PDA

Prikaži potpunu verziju : Svet kompjutera 7/2008


oluja
26.6.2008, 9:49
Od 1. jula u prodaji je novi broj "Sveta kompjutera". :D

Sadržaj će biti postavljen par dana pred izlazak broja.

Naslovnu smo poslali u štampariju i ona izgleda ovako:

22386


AKTUELNOSTI
Lokalizacija slobodnog softvera na srpski jezik. Krajem prošle godine, država nas je iznenadila svojim novim pogledom na svet kompjutera, najavljujući finansiranje niza projekata lokalizacije slobodnog softvera na naš jezik.

Sapphire Radeon HD 4850 512MB
Malo ko je verovao da će ATI ponoviti podvig sa RV670 i nakon samo šest meseci predstaviti novu generaciju GPU-ova. Međutim, ATI je opet servirao „bombonu” – RV770...

Autodesk 3ds Max 2009
Nismo se pošteno ni izigrali Max verzijom 2008, kad nas je Autodesk uzdrmao preranim izlaskom nove verzije svog 3D mainstream paketa.

Adobe Dreamweaver CS4 Beta – Stiletto
Vizuelne komponente omogućavaju da se istovremeno vidi kôd stranice i finalni produkt, a do sada komplikovan razvoj web stranica svodi se na „prevlačenje” željenih kontrola i njihovo prosto konfigurisanje, kao da se igrate Lego kockicama.

Mass Effect - Igra meseca
Igra koja sa sadržinske, konceptualne, mehaničke, produkcione i svake druge fizičko/fiziološke strane u potpunosti oduševljava.

:ciao:

zemljanin
26.6.2008, 9:54
Lijepo. Hvala!

GoranSTX
26.6.2008, 9:54
Pingvin na prvoj strani SK! A di mu je šajkača?

Nego, šta radi onaj Enterprise iznad naslova? A?

todos
26.6.2008, 10:03
Pingvin na prvoj strani SK! A di mu je šajkača?

Nego, šta radi onaj Enterprise iznad naslova? A?

Fantasticno sakriven Enterprise!!!:eek: Stvarno sta ce on gore?
Ne odusevljava me linux, jos ako bude na deset stranica.:kreza:
Zasto AMD servira bombonu?
I zasto je kasnila reklama za novi broj?

HaveBreak
26.6.2008, 10:08
Ova lokalizacija znaci da cemo konacno preci na Linux:)

oluja
26.6.2008, 10:08
Pingvin na prvoj strani SK! A di mu je šajkača?

Nego, šta radi onaj Enterprise iznad naslova? A?

Ima sajkacu, pridrzava je "rukom" :)
Enterprise je zicani model... 3Dmax... :D

zdravkelja
26.6.2008, 10:17
Svidja mi se. :)
Nekako je sveze.

GoranSTX
26.6.2008, 10:21
Ima sajkacu, pridrzava je "rukom" :)
Enterprise je zicani model... 3Dmax... :D

Vidi stvarno ima šajkaču... Izvinjavam se, kad sam video Enterprisea izgubio sam pažnju...

urke
26.6.2008, 10:24
Naslovna je. ma čista desetka! Samo mi se ne sviđa što SKux ne levči staklo piva nego ovaj tetrapak (http://www.backgroundsarchive.com/images/pub/9/9729es1bjzo5vq.jpg)... al' aj sad :D Peđi kapa dole za ideju i izvedbu!

HaveBreak
26.6.2008, 10:31
Naslovna je. ma čista desetka! Samo mi se ne sviđa što SKux ne levči staklo piva nego ovaj tetrapak (http://www.backgroundsarchive.com/images/pub/9/9729es1bjzo5vq.jpg)... al' aj sad :D Peđi kapa dole za ideju i izvedbu!

Izgleda da pije sok od borovnice:),vidi se da se i pingvin i oznojio dok je islesao tu kamencinu:),xtra je naslovna,da nema ovih naziva programa licila bi kao neki strip sa Mikijem Mausom &co.Nesto je pingvin bucmast na slici,sigurno od svinjetine:)

Patton
26.6.2008, 10:32
Hebote, najjaca naslovka u ovoj godini - provereno. Obicno ih ne komentarisem, ali sada sam morao da izrazim svoje odusevljenje :aplauz:

Ko ju je radiJo?

oluja
26.6.2008, 10:33
Naslovna je. ma čista desetka! Samo mi se ne sviđa što SKux ne levči staklo piva nego ovaj tetrapak (http://www.backgroundsarchive.com/images/pub/9/9729es1bjzo5vq.jpg)... al' aj sad :D Peđi kapa dole za ideju i izvedbu!

Cedi tetrapak :)

Irena 93
26.6.2008, 10:36
Extra naslovna.Stvarno najbolja.;)

urke
26.6.2008, 10:43
Ja se izvinjavam, ali morao sam: digg it! (http://digg.com/linux_unix/Svet_kompjutera_Lokalizacija_slobodnog_softvera_na _srpski)

VojaM
26.6.2008, 10:52
Hebote, najjaca naslovka u ovoj godini - provereno. Obicno ih ne komentarisem, ali sada sam morao da izrazim svoje odusevljenje :aplauz:

Ko ju je radiJo?
A ko nam je u impresumu potpisan kao ilustrator?

Doduše, dotični ilustrator je radio pingvina (a ne Radio Pingvin), a neko drugi je strugao rotkvu na rendeR ;)

A M G
26.6.2008, 11:06
@ Tux (ako ikako moze da odgovori):
A kako se ti osecas kada popijes sok od malina?! :biglaugh:


Teraflops, bato! :n_klanja:

Mislim da je opisan cp6Linux, zar ne?

Dimo
26.6.2008, 11:33
Odlicna naslovna strana, svaka cast. Jeste da me Linux uopste ne interesuje, ali na stranu to, ilustrator je odradio sjajan posao, i ovo je jedna od boljih naslovnica koje pamtim u poslednjih nekoliko godina.

urke
26.6.2008, 11:57
@ Tux (ako ikako moze da odgovori):
A kako se ti osecas kada popijes sok od malina?!

Nešto gledam, i provalio sam ga! Ladno je SKux spakovao domaću šljivu u tetrapak i skinuo brending sa ambalaže. A pošto šika radžu po vrućini, oznojio se svojski, i zapio bogami. Ovo je međufaza „ždral-supermen“ :dedica:

Mislim da je opisan cp6Linux, zar ne?

Između ostalog, da.

Rasa
26.6.2008, 12:07
Odlicna naslovna, a za Linux tek sada pocinjem polako da se interesujem

Bagzili
26.6.2008, 12:24
Naslovna je stvarno extra:tapsh:

Jedva cekam da izadje;)

Wolverine
26.6.2008, 13:02
Naslovna je najbolja ove godine (sa onim Ibanezom je druga za sad)!

LebronMVP
26.6.2008, 13:22
Meni nije nista posebno naslovna. Izgleda bicu jedini kome se ne djasvi:)

M.C.
26.6.2008, 14:26
Xexe, opet najbolja igra nije igra meseca.

Wolverine
26.6.2008, 14:46
Xexe, opet najbolja igra nije igra meseca.

A najbolja igra je?

LebronMVP
26.6.2008, 14:56
A najbolja igra je?

Zna se: Metal Gear Solid IV: Guns of the Patriots za PS3

M.C.
26.6.2008, 14:58
Bas sam cekao da neko drugi odgovori. :)

Renche
26.6.2008, 15:04
Lepo, lepo, samo da ima nesto dobro da se procita :)

player1
26.6.2008, 15:44
Bas sam cekao da neko drugi odgovori. :)

here we go again... :a_whistli

GaleOm
26.6.2008, 15:51
Mass Effect - Igra meseca
Igra koja sa sadržinske, konceptualne, mehaničke, produkcione i svake druge fizičko/fiziološke strane u potpunosti oduševljava.



Mass Effect je suvo zlato, nisam procitao bolji opis ove igre od gore navedenog.



----------------
Now playing: New Order - True Faith (http://www.foxytunes.com/artist/new+order/track/true+faith)
via FoxyTunes (http://www.foxytunes.com/signatunes/)

Pelagijska Argosija
26.6.2008, 16:04
Dajte ljudi nemojmo opet o tome koja je igra najbolja - dosta je već raspravljano u prethodnih mesec dana na tu temu. To je na kraju subjektivno mišljenje.

donator99
26.6.2008, 16:10
Zna se: Metal Gear Solid IV: Guns of the Patriots za PS3

Kad smo vec kod toga, posto je ponovljena sramota iz 6/2008, bar nam dajte info sto se tice ocene MGS-a.
Kao neku vrste utehu. :)

SirDuck
26.6.2008, 16:11
Haha, ovi konzolaši žive od hvalisanja ekskluzivama, bože, nađite pametnija posla :D

A i vi PC-evci,šta se ložite, polako :D

M.C.
26.6.2008, 16:35
Dajte ljudi nemojmo opet o tome koja je igra najbolja - dosta je već raspravljano u prethodnih mesec dana na tu temu. To je na kraju subjektivno mišljenje.
Naravno da je raspravljano, i to sa razlogom. Subjekti treba da ocenjuju objektivno, ne subjektivno. :D

Anyway, Mass Effect ih je povadio, bila bi bruka da dva meseca uzastopno ne bude igre meseca. Kuzmanovic da zahvaljuje svecima sto se nije pojavio koju nedelju kasnije.

LoneWolf
26.6.2008, 18:09
cool naslovna

Dushan
26.6.2008, 18:14
Rispekt za naslovnu, sigurno top 3 otkad ja chitam SK.

donator99
26.6.2008, 18:15
Rispekt za naslovnu, sigurno top 3 otkad ja chitam SK.

Slozio bih se sa tim, da nema jedne stvari koja mi bode oci...

player1
26.6.2008, 18:19
Kad smo vec kod toga, posto je ponovljena sramota iz 6/2008, bar nam dajte info sto se tice ocene MGS-a.

Pa i nije "ponovljena sramota" jer prosli mesec stvarno nije bilo dobre igre, sem GTA4, za tu titulu dok je ovomesecni Mass Effect ipak suvo zlato. :to_care:

donator99
26.6.2008, 18:27
Pa i nije "ponovljena sramota" jer prosli mesec stvarno nije bilo dobre "non-console" igre, a Mass Effect je ipak suvo zlato. :to_care:

Ne kritikujem ja Mass Effect, posto znam da je igra fenomenalna, vec cinjenicu da je pre par meseci opisan od A do Ш u verziji za Xbox, a sada je ta ista igra opisana na, preptostavljam, slican nacin i sto je najsmesnije, vec opisani port sa Xboxa, uzima titulu najbolje igre meseca, iako ta ista igra, bez ikakvih razlika, nije uzela istu titulu pre par meseci, a uzima je sad, kada joj je konkurent jedna od najboljih(ako ne i najbolja) igra ove godine.
Ali, jbg, SK je uvek imao uvrnute kriterijume po pitanju odlucivanja vezano za igru meseca...
Zalite se po forumu kako se opisuju igre za konzole iako postoje iste verzije tih igara za PC, kako takvim opisima treba dati maksimalno pola strana, a ovde glorifikujete opisivanje porta sa Xboxa(koji je vec detaljno opisan) i slavite cinjenicu da je neopravdano uzeo titulu igre meseca(po nekim, rekao bih, normalnijim kriterijumima od ovih koje SK primenjuje).
Sto se tice prica o subjektivnosti i objektivnosti, novinar uvek mora biti objektivan.
Naravno, doza subjektivnosti uvek mozemo naci u svim tekstovima, a posebno u onima u kojima se opisuju igre.
Kada bi Miodrag Kuzmanovic opisivao Final Fantasy, pitanje je da li bi igra dobila preko 80, dok ce opet, japanski Famitsu, maltene sigurno, dati istoj igri maksimalnih 40 poena
Uostalom, ako cemo vec tako, pogledajte reakcije ljudi na interentu u vezi izlaska Guns of the Patriots i u vezi izlaska PC verzije Mass Effecta.
Kolicina hypea koji je ovaj prvi generisao je daleko veca nego sto je ME ikada imao, ukljucujuci i onaj pred izlasak same igre.
Ali opet ponavljam, SK je uvek imao(i, nazalost, i dalje ima) vrlo cudne kriterijume po pitanju izbora za igru meseca...

SirDuck
26.6.2008, 18:33
A možda MGS4, jednostavno nije dovoljno dobar da bude igra meseca?
Časopis ne bi trebao da bude pod uticajem hajpa, kao mnogi ovde...

M.C.
26.6.2008, 18:50
A možda MGS4, jednostavno nije dovoljno dobar da bude igra meseca?

Naravno da jeste, ali da je izasao za PC.

I da su ovakvi uslovi u pitanju takodje bi bio igra meseca.

http://i30.tinypic.com/10oiv6o.jpg

SirDuck
26.6.2008, 18:53
Naravno da jeste, ali da je izasao za PC.


To nema veze sa mozgom :D

GaleOm
26.6.2008, 18:56
Pojam "port sa konzole" je stekao losu karmu u vreme kada je PC valjano presisao PS2, ali je izdavacima zbog lenjosti i zelje da vise ljudi moze da potera igru, lakse bilo da je ne unapredjuju vec da je tehnicki ostave kakva je bila na PS2. Ovde je situacija drugacija, ME jeste port sa XBoXa, ali tehnicki doteraniji, tako da ovde izraz "portovana igra" ima sasvim drugo znacenje od uobicajenog

player1
26.6.2008, 19:00
Ne kritikujem ja Mass Effect, posto znam da je igra fenomenalna, vec cinjenicu da je pre par meseci opisan od A do Ш u verziji za Xbox, a sada je ta ista igra opisana na, preptostavljam, slican nacin i sto je najsmesnije, vec opisani port sa Xboxa, uzima titulu najbolje igre meseca, iako ta ista igra, bez ikakvih razlika, nije uzela istu titulu pre par meseci, a uzima je sad, kada joj je konkurent jedna od najboljih(ako ne i najbolja) igra ove godine.

Treba uzeti u obzir da PC verzija nija bas 100% ista kao ona za Xbox360 (izguglaj malo o razlikama oko njih).

Na primer, inventar menadzment u XBOX360 verziji je na nivou ocajanja (u poredjenju sa doradom za PC). Inace, to je jedna od vokalnijih mana ovog RPGa koji je na nekim sajtovima bio ocenjen kao RPG 2007 godine (uopste, ne za konzole).

Takodje, HUD je dosta poboljsan sa mogucnoscu dodavanja shortcutova za razne moci (u konzole verziji si uvek morao pauza, izaberi moc, pali), sto igru cini dinamicnijom. Na primer, mozes odmah u real time da postavis barijeru, bacis lift, pa aktiviras marksmen mod na pistolju.

Plus su dodatne zgodne mogucnosti za bolju kontrole cele grupe, tipa napadaj tamo, brani ovde i slicno (mada ja licno ovo nisam imao potrebe da koristim).

Uz to, kontola Mako vozila je mnogo elegantnija na kombinaciji tastatura + mis (po svedocenjima onih koji su igrali i XBOX360 verziju, "vozi u krug i pucaj" manevar je bilo skoro nemoguce na tim kontrolama).


P.S.
Mini igra za desifrovanje je takodje nova na PCu, ali ipak to je minorna razlika.

HaveBreak
26.6.2008, 19:02
Ista prica kao u proslom broju samo u ovom ce ipak biti igre meseca,jel ima opisa MGS4,ipak ste trebali dati njemu igru meseca iako je igra za konzole

donator99
26.6.2008, 19:02
1.Mass Effect je port sa PC-a.
Nista novo, maltene, nije dodato.Igra je, prosto, prebacena sa jedne platforme na drugu.
U vezi tehnicke doteranosti, to je pratilo sve portovane igre u poslednjih par godina.
Skoro sve su mogle da se poteraju na vecim rezolucijama i vecim nivoom detalja.
Sto se tice Duckovog flamea, to necu ni da komentarisem.
MGS4 nema kvaliteta za igru meseca...:rofl:

player1
26.6.2008, 19:09
A možda MGS4, jednostavno nije dovoljno dobar da bude igra meseca?
Časopis ne bi trebao da bude pod uticajem hajpa, kao mnogi ovde...

Istinu za reci, izbor za igru meseca jeste pod uticajem hypea (po definiciji to jeste najpopularnija, a nemora da bude najbolja igra meseca), ali domaceg hypea, a ne sveckog, pa igre koje su za najmanje pristupacnu konzolu (u Srbiji) bas nemaju neki sansu za tu titulu.

M.C.
26.6.2008, 19:12
Onda da promovisemo pirateriju na forumu, jer jedino igre koje se mogu nabaviti za dz mogu biti igre meseca.

Pelagijska Argosija
26.6.2008, 19:40
Što se tiče flejma: Ko je prvi opet počeo ovu priču bez kraja? Bacite pogled na post br. 23 (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=556517&postcount=23) u ovoj temi. Nije se niko pre javio sa porukom: "Haha, Mass Effect za PC je igra meseca - evo vam ga na konzolaši!" tako da - ohladite malo glave.
Što se tiče piraterije: Takvo je stanje u našoj državi. S tim moraš da se pomiriš. Uostalom nije Pera Dugić ripovao igre i filmove već John Smith. Mislite o tome.

Half-Life boy
26.6.2008, 19:46
Stvarno super naslovna, sve pohvale :tapsh:.

M.C.
26.6.2008, 20:06
Ja nisam konzolas ja sam gamer. Smorili ste i ti i pojedini sa tim izrazom.
Inace gornje 4/5 naslovne je veoma lepo. :)

PeTkO
26.6.2008, 21:15
Odlicna naslovna

Inace, koliko se ja secam, u proslom broju SK-a, u rubrici "Rec urednika", naglaseno je da Svet Kompjutera nece staviti kao igru meseca neku igru sa konzole.Sto je i opravdano jer ovo je ipak "Svet Kompjutera", a ne "Svet Konzola"...To sto se opisuju igre za konzole, konzolasi treba da shvate kao privilegiju i da postuju i taj dati prostor u casopisu, a ne da traze i da bude igra meseca igra sa konzola.A ako cemo bas pravo, u Srbiji je mnogo vise ljudi sa PC-jem nego sa konzolama, pa je po nekoj logici igra meseca nemoze biti igra za konzole.

Das mu prst, on hoce ruku...

holodoc
26.6.2008, 21:17
Odlicna naslovna

Inace, koliko se ja secam, u proslom broju SK-a, u rubrici "Rec urednika", naglaseno je da Svet Kompjutera nece staviti kao igru meseca neku igru sa konzole.Sto je i opravdano jer ovo je ipak "Svet Kompjutera", a ne "Svet Konzola"...To sto se opisuju igre za konzole, konzolasi treba da shvate privilegiju i da postuju i taj dati prostor u casopisu, a ne da traze i da bude igra meseca igra sa konzola.A ako cemo bas pravo, u Srbiji je mnogo vise ljudi sa PC-jem nego sa konzolama, pa je po nekoj logici igra meseca nemoze biti igra za konzole.

Das mu prst, on hoce ruku...
Petko frlji se ti na svoj online MMORPG ;) Nemo' da pališ vatru :D

nikolam
26.6.2008, 21:21
Lepa je naslovna.. valjda ako je šala sa ЊЊЊ nešto što treba shvatiti pozitivno.
Ne sviđa mi se jedino to što nije u pitanju
"Besplatno", nego
"SLOBODNO" : velika je razlika.

Takođe, kada se opisuju programi i sistemi pod GPL i sličnim licencama
treba imati u vidu da to nisu programi zatvorenog koda koji su "besplatni za korišćenje", već programo OTVORENOG koda koji su stoga
SLOBODNI za izmenu, razvoj I korišćenje.

Stoga >> SLOBODNI << ovde ima mnogo šire značenje i treba ga koristiti umesto
jednostavnog "besplatni" jer to jednostavno nije isto.. :dedica:
:icon_stud

PeTkO
26.6.2008, 21:22
@holodoc(sto ti iskljucen PM?)
Nece biti RPG, zaboga, bice vise nastrojena na RTS fazon :)

Vatra?Kakva vatra?

M.C.
26.6.2008, 21:22
To sto se opisuju igre za konzole, konzolasi treba da shvate privilegiju

Valjda si i pustio vodu za sobom...

Renche
26.6.2008, 21:29
Valjda si i pustio vodu za sobom...
:rofl:
Što ga vređaš?
On ništa loše nije rekao, i sasvim se slažem sa njegovim stavom...
Ovaj časopis će se dokraja pretvoriti u ''Svet Konzola''...

PeTkO
26.6.2008, 21:30
Ma ok, quliram lika.Em' prvi poceo celu raspravu, em' je jos i poceo da vredja.Ima nas svakakvih...

M.C.
26.6.2008, 21:43
Nikog ja nisam bio po usima da opisuje igre za konzole. Ako to vec rade nek rade kako treba. To sto im je pogodjen ego iz proslog broja da i ne komentarisem vise.
Na kraju krajeva nek izbace opise, nek ukinu forum konzole na forumu, i mirna im glava od tih 'posasti'.

Pelagijska Argosija
26.6.2008, 21:55
...To sto im je pogodjen ego iz proslog broja da i ne komentarisem vise...

:rolleyes: Ne znam samo čiji je ego pogođen...

Xexe, opet najbolja igra nije igra meseca.

