PDA

Prikaži potpunu verziju : C++


Fiky
2.4.2008, 18:12
Gde mogu da skinem najnoviju verziju C++?

Bokile
2.4.2008, 18:17
Za sta bi ga koristio?

PeTkO
2.4.2008, 18:29
Najnovija verzija C++???Postavio si pitanje na koje ni pro programeri nemogu da ti odgovore.Jos jedan...:(

goodlikesweeper
2.4.2008, 18:35
Najnovija verzija C++???Postavio si pitanje na koje ni pro programeri nemogu da ti odgovore.Jos jedan...:(

A ti si se naucen rodio?Vid ti tebe...

@Fiky
Skini Dev-C++ i programiraj do mile volje:)

holodoc
2.4.2008, 18:35
Microsoft Visual 2008 C++ Express Edition (http://www.microsoft.com/express/download/default.aspx#webInstall) (izabereš ili da skineš ceo Studio sa C++-om u njemu ili samo C++)

DevC++ (http://www.bloodshed.net/devcpp.html)

PeTkO
2.4.2008, 18:39
A ti si se naucen rodio?Vid ti tebe...

Nisam se naucen rodio, ali pre nego sto sam postavljao bilo kakva pitanja u vezi programiranja dobro sam iskoristio google i domacu literaturu.Kad bi svaki novi programer to uradeo, mnoge stvari bi mu bile u startu jasne.A ovo sto ste mu vi ponudili su samo okruzenja, a ne "nova verzija C++".

holodoc
2.4.2008, 18:44
A ovo sto ste mu vi ponudili su samo okruzenja, a ne "nova verzija C++".
A koja je to nova verzija C++-a :)

sasha vukelic
2.4.2008, 18:47
da ne misli mozda na C# :icon_scra

PeTkO
2.4.2008, 18:51
@holodoc Pa zar nisi cuo da je izasla 4.5 Beta 1 verzija ? :)

goodlikesweeper
2.4.2008, 18:57
Nisam se naucen rodio, ali pre nego sto sam postavljao bilo kakva pitanja u vezi programiranja dobro sam iskoristio google i domacu literaturu.Kad bi svaki novi programer to uradeo, mnoge stvari bi mu bile u startu jasne.A ovo sto ste mu vi ponudili su samo okruzenja, a ne "nova verzija C++".

Znamo mi sta smo mu ponudili.Shvatice on,ne boj se ti za njega...

optimus_prime
2.4.2008, 18:59
@holodoc Pa zar nisi cuo da je izasla 4.5 Beta 1 verzija ? :)

Uh extra, verovatno cu morati da ucim novu sintaksu.:rofl:

Daj Petko, priberi se.


@Fiki
Idi na microsoftov sajt, i ako zelis skini novi VS2008. Imas i express varijantu dok naucis (ako neznas, izvini po pitanju mi se ucinilo da nisi bas "obavesten") C++. Mada moja preporuka za prg. jezik je JAVA. Dosta se traze Java programeri.

fingerprint
2.4.2008, 19:39
Fiky, imas li predhodnog programerskog iskustva? Ako nemas, mozda bi bilo bolje da prvo krenes sa necim laksim tipa Python-a (multiplatformski je, a kazu odlican za pocetnike) da te ne bi zbunile stvari koje umeju da zbune i iskusnije programere.

Deusdies
2.4.2008, 19:55
Fiky, imas li predhodnog programerskog iskustva? Ako nemas, mozda bi bilo bolje da prvo krenes sa necim laksim tipa Python-a (multiplatformski je, a kazu odlican za pocetnike) da te ne bi zbunile stvari koje umeju da zbune i iskusnije programere.
...ili mozda cak BASIC. Ipak je to basic...osnova :)

rudar
2.4.2008, 20:41
Vejsting ov tajm :)

Ti "lakshi" programski jezici cje samo da te nauche logiku programiranja i nishta vishe. Ja sam radio u Pascalu kao "za pochetak" i nishta sem logike mi nije pomoglo da predjem na C++. BTW ova, dvaput pomenuta, logika se uchi i u Game Makeru ;). Ako hocjesh da radish C++ najbolje ti je i da pochnesh u njemu jer ne postoji bolje pripreme za C++ od njega samog ;)

goodlikesweeper
2.4.2008, 20:50
Ma ljudi,njemu to sigurno za fax treba.Mozda je cak i E1,prva godina na FTN-u.Oni imaju C u drugom semestru,i kolokvijum sledece nedelje;)
Ispravi me Fiky ako gresim:)

fingerprint
2.4.2008, 21:31
Vejsting ov tajm :)

Ti "lakshi" programski jezici cje samo da te nauche logiku programiranja i nishta vishe. Ja sam radio u Pascalu kao "za pochetak" i nishta sem logike mi nije pomoglo da predjem na C++. BTW ova, dvaput pomenuta, logika se uchi i u Game Makeru ;). Ako hocjesh da radish C++ najbolje ti je i da pochnesh u njemu jer ne postoji bolje pripreme za C++ od njega samog ;)
Ta programerska logika moze dosta da ti olaksa posao. A posto su C i C++ (posebno C) znatno nizi programski jezici od vecine (mozda najnizi posle asembly-a, neka me ispravi neko ako gresim) zahtevaju ogromnu kolicinu znanja i 'programerske logike' da bi se pravilno koristili...

holodoc
2.4.2008, 21:32
Ma ljudi,njemu to sigurno za fax treba.Mozda je cak i E1,prva godina na FTN-u.Oni imaju C u drugom semestru,i kolokvijum sledece nedelje;)
Ispravi me Fiky ako gresim:)
To znači da će sa 19 godina da diplomira ako da sve u roku ;)

rudar
2.4.2008, 21:42
Ta programerska logika moze dosta da ti olaksa posao. A posto su C i C++ (posebno C) znatno nizi programski jezici od vecine (mozda najnizi posle asembly-a, neka me ispravi neko ako gresim) zahtevaju ogromnu kolicinu znanja i 'programerske logike' da bi se pravilno koristili...

Na Cpp se i ovako mnogo zivota potroshi (:to_care:), i bez ikakve pripreme za njega ;). Polako.. Ko kaze da logika ne moze da se uchi u Cpp-u? Jeste teze, ali ono shto se teshko zapamti, ne zaboravlja se tako lako vjeruj mi :)

Crazy Shadow
2.4.2008, 21:54
Nisam neki iskusan programer daleko od toga.Ali moj savet ti je da ides direktno na c++.Da naucis osnove tj sintaksu a logika je svuda ista nevidim sta je lakse u paskalu ili basicu to je po meni samo gubljenje vremena ponovo ucenje nove sintakse jer su basic,pascal,c++ tri razlicita sveta sto se tice sintakse a logika je svuda ista.

fingerprint
2.4.2008, 21:59
Logika je univerzalna samo donekle, poceduralno i objektno-orijentisano razmisljanje se ZESTOKO razlikuju. Svako moze da nauci sintaksu za dve nedelje, ali programiranje nije samo znati napamet imena funkcija i sintaksu, i crtati dijagrame algoritmova... Ali, naravno neka radi svako kako hoce :D

goodlikesweeper
2.4.2008, 21:59
To znači da će sa 19 godina da diplomira ako da sve u roku ;)

hehe,nisam bio na profilu njegovom,samo sam nagadjao...e onda,liki je definitivno poranio...:)

rudar
2.4.2008, 22:00
Mada je Pascalova sintaxa mnoogo slichnija Cpp (iako nije slichna:D) nego Basicova. Dakle ako ocjesh da uchish prvo neki high level jezik pa onda C++, ni sluchajno nemoj da uzimash Basic, toliko od mene ;)

Stevvan
2.4.2008, 23:14
Uvek prvo moras imati na umu zasto neki programski jezik ucis. C++ je najbolje resenje u sluacaju da te zanima pravljenje velikih igara, simulacija, stvari gde ima dosta matematike i fizike. Tj. danas se uglavnom u C/C++-u pisu biblioteke koje se posle prenose ne druge programske jezike gde razvoj postaje dosta brzi i nema "nepotrebnog" kucanja koda. Kao sto rekoh bitno je sta te zanima: Ako su to windows aplikacije i neke slicne stvari, onda batali c++ i uzmi neki visual jezik. Mislim da nije dobro pocinjati sa c++-om jer on lako moze da demotivise coveka, pogotovo ako nema ranijeg iskustva u programiranju (to je ono kada se pojavi problem, za koji ne znate sta je problem, i koji se meni desavio 50 x vise u c/c++ nego u python-u). To za pocetnike moze da bude jako bolno, i ima toga u svim programskim jezicima, a u c/c++-u najvise.:)

Crazy Shadow
4.4.2008, 22:01
Hteo bi da dodam jos nesto.Ako se odluci za visual jezike savetujem da pocne od konzole.

holodoc
4.4.2008, 22:16
Hteo bi da dodam jos nesto.Ako se odluci za visual jezike savetujem da pocne od konzole.
Shvataš li koliko si paradoksalnu misao izrekao? :)

Crazy Shadow
5.4.2008, 11:34
Ne..:D

Notorious B.I.G
5.4.2008, 11:53
Slicno ko da si mu rekao ,ako oces da naucis da vozis motor prvo provozaj sleper pa ce ti biti jasnije.

Stevvan
5.4.2008, 13:46
Ne, nego kao da je rekao: Ako se odlucis da vozis biciklo, savetujem ti da prvo pocnes od auspuha :D

Btw, misao je bila paradoksna, zato sto si mu rekao da radi sa visual jezicima koji uopste nemaju podrsku za konzolu, tako sto ce poceti od konzole :)

Notorious B.I.G
5.4.2008, 15:03
Ali i na primer isti program sa grafickim okruzenjem(recimo digitron) je mnogo lakese napraviti u visualu nego u konzoli(na primer basic i visual basic)

fingerprint
5.4.2008, 16:14
Ali i na primer isti program sa grafickim okruzenjem(recimo digitron) je mnogo lakese napraviti u visualu nego u konzoli(na primer basic i visual basic)
Kao sto je neko iznad vec rekao, ucis programski jezik zbog necega sto zelis da radis, ne zato sto je super, ili lak za pravljenje digitrona (ako ne nameravas da pravis virtuelne digitrone, naravno)...

Evo jedne proste i generalizovane podele najpoznatijih jezika (one koje nisam ubacio, nsam verovatno jer ne znam dovoljno o njima... Ko zna neka doda) da ti pomogne da se odlucis (ako vec nisi) :

Ako te zanima sistemsko programiranje (razvijanje drajvera, kernela, sistema, i td.) C i Assembly vode kolo. Assembly se doduse izbegava ukoliko bas ne mora da se koristi (zestoko je brz, ukoliko znas da ga koristis, ali je pain in the ass za pisanje programa). C (i C++) rade na prakticno svim platforma. Assembly zavisi od procesora, pa je vrlo neprenosiv.

Ako te zanima (profesionalno) programiranje igara ili nekih simulacija (nesto sto zahteva brzinu) C i C++ su definitivno pravi izbor.

Ako te zanima multiplatformsko razvijanje aplikativnih programa, Java je odlican izbor (kao i C i C++). Ako ti multiplatformsko razvijanje nije u prvom planu, Visual Basic je OK.

Ako te zanima mazohizam, uci brainfu*k.

Ako te zanimaju simulacije svega i svacega, MATLAB i Mathematica su stvar za tebe, mada bas i nisu programski jezici.

Namerno nisam rekao nista u vezi jezika kao sto su PHP, Python, C# i td. jer ih ne poznajem ni priblizno dobro da bi mogao da ih komentarisem (doduse ni assembly ni javu ne poznajem preterano). Ali je zato forum pun ljudi koji ti mogu reci svasta o njima...

Crazy Shadow
6.4.2008, 3:43
Heh.Pa mislimda se u skolama programiranje uci tako sto se rade konzolni programi.Do duse zavisi o kom programskom jeziku se radi.

Notorious B.I.G
6.4.2008, 11:46
Da ali se pre toga rade algoritmi kako bi se naucilo logicno razmisljanje

Crazy Shadow
6.4.2008, 18:31
Mi smo u skoli radili algoritme i uporedo programirali na osnovu njih.Ma da ko god je sam poceo da uci programiranje sam nije radio algoritme.

fingerprint
6.4.2008, 20:21
Ma da ko god je sam poceo da uci programiranje sam nije radio algoritme.
Pojma ja nemam sta si sad rekao :eek: :D

rudar
6.4.2008, 23:22
Ljudima je jednostavno isuvishe teshko da stavljaju zareze. Mada, to nije ni smijeshno u zadnje vrijeme...:)

VojaM
7.4.2008, 1:37
Mi smo u skoli radili algoritme i uporedo programirali na osnovu njih.Ma da ko god je sam poceo da uci programiranje sam nije radio algoritme.
Prevod (spajanje reči, ubacivanje interpunkcije, naših slova ispravljanje redosleda reči):

Mada, ko god je sam počeo da uči programiranje, nije sam radio algoritme.

(ja bih rekao - ko je samouk u programiranju, verovatno se nije ni baktao crtanjem algoritama, svojih ili tuđih)

fingerprint
7.4.2008, 12:13
Mada, ko god je sam počeo da uči programiranje, nije sam radio algoritme.
(ja bih rekao - ko je samouk u programiranju, verovatno se nije ni baktao crtanjem algoritama, svojih ili tuđih)
Moze biti... Ja licno nikad nisam crtao algoritme, jednostavno ih ne zamisljam tako...

voodoo_
7.4.2008, 12:53
Takođe :)
Za izradu većih projekata, obavezno je unapred planiranje, ali ako je nekom potrebno da prethodno nacrta "kadice" i "cigle" da bi izveo neki posao, umesto da "u letu" to sam zamisli, menja i realizuje, taj nije za programiranje.

fingerprint
7.4.2008, 13:05
Takođe :)
Za izradu većih projekata, obavezno je unapred planiranje, ali ako je nekom potrebno da prethodno nacrta "kadice" i "cigle" da bi izveo neki posao, umesto da "u letu" to sam zamisli, menja i realizuje, taj nije za programiranje.
Slazem se. Za proste algoritme nema smisla koristiti 'kadice i cigle' ( :D ) a za komplikovane nije moguce... Osim toga, po meni je pisanje pseudo-jezikom bolji nacin dizajniranja algoritama...

holodoc
7.4.2008, 13:22
Slazem se. Za proste algoritme nema smisla koristiti 'kadice i cigle' ( :D ) a za komplikovane nije moguce... Osim toga, po meni je pisanje pseudo-jezikom bolji nacin dizajniranja algoritama...
Sve to stoji ali pseudo-jezici ne omogućavaju toliko direktan uvid u workflow algoritama kako to mogu da urade "ciglice", "rombići" i ostali "programerski eufemizmi" :)

Augustus
8.4.2008, 12:14
C (i C++) rade na prakticno svim platforma.

Ako te zanima multiplatformsko razvijanje aplikativnih programa, Java je odlican izbor (kao i C i C++).

Sto se jave tice ona jeste dobro multiplatformsko resenje, kod C/C++ stvari nisu tako jednostavne.


Ako ti multiplatformsko razvijanje nije u prvom planu, Visual Basic je OK.


Mislim da je pogresno mlade ljude navoditi na ovakve budalastine. Visual Basic je nesto sto treba zaboraviti(iako ameri i dalje traze ovakve programere)


Ali je zato forum pun ljudi koji ti mogu reci svasta o njima...

Nije i ne treba uciti ljude da prvo smaraju druge pre nego sami nesto istraze i nauce.


Za izradu većih projekata, obavezno je unapred planiranje, ali ako je nekom potrebno da prethodno nacrta "kadice" i "cigle" da bi izveo neki posao, umesto da "u letu" to sam zamisli, menja i realizuje, taj nije za programiranje.

Ti imas 23 godine i u stanju si da odvalis ovako nesto?! Slobodno svi vi rodjeni programeri radite na "oruk" i slicnim metodama tipa "kamena sa ramena"...necete dogurati dalje od sk foruma.

Na kraju momak ima 15 godina i ne bi se trebao opterecivati ovakvim stvarima. Polako, naucice ga u skoli nesto i ako mu se svidi znace gde dalje da trazi. Ko zna sta je on hteo da pita. Moj je savet, jos dve godine se bavi devojkama, a programiranje ostavi za kasnije :) nece nigde pobeci i bice ga i previse :)

fingerprint
8.4.2008, 12:23
Mislim da je pogresno mlade ljude navoditi na ovakve budalastine. Visual Basic je nesto sto treba zaboraviti(iako ameri i dalje traze ovakve programere)

SVAKI programski jezik ima svoju namenu. Apsolutno svaki, inace ne bi postojao. Tako je i visual basic (6, .NET, koji god) dobar izbor ako te zanima samo brzo programiranje ne-multiplatformskog aplikativnog softvera...

Sto se tice obracanja forumu, naravno da treba, a ako te 'smara' da nekom odgovaras, onda nemoj. Forum zato i postoji.

Augustus
8.4.2008, 12:34
SVAKI programski jezik ima svoju namenu. Apsolutno svaki, inace ne bi postojao.

"SVAKI" programski jezik je imao svoju namenu. Trenutna namena Visual Basic je odrzavanje davno napisanih programa. Mada i za one koji vole da se igraju kod kuce programiranja nije los. Za razvoj iole ozbiljnijeg programa Visual Basic treba preskociti. Nije bez razloga M$ razvio C# itd.


ne-multiplatformskog aplikativnog softvera...

Vidim uvezbao si se sa izrazima, nadam se da znas i sta znace.


Sto se tice obracanja forumu, naravno da treba, a ako te 'smara' da nekom odgovaras, onda nemoj. Forum zato i postoji.
Znam da se vi klinci lozite na to da ste aktivni na forumu da imate veliki broj poruka pored vaseg imena. Kad sam rekao da se sami malo potrude, rekao sam iz najboljih namera jer ce tako najbolje nauciti da se snalaze(a i usput nauciti mnogo toga.) najlakse je doci na forum i cekati odgovor od nekog zaludnog u tom momentu(tu sam i ja :)). Tako nece nigde stici.

holodoc
8.4.2008, 13:22
@Augustus

Nema potrebe za ovako negativnim i potcenjivačkim stavom prema ostalim sagovornicima.

Poenta cele priče je da je kod izbora u pitanju lični ukus i preferiranje ka određenoj tehnologiji i načinu izrade aplikacije. Drugim rečima... Nije važno šta ćeš koristiti u svom radu ukoliko platforma na kojoj radiš zadovoljava tvoje potrebe i stavku da si sa njom efikasan. Naravno ne treba zanemariti ni pitanje koja je platforma najpogodnija za koji vid aplikacije. Ovo poslednje je takođe često razlog rasprave i nesuglasica :)

Ja recimo ne mogu da smislim VisualBASIC, priznajem... Njegova sintaksa i način realizacije aplikacija mi jednostavno ne odgovaraju. E sad... Priznajem da je C# donekle drugačija priča... Iako je sličan u velikom broju stvari sa Javom (sa kojom sam takođe manje više na ratnnoj nozi) postoji nešto što mi se kod njega sviđa... Sposobnost da za veoma kratko vreme izradim jenostavne Windows aplikacije.

Postoji jedna izreka u manualu za jednu od poznatih aplikacija koja kaže "Subversion is a fantastic hammer, but be careful not to view every problem as a nail". I to je poenta cele priče... Pravi alat za pravu stvar...

@voodoo_nbgd
Što se tiče "rombića" i "kvadratića" slažem se da individualnom developeru možda ti rombići i ne trebaju ali trebaju da postanu navika za timski rad koji je neminovan za svakog software developera koji ima nameru da uspe u svojoj karijeri ;)

Augustus
8.4.2008, 13:28
Ma naravno da nema potrebe za potcenjivanjem...samo malo vatre da se tema rasplamsa i da naidje neko ko tacno zna sta govori(eto vidis dosao si ;))

<Rio_da>
8.4.2008, 16:32
Mozete li da napravite neki presek tj razlike u verzijama Visual Studia 2005 i 2008? Jesu li drasticne razlike i da li je 2008 bolji po mnogo cemu?

voodoo_
8.4.2008, 16:42
Ti imas 23 godine i u stanju si da odvalis ovako nesto?! Slobodno svi vi rodjeni programeri radite na "oruk" i slicnim metodama tipa "kamena sa ramena"...necete dogurati dalje od sk foruma.
Pa, ako sam u srednjoj školi imao 5 ko vrata iz programiranja, a na fakultetu uspeo da položim sva četiri programiranja u prvom roku sa visokim ocenama, onda možda ipak znam šta pričam.
Naravno da se projekat koga rade više od dva čoveka ne radi na "o-ruk", ali na papiru crtati algoritme koji se implementiraju u okviru jedne ili nekoliko funkcija i koji treba da odrade nešto što inače može da se zamisli u glavi (sortiranje, pretraživanje i slično) je suludo i čisto gubljenje vremena, i ja to u životu nisam koristio osim na početku u srednjoj dok je moralo, jer se još nije prešlo na konkretan jezik.
I da, pravimo razliku između školskih algoritama sa "rombićima" i project charta. Ja pričam o ovom prvom.

Inače se oko Visual Basica apsolutno slažem.
Sve to stoji ali pseudo-jezici ne omogućavaju toliko direktan uvid u workflow algoritama kako to mogu da urade "ciglice", "rombići" i ostali "programerski eufemizmi" :)
Ne bih se složio, uz bilo kakvo iskustvo i kršteno napisan pseudokod, jasno se vidi šta isti radi. Uostalom, svi algoritmi u knjizi "Algoritmi i strukture podataka" koja se koristi na ETF-u ispisani su u pseudokodu, nema nijedan dijagram sa "kadicama", pa se razaznaje šta koji program radi. Štaviše, kod složenijih algoritama koji sadrže ugnježdene petlje i veći broj grananja, pseudokod može biti jasniji nego zapetljani dijagram.

Osim u slučaju kao što je jedan moj drugar još u srednjoj pisao programe, ne priznajući nikakvo uvlačenje i sređivanje koda, pa su izgledali nekako ovako:


var
a: ...
b: ...
c: ...
begin
nešto
for
for
while
begin
nešto
if nešto
else
nešto
end;
end;
end;
end.


jer ovako nešto ne bi razumeo ni Wirth lično :)

Augustus
8.4.2008, 17:23
Pa, ako sam u srednjoj školi imao 5 ko vrata iz programiranja, a na fakultetu uspeo da položim sva četiri programiranja u prvom roku sa visokim ocenama, onda možda ipak znam šta pričam.

Cim se hvalis da si imao pet iz "programiranja" i da si polozio "sva cetiri programiranja" onda znam da ne znas sta pricas :)


Naravno da se projekat koga rade više od dva čoveka ne radi na "o-ruk"

Ako projekat radi jedan covek to ne implicira da se treba raditi "o-ruk" metodom. Radis sam jedan projekat, trajace nekih 3-5 meseci, imaces preko 300 klasa. Probaj ga raditi iz glave i javi dokle si stigao.


ali na papiru crtati algoritme koji se implementiraju u okviru jedne ili nekoliko funkcija i koji treba da odrade nešto što inače može da se zamisli u glavi (sortiranje, pretraživanje i slično) je suludo i čisto gubljenje vremena

Ti mozda jos uvek ne znas sta je UML i koji UML dijagrami sve postoje. Kad ih naucis setices se sto sam se prepisivao sa tobom na ovom forumu.


Uostalom, svi algoritmi u knjizi "Algoritmi i strukture podataka" koja se koristi na ETF-u ispisani su u pseudokodu, nema nijedan dijagram sa "kadicama", pa se razaznaje šta koji program radi.

Licno mislim da ne treba raditi sa pseudokodovima. Smatram da se treba drzati sto sireg standarda da ne bi dosli u situaciju da niko ne razume sta momci sa ETF-a rade:). Ako se recimo koristi UML, tesko da ces naci developera koji nece razumeti sta se desava.

voodoo_
8.4.2008, 17:44
Pa ovako, znam šta je UML, imam iza sebe jedan komercijalni projekat manje veličine (rađen "o-ruk" metodom), za programiranje se interesujem od malih nogu (i to ne zato što sam čuo da je dobra plata, što je danas osnovni motiv većini) i sa 15 godina sam praktično u školskom paskalu napravio grafičku igru (neki svemirski brodići sa pucanjem, nije bitno sada). I ponovo, ne pričam o UML modelovanju već o principu crtanja na papiru svake akcije koja se u programu namerava izvesti, što propagiraju ljudi koji sa programiranjem nisu na prst u d*pe i nastavnici po srednjim školama. Ja to apsolutno nijednom školarcu ne preporučujem, već da sve radi iz glave (još jednom, govorim o školskim algoritmima sa nekoliko petlji i uslovnih grananja). Kad dođe vreme za timski rad i kada project menadžer bude raspoređivao poslove, isti će mu lakše pasti, jer će savladavši ove trivijalnosti moći lakše da se bavi krupnijim i bitnijim delovima posla.

Naposletku, i jezik C++ je delo jednog čoveka urađeno na "o-ruk" i nije postojao kao zamisao na papiru, a projektovanje, testiranje i dokumentacija rađeni su "u letu" i "na divljaka", gledano u odnosu na recimo to kako je nastao C#, iza koga stoji ceo tim. Jeste bilo drugo vreme, ali se ipak može.

holodoc
8.4.2008, 18:30
@voodoo_nbgd
Istina, kada sam pominjao dijagrame mislio sam pre svega da se u realnim uslovima koriste za dočaravanje wokflow-a a ne načina funkcionisanja baš svake pojedinačne linije koda ;) Međutim, meni lično, pre svega zbog prirode web aplikacija i apleta, više odgovara da na taj način vizuelno dočaram sebi problem. Na ovom mestu odmah se vraćam na ono što sam rekao u prethodnom postu. Ne postoji ispravan način. Postoji samo način koji izradu čini efikasnijom. Za mene lično je to često izrada UML dijagrama za projekte većeg gabarita i to pre svega iz razloga što ne želim da dođem u situaciju da kasnije u toku faze izrade počnem da se pitam koja tačno metoda radi koji deo posla, koja klasa nasleđuje koju i slične stvari. Jeste moderni IDE-i su sposobni da sve to sažvaću korisniku ali opet... Stvar navike.

Što se tiče pseudo koda tačno je da dosta literature poseže za njim ali istina je da su to relativno prosti primeri. S druge strane dva razloga zbog čega više volim da koristim dijagrame i UML su ti da u PHP-u (koji najčešće koristim) teško je dočarati neke stvari koje moraju blokovski da se odrađuju a sa druge strane nekako mi je realno lakše da lupim šestougao i stavim uslov unutra nego da uvlačim ko i pišem IF(uslov)THEN ELSE END IF. Možda se vremenom nešto promenilo u "klasičnim" jezicima koji se koriste u uslovima realne eksploatacije ali opet kažem... Ne može baš toliko :D

Još jednom... Sve je to stvar navike i svako ima način na koji odrađuje svoj posao ;)

Notorious B.I.G
9.4.2008, 10:25
Slazem se sa Augustusom kada kaze da za ucenje programiranja je potrebno puno truda i vremena a ne samo da se otvori tema na nekom forumu tipa "Zelim da naucim da programiram".

Lider
9.4.2008, 17:09
Necu mnogo da pametujem samo da kazem kakav je bio moj pocetak.Prvo sam naucio prastari BASIC.Onda sam krenuo na C pa posto mi je bio mnogo konfuzan opredelio sam se na Pascal.Posle nekog vremena seo sam (sto zbog fax-a sto zbog zelje da ga naucim) i naucio C i C++.Iskreno pa ako ti ne odgovara jedan jezik uvek imas drugi bitno je samo da ne izgubis interesovanje.A iskreno mislim da je danas zaista lagodno uciti programiranje u odnosu na nekadasnje vreme.Samo je potrebna dobra volja i nadam se rezultati nece izostati.:cool:

fingerprint
9.4.2008, 19:18
Cim se hvalis da si imao pet iz "programiranja" i da si polozio "sva cetiri programiranja" onda znam da ne znas sta pricas :)

Sto sad napade coveka? Prilicno samouvereno proglasavas ljude neznalicama i govoris da 'nemaju pojma sta pricaju' a pritom ni sam nisi pokazao rezultate (koje stalno trazis od drugih) da bi to potkrepio...


Ako projekat radi jedan covek to ne implicira da se treba raditi "o-ruk" metodom. Radis sam jedan projekat, trajace nekih 3-5 meseci, imaces preko 300 klasa. Probaj ga raditi iz glave i javi dokle si stigao.
Zavisi od velicine i kompleksnosti projekta.


Mislim da je pogresno mlade ljude navoditi na ovakve budalastine. Visual Basic je nesto sto treba zaboraviti(iako ameri i dalje traze ovakve programere)

BASIC je nesto sto mozda treba zaboraviti. Visual Basic ima svoju namenu. Recimo ja nekad koristim GAMBAS (alternativa VB-u na linux-u) da napisem front-end svojih (ili tudjih) konzolnih aplikacija, jer kao sto rekoh : za brzo razvijanje prostih programcica odlican!

Vidim uvezbao si se sa izrazima, nadam se da znas i sta znace.

Ma jok, vezbao sam ih daizgledam cool na forumu...


Znam da se vi klinci lozite na to da ste aktivni na forumu da imate veliki broj poruka pored vaseg imena. Kad sam rekao da se sami malo potrude, rekao sam iz najboljih namera jer ce tako najbolje nauciti da se snalaze(a i usput nauciti mnogo toga.) najlakse je doci na forum i cekati odgovor od nekog zaludnog u tom momentu(tu sam i ja :)). Tako nece nigde stici.

Da, mi klinci (?) provodimo sate refresh-ujuci stranice ne bi li nekome pomogli, kakvi smo gadovi! Mislim da za to koliko je neko koristan forumu sluze stvari tipa zahvalnica (i bivse reputacije, makar pre reputacione mafije), a ne broj poruka. Ili jos bolje, sadrzaj tih poruka...

Augustus
9.4.2008, 19:27
Sto sad napade coveka? Prilicno samouvereno proglasavas ljude neznalicama i govoris da 'nemaju pojma sta pricaju' a pritom ni sam nisi pokazao rezultate (koje stalno trazis od drugih) da bi to potkrepio...

Nisam nikog proglasio neznalicom, ako se neko nasao prozvanim zbog mojih postova, on sam najbolje zna zasto.


Da, mi klinci (?) provodimo sate refresh-ujuci stranice ne bi li nekome pomogli, kakvi smo gadovi! Mislim da za to koliko je neko koristan forumu sluze stvari tipa zahvalnica (i bivse reputacije, makar pre reputacione mafije), a ne broj poruka. Ili jos bolje, sadrzaj tih poruka...

Bas zbog zahvalnica i govorim. Sta su zahvalnice? Cemu sluze? Koja korist od njih? Dodjemo opet na ono da se ljudi pale da imaju puno postova i da pokazuju okolo kako su pametni. Mozda nisam prosipao previse postova ali sam pomagao kad sam mogao, pitao samo kad nigde drugde nisam naisao na odgovore. Inace kladim se da kad nekog prozovem na forumu ko stalno nesto zapitkuje, sledeci put dobro razmisli da li da pita i pokusa, sto je i bio cilj, sam da nadje odgovor i jos bolje nauci materiju.

Ima i onih likova koji svojataju forum(tipa klinci iz kraja) pa kad neko nesto kaze sto se njima ne dopada bacaju drvlje i kamenje.

fingerprint
9.4.2008, 19:36
Bas zbog zahvalnica i govorim. Sta su zahvalnice? Cemu sluze? Koja korist od njih?

Imas temu o tome :D

Inace kladim se da kad nekog prozovem na forumu ko stalno nesto zapitkuje, sledeci put dobro razmisli da li da pita i pokusa, sto je i bio cilj, sam da nadje odgovor i jos bolje nauci materiju.
Problem je u tome sto prozivanje clanova na osnovu tvog misljenja da forum 'nije za postavljanje pitanja, ako se ona mogu iskopati drugde' nije u redu. Imam osecaj da cemo morati da nastavimo ovu raspravu na PM kad je modovi primete :rofl:

Ima i onih likova koji svojataju forum(tipa klinci iz kraja) pa kad neko nesto kaze sto se njima ne dopada bacaju drvlje i kamenje.

Sto jes' jes! Licno sam imao par frustracija zbog takvih...

Augustus
9.4.2008, 19:46
Problem je u tome sto prozivanje clanova na osnovu tvog misljenja da forum 'nije za postavljanje pitanja, ako se ona mogu iskopati drugde' nije u redu.


Tacno tako. Nije za postavljanje pitanja koja su postavljena 1000 puta i na koja su ljudi odgovorili bar jos 5000 puta.

Ma nece valjda da nas diraju...mislim, nemju sanse protiv nas dvojce :)

fingerprint
9.4.2008, 20:01
Tacno tako. Nije za postavljanje pitanja koja su postavljena 1000 puta i na koja su ljudi odgovorili bar jos 5000 puta.
Meh, to je (tezak i nezahvalan, a ponekad i zabavan) posao modova i admina...

Ma nece valjda da nas diraju...mislim, nemju sanse protiv nas dvojce :)
Ali imaju svemocne dugm(ad)ice za brisanje i kaznjavanje, banovanje i celokupan spektar dugmica za mucenje :paranoia:
Nego, sto se tice VB-a, slazem se da je prilicno opasna zamka za novajlije, u koju sam i sam upao, i jedva se iz nje izvukao (srecom uvek sam malko vukao ka mazohizmu, pa mi se menjanje pelena i brisanje bala programima u C-olikim jezicima svidjalo :D ). Mislim, ipak (kao sto rece stevvan) da C i/ili C++ nisu dobri jezici za pocetnike jer zahtevaju od coveka da pohvata ogromnu kolicinu na-pocetku-zeznutih koncepta, a uz nedostatak iskustva u programiranju uopste, mogu da predstavljaju istu toliku zamku, jer ce pocetnik lako da se isfrustrira i odustane... Opet, zavisno od onoga sto coveka zanima, C/C++ ne moraju biti u njegovom najboljem interesu... Ali, povr' svega mislim da bi trebali da pomognemo decku da nadje sebi jezik od koga bi poceo - OK za pocetnike, a da odgovara njegovim interesima... Ili, ako bas hoce da uci C++, da mu pomognemo oko toga : Internet jeste pun knjiga i tutorial-a ali nisu svi dobri, pa mogu imati cak i los efekat na coveka... Evo da pocnem sa par 'provereno dobrih' :
Bruce Eckel's "Thinking In C++" (Ima dva izdanja, besplatna su).
O'Rielly knjige su odlicne, i dobre (nisu besplatne, ali nisu ni igre pa ih svi igramo :D )
PS : preporucio bih da prvo prouci C, pa onda krene na C++, jer vecina knjiga o C++-u (makar iz mog iskustva) zahteva makar osnovno znanje C-a...

Augustus
9.4.2008, 20:11
Cuvenopitanje od cega poceti danas i nema neku veliku dilemu. Sintaksu jezika ce nauciti za mesec dana(bilo kog). U ovom trenutku pocetnik ne moze da zna kojim pravcem u programiranju da ide. Ako vec ide u srednju skolu, onda pretpostavljam da bi voleo da pravi neke desktop aplikacije tipa kataloga, rokovnika itd. Kako god da ih napravi dobro je za vezbu. Jedna jedina stvar koju bih ja preporucio jeste da uci OO jezike. Ne mora odmah da kapira polimorfizam,nasledjivanje itd, ali nek mu stoji pred ocima. Mnogi imaju problema sa prelaskom na OOP nakon sto su se izvestili u VB, Delphi itd.

Dakle izbor je C++/Java/C#

fingerprint
9.4.2008, 20:16
Cuvenopitanje od cega poceti danas i nema neku veliku dilemu. Sintaksu jezika ce nauciti za mesec dana(bilo kog). U ovom trenutku pocetnik ne moze da zna kojim pravcem u programiranju da ide. Ako vec ide u srednju skolu, onda pretpostavljam da bi voleo da pravi neke desktop aplikacije tipa kataloga, rokovnika itd. Kako god da ih napravi dobro je za vezbu. Jedna jedina stvar koju bih ja preporucio jeste da uci OO jezike. Ne mora odmah da kapira polimorfizam,nasledjivanje itd, ali nek mu stoji pred ocima. Mnogi imaju problema sa prelaskom na OOP nakon sto su se izvestili u VB, Delphi itd.

Dakle izbor je C++/Java/C#
Mislim da je Java najbolji izbor od ova tri... A sto se tice kataloga i sl. mislim da to niko ne voli da pravi. Cinjenica je da je vecina pocetnika zagrejana upravo za ono najkompleksnije (skoro najkompleksnije) : pisanje igara :D

Dimebog
10.4.2008, 7:34
Ti imas 23 godine i u stanju si da odvalis ovako nesto?! Slobodno svi vi rodjeni programeri radite na "oruk" i slicnim metodama tipa "kamena sa ramena"...necete dogurati dalje od sk foruma.
A vidi sta si ti odvalio:

Moj je savet, jos dve godine se bavi devojkama, a programiranje ostavi za kasnije :) nece nigde pobeci i bice ga i previse :)
To je nesto kao, najveca glupost koju sam ikad cuo. Programski jezik se najbolje uci u mladosti. Kao da si rekao 'neka saceka do 40-te, nema gde da zuri', upravo zbog toga sto, kao prvo, standardi se menjaju relativno brzo, i kao drugo, najbolje je krenuti iz mladosti, cak ako je moguce pre desete godine. Koliko bi mu bilo tesko da se sad presaltuje na .NET platformu?

U ostalom, a vezano za prvi citat; bas bih voleo da mi pokazes algorithm nekog veceg projekta. Prosto mogu da zamislim MS team kako se okuplja i crta algorhitm pre nego sto zasednu da prave novi OS. Crtanje algorithma nije nista gluplje od pseudo-codea koje si spomenuo sa podsmehom.

Shto se tice momaka sa ETF-a, njima svaka cast. Ali otici na ETF sa namerom da naucis programiranje je isto kao otici u muzicku skolu sa gitarom i namerom da naucis thrash metal. Imas dva izbora: de probas 'oruk' metodom ili da slusas predavanje nekog demona od 150 godina koji kompjuter u zivotu nije video a informatikom se bavi zato sto nema gde da se zaposli sa diplomom iz matematike.

PeTkO
10.4.2008, 9:15
Mnogi imaju problema sa prelaskom na OOP nakon sto su se izvestili u VB, Delphi itd.

Dakle izbor je C++/Java/C#

Upravo tako.Zato ja nikad nisam preporucio da se pocinje sa VB-om.I uvek sam dobijao pljuvanje, ali ok.Taj koji pocne sa VB imace muku ako odluci da predje na neki OOP jezik.

I samo jos jedan komentar na jedan tvoj post.Rekao si da treba da se za svaki posao pre toga treba napraviti algoritam.Buahahaha.Onaj, ko nemoze, nije sposoban, ima manji IQ koeficijanat, nije sposoban da u glavi napravi program kako ce sve to raditi, koje ce biti petlje i ostalo, taj bolje nek' igra Sims.

pivonroll
10.4.2008, 10:38
Verovali ili ne do sada postoji oko 6000 programskih jezika (ili tako neka velika cifra sa hiljadarkom :kreza:).A danas u upotrebi ih je oko stotinak. Ja kad sam ovo cuo na predavanju bio sam vrlo iznenadjen, a verujem da su i neki od vas.
Inace sve je to lepo programiras u C#,C++,JAVA,C,Python ...
Znate sta je veca muka od pisanja programa u nekom programskom jeziku? Pravljenje programskog jezika! Za to, tim ljudi, a ne jedan covek, propisa medveda, slona i ceo zivotinjski svet dok ne bude gotov. Evo mi sad to radimo na faxu i to ne pravljenje celog programskog jezika vec samo implemetaciju leksickog i sintasknog analizatora za pojedine delove kao sto su If Then Else naredbe i slicno, zatim prepoznavanje aritmetickih izraza itd., a nista od ovog nije nimalo lako. Nimalo. Da vidite koje vam tu znanje, volja i upornost trebaju. Zato sad kad mi neko kaze da treba napisati program u nekom programskom jeziku, ja pucam od srece. Nema kontekstno slobodnih gramatika, yeeej. Nema implementacije analize navise yeeej. Nije da me to smara, samo ima punooo posla. I da ne tupim puno, cepaj ono sto volis a ne ono za sta mislis da je isplativo. Sintaksa se najlakse skapira. Shvatiti moc koju jezik pruza e to je nesto sto ide sa godinama!

fingerprint
10.4.2008, 10:43
Heh, ja znam lika koji je napisao sopstveni C kompajler... Covek je genije za programiranje :D

VojaM
10.4.2008, 11:25
@PeTkO: Da, tako je ako pišeš programe za svoj groš i iz hobija.

Ako ti je to posao, nemaš kada da se misliš i premišljaš. Mnogo je lakše nacrtati algoritam, tu razjasniti stvari i onda kodirati bez previše iznenađenja. A tek ako treba nešto da ispravljaš posle godinu, dve ili tri...

Augustus
10.4.2008, 11:32
To je nesto kao, najveca glupost koju sam ikad cuo. Programski jezik se najbolje uci u mladosti. Kao da si rekao 'neka saceka do 40-te, nema gde da zuri', upravo zbog toga sto, kao prvo, standardi se menjaju relativno brzo, i kao drugo, najbolje je krenuti iz mladosti, cak ako je moguce pre desete godine. Koliko bi mu bilo tesko da se sad presaltuje na .NET platformu?

Mslim da imamo sampiona. :) Najbolje programere koje sam upoznao se nisu bavili programiranjem pre fakulteta. OK ima extra talentovanih klinaca itd, ali bukvalno najbolji koje sam ja sreo(a sreo sam ih) se u mladosti nisu bavili programiranjem(bar ne ozbiljno).
Standardi se menjaju brzo, ali ne bas toliko brzo. Saltovanje sa platforme na platformu nema veze sa tim koliko si dobar u prethodnoj, vec koliko mentalnu blokadu imas ka drugim.


U ostalom, a vezano za prvi citat; bas bih voleo da mi pokazes algorithm nekog veceg projekta.

