PDA

Prikaži potpunu verziju : Mini test opšte kulture i informisanosti...


Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

Shumsko_drvece
25.6.2011, 18:52
U pitanju je Ogg Vorbis... Probaću da konvertujem u MP3.
Evo:
f6j0978nope.mp3 (http://www.woofiles.com/dl-251879-DvfIHh8K-f6j0978nope.mp3)

ZoNi
25.6.2011, 19:16
U pitanju je Ogg Vorbis... Probaću da konvertujem u MP3.
Da, video sam da je ogg. Međutim, ne radi ni mp3!

Shumsko_drvece
25.6.2011, 19:25
Ima li još neko ovaj problem...? :confused:

Oggy
25.6.2011, 20:21
Ja nemam, lepo je pustio mp3, ogg nisam ni probao.
Ne znam koji je jezik :S Nije neki evropski?

ZoNi
25.6.2011, 20:32
Ajd uploaduj na neki drugi hosting (Megaupload, Sendspace, Rapidshare...), možda je to problem...

Red Wing
25.6.2011, 20:32
Meni nece da otvori ni .mp3 a ni .ogg fajl. Probao sam preko vise playera, a audacity mi kreshuje kada probam da importujem...

Shumsko_drvece
25.6.2011, 21:07
Ništa, da pokušamo ponovo (sa drugim audio konvertorom).
40057

...I još jedan:
f6j0978nope.mp3 - 0.07MB (http://www.zshare.net/audio/918834671f866c58/)

dijego_
25.6.2011, 21:17
esperanto?

JohnnyNT
25.6.2011, 21:31
Mađarski?

Shumsko_drvece
25.6.2011, 21:34
Ne... Ali jezik jeste evropski.

ZoNi
25.6.2011, 22:07
Baskijski?

Red Wing
25.6.2011, 22:14
Finski jezik. (mada moguce je i da je baskijski)

Shumsko_drvece
25.6.2011, 23:22
Ovim jezikom ume da se služi tek petina ljudi iz zemlje iz koje potiče. Zemlja iz koje potiče nije država.

ZoNi
26.6.2011, 0:19
Ovim jezikom ume da se služi tek petina ljudi iz zemlje iz koje potiče. Zemlja iz koje potiče nije država.
Pa, što ne kažeš... Škotski?

vazquez
26.6.2011, 0:27
@ vazquez: a što baš 34?

Tesko je reci... Iako ga mnogi porede (diskutabilno ne/opravdano) sa Da Vincijem, Direr je definitivno bio mnogo vise od graficara & slikara... Covek se bavio i matematikom, fizikom, filozofijom, arhitekturom & ko zna cime jos; mozda naprosto nije bilo moguce sastaviti magicni kvadrat sa sumom 33... Znaj ga sad...

vazquez
26.6.2011, 0:37
ON topic: Jbm ti pitanje, kada, samo da bih saznao isto, moram da gasim firewall?!? :mad:

LM, ovako iziritiran ajd' da mlatnem - neki katalonski dijalekat?

Shumsko_drvece
26.6.2011, 0:58
Pa, što ne kažeš... Škotski?
Ne... Južnije.
ON topic: Jbm ti pitanje, kada, samo da bih saznao isto, moram da gasim firewall?!? :mad:
Žao mi je, ali nisam ja kriv - moguće je da servis koji sam koristio za kačenje tvoj firewall vidi kao pretnju zbog pop-upova ili sl. :( Meni sve šljaka ok. Ako imaš preporuku za neki sigurni javni server za kačenje fajlova, slobodno mi pošalji pm. Nisam ih mnogo koristio pa i ne znam koji je dobar.
LM, ovako iziritiran ajd' da mlatnem - neki katalonski dijalekat?
Ne... Severnije.

Ulmawen
26.6.2011, 1:06
@Šumski: zemlja iz koje potiču ljudi ili jezik?

Elem, posle 57 preslušavanja, zaključujem da ovo mora biti germanski jezik. Pošto sadrži reči var, vin ili kvin, hus ili husk, mora biti nešto što ima sličnosti sa skandinavskim jezicima. Pošto ili nije skandinavski jezik, ili se priča na nekom mnogo izolovanom brdu, mora biti da je neki holandsko-belgijsko-skandinavski hibrid. Frizijski, možda? :D

Shumsko_drvece
26.6.2011, 1:18
Oblast u kojoj se priča ovaj jezik nalazi se južnije od oblasti u kojoj se priča škotski gelski, severnije od oblasti u kojoj se priča katalonski, i zapadnije od oblasti u kojoj se govori frizijskim jezicima. :D

vazquez
26.6.2011, 1:32
Ma, to je definitivno neki jezik kojim su se sluzili ljudi koje su Asterix i Obelix makljali od batina samo tako!!! :alealeee:

Ulmawen
26.6.2011, 1:54
Ako bi ovo "gisko/e (http://www.giske.kommune.no/Los_struktur.aspx?MId1=441)" moglo biti "gist", onda bi ovo mogla da bude Yola (http://www.rte.ie/radio1/doconone/radio-documentary-yola-language-wexford.html)? To bi objasnilo zašto liči na skandinavske jezike. :D

Neutrino
26.6.2011, 2:26
Velški jezik poznatiji kao Cymraeg.

Shumsko_drvece
26.6.2011, 2:40
Velški jezik poznatiji kao Cymraeg.
:alealeee: Bravo :aplauz:
Ono što smo čuli je Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysilio gogogoch (jedna reč)
što je ime jednog mesta (http://en.wikipedia.org/wiki/Llanfairpwllgwyngyll)u Velsu (najduže ime za naseljeno mesto u Evropi i jedno od najdužih u svetu).
40063

Neutrino
26.6.2011, 2:51
:alealeee: Bravo :aplauz:
Ono što smo čuli je Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysilio gogogoch (jedna reč)
što je ime jednog mesta (http://en.wikipedia.org/wiki/Llanfairpwllgwyngyll)u Velsu (najduže ime za naseljeno mesto u Evropi i jedno od najdužih u svetu).
40063

Sad bi ja trebalo nešto da zadam? Neka pitanje postavi neko drugi jer ja ne postavljam pitanja na koja postoje konačni odgovori.

vazquez
26.6.2011, 3:10
Sad bi ja trebalo nešto da zadam? Neka pitanje postavi neko drugi jer ja ne postavljam pitanja na koja postoje konačni odgovori.

Ehmm, Neutrino filozof (nije ni cudo, obzirom na njegov nick)!!! :D Salim se, naravno... :ciao: Evo, ja cu, bas sam trenutno budan, ukoliko N. nema nista protiv? Nesto extremno lagano, da thread sto brze napreduje, dakle:

Koje je bilo najvece ostrvo na svetu pre nego sto je otkriven Grenland?

Oggy
26.6.2011, 5:07
Posto sam budan trenutno npr. Madagaskar? (ako je on otkriven pre Grenlanda? istorija mi nije jaca strana ocigledno)
Ne znam da li po pravilima imam pravo na jos jedan pokusaj, tako da necu vise da pogadjam.


@Shumsko: Stvarno ima cetiri llll u nazivu?

ZoNi
26.6.2011, 10:32
Koje je bilo najvece ostrvo na svetu pre nego sto je otkriven Grenland?
Od Evropljanima poznatih: verovatno Britanija? Mada, Grenland je oduvek najveće ostrvo - bio je to čak i pre nego što je pronađen ;)

@ Neutrino: da nije obrnuto - Cymraeg, poznatiji kao velški? ;)

@ vazquez: hehe, baš suprotno :) To je jezik srodan onom koji su pričali Asteriks i Obeliks, a mlatili su one koji su govorili latinski...

Shumsko_drvece
26.6.2011, 14:33
@Shumsko: Stvarno ima cetiri llll u nazivu?
Evo još nekih zanimljivih naziva:
40064
Što se pitanja tiče, možda Nova Gvineja.

vazquez
26.6.2011, 16:10
Grenland je oduvek najveće ostrvo - bio je to čak i pre nego što je pronađen ;)

:aplauz: Bravo, ZoNi!!! Mislio sam da ce vam trebati vise vremena...

dijego_
26.6.2011, 16:17
:facepalm :p

nemam nista protiv trik pitanja, ali ovde sudeci po odgovorima svi su jednoznacno shvatili da se otprilike misli na evropsko shvatanje i poimanje sveta, gde ja mislim da je opet ZoNi bio u pravu sa Britanijom ako smatramo da smo trazili ostrvo koje su Evropljani poznavali pre 10. veka kada su Vikinzi otkrili Grenland.

Jos sam ja krenuo da lutam po Aziji i da trazim spise i dokaze o tome da li su Evropljani pre Marka Pola znali za Honshu :D Oh well, nasamario si me ovaj put...

Shumsko_drvece
26.6.2011, 16:25
Kladim se da u nekoj galaksiji postoji planeta sa ostrvom većim od Grenlanda. Jedino što ga još nismo pronašli, ali ko nam je kriv - ono postoji. :dzavo:

vazquez
26.6.2011, 16:41
:facepalm :p

nemam nista protiv trik pitanja, ali ovde sudeci po odgovorima svi su jednoznacno shvatili da se otprilike misli na evropsko shvatanje i poimanje sveta, gde ja mislim da je opet ZoNi bio u pravu sa Britanijom ako smatramo da smo trazili ostrvo koje su Evropljani poznavali pre 10. veka kada su Vikinzi otkrili Grenland.

Jos sam ja krenuo da lutam po Aziji i da trazim spise i dokaze o tome da li su Evropljani pre Marka Pola znali za Honshu :D Oh well, nasamario si me ovaj put...

Pa i bio mi je cilj da svi tako shvate!!! :dzavo: LM, izvini, nadam se nisi previse vremena izgubio lutajuci po Aziji... :ciao:

ZoNi
26.6.2011, 16:45
Kolika je (približna) udaljenost od najvećeg evropskog grada do najbližeg susednog kontinenta (koji nije Evropa)? :)

dijego_
26.6.2011, 16:53
Kladim se da u nekoj galaksiji postoji planeta sa ostrvom većim od Grenlanda. Jedino što ga još nismo pronašli, ali ko nam je kriv - ono postoji. :dzavo:

Ili kad je Perica predao prazan list papira na likovnom sa temom "Krave pasu travu" i kaze uciteljici: Popasle pa otisle :dzavo:

nadam se nisi previse vremena izgubio lutajuci po Aziji

Ma hajte, kad bih inace naucio spisak 20 najvecih ostrva na svetu. :p

zvjer
26.6.2011, 16:57
Kolika je (približna) udaljenost od najvećeg evropskog grada do najbližeg susednog kontinenta (koji nije Evropa)? :)

Oko 1700 km, ako su te dve nepoznate London i Severna Amerika (Grenland).

---

Greska i mrzi me da se ispravljam. Ipak je najveci grad po populaciji Moskva.

ZoNi
26.6.2011, 17:16
Oko 1700 km, ako su te dve nepoznate London i Severna Amerika (Grenland).

---

Greska i mrzi me da se ispravljam. Ipak je najveci grad po populaciji Moskva.
Nope & nope ;)

vazquez
26.6.2011, 17:19
Ako je vec Moskva, onda da lupim da od nje do nekug sela na Uralu ima, recimo, 1100-1200km?

ZoNi
26.6.2011, 17:38
Ako je vec Moskva, onda da lupim da od nje do nekug sela na Uralu ima, recimo, 1100-1200km?
Nisu London i Moskva :)

U pitanju je grad mnogo bliži Srbiji ;)

zvjer
26.6.2011, 17:42
Onda je trebalo da naglasis sta podrazumevas pod najvecim gradom, jer po difoltu se misli na grad sa najvise stanovnika.

----

awww, trebalo je da idem za onim sto mi je prvo palo na pamet, a to je Istanbul, no rekoh ispucali ste trik pitanja za ovu godinu :)

Shumsko_drvece
26.6.2011, 17:47
Onda je trebalo da naglasis sta podrazumevas pod najvecim gradom
40071
:p

ZoNi
26.6.2011, 17:47
awww, trebalo je da idem za onim sto mi je prvo palo na pamet, a to je Istanbul no rekoh ispucali ste trik pitanja za ovu godinu :)
Nije nikakvo trik pitanje - Istanbul jeste najveći grad u Evropi (po broju stanovnika, naravno). Ajd samo sad, forme radi, dopuni odgovor (udaljenost od najbližeg kontinenta), pa da postaviš novo pitanje.

zvjer
26.6.2011, 18:02
E bas necu :p

ZoNi
26.6.2011, 18:17
Ok, onda čekamo nekog drugog ;)

Shumsko_drvece
26.6.2011, 18:50
Istanbul je grad koji je lociran na dva kontinenta, a Turska je zemlja čijih se 97 posto teritorije prostire u Aziji. Po logici da je Istanbul evropski grad moglo bi se reći i da je Tel Aviv u Evropi, jer Izrael u političkom, kulturološkom i eurosongovskom :dzavo: pogledu pripada Evropi. Ua, ulažem protest. :p

dijego_
26.6.2011, 19:04
Pa bice u Evropi. :dzavo:


Enivej, da probamo sa Bosforskim mostom, od nekih 1000 metara? (iako sigurno ima neka carsija gde Abdula, zakleti Evropljanin peva ispod prozora komsinici Ajshi, prelepoj Azijatkinji)

ZoNi
26.6.2011, 19:14
Enivej, da probamo sa Bosforskim mostom, od nekih 1000 metara?
Tako je :)

Najveći grad Evrope, Istanbul (koji se apsolutno i bez sumnje nalazi u Evropi, za razliku od Tel Aviva, koji je apsolutno u Aziji), nalazi se udaljen samo kilometar-dva od (Male) Azije.

Izvoli, Dijego :)

@ Shumsko_drvece: Zar Moskva nije u Evropi, iako je veći deo Rusije u Aziji? ;)

dijego_
26.6.2011, 20:19
Koliko ima svetskih kontinen... *rulja pobesnelih takmicara upada i na grbachi odnosi postavljaca pitanja zaklevshi se na odmazdu svakom ko se usudi da spomene geografiju


Ko je na slici?

40076

vazquez
26.6.2011, 20:39
Koliko ima svetskih kontinen... *rulja pobesnelih takmicara upada i na grbachi odnosi postavljaca pitanja zaklevshi se na odmazdu svakom ko se usudi da spomene geografiju

:rofl::rofl::rofl:

A na slici je Edson Arantes do Nascimento, ili kratko, Pelé.

dijego_
26.6.2011, 20:51
A na slici je Edson Arantes do Nascimento, ili kratko, Pelé.

Tako je. :tapsh: Poshto je dao vise od 1000 golova u karijeri, ovaj put cu da spomenem jednu situaciju koja nije zavrsila golom, ali prikazuje njegovo umece, a to je bilo na svetskom prvenstvu u Meksiku 1970., kada je Pele dobio loptu na koju je krenuo i urugvajski golman. Ali posto Youtube govori vise od reci - http://www.youtube.com/watch?v=-UzRsvCsC4c

vazquez
26.6.2011, 21:27
Kad smo vec kod fudbala, a cinjenica je da ljudi ovde naprosto obozavaju geografiju ;), sledece pitanje je:

Naziv grada (koji je mozda veci, a mozda i manji od Moskve & mozda se nalazi u Evropi, a mozda i ne :D) figurishe u imenu dvaju fudbalskih klubova koji se, inace, nalaze u sasvim drugoj drzavi. Koji su to klubovi?

vazquez
26.6.2011, 22:39
Ne, ne... U krajnjem slucaju, Bgd je sigurno manji od Moskve, a i trebalo bi da je u Evropi... ;)

todos
26.6.2011, 22:40
Ne... Ali jezik jeste evropski.

Laponski!

zvjer
26.6.2011, 22:48
Ne, ne... U krajnjem slucaju, Bgd je sigurno manji od Moskve, a i trebalo bi da je u Evropi... ;)

Beograd jeste manji od Moskve i jeste u Evropi.

Ali ti si postavio pitanje

Naziv grada (koji je mozda veci, a mozda i manji od Moskve & mozda se nalazi u Evropi, a mozda i ne :D) figurishe u imenu dvaju fudbalskih klubova koji se, inace, nalaze u sasvim drugoj drzavi. Koji su to klubovi?

koje je tako formulisano da je moj odgovor tacan i u krajnjem i u svakom slucaju.

vazquez
26.6.2011, 22:53
^ Ne, ne, nisi dao tacan odgovor... :dedica: Zasad... ;)

zvjer
26.6.2011, 22:54
^ Ne, ne, nisi dao tacan odgovor... :dedica: Zasad... ;)

Rekao bih da sam dao tacan odgovor, ali da to nije odgovor koji si ti zamislio, a tako mozemo da nagadjamo u nedogled.

vazquez
26.6.2011, 22:57
Mozemo, ali necemo! A kad neko bude tacno odgovorio, videces iz kog razloga tvoj odgovor nije dobar! :ciao:

zvjer
26.6.2011, 22:58
Ma ne sumnjam da postoji neka zanimljivost iza tvog pitanja, ali onda je trebalo drugacije da ga formulises. :)

dijego_
26.6.2011, 23:27
Jedini razlog zasto to nije tacno je ako Ilinois i Montanu ne smatras kao razlicite drzave.

Newcastle postoji u imenu dva kluba - engleski i australijski (http://en.wikipedia.org/wiki/Newcastle_United_Jets_FC)

vazquez
26.6.2011, 23:40
Newcastle postoji u imenu dva kluba - engleski i australijski (http://en.wikipedia.org/wiki/Newcastle_United_Jets_FC)

Dva trazena kluba su iz iste zemlje, a to nije zemlja u kojoj se nalazi, hmm, zagonetni grad...

zvjer
27.6.2011, 0:05
Vasquez, ajde priznaj da si lose postavio pitanje, da je zapravo moj odgovor savrseno tacan za ono sto si pitao, pa da se razilazimo.

Ovako kao da je sustina igre da citamo jedno drugima misli, a ne da odgovaramo na uopstena pitanja.

ZoNi
27.6.2011, 9:21
Fc Belgrade iz Cikaga
i
Belgrade Rage soccer iz Montane ili sam bog zna odakle.

Ovo deluje kao tačan odgovor - ispunjeni su svi uslovi iz postavljenog pitanja :)

Ulmawen
27.6.2011, 9:34
/\
Naziv grada figurishe u imenu dvaju fudbalskih klubova koji se, inace, nalaze u sasvim drugoj drzavi.
U Montani postoji grad Beograd (http://ci.belgrade.mt.us/). Kao i u Mejnu, Minesoti (čak 2), Misuriju, Nebrasci, Teksasu i Severnoj Karolini. ;)

Može neki hint?

ZoNi
27.6.2011, 9:46
Aha, Ulmawen, izgleda da si u pravu :) Ne mogu da se prihvate "BGD" fudbalski klubovi iz SAD, jer i tamo postoji grad (tj. više njih) sa imenom Beograd (Belgrade). Hm...

mentolbrebombona
27.6.2011, 10:47
Dva trazena kluba su iz iste zemlje, a to nije zemlja u kojoj se nalazi, hmm, zagonetni grad...

Znaci, drzava u kojoj se nalazi grad cije ime figurise u nazivu dva fudbalska kluba i drzava iz koje su ta dva kluba nije ista.:)

JohnnyNT
27.6.2011, 12:07
Aha, Ulmawen, izgleda da si u pravu :) Ne mogu da se prihvate "BGD" fudbalski klubovi iz SAD, jer i tamo postoji grad (tj. više njih) sa imenom Beograd (Belgrade). Hm...

E pa sad, ako je ovo neki veći grad (iz pitanja) sigurno mu možemo naći par gradića po nekim zabitima sa istim imenom.Ipak bih rekao da je onaj gore odgvor tačan, al' 'ajde...

dijego_
27.6.2011, 12:34
originalno pitanje glasi

Naziv grada figurishe u imenu dvaju fudbalskih klubova koji se, inace, nalaze u sasvim drugoj drzavi. Koji su to klubovi?

"koji se" - se po postavci odnosi na fudbalske klubove. Znaci trazimo dva fudbalska kluba koji u svom imenu sadrze ime istog grada (istog grada samo po imenu, ne i stvarno istog grada) i ta dva kluba se nalaze u razlicitim drzavama. Prema tome, onaj prvi odgovor je tacan ako smatramo da su Ilinois i Montana razlicite drzave.

Ja verujem da je vazquez hteo da pita da "Naziv JEDNOG ISTOG grada figurise u imenu dvaju fudbalskih klubova, a TA DVA KLUBA se nalaze u sasvim drugoj drzavi NEGO TRAZENI GRAD"

ZoNi
27.6.2011, 12:57
ako smatramo da su Ilinois i Montana razlicite drzave.
Ne može tako da se posmatra - IL i MO su samo dve federalne jedinice u sastavu jedne države, SAD ;)

mentolbrebombona
27.6.2011, 12:58
Ja verujem da je vazquez hteo da pita da "Naziv JEDNOG ISTOG grada figurise u imenu dvaju fudbalskih klubova, a TA DVA KLUBA se nalaze u sasvim drugoj drzavi NEGO TRAZENI GRAD"

Nesto slicno sam i ja napisao u svom prethodnom postu i slazem se sa tobom; da je pitanje tako postavljeno ne bi bilo zabune.

Medjutim ono sto je, barem meni, jasno od pocetka
Naziv grada (koji je mozda veci, a mozda i manji od Moskve & mozda se nalazi u Evropi, a mozda i ne :D)

A Beograd to sigurno nije!

Mislim navedeno zadovoljava samo jedan grad.

ZoNi
27.6.2011, 13:05
A Beograd to sigurno nije!

Mislim navedeno zadovoljava samo jedan grad.
Heh, ovo "mozda veci, a mozda i manji od Moskve & mozda se nalazi u Evropi, a mozda i ne" zadovoljava baš svaki grad u svetu :D

dijego_
27.6.2011, 13:10
- Илиноис је 21. америчка савезна држава...
- Montana je američka savezna država...

Ako postavljac nije hteo da trazene "drzave" budu u sklopu vece drzave trebalo je to da naglasi.


"koji je mozda veci, a mozda i manji od Moskve & mozda se nalazi u Evropi, a mozda i ne"

je apsolutno irelevantno za pitanje

Ulmawen
27.6.2011, 13:25
"koji se" - se po postavci odnosi na fudbalske klubove. Znaci trazimo dva fudbalska kluba koji u svom imenu sadrze ime istog grada (istog grada samo po imenu, ne i stvarno istog grada) i ta dva kluba se nalaze u razlicitim drzavama. Prema tome, onaj prvi odgovor je tacan ako smatramo da su Ilinois i Montana razlicite drzave.

Kako sam ja shvatila, grad čije ime je u sklopu naziva dotičnih klubova se ne nalazi u državi iz koje potiču klubovi. Prema tome, Beograd je i dalje u Montani, a Montana je i dalje država u sklopu Sjedinjenih Američkih Država. Stoji, doduše, da pitanje treba da se preformuliše kad se čovek pojavi online...

mentolbrebombona
27.6.2011, 13:29
- Илиноис је 21. америчка савезна држава...
- Montana je američka savezna država...

Ako postavljac nije hteo da trazene "drzave" budu u sklopu vece drzave trebalo je to da naglasi.


"koji je mozda veci, a mozda i manji od Moskve & mozda se nalazi u Evropi, a mozda i ne"

je apsolutno irelevantno za pitanje

Pa sto je napisao ako je irelevantno? To treba on da kaze.
Da je vise paznje posvetio konkretizaciji pitanja, mi ne bi ni vodili ovaj razgovor...

dijego_
27.6.2011, 13:37
Pa sto je napisao ako je irelevantno?

pa irelevantno je upravo zbog toga kako je napisano


ajde odgovori mi na pitanje, koja je to zivotinja, mozda jeste slon, mozda nije slon?

mentolbrebombona
27.6.2011, 13:45
pa irelevantno je upravo zbog toga kako je napisano


ajde odgovori mi na pitanje, koja je to zivotinja, mozda jeste slon, mozda nije slon?