Kad smo vec kod toga, posto je ponovljena sramota iz 6/2008, bar nam dajte info sto se tice ocene MGS-a.
Kao neku vrste utehu. :)

Slozio bih se sa tim, da nema jedne stvari koja mi bode oci...

...Ali, jbg, SK je uvek imao uvrnute kriterijume po pitanju odlucivanja vezano za igru meseca...
...Kada bi Miodrag Kuzmanovic opisivao Final Fantasy, pitanje je da li bi igra dobila preko 80, dok ce opet, japanski Famitsu, maltene sigurno, dati istoj igri maksimalnih 40 poena...
...Ali opet ponavljam, SK je uvek imao(i, nazalost, i dalje ima) vrlo cudne kriterijume po pitanju izbora za igru meseca...

Ista prica kao u proslom broju samo u ovom ce ipak biti igre meseca,jel ima opisa MGS4,ipak ste trebali dati njemu igru meseca iako je igra za konzole

...MGS4 nema kvaliteta za igru meseca...:rofl:

M.C.
26.6.2008, 22:04
Sto, jer bi trebao da bude moj? Pa ja ni nemam ps3.

GaleOm
26.6.2008, 22:26
Sto, jer bi trebao da bude moj? Pa ja ni nemam ps3.
Kada bi sad donator napisao da nema kuci MGS4, dobili bi smo obrt kakvog nema ni u M. Night Shyamalan (http://www.imdb.com/name/nm0796117/)-ovim filmovima.

GoranSTX
26.6.2008, 22:28
Aman ljudi dokle više??? Doduše, pošto ne pratim igre ni na PC-u ni na konzolama nemam ni pojma oko čega se natežete, ali iskreno - smara...

urke
26.6.2008, 22:42
Stoga >> SLOBODNI << ovde ima mnogo šire značenje i treba ga koristiti umesto jednostavnog "besplatni" jer to jednostavno nije isto.. :icon_stud

:tapsh:

Nisam ja pravio naslovnu, ali kako sam ti već odgovorio na OOo dd, u pitanju je keyword. Da razložim za ostale čitaoce: reč slobodno je preširoka za ključnu reč koja kod slučajnog prolaznika pored trafike treba da ostavi utisak. Dakle, „besplatno“ je povoljniji pojam za buzz od „slobodno“, posebno u državi koja se zove Srbija.

Kad budete čitali materijal unutra, čitaćete i o slobodi, ali onima koji ne razumeju slobodu potrebno je nešto za Dž. Znaš, malo psihološkog efekta, pošteni marketing (inače, Ministarstvo na prvo mesto stavlja cenu, a potom slobodu... bar je tako bilo na početku realizacije projekata, valjda su za kasnija obaveštenja poslušali savete realizatora da je GNU sloboda bitnija od cene). :dedica:

nikolam
27.6.2008, 5:18
Dakle, „besplatno“ je povoljniji pojam za buzz od „slobodno“, posebno u državi koja se zove Srbija.
Ok, hajde da se složim sa takvom postavkom za naslovnu
ali samo da nam ne pređe u naviku svima zbog toga itd ;)

Ipak je SK obrazovna novina za mase pa bi ubuduće o tome trebalo povesti računa, ako ne na drugom mestu, ono bar u opisima programa u broju.
Dakle kod opisa programa Sloboda je ispred besplatnog.
Može i par puta da se navede objašnjenje o čemu se radi da se čitaoci naviknu ili ,zašto da ne, objašnjenje uvek u rubrici, da bi se razlikovali od silnih Win-neslobodnih "besplatnih" programčića za sve i svašta.

Kad budete čitali materijal unutra, čitaćete i o slobodi, ...
..valjda su za kasnija obaveštenja poslušali savete realizatora da je GNU sloboda bitnija od cene). :dedica:
Ok, Ideja je za sada držeća i slažem se, ne mora baš sve "s neba pa u rebra".
Al definitivno na neku sledeću naslovnu ima da ide Sloboda mesto besplatnog, ne zvao se ja Pingvinko Gnuić ;) :D

DarkNemos
27.6.2008, 8:31
Hvala bogu da ste se setili da opisete neki 3d program :)

VojaM
27.6.2008, 9:50
Momci, ovde tema nije PC vs konzole. Ne zanima me ni da čujem "On je prvi počeo".
Batalite dalju raspravu, da ne bih morao da brišem.

lijenština
27.6.2008, 10:49
Teraflops bato :D
Pitam se sta kaze Qzma na to.:p
...a AMD i ATI, potisnuti na marginu, bili su prinuđeni da se uhvate za uši i zajedno zamlataraju nogicama da bi im glave ostale iznad vode...
Prorocke reci. ;)

urke
27.6.2008, 12:44
Može i par puta da se navede objašnjenje o čemu se radi da se čitaoci naviknu ili ,zašto da ne, objašnjenje uvek u rubrici, da bi se razlikovali od silnih Win-neslobodnih "besplatnih" programčića za sve i svašta.

SK je informativan časopis kome nije primarna uloga da davi čitaoce iz broja u broj o istim stvarima. Zato malo pauziramo sa redovnim opisima novih distribucija. Bar je to slučaj sa rubrikom LP.

O slobodi smo već pisali i u nekom narednom periodu na kraće staze nećemo pisati ponovo. Mada se konstatacija o slobodnoj upotrebi, nabavljanju i deljenju prožima kroz svaki članak, između redova. Čitaoci ne vole suvoparne tekstove, a pripovedanje o značaju slobodnog softvera nezainteresovane može samo da otera od statusa potencijalnog čitaoca, a nakon toga i korisnika slobodnog softvera i operativnih sistema (što da ne).

OffTopic: Ako se baš zalažeš za propagiranje ideje o slobodnom softveru, zašto onda ne daš doprinos tome kroz GNUzillu? I ne samo ti, već svi koji tako razmišljaju. Prestanite da samo „mislite na glas“ i uradite nešto za tu slobodu. Ima toliko projekata željnih sveže snage i novih ideja, ali se nešto učesnici u zajednici slabo pelcuju na zajedničke projekte, više vole da freelanceuju. Ako nemaš ideju gde bi mogao da pripomogneš, reci da ti nabrojim deset projekata iz rukava. :ciao:

VojaM
28.6.2008, 14:22
Al definitivno na neku sledeću naslovnu ima da ide Sloboda mesto besplatnog, ne zvao se ja Pingvinko Gnuić ;) :DA i ne zoveš se tako :opanachke

VojaM
29.6.2008, 22:06
Nemojte smarati sa sadržajem.Sadržaj dajemo dva dana pred izlazak broja, kad je to moguće. Sada nije moguće. Čak i da neko iz redakcije ima baš onako žarku želju da radi nedeljom, ne može da uđe u zgradu jer je zaključana.

Sadržaj ćemo postaviti sutra.

