PDA

Prikaži potpunu verziju : Intel blati trojezgrene Phenome


Dusan Despotovic
7.4.2008, 14:10
Citiram
Čini se da OEM-i reaguju na Tri core bolje nego je Intel očekivao. To objašnjava zašto Intel napada AMD-ove Tri core procesore, tvrdeći da su njihove dual jezgre bolje. Intel shvata da OEM-i šalju poruku da su tri jezgre bolje od dvije i da će to većina tržišta prihvatiti.

Intel je poslao jedan smiješan dokument u kojem tvrdi da njegov Pentium E serija dual core procesora ima bolje performanse od Tri core. Dodao je i da Tri core nije takav dizajn, već je u pitanju četverojezgreni CPU sa jednom defektnom jezgrom.

Testirali smo jednu od prvih ovakvih jezgri i skoro je jednako brza kao Quad core. Kada AMD digne taktove ovih procesora, Intel će se naći u ozbiljnim problemima.

Intel još govori da je u System 2007, njegov E2222 za bod bolji od Phenoma 8600 na 2.3GHz. Intel još dodaje “Ranges are performance estimates” za Phenom 8600 i 8400, što znači da ih nije posjedovao, već zasnovao ovu sumnjivu prezentaciju na pretpostavljenim performansama.

http://www.itx.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=5516&Itemid=1

Rubribreza
7.4.2008, 15:23
Videcemo kada tri core stignu na test kod Sase. :)
Inace tri core jeste quad kome jedno jezgro ne radi tako da Intel i nije mnogo blatio AMD. Setimo se samo kada je Phenom bio najavljivan kako su iz AMD stizale informacije o superiornosti njihovog (native quad core :D) procesora, a ono ispade mucak :a_bleh:. Intel je trenutno :to_care:

Bond_007
7.4.2008, 17:37
Upravo tako i ja sam to negde procitao da se cetvorojezgarni kojima je jedno jezgro defektno "prerade" tako da se to defektno ne mesa u rad ova 3 zdrava.

Dusan Despotovic
7.4.2008, 17:56
Ako 3 jez Phenome bude kostao kao i intelov dual cor XXX procesor i pritom ima za 20-30% bolje performanse ,bogami ima svasta da bude ...Bice to za AMD dobar potez ....:kreza:NAravno kao krajni korisnici,potrosaci hvala bogu da treba gledati svoj dzep je`l te?

Maverick78
7.4.2008, 20:08
Ma u zadnje vrijeme ima dosta prljave kampanje izmedju intela i AMD-a... skoro sam citao na benchu par vjesti gdje je AMD blatio Intela... nisam mogao sve da nadjem ali evo jedne:
http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=159613

u svakom slucaju sve je to dio posla,ipak je ogromna lova u pitanju i kod jednih i kod drugih....

Beagle
7.4.2008, 21:16
Upravo tako i ja sam to negde procitao da se cetvorojezgarni kojima je jedno jezgro defektno "prerade" tako da se to defektno ne mesa u rad ova 3 zdrava.

Pa shta fali, NVidia i ATi to poodavno rade :) A zamislite tek neki RivaTuner za CPU pa otkljucahe i to jezgro, a ono - radi :qliranje:

Iilija64
7.4.2008, 21:27
Pa shta fali, NVidia i ATi to poodavno rade :) A zamislite tek neki RivaTuner za CPU pa otkljucahe i to jezgro, a ono - radi :qliranje:
Nije ona zaključana. Ona ne radi;).

shangajrules
7.4.2008, 21:37
Ma svi oni sede za istim stolom i AMD i INTEL i ATI i NVIDIA i gledaju kako samo da nam uzmu pare to su price da bi se mi przili lepo vidis koliki ti je budzet i za te pare uzmes u tom trenutku sta je najbole za tu lovu sta lupati glavu kad ce opet za par meseci izaci neki "octo core" ili kakvi vec i opet ista prica i tako u nedogled

Beagle
7.4.2008, 22:10
Nije ona zaključana. Ona ne radi;).

