PDA

Prikaži potpunu verziju : TFT vs. CRT


Tetanus
17.2.2006, 18:59
O ovome se puno prica, ali nema jos otvorena tema.
Hteo bih da kupim 19` monitor, pa me zanijaju (realne) prednosti i mane oba tipa monitora. Sta dobijam, a sta gubim kupovinom TFT monitora? Da li je TFT monitor samo smekerski detalj na stolu ili vredi dati pare za njega? Koji model (oba tipa) mi savetujete.

Magneto
17.2.2006, 19:26
Šmekerski detalj na stolu koji oslobađa prostor, čuva zdravlje, ima prijatniju sliku i veću vidljivu dijagonalu.
Ako si rešio da se potrošiš i kupiš 19" TFT kupuj, ali 17" je sasvim dovoljan.

Merjadok
17.2.2006, 19:36
CRT (Cathode-Ray Tube) je tehnologija stara 80 godina. Katodni top ispaljuje elektrone koji predaju fosforu na ekranu energiju i on svetli. Skretanje elektronskog mlaza od ivice do ivice ekrana vrši se magnetnim poljem. To je najjednostavnije objašnjenje, tehnologija je dosta razvijena, sve je mnogo komplikovanije. Posledica takvog prikaza je elektromagnetno zračenje koje je sasvim veliko i zato treba tražiti monitor koji zadovoljava najnoviji TCO standard. Čini mi se da je sada na snazi TCO 03. To je slično kao za automobile. Što viši euro standard to manja šteta po okolinu, u ovom slučaju oči korisnika. Prednost ovih monitora je velika brzina odziva (svaka tačka na ekranu se prvo isključi pa onda boji), mana pomenuto zračenje i dimenzije.

TFT je zapravo LCD tehnologija. Kontrolu bojenja svake tačke vrše tranzistori, otud i naziv "Thin Film Transistor". To je novi tip LCD ekrana (i oni digitalni satovi i mobilni telefoni imaju monohromatske LCD, to je takozvana pasivna matrica). LCD je skraćeno od Liquid Crystal Display tj boju proizvode tečni kristali koji se polarizuju strujom i za određenu polarizaciju daju određenu boju, ali samo boju. NE SVETLE!!! Svetlost je pozadinska i u zavisnosti od primenjene tehnologije, svašta može da je proizvodi. Prednost su male dimenzije nema zračenja (mada ovo ne znači da ne šteti očima, jer konstantno gledanje u svetlost određenog intenziteta, naprezanje i smanjeno vlaženje rožnjače više štete nego samo zračenje CRT monitora), a mana spor odziv tački na ekranu. Naravno, i TFT monitori imaju različite brzine, pa se sa 8ms (što manje to bolje) spor odziv jedva primećuje i kad je slika veoma pokretna, u filmovima ili igrama.

Zaključak: Ako imaš novca za 8ms TFT monitor, ne razmišljaj, uzmi ga. Ali imaj u vidu da i oni štete očima!

Tetanus
20.2.2006, 15:53
Imam 17` CRT i hocu da uzmem veci monitor.
Stvari koje me jako brinu kod TFT/LCD monitora se sledece:
1. Mrtvi pikseli (znam da neki proizvodjaci daju "zero dot" garanciju, ali ...)
2. Brzina odziva
3. Prikaz boja (vernost)

Neznam kako bi podneo da na ekranu imam tackicu koja ne radi kako treba. Ma koliko ona mala bila mislim da to jako smeta.

kamper
20.2.2006, 16:14
Extra objasnjenje Merjadok:aplauz:Svaka cast

Jim Bravura
20.2.2006, 16:40
Zaključak: Ako imaš novca za 8ms TFT monitor, ne razmišljaj, uzmi ga. Ali imaj u vidu da i oni štete očima!
Molio bih autora da pojasni ovo sto je bold. Zbog ovoga sam najvise i zeleo TFT, kad sad ispada da i oni stete ocima. Kako to? Hvala unapred.

Marko Belsak
20.2.2006, 16:50
Ja sam skoro kupio 17TFT Samsung 740n. Zasad nisam primetio neke mrtve piksele na njemu, tako da ako ih i ima ja ih ne vidim. Verovatno znas koje su prednosti TFT tako da ih i ne spominjem. Mane su, pored duplo vece cene i verovatno kraci rok trajanja od klasicnih monitora, kao i cuveni ugao gledanja. Mozda ti se cini da to i nije bitna stvar. Proizvodjaci navode neke horizontalne i vertikalne uglove koji bi trebalo da pruze dobru vidljivost. Veruj mi, cim malo vise skrenes od osnovnog ugla u najboljem slucaju ces videti sliku poremecenih boja i osvetljenja. Ovo zna da bude nezgodno ako imas jos nekoga koji sedi ili stoji pored, ali ne i direktno uz tebe.
Ovo si verovatno vec i znao, ali da ti skrenem paznju na nesto sa cim mozda nisi upoznat ( ja barem nisam bio ) TFT monitori su prokleto osetljivi. Losa uzemljenja, kablovi i blizina drugih elektricnih uredjaja znaju dosta da uticu na ponasanje monitora. Konkretno, u mom slucaju, u pitanju je problem sa TV karticom. Tacnije ne sa njom nego sa kablom koji ulazi u nju ( kablovska SBB televizija ) Cim ukljucim kabl u karticu slika na monitoru pocne da treperi. Poprilicno. Nije cak ni potrebno da ukljucim kabl. Dovoljno je da njime dodirnem kuciste. U servisu su mi rekli da je to uobicajen problem kod kablovske TV. Razvlace kabl preko velikih razdaljina a da ga ne uzemlje. Mozda bih ja mogao sam da probam da ga uzemljim, ali oni nisu sigurni da li je to neko vec radio u svojoj kuci.
Inace ako ti treperenje ne smeta, slika sa TV kartice je normalna. Na klasicnim CRT monitorima je ovo gotovo ako ne i sasvim neprimetno. Ja sad kad hocu nesto da gledam na TV moram da se zavlacim iza kucista da utaknem kabl. Inace mi stoji iskljucen. I naravno moram da istrpim treperenje.
Sve u svemu, da sam znao ovo sto sad znam, ne verujem da bih uzimao TFT. Ipak dobra stvar je sto sada papire mogu da drzim i na stolu, a ne da vadim pomicnu plocu pa da ih stavljam preko tastature.

Magneto
20.2.2006, 16:59
Zbog ovoga sam najvise i zeleo TFT, kad sad ispada da i oni stete ocima. Kako to? Hvala unapred.
Ovo je ipak zanemarljiva vrednost i daleko manje štetan uticaj na oči. Zbog same tehnologije "katodne cevi" CRT monitori emituju enormno veću radijaciju i toplotu, time i štetno elektromagnetno zračenje. Sve to je svedeno na apsolutni minimum kod TFT tehnologije. Pogotovo ako se govori o novijim, usavršenim modelima. To što želiš od TFT monitora zasigurno dobijaš, jer zanemarljiva radijacija i predstavlja jednu od njegovih najvećih prednosti.

Tetanus
20.2.2006, 18:05
Ovako nesto kao sto je Marko Belsak napisao sam i zeleo da cujem. Znaci utiske ljudi koji stvarno koriste TFT/LCD monitore. Mrtvo slovo na papiru proizvodjaca mi bas i ne znaci puno. Sve je to marketing.

Znaci zanima me stvarno koliko su uocljivi "duhovi" prilikom gledanja filmova i igranja (npr.: 8ms odziva)

Koju matricu izabrati kao obican kucni korisnik (internet,filmovi,igre...)

TN - brza matrica sa losim uglom gledanja i ne bas dobrim bojama...
IPS - dobre bojedobar ugao, a sporija matrica, los prikaz crne boje...
VA - dobre boje, dobar ugao, najbolja crna, ali opet nesto sporiji odziv...

AstraLogos
20.2.2006, 22:44
Ovako nesto kao sto je Marko Belsak napisao sam i zeleo da cujem. Znaci utiske ljudi koji stvarno koriste TFT/LCD monitore. Mrtvo slovo na papiru proizvodjaca mi bas i ne znaci puno. Sve je to marketing.

Znaci zanima me stvarno koliko su uocljivi "duhovi" prilikom gledanja filmova i igranja (npr.: 8ms odziva)

Koju matricu izabrati kao obican kucni korisnik (internet,filmovi,igre...)

TN - brza matrica sa losim uglom gledanja i ne bas dobrim bojama...
IPS - dobre bojedobar ugao, a sporija matrica, los prikaz crne boje...
VA - dobre boje, dobar ugao, najbolja crna, ali opet nesto sporiji odziv...
Sa 8ms odziva bices apsolutno zadovoljan. Godinu dana sam gurao na 12ms i bio sam zadovoljan. Sada sam na 4ms a razlike su neznatne i tesko uocljive. Odnosno mogu biti uocljive ako nista drugo ne radis vec gledas kad ce blurovati ( efekat dima, eksplozije ) ili brzo skrolovanje internet stranice ( boldiranje ). ;)
Pa sigurno da je najbolja VA matrica na 8ms ali je i pitanje koliko para zelis da das za LCD monitor. :confused:
TN je komercijala i sasvim zadovoljava prosecnog korisnika = igrice, film, internet... Kod novijih TFT monitora ugao vidljivosti je sasvim korektan bar po horizontali. Znaci i trojica mogu biti pored TFT a da ih ugao gledanja ne ugrozava. Po vertikali stvar je nesto losija iako proizvodjaci navode istu specifikaciju recimo 160/160 za horizontalu i vertikalu. Ma lazu ne veruj im!
Tacno je sto Merjadok kaze o stetnosti pozadinskog osvetljenja kod TFT monitora ali postoji i mogucnost smanjenja istog onoliko koliko ocima prija i ne napreze ih. A postoje i preseti ili definisane vrednosti za pozadinsko osvetljenje internet, games, film......
I to je prednost u odnosu na CRT monitore koji nemaju mogucnost stelovanja smanjenja zracenja. I osfezavanje bilo ono i 120 slika u sekundi steti ocnim zivcima i misicima. Mozda mi nismo svesni situacije ali nas mozak to registruje i stalno nesvesno koriguje ocne misice da se prilagode situaciji.
Pre mesec dana bio sam nedelju dana na CRT i kad legnem u mraku mi treperi bela svetlost nekih deasetak minuta. Tako da zaista nemam namere vise da se vracam na CRT ili katodne monitore.
Svim korisnicima koji imaju finansijskih mogucnosti, toplo preporucujem prelazak na noviju tehnologiju.
Pozdrav! :)

sasha vukelic
20.2.2006, 23:04
Imam 17` CRT i hocu da uzmem veci monitor.
Stvari koje me jako brinu kod TFT/LCD monitora se sledece:
1. Mrtvi pikseli (znam da neki proizvodjaci daju "zero dot" garanciju, ali ...)
2. Brzina odziva
3. Prikaz boja (vernost)

Neznam kako bi podneo da na ekranu imam tackicu koja ne radi kako treba. Ma koliko ona mala bila mislim da to jako smeta.

imaj u vidu da ti tft monitor moze prikazati samo jednu rezoluciju kako valja (na 17" i 19" je to uglavnom rezolucija 1280x1024) dok kod prikaza ostalih rezolucija dolazi do zamucivanja i gubitka kvaliteta slike

Atila
20.2.2006, 23:39
Imam 17` CRT i hocu da uzmem veci monitor.
Stvari koje me jako brinu kod TFT/LCD monitora se sledece:
1. Mrtvi pikseli (znam da neki proizvodjaci daju "zero dot" garanciju, ali ...)
2. Brzina odziva
3. Prikaz boja (vernost)

Neznam kako bi podneo da na ekranu imam tackicu koja ne radi kako treba. Ma koliko ona mala bila mislim da to jako smeta.
1. Не појављује се то тако често, а и ниси ваљда баш тол'ки малер :p
2. Све испод 12ms сасвим је довољно за играње игара и гледање филмова, имам друга који има Hansol 15'' TFT 25ms :kreza: па је задовољан.
3. Верност боја и квалитет слике варирају од модела до модела, сматрам да је при куповини овако нечег далеко важније да сам ВИДИШ монитор у раду.Значи немој ни да размишљаш о куповини дотичнпг модела док га не видиш УЖИВО :
И генерално ВЕЋИНА људи је задовољна својим TFT монитора, по форумима сам ретко видео да се неко жали на свој TFT.

На крају оно што је НАЈВАЖНИЈЕ, кол'ко пара можеш да издвојиш.

Dushan
21.2.2006, 13:28
Poshto bih hteo da kupim tft (17''), zanima me koliko to koshta.

bojongo
21.2.2006, 14:36
Poshto bih hteo da kupim tft (17''), zanima me koliko to koshta.

To kosta od 250-550 €. ;)

Tetanus
21.2.2006, 21:50
Hvala vam svima na iscrpnim odgovorima.

Dushan
22.2.2006, 0:26
To kosta od 250-550 €. ;)

Hvala brate :)

Merjadok
23.2.2006, 12:31
Molio bih autora da pojasni ovo sto je bold. Zbog ovoga sam najvise i zeleo TFT, kad sad ispada da i oni stete ocima. Kako to? Hvala unapred.
Probaj da gledaš u neonku par sati. E, pa većini TFT monitora osvetljenje daju halogena svetla. Niko nije oštetio vid samo elektromagnetnim zračenjem, već predugim sedenjem ispred računara.

AstraLogos
23.2.2006, 14:25
Probaj da gledaš u neonku par sati. E, pa većini TFT monitora osvetljenje daju halogena svetla. Niko nije oštetio vid samo elektromagnetnim zračenjem, već predugim sedenjem ispred računara.
Procitaj post koji sam dao iznad ovog. Jeste malo duzi ali objasnjava ono sto je sustina problema kod CRT vs TFT. ;)

Kostarum Rex Persia
28.2.2006, 15:35
Pa možda i štete, ali je dokazano da štete daleko manje nego CRT monitori. Ali, sa druge strane, nijedan TFT se po realnosti i kvalitetu boja ne može ni približiti jednom CRT modelu, tako da je za prosečnog korisnika daleko bolje da uzme CRT negoli TFT.

A tu je i cena, koja je na strani CRT modela.

Mr. Garrison
1.3.2006, 0:09
upravo suprotno; za prosecnog korisnika je mnogo bolje da uzme TFT monitor, a za graficke dizajnere i ostale (kojih ima 1 promil) koji ce da mrse **** sa bojama je bolji izbor smrdljiva katodnjaca. tako stoje stvari. a sto se tice para, vazi "muzicko pravilo".

piskoonline
1.3.2006, 0:40
Štetnost monitora kao predmeta koji se posmatraju izvire iz više stvari, od kojih neke zajedno dele LCD/TFT sa CRT monitorima. Zračenje bih ovde izbacio jer je ipak bilo bitno kod starijih 14" i inih monotora, a već od TCO2 standarda, nije naročito bitan podatak. Štetnija za oči je frekvencija osvežavanja - refresh rate, koja je u XP-u podrazumenvano na 60Hz, i, lično smatram da sam najveće "operacije" na popravci windowsa uradio kad dođem kod novajlije i promenim mu refresh rate na bar 85kHz... jer baš ništa drugo ne može doneti toliku blagodet za korisnika od otklanjanja ovog "problema". Bez obzira bio LCD ili CRT, ostaje problem jednake udaljenosti očiju od predmeta intezivnog posmatranja što izaziva oboljenje očiju - lenjost očnog mišića i nerava, dalje, igranje igrica u kilavom refresh-u, neprirodne gravitacije i psihodeličnih tekstura - ambijenta, dovodi do migrenoznih ili epileptičnih posledica, uz rastrojstvo aparata za vid..., odblesak sa monitora ili pozadinsko osvetljenje (iza monitora), također oštećuju vid. Tako, toliko o "zdravlju" monitora uopšte. Ja bi kontra LCD-TFT-a naveo i tendenciju slabljenja pozadinskog osvetljenja i na osnovu toga, kontrasta... ali, kao prvu stvar, ipak, razliku u ceni koja nikako nije u srazmeri sa brojem nedostataka i prednosti u odnosu na CRT.:n-cc2:

Mr. Garrison
1.3.2006, 1:29
ja ipak mislim da TFT vredi svaki cent. da ne kazem da ce za godinu-dve toliko pasti cena TFT monitora da ce potpuno istisnuti CRT monitore, cak i sa super siromasnih trzista, kakvo je nase. a ako je to tacno sto si napisao, a ja verujem da jeste, onda ce svaki monitor s****vati oci, ma kakvu tehnologiju prikaza slike izmislili. meni je najvaznije da mi monitor ne treperi, a ako se gledanjem u njega kvare oci, i ja cu ih kvariti :)

sasha vukelic
1.3.2006, 3:31
ja ipak mislim da TFT vredi svaki cent. da ne kazem da ce za godinu-dve toliko pasti cena TFT monitora da ce potpuno istisnuti CRT monitore, cak i sa super siromasnih trzista, kakvo je nase. a ako je to tacno sto si napisao, a ja verujem da jeste, onda ce svaki monitor s****vati oci, ma kakvu tehnologiju prikaza slike izmislili. meni je najvaznije da mi monitor ne treperi, a ako se gledanjem u njega kvare oci, i ja cu ih kvariti :)

ne moze standardni "jeftini" tft istisnuti crt, jer postoje ljudi kojima trebaju rezolucije vece od 1280x1024, a nekima i manje, kao sto su: 512x384.

Mr. Garrison
1.3.2006, 4:55
a takvih je jos jedan promil. stigli smo do cifre od dva promila :) idemo dalje. mozda ima jos ljudi kojima ne odgovara TFT?
btw. kome treba veca rezolucija neka uzme TFT od 20" (on je 1600x1200) ili jos veci...

urke
1.3.2006, 9:36
И генерално ВЕЋИНА људи је задовољна својим TFT монитора, по форумима сам ретко видео да се неко жали на свој TFT.

Ово је најнормалнија ствар. А разлог? Једнсотаван – људска психа. Како признати околини да си желећи да испаднеш паметан бацио силан новац на нешто што ти не испуњава захтеве 100% како си планирао. и још то треба да признаш некоме. Није ту реч само о ТФТ мониторима већ генерално о свему што се „купује” у животу. Али, то већ задире у социјална и психолошка питања друштва, па ћу се зауставити на овоме.

Mr. Garrison
1.3.2006, 13:33
kapiram sta hoces da kazes, ali ja mislim da cu za mesec dana kada ga vec budem kupio ispunjavati svoje zahteve 100%.
sta je resenje? da ne kupujemo nikad nista, osim onoga cime zadovoljavamo iskljucivo fizioloske potrebe?

VojaM
1.3.2006, 13:43
a takvih je jos jedan promil. stigli smo do cifre od dva promila :) idemo dalje. mozda ima jos ljudi kojima ne odgovara TFT?
btw. kome treba veca rezolucija neka uzme TFT od 20" (on je 1600x1200) ili jos veci...
Može, ako mi ti daš pare.

Mr. Garrison
1.3.2006, 14:26
o.k. pasce cena. ali ko hoce da uzima u monitorima velike dijagonale morace duboko da zavuce ruku u dzep. uvek bilo i bice.
btw ta famozna 20-ica kosta oko 600e. za pola godine ce biti 500-550, a za godinu dana jos manje. to su vec neke razumne cifre za ono sto se dobija. osim toga monitor se ne kupuje jedanput godisnje, pa kad covek resi da se pocasti ne treba da zali pare onda :)

urke
1.3.2006, 14:30
@Mr. Garisson: ne brate, samo kupuješ ono što je optimalno, da bi vredelo za dat novac. E sad, ako ti pare padaju sa neba, onda već možeš da ih bacaš okolo :)

Mr. Garrison
1.3.2006, 14:34
vidis, urke, ja mislim da 970P za 460-470e vredi svaki cent. daleko od toga da mi pare padaju sa neba; krvavo ih zaradjujem, ali sam i dalje realan. niti se stekarim, niti se razbacujem. a taj famozni 970P stvarno mislim da vredi te pare, ma sta ti mislio...
isto bih govorio i da nemam pare u dzepu, jer ako nesto vredi te pare koje se za njega traze, onda jednostavno vredi, imao ja (ili bilo ko) pare ili nemao, bez razlike. ako ne vredi, onda ne vredi i tu nema dalje price.
btw. ime je Garisson!

sasha vukelic
1.3.2006, 17:41
vidis, urke, ja mislim da 970P za 460-470e vredi svaki cent. daleko od toga da mi pare padaju sa neba; krvavo ih zaradjujem, ali sam i dalje realan. niti se stekarim, niti se razbacujem. a taj famozni 970P stvarno mislim da vredi te pare, ma sta ti mislio...
isto bih govorio i da nemam pare u dzepu, jer ako nesto vredi te pare koje se za njega traze, onda jednostavno vredi, imao ja (ili bilo ko) pare ili nemao, bez razlike. ako ne vredi, onda ne vredi i tu nema dalje price.
btw. ime je Garisson!

za mene ne vrijedi...
znas li ti kakav CRT mozes kupiti za takve pare?
znas li koliku rezoluciju takav CRT moze prikazati?
znas li koliko su boje preciznije i koji je vidljivi ugao :)?

mislim, sta tek reci kakav CRT mozes kupiti za pare kojim kupis TFT od 20" (koji podrzava "samo" 1600x1200).

sasha vukelic
1.3.2006, 17:43
a takvih je jos jedan promil. stigli smo do cifre od dva promila :) idemo dalje. mozda ima jos ljudi kojima ne odgovara TFT?
btw. kome treba veca rezolucija neka uzme TFT od 20" (on je 1600x1200) ili jos veci...

hm, hoces da kazes da svi ostali ljudi koriste rezoluciju desktopa 1280x1024, kao i da igraju sve igre u toj rezoluciji?
tacnije je reci da su takvi ljudi u promilima.

Mr. Garrison
1.3.2006, 20:25
hm, hoces da kazes da svi ostali ljudi koriste rezoluciju desktopa 1280x1024, kao i da igraju sve igre u toj rezoluciji?
tacnije je reci da su takvi ljudi u promilima.
niko tebi ne uvrce ruku da igras igre u 1280x1024. kome se ne svidja (ili nema dovoljno jaku graficku), moze slobodno da smanji rezoluciju, nece ga monitor ujesti ;)

Mr. Garrison
1.3.2006, 20:30
za mene ne vrijedi...
znas li ti kakav CRT mozes kupiti za takve pare?
znas li koliku rezoluciju takav CRT moze prikazati?
znas li koliko su boje preciznije i koji je vidljivi ugao :)?

mislim, sta tek reci kakav CRT mozes kupiti za pare kojim kupis TFT od 20" (koji podrzava "samo" 1600x1200).

1. ako tebi ne vredi, ti nemoj da ga kupis. mnogim (velikoj vecini) vredi...
2. mnogo veci. sta ti to govori? za x evra mozes kupiti ogroman korejanski auto ili mali BMW. sta ti to govori?
3. mnogo vecu. koji ce mi to djavo? ja sa X800 jedva igram igre u 1024x768...sta mislis koja mi kartica treba za npr. 1600x1200 ;) koliko ljudi moze da se igra u toj rezoluciji. jedan promil (stizemo do cifre od 3 promila :))
4. boje su na 970P odlicne, a ugao gledanja je identican kao na CRT-u. da si video monitor uzivo ne bi tako pricao...
5. mozes verovatno da kupis dobar monitor, ali je to i dalje katodna cev od pre pola veka...vidi odgovor br.2
pozdrav

Atila
1.3.2006, 20:59
Ово је најнормалнија ствар. А разлог? Једноставан – људска психа. Како признати околини да си желећи да испаднеш паметан бацио силан новац на нешто што ти не испуњава захтеве 100% како си планирао. и још то треба да признаш некоме. Није ту реч само о ТФТ мониторима већ генерално о свему што се „купује” у животу. Али, то већ задире у социјална и психолошка питања друштва, па ћу се зауставити на овоме.
Икскрено говорећи очекивао сам овакав коментар и то је делимично тачно, ал' кол'ко сте само пута видели како људи куну неког произвођача или фирму јер су имали ''добра'' искуства с њим.Мислим да је жеља да се ''освете'' каљањем имена и пљувањем по дотичном произвођачу јача.

Mr. Garrison
1.3.2006, 21:24
istina, ali trebas da bas budes sujetan lik pa da tako pricas. ja sam operisam od sujete.
npr. sve sto kupujem od hardvera (i svega ostalog) kupujem ISKLJUCIVO zbog sebe i svog zadovoljstva. ako npr. sutra kupim taj 970P, nece mi biti vazno uopste sta neko sa foruma misli o tome. moze da tvrdi da je to najbolji monitor na svetu ili obicno djubre, meni je svejedno...kad nesto kupim ja znam zasto sam ga kupio. nemam sta kome da se pravdam niti objasnjavam bilo sta...za svoj novac kupujem sta hocu. ako kupim neko djubre onda cu to i reci (mada mi se to u poslednje vreme ne desava :))

urke
2.3.2006, 9:20
Ма опет се не разумемо. Мој коментар се односио на чињеницу да ретко ко куди ТФТ мониторе које поседује, а ја сам само рекао зашто је то тако. Нормално је да је свако твораљц своје среће и да за свој новац купује оно што њему одговара, него, људи обично избегавају да новокупљену ствар, за коју прво говоре како је „последња реч технике” после месец дана (рецимо) када увиде да су се мало за*е*али у прорачуну, опљуну било где, него ћуте и трпе, грцају и кају се :) Таква нам је конструкција :)

sasha vukelic
2.3.2006, 21:37
niko tebi ne uvrce ruku da igras igre u 1280x1024. kome se ne svidja (ili nema dovoljno jaku graficku), moze slobodno da smanji rezoluciju, nece ga monitor ujesti ;)

pocinjem da sumnjam da si ti ikad vidio neki TFT monitor u akciji.
javi se kada vidis kako 1024x768 izgleda na TFT-u sa osnovnom rezolucijom 1280x1024.
ako nemas zamjerki na prikaz te rezolucije, onda slobodno kupi TFT, a ostali slobodno zanemarite njegove postove.

Mr. Garrison
2.3.2006, 22:04
video sam kako izgleda i nemam nikakvih zamerki. cak sta vise, ni u 800x600 nije nista falilo (osim naravno losije rezolucije i grafike).
sta se tebi tu konkretno ne svidja? mora da nesto debelo ne valja, cim postujes ovakve stvari...

quality
2.3.2006, 23:03
Ja imam Samsung 730BF i radim u rezoluciji 1280x1024 i to izgleda stvarno extra a kod nekih igara imam problem jer nemogu (ili mozda moze a neznam kako) da promenim rezoluciju za meni (kod NBA 2006) i onda mi je slika malo zamucena a kada pocnem da igram utakmicu onda je sve super!

Imam ovaj monitor oko mesec dana i izuzetno sam zadovoljan jer me uopste ne boli glava i oci a za racunarom provodim 12-14 sati dnevno. Dok sam imao CRT trljao sam oci sam oci svakih pet minuta.

sasha vukelic
3.3.2006, 2:02
video sam kako izgleda i nemam nikakvih zamerki. cak sta vise, ni u 800x600 nije nista falilo (osim naravno losije rezolucije i grafike).
sta se tebi tu konkretno ne svidja? mora da nesto debelo ne valja, cim postujes ovakve stvari...

nista, onda izvini
problem sa mnom je da ja jako jako dobro vidim, i prikaz drugih rezolucija (razlicitih od osnovne) na TFT monitorima me uzasno puno nervira. ne govorim o necemu vezanom za jedan model, vec inace za tu tehnologiju. a posto meni cesto trebaju razne rezolucije na comp-u (skoro sve izmedju 512x384 do 1600x1200), TFT je za mene potpuno neprimjenjiv.

Mr. Garrison
3.3.2006, 4:08
ako ti dobro vidis, onda znaci da sam ja corav :)
onda u tom slucaju, tebi sa takvim orlovskim vidom stvarno ne odgovara TFT monitor. ja se izvinjavam.

Rocker
7.3.2006, 0:30
Dok sam imao CRT trljao sam oci sam oci svakih pet minuta.
Mora da si imao neki težak krš! Ja sedim po ceo dan ispred kompa pa ne trljam oči.:to_care:

P.S. Drago mi je što je ponovo aktuelna tema CRT Vs. TFT! Ovo prepucavanje mi je intuitivnije od Intel Vs. AMD ili Nvidia Vs. Ati. TFT monitori bar nisu kopije CRT-a nastale industrijskom špijunažom!:dzavo: BTW. i dalje sam za CRT!:a_bleh:

sasha vukelic
7.3.2006, 13:40
Mora da si imao neki težak krš! Ja sedim po ceo dan ispred kompa pa ne trljam oči.:to_care:

P.S. Drago mi je što je ponovo aktuelna tema CRT Vs. TFT! Ovo prepucavanje mi je intuitivnije od Intel Vs. AMD ili Nvidia Vs. Ati. TFT monitori bar nisu kopije CRT-a nastale industrijskom špijunažom!:dzavo: BTW. i dalje sam za CRT!:a_bleh:

ja sam isto 10 sati dnevno za kompjuterom (inace od 1 godine zivota sam za kompjuterom - ako ne komp onda tv) a imam neki krsh od monitora star 5-6 godina (samsung 755dfx), a u drustvu sam poznat kao najostrovidniji :):)

kad sam isao na regrutaciju trebalo je citati neke rijeci sa 12 razlicitih velicina fonta, gdje je 8 bio jako dobar vid (tj ako procitas osmi daje ti slijedeci list i tako 4 puta)... ja na prvom procitao 8 i kaze cova dobro, idemo dalje... onda skontam ja fazon, na brzinu procitam 9, 10, 11 i 12 rijec (stavim ih u buffer) i brzo kazem nakon sto sam rekao osmu. covjek pomislio da sam se zbunio na osmom i pita me: "pa de odluci se koja je to osma rijec?" a ja njemu "pa osma je ta i ta, a ove ostale sto sam rekao su 9. 10. 11. i 12!"
nije mi ni davao druge listove da citam

Mr. Garrison
7.3.2006, 15:06
ja kad sedim 3-4 sata izpred CRT-a u mracnoj sobi, oci pocnu da me peku ( refresh je 85Hz). preporodicu se kad uzmem za metar dana TFT. can't wait.

Rocker
7.3.2006, 19:17
imam neki krsh od monitora star 5-6 godina (samsung 755dfx)
755DFX uopšte nije krš. Tada je spadao u višu srednju klasu a bolji je i od mnogih monitora koji se danas pojavljuju na tržištu (manja tačka i veći refresh rate).

The Finest Serbian Since '82
7.3.2006, 19:24
ja kad sedim 3-4 sata izpred CRT-a u mracnoj sobi, oci pocnu da me peku ( refresh je 85Hz). preporodicu se kad uzmem za metar dana TFT. can't wait.
Tacno tako. Imam isti problem i isto resenje :p

sasha vukelic
7.3.2006, 20:42
755DFX uopšte nije krš. Tada je spadao u višu srednju klasu a bolji je i od mnogih monitora koji se danas pojavljuju na tržištu (manja tačka i veći refresh rate).

o pa nisam znao :)
rekao sam da je krs zato sto drug ima 757 i podrzava rezolucije preko 2000x
+neke puno vece refresh ratee

Rocker
8.3.2006, 0:03
o pa nisam znao :)
rekao sam da je krs zato sto drug ima 757 i podrzava rezolucije preko 2000x
+neke puno vece refresh ratee
757 spada u neku polu profi kategoriju. Jače 17" od toga se ni ne prave! Bar ne masovno kao ostali.

Tetanus
9.3.2006, 8:33
Sad jedno konkretno pitanje.
Koji TFT monitor od 19` bi ste kupili kada bi imali recimo oko 450 evra namenjenih za to?

Mr. Garrison
9.3.2006, 14:52
Samsung 970P imas vec od 460e.

Jim Bravura
9.3.2006, 17:19
ja kad sedim 3-4 sata izpred CRT-a u mracnoj sobi, oci pocnu da me peku ( refresh je 85Hz). preporodicu se kad uzmem za metar dana TFT. can't wait.Moj savet tebi (i svima ostalima) je da nikako ne provodis vreme za kompom u mraku, zeznuces vid - garantovano. Efekat je slican onome kad citas uz stonu lampu. Oci se privikavaju na malu razdaljinu i to je smrt za vid. Ja recimo u sobi imam sijalicu od 200W, mada ne bi bilo lose staviti i jacu. Pozdrav.

Tetanus
11.3.2006, 0:04
Samsung 970P imas vec od 460e.

Moram priznati da nigde nisam video tu cenu (novog) monitora.
Ako za te pare moze da se kupi nov takav monitor to je onda SUPER.

Mr. Garrison
11.3.2006, 2:24
ima na par mesta, mozes da potrazis na pc berzi. za mesec dana ce biti sigurno i za 450e...
@Jim:
znam ja sve to, ali nikako da upalim svetlo. dobar si savet dao.

Tetanus
18.3.2006, 21:28
Samo sam hteo da se pohvalim da sam kupio Samsung 970P :)
Posle dugo ramisljnja i dvoumljenja ipak sam se odlucio za prelazak na TFT monitor.

Monitor je stvarno super i sa 6 ms se jedva primecuju zamucenja u igricama (isprobao sam ga u HL2, tek da se primecuju).
Prezadovoljan sam sa ovim monitorom i svakome ko moze ili se dvoumi kao sto sam ja, preporucio bi mu ovaj model jer je stvarno VRH!

Hvala svima koji su pisali u ovoj temi, zahvaljujuci Vama sam ga i kupio.

Pozdrav!

Mr. Garrison
18.3.2006, 22:08
o.k. kakvi su ostali utisci? verovatno si prezadovoljan...i ja cu ga verovatno kupiti, obzirom da mu je pala cena, a sto je najbolje cena mozda jos padne ;)

Tetanus
18.3.2006, 22:15
Pa ne znam sta da ti kazem, reci sta te zanima.
Kupio sam ga u sivo-beloj varijanti jer navodno u SCG ne uvoze ostale boje???

Na sebi ima samo jedno dugme (Power), a sva ostala podesavanja su pomocu softvera, zanimljivo je sto monitor pamti ta podesavanja pa ga koristim i u linuxu bez razlike u kvaliteti slike.

Mislim da vredi svaki euro koji sam dao i veruj mi ne bih se sad nikada vratio na CRT.

Mr. Garrison
19.3.2006, 3:26
znam ja sve o tom monitoru, sto se tice karakteristika na papiru. gledao sam ga nekoliko puta, ali ipak to nije isto kao kad ti radis na njemu neko vreme. znaci super si zadovoljan sa svime?
kako izgleda igranje u 1024x768? meni se cini da nije uopste lose.
jel' ima neku manu koju si primetio?

Tetanus
19.3.2006, 11:38
Isprobao sam igre u skoro svim rezolucijama: pucacine, RPG, avanture, voznje...
Cinjenica je da je na default rezoluciji sve extra, kako se rezolucija smanjuje tako se sve vise smanjuje ostrina slike.

1024x768 je sasvim prihvatljiva, meni se cini kao da igram na CRT-u (nije ostra kao na 1280x1024, samo je neznatno mutnija).

800x600 je vec prilicno zamucena, ali i dalje je igrivo (mada ni do sada nikad nisam igrao na ovoj rezoluciji-naravno sem nekih avantura koje ni nemaju vecu rezoluciju)

Problem jedino predstavlja to sto je monitor u formatu 5:4, pa tako na rezolucijama koje nisu tog formata, krug nije krug nego elipsa...

Pokusavam biti sto objektivniji, moram jos dodati da i ne igram bas previse igre, najvise sam na internetu, pomalo grafika i na kraju po neki film (ovde tek nemam zamerki za monitor jer meni ovo sasvim ok radi i izgleda).

Na kraju bi rekao da sto se tice slke, boje i ukupnog izgleda, ovaj monitor je za tri koplja ispred mog starog CRT-a.

Mr. Garrison
19.3.2006, 15:11
naravno da ce 800x600 izgledati losije od 1280x1024. i na CRT-u 800x600 izgleda ocajno, ali to nije ni bitno. ja kad ne mogu da igram igru u 1024x768 je ni ne igram, vec je stavim po strani kad izvrsim upgrade. tako recimo nisam hteo da pokrecen FEAR sa 9600XT, vec sam se strpio mesec-dva dok ne upgrade-ujem masinu.
a sto se tice rezolucije na desktopu, naravno da ce biti zakucana na 1280x1024. zasto bi to bilo ko menjao?

Lord
20.3.2006, 4:05
Izgleda ocajno zato sto je iskrzano, a ne zamuceno kao na TFTu...

Mr. Garrison
20.3.2006, 17:39
istina, ali ko ima pare za TFT ima valjda i za graficku koja moze da tera bar u 1024x768. desktop valjda niko nije lud da ne drzi na 1280x1024..

sasha vukelic
20.3.2006, 20:45
napokon sam i ja vidio taj monitor kod jednog prijatelja i odusevljen sam...
...naravno, prikaz 1024x768 je cisto sr^nje
...800x600 i nize su dosta zamucene i neiskoristive

takodje, problem je sto osnovna rezolucija nije 1280x960, vec ...x1024 (tj. omjer nije 3:4, sto je vec neko napomenuo) tako da su ostale rezolucije, uz jako los prikaz detalja, takodje i iskrivljene, pa za osrednjeg korisnika neprimjenjive (to, na zalost, vazi za veliku vecinu TFT monitora, a ne samo ovaj)

no ako imate para za dobru graficku karticu (a sigurno imate, ako kupujete ovaj monitor), kojom cete tjerati sve igre u 1280x1024, obavezno ga kupite!

Mr. Garrison
21.3.2006, 22:05
kazes da je prikaz u 1024 los. jel' to mislis na igru, ili na desktop?
razmera je 5:4 i nema nista lose u tome. igrace se igre u 1280x1024.

Tetanus
21.3.2006, 22:30
Ja recimo igram Half Life2, Neverwinter Nights... na 1280x1024, nije bas sve na full ali igram...
i tako svaku igru koju mogu.
Pa cak i kad prebacim na neku rezoluciju u 4:3 formatu, to nije tako ne podnosljivosto sto se tice formata (mislim na elipse).

...a desktop, pa naravno na 1280x1024 :D.

Mr. Garrison
21.3.2006, 23:45
koju graficku imas, kad ne mozes da poteras HL2 u 1280 na max. detaljima?

sasha vukelic
22.3.2006, 14:51
kazes da je prikaz u 1024 los. jel' to mislis na igru, ili na desktop?
razmera je 5:4 i nema nista lose u tome. igrace se igre u 1280x1024.

igre su lose, a za desktop ne moras ni govoriti

Andross
22.3.2006, 16:24
TFT-ovi odnose pobedu.Manje zrace samo sto je odziv problem.A i lepsi su.:)

Mr. Garrison
22.3.2006, 18:47
igre su lose, a za desktop ne moras ni govoriti
cudno, Tetanus kaze da su podnosljive u 1024. izgleda da se svodi na subjektivni utisak. koliko sam ja video, ne izgledaju lose uopste, a cak i da izgledaju ja planiram da se igram u 1280, kad za par meseci kupim TFT i zamenim graficku :qliranje:

Tetanus
22.3.2006, 19:19
Pazi prikaz reaolucije na 1024 nije lose prikazan samo je u ODNOSU na 1280 (koji je blado receno savrsen), nesto losiji. Recimo, kada stavis desktop na 1024 (sto je glupo), tada ti fontovi izgledaju zamuceno. U igrama se to toliko ne primecuje zbog dinamike, desktop je statican pa zbog tog to toliko upada u oci.

Pitas me koju graficku imam? Pa sad trenutno,sticajem okolnosti imam praistorijsku ATI 9100 :o :o :o (jbg ne moze i graficka i monitor ;) )

Jedan savet: ako imas pare uzmi TFT (po mogucnosti ovaj - kazem zato sto mogu da ti tvrdim iz licnog iskustva), neces se pokajati veruj mi. Ja sam iz dana u dan sve vise odusevljen.:love: Toliko, da sam stari CRT iskljucio (par dana sam koristio oba), jer mi je slika na njemu sada postala jadna.

Mr. Garrison
22.3.2006, 21:12
hvala na savetu, ali mislim da cu sacekati 971P. lepsi mi je na oko, a verovatno ce biti bar podjednako kvalitetan kao 970P, ako ne bude i bolji. moracu da se strpim nekoliko meseci dok se ne pojavi, mada moram da priznam da polako gubim strpljenje sa CRT-om. kada bih sad dao 450e ostao bih bez prebijene pare u dzepu, a to ne volim da radim. najbolje je da stekujem lovu jos par meseci i onda na leto da se pocastim sa do jaja monitorom i grafickom ko car :to_care:

Aleksa
23.4.2006, 15:53
Pozdrav svima
Hteo bih da kupim 17" TFT monitor.
Interesuje me koji model preporucujete?
Cena da bude oko 300 evra (max. 350)!!!

Mr. Garrison
23.4.2006, 16:57
za te novce imas 920N, 940B, sve 19-ice. po stoti put, kupovina 17" TFT-a je bacanje para...mada ipak ne bilo lose da uzmes 940B, ako ni zbog cega drugog, onda zbog DVI-a...

darkado
23.4.2006, 22:32
Jedan savet: ako imas pare uzmi TFT (po mogucnosti ovaj - kazem zato sto mogu da ti tvrdim iz licnog iskustva), neces se pokajati veruj mi. Ja sam iz dana u dan sve vise odusevljen.:love: Toliko, da sam stari CRT iskljucio (par dana sam koristio oba), jer mi je slika na njemu sada postala jadna.
Molim nekog da kaze coveku na kojoj vrsti monitora je bolja slika, posto ocigledno ima problema sa vidom :kreza:

Rocker
23.4.2006, 22:49
Molim nekog da kaze coveku na kojoj vrsti monitora je bolja slika, posto ocigledno ima problema sa vidom :kreza:
Subjektivnost niko nije uspeo da opovrgne:to_care:

AstraLogos
23.4.2006, 23:07
Subjektivnost niko nije uspeo da opovrgne:to_care:
A tek sujeta druze. :to_care:
Pa sta da ti kazem ima nas nepismenih na forumu koji dajemo za prosecan LCD monitor 250e naspram CTR monitora od 135e i jos imamo losiju sliku i monitor koji je 2x skuplji od fenomenalnog katodnog sa osvezavanjem od 85Hz na max rezoluciji.
Ljudi pa ja imam 5 malih instalisanih igrica sa Reflexive i slika je sasvim OK. A mozda sam corav. :D Stavite vi vas katodni monitor na 800x600 pa pricajte kako izgleda desktop.
P.S Samsung 730 BF 4ms produkt by Tayland. Kad se priviknes i nije tako los. :)

Tetanus
23.4.2006, 23:50
Molim nekog da kaze coveku na kojoj vrsti monitora je bolja slika, posto ocigledno ima problema sa vidom :kreza:

ha, ha, ha...

Imao sam los CRT, a sad imam do j*j* TFT, na kojem je slika 100 puta bolja.

Meni su TFT monitori zakon, kome se ne svidjaju ne mora da ih kupi, a ne treba ni da ih pljuje ako ih ne koristi. Tek posle duzeg koristenja moze da se donese "objektivna" ocena, a najveci protivnici TFT-a su ustvari korisnici CRT-a koji iz ljubomore kude TFT teknologiju.

Da li sam ja subjektivan, objektivan ili imam problema sa vidom, ne znam, ali znam da sam zadovoljan sa 970-kom i da je vredna svakog dinara koji sam dao za nju i ne bi je sad menjao ni za 5 CRT-a.

Mr. Garrison
24.4.2006, 0:55
i ja bih bio zadovoljan sa 970P (bar dok ne izadje 971P :D), a kome se ne svidjaju TFT monitori, mogu sa CRT-om da ustede na solarijumu :D

Tetanus
24.4.2006, 0:58
Tacno. :tapsh:
Bar da je neko na mojoj strani.

Atila
24.4.2006, 20:14
Пре ~недељу дана уз'о сам Samsung SM 940B и значи ово је фантазија, немојте да верујете у глупости да је TFT лош јер углавном то говоре они који немају пара да га купе или они који су узели неко њесра.Такође ово је тренутни best buy јер се може наћи и за мање од 330е.

Mr. Garrison
24.4.2006, 20:34
moguce, ali ima ljudi koji su stvarno ubedjeni da je CRT bolji monitor...neverovatno
jel' ti treperi taj monitor na DVI i 60Hz?

Atila
24.4.2006, 20:43
moguce, ali ima ljudi koji su stvarno ubedjeni da je CRT bolji monitor...neverovatno

Превише су људи залуђени што се тиче многих ствари :(

jel' ti treperi taj monitor na DVI i 60Hz?

Не, чак и не примећујем разлику између 60Hz и 75Hz.

Mr.Eco
24.4.2006, 20:49
dal j stetno za oci tih 60Hz na TFT monitorima jer znam meni kad je na CRT monitoru 60Hz mene pocnu oci da bole

Rocker
24.4.2006, 20:55
A tek sujeta druze. :to_care:

Doduše, ja i ti smo imali podužu raspravu na ovu temu i imaš pravo da misliš da sam sujetan, ali to nije bio cilj moje prethodne poruke. Pokušao sam malo da smirim strasti, ali mi očigledno nije uspelo :( Nema, veze! Dokle god ova rasprava ne prelazi granice dobrog ukusa i dok smo mi "CRT-ovci" i vi "TFT-ovci" zadovoljni svojim sokoćalima, sve je OK!:ciao:

sasha vukelic
24.4.2006, 23:17
vjecita rasprava, naravno...

za neke je to pitanje ukusa (o cemu ne vrijedi raspravljati)

no po meni, za iole svestranog pc korisnika, tft-ovi su neprimjenjivi (zbog vec navedenih razloga: 5:4, fiksna velicina tacke (odnosno prikaz ostalih rezolucija - ), prikaz boja, horizontalni ugao (mada je kod nekih modela jos uvijek problematican i vertikalni ugao gledanja), itd.) no to je sada nebitno jer je toliko puta raspravljano o tome...

nego, nek mi neko kaze u cemu je to tft tehnologija bolja od crt-a? (osim ociglednih - manje struje trose i manje prostora zauzimaju)... moze li neko ijednu drugu prednost navesti?

Mr. Garrison
24.4.2006, 23:44
ne zrace i ne kvare oci. eto ti dve ogromne prednosti. sto se tice uglova, pogledaj 970P koji ima uglove koji teze beskonacnosti...a sto se boja tice 99.99% ljudi nisu graficki dizajneri ;)

darkado
25.4.2006, 1:03
ha, ha, ha...

Imao sam los CRT, a sad imam do j*j* TFT, na kojem je slika 100 puta bolja.

Meni su TFT monitori zakon, kome se ne svidjaju ne mora da ih kupi, a ne treba ni da ih pljuje ako ih ne koristi. Tek posle duzeg koristenja moze da se donese "objektivna" ocena, a najveci protivnici TFT-a su ustvari korisnici CRT-a koji iz ljubomore kude TFT teknologiju.

Da li sam ja subjektivan, objektivan ili imam problema sa vidom, ne znam, ali znam da sam zadovoljan sa 970-kom i da je vredna svakog dinara koji sam dao za nju i ne bi je sad menjao ni za 5 CRT-a.
pa da da sam i ja presao sa 13" axiom monohromatskog monitora na 15" samsung d 530 i ja bih bio odusevljen:boodala: ne kazem da su tft-ovi losi nego zasto da ti vise para za nesto sto prikazuje losiju sliku. da ja sam zakleti crt-ovac i da imam jedan tft koji nije njesra i koji je na jacoj masini stajao citava 2 dana i evo ga sad na celeronu 2.8 sa 256 rama i intefrisanoj grafici gde sestra igra igre sa gba a burazer warcraft ali sta ces survival of the fittest!!!:a_whistli

Atila
25.4.2006, 1:17
dal j stetno za oci tih 60Hz na TFT monitorima jer znam meni kad je na CRT monitoru 60Hz mene pocnu oci da bole
Није штетно јер освежавања на CRT и TFT нису за поређење.На CRT-у на 60Hz једва гледаш, а на TFT-у на истом освежавању слика је лепша него на CRT-у на 85Hz.

Поновићу, не баш увек, али углавном TFT мониторе куде они који немају пара да их купе или они који имају пара само за TFT моделе који су њесра, за праву критику потребно је лично искуство, мислим кол'ко је у праву неко ко У РАДУ никад није користио TFT, а каже да је дотични лош.И да слика је много боља од CRT-а.

Не желим овде сад некакав рат TFT vs. CRT тако да бих вас замолио да само уљудно расправљате и износите искуства :)

AstraLogos
25.4.2006, 1:27
Doduše, ja i ti smo imali podužu raspravu na ovu temu i imaš pravo da misliš da sam sujetan, ali to nije bio cilj moje prethodne poruke. Pokušao sam malo da smirim strasti, ali mi očigledno nije uspelo :( Nema, veze! Dokle god ova rasprava ne prelazi granice dobrog ukusa i dok smo mi "CRT-ovci" i vi "TFT-ovci" zadovoljni svojim sokoćalima, sve je OK!:ciao:
Ma nisam mislio na tebe. Ja sam poslednji na forumu koji bi nesto lose mislio o tebi. Govorio sam generalno. :)
Opsta kultura nalaze da svako misli sta hoce u granicama pristojnosti. Uostalom teorija haosa pociva na principu svi misle sta hoce i rade sta hoce i drugog zakona nema. Ne zelim da citiram i navodim ko je ovo izgovorio.
"Ne moze baba da bude devojka" - narodna poslovica, pa ni klasicne katodne cevi na kojima rade CRT monitori ( babe ) da budu u rangu LCD ( devojke ) monitora. Naravno i jednih i drugih ima u profi izradi i tada u prednost dolaze LCD monitori za ozbiljniji rad.
Sto se zdravlja tice LCD su nezmenljivi i verovatno su zato naucnici i krenuli u tom pravcu. Opsta tendencija u svetu je prelazak sa CRT na TFT monitore, a jedino ovde se na forumu favorizuje zastarela tehnologija. :(
Ovo nije moje misljenje nego cinjenica koji neki sa foruma nikako da prihvate!
Uostalom covek se uci dok je ziv pa ima vremena za ispravke. :)
Pozdrav!

AstraLogos
25.4.2006, 1:42
vjecita rasprava, naravno...

za neke je to pitanje ukusa (o cemu ne vrijedi raspravljati)

no po meni, za iole svestranog pc korisnika, tft-ovi su neprimjenjivi (zbog vec navedenih razloga: 5:4, fiksna velicina tacke (odnosno prikaz ostalih rezolucija - ), prikaz boja, horizontalni ugao (mada je kod nekih modela jos uvijek problematican i vertikalni ugao gledanja), itd.) no to je sada nebitno jer je toliko puta raspravljano o tome...

nego, nek mi neko kaze u cemu je to tft tehnologija bolja od crt-a? (osim ociglednih - manje struje trose i manje prostora zauzimaju)... moze li neko ijednu drugu prednost navesti?
A sto ti Sasa smeta omer 5:4 a ne smeta ti 16:9 kod novih modela monitora pa i novih plazma televizora koji staju od 180.000 dinara pa navise! :eek:
Ima cak i TFT TV-a sa istim odnosom stranica 16:9 i ocigledno standard 4:3 ide u penziju zajedno sa katodnom cevkom starom 80 godina. :D
U cemu je TFT tehnologija bolja? pa rece sam trosi manje struje, zauzima manje prostora, nema statickog elektriciteta izazvanog visokim naponom u katodnoj cevki, manje zracenje prema korisniku, nema klasicnog treperenja slike ( osvezavanje 85Hz ) pa se ni ocni zivci kao ni ocni misici ne naprezu, pozadinsko osvetljenje na kom principu radi LCD monitor moze se podesiti prema afinitetima korisnika, pri dnevnom svetlu ugodnije je raditina na LCD monitoru i jos dosta toga.......
Ako ti ove cinjenice nista ne znace slobodno ostani na klasicnom monitoru. to je tvoj izbor.:)
Pozdrav!