VojaM
30.6.2008, 11:35
NA LICU MESTA
Disney Interactive Studios
Extreme CC konferencija
Ultimate Coding Challenge 2008
Sony Ericsson konferencija
Alti seminar, Ohrid
Otvaranje vodeće Telenor prodavnice
New Media Festival, Novi Sad

AKTUELNOSTI
Lokalizacija slobodnog softvera na srpski jezik

TRŽIŠTE
Intel Atom platforma i konkurenti

KOMPJUTERI I FILM
Kung fu panda
Letopisi Narnije: Princ Kaspijan

TEST DRIVE
Intel Core 2 Duo E7200
Sapphire Radeon HD 4850 512MB
HP Compaq 6730b
Gainward Bliss 9600GSO 768MB Golden Sample
Intel P45
Gigabyte GA-EP45-DS4
Hardverzije
Samsung CLP-610ND
Airlive ARM-201 ADSL2/2+ Ethernet USB modem
D-Link Web Smart Switch DGS-1216T
Verbatim CFHC 8GB, microSDHC 4GB
Mustek PF-A860
Yepo YP-737-13, YP-757-10, YP-757-11C, YP 767N
Freecom MediaPlayer XS
Xwave SP-51, SP-52, SP-55, SP-60
Digital audio transmitter
Shockwave USB rechargeable battery
Omega OM 072 i OM 217
Comet Vocal 40L Talking Translator

INTERNET
.rs: Bežična Srbija
MTS usluga „Moj pogled”
WWW vodič
Internet protokol adrese
Zarada na sajtu (2)
Internet trendovi
Adresni prostor na Internetu
Borba za prevlast na Internetu

TEST RUN
Autodesk 3ds Max 2009
PC Tools Desktop Maestro 2.0
Adobe Dreamweaver CS4 Beta – Stiletto
Date Doctor For Men 1.7
Advanced PDF to Image Converter 1.9
Capricorn AstrologyExplorer 3D 1.2
Corel WordPerfect Office X4 Standard Edition
Odboso PhotoRetrieval 1.4.1
Urgent Backup 2.8
Acala DVD iPod Ripper 3.0.2

PD KUTAK
Microsoft WordWide Telescope Spring Beta 2.1.8.1
FotoSketcher 1.4
FotoTagger 2.11
AndreaMosaic 3.22
LaptopLock 0.9.4
GOTSent 0.23
Wave MP3 Editor 15.2
MediaInfo 0.7.6.4
All To Avi 4.53.94
HeroMachine 2.5
X-Setup Pro 9.0.1
PicLens 1.6.4
MessengerLog 6.71
SyncBack 3.2.18

CeDeTEKA
Map&Guide Base Route Planner
Punch Home Design Architectural Series 4000
Pink Panther: Spasavamo životinje i planetu Zemlju

TEST FUN
ViStart Beta 6 i ViOrb Beta 2.4, Wallpap1 Vs. 1.05, Screensaver Wonder 4.7
TouchCursor 1.6.0, Arctic Bear Advanced, Daedalus 2.2

PHONE ZONE
CalSync S60, pySMSflooder, Mobile Weather, cCam
Grey’s Anatomy, Brix, Indiana Jones and the Kingdom of Crystal Skull, Circus Act

LAKI PINGVINI
cp6Linux 2008 (Home Edition)
soundKonverter 0.3.8
Yakuake 2.8.1
Exaile 0.2.13
recordMyDesktop 0.3.7.3

SITNA CREVCA
Modulator-demodulator – modem

SERVIS
Višejezgarni procesori i paralelno programiranje

CASE CHASE
Kućište „Disco Box”

NAGRADNI KVIZ

I/O PORT

JA, IGRAČ

BONUS LEVEL

PRVI UTISCI
Warhammer Online: Age of Reckoning

TEST PLAY
Mass Effect
Race Driver: GRID
Lego Indiana Jones: The Original Adventures
Donkey Xote
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
Penny Arcade Adventures: On the Rain-Slick Precipice of Darkness – Episode One
Dracula: Origin
Incredible Hulk
Perry Rhodan: Myth of the Illochim
Robert Ludlum’s The Bourne Conspiracy
Haze
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
Boom Blox
Dragon Quest Swords

NET PLAY
Age of Conan: Hyborian Adventures
Rat je stigao

STARO ZA NOVO
Half-Life 2: Dystopia 1.1
Half-Life 2: Eternal Silence 3.0

PSPLAY

TEST OF TIME

TEST JOY
Logitech Driving Force GT i Logitech DriveFX

LebronMVP
30.6.2008, 11:45
Solidan sadrzaj.

Highlander
30.6.2008, 11:55
Jeee, izašao mi tekst, again. :D

Zašto niko nije opisao Wall-E? :(
Inače, radujem se opisu novog 3ds-a i Dreamweaver-a. :)

alesandro
30.6.2008, 12:08
Jeee, izašao mi tekst, again. :D



Sta si pisao, opet? :)

Red Dragon
30.6.2008, 13:18
Sasvim pristojan broj, a i naslovna je dobra, sa sve skrivenim Enterpriseom.:D
@Highlander:
Nisi jedini kome izlazi tekst....valjda.:a_bleh::ciao:

urke
30.6.2008, 13:41
Jeee, izašao mi tekst, again.

Aaaa, ovaj, 'de ti to izlazi?

Čudi me da danas SK nije stigao čak ni u Politikine trafike :(

Beagle
30.6.2008, 13:44
Kad cemo vishe da dobijemo test GTX280?

HaveBreak
30.6.2008, 13:47
Svaka cast sto ste opisali MGS4 i Race Driver Grida.Posebno ove druge jer je stvorila podeljenja misljenja da li je simulacija ili arkada u istoimenoj temi,sad cemo moci procitati sta "strucnjaci":)misle.Naravno oko prve nema podeljenih misljenja svi se slazu da je zakon:)

KOLOS
30.6.2008, 13:50
Intel Core 2 Duo E7200
Sapphire Radeon HD 4850 512MB
:dzavo:Gainward Bliss 9600GSO 768MB Golden Sample:dzavo:

Ove tekstove ću prvo pročitati!:)

DarkNemos
30.6.2008, 14:23
Jeee, izašao mi tekst, again. :D

Zašto niko nije opisao Wall-E? :(
Inače, radujem se opisu novog 3ds-a i Dreamweaver-a. :)

Kakav tekst? A? A? A? :)

Pricaj bre :D

Nemoj dzabe da se radujes za 2009. Ja ostajem na osmici :)

Eni
30.6.2008, 14:46
Jeee, izašao mi tekst, again. :D

Jeee, svaka čast! Koji po redu? :tapsh:

Highlander
30.6.2008, 15:20
Sta si pisao, opet? :)
Аll To Avi u PD kutku. :)
Nisi jedini kome izlazi tekst....valjda.:a_bleh::ciao:
Kul, što više to bolje. :D
Aaaa, ovaj, 'de ti to izlazi?
Danas verovatno iz štamparije, a sutra će izaći na kioscima. :)
Kakav tekst? A? A? A? :)

Pricaj bre :D

Nemoj dzabe da se radujes za 2009. Ja ostajem na osmici :)
Napisao sam na početku posta...

Ma ja se radujem samo opisu, i ja takođe ostajem veran starijim verzijama još uvek, devetki i sedmici, tačnije. :)
Jeee, svaka čast! Koji po redu?:tapsh:
Hvala. Treći.:)

Nego, dosta o meni. :kreza: Ko je pisao tekst o modemima? Voja? To ću, nakon uvodne reči, prvo da pročitam. :)

VojaM
30.6.2008, 16:34
Nisam ja. ;)

Shlaymara
30.6.2008, 17:21
TEST RUN
...
Date Doctor For Men 1.7
...

WTF je ovo?! :biglaugh:
Nesto mi sa javlja ko ce se najvise obradovati ovom opisu:D:rofl:

JohnnyNT
30.6.2008, 21:57
Zarada na sajtu (2) :tapsh:

Jeeeeeeeeeeeee, a jedva čekam i Quzmu :D

VojaM
1.7.2008, 11:05
WTF je ovo?! :biglaugh:
Date Doctor For Men 1.7
Nesto mi sa javlja ko ce se najvise obradovati ovom opisu:D:rofl:
Je li?
Ko?

Pjanovic
1.7.2008, 11:11
Onaj ko ne "skita" :p :D.

Half-Life boy
1.7.2008, 14:55
Zasto negde ne stavite ostatak konfiguracije sa kojom se testira hardver u SK-u? Gledam sam neke testove iz razlicitih brojeva i vidim da u jednom broju neka kartica ima 50% pa i vece performanse od iste takve testirane u drugom broju u istom programu/igrici u istoj rezoluciji...

Beagle
1.7.2008, 15:23
Aj nek mi neko objasni shta ce Darth Vader i Yoda u reklami za SoulCalibur IV :boodala: (122 strana).

donator99
1.7.2008, 15:42
Aj nek mi neko objasni shta ce Darth Vader i Yoda u reklami za SoulCalibur IV :boodala: (122 strana).

Zato sto je Darth Vader maskota PS3 verzije, dok za Yodu vazi isto ali je kod njega u pitanju Xbox 360 verzija iste igre.

voodoo_
1.7.2008, 15:44
Darth Vader je specijalni karakter u PlayStation 3 izdanju (PS3 je crna konzola), Yoda u Xbox 360 varijant (zelena je boja Xboxa).

edit: preteče me donator...

Maladikt
1.7.2008, 16:10
Vrlo dobar broj. Pročitao sam oko pola tek.

zdravkelja
1.7.2008, 16:34
Svidja mi se broj, ima OK textove. I malo vise kvalitetnijih igara :)

Renche
1.7.2008, 16:36
Super je stvarno broj, odmah sam pročitao test procesora i grafičke ;)

Spawn BG
1.7.2008, 19:36
Opet ću da zvocam...:dedica:

phone zone/mobile weather - piše "Platforma: Java", kad ja tamo, a ono međutim.... symbian, i to uglavnom nabrojani NOKIA modeli :(

CrowN
1.7.2008, 20:11
Znam da na ovom forumu nisu dozvoljeni mali oglasi, ali moram da postavim jedan.

Zamolio bih poštenog nalazača kod koga se nalaze strane 99-114 mog primerka Sveta kompjutera, broj 7/2008, kupljenog na trafici kod izvesne Sanje, da mi ih prvom prilikom vrati :D.
Nije da sam neko zakeralo, ali voleo bih da imam kompletan primerak, a ne ovaj kome nedostaje 16 strana. :boxing:

Interesuje me je l' još neko naleteo na takav okrnjen SK ili imam raritet koji će nakon izvesnog vremena postići astronomsku cenu među kolekcionarima? :opanachke

zoran845
1.7.2008, 20:17
Kod nas u Nišu SK se prodaje gospodski zapakovan u celofan.

Nikakva Sanja iz njega ne može da iscepa 16 strana: samo škart iz štamparije dolazi u obzir.

CrowN
1.7.2008, 20:23
Pa i moj primerak je bio zapakovan u celofan, zato mi je i čudno što nema tih strana. Mora da su u štampariji nešto proslavljali i malo više potegli iz flaše.

Dimo
1.7.2008, 20:27
Meni se jednom prilikom, prije mozda oko dvije godine, desilo da dobijem SK na trafici sa maltene svim stranama koje su se drzale 1% za osnovu, tj. bile su slijepljene eto tako tek da se drze do prvog otvaranja. Nepotrebno je reci da su mi vec posle dva-tri citanja sve strane poispadale. Istomjesecni broj, samo drugi primjerak, sam vidio i kod brata, i njemu je sve bilo OK. Takodje, proslomjesecni Bit sam na trafici dobio bukvalno do krajnosti izguzvanog i sa svakom stranom dijelom zalijepljenom jedna za drugu, tako da sam morao precizno i polako da ih razdvajam da bih sto manje odcijepio susjedni list i nekako, posle obimnijeg peglanja, ucinio primjerak upotrebljivim za citanje.

Stoga mislim da si cisto dobio falican primjerak. Ne vjerujem da bi iko na trafici iscijepao 16 strana i odnio ih, a ostatak ostavio na standu trafike.

voodoo_
1.7.2008, 20:28
Sve se seče i lepi mašinski, od toliko primeraka moraju neki ispasti i falični...

zoran845
1.7.2008, 20:59
Dobar ovaj novi broj: još tri recenzije avantura :) (:icon_scra?!?).

Jes' da je kanda oseka pucačina, koljačina i ostalih nabijačina, ali ovo je stvarno za pokliče čika Mladena ("Ljudi moji je li to moguće! Šta će se ovo dogoditi?" :confused:).

Bravo!:alealeee:

Isko
2.7.2008, 10:08
Odlicno je... Bravo...:tapsh:

Asmodeus
2.7.2008, 16:35
Puuuno zanimljivih tema :qliranje:
Pohvala za sjajno odradjenu Test Drive sekciju, stvarno odlicno, i bez gresaka u tekstovima koje sam do sad procitao... :)
Jos jednom sjajno!!!

LebronMVP
2.7.2008, 16:58
Solidan broj. Odlican opis MGS 4. Konacno da PC-evci vide o kakvom remek delu se tu radi:tapsh:

Nikola Milosavljevic
2.7.2008, 17:25
po meni, mozda i najbolji broj u poslednjih 10ak, bravo...

urke
2.7.2008, 18:41
Vratite falični primerak na trafiku gde ste ga kupili i trafikant/kinja mora da vam da drugi, ispravan primerak, a taj će vratiti nazad kao škart.

zoran845
2.7.2008, 18:48
A šta ako Sanja ima preko 90 kila?

dkdnt
2.7.2008, 18:50
Onda tebi treba preko 110Kg, što ćeš lako postići kombinacijom aktivnog gamerskog života (redovne šetnje do prodavnice po čips, indijski orah i što zanimljiviji napitak) i uobročenošću sa značajnom količinom mesa. :D

mr.marvin
2.7.2008, 20:51
Neki od naslova:

"Najglavnija radnja"
"Čuke sa trandžom"

Jeste da ste narodne novine, ali dajte malo samokontrole. Ili otrijeznite urednika. Ili makar lektora.

NjegovaWisost
2.7.2008, 20:53
i/o port, pismo mjeseca:

"... zajedno sa infrastrukturom koju su polagali Boro i Ramiz..." :rofl: :tapsh:

I sa ovim Bojanom iz Burn the bridges se slažem, željno sam čekao da dođem doma da se naigram ko čovjek, kad od igrica ništa, sve trash :(

Tek ga uzeh sad, mislio sam da je danas 1.

oluja
2.7.2008, 22:41
"Čuke sa trandžom"

Hahahahaha, pa tako se nekad govorilo u slengu... u ono vreme kad nismo ni znali sta je tranvestit i slicne "pojave"... :D

Eni
3.7.2008, 3:57
Neki od naslova:

"Najglavnija radnja"
"Čuke sa trandžom"

Jeste da ste narodne novine, ali dajte malo samokontrole. Ili otrijeznite urednika. Ili makar lektora.