A otkud znash? Koliko je samo bilo GF6800 i Radeon-a 9500 koje su smatrane kolateralnom shtetom, a opet su mnoge radile sasvim normalno i posle otkljuchavanja :a_bleh:

Beagle
7.4.2008, 22:12
Ma svi oni sede za istim stolom i AMD i INTEL i ATI i NVIDIA i gledaju kako samo da nam uzmu pare to su price da bi se mi przili lepo vidis koliki ti je budzet i za te pare uzmes u tom trenutku sta je najbole za tu lovu sta lupati glavu kad ce opet za par meseci izaci neki "octo core" ili kakvi vec i opet ista prica i tako u nedogled

Cool ime, treba da ga patentirash i posle da ucenjujesh Intel i AMD :)

Nergal
7.4.2008, 22:32
A otkud znash? Koliko je samo bilo GF6800 i Radeon-a 9500 koje su smatrane kolateralnom shtetom, a opet su mnoge radile sasvim normalno i posle otkljuchavanja :a_bleh:

Ovo je potpuno različita stvar. AMD prvobitno nije planirao nikakve trojezgarne procesore već je ta serija stvorena zbog problema u proizvodnom procesu tj. visok procenta Phenoma X4 nema ispravno jedno jezgro.

strajo
7.4.2008, 22:37
dzhabe je ovo Intelu svaki n00b ce uzeti neki X3 iako ce (kako kazhe chika Intel) C2D biti bolji... jer je jednostavno broj veci :D kao shto bi vecina (neupucenih) uzeti pre 8400GT nego 7900GT ;)
a josh neshto... koliko ce AMD zaradjivati od tih procesora?! Moraju biti jeftiniji od punokrvnih Phenoma, ali su ih koshtali vishe ( tj isto kolko i pravi Phenomi jelda?!)...

Mean_Machine
7.4.2008, 23:12
a josh neshto... koliko ce AMD zaradjivati od tih procesora?! Moraju biti jeftiniji od punokrvnih Phenoma, ali su ih koshtali vishe ( tj isto kolko i pravi Phenomi jelda?!)...

Imaju oni solidnu zaradu. Bolje da prodaju jeftiniji proizvod nego da ga recikliraju.

Kolika je cena kerbera?

Sasa
8.4.2008, 10:10
Ma u zadnje vrijeme ima dosta prljave kampanje izmedju intela i AMD-a... skoro sam citao na benchu par vjesti gdje je AMD blatio Intela... nisam mogao sve da nadjem ali evo jedne:
http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=159613

u svakom slucaju sve je to dio posla,ipak je ogromna lova u pitanju i kod jednih i kod drugih....

Sto se prljavig poslova tice, AMD je malo dete. I to, ne zato sto oni nece, vec izgleda kao da ne umeju da se sluze spletkama i tracarenjem kao sto to ume Intel i posebno nVidia.

Sto se tricore-a tice, sasvim je lako za ocekivati da bude i phenoma x3 kojima cetvrto jezgro radi, ali je ugaseno. Posebno ako se njihova proizvodnja nastavi. Uvek se vremenom proizvodnim procesom bolje ovlada i skarta je sve manje, a ako trziste i situacija bude trazila vise tricore-ova nego sto AMD ima defekata, eto nama 4core ispravnih x3ki. Btw. sasvim je za ocekivati da se pojave i X2 Phenomi, dobijeni od quad-a,naravno.

Sasa
8.4.2008, 10:20
Imaju oni solidnu zaradu. Bolje da prodaju jeftiniji proizvod nego da ga recikliraju.

Kolika je cena kerbera?

Proizvodna cena jezgra je nista u poredjenju sa cenom razvoja. Na svemu tome se zaradjuje. Naravno da bi AMD bio zdovoljniji da sva jezgra prodaje kao quad na 2.8GHz, ali neke mora da da i kao x3 na 2.3. Trziste diktira uslove.

Beagle
8.4.2008, 11:12
dzhabe je ovo Intelu svaki n00b ce uzeti neki X3 iako ce (kako kazhe chika Intel) C2D biti bolji...

Pa ti si ispao ovde najveci n00b, pa X3 je sigurno 30% brzi od C2D. Phenom X4 je neznatno sporiji od C2Q, shta mislish shta ce X3 da uradi C2D-u?


Sto se tricore-a tice, sasvim je lako za ocekivati da bude i phenoma x3 kojima cetvrto jezgro radi, ali je ugaseno. Posebno ako se njihova proizvodnja nastavi. Uvek se vremenom proizvodnim procesom bolje ovlada i skarta je sve manje, a ako trziste i situacija bude trazila vise tricore-ova nego sto AMD ima defekata, eto nama 4core ispravnih x3ki. Btw. sasvim je za ocekivati da se pojave i X2 Phenomi, dobijeni od quad-a,naravno.