Kriticne funkcionalnosti koje su usko grlo za performanse sistema se itekako modeluju dijagramima aktivnosti i dijagramima sekvence(koje je ja ne podnosim, ali sta ces)


Shto se tice momaka sa ETF-a, njima svaka cast. Ali otici na ETF sa namerom da naucis programiranje je isto kao otici u muzicku skolu sa gitarom i namerom da naucis thrash metal. Imas dva izbora: de probas 'oruk' metodom ili da slusas predavanje nekog demona od 150 godina koji kompjuter u zivotu nije video a informatikom se bavi zato sto nema gde da se zaposli sa diplomom iz matematike.
Ja nisam sa beogradskog univerziteta tako da ne mogu da komentarisem kvalitet nastave tamo. Znam samo da je mozda pod znakom pitanja, ali na svakom fakultetu ima delova pod znakom pitanja (neki profa kojeg se ne mogu resiti :)).

Zelim reci da dosta zavisi od fakulteta(koje smernice ti daje, jer to i jeste jedina uloga fakulteta a ne da pravi eksperte), ali najvise zavisi od samog pojedinca. Gomila mojih kolega koji su zavrsili generalno znaju ono malo sto su im pokazali. Nikad se nisu potrudili da prosire to znanje(tek kad su ih na poslu naterali :)).

p.s.
da li bi bio ljubazan da nam kazes sa kojeg si ti fakulteta kad vec pricas tako o ETF-u. Cisto klinci da znaju gde da idu :)

Augustus
10.4.2008, 11:42
Evo mi sad to radimo na faxu i to ne pravljenje celog programskog jezika vec samo implemetaciju leksickog i sintasknog analizatora za pojedine delove kao sto su If Then Else naredbe i slicno, zatim prepoznavanje aritmetickih izraza itd., a nista od ovog nije nimalo lako. Nimalo. Da vidite koje vam tu znanje, volja i upornost trebaju.

Mislis na koriscenje Lex i YACC? Mnogi su radili i nije bas tako komplikovano. Meni se licno ne svidja izmisljanje tople vode, ali zna biti korisno kad recimo pravis neki script jezik koji ce tebi interno pomoci za nesto(code generation)
Evo nekog primer sa neta:
http://tldp.org/HOWTO/Lex-YACC-HOWTO.html


Shvatiti moc koju jezik pruza e to je nesto sto ide sa godinama!

Upravo tako. Koliko god se ja trudio da na brzinu pohvatam sta kad i gde da koristim, ne ide dok se ne uhvatis u kostac sa svim problemima i mogucnostima, a zato opet treba vreme.

Augustus
10.4.2008, 11:47
I samo jos jedan komentar na jedan tvoj post.Rekao si da treba da se za svaki posao pre toga treba napraviti algoritam.Buahahaha.Onaj, ko nemoze, nije sposoban, ima manji IQ koeficijanat, nije sposoban da u glavi napravi program kako ce sve to raditi, koje ce biti petlje i ostalo, taj bolje nek' igra Sims.

"Kolega" Vi imate 14 godina(ako je profil tacan) i niste videli ni 'p' od programiranja, a vredjate vise od 60% programera u srbiji.

Programiranje nije nesto zasta je potrebno imati IQ preko 120. Tu ima itekako fizikalisanja koje zna biti dosadno, a za koje nije potrebna narocita pamet. Mnogi programeri nemaju "mastu" a ona je najvaznija kod resavanje mogih problema. Ali i ti koji je nemaju itekako zanju biti korisni. Das im sve gde sta i kako da urade i oni to urade tako detaljno i pedantno da se odusevis. Urade mnogo bolje od tebe jer se ti suvise smaras dok to radis i samo cekas da otaljas.

VojaM
10.4.2008, 13:30
Ono što mnogi danas ne shvataju jeste velika razlika između toga da li se neko programiranjem bavi iz hobija (zato što misli da treba i to znati, zato što je video da se njegov ortak iz razreda time bavi, zato što je to cool ili zato što misli da će da namlati mnogo para za kratko vreme) ili zato što mu je to posao.

Vremena kada je svako mogao da se amaterski bavi programiranjem na nivou kao što je to bilo u vreme 8-bitnih i prvih 16-bitnih (Atari ST, Amiga) kompjutera sada su, nažalost, prošla.

A što se tiče načina programiranja, upotreba dijagrama toka (a to NIJE algoritam, algoritam je nešto drugo) i svih "dosadnih" džidža-bidža tu stvari stoje kao u odnosu prema proizvodu zanatlije i istom tom proizvodu iz fabrike. Zanatlija se može oslanjati na dugogodišnje iskustvo i veštinu i, naravno, nije obavezan nikom da ostavlja uputstvo za proizvodnju takvog istog ili sličnog proizvoda, ali zato pravi taj proizvod mnogo duže nego i fabrici (možda i kvalitetnije), a ako hoće da ima naslednika, taj mora da šegrtuje mnogo godina dok ne bude sve imao u prstima kao i majstor. Ako pak treba da praviš neki proizvod tako da je dovoljno kvalitetan, ali da bude brzo proizveden (tj. da rad ima veću produktivnost, što je broj proizvoda u jedinici vremena), onda se proces razbija u mnogo manjih potprocesa, za veći deo njih angažuju se mašine (pa čak i roboti), radi se na pokretnoj traci i na kraju se sklapa proizvod iz delova.

E, tako vam je isto sa amaterskim/hobističkim/inženjersko-naučnim programiranjem i profesionalnim programiranjem. Ili ćeš da učiš sve živo, probaš, kradeš fazone i vežbaš godinama - pa ćeš sve imati u prstima, neće ti trebati algoritamske šeme ni dijagrami toka, ali ćeš pisati program relativno dugo i samo ćeš ti moći da se snađeš ako bude trebalo da se nešto menja (ili nećeš ni ti moći); program će biti optimizovan i "upicanjen" najbolje što može i koristiće se uglavnom namenski, a kad bude zatrebalo nešto da se menja, uglavnom se nikom neće isplatiti da kopa po tom programu ili da pokuša da te nađe. S druge strane, ako se zaposliš u specijalizovanoj firmi kao član tima programera-profesionalaca, razvijaćeš samo deo koda, dobro ispitanim metodama, uz sva pravila koja se u školi uče (dijagrami toka, obavezni komentari, obavezna dokumentacija), kompletan paket sklopiće sistem-integrator, a za projekat će biti zadužen i odgovoran sistem-projektant; kada nekad bude potrebno da se nešto izmeni, zbog promene zakona, promene parametara ili bilo čega (to se, u robnom maniru, zove "održavanje programa"), iz dokumentacije će se lako naći koji modul treba da se izmeni, iz komentara će se videti šta konkretno treba da se menja, a pošto je modul pisan čisto i jasno, izmene će se lako izvršiti.

Zanimljivo je, recimo, da mnogi (pa i ovde na forumu) ne mogu da zamisle zaista komplesan programski paket, pa zato pričaju da "ko ne može u glavi da zamisli program, taj nek ide pa se igra". Moja sestra u Kanadi, recimo, radi kao projektant za programske pakete za državnu upravu. Šta mislite, koliko traje samo priprema (projektovanje, podela posla), pa zatim samo kodiranje, implementiranje logičke kontrole (veoma zanemarene u domaćim programerskim krugovima), testiranje i na kraju instalacija sistema? Prošle godine su radili obiman sistem za platni promet u jednoj velikoj banci - i to je trajalo celih 6 meseci. Pa još obuka korisnika, ispravljanje bagova, dodatne provere i ispravke - još 3 meseca. E, to ne može da stane "u jednu glavu, bez algoritma"... mora se upotrebiti mnogo glava...

Dimebog
10.4.2008, 15:35
OK ima extra talentovanih klinaca itd, ali bukvalno najbolji koje sam ja sreo(a sreo sam ih) se u mladosti nisu bavili programiranjem(bar ne ozbiljno).
Hoces da kazes da ako je neko programirao na Spectrumu sa svojih sedam (ozbiljno ili neozbiljno), a posle presao na nesto jos laganije kao qBasic sa na primer devet, deset nema potencijal da bude dobar programer? Au, znaci tu sam ja skrenuo. Steta sto me roditelji nisu drzali podalje od kompjutera, ko zna gde bih sad dogurao sa svojih devetnaest godina i profesorskom diplomom u fioci.

Standardi se menjaju brzo, ali ne bas toliko brzo. Saltovanje sa platforme na platformu nema veze sa tim koliko si dobar u prethodnoj, vec koliko mentalnu blokadu imas ka drugim.
Kad imas mentalnu blokadu, obratis se psihologu. Jedna stvar je kad hobista iz sentimentalnih razloga ne zeli da predje sa 'sestice' na '.NOT', a druga kad si zbog posla primoran da jednostavno prihvatis promenu a svakako je lakse obraditi novu platformu ili ceo novi jezik ako imas iskustva u rukavu, a narocito ljubavi. Ja sam relativno mlad i dosad nisam bio placen ali sam iz entuzijazma naucio quakeC i CON script iako niko za to nece da mi da novaca. Znaci kad se hoce, moze se.

da li bi bio ljubazan da nam kazes sa kojeg si ti fakulteta kad vec pricas tako o ETF-u. Cisto klinci da znaju gde da idu :)
Ja sam zavrsio faks prosle godine i imam bachelor degree profesora informatike koju sam dobio u US, a koja je nostrifikovana na jednom domacem univerzitetu tako da mi zvanje vazi i u nasoj zemlji (to mi pise u radnoj knjizici). Sto se tice domacih obrazovnih ustanova, niti imam nameru da komentarisem niti zelim da dajem svoje recenzije a to u ostalom i nije tema. Najkorisnije stvari koje sam naucio u zivotu, naucio sam sam od sebe i iskljucivo svojom voljom. Vec nekoliko godina sam u indie game developmentu i ne zanosim se da zivim od toga ili od programiranja uopste, vec od profesure.

Crazy Shadow
10.4.2008, 15:40
Uh ova tema se bas prosirila.Ja sam cetvrta godina srednje skole.Hteo bi da se bavim programiranjem.Pa me zanima sta bi ste mi preporucili da upisem?

Augustus
10.4.2008, 16:13
@Dimebog
super je kad ljudi sami sebe diskredituju, onda ne moras da se segacis sa njima. :)

voodoo_
10.4.2008, 16:25
Uh ova tema se bas prosirila.Ja sam cetvrta godina srednje skole.Hteo bi da se bavim programiranjem.Pa me zanima sta bi ste mi preporucili da upisem?
Ako imaš pare, ETF i softversko inženjerstvo.

Crazy Shadow
10.4.2008, 17:24
Sta mislite o FIT-u?Razmisljam da upiesm programiranje igara.

Augustus
11.4.2008, 9:51
Ako imaš pare, ETF i softversko inženjerstvo.