Stavljeno je u zagradu tako da asocira na drzave i gradove za koje se moze reci da su delom i u Evropi i u Aziji, slicno za Moskvu da ne pisem dalje...sto Beograd nikako nije.

Na stranu sve ovo gore sto sam rekao, Ulma ti je napisala daleko ocigledniji razlog zbog koga Beograd otpada.

zvjer
27.6.2011, 13:54
Kako sam ja shvatila, grad čije ime je u sklopu naziva dotičnih klubova se ne nalazi u državi iz koje potiču klubovi. Prema tome, Beograd je i dalje u Montani, a Montana je i dalje država u sklopu Sjedinjenih Američkih Država. Stoji, doduše, da pitanje treba da se preformuliše kad se čovek pojavi online...

Cek, pitanje bi trebalo da se preformulise na nacin na koji si ti shvatila, iako to sto si ti shvatila nije nista drugo nego forumaskim zargonom receno "sirenje"?

Iz pitanja je jasno...

postoji grad u jednoj drzavi
postoje klubovi u drugoj sa imenom tog grada.

Nista vise od toga. Svaki dodatak tipa, e pa grad sa imenom tog zagonetnog grada ne postoji u drzavi klubova je sirenje, zato sto nema nikakvih pokazatelja da se na to mislilo.

I mislim ako cemo da sirimo u besvest, ajmo onda da zavirimo malo u zakone pojedinih drzava. Kod nas ne moze bas svako vece mesto da postane grad, Beograd jeste, Cuprija nije. Mozda se ni ti Beogradi u USA ne vode kao grad striktno po zakonu, pa je ipak moj odgovor tacan?

ZoNi
27.6.2011, 13:57
- Илиноис је 21. америчка савезна држава...
- Montana je američka savezna država...
Ne, SAD je suverena država, federalnog tipa. Elementi te federacije su "savezne države" (u Nemačkoj i Austriji to su "zemlje", u SFRJ su to bile republike, kao i danas u Rusiji).

vazquez
27.6.2011, 13:57
originalno pitanje glasi

Naziv grada figurishe u imenu dvaju fudbalskih klubova koji se, inace, nalaze u sasvim drugoj drzavi. Koji su to klubovi?

"koji se" - se po postavci odnosi na fudbalske klubove. Znaci trazimo dva fudbalska kluba koji u svom imenu sadrze ime istog grada (istog grada samo po imenu, ne i stvarno istog grada) i ta dva kluba se nalaze u razlicitim drzavama. Prema tome, onaj prvi odgovor je tacan ako smatramo da su Ilinois i Montana razlicite drzave.

Ja verujem da je vazquez hteo da pita da "Naziv JEDNOG ISTOG grada figurise u imenu dvaju fudbalskih klubova, a TA DVA KLUBA se nalaze u sasvim drugoj drzavi NEGO TRAZENI GRAD"

Sta je tu nejasno??? Dakle, 'koji se nalaze u sasvim drugoj drzavi' , dakle u jednoj drugoj drzavi (lokativ jednine), dakle ta 2 kluba su iz iste drzave. Da je pisalo, kao sto nije, 'u drugim drzavama', odnosno u mnozini, onda bi znacilo da se ti klubovi nalaze u razlicitim drzavama, OK?

Mislim navedeno zadovoljava samo jedan grad.

TAKO JE, navedeno zadovoljava samo jedan grad (samo treba MALO sire posmatrati procitano, uopste nije tesko, zaista)!!! A to je...

ZoNi
27.6.2011, 14:10
Mislim da je vreme da postavljač napiše odgovor koji je zamislio... I, ako se slažete, neka postavi novo pitanje, malo manje "zakukuljeno" :D

mentolbrebombona
27.6.2011, 14:17
^Slazem se ...al da bude vezano za fudbal

Mislim da je covek imao na umu nesto primera radi
Kajzeri - grad u Turskoj
Kajzerslautern - fudbalski klub u Nemackoj

Trazeni grad je valjda Istanbul. Klubove ne znam...

JohnnyNT
27.6.2011, 14:18
Neka nam da neki hint, prilično je neodređeno, mogu naći klubova iz nekih š liga, i neke gradiće koji ispunjavaju standard.

vazquez
27.6.2011, 14:32
Kazi da je onaj moj odgovor tacan, ali da ga ti neces priznati jer si mislio na nesto drugo.

Tvoj odgovor, po stoti put, NIJE tacan, iz prostog razloga sto je Beograd apsolutno manji od Moskve, i apsolutno se nalazi u Evropi. A u pitanju lepo pise, da se radi o gradu, koji je mozda manji, a mozda i veci od Moskve, kao i to da je mozda u Evropi, a mozda i nije, sve sa smajlijem na kraju - vrlo bitan detalj!!! A ti neces da citas, pa to ti je, nego samo "moj odgovor je tacan, moj odgovor je tacan"... :ciao:

LM, pitanje je bas lako, ni u ludilu nisam mogao pomisliti da necete odmah resiti, pogotovo svi oni koji su juce bili ovde, a i sad pisu (eto ga mali hint ;))...

Evo jos malo pomoci: dakle, grad o kome se radi je, mozda veci a mozda i manji od Moskve (HINT: zvjer, vazquez, ZoNi), i mozda je Evropi, a mozda i nije (HINT: Shumsko_drvece, ZoNi)... I time je jednoznacno odredjen, especially za stalne posetioce ove teme... :D

Jel sad lakse???

ZoNi
27.6.2011, 14:37
Hm... Neki fudbalski klubovi iz Severnog Kipra, sa rečju Istanbul u svom imenu?

@ vazquez: pitanje ti je definitivno loše formulisano, naročito zbog onog dela u zagradi.

JohnnyNT
27.6.2011, 15:07
Evo jos malo pomoci: dakle, grad o kome se radi je, mozda veci a mozda i manji od Moskve (HINT: zvjer, vazquez, ZoNi), i mozda je Evropi, a mozda i nije (HINT: Shumsko_drvece, ZoNi)... I time je jednoznacno odredjen, especially za stalne posetioce ove teme... :D


Ma daj, možda sam ja vanzemaljac, a možda i bojler.Grad može biti bilo koje veličine i na bilo kojoj lokaciji.

Evo, Vitoria Gimaraeš i Vitoria Setubal (klubovi u Portugalu, sve prva liga, doduše bili su dok sam išao u kladionicu) imaju u imenu ime grada Vitoria (u Brazilu).

vazquez
27.6.2011, 15:08
@zvjer: Previse si iskompleksiran da bih vodio bilo kakvu polemiku sa tobom. Toliko.

@ZoNi: Blizu su tacnog odgovora, ali... Deo u zagradi je krucijalan (i vrlo logican, imajuci u vidu pomenuti smajli na kraju), & namerno je tako formulisan kako odgovor ne bi bio previse ocigledan. Evo jos jedan hint, pa da se zavrsava sa ovom agonijom (a i sa mojim ucescem u MTOKI, da ne dodjem u situaciju da napisem nesto zbog cega cu popiti ban, a na ivici sam): deo u zagradi mozes da protumacis i kao, recimo - neki smatraju da se trazeni grad nalazi u Evropi, a neki ne (odnosno neki su mislili da je Moskva veca, i obratno), a ti neki su vec pomenuti u prethodnom hintu...

jahi
27.6.2011, 15:40
Можда је тражени град Лондон (јесте у Европи а није део континента , приближно је велики као Москва... па мислим да задовољава услове ) . Ако јесте Лондон у Канади постоје два клуба са Лондоном у имену :
London White Eagles Soccer Club http://www.whiteeagles.ca/en/index.htm
и London City http://en.wikipedia.org/wiki/London_City_(soccer_club)

todos
27.6.2011, 15:44
Kijev!!!;)
Možda je u Evropi a možda nije, ima dva kluba koji imaju imena kao klubovi iz inostranstva. Dosta je veliki grad, verovatno nešto manji od Moskve a i relativno je blizu Beograda. Ima Fk Dinamo (Zagreb, Moskva). I Arsenal (London).

vazquez
27.6.2011, 16:05
@JohnnyNT, jahi, todos: Ne, ne... Mada mi se svidja nacin razmisljanja!!! :tapsh:

Trazeni grad je vec pomenut na prethodnoj strani teme (i to 2 puta), samo jos treba otkriti nazive klubova.

todos
27.6.2011, 16:24
2. Ali ipak bi trebalo da prethodnik ostane u igri samo ozvaniči koji je grad u pitanju ako je već pomenut, a lako je posle toga naći imena tih klubova.

mentolbrebombona
27.6.2011, 16:30
Ja sam prvi rekao Istanbul i to se nesto racuna (ne mogu da skapiram koji su klubovi, mozda suvise siroko gledam)...pa jel mogu ja da postavim pitanje imam na umu nesto dobro, nov sam ovde:) please...ako se ostali slazu naravno

vazquez
27.6.2011, 16:36
:tapsh: Tako je, grad je Istanbul, ali to je samo pola odgovora (u stvari nije ni pola, jer se u pitanju nigde ne trazi ime grada, vec samo imena fudbalskih klubova)...

ZoNi
27.6.2011, 16:52
@ jahi, todos: gde ste vi učili geografiju? :D Naravno da su London i Kijev u Evropi, tu nema ni trunke sumnje :)

@ vazquez: FC Istanbul i FC Istanbul? ;)

mentolbrebombona
27.6.2011, 16:58
:tapsh: Tako je, grad je Istanbul, ali to je samo pola odgovora (u stvari nije ni pola, jer se u pitanju nigde ne trazi ime grada, vec samo imena fudbalskih klubova)...

jeste nema ni pola odgovora, ali posto sam nov na forumu i temi pa reko mozda se provucem da postavim svoje prvo pitanje...;)

btw i dalje lomim glavu o nazivima klubova, ali ne vredi - osecam da je neka glupost bez uvrede

vazquez
27.6.2011, 17:08
@ vazquez: FC Istanbul i FC Istanbul? ;)

Priznacu, ako pojasnis po cemu se razlikuju ova dva(?!?) navedena kluba :D, i potkrepis dokazom da nisu iz Turske... ;)

mentolbrebombona
27.6.2011, 17:44
Postoje FC Istanbul u Kanadi ako se na to misli?

jahi
27.6.2011, 17:50
У Канади постоје и два клуба са именом Истанбул . То су Istanbul Spor Soccer Club линк : http://www.ontariosoccer.net/AboutUs/Directory/OSAMembers/EasternOntarioDistrictSoccerAssociation/tabid/4940/language/en-US/Default.aspx
као и Истанбул http://istanbulfc.ca/ .
Не знам да ли се на њих мислило .
Зони : Географски један град не може да се налази и не налази у Европи .И ако је 90 % Истанбула у Азији он је Европски град , као што је и Египат Азијска држава иако се мање од један посто Египта налази у Азији ...

mentolbrebombona
27.6.2011, 17:56
У Канади постоје и два клуба са именом Истанбул . То су Istanbul Spor Soccer Club линк : http://www.ontariosoccer.net/AboutUs/Directory/OSAMembers/EasternOntarioDistrictSoccerAssociation/tabid/4940/language/en-US/Default.aspx
као и Истанбул http://istanbulfc.ca/ .
Не знам да ли се на њих мислило .
Зони : Географски један град не може да се налази и не налази у Европи .И ако је 90 % Истанбула у Азији он је Европски град , као што је и Египат Азијска држава иако се мање од један посто Египта налази у Азији ...

Pa ja napisah postoje ... ali postavljac pitanja nista ne odgovori...