AstraLogos
25.4.2006, 1:54
dal j stetno za oci tih 60Hz na TFT monitorima jer znam meni kad je na CRT monitoru 60Hz mene pocnu oci da bole
Nisu u pitanju iste tehnologije pa ne mozes praviti ni poredjenje kada je osvezavanje slike u pitanju. Kod TFT monitora nema trperenja, lelujanja slike jer su produkt ( losa strana ) katodne cevke. Zato i izlaze iz proizvodnje sto zbog stetnosti, sto zbog ekomomske neisplativosti pri sadasnjim cenama klasicnog monitora. ;)

Grimm_SBL
25.4.2006, 2:00
Ja imam 15" CRT monitor i sa mojim ocima je sve u redu!

sasha vukelic
25.4.2006, 2:15
A sto ti Sasa smeta omer 5:4 a ne smeta ti 16:9 kod novih modela monitora pa i novih plazma televizora koji staju od 180.000 dinara pa navise! :eek:
Ima cak i TFT TV-a sa istim odnosom stranica 16:9 i ocigledno standard 4:3 ide u penziju zajedno sa katodnom cevkom starom 80 godina. :D
U cemu je TFT tehnologija bolja? pa rece sam trosi manje struje, zauzima manje prostora, nema statickog elektriciteta izazvanog visokim naponom u katodnoj cevki, manje zracenje prema korisniku, nema klasicnog treperenja slike ( osvezavanje 85Hz ) pa se ni ocni zivci kao ni ocni misici ne naprezu, pozadinsko osvetljenje na kom principu radi LCD monitor moze se podesiti prema afinitetima korisnika, pri dnevnom svetlu ugodnije je raditina na LCD monitoru i jos dosta toga.......
Ako ti ove cinjenice nista ne znace slobodno ostani na klasicnom monitoru. to je tvoj izbor.:)
Pozdrav!

16:9 ce preuzeti citav svijet, naravno, zato sto je to najprirodniji odnos (ljudske oci vide 16:9). 5:4 je bezvezna izmisljotina.

a razlozi koje si naveo da je tft bolji su dosta slabi.

Mr. Garrison
25.4.2006, 4:24
ljudske oci vide 16:9...sta si pusio?

AstraLogos
25.4.2006, 8:55
16:9 ce preuzeti citav svijet, naravno, zato sto je to najprirodniji odnos (ljudske oci vide 16:9). 5:4 je bezvezna izmisljotina.

a razlozi koje si naveo da je tft bolji su dosta slabi.
Ljudske oci vide koliko im je vidno polje. Mozes proveriti kod svakog oftamologa. Ne postoji ni jedan covek koji ima isto vidno polje. Stoga proizilazi da covek ne vidi u nekom odredjenom formatu kao sto si naveo 16:9 kao najprirodnije, jer imamo oci a ne TV ekrane u glavi! :)
E sad sto su tebi argumenti slabi u korist TFT monitora, to moras da ubedis ceo svet i sve inzenjere sveta da prestanu sa projektovanjem novih matrica za LCD tehnologiju i da se vrate klasicnom monitoru sto sigurno nece. Verovatno postoji osim ekonomskih razloga jos neki! Eto probaj bar tako da shvatis ovu problematiku a ne da ti neko natura svoje misljenje na silu. :)
Pozdrav tebi. :ciao:

sasha vukelic
25.4.2006, 11:01
ljudske oci vide 16:9...sta si pusio?

ovaj komentar je dovoljan da zanemarim sve drugo sto si rekao u ovoj temi

ako ne vjerujes naucnicima koji su to istrazivali, vjeruj svojim ocima:
uzmi komad papira dovoljno velik da ti zauzme cijeli pogled, pa onda olovkom oznaci same krajeve vidnog polja na tom papiru. ako si i malo precizan dobices zarubljeni pravougaonik ciji je odnos stranica 16:9

sasha vukelic
25.4.2006, 11:03
to moras da ubedis ceo svet i sve inzenjere sveta da prestanu sa projektovanjem novih matrica za LCD tehnologiju i da se vrate klasicnom monitoru sto sigurno nece. Verovatno postoji osim ekonomskih razloga jos neki! Eto probaj bar tako da shvatis ovu problematiku a ne da ti neko natura svoje misljenje na silu. :)
Pozdrav tebi. :ciao:

lcd tehnologija ce naravno napredovati i mozda, mozda jednog dana bude bolja od crt-a (koji je dostigao svoj maksimum i ne moze bolje)

sasha vukelic
25.4.2006, 11:10
a ne smeta ti 16:9 kod novih modela monitora pa i novih plazma televizora koji staju od 180.000 dinara pa navise! :eek:

plazma nema nikakve veze sa tft-om (po nekima je bliza crt-u)

na kraju krajeva, monitor se kupuje zato sto cete gledati u sliku koju on proizvodi, gdje je crt neprikosloven... ako imate dovoljno mjesta na stolu, crt je logican izbor jer mu je slika bolja od plazme, a pogotovo lcd-a, ima vece mogucnosti, a i dosta je jeftiniji.

Mare[Bg]
25.4.2006, 11:23
Pre nedelju dana sam uzeo samsung 940n koji je super (po meni je bolji nego crt). Igrice mogu da se igraju u 1024x768 pa cak i u 800x600 sa 4xAA, ali naravno nije ni priblizno 1280x1024, i moram priznati da sam se odusevio kada sam pustio san andreas u ovoj rezoluciji. Sto se tice slike mnogo sam zadovoljan bojama i ostrinom, jedino mi smeta pozadinsko osvetljenje mnogo mi je jako na belim pozadinama, cak i kada koristim text podesavanje iz magic bight-a. Tako da mi je malo mukotrpno kada gledam forum. Jedino sto mu ne dostaje je DVI, mada meni ne fali. Inace ovaj monitor + DVI = samsung 940b.

Mr. Garrison
25.4.2006, 13:11
@sasha vukelic:
mnogo volim ovaj forum, moze svasta da se procita :)
a to sto monitor ne treperi i ne zraci, to ti nije bitno? mislis da to nije neka prednost?

sasha vukelic
25.4.2006, 18:04
@sasha vukelic:
mnogo volim ovaj forum, moze svasta da se procita :)
a to sto monitor ne treperi i ne zraci, to ti nije bitno? mislis da to nije neka prednost?

ne. zracenje modernih crt-ova je zanemarljivo.

vjerovatno nikada nisi igrao neku igru na 200-300fps uz refresh rate od 150-160hz (npr unreal tournament 2004 na obicnoj graf nvidia 6600 ide uvijek na 200fps). takav dozivljaj ti ne moze priustiti nijedan lijeni tft, jer ce se muciti da izvuce i 75hz (mada i tih 75 nisu istinski, vec neka mrljotina)

Mr. Garrison
25.4.2006, 19:13
sta ce mi 200-300fps-a? meni kad ne pada ispod 30 ja skacem ko kengur, a TFT ne treperi, tako da ta prica o milion fps-a i Hz-a ne drzi vodu, bar ne kod mene.

Tetanus
25.4.2006, 19:17
Vidim, ovde se vec jako zaratilo!

Bio sam skoro kod jednog druga koji ima Hansol 19`CRT (ne znam sad bas koji model tacno, ali je jako kvalitetan). Kad sam seo za monitor prvo sto mi je zasmetalo je (ne)ostrina slike. Boje su mu nekako previse pastelne - nema zivih boja sto mi deluje nekako isprano. Znam da je to do podesavanja ali mi se to nikako ne dopada. Moj zakljucak po ko zna koji put - nikad vise CRT.

Rasprava pa pitanju sta je bolje stvarno vise nema smisla. U zavisnosti za sta koristis racunar takav monitor treba da kupis. Sto znaci ako si zagrizeni "gamer" za tebe je CRT (mada nije pravilo), a ako komp koristis za TXT, net i ponekad neku igru, a uz to jos i imas para, TFT je tvoj pravi izbor.

Verujte mi MNOGO je ugodnije satima gledati u TFT monitor - govorim iz cisto licnog iskustva.

Ja sam takodje nekad bio (veliki) protivnik TFT-a, sada kad sam nabavio jedan takav i vec duze vreme ga koristim, stekao sam potpuno suprotan utisak.

Mr. Garrison
25.4.2006, 19:25
sama cinjenica da se gaming takmicenja sirom sveta odrzavaju na TFT monitorima, dovoljno govori da je za igrace bolji TFT monitor.

Tetanus
25.4.2006, 19:31
sama cinjenica da se gaming takmicenja sirom sveta odrzavaju na TFT monitorima, dovoljno govori da je za igrace bolji TFT monitor.
... ili reklama za TFT?

darkado
25.4.2006, 20:16
definitivno reklama i qrcenje, kao imamo kesa za 50 tft-ova vidite nas

player1
25.4.2006, 20:55
Dok ovaj 19inčni CRT koji imam ne zastari (SyncMaster 957df), ne nameravan da idem na TFT.

A posle toga, videću...

Meni lično najviše smeta fiksna rezolucija na TFT, jer iskustva znam da ako sad mogu da igram neku novi igru na 1280x1024, znam da za tri godine da ću igrati nove igre na 1024x768 ili 800x600 samo da mi ne secka.

sasha vukelic
25.4.2006, 21:08
sta ce mi 200-300fps-a? meni kad ne pada ispod 30 ja skacem ko kengur, a TFT ne treperi, tako da ta prica o milion fps-a i Hz-a ne drzi vodu, bar ne kod mene.

tako prica covjek koji nije vidio neku igru da 200fps, i sa zakljucanim refresh rateom od ~150hz...
sigurno imas nekog prijatelja koji ima solidnu graf. karticu i crt monitor... preporucujem ti da odes do njega i probas to sto sam rekao. kada se vratis kuci, slobodno prodaj svoj tft i kupi crt, niko ti se nece smijati

Mr. Garrison
25.4.2006, 21:18
ja imam CRT za tvoju informaciju, a TFT kupujem za par meseci, kad izadje model koji cekam. inace, koji to CRT monitor ima osvezavanje 150Hz? 30" u 800x600?
moji prijatelji imaju ocajne CRT monitore i jos gore graficke kartice...
i hoces da kazes da ti vides razliku izmedju 30 i 200fps-a?
@Tetanus i darkado:
zar ne mislite da bi onda profi igraci rekli nesto o tome i podigli glas protiv TFT monitora? ne budite naivni...

Dusan Despotovic
25.4.2006, 21:25
Imam 17` CRT i hocu da uzmem veci monitor.
Stvari koje me jako brinu kod TFT/LCD monitora se sledece:
1. Mrtvi pikseli (znam da neki proizvodjaci daju "zero dot" garanciju, ali ...)
2. Brzina odziva
3. Prikaz boja (vernost)

Neznam kako bi podneo da na ekranu imam tackicu koja ne radi kako treba. Ma koliko ona mala bila mislim da to jako smeta.
Ako mislis nesto ozbiljno da radis na kompu(u vezi fotografije itd..)I dalje je zakon CRT,to da znas.Npr.nikad crna boja nije ista izmedju Crt i TFt monitora.Uvek je kod TFT nekako bledja jbg.Za par godina i to ce se odraditi kako treba(to je moje misljenje)Pozdrav:qliranje:

Tetanus
25.4.2006, 21:29
Pa ne znam bas da li bi digli glas protiv sponzora od kojih zive?

U svakom slucaju buducnost su TFT, a ako se ne varam cak je SONY prestao proizvoditi CRT, sto dosta toga govori.

