PDA

Prikaži potpunu verziju : ADSL i linux...


runnerch
3.6.2008, 14:28
Pocetnik sam u linuxu. Pre nekoliko godina sam probala da ostavim win, probala neke distoroe kao sto su mandrake (bio mi veoma spor), pa onda vector linux soho (bila odusevljena njime, ali nisam nikako mogla da instaliram
modem koji je da zlo bude vece bio cip na ploci) i tako sam se ponovo vratila na win.

Sada pravim drugi pokusaj, pa bih vas zamolila da mi pomognete. Uz to sam nabavila novu konfu, tako da mi nije problem da koristim zahtevnije distroe. Planiram da uvedem adsl, ali ne znam kakva je podrska za to u linuxu? Interesuje me da napisete ovde vasa iskustva, koja distribucija i koji adsl modem (kod kog provajdera) ste uspeli da podesite tako da radi kako treba? I sta biste mi vi preporucili od distribucija posto nisam bas vicna programiranju i kompajliranju, a da nije presporo?

Svrbisha
3.6.2008, 14:55
Pocetnik sam u linuxu. Pre nekoliko godina sam probala da ostavim win, probala neke distoroe kao sto su mandrake (bio mi veoma spor), pa onda vector linux soho (bila odusevljena njime, ali nisam nikako mogla da instaliram
modem koji je da zlo bude vece bio cip na ploci) i tako sam se ponovo vratila na win.

Sada pravim drugi pokusaj, pa bih vas zamolila da mi pomognete. Uz to sam nabavila novu konfu, tako da mi nije problem da koristim zahtevnije distroe. Planiram da uvedem adsl, ali ne znam kakva je podrska za to u linuxu? Interesuje me da napisete ovde vasa iskustva, koja distribucija i koji adsl modem (kod kog provajdera) ste uspeli da podesite tako da radi kako treba? I sta biste mi vi preporucili od distribucija posto nisam bas vicna programiranju i kompajliranju, a da nije presporo?Ako si pocetnik moze PCLinuxOS, Kubuntu a sto se tice ADSL-a vidi da uzmes ruter koji se prikacinje na RJ-45 port nikako USB jer oni retko kad prorade na linuxu a posto si rekla da nisi kompajliranju najbolje ti je da koristis Synaptic u PCLOS-u i apt-get u Kubuntu!

holodoc
3.6.2008, 15:10
koji se prikacinje na RJ-45 port
Ne postoji RJ-45 port već samo tip priključka RJ-45 :) Pravilan naziv bi bio Ethernet port mada ga ljudi često oslovljavaju i sa LAN port ali u pitanju je apsolutno ista stvar.

Što se tiče neta na Linuxu apsolutno se slažem sa time da eventualni dodatni troškovi za ruter (tzv. setup) opravdavaju dalje odsustvo bilo kakvih muka sa internetom na Linuxu. Neki provajderi inače čak ni ne pružaju tehničku podršku za Linux ;)

Što se tiče kompajliranja...Hehe... Odavno se za prosečnog korisnika apsolutno svi progami koji mu trebaju nalaze u repozitorijumima distroa iz kojih se instaliraju veoma jednostavno tako da... sorry... ali teško ćeš ti imati potrebe da ikada bilo šta kompajliraš direktno iz source koda za tvoj komp :)

runnerch
3.6.2008, 15:43
Holodoc, da li ovo znaci da mi treba mrezna kartica, pa se na nju prikljucuje adsl ruter i da nijedan adsl modem nece da radi pod linuxom?? Da li je bitno koji ruter ili svi rade pod linuxom? Moze neka preporuka, ako bi sama kupovala? Jos ovo da pitam, koji provajderi ovde u Srbiji daju podrsku za linux (valjda nije javna tajna, pa da ne moze da se objavi)?

Svrbisha
3.6.2008, 15:50
Holodoc, da li ovo znaci da mi treba mrezna kartica, pa se na nju prikljucuje adsl ruter i da nijedan adsl modem nece da radi pod linuxom?? Da li je bitno koji ruter ili svi rade pod linuxom? Moze neka preporuka, ako bi sama kupovala? Jos ovo da pitam, koji provajderi ovde u Srbiji daju podrsku za linux (valjda nije javna tajna, pa da ne moze da se objavi)?Mreznu kartu ima uglavnom svaka novija ploca, pa cak i starije, vidi u Control Panel > Network Connections tu bi trebalo da ti ima nesto kao Local Area Conection ako ti to ima onda imas mreznu kartu.

holodoc
3.6.2008, 16:50
Bilo koji ruter koji nabaviš može da se nakači na integrisan Ethernet priključak (trebalo bi da ga ima svaka ploča novija od 4-5 godina starosti) ili na mrežnu karticu, ako je računar stariji a nema integrisani Ethernet priključak.

Što se tiče podrške za Linux već sam par puta ovde napominjao da je stvarno problematična stavka u pitanju jer Linux ne nudi još uvek dovoljno prijateljsku osnovu za objašnjenje početnicima preko telefona (ili maila) kako da određeni problem reše a da ne pričam o tome da veliki broj modema (ne rutera) nema kvalitetne drajvere za Linux. Dakle, u tvom slučaju bilo koji ruter koji budeš dobila od svog provajdera (opremu dobijaš od provajdera na korišćenje) završiće ti posao :) Razlika je jednostavno samo u broju opcija koje neki ruteri podržavaju a koje tebe kao početnicu ne treba da interesuju.

Napominjem samo da neki provajderi (primera radi EUnet koji smatram jednom od ozbiljnijih firmi na našim prostorima) naplaćuje jednokratno tzv. setup za rutere (1500 ili 2000 dinara) tako da uzmeš u obzir i ovu stavku. Opet kažem... Dodatna investicija ovog tipa se jako isplati a posebno ako je u pitanju Linux mašina jer je za ruter obično dovoljno da ga otpakuješ, zakačiš na Ethernet port, podesiš parametre koje dobiješ od provajdera (mada to mogu i oni da ti urade) i da voziš ;)

GoranSTX
3.6.2008, 18:55
Ajde sad da sumiramo u jednoj rečenici. ADSL koji se pomoću rutera (bilo kog) povezuje na mrežnu kartu na kompjuteru radi bez ikakvih dodatnih podešavanja na linuxu (uz uslov da je mrežna karta prepoznata od strane sistema i da je podešena da parametre dobija preko DHCP-a). Na tebi je da se raspitaš koji provajder daje ADSL ruter uređaj u svom paketu i to je sve. Neki USB ADSL modemi mogu da rade pod linuxom, ali njihovo podešavanje zahteva malo viši nivo znanja rada na linux sistemu.

Što se distribucije tiče pogledaj temu Pregled GNU/Linux distribucija (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=28174) ili sajt www.distrowatch.com pa sama odluči šta ti odgovara. Za početnike se najčešće preporučuje (K)ubuntu, PCLinuxOS, OpenSuSE ili Mandriva. Ako možeš, probaj ih sve :)

Neky
3.6.2008, 19:19
Telekomov Huawei modem ( onaj belo rozi ) ima i USB i mrežni port, i podešen je DHCP server na njemu, tako da ne moraš tražiti striktno ruter, jer neki provajderi tu love u mutnom...hoće da naplate i tako.

Moja preporuka je on. Ne kažem da je najbolji, nisam probao ostale, ali znam da sigurno radi bez najmanjeg problema.

Što se distribucije tiče, uzmi PCLOS2007, ili sačekaj da izađe 08 verzija, od volje ti. Odličan je za početnike. Više od 6 meseci ga koriste ljudi kojima je kreiranje foldera misaona imenica a zvali su me samo 2 puta zbog nekih sitnarija koje im nisu bile jasne.

holodoc
3.6.2008, 19:31
EUnet recimo u nekim mestima isporučuje state of the art Zyxel rutere koji su se pokazali fantastično. Imaju opciju automatskog hvatanja linka kada se iz nekog razloga ovaj prekine, automatsko prilagođavanje rutera promenama i karakteristikama ADSL signala itd.

Snoopy
3.6.2008, 21:03
Ja sam imao EUnet-ov modem (vise se ne secam ni koji).
Kada sam instalirao PCLOS nije hteo da radi zato sam,umesto da se cimam,kupio ZyXEL-ov ruter (isto preko EUnet-a) i od tada mi svaki distro koji instaliram automatski podesi internet.Tako da uzmi ruter i postedi se silnih muka!

Dual pretop
3.6.2008, 21:47
Novom korisniku, pri izboru distribucije, preporučujem operativni sistem koji ima jaku lokalnu zajednicu jer će tako najlakše rešiti svaki eventualni problem.

http://i207.photobucket.com/albums/bb219/25573/7665t.gif

runnerch
4.6.2008, 10:33
hvala svima na objasnjenjima. svidja mi se ideja da kupim neki ruter, mozda bas ovaj od euneta, ali tamo sam videla da ima neka tri modela: Zyxel P660R-61C, P650R-E1, P660R-61. Snoopy, koji je tvoj model?

Snoopy
4.6.2008, 12:34
Moj je P660R-61C (barem tako pise na kutiji :opanachke)
Evo i par slika:
http://img143.imageshack.us/img143/3356/dsc00143mh5.th.jpg (http://img143.imageshack.us/my.php?image=dsc00143mh5.jpg)
http://img137.imageshack.us/img137/343/dsc00145kb0.th.jpg (http://img137.imageshack.us/my.php?image=dsc00145kb0.jpg)
Nadam se da sam pomogao :ciao:

holodoc
4.6.2008, 13:12
Ne sekiraj se :) Dobićeš Zyxel-ov ruter koji ti oni daju ali bilo koji od pomenutih modela je vrh tako da nemoj da biješ glavu oko gluposti ;)

dukenukeme
11.6.2008, 15:03
poneki put i usb adsl može da posluži ;)
evo meni nestade struja na 1 min
a posle se mačujem s ruterom sat vremena :mad: :boxing:
(mislim da sam kukao već par puta o ovom fenomenu :kreza: )

šta sam hteo,ljudi su prolazili kroz herojske napore da bi osposobili
usb adsl modeme :aplauz: na primer
http://eciadsl.flashtux.org/story.php

ako ne radi link ovde je iz google keša :opanachke
driver story (francais) google cache (http://64.233.183.104/search?q=cache:KpjllhD6P3UJ:eciadsl.flashtux.org/story.php+story+site:eciadsl.flashtux.org&hl=en&ct=clnk&cd=2&client=opera)

Beagle
11.6.2008, 17:24
@dukenukeme

E josh da me nauchish francuski, ili ovo ukratko preprichash :D

Snoopy
11.6.2008, 17:29
Znaci razumeo sam 70% onog na francuskom............
A kod pomislim da imam 1 iz francuskog:D

Beagle
11.6.2008, 20:34
Znaci razumeo sam 70% onog na francuskom............
A kod pomislim da imam 1 iz francuskog:D

Jbg, ja dok sam ga uchio imao sam 3, pa vidi na shta sam spao :D