PDA

Prikaži potpunu verziju : Problem sa driverom za nVidiju


Stevvan
5.6.2008, 17:19
Imam graficku Ge Force FX 5200 i ubuntu 8.04. Do skora sam imao instaliran driver koji mi je ubuntu sam rekao da instaliram, ali mi je pre nekoliko dana pojavio onaj prozor za update nekih paketa medju kojima je bilo nesto vezano i za driver. Ja sam to sve skinuo i instalirao, medjutim sada mi driver ne radi dobro, tj i screensaver-i mi seckaju i to dosta. Jel ima neko ideju kako mogu da vratim sve na normalu. Ovo mi je jako vazno posto se bavim razvojem igara, a inace programiram na linuxu, ali mi zbog pokvarenog driver-a, stvari koje radim u OGL-u seckaju.

stesha
5.6.2008, 17:55
Posalji na forum sadrzaj fajla xorg.conf (/etc/X11/xorg.conf), i to sekcije "Module", "Device" i "Extensions", da vidimo da li je drajver korektno instaliran, graficka prepoznata itd.
Ne bi bilo lose da probas "rucno" da instaliras drajvere za graficku, jer nije tesko, a ne pravi probleme (bar meni:D).
Svojevremeno sam pisao uputstva na srpskom na tu temu, pa ako te ne mrzi pogledaj ovde (http://debianaid.blogspot.com/2008/01/nvidia-na-debian-u.html) i ovde (http://debianaid.blogspot.com/2008/01/male-xorg-arolije.html)...;)

Stevvan
5.6.2008, 18:22
Section "Module"
Load "glx"
EndSection

Section "Device"
Identifier "nVidia Corporation NV34 [GeForce FX 5200]"
Driver "nvidia"
Busid "PCI:1:0:0"
Option "AddARGBVisuals" "True"
Option "AddARGBGLXVisuals" "True"
Option "NoLogo" "True"
EndSection



Extensions nema. Pogledacu to sto si ti pisao :)

stesha
5.6.2008, 22:18
Kod mene, na Debian-u, postoji ova sekcija na kraju xorg.conf fajla:


Section "Extensions"
Option "Composite" "Enable"
EndSection


Naravno, moj sistem je stariji pa je moguce da se ova opcija odnosi na starije verzije X servera...:D

Neky
5.6.2008, 23:20
to je samo ako koristi kompozitni window manager, kao što su compiz ili beryl.

stesha
6.6.2008, 0:03
U pravu si, ja zaboravio na Beryl-a...:)

Stevvan
6.6.2008, 13:52
E ja sam skinuo sa nvidinog sajta NVIDIA-Linux-x86-173.14.05-pkg0.run medjutim nemogu da instaliram kaze da dolazi u konflikt sa nekim fajlovima (mislim da je OpenGL.so1 ili tako nesto). Kaze da treba da obrisem ranije drajvere medjutim ja u sympatic-u kada ukucam nvidia imam sledece instalirano:

linux-restricted-modules-2.6.24-16-generic
nvidia-glx-new
nvidia-kernel-common

E ima instaliranih jos nekoliko paketa ali su pretpostavljam oni nebitni. E sad, ja kada obrisem nvidia-glx-new jer koliko znam to bi trebalo da bude driver, driver koji sam skinuo sa nvidie nece da se instalira tj. problem je onakav kakav sam malopre naveo. Jel moze neko da pomogne oko ovoga?

stesha
6.6.2008, 16:29
Da li mozes da napises konkretnu putanju do fajla i tacno ime fajla (OpenGL.so ili sl.), da bi imali jasniju sliku o problemu... :)

Stevvan
6.6.2008, 20:54
/usr/local/lib/libGL.so.1 Pored njega je i obican libGL.so i libGL.so.1.5.070003

stesha
7.6.2008, 1:03
Probaj da maknes tu deljenu biblioteku iz tog foldera, tako sto ces je premestiti na neku drugu lokaciju (nemoj da je brises, mozda ti zatreba ako ne uspe instalacija drajvera!!). Zatim probaj "rucno" da instaliras drajvere...

Stevvan
8.6.2008, 15:37
E ovako: Pobrisao sam sve sto ima veze sa nvidiom i opengl-om (tj raspakovao sam driver i video sta sve ima u njemu pa sam te stvari trazio i brisao) i na kraju sam uspeo da ga instaliram. medjutim posle restartovanja graficko okruzenje nije htelo da se pokrene. Tj nekoliko puta komp na 1-2 sekunde pokazao onu konzolu, pa je zatim ekran samo pocrneo. Restartovao sam komp i isao na recovery mode, gde sam povratio xserver, medjutim driver jos ne radi. Jel imas jos neki predlog?

stesha
8.6.2008, 16:30
Postani root i kucaj dpkg-reconfigure xserver-xorg, i prati slikovna uputstva sa ove (http://debianaid.blogspot.com/2008/01/male-xorg-arolije.html) lokacije...:)

Stevvan
8.6.2008, 18:04
Gledao sam to jos pre nego sto sam postovao, medjutim nudio mi je samo neke opcije za mis i tastaturu, grafiku nije ni spomenuo :confused: Btw, uspeo sam da sve ovo sredim, tj reinstalirao sam neke ogl stvari, i ponovo reinstalirao driver i sada radi sve kako treba, znaci problem je resen :)