PDA

Prikaži potpunu verziju : OpenSuSE 11


GoranSTX
24.6.2008, 9:32
Pa poštovani forumaši, kakvi su utisci?

U proteklih par dana vidim da nema nekih problema sa linuxom pa rekoh sebi mora da su svi navalili da testiraju novi suse :)

Ja sam ga poterao preko VirtualBoxa i nisam nešto preterano vremena proveo sa njim, ali evo nekih prvih utisaka.
Instalacija u novom Qt4 fazonu je brza i bezbolna (kako se i očekivalo od suse-ta).
Izbor softvera zadovoljiće potrebe većine korisnika u office, desktop i pomalo develop sferi. Yast2 brz i dovoljan za većinu administrativnih dužnosti.
Pretpostavljam da će većina posle instalacije potrčati u KDE4 (i ja sam), ali kao i što sam očekivao, ništa spektakularno. Vidi se napredak u odnosu na ranije verzije mada je i dalje primetno rušenje pojedinih aplikacija, pa čak i samog X-a (ponavljam, ovo su moja zapažanja preko VirtualBox-a). Dakle, lepo za probati, ali ne bih se još oslonio na njega.
KDE3 i GNOME (za divno čudo i njega sam probao i naleteo na bug koji sprečava pokretanje OO.org aplikacije preko desktop ikone - meni je izbacivao poruku da ne može da nađe $HOME???) rade kako se i očekivalo - stabilno i brzo (koliko je to moguće u virtuelnoj mašini)

Generalno, još jedno više nego solidno izdanje OpenSuSE-a za preporučiti novim korisnicima.

Cedevita_User
24.6.2008, 17:06
Ja sam juce proveo ceo dan pokusavajuci da omogucim 3d akceleraciju sa mojim Radeonom 3870.
Uzalud.
Kad sam pokusao da aktiviram desktop efekte pod Gnome okruzenjem ekran je pobeleo i ostao tako zauvek.
Pod KDE sam uspeo da pokusavajuci prvu stavku da
udjem i konzolu i u njoj zauvek ostanem.
Mislim da drajveri za Ati prave problem.
Instalirao sam 1-click sa sajta, i ostale kerefeke ali nikako. Probacu kad vidim da je sa buducom verzijom drajvera ne netu nekom uspelo.
Gnome po meni najlepse izgleda.

DobroslaV
25.6.2008, 16:28
Po screenshotovima vidim da nije loš što se tiče dizajna.Kad dobijem ADSL verovatno ću ga uzeti. :)

Covenant
6.7.2008, 14:25
Uradicu copy/paste koji sam napisao na linuxo forumu :)

Za sada imam samo reci hvale

-novi installer je sjajan i vizuelno dopadljiv a pojednostavljen je pozitivnom smislu-za svaku pohvalu

-brzina instaliranja je primetno veca nego kod 10.3 (ja obicno biram KDE desktop default ponudjenu grupu) i za nekih pola sata je install gotov

-izbaceno je konacno dosadno prekonfigurisanje hardvera putem Yasta pre prvog boot-a i sada se sve odradjuje automatski sto je za pohvalu

-ja sam izabrao KDE 3 i koliko vidim sve radi odlicno-a imam utisak i da je nesto brze nego 10.3,nisam imao nikavih problema sa loginom koji se pominje na forumima

-sav emulirani hardver virtuelne masine uredno prepoznat-radi zvuk,mreza,mount optickih uredjaja,usb mp3 player....
Imao sam jedino problema sa rezolucijom-bila je 800x600,ali to sam sredio kada sam instalirao guest additions na virtuelnu masinu i tako sto sam malo modifikovao xorg.conf i koristio Yast-i sljaka fino
Kontam da sa nekom boljom grafikom van virtuelne masine sve ide bez ovih problema

Jedina mana ili bug koju sam zasada uocio je bila to da nisam imao mreze kada sam za eth0 iskljucio IPV6 i promenio hostname-mada pisalo je da treba reboot da bi se izmene aktivirale
Takodje Yast mi se jednom ugasio kada sam instalirao update za FF i kliknuo na accept(ovo je znalo da se desava i na SUSE 10.3 ;))

Dakle-prilicno pozitivan utisak

P.S. Koliko ja kontam dobar deo gluposti izaziva KDE 4-videh na netu komentare da je kada se koristi KDE 3 i Gnome broj problema minoran
Sto se mene tice-za sada mi ne pada na pamet da koristim 4-orku

Ipak sto se mene tice za sada mi ne pada na pamet da mrdam sa Arch Linux-a a svima koji hoce da isprobaju linux mogu da preporucim novi SUSE :)

Mr.Eco
6.7.2008, 14:36
za nov susam imam samo reči hvale za njega xtra je.

TypeR
17.7.2008, 12:13
instalirao sam ga i mogu samo reci da je PERVERZIJA... potpuno novo graficko okruzenje koje izgleda odlicno. svaka cast ljudima iz novella. :tapsh: preporucujem svakom ko zeli da predje na linux jer ce se jako brzo i lako uklopiti jer je okruzenje jednostavno

Covenant
17.7.2008, 12:39
Ja mogu samo da nastavim sa pohvalama :)
Sve evo posle nekog vremena radi kako treba iz virtuelne masine-potrebne kodeke i playere sam instalirao preko 1click skripte ocas posla
Celo okruzenje koliko sam video radi stabilno i brzo-istina ima nekih sitnica koje smetaju ali nista strasno i sto kvari generalni utisak ;)

Evil_crack
20.10.2008, 3:39
Pre neki dan pokrenem ja LiveCD i posto mi se dopao ja odlucim da skinem sa neta dvd. Pokrenem instalaciju i... Loading linux kernel i stane. Hard ne radi nista, dvd se zaustavi. Hajde, posto sam pocetnik, kontam nesto mozda radi. Na ekranu ne prikazuje nista. I tako nekoliko puta. Stavim video mod na text i evo gde se zaglavi
http://img252.imageshack.us/img252/2848/20102008001fu5.th.jpg (http://img252.imageshack.us/my.php?image=20102008001fu5.jpg)http://img252.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)
Sta da radim? Instalaciju sam probao na laptopu na kome je vec instaliran XP...

Covenant
20.10.2008, 4:24
Probaj da iskljucis acpi i podignes ga tako
Imas na pocetnom boot screen-u uputstva cini mi se,tj koju komandu da prosledis