PDA

Prikaži potpunu verziju : Ubuntu 7.10 problem...


fingerprint
5.3.2008, 15:28
Taman sam resio da potpuno batalim Windows, i predjem na linux. Narucim Ubuntu preko neta (i stigne mi), porezem sta mi treba na DVD-eve, i pokrenem LIVE verziju.
Posto sam sacuvao sta mi treba na DVD-eve, formatiram ceo hard. Instalacija pocne, formatira, i onda izbaci gresku na slici.

Na zalost, ovo znaci da osim ove LIVE verzije, nemam ni jedan OS na kompu, pa vam trenutno pisem iz LIVE-a. Nemam pojma sta sad da radim, posto osim ova dva CD-a Ubuntu-a (oba su mi stigla, oba prave problem, ukoliko je uopste do njih) nemam ni jednu instalaciju bilo kog OS-a trenutno (imam DSL, ali mi ne pada na pamet da ga instaliram...)

Moze li mi neko pomoci? Sta da radim? Kako da instaliram ubuntu? Da li mi treba novi CD ubuntua?
Molim vas, odgovorite sto brze mozete :( .

DobroslaV
5.3.2008, 15:50
Da li si prebacio file system na ext3?

fingerprint
5.3.2008, 16:26
Jesam... I uspesno sam resio problem. Izvinjavam se sto sam otvarao novu temu, mada sam resenje nasao sasvim slucajno. Molio bih admine i modove da ostave temu u zivotu, jer se mozda nekome dogodi ista stvar.

Particiju na koju sam instalirao linux sam kreirao da bude 2Gb velika. To je bilo sasvim dovoljno na verziji 7.04 - Fiesty Fawn, pa sam mislio da ce biti i na ovoj. U jednom trenutku, dune mi da opet pokusam da instaliram, i u usima mi odzvone reci enaB-a koji mi je rekao da ostavim vise prostora za slucaj da hocu da se igram sa kernelom, dodajem module i td... Povecam tu particiju na 8Gb, kad ono : predje smrtonosnih 30 % (na koliko je pre pucao). Instalacija uspela...

Poruka o gresci me je navela da pomislim da sa CD-om nesto nije u redu, ali ispade da je pogresila...

Deusdies
5.3.2008, 21:28
Super. BTW, jeste malo off topic, ali ne preporučujem ti da instaliraš 8.04 Alpha 5 Hardy Heron. Ima MNOOOGO bagova. Najviše nervira jedan sa default implementacijom Python-a u kernel (valjda), tako da ne može da se kompajluje nijedan program koji je napisan u Py. Blah.

Prešao sam na Vista-u, čisto da vidim kakva je :D

fingerprint
5.3.2008, 21:30
Instalirao sam Ubuntu 7.10, ali problemi se nastavljaju!!!
Ne mogu da instaliram Javu!
Evo poruke koju dobijem kad pokusam da instaliram javu :
sun-java5-bin:
Depends: sun-java5-jre but it is not going to be installed
Depends: unixodbc but it is not installable

i ovo :

sun-java5-jre:
Depends: java-common but it is not installable
Depends: sun-java5-bin but it is not going to be installed or
ia32-sun-java5-bin (=1.5.0-13-0ubuntu1) but it is not installable

Takodje, GCC ne radi, nece da kompajlira. Sto je najgore, uopste ne moze da nadje standardne biblioteke?!?!?!

Ima li neko ideju kako da ovo resim?

Milos_SD
5.3.2008, 22:46
Za kompajliranje instaliraj build-essential (sudo apt-get install build-essential)

A sto se tice jave, ukljuci sve repozitorijume u System -> Administration -> Software Sources.

fingerprint
5.3.2008, 22:51
Uspesno resen GCC problem, hvala ti puno!
Medjutim, sve repozitorijume sam ukljucio, a java i dalje nece :( )

Deusdies
5.3.2008, 23:35
Da li je instaliraš iz Terminala? Ako da, onda svakako instaliraj iz Synaptic-a ;)

fingerprint
5.3.2008, 23:43
Probao sam i jedno i drugo...
PS : probajte ubuntuforums.org/ (http://www.sk.co.yu/forum/ubuntuforums.org/) zasto li je pao server???

stesha
5.3.2008, 23:46
Depends: unixodbc but it is not installable
Depends: sun-java5-bin but it is not going to be installed or
ia32-sun-java5-bin (=1.5.0-13-0ubuntu1) but it is not installable


Proveri da li su instalirani unixodbc, sun-java5-bin, ia32-sun-java5-bin. Ako jesu, vidi da li su odgovarajuce verzije...

Inace, da bi instalirao Java-u, skokni do terminala i kucaj:
# sudo apt-get install sun-java5-bin sun-java5-jre sun-java5-plugin

fingerprint
5.3.2008, 23:50
heh, sve sam to probao...
a unixodbc ne moze da instalira. Zasto, nemam pojma, samo kaze da ne moze... Sad jurim sve fajlove od koga on zavisi, i sve fajlove od koga oni zavise. Ili cu jednostavno da reinstaliram linux :D
Hvala vam svima.

Milos_SD
6.3.2008, 1:32
A sto jednostavno ne instaliras sun-javu 6 ? :D

Gyle
6.3.2008, 13:56
E sad ja imam malo gluplji problem sa ubuntom.
Imam 2 hard diska u kompu. Jedan je Primary master a drugi secondary master.
Na prvom su 2 particije, jedna za XP a druga za podatke. Drugi hard sam podelio na 2 particije od 7giga i 1giga za swap (da da hard ima 8GB :paranoia:). Particija od 7GB je formatirana preko partition magica u ext3.

Problem je u ovome.
Kad restartujem komp i hocu da instaliram ubuntu on mi ponudi nekoliko opcija i ja odaberem prvu jel, start or instal ubuntu. Posle toga on nista ne pita nego krene sam da se instalira i onda odjednom donja polovina ekrana se zacrni a gornja pocne da treperi ko na komodoru kad se steluje glava za citac kaseta :opanachke
Sad ja sam totalni laik za linux pa me zanima da li je ovo normalno jer on posle nekog vremena samo stane i nista se ne desava osim treperenja tih tackica. Znaci ni hard ni dvd rom ne rade nista.
Jos jedan problem je sto kad ga pustim da radi preko pola sata to pa restartujem komp i odem u windows vidim da je on sebe krenuo da instalira na particiju u NTFS-u na prvom vecem disku koji koristim za podatke u XP-u.

Znam da ovo izgleda glupo svakom ko zna o cemu se radi al ja ne znam pa moram da pitam :(

stesha
6.3.2008, 15:32
Zar te ne pita gde da instaliras sistem? Ubuntu instaler ima tu opciju... Onako usput, koju imas graficku i koji chipset na maticnoj ploci?:D

Gyle
7.3.2008, 0:14
To i mene cudi. Ne pita nista. Ubuntu je 7.10.

Graficka je radeon 9500pro na kt133 chipsetu. Raritet sta ces :)

Sad cu da probam pclinux pa ako i on nece ima da leti kuciste kroz prozor.

fingerprint
7.3.2008, 0:23
Namesti drugi hard da bude primary master, i instaliraj linux na njega. GRUB bi trebalo da nadje Win, ako ne, javi (mogu da se izmene posdesavanja GRUB-a da bi citao sa drugog harda). Rekao si da imas dve particije od 7Gb i 1Gb za swap, a hard disk je 8Gb.
Posto 7+7+1 != 8, nisam siguran sta si hteo da kazes.
Ako imas jednu particiju od 7Gb i jednu od 1Gb, onda nastavi (probaj kako ti rekoh)
Ako imas dve od po 3.5, bolje napravi jednu od 7Gb, zbog prostora koji Ubuntu zauzima (kod mene trenutno 3.3 Gb, ali ko zna...)

Alternativa ti je ono sto sam ja uradio :
Narezes sve podatke koji ti trebaju na DVD-eve (ili stavis na drugi hard) i instaliras Win, pa onda Linux (ostavis unpartitioned space kad instaliras Win). Doduse, ja nisam instalirao Windows, imam ga u VMware-u (treba mi za PICflash i MikroC)...

Gyle
7.3.2008, 0:30
Hard je od 8 a jedna particija je 7giga za linux na ext2 a od 1giga je za swap.

Drugi hard je od 40 i na njemu su 2 particije od 5 i 35 jedna za xp a druga za podatke.

Probao sam vec da stavim samo hard za linux i opet nije htelo tako da ne znam.
Probacu pclinux mozda on proradi ako ne ce padne nov komp.
Xp mi treba za Photoshop i jos neke stvari + po neka igra a linux ocu da naucim da koristim dobro jer ce mi trebati dosta.

Edit:
Pclinux je proradio iz prve i radi super. Samo me zanima kako da namestim mis da radi kao u xpu. Da pomocna dugmad budu za backward i forward u firefoxu recimo.

Edit2:
Da li neko moze da mi kaze zasto puca ktorrent? Cim mu ubacim torrent fajl da skida on pukne i izbaci neku gresku.

Covenant
7.3.2008, 14:20
http://gentoo-wiki.com/TIP_Firefox_Settings#Fixing_Horizontal_Scroll_.2F_ Forward_and_Back_Operation

Valjda je ovo ono sto ti treba :D

Sto se tice Ktorrenta-batali ga i instaliraj Azureus-istina da trosi vise resursa ali je die beste kada je linux u pitanju

Orvel
11.4.2008, 19:33
Imam problem sa beskonačnim log off ponavljanjima kad god stavim extra ili custom efekte na desktopu. Tačnije, umesto da ih prihvati sistem se restartuje i vrati me na log on skrin (drajveri za nVidiu su instalirani). Na početku sam imao sličan problem (mogao sam da se ulogujem samo ako izaberem failsafe GNOME sesiju) koji se sam od sebe rešio .
P.S. Pojavio se još jedan problem. Firefox neće da otvori neke sajtove koje je ranije otvarao (ovaj forum, ubuntu forum...). Krene da učitava stranu i ugasi se.
P.S.S. Koju sesiju da stavim kao default prilikom logovanja (Run Xclient script, gnome,...)?

Snoopy
11.4.2008, 20:54
Kao default sesija bi trebalo da stoji gnome,barem meni tako stoji
(istina,ja nemam ubuntu vec PCLOS GNOME)

Orvel
11.4.2008, 22:07
Meni se posle instalacije drajvera i apdejta (204 paketa) dešavalo da ne mogu da se ulogujem (ubuntu me je vrteo u krug). Tj. mogao sam da se ulogujem samo preko failsafe gnome sesije. Ako stavim gnome dobijao sam pitanje: Do you wish to make gnome the default for future session (you have chosen gnome for this session, but your default setting is Run Xclient script). Zato i pitam za ovo. Smara me ovo sa Firefoxom (neće ni na ITsvet i još neke sajtove). Stranu www.sk.rs otvara, ali neće forum, samo se ugasi.

Orvel
14.4.2008, 19:50
Prethodni problem sam resio reinstalacijom, ali se pojavio jedan jos cudniji problem. Naime, kad upalim npr. Skype ili Azureus i zatvorim prozor, oni su i dalje aktivni ali nema nigde ikonice. Ranije mi je izbacivao ikonicu za apdejt, ali je sada nema, tj. pojavi mi se prozor u kojem pise da kliknem na ikonicu (koje nema) ali na na suprotnoj strani Panela :icon_scra. Kao da je nestao ceo syistem tray.

stesha
14.4.2008, 22:58
Probaj da reinstaliras taj applet za GNOME panel (systray ili nesto slicno, ne znam tacno jer sam na KDE-u :D ).

Orvel
15.4.2008, 0:20
Resio sam problem. Za one kojima ce se ovo mozda desiti:
Desni klik na panel-->add to panel i u utilities oznaciti Notification Area i system tray se vraca u zivot.

<Rio_da>
3.5.2008, 21:43
Imam Belinea o.display Widescreen 19'' i ubuntu mi daje neke debilne rezolucije... imam 1440x900 a nemam 1400x900 koja je native za ovaj monitor... da li neko zna kako ovo da resi?
I imam 2 mrezne karte u kompu i ADSL. Sa kartom LAN1 spajam se sa ADSL ruterom a sa kartom LAN2 se spajam sa lap-topom koji trebam da spojim preko mog kompa na net... kako ovo da podesim? Podesavao sam staticke IP i dns adrese na kartama ali tad nece ni na net, jedino radi net kad je stiklirana ona opcija free roaming.... aaaaaa Ubuntu je stigao!!!!!

U pitanju je Ubuntu 7.10 :)

<Rio_da>
3.5.2008, 22:04
I jos jedno... kako da podesim root pasword? Da li postoji neki default? mene je pri instalaciji pitao da napravim nalog za korisnika ali nigde nije pitao za root pass...

GoranSTX
3.5.2008, 22:34
Problem rezolucije - probaj da instaliraš vlasničke drajvere za svoju kartu pa probaj da podesiš rezoluciju.
Problem neta - probaj da izguglaš neko uputstvo (najbolje na ubuntu forumima) kako se radi ICS na linuxu
Root password - po defaultu ne postoji na *buntu sistemima. Umesto njega se koristi sudo (pripadaš sudo korisnicima koji mogu da obavljaju administratorske poslove koristeći svoj pass), a klasičan root pass može da se omogući kucanjem "sudo passwd" u konzoli.

<Rio_da>
4.5.2008, 11:58
i jos jedno... kako ste instalirali recimo nvidia drajvere? Uglavnom trebam da ugasim ovo graficko okruzenje "X server" i da se ulogujem kao root user... ne mogu nikako da ga zaobidjem, uz pomoc CTRL ALT F1 se prebacim u terminal ali pri pokretanju instalacije drajvera mi kaze da je ipak tamo negde pokrenut prokleti X....

<Rio_da>
4.5.2008, 20:06
Hm nisam uspeo da zaobidjem X server vec sam podesio Software Sources da moze da nabavi i sa interneta i onda mi je uspesno aktivirao drajvere za grafu... i kad sam instalirao drajvere dobio sam rezoluciju koja je veca od native ali lepo izgleda :)

ODUSEVLJEN sam onim Wine emulatorom!!!!! Ne verujem da sam upalio Winamp i WhereIsIt u linux-u!!!! HA!!! In your face Bill Gates!!!!

GoranSTX
4.5.2008, 20:14
Pre svega, wine nije emulator, kako mu i samo ime kaže (Wine Is Not an Emulator (http://www.winehq.org/site/myths)). E sad, postavlja se pitanje zašto koristiti win softver ako postoji dostojna zamena na linuxu?

Neky
4.5.2008, 20:49
To ni meni nikad nije bilo jasno... Žale se likovi kako im ne radi Office 2007 u wineu... bljak.

<Rio_da>
4.5.2008, 22:53
Ok kako da koristim kataloge iz programa WhereIsIt? Koji postoji program za to? A da pitam... da li se placa nalog za koriscenje Cedega programa?

E da Gorane upravo si demantovao sam sebe
http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=349919&postcount=3

Neky
4.5.2008, 23:21
Probaj GWhere za to. Ili Tellico, Katalog, cdcat, GtKatalog...

Nalog za Cedegu se plaća. Stick with Wine, dobar je.

DaySleeper
5.5.2008, 0:15
Pa nije se demantovao, pricao je o igrama koje ne postoje u verziji za Linux.
Ali sta ce tebi recimo Winamp na Linuxu kad ima dosta dobrih audio playera + imas XMMS koji izgleda identicno kao Winamp i podrzava njegove skinove, a ima bolji kvalitet zvuka. Vjerovatno i za kataloge postoji neki dobar program, probaj ove sto je NekyBrate nabrojao.

GoranSTX
5.5.2008, 9:01
...............

E da Gorane upravo si demantovao sam sebe
http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=349919&postcount=3

OK, you got me! Ali ti to nikako nije trebalo, sad si na listi za odstrel :icon_evil :D
Šalim se, naravno.

Tada verovatno nisam bio mod pa nisam ni pazio šta pišem, a i lakše je reći emulator nego "implementacija win API-ja za linux". Nadam se da nisi moju poruku shvatio kao prebacivanje pošto mi je namera bila da razjasnim šta je šta, a ne da se pravim pametan...

Zemunac1986
6.5.2008, 13:41
Koristim Ubuntu 7.10 i nemam nekih problema vec samo dva,tri pitanja
1)za filmove koristim totem movie player 2.20 i interesujeme kako da u prevodu pusta normalno nasa slova?
2)za muziku koristim XMMS i jel moze sa neta da se skine equalizer za njega(rock.bass...) posto nema pri samom programu
I ako znate neke programe koji su bolji od gore navedenih a da se koriste za isto preporucite mi neki:)

stesha
6.5.2008, 14:41
Za filmove ti nisu loši Kaffeine, MPlayer, VLC, a za muziku AmaroK, Exaile, Banshee, Listen...:)

Mr.Eco
6.5.2008, 15:05
do dodam SMplayer za filmove najbolji je :) a muzika naravno Amarok

Zemunac1986
6.5.2008, 16:08
Hvala ljudi.Ako neko ima jos neko resenje nek ga stavi:)

DaySleeper
6.5.2008, 17:18
zemunac, kolko znam XMMS ima equalizer, desni klik na XMMS --> show equalizer window , takodje i listu pjesama --> Show playlist window.

Zemunac1986
6.5.2008, 18:03
zemunac, kolko znam XMMS ima equalizer, desni klik na XMMS --> show equalizer window , takodje i listu pjesama --> Show playlist window.

Znam da ima sve to ali nema ponudjene equalizer-e da mogu da ih ucitam kao u winamp-u(rock,bass,full bass....)

<Rio_da>
9.5.2008, 8:34
Kako se edituje onaj prokleti boot loader? Hocu da stavim da mi se Windows pali po default-u trenutno stanje je:

Ubuntu 7.1
Ubuntu recovery
....
WindowsXP
--------------------------E D I T---------------------------------------
Da odgovorim sam sebi na pitanje a i da probam da objasnim ljudima kojima ce trebati...
Loader koji se instalira sa ovom verzijom ubuntu-a se zove Grub loader
Njega cemo da podesimo tako sto cemo da otvorimo fajl Filesystem: /boot/grub/menu.lst

Ovaj fajl kopirate recimo na desktop i onda ga otvorite... u njemu imate celokupno uputstvo o editovanju liste grub-loadera

Default lista(recimo) izgleda ovako:

Ubuntu 7.10, kernel 2.66....bla bla -----0
Ubuntu 7.10, recovery mode -----1
Ubuntu 7.10, memtest86+ -----2
Other Operating Systems: -----3
Microsoft Windows XP Proffesional -----4

Nadjite tekst "default 0" ako recimo ovo zamenite "default 4"... Windows ce se prvi bootovati :)
pri dnu fajla "menu.lst" se nalazi kod koji opisuje ove linije(navedene boot linije tako da ih nazovem)
primeticete da se nazivi Operativnih Sistema nalaze posle "title" mozete promeniti nazive, recimo umesto "Microsoft Windows XP Proffesional" mozete napisati bilo sta, ja sam napisao "WindowsXP" dosta mi toliko...

Orvel
9.5.2008, 11:09
Ima rešenje na http://www.ubuntu-rs.org/forum/ . Malo prelistaj forum i naćićeš rešenje.

Beagle
9.5.2008, 14:06
Znam da ima sve to ali nema ponudjene equalizer-e da mogu da ih ucitam kao u winamp-u(rock,bass,full bass....)

EQ vishe pokvari zvuk nego shto ga poprvavi, tako da to nije veliki gubitak. Uostalom XMMS ima mogucnost importovanja Winamp preseta, samo treba da ih skinesh i sacuvash negde.
EDIT: http://www.xmms.org/misc/winamp_presets.gz
Da ih instalirash koristi ovu komandu:
gunzip -c winamp_presets.gz > ~/.xmms/eq.preset

<Rio_da>
9.5.2008, 16:01
Imam dve mrezne karte u kompu i pokusavam da osposobim ICS preko Firestarter firewall programa... mada nikako ne mogu obe mrezne karte da budu ENABLED u isto vreme... kliknem na jednu ona nadje sebi adresu i disable-uje drugu kliknem na drugu ona disable-uje prvu.... U cemu je fora?

dukenukeme
9.5.2008, 16:53
potrebno je da se stavi da ona kartica koja deli nadalje internet ima
statičku ip adresu u podešavanjima network menadžera (a ne roaming ili dhcp)
a ona kartica u koju dolazi net može kako hoćeš (valjda)

igorx
9.5.2008, 16:59
Mogu reći sve naj naj o Kubuntu 7.10, evo pičim ga i veoma sam zadovoljan, a adept manager samo skida.
:alealeee:

Mučio sam se sa kompajliranjem dok nisam dobio savjet da je to nepotrebno i stvarno tačno.

:aplauz:

Dual pretop
9.5.2008, 22:50
<Rio_da>

Koji će se OS startovati po defaultu jednostavno se rešava sa instalacijom aplikacije Startup manager. Dostupna je preko Add/remove.

<Rio_da>
9.5.2008, 23:04
Hvala... nasao sam komplikovanije resenje :) a svakako cu da probam Startup manager... SUSE je imao po defaultu tako nesto u kde-u...

dukenukeme
10.5.2008, 16:22
.... nasao sam komplikovanije resenje .....

zavisi...sa moje tačke gledanja ako se promeni jedan karakter iz '0' u '4' je u ovom slučaju jednostavnije, budući da ovaj startup manager nije u repoima
već na drugom mestu:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=295524
http://www.getdeb.net/app/Startup+Manager

(možda i jeste jednostavnije ali ... ne znam... :icon_scra )

igorx
10.5.2008, 18:54
Može li mi ko pomoći kako da napravim radio?

Negdje sam pročaitao savjet da reba postaviti radio=1, ali ne znam gdje je to!

Niti gdje se se nalazi module.conf?

Jedinio što je podešeno jeste u Kradio /dev/radio0 ali se ne čuje ništa?

Tv gledam bez problema!

Hvala!

<Rio_da>
10.5.2008, 21:45
zavisi...sa moje tačke gledanja ako se promeni jedan karakter iz '0' u '4' je u ovom slučaju jednostavnije, budući da ovaj startup manager nije u repoima

Da kad kazes... promenis samo 0 sa 4 i to je to deluje veoma jednostavno, ali nije to to, moras da vratis, kopiras onaj fajl natrag u grub folder :) a to ne mozes ako nisi root, pa onda ako si pocetnik dok izvalis sta je root pa kako da se ulogujes, pa da napravis password, a sve to iz terminala, i onda da iz terminala pocetnik kopira fajl natrag u onaj folder... :opanachke mozda postoji neki laksi nacin :confused:

Dual pretop
10.5.2008, 22:03
dukenukeme, taj Startup manager dostupan je sa Add/remove u Ubuntu-u i Debianu.

Slična alatka je i QGRUBEditor (http://www.ubuntu-rs.org/forum/viewthread.php?tid=3700#pid38697)

dukenukeme
11.5.2008, 12:03
Da kad kazes... promenis samo 0 sa 4 i to je to deluje veoma jednostavno, ali nije to to, moras da vratis, kopiras onaj fajl natrag u grub folder :) a to ne mozes ako nisi root, pa onda ako si pocetnik dok izvalis sta je root pa kako da se ulogujes, pa da napravis password, a sve to iz terminala, i onda da iz terminala pocetnik kopira fajl natrag u onaj folder... :opanachke mozda postoji neki laksi nacin :confused:
da...

sudo gedit /boot/grub/menu.lst
ili

gksudo gedit /boot/grub/menu.lst
(samo oprezno sa ovim editovanjem... menu.lst je kritičan za boot sistema...)

Beagle
11.5.2008, 12:49
Može li mi ko pomoći kako da napravim radio?

Negdje sam pročaitao savjet da reba postaviti radio=1, ali ne znam gdje je to!

Niti gdje se se nalazi module.conf?

Jedinio što je podešeno jeste u Kradio /dev/radio0 ali se ne čuje ništa?

Tv gledam bez problema!

Hvala!

/etc/modprobe.conf (to je od kernela 2.6, pre je bilo u modules.conf)
Da bi editovao ovaj fajl morash da se ulogujesh kao root (ili kao su iz konzole), sejvujesh i restartujesh kompjuter.

<Rio_da>
27.7.2008, 21:04
Imam sledecu situaciju...

Fizicki jedan HDD 28GB
C: 6.5GB XP SP2 NTFS
D: 18GB Podaci NTFS
Swap: 512MB
Ubuntu 7.1 Ext3: 3GB

Ja sam hteo sledece... da napravim malu particiju od 200MB u FAT32 preko Partition Magic8 radi nekog eksperimenta... pre toga sam stavio da se defragmentuje pod Win-om D: jer sam od njega trebao da uzmem 200MB
U toku defragmentacije je iskocila poruka Send/Don't Send i svaki sledeci put pri pokretanju defragmetera, uzeo sam DiskTrix UltimateDefrag i sa njim opusteno dovrsio defragmentaciju
Preko PM8 sam zadao pravljenje male FAT32 particije, trazio je da to obavi posle restarta i ja mu rekao OK... nakon restarta poceo je nesto i izbacio error 504 stagod
Elem... posle restarta GRUB mi prijavljuje da mu nesto nije po volji i ne mogu da butujem n XP ni Ubuntu 7.1 (OVO SVE KUCAM IZ UBUNTU LIVE-A)

KAKO DA REPARIRAM GRUB???

darko90
27.7.2008, 22:52
Imam sledecu situaciju...

Fizicki jedan HDD 28GB
C: 6.5GB XP SP2 NTFS
D: 18GB Podaci NTFS
Swap: 512MB
Ubuntu 7.1 Ext3: 3GB

Ja sam hteo sledece... da napravim malu particiju od 200MB u FAT32 preko Partition Magic8 radi nekog eksperimenta... pre toga sam stavio da se defragmentuje pod Win-om D: jer sam od njega trebao da uzmem 200MB
U toku defragmentacije je iskocila poruka Send/Don't Send i svaki sledeci put pri pokretanju defragmetera, uzeo sam DiskTrix UltimateDefrag i sa njim opusteno dovrsio defragmentaciju
Preko PM8 sam zadao pravljenje male FAT32 particije, trazio je da to obavi posle restarta i ja mu rekao OK... nakon restarta poceo je nesto i izbacio error 504 stagod
Elem... posle restarta GRUB mi prijavljuje da mu nesto nije po volji i ne mogu da butujem n XP ni Ubuntu 7.1 (OVO SVE KUCAM IZ UBUNTU LIVE-A)

KAKO DA REPARIRAM GRUB???

Pazi pritisni E ili Ctrl+E na stavci Za ubuntu i vidjeces nesto tipa hd0,0 promjeni na hd0,1 ili hd1,0 ili hd0,2 ili slicno i uspjesno ces se ulogovati jer kad si napravio novu particiju pobrko si redosled starih recimo ubuntu nije vise na hd0,1 lokaciji nego na hd0,2 jer se napravila jedna particija ispred pa je doslo do pomjeranja broja kada izmjenis pritisni ENTER i bootoj
A kako da to trajno resis pitaj nekog drugog jer sam ja jednoo 3000kilometara daleko od moje ubuntu masine i koristim net iz internet kafea :) POZDRAV

EDIT: Kad pritisnes Edit pojavice ti se nesto tipa http://www.linuxconfig.org/images/f/fa/Editgrubbootoption.gif i samo te brojeve posle iza hd izmjeni konbinacijama hdod0do4,od0do4

DaySleeper
28.7.2008, 16:27
Grub se moze ponovo instalirati na mbr iz konzole, procitaj ovo:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=224351

Takodje ako imas neku puppy linux distribuciju pokrenes live cd i na njemu imas opciju Grub Bootloader Config - sa grafickim okruzenjem,
a postoji i supergrub bootdisk koji nisam koristio, ali su ga nekoliko puta preporucivali na forumu:

http://www.supergrubdisk.org/

Dual pretop
28.7.2008, 21:56
http://www.ubuntu-rs.org/wiki/Vra%C4%87anje_grub-a

<Rio_da>
28.7.2008, 22:04
Hvala vam ljudi na odgovorima ali meni je prekipelo pa sam reinstalirao Ubuntu i on je sam reparirao GRUB :) izgubio sam sva podesavanja i programe al me bole brige... bitno mi da sam upalio Win...

A kad mi je tako bilo ubagovano stanje, live ubuntu ne moze ni da mountuje hdd-ove pa sam imao recimo na jednoj particiji Puppy pa bi njega instalirao pa bi docackao nesto, ali dzaba...

Znaci kako je najpametnije staviti ubuntu a da se ubuduce ne sje.e GRUB prilikom dodatnog particionisanje? Da stavim da je Ubuntu na prvoj particiji? Oce li Win normalno raditi... trebao bi da radi

fingerprint
28.7.2008, 23:39
Kako god da ga stavis, svakom instalacijom Windows-a unistavas grub (ako ih instaliras na isti hard - ako ne, jednostavno podesi da ti hard sa GRUB-om bude master).
Takodje bih predlozio da '/' i '/home' drzis na odvojenim particijama. Tako ni posle reinstalacije linux-a (ili instalacije drugog distro-a) neces gubiti podesavanja programa jer se podaci o vecini cuvaju u datotekama koje pocinju sa '.' i skrivene su u '/home' dir-u.

Takodje nije losa ideja udariti i /var i /usr na posebne particije, jer onda mozes da sacuvas jos vise podataka/intaliranih programa, ali ove metode su dobre samo ukoliko nameravas ponovo da instaliras iste programe. Ako neces, imaces puno smeca :)

igorx
29.7.2008, 2:31
Stigla mi je preko shipit verzija 8.04 , a ja imam već instaliranu 7.10 pa me zanima mogu li ja samo da obavim nadogradnju , bez formatiranja i da mi postojeći programi i podešavanja ostanu netaknuti. :)

Andross
29.7.2008, 11:03
Ja imam problema sa 8.04. Instalirao sam ga juce, uradio sam update (skinuo 56+ peceva, medju kojima je novi kernel kolko se meni cini) i sve je bilo lepo dok se zvuk i barovi nisu zamrzli posle nekog vremena. Zvuka nema, barovi (tabovi) ne daju znake zivota, komp mora da se restartuje. Isto se desilo kada sam radio nekih pola sata pa prebacio nesto na usb na isti nacin se izbagovalo. Zna li neko do cega je problem? Imam one drajvere za graficku ako ista znaci (one restricted ili kako vec).

<Rio_da>
2.8.2008, 1:25
Da li postoji neka mogucnost Ubuntu uninstall-a(Grub uninnstall-a) ili moram da se resim GRUB-a FDISK-om?

GoranSTX
2.8.2008, 9:07
MBR moraš "pregaziti" drugim boot zapisom da bi mogao da podigneš neki OS. Ako samo "deinstaliraš" neki boot manager nećeš moći da butuješ instalirane sisteme. Pretraži forum, na nekoliko mesta je postovano uputstvo kako da se MBR popravi uz pomoć Recovery Console sa Win XP CD-a (pretpostavljam da hoćeš da butuješ samo XP?).

<Rio_da>
2.8.2008, 9:16
Prema mom skromnom iskustvu, MBR ne moze da se ubije obicnim Format C: ? Vec mora da se disk ne znam kako to da nazovem totalno formatira pomocu fdisk komande... Cilj mi je da samo izbrisem Ubuntu, da ubijem njegovu particiju i da se resim GRUB-a... Pa sam mislio da ima neka opcija "uninstal GRUB" ili tako nesto da ne ubijam totalno C: sa FDISK-om

GoranSTX
2.8.2008, 10:57
Pomoću Recovery Console sa WinXP CD-a možeš da uradiš fixmbr komandu koja garantovano briše GRUB. Za tačnu proceduru procunjaj forum, na poslu sam pa nemam vremena da pišem.

acko
8.8.2008, 13:24
Ja narucio besplatno i danas mi stigo Ubuntu 8.04.1 sa pratecim programima.!!