JohnnyNT
27.6.2011, 17:56
Ovo drugo je tim koji igra mali fudbal (ako pogledate pod sekcijom "Video" shvatićete).

I nadao sam se da su u pitanju veći i poznatiji klubovi, a ne dvanaestoligaši iz Zimbabvea koje jedva iskopaš uz pomoć Gugla (jer cilj ovog kviza nije ko bolje gugla, kao što reče neko na prethodnim stranicama, već pokazivanej znanja iz opšte kulture, u koju sumnjam da spada poznavanje klubova iz gore pomenute lige).

mentolbrebombona
27.6.2011, 18:06
ako se mislilo na Istanbule iz Kanade ja bih da postavim pitanje ako moze?:)

vazquez
27.6.2011, 18:07
Hvala JohnnyNT, bas sam gledao koji su to kanadski klubovi...

Aman ljudi, koliko jos hintova da dajem? U pitanju su dva velika, poznata kluba, za koje je cuo svaki poznavalac fudbala, ma i ko ne prati fudbal uopste sigurno zna za pomenute klubove (koji su izmedju ostalog i prilicno veliki rivali)... I mnogo su blize nama od pomenute Kanade...

ZoNi
27.6.2011, 18:08
Зони : Географски један град не може да се налази и не налази у Европи .И ако је 90 % Истанбула у Азији он је Европски град , као што је и Египат Азијска држава иако се мање од један посто Египта налази у Азији ...
A što meni to pričaš? :)

Pre svega, najveći deo Istanbula se nalazi u Evropi, tj. na Balkanu. Dakle, Istanbul je evropski grad.

Egipat je afrička i azijska država (ako sam dobro izračunao, u Aziji se nalazi oko 6% površine Egipta).

ZoNi
27.6.2011, 18:10
PAOK - Panthessaloníkios Athlitikós Ómilos Konstantinoupolitón, the Pan-Thessalonian Athletic Club of Constantinopolitans

AEK - Athlitiki Enosis Konstantinoupoleos, the Athletic Union of Constantinople

Istanbul was Constantinople
Now it's Istanbul, not Constantinople
Been a long time gone, Constantinople
Now it's Turkish delight on a moonlit night

Every gal in Constantinople
Lives in Istanbul, not Constantinople
So if you've a date in Constantinople
She'll be waiting in Istanbul

http://www.lyricsdepot.com/they-might-be-giants/istanbul-not-constantinople.html

http://www.youtube.com/watch?v=JeQ-wjDH4F4

jahi
27.6.2011, 18:17
a što meni to pričaš? :)

pre svega, najveći deo istanbula se nalazi u evropi, tj. Na balkanu. Dakle, istanbul je evropski grad.

Egipat je afrička i azijska država (ako sam dobro izračunao, u aziji se nalazi oko 6% površine egipta).

Хтео сам да кажем колико је питање двосмислено тј . да не постоји тачан одговор на постављено питање ништа више ...

vazquez
27.6.2011, 18:38
:tapsh::tapsh::tapsh::tapsh::tapsh::tapsh::tapsh:: tapsh::tapsh::tapsh::tapsh::tapsh::tapsh::tapsh:

Pojasnjenje (jer nekima je ocigledno potrebno): deo pitanja sa smajlijem odnosio se na ulozeni protest & elaborat Shumskog_drveca (vidi se na strani teme na kojoj je i pitanje) da Istanbul nije evropski grad, a sto je ZoNi kategoricki demantovao i naterao nas da mu verujemo se Istanbul nalazi u Evropi (da li je bas u Evropi? :rofl:)...

Zamka sa konstatacijom da je grad mozda veci od Moskve, a mozda i ne, odnosila se na cinjenicu da su mnogi bili ubedjeni da je Moskva veca od Istanbula (i ja, izmedju ostalih), sto je ZoNi ponovo demantovao (grrrr, opet taj ZoNi ;)); mada, koliko god sajtova da pronadjete na kojima stoji da je Istanbul veci od Moskve, naci cete isto toliko, ako ne i vise, gde decidno pise da Moskva ima vise stanovnika od Istanbula (u zavisnosti od metodologije koja se koristi, toga da li se posmatra uze/sire gradsko jezgro, etc)...

Kada se jednom dodje do Istanbula, nije tesko zakljuciti da su doticni klubovi PAOK i AEK, gde K predstavlja Konstantinopolj... Koga interesuje kako su nastali & otkud im takva imena, ima sve na Wikiju, kao i na zvanicnim prezentacijama pomenutih klubova!!!

Nikada mi nije bilo ovoliko drago sto cu napisati sledece: ZoNi, mozes da nastavis!!! :n_klanja:

ZoNi
27.6.2011, 18:48
Ne znam da li je neko primetio, ali ja baš volim geografiju, istoriju i politiku :) Zato ide ovo pitanje:

Sledećeg meseca će biti proglašena još jedna suverena država, uz prihvatanje od strane dosadašnje centralne vlasti (bar je tako najavljeno). Pitanje je: s kojim će se zemljama graničiti ta nova država? :)

vazquez
27.6.2011, 18:56
Granichice se sa Etiopijom, Kenijom, Ugandom, DR Kongom, Centralnoafrickom republikom i dosadasnjim sunarodnicima - Sudanom.

Neutrino
27.6.2011, 18:59
@vazquez
Ako ćemo iskreno tvoje pitanje ima previše "rekla-kazala" parametara ;)

Mislim ako si hteo da kažeš da vlada opšte neslaganje oko toga koji od navedenih gradova je veći nisi trebao da kažeš "možda je a možda i nije" već lepo jasno i precizno da postoje nesuglasice oko toga koji od njih je veći. Čak i da si tako postavio pitanje opet bi se pojavio problem kredibiliteta tih tvojih navoda jer bi morao da daš link ka nekom relevantnom izvoru koji bi bar potvrdio tvoje tvrdnje (jedna od tačaka iz pravilnika ovog kviza).

Dakle koliko god si se ti potrudio da zabiberiš pitanje činjenica je da si ga postavio pomalo nespretno i da koliko se god tebi ono činilo logično dok si ga smišljao kada se prenese u pisanu formu jednostavno nema smisla ili nudi preveliki broj potencijalno tačnih odgovora.

P.S. Zar vam se ne čini da pomalo preterujete sa "začinima" u pitanjima. Postaviti jasno i precizno pitanje na koje postoji samo jedan odgovor je poprilično teško a ako se uz to forsira Google kao isključiv izvor informacija onda možete slobodno da obrišete ono "test" in naziva teme ;)

Moja dva feninga...

JohnnyNT
27.6.2011, 19:01
I ja isto, samo bez politike :D

Verujem da je država Južni Sudan, valjda je bio referendum, i neki omanji sukob između Sudana i J. Sudana, za ovo priznanje u Julu nisam znao.

Elem, Susedi će biti Sudan (tj. severni veći deo), Etiopija, D.R. Kongo (ex Zair, što je bio mnogo više kul naziv :D), Centralnoafrička Republika, Uganda i Kenija (za Ugandu i Keniju sam morao da guglam malo, taj deo kontinenta mi je uvek bio malo mutan) :D
Jedino ako u međuvremenu nije izbio neki građanski rat i stvorena neka nova državica koja se graniči sa J.S.

EDIT: pu, preteče me vazquez :D pa dobro, i onako nemam neku inspiraciju za novo pitanje :opanachke

ZoNi
27.6.2011, 19:01
Granichice se sa Etiopijom, Kenijom, Ugandom, DR Kongom, Centralnoafrickom republikom i dosadasnjim sunarodnicima - Sudanom.
Tako je :) Reč je o Južnom Sudanu, koji bi trebalo da proglasi nezavisnost 9. jula.

http://www.abload.de/img/newsudaninqu.gif

DavidovicN.S
27.6.2011, 19:16
Znaci sada ce vasquez opet da postavi pitanje i opet ce da krenu rasprave i smaranje?
Pa ti jedini smaras ovde, smaracu jedan smorni. Covek lepo postavio pitanje, a ti si na 3 strane tupio kako neces vise da se igras jer ne znas odgovor. Sto nisi odgovorio na ovo pitanje? Postoje pravila, ne mozes da se ubacujes i da postavljas pitanje kad je vec postavljeno.

hate
27.6.2011, 19:22
Pa ti jedini smaras ovde, smaracu jedan smorni.
xoxoxoxo

vazquez
27.6.2011, 19:22
Znaci sada ce vasquez opet da postavi pitanje i opet ce da krenu rasprave i smaranje?

Hoces ti malo da *****es???

ZoNi
27.6.2011, 19:29
Znaci sada ce vasquez opet da postavi pitanje
Da, takva su pravila kviza ;)

Ulmawen
27.6.2011, 19:54
Pravila kviza su da kad neko da tacan odgovor onda taj i postavlja pitanja.
Zapravo, pravilo je da onaj kome je postavljač pitanja potvrdio tačan odgovor postavlja sledeće pitanje. Strane koje misle da su zakinute imaju legitimno pravo da se žale nadležnom moderatoru, posredstvom ličnih poruka, a ne da mrače ostale učesnike kviza spamovanjem i oftopičenjem. Takvo ponašanje se na ovom forumu sankcioniše. Pošto sam JA sam pisala pravila kviza, dozvoli da ti ih prevedem:

1. Ko da tačan odgovor na postavljeno pitanje (potvrđen od strane postavljača) dužan je da predoči relevantan link o datoj temi...

2. Član koji je tačno odgovorio na pitanje (potvrđeno od strane postavljača pitanja) postavlja sledeće pitanje, u roku od 24 časa od potvrde odgovora;

5. Ukoliko za jedan odgovor postoji više tačnih odgovora, postavljač pitanja određuje koji je odgovor najpribližniji tačnom.

Izvoli pročitaj: strana 1, post 1. Ako se ne slažeš sa pravilima kviza, slobodan si da u njemu ne učestvuješ.

Iz razloga sto neki ljudi nisu dovoljno sposobni da se lepo igraju, izgleda da odgovornost lezi na moderatorima.
Izgleda samo tebi.

Ideja ove teme je da se svi malo zabavimo, nešto naučimo i, naravno, da se lepo družimo.
Ako ovo ne umeš, učini nam uslugu i nemoj više da spamuješ. Uostalom, cela ova besmislena rasprava će biti izbrisana.;)

dijego_
27.6.2011, 20:07
evo i ja da dodam nesto pre nego sto se obrise

Sama cinjenica da postoje dva kluba u Grckoj koja sadrze Konstantinopolj u svom imenu je jako zanimljiva i bravo za vazqueza na zamisli, ali samo pitanje je loshe postavljeno. Trebalo je jednostavno pitati - Koja dva fud. kluba iz iste zemlje sadrze u svom imenu grad koji nije u toj zemlji, ili nesto u tom stilu.

slazem se sa Ulmawen i vazquez oko toga da deo pitanja koji nije u zagradi moze da se razume na nacin koji je postavljac zamislio, ali posto se ispostavilo da je kriticno zapravo ono u zagradi onda nije cudo sto se pitanje pokazalo zbunjujucim.

I jos jedna stvar, zvjer je mozda preterivao sa forsiranjem toga da je on u pravu, ali zapravo nije bio izricito bezobrazan u smislu teskih uvreda, jednostavno je drzao svoju stranu u donekle zdravoj raspravi (nekad je bolje imati bilo kakvu raspravu, makar i ovakvu nego sterilnu atmosferu sa "Da, tacan odgovor", "Nije tacan odgovor", itd...). Meni je vise upalo u oko to sto je korisnik DavidovicN.S koji nije ucestvovao u raspravi od pocetka prosuo direktne uvrede zvjer-u

vazquez
27.6.2011, 20:33
Koji poznati fudbaler je u ranoj mladosti imao nadimak Tito???

P.S. Da ne bi bilo nikakvih nedoumica, u slucaju da ih ima vise (mada ja nisam cuo), trazi se najpoznatiji, najcenjeniji & ostalo naj...

dijego_
27.6.2011, 20:37
To je Drogba.

a usput, odgovor na zvjer-ovo pitanje je 17.

vazquez
27.6.2011, 20:55
^ Tako je, Drogbazooka... :alealeee:

dijego_
27.6.2011, 21:52
U susret novoj igri u meni dragom Stronghold serijalu, evo nesto u vezi istorijskih zamkova:

Vas posao je da slozite zamkove sa njihovom zemljom postojbine

1. 40082 2. 40083 3. 40084

4. http://img534.imageshack.us/img534/1301/dizniq.th.jpg (http://img534.imageshack.us/i/dizniq.jpg/) 5. http://img90.imageshack.us/img90/6416/mordord.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/90/mordord.jpg/)

1. Spanija
2. Francuska
3. Nemacka
4. Irska
5. Engleska

mentolbrebombona
28.6.2011, 7:49
1. Spanija http://en.wikipedia.org/wiki/Castle_of_La_Mota
2. Irska http://en.wikipedia.org/wiki/Blarney_Castle
3. Engleska http://www.warwick-castle.co.uk/
4. Nemacka http://en.wikipedia.org/wiki/Neuschwanstein_Castle ovaj je bar meni najlepsi
5. Francuska http://www.catharcastles.info/montsegur.php?key=montsegur

dijego_
28.6.2011, 10:37
:tapsh: bravo, ne opravdavas bas svoj nick :)


Zamak La Mota (Castillo de La Mota) se nalazi u gradu Medina del Campo u Valjadolidu. Ime potice od spanske reci "mota" sto predstavlja vestacko uzvisenje na kojima su se gradili zamkovi (engl. motte). Iako se veruje da utvrdjenje datira jos iz perioda Starog Rima, moderno zdanje je iz 11. veka. Sam zamak oslikava svu moc grada koji je u 16. veku privlacio trgovce iz celog sveta na 50-dnevne sajmove.


Blarney zamak je redovno odrediste turista u razgledanju Irske. Zamak datira iz 10. veka iako je sadasnje zdanje sagradjeno u 15. veku i bilo je u vlasnistvu McCarthy porodice. Razlog popularnosti zamka je i "Kamen elokvencije", za koji se veruje da ga je Robert Bruce (onaj iz Hrabrog Srca) poklonio MekKartijima. Legenda kaze da ljubljenjem ovog kamena dobijate moc ubedjivanja.


Varvik zamak je jedan od najpoznatijih i najocuvanijih engleskih zamkova. Izgradio ga je Vilijem Osvajac 1068. a od tada je pretrpeo brojne opsade, rusenja i dogradjivanja. Ovo je bilo redovno mesto viteskih turnira koji se i danas manifestaciono organizuju.


Nojsvajnstajn je sigurno jedan od najlepsih dvoraca na svetu i ususkan je medju Alpima u Bavariji. Velelepno zdanje je podigao kralj Ludvig 2 koji je bio ospednut Vagnerovim operama i zeleo je da zamak posluzi za njihove izvedbe. Po uzoru na ovo zdanje su "spravljani" i stereotipni dvorci iz Diznijevih crtaca, a ko je igrao Gabriel Knight 2 mogao je jos nesto vise da nauci.


Montsegur se nalazi na krajnjem jugu Francuske na uzvisenju od 1200 m. Utvrdjenja na ovom podrucju poticu jos iz praistorije a zamak je izgradjen u 13. veku i pripadao je grofovima iz Tuluza. Tvrdjava je poznata i kao poslednje utociste Katara u jednoj od najduzih opsada u istoriji od skoro godinu dana. Iron Maiden je ovaj dogadjaj obradio u pesmi Montsegur.

Marti Misterija
28.6.2011, 10:56
Znam da je prosao voz ali klubovi na koje je vasquez mislio su Fenerbahce i Galatasaraj - jedan je iz evropskog dela Istanbula a drugi iz azijskog dela Istanbula.

mentolbrebombona
28.6.2011, 11:01
Traži se sportista!

ZoNi
28.6.2011, 14:55
Traži se sportista!



Npr. James McCallum (http://en.wikipedia.org/wiki/James_McCallum_(cyclist))?

mentolbrebombona
28.6.2011, 16:17
Npr. James McCallum (http://en.wikipedia.org/wiki/James_McCallum_%28cyclist%29)?

Ne, moraš da ideš dublje da bi povezao slike (ostaviću još jednu u toku dana ako bude potrebe). Za sada ću dati hint u vidu teksta...

Ovaj čovek je bio veoma popularan u prvoj polovini 20og veka, a mnogi su ga tada smatrali i najboljim u sportu kojim se bavio. Tada su svi znali njegovo ime, koje je danas ipak pomalo zaboravljeno, ali njegova veština nije; ona i dalje živi samo kroz druge sportiste koji izvode i sada ono što je ovaj čovek usavršio pre više od pola veka.

ZoNi
28.6.2011, 17:24
Ok, to verovatno prevazilazi moje znanje (mislim, sport iz prve polovine 20. veka nikada nije bio ni blizu mojih interesovanja). Mislio sam da je očigledno da Džems Batler (u škotkoj "aljinici") i bicikl predstavljaju nekog škotskog biciklistu :D

mentolbrebombona
28.6.2011, 20:49
Što se tiče Batlera ciljao sam na jednu njegovu ulogu('aljinica je bila suvišna, no to je moja krivica), a što se traženog sportiste tiče igrao se sa loptom.
Evo još dve korisne slike, mislim da se sad mogu složiti sve kockice. ;)

ZoNi
29.6.2011, 12:42
Da, sad je sve jasno...

Batler + bicikl + dijamant(?) + nekakav robot = kikiriki? :D

ZoNi
30.6.2011, 14:35
Mislim da je vreme da postavljač pitanja da tačan odgovor i da postavi novo pitanje (ili tako nekako)...

Oggy
30.6.2011, 15:00
Mozda je neki od ovih:
link (http://www.oldtimestrongman.com/blog/labels/Steel%20Bending.html)

ZoNi
30.6.2011, 15:20
Mozda je neki od ovih:
link (http://www.oldtimestrongman.com/blog/labels/Steel%20Bending.html)
Reče gore mentolbre: "što se traženog sportiste tiče igrao se sa loptom" ;)

mentolbrebombona
30.6.2011, 16:25
Smatra se za prvu svetsku zvezdu ili superstara sporta kojim se bavio. Evo korisne slike (ako i posle ove pomoci ne bude tacnog odgovora, kazacu ko je i postaviti novo pitanje).

Oggy
30.6.2011, 17:28
:boodala:

ops, prevideo. Mozda lopta na lancu :p

Btw. ja nisam za to da se odustane cim nema resenja. Naci ce se vec neko ko ce dati odgovor.

ZoNi
30.6.2011, 17:46
ja nisam za to da se odustane cim nema resenja. Naci ce se vec neko ko ce dati odgovor.
Ok, samo ja mislim da ne bi trebalo da se dugo čeka, to ubija dinamiku kviza :)

Ali, ok, možda 3-4 dana (mada bih ja stavio npr. 48 sati, da bi se kviz brže razvijao).

Oggy
30.6.2011, 17:59
Pa dobro, ako se niko ne javi bas toliko dugo, slazem se, mada su kvizovi bili veoma dosledni pravilima, pa se desavalo i da se zaglave. (Nema ko danas, zaglavis se u igri, odma na net po resenje :))

Rekao bih da je sportista fudbaler..

mentolbrebombona
30.6.2011, 18:18
Rekao bih da je sportista fudbaler..

Jeste...znaci ipak napredujemo malo. ;)

MareZinjo
30.6.2011, 19:40
Ajde da lupim, mozda Euzebio ?

mentolbrebombona
30.6.2011, 21:02
Ajde da lupim, mozda Euzebio ?

Nije Euzebio, mada si "govorno podrucje" pogodio da tako kazem...

Oggy
30.6.2011, 22:47
Sokrates?

vazquez
1.7.2011, 1:48
Leonidas da Silva, ili krace, samo Leonidas, najbolji strelac svetskog prvenstva 1938. godine sa 7 pogodaka (koje su uzgred budi receno, uzeli Italijani & pehar podigao cuveni Djuzepe Meaca)???

P.S. Sta ja uopste trazim ovde, kada sam rekao da necu vise da ucestvujem?!? :p I gde su oni silni postovi u kojima su izvredjani neki (hmm) clanovi, pa onda i neki moderatori (Ulmawen), a da bi sve to volsebno nestalo za manje od 5 minuta (ili se to neko uplasio banovanja :rofl:)??? :icon_scra

mentolbrebombona
1.7.2011, 12:27
Leonidas da Silva, ili krace, samo Leonidas, najbolji strelac svetskog prvenstva 1938. godine sa 7 pogodaka (koje su uzgred budi receno, uzeli Italijani & pehar podigao cuveni Djuzepe Meaca)???

Tako je bravo vazqez :tapsh:
Batler je glumio na filmu lika po imenu Leonidas.
Bicikla i makazice predstavljaju ono po cemu je ovaj veliki Brazilski majstor fudbala bio jako poznat. Pored drugih svojih kvaliteta, ostao je upamcen kao igrac koji je usavrsio i prakticno izumeo udarac koji mi zovemo makazice ili drugacije "bicycle kick".
Smatra se prvom velikom zvezdom svetskog fudbala, od koga je "sve pocelo", zbog njega su Brazilce poceli da nazivaju i carobnjacima sa loptom...
Crni dijamant i Covek od gume su njegova dva nadimka koja dodatno govore koliko je bio cenjen i obozavan.
Ko zeli da sazna jos nesto o ovom velikom igracu(kasnije i komentatoru) http://en.wikipedia.org/wiki/Le%C3%B4nidas_da_Silva
http://www2.citypaper.com/news/story.asp?id=9499

P.S. Opste je misljenje da je velika steta sto nije bio fizicki spreman da odigra polufinale 1938. jer bi Brazil sa njim sigurno pobedio.

zvjer
1.7.2011, 14:26
I gde su oni silni postovi u kojima su izvredjani neki (hmm) clanovi, pa onda i neki moderatori (Ulmawen), a da bi sve to volsebno nestalo za manje od 5 minuta (ili se to neko uplasio banovanja :rofl:)??? :icon_scra

Svoje postove sam sam izbrisao, jer nema puno smisla da se raspravljam sa likovima koji ne da ne mogu da shvate sta im drugi govore, nego ne mogu da shvate i sami sta pricaju.

vazquez
2.7.2011, 1:08
Naredno pitanje je trebalo da bude tipa - kome se pripisuje sledeci citat: "Samo su dve stvari na svetu beskonacne - svemir i ljudska glupost, samo sto za svemir jos nismo sigurni", kao i ko je od clanova foruma u praksi apsolutno potvrdio ovu izreku?:p

Ipak, posto bi ovo bilo isuvise lako & ocigledno, pitanjce stize kad smislim (najkasnije u roku od nekoliko sati)...

hate
2.7.2011, 1:12
"Samo su dve stvari na svetu beskonacne - svemir i ljudska glupost, samo sto za svemir jos nismo sigurni
To su moje reči.

vazquez
2.7.2011, 1:24
^ Ma, uopste ne sumnjam Alberte/njegova reinkarnacijo... :ciao:

zvjer
2.7.2011, 1:47
Ipak, posto bi ovo bilo isuvise lako & ocigledno, pitanjce stize kad smislim (najkasnije u roku od nekoliko sati)...

Ne forsiraj se. Uzmi jedan odmor od sedam dana, sada je letovanje na planini jeftino, pa u miru omorika, uz veverice i srndace, mu daj po koncentraciji i smisljanju pitanjca. :D

vazquez
2.7.2011, 2:58
^ OK, obzirom da je novi, samoproklamovani moderator resio da postavlja pitanja kada mu se hoce, deli sankcije, diskvalifikacije & suspenzije, i najbitnije, daje blagoslov kada moze da se postavi sledece pitanje, mozda tako i treba da bude...

Oggy
2.7.2011, 4:04
Ajde bolje da vidimo novo pitanje?

vazquez
3.7.2011, 0:44
Izvinjavam se na zastoju, stvarno nisam imao vremena!!! Idemo dalje...

Na prilozenoj slici/slikama nalaze se siluete 5 drzava, odnosno njihovi fragmenti. Svaka silueta je podeljena na dva fragmenta, ili u pravcu sever-jug, ili u pravcu istok-zapad (zbog jednostavnosti - da ne otezavamo pitanje previse). Vas zadatak je da odgonetnete koji parovi fragmenata cine smislene celine i da navedete koje drzave predstavljaju, po mogucstvu bez upotrebe Google pretrage slika!!! ;)

Napomena1: Resenje postoji i ono je jedinstveno! :D
Napomena2: Fragmenti ne moraju nuzno biti u istoj rezoluciji (a mozda i jesu ;)), dakle, bitan je oblik a ne podudaranje velicine ivica!
Napomena3: Odgovore navoditi u sledecem formatu: 1 i 2 - Srbija, 4 i 7 - Brazil, itd...

dijego_
3.7.2011, 0:58
Stepski vrati se, sve ti je oprosteno :D

Sun Tzu
3.7.2011, 1:08
Bez Gugla, atlasa i ostalog, samo sa paintom :D

1. - 6. Španija
2. - 9. Ova mi je najteža, nek bude Čile
3. - 7. Kina
4. - 10. Meksiko
5. - 8. Norveška

Sun Tzu
3.7.2011, 1:11
Covek od gume
Je li na to asocijacija onaj robot? Pošto sam ja (a mislim i drugi) to doživeo kao robot koji savija čelik, a ne gumeni čovek. :D

mentolbrebombona
3.7.2011, 2:24
Je li na to asocijacija onaj robot? Pošto sam ja (a mislim i drugi) to doživeo kao robot koji savija čelik, a ne gumeni čovek. :D

JEs tako je ... "Ono" je inace "Rubber Man" strip junak :to_care:

vazquez
3.7.2011, 3:33
Bez Gugla, atlasa i ostalog, samo sa paintom :D

1. - 6. Španija
2. - 9. Ova mi je najteža, nek bude Čile
3. - 7. Kina
4. - 10. Meksiko
5. - 8. Norveška

:aplauz: Brzo, potpuno i naravno tacno!!! A zar Chile definitivno nije najlaksi za pogadjanje/najocigledniji/najkarakteristicniji???

White Ripper
3.7.2011, 20:49
Vasquez, svaka čast za pitanje!:aplauz:
Dajte više ovakvih stvari. ;)

Sun Tzu
4.7.2011, 1:27
A zar Chile definitivno nije najlaksi za pogadjanje/najocigledniji/najkarakteristicniji???
Zbunila me Ognjena zemlja dole, pa me odvuklo na Skandinaviju. :D Pošto sam se tek sad setio da treba da pitam dalje, aj jedno na brzinu...

Ovo je?

http://img834.imageshack.us/img834/91/012eb.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/834/012eb.jpg/)

ZoNi
4.7.2011, 10:27
Ovo je?

http://img834.imageshack.us/img834/91/012eb.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/834/012eb.jpg/)
Hm... onako brzinski: možda Petrova crkva? :confused:

mentolbrebombona
4.7.2011, 10:29
Petrova crkva

http://www.raska.org.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=121:petrova-crkva&catid=18:znamenitosti&Itemid=59

Slika deluje nestvarno na prvi pogled kao da je radjena ps

Sun Tzu
4.7.2011, 17:47
Hm... onako brzinski: moĹľda Petrova crkva? :confused:Tačno.
Kao što kažu na wiki, najstariji spomenik crkvene arhitekture na prostoru Srbije. Fin je tekst na linku koji je mentol ostavio, tako da ću samo da dodam da se nalazi na Unesko (http://whc.unesco.org/en/list/96/)voj listi svetske baštine.

mentolbrebombona
4.7.2011, 17:53
Sta bi sa Djurdjevim stupovima?

^ponavljam, nestvarno :)

ZoNi
4.7.2011, 20:16
Sta bi sa Djurdjevim stupovima?
Ma, moj trip - pomislio sam na Petrovu crkvu, a napisao sam prvo Đurđevi stupovi :) Mislim da sam odmah izmenio, nisam očekivao da je neko to video baš u tih par sekundi :D

Anyway, evo jednog pitanja vezanog za noviju istoriju...

Negde na prostoru bivše YU, nakon II svetskog rata, kratko vreme je postojala minijaturna grčka polu-državica. Gde? Kad?

Laskaris
4.7.2011, 20:32
Ma, moj trip - pomislio sam na Petrovu crkvu, a napisao sam prvo Đurđevi stupovi :) Mislim da sam odmah izmenio, nisam očekivao da je neko to video baš u tih par sekundi :D

Anyway, evo jednog pitanja vezanog za noviju istoriju...

Negde na prostoru bivše YU, nakon II svetskog rata, kratko vreme je postojala minijaturna grčka polu-državica. Gde? Kad?

U Makedoniji, kampovi DSE (tj DAG - Demokratska armija Grcke) za vreme grckog gradjanskog rata 1946-49?

ZoNi
4.7.2011, 21:20
U Makedoniji, kampovi DSE (tj DAG - Demokratska armija Grcke) za vreme grckog gradjanskog rata 1946-49?
Hm, vremenski si u pravu, ali ne i prostorno ;) Ovo na šta sam ja mislio je imalo skoro sve atribute državnosti - "organe reda", (polu)novac, jasnu teritoriju, novine, bolnice, a čak je i YU na neki način priznavala samostalnost te "državice" ;)

dijego_
4.7.2011, 23:29
od 45-49 je bio grcki logor-opstina u Maglicu u Vojvodini

Laskaris
5.7.2011, 0:55
od 45-49 je bio grcki logor-opstina u Maglicu u Vojvodini
Znam da je bio u Vojvodini ali ne znam gde pa se ne javih posle Zonijevog posta :) Ex asistentkinja Mehanike fluida mi je bila Grkinja iz Vojvodine i pomislio sam na to ali mesto nisam znao..

ZoNi
5.7.2011, 10:00
od 45-49 je bio grcki logor-opstina u Maglicu u Vojvodini
Tako je! Maglić je u to vreme funkcionisao kao de facto država, pod kontrolom KP Grčke, a uz odobrenje YU vlasti.

Ako nekoga zanima ova tema, evo jednog kratkog i zanimljivog prikaza na srpskom jeziku "države" Maglić:
http://www.sloboda.cz/marian/publikace/maglic.pdf
A može i ovo: http://www.robert-coban.com/?p=141

dijego_
5.7.2011, 22:25
Nastavi niz: (trazi se zemlja)

Sovjetski Savez, Brazil, Zapadna Nemacka, Zapadna Nemacka, Francuska, ???

Red Wing
6.7.2011, 0:35
Da nije pomenut Sovjetski Savez bio bih ubedjen da je rec o fudbalu - tj. da je u pitanju (izmenjen) redosled osvajaca svetskog prvenstva...

dijego_
6.7.2011, 9:30
Pitanje jeste u vezi fudbala i jesu osvajaci. Trazena zemlja je u Evropi.

dijego_
6.7.2011, 13:33
U pitanju su osvajaci fudbalskih prvenstava, ali slozeni po specificnom hronoloskom redosledu.

todos
6.7.2011, 15:23
Rešenje je Brazil. U pitanju je niz osvajača evropskog prvenstva pa osvajač svetskog prvenstva.
Francuska je osvojila svetsko prvenstvo 1998, pa evropsko 2000 god.
SSSR 1960, evro
Brazil 1962, svetsko
Nemačka 1972, evro
Nemačka 1974, svetsko
Francuska 2000, evro
Brazil 2002, svetsko
Ti si permutovao poslednji par, verovatno si mislio da je rešenje Francuska ali si postavljao uvek ispred Evropskog pobednika pa svetskog.

dijego_
6.7.2011, 16:01
Jako si blizu, ali to ipak nije trazena zemlja. Pogledaj redosled godina osvajanja u tvom nizu i videces da nema neke logike u njima, a trazeni niz je ima. Kljucno je shvatiti zasto bas Sovjetski Savez otpocinje niz. Ovo je poslednja pomoc nakon cega otkrivam resenje.

vazquez
6.7.2011, 16:10
Trazena zemlja je u Evropi.

Rešenje je Brazil.

Hmm??? :confused: LM, da i ja pokusam, trazena zemlja je Spanija, zahvaljujuci golu Andreasa Inijeste u 116. minutu finala u Johanesburgu vs Holandije...

Pattern koji imam na umu je sledeci: sampion iz 1960. godine, pa 1970, 1980. i tako redom sve do 2010. godine!!! ;)

dijego_
6.7.2011, 16:23
:tapsh:

Dakle, u pitanju su osvajachi (bilo evropskog ili svetskog prvenstva) na krajevima decenija, pocevsi od 1960. kada je odrzano prvo evropsko prvenstvo u Francuskoj.

vazquez
6.7.2011, 16:54
Obzirom da nemam vremena da smisljam pitanje, evo nesto lagano, pa da se ide dalje... Dakle, na osnovu datih hintova pogodite zagonetnu licnost???

todos
6.7.2011, 21:44
Verovatno Romel!

vazquez
7.7.2011, 3:23
:tapsh: Tako je, todose, feldmarsal Ervin Romel, poznat i po nadimku 'Pustinjska lisica' (Wüstenfuchs)!!!

Ovaj briljantni takticki genije verovatno je bio najsposobniji general Vermahta u vreme 2. svetskog rata (blah, a sta ce najsposobniji general u Africi??? :icon_scra)... Istorijski izvori kazu da su ga pored neverovatnih sposobnosti odlikovale i osobine vitestva, izuzetnog odnosa sa vojnicima od kojih je bio postovan i voljen, apsolutno respektovanje neprijatelja u svakoj situaciji, kao i nezabelezeno postovanje prema zarobljenicima. Najmladji je oficir ikad koji je odlikovan najvecim pruskim priznanjem Pour le Merite; nikada nije bio clan NSDAP i jedina je osoba iz hijerarhije Treceg rajha u chiju cast je izgradjen muzej.

I da, a otkud duh kao hint? Ervin Romel je pocetkom 1940. godine dobio komandu nad 7. oklopnom divizijom, kasnije nazvanom 'Divizija duhova'. Za vreme njegovog komandovanja, tokom invazije Francuske, ova divizija je toliko brzo napredovala i duboko zalazila iza neprijateljskih linija da katkad cak i nemacka komanda nije znala gde se ista nalazi, a kamoli neprijatelj :aplauz:(otuda pomenuti nadimak). Romelovo komandovanje 7. panzer divizijom reflektovalo je svu njegovu hrabrost, neverovatnu dozu samopouzdanja, kao i sustinsko poznavanje koncepta blickriga. U pismu svojoj supruzi, sam Romel je invaziju na Francusku opisao kao 'lightning/blitz Tour de France' (Liddell Hart - The Rommel papers)... :to_care:

Dosta vise o Romelu! :D Todose, cekamo sledece pitanje... :ciao:

todos
7.7.2011, 10:10
Ko je na slici i po čemu je poznat?
http://i156.photobucket.com/albums/t36/smisdejt/Rikelme.jpg

mentolbrebombona
7.7.2011, 14:35
Deni Didro, glavni urednik Enciklopedije

http://schoolworkhelper.net/2011/04/denis-diderot-biography-contributions/
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D0%BD%D0%B8_%D0%94%D0%B8%D0%B4%D1%80% D0%BE

todos
8.7.2011, 15:13
Da to je taj!
Sledeće pitanje...

mentolbrebombona
8.7.2011, 15:59
Poglavlje poznate video igre nosi naziv kao i jedna "stvar" koju izvodi grupa Nazareth. Koja je to video igra?

todos
8.7.2011, 17:00
Pomešo si kvizove!

Shumsko_drvece
8.7.2011, 17:18
Što je pomeš'o? Ako je dotična video igra crème de la crème civilizacijskih postignuća na polju umetnosti što oplemenjuje dušu i prosvetljuju um, ja bi' je uvek stavio ispred pitanja o fudbalu. :dzavo:

Doduše, takvu video igru ja još uvek nisam video, ali sam uvek otvoren za nova mišljenja. :D

mentolbrebombona
9.7.2011, 14:53
crème de la crème civilizacijskih postignuća na polju umetnosti što oplemenjuje dušu i prosvetljuju um

Pa sad bas ... :D ukusi su kao d*pe- svako ima svoje, a igra da je dobra- dobra je :n_klanja:

Nije problem i da postavim drugo pitanje a nije problem i da ovo ostane i da dam hint neki, samo ne znam ko odlucuje o tome.

dijego_
9.7.2011, 14:56
odlucujes - ti

ako si vec postavio pitanje, vidis da niko nema pojma pa das hint

ako zelis da promenis pitanje das sam odgovor pa onda postavis novo :D

mentolbrebombona
10.7.2011, 0:36
Igra se sastoji iz vise delova i poglavlja, a stvar od Nazareta je dosta poznata...

dijego_
10.7.2011, 22:49
Max Payne 2?

mentolbrebombona
11.7.2011, 15:00
Max Payne 2?

Jeste to je to, a MP2 je glupo da sad nesto pisem, sem da je po mom misljenju jedna od najboljih igara tog zanra.

http://i.ytimg.com/vi/p4TrAbEOIYI/0.jpg

dijego_
11.7.2011, 18:07
Spojite nacionalne specijalitete sa zemljama odakle dolaze:

1. Bigos
40262

2. Pupusa
40263

3. Gado-gado
40264


Poljska, Indonezija, El Salvador

Shumsko_drvece
11.7.2011, 18:11
1. Poljska
2. El Salvador
3. Indonezija
?

dijego_
11.7.2011, 18:15
Bravo hefe :aplauz:

Shumsko_drvece
11.7.2011, 21:34
Prilika za sve mlade izviđače da obnove gradivo :p:
Identifikujte listove sa slike:
40265

zoran845
11.7.2011, 22:00
Sleva nadesno: hrast, javor, vrba (prvi red), glog, lipa, brest (drugi red).

Shumsko_drvece
11.7.2011, 22:29
Točno tako kao što si rekao.:aplauz:

Shumsko_drvece
12.7.2011, 1:40
Jeste to je to, a MP2 je glupo da sad nesto pisem, sem da je po mom misljenju jedna od najboljih igara tog zanra.

Dobro, onda ću ja. ;)

Ukoliko spadate u onu grupu ljudi kojima nešto u stomaku zatitra svaki put kad se spomene Hičkok, a obrva se sa interesovanjem podigne kada u razgovor uplivaju Robert Mičam i Hempfri Bogart u tumačenju Filipa Marloua, može biti da se nećete začuditi razgovoru u kome je predmet interesovanja ljudska priroda suočena sa misterijom (bu!), ili pak ljudska priroda u anticipaciji gotovo patološke epifanije kada gorespomenuta misterija dostigne vrhunac, i kada konačno dođe do razrešenja situacije.

U suštini, ljudska priroda se može nazvati voajerskom – ukoliko spadate u soj koji dotičnu žeđ pokušava da zadovolji reality show programima, za vas nema nade. Jok. Sorry folks. Džaba ste se nadali. Na drugoj strani, ukoliko ste tu notornu i demonsku žeđ pokušavali da utolite na izvoru filma – kao medija, kao umetničke forme, ili makar kao i razbibrige – e, pa – dobrodošli u čarobni i neizbežni svet noir-a. Zašto noir-a? Zato što je retko koji žanr u stanju da oslika i svetlu dana izvrgne ono što se u duši može noću roditi, kada usamljenost, zavist, ljubomora, pohlepa ili ljubav (a i sve ono ostalo što nas, uostalom, i čini ljudima) iskeze svoje velelepne očnjake i zareže na Nas.

E sad – možda ćete izabrati da svoje demone prepoznajete na drugim mestima. Možda ćete preferirati da svakog božijeg jutra tražite tragove skorušene krvi ispod svojih noktiju, jer ipak, i pored svega, vi niste baš planirali da babu i ubijete. Uvek je lepo upijati klasike, ali ni držanje uma otvorenim za nova iskustva ponekad nije naodmet. ;)

Neko je rekao da se veliko književno delo prepoznaje po tome što nam mnogo govori o nama samima. Video igre nam nikada neće reći baš toliko. Ali se, ako je sudeći po nekima od njih, kreću u dobrom pravcu.

Плајвазó
12.7.2011, 20:29
Па ја више волим Тетрикс од Мах Пајне-а.

mentolbrebombona
12.7.2011, 23:27
Па ја више волим Тетрикс од Мах Пајне-а.

I ja vise volim lubenice nego dinje, recimo...

ZoNi
13.7.2011, 9:20
Ukoliko spadate u onu grupu ljudi kojima nešto u stomaku zatitra svaki put kad se spomene Hičkok, a obrva se sa interesovanjem podigne kada u razgovor uplivaju Robert Mičam i Hempfri Bogart u tumačenju Filipa Marloua, može biti da se nećete začuditi razgovoru u kome je predmet interesovanja ljudska priroda suočena sa misterijom (bu!), ili pak ljudska priroda u anticipaciji gotovo patološke epifanije kada gorespomenuta misterija dostigne vrhunac, i kada konačno dođe do razrešenja situacije.

U suštini, ljudska priroda se može nazvati voajerskom – ukoliko spadate u soj koji dotičnu žeđ pokušava da zadovolji reality show programima, za vas nema nade. Jok. Sorry folks. Džaba ste se nadali. Na drugoj strani, ukoliko ste tu notornu i demonsku žeđ pokušavali da utolite na izvoru filma – kao medija, kao umetničke forme, ili makar kao i razbibrige – e, pa – dobrodošli u čarobni i neizbežni svet noir-a. Zašto noir-a? Zato što je retko koji žanr u stanju da oslika i svetlu dana izvrgne ono što se u duši može noću roditi, kada usamljenost, zavist, ljubomora, pohlepa ili ljubav (a i sve ono ostalo što nas, uostalom, i čini ljudima) iskeze svoje velelepne očnjake i zareže na Nas.

E sad – možda ćete izabrati da svoje demone prepoznajete na drugim mestima. Možda ćete preferirati da svakog božijeg jutra tražite tragove skorušene krvi ispod svojih noktiju, jer ipak, i pored svega, vi niste baš planirali da babu i ubijete. Uvek je lepo upijati klasike, ali ni držanje uma otvorenim za nova iskustva ponekad nije naodmet. ;)

Neko je rekao da se veliko književno delo prepoznaje po tome što nam mnogo govori o nama samima. Video igre nam nikada neće reći baš toliko. Ali se, ako je sudeći po nekima od njih, kreću u dobrom pravcu.
Hehe, koje kul tupljenje :D

JohnnyNT
13.7.2011, 9:33
^ Baš vala.Pojma nemam o čemu je pisao, ali čim je ovoliko dugačko mora da je nešto pametno, pa sam lupio zahvalnicu :D

Laskaris
13.7.2011, 12:38
^ U "Narodnom poslaniku" Nusica Jevrem Prokic, nesudjeni poslanik, rece: "Ne znam sta je kazao, ali vidi se - lepo je kazao" :D
Sledece pitanje?

vazquez
15.7.2011, 1:24
2. Član koji je tačno odgovorio na pitanje (potvrđeno od postavljača pitanja) postavlja sledeće pitanje, u roku od 24 časa od potvrde odgovora;

A Zorana nema vec par dana, stade thread nachisto! Moderatori, da neko drugi postavi nesto, or da cekamo Zokija?

zoran845
15.7.2011, 11:37
Pravila za učestvovanje su sledeća:

2. Član koji je tačno odgovorio na pitanje (potvrđeno od postavljača pitanja) postavlja sledeće pitanje, u roku od 24 časa od potvrde odgovora;
3. ... u slučaju da se postavljač pitanja ne pojavi u određenom roku, moderator određuje ko postavlja sledeće pitanje;
xxxxx

ZoNi
15.7.2011, 11:59
Evo ja ću da postavim pitanje. Ako moderator misli da nije to u redu, neka slobodno briše ;)

Dakle, u ovom trenutku postoji samo jedno parče zemlje (i Zemlje), površine nešto preko 2.000km2, koje ni jedna država u okolini NE želi za sebe i za koje svaka od okolnih država tvrdi da pripada nekome drugom. Koje to države ne žele to parče zemlje?

(Da ne bude zabune: pitanje se ne odnosi na Antarktik.)

mentolbrebombona
15.7.2011, 13:49
Mislim da je Bir Tawil, deo zemlje kod Egipta i Sudana

http://theeidolon.livejournal.com/198394.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Bir_Tawil

ZoNi
15.7.2011, 14:13
Mislim da je Bir Tawil, deo zemlje kod Egipta i Sudana

http://theeidolon.livejournal.com/198394.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Bir_Tawil
Tačno! :tapsh:

I Egipat i Sudan tvrde da im pripada deo na moru, a to parče pustinje tvrde da pripada onom drugom (ukratko: zbog ranijih izmena granica, jednoj od ovih država treba da pripadne deo na moru, drugoj pustinja; naravno, obe države tvrde da im pripada deo na moru, dok istovremeno tvrde da onoj drugoj pripada "pesak" ;) ).

http://i56.tinypic.com/ndpobr.jpg

Bravo, mentolbre! (što sebi dade taj nick, bre? :D )

mentolbrebombona
15.7.2011, 16:07
^Volim mentol bombone i tako :to_care:

Zagonetna licnost je poznata u svetu filma! Ko je u pitanju?

The Fifth Child
15.7.2011, 16:46
Alfred Hičkok , filmovi Ptice i Konopac.
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D1%84%D1%80%D0%B5%D0%B4_%D0%A5%D0%B8% D1%87%D0%BA%D0%BE%D0%BA

mentolbrebombona
15.7.2011, 17:52
Alfred Hičkok , filmovi Ptice i Konopac.
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D1%84%D1%80%D0%B5%D0%B4_%D0%A5%D0%B8% D1%87%D0%BA%D0%BE%D0%BA

Tacno, svaka cast, moracu da smisljam teza pitanja!

Da ne tupim sad o Hickoku, kazacu samo da obavezno pogledate njegove filmove i necete se pokajati.

http://www.imdb.com/name/nm0000033/

The Fifth Child
15.7.2011, 20:16
Tacno, svaka cast
Hvala, eto startovala sam lakim pitanjem ;), a sad moje:
Spojite pisce sa njihovim delima, pri tome naznačite pod kojim se brojem koji pisac krije !

http://i270.photobucket.com/albums/jj117/Ana_Ivanovic/kviz/pisci1.jpg
a)Trijumfalna kapija
b) Kuća lutaka ( Nora )
c) Palčica
d) Pan
e) Razbojnici
f) Gospođica Julija

zoran845
15.7.2011, 22:03
a) Trijumfalna kapija - Erih Marija Remark (broj 5)
b) Kuća lutaka (Nora) - Henrik Ibzen (2)
c) Palčica - Hans Kristijan Andersen (4)
d) Pan - Knut Hamsun (1)
e) Razbojnici - Fridrih Šiler (6)
f) Gospođica Julija - August Strindberg (3)

The Fifth Child
15.7.2011, 22:58
Bravo :aplauz:
Evo i linkova :
1) Hamsun
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BD%D1%83%D1%82_%D0%A5%D0%B0%D0%BC%D1%81% D1%83%D0%BD
2) Ibzen
http://sr.wikipedia.org/wiki/Henrik_Ibzen
3) Strindberg
http://sr.wikipedia.org/wiki/August_Strindberg
4)Andersen
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B0%D0%BD%D1%81_%D0%9A%D1%80%D0%B8%D1%81% D1%82%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD_%D0%90%D0%BD%D0%B4%D 0%B5%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD
5) Remark
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%80%D0%B8%D1%85_%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%B8% D1%98%D0%B0_%D0%A0%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%BA
6) Šiler
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D1%80%D0%B8%D0%B4%D1%80%D0%B8%D1%85_%D0%A8% D0%B8%D0%BB%D0%B5%D1%80

Da parafraziram mentolbre-a, pustite pisce, čitajte knjige :icon_stud

zoran845
15.7.2011, 23:25
40355
Traži se ime slikara i naziv slike.

The Fifth Child
15.7.2011, 23:36
Đura Jakšić, Odmor posle boja
http://www.arte.rs/sr/umetnici/djura_jaksic-59/opus/odmor_posle_boja_karaula-1289/
Razlog editovanja : setila sam se da treba da dam i link :)

zoran845
16.7.2011, 7:36
Đura Jakšić, Odmor posle bojaTako je! :aplauz:
(Slika je poznata i pod imenima Karaula i Noćna straža.)
Uzgred, ne moraš (premda možeš) da se zahvaljuješ za pitanja. Ja sam tebi dao zahvalnicu zato što ti je ono bilo prvo a odlično pitanje :).

The Fifth Child
16.7.2011, 10:19
I ja sam tebi dala zahvalnicu zato što si nas podsetio na Đuru Jakšica kao slikara ;).
Moje pitanje će biti nešto teže, zato odmah mali hint : obratite pažnju na moj nick name ! Ako ne bude odgovora pomagaćemo se i dalje :)
Pitanje :
Brus Vilis se zagledao u fotografiju jedne žene, ko je ona ?
http://i270.photobucket.com/albums/jj117/Ana_Ivanovic/brusvilis.jpg

ZoNi
16.7.2011, 10:35
Doris Lesing
http://en.wikipedia.org/wiki/Doris_Lessing

The Fifth Child
16.7.2011, 11:22
Doris Lesing
http://en.wikipedia.org/wiki/Doris_Lessing

Bravo:tapsh: :
Red je da nešto napišem o Doris Lesing. Kao što vidite nick name sam uzela po njenoj knjizi "Peto dete", nastavak knjige je "Ben u svetu". Imamo sreće da je zrenjaninska izdavačka kuća "Agora" objavila, rekla bih, sve bitnija dela engleske dobitnice Nobelove nagrade za književnost iz 2007.:icon_stud. Po nekima trebalo je da je dobije ranije, ali pojedinim članovima Nobelovog komiteta zasmetala je njena komunistička prošlost. Doris je bila udata za nemačkog političkog aktivistu Godfrida Lesinga. U književnost je stupila romanom “Trava peva” (preveden kod nas ). Delo izuzetne snage u kome je D. L. svetu predočila svoj raskošni talenat. Njenim najznačajnijim romanom smtra se “Zlatna beležnica” iz 1962.(prevedena prošle godine). Iako većinu njene književne karijere odlikuje realističko pisanje ( smatraju je najuspešnijom engleskom književnicom koja gaji ovaj stil od Drugog svestkog rata pa do sada), imala je izlete i u SF, sedamdesetih i osamdesetih godina 20. veka. Objavljivala je pod pseudonimom, a kada je otkriven njen identitet interesovanje čitalaca i kritike naglo je poraslo:D. Ima tu još dosta dva braka, troje dece, uzbudljiv i pun život, zato sam postavila još jedan link, a i Agorin. Danas Lesingova ima 91 godinu, dočekala je Nobelovu nagradu, koju je odavno zaslužila.
Namerno sam izabrala sliku iz mlađih dana, posle nagrade sve se promenilo, internet je pun njenih slika kao simpatične bakice.
Dela prevedena kod nas :
http://www.agora-books.co.rs/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=24&Itemid=84
Još jedan link sa više podataka :
http://www.dorislessing.org/

ZoNi
16.7.2011, 14:44
Ok, evo sledećeg pitanja: Šta je predstavljeno na ovoj fotografiji (ne mislim na ljudsku šaku, naravno ;) )?

http://i55.tinypic.com/6736uw.jpg

ivance95
16.7.2011, 15:01
http://en.wikipedia.org/wiki/Curta_calculator
Prepoznao sam ga zato sto se nalazi u jednom udzbeniku iz istorije.

ZoNi
16.7.2011, 15:34
http://en.wikipedia.org/wiki/Curta_calculator
Prepoznao sam ga zato sto se nalazi u jednom udzbeniku iz istorije.
Tako je, jedan od prvih ručnih digitrona ;)

ivance95
17.7.2011, 11:03
Sprava sa slike?
http://img688.imageshack.us/img688/9964/abacus.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/688/abacus.jpg/)

todos
17.7.2011, 11:04
Enigma.

ivance95
17.7.2011, 11:09
Ne...

dijego_
17.7.2011, 11:59
opet kalkulator, i to paskalov

ivance95
17.7.2011, 15:27
Jeste :tapsh:, inace zove se Paskalina...

dijego_
17.7.2011, 15:47
Spojite instrumente sa predmetima kojima se sviraju:

http://img32.imageshack.us/img32/170/instrumenti.jpg

http://img10.imageshack.us/img10/2830/instruments1.jpg

ivance95
17.7.2011, 16:02
1-e
2-g
3-c
4-f
5-a
6-b
7-d

The Fifth Child
17.7.2011, 18:06
1-e
2-g
3-c
4-f
5-a
6-b
7-d
Da nije :
1e
2g
3d
4a
5f
6b
7c
?

dijego_
17.7.2011, 22:54
Da nije :
1e
2g
3d
4a
5f
6b
7c
?

:tapsh:

1. Bubnjevi (en.wikipedia.org/wiki/Drum_kit)
2. Violina (en.wikipedia.org/wiki/Violin)
3. Oud (http://en.wikipedia.org/wiki/Oud) (tipicna za severno-africke i blisko-istocnjacke zemlje)
4. Gitara (http://en.wikipedia.org/wiki/Guitar)
5. Mandolina (http://en.wikipedia.org/wiki/Mandolin) (nesto deblje trzalice od gitare)
6. Marimba (http://en.wikipedia.org/wiki/Marimba)
7. Biwa (http://en.wikipedia.org/wiki/Biwa) (tradicionalni japanski instrument)

The Fifth Child
18.7.2011, 8:57
Koja ličnost povezuje ova 3 pojma ?

http://i270.photobucket.com/albums/jj117/Ana_Ivanovic/kvizpitanje.jpg

ivance95
18.7.2011, 10:04
Ovo prvo mi lici na scenu iz titanika... Putovao je za Severnu Ameriku... Ali zamak???
Da nije inzinjer koji je projektovao titanic?

JohnnyNT
18.7.2011, 10:33
Drakula? :D (čim vidim nekakav zamak, podseti me na njega :D)

zoran845
18.7.2011, 10:42
Koja ličnost povezuje ova 3 pojma ?

http://i270.photobucket.com/albums/jj117/Ana_Ivanovic/kvizpitanje.jpgDa nije Pere ložača (?) (prva slika), rekao bih Franc Kafka (romani Zamak i Amerika).

The Fifth Child
18.7.2011, 14:26
Da nije Pere ložača (?) (prva slika), rekao bih Franc Kafka (romani Zamak i Amerika).
Bravo Zorane :aplauz:
Franc Kafka je napisao pripovetku Ložač, to je ono što je zbunilo druge, a da sam stavila samo Ameriku i Zamak, bilo bi previše lako.
Izvoli...
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%86_%D0%9A%D0%B0%D1%84% D0%BA%D0%B0

zoran845
18.7.2011, 15:04
Hvala, hvala :).

Evo ga novo pitanje:

40394
Kako se ovo čudo (biljka) zove?

White Ripper
18.7.2011, 15:09
Kajsija?:icon_scra

The Fifth Child
18.7.2011, 15:12
Kad se otvori slika piše Borovnica :D

zoran845
18.7.2011, 15:16
Kajsija?:icon_scra
Nije.

Kad se otvori slika piše Borovnica :DTo je moj omiljeni (krajnje glupi i prastari) štos za zamajavanje читера :kreza:. Naravno da naziv nema skoro nikakve veze sa onim na slici.

Plodovi ove biljke izbliza (i na tanjiru) izgledaju ovako:

40395

The Fifth Child
18.7.2011, 15:17
Kumkvat ili zlatna pomorandža



http://www.aninsvijet.com/sve-o-zdravlju/ishrana/142-juzno-voce?start=9

JohnnyNT
18.7.2011, 15:20
Kumkvat? (http://en.wikipedia.org/wiki/Kumquat)

EDIT: preteče me fifth, nisam video :D


To je moj omiljeni (krajnje glupi i prastari) štos za zamajavanje читера :kreza:. Naravno da naziv nema skoro nikakve veze sa onim na slici.


Da, kao kad si za petunije stavio gladiole :D

White Ripper
18.7.2011, 15:22
To je moj omiljeni (krajnje glupi i prastari) štos za zamajavanje читера :kreza:.

Ja nekad kad ne znam odgovor namjerno napišem tu glupost.:D
Nekom se slika zove nekim kodom 12hj123z, i ja napišem da nije "12hj123z".:kreza:
A za taj kumvat nikad čuo, a tek jeo...:opanachke

ivance95
18.7.2011, 15:23
Zlatna nerandza??:D

zoran845
18.7.2011, 15:52
Kumkvat ili zlatna pomorandžaTako je! :aplauz:
kumkvat na vikiped(ofil)iji (http://en.wikipedia.org/wiki/Kumquat)

Ova biljka je slična pomorandži, ali su njeni plodovi znatno sitniji (veličine masline, kažu, ja u životu nisam video kumkvat u prirodi) i izduženi. Izgleda da se (osim za jelo) koristi i kao ukrasna biljka:

40399
Ljubitelji avantura sreli su se sa drvetom kumkvata u igri Day of the Tentacle (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=366213&postcount=104): to je ono stablo čije plodove morate - kao Hougi :D - da...... ofarbate iz narandžastog u crveno da bi Džordž Vošington pomislio da je u pitanju trešnja i posekao ga.
40400 40401

The Fifth Child
18.7.2011, 15:54
http://i270.photobucket.com/albums/jj117/Ana_Ivanovic/021-2.jpg

Na slici se nalazi futrola za naočare. Motiv koji vidite je uzet sa jedne slike. Navedite ime slikara ( ako znate i o kojoj slici je reč napišite, naravno ).

mentolbrebombona
18.7.2011, 16:03
Gustav Klimt, slika je Drvo zivota

http://www.paintinghere.com/UploadPic/Gustav%20Klimt/big/The%20Tree%20of%20Life.jpg

The Fifth Child
18.7.2011, 16:20
Bravo :aplauz:
Motiv se često koristi kao print na tkaninama, predmetima od upotrebne vrednosti, a stigao je i na kutiju za naočare;).
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2_%D0%9A%D0%BB% D0%B8%D0%BC%D1%82

zoran845
18.7.2011, 16:25
Na slici se nalazi futrola za naočare. Motiv koji vidite je uzet sa jedne slike. Navedite ime slikara.Jedan od mojih omiljenih slikara (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=634791&postcount=2301).

mentolbrebombona
18.7.2011, 16:40
Traži se naziv pića...

ivance95
18.7.2011, 17:05
Rum?:p

The Fifth Child
18.7.2011, 17:16
Kuba libre

http://en.wikipedia.org/wiki/Cuba_libre

mentolbrebombona
18.7.2011, 18:58
Kuba libre

http://en.wikipedia.org/wiki/Cuba_libre

:aplauz:Tako je! Jedno od mojih omiljenih uz neprevazidjeno i obozavano pivo!

Preporucujem da probate, link sa wiki je i vise nego dovoljan da saznate svasta o ovom divnom koktelu.

P.S. Tequila sunrise takodje preporuka :)