PDA

Prikaži potpunu verziju : Intel će onemogućiti overclockanje za mainstream Nehaleme


Dusan Despotovic
24.4.2008, 15:15
Samo Bloomfield-zasnovani procesori će se overclockati


Saznali smo da će Intel promjeniti svoj stav prema overclockanju čim pređe sa LGA775 na desktop Nehalem platformu, trenutno poznatu kao Bloomfield, koja koristi LGA1366 socket. Ovo će biti jedina Intelova platforma koja će se moći overclockati u budućnosti jer kompanija neće podržavati overclockanje na ostalim platformama.

Ispod Bloomfielda su Lynnfield i Havendale procesori koji koriste LGA1160 socket. Malo je vjerovatno da će pomenuti imati overclocking mogućnosti, iako nismo sigurni kako će Intel spriječiti da third-party proizvođači matičnih ploča dodaju overclocking značajke svojim pločama.

Ipak, s obzirom da se u ovim modelima većina Northbridge-a nalazi u CPU-u, moguće je da Intel uradi neke izmjene u tome kako se pristupa BIOS-u i kako se kontroliše brzina busa. Ako to bude ovako, to će biti tužne vijesti za sve entuzijaste, jer to znači da veliki broj ovih korisnika nikada neće moći priuštiti overclockabilnu platformu, od Intela to jest.

Ipak, još je rano i Intel bi se mogao predomisliti, ali čudno nam je što su se uopšte odlučili na ovakav potez. A u drugu ruku, nikada nije lako shvatiti zašto Intel radi nešto.
http://www.itx.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=5774&Itemid=1

Marko069
24.4.2008, 15:25
Da mi boga molimo da Amd izadje iz gubitaka,jer iz ove vijesti vidimo da Intel polako pocinje da se ponasa monopolisticki,sta bi tek bilo da Amd nestane sa trzista,tj.da prestane sa proizvodnjom procesora,to ne smijem ni da zamislim.

Bryan Fury
24.4.2008, 15:26
Neka budu samo brzi i pristupačne cene, pa neće nikom ni nedostajati OC. :)

sasha vukelic
24.4.2008, 15:27
bla, bla, bla, bloomfield, nehalem, lynnfield, havendale... northbridge :D

btw. jasno je shto to rade: danas uzmes (pre)jeftin 2xxx procesor, kloknes ga i uz postenu graficku se igras ko covjek...

Marko069
24.4.2008, 15:32
Pa cudi me sto oni recimo fabricki ne OC-ju neki 2xxx(ako znaju da moze da ide mnogo brze od default-a),i ponude ga po istoj cijeni,em se ljudi nebi bakcali sa oc-om,em bi povecali prodaju.

voodoo_
24.4.2008, 15:37
...i tako sami sebi "pucali u noge" i eliminisali prodaju jačih modela...

Marko069
24.4.2008, 15:39
Pa tako isto urade i sa jacim.

sasha vukelic
24.4.2008, 15:47
Pa tako isto urade i sa jacim.dva razloga:

-ne klokuje se svaki procesor jednako.
-smanjen vijek trajanja procesora.

i najvazniji treci razlog:

-veca potrosnja struje.

lijenština
24.4.2008, 15:53
Samo se pitam hoce li to biti Intelova Barselona. :D
Native quad, integrisani northbridge, L3 kes, quickpath (hypertransport)....:opanachke

Nergal
24.4.2008, 16:32
Overclock je jedan od najbitnijih, ako ne i prvi razlog zašto Core 2 Duo procesori na tržištu tuku X2 Athlone i Phenome. U srednjoj i nižoj klasi procesora je u mnogim slučajevima na defaultu potpuno svejedno da li je uzet AMD ili Intel. Ja ovaj moj E4300 ne bih uzimao kao prvi izbor, da nisam znao da ću ga lako podići na takt mnogo skupljih procesora.

Pisao sam o tome u drugim temama. Monopol je mnogo loša stvar. Konkurencija je naterala Intel da kreira odličnu C2D seriju a nedostatak konkurencije u budućnosti će oduzeti potrebu da je unapređuje. Kupovaćemo 5% brže procesore na svakih godinu dana, koji uz to neće moći da se overclockuju... Daleko bilo, valjda se neće desiti. :dedica:

Partybreaker
24.4.2008, 21:01
Pa cudi me sto oni recimo fabricki ne OC-ju neki 2xxx(ako znaju da moze da ide mnogo brze od default-a),i ponude ga po istoj cijeni,em se ljudi nebi bakcali sa oc-om,em bi povecali prodaju.

Pa nije da ga ne oc-uju. Seti se, Intel je prvo izbacio E2140 i E2160, a zatim E2180, pa kasnije E2200 i evo dogurase do E2220...


A sto se tice ovog oc-a Nehalema, ne deluje kao nelogican potez, ali za nas "smrtnike" ce to biti tezak udarac, pa verujem da ce se mnogi opredeljivati za AMD...

zdravkelja
24.4.2008, 21:29
Kakva budalastina. Ma sigurno ce da odustanu od toga, nema sanse da se to desi.

mad_skillz
24.4.2008, 21:31
Overclock je jedan od najbitnijih, ako ne i prvi razlog zašto Core 2 Duo procesori na tržištu tuku X2 Athlone i Phenome. U srednjoj i nižoj klasi procesora je u mnogim slučajevima na defaultu potpuno svejedno da li je uzet AMD ili Intel. Ja ovaj moj E4300 ne bih uzimao kao prvi izbor, da nisam znao da ću ga lako podići na takt mnogo skupljih procesora.

Pisao sam o tome u drugim temama. Monopol je mnogo loša stvar. Konkurencija je naterala Intel da kreira odličnu C2D seriju a nedostatak konkurencije u budućnosti će oduzeti potrebu da je unapređuje. Kupovaćemo 5% brže procesore na svakih godinu dana, koji uz to neće moći da se overclockuju... Daleko bilo, valjda se neće desiti. :dedica:

Upravo to.
A ljudi neka navijaju da AMD propadne...shto bi rekli englezi, bollocks...:cool: