsv
16.2.2010, 22:38
Kod kog si provajdera? Pazi, ono su ti debela zagušenja. Vidim da piše Srpske Kablovske mreže, što je SBB. Verovatno je SBB nadprovajder tom provajderu...

Bilo kako bilo, to što ti opisuješ jesu zagušenja, i to klasičan primer istih. Noću kao i ujutru, slabo ko je na netu, onda se ljudi vraćaju sa posla i sedaju za komp... Da ti iskreno kažem, ovde ti jedino može provajder pomoći jer je on taj koji može pokušati da te prebaci na drugi kanal i tako možda upadneš u manje zagušeni deo etra. Ujedno, svi oni testovi su vrlo loši, niti jedan nije dobar. I da, koristiš li wifi net na 2.4 ili 5Ghz?

Da dodam, i te zanemarljive sitnice znaju zezati tako da ih nemoj otpisivati, tačnije napiši koje su pa ćemo zajedno da vidimo smetaju li ili ne. I na kraju, ako misliš da te neko blokira, jedini koji to može jeste sam provajder.

Andreas75BC
16.2.2010, 22:59
Koristim opremu od 2,4 mHz,a provajder je DONET iz Dolova.Inace sve je bilo normalno do pre par nedelja,a onda su poceli problemi.Usput je doslo do nekih nesuglasica izmedju mene i tipa koji odrzava mrezu pa mi se cini da me on blokira.Pre par dana mi je bio komsija,konektovao se na svoj nalog preko mog kompa cisto da proverimo i sve je radilo normalno,a kad sam se posle ja konektovao sve je bilo po starom(lose).Dok ovo pisem kod komsije sve radi normalno,a kod mene je haos.Hvala u svakom slucaju sto si probao da pomognes.Pozdrav.

dzonihsv
16.2.2010, 23:18
Onda bi rekao da te neki dunđer zeza... verovatno taj ''održavač mreže''. Ako imaš nekog drugog provajdera tu kod tebe, bilo bi dobro da se kod njega prebaciš. Ako baš želiš da se uozbiljiš i da im daš do znanja da nisi ovca za šišanje - www.ratel.rs. Dobro je što žele da izađu u susret i neće te obyebati, već će koliko-toliko pomoći, ako ništa, pokušati da pomognu.

kontakt: ratel@ratel.rs

Opiši im problem, reci u detalje, naglasi da plaćaš lepo uslugu i da ne očekuješ prevare i slično... samo se lepo raspiši i verujem da će ti za 2-3 dana max odgovoriti.

Ako 'oće grubo (provajder), daj im grubo. :)
Sa srećom!

Edit: Da dodam, prvo zovi provajdera i sve lepo objasni. Ako neće da izađu u susret, znaš šta raditi.

Bizzare Contact
19.2.2010, 1:54
Koristim Soho wireless i net mi je ovih dana uzasno spor :(...download brzina je ok,proverio sam i preko browsera i preko torrenta,ali je ucitavanje stranica previse sporo,a neke se uopste i ne ucitaju.Znam da je nedavno vec bila slicna tema,ali sam probao sve tamo navedeno i nije pomoglo...Proverio sam komp i nema nikakvih virusa i ostale gamadi,precistio sam ga i sa TuneUp utillities,ocistio hdd,izbrisao history u browseru.....i nista.....
Molim vas,pomagajte! :mad::n-cc2:

despot77
19.2.2010, 9:44
Pa to može da bude i do lošeg ping-a...provjeri i to...

Bizzare Contact
19.2.2010, 11:47
speedtest.net kaze da mi je ping oko 27ms,ali ne znam zasto nece da mi meri upload nego mi uvek izbaci error...

Iris
19.2.2010, 14:23
Zašto jednostavno ne kontaktiraš tehničku službu samog provajdera i pitaš njih?

Bizzare Contact
20.2.2010, 18:38
Bio sam kod njih ali su poceli da mi pricaju kako je kod njih sve u redu i da proverim da li mi je windows u redu i da li mozda ima virusa...Ako sve to uradim (vec jesam),oni ce poslati nekog u roku od dve-tri nedelje...

dzonihsv
20.2.2010, 18:43
Ako imaš u okolini neku drugu baznu, probaj da se nakačiš na tu drugu. Vidi, zeza li i tamo. Gledaj da te bazne nisu na istom čvorištu, ako možeš, ako ne, ništa onda.
Pokreni OS u safe mode-u i vidi radi li tu sve ok, ako radi onda te verovatno neki proces zeza.

Eventualno, digni neki LiveOS, pa overi kako surf ide...

Bizzare Contact
20.2.2010, 20:02
Nemam drugu baznu stanicu,ali je ova na oko 100m od moje kuce,ako si na to mislio...
A safe mode ne mogu da pokrenem,pre onog splash screena pritisnem F8 i nista...:confused:

EDIT:
evo i sadrzaja "hosts" fajla,ako je od pomoci...

# Copyright (c) 1993-2009 Microsoft Corp.
#
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
#
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
#
# For example:
#
# 102.54.94.97 rhino.acme.com # source server
# 38.25.63.10 x.acme.com # x client host

# localhost name resolution is handled within DNS itself.
# 127.0.0.1 localhost
# ::1 localhost

Stefan_tomy
16.5.2010, 19:40
poz svima...
Imam jedan problem. pre 4 meseca za uveo bezicni internet . Decko ,koji mi je ugradio net,stavio mi je pravljenu antenu u obliku cevi ,sive boje. Na izgled je ista antena kao i ona Yagi ali je ocajna. . .mozda zato sto je pravljena. Iz nje silazi 1.5m koaksijalnog tplink kabla do tplink rutera,a iz tog rutera 9m osmo pinog kabla ide do kompa. Glavna antena na koju se kacim nalazi se 350 m od mene. Sa krova gde se nalazi moja antena,ne vidi se ta glavna iako je blizu ,jer ima dosta drveca i to bas prolistalo. Kada duva jaci vetar ili kisa pada ,meni je veoma spor internet. Signal je 62,64,69 ..ali konekcija je losa. 5 min je brz kao zmaj a posle 10 min ne reaguje i na kraju pukne veza a signal i dalje dobar. . . sta mislite,u cemu je problem? poz

dzonihsv
16.5.2010, 19:44
Sam si sebi odgovorio, optička vidljivost je otežana a da ne pominjem da drveće/lišće bukvalno guši signal, bez obzira što tebe piše da je signal toliko i toliko. Okreći antenu na drugu stranu :)

Helingen
28.5.2010, 23:03
Nedavno sam kupio laptop sa Windows 7 Starter OS i pošto sam totalno neupućen u bežični internet molio bih nekoga da mi objasni zašto ne mogu da surfujem iako piše da sam konektovan na D0KBCnet. Probao sam juče isto to u parku kod Vuka i u početku sam imao isti problem sa Telenorovim besplatnim netom a onda se odjednom sve popravilo (ne znam šta :confused: ) i mogao sam da surfujem. Možda je firewall, možda neka zabrana, ne traži mi password, nemam pojma...