Rocker
25.4.2006, 21:55
Bio sam skoro kod jednog druga koji ima Hansol 19`CRT (ne znam sad bas koji model tacno, ali je jako kvalitetan). Kad sam seo za monitor prvo sto mi je zasmetalo je (ne)ostrina slike. Boje su mu nekako previse pastelne - nema zivih boja sto mi deluje nekako isprano. Znam da je to do podesavanja ali mi se to nikako ne dopada. Moj zakljucak po ko zna koji put - nikad vise CRT.
Bez namere da te ubeđujem u bilo šta. Samo gole činjenice: Hansol spada u lošije proizvođače. Imao sam jedan njihov monitor i video par drugih modela. Imaju (bar ovi modeli iz neke srednje klase koje sam ja video) prilično mutnu sliku i neuverljive boje. Uostalom, koliko su koštali i koliko sada koštaju u odnosu na konkurenciju, dobro je da uopšte i rade duže od godinu dana!

j..
i hoces da kazes da ti vides razliku izmedju 30 i 200fps-a?.
Ja se više ne upuštam u raspravu TFT Vs. CRT jer je uzaludna. :odoK: Razlika između 30 i 200 fps je više nego očigledna u bilo kojoj igri! Da ne ulazimo u detalje, ali ova izjava ti nije baš na mestu. Ovo posebno važi za ultra brze multiplayer partije. Pozdrav!:ciao:

Tetanus
25.4.2006, 22:17
Ja se više ne upuštam u raspravu TFT Vs. CRT jer je uzaludna.

...razlike su ocigledne i pravo svakoga je da ima svoje misljenje i da svoje misljenje kaze. Neka svako kupi ono sto misli da je dobro za njega. Dalja rasprava je samo ponavljanje vec recenog.

Mr. Garrison
25.4.2006, 22:25
@Tetanus:
nisu svi sponzorisani od mocnih kompanija, vec samo oni najbolji...
kad kazem igraci, mislim na one sto se takmice na WCG. tu mozda 5% igraca ima sponzorstvo, pa im ono drzi usta zatvorena. ali sta je sa ostalih 95%?
@Rocker:
u single player igrama ja ne primecujem razliku ni na oko ni pod misem izmedju 30 i 200fps-a. moguce je da se to oseti u multiplayer igarama; ne znam jer ih ne igram...
stvarno je svaka rasprava uzaludna; niko nikoga nece ni u sta ubediti, a svi su vec rekli sta su imali, tako da mozemo malo da oladimo...

PAIN
25.4.2006, 22:36
Pa i ima neke razlike jer npr ako ti je konstantni fps 30, dodje ti Porsche 911 turbo i pocne da przi gume pozeleces da imas najveci fps, jer i 50-60 ne pomaze automatski pada na 20 naravno sa 60.

Mr. Garrison
25.4.2006, 23:33
ako karta ne moze da izdrzi paljenje guma, fps ce pasti na 20, i sa 60 i sa 30 fps.
ne moze tebi vsync da ojaca ili oslabi kartu...

sasha vukelic
26.4.2006, 2:13
i hoces da kazes da ti vides razliku izmedju 30 i 200fps-a?

i ti bi je vidio... i to jako lako

Mr. Garrison
26.4.2006, 2:15
mozda u multiplayeru. u singlu ne vidim nista, niti osecam pod rukom. sve preko 30 mi je isto ;)

sasha vukelic
26.4.2006, 2:22
mozda u multiplayeru. u singlu ne vidim nista, niti osecam pod rukom. sve preko 30 mi je isto ;)

onda ne vidis dobro... i nije cudo da volis tft :)

Mr. Garrison
26.4.2006, 2:25
a posto ti odlicno vidis, jel' mozes da mi kazes u cemu je razlika i sta se to vidi?

sasha vukelic
26.4.2006, 4:03
a posto ti odlicno vidis, jel' mozes da mi kazes u cemu je razlika i sta se to vidi?

ako imas neki tv od 60 hz ili bilo kakav crt (podesi ga na 60) i stavi bijelu pozadinu (odnosno pojacaj brightnes skroz ako je tv u pitanju), zatamni sobu i masi rukom izmedju monitora i ociju... da ljudske oci vide samo 60 slika u sekundi, isto bi vidio kada bi mahao rukom izmedju bijelog zida i ociju. ocigledno, razlika postoji (probaj i monitor podesen na 160hz). nase oci su puno brze nego sto se cine i mogu da vide vise od 1 milion razlicitih slika u jednoj sekundi.

fazon je u mozgu sto ga je lako nasamariti, pa mu je vec 25fps dovoljno da sebi umisli kretanje.

ako nisi mogao da izvuces zakljucak iz ovoga, onda...
da ti malo pomognem: svaki fps veci od 25 doprinosi vecem osjecaju realnosti.

a i ti si mi neki kompjteras ako ne mozes primjetiti razliku izmedju 30 i 70 fps
inace, za fps<30 se kaze da je los, tj neigriv
a za kvalitetno igranje se kaze da je neophodan fps>70

Mr. Garrison
26.4.2006, 13:07
ciji je ovo poslednji pasus?
ja kad igram igru, ne stavljam belu pozadinu na ekran i ne masem rukom ispred ociju...tako ovo sto pricas pada u vodu...
ja primecujem razliku izmedju 25 i 30 fps i u igri pod rukom i kad gledam divx koji je kodiran na 25fps. jasno se vidi kako sece, ali na 30 i vise, sve mi je isto. da ne tupimo vise...

Rocker
26.4.2006, 13:26
DA, stvarno bi mogli malkice da iskulirate! Vidite i sami da nema svrhe. 'Ajd', u zdravlje!:ciao:

Mare[Bg]
26.4.2006, 13:57
Ljudsko oko vidi 25fps, tako da sve preko toga ne moze da primeti. Jedino moze da primeti kada framerate padne ispod 25fps. To sam procitao negde.

Mr. Garrison
26.4.2006, 15:09
lazu. ja vidim da film sece kad ima 25fps

Atila
26.4.2006, 19:53
DA, stvarno bi mogli malkice da iskulirate! Vidite i sami da nema svrhe. 'Ajd', u zdravlje!:ciao:
Тачно тако, искулирајте или оде тема под кључ као што су и отишле све Intel vs. AMD расправе.

sasha vukelic
26.4.2006, 20:37
Ljudsko oko vidi 25fps, tako da sve preko toga ne moze da primeti. Jedino moze da primeti kada framerate padne ispod 25fps. To sam procitao negde.

cesta greska... ljudsko oko moze da vidi oko 2 miliona slika odjednom, ali ogranicenje predstavlja mozak kojem je dovoljno ~30fps da pomisli da se nesto krece.

holivudski filmovi sa kompjuterskim animacijama se ne prave tako sto renduje 30 frejmova da bi se napravila 1 sekunda animacije, vec se koristi ogroman broj frejmova (nekad cak i 3 miliona) i onda se 100.000 slika stapa u jedan frame i tako 30 puta da bi se dobila jedna sekunda animacije. na taj nacin se dobija na realnosti.

isti fazon ti je kada igras na recimo ~150hz i ~200fps
tvoje oko ce da vidi svih 150 frejmova koje monitor prikaze, a tvoj mozak ce da koristi ~5 frejmova da bi simulirao kretanje. rezultat je puno veci osjecaj realnosti.

evo vam nekoliko clanaka da procitate

http://www.100fps.com/how_many_frames_can_humans_see.htm
http://amo.net/NT/02-21-01FPS.html
http://www.daniele.ch/school/30vs60/30vs60_1.html

pokusao sam naci sto jednostavije, posto ocigledno ne znate puno o tome...

oklagija
29.4.2006, 0:27
zasto niko nece da kaze za koju rezoluciju vazi deklarisani odziv ?

npr. da li je odziv isti kod monitora pri razoluciji od 1024*768 i 1280*960 ?

sasha vukelic
29.4.2006, 3:47
zasto niko nece da kaze za koju rezoluciju vazi deklarisani odziv ?

npr. da li je odziv isti kod monitora pri razoluciji od 1024*768 i 1280*960 ?

ako mislis na ~150hz, to moze samo crt. vecina monitora moze toliki refresh rate prikazati u rezoluciji 640x480, a neki i u 800x600.

tft-u ce trebati dosta vremena da dosegne toliki refresh, no i kada dodje do toga, nece to biti to, kao sto i sadasnji tft-ovi mrljaju na 75 (primjer "mrljanja" se najlakse vidi ako stavite crnu pozadinu i pomjerate misem po desktopu (otprilike da za 1-2 sekunde predjete sa lijevog kraja na desni)... dok ce te na crtu jasno vidjeti misa i njegovo kretanje, na tft-u ce te dobiti zamrljano kretanje misa, naravno, ovo se prenosi na cjelokupni rad monitora i njegov prilaz slike)

Atila
29.4.2006, 14:04
primjer "mrljanja" se najlakse vidi ako stavite crnu pozadinu i pomjerate misem po desktopu (otprilike da za 1-2 sekunde predjete sa lijevog kraja na desni)... dok ce te na crtu jasno vidjeti misa i njegovo kretanje, na tft-u ce te dobiti zamrljano kretanje misa, naravno, ovo se prenosi na cjelokupni rad monitora i njegov prilaz slike
Ово је делимично истина, али не смета у практичном раду тако да то и није нека замерка.

Mr. Garrison
29.4.2006, 20:47
cini mi se da je oklagija mislio na odziv kod TFT monitora. isti je u svakoj rezoluciji...
inace, upravo sam kod drugara (Bojana), video Oblivion u 1024x768 na 913N i nema govora o nekom zamucenju. jednostavno nema zamucenja.

sasha vukelic
30.4.2006, 0:52
cini mi se da je oklagija mislio na odziv kod TFT monitora. isti je u svakoj rezoluciji...
inace, upravo sam kod drugara (Bojana), video Oblivion u 1024x768 na 913N i nema govora o nekom zamucenju. jednostavno nema zamucenja.

ne mozes to da kazes jer je "zamucivanje" jedna od osobina lcd-ova. to je jednostavno tako.

svako bi isto rekao (mislim na oblivion koji si pomenuo) kada bi tek tako dosao i gledao neku igru,
ali ako bi imao mogucnost da na istom racunaru igras malo na tft-u pa se prebacis na crt, odmah bi vidio u kom smislu se manifestuje zamucivanje (inace, tesko da ti neko moze to rijecima opisati). na crtu je akcija daleko jasnija.

Atila
30.4.2006, 0:57
ne mozes to da kazes jer je "zamucivanje" jedna od osobina lcd-ova. to je jednostavno tako.

svako bi isto rekao (mislim na oblivion koji si pomenuo) kada bi tek tako dosao i gledao neku igru,
ali ako bi imao mogucnost da na istom racunaru igras malo na tft-u pa se prebacis na crt, odmah bi vidio u kom smislu se manifestuje zamucivanje (inace, tesko da ti neko moze to rijecima opisati). na crtu je akcija daleko jasnija.
Ево ја верујем да је истина то што говориш, ал' то је већ цепидлачење, у пракси је ствар другачија, након овога (940B) не бих се вратио на CRT ни да је неки 21'' модел у питању.