Shto daje vetar mojoj tvrdnji. Jedva chekam :)

Wild Boy
8.4.2008, 12:43
Odjednom je problem sto AMD isporucuje procesore sa jednim defektnim jezgrom, a to nije bio problem kod Pent E sa defektnim (ugasenim) kesom ili kod Celerona 4x0 sa defektnim (ugasenim) jezgrom. I sad umesto da budete srecni sto cete moci da za "male" pare uzmete triple core koji je po perf. blizi quadu nego dualu vama i dalje nesto smeta, sad jelte AMD prodaje otpatke :n-cc2:

Bond_007
11.4.2008, 11:46
Ma svi oni sede za istim stolom i AMD i INTEL i ATI i NVIDIA i gledaju kako samo da nam uzmu pare to su price da bi se mi przili lepo vidis koliki ti je budzet i za te pare uzmes u tom trenutku sta je najbole za tu lovu sta lupati glavu kad ce opet za par meseci izaci neki "octo core" ili kakvi vec i opet ista prica i tako u nedogled

Kakve veze to ima sa temom???

To su ciste budalastine ali zao mi je sto nisam u stanju sa 100%-tnom sigurnoscu ustvrditi da je tako pa da ti to natrljam na nos.

Ako ti se ne svidja? Idi zivi sa Amisima ili sa hipicima :rofl:

Necu da glumim psihijatra ali resi svoje LICNE probleme.

Kako mene nikakva sila ne vuce da svaka nekoliko meseca kupim novo??? niti da lupoam glavom o sto zbog komponenata koje sam kupio??? (zbog nekih drugih stvari mozda) :kreza: objasni tu nadprirodnu pojavu

Ja sam uzeo 2005. konfu sa 32-bitinim Sempronom 2200+ i 512 rama ... i jos tada sam znao i tako je i ostalo da cu taj komp koristiti tj. preci na 64-bitni tek kada bude postojala puna drajversko-programska podrska za 64-bitne OS-ove i tako je i ostalo, dodao sam jos 512 rama i sempron zamenio bartonom (menjao ortak komp pa rekoh da se dokrpim) ali u osnovi ostao sam na istom sistemu i ostacu do daljnjeg kao sto sam i rekao.

Rubribreza
16.4.2008, 10:11
Odjednom je problem sto AMD isporucuje procesore sa jednim defektnim jezgrom, a to nije bio problem kod Pent E sa defektnim (ugasenim) kesom ili kod Celerona 4x0 sa defektnim (ugasenim) jezgrom. I sad umesto da budete srecni sto cete moci da za "male" pare uzmete triple core koji je po perf. blizi quadu nego dualu vama i dalje nesto smeta, sad jelte AMD prodaje otpatke :n-cc2:
NIJE problem sto AMD stanca ove troglave. Baci pogled na poruku koja je otvorila temu gde se kaze da je Intel rekao da tri core nije takav dizajn, vec je u pitanju quad core kome jedno jezgro ne radi, dakle, rekao je istinu. AMD niko nije napao.

A sto se tice performansi, tek cemo da vidimo kakve su, koliko se dobro OC-uje(pretpostavljam lose kao i svi Phenomi), koliko kosta...

Wild Boy
18.4.2008, 0:16
NIJE problem sto AMD stanca ove troglave. Baci pogled na poruku koja je otvorila temu gde se kaze da je Intel rekao da tri core nije takav dizajn, vec je u pitanju quad core kome jedno jezgro ne radi, dakle, rekao je istinu. AMD niko nije napao.


Znaci Intel u slobodno vreme voli da "objektivno" analizira AMD procesore i malko ih reklamira???
Naravno da prica o ugasenom jezgru ima negativnu konotaciju, u suprotnom Intel se ne bi ni javljao.

Rubribreza
18.4.2008, 9:54
Znaci Intel u slobodno vreme voli da "objektivno" analizira AMD procesore i malko ih reklamira???
Naravno da prica o ugasenom jezgru ima negativnu konotaciju, u suprotnom Intel se ne bi ni javljao.

Nisam znao da ISTINA moze toliko da zaboli... :D
Intel nije uradio nista novo, pusti ih da se preganjaju kao i dosad sto su radili.
Seti se kakva je kampanja pratila Barcelonu kada se pojavila i Phenome. Sve neke najave tipa "50% better performance than competition", a ono NISTA.
Batali ovo da ne bi merili ciji procesor ima veci cache.:boxing:
:odoK:

lijenština
18.4.2008, 15:01
Trojezgarni phenomi su konkurencija dvojezganim intelovim procesorima.
Normalno je da intel napada proizvod na koji nema trenutno odgovor. :)

Tri core Phenom B3 stiže iduće sedmice (http://www.itx.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=5702&Itemid=1)

Inace sto se amd tice videcemo da li ce se sabrati i vratiti u trku sa 45 nm die shrinkom.

AMD najavljuje 45nm proizvodnju za ljeto (http://www.itx.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=5705&Itemid=1)

Iilija64
18.4.2008, 15:05
Pošto phenomi i onako rade na stvarno mizernome taktu i za klokanje su nikakvi rekao bih na neće prestavljati nikakvu konkurenciju Intelu.

lijenština
18.4.2008, 15:27
Od 65 nm phenoma se ne moze mnogo vise ocekivati na desktopu (eventualno jos jedan proc na x4 9950 na 2.6 ghz).Jednostavno sadasnja arhitektura je takva da ne daje mnogo headrooma za poboljsanja. Ali koncept trojezgarnih proc je interesantan za ubuduce i verujem da ce verovatno i sam intel sa nehalemom uraditi istu stvar i ponuditi "defektne"- jednostavno to su razlicite prodajne nishe- kao sto ati i nvidija su prodavali/ prodaju gomilu modela sa pogasenim i/ili defektnim sp-ovima koji sasvim lepo rade za onu cenu za koju su placeni. :)
Ukoliko 45 nm revizija smanji ili izbrise jaz u performansama izmedju c2d i k10.5 verujem da bi se neka opcija trojezgarnog procesora po ceni slicnoj dvojezgarnom i dosta nizom od 4-jezgarnog bila sasvim opravdana uopste a ne samo u aplikacijama koje su optimizovane za vise od dva jezgra.

PAIN
19.4.2008, 15:43
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16819103253

I evov ga na neweggu.8650...

Rubribreza
23.4.2008, 9:56
Od 65 nm phenoma se ne moze mnogo vise ocekivati na desktopu (eventualno jos jedan proc na x4 9950 na 2.6 ghz).Jednostavno sadasnja arhitektura je takva da ne daje mnogo headrooma za poboljsanja. Ali koncept trojezgarnih proc je interesantan za ubuduce i verujem da ce verovatno i sam intel sa nehalemom uraditi istu stvar i ponuditi "defektne"- jednostavno to su razlicite prodajne nishe- kao sto ati i nvidija su prodavali/ prodaju gomilu modela sa pogasenim i/ili defektnim sp-ovima koji sasvim lepo rade za onu cenu za koju su placeni. :)
Ukoliko 45 nm revizija smanji ili izbrise jaz u performansama izmedju c2d i k10.5 verujem da bi se neka opcija trojezgarnog procesora po ceni slicnoj dvojezgarnom i dosta nizom od 4-jezgarnog bila sasvim opravdana uopste a ne samo u aplikacijama koje su optimizovane za vise od dva jezgra.
Kada bi Intel imao defektne procesore, mozda i bi. :D
Pitam se sta ce biti sa Phenomima kada se pojavi Nehalem (na jesen), a krajem godine i Larabee... Ne bih bio u kozi AMD-a.
45 nm ce samo podici klok Phenoma za nekih 300 MHz, osim ako AMD ne poveca kes kao Intel ili nesto slicno. Bojim se da cemo morati da sacekamo 2009 i novu arhitekturu.:odoK:

lijenština
24.4.2008, 17:24
Kada bi Intel imao defektne procesore, mozda i bi. :D
Pitam se sta ce biti sa Phenomima kada se pojavi Nehalem (na jesen), a krajem godine i Larabee... Ne bih bio u kozi AMD-a.
45 nm ce samo podici klok Phenoma za nekih 300 MHz, osim ako AMD ne poveca kes kao Intel ili nesto slicno. Bojim se da cemo morati da sacekamo 2009 i novu arhitekturu.:odoK:

Hm nema defektnih.:) (http://www.sk.co.yu/2008/02/sktd02.html)

Naravno, Intel nije napravio novi čip, već je iskoristio postojeći Allendale kojem kompletna keš memorija nije funkcionalna ili je njen deo deaktiviran u fabrici.
Inace 45nm K10.5 ce imati 6mb L3 kesa.
Sto se nehalema tice to je nova arhitektura. Cip je mnogo slozeniji tako da su moguca neprijatna iznenadjenja poput slabijeg overkloka. Videcemo, sacekajmo da izadje.