Sve ovo me brine pošto sledeće nedelje putujem u inostranstvo a internet mi je od presudne važnosti za posao i komunikaciju :paranoia:

holodoc
28.5.2010, 23:58
Na slici se jasno i glasno vidi da nisi konektovan na internet :) Pogledaj crvenu "putaču" na liniji između ikonice DOKBCNet i globusa. Primećuješ takođe i da je globus siv što je indikacija da nemaš konekciju na net. Da ne pominjem status u koloni "Access type" gde jasno piše "No Internet connection" :)

Ikonica koju vidiš dole samo pokazuje izvor konekcije i jačinu signala koji je u tvom slučaju izuzetno slab. U svakom slučaju najbolje ti je da kontaktiraš svog wireless provajdera da proveriš šta se dešava a za preko generalno ne bi trebalo da se sekiraš zato što većina WiFi provajdera ima mnogo bolju pokrivenost (opet zavisi od zemlje) nego kod nas.

dzonihsv
29.5.2010, 7:42
KBC (to je ISP, nije free hotspot) ne dopušta izlaz na net u slučaju da ti je signal izuzetno slab. Plus, sistem koristi PPPoE tip konekcije, tako da posle konektovanja na njihov AP, moraš uneti svoj username/password tako što ćeš kliknuti na ''set up new connection...'', izabrati prvu opciju i pratiti uputstva do kraja. Ako prođe logovanje, na netu si, ako ne prođe, onda je signal previše slab i autentikacija korisnika se ne dozvoljava.

Helingen
29.5.2010, 9:50
Znači ovo što meni piše wireless internet connection (D0KBCnet) i stoji ova linija od računara (SALL-9000...hehe :opanachke) do klupe to ne znači ništa :( Jer kad sam već bio kod Vuka, svratio sam u Giga**** i tamo su mi bez problema povezali laptop sa vrlo sličnim netom tipa "zikanet" :confused:

dzonihsv
29.5.2010, 9:58
DO1KBCnet, DO2KBCnet i DO3KBCnet su sektori na baznim stanicama u Dobanovcima, pretpostavljam da si ti odatle.

Ti pokušavaš da se nakaciš na provajdera i njegovu mrežu, za to ti treba pretplata (dobiješ username/password i teraj). To što si se zakačio u Gigatronu je neka unutrašnja mreža, pretpostavljam Gigatronova koju oni ujedno odašilju i wifi putem.

Ne znam šta tačno 'oćeš, ali znaj da internet pristup na KBC-ovoj mreži ne možeš imati bez pretplate. :)

Helingen
29.5.2010, 15:45
Nisam iz Dobanovaca, iz Kaluđerice sam ;)

dzonihsv
29.5.2010, 17:54
D0KBCnet, D1KBCnet - pa da, nije bilo ''O'' pored ''D'', već nula. :)

Trigger
5.6.2010, 15:40
Imam problem vec par dana ne mogu da otvaram stranice u pretrazivacu (sa DIAL UP-om moze) a mogu da igram online igre. Treba malo vise vremena da se konektuje na server ali se uglavnom konektuje i ping je malo veci nego uobicajeno. Zvao sam provajdera i rekli su mi da je signal dobar i da mi verovatno nesto blokira konekciju neki virus ili program. Skenirao sam ali nisam nasao nikakav virus zna li neko u cemu bi mogao biti problem.

H-I-T-M-A-N
30.6.2010, 2:22
Pozdrav,

Imam problem u vezi umrežavanja.Naime imam internet na jednom racunaru starom, i kada sam umrežio radilo sve perfektno oko 2 sata.Odjednom na Local Area Connection na novom racunaru kad kliknem vidim dole aktivnost poslo nekoliko hiljada bajtova a nije nista primio.Ne znam u cemu je rijec moze li mi neko pomoc oko toga. Unaprijed hvala. :ciao:

alexandar87
19.7.2010, 21:22
Najpre se izvinjavam zbog otvaranja nove,ukoliko postoji ista ili slicna tema,posto nisam uspeo da pronadjem.Problem je sledeci:imam wireless net,protok 768 kbps (koji inace retko kad imam),i stalno mi se gubi signal na nekoliko sekundi pa i par minuta.Nalazim se na mestu odakle odlicno vidim zgradu sa koje primam signal.Jedan drug losije vidi tu zgradu,a ne gubi mu se signal tako cesto kao meni,dok drugi drugar ima isti problem kao i ja,a svi smo u krugu od 100m.Zvao sam provajdera i kazu da nije do njih.Vise neznam sta da radim,ludim u poslednje vreme.Neznam da li bi nesto promenilo kada bih instalirao nove drajvere za tp-link kartu,posto mi je oprema stara 3-4 god.Ima li neko neku ideju u vezi ovog problema?

edit:Signal je izuzetno jak,na najboljem mestu sam sa kog mogu da hvatam signal,i bez obzira na sve to,signal konstantno nestaje.Retko kad da se ne gubi cesto.
Pomagajte!!!

cupke4ever
20.7.2010, 14:27
Imao sam ja taj problem, problem je, bar u mom slucaju, bio sto antena slabije salje radi ili sta vec u tom pravcu, tako da su ljudi koji su 500 600 metara udaljeni od antene imali mnogo bolji signal nego ja koji sam 70tak...

water wizard
20.7.2010, 15:17
pa instaliraj drajvere, i probaj da bolje podesiš antenu

Kobilic
12.8.2010, 20:16
Posto mi je mnogo potreban internet, a trenutno nisam u mogucnosti imati kucni, kao i ograniceni (kao Telenor od 5gb), a imam laptop, moze li mi nekako pomoci koji internet, uz mesecnu pretplatu mogu neograniceno koristiti, a da je bezicni naravno???

miša topola
12.8.2010, 21:24
Imaš u Orionu, Internet paket za 1500 rsd mesečno, neograničena količina saobraćaja, brzina 750Kb/s.

Kobilic
13.8.2010, 21:23
Imaš u Orionu, Internet paket za 1500 rsd mesečno, neograničena količina saobraćaja, brzina 750Kb/s.
Extra!!!! Ali jel bezicni???

Kobilic
14.8.2010, 21:41
I jos jedno pitanje, posto se bas ne razumem u brzine, da li je brzina protoka od 750kb koliko ima Orion USB modem dovoljna za normalan rad i brzinu neta??? :)

ivance95
15.8.2010, 10:30
Jeste. Samo da ne bude zabune to je 750Kb/s a ne 750KB/s.:ciao::ciao::ciao:

dzonihsv
15.8.2010, 10:42
Da i ja dodam (nešto). :)

Kobilic, prvo i prvo... ako si u BG-u, onda možeš uzeti taj internet kod Orion Telekoma. Koliko se zna i koliko su ljudi iz Oriona govorili, cela Srbija tek treba biti pokrivena do kraja godine. Brzina je 750/200(250)kbit/s, kao što reče Ivanče (pretpostavljam da je Ivanče :)), dok je cena 1700 dinara (sa PDV-om). Dobijaš i usb modem koji je veličine kao 3-4 usb flash drive-a. Što se tiče ugovora i pokrivenosti signalom, to moraš videti sa Orionom. Znam da se za fiksni potpisuje ugovor na 2 godine i da je pokrivenost za isti veoma dobra (jer nije potreban veliki protok za VoiP).

Kao neka poslednja opcija, veoma dobro dođe. Ima boljih (stacionarnih) rešenja, ali pošto je očigledno da tebi treba nešto slično 3G internetu, Orion (za sada) jedini nudi rešenje koje je zadovoljava tvoje potrebe (tj. flat je). Ono što valja napomenuti tj. odgovoriti na tvoje postavljeno pitanje, jeste da 750kbit/s nije bog zna koliko brz protok, većina YT videa (360p) neće seckati, možda se neke stranice u flešu budu sporije otvarale, ali generalno, ako nisi preterano zahtevan korisnik (download filmova nonstop...) i slično, nedostatak internet protoka veće brzine nećeš preterano ni osetiti.

Kobilic
15.8.2010, 20:13
Da i ja dodam (nešto). :)

Kobilic, prvo i prvo... ako si u BG-u, onda možeš uzeti taj internet kod Orion Telekoma. Koliko se zna i koliko su ljudi iz Oriona govorili, cela Srbija tek treba biti pokrivena do kraja godine. Brzina je 750/200(250)kbit/s, kao što reče Ivanče (pretpostavljam da je Ivanče :)), dok je cena 1700 dinara (sa PDV-om). Dobijaš i usb modem koji je veličine kao 3-4 usb flash drive-a. Što se tiče ugovora i pokrivenosti signalom, to moraš videti sa Orionom. Znam da se za fiksni potpisuje ugovor na 2 godine i da je pokrivenost za isti veoma dobra (jer nije potreban veliki protok za VoiP).

Kao neka poslednja opcija, veoma dobro dođe. Ima boljih (stacionarnih) rešenja, ali pošto je očigledno da tebi treba nešto slično 3G internetu, Orion (za sada) jedini nudi rešenje koje je zadovoljava tvoje potrebe (tj. flat je). Ono što valja napomenuti tj. odgovoriti na tvoje postavljeno pitanje, jeste da 750kbit/s nije bog zna koliko brz protok, većina YT videa (360p) neće seckati, možda se neke stranice u flešu budu sporije otvarale, ali generalno, ako nisi preterano zahtevan korisnik (download filmova nonstop...) i slično, nedostatak internet protoka veće brzine nećeš preterano ni osetiti.

Nisam uopste zahtevan, cesto sam na netu, fejsu, jutjubu, ponekad pogledam neki film ili seriju, ali ne skidam, jer nemam memoriju :D

Da li onda kod mene nece biti problema sa kocenjem???

Inace, ja sam na Novom Beogradu, mada cesto i na Zarkovu, da li su te oblasti internet pokrivene???

dzonihsv
15.8.2010, 20:19
Ne mogu ti garantovati da neće biti problema sa ''kočenjem'' jer:

a) ne radim u Orionu
b) ne znam kapacitet njihove mreže, tj. pojedinačne bazne stanice
c) ne znam da li ćeš na YT-u (ili gde već) gledati klipove u nekoj većoj rezoluciji

A što se tiče pokrivenosti, na NBG-u i najbolje radi. Žarkovo je sigurno i ono pokriveno. Ako ti je brzina zadovoljavajuća, onda ti ostaje još da zoveš Orion i da se sa njima dogovoriš.

Kobilic
16.8.2010, 19:27
Ne mogu ti garantovati da neće biti problema sa ''kočenjem'' jer:

a) ne radim u Orionu
b) ne znam kapacitet njihove mreže, tj. pojedinačne bazne stanice
c) ne znam da li ćeš na YT-u (ili gde već) gledati klipove u nekoj većoj rezoluciji

A što se tiče pokrivenosti, na NBG-u i najbolje radi. Žarkovo je sigurno i ono pokriveno. Ako ti je brzina zadovoljavajuća, onda ti ostaje još da zoveš Orion i da se sa njima dogovoriš.

Necu, ako mislis na vecu rezoluciju i sliku, HD snimke...

Onda se nadam da ce sve biti ok, jedva cekam da zavrsim ugovor 24-tog sa Telenorom, smucio mi se! :n-cc2:

Kobilic
27.8.2010, 23:23
Opet se ja javljam jer mi je hitno potrebna pomoc.

Zelim raskinuti ugovor sa Telenor bezicnim netom, koji daje 5GB mesecno, bas sam u ovih nekoliko dana hteo uzeti preporuceni Orion Telekom, koji bi mnogo odgovarao s obzirom na neogranicen net, ali posto ja studiram na Nbg-u a zivim na Zarkovu, pitao sam za pokrivenost signalu oba predela, Novi Beograd je prvi pokriven, ali zato Zarkovo mozda i do kraja godine nece, a ja sam vise na Zarkovu nego Novom. I tu je nastao problem, a meni hitno treba internet.

Molim vas, zeleo bih da mi odgovorite na ovo, da li postoji trenutno na trzistu neki takav paket, sa neogranicenim internetom, ili bar nekim koji ce imati duplo vise giga od Telenora, dakle bar 15GB, ali bi mi odgovaralo i vise. Stvarno mi je hitno i molim za pomoc, hvala unapred. :)

miša topola
27.8.2010, 23:41
Imaš:
mt:s paket classic, 15 GB za 1.900 din.

Orion bi trebao da do kraja godine signalom pokrije ceo Beograd.

Kobilic
28.8.2010, 12:21
Imaš:
mt:s paket classic, 15 GB za 1.900 din.

Orion bi trebao da do kraja godine signalom pokrije ceo Beograd.

15 GB nije mnogo više pd 5...

A postoji li neograničen net za najviše 2.100 mesecno, takav mi mnogo treba... :(

dzonihsv
28.8.2010, 12:28
Veratov WiMAX. (http://www.verat.net/sr/wimax/connect/)

Samo što dobiješ ruter veličine koka kole, dvolitrajke. :D Najbolja opcija najmanjeg gabarita još uvek ostaje Orion sa CDMA.

Kobilic
28.8.2010, 20:08
Veratov WiMAX. (http://www.verat.net/sr/wimax/connect/)

Samo što dobiješ ruter veličine koka kole, dvolitrajke. :D Najbolja opcija najmanjeg gabarita još uvek ostaje Orion sa CDMA.