Znaci ipak je istina to sto kazu da se softversko inženjerstvo na ETF msno placa. Bedak, bas im nije fora. Mislim da je razlog sto su pokupili profesore sa drugih univerziteta pa ,moraju nekako i da ih plate.

Zboravio sam smerove u Nisu(generalno dobar fakultet, samo malo zastareo), ali u NS imas potpuno besplatan taj smer. Pa ako ti nije daleko :)

Dimebog
11.4.2008, 10:43
@Dimebog
super je kad ljudi sami sebe diskredituju, onda ne moras da se segacis sa njima.
Ja nisam znao je ovo tvoja i moja licna debata pa moramo da se diskreditujemo radi politickih poena. Ali ako zaista mislis da sam se 'diskreditovao' bilo kojom svojom izjavom, moram da zakljucim da si ili veoma prost (sto je sasvim normalno za ove prostore) ili jednostavno glup, ali u svakom slucaju nevaspitan, sudeci po vecini stvari koje si izrekao u ovoj temi i po nacinu na koji se obracas drugim korisnicima. Ja samo da vidim tvoje tripple-postove i smuci mi se zivot. Da li vas i to uce na fakultetu?

U zdravlje.

Augustus
11.4.2008, 10:49
moram da zakljucim da si ili veoma prost (sto je sasvim normalno za ove prostore) ili jednostavno glup, ali u svakom
nevaspitan


Hej pazi, pocece da nam brisu postove. Mada se mora priznati da sam dobro podmazao ovu temu. Pored ovog rata, dosta se i pametnih stvari reklo, tako da mozda nekom bude i korsisno. U svakom slucaju nekom ce biti zabavno.

A sto se tice tvoje opaske, da glup sam i prost i povrh svega nevaspitan(sto je sasvim normalno za ove prostore), ali zato ste Vi profesore dosli da nas naucite kakvi trebamo biti;-)

Dimebog
11.4.2008, 11:00
Rekao sam 'ako zaista mislis' itd. Jer u tom slucaju nesto od toga svakako stoji.

U pravu si. Dobra je tema i ne bi bilo u redu da da zakljucaju ili tako nesto. Nemam zasto da se svadjam sa tobom. Ako imas nesto da mi kazes, posalji mi PM, i ja cu sa zadovoljstvom da ti odgovorim. Ovakve javne prepirke i sam ne podnosim.

Patton
11.4.2008, 11:39
Ne podnosim ih ni ja, tako da one od ovog momenta prestaju. I zamolio bih sve da pisu uglavnom iz iskustva sa kojim jezicima i okruzenjima su baratali i da na osnovu tog iskustva preporucuju jezike. Da ne bude kao ranije sto smo imali velikog znalca u oblasti programiranja koji je solio pamet svima, a njegovo najvece dostignuce je bio antivirus program koji je bio najbolji od svih, a pisan je u GameMakeru.

holodoc
11.4.2008, 11:44
Ne podnosim ih ni ja, tako da one od ovog momenta prestaju. I zamolio bih sve da pisu uglavnom iz iskustva sa kojim jezicima i okruzenjima su baratali i da na osnovu tog iskustva preporucuju jezike. Da ne bude kao ranije sto smo imali velikog znalca u oblasti programiranja koji je solio pamet svima, a njegovo najvece dostignuce je bio antivirus program koji je bio najbolji od svih, a pisan je u GameMakeru.
Da se držim pravila...
Iz svog iskustva znam da je u pitanju Zmaj.. :D

voodoo_
11.4.2008, 12:03
Znaci ipak je istina to sto kazu da se softversko inženjerstvo na ETF msno placa. Bedak, bas im nije fora. Mislim da je razlog sto su pokupili profesore sa drugih univerziteta pa ,moraju nekako i da ih plate.

Zboravio sam smerove u Nisu(generalno dobar fakultet, samo malo zastareo), ali u NS imas potpuno besplatan taj smer. Pa ako ti nije daleko :)
U principu se od programiranja i projektovanja softvera isto radi i na računarskoj tehnici (koja se može upisati na budžet, kao i svi ostali smerovi), ali na prve dve godine treba savladati i elektrotehničke predmete. Ko to neće a ima pare, on upiše softversko inženjerstvo :)
Mada oko tih profesora, oni sa ETF-a predaju i na privatnim fakultetima, a ne obrnuto :) plus su tamo uljudniji prema studentima nego na ETF-u, mada se i to normalizovalo poslednjih godina.

Augustus
11.4.2008, 12:14
Iz svog iskustva znam da je u pitanju Zmaj.. :D

To bi nesto davno, onaj dugacak thread, kad je zezao sve i govorio kako je izda dva CD-a igrica itd. To taj? (jesam se smejao toh dana :D )

PeTkO
11.4.2008, 13:09
"Kolega" Vi imate 14 godina(ako je profil tacan) i niste videli ni 'p' od programiranja, a vredjate vise od 60% programera u srbiji.

Programiranje nije nesto zasta je potrebno imati IQ preko 120. Tu ima itekako fizikalisanja koje zna biti dosadno, a za koje nije potrebna narocita pamet. Mnogi programeri nemaju "mastu" a ona je najvaznija kod resavanje mogih problema. Ali i ti koji je nemaju itekako zanju biti korisni. Das im sve gde sta i kako da urade i oni to urade tako detaljno i pedantno da se odusevis. Urade mnogo bolje od tebe jer se ti suvise smaras dok to radis i samo cekas da otaljas.

"Kolega", Vi(kad smo vec na Vi) ste stariji od mene tacno 10 godina (moj profil je tacan, nadam se da je i vas tacan), i pretpostavljam da ste za tih 10 godina popili svu pamet ovog sveta u oblasti kompjuterskog programiranja.Pretpostavljam i da iza Vas stoji nekoliko velikih, komercijalnih, projekta, jer vidim da sve sto ste do sada pisali na ovom forumu, pisali iz velikog iskustva.

Ja sam svestan da nisam video ni "p" od programiranja, ali znam i da nijedan pocetnik nece crtati algoritme za obican digitron, ili jos gore "hello world".Ako Vi crtate algoritme za tako proste stvari, onda znajte da ste se debeelo zaj*bali sto ste poceli da se bavite programiranjem.Ja nisam rekao da algoritmi nisu UOPSTE potrebni, ali sam rekao da ako programer nema mastu, vec pise hiljade i hiljade kodova mehanicki, taj je zesce izbagovan!Ako programer za neki zadatak nema neku svoju ideju kako bi to mogao da uradi, vec radi cisto "knjiski", ja stvarno ne znam sta takav covek trazi u svetu programiranja.

Nadam se da sam Vam sad malo bolje pojasnio moj predhodni post, ako Vam nije bio jasan!

P.S. A ako vise od 60% programera (tako ste vi naveli brojku) u Srbiji radi "knjiski" i "mehanicki" bez trunke maste i razmisljanja, onda mi je jasno zasto je bilo kakav razvoj programa i/ili igara u ovoj zemlji stravicno mali!

edit: Nadam se i da Vam vise nece smetati mojih "14 godina", i da me necete vredjati time da ako ste stariji od mene 10 godina mozete da mi "solite" pamet.Ja sam samo rekao svoj stav i nacin na koji ja radim!

Augustus
11.4.2008, 13:18
P.S. A ako vise od 60% programera (tako ste vi naveli brojku) u Srbiji radi "knjiski" i "mehanicki" bez trunke maste i razmisljanja, onda mi je jasno zasto je bilo kakav razvoj programa i/ili igara u ovoj zemlji stravicno mali!


Nije to samo kod nas. Pogresno je mislisti da smo mi progrmeri neki preterano nadareni likovi. Vecina nas nije, i jednostavno odlazi na posao kucka par sati i ode kuci. Ti mislis da takvima nema mesta u ovom poslu, ali gresis. Videces kasnije da nisu svi geek-ovi i da se loze na kuckanje kodova itd. Stariji ljudi jednostavno gledaju na to kao na posao, a ne ljubav ili sta ti ja znam.

Mozda se igre i nerazvijaju preterano kod nas(definitivno ne zbog nedostatka maste :)), ali se razvoj itekako komplikovanih i korisnih aplikacija obavlja kod nas.

p.s.
Oprosti ako sam te uvredio, nije mi bila namera.;-)

fingerprint
11.4.2008, 14:44
Stariji ljudi jednostavno gledaju na to kao na posao, a ne ljubav ili sta ti ja znam.

Mislim da poslom kao sto je programiranje (ili prosveta) treba da se bavi samo onaj ko to voli, u suprotnom efekti su mali, a nekad i negativni :(

A drugi problem je motivacija, verovatno (ne znam, nisam radio kao profesionalni programer :D ) jer predpostavljam da kod nas plate i nisu neke, pa covek brzo izgubi onaj funky osecaj kad radi...

Augustus
11.4.2008, 15:01
Da, vole oni ovaj posao(iskreno ne bas svi) ali ga vole toliko da provedu 8 sati na poslu i posle ih to vise apsolutno ne interesuje. Njihove reci:"cimao sam se ko klinac i ja, onda skontas da radis za platu i da te boli za sve. Ako bas pozelis nesto novo da radis, malo se igras sa tim i to je to". Mi mladi i zaludjeni programeri i nemamo neki narocit zivot(bar dok pare ne dodju :) ) dok stariji ljudi neke druge zivotne vrednosti gledaju drugacije od nas.

seymourc64
11.4.2008, 15:10
Da, vole oni ovaj posao(iskreno ne bas svi) ali ga vole toliko da provedu 8 sati na poslu i posle ih to vise apsolutno ne interesuje. Njihove reci:"cimao sam se ko klinac i ja, onda skontas da radis za platu i da te boli za sve. Ako bas pozelis nesto novo da radis, malo se igras sa tim i to je to". Mi mladi i zaludjeni programeri i nemamo neki narocit zivot(bar dok pare ne dodju :) ) dok stariji ljudi neke druge zivotne vrednosti gledaju drugacije od nas.
Amen to that

E da. Faks je pokazao da bolji programeri postaju oni koji pre faksa nisu znali apsolutno ista/vrlo malo o programiranju. Ja sam sa 14 pravio igre u qbasicu, sa 16 sam pravio igre u asm/pascal kombinaciji, sa 17 sam "ubijao" mozak smisljajuci polimorfne/boot sector/ko zna sta maliciozne programcice, a pogledaj sada. Ja se patim tu sa nekim sopstvenim sajtom i trazim freelance poslove, dok kolege(za koje sigurno znam da nisu programirali ranije, jer je vecina od njih isla sa mnom u srednju) koji su ostali na faksu rade projekte tipa neuronske/semanticke mreze i sta ti ja znam, o ovi drugi(zaposleni u firmama) vec menadzerisu i vode sopstvene projekte sa platama od 800e+. I da, programiranje se manje placa nego projektovanje. Apstrakcija realnog sistema i njegovo modelovanje je najzahtevniji i najbolje placen posao u industriji(+ako si projektant obicno usavrsis i menadzerske sposobnosti pa vodis svoj tim)...

fingerprint
11.4.2008, 16:29
Moze biti da je to u praksi tako. Ne mogu da kazem, jer nisam ni srednju zavrsio. Ali, za svako pravilo postoje izuzetci (osim kad mi odgovara da ih sakrijem, i kazem da nema)... Npr. Richard Stallman...?
Hocu da kazem, ne verujem da bas SVAKI programer-pre-fax-a zavrsi gore od onog ko je poceo to na fax-u...

U svakom slucaju, nisam siguran da bih voleo da mi programiranje bude primarna struka, jer na ovim nasim prostorima ko zna gde bih zavrsio... Mozda bi pravio nekakve baze podataka ceo zivot... Ili bi popravljao programatore ves masina. To i nije cudno, s obzirom na to da i iskusni administratori nekih tamo super-servera usput ciste WC samo zato sto je gazda tako rek'o, a gazda je bog... Prokleti privatnici... E, sad, vi ste oni koji su zavrsili fax, je l to stvarno tako?
Ali, koliko sam cuo, po iskustvima mnogih ljudi, zavrsiti elektroniku na ETF-u je prava stvar... Sta vi mislite?

voodoo_
11.4.2008, 16:56
Ja sam čuo upravo suprotno, i to iz usta profesora sa ETF-a koji je elektroničar pa se prešaltao na softver u nedostatku posla.
Sa druge strane, završiti energetiku uopšte nije loše (ako imaš neke kombinacije oko posla u struci, znači ne da ideš u termoelektranu pa da tražiš posao) jer su dobre pare, ma kako taj smer odurno delovao. Ja ga lično ne bih pipnuo motkom :) ali drugar radi u nekoj firmi koja se time bavi i plate su sjajne.
Ali nemam problema ni sa tim razvijanjem "bankarskog" softvera. Jeste užasno repetitivno, ali si barem pošteđen celodnevne brige ovih što stalno jure za "trendovima". Fina plata i mirna glava, i gledaš svoja posla.

seymourc64
11.4.2008, 17:39
Richard Stalman, Stiv Jobs, Bil Gejts i ostali fenomeni nisu dokaz, vec izuzeci :).

Sto se tice ETF-a, nem' pojma, ja sam zavrsio FTN racunarstvo i automatiku (rac . nauke i informatika) . Veci grad, bolji/tezi fakultet, tako da ETF moze biti samo bolji izbor (a FTN je ono,sta ja znam :) )...

A sto se tice bankarskog softwera, ima tu razlike da li dizajniras bazu, pravis front-end, implementiras neke algoritme za podrsku odlucivanju, neku vestacku inteligencija za npr predvidjanje isplativosti raznih ulaganja, sta ti ja znam... Svakom po zasluzi, raspodela posla :). Naravno sve ovo pricam kao 3-rd party prenosnik, ne znam iz licnog iskustva...

Inace, ako se dobro secam, nama je profesor Perisic(koji nam je bio glavni profesor) uvek govorio da to(moje) obrazovanje od nas treba da nacini projektante softvera, a ne programere. Jer projektanti odlucuju, dizajniraju(ovo shvatiti u sirem obliku, a ne kao nekakvo crtkanje :) ), razvijaju algoritme i bla/bla, a programeri dobijaju zaduzenja i reference u okviru kojih moraju da naprave potrebnu implementacijju.

Ja sam upravo zbog toga sto sam imao znanje pre faksa mnoge predmete (kao npr Specifikacija softvera i modelovanje(tako nesto bese), Projektovanje Softvera, Upravljanje softverskim projektom) smatrao smaranjem. Jer, boze moj, ja se nisam hteo smarati nekim tamo uml dijagramima i pravilima lepog kodiranja. Ja sam odrastao da je bolje pisati nesto tipa mov ax,cx;shl cx,1;shl ax,4;add ax,cx; nego jednostavno mnoziti sa 10 ;)

holodoc
11.4.2008, 17:57
Naravno sve ovo pricam kao 3-rd party prenosnik, ne znam iz licnog iskustva...
I ovo je jedini razlog zbog čega kod nas razvoj softvera može da se rađa kao na vrbi grožđe... Gomila iskompleksiranih ljudi od kojih većina nikada u životu nije ni takla privredu ali na osnovu svog dosadađnjeg iskustva sa faksa, srednje škole i sličnih instituacija izvlači zaključak da mora biti onako kako su umislili i nikako drugačije.... Čast izuzecima u ovoj temi i njima se odmah izvinjavam akoji su sami će već zaključiti.

Znači muka mi je kada ovako dođem na neku temu i umesto da vidim ljude da o nečemu konkretnom i korisnom razgovaraju koriste sve svoje vreme da se prepucavaju i sebe uzdižu iznad drugih po nekim nebuloznim osnovama... Nije naziv "programer" taj koji treba njegov posao da uzdiže na "nivoe" iznad ostalih nego dodatak "dobar" ili "odličan" ispred... Zidara cenim isto toliko koliko i administratora... ETF-ovca koliko i FON-ovca... Ali po "dorpinosnoj" strukturi i stepenu u kome može sa njime da se sarađuje a ne po nekim glupim kriterijuma koje neću ni da navodim bre. Neargumentovane kompleksaše i "lost-cause" ratnike ne trpim tako da....

Rekoh šta imam da kažem tako da sada odoh da čitam neku dokumentaciju.... Bolje i po živce i po struku nego gledati kuda plovi ovaj brod...

fingerprint
11.4.2008, 18:04
Richard Stalman, Stiv Jobs, Bil Gejts i ostali fenomeni nisu dokaz, vec izuzeci :).

Ali, za svako pravilo postoje izuzetci (osim kad mi odgovara da ih sakrijem, i kazem da nema)... Npr. Richard Stallman...?
A sta sam ja rekao? :)
Nema veze :D

seymourc64
11.4.2008, 18:04
Uf izvini ako sam te uvredio. Ako su lagali mene i ja lazem vas(tj njih). Znam da imas iskustva i to sve ( a ja imam iskustvo od dve nedelje rada, ovaj soc-network sajt koji radim i jedan neuspesan razgovor za posao-eto sta se desava kada se ne ponovi gradivo ), ali hebote nisi mi morao reci da sam iskompleksiran tako direktno.

Sorry fingerprint, jesi rekao si. Moja greska :)

Notorious B.I.G
11.4.2008, 21:48
Kad sam sve ovo procitao doslomi je da batalim sve i programiranje i skolu, i da odem u sumu da sadim ljubicice.:D

Ne znam,moje misljenje je da iskustvo ima presudan znacaj u programerskom poslu,ja iskreno stvarno volim programiranje i jos ucim i planiram time da se bavim,trenutno idem ETS u Novom Sadu i planiram da upisem FTN konkretno Рачунарске науке и информатика pa me zanima kakva su vasa iskustva sa ovim faklultetom i ovim smerom ako je naravno neki isao bas to

Mislim da je pred znanje korisno jer se tako lakse uci novo gradivo.Ipak kada nesto znas dovoljno ti je jos malo samo da dopunis znaje i sigurno ces imati bolje rezultate od ostalih

fingerprint
12.4.2008, 0:26
Kad sam sve ovo procitao doslomi je da batalim sve i programiranje i skolu, i da odem u sumu da sadim ljubicice.:D
Nije pametno u sumi saditi ljubicice. Uvek ih pojedu nekakve zverinje dok ne gledas.

Augustus
12.4.2008, 9:52
@Notorious B.I.G nije mi jasno zasto zelis da batalis? Sta smo to ruzno rekli?

Predstavu o programiranju koju sam ja imao na 3 godina faksa(mozda i 4) i koju imam sada posle skoro 2 godine radnog iskustva se ne mogu meriti. Prosto se smejem sebi kad se setim svojih razmisljanja.

@holodoc na koga god se ljutis nemoj. Na ovom forumu ima jako puno srednjoskolaca i ranih fakultetlija(bio i ja) i "zmajeva" koji nisu stekli pravu sliku o privredi(nisu ni mogli). Sad ako sam ja malo bezobrazan, jbg ovo je slobodna zemlja(tako se kaze). Inace i na drugim forumima koji poznati kao IT gotovo je ista slika. Manje srednjoskolaca i gomila lenjih studenata.

@seymourc64 - kladio bih se da se znamo ;-)

seymourc64
12.4.2008, 11:46
@seymourc64 - kladio bih se da se znamo ;-)
Tko zna, tko zna :)

Patton
14.4.2008, 8:42
A drugi problem je motivacija, verovatno (ne znam, nisam radio kao profesionalni programer :D ) jer predpostavljam da kod nas plate i nisu neke, pa covek brzo izgubi onaj funky osecaj kad radi...
Mozda zbog toga kod nas i nema toliko programera. Ja ne znam sta je sa ljudima, ocekuju da zavrse fakultet i da se odmah zaposle kao programer sa 1000+ evra platom. Isuse! Pa to nema nigde. Tolike plate kod nas itekako postoje, ali niko nece imati toliku platu kada se prvi put zaposljava. Drugo, niko nece primiti radnika i dati mu ogromnu platu ako iza sebe ima samo znanje sa faxa kao iskustvo, a nijedan komercijalni produkt. Mozda ima izuzetaka, ali takve jos nisam vidjao.

Dakle, knjigu u ruke i na ucenje, zaposliti se prvo u manjoj firmi sa 300-400e platom, pa postepeno napredovati.

EDIT: Jos da dodam... kod nas preovladava neki idiotizam (da ga tako nazovem) u smislu: zavrsio sam fax, tamo sam naucio koliko sam naucio i to znanje cu koristiti dok sam ziv. Jedino takvi programeri imaju nikakve plate. Onaj koji je spreman da uci i dalje i da uplovljava u nove vode u svetu programiranja, imace i vecu platu i sansu da napreduje. Kada se zavrsi fax, ne zavrsava se i ucenje. Mnogi to ne znaju.

