PDA

Prikaži potpunu verziju : Kde 4


Axis
29.4.2008, 12:54
Interesuje me kako da skinem KDE 4. Nikada do sada nisam koristio ovu platformu kao ni ftp. Znaci kako skinuti KDE 4?:confused::confused::confused::confused:

genius
29.4.2008, 13:45
Mislis kako download-ovati ?

Pa samo kliknes link i skines... E sad, instalacija je ono sto je komplikovano ako nikad nisi radio...

Axis
29.4.2008, 13:50
Mislis kako download-ovati ?

Pa samo kliknes link i skines... E sad, instalacija je ono sto je komplikovano ako nikad nisi radio...

Ok. Download-ujem Live Cd. Sta je to na sta treba da obratim paznju tokom instalacije?

urke
29.4.2008, 15:06
Prva stvar: koju distribuciju koristiš? Jer, ako skineš KDE4 za Slackware, nećeš moći da ga instaliraš na Ubuntu ili Fedoru. Zapravo, moćićeš, ali je to tačka do koje tek treba da dođeš preko savladavanja osnova slobodnih sistema.

U zavisnosti od toga koju distribuciju koristiš, zavisi koliko će ti jednostavno ili komplikovano biti da dodaš KDE4 na svoj sistem i da instalacija prođe bezbolno. Neke distribucije KDE4 imaju u svojim repozitorijumima, neke u 3rd party repozitorijumima, a neke nemaju pakete pa je potrebno kompajliranje (ni o tome ne razmišljaj za sada :)).

Dakle, za početak, koju distribuciju koristiš?

Axis
29.4.2008, 15:19
Dakle, za početak, koju distribuciju koristiš?

:confused::confused::confused: buduci da sam Nov ali bas nov u ovome, treba mi malo pomoci.

Kako da znam koj aje distribucija?:o:o:o:o:paranoia:

fingerprint
29.4.2008, 15:20
Upravo Windows XP.
Cekcek... ti koristis GNU/Linux ili Windows???

genius
29.4.2008, 15:21
KDE je za linux care. Ne za Windows...

Axis
29.4.2008, 15:26
Cekcek... ti koristis GNU/Linux ili Windows???

Pogresno odgovorio na pitanje ali izgleda da je koristilo. Koristim Windows. Lepo ja kazem novorodjence sam.:odoK:Znaci da bih instalirao KDE treba da imam instaliran koji OS?

fingerprint
29.4.2008, 15:27
Jedno od (mnooogo) GNU/Linux distribucija.
Ako si nov, preporucujem Ubuntu (ustvari Kubuntu, jer hoces KDE, samo ne znam da li novi Kubuntu ima KDE 4 ili 3.5)

Axis
29.4.2008, 15:45
Jedno od (mnooogo) GNU/Linux distribucija.
Ako si nov, preporucujem Ubuntu (ustvari Kubuntu, jer hoces KDE, samo ne znam da li novi Kubuntu ima KDE 4 ili 3.5)

Dobro. Koji bi bio najbolji a da na njega moze KDE 4(.0.3)?

genius
29.4.2008, 16:09
Kubuntu ili PCLOS (samo proveri da li neki od njih dolazi sa KDE 4). Mislim da ti je Kubuntu najpre moguce da ima KDE4, mrzi me da sad proveravam. Ali ako si stvarno novorodjence, ja ti predlazem da to zaobidjes u veeelikom luku bar dok ne podjes u osnovnu skolu ;)

Axis
29.4.2008, 16:26
Kubuntu ili PCLOS (samo proveri da li neki od njih dolazi sa KDE 4). Mislim da ti je Kubuntu najpre moguce da ima KDE4, mrzi me da sad proveravam. Ali ako si stvarno novorodjence, ja ti predlazem da to zaobidjes u veeelikom luku bar dok ne podjes u osnovnu skolu ;)

Izabrao sam Kubuntu 8.04 Hardy Heron i sada ga download-ujem. Kada bude gotovo javljam se.

urke
30.4.2008, 8:14
E, mene interesuje jedna stvar. Zašto hoćeš da instaliraš KDE4? Mislim, kako ti je ta ideja pala na pamet?