Sta me briga koliki je, kad je bezicni i neogranicen. :D

Ovi daju mnooogo vise pogodnosti i uverljivosti od Oriona, i ovo se nadam da cu uzeti, da li postoji neki razlog zasto ne bih???

Sta je CDMA??

dzonihsv
28.8.2010, 20:16
Na koju foru misliš da nosiš ruter već navedene veličine na faks? Gde ćeš priključiti adapter? :)

Kod ovog ''našeg'' WiMAX-a je ping obično oko 100ms, mada verujem da si na to navikao sa 3G netom i da ti neće teško pasti. CDMA je ''ono'' što nudi Orion. Ako te zanimaju detalji, veoma lako se može izguglati.

Kobilic
29.8.2010, 14:42
Na koju foru misliš da nosiš ruter već navedene veličine na faks? Gde ćeš priključiti adapter? :)

Kod ovog ''našeg'' WiMAX-a je ping obično oko 100ms, mada verujem da si na to navikao sa 3G netom i da ti neće teško pasti. CDMA je ''ono'' što nudi Orion. Ako te zanimaju detalji, veoma lako se može izguglati.

Meni je najbitnije da mi radi net dobro i da mogu ici koliko zeli, meni treba za kucu, a ne bih ga nosio nigde zato mi ne treba...

Izguglaj mi ti molim te, ja ne znam sta :o

dzonihsv
29.8.2010, 15:25
Dao sam ti link gore, ''Veratov WiMAX''.

Ako ti treba net za kuću, što ne uzmeš neki vid DSL-a, kabla... eventuralno WiFi na 5Ghz (zbog brzine, ako ni zbog čega drugog).

Kobilic
29.8.2010, 18:09
Dao sam ti link gore, ''Veratov WiMAX''.

Ako ti treba net za kuću, što ne uzmeš neki vid DSL-a, kabla... eventuralno WiFi na 5Ghz (zbog brzine, ako ni zbog čega drugog).

Kad kazem za kucu, ne mislim da bi ga samo kuci koristio, posto ja i studiram i u domu sam, ne mislim da ga nosim na predavanja, ali mi za dom treba BEZICNI internet.

Znate li mi reci da li je Verat pouzdan sto se tice ovoga i da li je signal dobar, npr. kao ADSL???

Ja imam laptop, za njega mi i treba...

dzonihsv
29.8.2010, 18:16
Onda WiMAX otpiši, osim ako nećeš da kontaktiraš onog lika za usb wimax prijemnik (dao sam ti na pm-u mesto/forum gde ''bleji'' pa ga kontaktiraj). Plus, taj prijemnik, sličan onim 3g Telenor modemima je oko 60e, pa ti vidi...

U principu, jedina opcija oko koje se ne moraš cimati (ugovor, davanje još keša za usb prijemnik...) sa flat protokom ti je Orion sa CDMA netom.

Kobilic
30.8.2010, 12:31
Pa brate, ok, Orion, ali ja napustam dom na desetak dana, a kuci nemam net, tako da mi ne bi imao signal na Zarkovu, i sta da radim onda???

dzonihsv
30.8.2010, 12:50
Pa ništa. Jednostavno je tako, mnogi nemaju opciju ni tog ''osnovnog'' pristupa netu.

Rekapitulacija:

1. opcija
Uzeti CDMA net kod Orion-a, a ako je tačno što kažu, na Žarkovu nećeš imati pristup istom.

2. opcija
Uzeti WiMAX net kod VeratNet-a, plus se iscimati za onaj USB prijemnik, jer ruter svakodnevno nositi na relaciji Žarkovo-NBG nije ''piece of cake''.

3. opcija
Imati neki jeftin stacionaran net kući, a uzeti net kod Orion-a.

4. opcija
Ostati na Telenoru, samo koristiti taj paket od 15GB.

Kobilic
30.8.2010, 16:09
1 opcija otpada.

2 opcija - mislim da cu ga danas uzeti, ali sam rekao bratu da prvo proveri na Zarkovu da li ce biti signala, pa tek onda uzimam.

3. opcija - kuci sam retko i ne treba mi, jer brat ima svoj laptop i Telenor net (koristi isto kao ja).

4. opcija 15 GB je u Telekomu, ali ne zelim ogranicen net.


I hvala najlepše na pomoći, prim. mod.

Ragnarok
1.9.2010, 14:59
Pozdrav svima,

Moram bar nekoga stručnijeg (ili sa više iskustva) da pitam pre nego što zakucam provajderu na vrata u Chuck Norris stilu. Dakle, imam wireless net preko antene od 5GHz kupljene od provajdera. Par meseci je sve radilo fantastično, dok u poslednjih mesec dana konekcija se ponaša čudno. Tokom dana (najčešće popodne) ne mogu da otvorim ni tekstualnu stranu kako treba iako mi je paket na 1024/256 Kb/s. Noću download radi fantastično, dok upload može da zakuje. Na FTP upload skoro da mogu i da zaboravim, s time što mi treba za posao pa ne mogu.

Ne skidam ništa torentom i trudim se da ubijem bilo koju update aplikaciju koju imam na računaru (sem antivirusa koji je uvek uključen). Čak i update za Windows XP skidam ručno s vremena na vreme. Lokalna kućna mreža ide preko wireless 2.4GHz TP-Linka i tu je sve ok, čak i kada Internet ne radi kako treba.

Do sada sam koristio OpenDNS, pa sam danas saznao za GoogleDNS i prešao na njega ali ne znam da li će imati efekta.

Dakle, pitanje je na šta još mogu da obratim pažnju sa moje strane pre nego što odem do provajdera i počnem sa hvatanjem za njegov vratni deo tela (figurativno rečeno)?

edit: Ah, da... provajder uporno tvrdi da "nije do njega" mada mu iskreno ne verujem.

dzonihsv
1.9.2010, 15:14
Tokom dana (najčešće popodne) ne mogu da otvorim ni tekstualnu stranu kako treba iako mi je paket na 1024/256 Kb/s. Noću download radi fantastično, dok upload može da zakuje.


Ovo govori da dolazi do gušenja protoka na toj baznoj stanici. Koristim WiFi net skoro 4 godine i veruj mi da sam se naslušao svakakvih objašnjenja u vezi tog problema. U 99% slučajeva je provajder kriv.

Lokalna kućna mreža ide preko wireless 2.4GHz TP-Linka i tu je sve ok, čak i kada Internet ne radi kako treba.


Međutim, ovde kažeš da net preko kućnog WiFi rutera na 2.4Ghz radi ok čak i kad internet na (pretpostavljam) desktop-u ne radi dobro? Onda to sad sugeriše da je neki problem na desktop-u.

Znaš kako... odradi jedan kao test kada ti net radi dobro i kad ne radi dobro.

