PDA

Prikaži potpunu verziju : Srednji ton!?


Macak Mackin
28.4.2008, 11:42
Srednji ton sto to znaci????
Posto imam LOGITECH Z-2300 svi mi kazu da im je los SREDNJI TON ,visoki super,bass exstra...Ali brate SREDNJI TON LOS !!!!Kako da prepoznam u pjesmi srednji ton ????Uopste neznam sto on predstavlja???NEZNAM KAKO DA SE IZRAZIM!:confused:

I kako to poboljsat kako podesit srednji ton???
P.S.Koristim WINAMP?!

Mario Pavićević
8.5.2008, 16:16
Objasnicu ukratko.Zvuk je vibracija koja se prenosi do slusnog oragna.Frekvencija(ili ucestalost po srpskom) te vibracije odredjuje kakav ton cemo cuti.Frekvencija je broj oscilacija u sekundi.Sto je frekvencija manja ton je dublji a sto je veca ton je visi.Ispitivanjem je utvrdjeno da ljudi mogu da cuju frekvencije od 20Hz(20 oscilacija u sekundi sto proizvodi dubok ton) do 20.000Hz(visok ton blizak pistanju).Kada se u muzickom studiu snimi neka muzika cilj je da se snimi celokupan spektar zvuka koji mi mozemo da cujemo a uloga zvucnika koje imas na racunaru je da reprodukuje taj zvuk sto tacnije i u celokupnom spektru sto je tesko izvodljivo i zbog toga se i prave zvucni sistemi koji kostaju po nekoliko hiljada cak i nekoliko desetina hiljda eura.Tipicna bolja kompijuterskih zvucnika nastaje zbog same koncepcije istih jer oni imaju jedan zvucnik koji je namenjen za reprodukciju niskih tonova(wofer) i u satelitima male zvucnike koji su namenjeni reprodukciji visokih tonova.Srednji tonovi uglavnom nemaju zaseban zvucnik vec visokotonci emituju vislji spektar srednjih tonova,a wofer nizi spektar srednjih tonova sto dovodi do neminovnog gubtika pri reprdukciji istih.Malo sta mozes uraditi da zvuk poboljsas mada ako ne primecujes ove nedostatke opusti se i uzivaj:)U winamp-u postoji ekvilajzer koji sluzi da se odredjene ucestanosti naglase(tipa da pojacas srednje tonove) pa mozes malo da eksperimentises sa podesavanjem istih ali ne mozes nikada izvuci nesto sto tvoji zvucni fizicki ne mogu da reprodukuju.

tomas
8.5.2008, 16:20
dobrih zvučnika ima i za manje od 1000eura ;)

muki85
8.5.2008, 17:32
Srednji ton sto to znaci????
Posto imam LOGITECH Z-2300 svi mi kazu da im je los SREDNJI TON ,visoki super,bass exstra...Ali brate SREDNJI TON LOS !!!!Kako da prepoznam u pjesmi srednji ton ????Uopste neznam sto on predstavlja???NEZNAM KAKO DA SE IZRAZIM!:confused:

I kako to poboljsat kako podesit srednji ton???
P.S.Koristim WINAMP?!

Pre bih rekao da imas lose visoke tonove na tom logitechu, nego srednje, bas jeste vrhunski... Tacnije na satelitima imas po jedan sirokoopsegni srednjetonac i bas pored toga... Zato sam se i odlucio za altec mx5021 kada sam birao izmedju njih i z2300, jer altec mozda ima malo slabiji bas, ali zato na satelitima ima 2 srednjetonca i jedan visokotonac...

U praksi mozes da cujes razliku u kvalitetnim reprodukcijama zvuka, sa npr nekim cistim glasom... Druga stvar je da se npr neka akusticna gitara u FLAC audio formatu cuje jedno 2-3 prirodnije i jasnije... Ovo ti je laicki objasnjeno, ali definitivno razlika postoji...

Edit: Sto se tice podesavanja najbolje je direktno podesavati na zvucnoj karti tj u njenom software-u, jos bolje ako nije integrisana... :)

Winampov eq. je trash :)

dzambo
8.5.2008, 21:55
Od koje frekvencije se racuna srednji (od 120Hz?) ton a od koje visoki?
Od koje do koje se frekvencije prostire muski i zenski glas?

Game fever
9.5.2008, 18:00
Ovo prvo neznam ali znam da se muski ton prostire od 80-400Hz,a zenski od 110-700Hz. Covekov maximum po visini je 6 kHz.

EDIT nasao sam odgovor i za prvo pitanje(ako je knjiga iz Audio tehnike tacna)srednje ucestanost se prostire od 400-3000Hz

dzambo
9.5.2008, 21:32
Hvala.
Mislio sam da se zenski vise prostire, da ide bar do 1Khz

Mario Pavićević
10.5.2008, 7:19
Hvala.
Mislio sam da se zenski vise prostire, da ide bar do 1Khz
I bio bi u pravu.Frekvencije koje su ovde navedene su osnovne frekvencje ali bez harmonika i ostalih frekvencija koje definisu boju glasa.Prvi harmonik je na duplo vecoj ucestalosti od osnovne,drugi za pola veci od prvog,treci za pola veci od drugog.Naravno jacina harmonika opada sto su dalje od osnove ali po ovom primeru ako neko proizvede ton na 1KHz treci harmonik ce biti ucestalosti 4,5KHz .Tipican primer za to je analogna fiksna telefonija.Opseg koji se moze preneti telefonom je od 300-3400Hz.Dovoljno dobro da razumes sagovornika ali ne i da cesto pomesas neciji glas sa tudjim,ne razumes vristanje i mumlanje i tome slicno jer je opseg ogranicen.
Mozete pogledati ovo:
http://www.youtube.com/watch?v=mdMm8chTXSc
ginisov rekord za coveka koji je reprodukovao najvisi ton.C8 je najvisi ton na klaviru(ona dirka koja je poslednja sa desne strane) i njena frekvencija je oko 4,1Khz dok je ovaj covek reprodukovao C#8(poviseno C za pola tona ona crna dirka) notu koja nije u opsegu koji proizvodi klavir.Naravno ovo su specificni slucajevi ali ne treba ih zanemariti.

muki85
10.5.2008, 13:50
Jel Mario, jel sam bio ja u pravu sa svojom konstantacijom, cisto da ne ispadnem glup u drustvu? :)

Mario Pavićević
10.5.2008, 19:08
Jel Mario, jel sam bio ja u pravu sa svojom konstantacijom, cisto da ne ispadnem glup u drustvu? :)
Pazi po meni je trosistemski zvucnik najbolje resenje.Znaci po jedan zvucnik za visoke,jedan za srednje i jedan za bas.Mnogi naravno vise postuju staru englesku gradnju zvucnih kutija sa jednim zvucnikom koji reprodukuje bas i nizi srednji spektar i jednim koji reprodukuje visi srednji i visoki spektar ali to je opet stvar ukusa.Ako me pitas za misljenje da li si pogresio sa konstantacijom da je Altec bolji jer ima i dodatni srednjetonac i visokotonac koji Logitech nema u teoriji bi bio u pravu ali u praksi sve zavisi sta kome lezi i kako su napravljeni sami zvucnici.Licno mi se vise svideo zvuk Alteca.

Macak Mackin
15.7.2008, 7:57
Koliko sam ja shvatio...ja ne primecujem nikakave razlike izmedju srednjeg i viskog tona-samim tim nisam imao prilike da cujem taj altek i da ga uporedim sa mojim LOGITHE Z2300 ...Mario hvala na iscrpnom objasnjenju ,nije mi bas mnogo pomoglo...ne razumijem ni rijec :)....Jos nesto -mislis li da sam pogrijesio sto sam kupio LOGITEH Z2300?i zasto?

Mario Pavićević
15.7.2008, 8:13
Nisi pogresio to su jako dobri zvucnici.Jednstavno altec nudi drugaciju "boju" zvuka koja ce se nekom mozda vise svideti od tog logitech-a ali vazi i obrnuta stvar.Ti zvucnici imaju odlican bas i solidne satelite tako da nemas sta da brines:)

oluja
15.7.2008, 9:29
Razmislite, naucite nesto vise...
http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=567430&postcount=16

:qliranje: