PDA

Prikaži potpunu verziju : Proces koji ubija u pojam :)


Gyle
13.3.2008, 23:12
Ovo je off-topic ali nema veze interesantno je za cuti :)

Posto idem na visu eletro ili visoku elektrotehnicku skolu strukovnih studija i racunarstva (pih) juce smo imali vezbe iz predmeta operativni sistemi 2.
Sjajan predmet i dobre vezbe posto ima dosta caka da se nauci. E sad oni su u vmware napravili instalaciju open suse-a i mi sad preko njega vezbamo razne zaezancije. Juce smo radili kreiranje fajl sistema, dozvole i slicno. I sad sve ide ok ali kad sam probao da uradim umount na privremeno napravljeni disk iz cfdiska on je odgovorio da je busy. To mene zacudi i ja zvah u pomoc asistenta Nemanju Maceka, poznatog kao zen majstor, (nadam se da se nece ljutiti ako ovo procita :D ) i on pogleda procese posto nismo znali u startu sta se desava.

Za sve je bio odgovoran jedan superioran proces koji izgleda ovako :0.

Znaci nije u pitanju smajli vec u listi bas tako stoji. Kad ga je ubio sve je proradilo. Sad me zanima da li je jos neko ovo video.

Beagle
13.3.2008, 23:58
Pitanje je shta je to bilo. Ipak je korishcen VM softver, i tu moze svashta da se desi, nije SUSE predvidjen tako da se koristi.

bvitnik
14.3.2008, 0:52
Ima ga na svakom sistemu gde je upaljen X. Verovatno je neki pipe vezan za X ili nešto slično.

P.S. Na glupom Google-u se ne mogu tražiti izrazi tipa ":0" jer ignoriše ":". Pazi kad ne mogu da nađem šta je to.

Gyle
14.3.2008, 1:20
To sam i ja probao ali nista :D

Ko god da je smislio taj proces dao mu je najjaci naziv u istoriji :aplauz:

DaySleeper
14.3.2008, 17:07
Mozda ovo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Parent_process

?

bvitnik
14.3.2008, 17:23
^ Nije to. Parent process je proces sa PID-om 0, a mi govorimo o procesu koji se zove "-:0" i ima neki random PID ali obično za jedan veći nego PID od X-a.

dukenukeme
14.3.2008, 18:04
ovaj proces koji je opisan na ovaj nacin kod mene se zove kdm ,to je u stvari display
menadzer na linuksu.(a moze da bude gdm ili dm ili drugo... na drugim distribucijama)
desava se da u virtualnim masinama ne rade uvek najbolje linuks.mada
ima uputstva po netu od slucaja do slucaja kako da se napravi vm da bi
proradilo.

urke
14.3.2008, 20:33
Proces :0 je layer X servera. Dakle, nulti X server. možeš da pokreneš, pored jednog postojećeg, još X servera komandom startx -- :1 recimo i da prelaziš sa jednog na drugi Ctrl-Alt-F7/8

GoranSTX
14.3.2008, 20:55
Proces :0 je layer X servera. Dakle, nulti X server. možeš da pokreneš, pored jednog postojećeg, još X servera komandom startx -- :1 recimo i da prelaziš sa jednog na drugi Ctrl-Alt-F7/8

Jel to ekvivalentno novoj sesiji u, recimo, KDE-u?

EDIT: Proverio sam, jeste ekvivalentno :)

dukenukeme
14.3.2008, 22:44
Proces :0 je layer X servera. Dakle, nulti X server. možeš da pokreneš, pored jednog postojećeg, još X servera komandom startx -- :1 recimo i da prelaziš sa jednog na drugi Ctrl-Alt-F7/8
da ,moguce je da se pokrene vise x servera, ali ovo konkretno "-:0" mislim da se bas odnosilo na kdm jer ovo mu stoji u stavci 'Command' odnosno da je display manager
pokrenut na x serveru sa rednim brojem :0.
jer x server moze da se pokrene i bez display managera ikakvog ali onda bas i nije nesto mnogo interesantno :)


Jel to ekvivalentno novoj sesiji u, recimo, KDE-u?on obicno pokrene novu KDE sesiju automatski posle starta novog x-servera
@GoranSTX mislim da ces sada da imas dva ona procesa ali pored drugog treba da stoji "-:1" :)

lepa stvar je sto puno programa mogu da se pokrenu na proizvoljnom serveru sa onog prvog npr.
gmplayer -display :1pokrece gmplayer iz konzole sa prvog monitora ali se vidi na tv-out recimo
ovo je:qliranje: kad se gleda film na tv-out

p.s. sorry sto nema scdc jer mi non stop nestaje struja ovih dana :opanachke pa ne stignem da podesim tastaturu

Monk Psycho
15.3.2008, 18:00
Hvala na obimnim informacijama, posto sam i ja na tim istim vezbama bio uzrocnik istog procesa (sta cete doticni starter teme i ja smo podigli stepen resavske skole na veci stepen :D) pa nam se desila ista greska. Mada je bilo zanimljivo videti izraze na Macekovom licu i slusati ga kako bljuje vatru i pomorandze :D :rofl::kreza: (i jos ga cuti 2x kako psuje)

P.S Nadam se da ovo nece procitati inace vise necu ni jedan ispit da polozim :kreza: :a_bleh:

Gyle
15.3.2008, 20:07
Brate i necemo kad smo glupi :D

Vezbe su u sredu pa cemo malo da ga zezamo :D