Kad ti net radi dobro, pinguj ''74.125.87.106'' - Google (preko cmd-a ili kako već 'oćeš) 10-ak puta i sačuvaj rezultat, to isto uradi i kad net ne radi dobro. Odma' nakon toga, (preko cmd-a ili kako već 'oćeš) kucaj ''tracert 74.125.87.106''. To isto uradi i kad ti net ne radi dobro.

Sačuvaj sve te rezultate, post-uj na forum i na kraju čemo znati gde odziv skače (što sugeriše na pretrpanost podataka, tačnije zagušenje) i gde je problem.

Ragnarok
1.9.2010, 15:43
Tracing route to hb-in-f106.1e100.net [74.125.87.106]
over a maximum of 30 hops:

1 1 ms 1 ms 1 ms 192.168.1.1
2 2 ms 4 ms 2 ms 195.252.113.198
3 * * * Request timed out.
4 * 400 ms * 195.252.113.129
5 * * 23 ms 195.252.110.130
6 * 15 ms * 212.200.234.165
7 * * * Request timed out.
8 27 ms 19 ms * 212.200.232.65
9 528 ms 10 ms * 212.200.6.98
10 * 50 ms 15 ms 212.200.227.246
11 * * * Request timed out.
12 * * 19 ms 209.85.248.43
13 33 ms * * 209.85.248.47
14 * 25 ms * hb-in-f106.1e100.net [74.125.87.106]
15 * * 26 ms hb-in-f106.1e100.net [74.125.87.106]

Trace complete.

Evo, sada recimo ne radi kako treba (jedva sam poslao odgovor).

edit:Međutim, ovde kažeš da net preko kućnog WiFi rutera na 2.4Ghz radi ok čak i kad internet na (pretpostavljam) desktop-u ne radi dobro?
Ne... kažem da lokalna mreža radi kako treba (pošto imam 3 kompa kući) čak i kada Internet ne radi, što otpisuje zagušenje na WiFi ruteru.
edit2: Evo i rezultata kada polu-radi (tj radi na talase):
Tracing route to hb-in-f106.1e100.net [74.125.87.106]
over a maximum of 30 hops:

1 1 ms 1 ms 1 ms 192.168.1.1
2 10 ms 3 ms 2 ms 195.252.113.198
3 3 ms 2 ms 3 ms 195.252.113.193
4 936 ms 3 ms 3 ms 195.252.113.129
5 31 ms 28 ms * 195.252.110.130
6 4 ms 5 ms 5 ms 212.200.234.165
7 * 7 ms 7 ms 212.200.232.157
8 25 ms 9 ms 13 ms 212.200.232.65
9 10 ms * 9 ms 212.200.227.253
10 7 ms 37 ms 7 ms 212.200.227.246
11 563 ms 17 ms 21 ms 79-101-96-166.static.isp.telekom.rs [79.101.96.1
66]
12 19 ms 18 ms 20 ms 209.85.248.43
13 * 22 ms 18 ms 209.85.248.47
14 30 ms 20 ms 18 ms 72.14.238.101
15 21 ms 16 ms 20 ms hb-in-f106.1e100.net [74.125.87.106]

Trace complete.

dzonihsv
1.9.2010, 15:48
192.168.1.1 ti je lokalna ip adresa rutera i do njega nema problema. 195.252.113.198 je adresa bazne stanice i do nje nema problema, ali od nje i na dalje... propast. Znači, kao što reko', pretrpanost korisnika na jednom mestu. Zovi provajdera i reci im da reše problem.

kuureee
3.9.2010, 17:10
pozdrav svima.
posto sad menjam stan i necu imati tel i samim tim i adsl hteo bih da se kacim na ruter ,ali sam totalni laik za to pa ako moze malo objasnjenje.
sta mi je sve potrebno za to .preko koga hvatam signal i kolko to odprileke to kosta?
i preko koga se ja kacim za signal ?

miša topola
3.9.2010, 18:21
A na čiji signal ćeš se kačiti?

kuureee
3.9.2010, 20:26
pa brale jos uvek ne znam.zato i pitam koja je fora ,sta treba taj neko da poseduje da bi se ja kacio na njega? da znam odmah da li moze ili nemoze.
naj bolje ako mozete da mi ostavite neki link sa objasnjenjima za moj proble tj. sta mi je sve potrebno i koja je najbolja varijanta da izaberem koi cu net posto necu imati adsl ,a preko kablovske ne bih nesto koristo net.

dzonihsv
3.9.2010, 20:31
Trebaš naći provajdera koja pruža usluge WiFi interneta. Taj provajder ima bazne stanice na kućama/zgradama/silosima koje odašilju internet signal na (kod nas) 2 frekvencije, 2.4 i 5.8Ghz. U zavisnosti od provajdera, nabavljaš ''opremu'' koja može prilično koštati (preko 100 eura), praviš nalog kod tog provajdera a samim tim dobijaš username/password preko koga dobijaš pristup internetu preko tih baznih stanica. Moraš imati optičku vidljivost ka nekoj baznoj stanici, znači, da između tebe i te bazne nema prepreka u vidu drveća, zgrada...

Pošto vidim da ti bežične tehnologije ne ide baš sjajno, vidi koji provajder radi u okolini tvog novog stana, zovi ga, raspitaj se oko cena ''opreme'', pretplate, ugovora itd.

kuureee
3.9.2010, 20:35
ma ja sam koristo pre grom net i on ce biti blizu mog novog stana ,ali samo kad pomislim na kacenje antene ,muka me spopadne. ja sam shvato pa postoi ta faora sa ruterom koi se bezicno kaci na nekoga i lepo imas net. ja bi tako nesto stim da taj net bude dobar i normalne brzine i bez ikakvih blokada.

Iris
3.9.2010, 20:52
Imaš nešto ranije u ovoj temi linkove i informacije za nekoliko provajdera bežičnog Interneta, a danas je otvorena i ova tema (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=62312). Detaljno sve pročitaj i prouči pa se onda javi sa eventualnim nedoumicama...

dzonihsv
3.9.2010, 22:02
ja sam shvato pa postoi ta faora sa ruterom koi se bezicno kaci na nekoga i lepo imas net. ja bi tako nesto stim da taj net bude dobar i normalne brzine i bez ikakvih blokada.

Šanse za to sve što si nabrojao su prilično tanke, pogotovo jer Telekom više ne izdaje rutere koji po default-u imaju upaljen wifi. Plus, većina onih kojima je wifi bio upaljen je već izgasila isti... U principu, ti si hteo 'leba bez pogače. ;)

Pošto si u Šapcu, ima tema (http://forum.benchmark.rs/showthread.php?t=238938) sa sličnim pitanjem na bench-u pa vidi šta u njoj ima.

nexexcalibur
4.9.2010, 21:16
lik je hteo da krade signal...nuff said...lolchina

edit: mene zanima, imam tp-link 340g cini mi se... e sad, kad bi napravio mrezu gajbi, da li bi morao da kupim wireless adapter (usb) ili bi mogao preko kabla i dalje (barem na jednom kompu)

ivica'80
10.9.2010, 0:20
Imam problem sa Telenor wireless internetom.Koristim paket "ista cena" koji podrazumeva 5GB podataka mesecno uz pretplatu od 1480 din.Do skoro nije bilo problema,5GB je bilo vise nego dovoljno za mene (ponekad Facebook,ponekad malo You tube).Problem je nastao od pre mesec dana.Pokusam da se konektujem-nece,pokusam ponovo-nece.Proverim kolicinu podataka,kad ono-0! A tek je bio 20.u mesecu.Evo sad isto:tek je 9. u mesecu a meni je ostalo samo 1,8GB! Nisam koristio neke previse zahtevne aplikacije.Postalo mi je sumnjivo jer vidim da cak i kad potpuno iskljucim explorer doda mi nekih 5-10 MB! Ja se ne razumem puno u problematiku,ali koliko znam kad surfujem na netu treba da se racunaju samo preuzeti podaci.Medjutim,kod mene je taj odnos preuzetih i prenetih podataka skoro 1:1! Oko 1,7GB preuzetih i oko 1,5 GB prenetih podataka!
Da li je moja konekcija previse brza ili je neki virus/trojanac/spyware u kompjuteru,pa salje podatke?Da li postoji sansa da se neki "komsija" prikacio na moj wireless?Svaki odgovor bi mi dobro dosao,jer ne mogu da kupujem internet dopune-previse su skupe

Bokile
10.9.2010, 8:43
Ako nisi puno zahtevan internet korisnik,meni na pamet padaju samo 3 stvari:
1)Imas nekog trojanca koji ti jede konekciju a ti to ne vidis,pokusaj da oistis racunar od gamadi.
2)Komsija ti krade konekciju,ovo je moguce samo ako konekcija nije zasticena sifrom,ako je otvorena konekcija,preporucujem ti da je zatitis.
3)Neko u kuci se kaci na komp dok ti nisi tu i surfuje bez tvog znanja(brat,sestra,cimer,keva,cale)

nexexcalibur
14.9.2010, 16:53
ljudi, prikljucio sam tp-link 340g, imam net na kompu, ali ne mogu preko mobilnog da pristupim...ne mogu ni da otvorim 192.168.1.1 adresu da promenim mac adresu ???

miša topola
14.9.2010, 19:28
Opera neće da otvara 192.168.1.1
Probaj preko Chrome-a.

nexexcalibur
14.9.2010, 22:23
Opera neće da otvara 192.168.1.1
Probaj preko Chrome-a.

batalio sam...

AleksandarSRB
24.9.2010, 2:17
E ovako, nadam se da mi mozete pomoci. Kacim se na tudju mrezu (wreless) ali kada se zakacim pise mi ''No internet access'' ja odem na opciju da mi pronadje problem i pise mi ''DNS is not responding''. Sta to znaci? Inace nekako procunjam na internetu i pronadjem da treba da ukucam neke brojke u NCPA.CPL pa na konekciju na properties i onda na Intrenet protocol version 4 opet na properties. Tu mi se ukazu Interenet protocol gde u prozorcetu pod nazivom ''preferred DNS server'' ukucam ove brojke i tako mi je radilo sinoc. Medjutim preko dana ni makac. Zanima me da li je problem do mog kompa, da li su mi sve komponente ok ili je do mreze? Slucajnost ili ne, upravo imam internet i to u ovo doba noci. Molim za pomoc. Unapred zahvalan.

gamer82
24.9.2010, 11:31
Kad god se kacis na drugu mrezu,sve je stvar korisnika mreze dali ce ti dozvoliti i koliko da koristis,uvek moze da promeni MAC adresu i zastiti mrezu protokolom WEP,WPK ili WPK2,to sto hoces da pokusas da odrzis konekciju stalno je slaba vajda,jednostavno vidi da si na njegovoj mrezi i samo te skine sa nje a dovoljno je da je postavi kao "nevidljivu",znas sigurno kad nema naziva mreze pa ne moze da registruje IP na koji se kaci.Preporuka da se kacis samo na slobodne mreze koje dozvoljavaju NET a ovo ostalo batali isto to sam pokusavao jedno vreme i shvatio sam koliko je to bezveze,malo se stekujes na tudjoj mrezi dok neskonta da mora da je zastiti.Tako danas kad vidim koliko imam mreza oko sebe sve su zasticene sto je i normalno pa se kacim na svoju preko ADSL koji podrzava wirelles,ako imas ADSL sa WAN konekcijom samo podesi i pici,to je najbolje resenje...

AleksandarSRB
24.9.2010, 21:51
Gamer82, hvala puno na odgovoru! Ja se istripovao da je do mog kompa.

danex
26.9.2010, 16:55
zanima me posto dolazim u Bg na studije ,gde se moze uzimati werelees signal na laptopu , u kojim delovima grada ili lokalima i da li mi je jos sta potrebno od opreme :confused:

dzonihsv
26.9.2010, 17:08
U lokalima/kafićima je mahom wifi dž, dok si mušterija, naravno.

Pošto kažeš da dolaziš na studiraš, onda bi veoma dobra opcija za tebe bila ova (http://oriontelekom.rs/privatni_korisnici/internet/internet_za_poneti.138.html). Ovaj USB modem ubaciš u usb slot na laptopu, imaš net u većem delu grada (gde god da si). Cena jeste nešto viša (1700 din. za 750/250kbit/s.) ali je to cena koju moraš platiti za udobnost i prenosivost.

WiFi na 5Ghz, stacionarni... je prilično skuplji (ali su brzine veće). Sva potrebna oprema lagano prelazi cifru od 100e.

danex
1.10.2010, 0:13
a sta je sa onim internet parkovima sto su poceli da se otvaraju,valjda telenorovi:icon_stud

dzonihsv
1.10.2010, 9:02
Radi par dana, pa ukradu predajnike.

kuureee
12.10.2010, 21:20
poceo sam da koristi net preko wirellsa.
provajder mi je grom.net.
model wirellsa mi je tp-link tl-wa501g.
interesuje me sledece.
kako mogu da proverim koliko mi radi dobro net? radi mi ok ,ali bih hteo da to vidim u nekim brojkama.

miša topola
12.10.2010, 21:29
www.speedtest.net ;)

kuureee
12.10.2010, 21:32
odradio sam i to izgleda ovako http://www.speedtest.net/result/987896880.png.
da li je ovo ok net?

miša topola
12.10.2010, 21:41
Ako je Internet paket 1Mbit/s, trebalo bi da download bude iznad 0.85Mb/s. Upload je vše nego dobar.

kuureee
12.10.2010, 21:44
pa sad to ne znam ,znam samo da mi je paket 512mb/s.a dowland mi warira od 82 do 86 ka sam posl;e opet testira.

dzonihsv
12.10.2010, 21:47
Pretpostavljam da imaš FlatHome+1 768/384 paket i da ga plaćaš 1590 dinara?

