PDA

Prikaži potpunu verziju : Cudan zvuk pri paljenju racunara


Ron_Jeremy
16.2.2006, 22:15
Zadnjh par dana pri paljenju racunara cuje se zvuk tipa kao da kuler zapinje od metal.Zvuk traje otprilike 30sec i pojavljuje se samo kad je racunar hladan(kad ga palim pose duzeg vremena mirovanja).Posle toga sve radi normalno i ne ispusta nikakve cudne zvuke.Proverio sam kulere i svi su zategnuti i nestruzu po nicemu.
Jel moguce da su lezajevi nekog od kulera otisli pa da on cuje dok se ne zagreje ili nisu kuleri problem nego neka druga komponenta?

Merjadok
16.2.2006, 22:34
Jedino još što se okreće su ploče od hard diska, ali da tako zakačuju bilo bi drugih problema. Ventilatori uglavnom nemaju kuglični ležaj nego samo biksnu tj nisu ball bearing nego sleeve bearing. I u jednom i u drugom slučaju osovina nije fiksirana tj. propeler može da šeta napred-nazad. Poenta priče je: To je sigurno ventilator, pitanje je samo za šta zakačuje. Možda neki kablić? Podmaži ih, odmakni sve kablove...

Ron_Jeremy
16.2.2006, 23:44
Ma pregledao sam ih sve nezapinju nigde.
Cudi me jedino sto se to desava kad je racunar hladan,kad ga upalim posle ga restartujem,gasim i palim ponovo i necuje se nista

SSgrunf
17.2.2006, 0:40
Problem je u samom lezaju za kuler! Dok je hladan, metal je skupljen i dolazi do kolizije, kada se zagreje malo se tolerancija prosiri i onda vise ne zakacinje! U svakom slucaju to ne bi trebalo da se desava, bolje promeni ventilator na vreme!

sasha vukelic
17.2.2006, 1:33
Zadnjh par dana pri paljenju racunara cuje se zvuk tipa kao da kuler zapinje od metal.Zvuk traje otprilike 30sec i pojavljuje se samo kad je racunar hladan(kad ga palim pose duzeg vremena mirovanja).Posle toga sve radi normalno i ne ispusta nikakve cudne zvuke.Proverio sam kulere i svi su zategnuti i nestruzu po nicemu.
Jel moguce da su lezajevi nekog od kulera otisli pa da on cuje dok se ne zagreje ili nisu kuleri problem nego neka druga komponenta?

probaj detaljno usisati i obrisati cooler i heatsink... mada i ja mislim da je vrijeme za novi :)

Oliver
17.2.2006, 3:09
Što se pre komp zagreje, pre će prestati zvuk, a možeš da probaš i karate udarac po kućištu, od gore ili s desne strane.
Za brzo zagrevanje kompa pusti odmah neku igricu, ili folding@home, ako nemaš problema sa pregrevanjem i ako ti je komp stabilan. Možda zavolite molekularni dizajn, a i znanje iz hemije će se popraviti :D

A ti čudni traktorski zvuci će prestati sa lepim vremenom :)

Navoj
17.2.2006, 13:11
Ja imam isti problem na oba kompa.
Kuler na napajanju pravi ovaj zvuk.
Upalis on se cuje, ugasis, upalis sve je ok.
Nekad ne pomaze ni reset nego samo potpuno gasenje.

Probao sam da ih ocistim ne pomaze.
Pomaze udarac ili ubacivanje npr cackalice, kuler se zaustavi, izvadim je, krene ponovo i nema ruznog zvuka.
Ako je problem do kulera lepo otvori napajanje i zameni ga.
Isto cu i ja da uradim ovih dana.

Ron_Jeremy
17.2.2006, 17:18
Hvala ljudi na odgovorima,problem je bio HDD cooler(kupio sam ga pre mesec dana i vec prolupo).Sad cu da ga sutnem napolje i lepo stavim jednu osmicu da duva ispred harda

Merjadok
17.2.2006, 19:48
Najbolje je razapeti osmicu ispod harda tako da hladi i mehaniku i elektronske komponente. Moj je fiksiran sa četiri žice za 3.5" ležište ispod harda. Inače pokazuje nižu temperaturu u Sandri nego kod druga koji ima isti hard i ono s**** sa dva ventilatorčića.