Uključi humor. Zar zaista misliš da neko tamo ne zna pravopis? Druga je stvar ako ti ne shvataš šale zasnovane na slengu, ali npr. "najglavnija" se dosta koristi kao odrednica kod nekih pomodara danas... I baš je smešno videti tu reč u SK :)

Renche
3.7.2008, 4:05
Negde stiže u celofanu a negde ne. Kako tO?

todos
3.7.2008, 7:41
Puuuno zanimljivih tema :qliranje:
Pohvala za sjajno odradjenu Test Drive sekciju, stvarno odlicno, i bez gresaka u tekstovima koje sam do sad procitao... :)
Jos jednom sjajno!!!

Ima greska, zamenili su slike pri opisu plejere yepo drugi sa trecim!

HaveBreak
3.7.2008, 8:00
Ima greska, zamenili su slike pri opisu plejere yepo drugi sa trecim!

Mnogo grese u ovim zadnjim brojevima,pada koncetracija,pritisak je velik:):dedica:,ljudi napravite pauzu nece nam smetati,ako jedan broj ne izadje:D

Maladikt
3.7.2008, 8:53
Negde stiže u celofanu a negde ne. Kako tO?

Tako što te je neko očigledno zeznuo. ;) Koliko mi je poznato svaki broj mora da se isporuči u celofanu.

Mnogo grese u ovim zadnjim brojevima,pada koncetracija,pritisak je velik:):dedica:,ljudi napravite pauzu nece nam smetati,ako jedan broj ne izadje:D

Err, pričaj u svoje ime. :D

mr.marvin
3.7.2008, 11:01
Uključi humor. Zar zaista misliš da neko tamo ne zna pravopis?

...a isključi dobar ukus.

Ma kažem ja, svi bi da budu Željko Mitrović, uključujući i Politiku. :cool:

Maladikt
3.7.2008, 12:02
Ma idi beži. Uvek su stavljali naslove takvog tipa, ne znam zbog čega se ovaj slučaj razlikuje od prethodnih. :opanachke

mr.marvin
3.7.2008, 13:35
<sniff>

pa jesu tebra ali neznam ovo je bash ono munze konza... da mi neko kaže ajde lepo nacrtaj "trandzu sa chukom" umeo bih, ali tebra "chuku sa trandzom" pa to ni moj ortak koji je na ejsidu 24h nebi umeo, umro bi od tripa. e a za "najglavniji" sam od profesorke u osnovnoj dobijao batine, dok nisam porastao.

:kreza:

taXicity
3.7.2008, 14:26
Odlichan broj... Ambitious, but not rubbish :D. Samo tako nastavite...

todos
4.7.2008, 17:23
Evo da kazem neku rec u vezi ovog broja. Hardver je vrlo dobar. Ljudi, ovo je rat, ali bas pravi, izmedju proizvodjaca kartica,a tek intel sa svojim procesorima zeli da ignorise graficke. Takav sukob ce samo da prija potrosacima. Nisam znao da dslr aparati podrzavaju ovako velike mikro karte. Eto sazno sam iz ovog broja.A tek pleyer ili ti tako nazovi ga plejerom freecommediaPlayer XSm je odusevio. Ja sam pobornik minimalizacije, ali ovaj ga bas pretera u pozitivnom smislu. Mada cu se vise oduseviti, ako dozivim da uredjaji budu bezicno povezani i bezicno strujom napajani za kucnu upotrebu.
Odlican tekst o modemima, i naravno nastavak zarade na netu je sjajan, sto je uopste nastavljen. Kao i tekst o corel office-u. (Moja stara ljubav corel)!!!
Greske ste smanjili mada ih ima ali su u ovom broju beznacajne.

AcaN
4.7.2008, 18:56
U Phone zone ste predstavili Mobile weather i tamo pise da je program JAVA,ali kad odem na sajt koji ste dole napisali lepo stoji da je SYMBIAN,pa ne kontam u cemu je fora?

Ako neko zna nek mi posalje link za taj program.

Beagle
4.7.2008, 21:36
JAVA program moze da radi na Symbian i ne-Symbian telefonima (akoti telefoni podrzavaju javu). Aplikacije koje su pisane bash za Symbian radice samo na njemu.

AcaN
4.7.2008, 21:51
Ali ne kontam posto u drugim programima pise Symbian (koji su predstavljeni u sk) to su bas za symbian telefone,znaci radi samo na Symbian telefonima,ali ovde lepo pise Java,a na Sajtu pise Symbian.

Znam sta pricas,ali ovde bas stoji "Mobile Weather for S60 Smartphones"

i stoji *.sis.

Znaci tu treba da stoji da je Symbian,a ne Java,jer svako ko to procita i vidi java,a nema Symbian(kao ja),on ce kontati da ce raditi na tom telefonu,ali ne.

VojaM
5.7.2008, 0:48
Ma dobro, verovatno je greška. Čemu rasprava?

AcaN
5.7.2008, 0:53
Ma dobro, verovatno je greška. Čemu rasprava?

Ma nije rasprava,nego sam se ponadao da ima tako nesto,a ono na kraju razocarenje.

Partybreaker
5.7.2008, 11:49
Zasto u ovom broju nisu objavljeni najoriginalniji odgovori u onom nagradnom kvizu, nego samo imena dobitnika?

Pelagijska Argosija
5.7.2008, 11:56
To i mene zanima. Uvek se slatko ismejem odgovorima koje ljudi pošalju.

Chivan
5.7.2008, 15:23
Zasto u ovom broju nisu objavljeni najoriginalniji odgovori u onom nagradnom kvizu, nego samo imena dobitnika?
Nije bilo prostora. Jedan od dobitnika je, recimo, poslao crtež koji je odličan, ali da bi se videlo šta je na njemu, morala bi da bude objavljena velika slika. A ako ne objavljujemo sliku, onda moramo da budemo ujednačeni, pa smo objavili samo imena dobitnika.

JohnnyNT
5.7.2008, 15:58
Zašto ne objavite na sajtu? Al sam pametan :D

PeTkO
5.7.2008, 16:00
Stvarno bi bilo lepo, da objavite bas sve pristigle odgovore, ili mozda samo top 10.Bilo bi cool

][V][ A T R I X™
7.7.2008, 19:33
I/O Port rubrika je malo postala ne bas tacna... Kuzma je napravio omasku na jedno pitanje cini mi se oko resetovanja/gasenja nekog racunara... medjutim nije mi pri ruci SK da proverim ali mi je bas bas upalo u oci solucija koja sigurno nije resenje problema...

ForceWare
7.7.2008, 23:18
Preveliki broj typo-a u ovom broju. Malo više nego u prethodnim, imho.