Ako je tako, onda je rezultat ok.

laki1991
9.11.2010, 23:42
Imam KBC wireless net , antenu od 5Ghz.
Imam velikih problema sa lagom u MMO igrama prilikom koriscenja paketa BASIC 768+. Kad je neki fight sa vise igraca jednostavno nereaguje na komadne 10-ak sec. a svi protivnici trce u zid... neigrivo je.
A kada sam na BASIC +256 ( 28kb max download) igra prosto leti.
Ima li neko ideju zasto je to tako , zasto na najsporijem i najjeftinijem radi ko podmazano a na 3 puta brzem paketu laguje katastrofalno...

dzonihsv
10.11.2010, 5:56
Zayebano pitanje. Mada, tu sigurno postoji još neki uzrok. Kada si koristio sporiji basic paket a kada ovaj brži? Da li si ih uporedo koristio u nekom kratkom vremenskom intervalu i otkrio to, ili...? Da li si oba paketa koristio preko jedne bazne stanice? Daj što više podataka za što bolji odgovor.

laki1991
10.11.2010, 11:36
3 meseca sam koristio basic 768 i sve je radilo kao sto sam opsiao , sa velikim lagom. Nakon prelaska na jeftinijii i najslabiji paket home 256 ( zbog upisa na fax nije se imalo para pa sam morao taj uzeti samo da bih imao net bez obzira sto je spor ) i primetim da igra naprosto leti , nijednom nije lagovala u mesec dana. Sledeci mesec sam uzeo ponovo 768 paket zbog downloada pa mi je trebao brzi paket , i lag se vratio u punoj meri. Iduci mesec vratim se na 256 i sve ponovo radi super. I evo prekjuce uplatim 768 i opet problemi sa lagom.
Bas nelogicno. Poslao sam mail teh. podrsci, nadam se da ce mi odg.

dzonihsv
10.11.2010, 11:39
Aj baci jedan www.pingtest.net rezultat ovde na forum.

Posle toga odradi u command prompt-u ove 2 komande:

tracert www.google.com

ping www.google.com -n 20

Odradi to i prekopiraj rezultate na forum.

laki1991
10.11.2010, 12:22
Ping je uvek bio i ostao 3-5
http://www.pingtest.net/result/27798035.png (http://www.pingtest.net)

http://img842.imageshack.us/img842/6582/82737590.jpg (http://img842.imageshack.us/i/82737590.jpg/)


http://img571.imageshack.us/img571/9585/73345105.jpg (http://img571.imageshack.us/i/73345105.jpg/)

dzonihsv
10.11.2010, 12:25
Sve se čini ok. Jedino taj packet loss ali se u pingovanju google-a ne prikazuje, što znači da je to nešto prolazno.

kristijan1
11.11.2010, 15:27
imam na laptopu intel(R) WiFi 1000 BGN , zelim da povecam range dali postoje neke antene koje se povezuju preko USB-a, i ako postoje koju bi mi preporucili???

dzonihsv
18.11.2010, 1:49
Ko zna da l' će Kristijan ovo pročitati, al' da napišem, možda neko tamo, nekog dana u Google pretrazi nađe odgovor na svoje pitanje na koje nekog tamo dana neće znati odgovor. :)

2 opcije imaš.

1. opcija ti je da lemiš neku omni antenu na ploču. Ne baš lak zadatak za onog ko nije nešto slično radio. Plus, laptop će da izgleda ko Frankenštajn.
2. opcija ti je da kupiš poseban USB WiFi adapter (eventualno nešto sa MiniPCI karticom). ALI, onaj bolji (da ne kažem jači) USB dongle nije baš jeftin i niko ti ne garantuje da će signal biti mnogo jači i stabilniji.

Fibonacci
21.11.2010, 1:49
Da li mi neko moze reci na koji nacin da postavim sifru na bezzicnu konekciju? Nisam nasao odgovor na moje pitanje na forumu, tako da, ako ga ima, molim vas da me usmerite . . .

miša topola
21.11.2010, 9:54
http://192.168.1.1

Quick Setup -> označiš Enabled Wireless -> Password Protected (WPA) -> i u polje Pre-Shared Key ubaciš šifru.

Fibonacci
21.11.2010, 18:32
Ja se izvinjavam, a gde se nalazi "Quick setup"?

dzonihsv
21.11.2010, 18:41
Nema svaki ruter Quick Setup. Naći Wireless podsekciju i onda idi po uputstvu koje je Miša napisao. Stavi nešto jače od WPA, WPA2 npr. (teška protekcija za razbijanje).

gently
16.12.2010, 12:25
Ljudovi.Evo pitanja.Uzeo bih wireless.Ima flet paket za 1000din kod beotela,mislim da je 5ghz.Najbliza stanica mi je Beogradjanka.Taj acces point je na 3.5 kilometara od mene vazdusnim putem.Imam opticku vidljivost jer sam na Zvezdari na brdu i to na 7 spratu pa ne verujem da je problem.

Sta mislite da li ce raditi normalno bez problema?Pitam jer cujem da wireless lose radi kada su vremenske nepogode i slicno.

Inace razlog sto uzimam wireless je sto nemam fiksni,nemam mogucnosti za kablovsku a ubilo me je da delim sa komsijom adsl(pocelo je da lici na brak). :D

dzonihsv
16.12.2010, 13:02
Radiće sasvim ok. Naravno, ako je Beotel obezbedio dovoljan protok na toj baznoj stanici. Inače, gledam im cenovnik i vidim da MORAŠ potpisati ugovor na minimum godinu dana da bi bio njihov korisnik putem WiFi usluge. To i nije toliko pametno, s' obzirom na to da ne znaš kako radi ta i ta bazna i koliki je uptime iste.

Ako si na sedmom spratu, onda moguće da vidiš i neku baznu Maksnet-a. Imaju paket za 1150 din (1536/128 - FlatNET), bez ograničenja, ne plaćaš aktivaciju, nisi pod ugovorom. Plus sa Maksnet-om si siguran u smislu da ljudi koji ga koriste ne prijavljuju nikakve probleme. I opet, ponavljam, nisi pod ugovorom, te već sledećeg meseca možeš preći na nekog drugog ako primetiš probleme (kojih verujem da neće biti). Imaš još par provajdera, ali ti cenovno ne odgovaraju, tako da cepaj na Maksnet (ako vidiš njihovu baznu).

PS: Vremenske nepogode ne smetaju WiFi-ju.