Nergal
24.4.2008, 21:26
Hm nema defektnih.:) (http://www.sk.co.yu/2008/02/sktd02.html)


I nema. E1200 koristi Allendale jezgro kome je pola keša fabrički ugašeno (sa 1Mb na 512Kb), nije u pitanju defekt. Intelov 65nm proces je vrlo razrađen i faličnih čipova ima jako malo, sigurno mnogo manje nego što je potrebno za E1200 seriju.

player1
24.4.2008, 21:38
Bitna stvar je da li ce postojati aplikacije koje ce efektivno koristiti ne dva ili cetri nego bas tri jezgra.

Jedino od toga zavisi uspeh ove serije, a ne od teorijskim benchamarkova.


Ja ni quad ne bi uzimao, znajuci da mnoge aplikacije ignorisu druga dva jezgra, a pre par godina sve su pravljene za 1 procesor.

Garson
24.4.2008, 22:57
Bitna stvar je da li ce postojati aplikacije koje ce efektivno koristiti ne dva ili cetri nego bas tri jezgra.

Jedino od toga zavisi uspeh ove serije, a ne od teorijskim benchamarkova.


Ja ni quad ne bi uzimao, znajuci da mnoge aplikacije ignorisu druga dva jezgra, a pre par godina sve su pravljene za 1 procesor.
Za sada malo aplikacija koje koriste vishe jezgara koriste vishe od dva.problem za triple core AMDom je shto i one aplikacije koje koriste vishe od dva (3D rendering ) rade sporije na njima nego na konkurentim dual core Intelima.
Ako je ovakav AMD triple core, mislim da nema poente izbacivati dual core jer bi bio prilicno spor.:(

lijenština
25.4.2008, 10:20
I nema. E1200 koristi Allendale jezgro kome je pola keša fabrički ugašeno (sa 1Mb na 512Kb), nije u pitanju defekt. Intelov 65nm proces je vrlo razrađen i faličnih čipova ima jako malo, sigurno mnogo manje nego što je potrebno za E1200 seriju.

Videcemo kada nehalem izadje da li ce biti vise ili manje lower bin opcija. Nesto mi govori da ce biti vise nego sada.:)

player1
25.4.2008, 11:05
"Jako malo" u proizvodnji cipova znaci bar dvocifren procenat. Sto nikad nije zanemarljivo.

Dusan Despotovic
3.5.2008, 21:48
Phenom X38750 može nadjačati Core 2 Duo
http://www.itx.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=5852&Itemid=1&limit=1&limitstart=0

Dusan Despotovic
7.6.2008, 14:33
http://www.benchmark.co.yu/modules.php?name=BenchmarkNews&file=article&sid=15714

todos
7.6.2008, 20:29
Znaci Intel u slobodno vreme voli da "objektivno" analizira AMD procesore i malko ih reklamira???
Naravno da prica o ugasenom jezgru ima negativnu konotaciju, u suprotnom Intel se ne bi ni javljao.

To je cist marketinski trik, da bi se objasnilo kupcima da ne kupuju pravi razvijen proizvod, vec defektni. Jer to u podsvesti obicnom kupcu smeta. Naravno da onom koji razume trik nece smetati.

A M G
7.6.2008, 21:00
To je cist marketinski trik, da bi se objasnilo kupcima da ne kupuju pravi razvijen proizvod, vec defektni. Jer to u podsvesti obicnom kupcu smeta. Naravno da onom koji razume trik nece smetati.

Slazem se sa tobom, jednostavno je tako u podsvesti. Isto kada nekome kazes polovan PC, bez obzira na to koliko je star i koliko dobre i ocuvane komponente ima "polovno je ipak polovno" reci ce mnogi!

el_corona
12.6.2008, 14:57
Ma intel blati trojegarne phenome zato sto nema odgovor na 3 jezgra. Ne isplati se sad od ispravnog quada praviti neki trojezgarni. A i ne ide to s obzirom da je intel, ipak u svojim ocima ipak vodeci brend u oblasti CPU-a. Renome se mucno i dugo stice al se gubi u tren oka.