Augustus
14.4.2008, 12:51
Mnogo zavisi od tebe samog koliko znas i trudis se ali recimo ovako nekako stoje stvari(mesecna primanja):

totalni pocetnik: 350-500 eura
1-2 godine iskustva: 500-800 eura (mada ovde slobodno uracunaj 80% seniora)
3-5 godine iskustva: 800-1300 eura
5+ godina iskustva: 1300+ eura

Ovako nekako stoje stvari ali opet kazem mnogo zavisi od tebe kako se gde pokazes. Gore pomenute cifre su prikazane za ljude koji znaju programiranje i odprilike je to tok povecanja plate u vecini firmi. Naravno extra talentovani brzo dodju do visih primanja,ali nismo svi extra talentovani;-)

Da budem iskren, najvecu platu koju prima neko koga ja poznajem je 2500 eura mesecno. To je covek sa 5+ godina iskustva i koji stvarno zna(mislim da se i ne bavim samim kodiranjem vise, vec projektovanjem).
Ovde ne racunam ljude koji uspeju kao freelance outsource-eri da zarade do 5000 zbog njihove genijalnosti(znam jednog takvog i jednostabno covek mi nije jasan, radi 2 full time i 1 part time job za strance i sve to stane u 8 sati dbevno,WTF!?)

Isto tako znam gomilu programera sa 3-5 godina iskustva koji nemaju vise od 700-800 eura. Naravno kao sto neko rece, neki ljudi ni posle nekoliko godina rada ne steknu iskustvo vec nekako prezivljavaju u osrednjosti.

Augustus
14.4.2008, 13:04
Mozda zbog toga kod nas i nema toliko programera.


Imas li neki podatak koliko ih ima?

Patton
14.4.2008, 14:35
Imas li neki podatak koliko ih ima?
Nazalost ne, ali cisto sumnjam da smo razvijeni po tom pitanju. I naravno mislim na prave programere, a ne na one koji sebe smatraju "programerima" i pisu neke upite za bazu, ili celog zivota vrte 10 komandi u nekom prostom jeziku.

Notorious B.I.G
14.4.2008, 16:46
Mnogo zavisi od tebe samog koliko znas i trudis se ali recimo ovako nekako stoje stvari(mesecna primanja):

totalni pocetnik: 350-500 eura
1-2 godine iskustva: 500-800 eura (mada ovde slobodno uracunaj 80% seniora)
3-5 godine iskustva: 800-1300 eura
5+ godina iskustva: 1300+ eura

Ovako nekako stoje stvari ali opet kazem mnogo zavisi od tebe kako se gde pokazes. Gore pomenute cifre su prikazane za ljude koji znaju programiranje i odprilike je to tok povecanja plate u vecini firmi. Naravno extra talentovani brzo dodju do visih primanja,ali nismo svi extra talentovani;-)

Da budem iskren, najvecu platu koju prima neko koga ja poznajem je 2500 eura mesecno. To je covek sa 5+ godina iskustva i koji stvarno zna(mislim da se i ne bavim samim kodiranjem vise, vec projektovanjem).
Ovde ne racunam ljude koji uspeju kao freelance outsource-eri da zarade do 5000 zbog njihove genijalnosti(znam jednog takvog i jednostabno covek mi nije jasan, radi 2 full time i 1 part time job za strance i sve to stane u 8 sati dbevno,WTF!?)

Isto tako znam gomilu programera sa 3-5 godina iskustva koji nemaju vise od 700-800 eura. Naravno kao sto neko rece, neki ljudi ni posle nekoliko godina rada ne steknu iskustvo vec nekako prezivljavaju u osrednjosti.

Milsim da sam ovo vec negde procitao,mozda na ES-u :D.Ja msilim da su ovo lepe plate s obzirom na nas standard daleko su iznad proseka!

Augustus
14.4.2008, 17:16
Jesi, procitao si ga bas tamo...posto je post moj i tamo onda smem da ga ponovim :D

Notorious B.I.G
14.4.2008, 19:27
Znam da je tvoj

holodoc
14.4.2008, 19:56
Milsim da sam ovo vec negde procitao,mozda na ES-u :D.Ja msilim da su ovo lepe plate s obzirom na nas standard daleko su iznad proseka!
Zbog kojih se u najvećem broju slučajeva treba odricati popriličnog broja stvari zarad "postizavanja" zadatih cifri ;)

Notorious B.I.G
14.4.2008, 21:09
Zbog kojih se u najvećem broju slučajeva treba odricati popriličnog broja stvari zarad "postizavanja" zadatih cifri ;)
Bolje i to nego negde poturati ledja i raditi teske poslove za 200 evra!

holodoc
14.4.2008, 21:23
Bolje i to nego negde poturati ledja i raditi teske poslove za 200 evra!
Ovo je čest argument za kojim se poteže u priči "mozak vs. mišići" ali onda po njemu ispada da je razvoj softver lak posao. Iskreno, fizička aktivnost i standardno "fizikalisanje" dobro dođu kao promena u trenucima kada telo počne da se brani od pojava kao što su bol u leđima, suzenje očiju, blaga (ili manje blaža) migrena i sličnoga :)

Notorious B.I.G
14.4.2008, 21:43
Ne kazem da je razvoj softvera lak,ni da bi "fizikalisanje" trebalo da bude bolje placeno od programiranja,ipak da bi neko postao programer treba puno godina ulozenog truda i skolovanja,sto ni malo nije lako.Ali te silne godine i napor ipak donose mnoge benificije u odnosu na cisto "fizikalisanje",koje su potpuno opravdane.Srazmerno sa tim je i placanje koje je veoma obilno.Kada bi poredili posao programera sa poslom na primer profesora,da bi neko postao profesor taj takodje mora da dosta ulaze u sebe,a plate im se dosta razlikuju,bar kod nas a verujem i svuda u svetu.

Augustus
15.4.2008, 10:48
Pa ipak...ne radi se vikendom :D
a da treba odricanja treba...beskonacna ispijanja kafe sa kolegama ne vode nigde...ali posle te samoispijaci kafe sa setom gledaju kako zivis ;-) trust me on this one

voodoo_
15.4.2008, 11:03
Dobro, ne postoje samo ljudi koji piju kafe po vazdan i oni koji dođu na posao ujutru i odu uveče (mada, ako radite u Peximu, onda ne znate za drugačije :) )
Zlatna sredina rula. Bolje raditi za 700-800 evra nekakvo normalno radno vreme (koliko je to moguće u današnjem slavery kapitalizmu) nego za 1200 a dolaziti kući kasno uveče totalno sažvakani. Osim ako ne patite od onih ambicija tipa "moram po svaku cenu zaraditi za dva stana i tri automobila, iako ne znam šta će mi".

Patton
15.4.2008, 11:23
To sve stoji, ali sta covek moze da uradi u BG sa 800e platom? Treba ti stan, trebaju ti kola, a to ne mozes kupiti sa tom platom ni u ludilu. Sa 800e mozes lagodno da zivis (pod uslovom da imas svoj stan i kola) i placas racune, mozda te cak ukaki da odes i na more svake godine. Ako se odlucis za zivot u Srbiji, sve se svodi na uzmem stan na kredit, otplacujem ga celog zivota i molim boga da ne dobijem otkaz na poslu. Nije ni cudo sto svi :odoK: :odoK: :odoK: ... junior programeri preko mlate minimum 30k godisnje (kada se odbiju porezi i troskovi za zivot), sto ce reci da za 5 godina mogu uzeti stan bilo gde u BG-u. Senior i oni malo ozbiljniji uzimaju od 100k-300k.

rile
15.4.2008, 22:03
Obicno ne komentarisem ovakve postove (otisli su daleeko od pocetnog pitanja) ali moram ovo:

To sve stoji, ali sta covek moze da uradi u BG sa 800e platom? Treba ti stan, trebaju ti kola, a to ne mozes kupiti sa tom platom ni u ludilu. Sa 800e mozes lagodno da zivis (pod uslovom da imas svoj stan i kola) i placas racune, mozda te cak ukaki da odes i na more svake godine. Ako se odlucis za zivot u Srbiji, sve se svodi na uzmem stan na kredit, otplacujem ga celog zivota i molim boga da ne dobijem otkaz na poslu.


Izvini Patton... moram ovo da prokomentarisem: a kako mislis da se "tamo" zivi? Znam iz prve ruke: u Kanadi "Senior", dosta dobro placen za seniora pa covek opet otplacuje kucu na kredit i to ce da otplacuje narednih 30 godina. Tako i 90% ljudi koje znam a zive "tamo". Ne znam ama bas nikoga ko je kupio krov nad glavom "u kesu". A isto ne znam nikoga ko ne moli Boga da ne dobije otkaz na poslu. Tamo su trenutno uslovi dobri: mala nezaposlenost i privreda koja radi punom parom, ali ostajanje bez posla je vrlo gadna opcija.

Sta god da se radi, potrebno je strpljenje i skromnost. Te dve stvari i zivot nije tako los.

Patton
15.4.2008, 22:16
@rile
Malo skrenusmo sa teme, al sta sad :) Ne znam kakva je situacija u Kanadi, ali ja sam recimo pre par meseci nabasao na neki oglas za senior programera u USA. Plata je bila 360000$ godisnje. Ja ne znam kakvog lika oni ocekuju da se prijavi i sa koliko godina radnog iskustva, niti sta ce on raditi, ali suma je neverovatna. Mislim da se radilo o nekom programiranju u nekoj banci. U Engleskoj ima dosta poslova za oko 100000 funti godisnje...itd...itd. Naravno ima poslova i za mnogo manje novca. Kako god bilo, mislim da je ljudima preko mnogo lakse nego nama ovde u Srbiji.

Mr.Deeds
15.4.2008, 23:08
Sto se makar nisi javi na oglas:D

Augustus
16.4.2008, 2:07
ali ja sam recimo pre par meseci nabasao na neki oglas za senior programera u USA. Plata je bila 360000$ godisnje.

WTF!? Ogromna sansa da su se za*****i. Nema sanse da jedan programer zaradi toliku pa cak ni u americi. Stalno pratim trendove plata tamo i seniori zaradjuju max 150k i to su teskasi! Vecinom je seniorska plata oko 90k bruto godisnje, dok se juniori krecu od 40k do 60k.

U Engleskoj ima dosta poslova za oko 100000 funti godisnje
Mala ispravka u Londonu a ne engleskoj:). Razlika je neverovatna:)

I nije bas da ih ima toliko. Recimo java senori su placeni od 60k-90k u 90% slucajeva.

Patton
16.4.2008, 9:10
Mala ispravka u Londonu a ne engleskoj:). Razlika je neverovatna:) I nije bas da ih ima toliko. Recimo java senori su placeni od 60k-90k u 90% slucajeva.
U Londonu, hvala na ispravci... u ovim ciframa koje si naveo, FUNTA je kljucna rec :D

Augustus
16.4.2008, 11:16
U Londonu, hvala na ispravci... u ovim ciframa koje si naveo, FUNTA je kljucna rec :D

Istina, zaboravio sam da dodam da je rec o funtama. Ali ne zaboravi da su to bruto plate i da je London jedan od najskupljih gradova sveta. Ne kazem da je malo, naprotiv ali kad se sabere tu su sa platama u USA.