Dejan2
17.1.2011, 0:30
Nov sam na forumu.Imam jedan problem.Kupio sam AP TL-WA500G na njega navio 8 db tp link antenu kupio wireles karticu TL-WN551G, napravio biquad antenu. Signal mi je sad 56% -48dBm.Mogu da namestim i 76% 32dBm.Ali download mi je nikakav Krene dobro po nekad cak do 400kb/s ali vrlo brzo padne toliko da mi meri u bajtovima npr 45b/s pa cak i stane potpuno.Udaljen sam stotinak metara od firme gde radim i gde mi je AP.Mogu da ostvarim opticku vidljivost.Neznam odlepljujem ovih dana i neznam kako da resim i da li je uopste moguce resiti moj download.Unapred zahvalan na savetima.

water wizard
17.1.2011, 1:37
Nov sam na forumu.Imam jedan problem.Kupio sam AP TL-WA500G na njega navio 8 db tp link antenu kupio wireles karticu TL-WN551G, napravio biquad antenu. Signal mi je sad 56% -48dBm.Mogu da namestim i 76% 32dBm.Ali download mi je nikakav Krene dobro po nekad cak do 400kb/s ali vrlo brzo padne toliko da mi meri u bajtovima npr 45b/s pa cak i stane potpuno.Udaljen sam stotinak metara od firme gde radim i gde mi je AP.Mogu da ostvarim opticku vidljivost.Neznam odlepljujem ovih dana i neznam kako da resim i da li je uopste moguce resiti moj download.Unapred zahvalan na savetima.
Možda još neko skida :rofl:

Dejan2
17.1.2011, 11:33
Nemoguce jer firma ne radi subotom i nedeljom i radnim danima posle dva.Zastitio sam mrezu.

OverCHAOS
18.1.2011, 17:55
Zeleo bih da postavim kucnu wireless mrezu (za HTC Wildfire, da ne trosim predplatu kad sam kuci) i treba mi pomoc oko odabira nekog wireless routera (a da nije preskup). E sad, da li cu ja moci u isto vreme da koristim net na racunaru i na telefonu ili moram svaki put da vracam svoj ADSL modem da bih pristupio internetu sa racuanara?

Mirsad
18.1.2011, 18:04
Nemoguce jer firma ne radi subotom i nedeljom i radnim danima posle dva.Zastitio sam mrezu.
Koliki je download na racunarima u firmi u kojoj radis?Dali i na poslu imas takvih problema sa download-om?

miša topola
18.1.2011, 18:11
Zeleo bih da postavim kucnu wireless mrezu (za HTC Wildfire, da ne trosim predplatu kad sam kuci) i treba mi pomoc oko odabira nekog wireless routera (a da nije preskup). E sad, da li cu ja moci u isto vreme da koristim net na racunaru i na telefonu ili moram svaki put da vracam svoj ADSL modem da bih pristupio internetu sa racuanara?

Možeš istovremeno da koristiš Internet i na računaru i na mobilnom telefonu. Za ruter pitaj u drugom forumu.

HSVstoned
18.1.2011, 18:12
ljudi,ja nemam pojma oko wireless-a i ispascu glup,znam. :opanachke

na kom principu radi,sta samo kupis ruter i imas net za dz ? :confused:
od cega zavisi brzina,stabilnost.. ?

OverCHAOS
18.1.2011, 18:19
ljudi,ja nemam pojma oko wireless-a i ispascu glup,znam. :opanachke

na kom principu radi,sta samo kupis ruter i imas net za dz ? :confused:
od cega zavisi brzina,stabilnost.. ?

Pa mozes da koristis Wireless preko Wireless provajdera, gde placas isto kao ADSL ili mozes da uzmes router, ubodes ADSL kabl i imas besplatan wireless, ali placas ADSL.:ciao:

HSVstoned
18.1.2011, 18:24
zahvaljujem.
mislio sam da je u pitanju slaba[u smislu do 1mb/s,nestabilna] ali besplatna konekcija. :opanachke

Zoran_KS
29.1.2011, 12:23
ali besplatna konekcija. :opanachke
He,pa besplatna moze da bude samo ako kupis wireless karticu i uhvatis signal nekog od wireless rutera u tvojoj brzini koji nisu zasticeni, pa malo pozajmljujes net. :rolleyes:
Moze dobro da funckonise to recimo u zgradama,gde postoji dosta adsl rutera,ovako se bas i neces nesto ovajdis.
Ali, u principu,nista dok nemas svoj net.

Iris
29.1.2011, 13:59
Ni kod babe nema dzabe :dedica:

Lazic Nikola
9.2.2011, 19:42
Pozdrav...Zeleo bih da namestim internet sebi ali imam jedan problem,evo ovako...imam wireless antenu,Shabachki Grid,nameshtao sam je na kucu i usmeravao ka AP-u,ali nishta od signala...problem je bio u shumi koja mi zaklanja AP...tako da se skoro bio kod komshije koji je 1 km od mene udaljen.Namestim antenu,usmerim i eto signala...njegov polozaj je bolji od mog i nema velikih prepreka poput shuma itd...Pa sam mislio....Da li bi moglo da se namesti neki AP na njegovu kucu,a ja na moju uzmem josh jednu antenu i usmerim ka njegovoj kuci...i tako uzmemo zajednichki paket i delimo konekciju.Zanima me da li je ovo izvodljivo,shta mi treba od opreme,cena i ostalo...i da....nemam uslova ni za jedan drugi net,znachi ni jedan,osim jednosmernog satelita:mad:...ali to mi je zadnja varijanta....unapred hvala!

Nikola Stefan
5.3.2011, 16:09
Ajde 1 mali help za mene.. :):)
Koristim adsl-telekom 8Mb ruter mi je Jeed speed iw2.Povezan sam preko kabla ,a 2 komsija saljem net putem wirelessa.E sada imam nekoliko pitanja ??
1.Zasto svi mozemo da pristupimo ruteru-a ne samo ja 192.168.1.1
2.Zasto na sve pokazuje istu brzinu 7Mb
3.Da li mogu da im ogranicim brzinu ??? Hvala :opanachke:opanachke

dakifil
5.3.2011, 21:13
Ajde 1 mali help za mene.. :):)
Koristim adsl-telekom 8Mb ruter mi je Jeed speed iw2.Povezan sam preko kabla ,a 2 komsija saljem net putem wirelessa.E sada imam nekoliko pitanja ??
1.Zasto svi mozemo da pristupimo ruteru-a ne samo ja 192.168.1.1
2.Zasto na sve pokazuje istu brzinu 7Mb
3.Da li mogu da im ogranicim brzinu ??? Hvala :opanachke:opanachke

1. Pa ti postavi user i sifru koji tebi odgovaraju pa ces moci samo ti
2. pa zato sto je to brzina ka internetu svejedno koliko kompjutera je zakaceno, i to je realna brzina za taj paket
3. da, skini program netlimiter, ali ce komsija morati da se slaze sa limitiranjem :D