Mr. Garrison
30.4.2006, 1:13
a ja cu se nadovezati i reci da gos'n CRT ne bi mogao da provali razliku u igrama na tft-u izmedju 1280 i 1024...jer na 1024 izgleda sjajno (jos da Bojanov 6600GT moze da izgura igru da ne sece :D)...

sasha vukelic
30.4.2006, 1:52
a ja cu se nadovezati i reci da gos'n CRT ne bi mogao da provali razliku u igrama na tft-u izmedju 1280 i 1024...jer na 1024 izgleda sjajno (jos da Bojanov 6600GT moze da izgura igru da ne sece :D)...

primjetio bih i zavezanih ociju, jer stvarno moras biti slijep da ne primjetis koliko je losa slika na 1024

sasha vukelic
30.4.2006, 2:00
Ево ја верујем да је истина то што говориш, ал' то је већ цепидлачење, у пракси је ствар другачија, након овога (940B) не бих се вратио на CRT ни да је неки 21'' модел у питању.

posto se inace bavim servisom racunara, nagledao sam se toliko tft-ova i nijedan me nije ni priblizno zadovoljio kvalitetom (cak i u osnovnoj rezoluciji), tako da mi nikada ne bi palo na pamet da ga kupim.

naravno, moze to biti i stvar navike, jer ja recimo imam comp od 1 godine zivota i non-stop su "monitori" bili neki derivati crt-a.

Atila
30.4.2006, 2:09
posto se inace bavim servisom racunara, nagledao sam se toliko tft-ova i nijedan me nije ni priblizno zadovoljio kvalitetom (cak i u osnovnoj rezoluciji), tako da mi nikada ne bi palo na pamet da ga kupim.

Кол'ко људи тол'ко ћуди, кад неко има искуства истовремено је и субјективан и објективан :D

naravno, moze to biti i stvar navike, jer ja recimo imam comp od 1 godine zivota i non-stop su "monitori" bili neki derivati crt-a.
Лоших навика се треба одрећи :D

Mr. Garrison
30.4.2006, 2:26
primjetio bih i zavezanih ociju, jer stvarno moras biti slijep da ne primjetis koliko je losa slika na 1024
preterujes. mozda bi primetio razliku, ako bas imas istrenirano oko, ali slika je daleko od lose. sta vise...
Atila, reci mu.
EDIT: koje ti to TFT-ove servisiras, kad tako brzo riknjavaju :D

Mare[Bg]
30.4.2006, 11:12
Ево ја верујем да је истина то што говориш, ал' то је већ цепидлачење, у пракси је ствар другачија, након овога (940B) не бих се вратио на CRT ни да је неки 21'' модел у питању.

I ja imam isto misljenje, samo sto ja imam 940N, ali sada me niko ne moze nagovoriti da se vratim na crt. I jos nesto, igranje na 1024x768 je sasvim OK.

sasha vukelic
30.4.2006, 12:21
ne znam, evo sad vise ne mogu da vjerujem ni svojim ocima da ste napisali tako nesto... igranje u 1024... ali ako stvarno, stvarno vjerujete u to sto pisete, onda mi je malo jasnije kako je uopste moguce da toliko volite tft

Tetanus
30.4.2006, 13:02
Ne mogu da verujem zasto raspravljate o tome da li je neko normalan ili ne ako igra na 1024 sa tft-om. Ako ljudima koji igraju to ne smeta zasto onda treba govoriti da su nenormalni ako to rade. Kome smeta neka ne igra, boze moj pa niko nikoga ne tera da kupi tft.

Mr. Garrison
30.4.2006, 13:53
ne radi se o tome, da li je neko normalan ili ne. ja samo kazem da je slika na TFT-u u igrama u 1204 odlicna, i da joj nista ne fali. Sasa tvrdi da je slika ocajna, i tu se sporimo, mada sve je to uzalud...

Tetanus
30.4.2006, 13:58
evo bas do malopre sam igrao neku igru na 1024 i nista mi nije smetalo, pa sad neka sam ja i slep i lud, ali meni ne smeta.

Boris B.
4.5.2006, 0:55
Imao sam do sada, izmedju ostalih:
Samsung 755DFX CRT (17'' 1024x768@100Hz)
Samsung 950p CRT (19'' 1280x1024@85HZ, sve manje je 100Hz)
Samsung 970p TFT (19" 1280x1024@70Hz, 6ms gray to gray)

Oba crt monitora su bila vise nego odlicna (mada je 755 bio ipak bolji, koliko god glupo zvucalo) i mrzeo sam TFT iz dna duse, dok nisam video 970p na delu i zaljubio se. Pored navedena dva crt-a koje sam izdvojio kao dva najbolja imao sam i bolje na poslu, ali NI JEDAN ne moze da se poredi sa 970p. Profesija mi je takva da dnevno provodim cca 10 sati ispred monitora, samo sa ovim tft-om me do sada nije (bukvalno) bolela glava, osim mozda samo u prvih par dana. To da je TFT "spor", da slika "kasni" i da se "mrlja", to nema veze sa realnoscu, mozda na starijim ili skart TFT-ima, ali noviji bolji modeli su apsolutno superiorni u odnosu na CRT.

To sto im je refresh rate nizi u odnosu na CRT nema veze sa kasnjenjem ili mrljanjem. CRT sa refreshom od 100Hz nas sto puta u sekundi bombarduje flesevima slike, pixeli se osvetljavaju po hor. linijama od gornjeg-levog do donjeg-desnog pixela, zatim je kratrak retrace period, pa onda opet. Kod TFT-a slika je KONSTANTNO osvetljena, nema fleseva tj. sirenja i skupljanja zenice oka.

Kod TFT-a na 70Hz graficka karta 70 puta u sekundi "nalaze" monitoru da iscrta novu sliku, a on boji pixele sa kasnjenjem (u mom slucaju) od 6ms, i to u NAJGOREM slucaju (gray to gray). To kasnjenje je apsolutno zanemarljivo jer
1000ms / 6 ms = 166, sto znaci da kasnjenje iznosi sto-sezdeset-sesti deo sekunde!

I jos jedna, ne-bas-zanemarljiva prednost TFT-a je upravo taj manji refresh. Manji refresh rate drasticno utice na performanse vase graficke karte koja sa manjim refreshom ima vise vremena da izrenderuje jedan ciklus. Npr. pri refreshu od 100Hz graficka ima 10ms za ciklus a kod 60Hz ima 16.6ms sto je za 66% vise vremena. Kod CRT-a na 60Hz bole oci, a kod TFT-a ne. Naravno, ova egzotika vazi samo ako je ukljucena opcija VSync na grafickoj...

Sama cinjenica da je TFT konstantno osvetljen je dovoljna za mene da pre izaberem TFT, kasnjenje je zanemarljivo a da ne pominjem to sto CRT ekran ne zaustavlja apsolutno sve sto se "puca" iz katodne cevi...

I jos jedna stvar, malo off-topic. Jedan lik je pomenuo da mu DivX na 25fps vidno "sece". To mozda nije do 25fps nego do refresha. Da bi ti DivX od 25fps bio tecan, refresh rate monitora mora biti celobrojno deljiv sa 25, znaci 75 ili 100Hz. U suprotnom neki frejmovi animacije traju krace nego ostali, sto je logicno ako se malo razmisli. Graficka salje na svaka 3 (75Hz) ili 4 (100Hz) osvezavanja ekrana po jedan frame filma, ako je refresh npr. 85Hz, onda neki fremovi traju tri refresha, a neki dva, a svi frejmovi bi trebali da "traju" isto da bi animacija bila tecna...

Balan
7.5.2006, 18:50
TFT SAMSUNG 760BF,PERFEKTNO!!!

Šabanazija
15.5.2006, 14:09
Ja sam bio prinuđen da uzmem TFT s obzirom da sam imao grdnih problema sa crvenilom očiju nakon 5 godina intenzivne upotrebe Philips-ovog CRT-a. Godinu dana sam birao monitor i napokon izabrao Viewsonic VX912 s obzirom da ima DVI priključak, i dosta verno prikazuje boje. Duhove u filmovima i igrama ne vidim, osim ako ne igraju neku od glavnih ili sporednih rola.

Za igrače sa slabijim grafičkim karticama....

Strategije i slične igre nikako ne valjaju u neprirodnoj rezoluciji na TFT monitoru. FPS, TPS i sl su sasvim OK i u neprirodnim rezolucijama.

AstraLogos
18.5.2006, 20:43
Bravo Borise sto si imao zivaca i strpljenja da napises bitnu razliku izmedju klasicnog monitora i TFT-a. :aplauz:
Ja sam pokusao u nekoliko navrata jednostavnije da objasnim ali nije islo.
Tvrdilo se kako noviji CRT monitori manje zrace od starih i da je zracenje minorno. Pa moze to kada bi se na katodnoj cevki smanjio visoki napon sa 10.000V na 1.000V sto je tehnicki neizvodljivo. :D
A te metalne resetke koje se stavljaju u CRT monitore ( faradejev kavez ) slabo da mogu bitnije da smanje emisiju elektrona.
Kod TFT ekrana svaki pixel je jedan tranzistor koji se nikada ne gasi samo promeni boju. Da bi to mogao da radi dodeljen mu je kondenzator i zato nema onog klasicnog treperenja. Kada vam rikne jedan ili vise tranzistora to nazivamo bad pixel. A kakva se tek fama oko ovoga digla pre nekih godinu dana, da je prosto postala nocna mora. :D
Danas retko da se moze naci novi TFT sa bad pixelima a tu je i garancija koja je obicno 3 god.
I jos jedan problem koji je mnoge odvracao od kupovine TFT monitora je odziv. Sve od 12ms pa nadole je veoma upotrebljivo i tesko primetno sto si jako lepo objasnio.
Nadam se da ce tvojim postom i ovim mojim malim dodatkom korisnicima foruma biti jasnije kako funkcionisu obe tehnologije i sta je bolje za njihove oci. :)
Pozdrav Borisu! :ciao:

sasha vukelic
19.5.2006, 0:22
ja onda mora da sam neko cudo prirode jer cijeli zivot 10 sati dnevno provodim radeci na kompjuteru, gledajuci u crt, a kada se odmaram, gledam jos gori stari crt tv
...a vid mi je savrsen (da sad ne idem u detalje)

Lord
19.5.2006, 13:55
Da... To sam i ja mislio dok nisam posetio očnog... :D :D :eek:

sasha vukelic
20.5.2006, 18:30
Da... To sam i ja mislio dok nisam posetio očnog... :D :D :eek:

zato i tvrdim to sto sam rekao, jer sam vec isao kod nje