Šuška se da će KDE4 biti portovan i na Windows, ali „o tom po tom“ :D

genius
30.4.2008, 9:01
Jel??? Ma samo kad bi compiz/beryl prebacili mojoj sreci ne bi bilo kraja...

Axis
30.4.2008, 9:40
E, mene interesuje jedna stvar. Zašto hoćeš da instaliraš KDE4? Mislim, kako ti je ta ideja pala na pamet?

Interesuje me kako uopste izgleda rad na linuxu.

Skols
30.4.2008, 9:46
Onda ti je najlakse da skines neku Live verziju bilo kog iole poznatijeg linuxa (npr pogledaj na www.distrowatch.com).Kada je skines,taj fajl narezes na CD,restartujes racunar i bootujes sa njega.Podice ti se linux bez instaliranja na hard,a i to mozes da odradis kako hoces.Ovo ti sluzi da se upoznas sa linuxom i sta on nudi.
Moj savet,skini Ubuntu pa probaj.

fingerprint
30.4.2008, 12:30
E, mene interesuje jedna stvar. Zašto hoćeš da instaliraš KDE4? Mislim, kako ti je ta ideja pala na pamet?
Šuška se da će KDE4 biti portovan i na Windows, ali „o tom po tom“ :D
Ne suska se, nego je vec zvanicno :(
To bi bio jako glup i razocaravajuc potez od strane ljudi koji rade KDE. Da se razumemo, GNU/Linux OS-ovi moraju da se trude da prikazu sto vise onoga sto Windows nema da bi neko probio led i presao na njih. A AKO PRAVE PORT ZA SVAKU PROKLETU DOBRU STVAR KOJA POSTOJI, WINDOWS CE UVEK BITI (po pitanju kolicine i diverziteta softvera) BOLJI!!!

Izvinite za ovaj izlet nervoze...

DobroslaV
30.4.2008, 14:29
Ne suska se, nego je vec zvanicno :(
To bi bio jako glup i razocaravajuc potez od strane ljudi koji rade KDE. Da se razumemo, GNU/Linux OS-ovi moraju da se trude da prikazu sto vise onoga sto Windows nema da bi neko probio led i presao na njih. A AKO PRAVE PORT ZA SVAKU PROKLETU DOBRU STVAR KOJA POSTOJI, WINDOWS CE UVEK BITI (po pitanju kolicine i diverziteta softvera) BOLJI!!!

http://wiki.kde.org/tiki-index.php?page=KDE4+Windows+Port

Pa zar je moguće..... :(

Ovo ne verujem svojim očima.

Snoopy
30.4.2008, 14:49
@fingerprint
Care skroz si u pravu! :tapsh:

@genius
Vec ima nesto nalik compizu za windows...
Pogledaj malo po proslom broju SK-a ;)

A sada da predjem na temu.
Kolko vidim svi Axisu pominju Ubuntu,covek ce da pomisli da je
to najbolji Linux koji postoji.Znam da ste mu samo preporucivali,da je bilo
iz najboljih namera i da niste zeleli da mu namecete svoje misljenje ali stvarno
neko ko je nov u Linux svetu moze da pomisli da nema bolje od Ubuntu-a.
Mislim da niste dovoljno istakli jedan od glavnih aduta Linuxa,raznovrsnost.
@Axis
Ako ti se ne svidi Kubuntu,to nije jedini Linux,ima ih toliko mnogo da
odgovaraju svacijem ukusu.
Samo zelim da se ne obeshrabris ako Kubuntu ne ispuni tvoja ocekivanja.

fingerprint
30.4.2008, 15:09
U napred se izvinjavam za offtopic, i molim modove i admine da ne obrisu post :
To je kao kad bi (za vreme WW2) saveznici silama osovine dali prototipe za svo svoje tajno oruzje, i onda se cudili kako ih ima samo 0.6% (ako je brojka tacna) na trzistu operativnih sistema (mada saveznici i osovina nisu OS-ovi, al ajde)... Ozbiljno, ljudi, niko vise nema ni potrebu da proba linux, jer skoro svaki program za linux radi pod win-om a retko koji za win pod linux-om (da ne pricamo o wine-u - linux programi koji rade pod win-om rade nativno, jer su za njega kompajlirani, a ne kroz silne emulacije). I kada neko kaze da nece da proba linux jer nema programa za njega (misleci u odnosu na HRPU koju moze da koristi pod win-om), to je sasvim validan argument, a stvar je jos gora jer tome doprinose ljudi koji programe sa linux-a portuju za Win.
Jedna je stvar dozvoljavati kopajliranje za Win korisnicima sa win-a - to im je GPL-om zagarantovana sloboda, ali digresija sa linux projekta (i cepanje radne snage za isti) zarad njegovog portovanja na Windows je cista glupost (po mom misljenju). Korisnici koji su odabrali zatvoren sistem (Windows, pa i OS X po mom misljenju) treba i da zive sa posledicama onoga sto su izabrali, a ne da se njima prilagodjava industrija slobodnog i otvorenog softvera. Mozda sad preveliku dreku pravim samo zbog KDE-a, ali nije KDE jedini, niti ce biti (na zalost). I dok microsoft lupa samare slobodnom softveru sa svih mogucih strana, industrija slobodnog softvera gadja microsoft buketima ruza i daje im sve sto imaju. KDE nema sta da trazi na Windows-u : ako neko hoce KDE, neka instalira linux. U suprotnom, ako se ovako nastavi, linux jednostavno nece imati sta da ponudi korisniku kome primarna briga nije sigurnost ili virusi, vec kolicina softvera koji radi pod tim OS-om...
Ovo je naravno samo moje misljenje, i ne treba se njim voditi, posto moje misljenje u vecini slucajeva nije tacno :D
Da ne bude potpuno off, evo jednog kviza (koji ce pomoci pri izabiru distribucije) za naseg novog clana :
http://polishlinux.org/choose/quiz/
http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?lang=en

Covenant
30.4.2008, 15:31
Opet ja mislim da ce KDE-u na Windozama trebati poooduze vremena da(ako :D) dozivi funkcionalnost koju ima na linux-u
Gledam samo gtk za Win koji nije ni priblizno dobar kao onaj za linux a prisutan je vec poodavno-jednostavno previse baguje :opanachke
Tako da... :D
Uostalom ja sam nekog misljenja da se sve ovo radi da bi se i za Win u najkracem mogucem roku izbacile qt aplikacije-cisto sumnjam da ce Win korisnici koristiti KDE kao default ;)

Axis
30.4.2008, 16:25
@Axis
Ako ti se ne svidi Kubuntu,to nije jedini Linux,ima ih toliko mnogo da
odgovaraju svacijem ukusu.
Samo zelim da se ne obeshrabris ako Kubuntu ne ispuni tvoja ocekivanja.

Download-ovao sam ga i probao. Pa ok mi je. Mada je to za mene sve totalno novo. Probacu jos neke pa cu da se odlucim.

A sto se tice KDE za Windows ja se sasvim slazem sa tim i nadam se da ce to i funkcionisati. Nekima je Windows sasvim dobar ali je okruzenje :n-cc2::n-cc2::n-cc2:.

genius
30.4.2008, 19:28
Nema razloga da probas razne distroe jer vecina koriste isti KDE tako da vizuelno nema skoro nikakve razlike... jedino mozes da probas neki sa Gnome...

Ama ljudi, hoce li biti compiz/beryl za Win ????

urke
30.4.2008, 19:38
@fingerprint: Evidentno je ovo što Covenant kaže - KDE nikada na Windowsu neće da bude toliko dobar kao na GNU/Linuxu. I čemu onda portovanje? Čemu portovanje Amaroka na windows? Pa recimo da bih ja koristio KDE na poslu gde moram (trenutno) da imam Windows. Već sada mogu neke stvari KDE-a da se instaliraju na windows, probao sam ali to nije ni da prismrdi G/L braći.

Po meni je portovanje za Windows sasvim na mestu jer je to jedan od načina da se ljudi upoznaju sa slobodnim softverom, njegovim prednostima i mogućnostima. Apsolutni „šok“ novog okruženja skokom sa W na G/L je mnogo bolniji i više za entuzijaste, nego postepeno upoznavanje novog načina rada. Uostalom, zar ne priželjkujemo Photoshop, Illustartor, Drea,weaver, ACID, SoundForge i slične đakonije da stignu na G/L? Eno rvi je to uradio NERO. Ko je sledeći?

@genius: Šta će ti compiz za windows kad imaš aero? :D

urke
30.4.2008, 19:41
A sto se tice KDE za Windows ja se sasvim slazem sa tim i nadam se da ce to i funkcionisati. Nekima je Windows sasvim dobar ali je okruzenje :n-cc2::n-cc2::n-cc2:.

Okruženje u kom smislu? Ako ti se ne sviđa kako to grafički izgleda, imaš razne modove grafičkog sučelja. Ako misliš na backend okruženje, onda tu KDE neće da ti pomogne. Windows i GNU/Linux se upravo razlikuju po toj pozadini i nikakva šminka to neće da promeni.

Windows će uvek da bude šupalj i nebezbedan čak i kad bude manje zastupljen na tržištu od GNU/Linuxa (ne, ne fali „ako“ ;)), ako ostane zatvoren. Jer, budimo realni, oči programera širom sveta više vide nego oči par hiljada programera Microsofta.

Dual pretop
5.8.2008, 13:48
KDE 4.1



KDE 4.1 je objavljen za javnost, posle svih kontraverza od objavljivanja KDE 4.0

KDE 4.1 paketi su dostupni za Kubuntu i još nekoliko drugih popularnih distribucija. Ukoliko još nema binarnih paketa za vašu distribuciju , možete kompajlirati softver iz dostupnih izvornih paketa. Live CD je takođe dostupan ukoliko želite da probate novi desktop pre nego što se odlučite za instalaciju.

http://img257.imageshack.us/img257/5087/eeeehf8.th.jpg (http://img257.imageshack.us/my.php?image=eeeehf8.jpg)

Predstavljanje KDE 4 je obeležilo predstavljanje novog Plasma desktopa, koji omogućuje, na samo panel, već i dodatke (ili “plasmoid”) koji proširuju desktop dalje. U KDE 4.1, jedna od najpoželjnijih novina u Plasmi je mogućnost korišćenja više panela, kao i podešavanje njihove veličine. Sada se panel može podešavati klikom na Plasma ikonu (podrazumevano je u desnom uglu panela), koja donosi veliki broj opcija za podešavanje panela. Ovde takođe možete i da promenite raspored sadržaja na panelu jednostavnim povlačenjem objekta vašim mišem na mesto koje želite.

Najkontraverznije reakcije za vreme razvoja KDE 4.1 dobila je izjava o uklanjanju ikona sa desktopa. Zapravo, desktop ikone u ovoj verziji postoje, samo se njima upravlja na drugačiji način. Ova verzija je predstavila plasmoid za pregledanje foldera ( eng. Folder View ), koji možete postaviti na desktop i na taj način videti sadržaj bilo kog direktorijuma na vašem desktopu. Većina distribucija se odlučila za podrazumevana podešavanja kojima se prikazuje sadržaj u desktop direktorijumu, ali vi više niste ograničeni da imate samo sadržaj desktop direktorijuma prikazan na desktopu, sada možete dodati više primeraka “Folder View” plasmoida, i da pri tome svaki od njih prikazuje dugi direktorijum.

KDE 4.1 takođe i izgleda lepše. Iako koristi istu temu kao i KDE 4.0, programeri su je unapredili mnogim sitnim podešavanjim. Desktop plasmoidi više nemaju extremno tanke granice, transparentni ( providni ) objekti izgledaju jasnije, KDE menadžer za prijavljivanje i uvodni ekran imaju novu temu, i prilagođena verzija Oxygen dekoracije prozora (nazvana Ozone) je uključena i bolje se uklapa. Plasma takođe ima svoje teme (nezavisno od KDE desktop teme) sa nekoliko različitih tama koje koje možete menajati po želji.

Podrazumevane application su iste kao i ranije, sa Konquerorom kao podrazumevani Web čitač, Dolphin kao fajl menadžer, Gwenview se brine za pregled slika, Kopete za komunikaciju sa vašim prijateljima, i JuK za slušanje muzike. Iako se čini da Konqueror ne nudi mogućnosti u istom nivou kao što Firefox i Opera to čine, to je ipak veoma solidna aplikacija. Iz KDE 3 po prvi put u KDE 4 se našao i Kontact, kao i KDE CD Player.

KDE 4.1 sada ima i minimalistični Dragon Player za gledanje video snimaka, pregled stabla direktorijuma i mogućnost korišćenja jezičaka ( tab ) u Dolphinu, zajedno sa nekoliko unapređenja u Gwenview.

Sa svim novim mogućnostima, mnogi će pomisliti da KDE 4 radi veom sporo, ali zapravo sve radi brzo i glatko, zajedno sa desktop efektima, i to na skromnom računaru sa 1.6GHz.
Sa druge strane…

Nisu sva unapređenja tako divna. Novi interfejs zahteva malo vremena za privikavanje. Takođe, korisnici Nvidia grafičkih karti i vlasničkih drajvera mogu primetiti usporenje prilikom menjanja veličine prozora ili pomeranja plasma dodataka.

I konačno, korisnicima će sigurno nedostajati Amarok 2.0 (jer on još nije završen), kao i KDE 4 verzija KnetworkManagera.

KDE tim je uspeo da učini KDE 4 potpuno funkcionalnim sa objavljivanjem verzije 4.1. Ipak neke KDE 3 mogućnosti i dalje treba da se portuju na KDE 4, iako će mnogi reći da ništa ne nedostaje. Programeri su uradili sjajan posao održavši obećanja.

http://planeta.ubuntusrbija.org/2008/07/30/olujicz/208/

Dual pretop
5.8.2008, 13:48
http://img180.imageshack.us/img180/4834/333vr2.th.jpg (http://img180.imageshack.us/my.php?image=333vr2.jpg)


Izvršio sam nadogradnju na Kubuntu 8.04:

1. Add deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-members-kde4/ubuntu hardy main to your /etc/apt/sources.list.
2. If you already have the kubuntu-kde4-desktop packages installed, simply type sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade and answer the questions in which you are prompted. If you do not have kubuntu-kde4-desktop installed, simply type sudo apt-get update && sudo apt-get install kubuntu-kde4-desktop and answer the questions. Both of these options are to be typed at the command prompt

http://www.kubuntu.org/news/kde-4.1

Dual pretop
5.8.2008, 13:49
I još jedan razlog za instalaciju KDE 4.1..;)


http://img363.imageshack.us/img363/5493/11nv5.th.jpg (http://img363.imageshack.us/my.php?image=11nv5.jpg)

Dolphin...View...Panels...Terminal i dobićete terminal na dohvat ruke. Klik na terminal...Edit current profile i možete da podesite da vam izgled terminala bude u skladu sa temom fajl menadžera.

Dual pretop
20.8.2008, 18:00
KDE 4.1 - Lancelot Menu

Skrenuo bih pažnju ljubiteljima KDE okruženja na ovaj projekat Ivana Čukića.

http://ivan.fomentgroup.org/blog/2008/08/17/lancelot-m4-release/
http://ivan.fomentgroup.org/blog/2008/08/19/lancelot-screencast/

Postoji i deb paket:

http://c.imagehost.org/download/0430/lancelot_20080817-1_i386.deb