VojaM
8.7.2008, 12:02
[V][ A T R I X™;564362']I/O Port rubrika je malo postala ne bas tacna... Kuzma je napravio omasku na jedno pitanje cini mi se oko resetovanja/gasenja nekog racunara... medjutim nije mi pri ruci SK da proverim ali mi je bas bas upalo u oci solucija koja sigurno nije resenje problema...
Kad pogledaš, onda piši o takvim stvarima. Ovako je malo glupo, zar ne?

n1'kol4
8.7.2008, 17:29
Svaka čast dizajneru ,,naslovne'' ovog broja :tapsh:

][V][ A T R I X™
9.7.2008, 1:54
Kad pogledaš, onda piši o takvim stvarima. Ovako je malo glupo, zar ne?

Jeste, zaboravio sam da napisem da cu to uciniti kada dodjem kuci i uzmem SK u ruke :) Moja greska... sorry.

Dakle evo:

"Neobican problem" je naslov pisma, autor Zoran Stosic.
Autor je naveo da se racunar gasi kao da je nestalo struje (iako ima UPS), dok je Kuzma naveo da to najvise 'smrdi' na procesorski kuler ili kuler na cipsetu?! Doduse, na kraju je naveo da moze biti i napajanje. --> Sto i jeste na prvom mestu stvar kod opisanog problema koju treba pogledati, a ne kulere, posebno ne onaj na chipsetu koji stara MSI ploca sa Via Apollo cipsetom ni nema koliko se secam niti taj pregrejani cipset moze da izazove takve probleme cak i da mu je otisao skroz cooler, zato i vecina ploca iz te klase ima samo pasivne kulere.
Mada sada vidim i nonsens pitanje samog autora - da li je moguce ovo sanirati bez nosenja u servis... tu je Kuzma u pravu kada je rekao da je autor neikusan za takve poduhvate i da ne moze bez servisa. Ali onda ni ne treba ulaziti u detalje koji pomalo upadaju u oci - cipset kuler na prvom mestu a napajanje na poslednjem. :icon_scra

Zatim u istom broju pitanje oko pregrevanja procesora i graficke na laptopu ("Ogroman problem sa laptopom") - preko 80 stepeni CPU i 85-90 GPU. Za CPU je odgovoreno da to nije normalna temperatura (naravno), dok je temp. graficke "u relativno svarljivim granicama"... ne znam bas kako 85-90 stepeni celzjusa moze biti svarljivo za bilo koju elektronsku komponentu? :a_whistli Cak i za laptopovo zbijeno kuciste.

Dakle nije nista 'za osudu' ali mi je po prvi put (~11 godina redovnog citanja) zapalo za oko i to na dva mesta u istom SK.

Uzgred, pitanje oko 'Visa virtuon' ne znam sta trazi u rubrici I/O port, iako je odgovor ocekivano dobar i precizan.

Pozdrav redakciji.

DeCoy
9.7.2008, 6:58
[V][ A T R I X™;565252']
Autor je naveo da se racunar gasi kao da je nestalo struje (iako ima UPS), dok je Kuzma naveo da to najvise 'smrdi' na procesorski kuler ili kuler na cipsetu?! Doduse, na kraju je naveo da moze biti i napajanje. --> Sto i jeste na prvom mestu stvar kod opisanog problema koju treba pogledati, a ne kulere, posebno ne onaj na chipsetu koji stara MSI ploca sa Via Apollo cipsetom ni nema koliko se secam niti taj pregrejani cipset moze da izazove takve probleme cak i da mu je otisao skroz cooler, zato i vecina ploca iz te klase ima samo pasivne kulere.
.

Ja sam imao istovetni problem sa VIA chipsetom i face u servisu su odmah promenili napajanje. Gašenje je nastavilo da se dešava. Na kraju se ispostavilo da je bilo dovoljno zameniti prekidač pomoću koga se kompjuter uključuje:)

Deusdies
9.7.2008, 11:43
Da pitam i ja nešto u vezi naslovne strane (izvinjavam se ako je neko već priupitao): Gore pri vrhu - šta radi USS Enterprise NCC 1701 D ?

zoran845
9.7.2008, 12:18
Čuva "zadnju granicu" :):

Its continuing mission:
To explore strange new worlds...
To seek out new life; new civilisations...
To boldly go where no one has gone before!
:dedica::cool:

Highlander
9.7.2008, 12:45
Da pitam i ja nešto u vezi naslovne strane (izvinjavam se ako je neko već priupitao): Gore pri vrhu - šta radi USS Enterprise NCC 1701 D ?
Wire model iz 3ds maxa...

][V][ A T R I X™
9.7.2008, 21:11
Ja sam imao istovetni problem sa VIA chipsetom i face u servisu su odmah promenili napajanje. Gašenje je nastavilo da se dešava. Na kraju se ispostavilo da je bilo dovoljno zameniti prekidač pomoću koga se kompjuter uključuje:)
Naravno, moze biti niz sitnica a ne ono sto se po default-u predpostavi... ;) Imao sam i ja takav slucaj sa jednim racunarom - problem je pravilo glupo kinesko dugme na kung fu kucistu (kratak spoj, uvek je bilo polu pritisnuto i tako gasilo racunar...).

todos
9.7.2008, 21:37
[V][ A T R I X™;565778']Naravno, moze biti niz sitnica a ne ono sto se po default-u predpostavi... ;) Imao sam i ja takav slucaj sa jednim racunarom - problem je pravilo glupo kinesko dugme na kung fu kucistu (kratak spoj, uvek je bilo polu pritisnuto i tako gasilo racunar...).

:offtopic:Mogao si lako da resis taj problem. Izbusis dve rupice kao na dugmetu, provuces kanapcic i drzis rukom zategnuto.:D

Denis
12.7.2008, 11:26
Dobar broj, bas sam uživao čitajuci.
Moram da priznam da me Enterprise uvek obraduje pogotovo na naslovnoj strani :D

masteri
13.7.2008, 14:16
Jedno pitanje za redakciju.
Koji program koriste za uredjivanje magazina?

oluja
14.7.2008, 10:22
Jedno piranje za redakciju.
Koji program koriste za uredjivanje magazina?

QuarkXPress 4.11 i Photoshop CS3

Beagle
14.7.2008, 10:31
QuarkXPress 4.11 i Photoshop CS3

Shto bi se reklo - klasika :)

Deusdies
14.7.2008, 17:16
Čekaj, zar QXpress nema verziju 5?

oluja
14.7.2008, 18:54
Čekaj, zar QXpress nema verziju 5?

Ima i verzija 8 ali ova ima neke svoje prednosti koje nama odgovaraju... nebitno.

Game fever
16.7.2008, 22:14
@][V][ A T R I X™ To sto je Kuzma napisao oko grafickih je relativno tacno. Danasnje graficke imaju veliku toleranciju na temperaturu. 8800 GT moze normalno da radi i na 100 stepeni, cak postoji nalapneci na kuleru od grafickih kartica da se metalni deo kulera ne dira zbog opasnosti od opekotina. Sad da li je to normalno kod laptopova nisam siguran(zbog mogucnosti da graficka "podeli" tu temperaturu sa manje otpornim komponentama), ali je sigurno da ce graficka da izdrzi.

yoshida
23.7.2008, 17:24
ja bih opet da pohvalim za www vodič :)

a i to što se pomenuli dodatak Piclens za firefox je super ;)

ja ga koristim vec neko vreme i super je stvar - sasvim drugačiji pregled medija na netu. uz njegovu pomoć se mnogo više stvari primeti sto se multimedijalnih delova neta tiče :o